آوریل 2019

معارفه مدیر عامل جدید شرکت طلای زرشوران برگزار شد

معارفه مدیر عامل جدید شرکت طلاری زرشوران برگزار شد

اجرای برنامه های توسعه، اکتشاف و توجه به سرمایه های اجتماعی در اولویت "زرشوران"

علی محمدی سیابانی امروز با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو به عنوان مدیر عامل جدید شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران معارفه شد.

 

فولاد هرمزگان پيشتاز در مسئوليت هاي اجتماعي

رضا صفریان مدیر روابط عمومی شرکت فولاد هرمزگان گفت: فولاد هرمزگان همواره در مسئوليتهاي اجتماعي پيشتاز است و تلاش ميكند در حوزه هاي مختف مشارکت داشته باشد

با عملکرد خوب کنسانتره و گندله سازی ها نیاز به صادرات سنگ آهن محسوس نبود/ در محدودیت صادرات، عدم تقاضای برخی اقلام در داخل لحاظ شود

شیوا نیک وظیفه

امروز مصاحبه ای از سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت ، معدن و تجارت منتشر شد که طبق گفته های ایشان این وزارتخانه موافق خام فروشی نیست و در سال رونق تولید بنا را بر این گذاشته تا مواد معدنی را در داخل کشور به ارزش افزوده تبدیل و سپس صادر کنیم. طبق این نظرات قطعا شرایط برای صادرات در بخش سنگ آهن و مواد اولیه سختگیرانه خواهد بود. در این خصوص گفتگویی با رییس انجمن سنگ آهن ایران داشتیم.

دو مشوق برای چرخه تولید

افزایش مدت زمان تقسیط مالیات بنگاه‌های تولیدی» و «اولویت ویژه ثبت ‌سفارش و تامین ارز سال جاری به مواد اولیه و واسطه‌ای» دو تصمیم جدید در راستای رفع برخی از موانع تولید محسوب می‌شود تا به این طریق شاهد بازگشت رونق به بنگاه‌های تولیدی در سال جاری باشیم. دستورالعمل سال ۹۸ بر مبنای رونق تولید موجب شد تا وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت به‌عنوان متولی این بخش برخی از تدابیر برای تحقق شعار سال جاری را پیش‌بینی کند.

روابط عمومی فولاد مبارکه پیشتاز در آموزش نیروهای متخصص

شیوا نیک وظیفه

هشتمین کنفرانس ملی روابط عمومی صنعت با حضور بیش از ۱۰۰۰ نفر از اساتید، کارشناسان و فعالان عرصه روابط عمومی و ارتباطات ایران ابتدای هفته در تهران برگزار گردید. در این کنفرانس شاهد رویداد مهمی بودیم که از موفقیت جدیدی از فولاد مبارکه خبر می‌داد و گواه اقتدار این مجموعه سرآمد در زمینه‌ای دیگر بود. لوح تقدیر این همایش به جهت حمایت از آموزش در عرصه ارتباطات و روابط عمومی به ایرج ترابی مدیر روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه اهدا گردید.

مراحل پایانی خط تولید کارخانه فولاد راور

نماینده مردم کرمان وراور در مجلس گفت: این کارخانه نزدیک به مراحل پایانی است و شروع به جذب نیرو کرده است.

به گزارش معدن نامه به نقل از خبرگزاری فارس، محمد مهدی زاهدی با اشاره به راه‌اندازی کارخانه فولاد بوتیا در آینده نزدیک اظهار داشت: قرار بود در منطقه راور کارخانه کک‌سازی ایجاد شود که با بررسی‌های صورت گرفته به این نتیجه رسیدیم که موفقیت‌آمیز نخواهد بود و طی صحبت‌هایی که در شورای اداری چندین سال قبل انجام شد، تصمیم گرفتیم که با کمک کارخانه گل‌گهر سیرجان در این منطقه کارخانه فولاد ایجاد کنیم.

تنوع در تالار محصولات صنعتی و معدنی با عرضه فولاد، روی، مس و طلا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز دوشنبه ۹ اردیبهشت ماه میزبان عرضه انواع فولاد، روی، مس و طلا است.

به این ترتیب در این روز و در تالار مذکور ۱۳۲ هزار و ۶۶۰ تن ورق گرم، ۳۰ هزار تن شمش بلوم و ۱۱ هزار و ۶۶۰ تن سبد تیرآهن در گروه فولاد،۱۰۰ تن شمش روی، ۲ هزار و ۱۰۰ تن مس مفتول، یک هزار تن مس کاتد و ۱۹ کیلوگرم شمش طلا عرضه می‌شود.

۱۳ هزار و ۹۵۲ تن قیر نیز در تالار صادراتی بورس کالای ایران عرضه می‌شود.
این گزارش حاکی است، ۲۸ هزار و ۲۰۴ تن پلی وینیل کلراید و پلی پرو پیلن و ۳۰ هزار تن وکیوم باتوم نیز در تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی عرضه می‌شود.

فروش 894 میلیارد تومانی گل گهر در فروردین ماه

‍ ‍

شرکت معدني و صنعتي گل گهر دردوره 1 ماهه منتهی به 98/01/31 توانست یک میلیون و 350 هزار  تن کنسانتره، یک میلیون و 53 هزار تن گندله تولید کند که موفق به فروش 41 هزار و 473 تن کنسانتره داخلی، 125 هزار و 90 تن کنسانتره صادراتی، 70 هزار و 400 تن گندله صادراتی، 2628 تن گندله ریزدانه داخلی و 916 هزار و 777 تن گندله داخلی شده است و از محل فروش محصولات خود مبلغ 8,942 میلیارد ریال درآمد داشته است.

این شرکت براساس عملکرد 1 ماهه برای سال مالی منتهی به 1398/12/29 مبلغ 8,942 میلیارد ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل 64% رشد داشته است.

فعالان بازار میلگرد انتظار دارند قیمت ها ارزان تر شود/ قیمت میلگرد صادراتی چین بالا رفت

شیوا نیک وظیفه

در اواسط اسفندماه شاهد بودیم که در ترکیه کمبود تقاضا، قیمت میلگرد را پایین تر آورد و با کاهش تقریبی 10 دلاری از 585 دلار به 556 تا 575 دلار هر تن درب کارخانه رساند و انتظار هم نمی رفت تا اواخر مارس که انتخابات در ترکیه بر گزار می شد اتفاق مثبتی در بازار فولاد آن رخ دهد. میلگرد صادراتی ترکیه نیز درگیر همین شرایط بود و با افت 20 دلاری از 495 دلار هر تن فوب به 475 دلار هر تن فوب رسید.

عملکرد خوب «هرمز» در فروردین

شرکت فولاد هرمزگان فروش 471 میلیارد تومانی را در فروردین به ثبت رساند. حفظ روند تولید و افزایش فروش از موجودی انبار در کنار رشد 5 درصدی نرخ فروش نسبت به آخرین نرخ در اسفند سال گذشته مهمترین نکات این گزارش ماهانه به شمار می‌آید. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که توجه سرمایه‌گذاران به دارایی ارزی و ماهیت فروش صادراتی از مهمترین دلایل عدم ریزش قیمت سهم در زمان اصلاح بازار بود و هم‌اکنون نیز وزن مهمی در ارزش‌دهی سهام این شرکت دارد.

در هفته اول اردیبهشت ماه در بازار سی آی اس بیلت صادراتی افت داشت/ بیلت صادراتی چین ثبات داشت

شیوا نیک وظیفه

قبل از تعطیلات عید شاهد بودیم که بازار بیلت سی آی اس روزهای نسبتاً آرامی را پشت سر می‌گذاشت چرا که اختلاف میان قیمت‌های پیشنهادی و قیمت موردنظر خریداران بالا بود و خریداران در کشورهای مختلف به دنبال 440 تا 450 دلار در حالی که قیمت‌ها حدود 5 تا 10 دلار بیشتر برای عرضه ارائه شد. شاید یکی از دلایلی که عرضه‌کننده‌های سی آی اس قیمت پیشنهادی بیلت به ترکیه را از 470 تا 475 دلار به 465 تا 475 دلار هر تن سی اف آر کاهش دادند همین بود هرچند که خریداران در ترکیه همچنان تمایلی به خرید نشان ندادند.

فراخوان پیشنهاد موضوع میزگرد در بخش معدن و صنایع معدنی

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران به منظور دستیابی و تسریع اهداف چشم انداز بخش معدن و صنایع معدنی کشور در نظر دارد، میزگردهای تخصصی با موضوع های مختلف برگزار کند.

در این زمینه از مدیران دولتی، تشکل ها، کارشناسان، اصحاب رسانه و فعالان این حوزه دعوت می شود تا با پیوستن به کانال تلگرامی @imidro_srt (کانال رسمی میزگردهای ایمیدرو) پیشنهادات خود را به ادمین کانال اعلام کنند.

دسترسی به مشروح میزگردها در کانال فوق میسر است.

