ژانویه 2019

بازار خارجی محصولات فولادی در هفته ای که گذشت؛

شیوا نیک وظیفه

پیش بینی جو مثبت پس از عید شکوفه ها

در هفته آخر دی ماه قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد که نوساناتی را در طول هفته داشت نهایتا با مقدار جزیی رشد قیمت داشت و نهایتا در چین75.20 دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد. وضعیت بازار پس از تعطیلات سال نو چین روشن نیست از این رو اغلب ترجیح دادند به طور جدی معامله نکنند و تا پس از تعطیلات فوریه منتظر بمانند. هرچند که همواره بعد از تعطیلات چین شاهد جو مثبت در بازار سنگ اهن و در ادامه ی آن بازار فولاد بوده ایم.

مهندس عظيميان، مديرعامل فولاد مباركه در سخنراني در نهمین همایش و نمایشگاه چشم انداز صنعت فولاد و معدن

مهندس عظيميان، مديرعامل فولاد مباركه در سخنراني در نهمین همایش و نمایشگاه چشم انداز صنعت فولاد و معدن :

عملکرد توسعه ای فولادمباركه مهمترین چالش پیش رو است و از کارشناسان و شرکت های مشاوره ای براي اين موضوع دعوت به همکاری مي كنيم.

در فولاد مباركه طرح هايي براي اجرا در حال بررسي داريم كه يكي از اين طرح ها نورد ٢ فولاد مباركه و ورق هاي زير ٢ ميليمتر است.

فولاد مباركه در حال مطالعه اين موضوع است كه ايا قادر به اجراي طرح نورد در بندرعباس مي باشد يا نه.

مهندس تقي زاده، مديرعامل گل گهر در سخنراني نهمین همایش و نمایشگاه چشم انداز صنعت فولاد و معدن

مهندس تقي زاده، مديرعامل گل گهر در سخنراني نهمین همایش و نمایشگاه چشم انداز صنعت فولاد و معدن :

اصلاح خطوط 5، 6 و 7 را هدف گذاری کردیم.

انتقال آب خلیج فارس از طرح های مهم گل گهر است که در حال اجرايي شدن است.

سرانه تولید به 30 هزار تن افزایش يافته است.

اکتشافات از موضوعات مهمي است كه آن را با جدیت دنبال خواهيم كرد.

برای قطعاتی که در داخل تولید می گردد آمادگی خرید و انعقاد قرارداد را داریم.

فولاد خراسان، تندیس برنزین مدیریت انرژی را دریافت کرد

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی

در مراسم اختتامیه چهارمین دوره جایزه ملی مدیریت انرژی، مجتمع فولاد خراسان توانست برای دومین بار تندیس برنزین دوستاره این جشنواره را کسب کند.

در مراسم پایانی چهارمین دوره جایزه ملی مدیریت، که با حضور شرکت‌های مختلف، در دی ماه در سازمان مدیریت صنایع برگزار شد، فولاد خراسان توانست تندیس برنزین  ۲ ستاره چهار دوره این جایزه را به دلیل عملکرد مثبت خود در حوزه انرژی کسب کند.

پیوند آب و آتش!

شیوا نیک وظیفه

در راستای ارتقاء سطح همکاری های فی مابین سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی و فولاد مبارکه، امروز همایش مشترکی با حضور تولیدکنندگان لوله و پروفیل و فولاد مبارکه در محل شرکت فولاد مبارکه در حال برگزاري است.

اين همايش كه با تاکید طرفین بر ایجاد فضای مبتنی بر تعامل و احترام متقابل و ارتقاء همکاری هاست با توافق هاي مثبتي تاكنون همراه بوده است.

اميرحسين كاوه، دبير سنديكاي لوله و پروفيل در اين خصوص به معدن نامه عنوان كرد: پس از سالها اين بزرگترين گردهمايي توليدكنندگان لوله و پروفيل با فولادمباركه است كه به پيشنهاد ما در حال برگزاري است.

عملکرد درخشان فولاد مبارکه در 9ماهۀ سال جاری

فولاد مبارکه طی نه ماه گذشته با دست‌یابی به سود حدود 7 هزار میلیارد تومان، نسبت‌به مدت مشابه سال قبل رشد 90 درصدی را به ثبت رساند.

امیرحسین نادری، معاون اقتصادی و مالی فولاد مبارکه ضمن تأیید این خبر افزود: شرکت فولاد مبارکه  به‌عنوان پیشرو در صنعت فولاد کشور همواره عملکرد موفقی داشته است.

آمادگی مجلس برای همکاری در راستای برقراری ارتباط میان ذوب آهن و معادن استان کرمان/ هر حرکت رو به جلو در سنگ آهن به معنای ایجاد ارزش افزوده بالاتر است

محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: با توجه به ذخایر غنی سنگ آهن در کشور، حق ذوب آهن بهره برداری از معدن بصورت اختصاصی است. باید تدابیری اتخاذ شود تا انسجام و هماهنگی لازم بین واحدهای معدنی با تولیدکنندگان فولاد از جمله ذوب آهن اصفهان به وجود آید و این واحدها به پویایی و ثبات برسند.

ثبت رکورد استخراج سنگ آهن و تامین کلوخه سنگ آهن مورد نیاز کارخانجات کنسانتره در 10 ماهه اول سال 97درمجتمع سنگ آهن سنگان

 

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه - به نقل از روابط عمومی مجتمع سنگ آهن سنگان 
درراستای اجرای تعهدات ایمیدرو جهت تامین خوراک سنگ آهن مورد نیاز کارخانجات کنسانتره و گندله سازی  منطقه سنگان، مجتمع سنگ آهن سنگان طی ده ماه ابتدای سال 97 نسبت به تامین سنگ کلوخه مورد نیازکارخانجات کنسانتره درحال بهره برداری شرکتهای  اپال پارسیان سنگان و توسعه ملی بیش از5 میلیون تن سنگ آهن که بیش از مقدار برنامه ریزی شده ودرخواست شده توسط شرکتهای مذکوربوده را ازمعادن استخراج و تامین نموده است .

