اکتبر 2018

تداوم روند صعودی قیمت فولاد/ وزیر صمت نحوه قیمت‌گذاری در بورس کالا را اصلاح کند

تداوم روند صعودی قیمت فولاد/ وزیر صمت نحوه قیمت‌گذاری در بورس کالا را اصلاح کند

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی، در خصوص نتیجه اجرای دستورالعمل وزارت صمت برای تعیین قیمت پایه فولاد در بورس کالای ایران گفت: قیمت ورق گرم فولادی درنتیجه اجرای این دستورالعمل، از قیمت پایه ۲۳۰۰ تومان هر کیلو به قیمت معامله بیش از ۵۰۰۰ تومان رسیده است و با توجه به باز بودن سقف رقابت روند افزایشی قیمت‌ها و اجحاف به مشتری همچنان ادامه دارد.

بررسی ریسک‌ها و تهدیدات در صورت‌های مالی فولاد هرمزگان

صورت‌های مالی شرکت فولاد هرمزگان در نیمه ابتدایی سال نوید روزهای خوب را به سهامداران این شرکت می‌دهد اما در این میان ریسک‌هایی هم شرکت را تهدید می‌کند که نمی‌توان از آن‌ها غافل بود.

رشد 25 درصدی تولید مس کاتدی شرکت ملی مس/ زنجیره مس شاهد رشد تولید شد

شرکت ملی صنایع مس ایران طی مهرماه جاری با رشد 25 درصدی در تولید مس کاتدی موفق به ثبت رکورد بی‌سابقه تولید 22 هزار و 286‌ تن از این محصول شد. در این مدت همچنین زنجیره مس شاهد رشد تولید بود.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، شرکت مس طی هفت‌ ماه نخست امسال موفق به تولید 136 هزار و 980 تن کاتد شد. با این میزان تولید تاکنون 68 درصد از برنامه سال شرکت مس در حوزه تولید کاتد محقق شده است‌.

قیمت فولاد شانگهای با رشد ضعیف چین و تنش های تجاری کاهش می یابد

قیمت فولاد شانگهای با رشد ضعیف چین و تنش های تجاری کاهش می یابد

شیوا نیک وظیفه

قیمت فولاد چین در جلسه روز چهارشنبه کاهش یافت، به طوری که بخش تولیدی این کشور ضعیف ترین رشد خود را در بیش از دو سال گذشته به خود دید، در این مورد هشدار آلودگی در چین تاثیرات به سزایی داشته است.

مدیرانی که دور از گودنشسته‌اند و می‌گویند لنگش کن!/ نارضایتی تولیدکنندگان از سیاست‌های کلی واردات

مدیرانی که دور از گودنشسته‌اند و می‌گویند لنگش کن!/ نارضایتی تولیدکنندگان از سیاست‌های کلی واردات

شیوا نیک وظیفه

گفته‌های اخیر پس از انتصاب رحمانی در مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از دید مثبت به صادرات در این حوزه حکایت دارد. بیژن پناهی‌زاده معاون خانه صنعت، معدن و تجارت ایران نیز روز گذشته عنوان کرده بود با محدودیت‌های مختلفی که در سال‌های اخیر برای صادرات معدنی ایجادشده، چالش‌های مختلفی در این حوزه به وجود آمده و مسئولان با عنوان ممنوعیت خام‌فروشی به زیرساخت‌های لازم برای فرآوری مواد معدنی توجهی نداشته‌اند.

بلایی که سیاست‌های ارزی بر سر صنایع پایین‌دستی آلومینیوم آورد

بلایی که سیاست‌های ارزی بر سر صنایع پایین‌دستی آلومینیوم آورد

روشنک حاجی بیگی

موج تورمی برآمده از سیاست‌های ارزی کارشناسی نشده، وضعیت اسفناک صنعت، تولید داخلی و اشتغال در کشور را رقم‌زده است؛ به‌طوری‌که بر اساس نظر برخی متخصصان، بعید است که صنعت کشور به‌راحتی بتواند قامت راست کند و تنها راه برای احیای صنایع کشور بازنگری و اصلاح سیاست‌گذاری‌های ارزی است.
دراین‌بین صنعت استراتژیک آلومینیوم نیز از عواقب مخرب این سیاست‌ها جان سالم به درنبرده و تولیدکنندگان پایین‌دستی این بخش را دچار بحران و سردرگمی کرده است.

فعالیت1200معدن سنگ‌های تزیینی در کشور

قاسمی از رشد صادرات مواد معدنی تا پایان سال 96 خبر داد و گفت : تولید صنایع فلزی با رشد 4درصدی بیشترین بخش بهره‌برداری معادن را به خود اختصاص داده است.

بازدهی سهام فولاد مبارکه از ابتدای سال 97 تاکنون 124 درصد بوده است

شیوا نیک وظیفه

مرتضی شبانی، رئیس امور سهام و مجامع شرکت فولاد مبارکه اصفهان در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد: افتی که در قیمت سهام فولاد مبارکه دیده‌شده تابع ریسک سیستماتیک بازار بوده و مختص فولاد نیست این کاهش قیمت در کل بازار اتفاق افتاده و قیمت سهام اکثر شرکت‌ها دچار افت شده‌اند که این امر تحت تأثیر نگرانی‌های سهامداران از تحریم‌های احتمالی پیش رو است.

تحویل کک دانه بندی بخش آگلومراسیون در ذوب‌آهن اصفهان

پیرو سیاست های اقتصادی شرکت مبنی برکسب درآمد از محل فروش محصولات فرعی بخش آگلومراسیون با همکاری مدیریت های آزمایشگاه مرکزی و امورفنی و برنامه ریزی تولید و حوزه بازرگانی شرکت عملیات دانه بندی و تحویل و فروش کک دانه بندی بخش آگلومراسیون با موفقیت در شش ماهه نخست سال 1397 انجام گرفت.

افشای اسامی خریداران نفت خام در بورس جرم است

مدیرعامل بورس انرژی گفت: افشای اسامی خریداران در بورس، جرم و این اطلاعات جزو اسرار مشتریان و محرمانه است.

وقت آن است که رحمانی به قول‌هایش عمل کند

وقت آن است که رحمانی به قول‌هایش عمل کند

رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم ایران ضمن ابراز امیدواری نسبت به نحوه عملکرد وزیر جدید وزارت صمت گفت: انتظار داریم وزیر جدید با توجه به سوابق و اطلاعات کافی و لازم که در اختیار دارد، نسبت به ساماندهی بخش صنعت اقدام کند.

رحمانی: تنظیم بازار اولویت جدید وزارت صمت است

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، رضا رحمانی در حاشیه دیدار با معاونان ،‌روسای سازمانها ،‌و کارکنان وزارت صمت همچنین با برشمردن اولویت های کاری و برنامه کوتاه مدت خود تا پایان سال گفت:برنامه های میان مدت و بلند مدتی که از قبل در وزارت صمت وجود داشت را اصلاح و تکمیل کردیم و برای روز های آتی نیز برنامه های اجرایی مدونی درنظر گرفته اییم.

ساخت پایلوت آب‌شیرین‌کن جذبی با همکاری دانشگاه هرمزگان/توسعه همکاری صنعت و دانشگاه

به گزارش معدن نامه به نقل از خبرگزاری علم و فناوری از بندرعباس، شاهین زارع عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ما در بندرعباس اظهار کرد: مطالعه و ساخت آب‌شیرین‌کن جذبی که یک روش نوین غیر صنعتی در کشور بوده به‌صورت پایلوت و با همکاری دانشگاه هرمزگان در حال انجام می‌باشد .

