ژوئیه 2019

تحقق ۱۳۹ درصدی اهداف برنامه عملیاتی تولید شرکت فولاد اکسین در تیرماه

صبح امروز ششمین جلسه کمیته راهبری با حضور مدیرعامل و نائب رئیس هیات مدیره شرکت برگزار شد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد اکسین خوزستان: در ابتدای جلسه گزارشی از تولید شرکت در خرداد و تیرماه توسط مدیر تولید ارائه شد که مطابق این گزارش درصد تحقق اهداف تولید نسبت به تولید در تیرماه گذشته به ۱۳۹ درصد رسید.

رشد 22 درصدی تولید مس آنتوفاگاستا شیلی

تولید  مس آنتوفاگاستا شیلی طی سه ماهه دوم سال جاری میلادی 22 درصد افزایش یافت.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از خبرگزاری رویترز توسعه معدن لوس پلامبرز Los Pelambres در ناحیه مرکزی شیلی منجر به رشد 22 درصدی تولید  مس آنتوفاگاستا طی سه ماهه دوم سال جاری میلادی شد.

این شرکت اعلام کرد: میزان تولید  مس از 163هزار و 200 تن در سه ماهه دوم سال گذشته به 198هزار و 600 تن در مدت مشابه سال جاری میلادی افزایش یافته است. همچنین میزان تولید مس در سال 2019 میلادی 750 تا 790هزار تن پیش بینی شده است.

نرخ جديد سنگ آهن اعمال شد

شركت صنعتي و معدني چادرملو يكي از غول هاي سنگ آهني بازار سرمايه در عملكرد 4 ماهه موفق به ثبت فروش 3200 ميليارد توماني شد و فروش شركت به نسبت دوره مشابه در حدود 86 درصد رشد داشته است اما سود ناخالص شركت 3 برابر شده و حاشيه سود ناخالص شركت نيز روند افزايشي داشته است، با توجه به اين عملكرد و سود شركت آهن و فولاد ارفع كه در سال مالي گذشته در صورت هاي مالي اين شركت كارسازي نشد چادرملو امسال سود به مراتب بالاتري را محقق خواهد كرد. 

کاهش 1درصدی تولید معدنی مس در جهان

 اطلاعات گروه مطالعات بین‌المللی مس (ICSG) درخصوص عرضه و تقاضای جهانی مس در 4 ماهه نخست سال 2019 نشان می‌دهد که تولید معدنی مس در جهان حدود 1درصد، تولید کنسانتره به میزان 0،5درصد و تولید کاتدSX-EW نیز 2،5درصد کاهش پیدا کرده است.

افزایش تقاضا در بخش تیر ذوبی و باز شدن برخی روزنه های غیر رسمی صادراتی از مرزهای مجاور

شیوا نیک وظیفه

امروز شاهد گشایش با ثبات در بخش میلگرد در اغلب مبادی و افزایش قیمت در حوزه تیر و گرد ذوبی (به خصوص بخش تیرآهن های ریز) با شیب ملایم بودیم. علت این افزایش قیمت، اول از همه افزایش تقاضا در بخش تیر ذوبی و باز شدن برخی روزنه های غیر رسمی صادراتی از مرزهای مجاور است. دومین مورد ابطال برخی ردیف های تیرآهن های ذوبی در چند روز گذشته است که موجب افزایش تقاضا روی این محصولات شده است.

بیش از 12 تفاهم نامه با سرمایه گذارها و 4 تفاهم نامه مالی در راستای احیای معادن کوچک منعقد شده است / سرمایه صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی معدنی به ۳۵۰ میلیارد تومان افزایش خواهد یافت

شیوا نیک وظیفه

همایش رونق تولید با احیا،‌ فعال سازی  و توسعه معادن کوچک روز گذشته هشت مردادماه در هتل ارم تهران برگزار شد. در این همایش دو پنل تخصصی برگزار شد و شاهد امضای دو تفاهم نامه بودیم یکی از این تفاهم نامه ها سه جانبه بین بانک صنعت و‌معدن، صندوق بیمه فعالیتهای معدنی و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی و در ادامه توافق دو جانبه ای بین بانک صنعت و‌معدن و صندوق بیمه فعالیتهای معدنی منعقد شد.

صادرات مواد اوليه نبايد منجر به خطر افتادن فعاليت واحدهاي توليدي بشود

مهندس ارزاني مديرعامل شركت فولاد هرمزگان به همراه مديران و معاونين اين شركت با حجت الاسلام والمسلمين  عبادي زاده نماينده ولي فقيه در استان هرمزگان و امام جمعه بندرعباس  ديدار و گفتگو كردند.

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت در اين ديدار مهندس ارزاني گزارشي از فعاليت هاي شركت فولاد هرمزگان و عملكرد اين شركت ارائه داد و گفت فولاد هرمزگان در زمينه مسئوليتهاي اجتماعي نيز در استان فعال بوده و با دستگاههاي مربوطه همكاري لازم را داشته و درحد توان در اين زمينه اقداماتي را انجام داده است .

خلج طهرانی : افزایش زیر ساخت ها موجب جذب سرمایه گذار و رونق تولید خواهد شد

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس گفت با تایید سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و حمایت بخش خصوصی زمینه طرح توسعه اسکله اختصاصی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس با هدف خدمات رسانی مناسب به واحدهای فولادی مستقر این منطقه فراهم شده است.

 

مسئولین از خام فروشی و صادرات سنگ آهن جلوگیری کنند

نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان ، ششم مردادماه با مشارکت ذوب آهن اصفهان و حضور محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران افتتاح شد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ذوب آهن اصفهان: در این نمایشگاه ١٢ کشور خارجی از جمله چین، کره، انگلیس، اسپانیا، ایتالیا، آلمان، سوئد و کانادا حضور دارند و مشارکت کنندگان در 950  غرفه محصولات و دستاوردهای خود را به نمایش گذاشته اند.

نگرانی صنایع فولاد ژاپن از کاهش رشد اقتصادی چین

نظر به نیاز صنایع خودرو ساز چین به فولاد وارداتی از ژاپن، افت اقتصادی چین و کاهش توید خودرو در این کشور بر صنعت فولاد سازی ژاپن تاثیر منفی دارد. 