پیمانکار فولاد بوتیا چهل قلاده سگ را در نزدیکی شهر کرمان با سیم مفتول خفه کرد!

به گزارش رسیده به  پایگاه خبری معدن نامه ظاهرا پیمانکاری که ازطرف فولاد بوتیا مامور امور ساماندهی سگ های بی صاحب و زنده گیری و انتقال آنها به دور از این کارخانه شد، در اقدامی دهشتناک چهل سگ و توله های آنها را گرفت و به طرز دهشتناکی کشت!

 

سرما به جان بازار شمش افتاد

شیوا نیک وظیفه

در اواسط دی‌ماه شاهد بودیم قیمت شمش روند نزولی به خود گرفت که البته قوانین معاملات در بورس عامل اصلی آن بود. طبق این قانون عرضه فولاد خوزستان به بورس هدایت شد، آن را از تعیین کننده بودن درآورد و به بازار آرامش بیشتری می‌داد و این موضوع در روند کاهشی قیمت بی‌تأثیر نبود. البته نباید رکود بازار مقاطع را هم نادیده بگیریم، قیمت آهن اسفنجی هم تقریباً در ثبات بود که به‌طور مستقیم بر کاهش قیمت شمش تأثیر داشت.

اخذ مابه التفاوت از معاملات قطعی چه در بورس و چه در خارج از آن اشتباه است/ همایش مشتریان لوله های فولادی در شرکت فولاد مبارکه اصفهان برگزار می شود

شیوا نیک وظیفه

شهریورماه امسال نامه‌ای از وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شد که طبق این دستورالعمل، جعفر سرقینی به فولادسازان در خصوص رانت زدایی برای معاملات صورت گرفته در بورس کالا و اصلاح قیمت‌های خود متناسب باقیمت‌های فعلی کشف‌شده از تاریخ 1 مرداد تا 20 شهریورماه همین سال، دستور دریافت مابه‌التفاوت قیمتی را ابلاغ کرد.

حركت بزرگ انتقال آب از خليج فارس به استان کرمان صورت می پذیرد

شیوا نیک وظیفه

محمد رضا پورابراهیمی رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد: يكي از مهمترين ذخاير در استان كرمان معدن هاي غني است. اين استان قطب فولاد كشور است.

وی افزود: صنايع پايين دستي در زنجيره فولاد به واسطه ايجاد ارزش افزوده بسيار اهميت دارند.

پورابراهیمی افزود: ما با محدوديت منابع آبي مواجه بوديم اما حركت بزرگ انتقال آب از خليج فارس به استان صورت خواهد پذيرفت. تا دو سال آينده مشكل آب كرمان رفع خواهد شد.

اقدامات انجام شده در حوزه معدن در سالهاي گذشته براي كرمان ستودني است

شیوا نیک وظیفه

حسن پور، نماينده مردم سيرجان در مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد:  اقدامات انجام شده در حوزه معدن در سالهاي گذشته براي كرمان ستودني است.

بايد به سمت تكميل زنجيره حركت كنيم

شیوا نیک وظیفه

طبيب زاده، رئيس اتاق بازرگاني كرمان در گفتگو با معدن نامه عنوان گرد: آمار و ارقام در صنعت فولاد كامل نيست و بايد بانك اطلاعاتي درست و منسجمي فراهم شود.

وی افزود: سهم بزرگي از توليد در هدفگذاري ٥٥ ميليون تني بناست كه صادر شود، اما شرايط براي اين فراهم نشده و بايد برنامه توسعه صادرات را آماده كرد.

طیب زاده گفت: ايران در ايجاد ارزش افزوده فولاد خوب عمل نكرده است و بايد به سمت تكميل زنجيره حركت كنيم

٩٨ درصد محصول تولیدی صبا فولاد خلیج فارس صادر می شود

شیوا نیک وظیفه

مرتضي يزدخواستي، مدير عامل شركت صبافولاد خليج فارس  در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد: درحال حاضر ٩٨ درصد محصول تولیدی صبا فولاد خلیج فارس صادر می شود.

وی افزود: اولین محصول آزمایشی صبا فولاد در اسفند سال 96 آهن اسفنجی به صورت بریکت گرم بود.

یزدخواستی عنوان کرد: فناوری تولید بریکت گرم در کارخانه صبا فولاد خلیج فارس برای نخستین بار در ایران، سومین کشور در خاورمیانه و نهمین کشور دنیا است که انجام می شود.

از سال ٩٢ تاكنون ٢٤ مورد ذخيره ١.٢ ميليارد تني آهني داشتيم

مهندس بهروز برنا، مشاور عالي مديرعامل شركت تهيه و توليد مواد معدني ايران در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد: ايران در حال حاضر داراي ٣٨٩ معدن آهني و فلزي است كه ٢٢١ فعال  و ٢٢ در حال تجهيز و بقيه غيرفعال هستند

وی افزود: در حال حاضر ١٧٠ ميليارد تن ذخاير معدني دنياست كه ما ١.٨درصد، سهم از آن را داريم. از سال ٩٢ تاكنون ٢٤ مورد ذخيره ١.٢ ميليارد تني آهني داشتيم.