وی با اشاره به اینکه مطالعات آب‌شیرین‌کن جذبی توسط دانشگاه هرمزگان صورت گرفته است، افزود: در حال حاضر شرکت فولاد هرمزگان در حال انعقاد قرارداد با دانشگاه هرمزگان برای ساخت این آب‌شیرین‌کن می‌باشد.

پس از تائید دکتر رحمانی، انتصاب معاونان شایسته در تحقق برنامه‌های ایشان حائز اهمیت است

پس از تائید دکتر رحمانی، انتصاب معاونان شایسته در تحقق برنامه‌های دکتر رحمانی حائز اهمیت است

شیوا نیک وظیفه

نمایندگان مردم در خانه ملت، به رضا رحمانی به‌عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت رأی اعتماد دادند. وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت هم در پیامی از اعتماد نمایندگان مجلس تشکر کرد و از آن‌ها برای ادامه این راه سخت یاری خواست.

حمل اولین محموله فولاد آلیاژی یزد با ناوگان ریلی

به گزارش معدن نامه به نقل از خبرگزاری صداوسیما از روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران؛ به منظورکاهش مصرف سوخت، تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و کاهش هزینه تعمیر و نگهداری جاده‌ها، اولین محموله شمش فولاد به وزن یک هزار و۲۰۰ تن ازمبدا فولاد آلیاژی یزد به وسیله ۱۹ واگن بارگیری و در فولاد کاشان تخلیه شد که پیش بینی می‌شود با برنامه‌ریزی های صورت گرفته و اعلام نیاز بخش خصوصی، سالانه نزدیک به ۱۱۰ هزار تن محموله بوسیله ناوگان ریلی در این مسیر منتقل شود.

دیدگاه وزارت "صمت" بخش خصوصی را زمین‌گیر می‌کند/ برای کاهش حقوق دولتی معادن با مجلس رایزنی می‌کنیم

نایب‌رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچ استفاده‌ای از نظرات متخصصان و دست‌اندرکاران بخش صنعت و معدن کشور نکرده است؛ بنابراین درصورتی‌که روال به شکل کنونی ادامه پیدا کند، قطعاً ما در این بخش متحمل ضرر و زیان‌های سنگینی خواهیم شد.

افزایش سرمایه "كاوه" در راستای تسریع طرح‌های توسعه و حضور جدی و رقابتی در بازار

مدیرعامل شرکت فولاد کاوه جنوب کیش از افزایش سرمایه این شرکت از  7 میلیون ریال به  15 میلیون ریال از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران خبر داد.

رحمانی، متخصص برنامه‌ریزی مدیریت برای عبور از مشکلات است

رئیس خانه معدن ایران گفت: «برنامه‌ریزی مدیریت» شاه‌کلید پیروزی در عرصه تنگاتنگ رقابت‌های اقتصادی کشورهاست که «رضا رحمانی» وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، متخصص فن و در خدمت انجام مؤثر این نوع برنامه‌ریزی است.

برگزاری اولین جلسه شورای مرکزی پس از انتخاب رئیس سازمان نظام مهندسی معدن

     سومین جلسه شورای مرکزی دوره ششم با حضور رئیس سازمان نظام مهندسی معدن برگزارشد.

   اولین جلسه شورای مرکزی پس از تعیین رئیس سازمان از ساعت 11 تا 14روز دوشنبه مورخ 30 مهرماه 1397 در محل سازمان مرکزی برگزارشد.

سوء مدیریت‌ها را رفع کنیم، شماتت‌های امریکا هم مدیریت می‌شود

سوء مدیریت‌ها را رفع کنیم، شماتت‌های امریکا هم مدیریت می‌شود

روشنک حاجی بیگی

بررسی ریشه‌ای مشکلات کشور و اظهارات بسیاری از کارشناسان اقتصادی حاکی از آن است که ضرباتی که این روزها اقتصاد کشور متحمل می‌شود بیش از اعمال تحریم‌ها، ریشه در معضل بی‌تدبیری و سوء مدیریت در کشور دارد.
به‌کارگیری افراد غیرمتخصص در جایگاهی که دانش و سابقه کافی در آن را ندارند، نه‌تنها در حل مشکلات راهگشا نبوده بلکه موجبات عقب‌گرد و زمین‌گیر شدن اقتصاد کشور در عمده بخش‌ها را نیز رقم‌زده است.

مشکل کیفیت در تولید نداریم/ بهای تمام‌شده تولید باقیمت‌های جهانی تناسب دارد

مشکل کیفیت در تولید نداریم/ بهای تمام‌شده تولید باقیمت‌های جهانی تناسب دارد

روشنک حاجی بیگی

پس از اعلام قطع تحویل زغال‌سنگ به ذوب‌آهن اصفهان از سوی انجمن زغال‌سنگ ایران به دلیل عدم‌اصلاح قیمت این محصول، اظهاراتی مبنی بر عدم کیفیت زغال‌سنگ داخلی برای فرآیند تولید فولاد به روش کوره بلند و لزوم واردات این محصول در کشور شنیده می‌شود.

 

بادآورده را باد می‌برد!

بادآورده را باد می‌برد!

شیوا نیک وظیفه

شهریورماه امسال نامه‌ای از وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شد که طبق این دستورالعمل، جعفر سرقینی به فولادسازان در خصوص رانت زدایی برای معاملات صورت گرفته در بورس کالا و اصلاح قیمت‌های خود متناسب باقیمت‌های فعلی کشف‌شده از تاریخ 1 مرداد تا 20 شهریورماه همین سال، دستور دریافت مابه‌التفاوت قیمتی را ابلاغ کرد.

جاده کنارگذر معادن گرانیت اوره نطنز با هزینه ۱۳ میلیارد ریال افتتاح شد.

بهروز راعی

در مراسمی با حضور معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت معدن و تجارت استان اصفهان، مشاور رییس و مدیر روابط عمومی سازمان صنعت و معدن تجارت استان اصفهان، رئیس دادگستری شهرستان نطنز: جمعی از مسئولین دهداری اوره و روستای امامزاده گروه آباد، بهره برداری رسمی از پروژه احداث جاده کنار گذر معادن گرانیت به طول حدود ۸ کیلومتر آغاز شد.

صادرات، نیازمند برنامه‌ریزی و استمرار

مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: تمامی تولیدکنندگان در دنیای امروز باید به فکر صادرات باشند چراکه تولید بدون صادرات روبه‌زوال خواهد بود.

اشتغالزايي 855 هزار نفري واحدهاي به بهره برداري رسيده در شهرك‌ها و نواحي صنعتي تا شهريورماه امسال

معاون وزير صمت و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران گفت: تا پايان شهريورماه امسال در مجموع 42 هزار و 160 واحد در شهركها و نواحي صنعتي مورد بهره برداري قرار گرفته كه با توجه به اينكه ميانگين اشتغال هر واحد كوچك و متوسط 20 نفر است با بهره برداري از اين واحدها زمينه اشتغال براي 854 هزار و 615 نفر فراهم شده است.

