سپتامبر 2018

گندله باید وارد بورس کالا شود

شیوا نیک وظیفه

صادرات گندله به واسطه کاهش عوارض از 15 درصد به 5 درصد و کاهش ارزش ریال، سود بیشتری را عاید تولیدکنندگان گندله کرده و زمینه ساز کمیابی این محصول برای فولادسازان داخلی شده است، به طوری که آینده تولید خود را با انبارهای خالی روشن نمی بینند. در این میان قانون گذاران هم برای خود دلایلی دارند و این بخش نامه را توجیه میکنند.

ید طولای تولیدکنندگان شمش آلومینیوم در مفت فروشی / لزوم برخورد قاطعانه با اخلالگران بازار

روشنک حاجی بیگی
رفتارهای سوداگرانه تولیدکنندگان بزرگ شمش آلومینیوم کشور در پی سیاست‌گذاری ارزی دولت و افزایش آن، متوجه افزایش میزان صادرات این محصول استراتژیک و حیاتی شده است. این کارخانه‌ها، به دنبال سودآوری فزاینده‌ای که از محل صادرات مواد اولیه حاصل می‌شود تا آنجا پیش رفته‌اند که با بهانه‌های واهی ازجمله عدم تخصیص ارز دولتی برای واردات مواد اولیه، افزایش هزینه تمام‌شده تولید و... موجبات زمین‌گیر شدن صنایع پایین‌دست آلومینیوم را رقم‌زده‌اند.

معادن قزوین از پرداخت حقوق دولتی سرباز می زنند

علی پرزحمت رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان قزوین گفت: بیشتر معادن استان از پرداخت حقوق دولتی مربوط به خود امتناع می‌کنند.

بازار آلومینیوم در هفته‌ای که گذشت

در هفته گذشته قیمت جهانی آلومینیوم نوسان زیادی نداشت و باثبات در کانال 2000 دلاری معامله شد ، کمترین قیمت 2011 و بیشترین آن 2056 دلار بود ، میانگین هفتگی نیز 2030 دلار و 60 سنت به ازای هر تن آلومینیوم ثبت شد که نسبت به هفته پیش از آن رشد 24 دلاری را نشان می‌دهد.

 

تولید تیرآهن H30 برای اولین بار در کشور توسط ذوب آهن اصفهان

تیرآهن H30 برای اولین بار در کشور توسط ذوب آهن اصفهان تولید شد و اولین محموله آن طی آیین ویژه ای با حضور مسئولین این شرکت ، شنبه 31 شهریورماه در محل کارگاه نورد 650 ذوب آهن تحویل خریدار گردید .

تیرآهن H سنگین از جمله محصولاتي است که به طور عمده در سازه هاي صنعتي و ساختمان سازی هاي مرتفع در كلان شهرها  ( ستون ها و اسکلت های فلزی ) نقش اساسی را ایفا می نماید . در گذشته این مقطع از طریق واردات تامین می شد و یا از تیرورق که محصولی غیر استاندارد است و ایمنی ساختمان را مخدوش می سازد ، استفاده می گردید .

تمامیت‌خواهی در سایه سکوت انفعال مسئولان / مشکلات صنایع آلومینیوم از کجا آب می‌خورد؟

تمامیت‌خواهی در سایه سکوت انفعال مسئولان / مشکلات صنایع آلومینیوم از کجا آب می‌خورد؟

روشنک حاجی بیگی

شرکت‌های ایرالکو، المهدی و هرمزال به‌عنوان سه تولیدکننده بزرگ شمش آلومینیوم کشور طی 5ماهه امسال بیش از 10درصد افزایش تولید را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده‌اند. این در حالی است که طی این مدت، صنایع پایین‌دست این بخش نه‌تنها اثرات مثبت این افزایش تولید را در تأمین مواد اولیه احساس نکرده، بلکه همچنان به دلیل عدم عرضه از سوی تولیدکنندگان شمش آلومینیوم با مشکلات متعددی به جهت تأمین مواد اولیه دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

تو را من چشم در راهم

روشنک حاجی بیگی

فعالیت هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی معدن تهران بیش از دو هفته است به دلیل شکایت یکی از نامزدهای انتخاباتی هیئت‌مدیره در خصوص نحوه انتخابات توقیف‌شده و تا این لحظه اقدامی نسبت به انتخاب سرپرست برای پیشبرد برنامه‌ها و فعالیت مهندسان معدن استان تهران صورت نگرفته است.

مجمع تشخیص مصلحت و بحران اقتصادی فعلی

درمورد تلاطم و دگرگونی‌های اخیر در اقتصاد ایران نقطه نظرهای گوناگونی عنوان می‌شود که بیشتر آنها مبنای علمی ندارند و به مسائل مربوط به چگونگی مدیریت اقتصاد کشور ارتباط دارند. عده‌ای گویا مجهز به علم غیب هستند، اظهارنظرهای عجیبی دال بر اینکه قیمت دلار به فلان مقدار می‌رسد عنوان می‌کنند، عده‌ای دیگر دولت را مقصر اصلی معرفی می‌کنند و افزایش نقدینگی را دلیل تلاطم‌های ارزی می‌دانند که این هم استدلال یا توضیح نابجایی است.

دعوت به همکاری از سوی انجمن مس برای تحکیم این حوزه

شیوا نیک وظیفه

اولین همایش و نمایشگاه صنایع غیرآهنی و فناوری‌های وابسته که نگاهی به تولید و بازار توسط شرکت ملی صنایع مس ایران نیز دارد در تاریخ ۱۰-۱۱ مهر ۱۳۹۷ در شهر تهران و در مرکز همایش‌های صداوسیما برگزار می‌گردد.

انجمن مس ایران در همایش رونمایی خواهد شد، این انجمن تازه تأسیس با حضور فعال در همایش صنایع غیر آهنی در نظر دارد زمینه را برای عضوپذیری ، جذب و مذاکره با علاقه‌مندان به حضور در انجمن مس فراهم آورد.

اعتصاب همچنان ادامه دارد تا به حقوق رانندگان رسیدگی شود

شیوا نیک وظیفه

امروز اخباری منتشر شد که از عادی شدن تردد کامیون دارها خبر داد و مسئولین در تلاشند تا شبکه حمل‌ونقل کشور با نظم خاص همچنان در جریان باشد .

ارزش فروش فولاد کاوه جنوب به ۱۳۱۳ میلیارد تومان رسید

فولاد کاوه جنوب کیش گزارش فعالیت 6 ماهه خود را منتشر کرد که درمقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد 5.3 درصدی را در حجم و 78 درصدی را در ارزش به ثبت رساند.

فولاد کاوه گزارش داده که در نیمه نخست سال ۳۹۰ هزار تن آهن اسفنجی داخلی، ۳۴۷ هزار تن آهن اسفنجی صادراتی و ۵۰ هزار تن کارمزدی تولید کرده است. این شرکت گفته تولید شمش بیلت داخلی ۱۶۳ هزار تن و بیلت صادراتی ۳۱۶ هزار تن بود.

فولاد کاوه هم در تولید آهن اسفنجی و هم شمش بیلت رشد تولید داشته البته در تولیدات داخلی و صادراتی آن تغییراتی ایجاد شد.

اعتباربخشی به تولید، افتخار مدیران دوره جنگ / ضرورت تشکیل نظام مدیریت بهینه منابع ارزی

نشست تخصصی بررسی اقتصاد ایران در دوران دفاع مقدس با حضور محمدجواد ایروانی وزیر امور اقتصاد و دارایی دوران جنگ، فرشاد مومنی اقتصاددان و جمعی از کارشناسان اقتصادی برگزار شد.

حدود 20 میلیون تن بار جدید از جاده به روی ریل می آید

شیوا نیک وظیفه

عضو هیات مدیره و معاون بهره برداری راه آهن جمهوری اسلامی ایران در ایین افتتاح جاده ریلی شرکت فولاد امیرکبیر کاشان و اتصال آن به شبکه سراسری کشور از رویکرد بخش خصوصی در کمک به اجرای طرح های عام المنفعه و توسعه ای در کمک به دولت  بویزه شرکت فولاد مبارکه اصفهان و فولاد امیرکبیر کاشان تقدیر کرد

رکورد جدید تولید شمش در مجتمع فولاد خراسان

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی مجتمع فولاد خراسان، این مجموعه با تولید بیش از یکصد هزار تن شمش فولادی در شهریورماه، رکورد جدیدی در تولید فولاد در این شرکت ثبت کرد.

به گفته معاون بهره برداری این مجتمع صنعتی، همکاران واحد فولادسازی این شرکت با تولید 100هزار و 294 تن شمش در شهریورماه، رکورد تولید پیشین خود را 6209 تن ارتقا دادند و نوار افزایش تولید در مسیر تحقق هدف 1.5میلیون تنی شرکت را تداوم بخشیدند.

روند رو به رشد تولید گندله در فولاد خراسان

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی مجتمع فولاد خراسان کارکنان واحد تازه تاسیس گندله سازی «مجتمع فولاد خراسان» با تولید بیش از 94هزارتن گندله در شهریورماه روند دست یابی به ظرفیت اسمی را سرعت بخشیدند.

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان با بیان این که همکاران واحد گندله سازی این شرکت با تولید 94هزار و 29 تن گندله در شهریورماه، رکورد پیشین تولید این ماده اولیه فولادسازی را 16درصد ارتقا بخشیده و با تولید 18هزار و 885 تن بیش از بالاترین نصاب قبلی، گام جدی دیگری در دستیابی به ظرفیت اسمی این کارخانه برداشتند.

صادرات 7 ميليارد دلاري SME هاي ايران در 6 ماهه اول امسال

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران گفت: در 6 ماهه اول امسال 19 ميليارد دلار صادرات كشور بوده كه مدت مشابه سال قبل 16 درصد افزايش داشته  و 7 ميليارد دلار از اين رقم مربوط به  sme ها بوده است.