مشاور عالي مديرعامل شركت تهيه و توليد مواد معدني ايران در ادامه عنوان کرد:  دستگاههاي حفاري كشور قديمي و كند است و بايد به روز رساني شود تا به اكتشاف سرعت ببخشيم.  در سال اكتشاف سه برابر بيشتر از بهره برداري است.

 

وظيفه دولت حمايت و وظيفه بخش خصوصي هم افزايي است

شیوا نیک وظیفه

مهرداد اكبريان، رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد: متاسفانه صنعت کشور صرفا برروی چند نوع خاص سنگ آهن متمرکز شده است. به‌عنوان مثال سنگ هماتیت دارای خلا بوده و تکنیک‌های گران و پرمصرفی برای عیارسازی و تبدیل آن به کنسانتره در کشور وجود دارد که باید مسائل مربوط به این نوع فرآیندها برطرف و مرتفع شوند.

توانایی ریخته گری و تولید انواع قطعات آلیاژی و فولادی در ذوب فلزات یزد

محمدرضا میرزا باقری، مدیر بازرگانی ذوب فلزات یزد در گفتگو با معدن نامه در حاشیه اولین نمایشگاه بین‌المللی زنجیره تولید فولاد کرمان سیمکس ۲۰۱۹ عنوان کرد: مجموعه ذوب فلزات یزد توانایی ریخته گری و تولید انواع قطعات از جنس چدن سفید، چدن خاکستری، چدن داکتبل، چدن مالیبل و آلیاژی و نیز فولادی را با وزن های سبک، سنگین و فوق سنگین را دارا است.

رکوردشکنی فولاد خراسان در صادرات

 با گذشت 10 ماه از سال 1397 «مجتمع فولاد خراسان» نه تنها رکورد  صدور محصولات خود به فرای مرزها را نسبت به مدت مشابه سال 96 شکست، بلکه در فاصله 2ماه مانده به پایان سال، نصابی بالاتر از کل صادرات دوازده ماه سال قبل را کسب کرد.

به گفته مدیر بازاریابی و فروش فولاد خراسان، این مجتمع در 10 ماه نخست امسال توانسته است با صادرات 150هزار و 618 تُن انواع فولاد، رکورد 92هزار تنی مدت مشابه سال گذشته را بیش از 67 درصد ارتقا بخشد.

تقدیر از «فولاد خراسان» به عنوان صادرکننده نمونه خراسان‌رضوی

«مجتمع فولاد خراسان»، در  مراسم تقدیر از صادرکنندگان نمونه در خراسان‌رضوی، برای سومین سال متوالی به عنوان صادر کننده نمونه استان برگزیده شد.

به گزارش روابط عمومی، در آیین تجلیل از صادر کنندگان، که روز چهارشنبه 26 دی ماه در محل سالن همایش «اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی» استان برگزار شد، معاون بازاریابی و فروش شرکت به نمایندگی از مدیرعامل مجتمع، لوح تقدیر و تندیس صادرکننده نمونه را از دست استاندار خراسان رضوی دریافت کرد.

مهندس علي زهرودي، مدير بومي سازي گهرزمين: دو سال است كه بومي سازي را آغاز كرده ایم , اما به شكلي درست و فني تر.

نمایشگاه سیمکس

مهندس علي زهرودي، مدير بومي سازي گهرزمين در گفتگو با معدن نامه در حاشيه نمايشگاه simex 2019:

بومي سازي ملزم به دو بخش فني و مديريتي است كه در بخش مديريتي بايد به بومي سازي نگاهي همانند عرصه جنگ مقابله با تحريم داشت بعلاوه اينكه همانطور كه به خريدهاي خارج توجه مي شود به ساخت داخل هم اهميت دهيم.

گهر زمين دو سال است كه بومي سازي را آغاز كرده اما به شكلي درست و فني تر.

مهرداد اکبریان :دولت باید برای مناطقی مثل گل گهر در مدت محدود مثلا دو ساله شرایط ویژه تعریف کند

نمایشگاه سیمکس

دولت باید برای مناطقی مثل گل گهر  در مدت محدود مثلا دو ساله شرایط ویژه تعریف کند تا طرح های توسعه را به سرانجام برساند طرح های زمان دار و شرایط مشخص تا بتوانیم از  زمستان تحریم عبور کنیم

مهندس سعيد عسکرزاده، دبير انجمن سنگ آهن ايران در نشست تخصصي ضرورت انقلاب در اكتشاف سنگ آهن

نمایشگاه سیمکس

مهندس سعيد عسکرزاده، دبير انجمن سنگ آهن ايران در نشست تخصصي ضرورت انقلاب در اكتشاف سنگ آهن:

اكتشاف نيازمند تغيير نگرش و ايجاد پارادايم جديد است

معادن سنگ ‌آهن حدود 60 درصد از کل ارزش ‌افزوده بخش معدن کشور را در اختیار دارند، در نتیجه علت تعطیلی آنها بسیار مهم است؛ دولت باید مشوق‌هایی را ارائه کند که از تعطیلی معادن کوچک و متوسط جلوگیری شود.

فشار آوردن بر حلقه ابتدایی زنجیره فولاد نه تنها هیچ کمکی به حلقه های بعدی نخواهد کرد، بلکه موجب پایین آمدن ظرفیت تولید و در نهایت تعطیلی این حلقه را فراهم خواهد کرد.

شروع نشست تخصصي ضرورت انقلاب در اكتشاف سنگ آهن

شروع نشست تخصصي ضرورت انقلاب در اكتشاف سنگ آهن با سخنراني مهندس مهرداد اكبريان، رئيس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن

مهرداد اكبريان، رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن:

متاسفانه صنعت کشور صرفا برروی چند نوع خاص سنگ آهن متمرکز شده است. به‌عنوان مثال سنگ هماتیت دارای خلا بوده و تکنیک‌های گران و پرمصرفی برای عیارسازی و تبدیل آن به کنسانتره در کشور وجود دارد که باید مسائل مربوط به این نوع فرآیندها برطرف و مرتفع شوند.