ترامپ به اسپانسرهای انتخاباتی‌اش پاداش می‌دهد

ترامپ به اسپانسرهای انتخاباتی‌اش پاداش می‌دهد

روشنک حاجی بیگی

وزیر خزانه‌داری امریکا اعلام کرده است که این کشور در نظر دارد واردکنندگان نفت ایران را در صورت کاهش بیش از 20 درصد واردات نفت ایران، از معافیت‌های این کشور بهره‌مند کند. این در حالی است که اطلاعات جدید درباره صادرات نفت ایران نشان می‌دهد، بزرگ‌ترین مشتریان نفت ایران یعنی چین، هند، ترکیه و ژاپن علی‌رغم وعده‌های معافیتی امریکا به‌انحاءمختلف مبادلات نفتی خود را تداوم بخشیده‌اند.

موافقتنامه سه جانبه ایران، هند و افغانستان

حسین شهدادی

 معاون بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان

فرصتها و ظرفیتهای ایران، افغانستان وکشورهای آسیای میانه از نظر جغرافیای سیاسی دارای موقعیتهای راهبردی ویژه ای هستند که فرصتهای زیادی برای انتقال انرژی، مواد معدنی، صادرات و واردات از این کشورها وجود دارد بطوریکه اخیرا نگاه کشورهای فرامنطقه ای از قبیل چین و هندوستان به بازار این کشورها خصوصا افغانستان و ازبکستان معطوف شده است.
 

تندیس صادرکننده نمونه فولاد خوزستان در دستان کیست؟

شیوا نیک وظیفه

صادرات کلید توسعه بازار فروش محصولات است که با افزایش گردش مالی نه‌تنها رونق بازار را در پی خواهد داشت بلکه به‌طور غیرمستقیم با افزایش بازدهی به مقیاس تولید منجر به افزایش درآمد و سود می‌گردد. در شرایطی که تحریم‌ها مسبب کاهش ارزآوری در کشور می‌شود شرکت‌های تولیدکننده‌ای که در رأس امر سبب افزایش تولید داخلی و اشتغال‌زایی هستند و در ادامه به‌واسطه صادرات ارزآوری بالایی دارند، اقدامی ستودنی انجام می‌دهند و لایق تکریم هستند تا با انگیزه بالاتری در مسیر توسعه کشور قدم بردارند.

رحمانی از دل وزارت صمت آمده و بر نقاط ضعف و قوت اشراف کامل دارد

شیوا نیک وظیفه

طبق اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حسن روحانی در نامه‌ای ضمن پذیرش استعفای محمد شریعتمداری از سمت وزارت صنعت، معدن و تجارت از زحمات و خدمات وی در طول دوران تصدی این وزارتخانه قدردانی و رضا رحمانی را به عنوان سرپرست تعیین کرد.

هرچند فعالان اقتصادی نسبت به بی برنامگی دولت روحانی در امور اقتصادی بارها گلایه داشته اند و هم اکنون نیز نقدهایی بر این انتخاب دولت دارند، اما نباید نقاط قوت رحمانی را نادیده بگیریم.

هزینه‌های حمل‌ونقل این صنعت را از پا درمی‌آورد/ ضرورت معرفی "بتن آماده" به جامعه

روشنک حاجی بیگی

واحدهای بتنی این روزها تحت تأثیر افزایش هزینه‌های تمام‌شده تولید مانند هزینه حمل‌ونقل و نگهداری در شرایط مساعدی به سر نمی‌برند. این در حالی است که این واحدهای تولیدی طی سال‌های گذشته نیز به دلیل کاهش ساخت‌وساز با رکود قابل‌توجهی در بازار محصولات بتنی مواجه شده‌اند.

سایه سنگین و مهلک نامولدها بر سر اقتصاد ایران

درحال‌حاضر با توجه به مشکلات اقتصادی موجود، باید گفت مسیری که سال‌ها با نام «توسعه اقتصادی» در کشور طی شده، مسیر درستی نبوده است، زیرا پس از گذشت 70 سال از شروع برنامه‌ریزی در ایران و با توجه به منابع طبیعی عظیمی که فراهم بوده، نه‌تنها شاهد نتایج اقتصادی کارآمد و پایداری نیستیم، بلکه در مقایسه با کشورهای هم‌تراز پیشرفت محسوسی نیز نداشته‌ایم.

کاهش فعالیت در بازار ورق سرد چین

شیوا نیک وظیفه

در شرایطی که تقاضا در بازار محدود است و با توجه به نبودن شکاف و حتی فزونی عرضه بر تقاضا و به تبع آن افت قیمتها، شاهد بودیم قیمت ورق سرد صادراتی چین نیز با کاهش مواجه شده است. قیمت فعلی ورق سرد صادراتی 595 تا 605 دلار هر تن فوب است که به اندازه 15 تا 20 دلار نسبت به ماه پیش نزول قیمت را به خود دیده است. کاهش فعالیت در هر دو بازار صادراتی و داخلی موجب چنین افت قیمتی شده است.

دست از سر سیمان بردارید

دست از سر سیمان بردارید

محمد اتابک
رییس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان

اين انتظار از دولت وجود دارد كه با توجه به مازاد سيمان در كشور، دست از سر اين صنعت، به همين صراحت كه مي‌گويم، بردارد و اجازه دهد تا كارخانه‌هاي سيمان راه خودشان را ادامه دهند.

صادرات؛ کلید توسعه بازار فروش

توسعه صنایع فولاد به عنوان دومین صنعت بزرگ دنیا پس از نفت و گاز از ملاک های مهم پیشرفت در نظر گرفته می شود که قدرت نظامی ، سیاسی و اقتصادی یک کشور را نشان می دهد و صادرات نیز کلید توسعه بازار فروش محصول است که با افزایش گردش مالی نه تنها رونق بازار را در پی خواهد داشت بلکه به طور غیر مستقیم با افزایش بازدهی به مقیاس تولید منجر به افزایش درآمد و سود می گردد . به طور کل ، بازار گسترده جهانی فرصتی خواهد بود تا با افزایش عرضه محصول با قیمت هایی رقابتی ، سود تولید را افزایش و با کاهش هزینه های جاری ، به تعالی سازمان رسید.

حمل و نقل ریلی در انتظار استفاده از فرصت تحریم

حمل و نقل ریلی در انتظار استفاده از فرصت تحریم

روشنک حاجی بیگی

ناوگان حمل  نقل دریایی تحت تأثیر تحریم‌های امریکا با محدودیت‌هایی به جهت حمل کالاهای صادراتی، ترک تجارت و تردد خطوط کشتیرانی خارجی به ایران مواجه شده است. از طرفی حمل‌ونقل جاده‌ای نیز این روزها به جهت اعتراضات سراسری کامیون داران وضعیت مطلوبی ندارد.

فولاد مبارکه از راه‌کارهای قانونی برای مقابله با تحریم ها استفاده می‌کند

مدیرعامل فولاد مبارکه دربارۀ تحریم فولاد مبارکه از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا گفت: پیش تر نیز آمریکا صنعت فولاد ایران و گاز و پتروشیمی را تحریم کرده بود؛ در نتیجه این اتفاق موضوع تازه‌ای نیست.

مهندس حمیدرضا عظیمیان در گفت وگو با عصرمعدن با بیان این مطلب در ادامه افزود: متأسفانه نام بردن از فولاد مبارکۀ اصفهان و چندین شرکت در فهرستی که منتشر شده ممکن است برخی محدودیتها را برای فولاد مبارکه ایجاد کند؛ البته ما نیز با راهکارها و ظرفیت‌های قانونی به مقابله با تحریم میرویم تا نتواند مشکلاتی برای شرکت ایجاد کند.