اولویت ویژه ثبت سفارش و تامین ارز امسال با مواد اولیه و واسطه ای است/ واردات کالاهای گروه 4 در سال ۹۷ با رعایت قانون ممنوعیت نداشته است

مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات با بیان اینکه اولویت ویژه برای ثبت سفارش و تامین ارز مواد اولیه و واسطه ای بخش تولید در سال جاری را تعیین کرده ایم، گفت: واردات کالاهای گروه 4 در سال 1397 که ثبت سفارش و تامین ارز قبل از ممنوعیت داشته اند، بر اساس مقررات و حق مکتسبه امکانپذیر بوده است. سید مهدی نیازی  با اشاره به اینکه گروه بندی های کالایی متناسب با شرایط کشور امری ثابت و بدون تغییر نیست گفت: کالاهای گروه 4 با دو شرط داشتن ثبت سفارش و تامین ارز، بر اساس مقررات تجاری کشور امکان واردات و ترخیص دارد و از این حیث محدودیتی ندارند.

تولید بیش از 45 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن شرکت های بزرگ؛ رشد تولید به 17درصد رسید

میزان تولید دانه بندی و کنسانتره سنگ آهن شرکت های بزرگ طی سال 97 حدود 17 درصد افزایش یافت. در یکسال گذشته تولید شرکت های بزرگ از 45 میلیون تن عبور کرد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، تولیدکنندگان بزرگ سنگ آهن کشور از ابتدای فروردین تا پایان اسفند، 45 میلیون و 484 هزار و 656 تن کنسانتره سنگ آهن تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 38 میلیون و 900 هزار و 828 تن بود.

عرضه‌های اردیبهشت، سود فروش را بالا می‌آورد! / رشد 6درصدی نرخ فروش محصولات

با توجه به عرضه‌های صورت گرفته در بورس‌کالا در اردیبهشت‌ماه انتظار می‌رود شاهد رشد قابل ملاحظه فروش شرکت نسبت به فروردین ماه باشیم.

معدن نامه به نقل بورس‌نیوز، شرکت آلومینیوم ایران در فروردین ماه سال جاری، مبلغ 1.444 میلیارد ریال درآمد عملیاتی را شناسایی کرده و این در حالی است که این مبلغ در ماه پیش از آن، بیش از 4.000 میلیارد ریال بوده و در واقع شاهد افت فروش شرکت به میزان 60 درصد نسبت به اسفندماه هستیم.

نرخ فروش محصولات شرکت با رشد یک تا 5.8 درصدی همراه بوده و نرخ فروش شمش خالص شرکت به بیش از 236 میلیون ریال به ازای هر تن رسیده است.

نخلک پیر به جوان تبدیل شده است

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، بهروز برنا؛ عضو هیأت مدیره شرکت با بیان این مطلب گفت: در سال های اخیر با توجه ویژه ایمپاسکو به بخش اکتشاف و انجام عملیات گسترده اکتشافی در بخش هایی از کشور توانستیم معدن سرب نخلک که پیش از این ذخیره قابل برداشتی نداشت و به نخلک پیر تبدیل شده بود را با شناسایی ذخایر جدید معدنی به نخلک جوان تبدیل کنیم.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر موج مهاجرت معکوس در منطقه نخلک شکل گرفته و نیروهای فعال این مجتمع از 150 نفر به 300 نفر رسیده است.

درآمد ۳۷۰۰میلیارد تومانی فولاد هرمزگان در سال ۹۷ رقم خورد

مدیر برنامه ریزی و مالی فولاد هرمزگان در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه اظهار کرد: از آنجاییکه اینگونه نمایشگاه‌ها جایگاه خوبی برای معرفی دستاوردها و ابزارهای مالی به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی است و از سوی دیگر پل ارتباطی سرمایه گذاران ، سهامداران و مدیران صنعت مالی کشور محسوب میشود فولاد هرمزگان نیز همانند دوره های گذشته تصمیم گرفت تا در نمایشگاه Finex۲۰۱۹ حضور پیدا کند.;

تصویب سود 80 تومانی میان سهامداران

علی اكبر پوريانی مدير عامل گهرزمين درباره وضعيت عملكرد اين شركت در مجمع به سهامداران اين طور گزارش داد و گفت: گهر زمين بزرگترين توده معدنی در محدوده گل گهر با ذخيره ٦٤٠ ميليون تن است و بر اساس مجوزی كه اخذ شده سالانه ١٥ ميليون تن عمليات معدن كاری می توانيم داشته باشيم. 

وی ادامه داد: تاكنون ٤٠٤ ميليون تن عمليات معدن كاری داشتيم و در حدود ٥٥ ميليون تن آهن برداشت شد كه نسبت باطله به سنگ آهن در حدود ١به ٨ است. 
مهندس پوريانی گفت: در سال ٩٧ در حدود ١٧.٥ ميليون تن سنگ آهن استخراج و ٧٥ ميليون تن عمليات معدن كاری داشتيم که بزرگترين حجم عمليات معدن كاری در كشور بوده است.

چشم‌انداز صنعت فولاد در جهان و ایران با توجه به تحولات 2018

صنعت فولاد به عنوان دومین صنعت بزرگ جهان شناخته می‌شود که تقاضا برای مصرف همواره وجود دارد و به سبب وابستگی شدید که صنایع دیگر به آن دارند همواره مورد توجه هستند.در مطلب پیش‌رو به بررسی وضعیت فولاد در جهان و ایران خواهیم پرداخت. 

عزم بورس‌کالا در انجام تهاتر زنجیره فولاد بورس کالا جدی است

مدیرعامل شرکت بورس‌کالا در خصوص انجام تهاتر در زنجیره فولاد از طریق بورس‌کالا بیان کرد: این طرح در این بازار آماده شده که با استقبال فعالان این حوزه هم رو به رو است، از این طریق با ایجاد پول مجازی می توان معاملات را انجام داد اما این طرح با مشکلات شرعی مواجه شد؛ کارشناسان در صدد هستند تا با انطباق این طرح با شرع و قوانین به رفع مشکل حاضر بپردازند.عزم بورس کالا برای عملی شدن این طرح جدی است. 

انضباط مالی محور اعتماد بانک‌ها به واحدهای تولیدی است

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: تلاش بانک توسعه صادرات ایران تداوم حفظ تولید صادرات محور و ارائه خدمات این بانک در شکل‌های مختلف آن اعم از سرمایه در گردش، تامین مالی طرح توسعه، تخصیص تسهیلات با نرخ‌های مصوب، کمک به نقل و انتقالات ارزی از طریق صرافی توسعه صادرات است.

علی صالح‌آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران و هیأت همراه طی دیدار از «شرکت فولاد کاوه جنوب کیش» گفت: برنامه‌ریزی تأمین مالی طرح توسعه شرکت فولاد کاوه جنوب کیش (فاز ۲) توسط این بانک برای توسعه زیرساخت‌های صادراتی کشور انجام شده است.

کاهش عرضه سنگ آهن در بازار تاثیر گذار خواهد بود/ تقاضای مصرف کننده های نهایی سنگ آهن بالا خواهد بود

شیوا نیک وظیفه

همان طور که شاهد بودیم سنگ آهن وارداتی چین در هفته گذشته روند کاهشی داشت و از حدود 95 دلار هر تن سی اف آر با کاهش 4 دلاری به زیر 92 دلار هر تن سی اف آر در انتهای هفته رسید. این اتفاقات سبب می شد تا فولادسازان نیز تنها به میزان نیاز و در تناز کم خرید داشته باشند و در انتظار کاهش بیشتر باشند تا به خرید ترغیب شوند چراکه نگرانی کمبود عرضه تقریبا از بازار برداشته شده است و امیدها بر این بود که این هفته برای سنگ آهن روزهای بهتری را داشته باشد.

هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی اردبیل پرداخت می شود

استاندار اردبیل از پرداخت هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک صنعت و معدن به واحدهای تولیدی در این استان خبر داد.

عرضه فولاد، مس، آلومینیوم، روی و طلا در بورس کالای ایران

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران، روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ماه، میزبان عرضه ۲هزار تن شمش هزار پوندی آلومینیوم، ۵ هزار و ۶۰ تن سبد میلگرد، ۳۰۰ تن شمش روی، یک هزار تن مس کاتد، ۱۵ هزار تن شمش بلوم و ۱۹ کیلوگرم شمش طلا است.

طی این روز و در تالار مذکور ۵ هزار تن کنسانتره سنگ آهن و ۱۲ تن کنسانتره فلزات گرانبها عرضه می شود.

تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران نیز شاهد عرضه ۳۸ هزار تن وکیوم باتوم، ۱۰ هزار تن گوگرد و ۳۴ هزار و ۲۹ تن مواد شیمیایی است.

آینده صنایع فولاد در گرو نزدیکی به دریا

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان گفت: بندر چابهار از سرمایه گذاران در مباحث مربوط به تجارت دریایی که به افزایش تردد و ترافیک دریایی و بندری و راه اندازی خطوط کشتیرانی بینجامد با بسته های مناسب تشویقی استقبال می کند .

افزایش قیمت آلومینیوم طی هفته‌های آتی

تصمیم جدید ایالات‌متحده مبنی بر سهمیه‌بندی آلومینیوم وارداتی از کانادا موجب نگرانی بسیاری از شرکت‌های بزرگ شده است. از آن جمله می‌توان به شرکت بزرگ آلکوا اشاره نمود که معتقد است با اعمال سهمیه‌بندی برروی آلومینیوم کانادا، در کوتاه‌مدت قیمت آلومینیوم و صنایع وابسته به آلومینیوم نظیر قطعات خودروسازی، افزایش خواهد یافت.