دو طرح آماده در "فولاد مبارکه" توسط وزیر صمت افتتاح می شود

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از  روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)،‌ طرح تولید تختال ویژه خطوط انتقال نفت و گاز ترش و همچنین تولید ورق فولادی رنگی مورد استفاده صنایع لوازم خانگی   به طور رسمی وارد مدار تولید می شود.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان، بزرگ ترین تولیدکننده فولاد در کشور و خاور میانه است که سهم 45درصدی از تولید این محصول را در کشور را در اختیار دارد.

صرفه جویی 5 میلیون یورویی در شرکت آلومینیوم المهدی

با تلاش متخصصان و کارشناسان واحد انرژی شرکت آلومینیوم المهدی و با وجود ریسک بسیار بالای سیستم، نخستین گام این پروژه با اتصال ترانسفورماتورهای رکتیفایر خط 2 به خط1 با موفقیت انجام شدو امکان جابجایی و اتصال یکی از ترانسفورماتورهای رکتیفایر خط 2 به خط1 در شرایط اضطراری فراهم گردید.

بخشنامه اخیر شرکت های فولادی را دچار ضرر و زیان می کند

شیوا نیک وظیفه

انتهای هفته گذشته شاهد اقدام آنی از جانب وزارت صمت بودیم که با بخش‌نامه‌ای خرید شمش را به واحدهای مندرج در لیست بهین یاب محدود کرد و البته با مخالفت و موافقت بخش‌های مختلف روبه‌رو شد.

ورود مجدد بخشی از سرمایه ها به بازار مقاطع ذوبی

شیوا نیک وظیفه

در بازار میلگرد امروز شاهد ثبات نسبی بودیم به طوریکه تقاضا در این بخش هم چنان ضعیف است. این ثبات نسبی در بخش تیر ذوبی هم ملموس است؛در این بین شاهد افزایش جزئی در بازار پروفیل بودیم و ثبات نسبی توام با میل به تخفیف در بخش نبشی و ناودانی هم دیده شد. به نظر می رسد تغییر نحوه فروش محصولات ذوبی نوید بخش اتفاقات خوب در روزهای آتی و ورود مجدد بخشی از سرمایه ها به بازار مقاطع ذوبی است.

ضرورت احیای معادن دارای بازار تضمین شده مواد معدنی/ تهیه بسته احیای معادن کوچک در استان ها

افزایش سطح اشتغال پایدار و ثروت آفرینی، رونق تولید و همچنین رشد زیست بوم کارآفرینی را می توان از مهم ترین عوامل جذابیت برای سرمایه گذاری و توسعه  معادن کوچک و متوسط مقیاس، نام برد. 

با توجه به اینکه بیش از 98 درصد  معادن کوچک مقیاس هستند، کارشناسان معتقدند، با فعال سازی این  معادن ارزش افزوده ای که نصیب اقتصاد کشور می شود بسیار چشمگیر خواهد بود و حتی می تواند 60درصد درآمدهای نفتی را نیز پوشش دهد.

سهم ۹۸.۳ درصدی معادن کوچک مقیاس از کل معادن کشور

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اعلام کرد: 98.3 درصد  معادن کشور کوچک مقیاس اند که ۸۵ درصد اشتغال و ۶۵ درصد تولید معادن کشور را در اختیار دارند. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، وجیه اله جعفری،در برنامه «تیتر امشب» که پنجم مرداد از شبکه خبر پخش شد، گفت: بیش از 10 هزار معدن دارای پروانه بهره برداری در کشور موجود است که حدود 50 درصد آن فعال، حدود 46 درصد غیر فعال و حدود 2 درصد در حال تجهیز است.

کرسی سوم شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به شرکت سرمایه گذاری معادن و فلزات بازگشت.

 

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه ,  مرتضی شبانی، مدیر امور مجامع شرکت فولاد مبارکه  اصفهان از برگزاری مجمع عمومی به طور فوق العاده شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در پنجم مرداد ماه جاری خبر داد و گفت: به استناد ماده ۹۵ قانون تجارت ،  شرکت سرمایه گزاری معادن و فلزات درخواست برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده نمود .

رشد ۱۰۲ درصدی سود خالص فولاد مبارکه در سال ۹۷

مدیرعامل فولاد مبارکه در مجمع عمومی عادی سالانه شرکت فولاد مبارکه  که روز یکشنبه 30 تیرماه سال 98 در محل سالن اجتماعات نگین نقش‌جهان برگزار شد، از رشد 102 درصدی سود خالص فولاد مبارکه در سال 97 خبر داد.
به گزارش معدن نامه به نقل از خبرنگار فولاد، در این مجمع که با حضور 84.88 درصد از سهامداران و نمایندگان صاحبان سهام شرکت برگزار شد، عباس نعیمی به نمایندگی از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران به سمت رئیس مجمع، سید محمد حسینی بهشتیان به نمایندگی از شرکت توسعۀ سرمایۀ رفاه و خانم سیفی با سمت ناظر مجمع و طهمورث جوانبخت

خام فروشی مواد معدنی به نفع صنعت نیست

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در بازدید از غرفۀ فولاد مبارکه در نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید گفت: این وزارتخانه با خام‌فروشی موافق نیست و در سال رونق تولید حتما باید مواد معدنی را در داخل کشور به ارزش‌افزوده تبدیل و سپس صادر کنیم.
جعفر سرقینی، ضمن قدردانی از عملکرد مثبت این شرکت در افزایش تولید داخل و گسترش بازارهای صادراتی کشور، گفت: برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی در حوزۀ صنایع بزرگ کشور باید تداوم داشته باشد. اگر عمل به ساخت داخل پیگیری شود، صنعت کشور به‌خصوص صنایع معدنی و فولادی، علاوه بر توسعه به ثبات هم خواهد رسید.

شرط لازم برای بقا در بازار فعلی، فروش به شرط وصول هزینه های مالیاتی است

اداره عادلانه کشور با دریافت مالیات عادلانه از همه اشخاص حقیقی و حقوقی متناسب با هزینه‌ها و درآمدها و مصرفشان ممکن و محقق می‌شود. هرچند که گفته می‌شود هدف سازمان مالیاتی در اخذ مالیات صرفاً کسب درآمد نیست، بلکه تنظیم اقتصاد و فعالیت‌های اقتصادی و جلوگیری از رانت و فساد و فعالیت‌های سوداگرانه مخل اقتصاد کشور است اما اصناف به‌طور سنتی دیدگاه مثبتی در مورد پرداخت مالیات ندارند. در میان اصناف دو صنف طلا و فولاد به لحاظ چرخش بیشتر حساب‌های بانکی مشکلات بیشتری با اداره مالیاتی دارند. امسال به لحاظ کاهش درآمدهای نفتی، حلقه محاصره و نظارت مالیاتی تنگ‌تر خواهد شد.

