فوریه 2019

رشد تولید جهانی فولاد آهسته شد / تولید ایران کاهش یافت

تولید فولاد خام ۶۴ کشور عضو انجمن جهانی فولاد (ورلد استیل) در ژانویه با یک درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به ۱۴۶.۷ میلیون تن رسید.

به گزارش ایسنا، آمار ورلد استیل نشان داد بزرگترین افزایش تولید فولاد خام در ژانویه متعلق به آمریکا بود و تولید این کشور با ۱۱ درصد رشد نسبت به ژانویه سال ۲۰۱۸، به ۷.۶ میلیون تن رسید.

بزرگترین کاهش تولید نیز مربوط به ترکیه بود و تولید این کشور با ۱۹.۵ درصد کاهش در مقایسه با ژانویه سال میلادی گذشته، به ۲.۶ میلیون تن رسید.

تولید محصولات سرد و پوشش دار فولاد مبارکه فراتر از برنامه

تولید محصولات سرد و پوشش دار شرکت فولاد مبارکه اصفهان تا پایان امسال چهار درصد فراتر از برنامه هدف گذاری پیش بینی شده است.

 

 معاون بهره‌ برداری شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: تولید این محصولات فولادی تا پایان امسال یک میلیون و 555 هزارتن پیش بینی شده که این میزان تولید چهار درصد بیشتر از برنامه است.

آقای فولاد ایران تنها کسی که می‌تواند از تمامی پتانسیل‌های اتاق بازرگانی استفاده کند

شیوا نیک وظیفه

سوابق همیشه می‌تواند گواهی بر اعتماد باشد. دکتر سبحانی به‌عنوان یکی از افراد تأثیرگذار در صنعت فولاد همواره در هر جایگاهی که قرار داشته موجبات توسعه، پیشرفت و بهره‌وری را فراهم کرده است. این بار نیز با اعلام آمادگی برای حضور در دور نهم اتاق بازرگانی اصفهان از برنامه‌های خود به معدن نامه این چنین گفت: اتاق‌های بازرگانی به‌عنوان یک نهاد در قانون جایگاه ویژه‌ای دارند و بالطبع انتظاراتی را هم ایجاد کرده‌اند. اتاق بازرگانی می‌تواند در مسیر پیشرفت کشور بالأخص معدن فوق‌العاده تأثیرگذار عمل کند و این به میزان فعال بودن آن وابسته است.

تمرکز بر SME‌های معدنی و اصلاح نحوه محاسبه و اخذ حقوق دولتی دو اولویت معدنی ائتلاف برای فردا

کاندیدای بخش معدن گروه ائتلاف برای فردا برای انتخابات اتاق تهران گفت: توجه و تمرکز بر SME‌های معدنی و اصلاح فرآیند محاسبه و اخذ حقوق دولتی به‌عنوان دو اولویت اصلی گروه ائتلاف برای فردا در بخش معدن تعیین شده‌اند.

به گزارش معدن نامه سجاد غرقی با اشاره به اهمیت بالای انتخابات ۱۱ اسفند ماه اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور از جمله اتاق تهران توضیح داد: رویکرد گروه ائتلاف برای فردا در بخش معدن، پیگیری اصلاح قوانین و آیین‌نامه‌های مرتبط با بخش معدن با هدف توسعه این بخش است و در همین راستا هم اصلاح نحوه محاسبه حقوق دولتی معادن به‌عنوان یک اولویت تعیین شده است.

سال آینده، سال معدن و صادرات است/ رشد صادرات بخش معدن تا ۸ میلیارد دلار

وزیر صنعت، معدن و تجارت در دومین جایزه ملی برندهای برتر ملی ایران گفت: رشد بخش معدن و صنایع معدنی تا ابتدای اسفندجاری به ۸ میلیارد دلار رسیده و در ادامه اثربخشی این حوزه در اقتصاد، سال آینده نیز سال معدن و صادرات است.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، رضا رحمانی افزود: در سال گذشته ارزش تولیدات معدنی 20 میلیارد دلار بوده که 9 میلیارد آن صادر شده است.

رشد یک درصدی تولید فولاد خام جهان در نخستین ماه از سال 2019/ تولید فولاد خام ایران با افت 2.6 درصدی به 2.3 میلیون تن رسید

به گزارش معدن نامه به نقل از انجمن جهانی فولاد (World Steel Association) طی ماه نخست سال جاری میلادی، 64 کشور فولادساز جهان 146 میلیون و 705 هزار تن فولاد خام تولید کردند که در مقایسه با تولید سال گذشته (145میلیون و 183هزارتن) یک درصد رشد نشان می دهد.

در سوی دیگر تولید فولاد خام ایران در ژانویه 2019 با افت 2.6 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 2 میلیون و 230 هزار تن کاهش یافت. این رقم در ژانویه سال گذشته 2 میلیون و 289 هزار تن بود.

رشد 6 درصدی تولید کنسانتره مس در سونگون

مهندس «رضا شریفی» مدیر مجتمع مس سونگون  گفت: تا پایان بهمن‌ماه سال جاری مجتمع مس سونگون موفق به تولید 290 هزار و 252 تن کنسانتره مس شد که در مقایسه با برنامه 273 هزار 777 تنی از رشد 6 درصدی برخوردار شده است.
به گزارش معدن نامه به نقل از مس پرس، «رضا شریفی» مدیر مجتمع مس سونگون با اعلام این خبر  گفت: با عملکرد خوب تولیدی مجتمع مس سونگون انتظار می‌رود تا پایان سال میزان تولید کنسانتره در مجتمع سونگون به بیش از 320 هزار تن برسد.

ادامه تولید با تمام قوت

فرزاد ارزانی مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان در حاشیه بیست‌ویکمین سمپوزیوم فولاد کیش در خصوص دستاوردهای این شرکت  در سال 97 به معدن نامه گفت:  4 بعد اصلی رویکرد شرکت فولاد هرمزگان را تولید، سودآوری، نیروی انسانی متخصص و صادرات تشکیل می‌دهد که در همین راستا نقشه‌ راه این شرکت تبیین می‌شود.

وی افزود: دربرنامه 10ماهه اول تولید سال جاری این شرکت علیرغم تحریم‌ها و فشارهای داخلی و خارجی، در تولید تختال 5درصد نسبت و در بحث تولید آهن‌اسفنجی 10درصد نسبت به سال قبل جلوتر است.

سپرده‌گذاری مرکزی، ضمانت‌نامه‌های بانکی را تایید نمی‌کند

به گزارش معدن نامه به نقل از ایلنا، در این پیگیری‌ها مشخص شد که شرکت سپرده گذاری مرکزی این ضمانت‌نامه را به بهانه ریسک بالای بانک صادرات نپذیرفته و چون آلومینیوم المهدی هم سهم بازار زیادی دارد، بازار شمش و بیلت کمی ملتهب شده است!
محمدامین یوسفی تحلیل‌گر حقوقی بازار سرمایه در گفت و گویی به ارزیابی این اقدام سپرده گذاری پرداخته است.

مخالفت مجلس با استانی شدن درآمدهای حاصل از بخش معدن

به گزارش معدن نامه  ، نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر امروز (سه شنبه، 7 اسفندماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی جزئیات بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال 98 کل کشور، با حذف بند الحاقی یک تبصره 7 ماده واحده این لایحه با 116 رأی موافق، 51 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 194 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

قیمت شمش در هفته پیش رو نزولی می شود

شيوا نيك وظيفه

ابتدای هفته گذشته برای شمش و مقاطع فولاد با ثبات قيمت از سوي توليد كنندگان در بازار غير رسمي عرضه شروع شد و اين امر نشات گرفته از تعطيلات چند روزه از هفته قبل از آن بود، براي بررسي درست بازار شمش بهتر است روند بازار را از ابتداي بهمن به صورت اجمالي ببينيم.

در نیمه ابتدایی بهمن ماه عرضه شمش به شدت کاهش یافت دلیل اصلی آن نیز سرما و حاشیه سود پائین بود که تولید شمش را به حداقل میزان در دی ماه رسانده بود. از اواخر دی ماه 

توسعه صنایع نسوز با تکیه بر توان داخلی

جواد قراگوزلو مدیر فنی تولید فولادسازی و ریخته‌گری شرکت فولاد هرمزگان

در حاشیه نمایشگاه بین المللی فولاد کیش 97 به معدن نامه در خصوص شرایط صنعت نسوز در صنعت کشور اظهار داشت: صنایع نسوز ایران هم پای صنعت فولاد در سال‌های اخیر شاهد رشد قابل قبولی بوده‌است اما تولید در شرایط کنونی مسلما عملکرد متفاوتی را می‌طلبد.

وی با اشاره به تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده گفت: شرایط تحریمی بالاجبار واحدهای صنعتی را به سمت استفاده از دانش فنی و مواد اولیه داخلی سوق داده‌است و الزاما این مسیر در راه توسعه قوی‌تر طی خواهد شد.