تا لحظاتي ديگر شروع نشست تخصصي ضرورت انقلاب در اكتشاف سنگ آهن

سخنرانان: مهندس مهرداد اكبريان، رئيس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن، مهندس بهروز برنا، مشاور عالي مديرعامل شركت تهيه و توليد مواد معدني ايران و مهندس سعيد عسگرزاده، دبير انجمن سنگ آهن ايران

معدن نامه حامي رسانه اي اين همايش است.

فولاد هرمزگان موفق به ساخت محصول برتر کشور شد

فولاد هرمزگان با ساخت گرید۵۰ CK که فولاد پرکربن حرارتی پذیر است و  به دلیل مقاومت در برابر سایش در ساخت ابزارها و قطعات در صنایع مختلف از قبیل قطعات اتومبیل و موتور ، قطعاتی مانند بوش و میلنگ، شافت‌ها و غلتک‌های صنعتی کاربرد دارد .درسومین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی، از بین 615 محصول ، موفق به دريافت لوح و تنديس محصول برتر  گردید.

خداحافظی ناظمی, سلام ترابی

دکتر ناظمی همزمان با مدیریت دکتر بهرام سبحانی در فولادمبارکه، مدیر روابط عمومی این مجموعه بود و نقشی موثر در ارتقاء ارتباط فولادمبارکه با خارج از این مجموعه داشت. بعلاوه اینکه ایشان همواره ارتباط کسترده خود با اصحاب رسانه را حفظ کرد و جوابگوی سوالات خبرنگاران بود تا به درستی فعالیت ها و اقدامات فولاد مبارکه را اطلاع رسانی کند. همین خصوصیات، حضورش را نقطه عطفی در فولاد مبارکه کرد و تحول آفرین ترین مدیر روابط عمومی این مجموعه شد.

حال دکتر محمد ناظمی هرندی از روابط عمومی این شرکت خداحافظی کرده و به جای ایشان مهندس ایرج ترابی، سرپرست روابط عمومی فولادمبارکه است.

بازار محصولات فولادی در روزی که گذشت؛

شیوا نیک وظیفه

در هفته گذشته قیمت مقاطع روند نزولی داشت. در این بین قیمت تیرآهن  روند صعودی را به خود دید علت آن هم عدم عرضه شفاف بود. علت نزولی بودن قیمت مقاطع هم نبود تقاضا به دو دلیل عمده بود اول نگاه بازار که قیمتها را کاهشی می دید و سپس روند نزولی صادرات که عرضه داخلی را بیشتر کرده و بالطبع فزونی عرضه در داخل هم قیمتها را کاهشی می کند.. البته بازار همچنان فکر می کند که قیمت ها به کف خود نرسیده و با تخفیف های قیمتی در میلگرد این تصور قوت گرفت.  

۹۸، سال تحولی بزرگ در ذوب‌آهن

 معاون بهره برداری شرکت ذوب آهن اصفهان درباره اولویت‌های این شرکت در ۳ ماه پایانی سال گفت: از جمله برنامه های شاخص ذوب‌آهن اصفهان در ۳ماهه پایانی سال، درخصوص قرارداد۱۵ هزار تنی ریل UIC۶۰ است که ما در این مدت درصدی از این ۱۵هزارتن را تحویل راه آهن خواهیم داد.

در نمایشگاه ملی فولاد توانستيم شركتهاي توليد قطعات را بهتر بشناسيم

در شرایط تحریم بومی سازی به عنوان یک ضرورت حیاتی به شمار می رود و با توجه به این موضوع برگزاری جشنواره ملی فولاد دستاورد بسیار مطلوبی بود. صنعتگران باید بدانند در کدام حوزه‌ها می‌توان به توان داخل اعتماد کرد و از تولید داخل استفاده کنند. موضوعی که از نگاه بسیاری از فعالان عرصه فولاد کشور از جمله مدیران شرکت‌های فولادی، حتمی و عملی است و در واقع شرایط کنونی صنعت فولاد کشور به عنوان یکی از صنایع راهبردی، حکایت از آن دارد که این صنعت تا رسیدن به بومی‌سازی کامل، فاصله زیادی ندارد.

بیانیه پایانی نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران در ۷ بند منتشر شد

در روز پایانی نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران یعنی 20 دی 97 و پس از امضای تفاهم نامه های شرکت های فولادی با تامین کنندگان داخلی، بیانیه پایانی نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران از سوی مهندس اسدااله فرشاد، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و مدیر عامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان در ۷ بند قرائت شد.

متن بیانیه به شرح ذیل می باشد:

فولاد مبارکه اصفهان و گل گهر در لیست فعال‌ترین ها

بر اساس آخرین فهرست ارائه‌شده ازسوی بورس برای سه‌ماهه سوم سال 1397، شرکت ملی صنایع مس ایران با نماد «فملی» جزو پنج شرکت برتر بورس شناخته شد.

با استناد به فهرست اعلامی از سوی سازمان بورس اوراق بهادر فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پالایش نفت اصفهان، ملی صنایع مس ایران و گل گهر پنج شرکت فعال‌تر بورس اوراق بهادار در پاییز امسال بودند.