پیام بهرام سبحانی مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه

در مراسم افتتاح جاده ریلی شرکت فولاد امیرکبیر کاشان و اتصال آن به شبکه سراسری پیام دکتر بهرام سبحانی مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان توسط وکیلی مدیر حراست شرکت فولاد مبارکه اصفهان و رییس هیات مدیره شرکت فولاد امیرکبیر کاشان قرائت شد‌.

دکتر سبحانی در پیام خود به این آیین، با اشاره به افتخارات و دستاوردهای ۷۰ شرکت گروه هلدینگ فولاد مبارکه اصفهان در سراسر کشور آورده است:تلاش کارکنان و مدیران گروه، نماد تحقق اقتصاد مقاومتی و محصولات گروه، نماد تولید با کیفیت کالای داخلی است.

ثبت چهارمین رکورد پیاپی تولید واحد آهک سازی فولاد هرمزگان

شیوا نیک وظیفه

براي چهارمین بار در امسال واحد آهک سازي فولاد هرمزگان موفق شد با توليد 10 هزارو925  تن آهک در شهریور ماه سال جاري رکورد توليد ماهانه آهک در اين واحد را ارتقاء دهند .

عباسعلی براهیمی، رئیس واحد آهک و حمل مواد این رکورد را عنوان کرد و در ادامه به خبرنگار معدن نامه گفت:‌ رکورد ماهانه قبلي توليد آهک در اين واحد مربوط به مرداد ماه سال جاري و به ميزان 10 هزارو 713تن بوده است .

20 درصد ورق گالوانیزه کشور در این شرکت تولید می شود

مدیرعامل شرکت فولاد امیر کبیر کاشان با بیان اینکه 53درصد سهام شرکت مربوط به فولاد مبارکه است گفت: تولید محصول با کیفیت، تامین 20درصد ورق گالوانیزه کشور به عنوان دو ماموریت و چشم انداز اصلی برلی این شرکت در نطر گرفته شده است.

شجاعت وزیر "صمت" ضامن نجات تولید ملی است / از ایثار مدیران دوران جنگ درس بگیریم

روشنک حاجی بیگی

در شرایطی که اقتصاد و تولید کشور به جهت نوسانات ارزی و افزایش تحریم‌ها به‌شدت مورد تهدید قرارگرفته، مسئولان دولتی به نحو بایسته‌ای در انجام وظایف خود عمل‌نکرده و با اعمال سیاست‌های غیر توسعه‌ای، موجبات بحرانی‌تر شدن اوضاع را رقم‌زده‌اند.

جاده ریلی شرکت فولاد امیرکبیر کاشان و اتصال آن به شبکه سراسری

مراسم افتتاح جاده ریلی شرکت فولاد امیرکبیر کاشان و اتصال آن به شبکه سراسری  با حضور مهندس احمدی عضو هیات مدیره و معاونت بهره برداری راه آهن جمهوری اسلامی ایران، مهندس سادات حسینی مدیرکل راه آهن اصفهان، مهندس کلاته رییس راه آهن کاشان، حجه السلام حاج آقا اسلامی تبار امام جمعه موقت کاشان، آقای مرتضایی معاون استاندار و فرماندار ویژه کاشان، آقای قپانی پور معاون سیاسی فرمانداری کاشان، آقای وکیلی رییس هیات مدیره فولاد امیر کبیر کاشان و مدیر حراست فولاد مبارکه اصفهان و اعضای هیات مدیره شرکت، منصور نیت خواه فرمانده پلیس راه آهن اصفهان برگزار شد.

صادرات گندله , فولاد سخت را از پای درآورد

شیوا نيک وظيفه

در پایگاه خبری معدن نامه روز دوشنبه مصاحبه ای جنجالی با مهندس علی گلشن معاون خرید شرکت فولاد هرمزگان داشتیم که طبق گفته های ایشان گندله مورد نیاز فولادسازان داخلی به واسطه تنظیم  بخشنامه کاهش عوارض صادرات گندله از 15 درصد به 5 درصد، بیشتر از تامین نیاز داخلی صادر می شود و به همین جهت تولیدکنندگان فولادی به لحاظ تامین خوراک فولادی خود مستاصل هستند و برای ماههای آینده و تامین گندله ابراز نگرانی شدیدی کردند.

اراده دولت در نادیده گرفتن بخش خصوصی مثال زدنی است!

روشنک حاجی بیگی

حضور بخش خصوصی واقعی به عنوان بازوی مشورتی و جزء لاینفک دولت ها در قانون تمام دنیا تعریف شده است. از این رو دولت ها با در نظر گرفتن نقطه نظرات و رصد دقیق وضعیت واحدهای تولیدی به انحاء مختلف(اعطای مشوق های تولیدی، معافیت مالیاتی و... )به این واحدها فرصت رشد داده و نهایتا اقتصاد کشور را به سمت توسعه سوق می دهند.

گهرزمین یک گام به پذیرش در فرابورس نزدیک شد

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت سنگ آهن گهرزمین، شرکت گهر زمین که بزرگترین معدن سنگ آهن کشور را با 640 میلیون تن ذخیره در اختیار دارد، صبح امروز با حضور مدیرعامل شرکت گهرزمین در هیئت پذیرش فرابورس برای حضور در بازار سهام مورد بررسی قرار گرفت.

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر و شرکت های سرمایه گذاری معادن و فلزات، غدیر و امید در این شرکت سهامدار هستند.

دکتر جعفری طهرانی و ﺣﺴﯿﻦ ﻋﺰﯾﺰ ﻃﺎﺋﻤﻪ سخنرانان ایران در کنفرانس آهن و فولاد SteelVia

شیوا نیک وظیفه

کنفرانس آهن و فولاد SteelVia امروز در دوبی برگزار می شود و دکتر کیوان جعفری طهرانی، تحلیلگر بازارهای جهانی سنگ‌آهن و فولاد به همراه حسین عزیز طائمه نمایندگان ایران در این سخنرانی هستند.

دکتر جعفری طهرانی در خصوص تکنولوژی های فولادسازی ایران و وضعیت تولید و صادرات فولاد در شرایط تحریم و ﺣﺴﯿﻦ ﻋﺰﯾﺰ ﻃﺎﺋﻤﻪ ﻣﺪﯾﺮ ﺑﺨﺶ ﻣﻬﻨﺪﺳﯽ ﺷﺮﮐﺖ  MME در خصوص تکنولوژی PERED سخنرانی خواهند داشت.

دکتر جعفری طهرانی با آرم فولاد تکنیک و ایمیدرو در این سخنرانی حاضر خواهد شد.

بعد از تعطیلات روز ملی چین، قیمت های سنگ آهن بالا می رود

شیوا نیک وظیفه

چین به عنوان یک قطب فولادی در دنیا هر تحولات اقتصادی یا تصمیم سیاسی که داشته باشد، به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر بازار فولاد جهانی نیز تاثیر خواهد گذاشت. از این بابت است که مطالعه تحولات اقتصادی پکن می تواند دید مناسبی از آینده فولاد و سنگ آهن به ما بدهد و به همین خاطر، اتفاقات این روزها در حوزه جنگ تجاری بین چین و آمریکا بیشترین نگرانی را متوجه بخش‌های معدنی و صنایع معدنی جهان کرده است؛

ضرورت تغییر سیاست‌گذاری تجاری دولت / بخشنامه‌های خلق‌الساعه فولاد را زمین‌گیر می‌کند

ضرورت تغییر سیاست‌گذاری تجاری دولت / بخشنامه‌های خلق‌الساعه فولاد را زمین‌گیر می‌کند

روشنک حاجی بیگی

بی‌برنامگی و نبود افراد متخصص در نظام تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری دولت، موجبات عدم توازن زنجیره تولید در صنعت استراتژیک فولاد را رقم‌زده و در شرایط کنونی ناشی از افزایش تحریم‌ها و نبود تعامل سازنده با دنیا، نیاز به تدوین برنامه‌ای مشخص و راهبردی برای برون‌رفت از این بحران بیش از هرزمان دیگر احساس می‌شود.

مروری بر صادرات و واردات قراضه مسی

قراضه مسی از محصولات پرمشتری بازار فلزات است. بسیاری از کشورهای صنعتی از مصرف‌کنندگان اصلی این محصول مسی محسوب می‌شود. با بزرگ‌ترین واردکنندگان و صادرکنندگان قراضه مسی در سه‌ماهه پایانی سال 2017 و سه‌ماهه ابتدایی سال 2018 آشنا شوید.

نگاه مثبت تالار بورس به فردا

نگاهی به معاملات روز دوشنبه نشان می دهد در جریان معاملات اکثریت گروه ها با استقبال مواجه شدند به نظر می رسد با توجه به اینکه تقاضاکنندگان نگرانی کاهش فروش را دارند تحرک در این نمادها افزایش داشته است. گزارش های بخش صنایع اصلی همچون معدنی، پتروشیمی و فلزاتی می تواند جان تازه ای به بازار بدهد .

بعلاوه اینکه بازار این روزها از نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل نیز بی تاثیر نیست .

قیمتهای فعلی در بورس کالا تا حدودی حباب است

شیوا نیک وظیفه

با مروری بر سهم‌های فولادی شاهد هستیم که بر مدار مثبت معامله می‌شوند. این گروه در ماه‌های اخیر رشد چشم‌گیری داشته و علاوه بر قیمت سهم‌ها، سودآوری شرکت‌ها هم افزایش را به خود دیده اند.