اشتغالزایی 3هزار نفری در سال 97/ سرمایه گذاری 7هزار میلیارد تومانی در لامِرد

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، خداداد غریب پور ، رییس هیات عامل ایمیدرو، در جمع مدیران و کارکنان حراست شرکت های تابعه ایمیدرو در مشهد گفت: بیش از 700هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در حوزه معدن و صنایع معدنی اشتغال دارند. وی تاکید کرد: از ابتدای سال 97 تا دهه فجر برای حدود 3 هزار نفر در سراسر کشور در بخش معدن و صنایع معدنی اشتغالزایی صورت گرفته است. غریب پور تاکید کرد: در حال حاضر بیش از 3 میلیارد تن ذخایر سنگ آهن داریم که بالای 30 درصد آن در سنگان است.

پیام تبریک مدیرعامل به همکاران گرامی در پی افتخار آفرینی تیم های فوتبال و فوتسال شرکت و کسب عنوان قهرمانی در لیگ های برتر استان

مشارکت کارکنان در تصمیم گیری ها و ترویج فرهنگ کار گروهی از جمله مواردی است که طی سالیان گذشته از اهمیت ویژه ای در فولاد هرمزگان برخوردار بوده است. این شاخص پر اهمیت در سال جاری به خوبی نمایان گردیده است.

گام‌های پی در پی فولاد هرمزگان در مسیر تعالی/کسب تقدیرنامه ۲ ستاره تعالی سازماني

شرکت فولاد هرمزگان در شانزدهمین همایش جایزه ملی تعالی سازمانی تقدیرنامه دوستاره را از آن خود کرد. معاون تکنولوژی و توسعه فولاد هرمزگان در این باره اظهار کرد: فولادهرمزگان طی ۲سال گذشته در مسیر تعالی سازمانی و بر اساس مدل مربوطه حرکت کرده است.

بزرگ‌ترین طرح محیط زیستی سرچشمه در موعد مقرر به پایان می‌رسد

«محمد دانشمند» گفت: طبق قولی که به مدیران شرکت مس داده‌ایم، طرح کارخانه اسید سولفوریک مجتمع مس سرچشمه در وقت مقرر به بهره‌برداری می‌رسد تا شرکت مس به تمام تعهدات محیط زیستی‌اش در قبال دولت و مردم منطقه جامه عمل بپوشاند.
 «محمد دانشمند» مدیر پروژۀ اسید سولفوریک و نماینده مشارکت فناوران پارسیان و رامکو که به عنوان پیمانکار اصلی طرح اسید سولفوریک سرچشمه طی سال گذشته فعالیت می‌کرده است گفت: کارخانۀ اسیدسولفوریک را با مشارکت شرکت اتوتک که یک شرکت فنلاندی است.

تحریم، صنعت فولاد، صَرف فعل خواستن

 

 

تحریم، صنعت فولاد،  صَرف فعل خواستن

اگر از تلاش­های حاج امین الضرب و صنیع الدوله در ساخت کارخانه تولید فولاد بگذریم، سازمان یافته ­ترین تلاش، در سال 1317 اتفاق افتاد که به دنبال نزدیکی دولت­های ایران و آلمان، ساخت کارخانه فولاد با همکاری کشور آلمان و خرید تجهیزات از این کشور کلید خورد و ساختمان آن در محل کردان کرج بنا گردید. اما تجهیزات آن هیچگاه به ایران نرسید و گفته می­شود کشتی حامل این تجهیزات توسط انگلیس توقیف و به مصر منتقل شد و یا بنابر روایت دیگر این کشتی غرق شد.

هدف ما دستیابی به محصول نهایی خاص است

به گزارش معدن نامه به نقل ازروابط عمومی، این نشست صبح امروز یکشنبه ۵ اسفندماه ۹۷ در سالن کنفرانس شرکت فولاد اکسین انجام شد.

نشست مشترک صندوق بیمه فعالیت های معدنی و فعالان معدنی استان کرمان

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی،این نشست باحضور پور ایراهیمی (رییس کمیسیون اقتصادی مجلس)،دهقان (معاون اقتصادی استانداردکرمان)،حسینی نژاد(رییس سازمان صمت استان کرمان)، طبیب زاده( ریاست اتاق بازرگانی، معادن و صنایع کشاورزی استان کرمان)، طاهرزاده (عضو هیئت مدیره ایمیدرو و صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی)،دهقانی (مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی) و،سنایی(معاون فنی صندوق بیمه) و  نمایندگان کلیه فعالان معدنی استان کرمان در سازمان صمت کرمان برگزار شد.

وقت آن رسیده که وابستگی کشور به نفت کاهش یابد/ اتاق بازرگانی ایران می‌تواند صدای معدن کاران را به گوش دولت برساند

احمد خوروش که اکنون به عنوان رئیس كميسيون معادن اتاق بازرگاني اصفهان فعالیت دارد از گزینه‌های ورود به اتاق بازرگانی ایران است که نگاه مثبتی به معدن دارد. وی اتاق بازرگانی ایران را پایگاه اصلی، بخش خصوصی می‌داند و در این خصوص به معدن نامه عنوان کرد: بخش خصوصی به عنوان بخش مغفول مانده به واسطه اتاق بازرگانی می‌تواند با گفتمان‌های شفاف و بررسی مشکلات این بخش، صدای معدن کاران را به گوش دولت برساند.

همۀ اهداف تولیدی فولاد مبارکه در سال ۹۷ محقق خواهند شد

مختار بخشیان با اشاره به این‌که تولید گندله در سال جاری با ۲.۷ درصد افزایش نسبت‌به برنامه، به ۷ میلیون و ۵۰۰هزار تن خواهد رسید، ادامه داد: تولید کلاف گرم از مرز ۶ میلیون و ۴۰۰هزار تن خواهد گذشت که این میزان تولید از برنامۀ هدف‌گذاری شده بیشتر است.وی پیش‌بینی تولید محصولات سرد و پوشش‌دار تا پایان سال جاری را ۱‌میلیون و ۵۵۵هزار تن و ۴درصد فراتر از برنامه اعلام و اضافه کرد: شرکت فولاد مبارکه این قابلیت را دارد تا نسبت‌به ظرفیت و نیاز بازار در سال آینده نیز رشد تولید داشته باشد.

تمایل به کاهش قیمت در بازار جهانی فولاد

بازارهای جهانی فولاد به سمت کاهش قیمت‌ها متمایل شده‌اند. این روند در اغلب بازارها در حال ایفای نقش است اگرچه انواع مصنوعات فولادی، سنگ‌آهن و حتی قراضه نیز میل به کاهش نرخ پیدا کرده‌اند. از سوی دیگر سایر بازارهای کالایی در جهان با محوریت بازارهای فلزی هنوز در فاز رشد قیمت‌ها قرار دارند و افزایش بهای نفت خام و بیم و امید از بهبود شرایط تجاری بین چین و آمریکا به این روند افزایشی کمک کرده است.

تاکید قانون اساسی در حمایت از معدن کاران/ مجلس آمادگی رفع مشکل معدن کاران را دارد

معدن یکی از بخش های مهم و استراتژیک در کشور است که باید به ان توجه شود این که معادن می توانند کشور را از وابستگی به نفت نجات دهند یک واقعیت است اما باید زمینه برای این رهایی از نفت در اقتصاد ایجادشود. ایران کشوری است که از نظر معادن رونق بسیاری دارد اما این که رسیدگی به آن ها به چه میزان است و کارگران معدن چه شرایطی دارند یکی از موضوعاتی است که محمد حسین  فرهنگی، عضو کمیسیون صنایع به آن پاسخ می دهد وی در گفت و گو با معدن نامه در باره حمایت و رسید گی به وضعیت کارگران معادن گفت: در قانون اساسی به صراحت اعلام شده است که بایداز حوزه معدن حمایت شود. 

بهبود بازار مقاطع به لطف رونق بازار بیلت و قراضه

شيوا نيك وظيفه
هفته انتهایی دی‌ ماه شاهد بودیم که میلگرد صادراتی چین در ثبات ماند و از رقم 488 دلار هر تن فوب تغییری نکرد و در ابتدای بهمن‌ماه را با حدود 2 دلار رشد آغاز کرد و نهایتاً در قیمت 490 دلار هر تن فوب شنیده شد، برخی کارخانه‌ها در 500 تا 505 دلار هر تن فوب نیزعرضه داشتند.

معامله 103 هزار میلیارد ریال انواع کالا در بورس کالای ایران

تالارهای مختلف بورس کالای ایران طی بهمن ماه سال 97 شاهد معامله بیش از 2 میلیون و 168 هزار تن انواع کالا به ارزش 103 هزار میلیارد ریال بود که نسبت به ماه ماقبل به ترتیب رشد 22 و 40 درصدی را در حجم و ارزش معاملات تجربه کرد.
تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا در بهمن ماه میزبان معامله 792 هزار و 100  تن انواع کالا به ارزش 45 هزار و 416 میلیارد ریال بود.
در این تالار 739 هزار و 620 تن انواع فولاد، 28 هزار و 305 تن انواع مس، 480 تن کنسانتره مولیبدن، 60 تن کنسانتره، 17 هزار تن آلومینیوم، یک هزار تن سیمان، 5 هزار تن سنگ آهن و 635 تن روی از سوی مشتریان خریداری شد.

