دسامبر 2018

رونق رینگ صنعتی بورس‌کالا با عرضه‌های فولاد مبارکه/ ورق گرم B (فولاد) با ۷ درصد رشد قیمت صدرنشین شد

امروز فولاد مبارکه با قیمت‌های جدید وارد رینگ صنعتی بورس کالا شد. از سویی ورق گرم B نسبت به معامله قبل خود در سوم دی ماه با ۷ درصد رشد همرا بود اما ورق سرد B شاهد حدود ۱۰ درصد افت قیمت در تالار صنعتی بود.

آخرین وضعیت بودجه صندوق بازنشستگی فولاد پیگیری شد

به گزارش معدن نامه به نقل از خانه ملت، جلسه محمدرضا پورابراهیمی داورانی با عسگری رئیس صندوق فولاد کشور و پورمحمدی معاون رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره مسائل و دغدغه های بازنشستگان صنعت فولاد کشور برگزار شد.

براساس این گزارش نمایندگان تشکل بازنشستگان صندوق فولاد ضمن قدردانی از تلاش های مجدانه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی جهت حل مشکلات مربوط به بازنشستگان فولاد، عنوان کردند که میزان حقوق آن ها در سال های گذشته افزایش چندانی نداشته و با مشکلات بیمه ای روبرو هستند.

خودباوری؛ مقدمه شکوفایی تولید بومی

افزایش اتکا به توانمندی داخلی در تامین قطعات مورد نیاز خطوط تولید، یا آن چه که اصطلاحا «بومی سازی» نامیده می شود، بیش تر از جنبه «اقتصادی» مورد تاکید قرار گرفته است. اما واقعیت این است که اتکا به تولید بومی دستاوردهای مهم اجتماعی، سیاسی و علمی را در پی دارد که گاه به مراتب مهم تر از ارزش اقتصادی صرف بومی سازی فرایندهاست.

بومی سازی اقلام مصرفی و نسوز در واحد فولاد سازی شرکت فولاد هرمزگان

معاون بهره برداری شرکت فولاد هرمزگان اعلام کرد که از سال 94با توجه به شرایط بازار و رکود ایجاد شده، با تعیین استراتژی کاهش هزینه ها یکی از اقداماتی که در دستور کار قرار گرفت بومی سازی اقلام و مواد مصرفی و نسوز فولادسازی بود .

مهندس محمدجعفر پارسی با بیان اینکه بومی سازی به عنوان یک رویکرد استراتژیک در جهت کاهش هزینه می باشد، گفت: این مهم در سازمان منجر به حصول شرایط تامین پایدار ، کاهش خروج ارز ، تعهد به مسولیت های اجتماعی در جهت رشد پایدار و ایجاد اشتغال ، توسعه تکنولوژی و ارتقا دانش فنی و کاربردی در کشور می گردد.

برنامه وسیع هلدینگ «ومعادن» برای ارتباط صنعت و دانشگاه

شرکت‌های گروه سرمایه‌گذاری معادن و فلزات برای ارتباط جدی حوزه صنعت با دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور برنامه ویژه‌ای را تدارک دیده‌اند. محمدرضا مقیسه مدیر روابط عمومی «ومعادن» با اعلام این خبر افزود: طی سالیان متمادی موضوع ارتباط صنعت با دانشگاه همواره به‌عنوان راه‌حل کلیدی پیشرفت و توسعه صنایع کشور مطرح بوده و تلاش‌های بسیاری از سوی مراکز مختلف در این خصوص انجام گرفته است، لیکن این ارتباط آن‌چنان‌که باید، به ثمر ننشسته و یکی از علل اصلی آن فقدان اراده جمعی کافی از سوی متصدیان امر به‌ویژه دست‌اندرکاران حوزه صنعت بوده است.

بازار داخلی محصولات فولادی در روزی که گذشت؛

شیوا نیک وظیفه

در هفته گذشته در بازار مقاطع شاهد روند صعودی از ابتدای هفته بودیم البته اوج قیمت‌ها را در روز دوشنبه دیدیم، اما از روز سه‌شنبه به‌واسطه انبارهای پر از میلگردهای ارزان‌قیمت از هفته‌های قبل سکون به بازار بازگشت؛ بنابراین تلاش کارخانه‌ها برای فروش محصول بی نتیجه بود. پیش‌بینی‌ها چنین بود که این هفته شاهد تلاش فروشنده‌ها برای فروش با کاهش قیمت باشیم که به دلیل تصور کاهش قیمت پایه شمش در بورس روند نزولی قیمت مقاطع عمیق‌تر و طولانی‌تر تصور می‌شد که فصل سرما و فقدان بودجه عمرانی هم تأثیرات غیرقابل انکار خود را داشت.

شاه می‌بخشد شازده نمی‌بخشد!

شیوا نیک وظیفه
نامه‌ای که دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران خطاب به بورس کالای ایران نوشته بود، اشاره به شرکت‌هایی داشت که در سال 97 پروانه بهره‌برداری گرفته و تازه شروع به کار کرده؛ در بخش‌نامه‌های خرید از بورس کالا نادیده گرفته‌شده‌اند. چراکه سهمیه خرید مجموعه‌ها به‌واسطه میانگین خرید دو سال گذشته مشخص می‌شود و طبق این اصل شرکت‌های تازه تأسیس بدون مواد اولیه مانده‌اند.

توسعه بخش معدن در گرو 2 برابر شدن زیرساخت های ریلی است

معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، گفت: برای توسعه معدن در افق 1404، نیازمند دست کم 13 هزار کیلومتر زیرساخت حمل و نقل ریلی هستیم، در حالی که مجموع زیرساخت های ریلی کشور فقط 12 هزار کیلومتر است.

بخش خصوصی غایب اجباری تصمیم گیری های کلان

شیوا نیک وظیفه

امروز بورس کالای ایران جوابیه‌ای را به درخواست سندیکای لوله و پروفیل در ارائه راه‌کار برای شرکت‌های تازه تأسیس جهت خرید مواد اولیه اعلام کرد.

در نامه‌ای که از جانب امیرحسین کاوه، دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران نوشته شده بود به موضوعی به شرح زیر، اشاره شده بود.

چرا بازار مس کم‌رمق شد؟/ احتمال افزایش معاملات پس از سال نو میلادی

چرا بازار مس کم‌رمق شد؟/ احتمال افزایش معاملات پس از سال نو میلادی

روشنک حاجی بیگی

بازار داخلی مس این روزها به دلیل کاهش حجم معاملات در بورس کالا اوضاع مناسبی ندارد؛ دراین‌بین کاهش قیمت ارز، عرضه مس با نرخ نیمایی و در پی آن کاهش تمایل دلالان به خرید مس، رکود در بازار مسکن و از طرفی کم شدن تقاضای خارجی ناشی از تحریم‌ها را می‌توان به‌عنوان دلایل اصلی این اتفاق برشمرد.
به گفته کارشناسان این بخش، نزدیک شدن با سال نو میلادی را نیز می‌توان در زمره دلایل کاهش تقاضا دانست، چراکه تجربه نشان داده در بازه زمانی یک‌ماهه قبل و بعد از آغاز سال نو میلادی حجم مبادلات کاهش‌یافته و با گذر زمان روند افزایشی را در پیش خواهد گرفت.

معدن و صنایع معدنی در صدر صادرات ایران به ترکیه

بررسی مبادلات تجاری ایران و ترکیه در دوره هشت ماهه تا آبان ماه امسال نشان می دهد که بخش معدن وصنایع معدنی با سهم بیش از 400 میلیون دلاری، بیش از 45 درصد صادرات کشورمان را به خود اختصاص داد.

شبکه‌های اجتماعی واقعیت‌ها را اطلاع‌رسانی نمی‌کنند/فعالیت‌های ذوب آهن برای مردم بازگو شود

مدیرعامل کارخانه ذوب آهن اصفهان با بیان اینکه واقعیت کشور آن چیزی نیست که امروز در شبکه‌های بیگانه منعکس می‌شود، گفت: متاسفانه این شبکه‌ها به واسطه حمایت استکبار به صورت قارچ گونه در حال گسترش است.

معدنی ها ماشین بیشتری می خواهند

با توجه به افزایش نرخ ارز فعالیت معادن رونق گرفته و تقاضای ماشین های معدنی در این بخش بیشتر شده است اما پاسخ به این تقاضا به دلیل تحریم ها و نیاز مضاعف به نقدینگی دشوار است.

گرمای تولید در گروه فولاد مبارکه هم زمان با شروع فصل سرما

کارکنان گروه فولاد مبارکه با ثبت رکوردهای مختلف در فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان، مجتمع فولاد سبا و فولاد سفیددشت به استقبال زمستان رفتند.

رکوردشکنی مگامدول‌های احیا مستقیم شماره 2 فولاد مبارکه

کارکنان مگامدول‌های احیا مستقیم شماره 2(شهید خرازی) با تولید 250 هزار و 600 تن آهن اسفنجی در آذرماه به رکورد جدیدی دست یافتند.

غول های معدنی ایران در زمره حامیان simex2019

غول های معدنی ایران در زمره حامیان simex2019

نمایشگاه زنجیره تأمین فولاد کرمان به عنوان اولین رویداد تخصصی معدن و فولاد در پایتخت معدنی ایران-کرمان توجه بسیاری را به خود جلب کرده است .

