ژوئن 2019

مهمترين برنامه هاي کميته تحول منابع انساني در سال 1398

قسمت پنجم

مهمترين برنامه هاي کميته تحول منابع انساني در سال 1398

 واحد آموزش و توسعه منابع انساني

 افزايش ميزان رضايت و دلبستگي کارکنان

 استقرار نظام ارزيابي و بهبود کيفيت خدمات منابع انساني

 توسعه و توانمندي هاي کارکنان

 استقرارنظام جامع ارتباطات داخلي کارکنان

 استقرار نظام جانشين پروري

 ارتقاي مهارت رهبري سطوح مديريتي

 استقرار فرآيند شايسته گزيني در انتصاب و تدوين نظام ارزيابي اثربخشي آن

 استقرار نظام مديريت عملکرد کارکنان

 توسعه فرصت هاي يادگيري براي کارکنان

کمک به افزایش تولید و صادرات صدرنشین فعالیت هاست

وزير صنعت، معدن و تجارت به مناسبت فرارسیدن دهم تیرماه، روز ملی صنعت و معدن در پیامی با تبریک این روز ملی به صنعتگران، معدنکاران و تمامی تولیدکنندگان برخی از سیاست های اجرایی وزارت صنعت، معدن و تجارت در تحقق رونق تولید را تشریح کرد. 
در محورهای این پیام آمده است: 
تلاش برای رونق تولید و اجرای منویات رهبر معظم انقلاب برای حمایت از تولید، سرلوحه‌ی تمامی فعالیت ها و اقدامات وزارت صنعت،معدن و تجارت قرار دارد.

مهمترين برنامه هاي کميته تحول مالي و اقتصادي در سال 1398

مهمترين برنامه هاي کميته تحول مالي و اقتصادي در سال 1398

واحد حسابداري مديريت

 برقراري ارتباط سيستم حمل و نقل صنعتي با سيستم هزينه يابي استاندارد به منظور کنترل دقيق تر هزينه حمل و نقل صنعتي و تهيه گزارش کنترل هزينه بر اساس مکانيزم مورد استفاده

 بهبود مبناي سيستم هزينه ها در سيستم هزينه يابي واقعي به منظور تهيه گزارشات شفاف تر و منعطف

 راه اندازي «مرکز مجازي» بريکت سازي و آهن اسفنجي به منظور جلوگيري از بروز خطا در ثبت اطلاعات در کوره هاي قوس الکتريکي و همچنين کنترل موجودي

 راه اندازي سيستم ثبت و پايش دارايي هاي در جريان ايجاد

رکورد تولید روزانه معدن مس سرچشمه شکسته شد

پرسنل امور معدن مجتمع مس سرچشمه روز گذشته(چهارشنبه 5 تیرماه) موفق شدند با استخراج 30 هزار تن مادۀ معدنی، و ارسال 13 هزار تن سنگ سولفوری به کارخانه تغلیظ، رکورد جدیدی در تولید روزانه و تناژ ارسالی به جای بگذارند.

معدن های نادر؛ سلاح جدید تجاری چین مقابل آمریکا

جنگ تجاری چین و آمریکا شدت گرفته است، ولی پکن از سلاح جدیدش یعنی معادن نادر این کشور علیه واشنگتن استفاده خواهد کرد.

 جنگ تعرفه ای یا اقتصادی ترامپ از سال 2016 با چین آغاز شده است. دونالد ترامپ در طول چند سال گذشته بر اساس تعرفه اقتصادی وارد جنگ با چین شده و چند دوره مذاکره بین این دو کشور هم کارساز نبوده است.

در میان نبرد تعرفههای متقابل میان چین و ایالاتمتحده، رسانه های چینی اعلام کرده اند که جنگ تعرفه ای ادامه یابد، فروش فلزات معدنی کمیاب به ایالات متحده آمریکا محدود خواهد شد.

حقوق بازنشستگان فولاد بروزرسانی می‌شود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان مطالبات قطعی صندوق بازنشستگی فولاد کشور از دولت است گفت: این صندوق امکان تعهدات در حوزه به روز شدن دستمزدها و ارائه خدمات در بالاترین سطح بیمه ای را برای بازنشستگان دارد. به گزارش معدن نامه به نقل از ایرنا، محمدرضا پورابراهیمی روز چهارشنبه در نشست بررسی مسائل و مشکلات صنعت فولاد افزود: ارائه خدمات درمانی طبق آئین نامه فولاد و به روز رسانی حقوق‌ها ۲ سرفصل اساسی در حوزه بازنشستگان فولاد کشور است.

برنامه تولید ۲۵ هزار تن پتاس طی امسال در خور و بیابانک / ایمیدرو اعتقاد به انتقال مدیریت با حفظ مالکیت دارد

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: تجربه انتقال مدیریت، استراتژی درستی است و در این راستا ایمیدرو اعتقاد به انتقال مدیریت با حفظ مالکیت دارد.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، خداداد غریب پور که در نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید مجتمع پتاس خور و بیابانک سخن می گفت، افزود: مدیریت دولتی، پاشنه آشیل بنگاه داری در کشور است و تجربه انتقال غیر کارشناسی برخی پروژه های کشور گواه این مدعا است.

وی اعلام کرد: متاسفانه انتقال مدیریت و مالکیت طرح ها، تبعات بسیاری برای کشور داشت و در ادامه نباید این مدل نادرست را در طرح های صنعتی و معدنی کشور پیاده سازی کرد.

رشد ۲۴۷۹ واحدی شاخص کل بورس

آخرین روز معاملاتی هفته اول تیرماه بورس با رشد شاخص کل همراه بود و در پایان معاملات امروز شاخص کل با رشد ۲۴۷۹ واحدی در جایگاه ۲۴۸ هزار و ۵۷۷ واحد رسید.

بورس و اوراق بهادار صبح آخرین روز از هفته معاملاتی منتهی به 6 تیر را با  رشد 2704 واحدی آغاز کرد و در جایگاه 247 هزار و 802 واحد ایستاد. مجموعه داد و ستدهای امروز بورس همگی روند صعودی داشت و باعث شد شاخص کل با رشد 2479 واحدی در جایگاه 248 هزار و 577 واحد قرار گیرد.

روزهای سخت پیش روی صنعت فولاد

شیوا نیک وظیفه

در حالی که انتظار می‌رفت پس از پایان یافتن تعطیلات و در روزهای پایانی خرداد و رفت و آمدهای مقامات از کشورهای مختلف در خصوص رایزنی ها سیاسی، از ابتدای تیرماه بازار وارد یک فاز خرید شود، اما این اتفاق در عمل رخ نداد و بازار فولاد و مقاطع با افت قیمت مجدد نیز همراه شدند و روند کاهشی خود ادامه پیدا کرد. واقعیت اینکه در شرايط فعلی بازار در انتظار یک محرک سیاسی یا تغییرات قیمت دلار یا تحریک تقاضا است که تغییرات متناسبی را با هر یک از این عوامل تجربه كند.

بومی سازی با نظارت بر کیفیت همراه باشد

شیوا نیک وظیفه

شرکت‌های فولادی بايد در مسيري گام بردارند که این توانایی را داشته باشند علاوه بر طراحي و ساخت خطوط توليد طبق نمونه، به دانش فني ساخت خطوط توليد و کارخانه‌های در ابعاد و ظرفیت‌های متفاوت‌تر دست يابند و در نهايت مأموریت آن‌ها بومی‌سازی، پشتيباني و توسعه فن‌آوری صنعت فولاد کشور باشد.

کسب رکورد جدید کاهش مصرف نسوز در فولاد هرمزگان

مهندس مدنی معاون بهره برداری شرکت فولاد هرمزگان از  کسب رکورد کاهش مصرف نسوز 6.19کیلوگرم بر تن مذاب  در خرداد ماه 98  خبر داد.

سیمان از فردا ۳۷ درصد گران‌ می شود

طبق تصمیم اعضاء انجمن صنفی کارفرمایان سیمان، قیمت انواع سیمان خاکستری و سفید از فردا ۳۷ درصد گران می شود.

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از تسنیم، در جلسه انجمن صنفی کارفرمایان سیمان به منظور بررسی مشکلات و مسائل صنعت سیمان و ارائه راه حل های مناسب و عملیاتی در جهت برون رفت از وضعیت کنونی و جلوگیری از توقف کار کارخانجات و بروز تنش‌های کارگری با افزایش 37 درصدی قیمت سیمان موافقت شد.

 

 

 

 

بهبود کیفیت و کاهش عیوب تختال‌های تولیدی در فولاد هرمزگان

پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی , معاون بهره برداری فولاد هرمزگان گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف استراتژیک فولاد هرمزگان  افزایش کیفیت محصول تولیدی و بالا بردن میزان رضایت مشتریان داخلی و خارجی است.

مهندس مدنی افزود: کیفیت یعنی ویژگی، اما در درجات متفاوت،  به‌عبارت‌دیگر کیفیت مطابقت محصول با الزامات مشتریان و رعایت معیارهای زیست‌محیطی معنا پیدا می‌کند. کیفیت حاصل شانس و اقبال نیست، بلکه به درک شرایط موجود و برنامه‌ریزی برای رسیدن به هدف و مدیریت عالمانه نیازمند است. نهادینه شدن کیفیت با قرارگیری دستاوردها درون فرآیندها مستدام می‌گردد..

رویکردی نوین بر کاهش هزینه‌ها در شرکت فولاد هرمزگان (بر اساس مدل Deming)

 

رویکردی نوین  بر کاهش هزینه‌ها در شرکت فولاد هرمزگان (بر اساس مدل Deming)

مدیر حسابداری مدیریت شرکت فولاد هرمزگان از رویکردی نوین بر کاهش هزینه‌ها در شرکت فولاد هرمزگان بر اساس مدل دمینگ خبر داد.

تولید باتری در هند و چین مصرف جهانی سرب را افزایش داد

رشد تولید باتری در هند و چین طی 4 ماهه نخست سال جاری میلادی مصرف  سرب تصفیه شده را افزایش داد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، به نقل از مجله متال بولتن، طی ژانویه تا آوریل 2019 میلادی بیش از 80 درصد از مصرف سرب تصفیه شده جهان متعلق به تولید باتری در هند و چین بوده است. این افزایش تولید منجر به مصرف جهانی 3 میلیون و 909 هزار تن  سرب شد که حاکی از رشد 2.3 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

تولید جهانی معادن  سرب از یک میلیون و 534 هزار تن در چهارماهه نخست 2018 میلادی به یک میلیون و 544هزار تن در مدت مشابه سال 2019 میلادی افزایش یافت که حاکی از رشد 0.7 درصدی است.

برنامه های کميته تحول تکنولوژی و توسعه در سال 1398

قسمت سوم

مهمترين برنامه هاي کميته تحول تکنولوژي و توسعه در سال 1398

واحد مهندسي صنايع

 کسب تقديرنامه سه ستاره جايزه ملي تعالي سازماني

 کسب گواهي نامه استانداردهاي ISO45001:2018 ، ISO14001:2015

 بازطراحي و مدلسازي فرآيندهاي کسب وکار(BPR)

 مهندسي مجدد سيستم مديريت کيفيت ( ISO 9001)

 طراحي و استقرار نظام جامع مديريت ريسک سازماني (ERM)

 بازنگري دستورالعمل تعريف انواع پروژههاي بهبود و رويکردهاي حل مساله مرتبط

 تدوين دستورالعمل هاي مربوط به سيستم هزينه يابي استاندارد

رشد اکتشاف ایمپاسکو به مرز 50درصد رسید

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (ایمپاسکو) گفت: حوزه  اکتشاف این شرکت در سال 97 توسعه پیدا کرد و با رشد نزدیک به 50درصدی همراه شد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ايميدرو، وجیه‌اله جعفری که به مناسبت روز صنعت و معدن سخن می گفت، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: میزان حفاری های اکتشافی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران طی سال 97 بیش از 51 هزار و 786 متر بود که نسبت به رقم مدت مشابه سال ماقبل (34 هزار و 856 متر)، 49 درصد رشد داشت.

وی افزود: طی این مدت، 32 هزار و 300 متر در بخش پلی متال، 37 هزار و 600 متر در بخش سنگ آهن و 6 هزار متر در بخش زغال سنگ حفاری انجام شد.