بازار خارجی محصولات فولادی در هفته ای که گذشت؛

شیوا نیک وظیفه

بهبود در بازار سنگ آهن

در نیمه اول دی ماه با توجه به جو حاکم در چین برای شروع سال نو میلادی، تمایل به خرید بالاتر بود و انتظار می رفت به دلیل تعطیلات فوریه خرید ها  به صورت نقدی انجام شود به همین ترتیب بازار مثبت بود و این شرایط با اعلام پایین آمدن نرخ ذخیره قانونی بانک مرکزی چین بهتر هم شد. به طوریکه قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد از 73 دلار هر تن خشک سی اف آر با 2 دلار بهبود به 75 دلار هر تن خشک سی اف آر رسید، البته این روند در انتهای هفته تا حدودی تغییر کرد.  

ثبات در بازار بیلت

حمل ونقل ریلی؛ لازمه امروز، نیاز فردا

حمل‌ونقل ریلی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شریان‌های انتقال محصولات در هر کشوری به‌شمار می‌رود. توسعه و گسترش حمل‌ونقل ریلی موجبات صادرات داخلی و بین‌المللی را بیش از پیش فراهم خواهد کرد. با توجه به مشکلات و معضلات خطوط حمل‌ونقل جاده‌ای در سال‌های گذشته، اقدامات موثری در راستای افزایش خطوط ریلی انجام گرفته که با تکمیل آن علاوه بر تسهیل امور، موجبات صرفه‌جویی در سوخت و هزینه نیز ایجاد می‌شود. با توجه به اهمیت صنایع فلزی و معدنی در کشور، حمل‌ونقل ریلی تاثیر بسیار زیادی را در انتقال محصولات حوزه‌های مذکور خواهد داشت.

فولاد هرمزگان درراستای رفع نیاز بازار محصولات فولادی در چهار ماه اخیر 5 گرید آلیاژی ویژه تولید کرده است

جواد قراگوزلو، رئيس دفتر فني توليد فولاد سازي و ريخته مري مداوم در گفتگو با معدن نامه در حاشيه #نخستین_جشنواره_و_نمایشگاه_ملی_فولاد_ایران:
در راستای رفع نیاز بازار محصولات فولادی در چهار ماه اخیر 5 گرید آلیاژی ویژه تولید گردیده است که یک گرید مربوط به صنعت لجستیک میعانات نفتی  و 2 گرید استحکام بالا مربوط به صنعت لوله جهت کاربردهای خاص در پروژه ها عمرانی و دو گرید نیز جهت صنایع دریایی با ویژگی مقاوم به خوردگی با موفقیت تولید و به مشتریان عرضه شده است که پیش از آغاز تحریم تختال مورد نیاز این محصولات از خارج از کشور تامین می گردید.

شهباز حسن پور در حاشیه نخستین جشنواره ملی فولاد ایران مطرح کرد: صنعت فولاد پیشران اقتصادی کشور

شهباز حسن پور نماینده مردم سیرجان و بردسیر که در این همایش حضور داشت گفت:
این جشنواره در واقع بزرگترین گردهمایی متخصصان،دست اندرکاران و صاحب نظران صنعت فولاد ایران محسوب می شود و در نمایشگاهی که در کنار این جشنواره در حال برگزاری است  قریب به یکصد و هشتاد شرکت فولادی مشارکت دارند که مجموعا یک اتفاق بی نظیر را رقم زده اند.

بومی سازی اقلام مصرفی و نسوزدر واحد فولاد سازی شرکت فولاد هرمزگان

#اختصاصی

معاون بهره برداری شرکت فولاد هرمزگان اعلام کرد که از سال 94با توجه به شرایط بازار و رکود ایجاد شده، با تعیین استراتژی کاهش هزینه ها یکی از اقداماتی که در دستور کار قرار گرفت بومی سازی اقلام و مواد مصرفی و نسوز فولادسازی بود.

مهندس محمدجعفر پارسی با بیان اینکه بومی سازی به عنوان یک رویکرد استراتژیک در جهت کاهش هزینه می باشد، گفت: این مهم در سازمان منجر به حصول شرایط تامین پایدار ، کاهش خروج ارز ، تعهد به مسولیت های اجتماعی در جهت رشد پایدار و ایجاد اشتغال ، توسعه تکنولوژی و ارتقا دانش فنی و کاربردی در کشور می گردد.

افزایش توجه به بومی سازی در فولاد هرمزگان

فولاد هرمزگان با ایجاد یک بخش مستقل در ساختار رسمی شرکت، توجه به بومی‌سازی را بیش از گذشته افزایش داده است.

فرزاد ارزانی مدیر عامل شرکت فولاد هرمزگان در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با اعلام این مطلب گفت: بومی‌سازی فی نفسه اقدام بسیار موثری است، اما در شرایط تحریم از تاثیرگذاری بیشتری برخوردار است.

بومی‌سازی مهمترین تجهیز گلوگاهی خط تولید

«جهانگیر رضوی» معاون امور مهندسی و مدیریت انرژی مجتمع مس سونگون گفت: با حمایت شرکت مس و با تکیه بر توان و تجربه معاونت مهندسی مجتمع سونگون موفق به بومی‌سازی شیر هیدرولیک پمپ استیشن (TPS)، که نقشی حیاتی در فرایند تولید دارد، شدیم.

روابط عمومی ذوب آهن اصفهان موفق به کسب دو شاهین طلایی و نقره ای شد

در چهارمین جشنواره تبلیغات ایران که با شعار خلاقیت، نوآوری و حق انتخاب مشتری با حضور صدها مدیر و کارشناس آژانس‎های تبلیغات، دست‎اندرکاران روابط عمومی‎ها و مدیران بنگاههای اقتصادی،در محل سالن همایش های صدا و سیمای در تهران برگزار گردید، روابط عمومی ذوب آهن اصفهان موفق به کسب دو شاهین طلایی و نقره ای و لوح سپاس شد.