بازار خارجی محصولات فولادی در هفته ای که گذشت؛

شیوا نیک وظیفه

جو مثبت برای سنگ آهن در سال نو

در انتهای آذرماه شاهد افزایش در قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد بودیم که از 67 دلار به حدود 71 دلار هر تن سی اف آر رسید که البته تا آخرین روز از آذرماه با یک افت جزئی مواجه شد. در نهایت هفته اول دی ماه

کارخانه نورد گروه ملی فولاد در خوزستان وارد مدار تولید شد

سرپرست مدیریت کارخانه نورد تیرآهن گروه ملی صنعتی فولاد ایران در استان خوزستان گفت: پس از طی شدن 318 روز توقف، کارخانه نورد تیرآهن گروه ملی فولاد وارد مدار تولید شد.

با قوانین جدید صدور بارنامه‌های کشور شرایط به سمت عادلانه‌تر شدن معاملات می‌رود

شیوا نیک وظیفه

با اجباری شدن کد پستی و شناسه ملی برای صدور بارنامه و استفاده از نرم‌افزار جدید ثبت آدرس، با درج کد پستی کلیه مشخصات خریدار و فروشنده و با ثبت تمام جزییات در بارنامه ثبت می‌شود.

بهادر احرامیان، نایب‌رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران هم از موافقین این اتفاق است. وی در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد: این قوانین اگر به‌درستی اجرا شود به شفاف‌سازی فضای معاملاتی و بازرگانی کمک خواهد کرد، در این حالت شرایط به سمت عادلانه‌تر شدن معاملات می‌رود.

ضرورت افزایش نقش بخش خصوصی در شورای عالی معادن

ضرورت افزایش نقش بخش خصوصی در شورای عالی معادن

عضو کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: اصلاح ساختار شورای عالی معادن و اصلاح قانون معادن از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

قوانین جدید سیستم صدور بارنامه‌های کشور باعث شفاف‌سازی می‌شود

شیوا نیک وظیفه

از دیروز ظهر الزام درج کد ملی و کد پستی صحیح در سیستم صدور بارنامه‌های کشور فعال گردیده است و با توجه به اتصال سیستم به شبکه ثبت‌احوال و اداره پست به‌هیچ‌عنوان فیلدهای غیرواقعی موردقبول نمی‌باشند.

بازار محصولات فولادی در روزی که گذشت؛

شیوا نیک وظیفه

در هفته سوم آذرماه شاهد رکود در بازار مقاطع بودیم که در نهایتاً در هفته گذشته تا حدودی بهبود یافت البته در مجموع مقاطع روند نزولی داشت، به طوری که قیمت میلگرد تا اواسط هفته کاهش داشت و بعد تا حدودی بهبود یافت اما باز هم به قیمت اول هفته بازگشت نداشت.

بخش خصوصی نگران صادرات نفت نباشد/ سازوکار بورس انرژی مشخص است

بخش خصوصی نگران صادرات نفت نباشد/ سازوکار بورس انرژی مشخص است

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و عضو شورای عالی هماهنگی اقتصادی اعلام کرده به دلیل موفقیت عرضه دومرحله‌ای نفت خام در بورس انرژی طی یک ماه گذشته، طبق مصوبه شورای سران در مرحله سوم این اقدام، 3میلیون بشکه در بورس عرضه و در صورت موفقیت این اقدام به‌عنوان یک قانون برای همیشه به اجرا درخواهد آمد.

دیدار مدیرعامل شرکت مس با کارکنان خط تولید مجتمع مس سرچشمه

 محمدرضا بنی‌اسدی‌راد مدیرعامل شرکت مس دیشب (۴دی ماه) در بازدید سرزده از واحدهای ذوب و پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه با روسا، کارکنان و کارگران خط تولید این واحدها دیدار و گفت‌وگو کرد.
به گزارش پایگاه خبری معدن نامه از مس پرس، در این دیدار مدیرعامل شرکت مس با تقدیر از تلاش‌های شبانه‌روزی کارکنان خط تولید گفت: کارکنان خط تولید در صف مقدم جنگ اقتصادی کشورهای غربی علیه کشورمان هستند و بدون شک در چنین شرایطی همه مدیران ستاد باید در خدمت این عزیزان باشند.
وی تأکید کرد: وجود افراد کارآمد و متخصص در خط تولید مجتمع مس سرچشمه یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این مجموعه محسوب می‌شود.

عرضه مجدد نفت در بورس در انتظار ابلاغیه وزارت نفت

تداوم موفقیت عرضه نفت در بورس الزاماتی به همراه دارد که میتواند به حضور گسترده شرکت‌های خصوصی داخلی و خارجی برای خرید نفت ایران از این سازوکار کمک کند.

1.6 برابر شدن اعتبارات وزارت صمت در لایحه بودجه 98

1.6 برابر شدن اعتبارات وزارت صمت در لایحه بودجه 98

بودجه سال آینده وزارت صنعت، معدن و تجارت براساس لایحه پیشنهادی به مجلس، با افزایش بیش از 1.6 برابری در مقایسه با پارسال به 22 هزار و 855 میلیارد و 981 میلیون ریال (22،855،981،000،000 ریال) رسید.

مجلس اجازه خام فروشی مواد معدنی را نمی‌دهد

مجلس اجازه خام فروشی مواد معدنی را نمی‌دهد

روشنک حاجی بیگی

تقویت بخش معدن و صنایع معدنی با جلوگیری از خام فروشی به‌عنوان یکی از ملزومات توسعه اقتصادی است که به‌تبع آن اشتغال و رفاه عمومی نیز حاصل می‌شود. ارتباط تنگاتنگ صنعت با معادن به لحاظ تأمین مواد اولیه صنایع و نهایتاً رشد و توسعه صنعتی کشور گواه این مدعاست.
با نگاهی به جایگاه کنونی این بخش در اقتصاد درمی‌یابیم، علی‌رغم اذعان دولتمردان به اهمیت و نقش اثرگذار بخش معدن در رشد و توسعه اقتصادی کشور، به نحو بایسته‌ای نسبت به تقویت معادن خصوصاً در ابعاد کوچک و متوسط موفق عمل‌نکرده‌ایم.

افزایش ۴۶ درصدی درآمد فولادمبارکه در عملکرد ۹ ماهه

شرکت فولاد مبارکه با انتشار گزارش عملکرد آذر و ۹ ماهه سال جاری، قادر به افزایش ۴۶ درصدی درآمد شد.

لغو معافیت مالیاتی صادرکنندگانی که ارز حاصل از صادرات را برنگردانند

معافیت مالیاتی صادرکنندگانی که ارز حاصل از صادرات خود را به کشور برنگردانند در لایحه بودجه سال آینده برداشته شد.

نبود نظام بازرسی مانع اجرای استاندارد ملی بتن است

رئیس مرکز تحقیقات بتن گفت: نبود نظام بازرسی و کنترل سبب شده است عده ای از سال 1394 نگذارند استاندارد ملی 6044 تولید بتن اجرا شود.

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه از ایرنا، «مصطفی احمدوند» امروز (دوشنبه) در نشست خبری در دفتر مرکز تحقیقات بتن افزود: بیش از 22 سال طول کشید تا استاندارد تولید بتن با هفت نظام شن، ماسه، سیمان،‌ آ‌ب، مواد مورد نیاز و مصالح بتنی آماده شود اما این استاندارد تاکنون در کشور اجرا نشده است.

نخستین سمینار علمی تخصصی رسانه و اقتصاد در اصفهان برگزار می گردد

دبیر کمیته فرهنگ و رسانه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اصفهان  از برگزاری نخستین سمینار علمی تخصصی رسانه و اقتصاد با حضور دو تن از صاحب نظران و اساتید علم ارتباطات در اصفهان خبر داد.

۱۴ میلیون تن افزایش تولید سنگ‌آهن تا افق 1404 خواهیم داشت

شیوا نیک وظیفه

ظرفیت تولید سنگ‌آهن تا افق 1404 باید از 80 میلیون تن فعلی به 162 میلیون تن برسد که بخش قابل‌توجهی از آن توسط سنگان و گل گهر تأمین خواهد شد.

مجتمع سنگ‌آهن سنگان برنامه رسیدن به ظرفیت تولید به 42 میلیون تن و گل گهر برنامه دستیابی به ۵۱ میلیون تن در سال را دست اجرا دارد، پس از آن سنگ‌آهن چادرملو و بافق در استان یزد بیشترین ظرفیت‌های تولید را ایجاد خواهند کرد.

متقاضیان ورق فولادی مجاز به خرید تا دو برابر سهمیه ماهانه در ماه ( به شرط رعایت سهمیه فصلی) هستند / نماد فولادی ها تا هفته آینده هم روند صعودی خواهد داشت

شیوا نیک وظیفه

امروز اطلاعیه‌ای توسط محمدرضا بهنام زاده مدیر پذیرش و بازاریابی بورس کالا به مدیران عامل شرکت‌های کارگزاری ابلاغ شد که طبق آن مشتریان مجاز به خرید ورق فولادی (گرم، سرد، گالوانیزه و قلع اندود) می‌توانند تا دو برابر سهمیه ماهانه در ماه (به‌شرط رعایت سهمیه فصلی) خرید کنند.