حرکت به سوی تعطیلی واحد های تولیدی فولاد

شیوا نیک وظیفه

در حال حاضر شاهد عدم تعادل در عرضه و تقاضای فولاد هستیم، این در شرایطی است که تولید به شدت بالاتر از نیاز کشور است و از طرفی صادرات هم با مشکلات عدیده داخلی و خارجی مواجه است، دولت هم با تاکید بر دستیابی 55 میلیون تن فولاد در افق 1404 ، کاهش تولید را نمی پذیرد.

در این شرایط که همراه با مازاد عرضه است، دولت باید اقداماتی در جهت بالانس عرضه و تقاضا انجام دهد که کارشناسان این حوزه نظرات و پیشنهاداتی را ارائه داده اند.

کاهش 50درصدی تولید معدن مس چوکویی‌کاماتا

معدن مس چوکویی‌کاماتا متعلق به شرکت کودلکو به دلیل وقفه کارگری به‌وجود آمده با نیمی از ظرفیت خود در این واحد تولیدی فعالیت دارد.

مرکز تحقیقات مواد معدنی، پیشتاز تکنولوژی فرآوری سیار مواد معدنی بوده است

رییس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: آینده نگری مرکز تحقیقات و فراوری مواد معدنی ایران، در ایجاد تکنولوژی فرآوری سیار مواد معدنی، سبب پیشتازی این مرکز در ارتقای دانش فعال سازی معادن کوچک شده است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، خداداد غریب پور که ظهر امروز در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری بین این مرکز و خانه معدن ایران، سخن می گفت، تصریح کرد: مرکز تحقیقات و فراوری مواد معدنی، پیش از آنکه فعال سازی معادن کوچک به عنوان یکی از استراتژی ایمیدرو مطرح شود،‌ بر روی تکنولوژی فرآوری سیار برای صنایع کوچک اقداماتی انجام داده و دانش آن را عرضه کرده است.

بهبود نسبی تقاضاي تیرآهن های ذوبی / دولت عراق در مقابل صادرات میلگرد ایران مشکلاتی ایجاد مي كند

شيوا نيك وظيفه

با انجام معاملات امروز شمش و با احتساب مالیات و حق نورد، حد مقاومتی میلگرد در کانال ۴۲۰۰ تعيين می شود. با فروش سبد تیر ذوبی هم، قیمتهای فعلی موجود در بازار تایید می شود.

به عبارت بهتر ، خریداران امروز محصولات ذوبی با توجه به واقعیات بازار اقدام به رقابت نمودند.

پس انتظار کلی، توقف کاهش قیمت ها، ثبات در کانالهای فعلی و شروع معاملات و بازگشت رونق در کانالهای فعلی است.

ضرورت اهتمام مجلس به روان‌سازی پرداخت تسهیلات بانکی و نوسازی ماشین‌آلات معدنی

شيوا نيك وظيفه

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران بر ضرورت اهتمام ویژه مجلس نسبت به روان‌سازی در پرداخت تسهیلات بانکی و نوسازی ماشین‌آلات معادن کوچک و متوسط از طریق دولت تأکید کرد.

سيد عبدالوهاب سهل‌آبادی در گفتگو با پایگاه خبری معدن نامه با تأکید بر ضرورت تقویت معادن کوچک و متوسط اظهار کرد: این بخش واقعاً مورد غفلت واقع‌شده و دراین‌بین نه بخش خصوصی به آن چندان توجهی داشته و نه بخش دولتی.

خواهان همکاری با جهاد دانشگاهی در حوزه فلزات کمیاب و محیط زیست هستیم/ باید نسبت به موضوع تولید دانش فنی، نگاه استراتژیک داشته باشیم

رییس هیات عامل ایمیدرو خواهان همکاری بخش های طلا، فلزات کمیاب، بهینه سازی مصرف انرژی، محیط زیست، صنایع معدنی با جهاد دانشگاهی شد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو،  خداداد غریب پور صبح امروز با حضور در مجتمع تحقیقاتی جهاد دانشگاهی در کرج اظهار داشت: پیشنهاد سازمان، افزایش زمینه های همکاری در بخش های مختلف از جمله طلا، عناصر نادرخاکی، کاهش مصرف انرژی، محیط زیست و سایر صنایع معدنی با جهاد دانشگاهی است.

راهیابی دو طرح فولاد خراسان به جمع طرح های برتر سازمان ایمیدرو

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت در مراسمی که روز دوشنبه، 27 خرداد 1398 در محل سالن همایش های هتل ارم تهران، به منظور تقدیر از پروژه های برتر اجرا شده در حوزه های معادن و صنایع معدنی ایران برگزار شد، طرح «بومی سازی قفسه های کاتریج استندهای نهایی نورد» و طرح «بهینه سازی فرایند تولید در کوره های احیا مستقیم» از میان طرح های ارایه شده از سوی همکاران مجتمع فولاد خراسان، به عنوان طرح های برتر ایمیدرو شناخته شد و مورد تقدیر قرار گرفت.

اعلام چالش های تحقیقاتی بخش معدن و صنایع معدنی

رئیس مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران چالش های بخش  معدن و صنایع معدنی در حوزه تحقیقات را اعلام کرد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو،‌ مجید وفایی فرد که امروز در جریان بازدید رییس هیات عامل ایمیدرو و خبرنگاران از این مرکز سخن می گفت، ‌تصریح کرد: چالش های بخش  معدنشامل عیار پایین ذخایر کانی و تاکید روز افزون بر کاهش گازهای گلخانه و حفظ انرژی است.

وی که پیش از امضای تفاهمنامه همکاری مرکز تحقیقات و فراوری مواد معدنی با خانه  معدن به ارایه گزارش عملکرد این مرکز می پرداخت، بر نقش تشکل ها در فرهنگ توسعه تاکید کرد.

با امکانات محدود نباید انتظار معجزه داشت/ مسئولیت ها با نیاز و انتظارات هم خوانی ندارد

شيوا نيك وظيفه

معادن ایران در بخش اکتشاف از دو عامل نبود گروه‌های متخصص و تکنولوژی‌های نوین رنج می‌برند. این معضلات باعث شده بخش کوچکی از حجم عظیم معادن کشور کشف شود. اکتشافات ناکافی یا غیرتخصصی باعث شده که در طول سالیان گذشته معادن بزرگ کمتری یافت شود و این موضوع به‌تنهایی باعث ترسیم افقی مبهم در بخش معدن ایران است. در کنار این معضل استفاده ناصحیح از تکنولوژی‌های ارزان و نوین نیز به بخش اکتشافات ضربات سنگینی زده و هزینه‌های زیادی را به آن تحمیل کرده است. این درحالی است که معادن ایران از ذخایر بالایی برخوردارند و متخصصان معتقدند بخش بسیار کوچکی از حجم عظیم معادن کشور کشف شده است.

برنامه های کميته تحول خريد در سال 1398

قسمت دوم

مهمترين برنامه های کميته تحول خريد در سال 1398

 تکميل و چابک سازی سيستم هاي اطلاعاتي خريد

 افزايش سهم جذب گندله ريلي

 بهبود شاخص هاي عملکردی خريد

 تکميل، طراحي و استقرار نظام SRM (منبع يابي، دسته‌بندی، ارزيابي اوليه، ارزيابي عملکرد و نظرسنجي تامينکنندگان)

 استاندارد سازي فرآيندهاي ارتباطي با منطقه ويژه و گمرکات براي ورود و خروج کالا و تدوين گردشکارهای مربوطه

 تکميل داشبورد شاخصهاي عملکردی کميته تحول خريد

 توسعه بانک اطلاعاتی تامينکنندگان و اجراي نظام ارتباط کد فرعی بازار با زمينه فعاليت

بورس کالا می‌تواند میزبان عرضه کنندگان بزرگ بین‌المللی باشد

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل گفت: یکی از اتفاقاتی که می تواند موجبات رونق تولید را فراهم کند، ورود محصولات تولیدکنندگان بزرگ روس، چین و هند به بورس کالای ایران و جبران کمبود برخی کالاها در بازار داخلی است. 

اولویت اقتصادی جهش صادرات غیرنفتی است

معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری گفت: در شرایط کنونی اولویت کشور حرکت به سمت جهش در صادرات و کم‌کردن اتکا به درآمدهای نفتی است؛ بنابراین همه امکانات را برای افزایش تولیدات صادراتی بسیج می‌کنیم، چراکه برداشتن موانع در مسیر صادرات، کمک شایانی به اشتغال می‌کند.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایسنا، محمد نهاوندیان در حاشیه بازدید از منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به اتصال میرجاوه به خط آهن پاکستان، امکان قابل توجهی در تجارت ملی با این کشور از طریق میرجاوه فراهم خواهد شد.

کوره ای جدید با مزیت های متعدد در شرکت معادن سرمک/ کاهش مصرف ذغال سنگ از 35 تا 40 درصد به 10 تا 15 درصد است

شیوا نیک وظیفه

شركت معادن سرمك در سال 1351 با هدف اوليه استخراج و فرآوری سرب و آهن در معدن آهنگران واقع در شهرستان ملاير تأسيس شد. استخراج سنگ سرب، نقره و سنگ آهن هم اكنون از اين معدن بر اساس تكنولوژي روز دنيا و به وسيله متخصصان ايراني انجام مي شود . همچنين انجام عمليات فرآوري و تولید كنسانتره سرب بر روي مواد اولیه سرب استخراج شده از معدن نیز در این شرکت انجام می شود.

برنامه هاي کميته تحول بهره برداري در سال 98

 

قسمت اول

 برنامه هاي کميته تحول بهره برداري در سال 98

واحد احياء مستقيم

 افزايش درصد در رنج متاليزاسيون بالاي 92.7 از 48%  به 55%

 شارژ Lump Ore  به کوره احياء مستقيم

 انجام تعميرات اساسي مدول A  (تعويض تيوب ها و کاتاليست ها)

 تغيير طرح سيستم کولينگ تاورها

 بهبود سيستم غبارگيرهاي احياء مستقيم

 نصب سيني زير نوار نقاله ها

 تعويض و ارتقاي سيستم توزين نوار نقاله ها

 تکميل دستورالعمل هاي جديد توليدي و تعميراتي واحد

 پيگيري اجراي طرح هاي مهندسي واحد احياء مستقيم شامل :

کمترین اثر کاهش تعهدات برجامی ایران و عدم تعیین تکلیف Fatf بر بازارهای داخلی / تولیدکنندگان میلگرد ایرانی در بازار عراق در حال واگذار کردن عرصه به رقبای ترک و اوکراینی

شيوا نيك وظيفه

امروز در بازار مقاطع، قیمت میلگرد متفرقه به کانال ۴۳۰۰تومان نزديك شده و میلگرد درشت ذوبی در کانال ۴۴۰۰و ميلگرد ۱۴و۱۶ ذوبي در کانال ۴۵۰۰ با اعمال تخفیف در حال فروش است. قیمت تیر۱۴ذوبی به ۴۵۰۰تومان و تیر۱۶و۱۸ در کانال ۴۲۰۰و۴۱۰۰ با اعمال تخفیف در حال معامله است. سبد تیرآهن درشت ذوبی نيز به نسبت دیگر محصولات کاهش کمتری داشته است. که این اتفاق به دلیل کمتر بودن عرضه کنندگان این محصول است.

به نظر می رسد کمترین اثر کاهش تعهدات برجامی ایران و عدم تعیین تکلیفFatf بر بازارهای داخلی را در شرايط فعلي شاهد هستيم.

"آریان فولاد" کشور را از واردات دکل بی‌نیاز کرد

شرکت "آریان‌فولاد" قادر است با تولید نبشی‌های سایز 13 تا 20میلی‌متر نیاز صنایع برق، مخابرات، نفت و... را در تولید دکل‌های مورد نیاز کشور مرتفع سازد.

مهندس بهمن قاسمی، مدیرعامل شرکت آریان‌فولاد با اعلام این خبر گفت: با تولید محصولات یاد شده، عملاً کشور از واردات نبشی‌های مورد نیاز ساخت دکل در صنایع استراتژیک همچون برق، مخابرات و نفت بی‌نیاز خواهد شد.

وی ظرفیت تولید نبشی‌های سایز 13 تا 20 را معادل 300هزارتن در سال عنوان کرد و افزود: این شرکت قادر است به میزان مورد نیاز صنایع فوق، نبشی تولید و عرضه کند.

ثبت رکورد جدید تولید ماهانه در آلومینای جاجرم

مدیرعامل شرکت آلومینای جاجرم از ثبت رکورد جدید تولید هیدرات آلومینیوم در این مجتمع طی خرداد 98 خبر داد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، تورج زارع در آستانه روز صنعت و معدن با بیان این مطلب اظهار داشت: شرکت آلومینای جاجرم طی خرداد امسال، 37 هزار و 697 تن هیدرات آلومینیوم تولید کرد.