رشد 26درصدی تولید کاتد در 4ماهه نخست امسال

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از مس پرس، دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس با اعلام این خبر افزود: علاوه بر این بررسی عملکرد ماهانه فملی نشان می‌دهد که این شرکت در تیرماه با رشد 22درصدی نسبت به برنامه 23 هزار تن کاتد تولید کرده است.
سعدمحمدی با تأکید بر این‌که در سال جاری تمام برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مبتنی بر خلق رکورد تازه‌ای در تولید کاتد است گفت: این شرکت طی 4ماهه نخست سال جاری 117هزار و 563 تن آند تولید کرده که نسبت به برنامه 89 هزار 381تنی  رشدی 17 درصدی داشته است.

در تولید ورق API در محیط شیرین به بلوغ رسیده ایم و تولید در محیط ترش نیز آغاز شد / نیازمند حمایت وزارت صمت برای جلوگیری از واردات هستیم / در انتظار تایید استانداردهای آزمایشگاهی هستیم

شیوا نیک وظیفه

سال 96 شاهد دستوری از جانب وزیر نفت بودیم مبنی بر اینکه امکان تولید انبوه ورق APIمحیط‌های ترش فراهم شود این اتفاقی است که به همت فولاد اکسین در سال جاری به واقعیت پیوست تا حمایتی برای محصول استراتژیک در صنایع نفت و گاز کشور باشد، موضوعی که نیاز به حمایت وزارت صمت دارد تا با بومی سازی این محصول از واردات آن جلوگیری شود.

تصمیم اخیر وزارت صمت تعطیلی برخی کارخانه‌ها را به دنبال دارد

شیوا نیک وظیفه

انتهای هفته گذشته شاهد اقدام آنی از جانب وزارت صمت بودیم که با بخش‌نامه‌ای خرید شمش را به واحدهای مندرج در لیست بهین یاب محدود کرد و البته با مخالفت و موافقت بخش‌های مختلف روبه‌رو شد.

تاخت و تاز دستورالعمل‌های غیر کارشناسی بر پیکر فولاد

بهروز راعی،  روزنامه نگار اقتصادی و عضو تحریریه پایگاه خبری معدن نامه با اشاره به نقش مهم حمایتی و نظارتی دولت در تحقق نظام عادلانه تولید و توزیع خدمات گفت: ارکان مهم حاکمیتی کشور همواره با ابلاغ برنامه‌های منظم، مدون و کارشناسی شده چند ساله، به دنبال ارتقاء متوازن وضعیت فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی کشور است.

سود نهایی 50 تومان به ازای هر سهم

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه به‌منظور ارائه گزارش عملکرد سال مالی منتهی به 29 اسفندماه 1397، روز یکشنبه 30 تیرماه در محل سالن چندمنظوره مجموعه گردشگری و پذیرایی پالیز کرمان با حضور 67.2 درصد صاحبان سهام برگزار شد.

ساخت کارخانه آلومینیوم جاجرم ارزش افزوده محصولات را بیش از ۵ برابر افزایش داد

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس معتقد است پودر آلومینا تُنی ۴۰۰ دلار فروخته می‌شد اما پس از ساخت کارخانه،شمش آلومینیوم جاجرم این رقم به یعنی بیش از ۵ برابر افزایش می‌یابد.

به گزارش معدن نامه به نقل از خانه ملت، علی قربانی نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با این خبرگزاری درباره وضعیت تولید آلومینیوم در کشور گفت: به تازگی کارخانه شمش آلومینیوم جاجرم با ۹۴ میلیون یورو اعتبارات ارزی و ۲ هزار میلیارد ریال (معادل ۲۰۰ میلیارد تومان) به بهره‌برداری رسید.

تجمیع نیازهای مصرفی مشترک صنایع معدنی برای ایجاد جذابیت در ساخت داخل

به گزارش مس پرس، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در پنل «چالش ها و راهکاری ساخت داخل در بخش معدن و صنایع معدنی» که در حاشیه نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید برگزار شد گفت: در صنایع خودروسازی در حوزه ساخت داخل موفق‌تر بودیم؛ چراکه جذابیت سرمایه‌گذاری در ساخت داخل با تیراژ بالا بیشتر است.

در جنگ اقتصادی امکان افشاء شکل مقابله وجود ندارد / 3.5 میلیارد دلار پروژه افتتاح خواهیم کرد / کمیته پایش برای کنترل هزینه و کنترل پیشرفت فیزیکی کار پروژه‌های ناتمام تعریف شد/ امسال مساحت اکتشافی باقی‌مانده در کشور را پوشش خواهیم داد

شیوا نیک وظیفه

روز دوشنبه غریب پور، رئیس هیئت عامل ایمیدرو جلسه‌ای صمیمی با خبرنگاران این حوزه در ساختمان ایمیدرو برگزار کرد.

غریب پور در این جلسه دلیل کمتر بودن جلسات با خبرنگاران را این‌گونه عنوان کرد: باید عملکردی باشد تا طبق آن جلسه‌ای تنظیم شده و گزارش کار ارائه گردد. هدف ما این بود تا اقداماتی به انجام رسانیم تا گفتگوهای خبری در راستای آن برگزار شود.

وی در ادامه افزود: بازوی اجرایی توانمندی‌ها در معدن، رسانه‌ها هستند که هم ظرفیت‌های معدنی را به مردم منتقل می‌کنند و هم نیاز مردم را به گوش این بخش می‌رسانند که نتیجه این اقدام دو طرفه، تصمیمات پخته‌تر است.

رسالت، ماموریت و تلاش ما کمک به پایداری تولید گروه فولاد خوزستان است

در گفتگو با مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور پیشگامان فراگیر جنوب عنوان شد؛

رسالت، ماموریت و تلاش ما کمک به پایداری تولید گروه فولاد خوزستان است

 فولاد خوزستان با سابقه 4 دهه فعالیت در صنعت فولاد کشور، روزهای مختلفی را در این عرصه تجربه کرده و اینک با تکیه بر این تجربه‌ها و دست‌یابی به ساختاری منسجم، ماموریتی به منظور پایداری تولید و توسعه‌ای در جهت به روزرسانی خطوط تولید و حفظ سهم بازار را دنبال می‌کند. 