عدم خرید در تناژ بالا به دلیل عرضه کافی و حاشیه سود پایین کارخانه های چینی

شیوا نیک وظیفه

بعد از تعطیلات چین شاهد کاهش قیمت سنگ آهن بودیم، البته بعد از حادثه شكسته شدن سد شرکت معدنی برزیلی واله و تصمیم به توقف تولید و خارج کردن موقت 40 میلیون تن از ظرفیت سنگ آهن پیش بینی ها بر افزایش قیمت سنگ آهن بعد از تعطیلات بود. فولادسازان چینی برای کنترل قیمت سنگ آهن تبانی کردند و در تلاشند تا ثبت قیمت، تقاضا را به تعویق بیاندازند. همان طور که شاهد بودیم سنگ آهن خلوص 62 درصد وارداتی به چین که هفته دوم بهمن ماه تحت تاثیر خبر شکست سد آب شرکت معدنی واله برزیل و خسارات جانی و مالی وارده حدود 9 دلار رشد داشت حدودا به رقم 84 دلار هر تن سی اف آر چین رسیده بود که در ادامه با این اتفاق واله اعلام کرده بود 10 سد مشابه را هم از فرایند تولید خارج می نماید و این عملیات حدود 40 میلیون تن در سال از تولید این شرکت بزرگ خواهد کاست، بر جو بازار سنگ آهن اثر زیادی گذاشت. نهایتا در اواسط بهمن ماه شاهد سکون در بازار سنگ آهن چین بودیم که در شرایط تعطیلات دور از انتظار نبود. بازارهای دیگر نیز انتظار می کشیدند تا قیمت سنگ آهن را به شکل افزایشی پس از تعطیلات ببینند که بیشتر جو روانی داشت و فولادی ها تا حدودی آن را مهار کردند. همانطوركه شاهد بوديم قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین بعد از تعطیلات سال نو چيني از 90 دلار هر تن خشک سی اف آر بالاتر رفت، اين موضوع تا انتهاي هفته با تباني خريداران سنگ آهن به حدود 86 دلار هر تن خشک سی اف آر رسيد.

قیمت ها به حاشیه بازار نزدیک شد/ بخش خصوصی به جرگه تولیدکنندگان فولاد پیوست

ورود فولاد به بورس کالا دو مزیت عمده داشت و آن نزدیک شدن قیمت ها به حاشیه بازار و انتقال سود از واسطه ها به تولید و نیز انگیزه برای ورود بهش خصوصی به صنعت فولاد کشور بود.
دکتر بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران درخصوص نقش بورس کالا در توسعه صنعت فولاد گفت: قبل از راه اندازی بورس کالا در شهریور سال ۸۲ فولاد مشمول قیمت گذاری از طریق وزارت بازرگانی بود که این امر تفاوت قیمت قابل توجهی را میان قیمت درب کارخانه (قیمت گذاری شده از سوی وزارت بازرگانی) و قیمت های کف بازار ایجاد کرد.

صدور 7.4 میلیارد دلار معدن و صنایع معدنی در 10 ماه/ فولاد و مس، بیشترین ارزآوری صنایع معدنی را دارند

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، جدیدترین آمار اعلام شده از سوی گمرگ ایران در زمینه تجارت خارجی معدن و صنایع معدنی نشان می دهد، مجموع صادرات این بخش بیش از 45 میلیون تن بوده است.

طی این مدت واردات معدن و صنایع معدنی به لحاظ وزنی 3.1 میلیون تن و به لحاظ ارزشی 3 میلیارد دلار اعلام شده است.

بالاترین ارزآوری

این گزارش می افزاید، فولاد با 3.46 میلیارد دلار، مس 654 میلیون دلار، کنسانتره آهن 398 میلیون دلار و سیمان با 373 میلیون دلار به ترتیب بیشترین ارزآوری صنایع معدنی را در اختیار دارند.

صادرات 3.4 میلیارد دلاری فولاد

توجه مجلس به دغدغه های معدن کاران / کمیسیون اجتماعی پیگیر حقوق کارگران است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با خبرنگار معدن نامه گفت: توجه به معادن جزو برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت و کمیسیون صنایع و معادن مجلس است و در بودجه هم در بعد درآمدی و هزینه ایی به معدن توجه ویژه ایی شده است .
ملکی با اشاره به این که معادن در ایران از پتانسیل های ویژه ای برخوردار هستند بیان کرد: معادن در دنیا جایگاه ویژه ای دارند این در حالی است که در ایران از معادن و پتانسیل های آن غافل هستیم و آن طور که باید بهره گیری نمی کنیم.

معدن مس سونگون به باشگاه معادن مس میلیارد تنی دنیا می‌پیوندد/ توسعه معدن مس سونگون امروز بهتر از فردا

با اعلام رسمی مدیرعامل شرکت مس ذخیره قابل‌برداشت در معدن مس سونگون به حدود 900میلیون تن افزایش یافته و به گفته بهروز رحمتی این معدن به باشگاه معادن مس میلیارد تنی دنیا می‌پیوندد. برای آگاهی از جزئیات این گزارش با ایشان به گفت‌وگو نشستیم.

ثبت رکوردهای جدید تولید و ارسال محصول در بهمن ماه ۹۷ دستاورد همدلی و همراهی تمامی کارکنان است

محمد کشانی، مدیر عامل شرکت فولاد خوزستان بیان کرد: کارکنان گروه فولاد خوزستان علیرغم سختی های پیش رو، با نگاه جهادی و انقلابی و تلاش شبانه روزی در راستای چشم انداز اهداف این مجموعه بزرگ صنعتی، مسیرهای موفقیت را یکی پس از دیگری طی نموده و یقینا تولید پایدار، توسعه و پیشرفت را به همراه دارد.
کشانی در ادامه افزود:  دستیابی به رکورد تولید ۳۳۸،۷۱۷ تن شمش فولاد و رکورد ۴۲۷،۹۰۴ تن ارسال محصول در بهمن ماه ۹۷ برگ زرینی دیگری بر افتخارات فولاد خوزستان است.
وی این دستاورد بزرگ را ثمره تلاش، همدلی و همراهی کلیه کارکنان دانست.

آمریکا فولاد و کشاورزی روسیه را هدف گرفته است

 آمارها نشان می دهد که تحریم های ضد روسی آمریکا بیشترین آسیب را به بخش فولاد و کشاورزی این کشور زده است.
وزارت توسعه اقتصادی روسیه به تازگی آماری در خصوص خسارت های وارده به این کشور به دلیل اعمال تحریم های آمریکا ارایه کرده است. 
1 میلیارد دلار خسارت در جایگاه نخست از میزان آسیب پذیری دربرابر بسته های تحریمی آمریکا قرار گرفته است. 

تقاضاي سنگ آهن در دو هفته آتي بيشتر مي شود

هرچند كه انتظار مي رود تعطیلی معادن سنگ آهن در برزیل، در واکنش به نگرانی‌های ایمنی پیرامون سدهای پسماند غیرایمن، احتمالاً رشد عرضه جهانی در سال ۲۰۱۹ را محدود كند، در حالی که پیش از این انتظار می‌رفت بازار امسال دچار مازاد عرضه شود و اگرچه بخشی از عرضه از دست رفته با تولید بالاتر در معادن دیگر به خصوص در برزیل جبران خواهد شد، عرضه همچنان محدودتر خواهد بود.در عين حال برخی معتقدند دو هفته آینده تقاضا بهتر می شود چون فروش فولاد در بهار رونق خواهد داشت.

افزایش تولید مس در سال جاری

«راتا جاکوب» مدیر ارشد کمپانی سوترن کوپر (Southern Copper)، گفت: این کمپانی انتظار دارد که در سال 2019 با رساندن واحدهای جدید به ظرفیت کامل خود، تولید مس، روی و مولیبدن افزایش یابد.
به گزارش معدن نامه به نقل از مس پرس، این کمپانی پیش‌بینی می‌کند که تولید مس معدنی در سال 2019 و پس از شروع عملیات یک واحد جدید تغلیظ در معدن Toquepala به 986 هزار و 700 تن برسد. این واحد در سه‌ماهه دوم سال 2019 به ظرفیت کامل خود و معادل 100 هزار تن در سال دست خواهد یافت.