وی ادامه داد: رکورد قبلی تولید این محصول مربوط به مرداد سال 93 است که در آن، 37 هزار و 426 تن تولید شده بود.

مدیرعامل شرکت آلومینای جاجرم خاطرنشان کرد: رکورد حاصله در شرایطی ثبت شد که میزان AL2O3 و مدول بوکسیت آن نسبت به مرداد 93 کمتر بود.

کاهش نرخ شمش در بازار و محاسبه نرخ پایه فروش تختال بر اساس نرخ شمش، فولادسازان را به صادرات سوق مي دهد

شيوا نيك وظيفه

چند روزی است که برخی از فعالان بازار نسبت به عدم فروش تختال توسط 3 شرکت‌ بزرگ فولادی خبر میدهند که باعث تعطیلی برخی از نوردکاران ورق شده است.

بيش از 17745 کالا در فولاد هرمزگان شمارش شد

به گزارش معدن نامه سعيد الهي دوست مدير حسابداري مديريت فولاد هرمزگان در مصاحبه با خبرنگار روابط عمومي عنوان کرد : با انجام انبارگرداني در 22 روز کاري معادل 6232 نفر ساعت ، بيش از 17745 کالا در فولاد هرمزگان شمارش گرديد که ارزش موجودي مواد وکالاي شمارش شده  000.000 .13.565.615 ميليون ريال مي باشد.

گزارش تصویری اولین بازدید دکتر امرایی، مدیرعامل فولاد سنگان از مجموعه کارخانه هاي فولاد سنگان

دکتر امرایی، مدیر عامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان در تاريخ دوم تيرماه طی بازدیدی از کلیه خطوط تولید و پروژه های در حال ساخت این شرکت بازدید بعمل آوردند.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی فولاد سنگان، دکتر امرایی در نخستین روزهای آغاز به کاردر این شرکت ضمن حضور در منطقه سنگان، از نزدیک در جریان ورود کنسانتره به این شرکت قرارگرفت و در ادامه ضمن بازدید از خطوط کراشر (سنگ شکن) و گندله سازی، با حضور در نقاط مختلف کارخانه و خدا قوت به کارکنان، آرزوی موفقیت روزافزون را برای یکایک این عزیزان از خداوند خواستار شد.

افزایش 20 درصدی تولید کنسانتره سنگ آهن شرکت های بزرگ نسبت به برنامه

میزان تولید کنسانتره  سنگ آهن شرکت های بزرگ  سنگ آهن کشور طی ماه 2 ماهه نخست سال 98 نسبت به برنامه، 20 درصد رشد کرد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، تولیدکنندگان بزرگ  سنگ آهن کشور طی ماه های فروردین و اردیبهشت، 8 میلیون و 81 هزار و 425 تن کنسانتره  سنگ آهن تولید کردند. میزان تولید مدت مشابه سال گذشته، 8 میلیون و 56 هزار و 994 تن بود که 3 دهم درصد رشد نشان می دهد.

برنامه تولید کنسانتره  سنگ آهن شرکت های بزرگ در مدت یاد شده، 6 میلیون و 717 هزار و 100 تن بود.

«فملی» جزو پنج شرکت برتر بورس

 بر اساس آخرین فهرست ارائه‌شده ازسوی بورس برای سه‌ماهه نخست سال 1398، شرکت ملی صنایع مس ایران با نماد «فملی» جزو پنج شرکت فعال‌تر بورس شناخته شد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی بورس تهران، فهرست 50 شرکت فعال‌تر بورس تهران برای سه‌ماهه اول سال 98 به‌روز شد و از این لیست 4 شرکت خارج و 4 شرکت جدید اضافه شدند.
در دوره جاری نمادهای سپ، شبهرن، شیراز و افق از 50 شرکت فعال‌تر بورس تهران خارج و نمادهای تاصیکو، وانصار، سفارس و ستران به این فهرست اضافه شدند.

تولیدکنندگان کوچک؛ بزرگترین بازندگان

شيوا نيك وظيفه

در آخرين روزهاي ارديبهشت شاهد خبر خوبي براي بازار بوديم. خبر بازار متشكل ارزي شرايط را تحت تاثیر قرار داد که بانک مرکزی روی آن فضاسازی زیادی می کند این تجربه باعث خواهد شد تا صادرکننده و واردکننده به یکدیگر نزدیک شوند. 

فلزات و مواد معدنی رتبه نخست ارزش معاملات بورس کالا در 2018 / ارزش معاملات فلزات و مواد معدنی از نفت سبقت گرفت

بورس کالای ایران گزارش داد: بخش فلزات و مواد معدنی در سال 2018 میلادی سهم 36.5 درصدی در ارزش معاملات این بورس را به خود اختصاص داد و در جایگاه نخست ارزش معاملات قرار گرفت. فلزات و مواد معدنی در همین حال از گروه محصولات نفتی سبقت گرفت. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو سازمان بورس کالای ایران در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد: از مجموع معاملات انجام شده در سال گذشته میلادی 36.5 درصد مربوط به بخش فلزات و مواد معدنی است. این بخش با پیشی گرفتن از بخش های پتروشیمی و محصولات نفتی بیشترین میزان معاملات را در اختیار داشته است.

تصویب توافقنامه نوسازی کارخانه آلومینیوم تاجیکستان

کارخانه آلومینیوم تاجیکستان ظرف دو سال آینده توسط یک شرکت دولتی چین با هزینه بیش 500 میلیون دلار نوسازی می‌شود.

به گزارش باشگاه معدن نامه  به نقل از خبرگزاری فارس، کارخانه آلومینیوم تاجیکستان طی دو سال آینده توسط شرکت «چاینا ماشینری اینجینیرینگ کورپریشن» نوسازی می‌شود.

توافقنامه مرتبط میان شرکت «تالکو» تاجیکستان و شرکت مربوطه چینی هنوز در ماه آوریل امسال امضا شد و در جریان ملاقات روسای جمهور دو کشور، در تاریخ 15 ژوئن جاری، به تصویب رسید.

کدام شرکت رکورد دار رعایت کف عرضه است؟

طبق آخرین اخبار، و بر اساس دستور وزارت صمت مبنی بر رعایت کف عرضه های جدید، به بررسی لیست واحد های تولید کننده شمش و محصولات فولادی (ورق، تیرآهن و میلگرد) که ملزم به عرضه محصولات خود در بورس کالا می باشند، می پردازیم. در ادامه کف شمش شرکت های مختلف فولادی را نیز به ترتیب بیان خواهیم کرد و به میزان عرضه آن ها در خرداد ماه سال جاری خواهیم پرداخت و به قیاس با دو ماهه ی ابتدایی امسال خواهیم پرداخت:

افزايش قيمت براي ورق سرد و كاهش قيمت براي ورق گرم / صادرات لوله و پروفیل روند ضعیفی دارد / بازارها با شیب ملایم در حال کاهش هستند

شيوا نيك وظيفه

شاهد اين موضوع هستيم كه با توجه به افزایش تنش سیاسی در هفته های اخیر و حتی احتمال درگیری نظامی در چند روز گذشته بازارها با شیب ملایم در حال کاهش است.

بهینه سازی مصرف انرژی با رویکرد کاهش هزینه های تولید در فولاد آذربایجان

مدیر عامل فولاد آذربایجان اعلام کرد:‌ کاهش هزینه و ارتقا بهره وری کل عوامل تولید، افزایش راندمان، اجرای بهینه سازی مصرف آب و انرژی و افزایش بهره وری نیروی انسانی، محور برنامه های فولاد آذربایجان در اجرای برنامه های مدل بهره وری است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، محمدجعفر عظمایی که به مناسبت روز صنعت و معدن سخن می گفت، به اقدامات این شرکت در بهره وری اشاره کرد و افزود: استقرار چرخه ی مدیریت بهره وری به عنوان یک ابزار مدیریتی قدرتمند در جهت نهادینه شدن فرهنگ بهره وری همواره یکی از دغدغه های مدیران ارشد شرکت بوده است. 

مشکلات رونق تولید و اشتغال به بحث حاکمیت و بخش خصوصی وابسته است / باید از داشته هایمان حمایت کنیم

علی صدری، رییس خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران در نشست خبری رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن حضور داشت. وي در اين نشست عنوان كرد: وضعیت اقتصادی در بخش صنعت و معدن قابل دفاع است و باید از داشته هایمان حمایت کنیم.

به توليدكنندگان و صنعتگران و معدنكاران خسته نباشيد می‌گوییم/ امسال پنجمين همكارى با تشكل هاى صنعتى است

محمدرضا فیاض مشاور وزیر صمت و رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن در نشست خبری امروز اظهار کرد: امسال بیست و سومین سالى است كه روز صنعت و معدن را گرامی مي‌داريم. اين روز سمبل همكارى بخش خصوصى و دولت است. امسال پنجمين سالى است كه با همكارى تشكل هاى صنعتى اين روز برگزار مي شود. 

وي افزود: هدف از بزرگداشت اين روز مروري بر دستاوردهاي سال ٩٧ و معرفى صنعتگران شاخص است. در روز دهم تير مجموعه صنعت گران و پيشكسوتان اين بخش گرد هم امده و از برگزيدگان تجليل مى شود. 

سيستم توقفات در شرکت فولاد هرمزگان

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت : توقفات پيش‌بيني‌نشده در سازمان‌هاي توليد محور تأثير زيادي بر بهره‌وري و سودآوري دارد که باعث ايجاد دو اتلاف عمده مي‌شود که براي سازمان بحراني است، يکي اينکه خط توليد متوقف مي‌شود و سازمان به تعهدات مشتريان نمي‌رسد و سودآوري کاهش مي‌يابد و پول از دست مي‌رود و دوم اينکه هر خرابي برابر با هزينه‌هايي شامل تعويض قطعات يدکي و هزينه‌هاي تعميراتي آن‌، که يک هزينه اضافه و پيش‌بيني‌نشده در روند کاري سازمان است.

سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد دلاری در زنجیره فلزات اساسی

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای تامین نیاز داخلی به فولاد و فلزات غیر آهنی از جمله فولاد، مس و آلومینیوم، از سرمایه‌گذاری بیش از ۵ میلیارد دلار در این بخش از سال ۹۵ تاکنون، خبر داد.

به گفته رضا رحمانی، هم اکنون توازن قابل محسوسی در تکمیل زنجیره صنایع مرتبط با فلزات اساسی به ویژه در صنعت فولاد کشور به وجود آمده و تا پایان سال‌جاری شاهد افتتاح طرح‌های بزرگی در حوزه صنایع معدنی کشور خواهیم بود که از جمله آنها چند طرح تولید آلومینیوم در جنوب و شمال شرق کشور خواهد بود.

بخش معدن و صنایع معدنی، بیشترین نقش توسعه ای را در شرایط تحریم دارد

مشاور عالی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بخش معدن و صنایع معدنی، بیشترین نقش توسعه ای را در شرایط تحریم دارد. 

بخش فولادسازی سفید دشت نیمه دوم امسال راه اندازی می شود

 

عباس  نعیمی قائم مقام ایمیدرو خبر داد: کارخانه فولادسازی سفید دشت در نیمه دوم امسال راه اندازی می شود. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، قائم مقام ایمیدرو در آستانه روز صنعت و معدن با اعلام این خبر افزود: یکی از اهداف اصلی ایمیدرو راه اندازی بخش فولادسازی طرح های فولاد استانی است به طوری که پیش بینی می شود کارخانه فولادسازی  سفید دشت – به عنوان طرح پیشرو- در زمستان امسال راه اندازی شود.

وی تاکید کرد: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته مقرر شده بخش فولادسازی طرح های استانی به مرور تا انتهای سال 99 به اتمام برسد.

تولیدکنندگان آهن اسفنجی در پی افزایش قیمت هستند / بالا رفتن قیمت در آینده منوط به وجود تقاضای میلگرد است

 

شيوا نيك وظيفه

از ابتداي خرداد ماه شاهد روند نزولي قیمت شمش بوديم كه این کاهش قیمت دو علت اساسی داشت يكي از اين موارد رکود فصلی است که به علت تعطیلات بازار با کسادی مواجه شد، دومين موضوع روند نزولی قیمت ارز و امیدواری نسبت به امکان مذاکره با امریکا بود. در اين شرايط احتمال امکان مذاکره با امریکا پس از روشن شدن سفر وزیر امور خارجه ژاپن به ایران باعث روند کاهشی حجم معاملات شد در ادامه بازار ترجیح می داد به انتظار بماند تا ببیند طرفین حاضر به مذاکره هستند یا نه ؟ كه تا مشخص شدن نتیجه سفر وزیر امور خارجه ژاپن بازار هم حالت انتظار را ادامه داد.