ضرورت ایجاد مکانیزم قوی نظارت بر بازگشت ارز صادراتی

یک کارشناس اقتصادی با تاکید بر ضرورت ایجاد مکانیزم قوی نظارت بر بازگشت ارز صادراتی، خواستار برنامه‌ریزی عملیاتی بانک مرکزی برای بازگشت ارز صادراتی شد.

صادرات 38 هزار تنی محصول فولاد آلیاژی ایران

مدیرعامل شرکت فولاد آلیاژی ایران گفت: در 9 ماه امسال 38 هزار تن تولیدات این مجموعه با ارزآوری حدود 20 میلیون یورو صادرشده است.

سهم عمده صنعت فروسیلیس ملایر در بی نیازی به واردات

چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب با بهار صنعت فروسیلیس ملایر همزمان شده و بزودی یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب اسلامی در خطه ای از استان همدان را رقم خواهد زد.

دست‌یابی متخصصان ایرانی به دانش فنی ماشین‌کاری قفسه‌های نورد گرم

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه , به نقل از ایلنا : مرتضی رمضانی رئیس دفتر فنی تعمیرات نورد گرم فولاد مبارکه با بیان مطلب فوق از اجرای موفقیت‌آمیز تعمیرات سالانۀ ناحیۀ نورد گرم خبر داد و گفت: توقف سالانۀ نورد گرم یکی از بزرگ‌ترین توقفات تعمیراتی انجام‌شده در مجتمع فولاد مبارکه بود که با برنامه‌ریزی سه‌ساله و صرف بیش از ۷۰هزار نفر ساعت از توان تعمیرات مرکزی و همکاری مستقیم ۱۱ شرکت پیمانکاری و مشارکت کارکنان ناحیۀ نورد گرم در مدت ۲۱ روز انجام شد.

بومی سازی بیش از ۹۵ درصد قطعات مورد نیاز شرکت فولاد امیر کبیر کاشان

 

مهندس عزیز قنواتی مدیر عامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان:

بومی سازی بیش از ۹۵ درصد قطعات مورد نیاز شرکت فولاد امیر کبیر کاشان

رشد کمی ۴۰۰ درصدی و رشد کیفی ۸۲۰ درصدی حاصل از بومی سازی در فولاد امیرکبیر کاشان

 

برنامه اکتشاف، ظرفیت سازی و توسعه معادن کوچک

معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اعلام کرد: در راستای اجرای طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس؛ انجام اکتشاف، ظرفیت سازی و توسعه این نوع معادن در برنامه ریزی قرار گرفته است.

دست‌یابی متخصصان ایرانی به دانش فنی ماشین‌کاری قفسه‌های نورد گرم

برای اولین بار در کشور، کارشناسان فولاد مبارکه با همکاری متخصصان شرکت‌های داخلی، در جریان اجرای تعمیرات سالانۀ نورد گرم شرکت، فرایند ماشین‌کاری قفسه‌های نورد نهایی و نصب بلوک بالانس‌های جدید را با موفقیت کامل انجام دادند.

تأثیرات اصلاحیه دستورالعمل تنظیم بازار در بازار شمش

شیوا نیک وظیفه

زمان زیادی از نارضایتی فعالان حوزه معدن و فولاد می‌گذرد، بسیاری از مجموعه‌ها از اتاق بازرگانی تا انجمن فولاد دست‌به‌دست هم دادند تا مشکلات را بررسی کنند و راهکارهایی را هم برای اجرایی شدن تقدیم وزیر جدید کردند که درنهایت هفته گذشته با اصلاحیه‌هایی از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت طی یک بخش‌نامه جدید برای بازگرداندن رونق به این بازار ابلاغ شد که در ادامه اثرات آن در هفته گذشته بررسی خواهد شد.

معادن سیستان و بلوچستان گنجی آماده برای سرمایه گذاران

سیستان و بلوچستان یکی از استان های مستعد برای سرمایه گذاری به ویژه در بخش معدن است، صدها معدن متنوع و رنگارنگ گنج های نهفته ای هستند که سرمایه گذاران را به خود می خوانند و به شایستگی می توانند سفره بسیاری از خانواده ها را رنگین کنند.

بومی سازی ساخت قطعات با حمایت از نمایشگاه زنجیره فولاد کرمان

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با اعلام حمایت قاطع از برگزاری نمایشگاه زنجیره تامین فولاد کرمان « SIMEX2019» بومی سازی ساخت قطعات و تجهیزات در استان کرمان را از اولویت‌های این مجتمع دانست و بر افزایش آگاهی بخشی از فعالیت‌های بخش معدن و صنایع معدنی در برنامه‌های توسعه‌ای خود تاکید کرد.

ارز حاصل از صادرات کجاست؟/ صادرکنندگانی که در جبهه خودی نمی جنگند

تازه ترین آمار گمرک بیانگر صادرات ۳۳ میلیاردی است؛ صادراتی که با ارز دولتی انجام شد ولی حاصل آن به کشور بازنگشت.

پیام بومی سازی مدیرعامل ذوب آهن اصفهان

منصور یزدی زاده، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در یادداشتی، بومی سازی را یک الزام برای توسعه صنعت فولاد دانست.

نقش ذوب آهن اصفهان در شکل گیری صنایع فولادی کشور در جای جای ایران اسلامی بی بدیل است. دوره راه اندازی ذوب آهن با دوره آغاز تکنوکراسی در ایران و یکی از تاثیرگذارترین ادوار در صنعتی شدن کشور مصادف می باشد. صنعت کشور با راه اندازی ذوب آهن ریشه گرفت، جوانه زد، گل انداخت و بلوغ خود را پس از انقلاب طی کرد. بنابراین این صنعت صرف نظر از پایه بودن برای صنعت کشور، توانست صنایع بالادست و پایین دست خود را توسعه و شکوفایی آن را رقم بزند.