در این خصوص اميرمسعود پرور، مدير كالايي كارگزاري دليران پارس به معدن نامه عنوان کرد: فولادی ها بخاطر برداشتن سقف رقابتی در بورس اقبال خوبی در سهام داشتند و قیمتهای بالایی را تجربه کردند و در ادامه با افزایش قیمت فروش محصول ، درآمد بیشتری در بررسی ها را از آن خود کرده اند.  

حمایت از تولید تنها با فريز كردن دیون معوق بانکی ممکن است

 رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: اگر دولت به جای اجرای طرح توانمندسازی به بخش خصوصی کمک کند تا از دیون بانکی آزاد شود، بیشتر نتیجه خواهد گرفت.

صادرات سیمان به ۲۸ کشور دنیا/ تقاضای داخلی سیمان کاهش یافت

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با بیان اینکه در حال حاضر به ۲۸ کشور صادرات سیمان و کلینکر صورت می‌گیرد، گفت: عمده صادرات به کشور‌های بنگلادش، عراق، افغانستان، کشور‌های حاشیه خلیج فارس، آسیای میانه و آفریقا است.

معامله مس مفتول «فملی» 86 درصد بالاتر از قیمت پایه

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا، دیروز (یکم مهرماه) شاهد معامله 10 هزار تن گندله سنگ‌آهن و 780 تن مس مفتول بود.

 

عرضه 1500 تن بیلت تأثیری بر بازار ندارد

عرضه 1500 تن بیلت تأثیری بر بازار ندارد

روشنک حاجی بیگی

طبق اعلام مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین‌المللی استانداری مرکزی در مرحله دوم توزیع شمش آلومینیوم، 1500 تن بیلت باقیمت 25500 تومان نیز بین متقاضیان توزیع خواهد شد که به گفته وی این امر می‌تواند تا زمان سیاست‌گذاری و ابلاغ نحوه عرضه در بورس از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تا حدودی بازار آلومینیوم را به ثبات برساند.

اعتراض فعالان صنایع آلومینیوم به کمبود و گرانی مواد اولیه

این روزها تولیدکنندگان ظروف آلومینیوم از احتکار و افزایش 150 برابری قیمت شمش های آلومینیومی اعتراض دارند، مشکلی که دبیر سندیکای آلومینیوم راه حل آن را در توزیع مستمر و مشخص شمش ها بین تولیدکنندگان می داند.

فرصت طلایی دولت برای فعالان معدنی

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، رئیس خانه معدن ایران واگذاری 200 محدوده امیدبخش در مهرماه را حرکتی رو به جلو در بخش معدن کشور و فرصت طلایی برای اکتشاف دانست و گفت: در این واگذاری‌ها مطالعات و تحقیقات وسیعی در زمینه معادن کشور صورت می‌گیرد که می‌تواند به تکمیل اکتشافات و در نتیجه توسعه معادن کشور کمک شایانی کند. بنابراین می‌توان گفت این یک فرصت طلایی است که دولت در اختیار فعالان معدنی کشور گذاشته‌ است.

آغاز مرحله دوم توزیع شمش آلومینیوم در استان مرکزی

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری مرکزی از آغاز مرحله دوم توزیع شمش آلومینیوم در استان خبر داد و گفت: در این مرحله 1500 تن بیلت نیز بین متقاضیان توزیع می‌شود.

فولاد به حداقل مصرف آب رسید

دستاوردهای شرکت فولاد مبارکه در حوزه آب در حالی به‌دست‌آمده است که کمترین میزان مصرف آب در بین فولاد‌سازان دنیا بالای ۳.۷ لیتر بوده است و ازاین‌جهت شرکت فولاد مبارکه با دستیابی به عدد ۲.۷ لیتر بر کیلوگرم، سرآمد شرکت‌های فولادساز داخلی و خارجی است.

فولاد باید رخت جدید قیمتی بر تن کند

فولاد باید رخت جدید قیمتی بر تن کند

شیوا نیک وظیفه

به دنبال آزاد شدن سقف رقابت قیمتی محصولات فولادی، معاملات در تالار صنعتی با افزایش بیشتر عرضه‌ها و نیز قیمت‌ها مواجه شود که به اعتقاد اغلب کارشناسان این روند نشان از به تعادل رسیدن قیمت‌ها در این بازار نسبت به بازار آزاد دارد. و قیمت‌ها را واقعی‌تر می‌کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت استعفا داد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، از استعفای شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت با هماهنگی رییس جمهور خبر داد./خانه ملت

بازار داخلی محصولات فولادی در هفته ای که گذشت؛

شیوا نیک وظیفه

افت قیمت در بازار سنگ آهن

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران، قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد طی هفته گذشته و هفته قبل از آن، هر بار افت قیمت البته به مقدار خیلی کم را تجربه کرده و در نهایت از 31.2 دلار هر تن فوب به 30.7 دلار در انتهای هفته گذشته رسید. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران نیز  افت مجدد در دو هفته پیاپی را تجربه کرد و نهایتا در هفته گذشته از 27 دلار هر تن فوب به 26.9 دلار هر تن فوب رسید.

ایمنی حلقه مفقوده معادن کشور/ تشکیل یک‌نهاد نظارتی قدرتمند ضروری است

روشنک حاجی بیگی

فعالیت معدنی به‌عنوان حرفه‌ای تخصصی همواره از سوی خطرات ناشی از عدم رعایت اصول ایمنی تهدید می‌شود که دراین‌بین حضور افراد متخصص و تحصیل‌کرده به‌عنوان یک الزام قانونی برای جلوگیری از این خطرات احتمالی می‌تواند راهگشا باشد.

میزان استخراج پنج ماهه زغالسنگ به 759.4 هزار تن رسید

زغالسنگ استخراج شده از 2 ناحیه اصلی زغالخیز کشور (البرز مرکزی و طبس) در پنج ماه نخست امسال به 759 هزار و 466 تن رسید که بیشترین سهم مربوط به عملکرد خرداد امسال به میزان 184 هزار و 905 تن بود.

طرح استیضاح وزیر صمت سه‌شنبه بررسی می‌شود

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به تأخیر در بررسی طرح استیضاح وزیر صنعت گفت: طرح استیضاح وزیر صنعت از زمان اعلام وصول استیضاح باید ظرف ده روز مطرح می‌شد که به دلیل تعطیلات دوهفته‌ای مجلس، روز سه‌شنبه هفته جاری مطرح خواهد شد.

تعیین سرپرست برای برون رفت از بلاتکلیفی فعالین نظام مهندسی معدن استان تهران

تعیین سرپرست برای برون رفت از بلاتکلیفی فعالین نظام مهندسی معدن استان تهران

شیوا نیک وظیفه

تقریبا ده روزی از حکم توقیف موقت فعالیت هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی معدن استان تهران می گذرد که بدلیل شکایت یکی از نامزدهای انتخاباتی هیئت مدیره نظام‌مهندسی معدن استان تهران در خصوص انتخابات ، صادر شده بود.

این حکم در خصوص تخلفات انتخاباتی و تقلب‌های انجام‌شده تنظیم‌شده بود بعلاوه اینکه به نحوه عملکرد وزارت صمت در انتخابات نیز اشاره داشت.

سوداگری صدها میلیاردی «آلومینیوم المهدی» بازار را بهم ریخته است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: شرکت آلومینیوم المهدی با احتکار آلومینیوم، فروش محصولات با قیمت بالا در بازار آزاد به جای عرضه محصولات در بورس کالا، بازار را بهم ریخته است.

3فولادساز با 40 هزار تن شمش به بورس کالا می آیند

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز شنبه ۳۱ شهریور ماه میزبان عرضه ۴۰ هزار تن شمش بلوم سه شرکت فولاد ساز کشور است.

به گزارش معدن نامه به نقل از کالاخبر، امروز ۵ هزار تن شمش بلوم مجتمع فولاد خراسان، ۱۵ هزار تن شمش بلوم شرکت ذوب آهن اصفهان و ۲۰ هزار تن شمش بلوم شرکت فولاد کاوه جنوب کیش در بورس کالا عرضه می شود.

تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران نیز در این روز شاهد عرضه ۱۱ هزار و ۴۰۲ تن قیر، مواد پلیمری و مواد شیمیایی است.

ترکیه تعرفه 25 درصدی را برای محصولات فولادی خاص اعمال می کند

ترکیه سهمیه بندی واردات را برای مقاطع تخت فولادی، لوله های طویل، محصولات فولادی ضد زنگ و تجهیزات ریلی و راه آهن را به مدت 200 روز از 20 سپتامبر عملیاتی می کند.

اختصاصی سازی؛ بلای جان صنایع آلومینیوم

روشنک حاجی بیگی

شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) طی نامه‌ای به بورس اوراق بهادار نسبت به شفاف‌سازی در خصوص منابع تأمین ارز موردنیاز، تغییر در مبانی تعیین نرخ فروش محصولات در بورس کالا، افزایش بهای تمام‌شده تولیدات و... اقدام کرده است.

محیط زیست اسیر زیاده خواهی

شیوا نیک وظیفه

دشتی که شاید آخرین پناهگاه بکر و دست‌نخورده‌ی زیبای دونده‌ی ملی ایرانی باشد این روزها برای منافع مالی به ورطه نابودی نزدیک است. کارشناسانی که زیستگاه‌های یوز در ایران را برای یافتن یوزپلنگ بررسی کرده‌اند، حضور چهار یوز ایرانی در این منطقه را تائید کرده‌اند. که این عدد شاید به نظر کم باشد اما برای یوزهایی که تعدادشان از چهل یوز هم کمتر است، بزرگنمایی می‌کند.  حالا با حکم دولتی یکی از حیاتی‌ترین و امن‌ترین پناهگاه حیات‌وحش برای این چهار موجود شاخص ایرانی، برای معدنکاری و استخراج سنگ‌آهن انتخاب‌شده است.

