می 2019

پیام محمد کشانی مدیر عامل فولاد خوزستان به مناسبت شرکت در راهپیمایی روز قدس

مدیر عامل شرکت فولاد خوزستان، بیانیه ای جهت دعوت به حضور کارکنان ولایت مدار فولاد خوزستان در راهپیمایی روز جهانی قدس صادر کرد

متن بیانیه به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحیم الرحیم

 

"روز جهانی قدس" امسال در حالی از راه می رسد که وجدان های آگاه و دیدگان هوشیار مردم جهان شاهد یکی از فجیع ترین نسل کشی ها و قتل و غارتهای ضد بشری و ادامه اشغالگری و ظلم بیشرمانه علیه آوارگان بی دفاع و مظلوم غزه و فلسطین هستند که نشان از ترس و درماندگی و استیصال صهیونیسم در مقابل مقاومت اسلامی و شجاعت مثال زدنی مردم بی دفاع فلسطین است.

ارزآوری و اشتغالزايي مهمترین رکن صنعت فولاد در هرمزگان

مهندس ارزاني در  ضيافت افطاری تولیدکنندگان و صاحبان صنایع و معادن استان که به میزبانی آیت‌اللهنعیمآبادی نماینده ولی فقیه در استان و امامجمعهبندرعباس به مناسبت سال رونق تولید برگزار گردید، اظهارداشت: توسعه صنعت فولادهرمزگان با چشم اندازی بلند مدت در دستور كار است که البته اين مهم مستلزم مطالبه‌گری عمومي است.

وي با اشاره به سخنان دكتر روحاني در سال ١٣٩٢مبني برتوليد ١٠ميليون توليد فولاد در هرمزگان گفت : همه دستگاهها بايد براي تحقق اين امر تلاش كنند و قطعا با توليد اين حجم فولاد در اين استان شاهد رشد قابل توجه اقتصاد منطقه خواهيم بود .

فرمان ترخیص نسیه کالاها

رفع حبس ماشین‌آلات تولیدی، مواد اولیه و قطعات وارده صنعتی کلید خورد و گمرک ایران فرمان ترخیص نسیه این کالاها را صادر کرد. این گام جدید در راستای «حمایت از تولید داخلی»، «بهبود فضای کسب‌‌وکار» و «تسهیل تشریفات گمرکی برای واحدهای تولیدی معتبر» برداشته شده تا کالاهای مورد نیاز به جای انباشت در گمرکات، در مدار تولید قرار گیرد. 

رکوردشکنی تولید آهن اسفنجی در کشور/ صادرات این محصول کم شد

تولید آهن اسفنجی در نخستین ماه سال ۹۸ با رشد ۱۴ درصدی نسبت به ماه مشابه پارسال به رقم ۲ میلیون و ۵۴۲ هزار تن رسید.

آمارهای انجمن تولید کنندگان فولاد ایران حاکی است، فروردین ۹۷ بالغ بر ۲ میلیون و ۲۲۵ هزار تن آهن اسفنجی تولید شده بود.

داده های مورد بررسی گویای آن است که صادرات آهن اسفنجی در فروردین امسال به رقم ۴۴ هزار تن رسید که در مقایسه با فروردین پارسال افت ۱۰ درصدی را نشان می دهد.

سهم آهن اسفنجی از کل صادرات یک ماهه ۸.۱ درصد ثبت شد، در عین حال میزان صادرات این ماده در فروردین سال گذشته ۴۹ هزار تن بود.

ندیمی به مدیرعاملی شرکت فولاد غرب آسیا منصوب شد

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه  شرکت فولاد غرب آسیا که عنوان بزرگترین کارخانه تولید ورق های نورد سرد در کشور را به خود اختصاص داده و با در اختیالر داشتن سهم ۲۵ درصدی از نیاز مواد اولیه صنایع خودرو سازی، لوازم خانگی و لوله سازی کشور نقش اساسی در توسعه صنایع پایین دستی دارد عزم خود را جزم کرده  تا اهداف خود در سند چشم انداز ۲۰ ساله و تولید ۲۸ میلیون تنی فولاد را محقق کند.

ترکیه درصدد است با از دست دادن بازار امريكا و مشكلات صادرات فولاد ايران بعد از تحريم، بازار را قبضه كند

در آمار جديدي كه از انجمن توليدكنندگان فولاد در توليد از ابتداي سال موفق عمل شده است. در کنار رشد مناسب تولید، فروردین ماه برای صادرات فولادسازان نیز ماه مناسبی بود؛ بر اساس اعلام ایمیدرو، فولادسازان بزرگ کشور در این ماه مجموعاً 437 هزار تن فولاد صادر کرده‌اند که 25 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد کرده است و این در حالی است که صنعت فولاد کشور در همین مدت، تحت سخت‌ترین تحریم‌های آمریکا قرار داشته است.

حمایت تمام عیار کارگران فولاد مبارکه از مدیرعامل این شرکت

در روزهایی که بازی سپاهان و پرسپولیس به داغ ترین موضوع محافل خبری تبدیل شده و پدیده ریشه دار تقابل "پایتخت و شهرستان" بر سر زبان ها افتاده است، خبر داغ دیگری نیز از نوع شایعه از اصفهان به گوش می رسد که منابع پایتخت نشین آن را هنوز تایید نکرده اند. 

دولت از سهامداری فولاد مبارکه خارج می شود/ دستور سازمان خصوصی برای تعیین تکلیف هر چه سریع تر واگذاری ها

پیرو تصویب واگذاری بلوکی باقیمانده سهام دولت در ۱۸ شرکت بورسی و فرابورسی، درصد سهام دولت در هر یک از شرکت ها مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد سازمان بورس اوراق بهادر و فرابورس تهران مقدمات لازم جهت واگذاری این شرکت ها را فراهم آورد.

به گزارش معدن نامه به نقل از چیلان ، پیرو آخرین جلسه هیئت واگذاری که عرضه باقی مانده سهام دولت در شرکت‌های بزرگ به صورت بلوکی به همراه قیمت پایه به تصویب رسید تا سازمان خصوصی سازی آماده فروش ۱۸ شرکت بورسی و فرابورسی شود، میزان سهام دولت در هریک از این شرکت ها مورد بررسی قرار گرفت.

شیلی تا 100 سال ذخیره دارد

شیلی با 170 میلیون تن ذخایر  مس در صدر جهان قرار دارد. این کشور با روند استخراج کنونی تا 100 سال آینده ذخیره دارد. پس از شیلی، استرالیا و پرو قرار دارند.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، به نقل از وب سایت Investing News، از مجموع 830 میلیون تن ذخایر جهانی مس، شیلی با در اختیار داشتن 170 میلیون تن ذخایر فلزسرخ (تقریبا 2 برابر دخایر  مس پرو )، در سال 2018میلادی در صدر جهان ایستاد. این میزان ذخایر با روند استخراج کنونی، تولید  مس این کشور را تا 100 سال آینده تضمین خواهد کرد.

انجام بیش از ۴ هزار میلیارد تومان طرح‌ توسعه‌ای در مس سونگون

دکتر سعد محمدی در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی عنوان كرد: مجتمع مس سونگون با ذخایر جدید اکتشافی باید رشد و توسعه‌اش دنبال شود و با توجه به طرح احداث کارخانه ذوب ۱۰۰ هزار تنی و همچنین کشف ذخایر جدید فاز سه تغلیظ احداث خواهد شد.
وي افزود:در دوره نخست مدیریتم بر شرکت مس ۵۴ طرح توسعه‌ای تعریف شد و چشم‌انداز تولیدی شرکت مس به  ۷۰۰ هزار تن کاتد افزایش یافت. در حال حاضر مجتمع مس سونگون ۱۷ طرح توسعه‌ای با سرمایه‌گذاری بیش از ۴هزار میلیارد تومان دارد که در سال ۹۸ هزار میلیارد تومان عملیاتی می‌شود.

فاز نخست کارخانه آلومینیوم جاجرم در انتظار بهره‌برداری رسمی

مدیرعامل مجتمع آلومینیوم جاجرم خبر از بهره‌برداری رسمی مجتمع آلومینیوم جاجرم داد.

تخلیه ۹۲ هزار واگن مواد فله معدنی در منطقه ویژه خلیج فارس

طی سال گذشته صورت گرفت :

تخلیه ۹۲ هزار واگن مواد فله معدنی در منطقه ویژه خلیج فارس 

مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از ارتقا زیرساخت های حمل و نقل ریلی این منطقه عظیم اقتصادی خبر داد و گفت: سال گذشته بیش از 92هزار واگن در این منطقه تخلیه شد.

 

صادرات فولاد در آستانه تحریم رکورد زد

فروردین ماه برای صادرات فولادسازان نیز ماه مناسبی بود؛ چرا که بر اساس اعلام ایمیدرو، فولادسازان بزرگ کشور در این ماه مجموعاً 437 هزار تن فولاد صادر کرده‌اند که 25 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد کرده است.

صادرات ۱۲ هزار تن فولاد به روسیه

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد: ۷۳۰ تن فولاد استوانه‌ای توپر از بندر امیرآباد به کشور روسیه صادر شد.
به گزارش معدن نامه به نقل از خبرگزاری صدا و سیما به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی؛ سیاوش رضوانی افزود: قرار است ۱۲ هزار تن فولاد استوانه‌ای توپر در چند نوبت به روسیه ارسال شود.
وی اظهار داشت: صادرات فولاد از بندر امیرآباد که در گذشته نیز سابقه دارد می‌تواند به تنوع بخشیدن کالا‌های صادراتی کمک کند.

کاهش تولید ویژگی مشترک در سه‌ماهه نخست 2019

گزارش تولید و مالی کمپانی‌های بی.اچ.پی، کودلکو، فری‌پورت مک موران و گلنکور در سه‌ماهه اول سال 2019 منتشر شد. بر پایه این گزارش تمامی کمپانی‌ها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر تولید و فروش با کاهش روبرو شدند.

جهش بیش از ۵ هزار واحدی شاخص کل بورس با حمایت فولاد و فملی

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز سه شنبه هفتم خردادماه ۹۸، با افزایش ۵۶۷۹ واحدی معادل ۲.۶۱ درصد به رقم ۲۲۳ هزار و ۵۷۳ واحد رسید. این در حالی است روز یکشنبه شاهد رشد ۲۳۵۹ واحدی معادل ۱.۵۲ درصد نماگر بودیم.

امکان کاهش عرضه سنگ آهن تشدید شد / طبق پیش بینی ها میانگین قیمت سنگ آهن برای امسال بالا رفت

در روزهای اخیر شاهد افزایش در قیمت معاملات فیوچرز سنگ آهن  بودیم در این شرایط کارشناسان بازار این تداوم صعود در کانال بالای 100 دلار هر تن سی اف آر را محتمل نمی دانند. قیمت برای سنگ آهن خلوص 62 درصد استرالیا در دو روز گذشته از 101 دلار با افزایش دو دلاری به 103 دلار در تن سی اف آر رسید.

استرالیا رکورد "تولید هزاره" طلا را شکست؛ 78تن در سه ماه

تولید طلا در استرالیا طی سه ماهه نخست سال 2019 میلادی به 78 تن رسید که بالاترین میزان تولید سه ماهه نخست از سال1998 است.

به گزارش معدن نامه از ایمیدرو، به نقل از وب سایت The West Australian ، استرالیا طی سه ماهه نخست سال جاری میلادی با تولید 78 تن طلا توانست به بالاترین میزان تولید این فلز زرد در هزاره جدید دست یابد. پیش از این در سه ماهه نخست 1998 میلادی استرالیا81 تن طلا تولید کرده بود.