به‌ گفتة مدیرعامل شرکت آلکوا، طی سه‌ماهة نخست سال ۲۰۱۹، این شرکت ۳۲ میلیون دلار بابت تعرفه‌های مالیاتی پرداخت کرده است اما سهمیه‌بندی آلومینیوم صادرشده از کانادا به ایالات‌متحده نیز مشکل را برطرف نخواهد کرد.

ماموریت وزیر صنعت به جوانان/ نظرات جوانان قابلیت تبدیل به اتاق فکر و کمیته های تخصصی را دارد

 وزیر صنعت، معدن و تجارت در اولین نشست شورای مشورتی جوانان با بیان اینکه نظرات جوانان قابلیت تبدیل به اتاق فکر و کمیته های تخصصی را دارد، گفت: نتایج اتاق فکر بررسی و پیگیری می شود.
رضا رحمانی پس از شنیدن نظرات جوانان این جمع با بیان اینکه خدا را شاکرم امروز توفیق شد در جمع صمیمی و با صفای جوانان حضور پیدا کنم، گفت: از سال ها پیش اعتقاد داشتم، مسئولین باید در جمع جوانان حضور داشته باشند، چرا که نظرات جوانان قابلیت تبدیل به اتاق فکر و کمیته های تخصصی را دارد.‌

«گام نخست، یک شروع عالی»

پس از نامگذاری سال ۹۸ از سوی مقام معظم رهبری بعنوان سال رونق تولید، یکی از سازمان هایی که بر اساس سوابق درخشانش انتظار می رفت جامه عمل به این شعار بپوشاند، شرکت فولاد مبارکه اصفهان بود. اکنون با پایان نخستین ماه این سال، چهار رکورد ارزشمند در فولاد مبارکه به ثبت رسیده است که شروع یک سال پر رونق برای تولید در فولاد مبارکه اصفهان را نوید می دهد. مهندس عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان که در کمتر از یکسال توانسته کرامت انسانی را به این شرکت برگرداند، حالا تعامل وی و انجام یک کار تیمی برای صنعت کشور به ثمر نشسته و در نخستین ماه از سال یک رکورد کم نظیر در فولاد مبارکه رقم خورده است.

پیام تبریک مهندس تقی زاده مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به مناسبت صعود تیم فوتبال گل گهر به لیگ برتر کشور

در پی پیروزی شیرین تیم فوتبال گل گهر مقابل شهرداری ماهشهر و صعود مقتدرانه این تیم به لیگ برتر فوتبال کشور در یک هفته مانده به پایان مسابقات، مهندس تقی زاده مدیر عامل شرکت گل گهر با صدور پیامی این افتخار آفرینی بزرگ را تبریک گفت.
متن پیام بدین شرح است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم

بررسی عملکرد هلدینگ میدکو در سالی که گذشت

شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) سالی پر کار و پر خبر را پشت سر گذاشته است. این گزارش مروری بر افتتاح‌ها و روند توسعه و بهره‌برداری طرح‌های این هلدینگ معدنی خواهد داشت.

تولید فاز دوم کارخانه فروسیلیس غرب

23 فروردین ماه سال 97 تولید فاز دوم کارخانه فروسیلیس غرب هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) با حمایت بانک پاسارگاد و با هدف افزایش ظرفیت تولید فروسیلیسیم به 24 هزار تن در سال آغاز شد.

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام

رشد ۲۳۵ درصدی درآمد فروش فولاد هرمزگان در فروردین ۹۸

فولاد هرمزگان در فروردین 98 با فروش بیش از 147 هزار تن اسلب توانست درآمدی بالغ بر 4 هزار و 714 میلیارد ریال کسب نماید که از درآمد هزار و 405 میلیارد ریال فروردین 97 حدود 235.5 درصد بالاتر است.

این شرکت در مدت مذکور ۱۲۶ هزار تن اسلب تولید کرد که البته تولید درمقایسه با مدت مشابه سال قبل که ۱۳۵ هزار تن بود افت داشته است./چیلان

 

 

 

صادرات و واردات محصولات معدن و صنایع معدنی ایران در سالی که گذشت

شیوا نیک وظیفه

در اعلام میزان صادرات و واردات کشور در سالی که گذشت در مجموع بخش معدن و صنایع معدنی ایران در سال 1397 سهمی 21% از ارزش صادرات دارد و در بخش واردات نیز سهم این حوزه، 9% است.

اگر بخواهیم به صورت زیر مجموعه تمام محصولات معدنی را بررسی کنیم زنجیره فولاد و محصولات فولادی مرتبط با رشد 3 درصدی در این سال میزان 8903.97 هزار تن صادرات به ارزش 4118.11 میلیون دلار و 1322.44 هزار تن واردات با 56.7 درصد کاهش به ارزش 1288.49 میلیون دلار را داشته است.

تولید ۷۰ هزار تن بریکت گرم از ابتدای سال تا کنون در کارخانه صبا فولاد خلیج فارس

 

به گزارش معدن نامه

مدیرعامل کارخانه صبا فولاد خلیج فارس گفت: امسال بیش از ۷۰ هزار تن بریکت گرم در این کارخانه تولید شد و از ابتدای سال تاکنون تولید بریکت گرم در کارخانه صبا فولاد خلیج فارس ۷۰ درصد افزایش داشت.

سال رونق تولید همراه با رکورد تولید

به گزارش معدن نامه به نقل از  روابط عمومي شرکت فولاد سفيددشت چهارمحال و بختياري به نقل از مدير عامل شرکت، پرسنل پرتلاش واحد احياء مستقيم با توليد 65051 تن آهن اسفنجي، اولين گام را در سال رونق توليد محکم تر از هميشه برداشتند.                   

معمای رونق و معادله چند مجهولی تولید

 رونق  و پیشبرد امر تولید امروز یک خواست همگانی است. چیزی که هیچ اراده ی مخالفی ندارد و رای صد درصدی و مثبت همه ی خواص و عوام جامعه  را بدنبال خود دارد.

حالا با این همه تایید ؛ پس چرا تولید جان نمی گیرد و بیشترِ  تولید کنندگان ما همچون  یتیم بی پناه آه و ناله می کنند؟

همه معتقدند وقتی اراده ی همگانی بدنبال کاری باشد آن امر با سرعت  و به راحتی به قله ی موفقیت می رسد.

پس چرا این فرضیه به تولید که می رسد؛ وفاقِ بی نتیجه است؟

آخرین سرمایه ثبت شده شرکت مبلغ 15 هزار میلیارد ریال است / فولاد هرمزگان در میان شرکتهای فرابورسی بزرگترین شرکت به لحاظ سرمایه است

شیوا نیک وظیفه

شرکت فولاد هرمزگان جنوب از سال 90 به صورت سهامی خاص در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی بندرعباس به ثبت رسیده و از همان تاریخ فعالیت خود را آغاز کرده و به موجب مصوبه مجمع عمومی فوق العاده نوع شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شده و در انتهای سال 92 به عنوان هشتاد و هفتمین نماد معاملاتی در فهرست شرکتهای فرابورسی ایران درج و در ابتدای سال 94 سهام این شرکت در بازار عرضه گردیده است در حال حاضر سهامدار اصلی شرکت فولاد هرمزگان، فولادمبارکه است و جزء هلدینگ این شرکت می باشد.

120 درصد بازدهی سهام در سالی که گذشت / به لحاظ بازاری رتبه اول را در بازار سهام داریم

شیوا نیک وظیفه

مدیرعامل شرکت  فولادمبارکه در صحبتهای اخیر خود آورده بود که در این سال تلاش مجموعه بر این است تا تولید خود را پایدار نگه داشته و با محصولات جدید سهم خود را در بازار حفظ نماید.

محیط زیست

فولاد هرمزگان

محسن زنگنه پور، معاون منابع انسانی فولاد هرمزگان در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد:

شناسایی و بهره مندی از تکنولوژی های پیشرفته و سازگار با محیط زیست در فرآیند تولید/ ساختارسازي مناسب و ارزیابی شاخص های عملکردی زیست محیطی

 

حضور قریب به ۱۰ هزار داوطلب در آزمون استخدامی گهرزمین

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت:

حضور قریب به ۱۰ هزار داوطلب در آزمون استخدامی گهرزمین

به گفته آقای حسین دلاوریان معاون اداری و پشتیبانی گهرزمین آزمون مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در ۴ نوبت صبح و عصر پنجشنبه ۲۹ فروردین و جمعه ۳۰ فروردین ماه ۹۸ با حضور بیش از ۶ هزار شرکت کننده برگزار شد.

حضور بی سابقه ۹۶.۹۱ درصد سهامداران حاضر در مجمع عمومی عادی سالیانه

 

مهندس علی اکبر پوریانی - مدیرعامل شرکت سنگ آهن گهر زمین - به ۹۶.۹۱ درصد سهامداران حاضر در مجمع عمومی عادی سالیانه این شرکت گزارش داد

مهندس پوریانی از مدیران سابق این شرکت مهندس فرشاد و مهندس راشدی تشکر کرد

این مجمع اولین مجمع گهر زمین در فرابورس است

در خصوص حفاری و آتشباری ها همکاران ما ابتکارات خوبی را انجام داده اند بطوریکه در حفاری ها ۱۲٪ و در بخش آتشباری ۲۷٪ هزینه ها را کاهش دادیم

در مجموع کل عملیات معدنکاری شرکت تا پایان سال مالی مورد گزارش بالغ بر ۴۷۵ میلیون تن بوده که ۵۰ میلیون آن منتج به استخراج سنگ آهن شده است

معامله بیش از ۲۳ هزار میلیارد ریال انواع کالا در بورس کالای ایران

در هفته منتهی به ۲۹ فروردین ماه، ۳۷۸ هزار و ۱۶۷ تن انواع کالا به ارزش بیش از ۲۳ هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت.