قول وزیر اقتصاد برای برکناری پوری حسینی از سازمان خصوصی‌سازی

نماینده مردم بندرعباس در مجلس گفت: وزیر امور اقتصادی و دارایی قول برکناری پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی را داده؛ چرا که تخلفات زیادی در واگذاری‌ها توسط این سازمان رخ داده است.

تبدیل اسفراین به قطب تولید فولاد با اختصاص معدن آهن اسفنجی

فرماندار اسفراین با اشاره به این‌که این شهرستان یکی از مهم‌ترین نقاط کشور در زمینه تولید فولاد است و حتی می‌توان گفت که تبدیل به قطب تولید این محصول در کشور شده است، گفت: اما برای این‌که این محصول در این منطقه بدون دغدغه تولید شود نیاز به تأمین برخی نیازهاست.

تولید میلگرد آج مرکب در ناحیه نورد فولاد خراسان

تلاشگران ناحیه نورد فولاد خراسان در پی کار گروهی موفق با واحدهای «کنترل کیفیت و آزمایشگاه ها» توانستند با تولید میلگرد آجدار مرکب (موسوم به آج 500) مطابق با استاندارد ملی، گامی موثر در تولید رقابتی و افزایش تنوع تولید بردارند.

این محصول تازه، که در مهرماه 1397 در خط نورد شرکت تولید شد، پروانه کاربرد نشان استاندارد ملی را نیز به دست آورده است.

معاون بهره برداری مجتمع در این باره گفت: تولید و عرضه محصول «میلگرد آج 500» گامی در راستای سیاست «تنوع محصول» مجتمع پاسخی و به نیازهای حال و آینده مشتریان و بازار است.

عبور از دره تحریم‌ها با استراتژی بومی‌سازی

شرکت فولاد هرمزگان با ظرفیت فولاد ۱.۵ میلیون تن تختال در نیمه نخست امسال با تولید ۹۸۰ هزار تن به اهداف خود دست یافته است.

حال صنعت مولیبدن کشور خوب نیست

حال صنعت مولیبدن کشور خوب نیست

عضو هیئت‌مدیره انجمن تولیدكنندگان و صادركنندگان مولیبدن گفت: در حال حاضر کارخانه‌های مولیبدن با 30 تا 35 درصد ظرفیت تولید فعالیت می‌کنند و حال این صنعت بنا به دلایل مختلف ازجمله افزایش هزینه‌ها، نحوه عرضه مواد اولیه در بورس و... خوب نیست.

نشست کمیته پیگیری موافقتنامه ترانزیتی سه جانبه ایران، هند و افغانستان در بندر چابهار برگزار شد

اولین نشست کمیته پیگیری موافقتنامه چابهار با حضور هیأت های ایران، هند و افغانستان در بندر چابهار برگزار و الحاقیه قرارداد اجاره و بهره برداری بخشی از فاز یک بندر شهید بهشتی امضاء شد.

مشکلات گمرک هنوز حل نشده؛ رسوب ۱۴۰ هزار کانتینر فقط در بندر شهید رجایی

معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق بازرگانی ایران گفت: آقای معقولی مدیرکل گمرک معتقدند بر اساس فرایند زمان شرایط گمرک نسبت به ماه های گذشته بهتر شده، اما از منظر تنظیم بازار، زنجیره تولید و توزیع، تامین مواد اولیه کماکان شرایط با مشکل مواجه است.

پروژه پست زمینی یک مگاولت آمپر در فولاد خراسان

نگهداری تجهیزات ریفورمر و کوره های احیاء در زمان قطع برق اضطراری بسیار حساس و یکی از کلیدی ترین فرایندهای واحدهای احیاست که می بایست تجهیزاتی از قبیل فنها و پمپهای آب با توجه به درجه حرارت بالا همچنان در مدار بهره برداری باشند و در صورت عدم تامین برق خسارت  بسیار سنگینی متوجه تجهیزات واحد خواهد شد .

تسهیلات و راهکارهای ضروری جهت توسعه صادرات

تسهیلات و راهکارهای ضروری  جهت توسعه صادرات

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه، امیر حسین کاوه مدیرعامل گروه صنعتی سدید مکاتبه ای با انجمن  "ستصا" در خصوص تسهیلات و راهکارهای ضروری جهت توسعه صادرات انجام داده که شرح آن در ذیل آورده شده است:

فولاد هرمزگان قهرمان فوتبال ساحلی بندرعباس شد

رئیس هیئت فوتبال بندرعباس گفت: قهرمانی رقابت‌های فوتبال ساحلی شهرستان (دومین دوره جام مرحوم عباس استوانه) به تیم فولاد هرمزگان رسید.

محمد کارگران پنجشنبه اظهار داشت: این رقابت‌ها با حضور هشت تیم در دو گروه و به‌صورت دوره‌ای در زمین ساحلی بندر شهید حقانی برگزار شد.

وی ادامه داد: پس از انجام رقابت‌های مقدماتی تیم‌های فولاد هرمزگان، تیپ تکاوران، پیام‌آوران چاهستان و دریادلان جنوب چهار تیم راه‌یافته به مرحله نیمه‌نهایی بودند.

در شرایط فعلی به سمت توقف تولید می‌رویم/ خالص ارز فولادی‌ها برای عرضه در نیما کمتر از 500 میلیون دلار است

شیوا نیک وظیفه

با توجه به تعهد‌های صادراتی که از فولاد‌سازان گرفته‌شده و محدودیت‌هایی که به سبب کاهش ارزش ریال در ماه‌های گذشته داشتیم و سیاست پیمان‌سپاری ارزی، صادرات فولاد در دو ماه گذشته کاهش پیدا کرد. ازاین‌رو مازاد تولید روانه بازار داخلی و افزایش عرضه موجب کاهش قیمت فولاد در روزهای اخیر شد که توقع می‌رود دوباره در مدار صعود قرار گیرد. با این اوصاف تا زمانی که مشکلات صادرات رفع نشود، فولادسازان با مشکلات بیشتری مواجه خواهند شد چراکه با اشباع بازار از فولاد در بلندمدت، تولید مجدد معنای خود را از دست می‌دهد.

تحقق اهداف معدنی مدیریتی توانمند در سازمان زمین شناسی را می‌طلبد

رییس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران با عنوان اینکه توسعه اکتشاف در تحقق اهداف فولادی حائز اهمیت است، گفت: بودجه و نیروی انسانی کارآمد از شاخص‌های اصلی برای توسعه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی به شمار می‌رود که بررسی عملکرد مدیران اکتشافی نشان دهنده تجربه و ظرفیت بالای این شاخصه است.

"المهدی" را تخم‌مرغ کردند و به دیوار زدند!

"المهدی" را تخم‌مرغ کردند و به دیوار زدند!

روشنک حاجی بیگی

بیش از یک ماه از جلسه‌ای که باهدف بهبود بازار آلومینیوم در سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان با حضور مسئولان دولتی و فعالان این بخش برگزار شد می‌گذرد و به گفته یکی از اعضای هیئت‌مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم، هیچ اتفاقی توسط دولت در راستای اجرایی شدن موضوعات مطروحه در این جلسه نیفتاده است.

رشد قیمت در بازار داخلی بیلت چین

شیوا نیک وظیفه

به نقل از متال اکسپرت کارشناسان بازار فولاد معتقد هستند قیمت بیلت در چین در روزهای اخیر افزایشی نخواهد داشت و متقاضی هم در بازار وجود ندارد مگر اینکه قیمتها کمتر شود. با توجه به اینکه در شرایط فعلی چین مصرف داخلی این محصول کم است و قیمتها هم سیر صعودی ندارند، در این شرایط خرید برای انبار کردن به صرفه نیست. البته در هفته قبل شاهد بهبود قیمت بیلت در  بازار داخلی چین بودیم که به دلیل محدودیت تولید در استان تانگشان بود. با این حال روند آینده بازار روشن نیست، البته این محدودیت ها در راستای کنترل آلودگی در چین امکان دارد ادامه یابد.

بازار داخلی محصولات فولادی در هفته ای که گذشت؛

شیوا نیک وظیفه

کاهش و افزایش متوالی قیمت سنگ آهن صادرلتی در نیمه دوم آذر ماه

تشکیل کمیته اقتصاد مقاومتی در شرکت فولاد مبارکه

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه از تشکیل کمیته اقتصاد مقاومتی در شرکت خبر داد و گفت: هدف از تشکیل این کمیته بررسی و ارزیابی نیازهای شرکت در شرایط تحریم و اجرای اقدامات موردنیاز در راستای اهداف نظام و منافع ملی است.

افزایش 7درصدی تولید کنسانتره زغال سنگ ایمیدرو

میزان تولید کنسانتره زغال سنگ شرکت‌های طبس و البرز مرکزی (وابسته به ایمیدرو) طی 8 ماهه سال97، بیش از 7 درصد افزایش یافت.