١٠٠ هزار میلیارد تومان پروژه صنعتی، معدنی آماده افتتاح است

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: ۱۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه در بخش صنعت و معدن، امسال آماده افتتاح شده است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، رضا رحمانی ادامه داد: صادرات به کشورهای همسایه از جمله اولویت‌های ما است و توجه به حوزه معدن نیز، امسال در دستور کار ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد. وی با بیان اینکه باید نهضت و انقلاب معدنی رخ دهد، گفت: به رغم اینکه پتانسیل‌های قابل توجهی در این حوزه وجود دارد؛ سیاه نمایی صورت می‌گیرد.

برنامه ریزی مدون در صنعت فولاد کشور انجام شده است/به هاب فولاد منطقه ای رسیده ایم

خطیبی با اشاره به اینکه برنامه ریزی مدون در صنعت فولاد کشور انجام شده است و قطعا در افق ۱۴۰۴ به ۵۵ میلیون تن تولید فولاد می رسیم، گفت: در منطقه منا و خاورمیانه کشور اول تولید کننده فولاد هستیم و به هاب فولاد منطقه رسیده ایم.

«صادق جاهدخطیبی»شب گذشته (31 خرداد) در گفتگوی ساعت 18 و 30 دقیقه شبکه خبر سیما درباره جایگاه صنعت فولاد کشورمان با اشاره به اینکه در سال 2018 رشد سه پله ای داشتیم و از رتبه 13 به رتبه یازدهم رسیدیم، گفت: امکان دسترسی کشورمان به رتبه دهم جهان در فولاد نیز وجود دارد.

ثبت رکورد تولید حدود 80 هزار تن اسلب و بیش از 73 هزار تن محصول در فولاد اکسین در خرداد ماه

روابط عمومی شرکت فولاد اکسین:  در پی استمرار روند رو به رشد تولیدات شرکت فولاد اکسین خوزستان از ابتدای سال 1398 و به دنبال تامین قطعات اضطراری خط تولید شاهد کاهش چشمگیر توقفات خط تولید و افزایش راندمان تولید بودیم که این برنامه ریزی منجر به ثبت رکورد تولید 65776 تن محصول در اردیبهشت ماه سال جاری که شامل سبد متنوع محصولات صادراتی، API، تجاری و محصولات ریزبار بوده است، بار دیگر با همت و یاری کلیه کارکنان صف، ستاد، پشتیبانی و تولیدی موفق به ثبت رکورد تولید 79908 تن اسلب معادل 73820 تن محصول در خردادماه شدند.

افزایش 130 هزار تنی عرضه مس در پی قرارداد اتوتک و بایکال روس

قرارداد همکاری بین کمپانی اتوتک و کمپانی معدنی بایکال(Baikal) برای ساخت واحد تغلیظ مس و کارخانه هیدرومتالورژیک در روسیه می‌تواند تا حدود 130 هزار تن به حجم تولیدات سالانه به بازار جهانی که اکنون با عرضه بیش از نیاز مس تصفیه‌شده رو به رو است، بیفزاید.

شاهد تداخل وظايف وزارت صمت با سازمان توسعه تجارت هستيم/ وزير صمت تاكيد بر تشويق صادرات غير نفتي دارد اقدامات خلاف آن است

شيوا نيك وظيفه 

بخشنامه سرقيني، معاونت معدنی وزارت صمت آخر هفته گذشته به گمرکات کشور در خصوص تمدید دو ماهه صادرات مقاطع طویل، لوله و پروفیل فولادی ابلاغ شد كه طي آن تا مردادماه صادرات اين بخش بلامانع اعلام شده و در نامه اين موضوع را متذكر شده اند فهرست صادركنندگان و ميزان صادرات براي ارزيابي بازگشت ارز ارائه شود.

در اين خصوص گفتگويي با اميرحسين كاوه، دبير سنديكاي لوله و پرفيل فولادي داشتيم.

انتظار کلی ثبات بازار است

شيوا نيك وظيفه

پنج شنبه و جمعه دو روز پر خبر با خبرهای ضد و نقيض و تایید و تکذیب های فراوان را سپری کردیم. برداشت كلي از شرايط اخير چرخش نسبی اوضاع به نفع ایران و تغییر معادلات از هفته جاری در منطقه است.

با توجه به کاهش تنش در روز جمعه و دروغ از آب در امدن خبر رویترز در مورد ضرب العجل به ایران و خبر مهم الجزیره در مورد پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط توسط ترامپ توقع نوسان دامنه دار در بازار ارز وجود ندارد و امروز هم احتمالا شاهد ثبات نسبی در بازار ارز خواهیم بود.در بازار سکه هم بايد منتظر عکس العمل بازار به بخش نامه مالیاتی سکه ماند.‌

ثبت سومین رکورد متوالی تولید اهن اسفنجی شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری

 به گزارش پایگاه خبری معدن نامه  در سال رونق توليد و به لطف حمايت هاي بي دريغ و پشتيباني هاي همه جانبه شرکت فولاد مبارکه و سازمان ايميدرو به عنوان سهامداران شرکت فولاد سفيد دشت، رکورد توليد ماهيانه واحد احياء مستقيم در خرداد ماه افزايش يافت. رئيس واحد آهن سازي شرکت فولاد سفيددشت ضمن ابراز خرسندي از ثبت رکورد توليد در سومين ماه سال 1398 از توليد  68.257 تن آهن اسفنجي در خرداد ماه خبر داد و افزود با  توليد اين ميزان محصول توانستيم رکورد ماهيانه را به مقدار 1.605 تن نسبت به ارديبهشت سال جاري ارتقا دهيم.

برون سپاری هتل منطقه ویژه خلیج فارس به بخش خصوصی

مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از برون سپاری  هتل این منطقه عظیم اقتصادی به بخش خصوصی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، «حسن خلج طهرانی» در تشریح این خبر بیان داشت: پس از برگزاری سه دوره مناقصه، توانستیم با  تلاش مستمر جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی هتل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس را به شرکت توکان صنعت اسپادانا از شرکت های خوشنام در حوزه هتل داری  واگذار کنیم تا ضمن ارتقای سطح خدمات ارائه شده، شاهد رونق بیشتر این هتل باشیم.

کنترل بازار فولاد در دست دلار

 بازار آهن آلات در هفته‌ای که گذشت، ادامه روند نزولی هفته پیش از آن را دنبال کرد. با این تفاوت که در ابتدای هفته تحت تاثیر دو عامل سیاسی که محرک قیمت دلار و بازار آهن بود، ابتدا قیمت‌ها افزایش یافت، سپس در میانه هفته با کمبود تقاضا و همچنین بازگشت روند دلار به مسیر نزولی خود، قیمت‌ها بار دیگر کاهش پیدا کرد. 

رونق توليد داخلي از مسير توسعه صادرات مي‌گذرد

نگاهي به عملکرد شرکت فولاد هرمزگان

رونق توليد داخلي از مسير توسعه صادرات مي‌گذرد

 

لزوم تشکیل تشکل ها و شرکت های مدیریت صادرات در مناطق مرزی / کشورهای منطقه پایگاه صادراتی ما بشوند / هدف دولت فعال شدن مرزهای صادراتی، ایجاد درآمد برای مردم و تامین نیازهای کشور است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر لزوم تشکیل شرکت های مدیریت صادرات در منطقه سردشت و پیرانشهر، گفت: هدف دولت فعال شدن مرزهای صادراتی، ایجاد درآمد برای مردم و تامین نیازهای کشور است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، رضا رحمانی در دیدار با فعالان اقتصادی در پایانه مرزی کیله در شهرستان سردشت، تصریح کرد: جلسه ای امروز صبح با رییس جمهور داشتیم که ایشان سلام خود را به مردم خونگرم و مرزنشینان غیور سردشت و پیرانشهر رساندند و بر جمع بندی مسایل این خطه برای پیگیری نهایی تاکید کردند.

بازدید وزیر صمت از پایانه مرزی کیله سردشت

وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان سفر امروز خود به استان آذربایجان غربی از پایانه مرزی کیله در شهرستان سردشت بازدید به عمل آورد.

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، این پایانه مرزی جنوبی‌ترین پایانه مرزی استان آذربایجان غربی است که در مجاورت با مرزهای کشور عراق قرار دارد و می‌تواند به عنوان کلید توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و اقلیم کردستان به شمار آید.

سه مشکل اصلی صنعت

نایب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: مالیات ارزش‌افزوده، بخشنامه‌ها و وجوهی که سازمان تامین اجتماعی دریافت می‌کند از مشکلات بخش صنعت کشور است. سیدحسن حسینی اظهار کرد: مشکل صنعت کشور فقط نقدینگی نیست و شاید مشکل نقدینگی در استان‌هایی مانند خراسان رضوی در مرتبه دوم، سوم یا چهارم قرار بگیرد. 

آمریکا به دنبال جایگزین چین در آفریقا / کاهش صادرات عناصر خاکی کمیاب از چین

شیوا نیک وظیفه

درماه گذشته چین در حال بررسی بود تا محدود کردن صادرات عناصر خاکی کمیاب به آمریکا را در برنامه های خود قرار دهد و این موضوع نشات گرفته از بالا گرفتن درگیری‌های تجاری میان امریکا و چین بود.

تفکیک وزارت بازرگانی در عمر باقی مانده دولت صلاح نیست / تجربه ثابت کرده است این ادغام و تفکیک ها تاثیر آنچنانی ندارد

شیوا نیک وظیفه

اخیراً شاهد زمزمه‌های دولت در خصوص تشکیل وزارت بازرگانی هستیم. روحانی نیز در جلسه هیئت دولت به این موضوع اشاره کرده است و اصرار بر اجرایی شدن آن دارد وی در صحبت‌های خود از پیگیری دو ساله دولت برای عملیاتی شدن این امر سخن گفته است. روحانی مدعی است وزارت بازرگانی صادرات کشور را رونق داده، واردات را به درستی کنترل و بازار را به خوبی نظارت خواهد کرد‌. در این خصوص گفتگویی با عباسعلی ایروانی، مدیرکل دفتر نظارت بر امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتیم.

رشد ۳۵ درصدی تولید کاتد مس

آمار عملکرد دو ماهه امسال نشان می دهد که تولید کاتد مس با رشد ۳۵ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال به رقم ۴۵ هزار و ۱۴۴ تن رسید.

تولید کاتد مس در اردیبهشت ماه امسال در واحدهای سرچشمه و میدوک (کرمان) در مجموع ۲۳ هزار و ۴۳۷ تن بود که در مقایسه با ماه مشابه پارسال رشد ۲۲ درصدی دارد.همچنین مجموع تولید آند مس در واحدهای سرچشمه و خاتون آباد (کرمان) در مدت ۲ ماهه نخست امسال به رقم ۵۷ هزار و ۸۶۶ تن رسید که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش ۲۸ درصدی را نشان می‌دهد.

رکورد استفاده از آجرهای نسوز پاتیل‌های مذاب فولاد سبا به 167 ذوب رسید

با تلاش کارکنان تعمیرات نسوز و همکاری مؤثر واحدهای فولادسازی و ریخته‌گری مداوم و دفتر فنی نسوز در خردادماه 1398، عمر آجرهای نسوز پاتیل‌های مذاب فولاد سبا به 167 ذوب افزایش یافت و رکورد جدیدی به ثبت رسید. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایلنا، احمدرضا بخشایی، رئیس واحد تعمیرات نسوز مجتمع فولاد سبا  این خبر را داد و با بیان این‌که رکورد قبلی نسوز پاتیل تعداد 153 ذوب و در فروردین سال 97 ثبت شده بود گفت: این افزایش تعداد ذوب‌گیری باعث بهبود میانگین تعداد ذوب نسوز پاتیل از 125 ذوب در سال 97 به 148 ذوب در دو ماه سال جاری شده است.

ایمیدرو در شرایط تحریم، اقدامات مطلوبی انجام می دهد

رییس کل مرکز حراست وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ایمیدرو در شرایط تحریم، اقدامات مطلوبی انجام می دهد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، سید رضا سید علیخانی در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل دفتر مرکزی حراست  ایمیدروبا بیان این مطلب اظهار داشت:  ایمیدرو در خط مقدم تحریم در حوزه صنعت و معدن است.