پیش‌بینی‌ها حاکی از روند کاهشی قیمت برای سنگ آهن در سال ۲۰۱۹ است

همواره براي پيش بيني روند قيمتي يا توليد يك محصول ، نگاهي به فراز و نشيب هاي سالهاي قبلي كمك كننده است، نگاهي به بازار سنگ آهن در سالهاي ٢٠١٧ و ٢٩١٨ نيز مي تواند چشم انداز بهتري از سال ٢٠١٩ ترسيم كند. قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۱۸ نسبت به ۲۰۱۷ جهش افزایشی یا کاهشی قابل توجهی نداشته است. تفاوت قابل توجه را می‌توان در روند و مسیر قیمت و شدت افت و خیزها دانست؛ به گونه‌ای که در سال ۲۰۱۸ نوسانات بازار سنگ آهن از عمق و شدت کمتری نسبت به سال ۲۰۱۷ برخوردار بوده و مسیر هموارتری را طی کرده است. ضمن آنکه قیمت سنگ آهن در فصل پایانی سال ۲۰۱۸ روند متفاوتی از سال ۲۰۱۷ طی کرده است. 

آلومینیوم جنوب، به روز ترین تجهیزات مهار آلایندگی را دارد/ راه اندازی فاز نخست کارخانه آلومینیوم جنوب تا نیمه نخست سال آینده

فاز نخست آلومینیوم جنوب به عنوان پیشرفته ترین کارخانه آلومینیوم در خاورمیانه، تا نیمه نخست سال آینده راه اندازی می شود. این کارخانه به روز ترین تجهیزات مهار آلایندگی برخوردار است. 

به واقعی شدن قیمت و در نهایت تعادل واقعی بازار فولاد نزدیک می شویم

قیمت محصولات فولادی در روزهای اخیر افزایش داشت. باتاثیرپذیری از رشد قیمت ارز و همچنین افزایش قیمت فولاد دربازارهای جهانی، 

نرخ‌ها در بازار داخلی هم صعودی شدند. 

برخی ازکارشناسان معتقدند عرضه‌های بورس کالا می‌تواند این رشد قیمت رامهار کند و در انتظار تثبیت قیمت هستند البته بالا و‌ پایین رفتن قیمت‌ها 

جزو ذات بازار است و اگر نوسان قیمت‌ها را در این بازار شاهد نباشیم مشکلات و معضلاتی مثل تفاوت فاحش قیمت‌ها باخارج از بورس 

رشد ۶۸۲ واحدی شاخص کل بورس با حمایت فملی و فخوز

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز سه شنبه ۳۰ بهمن ماه ۹۷، با افزایش ۶۸۲ واحدی معادل ۰.۴۴ درصد به رقم ۱۵۶ هزار و ۷۰۵ واحد رسید. این در حالی است که روز گذشته نیز شاهد رشد ۵۵۰ واحدی معادل ۰.۳۵ درصد نماگر کل بازار سرمایه بودیم.   
امروز تالار شیشه‌ای در چهارمین روز کاری هفته جاری، شاهد روند صعودی شاخص‌های منتخب بود؛ به گونه‌ای که، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۱۹۷ واحدی معادل ۰.۴۴ درصد به رقم ۴۵ هزار و ۵۸۹ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد ۱۱۷ واحدی معادل ۰.۴۰ درصد، عدد ۲۹ هزار و ۷۵۶ واحد را به نمایش گذاشت.

افزایش خرید ها پس از تعطیلات کریسمس علت رشد تقاضای صادراتی فولاد چین در ژانویه

چین به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا که بر پایه تقاضای بالایی از مواد معدنی استوار است قادر به تحولاتی عمیق در حوزه‌های مختلف معدنی دنیاست. در این راستا یکی از بخش‌های بسیار مهم که این روزها بیش از هر زمان دیگر مورد توجه کارشناسان جهانی قرار گرفته و حجم قابل توجهی از گزارش‌های حوزه معدنی را در وب‌سایت‌های تحلیلی دنیا به خود اختصاص داده، مساله فولاد و سنگ آهن چین و اثرات ناشی از تحولات اقتصادی پکن بر این دو حوزه است.

مجتمع طلای موته منتخب تولید کننده برتر سال١٣٩٧

در شانزدهمین جشنواره تولید ملی- افتخار ملی که در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۷ در مرکز همایشهای بین المللی صدا و سیما برگزار گردید ، مجتمع طلای موته ؛ از مجتمع های زیر مجموعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران بعنوان تولید کننده برتر شناخته شد.

محصولات فولادی ایران سال خوبی پیش رو دارند

به گزارش معدن نامه به نقل از اقتصادنیوز، محمدحسین دیده‌ور، مدیرعامل شرکت توسعه بازرگانی اهن و فولادمیلاد گفت:صنعت فولاد ایران اینده درخشانی دارد ولی دولت باید با تکمیل زنجیره فولاد،نواقص شرکتهای کوچک و متوسط را برطرف کند.

وی افزود: به توانایی‌های فنی و مهندسی ایران در بخش آهن و فولاد ایمان دارم و می‌بینم که چگونه متخصصین کشور به‌رغم تحریم‌ها، عظیم‌ترین سازه‌ها، قطعات و غلطک‌های نورد را تولید می‌کنند.

بانک مرکزی به صحبت های عسگراولادی واکنش نشان داد / عسگراولادی تاکنون هیچ اطلاعاتی از نحوه مصرف ارز صادراتی خود در چرخه اقتصادی کشور ارایه نکرده است

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، در خصوص اظهارات مطرح شده توسط عسگراولادی و به منظور روشنگری افکار عمومی باید یادآور شد : وی تاکنون هیچ اطلاعاتی از نحوه مصرف ارز صادراتی خود در چرخه اقتصادی کشور ارایه نکرده است، به طوری که دو شرکت صادراتی ایشان تا پایان آبان ماه سال 1397 بالغ بر 16.6 میلیون یورو صادرات داشته و ارز حاصل از صادرات را وارد چرخه اقتصادی نکرده است؛ در حالیکه بخش عمده ای از صادرکنندگان متعهد به کشور تاکنون بیش از 10 میلیارد یورو ارز در بازار ثانویه عرضه و بخشی از واردات کشور از این محل تامین شده است.

صادرات فولاد ترکیه به 15 تا 16 میلیون تن کاهش می یابد

تولید فولاد خام ترکیه در سال ۲۰۱۶ میلادی با افزایش ۲/ ۵ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۵ به حجم ۲/ ۳۳ میلیون تن رسید. تولید فولاد خام به روش کوره قوس‌الکتریکی و روش کوره‌بلند در سال ۲۰۱۶ به ترتیب برابر با ۷۰درصد و ۳۰درصد بود. ظرفیت تولید فولاد خام ترکیه در سال ۲۰۱۶ برابر با ۵۲میلیون تن بوده و نرخ به‌کارگیری ظرفیت برابر با ۶۴ درصد بود، هرچند ترکیه نرخ به‌کارگیری ظرفیت بالای ۷۰ درصد را نیز تجربه کرده است.

با عوارض صادراتی، فرصت کسب سهم بازار جهانی سنگ‌آهن را از دست دادیم/ معدن هنوز در بدیهیات با دولت می‌جنگد

شیوا نیک وظیفه

با شکستن سد باطله یکی از معادن شرکت معدنی واله برزیل همه منتظر بودند تا تأثیرات این خبر بر بازار سنگ‌آهن نمایان شود. هرچند که تأثیر این حادثه بر عرضه سنگ‌آهن در بازارهای جهانی تا اواخر سه‌ماهه نخست سال دیده می‌شود چون تقاضای چینی‌ها آن زمان بهتر خواهد شد اما اعلام کاهش تولید 40 میلیون تنی از جانب این شرکت می‌توانست فرصتی باشد برای تولیدکنندگان دیگر تا سهم این بازار را از آن خود کنند، فرصتی که ایران با سیاست‌های ضد صادراتی خود با شعار نادرست «خام فروشی ممنوع» از دست داد.

روند صعودی ظرفیت تولید کوره های قوس الکتریکی چین و افزایش تقاضای الکترود

شیوا نیک وظیفه

پاسخ به تقاضای رو به رشد الکترودها، یکی از دغدغه‌های بزرگ تولیدکنندگان فولاد با روش کوره قوس الکتریکی است. برای مثال ظرفیت‌های جدید کوره‌های قوس در چین ناشی از استاندارهای جدید زیست‌محیطی این کشور و نیز رشد صنعت باتری‌ها، همه و همه به افزایش بیشتر تقاضای بازار برای الکترودهای گرافیتی دامن می‌زنند. الکترودهای گرافیتی بخش خیلی بزرگی از هزینه‌های تولید فولاد را تشکیل نمی‌دهند، اما این کالا در تولید فولاد بسیار ضروری و بدون جایگزین است.

ربع قرن تجربه تئوری و عملی در صنعت مس ایران

شرکت مهندسی نیپک طی ربع قرن گذشته به‌عنوان بازوی فنی و مهندسی شرکت ملی صنایع مس ایران در بسیاری از طرح‌های ایجادی و توسعه‌ای عمل کرده است. افزون بر این، نیپک با کسب تجربه‌های فراوان طی سال‌های اخیر به حوزه صنایع نفت،گاز و فولاد هم ورود کرده است. برای آگاهی از کم و کیف فعالیت‌های گذشته، حال و آینده این شرکت به سراغ مهندس «محمد بهداروند»، مدیرعامل جوان شرکت نیپک و با سابقه اجرایی و تخصصی در حوزه فعالیت‌های مدیریت پروژه و سازمان رفتیم.