پوشش صد درصدی برنامه سه ماهه تولید فولاد خوزستان در سایه تحریم محقق شد

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از خبرنگار رویداد، غلامرضا طالبی مدیر برنامه‌ریزی و کنترل تولید با اعلام این مطلب افزود: تحریم‌های ظالمانه آمریکا نتوانست مانع عزم و اراده‌ی فولادمردان شود. پیش‌بینی تولید شمش برای سه ماهه‌ی نخست 979 هزار تن بود که به همت کارکنان تلاشگر بیش از هزار تن از برنامه بیشتر تولید شد. در تولید گندله و آهن اسفنجی نیز به اهدافمان دست پیدا کردیم به طوریکه در تولید گندله یک میلیون و 619 هزار و 543 تن و آهن اسفنجی یک میلیون و 72 هزار و 254 تن تولید نهایی بود که در هر دو بخش بیش از برنامه پیش‌بینی شده است.

سایت توسعه آماده جذب سرمایه‌گذاران

 به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی منطقه , وی در ادامه گفت منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از مزیت‌های بسیاری برخوردار است، تا جایی که حتی در شرایط کنونی که اقتصاد کشور با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند، تولید در این منطقه رونق دارد.

تسهیل دسترسی به صنایع مستقر در منطقه ویژه اقتصادی لامرد با اعتبار ۳۰۰ میلیارد ریال

به گزارش  پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی لامرد مدیر عامل این منطقه در حاشیه بازدید از طرح های زیر ساختی درون سایت صنعتی این منطقه گفت: تقویت زیر ساخت های ارتباطی  هموار کننده  مسیر اجرای  پروژه های عمرانی و صنعتی است ، بنابراین در منطقه ویژه لامرد جاده شریانی دسترسی صنایع با دو باند آسفالته به عرض ۱۶ متر از محور لامرد -خنج و ورودی سایت در دسترسی به ساختمان درب خروج گمرک منطقه ویژه، نیروگاه برق غدیر انرژی و کارخانه آلومینیوم جنوب را امکان پذیرکرده  است.

رونمایی از ورق API محیط ترش برای اولین بار در کشور

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت  رو نمایی از ورق فولادی API در این مراسم که با حضور خداداد غریب پور معاون وزیر صمت و رئیس هیئت عامل ایمیدرو برگزار شد ، نشان دهنده این موضوع بود که بنا به تاکید مقام‌معظم‌ رهبری بر امر تولید و خودکفایی ، این شرکت گام بزرگی در این راه برداشته است.

در همین راستا این شرکت تولید ۳۶۰ هزار تن ورق مورد نیاز یکی از بزرگترین پروژه های خطوط انتقال نفت و گاز یعنی خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک با ظرفیت انتقال روزانه یک میلیون بشکه انواع نفت خام سبک ، سنگین و فوق سنگین را متقبل شده است.

سنگ آهن مورد نیاز ذوب آهن را تامین خواهیم کرد

دکتر رضا رحمانی وزیر صنعت ، معدن و تجارت و مهندس حمید فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ضمن بازدید از نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید در غرفه شرکت حضور یافتند .

دکتر رحمانی با تاکید مجدد بر این که سنگ آهن مورد نیاز ذوب آهن اصفهان را تامین و حضورا ابلاغ خواهد شد گفت : ذوب آهن اصفهان با امضای تفاهم نامه های مختلف در این نمایشگاه فرصت را مغتنم دانسته و بهترین بهره را برده است .

با 75 درصد بومی سازی در قطعات گل گهر 100 میلیون یورو صرفه جویی ارزی داشتیم

شیوا نیک وظیفه

واحد مهندسی معکوس و ساخت داخل که در شرکت گل گهر تاسیس شده یک هدف اصلی دارد. هدف این مجموعه این است که قطعات خرید خارج و سازنده های داخلی را شناسایی کند و از سازنده داخلی بخواهد قطعه مورد نیاز را بسازد. اگر قطعه مورد نیاز جواب بدهد این قطعه را خریداری می کند و در صورتی که جواب نگیرد برای اینکه سازنده داخلی متخمل ضرر نشود هزینه مواد اولیه آن قطعه را تقبل می کند.

یکی از مهم‌ترین اهداف استراتژیک فولاد هرمزگان  افزایش کیفیت محصول تولیدی و بالا بردن میزان رضایت مصرف كننده است

امروز ٢٧ تيرماه آغاز نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید بود .

قره گوزلو، رئيس دفتر فني شركت فولاد هرمزگان در حاشيه اين نمايشگاه در گفتگو با معدن نامه فولاد هرمزگان در 10 دوره اخیر بین 100 شرکت پیشرو قرار داشته است به علاوه اینکه ما عبور 2.5 درصدی از ظرفیت تولید سالیانه را نیز در سال 97 کسب کرده ایم به طوریکه در واحد احیای مستقیم یک میلیون و ششصد و نود و یک هزار تن تولید داشتیم در حالی که ظرفیت اسمی آن یک میلیون و ششصد و پنجاه هزار تن بوده است.

قیمت تمام شده محصول بومی سازی شده زیر 70 درصد مشابه خارجی است / ریسک را پذیرفتند و نتیجه را دیدند

شیوا نیک وظیفه

پامیدکو اولین شرکتی است که در گندله سازی توانست ظرفیت ساخت قطعات و مجموعه های داخلی را به حدود 50 درصد برساند. این مجموعه در گندله سازی خراسان اولین شرکتی است که قدم های اصلی را برای بومی سازی گندله سازی برداشته است.

حدود 11هزار قطعه در سایت معدن و سایت صنعتی، بومی سازی شده است / بیشتر قطعات بومی سازی شده مکانیکال هستند

شیوا نیک وظیفه

کمیته بومی سازی در سال 90 تاسیس شد به عبارتی بومی سازی به صورت جامع از هشت سال پیش فعالیت خود را اغاز کرده است. در خصوص نحوه فعالیت و موفقیت های کسب شده به واسطه شروع به کار این مجموعه گفتگویی با سمیرا رحمانی، دبیر کمیته بومی سازی چادرملو داشتیم.

با بومی سازی چرخ کارگاه ها می چرخد / شرکت مس سامانه ای برای معرفی نیاز قطعات تامین کنندگان راه اندازی کرده است / نزدیک به 1200 قطعه کالا که برای تولید در داخل جذابیت دارند شناسایی کرده ایم

شیوا نیک وظیفه

شرکت مس از ابتدای سال 98 کارگروهی در مجموعه خود تشکیل داد که بومی سازی را در مجتمع های سه گانه خود – سونگون، شهر بابک و سرچشمه - پیگیری کند. اقداماتی که در این رابطه انجام شده، شناسایی قطعاتی است که در اثر مسائلی همچون تحریم و یا محدودیت، خلالی در کار مجموعه ها ایجاد می کند.