تأکیدمدیرعامل فولاد مبارکه بر مطالعۀ بیشتر بازارهای داخلی و جهانی و تنوع محصولات

مدیرعامل فولاد مبارکه در جلسۀ کمیتۀ مدیریت شرکت، پس از استماع گزارش مدیران نواحی و بخش های مختلف شرکت تصریح کرد: در بازدید از خطوط تولید و ملاقات حضوری با همکاران نواحی، تعلق خاطر و تعهدسازمانی نزد تک تک آنها به خوبی مشهود بود. اینکه کارکنان شرکت به کار خود و حل مسائل شرکت علاقه و تعصب دارند بسیار ارزشمند است؛ بنابرایــــن باید با ارتقــــــای سطـــــح رضایتمندی نیروی انسانی شرایطی فراهم کنیم تا ایشان نیز با فراغ بال و تعهد بیشتر به تولید و ایجاد ارزش افزودۀ اقتصادی برای کشور همت گمارند.

دست یابی فولاد مبارکه به سطح زرین جایزۀ جهانی (EFQM)

 (EFQM)، شرکت فولاد مبارکه اصفهان با کسب امتیاز بالاتر از ۶۰۰ برندۀ سطح زرین (GOLD) این جایزه جهانی شد.

بانک، بیمه، گمرک و دارایی بیشتر از تحریم به تولید ضربه زده اند

بهروز راعی

مهندس مجید سرجویی، مدیرعامل شرکت اشکان شیمی اصفهان و صادر کننده نمونه ملی و استانی از سال  ۹۳ تاکنون گفت: کشور ایران با وجود صنایع صاحب نام و با قدمت در بخش شیمیایی و آرایشی، از رتبه  جایگاه ویژه‌ای در تولید مواد اولیه و همچنین اقلام آرایشی بهداشتی در منطقه برخوردار است ولیکن مشکلات ناشی از تحریمهای خارجی و سیاستهای غلط داخلی،  اعم از  بخشنامه‌های خلق الساعه، نبود ارامش بازار ناشی از بحران ارز و سرمایه ، بروکراسی های سخت و پیچیده اداری که به جای تسهیل تولید، مانع تحقق توسعه و رونق تولید شده است‌.

هدف‌گذاری صادرات 4 ميليارد دلاري شرکت‌های صادراتي در سال 97

معاون وزير صمت و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران گفت: براي سال 97 هدفگذاري شده است كه تعداد شركت‌هاي صادراتي را به 4 هزار شركت برسانيم و اين شركت‌ها 4 ميليارد صادرات داشته باشند.

بازار داخلی در هفته ای که گذشت؛

شیوا نیک وظیفه

افزایش در قیمت سنگ آهن صادراتی ایران

طی دو هفته گذشته شاهد دو دلار افزایش در بازار سنگ آهن صادراتی ایران بودیم به طوریکه  آخرین  قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد نهایتا 30.2 دلار هر تن فوب ثبت شد.  سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران  نیز  از حدود 25 دلار در هفته دوم مهرماه یک کاهش قیمت و در نهایت هفته گذشته با رشد 40 سنتی به 25.8  دلار هر تن فوب رسید.

بازار نامساعد برای شمش

سهم خواهی بخش خصوصی از اقتصاد/ دولت برای توسعه صادرات غیرنفتی بخش خصوصی را ببیند

روشنک حاجی بیگی

توسعه صادرات غیرنفتی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های رشد اقتصادی کشور، نقش تعیین‌کننده‌ای در افزایش ارزآوری، ایجاد اشتغال، تقویت تولید ناخالص ملی دارد. این در حالی است که فعالان اقتصادی بخش خصوصی رضایت چندانی از وضعیت صادرات محصولات غیرنفتی ندارند؛ به عقیده این گروه، عملکرد حمایتی دولت در تأمین زیرساخت‌ها، تسهیل موانع تولید، رفع مشکلات گمرکی و سیاست‌گذاری‌های تجاری رضایت‌بخش نبوده و موجبات تضعیف فعالیت‌های تولیدی بخش خصوصی را رقم‌زده است.
از طرفی تحریم‌های امریکا مشکلاتی را در بخش حمل‌ونقل محصول، مبادلات بانکی با دیگر کشورها و ... برای این بخش به وجود آورده است.

فاصله نرخ ارز آزاد و نیما، واردات را جذاب کرده است

به مناسبت روز ملی صادرات رئیس کنفدراسیون صادرات در محل اتاق بازرگانی ایران به تشریح آمارهای تجارت خارجی، مهمترین مسائل پیش روی صادرات غیرنفتی و راهکارهای افزایش صادرات به‌عنوان مهمترین عامل ارزآوری به کشور در شرایط اقتصادی حال حاضر پرداخت.

ترکیه و عربستان بدون معدن، ده‌ها برابر ایران مس صادر می‌کنند

عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: به دلیل جدا بودن از زنجیره تأمین جهانی، ترکیه و عربستان سعودی بدون وجود حتی یک معدن مس، ده‌ها برابر ایران صادرات دارند.

ورود ارز به بازار ثانویه طی هفته‌های آینده شتاب می‌گیرد

رئیس‌کل بانک مرکزی از شتاب‌گیری عرضه ارز در بازار ثانویه طی هفته‌های آینده خبر داد.

افزایش 2میلیون تنی تولید گندله با تغییرات زیر سقفی

معاون فنی مهندسی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در خصوص افزایش بیش از 3 برابری تولید طی دو سال گذشته در این شرکت گفت: افزایش تولیدها به‌واسطه بهره‌برداری از بخشی پروژه‌های شرکت رقم خورده است؛ راه‌اندازی خطوط تولید 5، 6 و 7 طی این سال‌ها در حوزه کنسانتره و بهره‌برداری از خط تولید 2 گندله‌سازی با تمام ظرفیت آغازشده است.

فولاد مبارکه هر گز قبل از این هم با این شبکه ها ارتباط کاری نداشته است

توضیحی ضروری در مورد تحریم شرکت فولاد مبارکه توسط آمریکا:

دیروز خزانه داری آمریکا چندین بانک و شرکت ایرانی را به لیست تحریم ها(OFAC) اضافه کرد که شرکت فولاد مبارکه را هم شامل شد و در کمتر از یک ساعت خبر تحریم فولاد مبارکه در شبکه های مجازی بطور گسترده ای منتشر شد

فولادمبارکه دچار خسران عملیاتی نمی شود

شیوا نیک وظیفه

علیرغم اقدام جدیدی که در راستای تحریم‌های جدید آمریکا از روز گذشته اعلام شده، و شروع امروز در بازار سهام با منفی شدن گروه فلزات در بورس تهران به دلیل جو هیجانی در نهایت بازار سهام تا حدودی پایداری خود را حفظ کرد.

هرچند که حقیقت امر حاکی از تاثیرات کم تحریم ها بر عملکرد فولاد مبارکه است ولی این موضوع باعث نشد که معامله‌گران بازار تحریم‌های مذکور را نادیده بگیرند و در نهایت نماد فولاد مبارکه ۲۱۸ واحد تاثیر منفی در شاخص‌های بازار را شاهد بود.