وی افزود:  ایمیدرو سازمانی بسیار بزرگ است که در آن گردش مالی سنگین در جریان بوده و پروژه های بزرگ اجرا می کند و از این رو، حراست باید بازو و نزدیک ترین فرد با رئیس سازمان باشد.

شرکت های بزرگ بیش از 3.4میلیون تن فولاد تولید کردند/رشد 6 درصدی تولید محصولات فولادی

میزان تولید شمش  فولاد شرکت های بزرگ کشور طی2 ماهه نخست سال جاری به بیش از 3 میلیون و 400هزار تن رسید. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، شرکت های بزرگ  فولاد ساز از ابتدای امسال تا پایان اردیبهشت ماه ، 3 میلیون و 424 هزار و 674 تن شمش  فولاد تولید کردند که فاصله چندانی نسبت به تولید سال قبل ندارد و با کاهش یک درصدی همراه شده است.

صادرات شرکتهای بزرگ فولادساز ایران در ماه اردیبهشت با افت 31%- به 609 هزار تن رسید/ وضعیت فولاد خراسان (فخاس) با جهش 353% مطلوب است

شيوا نيك وظيفه

وضعیت صادرات شرکتهای بزرگ فولادساز ایران در ماه اردیبهشت با افت 31%- به 609 هزار تن رسیده و در مجموع 2 ماهه نیز 15%- کاهش دارد تحریم و رشد قیمتهای فولاد داخلی در ماه گذشته ناشی از رشد دلار در بازار از عوامل تمرکز فولادسازان بر فروش داخلی طی ماه گذشته و کاهش صادرات بوده است.

در اين ماه ذوب آهن با ١١٩٣٢٤ تن صادرات ١٣ درصد افت در صادرات و فولاد مباركه در مجموع با ١١٣٤١٢ تن صادرات شاهد ٤٤ درصد كاهش ماهانه صادرات در ارديبهشت ماه بوده است.

در اولين گام براي افزايش بهره وري تلاش شده نيروي انساني را به آن باور برسانيم كه تاثيرگذار هستند

شيوا نيك وظيفه

در اسامی دريافت كنندگان جايزه شرکت های معدنی و صنایع معدنی پیشرو در زمینه بهره وری در ششمین همایش جایزه بهره وری معادن و صنایع معدنی ایران نام شرکت منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس به عنوان شركت ٤ ستاره به چشم مي خورد. در خصوص اقدامات مثبت مجموعه كه سبب شده اين شركت در ليست ٤ ستاره ها موفق به دريافت جايزه شود گفتگويي با حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس داشتيم.

اقدامات منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در خصوص رشد بهره‌وری

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی گفت: منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی خلیج فارس با توجه به رسالت خود و مسئولیت تفویض شده از طریق ایمیدرو و وزارت صمت، باید شرایط را برای جذب سرمایه‌گذار فراهم کند که یکی از راه‌های جذب سرمایه‌گذار نیز رشد بهره‌وری است. همچنین این منطقه وظیفه دارد اسکله را برای انجام صادرات و واردات به نحو احسن مهیا سازد.

 

هر شركت براي افزايش بهره وري به دنبال حداكثر كردن سود است / بهره وری بالا قیمت تمام شده را کاهش می دهد

شیوا نیک وظیفه

ششمین همایش بهره وری معدن و صنایع معدني با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو، نمایندگان مجلس، روسای تشکل ها و مدیران شرکت های معدنی و صنایع معدنی امروز( دوشنبه) در هتل ارم تهران برگزار شد. دكتر شكوري، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در این همایش سخنرانی حول محور حداکثر کردن سود با افزایش بهره وری داشت.

دکتر شکوری عنوان کرد: هر شركت براي افزايش بهره وري به دنبال حداكثر كردن سود است.

رويكرد تحقيقاتي ايميدرو و دانشگاه افزايش بازدهي است / يك بخش از بهره وري توجه به پتانسيل هاست تا به مدار توليد وارد شود / پروژه های تحقیقاتی، تقاضامحور شود

شیوا نیک وظیفه

ششمین همایش بهره وری معدن و صنایع معدني با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو، نمایندگان مجلس، روسای تشکل ها و مدیران شرکت های معدنی و صنایع معدنی امروز( دوشنبه) در هتل ارم تهران برگزار شد. دكتر غریب پور، رئيس هيئت عامل ايميدرو در این همایش سخنرانی حول محور تاثیرات مدیریت بر میزان بهره وری داشت.

غریب پور عنوان کرد: بهره وري موضوع آشنايي است كه اين روزها واجب است كشور توجه ويژه تري به آن داشته باشد كه هم آشنا و هم لازم در بخش معدن است.

شوک‌های ارزي و تحریم‌ها عامل‌ توجيهي براي فاصله ما در موضوع بهره‌وری از كشورهاي ديگر است/ اقتصاد ایران یک دهه درجا زده است

شیوا نیک وظیفه

ششمین همایش بهره وری معدن و صنایع معدني با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو، نمایندگان مجلس، روسای تشکل ها و مدیران شرکت های معدنی و صنایع معدنی امروز( دوشنبه) در هتل ارم تهران برگزار شد. دكتر مرداني، معاون سازمان ملي بهره وري ايران در این همایش سخنرانی حول محور بهره وری در کشور داشت.

ارتقای بهره وری در اولویت استراتژی های ایمیدرو است /جايگاه صنعت و معدن با ٢١.٧ درصد از ارزش افزوده كشور ، تاثير بسزايي براي دستيابي به توسعه پايدار دارد

شیوا نیک وظیفه

ششمین همایش بهره وری معدن و صنایع معدني با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو، نمایندگان مجلس، روسای تشکل ها و مدیران شرکت های معدنی و صنایع معدنی امروز( دوشنبه) در هتل ارم تهران برگزار شد. این همایش با سخنرانی ملاطاهری مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو آغاز شد.

دكتر غلامرضا ملاطاهري عنوان کرد: ايميدرو متولي اجراي تعداد زيادي از وظايف عمومي سازمان هاي توسعه اي در كشور بوده و با توسعه و توانمندسازي بخش معدن كشور را به دستيابي تحقق اهداف چشم انداز و توسعه پايدار كمك مي كند.

آمادگی حمایت کامل از ایده‌های خلاقانه و اقتصادی در حوزه معدن را داریم/ به‌زودی استراتژی توسعه شرکت مس را منتشر می‌کنیم

هفتمین نمایشگاه بین‌المللی معدن صنایع معدنی و فرآوری مواد معدنی تجهیزات وابسته و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌آلات معدنی و راهسازی عصر امروز با حضور دکتر اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی کرمان افتتاح شد. 

آيا بازار فردا رخت سبز بر تن خواهد كرد

در معاملات امروز شاخص کل بورس تهران با تقویت ۴۰۵۲ واحدی درارتفاع ۲۳۸ هزار و ۲۱۹ واحدی قرار گرفت و ارزش معاملات نیز موفق به ثبت رقم ۱۸۸۲ میلیارد تومانی شد.
 شاخص قیمت وزنی ارزشی با رشد ۱۱۴۷ واحدی در ارتفاع ۶۷ هزار و ۴۵۵ واحدی قرار گرفت، شاخص کل هم وزن با رشد ۲۰۴ واحدی در ارتفاع ۵۸ هزار و ۱۷۷ واحدی و شاخص قیمت هم وزن با تقویت ۱۴۰ واحدی در ارتفاع ۳۹ هزار و ۸۷۷ واحدی قرار گرفت.

چرا جلوی صادرات را گرفتید؟/گران فروشی نمی‌کنیم

یک فعال بخش فولاد با بیان اینکه چرا وزارت صنعت به جای کنترل بازار کالاهایی که ما حتی مازاد تولید در آنها داریم کوتاه ترین راه را انتخاب و برای صادرات مانع تراشی می‌کند، درباره دلایل افزایش قیمت انواع محصولات فولادی توضیح داد.

تقی ممتازان، با اشاره به اینکه قرار بود از مجموع 55 میلیون تن فولاد تولیدی در کشور 20 میلیون تن آن صادر شود اظهار داشت: متأسفانه بروز مشکلات در سطح بین المللی باعث شد تا به این هدف صادارتی دست پیدا نکنیم و علاوه بر این مازاد تولید به جای صادرات به سمت بازار داخل سوق پیدا کند.

واگذاری فولاد قاین به بخش خصوصی؛ امیدی که به یأس تبدیل شد

پروژه فولاد قاین پس از سال‌ها بلاتکلیفی با دستور قضایی از بخش خصوصی پس گرفته شد و سکان داری آن را دولت به عهده گرفت.

به گزارش معدن نامه به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ،در اوایل کار دولت نهم بود که فولادقاینات به همراه هشت طرح فولادی دیگر در دور اول سفر‌های استانی بر روی کاغذ آمد.این طرح‌ها با امید توسعه و اشتغال برای مناطق کمتر توسعه یافته طرح ریزی و اجرا شدند.

استخراج و فروش شرکت های معدنی به روش راهبری

استخراج و فروش اغلب شرکت های زیرمجموعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، به روش راهبری و تحت نظارت این شرکت انجام می شود. 

مسعود غضنفری مدیر بهره‌برداری شرکت تهیه وتولید مواد معدنی با بیان این مطلب اظهار داشت: بعد از واگذاری‌های ناموفق معادن در سنوات گذشته به بخش خصوصی، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران سیاست خود را مبنی بر واگذاری مجتمع‌ها به روش راهبری قرار داد.

وی ادامه داد: راهبرها در حقیقت صفر تا صد فعالیت معدنی را انجام می‌دهند. انتخاب این راهبران به روش مزایده انجام‌شده و حق‌السهم شرکت و ایمیدرو در این نوع قرار‌داد مشخص و تعیین می‌شود.

جو حاکم بر بازار شمش مبتنی بر سیاست انتظار است/ پایین آمدن قیمت شمش و کاهش تقاضای آن با افزایش عرضه آهن اسفنجی همراه شد

شيوا نيك وظيفه

از ابتداي خرداد ماه شاهد روند نزولي قیمت شمش بوديم كه اين این کاهش قیمت دو علت اساسی داشت يكي از اين موارد رکود فصلی است که به علت تعطیلات بازار با کسادی مواجه شد، دومين موضوع روند نزولی قیمت ارز و امیدواری نسبت به امکان مذاکره با امریکا بود. در اين شرايط احتمال امکان مذاکره با امریکا پس از روشن شدن سفر وزیر امور خارجه ژاپن به ایران باعث روند کاهشی حجم معاملات شد در ادامه بازار ترجیح می داد به انتظار بماند تا ببیند طرفین حاضر به مذاکره هستند یا نه ؟ كه تا مشخص شدن نتیجه سفر وزیر امور خارجه ژاپن بازار هم حالت انتظار را ادامه داد.

نزدیک به حاشیه ضرر!

شرکت آلبای بحرین در فصول گذشته، نتایج مالی ضعیفی را رقم زد که عمدتا ناشی از کاهش قیمت آلومینیوم و همچنین افزایش قیمت آلومینا بوده است. با این حال، انتظار می‌رود که این امر در فصول آتی تحت تأثیر افزایش حجم تولید و همچنین افت قابل توجه قیمت آلومینا در بازارهای بین‌المللی بهبود یابد.

چهره ها بجای برنامه ها، منش ها بجای روش ها

بالاخره ۲۶ خرداد ۹۸ رسید و هنگام انتخاب هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران شد.  

آن هم نه مثل پارلمان ها ، انتخاب رؤسایی برای یکسال؛  بلکه انتخاب برای یک  عمر ۴ ساله که واقعا ریاست ۴ سال پی در پی ، طولانی و یکنواخت و بی انگیزه کننده است.

در این برهه هیات نمایندگان باید برای انتخاب یک رئیس و چهار نایب رئیس و یک منشی و یک خزانه دار، دست به رای شوند ولی نامزدی به خودش جرات ورود در ریسک‌ ابراز وجود حقیقی و  سیستمی و همراه با برنامه ی قابل رصد و  تبلیغات علنی و اعلام راهبرد و هدف  نداد و شاید هم  لازم ندیدند ...