پیام مدیر عامل شرکت صنعت ورق ارین پاژ به مناسبت برگزاری سمپوزیوم فولاد در جزیره کیش

‌‌نمایشگاه و سمپوزیوم کیش که در تاریخ یکم اسفند ماه در جزیره زیبای کیش با همت انجمن فرهیخته آهن و فولاد ایران برگزار می شود، عرصه خوبی است برای نزدیک بیش از پیش صنعت و دانشگاه و هم اندیشی دانشمندان، پژوهشگران، صنعت گران و تمامی بازیگران اصلی صنعت فولاد ایران که موسسات و دانشگاهها و شرکت های کوچک و بزرگ در ایجاد یکی از فیلد های مهم از هایپر مارکت تخصصی فولاد با هدف متصل کردن زنجیره علم تا صنعت این بازار  به تعامل و گفتگو پرداخته و با اشتراک دانسته ها و یافته های گران قدر ملی و بین المللی ، نهایتا با به شکل گیری بهتر یک برند ملی به اهداف کلان اقتصادی دست بیابند.

اهداف مشترک فولاد خوزستان و فولاد اکسین

 

با حضور امین ابراهیمی قائم مقام شرکت فولاد خوزستان در راس شرکت فولاد اکسین که مهمترین حلقه مفقوده و نهایی تولید در هلدینگ فولاد خوزستان تلقی می شود، طبق اطلاع ظرف روزهای آینده و برای تحقق اهداف این شرکت تیم هایی از رده های فنی و مهندسی و مدیریتی جهت اصلاح امور و تسریع در تولید، از سوی شرکت فولاد خوزستان در شرکت فولاد اکسین حضور خواهند یافت تا در کنار مدیران و کارکنان فولاد اکسین به بررسی نقاط ضعف و قوت این واحد بزرگ صنعتی بپردازند.

هیچ نگرانی در بازار فولاد وجود ندارد/ عرضه و تقاضا در بورس، تنظیم‌گر بازار است

محمود اسلامیان، فعال با سابقه بازار فولاد ایران و مدیرعامل سابق فولاد مبارکه و ذوب‌آهن در رابطه با آخرین وضعیت بازار فولاد عنوان کرد: با توجه به اینکه تولید فولاد در ایران دو برابر نیاز داخلی است؛ هیچ گونه نگرانی بابت تامین کالای مورد نیاز با قیمت‌های مناسب وجود ندارد.
وی با اشاره به مشکلاتی که ابتدای سال برای بازار فولاد ایجاد شد و شاهد تعیین سقف قیمت در معاملات بورس کالا به عنوان بازار رسمی کالا بودیم، توضیح داد: ابتدای سال دولت برای کنترل قیمت‌ها در بازار تصمیم به تعیین سقف قیمت در بورس گرفت که این اتفاق نه تنها به کنترل بازار کمک نکرد بلکه به التهاب بیشتر بازار دامن زد. 

بورس کالا میزبان انواع فلز سرخ

طی روز جاری ۳ هزار و ۱۰۰ تن مس مفتول، ۵ هزار تن مس کاتد و ۲۰ هزار تن مس کم عیار در تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران عرضه شد.

٥هزار تن کنسانتره سنگ آهن، ۷۷۵ تن شمش روی، ۱۳ هزارتن شمش بلوم، ۱۶ هزار و ۱۷۰ تن سبد میلگرد، ۲۷ هزار و ۵۳۰ تن سبد تیرآهن، ۸ هزار و ۶۹۰ تن تیرآهن ۱۸ و ۱۰ هزار تن آهن اسفنجی در تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران عرضه می شود.

بخشنامه جدیدی درباره تغییر قیمت فولاد و میلگرد ابلاغ نشده است

مدیر عامل بورس کالا با اشاره به فضای آرام حاکم در رینگ فلزات تالار شیشه ای گفت: مبنای کشف قیمت محصولات فولادی هنوز در بورس کالا تغییر نکرده و همان فرمول قبلی است که مطابق با مصوبه آخر ستاد تنظیم بازار تعیین شده است.

آلومینیوم جاجرم،‌ آماده راه اندازی است

 به گزارش معدن نامه به نقل از  روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، خداداد غریب پور تصریح کرد: هم اینک تمامی مراحل راه اندازی فاز نخست این کارخانه به اتمام رسیده و طبق برنامه ریزی صورت گرفته در اسفند ماه با حضور مقامات عالی افتتاح می شود.آلومینیوم جاجرم که در مجاورت معدن بوکسیت جاجرم و کارخانه تولید آلومینای ایران واقع شده است، جزو طرح های نیمه تمامی بود که در دولت یازدهم فعال شد و در مسیر ساخت قرار گرفت.

اولین قدم برای اتصال فولاد اکسین به فولاد خوزستان برداشته شد!

سرانجام روز گذشته با انتخاب قائم مقام فولاد خوزستان بعنوان مدیرعامل شرکت فولاد اکسین جدی ترین گام برای تشکیل هلدینگ فولاد خوزستان برداشته شد.

فولاد مبارکه از بدو تأسیس همواره به توسعۀ راه‌ها و مسئولیت‌های اجتماعی متعهد بوده است

هم‪‌‬زمان با ایام دهۀ فجر و در آستانۀ یوم‪‌‬الله ‪22‬ بهمن، مهندس محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی به همراه مهندس زهرا سعیدی نمایندۀ مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی، عصارزادگان فرماندار شهرستان مبارکه و جمعی از مسئولان این شهرستان، پس از افتتاح و کلنگ‪‌‬زنی چندین طرح در شهرستان مبارکه، از فولاد مبارکه بازدید کردند.
 وزیر راه و شهرسازی گفت: شرکت فولاد مبارکه یکی از بنگاه‪‌‬های اقتصادی کشور است که از بدو تأسیس همواره به توسعۀ راه‪‌‬ها و مسئولیت‪‌‬های اجتماعی متعهد بوده و در این راه ایفای نقش کرده است.

تقی زاده از سفر رییس جمهور به سیرجان جهت افتتاح 16 پروژه خبر داد

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت گل گهر، مهندس ناصر تقی زاده گفت: رییس جمهوری دوشنبه در دومین سفر خود به شهرستان سیرجان به منظور افتتاح ۱۶ پروژه در منطقه گل گهر به سیرجان سفر می کند.

 

وی افزود: افتتاح کارخانه مگامدول دوم آهن اسفنجی شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر و افتتاح کارخانه خط۲ کنستانتره شرکت سنگ آهن گهر زمین و نیز  بهره برداری از ۱۴ پروژه بهینه سازی و توسعه زیرساخت تولید در منطقه گل‌گهر از برنامه های سفر دکتر روحانی به سیرجان در منطقه گل گهر است.

 

معامله ۲۳۸ هزار تن انواع محصول در بورس کالای ایران

در هفته منتهی به ۲۵ بهمن ماه، ۲۳۸ هزار و ۲۳۵ تن انواع کالا به ارزش بیش از ۱۳ هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت.
طی هفته اخیر ودر تالار محصولات صنعتی و معدنی، ۱۹هزار و ۲۸۵  تن انواع کالا به ارزش ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال معامله شد.در این تالار ۱۲ هزار و ۱۳۰ تن فولاد، ۴ هزار و ۶۴۰ تن مس، ۲هزار تن آلومینیوم، ۱۵ تن کنسانتره فلزات گرانبها و ۵۰۰ تن شمش روی از سوی مشتریان خریداری شد.

حضور صنایع در منطقه ویژه خلیج فارس، فرصتی برای توسعه

حسین هاشمی تختی‌نژاد، نماینده مردم بندرعباس، قشم، حاجی‌آباد، بندرخمیر و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی

حضور صنایع در منطقه ویژه خلیج فارس، فرصتی برای توسعه

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، حسین هاشمی تختی‌نژاد، نماینده مردم بندرعباس، قشم، حاجی‌آباد، بندرخمیر و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: عملکرد منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در توسعه استان هرمزگان و به‌ویژه شهر بندرعباس قابل توجه به ‌نظر می‌رسد.

هدیه 160 مگاواتی برق منطقه ویژه خليج فارس

مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس با اعلام اینکه واحد گاز نیروگاه سیکل ترکیبی هرمز به ظرفیت 160 مگاوات برق در این منطقه در شرف افتتاح است، گفت: امیدواریم این اقدام کام مردم ایران و به‌ویژه مردم هرمزگان را شیرین کند.