در این خصوص گفتگویی با مهدی گودرز، رئیس شناسایی و ارزیابی شرکت خدمات بازرگانی زیرمجموعه  شرکت ملی صنایع مس ایران داشتیم تا از بومی سازی در این مجموعه در راستای رفع این مشکلات بدانیم.

تعداد قطعاتی که در چادرملو ساخته شده میزان حمایت از بومی سازی را نشان می دهد

شیوا نیک وظیفه

گواه صنعت شرق مشاور فنی و مهندسی صنایع و معادن است که سابقه بیش از 15 سال همکاری با چادرملو دارد و در سه زمینه اصلی مهندسی معکوس قطعات و تجهیزات، واحد تامین کالا (سفارشات فنی، صدور درخواست خرید و تهیه گزارش های ساخت) و بازرسی قطعات (داخل سایت، بازرسی های حین ساخت، بازرسی های غیرمخرب)  همکاری دارد. در خصوص میزان همکاری و موفقیت های کسب شده در این خصوص گفتگویی با طاهایی، کارشناس بومی سازی شرکت گواه صنعت شرق داشتیم.

ایمیدرو برای حل مشکلات سرمایه ای , بازار , حقوقی و زیر ساخت معادن متوسط و کوچک از تمامی امکانات خود استفاده خواهد کرد.

غریب پور درپاسخ به سوال معدن نامه که برنامه حمایتی ایمیدرو و زیر مجموعه های آن برای معادن متوسط و کوچک چیست گفت :معادن کوچک و متوسط مشکلاتشان متعدد است

برخی مشکل سرمایه , برخی مشکل بازار , برخی مشکل حقوقی و برخی مشکل زیرساخت دارند

بنابه اینکه چه مشکلی دارند و و اینکه در چه منطقه ای از کشورقرار گرفته اند ما برای حل مشکل آن ها اقدام خواهیم کرد

از حل مسئله تامین زیر ساخت  و حل مسئله بازار و تامین سرمایه راههایی که برای معادن کوچک انتخاب میکنیم .

مسیر بومی سازی بدون حاکم شدن تفکر سیستمی نتیجه بخشی نخواهد بود

جواد قراگوزلو، رئیس دفتر فنی تولید فولادسازی و ریخته گری مداوم شرکت فولاد هرمزگان در مصاحبه با معدن نامه:

 تا الان چند درصد قطعات بومی سازی شده و دنبال بومی سازی چند درصد دیگر قطعات هستید؟

ما به طور کلی از اقلام مصرفی و نسوزمان 16 قلم بومی سازی شده است که شامل حدود 48 درصد کل اقلام نسوز ما را می شود. از نظر وزنی هم حدود 90 درصد مواد نسوز و مصرفی ما که خارجی بوده بومی شده است.

ساخت 11 هزارو 330 قطعه صنعتی

داخلی سازی قطعات صنعتی  محور توسعه در چادرملو

ساخت 11 هزارو 330 قطعه صنعتی

 

مهندس محمود نوریان مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت : این شرکت با برقراری ارتباط تنگاتنگ با مراکز تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاهها ، صنعتگران، مبتکران و مخترعان کشور و حمایت از ایده ها، نوآوران و اتکا به دانش بومی همواره در پی استفاده از  ظرفیت های داخلی بوده و تاکنون نیز بالغ بر 50 پروژه تحقیقاتی و پژوهشی را اجرا و به اتمام رسانده است .

افزایش مالیات شرایط را برای تولیدکنندگان سخت تر کرده است

به گزارش معدن نامه به نقل از مهر، بهرام شکوری ظهر چهارشنبه در مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن گلستان اظهار کرد: امسال سال رونق تولید است و وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی تولید و اشتغال است اما رفتار سایر دستگاه ها از جمله محیط زیست، گمرک و … می توان اشتغال و تولید را متاثر کند.

کاهش بهای سنگ آهن در بازار دالیان چین

بهای هر تن سنگ آهن در بازار کالای دالیان چین با ۱.۲ درصد کاهش در مقایسه با اخرین معاملات صورت گرفته به ۸۹۹.۵ یوان رسید و این برخلاف رویه افزایشی پیشین بود.

این درحالیست که بهای این ماده معدنی پیش از این در چین، بزرگترین تولید کننده فولاد در جهان، تا دیروز افزایشی شده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هر تن سنگ آهن دیروز (سه شنبه) در بازار دالیان ۱۳۴ دلار و ۳۶ سنت (۹۲۴.۵۰ یوان) معامله شد.

بنابر اعلام بازار کالای دالیان چین، بهای مبادلات سنگ آهن با درجه خلوص مختلف از فردا پنج شنبه (۲۷ تیرماه) یک صدم درصد افزایش خواهد داشت.

علیرغم تلاش اماراتز گلوبال و گلنکور، واحد ذوب آلومینیج تعطیل شد!

در تاریخ 9 جولای سال جاری، پس از تلاش‌های بی‌وقفة مسئولین واحد ذوب آلومینیوم آلومینیج برای ادامة حیات، این واحد ذوب به‌علت بدهی بالای الکتریسیته تعطیل شد.

به‌گزارش معدن نامه به‌نقل از هوشمندنیوز، 60 درصد از هزینة تولید در آلومینیج، به الکتریسیته اختصاص دارد و علیرغم تلاش شرکت‌های خارجی برای حفظ این واحد ذوب، بالاخره درب این کارخانه بسته شد و سرنوشت آن به تصمیم دولت و شرکت‌های بزرگ خارجی موکول شد.

این واحد ذوب با ظرفیت تولید 160 هزار تن در سال، آلیاژ آلومینیوم به‌صورت بیلت، اسلب، مفتول و شمش به بازار عرضه می‌کند.

رحمانی اعلام کرد: نیاز ۳۹ هزار میلیارد تومانی برای تکمیل طرح های بالای ۶۰ درصد

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای طرح های صنعتی و معدنی با پیشرفت بالای 60 درصد، نیازمند 39 هزار میلیارد تومان تسهیلات هستیم که در صورت تحقق و تامین، این طرح ها در سال جاری وارد عرصه تولید می شوند.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، رضا رحمانی در نشستی با محوریت "حمایت از تولید" که با حضور علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی و نمایندگان دستگاه برگزار شد، افزود: امروز یکی از چالش های مهم و موثر در حوزه تولید، مسائل مربوط به تامین منابع مالی واحد های تولیدی است.