نرخ از حالت دستوری تصدی گری تغيير كرده و از نوسانات هیجانی جلوگیری می کند/قرار نیست با ورود بازار متشکل ارزی سامانه نیما از کار بیفتد/ سامانه نيما بناست با شكل ديگري به كار خود ادامه دهد كه صرفا قابليت رصد داشته باشد

شيوا نيك وظيفه 

در اخبار امروز زمزمه ها بر اين است كه بازار متشكل ارزي به صورت آزمايشي از اين هفته در يك بخش راه اندازي خواهد شد و اين بازار تا اوایل تیرماه به صورت كامل اجرايي مي شود، روزهای اخیر فرایند آماده سازی بخش‌های مختلف برای راه اندازی این بازار شتاب گرفته و جلساتی نیز با بانک‌ها و صرافی‌ها در این باره برگزار شده و بر این اساس در صورت عدم بروز مشکل، این بازار باید تا اوایل تیرماه راه اندازی شود. فعالان بر اين باورند كه تشکیل این بازار باعث از بین رفتن بخش عمده ای از آشفتگی های بازار ارز خواهد شد.

ایجاد ۱۰ میلیون تن ظرفیت تولید فولاد در منطقۀ خلیج فارس در راستای منافع ملی است

مهندس حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه در نشست بررسی برنامۀ تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در منطقۀ خلیج فارس که با حضور خداداد غریب‌پور رئیس هیئت عامل ایمیدرو، مشاور طرح جامع فولاد، مدیران عامل شرکت‌های ملی فولاد ایران، گل گهر، منطقه خلیج فارس، ‌ مادکوش، ‌ صبا فولاد خلیج فارس و کاوه جنوب برگزار شد، گفت: با توجه به ظرفیت‌های مناسب موجود در منطقۀ هرمزگان و با تأمین زیرساخت‌های مناسب از قبیل معدن، آب، برق، ریل و جاده، طرح ایجاد ۱۰ میلیون تن ظرفیت تولید فولاد در منطقۀ خلیج‌فارس که در راستای منافع ملی است می‌تواند در دست‌یابی به اهداف سند چشم‌انداز افق 1404 فولاد کشور و ایجاد ظرفیت 55 میلیون تن

فرهنگ و صنعت نیازمند همگرایی مستمر

ایرج ترابی، مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه، در دیدار با علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و دبیر جشنوارۀ بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان گفت: فرهنگ و صنعت نیازمند همگرایی مستمر هستند.
 وی با اشاره به نقش فرهنگ در غنی‌سازی فرهنگی خانواده‌ها به‌عنوان پشتوانۀ اصلی سازمان تصریح کرد: فولاد مبارکه به موازات تولید و توسعۀ شرکت، در بخش توسعۀ فرهنگی کارکنان و خانواده‌ها نیز به فراخور مناسبت‌ها و موارد مختلف، اقلام و کالاهای فرهنگی متناسب اعضای خانواده‌های شرکت در نظر گرفته که تأثیر فرهنگی شگرفی داشته است.

وقفه‌های تولیدی، شرکت آلکوا را وارد حاشیه ضرر کرد

عملکرد شرکت آلکوا در فصل نخست سال 2019، وضعیت بهتری را در بخش آلومینای این شرکت نسبت به آلومینیوم آن نشان می‌دهد. این در حالی است که حتی تولید این شرکت در بخش آلومینیوم در 2 فصل گذشته، با ضرر همراه بوده است. علت اصلی این امر، کاهش قیمت آلومینیوم در کنار وقفه‌های تولیدی آن از برخی واحدهای ذوب، خصوصا از کانادا بوده است.

بهره برداری از مجتمع فولاد و ذوب آهن ازنا

مجتمع فولاد و ذوب آهن ازنا با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن انواع ورق‌های فولادی، امسال به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش معدن نامه به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ ​این طرح با سرمایه گذاری ۱۰ هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال و با پیشرفت ۷۰ درصدی در حال تکمیل است و علاوه بر این به یک هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز دارد.

این طرح در فاز اول (تولید ورق فولادی با ظرفیت ۱.۲ میلیون تن در سال) حدود ۵۶۰ و در فاز دوم (تولید اسلب با ظرفیت ۷۰۰ هزا ر تن در سال) ۶۰۰ نفر را به صورت مستقیم مشغول به کارخواهد کرد.

بسته بودن فضای صادرات عامل اصلی نزول شديد در بازار مقاطع/ اتفاقات خلیج فارس و جوابی که ژاپنی ها گرفتند نشان مي دهد شرایط نسبت به ماه قبل تغییر نکرده است

 

شيوا نيك وظيفه

در اواخر ارديبهشت ماه شاهد بوديم با توجه به اينكه سه روز آخر هفته قيمت ارز نزولي بود قيمت ميلگرد كمي افزايشي شد هرچند كه ابتداي هفته اينگونه نبود علت این نوسان برخورد وزارت صمت با صادرات بود، اما در آخرين روزهاي ارديبهشت شاهد خبر خوبي براي بازار بوديم. خبر بازار متشكل ارزي هم شرايط را تحت تاثیر قرار داد که بانک مرکزی روی آن فضاسازی زیادی می کند این تجربه باعث خواهد شد تا صادرکننده و واردکننده به یکدیگر نزدیک شوند. 

افت و خیر معدن و صنایع معدنی در زمستان 97 به روایت مرکز پژوهش های مجلس

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گزارش تحولات بین المللی و داخلی در حوزه  معادن و صنایع معدنی در زمستان 97 را بررسی کرد و در آن به افت و خیزهای صادرات و تولید در این بخش پرداخت. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در «گزارش تحولات بین المللی و داخلی در حوزه  معادن و صنایع معدنی در سه ماهه آخر سال 97» با اشاره به اینکه بخش  معادن و صنایع معدنی ایران در سال 1397 شاهد رویدادهای داخلی و بین المللی متعددی بوده، ابتدا به جایگاه 21درصدی صادرات این بخش نسبت به کل صادرات اشاره دارد و تاکید می کند که شرایط حفظ و تسهیل صادرات فراهم شود.

اعطای 6 میلیارد تومان سرمایه در گردش با صدور بیمه نامه اعتباری صندوق بیمه

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی گفت: با تدوین دستورالعمل سرمایه در گردش و صدور بیمه نامه اعتباری سرمایه در گردش برای اولین بار 6 میلیارد تومان از محل حقوق دولتی که نسبت به سال 1396، شش برابر بیشتر جذب شده است .

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی ،مجمع عمومی سالیانه صاحبان سهام صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی برای سال منتهی به 97/12/29 با حضورهیات مدیره صندوق، اعضای مجمع صندوق و4 تن از حسابرسان قانونی  با موضوع بررسی عملکرد صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در سال 1397 برگزار شد.

اکتشافات جدید به "صدور 40 پروانه" رسید/ دانش و تجهیزات اکتشاف بخش خصوصی به روز می شود

رییس هیات عامل ایمیدرو دو خبر جدید از حوزه فعالیت های اکتشافی ایمیدرو داد. به گفته غریب پور اقدامات اکتشافی منجر به صدور 40 پروانه  اکتشاف شده است. وی در عین حال خبر داد که برنامه "به روز آوری دانش و تجهیزات" مشاوران و پیمانکاران بخش خصوصی  اکتشاف به اجرا در می آید 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، خداداد غریب پور با ارایه گزارشی از عملکرد ایمیدرو در حوزه  اکتشاف اظهار داشت: ایمیدرو در بیش از 400 محدوده اکتشافی مشغول به فعالیت بوده که حاصل آن تاکنون، صدور 40 پروانه اکتشافی برای آن مناطق بوده است.

پیش بینی رکورد ۳۰ میلیون تنی فولاد و زمان تک رقمی شدن رتبه جهانی

معاون امور معادن وزیر صنعت با اعلام تولید ۲۵ میلیون تن فولاد در سال گذشته، پیش بینی کرد این عدد در سال جاری به رکورد ۳۰ میلیون تن برسد و طی دو سال آینده رتبه جهانی ایران تک رقمی شود .

به گزارش معدن نامه به نقل از بورس پرس، جعفر سرقینی در خصوص برنامه تولید فولاد طی سال جاری گفت: ایران با تولید 25 میلیون تن فولاد در سال گذشته توانست دو کشور را پشت سر بگذارد و رتبه دهم جهانی جای گیرد و پیش بینی می شود برنامه تولید فولاد برای سال جاری به ۳۰ میلیون تن برسد. همچنین رتبه تک رقمی تولید فولاد را حداکثر تا دو سال آینده تجربه خواهد کرد.

شاهد افزایش قیمت دامنه دار در بازار فولاد نخواهيم بود / بازار متشکل ارزی و کنترل بازار ارز دامنه نوسانات را محدود می کند / سطح انتظارات از خروجی سفر نخست وزیر ژاپن بیش از واقعیات بود

شيوا نيك وظيفه

در هفته گذشته شاهد بوديم احتمال امکان مذاکره با امریکا پس از روشن شدن سفر وزیر امور خارجه ژاپن به ایران باعث روند کاهشی حجم معاملات شد. بازار در اين شرایط ترجیح می داد به انتظار بماند تا ببیند طرفین حاضر به مذاکره هستند یا نه ؟ تا مشخص شدن نتیجه سفر وزیر امور خارجه ژاپن بازار هم حالت انتظار را ادامه داد. هفته گذشته نيز بازار در تعطيلات فطر به سر ميبرد و شاهد تغييرات چنداني نبوديم.

سطح انتظارات از خروجی سفر نخست وزیر ژاپن به ایران، کمی بیش از واقعیات موجود بود.

سرمایه‌گذاری ۷۰ میلیون دلاری در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس پیش‌بینی کرد حجم سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در سال ۹۸ به حدود ۷۰ میلیون دلار برسد و گفت: در این زمینه یک شرکت فرانسوی به میزان ۵۰ میلیون دلار در این منطقه سرمایه‌گذاری کرده است.

 

به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس به نقل از پایگاه خبری اقتصاد 24 در این گفتگوی خبری آمده است:

 

مچينگ انواع ورق در بورس كالا تصويب شد / عرضه بلندمدت شمش نوردكارها به جلسه كميته تخصصي تنظيم بازار موكول شد

شيوا نيك وظيفه

جلسه کارگروه اصلی تنظیم بازار دولت در هفته گذشته برگزار شد، این جلسه به چند موضوع حوزه فولاد از جمله قراردادهای بلندمدت و مچینگ در بورس کالا و بررسی پيشنهادات پنج گانه انجمن فولاد برای توسعه صادرات و عرضه داخلی مربوط مي شد كه در ادامه نتيجه آن را مي خوانيم. 

دستاوردهای سفر ۲ روزه وزیر صمت به کرمان / حمایت از فعالیت های معدنی اولویت سال ۹۸

وزیر صمت در آخرین روزهای هفته در سفر ۲ روزه به استان کرمان ضمن بازدید از معادن  فاریاب و مجتمع تولید کنسانتره تیتانیوم کهنوج، افتتاح و بازدید از فازهای اول و دوم شرکت تولیدی نیلی صنعت در شهرستان عنبرآباد،پایانه صادراتی جنوب کرمان و کارخانجات خودروسازی کرمان موتور و مدیران خودرو و معدن جلال آباد، کارخانه فکور صنعت، واگن سازی پلور سبز،برحمایت از ساخت تولید داخل و حمایت از سرمایه گذاری و سرمایه گذاران کرمان ،پیگیری تاسیس بانک صنعت و معدن در جیرفت ،اختصاص ۲ درصد از حقوق مالکانه معادن جنوب کرمان  تاکید کرد.

رسالت شرکت های گروه فولاد مبارکه از زبان مدیرعامل این هلدینگ فولادی

مهندس حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان گفت: شرکت های گروه فولاد مبارکه تلاش می کنند تمامی «نیازهای داخلی» از ساختمان تا صنعت خودرو و لوازم خانگی را پوشش دهند.

عظیمیان خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه توجه ویژه ای به پاسخگویی به نیاز بازار داخل داشته و دارد و به همین منظور این شرکت برای سال ۹۸ نوید تولید محصولات با کمیت و کیفیت بالا را به صنعت فولاد کشور می دهد.

تلاش ویژه‌ای برای رونق صنایع دریایی در استان هرمزگان انجام می شود/تمرکز بر روی فعالیت‌های حوزه معدن برای شکوفایی فرصت های استثنایی موجود در هرمزگان

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تلاش ویژه‌ای برای رونق صنایع دریایی در استان هرمزگان با توجه به ظرفیت‌های متعدد این استان انجام خواهد شد.