طی هفته اخیر و در تالار محصولات صنعتی و معدنی، ۸۴ هزار و ۳۵۲  تن انواع کالا به ارزش ۸ هزار و ۱۷۹ میلیارد ریال معامله شد.

در این تالار ۷۳ هزار و ۳۰۰ تن فولاد، ۶ هزار و ۱۰۰ تن مس، ۴ هزار و ۴۰۰ تن آلومینیوم،۱۲۰ تن کنسانتره مولیبدن، ۱۲ تن کنسانتره فلزات گرانبها، یک کیلوگرم شمش طلا  و ۴۲۰ تن شمش روی از سوی مشتریان خریداری شد.

ثبات میلگرد صادراتی سی آی اس / ثبات نسبی قیمت میلگرد در بازار داخلی چین/ انتظار کاهش قیمت در بازار میلگرد ترکیه

در اواسط اسفندماه شاهد بودیم که در ترکیه کمبود تقاضا قیمت میلگرد را پایین تر آورد و با کاهش تقریبی 10 دلاری از 585 دلار به 556 تا 575 دلار هر تن درب کارخانه رساند و انتظار هم نمی رفت تا اواخر مارس که انتخابات در ترکیه بر گزار می شد اتفاق مثبتی در بازار فولاد آن رخ دهد. میلگرد صادراتی ترکیه نیز درگیر همین شرایط بود و با افت 20 دلاری از 495 دلار هر تن فوب به 475 دلار هر تن فوب رسید.

کاهش بیلت صادراتی سی آی اس/ افت قیمت بیلت صادراتی چین

شیوا نیک وظیفه

قبل از تعطیلات عید شاهد بودیم که بازار بیلت سی آی اس روزهای نسبتاً آرامی را پشت سر می‌گذاشت چرا که اختلاف میان قیمت‌های پیشنهادی و قیمت موردنظر خریداران بالا بود و خریداران در کشورهای مختلف به دنبال 440 تا 450 دلار در حالی که قیمت‌ها حدود 5 تا 10 دلار بیشتر برای عرضه ارائه شد. شاید یکی از دلایلی که عرضه‌کننده‌های سی آی اس قیمت پیشنهادی بیلت به ترکیه را از 470 تا 475 دلار به 465 تا 475 دلار هر تن سی اف آر کاهش دادند همین بود هرچند که خریداران در ترکیه همچنان تمایلی به خرید نشان ندادند.

بازار مس در انتظار کسری

«ایوان آریاگادا» مدیر اجرایی کمپانی معدنی آنتوفاگاستا گفت: هم‌اکنون احداث پروژه‌های جدید در مقایسه با یک دهه گذشته، زمانی که کمپانی‌های معدنی به‌سرعت در تلاش بودند تا با راه‌اندازی پروژه‌های جدید از افزایش قیمت مس منتفع شوند، به‌مراتب کمتر بوده است و این در حالی است که تمایل به انتشار کربن کمتر در شرایط اقتصادی کنونی و پیشگیری از آلودگی‌های زیست‌محیطی عامل تعیین‌کننده‌ای محسوب می‌شود که تقاضای مس بیشتری را ایجاد می‌کند.

۸۰ درصد سهم بازار داخلی در صنعت فولاد کشور تولید شد

محققان کشور در یک شرکت دانش بنیان اقدام به تولید قطعه‌های موردنیاز در صنعت فولاد کردند؛ این شرکت توانسته سهم مناسبی از بازار رقابتی را به خود اختصاص دهد.

 یک شرکت دانش‌بنیان، با رویکرد خدمت‌رسانی به صنعت فولاد و سایر صنایع از جمله لاستیک خردایش و مواد غذایی، اقدام به تولید انواع غلتک کرده است. غلتک درواقع کلیدی‌ترین قطعه موردنیاز صنعت فولاد است.

ابوالقاسم قدمی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان بیان کرد: صددرصد غلتک موردنیاز صنعت فولاد کشور در داخل تولید می‌شود، که از این مقدار سهم عمده‌ای از نیاز را با آخرین تکنولوژی روز و به‌روز ترین دانش، تولید می‌کنیم.

فولاد مبارکه اقدامات مداوم و مؤثری برای حفظ محیط‌زیست انجام داده است

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور در هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط‌زیست از غرفۀ شرکت فولاد مبارکــــه و آخریــــــن دستــــــاوردهای زیست‌محیطی این شرکت بازدید کرد.
 
دکتر عیسی کلانتری ضمن مثبت ارزیابی کردن اقدامات شرکت فولاد مبارکۀ اصفهان، بر تداوم حفظ محیط‌زیست و استفاده از ظرفیت‌های موجود در مدیریت پسماندها و ضایعات تأکید کرد.
 در راهبردهای کلان شرکت فولاد مبارکه رعایــــت دستورالعمــــل‌های زیست‌محیطی به‌عنوان یک مسئولیت اجتماعی خودخواسته و در راستای توسعه پایدار مدنظر است

در حوزه آب كمترين مصرف آب دنيا را در توليد داريم و به ازاي هر تن توليد 2.7 مترمكعب آب مصرف می شود

شیوا نیک وظیفه

در حوزه آب كمترين مصرف آب دنيا را در توليد داريم و به ازاي هر تن توليد 2.7 مترمكعب آب مصرف می شود / در بحث گرد و غبار محيطي ٤٠٠ ميليارد تومان در زمينه ريزگردها هزينه شده تا غبار محيطي را به حداقل برسانيم

شناسایی و بهره مندی از تکنولوژی های پیشرفته و سازگار با محیط زیست در فرآیند تولید

شیوا نیک وظیفه

شرکت فولادهرمزگان که دارای ظرفیت اسمی تولید 1.5 میلیون تن تختال است و نقش مهمی به عنوان یک شرکت فولادی در اقتصاد کشور ایفا می کند و با دیدگاه توسعه پایدار و توجه به مسائل زیست محیطی و اجتماعی فعالیت خود را ادامه می دهد و با همین نگاه در هجدهمین نمایشگاه محیط زیست حضور بهم رساند. معاون منابع انسانی این مجموعه با تاکید بر این رویکرد مصاحبه ای با خبرنگار معدن نامه داشت.

صنايع یک‌هزارم از فروش خود را صرف اقدامات زیست‌محیطی كنند

شیوا نیک وظیفه

استان کرمان به‌عنوان یکی از قطب‌های فولادی با توجه به اینکه بیشترین ذخایر سنگ‌آهن در کشور را داراست به همین خاطر می‌تواند استانی تأثیرگذار در تولید و محقق سازی رونق ان در سال اخیر باشد اما با توجه به اینکه معادن بخش از محیط‌زیست هستند استخراج و اکتشاف آن‌ها در ادامه زنجیره تولید فولاد باید با رعایت قوانین زیست‌محیطی باشد. در این راستا مديركل حفاظت محیط‌زیست کرمان از قانون جدیدی برای تخصیص بودجه‌ای از جانب صنایع برای ارتقاء درجه در شرایط محیط‌زیست خبر داد.

فروش آغاز یک تعهد است

به گزارش معدن نامه مهندس شکری‌زاده، مدیر فروش شرکت فولاد هرمزگان پس از دریافت لوح تقدیر این همایش گفت: در دنیای مدرن امروز و با وجود رقبای بسیار در عرصه تولید، برای تحقق اهداف یک سازمان تجاری و تولیدی و تداوم حضور در عرصه تجارت ، یکی از ارکان مهم در هر سازمان، مشتری مداری و کسب رضایت وی از محصول خریداری شده و خدمات دریافتی است از آن رو که بقای هر سازمان به مشتریان وی می باشد و هر مشتری راضی می‌تواند به عنوان یک منشا تبلیغ برای محصول آن سازمان به شمار رود و از طرفی هزینه‌های جذب مشتریان جدید را نیز کاهش دهد و از طرف دیگر نیز با توجه به گستردگی رقابت، همواره احتمال رویگردانی مشتریان وجود دارد

افزایش سرمایه شرکت در سال 98

مدیرعامل فولاد هرمزگان برنامه‌های این شرکت برای سال 98 را شرح داد :

با توجه به نام‌گذاری امسال با عنوان "رونق تولید" برنامه‌های فولاد هرمزگان برای توسعه فعالیت‌های شرکت چیست؟ 

شور آبه هاي تهيه شده از معدن پتاس خور و بيابانك كه پاشيدن آن بر سطوح سبب جلوگيري از ريزگردها و گرد و غبار كاربرد دارد

شیوا نیک وظیفه

با توجه به اینکه اعلام شده است تاکنون چهار مجتمع تحت پوشش شرکت تهیه و تولید مواد معدنی از لیست آلاینده های محیط زیست خارج شده اند در هجدهمین نمایشگاه محیط زیست به سراغ این شرکت رفتیم تا از اقدامات این مجموعه اطلاعاتی داشته باشیم. در مجموعه های ذکر شده سرب و روی انگوران، طلای موته، کک سازی و پالایش قطران زرند و سنگ آهک پیربکران قرار دارند.