همچنین مجموع تولید طلا سال 2018 میلادی در استرالیا 317 تن به ثبت رسید و رکورد تولید 314.5 تن تولید در سال1997 را شکست.

تولید مس جهانی کاهشی شد/ قیمت ها به سراشیبی افتاد

میزان تولید معادن مس شرکت های جهان طی دو ماهه نخست سال 2019 میلادی، 1.8 درصد کاهش یافت.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو براساس تازه ترین گزارش گروه مطالعات بین المللی مس (ICSG)، تولیدکنندگان معادن مس جهان در ماه های ژانویه و فوریه 2019، حدود 3 میلیون و 187 هزار تن ماده معدنی تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال 2018 میلادی، 3 میلیون و 246 هزار تن بود.

اخذ گواهینامه استاندارد مدیریت کیفیت آزمایشگاهیISO/IEC17025:2005

ارزیابی اخذ گواهینامه ISO/IEC 17025:2005 توسط تیم ارزیابان مرجع بین المللی ILAC-Analitica روسیه، جناب آقایان FALKIN DMITRII (سرارزیاب) و دکتر علی مبارکی(ارزیاب)، به جهت پیاده سازی و استقرار سیستم مدیریت کیفیت در آزمایشگاه ها بر اساس استاندارد ISO/IEC 17025:2005 ،

تامین مالی در بخش اکتشاف، از محل سود انباشته شرکت ها/ اکتشاف در فارس توسط کنسرسیوم معدنی انجام می شود

رئیس هیات عامل ایمیدرو از برنامه تامین مالی عملیات های اکتشافی از محل سود انباشت شرکت های بزرگ معدنی خبر داد و گفت: با تشکیل یک کارگروه، عملیات های اکتشافی توسط شرکت های بزرگ معدنی انجام می شود.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، خداداد غریب پور در نشست هم اندیشی با نمایندگان دولت و بخش خصوصی استان فارس افزود: اکتشاف، حلقه نخست توسعه بخش معدن است. در این زمینه ایمیدرو، آمادگی خود را برای انجام مطالعات زمین شناسی در استان اعلام می کند.

600 معدن غیرفلزی در فارس

موج جدید قیمت ها در بازار فولاد پس از ماه رمضان

طبق معمول هر سال در ماه رمضان نباید انتظار افزایش یا کاهش های دامنه دار در بازار فولاد را داشت این در شرایطی است که معمولا در این ماه با رکود بالا در بازار فولاد همراه است و پایین ترین قیمتها را در بازار مصرف فولاد شاهد هستیم. البته در این روزها نوسانات ارز به عنوان محرک تمامی بازارها عمل کرده و بازار فولاد هم از قاعده مستثنی نبوده است هرچند که هر تغییری در قیمتها به سرعت خنثی شده است. همانطور که دیدیم در ده روز گذشته شوک های افزایشی و کاهشی لحظه ای ایجاد شده و به سرعت نیز فروکش کرده است.

رشد 22 درصدی تولید مس آنتوفاگاستا در مقایسه با مدت مشابه 2018

«ژان-پل لوسیک»، مدیرعامل شرکت شیلیایی آنتوفاگاستا گفت: تولید مس در سه‌ماهه اول سال 2019 برابر با 188 هزار و 600 تن بود که مطابق با انتظارات پیش رفت و افزایش 22،6درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال 2018 محقق شد.

با سامانه نیما روال همان روال باقی می ماند

شیوا نیک وظیفه

مدت طولانی از پیشنهاد فعالان اقتصادی برای بازار متشکل ارزی می گذشت که نهایتا در سال جدید شاهد پذیرش این تغییر در سیستم بانگ مرکزی بودیم در این شرایط بود که تولیدکنندگان از کنار رفتن سامانه نیما خشنود بودند اما دیری نپایید که از بانک مرکزی اعلام شد سامانه نیما پابرجا خواهد ماند. هرچند که گفته می شود شکل‌گیری این بازار به ثبات نرخ ارز کمک می‌کند اما تعریف بازار متشکل ارزی خارج از کنترل های این سامانه است.

صادرات 1.6 میلیارد دلاری منطقه ویژه خلیج فارس در سال 97

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس، حسن خلج طهرانی این خبر را در دیدار با مهدی رضایی مدیر کل گمرک شهید باهنر بندرعباس اعلام و تصریح کرد: منطقه ویژه خلیج فارس، جایگاه ویژه ای در زمینه تولید و صادرات محصولات فلزی در استان هرمزگان و حتی کشور پیدا کرده است.

وی اظهار داشت: صادرات محصولات منطقه ویژه خلیج فارس شامل محصولات فولادی (اسلب، شمش و بریکت)، روی و آلومینیوم به حدود 1.6 میلیارد دلار رسید.

فولاد مبارکه همواره در کنار مردم است

همزمان با ایام خجسته میلاد باسعادت کریم اهلبیت، حضرت امام حسن مجتبی (ع)، هشتمین مراسم گلریزان شرکت فولاد مبارکه و شرکتهای زیرمجموعۀ این شرکت، ویژۀ آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد در مجموعۀ فرهنگی-ورزشی فردوس فولاد مبارکه برگزار شد.
 
به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت :مهندس عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه در این مراسم گفت: حضور در مراسم پرفیض و معنوی گلریزان نوعی قرار آسمانی است؛ چراکه در واقع خیرین حاضر در گلریزان به دعوت خداوند، این کار خیر را انجام می‌دهند و این امر برای بنده و سایر عزیزان حاضر توفیق و افتخار بزرگی است.

چشم انداز فولاد امیرکبیر تبدیل به بزرگترین تولید کننده فولاد پوشش دار

چشم انداز شرکت فولاد امیر کبیرکاشان تبدیل شدن به یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات فولادی پوشش دار در کشور است.

به گزارش معدن نامه به نقل از خبرگزاری صداوسیما مدیرعامل شرکت فولاد امیر کبیر کاشان گفت: چشم‌انداز این شرکت تبدیل شدن به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات فولادی پوشش دار در کشور و کسب 20 درصد از سهم بازار داخلی و حضور در بازارهای صادراتی هدف است.

عزیر قنواتی افزود: طرح Revamp در خط گالوانیزه قرار بود با سرمایه گذاری هفت میلیون یورویی شرکت‌های خارجی عملیاتی شود اما این خط با سرمایه 50 میلیارد ریال با بهره گیری از توان داخلی اجرا شد.

تولید 274 هزار تن کاتد در سه ماه اول 2019

طی فصل نخست سال 2019، شرکت آلمانی آروبیس حدود 274 هزار تن کاتد، 178هزار تن مفتول، 45 هزار تن مقاطع و 53 هزار تن محصولات تخت و سیم‌های خاص تولید کرد.

براساس گزارش آروبیس، تولید کاتد این شرکت در سه‌ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، افت 7درصدی داشت. تولید مفتول و محصولات تخت این شرکت نیز کاهش به ترتیب 2 و 4 درصدی را به ثبت رساندند. درمقابل، تولید مقاطع شرکت به میزان 2 درصد افزایش یافته است.

تاثیر کاهش نرخ ارز بر بازار مقاطع / بازار داخلی کشش قیمتهای فعلی را ندارد

با توجه به اینکه دلار در کانال ۱۴هزارتومان در حال مقاومت است ظاهرا در بازار مقاطع و به خصوص میلگرد مقاومت از سمت مصرف دیده می شود و در کنار آن نبود تقاضا باعث کاهش مقاومت تولید کنندگان و ارائه تخفیف های بیشتر نسبت به روزهای گذشته شده است. مشکل فعلی بازار یک مقاومت دو طرفه است. مقاومت از طرف فروشنده و مقاومت از طرف خریدار ها که ظاهرا اینبار شرایط به نفع خریدار و مصرف کننده رو به تغییر است و قیمتها در حال عقب نشینی مجدد به کانال ۴۸۰۰ تومان هستند.

تولید 6.4 میلیون تن محصول در منطقه ویژه خلیج فارس

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از تولید بیش از 6.4 میلیون تن محصول در سال گذشته خبر داد.

به گزارش  پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، «حسن خلج طهرانی» در تشریح این خبر گفت: در سال گذشته بیش از 6.4 میلیون تن محصولات تولیدی منطقه ویژه خلیج فارس که بیشترین آن به فولاد تعلق  دارد وبا ورود به بازار ایران و منطقه سهم بسزایی در به حرکت درآمدن صنعت کشور ایفا کرد.

ثبات نسبی در بازار سنگ آهن

شیوا نیک وظیفه

نوسانات در بازار جهانی سنگ آهن با نگرانی از عرضه برزیل آغاز شد و در کنار آن درگیری های دیگری از جمله طوفان ورونیکا در استرالیا که البته در ماه مارس اتفاق افتاد و اختلال در فعالیت چند بندر مهم آن روبرو شد و نهایتا بخش عرضه را به لحاظ تامین کامل درگیر تلاطم کرد. تا مدتی اخبار نشانگر کاهش عرضه بود با توجه به اینکه تولید شرکت واله برزیل تا 50 میلیون تن و ریوتینتو و بی اچ پی استرالیا به ترتیب 14 و 8 میلیون تن تحت تاثیر عوامل منفی شکستن سد و طوفان ماه مارس استرالیا اعلام کاهش کردند.

بازار متشکل ارزی با همراهی سامانه نیما معنی ندارد

شیوا نیک وظیفه

با بررسی التهابات اخیر بازار ارز برخی از کارشناسان بیان کردند که دلیل عمده نوسانات می‌تواند نبود ثبات در قوانین و تصمیمات باشد که عدم اطمینان در افکار عمومی را گسترش داده است. افزایش قیمت‌ها و نرخ تورم اندکی بعد از صعود قیمت دلار در بازار آغاز شد که در ابتدای امر مسکن، سکه، طلا و در ادامه بازار های دیگر  را هم تحت تاثیر قرار داده است. همچنین در مرحله آخر تاثیر آن بر قیمت کالاهای مصرفی هم احساس شده است.

خیز بخش معدن و صنایع معدنی برای جذب تسهیلات صندوق ضمانت صادرات

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اعلام اینکه به دنبال استفاده حداکثری از تسهیلات صندوق ضمانت صادرات در بخش معدن و صنایع معدنی هستیم گفت: تاکنون تمرکز این صندوق به سایر بخش های صنعتی بوده است اما این سازمان در تلاش برای جذب سهم بخش معدن و صنایع معدنی از تسهیلات صندوق است.

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از  ایمیدرو، خداداد غریب پور افزود: خوشبختانه محصولات معدنی ما به 123کشور دنیا صادر می‌شود که این خود بخشی از مسیر را تسهیل کرده و هدف این سازمان را برای جذب منابع صندوق ضمانت صادرات را آسان می‌کند.

جمشید ملارحمان اولویتهای کاری خود را در گل گهر اعلام کرد

جمشید ملارحمان مدیرعامل جدید شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در اولین اظهار نظر خود پس از انتصاب به این سمت ضمن تقدیر از زحمات مدیران قبلی این مجتمع با اشاره به اولویت های کاری اش گفت:  توجه به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص رونق تولید مهم ترین اولویت ما در گل گهر است و به منظور تحقق این امر از تمام ظرفیت ها، امکانات و پتانسیل شرکت استفاده خواهیم کرد.

تقدیر استاندار از مدیرعامل فولاد هرمزگان در حمایت از ایتام و نیازمندان

 

اقدامات شرکت فولاد هرمزگان در حمایت از ایتام و نیازمندان استان هرمزگان از سوی استاندار و مدیر کل کمیته امداد این استان مورد قدردانی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط‌عمومی فولادهرمزگان، استاندار هرمزگان و مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) با اهدای لوحی به مهندس فرزاد ارزانی مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان از تلاش‌ها و مساعدت‌های این شرکت در راستای حمایت از نیازمندان و محرومین مورد حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) قدردانی کردند.