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، رضا رحمانی در نشست بررسی و پیگیری مسایل حوزه صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان با اشاره به اهداف خود از سفر به این استان، بیان کرد: هدف اصلی از این سفر بازدید از معادن جنوب استان کرمان است که این سفر از طریق بندرعباس انجام شد و در آینده نزدیک سفر کاملی به هرمزگان خواهیم داشت.

حاکم شدن آرامش نسبی در بازار متاثر از آرامش نرخ دلار

این روزها عقب ‌نشینی دلار حاشیه بازار و کنترل نرخ اسکناس دلار در بازار، موجب شده تا در همه بازارهای کالایی داخلی اعم از بازار میلگرد و تیرآهن شاهد سکوت و رکود و به نوعی آرامش فارغ از هرگونه هیجانات کاذب باشیم.

اشتغال ۱۵۰۰ گلستانی در معادن؛ رشد ۱۶۶ درصدی فولاد در استان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان با اشاره به اشتغال ایجادشده در معادن استان گفت: حدود یک‌هزار و ۵۰۰ نفر در معادن استان مشغول کار هستند که بیش از یک‌هزار نفر از آنان در معادن زغالسنگ فعالیت می‎کنند.

به گزارش معدن نامه به نقل از تسنیم ، حسینقلی قوانلو ظهر روز گذشته در نشست با معدن‌کاران و تشکل‌های معدنی استان اظهارداشت: توسعه معادن و صنایع معدنی یکی از برنامه‌های محوری وزارت صمت است. براساس مطالعاتی که مرکز پژوهش‌های مجلس درباره تأثیرات تحریم در صنایع مختلف انجام داد، دو زیرگروه از جمله صنایع غذایی و صنایع معدنی کمترین اثرپذیری را از تحریم‌ها داشتند.

ارتباط دانشگاه با معدن علاقه‌مندی نیست، الزام است

شیوا نیک وظیفه

ایمیدرو سال‌ها با نام بزرگ‌مردی متبسم و کاردان عجین بود که با مهارت مدیریتی خود، این سازمان را در ذهن تمام فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی و دولت‌مردان در سطوح مختلف ، به‌عنوان حامی آشنا و حک کرد.

هرچند که نمی‌توان قابلیت‌های دکتر غریب پور را نادیده گرفت اما از دست دادن فرد توانمندی چون دکتر مهدی کرباسیان یکی از صدمه‌هایی بود که به این حوزه وارد شد.

تولید 36.7 هزار کیلوگرم شمش آلومینیوم تا پایان اردیبهشت

مدیرعامل مجتمع آلومینای ایران خبر داد: کارخانه آلومینیوم این مجتمع از زمان راه اندازی تا پایان اردیبهشت، 36.7 هزار کیلوگرم شمش تولید کرد.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، تورج زارع با بیان این مطلب اظهار داشت: کارخانه آلومینیوم پس از راه اندازی موفق در هفته پایانی اسفند سال گذشته تا پایان اردیبهشت سال جاری، 739 عدد شمش به وزن 36 هزار و 737 کیلوگرم تولید کرد.

وی افزود: بخشی از شمش تولیدی برای شرکت های داخلی ارسال می شود و بخشی دیگر نیز جهت تامین مواد اولیه به خارج صادر می شود.

تولید مشعل المپیک ۲۰۲۰ با تکنولوژی اکسترود آلومینیوم

مشعل المپیک ۲۰۲۰ از ورق‌های آلومینیومی تولیدشده با استفاده از فلز بازیافتی ساخته شده است که حاصل تکنولوژی اکستروژن جدید و قدیم شرکت اکستروژن UACJ می‌باشد.

‌به‌گزارش معدن نامه به‌نقل از هوشمندنیوز، به‌گفتة سایت رسمی  Tokyo2020.orgژاپن،  از این تکنولوژی برای تولید قطارهای شبه‌گلوله (Bullet train) شینکانسن (Shinkansen) نیز استفاده شده است.

معرفی برترین های کلاس فولادسازی؛ ایران و ایمیدرو 2 پله ارتقا یافتند

انجمن جهانی فولاد، جایگاه "کشورها" و "شرکت ها"ی تولید کننده فولاد را منتشر کرد. طبق این گزارش، در سال 2018 میلادی تولید فولاد ایران و ایمیدرو 2 پله ارتقا یافت.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، انجمن جهانی فولادWorld Steel Association در جدیدترین گزارش خود شرکت ها و کشور های برتر فولادساز جهان در سال 2018 میلادی را معرفی کرد. ایران از رتبه سیزدهم در سال 2017 میلادی به رتبه یازدهم در سال 2018 میلادی ارتقا یافت. بر این اساس تولید فولاد ایران در سال 2018 میلادی 24 میلیون و 500 هزار تن به ثبت رسید.

در سال 98 حدود 1.7 میلیون تن به ظرفیت تولید بیلت فولادی افزوده می شود

تا پایان سال جاری کارخانه فولاد سازی زرند کرمان افتتاح می شود و 1.7 میلیون تن به ظرفیت تولید بیلت فولادی افزوده خواهد شد .

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا اسفند ماه امسال شاهد افتتاح پروژه فولاد در کرمان خواهیم بود که سالانه 1.7 میلیون تن بیلت فولادی از گندله سنگ آهن تولید می کند .

سنگ آهن بافق برای حفظ محیط زیست پیشگام شد

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بافق گفت: تاکنون بیش از ۱۰ طرح زیست محیطی برای کنترل و نظارت بر عوارض محیط زیست اجرا شده است.

به گزارش معدن نامه به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از یزد ،  رضا فلاح مبارکه مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بافق گفت:  بیش از ۱۰ طرح زیست محیطی برای کنترل و نظارت بر عوارض محیط زیست توسط این شرکت  اجرا شده و یا در مرحله ی اجراست.

فلاح افزود: توسعه فضای سبز و پارک‌ها، اجرای طرح فاضلاب شهری، مدیریت پسماند‌ها، افتتاح آزمایشگاه تحصصی سنجش آلایندگی و احداث ایستگاه سنجش آلایندگی و رسیدگی به مسئولیت‌های اجتماعی از جمله مهمترین این طرح هاست.

فاكتور نرخ ارز سبب شده خريداران تقاضا را به تعويق بياندازند/ بازار در انتظار ثبات قيمت ارز است

شيوا نيك وظيفه

با انجام معاملات امروز شمش فولادی و ميلگرد ذوبی، احتمالا شاهد تثبیت کف مقاومتی میلگرد در عدد ۴۵۰۰خواهیم بود. امروز فولاد ابهر با کاهش رسمی به کانال ۴۵۰۰وارد شد. هرچند در شرایط کنونی بسیاری از  توليدكنندگان در فاز زیان هستند و البته این شرایط سخت است، اما این کاهش و اصلاح قیمت، به شرطی که باعث ورود موج تقاضا شود مورد قبول و پسند اکثر توليدكنندگان خواهد بود.

کاهش 10،9 درصدی واردات مس چین در ماه می

 واردات مس خام چین در ماه می نسبت به ماه آوریل 10.9 درصد کاهش‌یافته و به سطح 361 هزار تن رسیده است.

کفاشیان رئیس هیأت مدیره، محمودی‌نیا مدیرعامل

 با انتخاب اعضای هیأت‌ مدیره باشگاه مس کرمان علی کفاشیان مدیر باتجربه و چهره شناخته‌شده ورزش در سطح بین‌المللی و کشور و نیز نماینده موسسه صندوق بازنشستگی شرکت مس در باشگاه به‌عنوان رئیس هیأت مدیره انتخاب شد.

در هفدهمین اجلاس سالانه عمومی سازمان نظام مهندسی معدن ایران چه گذشت

امروز (سه شنبه) هفدهمین اجلاس سالانه عمومی سازمان نظام مهندسی معدن ایران برگزار شد. داریوش اسماعیلی، ریاست سازمان نظام مهندسی معدن در هفدهمین اجلاس سالانه عمومی سازمان نظام مهندسی معدن ایران عنوان كرد: آماده تفویض اختیار وظایف حاکمیتی وزارت صمت به سازمان هستیم.

وي افزود: بخش معدن جزو موفق ترین بخش ها در برابر تحریم هاست و برنامه سازمان نظام مهندسی معدن ایران هم در همین راستاست. سازمان نظام مهندسی معدن به عنوان بازوی اجرایی وزارت صمت آمادگی خود را برای تفویض اختیار وظایف حاکمیتی وزارت صمت به سازمان اعلام کرده است.

در نشست غریب پور با سرمایه گذاران: تفاهمنامه ایجاد 10 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد در منطقه خلیج فارس،‌ آماده می شود

به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس به نقل از پایگاه خبری ایمیدرو، خداداد غریب پور در نشست بررسی برنامه 10 میلیون تنی تولید فولاد در منطقه خلیج فارس که با حضور مشاور طرح جامع فولاد، مدیران عامل شرکت های ملی فولاد ایران، فولاد مبارکه، گل گهر، منطقه خلیج فارس،‌ مادکوش،‌ صبا فولاد خلیج فارس و کاوه جنوب برگزار شد، تصریح کرد: با مشخص شدن ساختار تفاهمنامه اموری همچون سرمایه گذاری در بخش تامین آب، انرژی، بندر و نوع سرمایه گذاری ها تعیین خواهد شد.

وزارت صنعت سرباز خط مقدم تولید است/عزم مان برای حل مشکلات تولید جدی است/دیگر وزارتخانه ها بایستی حامی تولید باشند

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای تحقق رونق تولید در سالی که با تدبیر مقام معظم رهبری به سال رونق تولید نامگذاری شده است، وزارت صنعت خود را سرباز خط مقدم تولید می داند و عزم مان برای حل مشکلات تولید جدی است اما دیگر وزارتخانه ها بویژه وزارت اقتصاد و نیرو بایستی حامی تولید باشند و این حمایت را در عمل نشان دهند. 

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، رضا رحمانی در بازدید از کارخانه واگن‌سازی تهران طی سخنانی در گفتگو با خبرنگاران با بیان این مطلب، افزود: حفظ وضعیت تولید موجود و به دنبال آن افزایش ظرفیت‌های تولید در برنامه رونق تولید وزارت گنجانده شده است.

بازار در انتظار تا مشخص شدن نتیجه سفر وزیر امور خارجه ژاپن / چراغ سبز وزارت صمت به کاهش دخالت در بازار فولاد و افزايش حجم صادرات محصولات فلزی

شيوا نيك وظيفه
در اواخر ارديبهشت ماه شاهد بوديم با توجه به اينكه سه روز آخر هفته قيمت ارز نزولي بود قيمت ميلگرد كمي افزايشي شد هرچند كه ابتداي هفته اينگونه نبود علت این نوسان برخورد وزارت صمت با صادرات بود، اما در آخرين روزهاي ارديبهشت شاهد خبر خوبي براي بازار بوديم. خبر بازار متشكل ارزي هم شرايط را تحت تاثیر قرار داد که بانک مرکزی روی آن فضاسازی زیادی می کند این تجربه باعث خواهد شد تا صادرکننده و واردکننده به یکدیگر نزدیک شوند. 

«فولاد خراسان» درخت بالنده ای است که ثمره آن «نهادینه کردن فرهنگ توسعه و نوسازی» در استان و منطقه است

معاون وزیر «صنعت، معدن و تجارت» در بازدید از مجتمع فولاد خراسان و نشست با مدیرعامل و معاونان این شرکت، با تاکید بر این که امروز «فولاد خراسان» به درختی بالنده و پرثمر تبدیل شده است، افزود: جا دارد که به مردم نیشابور و خراسان رضوی و مسئولان این خطه، به خاطر وجود این شرکت توسعه گرا و پیشتاز در ایفای مسئولیت های اجتماعی تبرک بگویم.

شکست بازار فولاد با عرضه‌های غیرضروری؟

پس از پایان ماه مبارک رمضان و تعطیلات عید فطر و همین‌طور همزمان با انتشار خبرهایی درباره سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران، بازارهای مختلف از جمله بازار فولاد دست به عصاتر از قبل به حرکت خود ادامه دادند.

تفاهمنامه های بین ایمیدرو و مراکز علمی به قرارداد تبدیل می شود/تشکیل سازمان ناظر بر قراردادها

رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: تفاهمنامه های بین ایمیدرو، دانشگاه ها و مراکز علمی در راستای اجرا نقشه راه معدن به قرارداد تبدیل می شود. وی همچنین از راه اندازی سازمان ناظر بر اجرا این قراردادها در ایمیدرو خبر داد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، خداداد غریب پور که در جلسه کمیته تحقیق، پژوهش و آموزش در راستای نقشه راه معدن سخن می گفت، افزود: ایمیدرو طی سال گذشته از 90 پایان نامه در بخش معدن و صنایع معدنی حمایت کرد.