ورود تجهیزات واحد اکسیژن و هوای فشرده پروژه فولادسازی

مدیر واحد تکنولوژی فولاد سفید دشت گفت :این تجهیزات که شامل Cold Box و متعلقات مربوطه، از تجهیزات سنگین و بسیار مهم پروژه است که توسط شرکت SIAD ساخته شده و افزون بر 225 تن وزن دارد .

به گزارش معدن نامه به نقل از خبرآنلاین ، آقای لطفی افزود: با توجه به ترافیکی بودن این محموله ها و محدودیت های حمل این تجهیزات ، جهت حمل آن ها از گمرک بندرعباس به سایت پروژه سه ماه زمان سپری شد.

وی با اشاره به ورود اکثر تجهیزات پروژه ابراز امیدواری کرد با تکمیل و ورود سایر تجهیزات ، این طرح سال آینده به بهره برداری برسد.

فولاد زرند ایرانیان، الگوی پیشرو صنایع در بخش خصوصی

شرکت «فولاد زرند ایرانیان» به‌عنوان بزرگ‌ترین مجموعه هلدینگ میدکو را می‌توان نماد توانمندی و حضور مؤثر در عرصه معدن و صنایع معدنی کشور دانست. چه اینکه «فولاد زرند ایرانیان » در مسیر پیشبرد توسعه معدنی استان کرمان، پیشگام و پیشتاز بوده است.

افشین سبزواری مدیر روابط عمومی شرکت مس شد

طی حکمی افشین سبزواری به سمت مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت ملی صنایع مس ایران منصوب شد.

مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت سیمان تهران برگزار شد

در این مراسم که با حضور مهندس اتابک مدیرعامل هلدینگ صنایع معدنی کاوه پارس برگزار  گردید، دکتر محمدعلی داریانی عفتی به عنوان مدیرعامل شرکت سیمان تهران معارفه و از زحمات مهندس  مجیدپور تقدیر شد.

به گزارش معدن نامه و به نقل از روابط عمومی شرکت سیمان تهران، مهندس اتابک در این مراسم با اشاره به شرایط اقتصادی موجود و مشکلات شرکت های سیمانی افزود: در حال حاضر میزان تقاضا برای سیمان در ایران کمتر از میزان تولید بوده و این امر لزوم کاهش هزینه تولید و همت مضاعف همکاران را در گذر از شرایط فعلی نشان می دهد.

گروه آلمانی SMS هنوز واکنشی نشان نداده اند

گروه آلمانی SMS هنوز واکنشی نشان نداده اند

شیوا نیک وظیفه

روز گذشته سفارت آمریکا در برلین مدعی شد گروه آلمانیSMS کسب و کار خود را در ایران متوقف خواهند کرد، این در حالی است که از ابتدای اعلام خروج آمریکا از برجام نیز، ریچارد گرنل سفیر آمریکا در برلین خواستار خروج فوری شرکت های آلمانی از ایران شده بود. گروهSMS هم اکنون پروژه مهم افزایش ظرفیت فولاد هرمزگان را در دست اجرا دارد که باید دید سرنوشت این پروژه چه خواهد شد.

وزیر صنعت وارد الیگودرز شد

«محمد شریعتمداری» وزیر صنعت، معدن و تجارت به‌منظور بازدید از طرح‌های اقتصادی و کلنگ زنی چند پروژه وارد الیگودرز شد.

به گزارش معدن نامه به نقل از مهر، صبح امروز دوشنبه «محمد شریعتمداری» وزیر صنعت، معدن و تجارت وارد الیگودرز شد و در میدان «رهبری» این شهرستان مورد استقبال مسئولان قرار گرفت.

شریعتمداری بازدید از واحدهای صنعتی پرند شیمی، فولاد الیگودرز و منطقه ویژه اقتصادی ازنا، کلنگ زنی فاز جدید فروآلیاژ ازنا و کلنگ زنی پروژه سیمان سفید ازنا را در این سفر در دستور کار دارد.

رفع مشکلات بخش نورد مقاطع طویل به عنوان آسیب پذیر ترین حلقه زنجیره تولید فولاد

به گزارش معدن نامه به نقل از چیلان در دور جدید هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران شاهد افزایش حضور نمایندگان واحدهای بخش عمومی خواهیم بود که علاوه بر بالابردن قدرت لابی گری، باعث کمک به همگرایی بیشتر در درون انجمن برای رفع همین تعارضات تجاری بین بنگاهی و ایجاد تاثیر مثبت بر مداخلات دولت در سیاست گذاری صنعت فولاد خواهد شد.

قصه قدیمی بورس کالا و فولاد مبارکه و سندیکا

شیوا نیک وظیفه

در رصد بازار اخبار روز گذشته شاهد هستیم که در اولین روز از هفته جاری قیمت آهن آلات به دنبال اظهارات رئیس اتحادیه آهن فروشان مبنی بر کاهش قیمت ها تا مرز 3500 تومان در بازار آهن، روندی کاهشی را در پیش گرفت به همین ترتیب روز گذشته شاهد افت نسبی قیمت ها در این بازار بودیم.

هرچند که این روند تنها در دو بخش میلگرد و تیرآهن اتفاق افتاد و در دیگر بخش های بازار آهن از جمله نبشی و ناودانی قیمت ها ثابت اعلام شد.

در سال جاری بر افزایش تولید و بهره‌وری متمرکز خواهیم بود

شیوا نیک وظیفه

شرکت فولاد هرمزگان برای افزایش کمی و کیفی تولید در سال جاری و سال‌های آینده، به‌جز برنامه‌ریزی دقیق، کنترل و پایش مستمر فرآیند در تمام سطوح برای افزایش آماده به‌کاری تجهیزات و افزایش بهره‌وری نیروی انسانی، در فاز توسعه و پیش از آن نیز پروژه‌های مهندسی در دستور کار قرار داده که امید می‌رود با انجام آن توان کمی و کیفی این شرکت افزایش یابد. تولید گریدهای ویژه با ارزش‌افزوده بالاتر و با ابعاد خاص و کاهش هزینه‌های تمام شده تولید نیز مدنظر شرکت فولاد هرمزگان قرار دارد.

بازار خارجی فولاد در هفته ای که گذشت؛

بازار خارجی فولاد در هفته ای که گذشت , هفته سوم شهریور

شیوا نیک وظیفه

منتظر رکود در بازار سنگ آهن نباشیم

در روزهای میانی شهریور ماه شاهد بودیم که در بازار واردات سنگ آهن چین ثبات نسبی در قیمت ها حاکم بود، هرچند که کاهش قیمت در بازارهای نقدی  فولاد دیده شد اما در بازار سنگ آهن خرید ها بهبود داشت و جو بازار مثبت شد و این سبب شد تا هفته گذشته را برای قیمتها با افزایش تخمین بزنند.

توسعه پایدار در بخش معادن و صنایع معدنی

مرکزپژوهش های مجلس شورای اسلامی الزامات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی توسعه پایدار در بخش معادن و صنایع معدنی را مورد ارزیابی قرار داد.

دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن این مرکز در گزارشی با عنوان «توسعه پایدار در بخش معادن و صنایع معدنی/بررسی الزامات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی » با بیان این مطلب که توسعه بخشهای مختلف صنعتی و معدنی مستلزم توجه به الزامات توسعه پایدار است آورده است؛ توسعه پایدار، توجه همه جانبه به مقوله توسعه و در نظر گرفتن حقوق نسلهای آینده در برخورداری از منابع خدادادی است.

6 واردکننده مطرح مفتول و سهم 30 درصدی از کل تجارت

فهرست کشورهای واردکننده مفتول مسی، گویای عدم تمرکز تجارت این نیمه‌ساخته در برخی کشورها است. طبق بررسی‌ها، 6 کشور مطرح واردکننده مفتول مسی در جهان، طی بازه سال‌های 2001 تا 2017، تنها حدود 30 درصد از کل تجارت جهانی این نیمه‌ساخته را در دست داشتند که حاکی از گستره بالای صنایع تولیدکننده سیم و کابل در جهان است. از میان واردکنندگان مفتول، اقتصادهای توسعه‌یافته عموما با کاهش حجم واردات و کشورهای در حال توسعه نظیر عربستان، رشد قابل توجه واردات را به ثبت رساندند. سهم 30 درصدی برترین واردکنندگان نیز، موید پراکندگی جغرافیایی تجارت مفتول مسی در سطح جهان است.

30 تا 35 درصد از كل توليدات فولاد كشور توسط معدن چادرملو

مدیر مجتمع معدنی چادرملو با اشاره به این مطلب که 30 تا 35 درصد از كل توليدات فولاد كشور توسط معدن چادرملو تامین می‌شود گفت: ذخيره زمين‌شناسي معدن چادرملو بالغ بر 400 ميليون تن که در حال حاضر تنها 62 ميليون تن از این ذخاير باقي‌مانده است و پيش‌بيني مي‌شود طي 4 سال آينده به اتمام برسد.

ممنوعیتی برای ورود کالا به افغانستان وجود ندارد/ محموله ها موقتا از گمرکات میلک و دوغارون صادر می شوند

ممنوعیتی برای ورود کالا به افغانستان وجود ندارد/ محموله ها موقتا از گمرکات میلک و دوغارون صادر می شوند

پایگاه خبری معدن نامه - دبیر میز تجاری افغانستان در سازمان توسعه تجارت در رابطه با اطلاعیه اخیر یکی از واحدهای سرپرستی گمرکات افغانستان مبنی بر ممنوعیت واردات برخی کالاهای ایرانی به این کشور گفت: دولت مرکزی افغانستان به قصد ساماندهی و مبارزه با فساد اداری در گمرک " ابونصر فراهی" که هم مرز با گمرک "ماهیرود"  ایران در خراسان جنوبی، تصمیم به این اقدام گرفته است.