معادن کوچک؛ چالشی که صرفه اقتصادی را کمرنگ می‌کند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: کوچک مقیاس‌ بودن معادن استان زنجان یکی از چالش‌های این بخش است که موجب شده فعالیت در این حوزه صرفه اقتصادی لازم را نداشته باشد.

رشد 18 درصدی تولید فولاد خام در 8 ماه

آمار عملکرد واحدهای فولادسازی عمده کشور تا آبان ماه امسال نشان داد: تولید فولاد میانی ( خام) به رقم 16 میلیون و 640 هزار تن رسید که نسبت به دوره مشابه پارسال 18 درصد رشد نشان می دهد.

رونمایی از سامانه ثبت نام و درخواست بیمه نامه معدنی

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، فرید دهقانی پیش از ظهر امروز در یک نشست خبری با اعلام راه اندازی این سامانه در قالب "CRM" (مدیریت ارتباط با مشتری) افزود: یکی از بزرگترین مشکلات معدنکاران برای دریافت تسهیلات این صندوق، مراجعه حضوری برای تکمیل مدارک و دیگر فرایندهای اداری بود.

وی گفت: با توجه به اینکه روند اداری تکمیل مدارک متقاضیان زمانبر بود، صندوق بیمه فعالیت های معدنی اقدام به راه اندازی این سامانه کرد تا تمام معدنکاران کشور بدون نیاز به مراجعه حضوری و اعطای مدارک فیزیکی (در مرحله نخست) اقدام به ثبت اطلاعات کنند.

حمایت بزرگترین معدن سنگ آهن خاورمیانه از نمایشگاه Simex کرمان

حمایت بزرگترین معدن سنگ آهن خاورمیانه از نمایشگاه Simex کرمان

مدیر روابط عمومی شرکت گهر زمین با اعلام حمایت گهر زمین از نمایشگاه سنگ آهن و زنجیره تامین فولاد کرمان SIMEX2019 گفت: شرکت گهر زمین توجه به بومی سازی را در الویت خود قرار داده و همچنین در حاشیه نمایشگاه کرمان با هم اندیشی و تعامل با سایر شرکت‌های فعال در زنجیره تامین فولاد سعی در افزایش نقش خود در زنجیره تامین فولاد و همکاری حداکثری با سایر شرکت‌ها در شرایط تحریم خواهد بود.

حضور پررنگ خصولتی‌ها در پروژه‌های ریلی/ سرمایه‌گذاران فراری شدند!

یک مقام مسئول با بیان اینکه حضور پررنگ خصولتی‌ها منجر به ایجاد انحصار در پروژه‌های ریلی شده است، گفت: شرکت های دولتی اجازه فعالیت بخش‌خصوصی را نمی‌دهند.

اعلام آمادگی ایمیدرو برای امضای تفاهمنامه همکاری با راه آهن

رئیس هیات عامل ایمیدرو در نشست با مدیرعامل شرکت راه آهن ایران اعلام کرد: جلب مشارکت بخش خصوصی در تامین زیرساخت ها یکی از سازوکارهای توسعه حمل و نقل ریلی در حمل مواد معدنی است. ایمیدرو آمادگی دارد تا با انعقاد تفاهمنامه با شرکت راه آهن، زمینه توسعه زیرساخت های ریلی سنگان را فراهم کند.

خریداران از بورس کالا مواد اولیه خود را به آدرس کارخانه تحویل خواهند گرفت تا روانه بازار آزاد نشود

شیوا نیک وظیفه

سیف‌الله امیری، مدیر دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اصلاحات از دستورالعمل تنظیم بازار و به‌روزآوری فرمول قیمت‌گذاری بورس کالا به معدن نامه گفت: این اصلاحیه در راستای تنظیم بازار محصولات فولادی و ایجاد ثبات و آرامش در بازار محصولات مذکور است که طبق آن سعی شده بسیاری از مشکلاتی که در تنظیم بازار وجود دارد لحاظ و رفع شود.

رشد حجم معاملات در دو ماه پایانی سال 97

رشد حجم معاملات در دو ماه پایانی سال 97

روشنک حاجی بیگی

بازار محصولات فولادی ازجمله میلگرد طی ماه‌های گذشته در پی کاهش قیمتی بی‌سابقه و اشباع بازار داخل از رونق افتاده است؛ دراین‌بین کاهش حجم صادرات ناشی از تحریم‌ها و افزایش عرضه در داخل، کاهش قیمت دلار و رکود بازار ساخت‌وساز را می‌توان از دلایل اصلی این اتفاق برشمرد.

بازبینی پیمان سپاری ارزی باید به اصلاحات دستور العمل تنظیم بازار اضافه شود

شیوا نیک وظیفه

اصلاحات دستورالعمل تنظیم بازار محصولات فولادی توسط دکتر امیری مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت اعلام شد؛ که طبق آن کلیه دارندگان کد بورسی (بدون هیچ شرطی) می‌توانند نسبت به خرید محصولات فولادی عرضه‌شده در بورس کالای ایران (به جز ورق) اقدام نمایند؛ که البته ورق به دلیل محدودیت‌هایی که در عرضه دارد و به میزان محدودی تولید می‌شود و با مشکلات واردات مواجه است، بیشتر از بقیه محصولات به نظارت احتیاج دارد و از قاعده بالا مستثنا شده است.