اهمیت اثربخش بودن طرح های تحقیقاتی

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت فولاد خوزستان برگزار شد

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی :مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت فولاد خوزستان با حضور اعضای هیات مدیره، مدیرعامل، حسابرس مستقل و بازرس قانونی، نمایندگان سازمان های خصوصی سازی و بورس اوراق بهادار و بیش از ۸۱ درصد از کل سهامداران این شرکت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی و در اجرای ماده ۱۰۱ لایحه اصلاحی قانون تجارت و ماده ۲۲ اساسنامه، هیات رئیسه مجمع شامل: مهدی رضایی رئیس، امیرحسین نادری و محمد مهدی مومن زاده ناظران و علی اصغر مشهدی زاده بعنوان منشی مجمع انتخاب و این جلسه رسمیت یافت.

جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی هدف ماست

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، محمد جواد محبی هدف اصلی احداث منطقه ویژه خلیج فارس را جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی دانست و افزود: زیرساخت‌های مورد نیاز صنایع در منطقه ایجاد شده‌اند و به تناسب توسعه صنایع، بهبود می‌یابند.

 

امروز راه نجات اقتصاد کشور در توسعه صادرات غیر نفتی است/ هدف گذاری ویژه روی افزایش صادرات به 15 کشور همسایه

وزیر صنعت، معدن و تحارت در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی با محوریت توسعه صادرات غیر نفتی، از بخش "صادرات" در کنار برنامه "نهضت ساخت داخل" به عنوان برنامه محوری "رونق تولید" یاد کرد.

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، رضا رحمانی در این جلسه با اشاره به اهمیت توسعه صادرات در شرایط خاص اقتصادی کشور، گفت: امروز راه نجات اقتصاد کشور در توسعه صادرات غیر نفتی است و بر همین مبنا روی افزایش صادرات به 15 کشور همسایه هدف گذاری ویژه ای انجام داده ایم.

شناسایی سود 1106 ریالی به ازاي هر سهم

مهندس ارزاني مديرعامل فولاد هرمزگان:

- توسعه صنعت فولاد هرمزگان با چشم اندازی بلند مدت در دستور كار است که البته اين مهم مستلزم مطالبه‌گری عمومي است.

-- وي با اشاره به سخنان دكتر روحاني در سال ١٣٩٢مبني برتوليد ١٠ميليون توليد فولاد در هرمزگان گفت: همه دستگاهها بايد براي تحقق اين امر تلاش كنند و با توليد اين حجم فولاد در اين استان شاهد رشد قابل توجه اقتصاد منطقه خواهيم بود.

-- مهندس ارزانی با تاکید بر ارز اوری و اشتغال حاصل از فعالیت مجموعه های فولادی استان اذعان کرد: بی‌تردید رشد و توسعه صنعت فولاد، رونق تولید ، بالندگی معیشت و اقتصاد اين استان را در پی خواهد داشت.

رشد 36 درصدي درآمدهاي عملياتي «هرمز» طي سال مالي امسال

مدير برنامه ريزي و مديريت مالي فولاد هرمزگان جنوب گفت: فولاد هرمزگان در سال 97 توانسته عملکرد بسيار مناسبي از خود نشان دهد و به راستي بايد به مديران اين شرکت فولادي و همچنين به سهامدار عمده آن يعني فولاد مبارکه دست مريزاد گفت که به درستي و با موقيعيت سنجي درست توانستند اين شرکت را به چنين سطحي از بهره وري ارتقا دهند.

سيد عبدالحميد بحريني با بيان اينکه اين شرکت در پايان سال مالي منتهي به 29 اسفندماه 1397 موفق شده سود انباشته 1540.3 ميليارد توماني را محقق کرده، گفت: «هرمز» به ازاي هر سهم 1106 ريال سود شناسايي کرده است.

تعمير اساسي و ساخت اولين شل کوره قوس الکتريکي در کشور

 

با تلاش کارکنان فولاد هرمزگان تعمير اساسي و ساخت اولين شل کوره قوس الکتريکي با موفقيت انجام شد.

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه , رئيس تعميرات فولاد سازي و حمل مواد اعلام کرد: در راستاي اجراي سياست هاي سازمان مبني بر استفاده حداکثري از امکانات موجود ، در خصوص انجام تعميرات اساسي ، بازيابي و ساخت لاور شل کوره ، با استفاده از عدسي شل مستعمل در برنامه مديريت فولادسازي قرار گرفت.

تدوين استراتژي زيست محيطي با رويکرد رشد پايدار

شرکت فولاد هرمزگان يکي از کارخانه‌هاي بزرگ فولادي کشور است که رعايت قوانين زيست‌محيطي را از اولويت‌هاي خود قرار داده و با کنترل و پايش فرآيندهاي توليدي خود در زمينه‌هاي هوا، پساب و خاک در جهت کاهش ريسک‌هاي زيست‌محيطي و رعايت استانداردهاي سازمان محيط‌زيست اقدامات مثبت و ارزنده‌اي را به انجام رسانده است.

در آستانه هفته محيط زيست ، مهندس فرزاد ارزاني مديرعامل شرکت فولاد هرمزگان در مصاحبه اي با روابط عمومي اين شرکت طي پاسخ به سوالات به تشريح اين اقدامات پرداخت که در ادامه مي خوانيم :

 اقدامات شرکت فولاد هرمزگان در حوزه محيط زيست از ابتداي تاسيس تا کنون  چه بوده است ؟

فولاد خراسان 400 ریال سود تقسیم کرد

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت , مجمع عمومی عادی سالانه شرکت فولاد خراسان «سهامی عام» با نماد «فخاس» برای سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 1397 با حضور 98/98 درصد صاحبان سهام حقیقی، حقوقی و نمایندگان  قانونی آنان برگزار شد.

در مجمع عمومی فخاس، که ساعت 9:30  روز پنج شنبه  9 خرداد ماه 1398 در سالن اجتماعات هتل پردیسان مشهد، برگزار شد، پس از تصویب صورت های مالی از سوی سهامداران، تقسیم مبلغ 400 ریال سود به ازای هر سهم به تصویب رسید.

آغاز همکاری های جدید صنعتی و معدنی ایران و روسیه

وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: توسعه صادرات به کشورهای همسایه اولویت سال ۹۸ است و ایران آمادگی دارد همکاری های جدید اقتصادی و تجاری در رشته های مختلف صنعتی و معدنی را با روسیه آغاز کند.

به گزارش معدن نامه به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی در نشست با رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه که با حضور فعالان اقتصادی برای بررسی راهکارهای صادرات به روسیه برگزار شد، با بیان این مطلب، افزود: در رشته های معدنی و همچنین سایر صنایع آمادگی داریم تا با معرفی توانمندی ها و پتانسیل های طرفین، همکاری های متقابل داشته باشیم.

بومی سازی اولین ضخامت سنج گامای محصولات گرم فولادی با تکیه بر دانش فنی مختصصان شرکت فولاد مبارکه

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه

اولین ضخامت‌سنج گامای محصولات گرم فولادی کشور با تکیه‌بر دانش فنی متخصصان داخلی شرکت فولاد مبارکه با موفقیت بومی‌سازی شد.

 

کارشناس تعمیرات سیستم‌های اندازه‌گیری نورد گرم ضمن اعلام این خبر افزود: تولید محصول مطابق با استانداردهای بین‌المللی و تأمین درخواست مشتری، به خطوط تولید مدرن و تجهیزات دقیق اندازه‌گیری نیاز دارد؛ به همین منظور در خطوط نورد گرم، دستگاه‌های ضخامت‌سنج از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند.

جذب و آموزش نیروهای بومی در اولویت است/صنایع انرژی بر لامرد؛ پروژه‌های اصلی زیرساختی را اجرا کرده است

مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ” ایمیدرو” گفت: جذب و آموزش نیروهای توانمند و متخصص بومی از برنامه های اولویت دار این سازمان می باشد زیرا یکی از اهداف اجرای طرح های ایمیدرو در مناطق کمتر توسعه یافته ایجاد و پایداری اشتغال در این مناطق است‌.

صنعت فولاد ایران، صادرات محور شده است

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفت:  صنعت فولاد به یک صنعت صادرات محور تبدیل شده است.

به گزارش معدن نامه به نقل از تيتر برتر، مهندس یزدی زاده  مدیرعامل ذوب آهن اصفهان سه شنبه 7 خردادماه در شبکه خبر در برنامه گفتگوی اقتصادی به شرایط صنعت فولاد کشور پرداخت و شرایط دستیابی ایران به رشد متوازن در این صنعت را تشریح نمود .

وی گفت : در افق 1404 که برای توسعه تولید فولاد کشور در نظر گرفته شده، قرار است به تولید سالانه 55 میلیون تن برسیم. این عدد در سال 97  به حدود 25 میلیون تن رسیده است. با توجه به طرح های توسعه تولید فولاد کشور،روند خوبی را در این بخش شاهد هستیم.

سهم ۲۶ درصدی معدن و صنایع معدنی در معاملات هفته گذشته بورس

بررسی ارزش بازار ۲۵ شرکت بزرگ معدن و صنایع معدنی در بورس ایران گویای آن است که این مجموعه با ۲۶۱ هزار میلیارد تومان، سهم ۲۶ درصدی از کل بورس را هفته گذشته به خود اختصاص داد.

بر پایه جداول آماری بورس ایران، ارزش پنج شرکت بزرگ معدن وصنایع معدنی ( فولاد مبارکه، معدنی صنعتی گل گهر، صنایع مس ایران، معدنی و صنعتی چادرملو و فولاد خوزستان) ۶۲.۲ درصد از کل شرکت های معدن و صنایع معدنی را به خود اختصاص دادند.

حسن شاهرخی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان استعفا کرد

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان پس از یک‌هزار و ۲۰۰ روز از زمان انتصاب و خدمتش در این هاب مهم اقتصادی استعفا کرد.

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه ، بر اساس شنیدها از منطقه ویژه اقتصادی پارسیان، حسن شاهرخی که از او به عنوان یکی از مدیران پرتلاش در نام می برند در سومین روز از خرداد ۱۳۹۸ از پست مدیرعاملی منطقه ویژه پارسیان استعفا کرد.

رشد معدن و صنایع معدنی بالاتر از شاخص کل؛ زغالسنگ افزایش 374 درصدی را ثبت کرد

گروه های معدنی و صنایع معدنی طی یکسال اخیر با ثبت رشد سه رقمی،‌ بالاتر از شاخص کل بورس قرار گرفتند. در این میان گروه  زغالسنگ با رشد 374 درصدی، به عنوان پیشتاز حوزه معدن و صنایع معدنی عمل کرد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، گروه  زغالسنگ طی یکسال اخیر(8 خرداد1397 تا 7 خرداد 1398) رشد 374 درصدی را در بورس تهران تجربه کرده است. این در حالی است که طی این مدت، شاخص بورس تهران 139 درصد رشد کرد و عمده گروه ها ی معدن و صنایع معدنی (غیر از فلزات گرانبها) در وضعیت مطلوب و بالاتر از شاخص عمومی سهام در حال تغییر و ادامه روند خود هستند.

انجام بیش از 4 هزار میلیارد تومان طرح توسعه‌ای در مس سونگون

سعد محمدی عنوان کرد: هم‌اکنون مجتمع مس سونگون 17 طرح توسعه‌ای با سرمایه‌گذاری بیش از 4هزار میلیارد تومان دارد که در سال 98 هزار میلیارد تومان آن عملیاتی می‌شود. قطعاً با انجام این طرح‌ها رونق اقتصادی و افزایش گردش مالی را در استان شاهد خواهیم بود.

با عمل به مسئولیت‌های اجتماعی؛ گام‌های ماندگار منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

مدیر روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، با بیان اینکه  مسئولیت اجتماعی شرکت را تعهد یک بنگاه به خلق ثروت مسئولانه  است و می‌تواند درنهایت توسعه پایدار را در یک منطقه به‌همراه داشته باشد. وی گفت  خوشبختانه در سال‌های اخیر نوع نگاه بنگاه‌های اقتصادی کشور به مسئولیت اجتماعی از صرف هزینه غیر ضروری به سرمایه‌گذاری جهت ایجاد توسعه پایدار تغییر کرده است. به برخی از اقدامات اخیر این منطقه عظیم اقتصادی در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی را تشریح کرد.