برگزاری نشست کمیته پیگیری موافقتنامه ترانزیتی سه جانبه‌ در چابهار

نشست کمیته پیگیری موافقتنامه چابهار (3 دی ماه) با حضور معاون امور بندری و اقتصادی و عضو هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی  و اعضای کمیته پیگیری از کشورهای ایران، هند و افغانستان در بندر شهید بهشتی چابهار برگزار و متن پروتکل اجرایی سازی موافقتنامه چابهار تدوین خواهد شد

نشست هماهنگی راه‌اندازی کارخانه اسید سرچشمه برگزار شد

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: با اجرای پروژه اسید سرچشمه، شرکت مس وارد کار بسیار بزرگ، سنگین و دشواری شده و همه بخش‌های طرح باید دقیق و حساب‌شده پیش برود.

فعالان سرب و روی در انتظار مصوبات جلسه کمیته تخصصی تنظیم بازار

جلسه کمیته تخصصی تنظیم بازار با انجمن سرب و روی ایران به‌منظور روان‌سازی صادرات مازاد بر مصرف داخل و تسهیل واردات مواد اولیه برگزار شد.

بانک کونلن تحریم‌های بانکی را در ۱۱ بخش و صنعت ادامه می‌دهد

بانک کونلن چین تراکنش‌های مربوط به بخش خودروسازی، محصولات پتروشیمی، انرژی، کشتیرانی، کشتی‌سای و بنادر ایران، گرافیت، فلزات خام یا نیمه ساخته همانند فولاد، آلومینیوم، زغالسنگ و نرم افزارهای مربوط به تکمیل فرایندهای صنعتی را برای ایران در تحریم قرار داده است.

به گزارش معدن نامه به نقل از فارس، پس از اعلام برقرای رابطه بانکی بین بانک‌های ایران و بانک کونلن چین، مدیریت امور بین‌الملل در نامه‌ای به مدیران استان‌های دارای شعب ارزی و روسای شعب ارزی و مدیرعامل شرکت صرافی توسعه تعاون چارچوب‌های روابط بانکی با این بانک‌ها را مشخص کرد.

صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی ریسک اکتشاف را پوشش می‌دهد/ نظام‌مهندسی با معاون علمی ریاست جمهوری جلسه خواهد داشت

شیوا نیک وظیفه

صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی و سازمان نظام‌مهندسی برای استفاده از خدمات مشترک در خصوص بررسی کارشناسی صدور بیمه‌نامه به متقاضیان بیمه‌نامه‌های معدنی و نظارت بر اجرای بیمه‌نامه‌های صادره، تفاهم‌نامه‌ای منعقد کردند.

رشد ۱۷ درصدی تولید فولاد ایران در مدت ۱۱ ماهه

طبق گزارش انجمن فولاد جهان (ورلد استیل)، تولید فولاد خام ۶۴ کشور عضو این گروه در نوامبر سال ۲۰۱۸ به ۱۴۸.۶ میلیون تن رسید که ۵.۸ درصد در مقایسه با نوامبر سال ۲۰۱۷ رشد نشان داد.

رونق معدن سیلیس گلستان در گرو حمایت مسئولان

تنها معدن سیلیس گلستان با خلوص 90 تا 95 درصد واقع درحومه روستای آق امام شهرستان مراوه تپه درمنتهی الیه شرق این استان، برای بهره برداری بهینه و اقتصادی و توسعه فعالیت ها نیاز به توجه و حمایت جدی مسئولان دارد.

بازار خارجی محصولات فولادی در هفته‌ای که گذشت؛

شیوا نیک وظیفه

افزایش پیاپی در قیمت سنگ‌آهن وارداتی چین

در هفته سوم آذرماه شاهد رشد قیمت در سنگ‌آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین بودیم که تقریباً یک دلار نسبت به هفته قبل رشد داشت. احتمال می‌رود این وضعیت با توجه به نزدیکی به سال جدید میلادی و عدم خرید سنگ‌آهن در تناژ بالا و صرفاً خرید از بنادر برای رفع نیاز فوری، در ثبات نسبی به سر ببرد و تغییر آن‌چنانی را شاهد نباشیم. البته احتمال این هست که با توجه به محدودیت‌های تولید و حمل‌ونقلی که چین در راستای کنترل آلودگی هوا تا پایان دسامبر اعمال کرده، در قیمت‌ها مؤثر واقع شود.

بلاتکلیفی طرح‌های افزایش ظرفیت تولید زغال‌سنگ در بخش خصوصی

بلاتکلیفی طرح‌های افزایش ظرفیت تولید زغال‌سنگ در بخش خصوصی

روشنک حاجی بیگی

معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو از برنامه افزایش 2.07 میلیون تن ظرفیت تولید زغال‌سنگ در راستای طرح جامع فولاد خبر داده است که طی آن، اجرای دو طرح با ظرفیت‌های 400هزار تن و 750هزار تنی به بخش خصوصی واگذارشده است؛ این در حالی است که به گفته فعالان بخش خصوصی این پروژه‌ها که از سال‌ها قبل در دستور کار بوده به دلیل اقتصادی نبودن در شرایط بلاتکلیفی به سر می‌برند.

امضای تفاهم نامه میان صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی و سازمان نظام مهندسی

صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی و سازمان نظام مهندسی برای استفاده از خدمات مشترک در خصوص بررسی کارشناسی صدور بیمه نامه به متقاضیان بیمه نامه های معدنی و نظارت بر اجرای بیمه نامه های صادره ،تفاهم نامه ای منعقد کردند.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی، صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی و سازمان نظام مهندسی برای استفاده از خدمات مشترک در خصوص بررسی کارشناسی صدور بیمه نامه به متقاضیان  بیمه نامه های معدنی و نظارت بر اجرای بیمه نامه های صادره تفاهم نامه  ای منعقد کردند.

ایمپاسکو موفق به کسب رشد 2 برابری حفاری در 8 ماهه سال 97 شد

مجموع حفاری 8 ماه 97 برابر با 35.154 متر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (15.514 متر) بیش از 2 برابر رشد داشته است.

مقدم علی در ادامه افزود: 16 هزار و 268 متر در بخش پلی متال، 16 هزار و 393 متر در بخش سنگ آهن و 2 هزار و 493 متر در بخش زغالسنگ در 8 ماهه نخست سال 97 حفاری انجام شده است.

معاون اکتشاف و بهره برداری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران خاطر نشان کرد: در 8 ماهه نخست سال جاری میزان تولیدات تمام مجتمع های زیرمجموعه ایمپاسکو بالاتر از برنامه تولید در این مدت بوده است.

ثبت رکورد جديد در توليد آهن اسفنجي واحد احياء مستقيم شرکت فولاد سفيددشت چهارمحال و بختياري

  به گزارش معدن نامه به نقل از مديريت عمليات شرکت فولاد سفيددشت چهارمحال و بختياري، همزمان با ايام تاسيس شرکت، کارکنان تلاشگر واحد احياء مستقيم با توليد 63573 تن آهن اسفنجي در آذر ماه توانستند افتخار ديگري براي بزرگترين واحد صنعتي استان چهارمحال و بختياري رقم بزنند. اين درحالي است که مجموع توليد محصول واحد احياء مستقيم از ابتداي سال بيش از430هزار تن بوده و از ابتداي  راه اندازي شرکت تاکنون توليد  بيش از  يک ميليون تن محصول به ثبت رسيده است.

واحد «نفلین سینیت» از خروج میلیون ها دلار ارز جلوگیری می کند

نماینده مردم سراب و سخنگوی مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: ساخت کارخانه «نفلین سینیت» سراب، سالانه از خروج یک میلیارد دلار ارز از کشور برای واردات پودر آلومینا جلوگیری می کند.

ای که پنجاه رفت و در خوابی مگر این پنج روز را دریابی

شیوا نیک وظیفه

انجمن فولاد ترکیه در 21 سپتامبر سال 2015 در جریانات مقابله با دامپینگ قیمتی توسط چین جلسه‌ای تشکیل داد و پیشنهادی را ارائه کرد تا توسط دولت بررسی و تائید شود. این پیشنهاد آنتی دامپینگ در همان ماه و به تاریخ 30 سپتامبر (پس از 9 روز) تائید و ظرف یک هفته اجرایی شد. به عبارتی می‌توان گفت اقدامی که توسط انجمن فولاد ترکیه به‌عنوان پیشنهاد ارائه شد طی نیمی از ماه، ارائه، بررسی، تائید و اجرایی شد.

وزارت صمت بخشنامه پرداخت ضرر و زیان به صنایع پایین‌دستی را صادر کند

روشنک حاجی بیگی

نایب‌رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران از کاهش ۳۰ درصدی قیمت فولاد متأثر از افزایش عرضه آن به جهت کاهش صادرات خبر داده است؛ دراین‌بین موضوع حائز اهمیتی که نباید از آن غافل شد این است که کاهش قیمت فولاد و محصولات آن، ضرر و زیان مضاعف صنایع پایین‌دستی را رقم خواهد زد؛ چراکه مواد اولیه‌ای که درگذشته با قیمت‌های بالا در بورس کالا معامله ‌شده بود، امروز به دست صنایع پایین‌دستی می‌رسد.