توليد كيك هاي هيدروكسيد از باطله هاي كنسانتره و تبديل آن به صورت مجدد به كنسانتره و رساندن باطله به حداقل ممكن

فعالیت اصلی شرکت کالسیمین اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن، خرد کردن و شستشو و دانه بندی و تغلیظ و تلکیس و ذوب مواد معدنی و در نهایت صدور سنگ ها، مواد و فراورده های معدنی و فروش انواع تولیدات شرکت است و محصولات این مجموعه کنسانتره روی خام و کنسانتره سرب و شمش روی و شمش سرب است. شرکت کالسیمین از سال ۱۳۴۳ با هدف تولید کنسانتره روی، سرب و شمش روی فعالیت تولیدی خود را آغاز نمود و در سال ۱۳۷۶ در سازمان بورس و اوراق بهادار پذیرفته شده است.

پروژه فاضلاب شهر سیرجان در راستای انجام مسئولیت اجتماعی انجام می‌شود / اجرای کمربند سبز به وسعت 5000 هکتار با 25000 اصله درخت در حال اجراست

شیوا نیک وظیفه

وحيد پاريزي، رئيس محیط‌زیست و بهداشت شركت گل گهر در گفتگو با معدن نامه به برنامه‌ها و اقدامات اجرا شده يا در پروسه اجرايي مجموعه در راستاي دستيابي به اهداف محیط‌زیست و حركت به سمت صنعت سبز اشاره کرد.

برنامه ریزی، کلید عبور از بحران ها

هرمزگان یکی از استان هایی است که با بارش های فراوانی در روزهای اخیر مواجه بوده و در بعضی نقاط شاهد سیل و آب گرفتگی بوده است .
با توجه به موقعیت جغرافیایی شرکت فولاد هرمزگان و عبور مسیل از داخل آن و با توجه به احتمال وقوع سیلاب، این رویداد بحرانی در این شرکت با مدریت صحیح،  بدون حادثه پشت سر گذاشته شد.
مهندس سید اصغر مدنی معاون بهره برداری شرکت فولاد هرمزگان در این خصوص گفت :

ظرفیت های منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس برای سرمایه گذاران بی نظیر است

ظرفیت های منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس برای سرمایه گذاران بی نظیر است

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی وفلزی خلیج فارس:
مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در سومین همایش فرصتهای سرمایه گذاری هرمزگان گفت ظرفیت های موجود برای سرمایه گذاران بی نظیر است یاداورشد: منطقه ویژه درسال 76 فعالیت خود را اغاز کرد و در سال 88 با نام منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس عملیاتی شد.

حرکت به سمتِ صنعت سبز

  به گزارش معدن نامه به نقل از مس پرس :

پرداختن به محیط‌زیست یکی از مهم‌ترین اقدامات برای تمام واحد‌های صنعتی و به‌ویژه شرکت‌های مادر است. توسعه فضای سبز، توجه به فرآیندهای HSE و مواردی از این دست همواره از سوی کشورهای مختلف جهان مورد توجه جدی قرار گرفته ‌است.

کمک 215 میلیارد ریالی شرکت مس به مناطق سیل‌زده کشور/ شرکت مس در کنار مردم نجیب ایران است

مدیرعامل شرکت مس گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران در کوتاه‌ترین زمان ممکن پس از وقوع سیل دلخراش در استان‌های گلستان، خوزستان، لرستان و ایلام یاری‌رسانی به سیل‌زدگان را آغاز کرد و همچنان نمایندگان اعزامی شرکت مس در مناطق سیل‌زده مشغول فعالیت هستند.

به گزارش معدن نامه به نقل از مس پرس، مهندس «محمدرضا بنی‌اسدی‌راد» مدیرعامل شرکت مس با بیان این مطلب گفت: درمجموع ازسوی شرکت مس و سه مجتمع مس شهربابک و سرچشمه و سونگون 215 میلیارد و 580 میلیون ریال کمک نقدی به سیل‌زدگان کشور اختصاص داده شد.

در سال «رونق تولید» مسئولیت تولیدکنندگان و به ویژه فولاد مبارکه سنگین تر است

هم زمان با نخستین روزهای کـــاری ســـال جدیـــد، حمیـــدرضا عظیمیان، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان ، طی برنامه های جداگانه با آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد نمایندۀ ولی فقیـــه در استـــان اصفهــــان و امــــام جمعۀ شهــــر اصفهـــــان و حجت الاسلام موسوی امام جمعه مبارکه دیدار و گفت وگو کرد.

کاهش محدودیت های چین در افزایش تولید تاثیر داشت / بهبود در بازار سنگ آهن صادراتی ایران

در اسفندماه شاهد بهبود بازار فولاد بودیم که سبب رشد در حاشیه سود فولادسازان چینی شد بعلاوه اینکه تصمیمات جدید دولت چین برای کاهش مالیات بر ارزش‌افزوده صنایع هم تأثیر مثبتی بر جو بازارها داشت. در اواسط اسفندماه هیچ محدودیتی از جانب عرضه در بازار احساس نمی‌شد و ظاهراً کسی برنامه‌ای برای خرید در دست نداشت. موجودی سنگ‌آهن بنادر چین رو به رشد بود و تجار نگران روند بازار این ماده اولیه در کوتاه‌مدت هستند.

سکوت بازار میلگرد در ترکیه/ میلگرد صادراتی سی آی اس همچنان بر مدار کاهش باقی ماند

در اواسط اسفندماه شاهد بودیم که در ترکیه کمبود تقاضا قیمت میلگرد را پایین تر آورد و با کاهش تقریبی 10 دلاری از 585 دلار به 556 تا 575 دلار هر تن درب کارخانه رساند و انتظار هم نمی رفت تا اواخر مارس که انتخابات در ترکیه بر گزار می شد اتفاق مثبتی در بازار فولاد آن رخ دهد. میلگرد صادراتی ترکیه آن نیز درگیر همین شرایط بود و با افت 20 دلاری از 495 دلار هر تن فوب به 475 دلار هر تن فوب رسید.

خریداران بیلت در ترکیه همچنان تمایلی به خرید نداشتند / ثبات بیلت صادراتی چین

قبل از تعطیلات عید شاهد بودیم که بازار بیلت سی آی اس روزهای نسبتاً آرامی را پشت سر می‌گذاشت چرا که اختلاف میان قیمت‌های پیشنهادی و قیمت موردنظر خریداران بالا بود و خریداران در کشورهای مختلف به دنبال 440 تا 450 دلار در حالی که قیمت‌ها حدود 5 تا 10 دلار بیشتر برای عرضه ارائه شد. شاید یکی از دلایلی که عرضه‌کننده‌های سی آی اس قیمت پیشنهادی بیلت به ترکیه را از 470 تا 475 دلار به 465 تا 475 دلار هر تن سی اف آر کاهش دادند همین بود هرچند که خریداران در ترکیه همچنان تمایلی به خرید نشان ندادند.

تعامل متعهدانه شرکت مس با محیط زیست/ نمایشگاه محیط‌زیست فرصتی برای اشتراک تجربیات

«علیرضا بهمن‌آبادی» گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران از شرکت‌های پیشرو در زمینه تعامل متعهدانه و مؤثر با محیط زیست است که در سال‌های گذشته به‌طور مستمر پروژه‌های متعدد، متنوع و تأثیرگذاری را در سطوح منطقه‌ای و ملی انجام داده است.

افزایش تقاضای سنگ آهن در چین و نگرانی ها از عرضه

با نظر به اینکه ماه مارس را پشت سر گذاشته ایم و محدودیت های دولتی به سبب الودگی برداشته شده، شرکتهای فولادی نیز تولید را افزایش داده اند و به همین دلیل تقاضای سنگ آهن افرایش پیدا کرده است. بهبود در شرایط تولید بازار فولاد چین بازار سنگ آهن را تکان داده است و با توجه به  تقاضای بالای فولاد، میزان موجودی بازار فولاد چین نسبت به ماه قبل با سرعت بیشتر در حال کاهش است.

رشد 21 و 15 درصدی تولید آند و کاتد شرکت ملی مس

شرکت ملی صنایع  مس ایران طی سال 97، بیش از 247 هزار تن کاتد و 313 هزار تن آند  مس تولید کرد. این میزان تولید حاکی از رشد تولید 15 و 21 کاتد و آند در سال گذشته دارد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، شرکت ملی صنایع  مس طی سال 97، افزون بر 313 هزار و 785 تن آند تولید کرده است که با این میزان تولید، برنامه 260 هزار تنی سال 97 را با 21 درصد رشد محقق کرده است.

این مجموعه طی این بازه زمانی، تولید 247هزار و 384 تن کاتد  مس را به ثبت رساند که نسبت به برنامه سال، از رشد 15 درصدی برخوردار بوده است.

رشد استخراج سنگ معدن

خسارت حدود 2 هزارمیلیارد تومانی سیل به واحدهای تولیدی و صنفی/ کمک به واحدهای اسیب دیده با امهال وام و معافیت مالیاتی

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به خسارت حدود 2 هزار میلیارد تومانی سیل به واحد های صنعتی، معدنی و صنفی از کمک به واحدهای این بخش از طریق امهال وام، معافیت مالیاتی و... خبر داد. 