بیش از آنکه نگران تحریم ترامپ باشیم، از سیاست‎های جهانگیری می‎ترسیم

دبیرکل اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران با بیان اینکه مشکل اساسی بخش معدن متولی این صنعت است، گفت: وقتی مدیر دولتی درب اتاق خود را به روی فعالان اقتصادی می‌بندد چگونه می‌توان به کسب و کار امیدوار بود.

کلیات طرح ویژه توسعه و عمران منطقه ساحلی مکران تصویب شد

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران با اعلام تصویب کلیات طرح ویژه توسعه و عمران منطقه ساحلی مکران به عنوان نخستین سند اجرایی توسعه ای یک منطقه که به ساختارها نیز توجه دارد، گفت: کلیات طرح تصویب می‌شود و در عین حال این امکان فراهم است تا دغدغه‌ها و درخواست‌های اعضای شورا در دبیرخانه یا کمیته فنی شورا پیگیری شود و مورد بررسی قرار گیرد و اصلاحات لازم و همراستا سازی با برنامه‌های محلی بر روی آن انجام شود.

پیشنهادات ارزی بخش خصوصی به بانک مرکزی

در نشست اخیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی برخی فعالان اتاق بازرگانی پیشنهادات جدید ارزی را به بانک مرکزی ارائه کردند.

رشد تولید کاتد در 9 ماه سال

گزارش 9 ماهه تولید شرکت ملی مس ایران حاکی از رشد 18 و 12 درصدی آند و کاتد مس نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. این شرکت در مجموع 228 هزار تن مس محتوی معدنی تولید کرده است که در مقایسه با برنامه 219 تنی از رشد 4 درصدی برخوردار بوده است.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو شرکت ملی صنایع مس تا پایان آذرماه سال جاری با تولید 179 هزار تن کاتد مس 83 درصد از برنامه تولید کاتد در سال جاری را محقق کرده است.

رییس مرکز روابط عمومی وزارت صمت منصوب شد

در حکمی از سوی دکتر رحمانی وزیر صنعت، معدن وتجارت، محمدرضا انواری به عنوان رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی این وزارتخانه منصوب و معرفی شد.

تعیین سقف واردات کارت‌های بازرگانی فاقد رتبه‌بندی

شیوا نیک وظیفه

معاون اول رئیس‌جمهور تصویب‌نامه هیئت‌وزیران درباره اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات را برای اجرا به وزارت صمت ابلاغ کرد.

 طبق این نامه سقف ارزشی واردات برای دریافت‌کنندگان کارت بازرگانی بر اساس رتبه‌بندی اعتباری سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری تعیین می‌شود.

کارشناسان حوزه معدن و فولاد این اصلاحیه آئین‌نامه را اقدامی کاملاً درست و بجا می‌دانند و معتقدند در بخش صادرات نیز باید اجرایی شود.

ابراز امیدواری نماینده مجلس برای رفع مشکلات ترخیص کالا در گمرک/عملکرد دستگاه‌های نظارتی به اثر تحریم‌ها شدت بخشید

ابراز امیدواری نماینده مجلس برای رفع مشکلات ترخیص کالا در گمرک/عملکرد دستگاه‌های نظارتی به اثر تحریم‌ها شدت بخشید

روشنک حاجی بیگی

بسیاری از تولیدکنندگان و واردکنندگان کالاهای ضروری مدت‌هاست با بلاتکلیفی و عدم ترخیص کالای خود در گمرک مواجه هستند و به گفته برخی فعالان اقتصادی در شرایط حساس کنونی ناشی از تحریم‌ها و ضرورت تقویت تولید داخل، فعالیت کارخانه‌هایشان به دلیل رسوب یک قطعه کوچک در گمرک متوقف‌شده است.

تبعات جنگ‌های تجاری در سال 2019/ دو وجه داخلی و خارجی مشکلات صادرات محصولات معدنی

اگر نگاهی به آمارهای منتشرشده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیندازیم، ارقام اخطاری است از شرایط نامساعد مراودات تجاری بین‌المللی که البته این موضوع به ایران محدود نمی‌شود و مشکل بسیاری از کشورهاست و قطعاً تنها دلیل آن تهدیدهای عوارضی نیست برای نمونه، سفارش صادرات پیش از تهدید عوارض هم کاهش داشته و با تلاش آمریکا و چین برای حل درگیری‌هایشان بهبودی حاصل نشده است. این جنگ تجاری تبعات خود را هم به‌صورت عینی نشان داده است، شرکت آمریکایی گوپرو تولید محصول خود را تا تابستان آینده از چین خارج می‌کند و اولین سازنده الکترونیکی برند خواهد بود که این کار را انجام داده است.

امکان خرید مواد اولیه تنها بر طبق پروانه بهره‌برداری

معاون وزیر صمت از اتصال سامانه‌های مرتبط با خرید محصولات از بورس کالا با پروانه‌های بهره‌برداری در حال فعالیت و مواد اولیه مورد نیاز درج شده در آنها خبر داد و گفت: این کار در جهت شفافیت است.

تشکیل کمیته اصلاح بخشنامه رفع تعهد ارزی

وزیر امور اقتصادی و دارایی از تشکیل کمیته‌ای برای اصلاح بخشنامه رفع تعهد ارزی با حضور نمایندگان اتاق، بانک مرکزی و وزارت صمت خبر داد و گفت: بخش‌خصوصی ریشه‌دار، اقتصاد را به دست بگیرد.

625میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در بخش صنعت و معدن مصوب شد

بررسی آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از مصوب شدن 625 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در طرح های صنعتی، معدنی و تجاری از آغاز امسال تا پایان مهرماه است.