امضای 3 تفاهم نامه و 2 قرارداد سرمایه گذاری در بندر شهید بهشتی چابهار به ارزش 3992 میلیارد ریال

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه از اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان؛ همزمان با (28 آذر) و روز ملی حمل و نقل؛ با حضور وزیر راه و شهرسازی، معاونین وزیر، مدیر عامل و اعضای هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و استانداران ساحلی کشور 3 تفاهم نامه و 2 قرارداد سرمایه گذاری بندر شهید بهشتی چابهار جمعا به ارزش 3992 میلیارد ریال در محل هتل همای تهران امضا خواهد شد.

گریدر هپکو یا پراید سایپا؟! / حمایت واقعی ضامن بقای تولید در بزرگ‌ترین تولیدکننده ماشین‌آلات راه‌سازی

گریدر هپکو یا پراید سایپا؟! / حمایت واقعی ضامن بقای تولید در بزرگ‌ترین تولیدکننده ماشین‌آلات راه‌سازی

 روشنک حاجی بیگی

احیای واحدهای صنعتی در شرایط جنگ اقتصادی که کشور در آن قرارگرفته، تصمیمی هوشمندانه و امیدوارکننده برای مدیریت و مقابله با فشارهای خارجی به نظر می‌رسد؛ هپکو این روزها در زمره این تصمیمات رونق‌بخش قرارگرفته و ازسرگیری فعالیت واحدهای تولیدی در این کارخانه پس از یک دوره رکود، رگه‌هایی از امید در این شرکت به‌عنوان بزرگ‌ترین کارخانه تولید ماشین‌آلات راه‌سازی و معدنی خاورمیانه ایجاد کرده است.

تامین مواد اولیه، کارگران را به فولاد اهواز بازگرداند

نماینده ویژه وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در پیگیری پرونده واحدهای تولیدی مشکل دار گفت: با تعهد بانک ملی ایران در تامین 40 هزار تن مواد اولیه، کارگران شرکت فولاد اهواز از امروز (چهارشنبه) به محل کار خود بازمی گردند.

آیین رونمایی از طرح طبقه بندی گهرزمین برگزار شد

در آیین رونمایی از طرح طبقه بندی مشاغل که صبح رو سه شنبه در محل سایت گهر زمین با تجلیل برخی از مدیرانی که در این طرح دخیل بودند همراه بود، سلیمان زاده معاون بهره برداری سایت در سخنانی ضمن تبریک به همه ی همکاران در سایت افزود اجرای موفقیت آمیز این طرح با همکاری همه جانبه ی تمام همکاران میسر شد و این افتخار میمون را به خانواده ی بزرگ گهر زمین تبریک میگویم. وی همکاری،تلاش و همدلی را مستلزم کار و فعالیت موفق دانست و گفت: اجرایی شدن این طرح نشان از حس همدلی و همکاری در بین مجموعه گهرزمین است.

صادرات ۶۰۰ هزار تنی كلينكرسيمان به جنوب شرق آسيا

قرارداد صادرات ۶۰۰ هزار تني كلينكرسيمان چهارمحال وبختياري به جنوب شرق آسيا منعقد شد.  

تهیه نقشه راه معدن و صنایع معدن اقدامی مؤثر و ارزشمند است

شیوا نیک وظیفه

نقشه راه معدن و صنایع معدنی با هدف ارتقای وضعیت بخش معدن و صنایع معدنی با همفکری مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و تشکل‌ها با محوریت ایمیدرو تهیه‌شده است. در این نقشه راه اهداف و چشم‌انداز بخش معدن و صنایع معدنی تدوین‌شده است. این نقشه که برای اجرا در انتظار انتصابات جدید بود، اکنون بیشتر مسیر را تا اجرایی شدن طی کرده است. انتخاب تأثیرگذار رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و ‌تجارت که در احکامی مدیران جدید وزارت صمت را منصوب کرد و غریب پور را به عنوان رئیس هیئت عامل ایمیدرو منتصب کرد.

تأمین مواد اولیه، چالش اصلی ذوب‌آهن اصفهان

منصور یزدی زاده مدیرعامل ، بهرام سبحانی رئیس هیات مدیره، معاونین و تعدای از مدیران ذوب آهن اصفهان با عباس رضایی استاندار اصفهان دیدار و گفتگو کردند .

وضعیت بومی‌سازی در صنعت آلومینیوم کشور/ دولت کارخانه تولید کُک نفتی احداث کند

وضعیت بومی‌سازی در صنعت آلومینیوم کشور/ دولت کارخانه تولید کُک نفتی احداث کند

معاون برنامه‌ریزی توسعه و تحقیقات شرکت آلومینیوم ایران از بومی‌سازی حدود 90 درصد نسوزهای مرتبط با صنعت آلومینیوم در کشور خبر داد.

ارایه تسهیلات اشتغال روستایی به طرح های ارجاع شده از سامانه کارا/معرفی 12 طرح معادن و واحدهای فرآوری به کارگروه اشتغال کشور

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی، صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی طرح های ارجاع شده از سوی سامانه کارا به این صندوق را پس از بررسی کارشناسی و تهیه گزارش فنی، مالی و اقتصادی ، برای دریافت تسهیلات به کارگروه و بانک عامل معرفی کرده که پس از تصویب آنها بیمه نامه مربوطه صادرمی شود.  

وضعیت آخرین طرح های ارجاع شده جهت دریافت تسهیلات برای اشتغال روستایی

وضعیت آخرین طرح های ارجاع شده جهت دریافت تسهیلات برای اشتغال روستایی از سوی سامانه کارا به صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی منتشر شد:

ارایه تسهیلات اشتغال روستایی به طرح های ارجاع شده از سامانه کارا/معرفی 12 طرح معادن و واحدهای فرآوری به کارگروه اشتغال کشور

صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی طرح های ارجاع شده از سوی سامانه کارا را پس از بررسی کارشناسی و تهیه گزارش فنی، مالی و اقتصادی برای دریافت تسهیلات به کارگروه و بانک عامل معرفی کرد.

۱۰۰درصد درآمدهای معدنی باید صرف زیرساخت‌ شود

مدیرعامل صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی معتقد است که طبق بند "پ" ماده ۴۳ قانون برنامه ششم توسعه باید همه درآمد حاصل از بخش معدن که بخشی از آن شامل ۶۵ درصد حقوق دولتی است، صرف ایجاد زیرساخت‌های معدنی شود، اما کمبود منابع باعث شده در سال‌های گذشته قسمتی از این درآمد در بودجه سایر بخش‌ها استفاده شود.

تولید یک ابزار هوشمندپرکاربرد در صنعت فولاد

«فولاد ابزار هوشمند لبه‌یاب»، مورد استفاده در فرآیندهای فرزکاری دقیق، با حمایت فولاد هرمزگان، توسط متخصصان داخلی کشور ساخته و رونمایی شد.

افشاگری نماینده مجلس در خصوص واگذاری آلومینیوم المهدی و هرمزال

نماینده مردم بندرعباس در مجلس گفت: خبرها حاکی از این است که دو شرکت آلومینیوم المهدی و هرمزال پیش از فسخ، فروخته شده و برگزاری شتاب‌زده مزایده‌های نوبت اول،‌ دوم و سوم فقط برای سرپوش گذاشتن به این معامله پنهانی و انجام تشریفات به ظاهر قانونی است.

صادرات ۵.۸ میلیارد دلاری تولیدات معدنی، صنایع فلزی و غیرفلزی

ارزش صدور تولیدات معدنی، صنایع فلزی و غیرفلزی در هشت ماه 97 به 5.8 میلیارد دلار رسید.

توسعه پتروپالایشگاه ها؛ راهبرد مناسب برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها

 

روشنک حاجی بیگی

افزایش ارزش‌افزوده به‌واسطه فرآورش و پالایش نفت و گاز، موضوعی است که سال‌ها در ردیف سیاست‌های کلان کشور برای مقابله با آفت خام فروشی و تحقق اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی قرارگرفته است.
بررسی روند تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز همچنان اما نشان از عدم توجه به این مهم و تکیه به منابع و درآمدهای حاصل از فروش نفت خام دارد.

 

شناسایی ظرفیت 30 میلیارد تُنی سنگ آهن در کشور/ تولید ریل در کارخانه ذوب آهن کلید خورد

اردشیر سعد محمدی گفت:امیدواریم با اکتشافاتی که در حال انجام است بتوانیم میزان ذخایر سنگ آهن را در کشور افزایش دهیم.

نشست رییس جدید هیات عامل با معاونان ایمیدرو

خداداد غریب پور امروز جلسه ای کوتاه با معاونان سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران برگزار کرد.

هزارتوی سیستم اداری؛ مانع اصلی "برندسازی" در صنایع پایین‌دستی مس

هزارتوی سیستم اداری؛ مانع اصلی "برندسازی" در صنایع پایین‌دستی مس

روشنک حاجی بیگی

"برند سازی" در صنایع پایین‌دستی مس، به‌عنوان یکی از مؤلفه‌های اصلی توسعه تجارت این صنعت در فضای بین‌المللی، علاوه بر مقابله با خام فروشی و ایجاد ارزش‌افزوده، اشتغال فراگیر و رونق تولید را برای کشور در پی خواهد داشت.
 