رضا رحمانی درباره خسارت سیل به بخش های صنعت، معدنی و تجارت گفت: حدود 2 هزارمیلیارد تومان این واحدها خسارت دیده اند و 25 شهرک صنعتی دچار آب گرفتگی شده است و البته هنوز آمار استان خوزستان به این لیست اضافه نشده است.

رحمانی افزود: همچنین 300 واحد صنعتی آسیب دیده اند و 9 هزار واحد صنفی دچار آب گرفتگی و خسارت از 20 تا 90 درصد شده اند.

اقلام ضروری سیل زدگان در کوتاه ترین زمان ممکن تامین می گردد

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت :

علی محمدی، معاون منابع انسانی و امور اجتماعی فولاد خوزستان شامگاه ۲۲ فروردین ماه ۹۸ در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی اظهار داشت: در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی و امداد رسانی به شهروندان عزیز، اقلام ضروری و مورد نیاز ساکنان مناطق سیل زده در کوتاه ترین زمان ممکن تامین می گردد.

 

پیشنهادات کاربردی برای دولت در سال 98

پیشنهادات کاربردی برای دولت در سال 98 ؛

یزدخواستی

مهندس مرتضی یزدخواستی، مدیرعامل شرکت صبا فولاد خلیج فارس در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد:

تأمین مواد اولیه موردنیاز بنگاه‌های تولیدی یکی از چالش‌های اصلی است/ دولت برای تصمیمات خود بخش خصوصی را هم مدنظر داشته باشد/ درگیر اصلاحیه‌های پیاپی نباشیم

 

شرکت مس در 97 خوش درخشید/ رشد 21 و 15 درصدی تولید آند و کاتد

مهندس «سعد عبدی»، مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس گفت: در سال 1397 شرکت ملی صنایع مس ایران 247هزار و 384 تن کاتد مس تولید کرده است که نسبت به برنامه سال از رشد 15 درصدی برخوردار شده است.

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس با اعلام این خبر و با تأکید بر این‌که این میزان تولید در عمر شرکت بی‌سابقه بوده است گفت: طی این بازه زمانی شرکت مس 313هزار و 785 تن آند تولید کرده است که با این میزان تولید برنامه 260 هزار تنی سال 97  را با 21 درصد رشد محقق کرده است.

پرواز شاخص بورس به ارتفاع ۱۹۳ هزار واحد

شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه ۳۵۵۳ واحد رشد کرد.

به گزارش معدن نامه در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه تعداد 3 میلیارد و 647میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزش 11795میلیارد ریال در 273هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با رشد 3553واحدی در ارتفاع 193هزار و 978واحد قرار گرفت.

بیشترین اثر مثبت بر رشد دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای معاملاتی فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران و فولاد خوزستان شد و در مقابل نمادهای معاملاتی به پرداخت ملت، حمل و نقل بین المللی خلیج فارس و ایران ترانسفو با افت خود مانع افزایش بیشتر شاخص بورس شدند.

کاهش نرخ مالیات بر ارزش افزوده بنگاه های اقتصادی تا ۲ هفته آینده

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به فعالان اقتصادی مژده داد تا دو هفته آینده نرخ مالیات بر ارزش افزوده بنگاه های اقتصادی کم خواهد شد.

جهش 3 هزار و 535 واحدی شاخص بورس تهران/ دلایل رشد شاخص بورس چیست؟

بورس اوراق بهادار تهران بی‌توجه به اقدام خصمانه آمریکا علیه سپاه امروز هم به رشد اکثر شاخص‌های خود ادامه داد و شاخص کل تا این لحظه 3553 واحد رشد کرد.

به گزارش معدن نامه بر اساس اطلاعات مندرج در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران این بورس علیرغم اقدام خصمانه آمریکا در تروریستی خواندن سپاه پاسداران امروز هم روند افزایشی بازار را پی گرفت و عمده شاخص‌های بورس اوراق بهادار سبزپوش بوده و رشد کردند.

امروز تا لحظه تنظیم خبر ،شاخص کل بورس اوراق بهادار با 3 هزار و 553 واحدی به رقم 193 هزار و 966 واحد رسید.

قابلیت رشد سهم معدن در زنجیره های صنعتی تا 40 برابر

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: بنا بر گزارش نهادهای معتبر آماری جهانی، سهم معدن در زنجیره های صنعتی تا 40 برابر قابلیت رشد دارد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور با بیان این مطلب اظهار داشت: نقش معدن در اقتصاد برخی کشورها بسیار حیاتی است و توانسته سهم بالایی در توسعه زنجیره های صنعتی ایفا کند و زیرساخت های صنعتی و اشتغال قابل توجهی برای آنها به وجود آورد.

وی ادامه داد: در کشور ما نیز با توجه به وجود ذخایر معدنی غنی و نیروی انسانی توانمند، این سهم می تواند ارتقا یابد.

ثبت رکوردهای سه گانه زغال سنگ طبس در استخراج، تولید و فروش

شرکت زغال سنگ پروده طبس با استخراج یک میلیون و 347 هزار تن زغال سنگ خام، تولید 633 هزار تن کنسانتره زغال سنگ کک شو و همچنین فروش 640 هزار تن محصول، سه رکورد جدید در حوزه زغال سنگ ایران ثبت کرد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، زغال سنگ پروده طبس که در چهار دوره متوالی سال های 93 تا 96 پیشتاز استخراج زغال سنگ کشور بوده، در سال 97 نیز برای پنجمین سال متوالی به عنوان بزرگترین تولیدکننده زغال سنگ ایران، جایگاه خود را تثبیت کرد.

حسام ادیب، رئیس هیئت مدیره گروه دانش بنیان پاترون

سال 97 با فاصله پر چالش ترین سال در تمام دوران گروه پاترون بود که بخش عمده ای از آنها به عوامل بیرونی مرتبط بود.

به طور خلاصه چالشهای گروه پاترون در سال 97 موارد زیر بودند:

آغاز دومین ممیزی HSEE شرکت های ایمیدرو از اواخر فروردین

مدیر بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی ایمیدرو گفت: دومین ممیزی عملکرد بهداشت،‌ ایمنی،‌ محیط زیست، انرژی (( HSEE شرکت های تابعه ایمیدرو از اواخر فروردین آغاز می شود. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، امیر ولدخانی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: ایمیدرو با هدف ارتقای عملکرد  HSEE شرکت های تابعه، از سال 96 اقدام به ممیزی عملکرد این واحد ها کرد.

وی ادامه داد: در برنامه ممیزی سال 98، مدیریت سبز در فرمت پرسشنامه اضافه شد. در این برنامه، توجه ویژه ای به مسائل بهینه سازی مصرف آب و انرژی و مدیریت محیط زیست خواهیم داشت.

افزایش 2.3 درصدی تولید معادن مس جهان

میزان تولید معادن مس شرکت های جهان طی 12 ماهه سال 2018 میلادی، 2.3 درصد افزایش یافت.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، براساس تازه ترین گزارش گروه مطالعات بین المللی مس (ICSG)، تولیدکنندگان معادن مس جهان از ابتدای ژانویه تا پایان دسامبر 2018، حدود 20 میلیون و 520 هزار تن ماده معدنی تولید کردند. این رقم در سال 2017 میلادی، 20 میلیون و 60 هزار تن بود.

موانع خودساخته صادرات به عنوان پیشران تولید رفع شود / سختگیری های بیمه و مالیات کاهش یابد / قیمتهای بازار انرژی اصلاح شود

شیوا نیک وظیفه

تحقق شعار رونق تولید نیازمند الزاماتی در حوزه سیاست‌گذاری اقتصادی است که دولت متولی اصلی آن به حساب می آید، البته اهمیت نقش سایر نهادهای نظام و مردم نیز نباید نادیده گرفته شود. تولیدکنندگان به عنوان افرادی که قوانین لحاظ شده از جانب دولت را در دستور کار خود قرار می دهند، حق پیشنهاد و انتقاد از این دستورات را دارد. در حوزه معدن و فولاد نیز تولیدکنندگان نقطه نظراتی دارند که می تواند در بهبود شرایط تاثیر گذار باشد.

اولویت وزرات صمت کمترین ضرر به بدنه اقتصاد است / سعی در تسهیل شرایط برای تمامی بخش‌های حوزه معدن و فولاد داریم

شیوا نیک وظیفه

شنیدن صدای تولیدکنندگان اگرچه کاری درست است اما زمانی که به گوش دولت نرسد مؤثر نخواهد بود به همین خاطر پس از صحبت‌های متوالی با تولیدکنندگان و بررسی چالش‌های آن‌ها به سراغ وزارت صنعت، معدن و تجارت رفتیم تا پاسخ‌های دولت در مقابل بخش خصوصی را بشنویم که در برخی موارد هم محق بوده است.