تولید، محور بازرگانی است نه بازرگانی، محور تولید

وزیر بازرگانی دوران جنگ گفت: باید اعتراف کنم ایده تمام اتفاقاتی که در دوره دفاع مقدس در وزارت بازرگانی افتاد متعلق به مرحوم عالی‌نسب است. او به ما آموخت که تولید محور بازرگانی است، نه بازرگانی محور تولید.

احتمال افزایش میزان جرائم تخلفات اقتصادی

سخنگوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به رشد 2هزار درصدی کشفیات قاچاق ازلحاظ ارزش ریالی طی شش ماه اخیر گفت:احتمال افزایش میزان جرائم تخلفات اقتصادی در سطح کشور وجود دارد.

خاطرآسوده‌ی "مبارکه" از تحریم آمریکا

شیوا نیک وظیفه

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که صنایع فولاد مبارکه اصفهان و برخی شرکت‌های دیگر در فهرست اسامی تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران قرارگرفته‌اند. ۲۰ شرکت و موسسه مالی وابسته به بنیاد تعاون بسیج در این لیست هستند.

بررسی مشکلات کارکنان المهدی و هرمزال در مجلس

کارکنان شرکت‌های تولیدکننده آلومینیوم المهدی و هرمزال طی اعتراضاتی نسبت به کمبود مواد اولیه از توقف خط تولید این کارخانه‌ها تا 15 آبان ماه خبر دادند.

پهلوگیری کشتی غول پیکر نفتی در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از پهلوگیری کشتی 80 هزار تنی MT Prestigious برای بارگیری نفت کوره در اسکله منطقه خبر داد. به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، دکتر «حسن خلج طهرانی» در تشریح این خبر گفت: برای نخستین بار در استان هرمزگان، کشتی MT Prestigious برای بارگیری نفت کوره در اسکله منطقه پهلو گرفته است.

580میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در بخش صنعت و معدن مصوب شد

بررسی جداول آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت از تصویب 580 میلیون و 700 هزار دلار سرمایه گذاری خارجی در طرح های صنعتی، معدنی و تجاری از ابتدای امسال تا پایان مرداد ماه حکایت دارد.

سریال عدم‌اصلاح قیمت‌های فروش؛ این قسمت: زغال‌سنگ

روشنک حاجی بیگی

معادن زغال‌سنگ کشور این روزها تحت تأثیر موج تورمی ایجادشده در اقتصاد کشور، حال‌وروز خوبی ندارند و به گفته فعالان این حوزه، در صورت عدم سیاست‌گذاری‌های حمایتی از سوی دولت، بخش قابل‌توجهی از این معادن به ورطه تعطیلی کشیده خواهند شد.
این در حالی است که حدود یک میلیارد و دویست میلیون تن ذخیره  قطعی زغال‌سنگ در کشور وجود دارد و در حال حاضر کل تولید زغال‌سنگ یک و نیم میلیون تن در سال و مابقی وارداتی است؛ به گفته کارشناسان در آینده نزدیک با راه‌اندازی برخی طرح‌های فولادسازی کوره بلند این مصرف به 3 ونیم میلیون تن می‌رسد.

16 درصد رشد صادرات فولاد چین در سپتامبر

شیوا نیک وظیفه

چین به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا که هم تقاضای بالا و هم صادرات  از مواد معدنی را به خود اختصاص داده است قادر به تحولاتی عمیق در حوزه‌های مختلف معدنی دنیا است و به نوعی تعیین کننده و مرجع در تصمیم گیری برای فعالان این حوزه محسوب می شود.

تعلل سرمایه‌گذاران خارجی در صنایع معدنی ایران به امید سوئیفت اروپایی

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو با اعلام اینکه هم اکنون سرمایه‌گذاری در صنایع معدنی متمرکز به سرمایه‌گذاری‌های کوچک است، گفت: منتظریم با اجرای بسته سوئیفت اروپایی مشکلات سرمایه‌گذاری در کشور برطرف شود.

امسال استخراج١٥ميليون تني سنگ آهن خواهیم داشت

شیوا نیک وظیفه

مهناز حسنی ، رئيس مهندسي معدن گهرزمين در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد: گهرزمين سال گذشته ركورد١٨ميليون تني در استخراج سنگ آهن داشته است که این رقم کمی نیست و ما همچنان در برنامه ای رکوردهای بیشتری در سال جدید در نظر دازیم. گهرزمين امسال استخراج١٥ميليون تني سنگ آهن و٩٠ميليون تن باطله برداري را نیز در دستوركار دارد.

رشد پایدار در تقاضای مس تصفیه‌شده

به گزارش معدن نامه به نقل از CRU، مدیر اجرایی کمپانی آروبیس گفت: به‌رغم فشار ناشی از مقررات زیست‌محیطی بر واحدهای ذوب؛ افزایش ارتباطات الکتریکی در جهان موجب شده تا تقاضای مس تصفیه‌شده رشد پایداری را تجربه کند.

کمپانی آروبیس، بزرگ‌ترین کمپانی ذوب مس در اروپا و بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مواد خام مس در جهان، در هفته گذشته، پریمیوم سالانه مس خود را با 12درصد افزایش؛ 96دلار در هر تن برای پیشنهادات سال 2019 اعلام کرد. در حال حاضر، پریمیوم‌های این کمپانی در بالاترین سطح چهار سال اخیر خود قرار دارد.

کاهش نسبی قیمت‌ها با تعیین قیمت پایه بر اساس نرخ نیمایی

روشنک حاجی بیگی

کوروش شعبانی عضو هیئت‌مدیره انجمن مس ایران در گفت‌وگو با پایگاه خبری معدن نامه گفت: دستورالعمل ستاد تنظیم بازار مبنی بر تعیین قیمت پایه کاتد مس بر اساس نرخ نیمایی، با ضریب ده درصد افزایش از یکشنبه گذشته عملیاتی شد و به‌طور نسبی قیمت‌ها را کاهش داده است.

همواره خوراک صنعت را فراهم کرده ایم

شیوا نیک وظیفه

نادعلی اسماعیلی دهج، رئیس انجمن نظام مهندسی معدن در گفتگو با معدن نامه از کمترین اثرات تحریم بر معدن نسبت به حوزه های دیگر گفت و افزود: ما به عنوان یک کشور تولیدکننده در این حوزه به اندازه ای ابزار داریم که تحریم ها اختلالی در روند کارمان ایجاد نکند. به همین خاطر است که همواره حتی در تحریم های گذشته معدن فعالیت های در خور شرایط داشته و خوراک صنعت را فراهم کرده است.  

هیچ مقامی حق بذل و بخشش از طرف مردم را ندارد/ تعزیرات به پرونده تخلفات فولادی‌ها رسیدگی کند

روشنک حاجی بیگی

وزیر صنعت، معدن و تجارت دیروز طی نامه‌ای به رئیس سازمان حمایت با درخواست مختومه شدن پرونده تخلفات فولادسازان و تولیدکنندگان سایر فلزات غیر آهنی در اسرع وقت موافقت کرد؛ این در حالی است که به گفته کارشناسان در صورت ارسال پرونده تخلف به سازمان تعزیرات حکومتی، طبق قانون هیچ مقامی نمی‌تواند از روند رسیدگی به تخلفات در این سازمان جلوگیری نماید.