راهکار محققان کشور در افزایش ظرفیت تولید کارخانه‌های فرآوری مواد معدنی

از آنجایی که ظرفیت کارخانه‌های فرآوری مواد معدنی به ظرفیت "آسیاها" بستگی دارد، از این رو گروهی از محققان دانشگاه تربیت مدرس با انجام مطالعاتی بر روی آسیاهای ۳ چمبره یکی از شرکت‌های تولیدکننده آلومینا موفق به ارائه راهکاری برای افزایش ظرفیت این سیستم شدند، ضمن آنکه این راهکار موجب کاهش ۱۱ درصدی مصرف انرژی در این دستگاه‌ها شده است.

جلسه هماهنگی در خصوص راه‌اندازی کارخانه اسید سولفوریک مس سرچشمه برگزار شد

جلسه هماهنگی برای سرعت بخشیدن به راه‌اندازی پروژه اسیدسولفوریک مجتمع مس سرچشمه با حضور محمدرضا بنی‌اسدی‌راد، مدیرعامل شرکت مس، مهندس علی محمدی، عضو هیأت‌مدیره و جمعی از مدیران و مجریان این طرح در شرکت مس برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری معدن نامه از مس پرس در این جلسه آخرین وضعیت پیشرفت پروژه، مسائل مربوط به زیرساخت‌های حمل اسید، مخازن نگاه‌داری اسید در مجتمع مس سرچشمه و بندرعباس و همچنین طرح‌های مربوط به راه‌اندازی کارخانه کود شیمیایی موردبحث و بررسی قرار گرفت.

امضای تفاهم نامه میان فولاد مبارکه و برق منطقه ای اصفهان درخصوص بهره برداری، نگهداری و تعمیرات پست 400 کیلو ولت زنده رود‏

تفاهم نامه ای میان فولاد مبارکه و برق منطقه ای اصفهان درخصوص بهره برداری، نگهداری و تعمیرات پست 400 کیلو ولت زنده رود‏ امضا شد.

به گزارش معذن نامه به نقل از سایت فولاد مبارکه اصفهان، بر اساس تفاهم نامه ای که به امضای مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه و مدیرعامل شرکت برق منطقــــــه ای اصفهـــــــــــان رسیــــــد، بهره برداری از پست400 کیلوولت زنده رود که در رینگ شبکه سراسری انتقال برق قرار دارد به فولاد مبارکه و عملیات نگهداری و تعمیرات این پست به برق منطقه ای اصفهان واگذار شد.

جهش 231درصدی حجم صادرات لوله و پروفیل/ کاهش 20درصدی نرخ در هفته‌های اخیر

نرخ بسیاری از کالاها همچون لوله و پروفیل، جهش یافت و با نزولی شدن نرخ ارز انتظار می رود نرخ این محصولات هم تعدیل شود.

امیرحسین کاوه دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل در خصوص تاثیر کاهش نرخ ارز بر روند قیمت محصولات این صنعت بیان کرد: قیمت لوله‌و‌پروفیل تابعی از نرخ ورق فولادی شرکت فولاد مبارکه است و اگر نرخ ورق فولادی کاهش یابد، قطعا قیمت لوله و پروفیل هم کاهش خواهد یافت.

اقداماتی در راستای کاهش مصرف انرژی الکتریکی و افزایش تولید انجام داده ایم

شیوا نیک وظیفه

سال 96 از پرافتخارترین سالها برای فولاد هرمزگان از ابتدای تاسیس این شرکت تا کنون بود چراکه اهداف از پیش تعیین شده در حوزه های ایمنی، تولید، تعمیرات و کاهش مصارف محقق شدند و رکوردهای جدید تولید سالیانه، ماهیانه و روزانه در این سال به واسطه همت تمامی کارکنان این شرکت ثبت شد.

بازار خارجی محصولات فولادی در هفته‌ای که گذشت؛

شیوا نیک وظیفه

صعود در بازار سنگ‌آهن

در هفته دوم آذرماه شاهد ثبات در بازار سنگ‌آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین بودیم، اما هفته گذشته بازار این محصول روال صعودی داشت و به حدود 67 دلار هر تن خشک سی اف آر رسید. آمار نشان می‌دهد که در مدت اخیر خرید سنگ‌آهن در تناژ بالا صورت نمی‌گیرد و اغلب تنها برای رفع نیاز فوری از بنادر خرید می‌کنند. البته امکان دارد با توجه به محدودیت‌های تولید برای کنترل آلودگی هوا در چین بازار تغییراتی داشته باشد.

جو منفی تقاضای بیلت در ترکیه بازار را متأثر کرد

افزایش ظرفیت تولید زغالسنگ در طرح جامع فولاد/ سنگان و گل گهر بیشترین سنگ آهن را تولید خواهند کرد/ زیرساخت ها 13 میلیارد دلار نیاز دارد

معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو از برنامه افزایش ظرفیت تولید زغالسنگ در کشور خبر داد. اردشیر سعد محمدی گفت: این برنامه در راستای طرح جامع فولاد اجرایی می شود.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، اردشیر سعدمحمدی تصریح کرد: در طرح جامع فولاد برای دستیابی به ظرفیت 6 میلیون تن تولید به روش کوره بلند 3.7 میلیون تن کک نیاز داریم که این به معنی تولید 5 میلیون تن کنسانتره زغالسنگ است.

نهادهای نظارتی به فعالیت‌های مخرب دولت در دور دوم توجه کنند

 استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: طی چند دوره اخیر در دور دوم دولت‌ها و خصوصاً نیمه دوم آن، مسئله خلق هزینه‌های غیرعادی و ایجاد تعهدات پایدار روی منابع ناپایدار و بسترسازی برای گروگان‌گیری دولت بعدی اجتناب‌ناپذیر بوده که اقتصاد سیاسی ایران را در معرض تهدید قرار داده است؛ و امیدواریم دولت کنونی از این فعالیت‌های مخرب فاصله داشته باشد اما ما ناگزیر هستیم ضمن هشدار به‌نظام تصمیم‌گیری و نهادهای نظارتی این خطرات را یادآوری کنیم.

آغاز به کار آزمایشگاه‌های مکانیک خاک و رسوب‌شناسی سازمان زمین‌شناسی

آزمایشگاه مرجع مکانیک خاک و همچنین رسوب‌شناسی پس از تجهیز و توسعه با حضور راضیه لک رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و جمعی از معاونان و مدیران وی فعالیت خود را آغاز کرد.

حضور شرکت مس در ایران اکسپو 2018

سومین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (IRAN EXPO 2018) بیست‌ودوم تا بیست‌وپنجم آذرماه 1397 با حضور شرکت ملی صنایع مس ایران برگزار می‌شود.

صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی هفت درصد رشد کرد

عملکرد تجارت خارجی حاکی از صادرات 6 میلیارد و 874 میلیون دلاری محصولات معدن و صنایع معدنی از آغاز امسال تا پایان آبان ماه است که در همسنجی با پارسال هفت درصد رشد نشان می دهد.

اگر برای مازاد تولید فکری نکنیم، فولادسازان دچار بحران می‌شوند/ ضرورت تسهیل موانع صادراتی

برای مازاد تولید فکری نکنیم، فولادسازان دچار بحران می‌شوند/ ضرورت تسهیل موانع صادراتی

نادر سلیمانی مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا گفت: امروز کشور در حوزه صادرات وضعیت مناسبی ندارد و به نظر می‌رسد باید تدابیر خاصی برای صادرات محصولات فولادی توسط دولت، وزارت صمت به‌طور ویژه، وزارت اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی اندیشیده شود؛ در غیر اینصورت ظرف 4 ماه آینده فولادسازان دچار بحران خواهند شد.

بررسی وضعیت واحدهای فعال و طرح‌های در دست اجرا در زنجیره فولاد

شیوا نیک وظیفه

در شرایط فعلی ظرفیت واحدهای فعال در محصول فولاد خام 32.30 میلیون تن است و ظرفیت طرح‌های در دست اجرا و قابل تحقق که تا پایان سال 97 به بهره‌برداری می‌رسند 2.37 میلیون تن است. این رقم برای طرح‌هایی که از سال 98 به بعد بهره‌برداری می‌شوند 20 میلیون تن است. به عبارتی با این برنامه‌ریزی به 55 میلیون تن فولاد خام در افق 1404 دست خواهیم یافت.

احیاء و توسعه معادن کوچک و متوسط در استان هرمزگان آغاز شد

با حضور مجری و تیم هماهنگی طرح احیاء، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس در سازمان صمت استان هرمزگان موضوع رسیدگی و برنامه ریزی برای معادن آهن استان مورد بررسی قرارگرفت.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، در سفر هفته گذشته که به همراهی دبیر کل انجمن سنگ آهن ایران، رییس خانه معدن استان هرمزگان و کارشناس مرتبط با طرح احیا و فعالسازی معادن کوچک مقیاس انجام شد، با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده و بررسی های کارشناسی صورت گرفته برای استان هرمزگان در حضور رییس سازمان صمت استان، کار احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس آغاز شد.

کارنامه مثبت اکتشاف در گل گهر

مدیر‌عامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر اعلام کرد این شرکت در زمینه اکتشافات معدنی در نقاط مختلف کشور به نتایج قابل‌توجهی دست یافته است. ناصر تقی‌زاده با اشاره به اینکه اکتشافات بخش اول زنجیره معدن را تشکیل می‌دهد و در واقع، آغازکننده حلقه زنجیره ارزش‌افزوده بخش معدن است، گفت: هر اندازه که اکتشافات بیشتر مورد توجه قرار گیرد و تکمیل شود، معادن و ذخایر بیشتری نیز در اختیار خواهیم داشت.