سامانه نیما گره گشای صادر کنندگان نیست

مساله پیمان سپاری ارزی از موضوعاتی است که این روزها برای تولیدکنندگان و بازارهای صادرات محور از اهمیت زيادي برخوردار است.
بسیاری از تولیدکنندگان در نشست ها و جلسات مختلف مشکلات خود را با مسئولين در میان گذاشتند تا شاید برای مرتفع کردن مشکلات صادراتی راهي پیدا شود. مشکلاتی كه از جنس موانع صادرات است و ضرورت بررسی و تسهیل آن احساس می شود.
دراین میان سعید باستانی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن از ضرورت بازگشت ارز به کشور خبر داد و گفت: ما مخالف حذف سامانه نیما هستیم. اما باید برای رفع مشکلات صادر کنندگان هم تدابیری را در نظر گرفت.

قیمت میلگرد از 4500 تومان بیشتر نخواهد شد/ تناژ خرید تیرآهن و میلگرد از حداقل 110 تن تا حداکثر 5000 تن اجرایی شده است

شیوا نیک وظیفه

در روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت میلگرد بودیم و برخی کارشناسان دو احتمال را در مورد روند بازار میلگرد در یک ماه پیش رو ارائه داده‌اند، احتمال اول توقف قیمت میلگرد در ایستگاه ۴۵۰۰ و ورود به مرحله اصلاح قیمت بود و احتمال دوم پیش روی تا قله ۵ هزار تومان که بر اساس القا هیجانات توسط چند کارخانه نورد خصوصی در حال انجام است. هرچند که روند بازار احتمال درست بودن گزینه اول را تقویت می‌کند.

تسهیل امور بخش معدن با خدمات هرچه بیشتر صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی با اشاره به تغییرات در سیستم خدمت رسانی به مشتریان گفت: توسط تغییرات اخیر صورت گرفته در خدمات صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی،سرعت انجام کارهای متقاضیان بسیار بالا رفته است.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی  صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی، فرید دهقانی در پنل تخصصی پرسش و پاسخ با معدنداران و مدیران بخش معدن با اشاره به تسهیل امور معدنی با خدمات هرچه بیشتر اخیر صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی گفت: صندوق بیمه ، ماه گذشته با انلاین کردن خدمات خود از مراجعه حضوری متقاضیان و اتلاف وقت آنها جلوگیری کرد.

تولید محصولات فولاد مبارکه جلوتر از برنامه پیش بینی شده

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه اصفهان، برنامه تولید محصولات این شرکت را تا پایان امسال در همه بخش‌ها به جز آهن اسفنجی محقق شدنی دانست و گفت: زنجیره کاملی از تولید در فولاد مبارکه از اسلب تا ورق رنگی داریم.

مختار بخشیان، تولید گندله با شش میلیون و 500هزار تن را یک درصد جلوتر از برنامه بیان کرد و افزود: تولید آهن اسفنجی هم با دستیابی به حدود شش میلیون تن  به سبب محدودیت شدید درتامین آب  از برنامه عقب است.

قیمت سنگ‌آهن بر مدار نزول

شیوا نیک وظیفه

هرچند که انتظارات از افزایش قیمت سنگ‌آهن بعد از تعطیلات چین خبر می‌داد اما فولادسازان چینی با توجه به شرایط خاصی که به‌واسطه شکسته شدن سد در برزیل اتفاق افتاد و نگران افزایش بیش‌ازحد قیمت سنگ‌آهن بودند، برای مهار قیمت هیجانی، تقاضای سنگ‌آهن خود را به حداقل ممکن رسانده‌اند و به این واسطه توانسته‌اند قیمت سنگ‌آهن را بر مدار نزول قرار دهند. در این شرایط است که قیمت سنگ‌آهن وارداتی در چین نزولی شده و خریدارها هنوز در این سطح قیمت‌ها تمایلی به ورود به بازار از خود نشان نداده‌اند.

تمامی بندهای اصلاحیه دستورالعمل تنظیم بازار محصولات فولادی اجرایی شد/ سامانه نیما برای مدیریت ارزآوری ایجاد شده است

شیوا نیک وظیفه

اصلاحات دستور العمل تنظیم بازار محصولات فولادی که اوایل دی‌ماه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شد در حال اجرایی شدن است هرچند که برخی از فعالان حوزه معتقدند یکی از بندهای این اصلاحیه اجرا نشده که می‌تواند تأثیر بسزایی در بازار داشته باشد و آن هم میزان تناژ خرید برای خریداران تیرآهن و میلگرد است که بنا شده با تغییر افزایشی از حداقل 110 تن تا حداکثر 5000 تن باشد. این موضوع را از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیری کردیم که در نهایت تأکید بر اجرای کامل بندها داشتند.

سامانه نیما، جاده‌ای که مسیر آن نامعلوم است/ هدف از ایجاد سامانه نیما تقویت صادرات بود اما نتیجه معکوس داشت

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با معدن نامه گفت: یکی از مشکلات پیمان‌سپاری ارزی و سامانه نیما آن است که شرایط متفاوتی زا برای کسانی که با ارز آزاد به تجارت می‌پردازند را فراهم نکرده است، بسیاری از آن‌هایی که از سامانه نیما استفاده می‌کردند برای مبادلات و صادرات به‌ویژه به کشورهای همسایه ارز آزاد دریافت نمی‌کردند و قوانین سامانه نیما برای آن‌ها مشکل‌ساز شده است.

ترانزیت زمینی سوریه و ایران فعال شد/ خرید ساختمان مرکز تجاری ایرانیان در منطقه آزاد دمشق/ صادرات سیمان، فولاد، کاشی و سرامیک به سوریه

رئیس کمیته مشترک ایران و سوریه گفت: پیش از جنگ، سوریه رقیب جدی ما در حوزه پوشاک، منسوجات و مواد غذایی بود. ساختار این کشور با عراق اصلا قابل مقایسه نیست. سوریه دارای تجار خوب و باسابقه اقتصادی است و می‌توان با سهولت بیشتری نسبت به عراق با آنها کار کرد بنابراین امیدواریم که سال آینده سطح روابط تجاری سه برابر شود.

پیشرفت صنعت، مرهون روحیه خودباوری جوانان ایران است

مدیرعامل فولادمبارکه ضمن تبریک دهه مبارک فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: در چهاردهه عمر انقلاب اسلامی پیشرفتهای کمی و کیفی بسیاری را در صنعت فولادکشور شاهد بودیم. برای مثال قبل از انقلاب اسلامی، ما وارد کننده ۴ میلیون تن فولاد بودیم ولی اکنون که در حال حاضر بالغ بر ۸ میلیون تن فولاد صادر می کنیم. قبل از انقلاب اسلامی تنها تولیدکننده فولاد، ذوب آهن با ۶۰۰ هزار تن تولید بود ولی اکنون ظرفیت نصب شده کشور،  بالای ۳۲ میلیون تن است و ۲۵ میلیون تن تولید فولاد را شاهد هستیم.

فولاد مبارکه در توسعۀ ورزش بسیار موفق عمل کرده است

هم زمان با دومین روز از ایام الله دهۀ فجر دکتر مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان، که به منظور افتتاح چند طرح ورزشی به استان اصفهان سفر کرده بود، به همراه مهندس زهرا سعیدی نمایندۀ مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولین استان، ضمن بازدید از خطوط تولید فولاد مبارکه، با مدیرعامل و معاونان فولاد مبارکه راهکارهای نقش آفرینی این شرکت در توسعۀ روزافزون ورزش استان را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند

کسب و کارهای معدنی در معرض افزایش خطر حملات سایبری میباشد

کسب و کارهای معدنی در معرض افزایش خطر  حملات سایبری میباشد
به گزارش پایگاه خبری معدن نامه : سیستم های صنعتی IoT یکی از محلهای حملات سایبری میباشد زیرا که این بخش بسیار آسیب پذیر میباشد . این بررسی , یک بررسی انجام شده توسط Inmarsat غول فناوری ارتباطات جهانی است.

 

اکثریت قاطع شرکت کنندگان  در این بررسی هم نظر بودند که باید توانایی های امنیتی سایبری خود را تقویت کنند، اما می گویند که آنها مهارت و فن آوری لازم در برخورد با این تکنولوژی را ندارند تا بتوانند به طور مستقلی از اینترنت اشیاء صنعتی خود (IIoT) محافظت کنند.

 

مجتمع فولاد خراسان معین اقتصاد مقاومتی منطقه ۵ (نیشابور) شد

به گزارش معدن نامه به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، مجتمع فولاد خراسان طی امضای تفاهم‌نامه‌ای با استاندار خراسان رضوی، فرماندار، نماینده مردم در مجلس، امام جمعه و مدیر دادگستری نیشابور به عنوان معین اقتصاد مقاومتی منطقه ۵ اقتصاد مقاومتی یعنی این شهرستان شد.

این تفاهم‌نامه امروز در جریان سفر استاندار خراسان رضوی به نیشابور در پایان جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی این شهرستان به امضا رسید.