به دنبال بالندگی صنایع غیرآهنی ایران هستیم

سخنگوی نخستین همایش صنایع غیرآهنی ایران و مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: همکاری شرکت ملی صنایع مس ایران با روزنامه دنیای اقتصاد برای برگزاری اولین همایش و نمایشگاه بین‌المللی چشم‌انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته، برای ایجاد توسعه و بالندگی در صنایع غیرآهنی کشور است.

سهم معدن و صنایع معدنی در تولید ناخالص داخلی 2 رقمی می شود

رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی سهم معدن و صنایع معدنی در تولید ناخالص داخلی کشور را 5 تا 6 درصد ذکر کرد و گفت: طبق پیش بینی تا سال 1404 این رقم به حدود 10 درصد افزایش می یابد.

قنواتی، مدال زرین مدیر جهادی روابط عمومی در حوزه مسئولیت اجتماعی را دریافت کرد

راعی عضو شورای سیاستگذاری پایگاه معدن نامه

در ششمین همایش حرفه ای گرایی در روابط عمومی، که با حضور جمعی از اساتید، مدیران و فعالان حوزه‌های روابط‌عمومی، تبلیغات و رسانه کشور برگزار شده بود، از عزیز قنواتی مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان، با اهدای مدال زرین مدیر جهادی روابط عمومی در حوزه مسئولیت اجتماعی تجلیل شد.

ممنوعیت صادرات سیمان به افغانستان را کجای دلمان بگذاریم؛ وزارت امور خارجه چاره‌اندیشی کند

این‌یکی را کجای دلمان بگذاریم؛ وزارت امور خارجه چاره‌اندیشی کند

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه، بر اساس بخشنامه جدید از سوی سرپرست یکی از گمرکات افغانستان این کشور واردات مواد نفتی، سیمان، آهن و کاشی و سرامیک از مرز ایران را ممنوع را اعلام کرد.

تولیدکننده داخلی؛ مشق ونزوئلایی

تولیدکننده داخلی؛ مشق ونزوئلایی

شیوا نیک وظیفه

 

احرامیان از اقدام اشتباه دولت می گوید...

پدیده ای که این روزها از زبان دولت با عنوان پدیده احتکار شنیده می شود، از دید برخی کارشناسان موجودی انبار است که سیگنالی درست به تولیدکننده و مصرف کننده می دهد تا تصمیم بگیرد چه رفتاری در بازار نشان دهد. این موضوع که یکی از بحث های داغ میان فعالان بخش تولید بازار فولاد است از سوی تولیدکنندگان نقد می شود.

با تشنه نگه‌داشتن بازار به دنبال افزایش قیمت هستند

با تشنه نگه‌داشتن بازار به دنبال افزایش قیمت هستند

پایگاه خبری معدن نامه – عضو هیئت‌مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران با تأکید بر اینکه شركت آلومينيوم ايران(ایرالکو) از ابتدای سال موضوع مربوط به کمبود پودر آلومینا را به‌طور مکرر و گسترده‌ای اعلام کرده است گفت: این شرکت در مقاطع مختلف تاکنون توانسته با کمک آلومینای جاجرم تا رسیدن محموله‌های وارداتی  این موضوع را مدیریت کند و با اعلام مکرر کمبود مواد اولیه و تشنه نگه‌داشتن بازار، صرفاً به دنبال افزایش قیمت است.

آقای فولاد ايران با رای همه اعضا به رياست رسيد

اولین جلسه اعضای جدید هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برگزار شد. در اين جلسه دکتر بهرام سبحانی با رای تمام اعضا به عنوان رئیس جدید انجمن انتخاب شد. همچنین بهادر احرامیان به عنوان نایب رئیس انجمن انتخاب شد. اسدالله فرشاد، به عنوان خزانه دار جدید انجمن انتخاب گردید.

پایگاه خبری معدن نامه، ضمن تبریک به منتخبین، از درگاه خداوند برای سربلندی این صنعت و منتخبین این انجمن آرزوی سلامتی و توفیق دارد.

ذوب آهن از شنبه عرضه می کند

پایگاه خبری معدن نامه - بر اساس نامه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و تائید معاونت معدنی وزرت صنعت معدن  و تجارت بورس کالا طی اطلاعیه ای اعلام کرد که کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای کد معاملاتی هستند در چهارچوب قوانین و مقررات بورس کالا مجاز به خرید میلگرد و تیرآهن هستند.

همسفر این جاده ایم!

شيوا نيک وظيفه

اگر بخواهیم نگاهی به روند قیمتی فولاد از ابتدای سال داشته باشیم شاهد یک افزایش قیمت از ابتدای سال تا تیرماه هستیم که عوامل متعددی در آن تاثیر داشته، فضایی که در شرایط التهابات نامتعارف ارزی ایجاد شد، در کنار عدم نظارت صحیح و کنترل به جا در حوزه صنعت، فضا را برای فرصت خواهان بازار بسترسازی کرد که نتیجه آن روند افزایشی قیمت در این بازه از زمان بود، بعلاوه اینکه تحریم های ثانویه اقتصادی از جانب آمریکا و تقاضای کاذب مزید بر علت شد.

تأکید مدیرعامل فولاد مبارکه بر تحقق اهداف شرکت و تولید حداکثری

دکتر سبحانی مدیرعامل فولاد مبارکه به همراه جمعی از معاونان و مدیران شرکت با حضور در نواحی آهن سازی و فولادسازی و دیدار صمیمانه با مدیریت و کارکنان این نواحی، ضمن تقدیر از کارکنان شرکت در تحقق اهداف و برنامه ها بر نقش کلیدی شرکت در پیشبرد اهداف اقتصادی نظام اسلامی از طریق تداوم تولید، بومی سازی حداکثری تجهیزات و کالاهای موردنیاز و همــچنین استـــفادۀ حداکثری از ظرفیتهای ایجادشده تأکید کرد.

کارخانه آلومینیوم جنوب در مراحل مقدماتی راه‌اندازی است

مشاور رئیس جمهوری در امور هماهنگی نوسازی بافت‌های فرسوده و ناپایدار شهری با ابراز رضایت از روند ساخت بزرگترین کارخانه آلومینیوم جنوب کشور در لامرد گفت: امیدوار هستیم که بزودی تست سرد این کارخانه که مقدمه راه اندازی نهایی آن است انجام شود.

به گزارش معدن نامه و به نقل از ایرنا، اکبر ترکان در لامرد گفت: در جهان بیشتر رشد مناطق مسکونی در پس کرانه دریاها تا عمق 100 کیلومتر است. در جنوب استان فارس، شهرستان لامرد ظرفیت بسیار خوبی برای رشد صنعتی دارد.

مرکز آموزش بین کارگاهی فولاد هرمزگان در جهت ارتقای کیفیت کار و متخصص شدن نیروی کار افتتاح شد

شیوا نیک وظیفه

مهندس محسن زنگنه، معاون منابع انسانی شرکت فولاد هرمزگان که نقش فولاد هرمزگان را مؤثر در توسعه صنعتی، اقتصادی، اجتماعی در منطقه جنوب کشور با رویکرد توسعه پایدار به‌عنوان سازمانی سرآمد در صنعت فولاد می‌داند، در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد: این مرکز آموزشی در شرایط فعلی برای کارکنان فولاد هرمزگان اجرایی می‌شود ولی برنامه ما گسترش این آموزش در ابعادی فراتر از صرفاً کارکنان خودمان است تا افزایش مهارت و سطح دانش را در نیروی کار داشته باشیم.

نوسانات نرخ ارز و چوب خلاص به مطبوعات!

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه و به نقل از روزنامه اقتصاد بومی، غلامرضا فروغی‌نیا مدیر مسئول این روزنامه و مدیر روابط عمومی شرکت فولاد خوزستان، یادداشتی درخصوص نوسانات نرخ ارز و تاثیر آن بر مطبوعات نوشته است. متن کامل این یادداشت را در ادامه می‌خوانید.

افزایش قیمت در بازار محصولات تخت به‌صورت مقطعی

افزایش قیمت در بازار محصولات تخت به‌صورت مقطعی

شیوا نیک وظیفه

شنیده‌های بازار حاکی از افزایش قیمت‌ها به‌صورت مقطعی در بازار محصولات تخت است که احتمال دارد این به خاطر سو برداشت فروشندگان و خریداران از برداشتن سقف قیمت رقابتی بوده باشد.

زمان راه‌اندازی پروژه آهن اسفنجی « کچاد » / تحمیل روزانه 3 میلیارد تومان هزینه با تاخیر در اجرای طرح

اگر چه قرار بود پروژه آهن اسفنجی در یکم تیرماه امسال راه‌اندازی شود اما به دلایلی بهره‌برداری از طرح مزبور به پاییز امسال موکول می‌شود. مدیران «کچاد» دلایل تاخیر در بهره‌برداری را البته شفاف سازی کردند.

به گزارش معدن نامه به نقل از دنیای بورس، محمود سیدی؛ معاون اقتصادی چادرملو در گفت‌وگویی با خبرنگاران در خصوص دلایل تاخیر در زمان بهره‎‌برداری از پروژه آهن اسفنجی «کچاد» 4 نکته را مطرح کرد:

دستور شریعتمداری برای تسریع در تامین تیرآهن و میلگرد مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

به گزارش معدن نامه به نقل از ایسنا، در پی درخواست استاندار کرمانشاه و موافقت وزیر صنعت معدن و تجارت برای تامین تیرآهن و میلگرد برای بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه، مقرر شد که شرکت ذوب آهن با همکاری دیگر شرکت‌ها نسبت تامین فوری مایحتاج ستاد بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه اقدام کنند.