کارنامه مثبت اکتشاف در گل گهر

روز نخست یازدهمین دوره مسابقات فوتسال کارکنان ایمیدرو به پایان رسید

روز نخست یازدهمین دوره مسابقات فوتسال کارکنان ایمیدرو به پایان رسید

روز نخست یازدهمین دوره مسابقات فوتسال کارکنان ایمیدرو به میزبانی شرکت فولاد هرمزگان در بندرعباس به پایان رسید.
به گزارش پایگاه خبری معدن نامه، در این روز از مسابقات و در گروه اول تیم های منطقه ویژه لامرد و تولید مواد معدنی ایران موفق شدند از پس حریفان خود بربیایند.
در نخستین دیدار این گروه تیم منطقه ویژه لامرد با نتیجه 3 بر 2 از سد تیم سنگ آهن سنگان عبور کرد و در دومین دیدار تیم تولید مواد معدنی ایران توانست با نتیجه 6 بر 3 از سد فولاد آذرباییجان بگذرد. در روز نخست نیز از این گروه تیم ذوب آهن اصفهان استراحت داشت.

رشد 231 درصدی صادرات لوله و پروفیل فولادی

رشد 231 درصدی صادرات لوله و پروفیل فولادی

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی اعلام کرد : بر اساس آمار منتشرشده سازمان توسعه تجارت؛  صادرات لوله و پروفیل فولادی در 7 ماهه سال 97 نسبت به سال 96 با رشد 231 درصدی مواجهه شده است.

صادرات کالاها و اقلام اساسی مورد نیاز مردم ممنوع شود/ ۹۰ درصد صادرات با رانت منابع ارزان انجام می‌شود

در اقتصاد ایران که بیش از ۹۰ درصد صادرات با رانت منابع ارزان و متعلق به همه مردم (اعم از نفت، گاز، منابع معدنی، آب و انرژی یا ارز دولتی و دیگر نهاده­‌های زیر قیمت­‌های بازار) انجام می شود، افزایش نرخ ارز به عامل اصلی در جهت کسب رانت‌های هر چه بیشتر و تسریع خروج منابع و ثروت‌های ملی و کالاها و مایحتاج عمومی، تبدیل می­‌شود.

فراوری ۳۰۰میلیون تن سنگ آهن در دو شرکت گل‌گهر و چادرملو/ معدن تنها نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم است

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر معتقد است در شرایط فعلی اقتصاد کشور که با دور جدید تحریم‌ها روبه رو هستیم، تنها بخش معدن نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت است و در این راستا گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد.

دولت احیای زاینده‌رود را از حرف به عمل تبدیل کند / توانمندی اصفهانی‌ها به معنی کنار گذاشتن آن‌ها از بودجه‌ نیست

بهروز راعی

مدیر روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: زاینده‌رود نیازمند نگاه ملی است و مردم اصفهان انتظار ندارند که این مسئله مهم فراموش شود.

راه اندازی سه طرح در منطقه ویژه خلیج فارس با حضور جهانگیری/ فاز نخست نیروگاه هرمز افتتاح می شود

سه طرح با حضور معاون اول رییس جمهوری، فردا سه شنبه در منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس افتتاح می شود

به گزارش معدن نامه به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، حسن خلج طهرانی مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس با اعلام خبر فوق اظهار داشت: روز 20 آذر همزمان با بهره‌برداری از فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی هرمز، دو طرح دیگر نیز با حضور اسحاق جهانگیری در این منطقه عظیم اقتصادی به بهره‌برداری می‌رسد.

یک هیات چینی برای سرمایه‌گذاری در فولاد به ابرکوه سفر کرد

محمدکاظمی نسب ، حمایت از سرمایه‌گذاران و مجریان طرح‌های اقتصادی و اشتغال‌زا را ازجمله سیاست راهبردی دولت تدبیر و امید عنوان کرد و یادآور شد: تمایل سرمایه‌گذاران چینی برای حضور در بخش فولاد ، فرایند بسیار تأثیرگذاری در راستای توسعه ، اشتغال و پیشرفت این شهرستان دارد.
وی بیان کرد: زیرساخت‌های توسعه برای سرمایه‌گذاری در ابرکوه فراهم است و از حضور سرمایه‌گذاران خارجی به‌ویژه برای توسعه بخش صنعت و ایجاد اشتغال با همکاری دستگاه‌های مرتبط استقبال می‌کنیم.

آنچه در نشست خبری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران گذشت

شیوا نیک وظیفه

روز گذشته نشست خبری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران با حضور مدیران عامل شرکت های فولاد مبارکه اصفهان، چادرملو، آهن و فولاد غدیر ایرانیان و اعضای انجمن فولاد برگزار شد.

پذیرش ریسک بومی‌سازی توسط فولادسازان و حمایت آن‌ها از داخلی‌سازی قطعات

افزایش تولید فروآلیاژها مشروط به رفع موانع صادراتی

افزایش تولید فروآلیاژها مشروط به رفع موانع صادراتی

مدیر بازرگانی شرکت پارت گوال؛ تولیدکننده آلیاژ فروکروم پرکربن گفت: در حال حاضر اصلی‌ترین مشکل پیش روی ما در حوزه‌ی صادرات محدودیت‌های لجستیکی و حمل دریایی کالا به مقصدهای صادراتی نظیر اروپا و آفریقا است.

با کمیته تخصصی تنظیم بازار تصمیمات یک شبه گرفته نمی شود

شیوا نیک وظیفه

جلسه ای که ماحصل آن تصمیماتی بود که برخی کارشناسان آن را، شروعی برای بازگشت آرامش به بازار فولاد می دانند، نقدهایی را هم در پی داشته است.

صادرات 5 میلیون تنی فرآورده نفتی از بندر شهیدرجایی

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: پنج میلیون و 109 هزار و 386 تن فرآورده نفتی امسال تاکنون از بندر شهید رجایی صادر شده است.

کارخانه تولید فولاد توسط وزیر صمت در تبریز افتتاح شد

در فاز اول کارخانه فولاد شهریار، ورق های فولادی با پوشش گالوانیزه تا 3 میلی متر با ظرفیت 90 هزار تن در سال تولید می شود.

این کارخانه با 2 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و 700 میلیارد ریال هزینه ریالی با ظرفیت اشتغالزایی برای 85 نفر به بهره برداری رسید.

قرار است فاز دوم کارخانه فولاد شهریار نیز با 120 هزار تن ظرفیت تولید در نیمه دوم سال 1399 افتتاح شود.

بازار داخلی محصولات فولادی در هفته‌ای که گذشت؛

بازار داخلی محصولات فولادی در هفته‌ای که گذشت؛

شیوا نیک وظیفه

افت‌وخیز در بازار سنگ‌آهن

در هفته ابتدایی آذرماه در بازار سنگ‌آهن صادراتی ایران، شاهد کاهش در قیمت سنگ‌آهن مگنتیت خلوص 61 درصد بودیم که افت حدود 8 دلاری بود و در رقم 22 دلار هر تن فوب ثبت شد و در هفته دوم آذرماه از 22 دلار به حدود 26 دلار هر تن فوب بهبود یافت.

سنگ‌آهن هماتیت صادراتی خلوص 61 درصد ایران نیز در هفته اول آذرماه حدود 7 دلار افت و در هفته دوم آذرماه 4 دلار افزایش داشت. به‌طوری‌که هفته اول 20 دلار هر تن فوب و هفته دوم آذرماه 23.9 دلار هر تن فوب شد.

هدف اصلی تحریم‌ها، نه مردم بلکه صنایع بزرگ هستند/ مسئولان در دیپلماسی خارجی منافع ملی را در اولویت قرار دهند

هدف اصلی تحریم‌ها، نه مردم بلکه صنایع بزرگ هستند/ مسئولان در دیپلماسی خارجی منافع ملی را در اولویت قرار دهند

یکی از مدیران دوره ساخت فولاد مبارکه در خصوص تأثیر تحریم‌ها بر حوزه صنعت کشور گفت: نباید از این اصل غافل شد که تحریم‌ها صنایع بزرگ کشور را هدف قرار داده‌اند و منافع ملی در دیپلماسی خارجی باید مانند تمام کشورهای دنیا در اولویت قرار گیرد.

بازار خارجی محصولات فولادی در هفته‌ای که گذشت؛

بازار خارجی محصولات فولادی در هفته‌ای که گذشت؛

شیوا نیک وظیفه

ثبات در بازار سنگ‌آهن وارداتی چین

در هفته اول آذرماه شاهد بودیم که سنگ‌آهن وارداتی در چین با خلوص 62 درصد حدود 7 دلار کاهش را به خود دید. هفته دوم آذرماه خبری از کاهش قیمت نبود و تغییری در بازار این محصول دیده نشد و در نرخ 66 دلار هر تن سی اف آر ماند. هرچند که تا اواسط هفته در بازه 66 تا 68 دلار نوسان داشت اما درنهایت هفته را با 66 دلار به اتمام رساند.