تعیین تکلیف ۲۳ بنگاه اقتصادی توسط بانک صنعت و معدن

مدیر عامل بانک صنعت و معدن در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید وضعیت ۲۳ بنگاه اقتصادی خراسان رضوی را تعیین تکلیف کرد و از پرداخت ۴۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال به صنایع استان خبر داد.

حسین مهری مدیرعامل این بانک در ادامه سفر دو روزه خود به استان خراسان رضوی در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید که روز پنجشنبه هجدهم بهمن 97 با حضور استاندار برگزار شد، حضور یافته و اظهار داشت: از ابتدای دولت تدبیر و امید تاکنون 46 هزار و 700 میلیارد ریال اعتبار به 30 طرح صنعتی خراسان رضوی پرداخت شده است که از مجموع این پروژه ها، 20 واحد تولیدی به بهره برداری رسیده است.

شرکت آلومینای ایران به بالاترین تولید روزانه دست یافت

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، تورج زارع تصریح کرد: این شرکت با هماهنگی واحدهای مختلف، تولید را در روز 20 بهمن ماه جاری به 1435 تن رساندند. به گفته وی، این رقم،‌ بالاترین سطح تولید آلومینا (اکسید آلومینیوم) در یک روز است که از ابتدای فعالیت این شرکت ( سال 1381) به ثبت رسیده است. وی همچنین یادآور شد: پیش از این، روز سوم بهمن سال 93 نیز رکورد تولید روزانه هیدرات (هیدروکسید آلومینیوم) زده شد به طوری که در آن تاریخ 1387 تن هیدرات تولید شد.

یک ماه مانده به پایان سال رکورد تولید سالانه آهن اسفنجی در فولاد هرمزگان شکسته شد

در چهلمين سالگرد پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي ايران و با تلاش کارکنان واحد احیا مستقیم شرکت فولاد هرمزگان، رکورد تولید ساليانه آهن اسفنجي در اين شركت شكسته شد.

مهندس قویدل مدیر احیا مستقیم با اعلام خبر شکسته شدن تولید آهن اسفنجی در واحد احیا مستقیم فولاد هرمزگان گفت: با تلاش همکاران در کلیه واحدهای عملیاتی و ستادی توانستیم رکورد جدیدی را در تولید آهن اسفنجی به ثبت برسانیم.

افزایش عرضه چین و هند قیمت الکترود را کاهش می دهد

شیوا نیک وظیفه

فعالان اروپایی و آسیایی در حوزه معدن و صنایع معدنی پیش بینی کرده اند قیمت الکترود در ماه فوریه کاهش بیشتری خواهد داشت و دلیل اصلی آن را افزایش عرضه چین و هند در روزهای اخیر می دانند با همین پیش بینی بسیاری از متقاضیان نیز از خرید صرفه نظر کرده اند و در انتظار کاهش قیمت برای تقاضا هستند به همین سبب معاملات الکترود کاهش داشته است.

فولاد سازان بزرگ بیش از 4.7 میلیون تن صادرات داشتند

فولاد سازان بزرگ کشور در 10 ماهه امسال افزون بر چهار میلیون و 715 هزار تن صادرات داشتند که حدود 39 درصد این رقم به فولاد خوزستان اختصاص داشت.

انتظار بهبود در شرکت معدنی ریو تینتو با کاهش هزینه های تولید

شیوا نیک وظیفه

شرکت معدنی ریو تینتو، شرکت استخراج معادن و فلزات بریتانیایی-استرالیایی است، که دفتر مدیریتی آن، در استرالیا مستقر است و یک شرکت تولیدکننده مواد اولیه بسیاری از کالاها، از جمله آلومینیم، سنگ آهن، مس، اورانیم، زغال سنگ و الماس تبدیل شده است، این شرکت دارای عملیات استخراج فلزات در شش قاره است، ولی بخش اعظم از فعالیت‌های آن، در کشورهای استرالیا و کانادا متمرکز شده‌است.

نخستین عرضه آلومینیوم المهدی در بورس

نماینده مردم بندرعباس در مجلس گفت: در گذشته آلومینیوم المهدی در بورس عرضه نمی‌شد اما به تازگی مقرر شده است برای نخستین بار این آلومینیوم در بورس عرضه و قیمت‌ها از این طریق مشخص شود.احمد مرادی نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد، خمیر در مجلس شورای اسلامی درباره شرایط کنونی آلومینیوم المهدی، گفت: در واگذاری قبلی این کارخانه روال قانونی طی نشده بود و تمامی امور خارج از ضوابط قانونی بود به همین دلیل پس از گزارش سازمان بازرسی و دیوان محاسبات قرارداد قبلی فسخ شد.

افزایش ۱۰ درصدی قیمت مس در آینده/ مواجهه با۲۰۰ هزار تن کمبود عرضه مس در سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰

بانک سیتی نسبت به افزایش قیمت مس خوش بین شده و پیش‌بینی کرد این فلز در سه تا شش ماه آینده به میزان ۱۰ درصد گران خواهد شد. بانک آمریکایی سیتی اعلام کرد با توافق تجاری ترامپ با چین و بهبود اقتصاد جهانی، بازار مس دچار کمبود عرضه خواهد شد. پیش‌بینی سیتی در حالی مطرح شده که قیمت مس سال گذشته به‌دلیل کندی رشد اقتصادی چین، ۱۵ درصد کاهش یافت و به ۶۱۱۶ دلار در هر تن رسید.

طبق شاخص MSCI چین، بازار سهام چین سال میلادی گذشته به‌دلیل تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین و تلاش‌های پکن برای کاهش حجم عظیم بدهی این کشور، از نظر دلاری ۲۰.۴ درصد کاهش یافت.

دوازده می نویسیم، یازده می خوانیم

شیوا نیک وظیفه

جلسه کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد که مدتی پیش با حضور معاون معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرکل تنظیم بازار این وزارتخانه، سازمان حمایت، سندیکای لوله و پروفیل، انجمن فولاد، اتحادیه آهن‌فروشان، بورس کالا و ایمیدرو برگزار شد، باهدف بازگشت آرامش به بازار و برداشتن محدودیت‌های پیش روی تقاضای محصولات فولادی، تصمیماتی را اتخاذ کرد.

پیام مهندس تقی زاده مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به مناسبت دهه مبارک فجر

بسم الله الرحمن الرحیم
والفجر و لیال عشر

پیروزی انقلاب شکوهمند جمهوری اسلامی ایران، رویداد بزرگ و نقش آفرینی در تاریخ بشری بود که سراسر جهان را دگرگون ساخت و با اهداء خون هزاران هزار شهید و اهتزاز پرچم پر افتخار ایران بر تارک هستی، استقلال، آزادی، اقتدار و امنیت را برای ملت شریف و شجاع میهن عزیزمان به ارمغان آورد.

برنامه های ایمیدرو برای سال 1398

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو:

ايميدرو با نگاه توسعه و تقويت بخش معدن و صنايع معدني برنامه و هدفگذاري سالانه خود را براي سالهاي آتي مشخص كرده است،

قرار بر این است  در سال ٩٨ طرح هاي معدني و صنايع معدني به تفكيك استانها طرحهاي جديدي، آغاز و عملياتي شود، طبق اين برنامه 27 طرح در 12 استان توسط ایمیدرو اجرايي خواهد شد كه ١٠٠٦٥ اشتغال به صورت مستقيم و ٦٢٨٤٠ اشتغال زايي به صورت غير مستقيم به همراه خواهد داشت، لازم به ذكر است كه اين طرحها ٣٨٦٤ ميليون دلار سرمايه را به خود اختصاص داده است.

۲۰۹ طرح در دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد/ ۲۵ هزار شغل جدید ايجاد مي شود

سعید زرندی در جلسه با سرمایه‌گذاران در شاهرود ضمن تبریک ایام دهه فجر اظهار کرد: فراموش نکنیم در حوزه سرمایه‌گذاری جز اینکه به توان مردم مراجعه کنیم، چاره‌ای نداریم. در سال گذشته اتفاقات خوبی رخ داد و حوزه صنعت رشد خوبی داشته است.

وی بابیان اینکه در دهه فجر ۲۰۹ طرح بزرگ به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: در مجموعه کشوری ۳۷ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و با بهره‌برداری این طرح‌ها ۲۵ هزار اشتغال ایجاد می‌شود.

غریب پور: الویت ما درکشور اکتشاف است و برای اکتشاف هیچگونه محدودیتی مالی نداریم

در دیدارغریب پوررئیس هیأت‌عامل ایمیدرو و استاندار کرمان با حضور رییس کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان شد:

غریب پور: الویت ما درکشور اکتشاف است و برای اکتشاف هیچگونه محدودیتی مالی نداریم

پورابراهیمی: اکتشاف مهم ترین مساله درکشور است

به گزارش معدن نامه : جلسه دیدار معاون وزیر صمت ورییس سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران با فدایی استاندار کرمان با حضور پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس وحسینی نژاد رییس سازمان صمت کرمان و جمعی از معاونین ایمیدرو دراستانداری کرمان تشکیل شد.