چالش‌های صنایع پایین‌دست فولاد و انتظارات حمایتی از دولت در سال رونق تولید

شیوا نیک وظیفه

امیرحسین کاوه دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی در گفتگویی با معدن نامه در راستای اقدامات مثبت دولت در سال 98 عنوان کرد: رونق تولید در سال 98 به پارامترهای متعددی ارتباط پیدا می‌کند اما آنچه نقش اصلی را دارد و می‌بایست همچون چتری بر پیکره تفکری نظام تصمیم گیران صنعتی و اقتصادی کشور سایه بگستراند و بارها نیز از سوی مقام معظم رهبری تأکید شده است؛ تکیه بر توانمندی‌های داخلی، بهره‌مندی از قابلیت‌های موجود صنایع، اعتماد به صنعت گران داخل از منظر محصولات استاندارد و خدمات با کیفیت، اعتماد به جوانان متخصص کشور به همراه هم‌دلی و تلاشی است.

ممنوعیت صادرات فولاد توسط شرکتهای بازرگانی غیر تولیدی ابلاغ شد

بر اساس ابلاغیه گمرک ایران، از این پس صادرات محصولات فولادی تنها توسط شرکتهای تولیدی آن محصول و نماینده رسمی آنها امکان پذیر است.

به گزارش معدن نامه بررسی بخشنامه صادر شده از سوی گمرک ایران نشان میدهد، صادرات محصولات فولادی (5کد تعرفه) صرفا از طریق واحدهای تولیدی آن محصول و یا نماینده رسمی آنان مطابق با روال جاری  سایر فراورده های فولادی همانند شمش و آهن اسفنجی پس از تایید وزارت صنعت  امکان پذیر است.

موضوع صادرات فولاد از جهت بازگشت ارزهای صادراتی حائز اهمیت بوده و به نظر میرسد بخشنامه در راستای اطمینان از بازگشت ارز صادراتی فولادیها صادر شده باشد./تسنيم

کمک شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به استانهای سیل زده

  در نشستی که در مورخ ۱۸ فروردین ماه با حضور مهندس تقی زاده و مدیران عامل بنگاه های بزرگ معدنی و صنایع معدنی در محل ایمیدرو برگزار شد، ایمیدرو و بنگاه های بزرگ معدنی و صنایع معدنی، 100 میلیارد تومان برای استان های سیل زده اختصاص دادند.
این شرکت ها، تاکنون به صورت داوطلبانه کمک های مختلفی اعم از تجهیزات، مواد غذایی، پتو و اعزام نیروهای امدادی در اختیار سیل اخیر استان های کشور قرار داده اند که ، منشا اثرات مفیدی بود.
همچنین مقرر گردید کمک های نقدی یاد شده،به شماره حسابی که سازمان مدیریت بحران اعلام می کند، واریز شود.

شاهد اقدامات مثبتی در راستای تفاهم نامه با فولاد مبارکه هستیم

شیوا نیک وظیفه

شهریورماه امسال نامه‌ای از وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شد که طبق این دستورالعمل، جعفر سرقینی به فولادسازان در خصوص رانت زدایی برای معاملات صورت گرفته در بورس کالا و اصلاح قیمت‌های خود متناسب با قیمت‌های فعلی کشف‌شده از تاریخ 1 مرداد تا 20 شهریورماه همین سال، دستور دریافت مابه‌التفاوت قیمتی را ابلاغ کرد.

اقدام بزرگان معدنی و صنایع معدنی؛‌ اختصاص 100 میلیارد تومان به استان های سیل زده

ایمیدرو و بنگاه های بزرگ معدنی و صنایع معدنی، طی یک تصمیم ملی امروز در نشستی، 100 میلیارد تومان برای استان های سیل زده اختصاص دادند.

امضای تفاهم نامه همکاری اتاق بازرگانی بصره و بورس کالای ایران

همزمان با سفر عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق و هیات همراه به تهران، آن هم کمتر از یک ماه پس از سفر حسن روحانی، رییس جمهور کشورمان به عراق که بیانگر عزم دو کشور برای اجرای توافقات انجام شده است، امروز تفاهمنامه همکاری میان بورس کالای ایران و اتاق بازرگانی بصره در راستای توسعه همکاری های تجاری و بازرگانی دو کشور امضا شد.

رفع موانع تولید، کلید تحقق شعار سال است

دبیر سندیکای تولید کنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران با اعلام اینکه موانع تولید باید از سوی مجلس و دولت کنار زده شود، گفت: دولت باید به مسیر طراحی شده رهبری در سال 98 برای رونق حوزه تولید التزام عملی داشته باشد.

تأمین مواد اولیه موردنیاز بنگاه‌های تولیدی یکی از چالش‌های اصلی است/ دولت برای تصمیمات خود بخش خصوصی را هم مدنظر داشته باشد/ درگیر اصلاحیه‌های پیاپی نباشیم

شیوا نیک وظیفه

شروع سال نو می‌تواند بهانه‌ای باشد تا مشکلات تولید سال قبل را بررسی کرده و راهکارها را در سال جدید اجرایی کنیم، بهترین گزینه برای یافتن چالش‌ها خود تولیدکنندگان هستند که با این چالش‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند و بیشتر از هر کسی به آن واقف‌اند.

بهتر است دولت این موضوع را در نظر داشته باشد و تصمیمات خود را به‌تنهایی اتخاذ نکند که به‌واسطه آن ناگزیر به اصلاحیه‌های مکرر برای هر بخش‌نامه ای باشد.

تولید 33میلیون تن در سال2018

چین با تولید 33میلیون تن  آلومینیوم در صدر تولیدکنندگان این ماده معدنی در سال 2018 قرار گرفت. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، به نقل از وب سایت سازمان مطالعات زمین شناسی آمریکا ((USGS، تولید  آلومینیومچین در سال گذشته میلادی به 33 میلیون تن رسید و این کشور همچنان در صدر تولیدکنندگان برتر این ماده معدنی ایستاد. این میزان در سال 2017 میلادی، 32میلیون و 300هزار تن به ثبت رسید.

همچنین تولید جهانی  آلومینیوم از 59 میلیون و 400هزار تن در سال2017 به 60میلیون تن در سال 2018 افزایش یافت.

اجراي توافقات مشترک ایران و عراق منجر به رونق تولید و توسعه صادرات می شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اجرای توافق تجاری با عراق مبنی بر افزایش تجارت بین دو کشور به 20 میلیارد دلار تا سال 1400 خواهان تسریع در اجرای توافقات شد. 

رحمانی در نشست مشترک با وزیر تجارت عراق گفت : در این مدت کوتاه سه ملاقات بین بنده و وزیر تجارت عراق برگزار شده که این دیدارها برای توسعه روابط دو جانبه موثر خواهد بود و در سفر چندی پیش به بغداد نیز توانستیم چندین تفاهم نامه همکاری بین وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران و وزارت تجارت عراق امضا کنیم که این تنها یکی از توافقات امضا شده میان دو کشور در این سفر بود.

استمرار امداد رسانی به مناطق سیل زده استان خوزستان اولویت اصلی ماست

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت
محمد کشانی، مدیرعامل فولاد خوزستان از استمرار امداد رسانی به مناطق سیل زده خبر داد.

محمد کشانی عصرگاه ۱۷ فروردین ۹۸ در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی، اظهار داشت: در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی و کمک رسانی مستمر به ساکنان مناطق سیل زده، با تمام توان و بسیج کلیه امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی مشغول فعالیت هستیم.

قطار صنعت فولاد در انتظار توسعه زیرساخت

حمل و نقل، نقش تعیین‌کننده و کلیدی در توسعه صنایع فولادی ایفا می‌کند. امروزه به‌واسطه گسترش ظرفیت تولید فولاد کشور در افق‌های مشخص، نیاز به فراهم کردن زیر ساخت‌‎های مناسب برای حمل و نقل مواد اولیه و محصولات این صنعت بیش از پیش احساس می‌شود. علاوه بر این، توسعه هر چه بیشتر زیرساخت‌های ریلی در کشور می‌تواند ضمن به حداقل رساندن هزینه‌های حمل و نقل، قیمت تمام شده محصول نهایی را کاهش داده و شرکت‌های تولیدکننده را به سوی استفاده حداکثری از این ظرفیت‌ها سوق دهد.

صدور 8.2 میلیارد دلار کالای معدنی و صنایع معدنی؛ سهم 21درصدی از کل صادرات

ارزش صادرات محصولات معدنی طی 11ماهه سال97 بیش از 8 میلیارد و 299 میلیون دلار اعلام شده است. این بخش سهم 21 درصدی از ارزش کل صادرات کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، از ابتدای فروردین تا پایان بهمن ماه 97، افزون بر 51 میلیون و 770 هزار تن انواع محصولات معدنی صادر شد که ارزش آن به 8 میلیارد و 299 میلیون و 60 هزار دلار رسید. این در حالی است که میزان صادرات وزنی این محصولات، 6 درصد کاهش یافت.

رشد 17 درصدی ارزش صادرات فولاد

ساختمان آزمایشگاه جدید فولاد سازی، آماده بهره برداری شد

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت
غلامرضا عباللهی مدیر اجرای پروژه‌ها گفت : عملیات طراحی و ساخت آزمایشگاه جدید فولادسازی به اتمام رسید و این آزمایشگاه اکنون آماده بهره برداری می باشد.

عبداللهی در تشریح این خبر گفت : به دلیل معیوب بودن ساختمان آزمایشگاه و نواقص عدیده ای که در سیستم به وجود آمده بود، واحد کنترل کیفی و آزمایشگاه ، درخواست نوسازی را در خصوص بازسازی آزمایشگاه فولاد سازی مطرح کرد.