افزایش قیمت بیلت داخلی چین متأثر از توافق امریکا و چین

تولید آلومینیوم ۳.۲ درصد افزایش یافت

تولید آلومینیوم ۳.۲ درصد افزایش یافت

شرکت‌های بزرگ آلومینیوم کشور در ۸ ماهه ۹۷، حدود ۳.۲ درصد بیش از رقم مدت مشابه سال گذشته آلومینیوم تولید کردند.

سامانه نیما اثر کمیته تخصصی تنظیم بازار را خنثی می‌کند / به لحاظ وزنی افزایش در صادرات نداشته‌ایم

سامانه نیما اثر کمیته تخصصی تنظیم بازار را خنثی می‌کند / به لحاظ وزنی افزایش در صادرات نداشته‌ایم

شیوا نیک وظیفه

جلسه کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد که با حضور معاون معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرکل تنظیم بازار این وزارتخانه، سازمان حمایت، سندیکای لوله و پروفیل، انجمن فولاد، اتحادیه آهن‌فروشان، بورس کالا و ایمیدرو برگزار شد، باهدف بازگشت آرامش به بازار و برداشتن محدودیت‌های پیش روی تقاضای محصولات فولادی، تصمیماتی را اتخاذ کرد.

واحدهای صنعتی نباید به دلیل بدهی به بانک ها تعطیل شوند

 واحدهای صنعتی نباید به دلیل بدهی به بانک ها تعطیل شوند

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: واحدهای صنعتی و تولیدی که نیروی انسانی، امکانات و بازار فروش دارند، تحت حمایت دولت هستند و بانک ها نباید به دلیل بدهی این واحدها را تعطیل کنند.

"اقتصاد آزاد" عامل فقر و نابرابری در 3دهه گذشته/ بانک‌ها توان حمایت از تولیدکننده را ندارند

"اقتصاد آزاد" عامل فقر و نابرابری در 3دهه گذشته/ بانک‌ها توان حمایت از تولیدکننده را ندارند

عضو هیئت‌علمی دانشگاه الزهرا متوسط درآمد سرانه ایرانیان را در سطح کشورهای فقیر آفریقایی اعلام کرد و افزود: این اتفاق ناشی از نابرابری و سیاست‌های غلط اقتصادی دولت است و در اقتصاد انحصاری موجود در کشور، دولت به‌عنوان اصلی‌ترین عامل به وجود آمدن این انحصار، شعارهایی تحت عنوان بازار آزاد و آزادسازی سر می‌دهد که دروغی بیش نیست.

پیوند علم و عمل؛ ارتباط با دانشگاه، فصل جدید توسعه در فولاد هرمزگان

رئیس واحد تحقیق و توسعه فولاد هرمزگان گفت: واحد R &D شرکت، ارتباط مستقیمی با واحدهای اساسی تولید از جمله فولادسازی، احیا و واحدهای تولید فرعی گرفته است تا بتواند بهبود های لازم در سطح بین المللی را از طریق تعامل با شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشگاه‌ها اجرایی کند.

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه محسن خجسته نژاد اظهار کرد: این شرکت با گسترش همکاری با شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها نسبت به شناسایی و بومی سازی بهبودهایی که در سطح دنیا در صنعت فولاد اتفاق افتاده، اقدام کرده است.

شارژ ۴۰ درصدی آهن اسفنجی برای اولین بار در کوره های ذوب القائی مجتمع فولاد صنعت بناب

بهروز راعي
براي اولين بار شارژ 40 درصدي آهن اسفنجي در كوره هاي ذوب القائي مجتمع فولاد صنعت بناب با هدف کاهش وابستگی به قراضه و کاهش قیمت تمام شده انجام شد.
سید اردشیر افضلی معاون بهره برداری این مجتمع از شارژ ۴۰ درصدی آهن اسفنجی در کوره های ذوب القائی این مجتمع خبر داد و گفت: شارژ آهن اسفنجی در کوره های ذوب القائی این مجتمع برای اولین بار به میزان ۴۰ درصد با هدفگذاری انجام شده برای کاهش وابستگی به قراضه، افزایش سود دهی، کاهش قیمت تمام شده بوده و کاهش توقفات ناشی از مواد اولیه برای کار مداوم انجام گرفته است.

دور اندیشی و حاشیه امن در چادرملو

مدیر امور مالی و اقتصادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در خصوص تاثیرات نوسان نرخ ارز بر روند فعالیت های شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت : تغییرات نوسان نرخ ارز در نوسان بهای تمام شده کالای فروش رفته مؤثر خواهد بود. این تغییرات با توجه به ترکیب هزینه های شرکت به طور عمده ، بر روی هزینۀ تأمین مواد اوّلیۀ کمکی شمش فولاد و قطعات و لوازم یدکی با منشاء تأمین کنندۀ خارجی ، تأثیر خواهد گذاشت.

مودودی: بازنگرداندن ارز صادرات به کشور تخلف است

سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: صادرات در هفت ماه امسال با عبور از مرز ۲۷ میلیارد دلار، نسبت به مدت مشابه پارسال، ۱۳ و نیم درصد رشد داشت.

کسب رکورد کاهش زمان آماده سازی کوره های قوس و رکورد کاهش هزینه های تولید در کوره پاتیلی در فولاد هرمزگان

با تلاش تیم‌های تولید و تعمیرات و واحد جمع‌آوری سرباره در زمان آماده‌سازی کوره‌های قوس به ازای هر ذوب 2.1 دقیقه کاهش توقف ایجادشده که در طول سال حدود 405 ذوب معادل 48000 تن مذاب به ظرفیت تولید کوره‌های قوس افزوده گردیده است رکورد کمترین زمان آماده‌سازی کوره قوس در مهر 97 و به میزان 7.2 دقیقه به ازای هر ذوب ثبت شد.

بهره‌ای که از دایکست نبرده‌ایم! / غفلت از آمایش سرزمینی در وزارت "صمت"

بهره‌ای که از دایکست نبرده‌ایم! / غفلت از آمایش سرزمینی در وزارت "صمت"

روشنک حاجی بیگی

صنعت دایکست (ریخته‌گری تحت‌فشار) به‌واسطه تولید انبوه قطعات آلومینیومی سبک با سرعت‌بالا، ارزش‌افزوده قابل‌توجه و همچنین سطح آلودگی پایین بین روش‌های ریخته‌گری از جایگاه ویژه‌ای در دنیا برخوردار است؛ این در حالی است که این صنعت در ایران فارغ از عدم رشد صنعتی کشور، این روزها تحت تأثیر شرایط حاصل از تحریم و شوک‌های ارزی اخیر با مشکلات متعددی روبه‌روست.

افزایش 90 درصدی فروش فولاد هرمزگان در آبانماه

شرکت فولاد هرمزگان در آخرین گزارش تولید و فروش ماهانه منتشر شده مربوط به آبانماه سال جاری موفق به تحقق 400 میلیارد تومان از طریق فروش  محصولات خود شده است و به طور کلی تا کنون 2266 میلیارد تومان فروش محقق کرده است. 

البته بیشتر رقم فروش مربوط به اسلب بوده که معادل 398 میلیارد تومان در آبان ماه و معادل 99 درصد سبد فروش شرکت را شامل می‌شود.
این شرکت در مهرماه سال جاری توانسته بود، از محل فروش محصول به مبلغ 209 میلیارد تومان دست یابد که در مقایسه با آبانماه، شرکت بیش از 90 درصد افزایش داشته است.

با برگزاری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران، فرآیند شناسایی، ارزیابی و انتخاب تامین کنندگان را تسریع و تسهیل خواهیم کرد

با برگزاری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران، فرآیند شناسایی، ارزیابی و انتخاب تامین کنندگان را تسریع و تسهیل خواهیم کرد

مهندس عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان گفت: با برگزاری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران، فرآیند شناسایی، ارزیابی و انتخاب تامین کنندگان را تسریع و تسهیل خواهیم کرد و در مواردی که نیازمند حمایت مالی در بدو فعالیت باشند، این کار را انجام می دهیم. 

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه از چیلان، در این جشنواره و نمایشگاه بزرگ، حمایت ویژه ای از استارتاپ ها و شتاب دهنده ها به عمل خواهد آمد و فولاد مبارکه در کنار سایر فولادسازان، عزم جدی برای شکل گیری تحولی نوین در بومی سازی زنجیره فولاد دارد.

معادن ، جایگزینی برای نفت و ناجی اقتصاد کشور

ایران سرزمینی بکر از حیث مواد معدنی است که در صورت سرمایه گذاری و برنامه ریزی همه جانبه می تواند جایگزین مناسبی برای صنعت نفت و ناجی اقتصاد کشور شود ولی تاکنون از این ظرفیت کم نظیر بهره برداری اصولی و علمی نشده است.

بايد چرخ توليد با تمام قدرت بچرخد/ با بهبود فضاي كسب و كار هر روز به رونق يك واحد توليدي كمك كنيم

معاون وزير صمت و سرپرست  سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران  گفت: فلسفه وجودي ما اين است كه با بهبود مستمر فضاي كسب و كار، هر روز به رونق يك واحد توليدي كمك كنيم.