در لوح تقدیر دکتر همتی استاندار هرمزگان خطاب به مهندس ارزانی آمده است:

رشد ٣٦ درصدي درآمدهای عملیاتی «هرمز» طی سال مالی امسال

مدیر برنامه ریزی و مدیریت مالی فولاد هرمزگان جنوب گفت: فولاد هرمزگان در سال 97 توانسته عملکرد بسیار مناسبی از خود نشان دهد و به راستی باید به مدیران این شرکت فولادی و همچنین به سهامدار عمده آن یعنی فولاد مبارکه دست مریزاد گفت که به درستی و با موقیعیت سنجی درست توانستند این شرکت را به چنین سطحی از بهره وری ارتقا دهند. 

به گزارش معدن نامه به نقل از می متالز، سید عبدالحمید بحرینی با بیان اینکه این شرکت در پایان سال مالی منتهی به 29 اسفندماه 1397 موفق شده سود انباشته 1540.3 میلیارد تومانی را محقق کرده، گفت: «هرمز» به ازای هر سهم 1106 ریال سود شناسایی کرده است.

۸ پیشنهاد برای کمک به صادرات در شرایط تحریم‌های فلزی

 

به دنبال تحریم‌های آمریکا بر ضد صنایع فلزی ایران، رئیس خانه معدن ایران هشت راهکار برای کمک به امر صادرات در مواجهه با این تحریم‌ها ارائه کرده است.

اواسط اردیبهشت ماه سال جاری رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد بخش آهن، فولاد، مس و آلومینیوم ایران تحریم می‌شود. این تحریم‌ها شامل صادرات آهن، آلومینیوم، فولاد و مس اعلام شده است.

دومین تولیدکننده بزرگ فولاد انگلیس در آستانه ورشکستگی

یک منبع آگاه اعلام کرد شرکت «بریتیش استیل»، دومین تولیدکننده بزرگ فولاد انگلیس در آستانه ورشکستگی است.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، یک منبع آگاه اعلام کرد شرکت ”بریتیش استیل“، دومین تولیدکننده بزرگ فولاد انگلیس در آستانه ورشکستگی است.

این منبع گفت بریتیش استیل در آستانه ورشکستگی است، مگر اینکه دولت تا پایان سه‌شنبه، با اعطای وام فوق العاده ۳۰ میلیون پوندی (۳۸ میلیون و ۱۰۰ هزار دلاری) به این شرکت موافقت کند.

افزایش ۱۵۱ درصدی سود فولاد آلیاژی ایران

فولاد آلیاژی ایران براساس گزارش حسابرسی نشده در دوره ۱۲ ماه منتهی به ۲۹ اسفند ۹۷ به ازای هر سهم ۵۴۸ ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۱۵۳ درصد افرایش داشته است.

"کنسرسیوم اکتشاف 100 هزار کیلومتر مربعی" تشکیل می شود

رئیس هیات عامل ایمیدرو از تشکیل کنسرسیوم متشکل از شرکت های بزرگ معدنی برای عملیات اکتشافی در 100 هزار کیلومتر مربع در سال جاری خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل ازایمیدرو، خداداد غریب پور که در مراسم امضا تفاهم نامه همکاری بین ایمیدرو و سازمان نظام مهندسی معدن ایران سخن می گفت، افزود: شرکت های بزرگ معدنی همچون گل گهر، چادرملو و مبارکه، آمادگی خود را برای عملیات های اکتشافی در سال جاری اعلام کرده اند.

وی افزود: در این زمینه شرکت ها اعلام کرده اند، ریسک عملیات اکتشافی را می پذیرند.

اکتشاف، اولویت نخست

رونق تولید از منظر بهره وری

برای رونق تولید می توان از رویکردهای سرمایه گذاری و یا افزایش بهره وری استفاده کرد . اما ویژگی این رویکردها و نتایج حاصله باهم متفاوت است ، سرمایه گذاری در نهایت استهلاک را به دنبال خواهد داشت ، اما بهره وری نه تنها استهلاک پذیرنیست بلکه منجر به ایجاد ظرفیتهای جدید از طریق ایجاد خلاقیت و نوآوری و توسعه مزیت های اقتصادی می شود .

اگر یکی از نتایج  رونق تولید را تولید بیشتر و یا اشتغال بیشتر در نظر بگیریم ، تولید با کیفیت و اشتغال مهارت زا جزو مولفه های بهره وری محسوب خواهند شد .

نگرش استراتژیک به رونق تولید

بخش  معدن و صنایع معدنی به رغم فشارهایی که از سال گذشته بر اقتصاد کشور وارد شده،‌ همچنان به عنوان حوزه ای پیشرو خودنمایی می کند. این امر به سبب پیش بینی هایی است که مدیران و کارشناسان این بخش از دهه گذشته به این سو داشته اند. رشد ارزش افزوده، تولید و صادرات در زنجیره های فولاد،‌ مس و آلومینیوم نمونه های بارزی از این حرکت هستند که از سال های گذشته -به ویژه دهه کنونی- آغاز و اکنون به بار نشسته است. 

کارخانه آلومینیوم جنوب تا پایان شهریورماه به بهره‌برداری می‌رسد/ تدابیر لازم برای استحصال مواد اولیه موردنیاز صنایع پایین‌دست آلومینیوم اتخاذ شده است

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد گفت: ایجاد فرصت‌های شغلی جدید از اهمیت زیادی برخوردار است.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایلنا، فریدون فدایی‌دولت در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران ضمن تبیین ظرفیت‌های منطقه ویژه اقتصادی لامرد اظهار داشت: مناطق انرژی‌بر لامرد و پارسیان از زیرمجموعه‌های ایمیدرو در جنوب کشور واقع شده که به عنوان ظرفیتی ملی به شمار آمده و از شرایط ویژه ای برای سرمایه گذاری برخوردار هستند و گام‌های بزرگی برای ایجاد و تکمیل زیرساخت‌های سرمایه گذاری در این زمینه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم برداشته شد.

امیدواریم با چیدمان صحیح نیروی انسانی در گل گهر بهترین بازدهی را داشته باشیم

شیوا نیک وظیفه

امروز آیین تکریم و معارفه مدیرعامل شرکت گل گهر با حضور بزرگان این حوزه برگزار شد.

در این نشست ملارحمان، مدیرعامل گل گهر عنوان کرد: ما امیدواریم نیروی انسانی در گل گهر با چیدمان صحیح بتوانند بهترین بازدهی را داشته باشند و در این راستا اولویت ما تامین منابع از حوزه های مختلف است.

مدیرعامل شرکت گل گهر در ادامه عنوان کرد: اجرای درست سیاست های مالی و بهره مندی از یک جریان نقدینگی عالمانه و هوشمند در گل گهر را پیاده سازی خواهیم کرد.

با حضور مهندس ملارحمان شاهد شکوفایی بیش از پیش گل گهر خواهیم بود

شیوا نیک وظیفه

امروز آیین تکریم و معارفه مدیرعامل شرکت گل گهر با حضور بزرگان این حوزه برگزار شد.

خداداد غریب پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو در این نشست ضمن تبریک میلاد امام حسن مجتبی(ع) و تقدیر از اقدامات مهندس تقی زاده در گل گهر و خیر مقدم به مسئولین حاضر عنوان کرد: ملارحمان به عنوان مدیر عامل "گل گهر" جانشین تقی زاده خواهد شد.

پیاده سازی جریان نقدینگی هوشمند در گل گهر

جمشید ملارحمان مدیرعامل شرکت گل گهر از پیاده سازی جریان نقدینگی هوشمند برای پیشبرد اهداف این شرکت خبر داد.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، ملارحمان در آیین تکریم و معارفه مدیرعامل شرکت گل گهر ادامه داد: اجرای درست سیاست های مالی و بهره مندی از یک جریان نقدینگی عالمانه و هوشمند در گل گهر را پیاده سازی خواهیم کرد.

وی افزود: اگر برای امور شرکت، فرآیند و نظام صحیح و کارآمد تعیین شود، به طور حتم اثرات آن را در بخش های تولید، فروش و ... محقق می شود.

تامین منابع از مسیرهای مختلف

تداوم روند توسعه در گل گهر / اکتشاف اولویت نخست در زنجیره تولید فولاد است

جمشید ملارحمان مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در خصوص اهداف توسعه‌ای مجموعه تحت مدیریت خود اظهار داشت: آنچه مسلم است روند رو به رشد مجموعه گل گهر بیش از پیش تداوم خواهد یافت و اعتلای فرهنگ بومی سازی به همراه رشد وتوسعه گل گهر مهمترین اهداف مدیران مجموعه را تشکیل خواهد داد.

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد: با تلاش جمعی و همکاری مدیران با تجربه مجموعه شرایط را برای عبور از مشکلات و تحقق اهداف توسعه‌ای فراهم خواهیم آورد.

گل گهر با تجربه های پیشین مسیر توسعه را طی می کند

جمشید ملارحمان با مصوبه هیات مدیره شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به عنوان مدیر عامل جدید این شرکت معرفی شد. وی با این مصوبه جایگزین ناصر تقی زده شد که به مدت 4 سال مدیریت آن مجموعه را برعهده داشت.

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از ایمیدرو، پیش از ظهر امروز نیز با حضور اعضای هیات مدیره شرکت معدنی و صنعتی گل گهر و همچنین خداداد غریب پور رییس هیات عامل ایمیدرو و جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت معدن و تجارت، جمشید ملارحمان به مدیر عامل جدید شرکت گل گهر شناخته شد.

این راه به بن بست می رود

شیوا نیک وظیفه

جلسه کارگروه اصلی تنظیم بازار امروز با حضور مسئولین و نمایندگان وزارت خانه های عضو، سازمان های دولتی، مجلس و دبیر سندیکای لوله و پروفیل محصولات فولادی برگزار شد. در این جلسه خریداران ورق و اسلب مکلف به عرضه در بورس کالا شدند که بنا شد روال اجرایی آن و اینکه به چه میزان و چه شکل باشد توسط سرقینی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام شود.

بررسی دو ماهه فرآیند از ابتدای تامین تا انتهای بخش بازاریابی / تولید اردیبهشت ماه 240 هزار تن خواهد بود

شیوا نیک وظیفه

محسنی در گفتگو با معدن نامه در راستای منظم سازی بخش فروش و پایداری در بخش نقدینگی عنوان کرد: ما بنا داریم کل فرآیند از ابتدای تامین تا انتهای بخش بازاریابی را بررسی و آنالیز کرده تا منابع نقدینگی را تامین کنیم که این یک پروسه حدودا دو ماهه خواهد بود.

ضرورت تامین بازار داخل و تحریم‌ها، مانع صادرات آلومینا شد/ اکتشافات خوبی در بوکسیت انجام نشده است

مدیرعامل شرکت آلومینای جاجرم گفت: در کشور ما محدودیت منابع بوکسیت وجود دارد؛ اگر با همین محدودیت، اکتشافات کامل صورت بگیرد، می‌توان فاز دوم تولید آلومینا را در کشور اجرایی کرد.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایلنا تورج زارع در گفت‌وگو با این خبرگزاری گفت: تولیدات آلومینای کشور پاسخگوی نیاز داخل نیست؛ در حال حاضر این شرکت بخشی از نیاز شرکت‌های تولیدکننده آلومینیوم المهدی و ایرالکو را تامین می‌کند.