روند پیشرفت بزرگ ترین شهرک تخصصی آلومینیوم کشور

شیوا نیک وظیفه

بهره برداری از فاز اول پروژه طرح توسعه شرکت صنایع آلومرول نوین

از ابتدای سال 1397 رویداد مهمی در صنعت استان و البته کشور در حال وقوع است ، یکی از بزرگ ترین پروژه های صنعتی کشور که علل خصوص در بخش خصوصی نمونه های کم نظیری از آن وجود دارد از ابتدای سال به بهره برداری رسیده است. بزرگ ترین شهرک تخصصی آلومینیوم کشور که تحت عنوان طرح توسعه شرکت صنایع آلومرول نوین احداث شده است آغاز به کار کرده و محصولات تولیدی آن روانه بازارهای داخلی و خارجی شده است.

میزان عرضه آلومینیوم پاسخگوی نیاز متقاضیان نیست

عضو هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران گفت: در شرایط فعلی میزان عرضه آلومینیوم پاسخگوی نیاز متقاضیان نیست و فقط عرضه 5000 تنی این محصول می‌تواند نیاز متقاضیان را مرتفع سازد.

دریافت گواهینامه IMS سیمان فارس از شرکت TUV-Intercert آلمان

گواهینامه سيستم مديريت يكپارچه IMS  با ویرایش جدید شرکت سیمان فارس براساس استانداردهاي ايزو 2015-9001 ، ايزو 2015-14001 ، ايزو 2014-10002 ، ايزو 2012-10004 ، ایزو 1999-10015و OHSAS 2007-18001 از شرکت TUV-Intercert  آلمان دریافت شد.

تولید 3 تن آنتیموان در مجتمع طرح های اکتشافی و معدنی سیستان و بلوچستان/ رشد چشمگیر تولید در نیمه اول سال

رشد 85 درصدی تولید شمش آنتیموان در شش ماهه اول سالجاری صورت گرفت تولید در مجتمع طرح های اکتشافی و معدنی سیستان و بلوچستان به 3 تن رسید.

سه ماه طلایی را از دست دادیم/ ضرورت تشکیل انجمن تخصصی صنایع غیر آهنی

شیوا نیک وظیفه

امیر رحیمی، مدیرعامل شرکت کالسیمین که صادرات محصولات سرب و روی را با مشکلاتی در سه‌ماهه گذشته همراه دیده به خبرنگار معدن نامه عنوان کرد: بیش از سه ماه است شرکت‌های تولیدکننده سرب و روی صادرات نداشته‌اند و به همین دلیل دچار مشکل شده‌اند. اولین مشکل حاصل از عدم صادرات بحث کمبود نقدینگی است که به‌تبع آن در آینده ضعف در پرداخت حقوق و دستمزد را به همراه خواهد داشت. البته باوجوداین مشکلات ما سعی کرده‌ایم به برنامه‌های توسعه‌ای خود ادامه دهیم و یکی از نتایج آن اورهال کردن واحد UN بوده تا ظرفیت تولید تقویت شود که البته ظرفیت تولید ورق را ارتقا هم بخشیدیم.

شریعتمداری با مختومه شدن پرونده تخلفات فولادی ها موافقت کرد

وزیر صنعت در مکاتبه ای با رئیس سازمان حمایت با درخواست مختومه شدن پرونده تخلفات فولادسازان و تولیدکنندگان سایر فلزات غیر آهنی در اسرع وقت موافقت کرد.

فولاد امیرکبیر کاشان، تندیس و لوح تقدیر نمونه ملی روز جهانی استاندارد را دریافت کرد

در همایش روز جهانی استاندارد،که همزمان با ۲۲ مهرماه. در سالن اجلاس سران و با عنوان چهارمین انقلاب صنعتی، در روز جهانی استاندارد برگزار شد،  شرکت فولاد امیر کبیر کاشان موفق به دریافت تندیس و لوح تقدیر  نمونه ملی استاندارد شد.

بروکراسی نباید به فعالان اقتصادی آسیب برساند

معاون اول رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه همه سازمان‌ها باید متناسب با تحریم‌های اقتصادی چابک شوند، گفت: بروکراسی باید در آنجاهایی که به‌طورجدی مانع ایجاد می‌کند، برطرف شود.

افت قیمت 4/1 درصدی آلومینیوم در بازار فلزات پایه

پس از سقوط شدید ارزش سهام در وال استریت این هفته، آلومینیوم با افت قیمت 1/4 درصدی در بازار فلزات پایه مواجه شد. این در حالی است که دیگر محصولات این بازار با برگشت رنق نسبی معاملات، با رشد قیمت هفتگی به کار خود پایان دادند.

الگوی موفقی برای تولید باقی نمانده/ دولت روی خصولتی ها متمرکزشده است

روشنک حاجی بیگی

فعالان معدنی بخش خصوصی به دلیل نگاه غیر توسعه‌ای و غیر حمایتی دولت با مشکلات عمده‌ای به جهت عوارض صادرات، کمبود نقدینگی، قوانین ضد تولید و... دست‌به‌گریبان‌اند. به‌طوری‌که طبق اعلام مکرر تولیدکنندگان، در صورت تداوم وضع موجود بخش قابل‌توجهی از این معادن تعطیل خواهند شد.

تخلف در واگذاری سهام متعلق به صندوق بازنشستگی فولاد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه به رئیس سازمان بازرسی کل کشور خواستار رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در واگذاری سهام متعلق به صندوق بازنشستگی فولاد شد.

ایمپاسکو متولی معادن طلا در کشور می‌شود

عضو هیات مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران خبر داد: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران ذخایر قابل توجهی از طلا را در استان های مختلف کشور در دست دارد.

صدای دلالی در اتاق‌های بازرگانی از تولید بلندتر است/ با ماجرای تحریم‌ها برخورد فعال نکردیم

استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: بازرگانی داخلی و خارجی به‌عنوان یکی از شاهرگ‌های حیاتی تعیین‌کننده سرنوشت کشور بوده که از ناحیه آن می‌توان فهمید که یک کشور به سمت توسعه یا اضمحلال درحرکت است.

بازگشت روند بارگیری محصولات فولاد مبارکه

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان مبارکه از بازگشت روند بارگیری محصولات فولاد مبارکه و تولیدات صنایع سیمانی این شهرستان خبر داد.

سازوکارهای مدیریت یکپارچه آب/هیچ هدر رفت آبی نداریم

شیوا نیک وظیفه

استفادۀ بهینه از منابع انرژی و به ویژه آب از ابتدای بهره‌برداری در دستور کار فولاد مبارکه بوده و در اهداف استراتژیک و اساسی این شرکت لحاظ شده است؛ از این‌رو فولادمبارکه در این راستا همواره پروژه‌های متعدد برای کاهش مصرف هرچه بیشتر را ارائه و اجرا کرده است.

پشت پرده گرانی قراضه چیست؟

روشنک حاجی بیگی

قیمت قراضه و ضایعات آهن در پی افزایش قیمت آهن‌آلات در ماه‌های گذشته، به میزان قابل‌توجهی افزایش پیداکرده است؛ به‌طوری‌که طی ماه‌های اخیر قیمت این محصولات از نرخ شمش فولاد هم سبقت گرفت. کمیاب شدن نرخ قراضه طی ماه‌های گذشته در افزایش قیمت این محصول بی‌تأثیر نبوده و مشکلاتی را برای واحدهای فولادسازی کشور به جهت انجام فعالیت‌های تولیدی به وجود آورده است.