فولادمبارکه تمام توان خود را برای راه‌اندازی کارخانه الکترود اردکان به‌کار می‌گیرد

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از ایراسین، در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر نامگذاری امسال با عنوان «رونق تولید» و همچنین تاکید وزیر محترم صنعت، معدن تجارت بر توجه به تولید ملی، حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه روز سه‌شنبه ۲۵ تیرماه از کارخانه الکترود گرافیتی اردکان (شرکت نوین الکترود اردکان) بازدید و عملیات اجرایی این کارخانه مهم و استراتژیک را از نزدیک پیگیری نمود.

دیدار رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با مدیرعامل شرکت مس

صبح دیروز سه‌شنبه 25 تیرماه «عزیز اکبریان» رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با حضور در دفتر مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با دکتر «اردشیر سعد محمدی» دیدار و گفت‌وگو کرد.

بحث و بررسی درباره جایگاه شرکت مس در اقتصاد کشور و رفع موانع موجود در حوزه تولید و صادرات برای ارتقای شرایط شرکت مس از مهمترین موضوعات مورد بحث در این نشست بود.

حمایت از تولید داخلی یک هدف استراتژیک در گروه فولاد خوزستان است

حمایت از تولید داخلی یک هدف استراتژیک در گروه فولاد خوزستان است

 

نشست تخصصی گروه فولاد خوزستان با مدیران شرکت شهرک‌های صنعتی، تامین‌کنندگان و تولیدکنندگان استانی روز دوشنبه ۲۴ تیرماه ١٣٩٨ در محل فرهنگسرای شرکت فولاد خوزستان برگزار شد.

تولید فولاد تاتا استیل 9 درصد افزایش یافت/رشد 6.4 درصدی فروش

تولید  فولاد تاتا استیل – بزرگ ترین فولادساز هند- در سه ماهه دوم سال 2019 میلادی 9 درصد افزایش یافت.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از وب سایت Press Trust of India، تولید  فولاد شرکت تاتا استیلTata Steel از ابتدای آوریل تا پایان ژوئن سال جاری میلادی با رشد 9.18 درصدی به 7 میلیون و 610 هزار تن رسید. میزان تولید  فولاداین شرکت در مدت مشابه سال گذشته میلادی 6 میلیون و 970هزار تن اعلام شده است.

روابط عمومی و تفاوت آن با تبلیغات

همه در مورد  پزشک، معلم، پرستار و سایر مشاغل تصورات ملموسی دارند مثلا می گویند پزشک بیماری را بررسی، تشخیص و آنرا درمان میکند کار معلم تعلیم و تربیت است اما در مورد روابط عمومی بسیاری از مردم حتی مدیران تصور ملموس و درستی ندارند و دقیقا نمی دانند که مدیران و کارشناسان روابط عمومی چه کار می کنند و حتی در بسیاری از موارد آنرا با تبلیغات اشتباه می گیرند.

توقف احتمالی صادرات فولاد تا یک ماه دیگر

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران از توقف احتمالی صادرات فولاد خبر داد و گفت: در 19 مرداد ماه عملا و به طور رسمی هر گونه واردات کالاهای ایرانی به بازار منطقه ممنوع می‌شود و بعد از اجرای این تصمیم هیچ وسیله ترابری یا کشتی حق جا‌به‌جایی کالاهای ایرانی را ندارد.

استفاده از واحدهای فرآوری سیار در طرح فعال سازی معادن کوچک

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در گردهمایی روسای سازمان نظام مهندسی ایران گفت: ۴۰ میلیون نفر در دنیا در حوزه معادن کوچک مقیاس مشغول به کار هستند و امروز ۹۸ درصد معادن کشور کوچک مقیاس هستند و ۶۵ درصد تولید ایران را به خود اختصاص می دهند. بنابراین با وجود معادن بزرگ مقیاسی مثله گل گهر و مس سرچشمه و ... نباید از این معادن غافل شد.

به گزارش معدن نامه وجیه اله جعفری با بیان این مطلب در ادامه افزود: در همین راستا طرح احیای معادن کوچک در کشور مدون شده و آغاز به کار کرده و حجم کار در این راستا بسیار وسیع و گسترده است.

افزایش 125 هزار تنی واردات قراضه مسِ در نیمه دوم سال جاری

بر اساس آخرین مجوز واردات ضایعات مس، مجموع کل واردات قراضه مس در نیمه دوم سال 2019، حدوداً 365 هزار تن بوده است و واردکنندگانِ دارای این سهمیه قادرند محموله‌های خود را در سه‌ماهه سوم یا سه‌ماهه چهارم وارد کنند.

تولید کنسانتره البرز مرکزی با فعال شدن "گلیران" و "کردآباد" افزایش می یابد/ دستگاه های اسپیرال بومی سازی شده است

مدیر عامل شرکت  زغالسنگ البرز مرکزی گفت: تولید کنسانتره در این شرکت با تعیین تکلیف و فعال شدن معادن گلیران و کردآباد،‌ افزایش خواهد یافت. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، حسین متصدی که ظهر امروز با خبرنگاران سخن می گفت، تصریح کرد: امسال برنامه تولید ۱۵۰ هزار تن کنسانتره در البرز مرکزی طی امسال هدفگذاری شده است.

وی گفت: رایزنی برای اخذ مجوز برنامه اکتشافی با ذخیره ۲۱ میلیون تنی در پهنه جدید البرز مرکزی انجام شده است.

صادرات به شرط تامين داخل امكان پذير خواهد بود

شيوا نيك وظيفه

در چند سال اخير تصميمات دولت بر اين پايه است كه با تکميل زنجيره توليد سعي شود علاوه بر جلوگيري از خام فروشي نياز بسياري از محصولات در داخل کشور را بر طرف کرده و تامين داخل در اولويت قرار گيرد. اين در شرايطي است كه مجددا شاهد كمبود مواد اوليه و انتقادات فولادسازان هستيم. در اين خصوص گفتگويي با سيف الله اميري، مدیرکل دفتر صنایع معدنی داشتيم.