 

توانایی و تاب آوری مجتمع فولاد خراسان بسیار ارزشمند است

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بازدید از خط تولید و نشست با مدیران مجتمع فولاد خراسان، سرمایه گذاری ارزشمند و به بار نشستن طرح های توسعه فولاد خراسان را در سال های اخیر، ارزشمند و نشانه ای از تاب آوری صنایع کشور در شرایط موجود دانست.

رونمایی از تمبر یادبود چهلمین سالروز پیروزی انقلاب در نیشابور

در مراسمی که به مناسبت آغاز جشن های چهلمین سالروز انقلاب اسلامی در سالن شهید عابد فرمانداری نیشابور برگزار شد، از تمبر اختصاصی یادبودی که به ابتکار «روابط عمومی مجتمع فولاد خراسان» به این مناسبت طراحی شده بود، رونمایی شد.

عملکرد 4 دهه بخش معدن و صنایع معدنی؛ رشد ظرفیت سازی، تولید و سرمایه گذاری

عملکرد 4 دهه بخش معدن و صنایع معدنی؛ رشد ظرفیت سازی، تولید و سرمایه گذاری

سنگ آهن،‌ فولاد و مس، پیشرو در ظرفیت سازی 

افتتاح فاز دوم كارخانه فروسيليسيم غرب پارس با حضور معاون اول رئیس جمهور

افتتاح فاز دوم كارخانه فروسيليسيم غرب پارس با حضور معاون اول رئیس جمهور

 

به گزارش معدن نامه در چهلمین سال پیروزی انقلاب فاز دوم كارخانه فروسيليسيم غرب پارس با حضور معاون اول رئیس جمهور و با حمایت بانک صنعت و معدن و بانک پاسارگاد افتتاح شد.

در اين افتتاحيه دكتر جهانگيري، معاون اول رئيس جمهور و نمايندگان استان در مجلس شورای اسلامی , استاندار و دکتر قاسمی مدیر عامل بانک پاسارگاد حضور داشتند.

صنعت مس در اوج پویایی و بالندگی

مروری بر دستاوردهای شرکت مس به مناسبت چهل‌سالگی انقلاب اسلامی

صنعت مس در اوج پویایی و بالندگی

شرکت مس در چهل‌سالگی انقلاب اسلامی موفق شده است برای نخستین‌بار رکورد تولید کاتد و کنسانتره را بشکند و به یک توازن در حوزه تولید، توسعه و محیط‌زیست دست یابد. در ادامه، یادداشت علی کریمی‌پور مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط عمومی شرکت مس را بخوانید.

 

علی کریمی‌پور
مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط عمومی شرکت ملی صنایع مس ایران

منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس زمینه ساز رشد تولید داخلی و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی

احمد مرادی، نمایـنده هرمزگان: منطقه ویژه خلیج فارس، زمینه‌ساز رشد تولید داخلی و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی

احمد مرادی، نمایـنده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد، خمیر در مجلس شورای اسلامی

 

منطقه ویژه خلیج فارس، زمینه‌ساز رشد تولید داخلی و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی

صنعت فولاد به نگاه ملی و حمایت کشوری نیاز دارد

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان گفت: فولاد مبارکه و ذوب‌آهن از صنایع بزرگ و مادر کشور است که اثرگذاری قابل توجهی بر مقوله تولید و اشتغال در کل کشور داشته و باید مورد توجه همه مسؤولان قرار گیرد.
سیدناصر موسوی لارگانی با اشاره به لزوم نگاه ملی و کشوری به حمایت از صنعت فولاد اظهار کرد: فولاد مبارکه و ذوب‌آهن از صنایع بزرگ و مادر کشور است که اثرگذاری قابل توجهی بر مقوله تولید و اشتغال در کل کشور داشته و باید مورد توجه همه مسؤولان قرار گیرد.

مجمع عمومی فوق العاده شرکت فولاد مبارکه اصفهان

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از با اقتصاد، شرکت فولاد مبارکه اصفهان به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه سهامداران خود را برای تاریخ 27 بهمن به مجمع فراخواند. متن دعوت به مجمع فوق العاده به شرح ذیل است:

چين خواستار آغاز پروسه قانونی شکایت از آمریکا در سازمان تجارت جهانی شد

شيوا نيك وظيفه
طبق گزارشي كه از بلومبرگ منتشر شده چين پروسه قانونی شکایت از آمریکا را در سازمان تجارت جهانی به جريان انداخته است. چینی‌ها از سازمان حل اختلافات تجاری خواستار بررسي تعرفه‌هایی هستند  که ترامپ بر ۲۳۴ میلیارد دلار از واردات این کشور وضع کرده است .
به گزارش بلومبرگ همزمان با درخواست چینی‌، روز دوشنبه سازمان تجارت جهانی تحقیقات خود را بر اقدام دونالد ترامپ در وضع تعرفه بر ۲۵۰ میلیارد دلار از وارداتکالاهای چینی آغاز کرد.

ثبت رکورد هاي پي در پي توليد در شرکت فولاد هرمزگان

ثبت رکورد هاي پي در پي توليد در شرکت فولاد هرمزگان

مجموعه فولاد هرمزگان که همواره با افزايش بهره وري و استفاده بهينه از تجهيزات و مديريت صحيح نايل به موفقيتهاي جديد ميشود اين بار نيز رکورد جديدي را به ثبت رساند.

مدير فولاد سازي و ريخته گري مداوم شرکت فولاد هرمزگان از ثبت رکورد روزانه توليد تختال در اين شرکت  خبر داد و گفت: کارکنان سخت کوش و پرتلاش واحد فولاد سازي در تاريخ  25 ديماه 97  با توليد 5 هزار و 904 تن تختال به رکورد جديدي دست يافتند.

بازار محصولات خارجی فولادی در هفته ای که گذشت؛

شیوا نیک وظیفه

کاهش عرضه و رشد قیمت قراضه، بیلت وارداتی را افزایش داشت

بیلت صادراتی چین در انتهای دی ماه در مجموع 2 دلار افت قیمت داشت و نهایتا 458 دلار هر تن فوب ثبت شد. در هفته گذشته نیز بازار به همین منوال بود، بیلت صادراتی چین حدود 2 دلار بهبود داشت و 460 دلار هر تن فوب به ثبت رسید.

رشد 2/2 درصدی ظرفیت سالانه معادن مس تا 2021

بر پایه گزارش گروه بین‌المللی مطالعات مس (ICSG)، ظرفیت سالانه معادن مس تا سال 2021 به‌طور متوسط 2/2 درصد رشد خواهد داشت.

پیش بینی افزایش قیمت سنگ آهن

شیوا نیک وظیفه

در بازار سنگ آهن وضعیت تا پس از تعطیلات سال نو چین روشن نیست از این رو اغلب ترجیح دادند به طور جدی معامله نکنند و منتظر اتمام تعطیلات فوریه بمانند. هرچند که همواره بعد از تعطیلات چین شاهد جو مثبت در بازار سنگ اهن و در ادامه ی آن بازار فولاد بوده ایم.

افزایش مصرف فولاد در منطقه منا، مهمترین عوامل رشد تولید آهن اسفنجی

شیوا نیک وظیفه

طبق آخرین گزارش ماهانه انجمن جهانی فولاد تولید آهن اسفنجی ایران در سال 2018  با تولید 25.54 میلیون تن تولید حدود 31.7 درصد رشد سالانه داشت. با توجه به اینکه در حال حاضر میزان تولید آهن اسفنجی ایران بیشتر از میزان تقاضای داخلی است، بخشی از آن صادر می شود.

این موضوع معطوف به ایران نیست بلکه میزان تولید آهن اسفنجی در خاور میانه و افریقای شمالی ( منطقه منا) نیز در این سال رشد بالایی داشت که بیشتر تحت تاثیر افزایش تولید ایران و مصر بوده است.

کمیته مالی برای تامین الکترود گرافیتی تشکیل شد

شیوا نیک وظیفه

الکترود گرافیتی به‌عنوان خوراک اولیه ضروری در کارخانه‌های فولادسازی از سال 96 با کمبود بین‌المللی و به‌دنبال آن با افزایش نرخ روبه‌رو شد. این روند گران شدن ادامه داشت و سبب شد الکترود گرافیتی با افزایش شدید قیمتی روبه‌رو شود. علاوه بر گران شدن جهانی الکترود گرافیتی، مشکل تحریم ها در کشور خودمان برای خریداران آن باری مضاعف است. از این رو با توجه به نیاز صنعت فولاد به الکترود گرافیتی بهتر است به فکر تاسیس واحدهایی برای این منظور باشیم یا در جهت کاهش ضریب مصرف و بهینه‌سازی آن گام‌ برداریم.

روزهای پربار روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

روزهای پربار روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

در ایام الله دهه فجر؛

روزهای پربار روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی :

روابط عمومی منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس برنامه‌های فرهنگی، ورزشی و رسانه‌ای خود در چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی را تشریح کرد.