کارگروهی مشترک در راستای کاهش نرخ کارمزدهای بورس کالا تشکیل می شود / وزارت صمت انعطاف بیشتری نسبت به کف عرضه ها در رابطه با صادرات خواهد داشت

شیوا نیک وظیفه

جلسه کارگروه اصلی تنظیم بازار امروز با حضور مسئولین و نمایندگان  وزارت خانه های عضو، سازمان های دولتی، مجلس و قوه قضائیه و همچنین دبیر و مدیر اجرایی انجمن فولاد برگزار شد. در این جلسه برخی درخواست های انجمن توليدكنندگان فولاد بررسی شد و موضوع عرضه بیشتر محصولات فولادی در بورس کالا در دستور کار این جلسه قرار گرفت.

انعقاد قرارداد حمل اسیدسولفوریک و احداث کارخانه فلوتاسیون سرباره

«علی ارجمندی» مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه گفت: در پایان سال 97 شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه موفق به عقد دو قرارداد انعقاد قرارداد حمل اسیدسولفوریک و احداث کارخانه فلوتاسیون سرباره که هر دو از سودآوری بالایی برخوردار هستند، شد.

تولید 1.1میلیارد تنی زغالسنگ چین در چهار ماه 2019

تولید زغالسنگ چین طی 4 ماهه نخست سال جاری میلادی به یک میلیارد و 110 میلیون تن رسید. در همین حال چین به رشد واردات این ماده معدنی ادامه می دهد.

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از ایمیدرو، به نقل از وب سایت شینهوا نتXinhua Net ، تولید زغالسنگ چین طی 4 ماهه نخست سال 2019 میلادی با رشد جزئی 0.6 درصد به یک میلیارد و 110میلیون تن افزایش یافت.

همچنین تولید این ماده معدنی در ماه آوریل با رشد 0.1درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 290میلیون تن رسید. میانگین تولید روزانه زغالسنگ طی ماه آوریل 9 میلیون و 810 هزار تن اعلام شده است.

تولید جهانی آلومینا به 130 میلیون تن رسید؛ کاهش استخراج بوکسیت

تولید جهانی پودر آلومینا در سال 2018 میلادی به130 میلیون تن افزایش یافت. این در حالی است که استخراج بوکسیت با کاهش همراه شد. 

به گزارش معدن نامه، به نقل از سازمان زمین شناسی امریکاUSGS ، میزان تولید این ماده معدنی از 129میلیون تن در سال 2017میلادی با رشد اندکی به 130 میلیون تن در سال گذشته میلادی افزایش یافت.

طی مدت مذکور، چین با تولید 72 میلیون تن آلومینا در رتبه نخست جهان جای گرفت. این میزان در سال 2017 میلادی 69 میلیون تن بود.

آغاز نصب تجهیزات سنگین واحد فولادسازی سفید دشت

عملیات نصب تجهیزات سنگین واحد فولادسازی کارخانه فولاد سفیددشت آغاز شد.

به گزارش معدن نامه به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مرکز چهارمحال و بختیاری،مدیرعامل کارخانه فولاد یک میلیون تنی استان گفت: مطابق برنامه زمان بندی طرح و با حمایت شرکت فولاد مبارکه، نصب تجهیزات سنگین جهت تکمیل و راه اندازی واحد فولادسازی آغاز شد.   

محمود ارباب زاده افزود: با ورود جرثقیل ۴۰۰ تنی به سایت فولادسازی، ترانس کوره، رآکتور و Rocker Platform کوره در این طرح نصب شد.

ارباب زاده گفت: در حال حاضر واحد فولادسازی ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

راه اندازی صنایع فولاد و پتروشیمی بزودی در مازندران

احمد حسین زادگان، مقام عالی دولت در مازندران با بیان اینکه مشکلات سه واحد تولیدی بزرگ در شهرک صنعتی بشل بررسی و مصوبات لازم صادر شد، گفت: با رایزنی هایی که در سطح ملی صورت گرفته، به دنبال راه اندازی صنایع پتروشیمی و فولاد در استان هستیم. ‎

جو روانی، ارزش سهام واله را کاهش و قیمت سنگ آهن را افزایش داد/ کنسانتره 117 دلار شد/ افزایش قیمت پایدار نخواهد بود

سنگ آهن با عیار 62 درصد پس از پنج سال به بالاترین قیمت خود رسیده و با مبلغ 101 دلار و کنسانتره سنگ‌آهن پس از 6 سال به رقم ۱۱۷ دلار در هر تن به فروش می‌رسد. 

کارشناس بازارهای جهانی سنگ‌آهن گفت: طی چند روز گذشته واله با اعلام وضعیت اضطراری عنوان کرده یکی دیگر از سدهای باطله که در فاصله ۶۰ کیلومتری سد قدیم قرار دارد در معرض شکستن است و بر این اساس، جو روانی بسیاری را علاوه بر کاهش ارزش سهام واله ایجاد کرده و باعث شده که قیمت‌ها پس از 6 سال افزایش پیدا کند.

ضعف هايي كه ناديده گرفته مي شوند

صنعت فولاد در ابعاد داخلی با چالش‌ها و مشکلاتی مواجه است که بخشی از آن نیز متأثر از فضای بین‌الملل بوده و براي حركت در مسير پيشرفت و رسيدن به چشم‌انداز ١٤٠٤ شناخت اين مشكلات و بررسي راهكارهاي درست برطرف كردن آن از اهم كارهاست.

اصلاح ماشین‌های ساخت اتوتک با هدف افزایش بهره‌وری

رامین طبسی‌ن‍ژاد مدیر امور پالایشگاه خاتون‌آباد، از دو اقدام این امور جهت اصلاح یکی از ماشین‌های حساس و پرکاربرد، ساخت شرکت اتوتک فنلاند خبر داد.

فولادی‌ها در برابر تحریم آب‌دیده می‌شوند

تحریم‌های جدید آمریکا این بار صادرات فلزات ایران را نشانه گرفته است، اما تغییر استراتژی از خام‌فروشی به صادرات محصولات فلزی، راهکاری است که سهم صادراتی این بخش را در برابر آسیب‌های احتمالی تحریم، بیمه می‌کند.

افزایش 31درصدی تولید و 65 درصدی استخراج "پتاس"

مدیر مجتمع  پتاس خور و بیابانک گفت: میزان تولید و استخراج این مجتمع طی سال 97 نسبت به سال ماقبل آن افزایش یافت. 

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از  ایمیدرو، علی علوی نائینی با بیان این مطلب اظهار داشت: مجتمع  پتاس خور و بیابانک از ابتدای فروردین تا پایان اسفند سال گذشته، 19 هزار و 642 تن پتاس تولید کرد که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال قبل (15 هزار تن)، حدود 31 درصد رشد نشان می دهد.

وی ادامه داد: این میزان تولید نسبت به برنامه (19 هزار تن) نیز 3.4 درصد رشد نشان می دهد. همچنین، اهداف فروش پتاس در مدت یاد شده، با رقم 20 هزار و 137 تن به صورت 100 درصد محقق شد.

بازار زنده و پویاست باید حرکت‌ها و تصمیمات در آن به‌روز باشد

کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد به همت انجمن تولیدکنندگان فولاد بسیاری از مشکلات بخش خصوصی را به گوش دولت می‌رساند در نشست اين بار نیز مسائل مهمی بررسی شد که یکی از موارد مهم آن در خصوص مقاطع طویل نتیجه مثبت داشت و در بقیه موارد نیز به جلسه بعدی موکول شد که در صورت تائید، تأثیر بسیار مثبتی بر بازار فولاد خواهد داشت.

خط تولید آلومینای آلفا با ظرفیت 17 هزار تن در سال راه‌اندازی می‌شود

یک شرکت دانش‌بنیان داخلی به زودی خط تولید آلومینای آلفا با ظرفیت تولید 17 هزار تن در سال را بهره برداری می کند، محصولی که گفته می شود قرار است در آینده علاوه بر تامین نیاز وارداتی کشور، بازار صادراتی را نیز پوشش دهد.

عدم الزام احتمالی اجرای بخش نامه های قبلی ستاد تنظیم بازار / احتمال افزایش قیمت پایه شمش

در هفته سوم ارديبهشت ماه شاهد بوديم با توجه به اينكه سه روز آخر هفته قيمت ارز نزولي بود قيمت ميلگرد كمي افزايشي شد هرچند كه ابتداي هفته اينگونه نبود علت این نوسان برخورد وزارت صمت با صادرات بود. در هفته گذشته خبر بازار متشكل ارزي هم شرايط را تحت تاثیر قرار داد که بانک مرکزی روی آن فضاسازی زیادی می کند این تجربه باعث خواهد شد تا صادرکننده و واردکننده به یکدیگر نزدیک شوند. 

خبرنامه الکترونیکی شماره 9 - روابط عمومی

 

با اعطای لوح تقدیر به ترابی

روابط عمومی فولاد مبارکه پیشتاز در آموزش نیروهای متخصص

 

شیوا نیک وظیفه

مشکلات صادرکنندگان برای بازگرداندن ارز از عراق و افغانستان پابرجاست

کیوان کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران با تأکید بر اینکه اظهارنظرهای مطرح‌شده در مورد عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور، در بسیاری از موارد صحیح نیست، گفت: در این حوزه فقط بانک مرکزی به‌عنوان مسئول اعلام نظر شناخته می‌شود.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: بسیاری از اظهارنظرهایی که در مورد عدم برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور می‌شود، بر اساس آمار و منطق صحیح نیست و نباید با این‌گونه نظرات همکاری خوب صادرکنندگان با بانک مرکزی را زیر سؤال برد.

بازار متشکل ارزی کار را به روال قبلی برمیگرداند/ حرکت بازار متشکل ارزی باید با مکانیزم اصلی بورس بوده و دستوری، تحت فشار دولت و مقررات تحمیلی نباشد/ استمرار رکود در بازار مقاطع را خواهیم داشت

شیوا نیک وظیفه

خبرها حاکی از این است که مشورت‌های نهایی در خصوص چگونگی شکل‌گیری بازار متشکل معاملات ارزی انجام شده است و بنا بود این شنبه، 28 اردیبهشت ماه اقدامات اجرایی آن آغاز ‌شود. با این طرح بانک مرکزی برنامه دارد سامانه نیما جای خود را به "بازار متشکل ارزی" دهد، که اگر مطابق با قوانین بازار بورس ارز باشد بهترین راه حل برای مشکلات اخیر خواهد بود.

رشد 16 درصدی تناژ صادرات بخش معدن و صنایع معدنی/ اختصاص سهم 20 درصدی از کل صادرات

میزان صادرات بخش معدن و صنایع معدنی طی فروردین 98 نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود 16 درصد به صورت وزنی رشد پیدا کرد. این بخش سهم 20درصدی از صادرات کل کشور در اختیار دارد.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، براساس گزارش تجارت خارجی بخش معدن و صنایع معدنی طی فروردین امسال، 4 میلیون و 348 هزار تن ماده معدنی و محصولات معدنی به خارج صادر شد.

همچنین ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی طی نخستین ماه امسال، بیش از 503 میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 17 درصد کاهش نشان می دهد.

سنگ آهن از مرز 100 دلاری عبور کرد

اواخر فروردین ماه شاهد بودیم بازار جهانی سنگ آهن نگران عرضه برزیل بود و در کنار آن درگیری های دیگری از جمله طوفان ورونیکا در استرالیا که البته در ماه مارس اتفاق افتاد و اختلال در فعالیت چند بندر مهم آن روبرو شد و نهایتا بخش عرضه را به لحاظ تامین کامل درگیر تلاطم کرد. اخبار نشانگر کاهش عرضه بود با توجه به اینکه تولید شرکت واله برزیل تا 50 میلیون تن و ریو تینتو و بی اچ پی استرالیا به ترتیب 14 و 8 میلیون تن تحت تاثیر عوامل منفی شکستن سد و طوفان ماه مارس استرالیا اعلام کاهش کردند.