مصرف انرژی و آب فولاد مبارکه از میانگین مصرف جهانی کمتر است

مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی فولاد مبارکه گفت: اجرای پروژه‌های متعدد در فولاد مبارکه در زمینۀ بهینه‌سازی مصرف انرژی و آب شرایطی فراهم کرده است که مصرف آب این شرکت از میانگین مصرف جهانی کمتر و در زمینۀ مصرف انرژی در واحد گندله‌سازی یک الگوی جهانی باشد.

ارسال کمک‌های مردمی به استان سیل‌زده لرستان توسط ناوگان ترابری سنگین شرکت فولاد مبارکه

در پی جاری شدن سیل در استان‌های گلستان و لرستان، مدیران و کارکنان شرکت فولاد مبارکه دوشادوش سایر هم‌وطنان شریف ایران با ارسال کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود به یاری سیل‌زدگان این استان‌ها شتافتند.

بازار محصولات فولادی در سالی که گذشت

شیوا نیک وظیفه

در سالی که گذشت ما شاهد روند نزولی قیمت محصولات فولادی در سطح جهانی بودیم این روند در بازار داخلی با تغییرات متفاوت و اخبار چالش‌برانگیزی همراه بود. ابتدای سال جو بازار آرام بود اما از تابستان سال 97 که شاهد کاهش شدید ارزش ریال بودیم بازار هم متشنج شد بعلاوه اینکه اعمال تحریم‌ها در این سال مزید بر علت شد تا شرایط برای بازار محصولات فولادی سخت‌تر شود.

عملکرد فولاد مبارکه در سال 97 در تولید و سودآوری اقتصادی بسیار موفقیت‌آمیز بوده است

مهنــــــدس عظیــمــیــــــــان، مدیرعامل فولاد مبارکه، در گردهمایی مدیریت و کارکنان شرکت، طی سخنانی با اشاره به ویژگی‌های مولای متقیان حضرت علی (ع) گفت: در شرایط اقتصادی فعلی کشور، همۀ ما باید رفتار و شیوۀ این امام همام را سرلوحۀ کار خود قرار دهیم تا بتوانیم به‌خوبی بر مشکلات فائق آییم.
 
وی در ادامه از زحمات مدیریت و کارکنان شرکت در سال 97 قدردانی کرد و با بیان این‌که عملکرد فولاد مبارکه در سال 97 در تولید و سودآوری اقتصادی بسیار موفقیت‌آمیز بوده است، گفت: فولاد مبارکه توانست اهداف سال 97 خود را در اکثر نواحــی و بخــش‌ها به‌خــوبی محقق کند.

رشد ٥٢ درصدی ارزش معاملات بورس کالای ایران

بررسی آمارهای معاملاتی سال ۱۳۹۷ بورس کالای ایران حاکی از آن است که ارزش کل معاملاتی این بورس در سه بخش بازار فیزیکی، بازار قراردادهای مشتقه و بازار مالی به رقمی بیش از ۱۷۸۶ هزار و ۳۰۵ میلیارد و ۶۳۱ میلیون ریال رسید که در مقایسه با سال ۱۳۹۶ با رشد ۵۲ درصدی رو به رو شد.

به گزارش معدن نامه سال گذشته بیش از ۲۴ میلیون و ۸۴۰ هزار تن انواع کالا به ارزشی بیش از ۸۸۴ هزار و ۳۰۸ میلیارد و ۵۹۸ میلیون ریال در بازار فیزیکی بورس کالای ایران دادوستد شد که کاهش ۷ درصدی حجم معاملات و رشد ۷۷ درصدی ارزش معاملات به ثبت رسید.

تالار صنعتی و معدنی

نحوه جبران خسارت واحد های تولیدی سیل زده در جلسه آینده دولت تصمیم گیری می شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت از تصمیم گیری نحوه جبران خسارت واحد های تولیدی سیل زده در جلسه آتی هیات دولت خبر داد.
 رضا رحمانی گفت: برآورد خسارت های وارده به واحدهای تولیدی آسیب دیده از سیل انجام شده و تلاش می شود تا این واحدها سریعا وارد مدار تولید شوند.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر جبران تخریب های سیل، ادامه داد: تلاش می کنیم در هیات دولت تسهیلات بسیارخوب و کم بهره برای جبران خسارات واحدهای تولیدی در نظر گرفته شود.
رحمانی با اشاره به نامگذاری سال و ضرورت حفظ و رونق تولید، افزود: جبران آسیب و تسهیلات واحدهای تولیدی بر حسب خسارت وارده متغیر خواهد بود.

خدمت جهادی به مردم ادامه دارد

علی محمدی، معاون منابع انسانی و امور اجتماعی فولاد خوزستان ۱۴ فروردین ماه ۹۸ اظهار داشت: بروز سیلاب بدلیل بارش های اخیر در استان های بالا دستی و سرازیر شدن حجم بالای آب به استان خوزستان، خسارت های را بهمراه داشته است، لیکن در صدد هستیم با فعالیت شبانه روزی کارکنان تلاشگر و استفاده از تمامی ظرفیت امکانات و تجهیزات به مردم شریف استان کمک رسانی کنیم.

وی افزود: یکی از راههای ایفای مسئولیت های اجتماعی هر سازمان، کمک رسانی به مردم در حوادث غیر مترقبه است و مجموعه فولاد خوزستان وظیفه خود دانسته در این خصوص پیشقدم باشد و خدمت جهادی به مردم عزیز را تا رفع مشکلات بوجود آمده ادامه دهد.    

رکوردهای تولید باعث مزیت رقابتی در آینده میشوند

در سال 1397، شرکت‌های فولادی با مشکلات داخلی و خارجی  بسیاری دست و پنجه نرم کردند. مشکلات اقتصادی ناشی از هر دلیل، فروش و صادرات آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده بود. با این حال این بنگاه‌های تولیدی، مخصوصا در حوزه فولاد سعی کردند تا مسیرهای جدیدی برای پیشرفت باز کنند. در این میان شرکت فولاد هرمزگان توانست با اقدامات به‌موقع و نیز اتخاذ استراتژی‌های صحیح نه‌تنها وضعیت تولید خود را بهبود بخشد، بلکه فتح بابی برای پیشرفت سال‌های آینده نیز باشد.. فرزاد ارزانی اعتقاد دارد هر قدر که بازار فولاد دچار مشکل باشد، اتخاذ استراتژی صحیح فولادساز را نجات می‌دهد.

ایران تعرفه واردات برخی اقلام از قزاقستان و کشورهای عضو اوراسیا را کاهش می‌دهد

رسانه قزاقستانی گزارش میدهد :
پیش نویس قانونی "در خصوص تصویب توافقنامه‌ای موقت به دنبال ایجاد یک منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو آن از یک سو، و از سوی دیگر جمهوری اسلامی ایران، امروز در یک جلسه الحاقی کمیته سیاست های اقتصادی، توسعه نوآوری و کارآفرینی مجلس قزاقستان، تدوین شد.
مطابق با این توافقنامه، طرف ایرانی تعرفه واردات ۸۶۴ قلم کالا را کاهش خواهد داد، که از این اقلام، ۲۶۲ مورد مربوط به حوزه کشاورزی و ۶۰۲ مورد هم به حوزه صنعت مربوط میشود.
معاون وزیر اقتصادی قزاقستان همزمان با رونمایی از این توافقنامه عنوان نمود 

با تمام توان در کنار مردم سیل زده هستیم

محمد کشانی، مدیرعامل فولاد خوزستان از آماده باش کامل نیروی انسانی و بسیج امکانات و تجهیزات برای کمک رسانی به ساکنان مناطق سیل زده خبر داد. 
محمد کشانی عصرگاه ۱۲ فروردین ۹۸ در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی، اظهار داشت: مجموعه فولاد خوزستان در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی و با توجه به بارندگی های اخیر و بروز سیلاب در استان خوزستان، با تمام توان و بسیج کلیه امکانات و تجهیزات در کنار مردم سیل زده است. 
وی خاطرنشان کرد: فولاد خوزستان ضمن اعلام آمادگی کامل نیروی انسانی خود جهت خدمت رسانی به ساکنان مناطق سیل زده، تمامی امکانات و تجهیزات را برای امداد رسانی فراهم ساخته است.

شهرک های صنعتی کشور به حالت آماده باش درآمدند

با دستور رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت تمامی شهرک های صنعتی در معرض بارندگی کشور به حالت آماده باش درآمدند.
در پی هشدارهای سازمان هواشناسی مبنی بر احتمال وقوع سیل در برخی نقاط کشور، رضا رحمانی به مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران دستور داد تا در همه شهرک های صنعتی اقدامات پیش گیرانه از سیل و آب گرفتگی انجام پذیرد.
بر اساس دستور وزیر صنعت،معدن و تجارت مدیران عامل شرکت های استانی شهرک های صنعتی موظفند از تمام امکانات برای جلوگیری از وقوع سیل و آبگرفتگی در شهرک های صنعتی استفاده کرده و مانع از آسیب دیدن واحدهای تولیدی شوند.

لایروبی رودخانه‌های فصلی روستاهای شهرستان ورزقان

به همت مجتمع مس سونگون و در پی شرایط اضطراری و نامساعد جوی؛ عملیات لایروبی رودخانه‌های فصلی تعدادی از روستاهای شهرستان ورزقان انجام شد.