آزموده را آزمودن خطاست

روشنک حاجی بیگی

کاتد مس ایران در بخش صادرات غیرنفتی درآمد قابل قبولی را در کشور به خود اختصاص داده است. این محصول صنعتی طی چهار ماهه سالجاری با رشد 270 درصدی به لحاظ ارزش و 268 درصدی در وزن به رقم 213 میلیون دلار به ازای 44 هزار تن صادر شده است. این درحالی است که آمارهای صادراتی این فلز استراتژیک رو به کاهش گذاشته و به گفته فعالان این بخش، تصمیم گیری های صورت گرفته از سوی دولت به جهت مدیریت بازار در این بین بی تاثیر نبوده است. تعیین نرخ دستوری برای عرضه این محصول در بورس یکی از تصمیاتی است که در این راستا گرفته شده و منجر به زیان دهی تولید کننده و در نتیجه تعطیلی کارخانه ها خواهد شد.

فولاد مبارکه، مزیت نسبی نیست. اصل مزیت به معنا و مفهوم واقعی است.

فولاد مبارکه، مزیت نسبی نیست. اصل مزیت به معنا و مفهوم  واقعی است.

یک روزنامه‌نگار حوزه صنایع معدنی با اشاره به هجمه‌های گاه‌وبیگاه برخی مدعیان کارآفرینی گفت: توسعه سبد محصولات و افزایش کمی و کیفی محصولات همگام با اقبال جهانی از محصولات مبارکه، این شرکت را به یک برند بین‌المللی و یک مزیت بزرگ از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران تبدیل کرده است.

وی با مرور تاریخچه راه‌اندازی فولاد مبارکه در ابتدای جنگ تحمیلی گفت: استقرار این کارخانه در مبارکه به دلیل مزیت‌های این منطقه در وجود منابع انرژی، نیروی انسانی، جاده، خدمات و دوری از مرزها به دلیل مصون ماندن از جنگ تحمیلی بود.

فولادی ها، شاخص بورس را تا کانال 148 هزار واحدی بالا بردند

شاخص بورس امروز (سه شنبه) تحت تاثیر رشد گروه فلزات یک هزار و 578 پله رشد کرد و با ثبت رکوردی جدید، در جایگاه 148 هزار و 577 واحدی ایستاد.

ایران و گینه قرارداد معدن بوکسیت را تمدید کردند

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تمدید ۲۵ ساله قرارداد با معدن بوکسیت گینه با سهم برابر میان ایران و این کشور خبر داد و اعلام کرد: کارخانه تولید پودر آلومینیوم نیز در منطقه ویژه پارسیان امروز تولید خود را آغاز کرد.

با برداشتن سقف رقابتی فولاد در بورس کالا، قیمت فولاد به نفع مصرف کننده کنترل می شود

با برداشتن سقف رقابتی فولاد در بورس کالا، قیمت فولاد به نفع مصرف کننده کنترل می شود

شیوا نیک وظیفه

با برداشته شدن سقف رقابت، عرضه‌های کارخانه‌های بزرگ فولادی می‌تواند پاسخگوی نیاز و تقاضای بازار باشد و در کنار فروش داخلی، صادراتشان را هم انجام دهند.

رشد 2 درصدی قیمت کاتد (فملی)

دیروز بیشترین ارزش معاملات بورس‌کالا به «کاتد مس» شرکت «صنایع ملی مس ایران» به میزان حدود 132میلیارد تومان تعلق گرفت.

به گزارش معدن نامه به نقل از مس پرس، دیروز دوشنبه (19شهریور) تالارهای مختلف بورس کالا درمجموع ارزشی حدود 416میلیارد تومان داشتند. این معاملات در 341 قرارداد منعقد شدند؛ از این میزان حدود 274‌میلیارد تومان آن به رینگ داخلی تعلق گرفت. تالار صنعتی نیز بیشترین ارزش معاملات را در حدود 156‌میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

کلونی بخشنامه‌ای نه معدن را قانع کرد نه مجلس

کلونی بخشنامه‌ای نه معدن را قانع کرد نه مجلس

روشنک حاجی بیگی

فعالان معدنی چند وقتی است به جهت صدور بخشنامه‌های غیرعلمی و غیر راهبردی مختلف از سوی دولت دچار سردرگمی شده و شرایط پیش‌آمده موجبات متوقف شدن فعالیت‌های تولیدی در برخی کارخانه‌ها را رقم‌زده است.

کاهش چشمگیر ۴۰ درصدی مصرف آب و افزایش عرضه محصول به بازار

بهرام سبحانی در جلسه کمیته مدیریت شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: اگرچه از ابتدای سال جاری شرکت فولاد مبارکه همانند سایر بخش‌های کشور با محدودیت‌های متعدد از جمله آب مواجه بوده است، اما مدیریت و کارکنان شرکت با همدلی و همکاری صمیمانه، اجرای پروژه‌های خلاقانه متعدد و تصفیه و بازچرخانی حداکثری پساب در خطوط تولید توانستند علاوه بر این که میزان مصرف آب خام شرکت را به ۲.۷ لیتر برای هر کیلو تولید فولاد کاهش دهند، با رشد ۱۳ درصدی تولید نسبت به سال قبل، فراتر از اهداف تدوین شده عمل کند.

هندی ها تابع سازمان ملل هستند نه تحریم های آمریکا!

هندی ها تابع سازمان ملل هستند نه تحریم های آمریکا!

شیوا نیک وظیفه

این خبر را قطعاً شنیده‌ایم که راهبری بندر چابهار به هندی‌ها واگذارشده به این شکل که عملیات بندر و ترمینال به یک اپراتور هندی واگذار می‌شود، اما شنیده‌های جدید حاکی از این امر است که فشار آمریکایی‌ها جهت توقف مشارکت طرف هندی در بندر چابهار موفقیت‌آمیز نبوده است.

امضای تفاهم‌نامه واگذاری زمین 2 پروژه صنعت آلومینیوم

تفاهم‌نامه واگذاری زمین کارخانه‌های آلومینا و محصولات تخت آلومینیومی فردا امضا می‌شود.

چهارشنبه گرم آهنی

چهارشنبه گرم آهنی

دبیر اتحادیه آهن و فولاد در رابطه با علت لغو عرضه سبد میلگرد و تیرآهن به خبرنگار معدن نامه گفت: به دلیل اینکه عرضه‌ها به سقف سبد 50 هزار تن نرسید عرضه برای روز دوشنبه لغو شده است.

نظام مهندسی در انتظار تصمیم دیوان عدالت اداری

شیوا نیک وظیفه

در حالی حکم توقیف موقت فعالیت هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی معدن استان تهران صادر شد که یکی از نامزدهای انتخاباتی هیئت‌رئیسه نظام‌مهندسی معدن استان تهران شکایتی را در خصوص انتخابات تنظیم کرده بود. رضا آقا طاهر که در تاریخ 9 تیرماه اقدام به این کار کرد در تاریخ 15 تیرماه حکم توقیف موقت فعالیت در نظام‌مهندسی معدن استان تهران را گرفت و این حکم در تاریخ 15 مردادماه ابلاغ شد.

دولت بداند در کجا حاضر شود!

مدت زیادی از صحبتهای وزیر صنعت، معدن و تجارت در یک همايش نگذشته که عنوان كرده بود وضعیت عدم توازن در فولاد بخاطر عدم دخالت هدفمند دولت در این زمینه است، ۱۱۰ میلیون تن مجوز راکد زنجیره فولاد حاصل مسیر نادرستی است که در این زنجیره طی می‌شود و باید جلوی آن را گرفت. اين نگاهي است كه خيلي از فعالان در زمينه فولاد دارند كه دخالت دولت در مسير حركت زنجيره فولاد را كاري اشتباه مي دانند يا با نحوه دخالت مخالفند. در مقابل برخي دخالت دولت را لازمه پا گرفتن اين صنعت مي دانند.

توپ صادرات سنگ در زمین دولت یا بخش خصوصی؟

روشنک حاجی بیگی

صنعت سنگ در کشور به جهت برخورداری از مزایای نسبی قابل‌قبول نزدیک به سه دهه است با ایجاد ظرفیت‌های استخراج، تولید و فراوری راه‌اندازی شده است و با 40 میلیارد تن ذخایر قطعی شناخته‌شده، رتبه دهم در جهان را به خود اختصاص داده است. این صنعت طی چند سال گذشته به دلیل کاهش تقاضا از سوی بازار مسکن در ابعاد داخلی با رکود چشمگیری مواجه شده و نیاز مبرمی به توسعه صادرات پیداکرده است.

آهن تنها به آهن فروشان فروخته شود

شیوا نیک وظیفه

خبری تحت این عنوان شنیده شد که اتحادیه آهن پایتخت در حال برخی رایزنی های فشرده با اتحادیه های استانی در جهت دریافت کد بورس از کارگزاری است و در این خصوص صحت خبر را از محمد آزاد، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد کشور جویا شدیم.

آزاد به خبرنگار معدن نامه عنوان کرد: همه اتحادیه های استانی می توانند درخواستی در این زمینه داشته باشند و اتحادیه تهران این موضوع را پيگیری می کند.

تولید پتاس خور و بیابانک، 213 درصد افزایش یافت

مدیر مجتمع پتاس خور و بیابانک گفت: میزان تولید پتاس این مجتمع طی 5 ماهه نخست سال 97، افزون بر 213 درصد رشد کرد.

حداقل بدانید بعد تصمیم بگیرید!/حسن حسینقلی؛ رئیس انجمن صادرکنندگان فرآورده‌های سرب و روی

شیوا نیک وظیفه

ابلاغیه های پیاپی از طرف وزارت صمت تمام حوزه های صنعت را نگران کرده و بیشتر از هرچیز تصمیمات لحظه ای و بدون مشورت از سوی وزارت خانه است که این سطح از نارضایتی از سوی تولیدکننده را ایجاد کرده ، این بار نشانه ابلاغیه به سمت بازار سرب و روی است. درپی ابلاغ وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تنظیم بازار محصولات سرب و روی تولیدکنندگان این صنعت موظفند با بیش از تولید سالانه 5هزار تن محصول را در بورس کالا با قیمت پایه برمبنای ارز 4200 تومان ارائه کنند که البته سقف رقابت آزاد لحاظ شده است.