مس در مسیر رشد تولید؛ افزایش 2.8درصدی 2019 و 1.2درصدی 2020

بنابر پیش بینی گروه مطالعات بین المللی مسICSG، تولید جهانی  مس تصفیه شده تا پایان سال 2019 میلادی 2.8 درصد و در سال 2020 میلادی 1.2 درصد افزایش می یابد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، به نقل از گروه مطالعات بین المللی  مس ICSG، تولید جهانی  مس تصفیه شده تا پایان سال جاری میلادی 2.8 درصد افزایش می یابد. تولید فلز سرخ در سال2020 میلادی نیز شاهد رشد1.2 درصدی خواهد بود. طی سال گذشته میلادی مشکلات کارخانه های ذوب و تعطیلی موقت به دلیل نوسازی و ارتقائ فنی تولید  مستصفیه شده را محدود کرد.

روابط عمومی، بازوی اطلاع‌رسانی سازمان

 

هر سازمان در برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت خود اهداف توسعه‌ای را دنبال می‌کند که باید برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی‌های متعددی را صورت دهد. در راه توسعه هر سازمان به‌طور حتم موانع و چالش‌های درونی و بیرونی وجود خواهد داشت که سازمان باید با آن‌ها مقابله کند و بر آن‌ها فائق آید. در وهله اول درون سازمان نیازمند انسجام و توجیه تک تک افراد نسبت اهداف سازمان و نظم است. سپس بیرون از سازمان یعنی گروه‌های همکار، دستگاه‌های دولتی ، نظارتی و رسانه‌ها باید نسبت به اهداف سازمان آگاهی پیدا کنند تا در صورت وجود چالش بتوانند به سازمان در جهت حل چالش‌ها و مشکلات کمک کنند.

 

روابط عمومی؛ بال ارتباطی سازمانی

روز ارتباطات و روابط عمومی به نیکی به ما یادآوری می کند که انسان موجودی است اجتماعی که هر قدم آن نیاز به ارتباط و تعامل با دنیای پیرامونی دارد. سازمان های امروزی نیز با چنین نگرشی به بسط روابط خود پرداخته اند و آن را عاملی حیاتی در پویایی مجموعه می دانند و اصولا تولید و تجارت،‌ بدون ارتباطی دوسویه، قوام نخواهد گرفت.

پیام مسلم‌ زنگویی مدیر روابط عمومی مجتمع سنگ اهن سنگان به مناسبت 27 اردیبهشت روز ملی ارتباطات وروابط عمومی

باسمه تعالی

ارتباطات و تبادل و تعامل از دیرباز عنصری لاینفک در پیشرفت و همدلی میان نسل های بشر بوده و عاملی مهم در جهت توسعه و آگاهی جوامع به شمار می آمده است.

به فراخور نیازها و امکانات در عصر های مختلف تاریخ انچه را که باعث انتقال تجربیات و دستاوردها و در یک کلام انتقال پیام بوده است را پیام اوران و پیامرسانها بوده اند که با ابزار موجود در زمانه خود گسترش داده و به نسل های بعد منتقل کرده اند.

روزگاری و در عصر دولتهای "ژاندارم"

پیام تبریک مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس متن پیام تبریک دکتر خلج طهرانی به شرح ذیل آمده است:

درخشش ستاره طلایی روابط عمومی ایران بر ردای روابط عمومی شرکت فولاد هرمزگان

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه , ششمین جشنواره ستارگان روابط عمومی ایران با حضور روابط عمومی های برتر و نخبگان و اساتید کشوری این حوزه در مجموعه تلاش وزارت کار برگزار و در طی آن ستاره ارتباطی دولت، ستاره طلایی، ستاره شایستگی، ستاره پیشکسوت، ستاره آموزشی، ستاره زرین، ستاره ملی و ستاره خدمت معرفی و از آنان با اهدای لوح و تندیس تقدیر گردید.

اطمینان خاطر صادرکنندگان فولاد را فراهم کنیم

مدیرعامل فولاد هرمزگان گفت: در امر صادرات بحث کیفیت، رقابت و قیمت بسیار مهم است و این اهمیت در فولاد حساس تر است چراکه ایران با کشورهای CIS نظیر روسیه و اوکراین رقیب بوده و این رقابت شدیدتر شده و فولادسازان در تلاشند تا سهم خود از بازارهای صادراتی را حفظ کنند.

فرزاد ارزانی با بیان این مطلب در ادامه  گفت: در امر صادرات بحث کیفیت، رقابت و قیمت خیلی مهم است و این اهمیت در فولاد حساس تر است چراکه ایران با کشورهای CIS نظیر روسیه و اوکراین رقیب بوده و این رقابت شدیدتر شده و فولادسازان در تلاشند تا سهم خود از بازارهای صادراتی را حفظ کنند.

رضا صفریان مدیر روابط عمومی فولاد هرمزگان تندیس ستاره روابط عمومی سال 97 را دریافت کرد

رضا صفریان مدیر روابط عمومی فولاد هرمزگان طرح نظام مسئولیت های اجتماعی در شرکت فولاد هرمزگان در حال تدوین است و تا نیمه نخست امسال، اجرایی می شود

رضا صفریان در ششمین جشنواره ستارگان روابط عمومی گفت: شرکت فولاد هرمزگان در مسئولیت های اجتماعی همواره پیشتاز است و تلاش دارد تا در حوزه مسئولیت اجتماعی مشارکت فعال داشته باشد.

صادرات محصولات نهایی، راهبرد حیاتی زنجیره ارزش صنعت فولاد

شورای تحقیقات سندیکا به سرپرستی: امیرحسین کاوه

با تشکر از: احسان سلطانی، محمد کریمی، عباس هنجنی باقری، محمد باقردزفولی

 

مقدمه

افزایش قیمت طلا به بالاترین میزان طی یک ماهه اخیر

با تشدید تنش‌ها در منطقه و نامطمئن شدن توافق چین و آمریکا قیمت طلا همچون دیگر بازار ها با نواسانات زیادی در یک ماهه اخیر روبه‌رو بوده است.

به گزارش معدن نامه به نقل از دنیای معدن،قیمت طلا با توجه به تشدید تنش‌ها بین چین و آمریکا به بیشترین میزان خود طی یک ماه اخیر رسید.

این فلز پس از بیشترین افزایش خود به میزان هزار و ۳۰۳ دلار در آوریل، به بیشترین مقدار خود به میزان هزار و ۲۹۸ دلار که قله آن در این ماه بود، دست یافت.

طلای بازار آمریکا نیز با دو درصد کاهش به قیمت هزار و ۲۹۹ دلار معامله شد.

10 معدن آهن پلاسری در سیستان و بلوچستان آماده تجهیز شد / "صندوق‌ خطرپذیر معدن" در آستانه تاسیس

مجری طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس از آماده تجهیز شدن 10 معدن آهن پلاسری در مناطق مرزی استان سیستان و بلوچستان خبر داد. سید رضا عظیمی در عین حال خبر داد که "صمدوق خطر پذیر معدن" در آستانه تشکیل است.

چالش روابط عمومی و رسانه ها

در حقیقت این نقش و جایگاه، انتظار مخاطب از رسانه های گروهی بوده و هست و سایر کارکردهای رسانه ها از جمله آموزش و سرگرمی بعنوان بخش جنبی محتوا در نظر گرفته می شد.
انسان امروزی نمی تواند در برابر حوادث، اتفاقات و رخداد های جهانی بی تفاوت باشد چرا که می داند هر رویدادی حتی در دورترین مناطق جهان نسبت به موقعیت مکانی اش می تواند بطور غیر مستقیم و یا مستقیم در زندگی او تاثیر گذار باشد . به این ترتیب انسان امروزی برای ادامه زندگی و موفقیت، نیازمند کسب اطلاعات از جهان پیرامون خود است .

تولید واله به چهارصد میلیون تن سنگ آهن خواهد رسید

برزیل و استرالیا بزرگترین ذخایر سنگ آهن دنیا را دارا هستند در این میان شرکت معدنی چندملیتی واله برزیل، در فهرست بزرگترین تولیدکنندگان سنگ آهن جهان در بالای لیست قرار دارد. این شرکت علاوه بر سنگ آهن یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نیکل جهان است و زغال سنگ، مس و منیزیم نیز تولید می‌کند. البته بالغ بر 95 درصد تولید سالانه واله به سنگ آهن و گندله اختصاص دارد. این شرکت در سال 2018 حدود 6.6 درصد سنگ آهن و گندله بیشتری نسبت به سال قبل از آن تولید کرد.

برنامه ریزی برای افزایش ظرفیت تولید مس تا 400 هزار تن

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران از برنامه افزایش ظرفیت تولید مس تا 400 هزار تن خبر داد. وی همچنین تولید بیش از 260 هزا تن کاتد را از برنامه های سال جاری شرکت مس اعلام کرد.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، اردشیر سعدمحمدی افزود: تولید مس کاتد سال گذشته از مرز 245 هزار تن برای اولین بار در کشور عبور کرد. امیدواریم در سال 98 که به دستور مقام معظم رهبری سال رونق تولید نام‌گذاری شده است، میزان تولید را به بالای 260 هزار تن کاتد برسانیم.

وی افزود: برای اینکه بتوانیم برای صنایع پایین‌دستی کاتد تولید کنیم برنامه‌ریزی داریم تا سرمایه‌گذاری‌های جدیدی را فراهم کنیم.

جیانگشی کوپر یک واحد فرآوری ضایعات مس در مالزی ایجاد می‌کند

کمپانی جیانگشی کوپر اعلام کرد که پس از اعمال قوانین سخت‌گیرانه چین در مورد واردات ضایعات مس به این کشور مجوز راه‌اندازی یک واحد بزرگ فرآوری ضایعات مس در مالزی را اخذ کرده است.

انتصاب غریب پور به عنوان مسئول اجرای طرح احیا و توسعه معادن کوچک

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی خداداد غریب پور رئیس هیات عامل ایمیدرو را با حفظ سمت به عنوان مسئول اجرای طرح اقتصاد مقاومتی احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس منصوب کرد.

۶ برابر مصرف داخل، روی تولید می شود/ محدودیت در صادرات شمش روی، ضربه مهلک به تولیدکننده

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های صنایع و معادن سرب و روی ایران با بیان اینکه ۶ برابر مصرف داخل، روی تولید می شود، گفت: در حال حاضر سالانه حدود ۲۰۰ هزار تن روی در کشور تولید می شود؛ این در حالی است که نیاز داخل ۳۵ هزار تن است؛ ممانعت از صادرات ضربه به تولیدکننده وارد می کند.

حسن حسینقلی، بزرگترین مشکل صنعت روی را ممانعت از صادرات عنوان کرد و گفت: در حال حاضر واحدهای عرضه کننده روی، در بورس کالا مجاز هستند که چهار برابر مقداری که در بورس عرضه دارند، صادر کنند.

اختلاف قیمت بورس و بازار باعث رانت می شود

اختلاف قیمت بورس و بازار بیرون سبب ایجاد رانت شده و پای دلالان را به بازار باز می‌کند.

حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه در خصوص اختلاف قیمت کالا در بورس کالا نسبت به قیمت بازار آزاد عنوان کرد: قیمت‌گذاری‌ها همواره از سوی بورس صورت می‌گیرد تا قیمت‌های سلیقه‌ای بازار کاهش پیدا کرده و از نوسانات آن کم شود. وی به حیطه کاری خود اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال ما برای فولاد بر اساس تصمیمات بورس، کالای خود را می‌فروشیم و در صورتی که کسی کالا را در جایی غیر از بورس کالا بفروشد، خلاف مصوبات عمل کرده است زیرا ما فقط از طریق بورس خرید و فروش را انجام می‌دهیم.