اميري در گفتگو با معدن نامه مطرح كرد:در شرايط عادي به سر نميبريم، هدف آمريكا انحلال مجموعه هاي فعال توليدي كشور است و بايد سود كشور را بر سود شركتها اولويت بدانيم تا اقتصاد كشور را نجات دهيم. 

سازمان نظام مهندسی معدن ایران با مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی تفاهمنامه امضا کرد

تفاهمنامه همکاری بین سازمان نظام مهندسی معدن ایران و مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران به امضا رسید.

به گزارش معدن نامه این تفاهمنامه به منظور انجام آموزش، مطالعات، پژوهش‌های کاربردی در حوزه معدن و صنایع معدنی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران است.

توليد سال گذشته ١٢٠ هزار تن كنسانتره بوده و هدف گذاري ما براي امسال ١٥٠ هزار تن است/ سه ماه اول امسال تاكنون مشتري ٧٠ درصد توليد كارخانه زغالشويي، ذوب آهن اصفهان بود

شيوا نيك وظيفه

صادق نژاد مدير كارخانه زغالشويي البرز مركزي در ديدار خبرنگاران از اين واحد عنوان كرد: عمليات اجرايي كارخانه در سال ١٣٩٣ با استفاده از توان متخصصان داخلي آغاز شد و در اسفند سال ١٣٩٥ به پايان رسيد و فعاليت خود را از فروردين ٩٦ آغاز كرده ظرفيت ورودي يا به عبارتي خوراك  كارخانه زغالشويي شركت البرز مركزي ٥٠٠ هزارتن در سال است كه پس از عمليات فرآوري ٣٥٠ هزارتن كنسانتره زغال‌سنگ توليد مي ‌كند. 

ایمیدرو آماده دوبرابر کردن ظرفیت تولید آلومینا است/ 10 معدن کوچک در سفر روحانی راه اندازی می شوند

رییس هیات عامل ایمیدرو بر دو برابر شدن ظرفیت تولید پودر آلومینا در شرکت آلومینای ایران تاکید کرد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، خداداد غریب پور که در بدو ورود به شرکت آلومینای ایران و پیش از برنامه افتنتاح کارخانه آلومینیوم جاجرم، در جمع مدیران این شرکت سخن می گفت، ابتدا با تبریک به مناسبت میلاد امام رضا (ع) تصریح کرد: ایمیدرو آماده دو برابر کردن ظرفیت تولید در این شرکت است به طوری که ظرفیت سالانه از 250هزار تنی فعلی به 500هزار تن افزایش یابد.

ارزآوری ۲۰ میلیارد دلاری بخش معدن در سال 97

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سال گذشته بخش معدن و صنایع معدنی ۲۰ میلیارد دلار ارزآوری داشته است.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایسنا، جعفر سرقینی در آئین تجلیل از صنعتگران، معدن‌کاران و اصناف استان زنجان، اظهار کرد: اعتقاد دولت بر این است که نباید بر روی صنعتگر فشار وارد شود ولی باید توجه داشت که کشور حال مبارزه با بزرگترین قدرت اقتصادی جهان است و پیروزی در این میدان مستلزم تحمل برخی شرایط سخت است و حتی افرادی که ژست لیبرالی داشتند نیز بر لزوم این مقاومت اقرار می‌کنند.

برنامه میلیونی آلومینیوم برای تامین نیاز داخل و رونق صادرات فلزات و معادن

رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم گفت: براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ ظرفیت تولید آلومینیوم کشور ۱.۵ میلیون تن پیش‌بینی شده که اکنون کمتر از ۳۰ درصد این رقم تولید می شود و بقیه با طرح‌های جدید در مسیر تامین نیاز بازار داخل و رونق بخشیدن به صادرات دنبال می‌شود.

معدني ها و فولادي ها وضعيت درآمدي بهتري نسبت به سال قبل دارند / الكتروگرافيت ارزان تر تا يكسال و نيم آينده براي فولادي ها تامين است

شيوا نيك وظيفه

در پي خبر تعطيلي كارخانه و توقف خطوط توليد در زنجيره فولاد گفتگويي با عباسعلی ایروانی، مدیرکل دفتر نظارت بر امور معدني داشتيم كه وي در اين از عدم صحت اين موضوع خبر داد دليل كاهش توليد برخي توليدكنندگان وابسته به كشش بازار و كنترل قيمت دانست.

سيف الله اميري، مدیرکل دفتر صنایع معدنی هم با ايرواني هم عقيده بود و در گفتگو با معدن نامه در خصوص همين موضوع عنوان كرد: واقعيت موضوع اين است كه نه تنها در صنعت فولاد بلكه در كل زنجيره فولاد هيچ كارخانه اي به واسطه تحريم ها و در يك سال اخير تعطيل نشده است، بعلاوه اينكه وضع براي اين حوزه بهتر هم شد. 

حمل ریلی ۵۱ هزار تن آهن آلات از محصولات مجتمع فولاد خراسان در بهار

مصطفی نصیری ورگ، سرپرست اداره کل راه آهن خراسان از حمل ۵۱ هزارتن آهن آلات از محصولات مجتمع فولاد خراسان توسط اداره کل راه آهن خراسان در بهار سال جاری خبر داد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی راه آهن خراسان، سرپرست اداره کل راه آهن خراسان با اعلام این خبر گفت: با توجه به تعاملات بوجود آمده فیمابین راه آهن ج.ا.ا و مجتمع فولاد خراسان و همچنین با توجه به اتمام پروژه اتصال انبارهای تولید آن مجتمع به خطوط ریلی در سال گذشته، ۵۱ هزارتن آهن آلات از محصولات مجتمع فولاد خراسان بر روی ریل قرار گرفت که ۹۰ درصد آن به مقصد بندرعباس و مابقی به کاشان و کشورهای آسیای میانه حمل شده است.

کارخانه آلومینیوم جاجرم 400 شغل مستقیم ایجاد کرد

مدیر عامل شرکت آلومینای ایران گفت: راه اندازی کارخانه آلومینیوم جاجرم سبب ایجاد 400 شغل به صورت مستقیم شد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، تورج زارع تصریح کرد: میزان اشتغال مستقیم کارخانه  آلومینیوم جاجرم به 400 نفر و اشتغال غیرمستقیم آن به 1600 نفر می رسد.

ظرفیت تولید این کارخانه در فاز نخست 40هزار تن در سال است که با اجرای فازهای تکمیلی به 110هزار تن خواهد رسید. سرمایه گذاری بخش ارزی این پروژه به 94 میلیون یورو و در بخش ریالی به 227 میلیارد تومان رسید.