توقف صادرات مس صحت ندارد

به گفته «محمدرضا بنی‌اسدی‌راد» مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران اخبار منتشر شده درخصوص توقف صادرات شرکت مس به‌هیچ‌عنوان صحت ندارد و صادرات این شرکت متوقف نشده است.

احتمال افزایش قیمت سیمان

احتمال افزایش قیمت سیمان

روشنک حاجی بیگی

شرکت‌های تولیدکننده سیمان به دلیل افزایش غیرمتعارف هزینه‌های تولید، تعمیر و نگهداری، نسوز کاری و... طی یک سال گذشته با مشکلات متعددی مواجه شده‌اند. به‌طوری‌که به گفته کارشناسان این بخش قیمت هر تخته پاکت سیمان از 520 تومان سال گذشته به چهار برابر معادل 1920 تومان رسیده است.
از طرفی سیاست‌گذاری اخیر دولت مبنی بر اجرایی کردن طرح پیمان‌سپاری ارزی عدم‌اصلاح اشکالات موجود در این طرح کاهش صادرات سیمان را موجب شده است.

عملکرد درخشان فولاد هرمزگان در نیمۀ نخست سال 1397 / افزایش رشد 6 درصدی تولید تختال در فولاد هرمزگان

عملکرد درخشان فولاد هرمزگان در نیمۀ نخست سال 1397 / افزایش رشد 6 درصدی تولید تختال در فولاد هرمزگان

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان ضمن ابراز خرسندی از عملکرد تمامی واحدهای شرکت در نیمۀ نخست سال جاری گفت: هدف کارکنان در سال جاری دست‌یابی به ظرفیت اسمی کارخانه و تولید یک میلیون و 500 هزار تن فولاد خام است که با همراهی مدیران و کارکنان زحمت‌کش فولاد هرمزگان، تمامی تلاش خود را برای تحقق این هدف به کار خواهیم بست.

۴۵۱ میلیون دلار آهن و فولاد از استان اصفهان صادر شد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان از صادرات نزدیک به ۴۵۱ میلیون دلاری آهن، فولاد و مصنوعات آن به مقصد کشورهای خارجی در ۶ ماهه نخست سال جاری خبر داد.

واگذاری معادن فاقد بهره بردار استان مرکزی تا یک ماه آینده

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی با بیان اینکه 528 معدن دارای مجوز در استان مرکزی فعالیت می‌کند گفت: معادن فاقد بهره‌بردار در استان مرکزی به مزایده گذاشته می‌شود.

با وجود معدن آلومینیوم در کشور میلیون‌ها دلار صرف واردات آلومینیوم می‌شود

نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از واردات بی‌رویه آلومینیوم و صرف میلیون‌ها دلار در این خصوص تاکید کرد: خیلی از کشورها آلومینیوم را از معادن خود استخراج می‌کنند، در حالی که ما آلومینیوم را از کشورهای دیگر وارد می‌کنیم و به معادن خود تکیه نمی‌کنیم.

فقط با 30درصد ظرفیت کار می‌کنیم/ عرضه در بورس کالا شفاف شود

روشنک حاجی بیگی

کارخانه‌های فرآوری مولیبدن طی چند سال اخیر با چالش تأمین مواد اولیه این محصول (سولفور مولیبدن) مواجه شده‌اند و در حال حاضر شرکت ملی مس تنها عرضه‌کننده سولفور مولیبدن به این کارخانه‌هاست که بخشی از آن را پس از استخراج به‌عنوان محصول جانبی مس مصرف و بخش دیگر را در بورس کالای ایران عرضه می‌کند.

وزارت "صمت" اعتبار صنعتگران در داخل و بازارهای بین‌المللی را زیر سؤال برد

روشنک حاجی بیگی

فعالان بخش معدن و صنایع معدنی ماه‌هاست با مشکلات ناشی از سیاست‌گذاری‌های غیر توسعه‌ای وزارت صنعت، معدن و تجارت دست‌وپنجه نرم می‌کنند؛ بنا بر گفته کارشناسان این بخش، به دلیل تصمیم‌گیری‌های عمدتاً غیر کارشناسی و غیراقتصادی بسیاری از واحدهای تولیدی در این حوزه نیمه فعال یا به وضعیت تعطیلی رسیده‌اند.

کلنگ‌زنی پروژه بیلت همزمان با بهره‌برداری واحد تولیدی شمش آلومینیوم

نماینده مردم بجنورد، راز و جرگلان، گرمه و جاجرم و مانه و سملقان از کلنگ‌زنی پروژه بیلت همزمان با بهره‌برداری واحد تولیدی شمش آلومینیوم خبر داد.

کاهش 59 درصدی حجم معاملات محصولات فولادی/ تاثیرات تغییر مبنای ارز 4200 تومانی به ارز سامانه نیما

شیوا نیک وظیفه

در معاملات هفته گذشته در بورس کالای ایران بیش از 270 هزار تن انواع کالا به ارزشی بیش از 15 هزار و 310 میلیارد ریال خرید و فروش شد. البته شاهد روند در بازا ربورس کالا بودیم به این شکل که از نظر حجمی 45 درصد و از نظر ریالی 39 درصد نسبت به هفته پیش کاهش هم در بخش معاملات نقدی و هم در بخش معاملات سلف به ثبت رسید.

تدوین دستورالعمل ساخت و آزمایش بتن مقاوم در برابر حرارت

بهروز راعی

دستورالعمل ساخت و آزمایش بتن مقاوم در برابر حرارت در واحد آزمایشگاه ساختمانی فولاد مبارکه تدوین شد.

تولید ۳ میلیون و ۶۵۰ هزار تن انواع محصول به ارزش تقریبی ۱۰ هزار میلیارد تومان در فولاد مبارکه اصفهان

کارکنان متعهد و تلاشگر فولاد مبارکه در شش ماهۀ اول سال جاری با تولید ۳ میلیون و ۶۵۰ هزار تن انواع محصول و عرضۀ ۳ میلیون و ۵۸۰ هزار تن از این میزان محصولات به ارزش تقریبی ۱۰ هزار میلیارد تومان، رکـــــورد جـــدیـــدی از خود برجـــای گذاشتند.

نگران اجرای تحریم ها در بخش معدن نیستیم

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اجرایی شدن تحریم ها، اجرای پروژه های معدن و صنایع معدنی را کمتر با مشکل مواجه می کند و نگرانی کمتری در این حوزه از فعالیت ها داریم.

کاهش تعرفه فولادی چین از 11.5 درصد به 8.4 درصد

کاهش تعرفه فولادی چین از 11.5 درصد به 8.4 درصد

شیوا نیک وظیفه

با توجه به اینکه ترامپ خود را پیروز جنگ تجاری با چین می داند و اقتصاد آمریکا را رو به رشد می داند تصمیماتی را در خصوص مراودات تجاری با چین گرفته داست. البته داده های اقتصادی رسمی روز این کشور و واقعیت ها نشان می دهد که اقتصاد ایالات متحده رشدی را که ترامپ مدعی آن است تجربه نکرده تولیدکنندگان آمریکایی نگران از دست دادن بازار سودآور چینی هستند و دغدغه آنها تعرفه های اعمال شده توسط دولت ترامپ است که ممکن است آنها را از بازار حذف کند.