مبنای تولید فولاد در کشور دلاری نیست

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران گفت: مبنای تولید و نهاده های تولید فولاد در کشور از قبیل گاز، برق، سنگ آهن و دستمزد کارگران دلاری نیست.

قیمت اسلب فولاد هرمزگان 52 درصد افزایش یافت

اسلب به عنوان محصول اصلی فولاد هرمزگان بوده و نرخ‌گذاری این محصول در بازار داخلی براساس قیمت بازار و در بازار صادراتی براساس نرخ‌های جهانی می‌باشد. قیمت اسلب در فروردین 98 نسبت به فروردین 97 رشد 52 درصدی داشته است. همچنین نسبت به اسفند 97 رشد شش درصدی داشته است.

بهره‌برداری از پروژه مخازن اسید سولفوریک شرکت مس در 180 روز

مهندس «احمد محرمی زارع» گفت: پروژه ایجاد زیرساخت‌های انتقال اسید و مخازن نگهداری اسید با ظرفیت 112 هزار تن در سال ظرف شش‌ماه در بندرعباس و با سرمایه‌گذاری ارزی 11 میلیون یورویی و 520 میلیارد ریالی ایجاد شد.

تولید جهانی منگنز به 18 میلیون تن رسید

تولید جهانی منگنز در سال 2018 میلادی با رشد 4درصدی به 18 میلیون تن افزایش یافت.

به نقل از سازمان زمین شناسی امریکاUSGS، میزان استخراج این ماده معدنی از 17 میلیون و 300 هزار تن در سال 2017میلادی به 18 میلیون تن در سال گذشته میلادی افزایش یافت.

طی مدت مذکور، افریقای جنوبی با تولید 5 میلیون و 500 هزار تن منگنز در رتبه نخست جهان جای گرفت. این میزان در سال 2017 میلادی 5 میلیون و 400هزار تن بود.

رشد27 درصدی تولید آهن اسفنجی در چهارمحال و بختیاری

امسال تاکنون تولید آهن اسفنجی در فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری 27 درصد رشد یافته است.

مدير واحد عمليات فولاد سفید دشت گفت:امسال تاکنون 112هزار و 682 تن آهن اسفنجی در این کارخانه تولید و روانه بازار مصرف شده است.  

جمشيد علي بابايي افزود:مدت مشابه پارسال 88هزار و687 تن  آهن اسفنجی تولید شده بود که تولید امسال 27 درصد رشد یافته است.

علی بابایی گفت: آهن اسفنجی تولیدشده در این شرکت با متالیزاسیون ۹۵ و کربن ۱. ۷ درصد از کیفیت بالایی برخوردار است.

به دنبال ارتقا جایگاه آلومینیوم المهدی هستیم/تا پایان سال 468 دیگ فعال خواهیم داشت

مدیرعامل شرکت آلومینیوم المهدی هرمزال گفت: تمامی هدفمان این است تا بتوانیم جایگاه شرکت آلومینیوم المهدی هرمزال را ارتقا بخشیده و جایگاه حقیقی‌اش برسانیم.

حمید مهتدی افزود: از زمان حضور مجددم در این مجتمع صنعتی اقدام به چند کار اساسی برای برون‌رفت از وضعیت گذشته انجام دادم.

وی بابیان اینکه در ابتدا به‌هم‌ریختگی و بی‌نظمی سبب پایین آمدن راندمان تولید می‌شود، تصریح کرد: با اتخاذ تصمیماتی به نظم این مجموعه سر و سامان داده شد تا بتوانیم راندمان تولید و بازده فعالیتمان را افزایش دهیم.

تغییر کف عرضه برای واحدهای نوردی به جلسه بعد موکول شد/ خواهان عدم تغییر حداقل میزان خرید هستیم/ بورس جای خرده فروشی نیست؛ بورس کالا برای خریدهای کلان با عنوان تنظیم بازار است

شیوا نیک وظیفه

کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد به همت انجمن تولیدکنندگان فولاد بسیاری از مشکلات بخش خصوصی را به گوش دولت می‌رساند در نشست دیروز نیز مسائل مهمی بررسی شد که یکی از موارد مهم آن در خصوص مقاطع طویل نتیجه مثبت داشت و در بقیه موارد نیز به جلسه بعدی موکول شد که در صورت تائید، تأثیر بسیار مثبتی بر بازار فولاد خواهد داشت.

اجرای قانون نیازمند تعامل سازمان‌های متولی است

امروزه در کشور ما راه‌اندازی یک کسب و کار با دشواری‌های بسیاری روبه‌رو است، چراکه در این زمینه قوانین بسیط و بسیار پیچیده‌ای وجود دارند. فردی که قصد ایجاد یک کسب و کار را دارد، باید به 15 بخش یا حوزه برای دریافت مجوز مراجعه کند که در هر یک از آن‌ها قوانین مخصوصی موجود است. در این زمینه دولت می‌تواند با کوتاه کردن مسیر افراد، ایجاد یک کسب و کار را تسهیل کرده یا حداقل بخشی از استعلام‌ها و مجوزها را حذف کند. حتی در این‌باره نهاد‌های متولی به‌ویژه سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها که با کسب و کارهای بخش معدن و صنایع معدنی سر و کار دارند، می‌توانند راحت‌تر به متقاضیان کمک کنند.

ریوتینتو FLSmidth را برای پروژه جدیدی انتخاب کرد/ ظرفیت تولید 43 میلیون تن سنگ آهن برای این پروژه تعیین شده است

ریو تینتو FLSmidth را برای عرضه تجهیزات کلیدی معدنی خود در معدن Koodaideri  در غرب استرالیا انتخاب کرده است.

این قرارداد یک قرارداد کلیدی برای طراحی، عرضه، نصب و راه اندازی معدن سنگ آهن جدید ریو تیونتو، با نامKoodaideri  است.

ورود مپنا مانع از نابودی آلومینیوم المهدی شد

عضو کمیسیون انرژی مجلس با تأکید بر اینکه مدیریت جدید شرکت آلومینیوم المهدی هرمزال باید خارج از نگاه‌های سیاسی و جناحی به این شرکت بنگرد و تنها منافع کارخانه و کارکنان و کارگران را در نظر بگیرد، ابراز کرد: باید سعی شود از نیروها و ظرفیت‌های موجود نیز به بهترین شکل ممکن بهره برد زیرا حذف هر نیرو تبعاتی به همراه دارد.

احمد مرادی در حاشیه بازدید از شرکت آلومینیوم المهدی هرمزال افزود: باید از مجموعه مپنا که با ورودش توانست مجتمع صنعتی آلومینیوم المهدی هرمزال را از وضعیت وخیم خارج و امروز به روال عادی‌اش بازگرداند، تقدیر کرد.

کاهش 23 درصدی واردات در سال 97 / برای برخورد با فساد و رانت با هیچ کس تعارف ندارم

وزیر صنعت ،معدن و تجارت صبح امروز در نشست با اعضای فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به کاهش 23 درصدی واردات در سال 1397 گفت: واردات کالاهای مصرفی بیش از 30 درصد کاهش و واردات مواد اولیه نیز حدود 16 درصد در سال 97 نسبت به سال 96 کاهش یافته است.

برای برخورد با فساد و رانت با هیچ کس تعارف ندارم

عدد ۵ هزار تومان، سقف مقاومتی بازار میلگرد

شیوا نیک وظیفه

هفته گذشته تا حدودی شاهد ثبات در بازار مقاطع بودیم هرچند که از ابتدای سال جاری ما تقریبا روند صعودی قیمت در این بخش می دیدیم اما در هفته گذشته قیمتها روی دیگر را از خود نشان داده است. میلگرد و دیگر مقاطع با اعلام تحریم صادرات فولاد بازار، تا حدودی رکود را به خود دید و خریداران منتظر بودند تا با تحریم صادرات و در نتیجه فزونی عرضه در داخل با قیمت کمتری خرید کنند.

انتظار داريم بهره‌‌وري، توسعه دانش و تكنولوژي و احيا معادن كوچك در شركت مس رشدی بيش از پيش داشته باشد

خداداد غريب پور در ابتداي اين جلسه ضمن آرزوي قبولي طاعات و عبادات در ماه مبارك رمضان و تبريك به دكتر «اردشير سعد محمدي» به‌عنوان مديرعامل جديد شركت مس و قدرداني از زحمات مهندس محمدرضا بنی اسدی‌راد گفت: اصرار ما در ايميدرو بر این است كه هرگونه جابجايي در شركت‌هاي تابعه ايميدرو بايد مبتني بر عملكرد باشد و فردي انتخاب شود كه داراي ظرفيت، توانايي و انگيزه تداوم و رونق توليد باشد.

گام های استوار شرکت فولاد امیرکبیر کاشان در ارتقای کمی و کیفی تولید و افزایش رضایتمندی مشتریان

نخستین همایش ذینفعان و  نمایشگاه قطعات بومی سازی شرکت فولاد امیرکبیر کاشان، باهدف تحقق برنامه های استراتژی و چشم انداز شرکت و جلب رضایت ذینفعان و با حضور گروهی از ذینفعان شرکت از سراسر کشور، مدیران واحد های تامین کالا و قطعات طرف قرارداد و جمعی از متخصصین صنعت فولاد برگزار شد.

هشدار جدی برای یک اقدام اشتباه؛ لوله و پروفیل و دیگر محصولات فولادی نبايد در بورس کالا عرضه شود

شیوا نیک وظیفه

نامه ای که از جانب مدیرکل دفتر صنایع معدنی به سندیکای لوله و پروفیل محصولات فولادی و انجمن تولیدکننندگان کشور ارائه شده بود حواشی زیادی را در بازار محصولات فولادی و شرکت های ذی ربط به دنبال داشت. هرچند که واحدهای صادراتی معتقد هستند در سال رونق تولید و همزمانی با تحریم های ترامپ به هیچ وجه صلاح نیست از کارخانجات این درخواست نامعقول شود. چراکه این ساز و کارها و موانع خود ساخته داخلی در مسیر تولید و صادرات سبب از دست دادن سهم در بازار خارجی می شود چراکه نااطمینانی و عدم ثبات بازار ما را نشان می دهد و ریسک همکاری را پایین می آورد.

صادرات محصولات فولادی یک دقیقه هم ممنوع نشد

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: به منظور بازگشت ارز حاصل از صادرات مقاطع طویل فولادی به سامانه نیما و سپس جریان تولید کشور و نیز قطع کردن دست دلالان از صادرات، از وزیر صمت خواستیم که با ارائه لیست سه ماهه تولیدکنندگان صادرکننده این حوزه از سوی این وزارتخانه به گمرک موافقت کند.

سعد محمدی مدیر عامل شرکت مس شد

 

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از پایگاه خبری ایمیدرو، در جلسه ای با حضور اعضای هیات مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران و شورای معاونان ایمیدرو، سعد محمدی به عنوان عضو موظف هیات مدیره و مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران انتخاب شد.

۳ اقدام در تسهیل صادرات فولاد

در امسال برای تسهیل و توسعه صادرات فولاد، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک جمهوری اسلامی ایران اقدام‌هایی را انجام داده است که هم شرکت‌های صادرکننده با سهولت بیشتری به صادرات بپردازند و هم ارز بیشتری حاصل از صادرات فولاد به کشور بازگردد.

نامه به سندیکا با هدف ساماندهی صادرات محصولات است / در انتظار امضای وزیر هستیم

شیوا نیک وظیفه

با توجه به اینکه در روزهای گذشته نامه‌ای از وزارت صنعت، معدن و تجارت به سندیکای لوله و پروفیل و انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور مبنی بر توقف موقت ارسال کالا به گمرکات ارائه شده بود شاهد اعتراضات سندیکا در ادامه این نامه بودیم که واکنش‌هایی را هم به دنبال داشت.