سناریوهای سنگ‌آهن ایران در زمان تحریم‌

کنفرانس‌های جهانی در حوزه زنجیره فولاد و سنگ‌آهن در اقصی نقاط جهان، اوضاع اقتصاد ایران را در دو شرایط تحریم و منهای شرایط تحریم مورد واکاوی قرار می‌دهند. در واقع چنین ادبیاتی لازمه تحلیل وضعیت ایران در مجامع بین‌المللی و حتی داخلی است تا آینه تمام نمای وضعیت ایران باشد، در واقع ایران با بررسی و تمرکز روی بازارهای منطقه و حتی نوظهور باید با یافتن بازارهای آلترناتیو و جایگزین از رکود دوری جسته و جایگاه خود را در حوزه سنگ‌آهن در دنیا حفظ کند.

سامانه نیما بهترین ابزار کسب رانت ارزی و پولشویی

سامانه نیما بهترین ابزار کسب رانت ارزی و پولشویی

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی در رابطه با دستاورد سامانه نیما برای فعالان اقتصادی گفت: راه‌اندازی این سامانه ارزی نه‌تنها به تسهیل فعالیت تولیدکننده و واردکننده کمک نکرده، بلکه با فراهم کردن شرایط کم اظهاری و بیش اظهاری، موجبات گسترش پول‌شویی و رانت‌خواری را رقم‌زده است.

افزایش قابل توجه هزینه اکتشاف موادمعدنی در استرالیا

هزینه های اکتشاف مواد معدنی در استرالیا به بالاترین میزان از سال 2013 افزایش یافت.

بازار داخلی در هفته ای که گذشت؛

شیوا نیک وظیفه

بازار منفی برای بازار سنگ آهن

از ابتدای شهریور ماه که به نیمه ماه نزدیک می شویم در بازار سنگ آهن صادراتی ایران قیمت ها با افت مواجه اند به طوری که هفته اول شهریور را با افت سه دلاری پشت سر گذاشت. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران  نیز در هفته اول شهریور افت نزدیک به سه  دلاری داشت و از  29.7  دلار به 26.9  دلار هر تن فوب رسید و در نهایت در هفته گذشته با افت مجدد آخرین  قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد 31.2 دلار هر تن فوب ثبت شد که تنها 10 سنت افت داشت. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران  نیز  از 26.9 دلار به 27.3 دلار هر تن فوب بهبود یافت.

تكذيب يك خبر !

با توجه به انتشار اخبار در فضاي مجازي  با عنوان "دست منابع بانكي از حسابهاي شركت فولاد هرمزگان  كوتاه است و حسابهاي بانكي خود را  در تهران متمركز نموده اند" به استحضار مي رساند روابط عمومي شركت فولاد هرمزگان با تكذيب اين خبر ، اطلاعيه اي  جهت تنوير افكار عمومي به شرح زير منتشر مي نمايد :

پیام مهدی کرباسیان به مناسبت انتخاب ایمیدرو به عنوان سازمان برتر جشنواره شهید رجایی

معرفی شدن ایمیدرو به عنوان سازمان نمونه و دستگاه برتر و همچنین دریافت لوح تقدیر و تندیس جشنواره شهید رجایی از ریاست محترم جمهوری را به همه همکاران ارجمند تبریک می گویم. روزی که اینجانب مسوولیت هدایت ایمیدرو را برعهده گرفتم،تمام تلاش خود، همکاران و شرکت ها و واحدهای تابعه را بر تقویت همکاری با بخش خصوصی،‌ تشکل ها و مدیران توانمند معطوف کردیم. به واقع تصویری که از نیمه سال 92 در برابر چشمان همگان قرار داشت، وضعیت ناخوشایندی بود که غلبه بر آن، همتی بلند و همه جانبه بین بخش خصوصی و دولت را می طلبید.

نشاط و بالندگی مجتمع فولاد خراسان در خور تحسین و تقدیر است

اعضای کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در بازدید از فعالیت ھای تولیدی مجتمع فولاد خراسان، ضمن تقدیر از فضای بالندگی و نشاط حاکم بر فضای کار و تولید در شرکت، بر تلاش نمایندگان برای رفع مشکلات واحدھای تولید فولاد، به ویژه مشکلات فروش، قیمت گذاری محصولات و تنگناهای به  وجود آمده در بازار محصولات فولادی تاکید کردند.

تولید کننده و مصرف کننده نهایی، متضرر شده‌اند/ در حال بازگشت به دوران پیش از تاسیس بورس کالا هستیم

مدیر فروش فولاد هرمزگان گفت: در تمام اقتصادهای پیشرفته قیمت بر اساس عرضه و تقاضا کشف می‌شود. اساسا بورس کالا هم برای همین منظور تشکیل می‌شود. بورس کالا برای کشف قیمت ایجاد می شود. اگر قیمت به صورت دستوری تعیین شود، فلسفه وجودی بورس کالا از بین می‌رود و در واقع عقب‌گردی به دوران پیش از تاسیس بورس کالا خواهیم داشت.

ارزانی آهن در راه است/ کاهش ۱۰۰۰ تومانی در هر کیلو

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن با اعلام اینکه قرار است آهن و میلگرد مورد نیاز ۳۱ استان از طریق بورس کالا به تعاونی‌های هر استان اختصاص پیدا کند، گفت: با این تصمیم به طور حتم در زمان تحویل آهن به مصرف‌کنندگان قیمت‌ها در هر کیلو هزار تومان ارزان خواهد شد.

شکست سنگین مدافعان قیمت‌گذاری دولتی در تنظیم بازار فولاد و پتروشیمی

طبق آمار شفاف بورس حجم معاملات پتروشیمی 24 درصد رشد داشته؛ اما به دلیل قیمت گذاری با دلار 4200 تومان این مواد اولیه به دست تولیدکننده نمی رسد. ضمن اینکه با وجود رشد حجم عرضه و معاملات، قیمت ها به دلیل اشتباه وزارت صمت در قیمت گذاری تا 160 درصد افزایش یافته است. چراکه دولت با این شیوه قیمت گذاری با دلار دولتی به عده‌ای خاص رانت اختصاص داده است.

 

مدیر عامل فولاد امیرکبیر مدال زرین روابط عمومی را دریافت کرد

عزیز قنواتی، مدیر عامل فولاد امیرکبیر کاشان، مدال زرین روابط عمومی را از ششمین کنفرانس حرفه‌ای گرایی در روابط عمومی دریافت کرد.

ارائه بسته پیشنهادی به دولت برای حفظ سطح اشتغال و توسعه معادن کوچک

ارائه بسته پیشنهادی به دولت برای حفظ سطح اشتغال و توسعه معادن کوچک

عضو هیئت‌مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی گفت: اولین همایش معادن کوچک و متوسط ایران با رویکرد احیا و توسعه معادن کوچک و متوسط نیمه اول آبان ماه در اتاق بازرگانی ایران برگزار می‌شود.

هدف فولاد هرمزگان استفاده حداکثری از پتانسیل های خالی شرکت های نوردی است

مهندس فرزاد ارزانی با اشاره به تحریم های پیش رو ، بر همکاری و همفکری تیم زنجیره تولید و مصرف فولاد جهت رونق بازار داخل و غلبه بر تاثیر محدودیت های اعمال شده بین المللی تاکید کرد .

وی از هدف گذاری این شرکت در سال 97 برای استفاده حداکثری از پتانسیل خالی شرکت های نوردی سخن گفت و افزود حدود 4.1 میلیون تن ظرفیت خالی در این شرکت ها وجود دارد که نتیجه به کارگیری این ظرفیت، اشتغال و کارآفرینی و تولید ثروت می باشد و از آمادگی شرکت فولاد هرمزگان برای عرضه سالیانه بیش از 600000 تن در بورس کالا ، خبر داد.

خطر توقف فعالیت‌های معدنی؛ سرعت واردات ماشین‌آلات را افزایش دهید

خطر توقف فعالیت‌های معدنی؛ سرعت واردات ماشین‌آلات را افزایش دهید

روشنک حاجی بیگی

تعریف ماشین‌آلات معدنی در گروه خودروهای لوکس و ایجاد محدودیت‌های وارداتی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مشکلاتی را برای معدن کاران و شرکت‌های واردکننده ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی به وجود آورده است. از طرفی توقف ثبت سفارش قطعات و تجهیزات موردنیاز ماشین‌آلات معدنی به دلیل احتمال تولید آن‌ها توسط تولیدکنندگان داخلی، نگرانی فعالان معدنی به جهت مستهلک شدن ماشین‌آلات و نهایتاً توقف فعالیت‌های معدنی را دوچندان کرده است.

قانونی که نه سیخ بسوزد نه کباب

شیوا نیک وظیفه

این روزها شاید به معدن تنها به‌عنوان مقوله‌ای در راستای کمک به افزایش تولید داخلی ملی و صادرات نگاه شود, این در حالی است که از آسیب‌های واردشده از طریق تخریب منابع  طبیعی و آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی و محیط‌زیست چشم‌پوشی شده است. اما این موضوع در طولانی‌مدت عواقب غیرقابل جبرانی به همراه خواهد داشت.