رشد 200 درصدی حقوق دولتی خیانت به معدن است/ ضرورت بازنگری و اصلاح بخشنامه‌های غیر توسعه‌ای

روشنک حاجی بیگی

معادن کوچک و متوسط کشور تحت تأثیر سیاست‌گذاری‌های غیر توسعه‌ای از صادرات و واردات گرفته تا مشکلات ناشی از سوء مدیریت در این بخش چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای را برای آینده این معادن پیش روی ما نمی‌گذارد و به گفته مسئولان این بخش، این احتمال وجود دارد که در صورت تداوم وضع موجود، بخش قابل‌توجهی از این معادن به ورطه تعطیلی کشانده شود.

فارس، یزد و کرمان بیشترین درخواست ثبت محدوده/ثبت بیش از 16 هزار درخواست در روز آزادسازی پهنه ها

مدیرکل امور اکتشاف معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت از ثبت بیش از 16 هزار و 500 درخواست در روز آزادسازی نوبت سوم پهنه‌ها و محدوده‌های معدنی خبر داد.

بررسی تخلفات واگذاری آلومینیوم المهدی هفته آینده در مجلس

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: تخلفات مربوط به جریان واگذاری کارخانه آلومینیوم المهدی و طرح هرمزآل هفته آینده در نشست علنی مجلس بررسی می شود.

در صورت نیاز به بورس کالا متوسل می شویم

شیوا نیک وظیفه

هفته گذشته درخصوص کمبود گندله و صادرات آن به واسطه کاهش عوارض از 15 درصد به 5 درصد بعلاوه کاهش ارزش ریال صحبت کرده بودیم . در این میان قانون گذاران هم برای خود دلایلی دارند و این بخش نامه را توجیه میکنند.

شرایط ناآرام فولادی در مکزیک

شیوا نیک وظیفه

انجمن صنعت فولاد در مکزیک دیروز از دولت این کشور خواستار حل اختلاف تعرفه ای موجود با دولت ترامپ شد. آنها تقاضا دارند قبل از اینکه قرارداد جدید تجارت سه جانبه امضا شود، مشکلاتشان برطرف شود.

گروه صنعت فولادی این کشور در بیانیه ای از نگرانی های خود در این خصوص گفتند و عنوان کردند: این وضعیت جدی و نگران کننده که بر صنعت فولاد فشار می آورد تا کنون حل نشده است و این موضوع از زمانی که دولت ترامپ طی چند ماه گذشته، تعرفه های واردات فولاد و آلومینیوم را اعمال کرده رخ داده است.

صادرات سیمان کاهش می‌یابد

روشنک حاجی بیگی

میزان صادرات سیمان طی پنج‌ماهه ابتدایی امسال، رشد 9 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان می‌دهد، این در حالی است که به گفته کارشناسان این بخش، سیاست‌گذاری اخیر دولت در حوزه تجارت خارجی مبنی بر پیمان‌سپاری ارزی و عدم اصلاح اشکالات موجود در این طرح کاهش صادرات سیمان را رقم خواهد زد.

انفجار در کوره کارخانه فولاد/ حادثه ۶ مصدوم بر جای گذاشت

سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: بر اثر انفجار در کوره کارخانه فولاد شهرک شکوهیه قم ۶ نفر مصدوم شدند.

انتفاع واحدهای تولیدی از ممنوعیت خدمات هم‌زمان کارگزاری‌ها/ بازار داغ معدنی‌ها در بورس

روشنک حاجی بیگی

ارائه خدمات کارگزاری به‌صورت هم‌زمان در دو سمت خریدوفروش در معاملات بازارهای فیزیکی، برای تمامی شرکت‌های کارگزاری، روز گذشته طی نامه‌ای از سوی مدیر نظارت بر بورس‌ها به مدیرعامل شرکت بورس کالا، ممنوع اعلام شد.
به گزارش پایگاه خبری معدن نامه، سعید خدایی کارشناس ارشد بازار سرمایه در رابطه نحوه اثرپذیری بازار از این تصمیم گفت: به علت افزایش اختلاف نرخ‌ها در بازار آزاد و بورس کالا ناشی از نوسانات نرخ ارز، میزان تقاضا نیز افزایش پیداکرده و با  بالا رفتن رقابت قیمتی در عرضه‌ها، بورس مجبور به اعمال سهمیه‌بندی تقاضای موجود می‌شود.

در ادامه پیگیری پرونده صادرات گندله - امام جمعه استان هرمزگان: صادرات گندله جایز نیست

شیوا نیک وظیفه

با توجه به اینکه هر اقدامی از جانب دولت تاثیرات عمیق و بلند مدت بر ساختار اقتصاد کشور دارد، باید هر قدمی از تمامی جوانب بررسی شود. کاهش عوارض گندله به جهت تقویت ارزآوری کشور تصمیمی درست است اما در مقابل سبب افزایش نیاز مواد اولیه کارخانه های فولادی شده و در نهایت با خالی شدن انبارهای تولیدکنندگان فولاد، در بلند مدت تعطیلی و بیکاری جوانان کشور را به دنبال دارد. تعدادی از این تولیدکنندگان فولادی در استان هرمزگان و بانی اشتغال ده ها هزار جوان کشور در این استان شده اند.

تعرفه های جدید چین بر فولاد و مواد معدنی

شیوا نیک وظیفه

روز یکشنبه چین اعلام کرد تعرفه های واردات را برای انواع محصولات، از جمله پارچه و فولاد کاهش خواهد داد.

نرخ تعرفه برای منسوجات و فلزات از جمله فولاد از نرخ 11.5 درصد به 8.4 درصد کاهش یافته است. کاهش تعرفه ها موجب ارتقای توسعه متوازن تجارت خارجی و ارتقای ارتباط خارجی می شود.

"پیمان‌سپاری ارزی" مبنای کارشناسی ندارد / تعیین میزان ارز برگشتی با استعلام از تشکل‌های تخصصی

روشنک حاجی بیگی

ابلاغ بخشنامه پیمان‌سپاری ارزی به دلیل مغایرت با قانون واردات و صادرات مخالفت‌های زیادی را از سوی بازرگانان به همراه داشت و علی‌رغم این اعتراضات هنوز تغییری در جهت اصلاح این بخشنامه صورت نگرفته است.

نامه نمایندگان مجلس به دولت در حمایت از رانندگان و کامیونداران

اکبر رنجبرزاده عضو هیئت رئیسه مجلس در جلسه علنی امروز نامه نمایندگان مجلس خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور، در حمایت از کامیونداران را که تاکنون به ۱۵۳ امضاء رسیده، قرائت کرد.

 

آقای رئیس جمهور

انجمن مس طی بیانیه ای اهداف خود را اعلام کرد

شیوا نیک وظیفه

انجمن مس به عنوان یکی از تشکل‌های بخش خصوصی وابسته به اتاق ایران فعالیت خود را به طور رسمی در تاریخ سه شنبه 19 اردیبهشت ماه آغاز کرد.

هدف اصلی تشکیل این انجمن معدنی سازمان دهی کردن و حمایت از تولیدکنندگان مس در کلیه فعالیت های اکتشافی در این حوزه است به طوری که افزایش سطح تعاملات بین فعالان حوزه صنعت مس از اکتشاف گرفته تا امور بازرگانی را از وظایف خود می داند.