در این خصوص گفتگویی با سیف‌الله امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی داشتیم.

سال۹۸، سال تحقق تولید بیش از سه میلیون تُن چدن

شرکت سهامی ذوب‌آهن یکی از کارخانه‌های مهم وابسته به شستا است که به بیان مدیرعامل این شرکت همواره از ذوب‌آهن به عنوان پیشکسوت در تولید مقاطع فولاد ساختمانی نام برده می‌شود.

کارخانه‌ای که به عنوان صنعت مادر و یک آرمان ملی از دوره قاجار مطرح و همواره در طول تاریخ با موانع متعددی از جمله مشکلات خارجی و داخلی و محدودیت‌های مالی مواجه بود.

معدن، همچنان پیشتاز رشد در حوزه های صنعت،‌ معدن و تجارت؛‌ افزایش 4درصدی در فصل نخست 97

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از پایگاه خبری ایمیدرو، بر اساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت،‌ رشد ارزش افزوده فصل نخست سال 97 در بخش معدن و گروه خدمات به ترتیب 4 و 1.1 درصد بوده داشته است. در این مدت بخش صنعت کاهش 1.5درصدی را پشت سرگذاشته است.

رشد 35.9 درصدی گواهی کشف

در بخش معدن تعداد 1033 فقره پروانه اکتشاف، 696 فقره گواهی کشف و 634 فقره پروانه بهره برداری صادر شده است که نسبت به دوره قبل در تعداد پروانه اکتشاف 3.5 درصد و گواهی کشف 35.9 درصد رشد داشته است. از سوی دیگر میزان اشتغال پروانه های بهره برداری معدنی صادره 4898 نفر بوده است.

ارتباطات برون سازماني يكي از مهمترين اهداف يك سازمان است كه توسط روابط عمومي ها رقم مي خورد

ارتباطات یکی از بنیادی ترین دانش ها و مهمترین عوامل پیشرفت انسان امروزی و زیربنای سایرعلوم قرن حاضر است كه درون و برون دستگاه را به هم پیوند می دهد. روابط عمومی هدف و چگونگی اجراي برنامه ها را ترسیم كرده پس لازم است که مدیر و کارکنان به وي اعتماد داشته و سعي در تعامل با اين بخش موثر سازمان داشته باشد. با توجه به اينكه روابط عمومی حافظ منافع دستگاه مربوطه و مشترياني است که با آن سر و کار دارند بايد به آن به قدري بها داد كه به مفاهیم و ارتباطات دوسویه بپردازد. در خصوص جايگاه روابط عمومي با گفتگويي با رضا صفريان، مدير روابط عمومي فولاد هرمزگان داشتيم.

افزایش 22 درصدی و تحقق 844 میلیارد تومان درآمد فروردین ماه مجتمع گل گهر

 

به گزارش معدن نامه , شرکت گلگهر در آخرین گزارش تولید و فروش ماهانه فروردین ماه خود موفق به فروش 844 میلیارد تومان شده است این در حالی است که در ماه گذشته شرکت توانسته است 693 میلیارد تومان را به فروش برساند.

با تشکیل اتاق فکر به عنوان «معین اقتصادی» برای منطقه ظرفیت سازی می کنیم

به گزارش معدن نامه , مدیرعامل «مجتمع فولاد خراسان» با بیان این که انتخاب این شرکت به عنوان معین توسعه منطقه از سوی استانداری خراسان رضوی، ایجاب می کند که از ظرفیت های انسانی شرکت برای بالابردن قابلیت­ها و توانمندسازی روستاها و بافت اجتماعی و اقتصادی منطقه پیرامونی شرکت نهایت بهره برداری را داشته باشیم، تاکید کرد: تمرکز توان انسانی، فنی، مهندسی و علمی در مجتمع فولاد خراسان، فرصت مناسبی برای ایفای این نقش مهم اجتماعی در منطقه استقرار شرکت است.

قدر دانی رییس علوم پزشکی نیشابور از فعالیت های فولاد خراسان در کنترل بیماری ها و حوادث شغلی

به گزارش معدن نامه ؛ فولاد خراسان همزمان با روز جهانی «ایمنی و بهداشت حرفه­ای» میزبانی  مراسم گرامی­داشت این روز با محوریت  «دانشکده علوم پزشکی نیشابور بود.»

در مراسم روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای که با محوریت واحد بهداشت حرفه­ای علوم پزشکی نیشابور و با همکاری و حمایت مجتمع فولاد خراسان صبح یکشنبه 8 اردیبهشت ماه در تالار تعاونی مصرف فولاد برگزار شد، گروهی از مسئولان ذیربط شهرستان، مدیران کارخانجات و کارشناسان HSE  صنایع و و احدهای تولیدی حضور داشتند.

نظام بهبود باید معطوف به «بومی سازی» و «تضمین پایداری تولید» باشد

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه در مراسمی با حضور مدیرعامل، معاونان و ده ها تن از همکاران مجتمع فولاد خراسان از پیشنهادهای برتر کارکنان در سال گذشته قدردانی شد و پیشنهادهای ممتاز و برگزیده سال 1397 و پروژه های مبتنی بر آن­ها معرفی شد.

کارکنان سخت کوش فولاد خراسان با تکیه بر تجربه و دانش خود در سال گذشته پروژه های ارزشمندی را در راستای بهینه سازی تولید و بهبود مستمر فرایندها اجرا نمودند که از برترین پیشنهادهای همکاران در سال  طی مراسمی در روز شنبه 14 اردیبهشت­ماه و مقارن با هفته بزرگداشت مقام کارگر تجلیل شد.

حضور مجتمع فولاد خراسان در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان قطر

به گزارش معدن نامه ؛ شانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان قطر با حضور صدها شرکت خارجی از پنج قاره دنیا در دوحه اغاز به کار کرد.

نمایشگاه بین المللی دوحه موسوم به «پروژه قطر» که از دوشنبه نهم اردیبهشت ماه برپا شده است، به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

 مجتمع فولاد خراسان به عنوان بزرگترین قطب صنعت شرق کشور با برپایی غرفه و معرفی محصولات و توانمندی های خود در کنار 450 شرکت از کشورهایی نظیر آلمان، ایتالیا، کره جنوبی، ژاپن، هلند، پرتغال، روسیه، ترکیه، عربستان سعودی، هند، مالزی، فلسطین، آمریکا، سنگاپور، لبنان، کویت، اسپانیا و... پرداخته است.

امسال یک میلیون تن شمش صادر می‌کنیم

به گزارش معدن نامه فولاد هرمزگان در سال جاری یک میلیون تن شمش به خارج صادر می‌کند که این رقم در صورت تحقق ۷۲درصد بیش از سال ۹۷ است.به گزارش «دنیای اقتصاد» مسعود سروشی رئیس برنامه‌ریزی، فروش و تحقیقات بازاریابی فولاد هرمزگان در مورد کاهش صادرات فولاد این شرکت در سال ۹۷ گفت: سال گذشته با دو تحریم یکی در مرداد و دیگری در آبان ماه مواجه شدیم که بر برنامه صادراتی ما تاثیر گذاشت.

مشکلات ارزی بخش معدن و صنایع معدنی را حل می کنیم رییس هیات عامل ایمیدرو از حل مشکلات ارزی و ایجاد بالانس ارزی در بخش معدن و صنایع معدنی خبر داد.

رییس هیات عامل ایمیدرو از حل مشکلات ارزی و ایجاد بالانس ارزی در بخش معدن و صنایع معدنی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از  ایمیدرو، خداداد غریب پور، رییس هیات عامل ایمیدرو در نشست هم اندیشی با انجمن تولیدکنندگان فولاد از حل مشکلات ارزی بخش معدن و صنایع معدنی خبر داد و افزود: سال گذشته بالغ بر 9 میلیارد و226 میلیون دلار صادرات در بخش معدن و صنایع معدنی داشتیم که زنجیره فولاد با 4.1 میلیارد دلار در رتبه نخست قرار دارد.

وی تصریح کرد: خوشبختانه با توجه به آمار صادرات و واردات در بخش معدن و صنایع معدنی، می توانیم بالانس ارزی ایجاد کنیم.

نیروی انسانی جوان و متخصص ارزشمندترین دارایی فولاد هرمزگان است .

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت همزمان با هفته معلم و به منظور تقدیر از مقام استاد در دومین مراسم تجلیل از مدرسین داخلی با حضور معاون منابع انسانی، معاون مالی و اقتصادی و معاون تکنولوژری از 9 نفر مدرس برتر شرکت فولاد هرمزگان با اهدا لوح، تقدیر به عمل آمد.
‎معاون منابع انسانی شرکت فولاد هرمزگان در این مراسم ضمن تبریک هفته معلم و پاسداشت مقام استاد به بیان نقش و جایگاه منابع انسانی متخصص در سازمان پرداخت و افزود: نیروی انسانی جوان و متخصص، ارزشمندترین دارایی فولاد هرمزگان است.

نیروی انسانی جوان و متخصص ارزشمندترین دارایی فولاد هرمزگان است .

همزمان با هفته معلم و به منظور تقدیر از مقام استاد در دومین مراسم تجلیل از مدرسین داخلی با حضور معاون منابع انسانی، معاون مالی و اقتصادی و معاون تکنولوژری از 9 نفر مدرس برتر شرکت فولاد هرمزگان با اهدا لوح، تقدیر به عمل آمد.
‎معاون منابع انسانی شرکت فولاد هرمزگان در این مراسم ضمن تبریک هفته معلم و پاسداشت مقام استاد به بیان نقش و جایگاه منابع انسانی متخصص در سازمان پرداخت و افزود: نیروی انسانی جوان و متخصص، ارزشمندترین دارایی فولاد هرمزگان است.

وظيفه فرماندهی صادرات كشور برعهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه , اسحاق جهانگيری امروز در جلسه شورای عالی توسعه صادرات غيرنفتی كشور با بيان اينكه يكی از شاخص‌های موفقيت و پيشرفت كشورها توان صادرات محصولات، كالاها و خدمات آنها به بازارهای جهانی و منطقه‌اِ است، اظهار کرد: امروز صادرات موضوعی حياتی، وظيفه‌اِ ملی و قانونی است و بايد تلاش كنيم تا كالاها و خدمات با كيفيت و مطابق با استانداردهای بين‌المللی برای عرضه و رقابت در بازارهای جهانی ارائه كنيم.

کسادی بازار مازاد

مازاد محصولات تاثیر زیادی در کاهش قیمت ها دارد و شرایط رقابتی بازار از بین می رود و تولید کنندگان کوچک به دلیل عدم توان رقابت با توجه به کاهش حاشیه سود متوقف می شوند، انگیزه تولید کنندگان بزرگ در خصوص توسعه و انجام کارهای بزرگ از بین می رود و نارضایتی های پرسنلی زیاد خواهد شد.

قیمت گندله و کنستانتره تغییری ندارد

به گزارش معدن نامه به نقل از بورس نیوز:قیمت فروش کنستانتره و گندله تابعی از قیمت شمش فولاد خوزستان بوده که بر اساس تفاهمی بین شرکت‌های معدنی و فولادی به دست آمده است.

کمک ۲۸۰ میلیارد ریالی فولاد خوزستان به مناطق سیل زده

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت:

شرکت فولاد خوزستان در راستای حمایت هر چه بیشتر از سیل زدگان، ۲۸۰ میلیارد ریال برای ترمیم مسیرهای ارتباطی، اسکان ساکنان مناطق خسارت دیده، مسائل درمانی، آموزشی و فرهنگی، تامین اقلام اساسی و مورد نیاز این خانوارها هزینه نمود.