معدن را به خیر تو امید نیست، شر مرسان

معدن را به خیر تو امید نیست، شر مرسان

روشنک حاجی بیگی

احیاء و توسعه معادن کوچک‌مقیاس موضوعی است که طی چند سال گذشته به عنوان یکی از اولویت های وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی شده است؛ بر این اساس شورای حمایت از این معادن در این وزارت خانه تشکیل و تفاهم‌نامه‌هایی نیز با همکاری سازمان‌ها و شرکت‌های معدنی در راستای افزایش سطح اشتغال، افزایش تولیدات معدنی و حل مشکلات این معادن به امضا رسیده است. بااین‌وجود چالش‌های معادن کوچک و متوسط به جهت اعمال محدودیت‌ها و سیاست‌گذاری‌های غیر توسعه‌ای همچنان به قوت خود باقی است و به نظر می‌رسد مسئولان معدنی کشور نه‌تنها نسبت به تجزیه‌وتحلیل و رفع موانع تولید و نهایتاً ارتقای بهره‌وری پیوسته این معادن چندان موفق عمل‌نکرده‌اند، بلکه با اعمال این سیاست‌ها موجبات عقب‌ماندگی این بخش را نیز فراهم آورده‌اند.

دانشگاه؛ ضرورت انکارناپذیر بخش معدن

 مشاور معاون رییس جمهوری و نماینده ادوار مجلس با تأکید بر اینکه در حوزه معدن 15 درصد از ظرفیت معدنی استحصال می‌شود گفت: با توجه به امکان ارتقای ارزش‌افزوده، بخش معدن می‌تواند درآمد و اشتغال‌زایی بالایی به همراه داشته باشد؛ این در حالی است که تحول خاصی در این بخش صورت نگرفته و عدم حضور نخبگان را می توان از دلایل اصلی عقب ماندگی این بخش دانست.

بازگشت گروه ملی فولاد به چرخه تولید

مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران گفت: تولید محصولات این بنگاه با دریافت مواد اولیه آغاز و تولید از سر گرفته شده و این واحد تولیدی بار دیگر به روزهای اوج خود برمی گردد.

راه اندازی دو کارخانه آلومینیوم و مس تا پایان امسال

رئیس هیات عامل ایمیدرو خبر داد که تا پایان سال دو کارخانه بزرگ در حوزه آلومینیوم و مس راه اندازی می شود. کرباسیان تاکید کرد: "آلومینیوم جنوب" بزرگ ترین و مدرنترین کارخانه تولید آلومینیوم ایران خواهد بود.

قیمت گذاری فولاد بیش از 4800میلیارد تومان رانت ایجاد کرد

قیمت گذاری فولاد بیش از 4800میلیارد تومان رانت ایجاد کرد

محمدرضا پورابراهیمی در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به نامه دو هفته پیش خود به محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره آثار و تبعات قیمت گذاری دستوری فولاد گفت: متاسفانه تا به این لحظه وزیر «صمت» پاسخی به این نامه و دغدغه های مطرح شده در آن نداده است، بنابراین ما استیضاح وزیر را دنبال می کنیم و یکی از موارد اصلی استیضاح نیز سیاست نادرست و رانت زای این وزارتخانه در قیمت گذاری دستوری انواع کالاها از جمله فولاد است و وزیر مربوطه باید پاسخ بدهد این رانت سنگین به چه دلیلی ایجاد شده و منافع آن نصیب چه کسانی شده است.

واحد احیا مستقیم مجتمع فولاد سبا به رکورد جدیدی در تولید دست یافت

میزان تولید ماهانه آهن اسفنجی در واحد احیا مستقیم مجتمع فولاد سبا در مرداد ماه به ۱۱۵ هزار و ۶۷۲ تن رسید.

پیدا و پنهان پای لنگ معادن کوچک / لزوم تسهیل شرایط سخت واگذاری معادن

روشنک حاجی بیگی

احیای معادن کوچک‌مقیاس و اصلاح مکانیزم توسعه این معادن موضوعی است که طی سال‌های گذشته به جهت توسعه منطقه‌ای و افزایش اشتغال‌زایی در روستاها و شهرهای کمتر توسعه‌یافته، نظر کارشناسان و فعالان بخش معدن را به خود جلب کرده است.  

خواب زمستانی غول‌های معدنی با محدودیت واردات قطعات

دبیر انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان ماشین آلات سنگین معدنی، ساختمانی و راهسازی گفت:عدم امکان ثبت سفارش برای واردات قعطعات یدکی و تجهیزات مورد نیاز ماشین‌آلات معدنی به دلیل آنچه احتمال تولید این قطعات از سوی تولیدکنندگان داخلی گفته می‌شود زمینه زمین گیر شدن این ماشین آلات و در نتیجه توقف تولید معادن را در آینده نزدیک فراهم خواهد کرد.

کناره گیری شریعتمداری از قیمت گذاری دستوری و مداخله در بازار ها

به گزارش معدن نامه به نقل از دنیای اقتصاد، محمد شریعتمداری وزیر صمت معتقد است که تنها باید کالا های اساسی را کنترل کرد و تصمیم گیری در مورد سایر کالا ها به بخش خصوصی واگذار شود. تصمیم دولت برای ثبات بازار این است که کالا های اساسی مانند دارو و تجهیزات پزشکی را کنترل کنیم اما درباره دیگر اقلام باید ضوابط قیمت‌ گذاری را در بخش خصوصی وضع کنند و تنها ملاحظه دولت، هماهنگی در اعلام نرخ است.

معدنکاران برای دریافت تسهیلات به سامانه کارا مراجعه کنند

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی گفت: معدنکاران و صاحبان واحدهای فرآوری معدن سراسر کشور که در شعاع 20 کیلومتری روستاها فعالیت دارند برای دریافت تسهیلات می توانند در 'سامانه کارا' ثبت نام کنند.

تحلیل بازار خارجی در هفته ای که گذشت؛

 

شیوا نیک وظیفه: 

 

آثار درگیری های تجاری چین و امریکا بر بازار

در اواخر مرداد ماه شاهد بودیم که هرچند بازار تحت فشار بود اما خرید های وارداتی سنگ آهن در چین کمی بهبود را تجربه کرد و فعالیت بازار بهتر شد، هرچند که قیمت ها چندان بالا نرفت چون قیمت در بازار فولاد چین افت داشت.

لغو قیمت‌گذاری دستوری محصولات فولادی و پتروشیمی در بورس

به گزارش معدن نامه به نقل از مهر محمود رضا خواجه نصیری، با انتقاد از قیمت گذاری دستوری فولاد تاکید کرد : گذر زمان به ما اثبات خواهد کرد که اقتصاد با دستور، بخشنامه و دستورالعمل به ثبات نمی رسد، تورم در کشور اتفاق افتاده و بر مبنای واقعیت های اقتصادی نرخ دلار رشد بیش از ۱۰۰ درصدی داشته است. شاهد این مدعا که ما نمی توانیم اقتصاد را به صورت دستوری کنترل کنیم قیمت گذاری ارز بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی بود که پس از چند ماه شکست خورد و نهایتا دولت به افزایش نرخ دلار همگام با واقعیت های اقتصادی تن داد.

شفاف سازی؛ نقطه پایان جولان رانتی ها

روشنک حاجی بیگی

از ابتدای سال تا کنون بیش از 30 بخش نامه جهت تنظیم و مدیریت بازار آشفته متاثر از نوسانات نرخ ارز، از سوی دولت صادر و به دستگاه های ذیربط ابلاغ شده که شاید بتوان گفت به نوعی نشان از تشتت  فکری و فقدان نگاه علمی و کارشناسی شده در نظام تصمیم گیری اقتصادی دولت دارد.

افزایش 4هزار تنی ظرفیت کنسانتره سرب کشور

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: فعالسازی مجدد کارخانه سرب در کنار معدن سرب نخلک، چهار هزار تن به ظرفیت کنسانتره سرب کشور افزود، در عین حال معدن سرب نخلک، قدمت بیش از 2 هزار سال دارد.

حتی یک کیلو تولیدات مبارکه را به دلال نمی دهیم

دکتر بهرام سبحانی، مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان در جلسه مشترک فولادی ها با دولت و مجلس گفت: دستورالعمل وزارت صمت برای تنظیم بازار فولاد، فلسفه بورس کالا را زیر سوال برده است.

وی افزود: این دستورالعمل مشکلات فنی و اجرایی دارد و تامین مواد اولیه مشتریان فولاد مبارکه مثل خودروسازان، تولیدکنندگان لوازم خانگی و لوله سازان را با مشکل مواجه کرده است.

سبحانی خاطرنشان کرد: دستورالعمل وزارت صمت تنوع محصولات و مشتریان واحدهای فولادی را در نظر نگرفته است.

سودهای نجومی واسطه‌ها از محل قیمت‌گذاری دستوری فولاد

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: زمان آن فرارسیده که با تکیه بر مکانیزم عرضه و تقاضا و در چهارچوب بورس کالا، قیمت فولاد در حاشیه بازار کشف نرخ شده و تا حد امکان از قیمت‌گذاری دستوری فاصله بگیریم.

مواد اولیه از شنبه به گروه ملی فولاد می آید

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خوزستان با اشاره به تامین مواد اولیه و راه‌اندازی مجدد خط تولید گفت: حقوق خردادماه کارگران گروه ملی فولاد ایران، روز شنبه یا یکشنبه پرداخت می‌شود.

زنجیره تولید پتاس به 50 هزار تن می رسد

رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: بهره برداری از کارخانه پتاس خور و بیابانک، زنجیره تولید این ماده معدنی را به سالیانه 50 هزار تن افزایش می دهد.

سنگ آهنی که به خانه رواست به خارج حرام است

"خام فروشی ممنوع” یک شعار نیست بلکه در کشوری که همیشه از بیکاری و مشکلات اقتصادی مینالد یک نیاز است، هرچند که توقف صادرات سنگ‌آهن در وهله اول به‌منظور تغذیه بازار داخلی است.