محمد کشانی، مدیرعامل فولاد خوزستان با اعلام این مطلب افزود: مردم خطه‌ی جنوب در مقابله با مشکلات بزرگ، ترجمانی زیبا از جاودانگی، صبر و استقامت‌اند و خوزستان قلب همیشه تپنده‌ی جمهوری اسلامی باقی خواهند ماند.

27 پروژه تحقیقاتی در دستور کار ایمیدرو؛ شناسایی 157 نیاز تحقیقاتی

 

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: این سازمان 27 پروژه تحقیقاتی در دستور کار دارد و 157 نیاز تحقیقاتی نیز شناسایی شده است.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور گفت: اعتقاد ما بر اثرگذاری تحقیقات است و نتایج پژوهش ها باید منجر به جلوگیری از خام فروشی، ارتقای بهره وری، ایجاد مزیت رقابتی و ارزش افزوده در بخش شود.

در سال رونق توليد هدف ما تحقق ظرفيت اسمي است.

 

 

شرکت فولاد هرمزگان در سال 97 با همکاري و هم افزايي تمامي واحدهاي توليدي، ستادي و پشتيباني در اين شرکت، ميزان توليد خود را نسبت به سال 96 افزايش داد و و با کسب رکورد توليد ساليانه، موفق  به توليد 1440898 تن شد .

فاز نخست طرح با سرمایه گذاری حدود 35 میلیون دلار، حداکثر 2 ساله احداث می شود / طرح الکترود اردکان توسط فولاد مبارکه، چادرملو و فولاد خوزستان انجام می شود

رئیس هیات عامل ایمیدرو در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح فولاد اندیمشک  عنوان کرد: در شرایطی که با تحریم های ظالمانه مواجه هستیم، سازندگی کشور تنها از سه روش ایجاد کنسرسیوم، تامین مالی بانک ها یا انتشار اوراق در بازار سرمایه ممکن است.امیدواریم فضای کشور در سال رونق تولید، فضای تولید باشد و علاوه بر تداوم تولید پیشین، تولید جدید شکل گیرد.

وی افزود: ایمیدرو به عنوان سازمان توسعه ای، زمینه ساز توسعه بخش خصوصی است.

ثبات در بازار بیلت سی آی اس/ تاثیر بازار مقاطع بر قیمت بیلت در ترکیه

با توجه به اینکه عرضه کنندگان بیلت سی آی اس در تعطیلات به سر می بردند به همین خاطر صادرات نیز فعالیت چندانی نداشته اند تنها شاهد چند معامله بودیم و به همین تبادلات محدود قیمتها ثابت ماند هرچند که به خاطر کاهشی که در بازار قراضه در ترکیه شاهد بودیم امکان تاثیرپذیری در قیمتهای بیلت سی آی اس وجود دارد. این در شرایطی است که در حال حاضر متوسط قیمت پیشنهادی حمل ژوئن 420 تا 425 دلار هر تن فوب است. البته بازار هم فعالیت چندانی نداشته است و تنها یک محموله 45 هزار تنی بیلت روسیه در 450 دلار هر تن سی اف آر معادل 425 دلار هر تن فوب به عربستان فروخته شد.

افزایش صادرات و رونق تولید، محور برنامه های تولید و تجارت

 نشست تعامل و هم اندیشی مدیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور معاونین این وزارتخانه و روسای سازمان های استانی برگزار شد. 
به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، بررسی راهکاری های رونق تولید، یافتن راه حل برای مشکلات موجود تولید و تجارت و ایجاد هماهنگی میان مدیران ستادی و استانی از اهداف این گردهمایی بود.

افزایش تولید فولاد دنیا در سال گذشته حدود پنج درصد بود/فعال‌سازی معادن کوچک

وزیر صمت گفت : تولید فولاد ایران ۱۰ درصد رشد داشت و امسال هم برنامه ما افزایش تولید فولاد به ۲۸ میلیون تن است .

به گزارش معدن نامه به نقل از ایرنا، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت : ما تا ۶ سال قبل رتبه پانزدهم جهان در تولید فولاد را داشتیم که سال گذشته با افزایش تولید فولاد کشور به ۲۵ میلیون تن به رتبه دهم صعود کردیم و کشور‌هایی مانند ایتالیا و فرانسه را جا گذاشتیم.

در توده‌های کارکنان پایین‌دست ایجاد اعتماد و در سطوح مدیریت وظیفه‌شناسی و سلسله‌مراتب و راندمان اثرگذار است / روابط عمومی در تلاش است تصویری مثبت و سازنده در ذهن مردم خوزستان ایجاد نماید

شیوا نیک وظیفه

با توجه به اینکه روابط عمومی‌ها در تلاش‌اند تا با برقراری ارتباط مؤثر و هدفمند با گروه‌هایی سازمانی دیگر را تسهیل کنند، نقشی کلیدی و حائز اهمیت در مجموعه دارند، به همین خاطر باید افراد متخصص و آگاه به این حوزه در این جایگاه قرار گیرند چراکه تقابلی بین سازمان‌ها و افکار عمومی وجود دارد، آن‌ها نیازمند تصویر روشنی از خود در جامعه هستند و این هدف با روابط عمومی متخصص و شایسته محقق می‌شود.

کلنگ زنی مجتمع فولاد اندیمشک صورت می‌گیرد

با حضور مسئولان محلی و استانی، کلنگ زنی مجتمع فولاد اندیمشک فردا صورت می گیرد.

مراسم کلنگ زنی کارخانه تولید بریکت آهن اسفنجی با حضور مسئولان کشوری، مسئولان استانی و مسئولان محلی در اندیمشک برگزار می‌شود.

روند عمرانی پروژه مجتمع فولاد اندیمشک ساعت ۹ صبح در کیلومتر ۱۴ سد کرخه اندیمشک با حضور استاندار خوزستان و نماینده مردم اندیمشک برگزار خواهد شد.

دولت مسير صادرات را هموارتر کند

نامگذاري سال 98 با عنوان رونق توليد بطور حتم مسووليت توليد کنندگان را سنگين تر خواهد کرد اما در شرايط کنوني که کشور تحت فشار و محدوديت هاي بين المللي است براي تحقق اين هدف علاوه بر برنامه ريزي دقيق ازسوي واحدهاي توليدي ، حمايت جدي دولت بويژه وزارت صنعت، معدن و تجارت  نيز لازم است.

فرزاد ارزاني مدير عامل فولاد هرمزگان در اين باره معتقد است ، تحقق رونق توليد  مستلزم هم افزايي بيشتر ميان صنايع و وزارت صنعت ، معدن و تجارت است تا بتوان از مشکلات و چالش هاي پيش روي توليد به ويژه مشکلات بر سر راه صادرات عبور کرد . مشروح اين گفتگو را بخوانيد:

امام جمعه یزد از مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو بازدید بعمل آورد

آیت الله ناصری یزدی نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد به همراه هیاتی از روحانیون و مسوولان استان یزد همزمان با روز جهانی کارگر از مجتمع معدنی چادرملو بازدید کرد.

 

در سطح ملي و بصورت درازمدت، برنامه مدون توسعه فناوري بومي نداريم/ توسعه فناوري در كشور به شدت به باور و پيگيري مديران ارشد بستگي دارد

شیوا نیک وظیفه

دکتر حمیدرضا طیبی، رییس جهاد دانشگاهی در نشست هم اندیشی و هم افزایی پژوهش و توسعه فناوری در خصوص مشکلات فناوری بومی مطرح کرد: در سطح ملي و بصورت درازمدت، برنامه مدون توسعه فناوري بومي نداريم.

وی افزود: توسعه فناوري در كشور بشدت به باور و پيگيري مديران ارشد بستگي دارد.

کارگر؛ جانی بر پیکره تولید

خداداد غریب پور- معاون وزیر و رئیس هیات عامل ایمیدرو

اهل همت رخنه در سد سکندر می کنند
این سبک دستان، کلید فتح را دندانه اند
"صائب تبریزی"

۱۱ اردیبهشت بهانه ای است تا به جایگاه شریف ترین انسان ها بیندیشیم؛ انسان هایی که نیروی پرتوان چرخ توسعه صنعت و معدن کشور هستند و البته تولید و توسعه بدون حضور این قشر، به کالبدی بی جان می مانند.
به طور حتم دستیابی به اهداف والا در ارکان مختلف اقتصاد، با حضور این عزیزان معنا می یابد و‌ از این روست که خود را همواره قدردان کارگران می دانیم.

تولید و توسعه منوط به وجود کارگران بانشاط است

مهندس محمدرضا بنی‌اسدی‌راد مدیرعامل شرکت مس با بیان این‌که شرکت مس هم‌اکنون در حال اجرای طرح‌های توسعه‌ای خوبی در شرکت مس با هدف افزایش تولید است گفت: محور همه‌ فعالیت‌های ما برای تولید بیشتر است و تولید بیشتر به وجود کارگران با نشاط وابسته است.به گزارش مس پرس، مدیرعامل شرکت مس در جلسه تولید مجتمع مس شهربابک با اشاره به سخن امام خمینی(ره) مبنی بر این‌که «حیات یک ملت مرهون کار و کارگران است»، گفت: از زحمات تک‌تک کارگران گران‌قدر شرکت مس که در سال گذشته موفق به خلق رکودهای تولیدی بی‌سابقه‌ای شدند تشکر می‌کنم.

ارتباط دانشگاه و صنعت سبب هم افزايي مي شود / ايران در ارتباط با سرمايه انساني كه تربيت كرده رتبه ٣ دنيا را دارد

شیوا نیک وظیفه

قباديان، معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت در نشست هم اندیشی و هم افزایی پژوهش و توسعه فناوری  درخصوص شرایط فعلی کشور عنوان کرد: اقدامات بسيار خوبي انجام شده اما در شرايط فعلي وضعيت خوبي نداريم، منابع طبيعي زيادي داريم اما دو چالش در كشور نشان داد ما مديريت خوبي نداريم، خشكسالي و سيل گواه مديريت غير علمي است، مقصران چه از گذشته باشند و چه در شرايط فعلي بايد به دنبال نقشه راه درست و علمي است.

بخش معدن و صنايع معدني با وجود نقشه راه معدن نيازي به اتاق فكر ندارد/ ٢٠ درصد از حقوق دولتي كسب شده مي تواند به پژوهش هاي علمي اختصاص يابد

شیوا نیک وظیفه

اسماعيلي رئيس نظام مهندسي ایران و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در نشست هم اندیشی و هم افزایی پژوهش و توسعه فناوری با تاکید بر بی نقص بودن نقشه راه معدن عنوان کرد: بخش معدن و صنايع معدني ديگر نيازي به اتاق فكر ندارد چراكه بيش از يك هزار ساعت روي نقشه راه معدن وقت گذاشته شده و تمام بايد و نبايدها در آن قيد شده است. امروز کارگروه این نقشه راه فعال است و هفته اى یکبار جلسه دارد.

ذوب آهن دانشگاه تربیت نیروی تخصصی صنعت فولاد است / عملکرد روابط عمومی در یک مجموعه ارتباط تنگاتنگی با دیدگاه مدیرعامل دارد

شیوا نیک وظیفه

در هشتمین کنفرانس ملی روابط عمومی و صنعت شاهد بودیم مهندس یزدی زاده، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان به عنوان مدیر حامی روابط عمومی و صنعت لوح زرین را دریافت کرد و این نشان از توجه ويژه ایشان به روابط عمومی دارد و جایگاه درستی که در مجموعه ذوب آهن برای آن تعریف کرده است. در این خصوص گفتگویی با مدیر روابط عمومی مجموعه داشتیم/