بومی سازی در فولاد مبارکه محصول همبستگی و مایۀ افتخار است

خداداد غریب پور رئیس هئیت عامل ایمیدرو در جریان بازدید از شرکت فولاد امیرکبیر کاشـــــان گفـــت: بومـــــــی ســـــــــازی نیازمندی های فولاد مبارکه  در این شرکت محصول همبستگی است که باعث افتخار است.

کاهش نرخ در بازار فولاد به هیچ وجه موجب تحریک تقاضای داخلی نشد

شيوا نيك وظيفه

به نظر می رسد امروز عمده کاهش ها در کانالهای بالای ۴۱۰۰تومان اعمال خواهد شد.

ریزش های روزانه نرخ صرافی هم در کاهش های چند روز اخیر بی تاثیر نیست، البته ناگفته نماند این کاهش در کلیه بازرها اعم از سکه، ارز ، خودرو و مسکن در حال اعمال است. اما نکته قابل توجه اینکه در یکسال گذشته کلیه بازار ها از فاز افزایش یکسال گذشته در حال ورود به فاز کاهش هستند.

به روزرسانی فنّاوری، شاه کليد توسعه محصولات فولادی

عليــرضا کاظــمي مــعاون تکنولوژي و توسعه فولاد هرمزگان در گفت‌وگو با اخبار فلزات  عنوان کرد: به‌روزرساني فنّاوري، شاه‌کليد توسعه محصولات فولادي است که در ادامه مشروح اين گفت‌وگو را مي‌خوانيد.

افزایش رقابت‌پذیری شرکت مس با هوشمندسازی سیستم مالی

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از مس پرس، مدیرعامل شرکت مس در تشریح این موضوع گفت: با هوشمند سازی سیستم مالی در شرکت مس علاوه بر ایجاد شفافیت میزان بهره‌وری سرمایه به میزان چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد.
وی با بیان این‌که در شرایط کنونی و در خوش‌بینانه‌ترین حالت تهیه گزارش قیمت تمام‌شده در شرکت مس منوط به ارائه گزارش‌های مالی حسابداری صنعتی در پایان هر فصل است گفت: این در حالی است که برای افزایش رقابت‌پذیری در سطح جهانی نیازمند تهیه گزارش‌های آنلاین از قیمت تمام‌شده هستیم تا در لحظه بتوانیم تأثیر عوامل مؤثر بر کاهش قیمت تمام‌شده را رصد کنیم.

فولاد خوزستان نمایشگاه بومی سازی قطعات و تجهیزات برگزار می کند

نخستین نمایشگاه بومی سازی قطعات و تجهیزات گروه فولاد خوزستان در اهواز برگزار می شود.

غلامرضا فروغی نیا مدیر روابط عمومی با اعلام این خبر اظهار داشت: فولاد خوزستان به عنوان قطب دوم تولید فولاد کشور به منظور عبور از شرایط فعلی تحریم های ظالمانه آمریکا و توانمند سازی بخش داخلی، برنامه ریزی های لازم جهت برگزاری این نمایشگاه را تدارک دیده است.

فولاد خراسان واحد نمونه صنعتی و معدنی استان شد

به گزارش  پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی مجتمع فولاد خراسان، مراسم تجلیل از شرکت ها و تولید کنندگان نمونه استان همزمان با گرامی داشت دهم تیر ماه با عنوان «روز ملی صنعت، معدن» و با حضور معاون طرح و برنامه وزارت صنعت،معدن و تجارت، استاندار خراسان رضوی، جمعی از مسئولین و فعالان بخش خصوصی روز پنج شنبه 14 تیر ماه در محل نمایشگاه دائمی بین المللی در شهر مشهد برگزار شد.

کارنامه طرح ها: راه اندازی 2.2 میلیارد دلار طرح و پروژه در سال 97/ برنامه راه اندازی 3.5 میلیارد دلار طرح و پروژه در سال 98

نگاهی به سیاست ها، برنامه ها و عملکرد ایمیدرو

کارنامه طرح ها: راه اندازی 2.2 میلیارد دلار طرح و پروژه در سال 97

برنامه راه اندازی 3.5 میلیارد دلار طرح و پروژه در سال 98

زيرساختهاي توسعه و توليدفولاد با ظرفیت 10 میلیون تن تامین است

خلج طهرانی: زيرساختهاي توسعه و توليدفولاد با ظرفیت 10 میلیون تن تامین است

تفاهم نامه توسعه و افزایش ظرفیت تولید فولاد تا سقف ۱۰ میلیون تن در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس با مشارکت بخش خصوصی با حضور خداد غریب پور، رییس هیات عامل ایمیدرو، عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه، خلج طهراني مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس و همتی استاندار هرمزگان منعقد شد. 

 

رشد 13 درصدی تولید نیکل در چین

تولید  نیکل تصفیه شده در چین طی نیمه نخست سال 2019 میلادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته 13 درصد افزایش یافت. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، به نقل از وب سایت KITCO، چین طی نیمه نخست سال جاری میلادی 77هزار و 734 تن نیکل تصفیه شده تولید کرد که حاکی از رشد 13 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 2018 میلادی است.

همچنین تولید  نیکل در چین طی ژوئن 2019 میلادی 13هزار و 633 تن به ثبت رسیدکه نسبت به تولید ژوئن سال گذشته 17.9 درصد رشد نشان می دهد. این در حالی است که میزان تولید این محصول در ماه ژوئن با 259 تن افت نسبت به ماه پیش از آن(مه2019) حاکی از کاهش 1.9 درصدی است.

غریب پور خبر داد: امضا تفاهم نامه ایجاد کنسرسیوم توسعه فولاد تا 10 میلیون تن در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

 

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور که در نشست "توسعه و افزایش ظرفیت تولید فولاد تا سقف 10 میلیون تن در منطقه اقتصادی صنایع انرژی بر خلیج فارس" سخن می گفت، افزود: سرمایه گذاری در قالب طرح های بزرگ سیاستی است که امروز باید در الویت های برنامه های معدن وصنایع معدنی قرار بگیرد.

 

در توسعه و افزایش ظرفیت تولید فولاد تا سقف ۱۰ میلیون تن در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس تامين زيرساختها را به عهده داريم / آب، برق، گاز و زمين پروژه تامين است

شيوا نيك وظيفه

تفاهم نامه توسعه و افزایش ظرفیت تولید فولاد تا سقف ۱۰ میلیون تن در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس با مشارکت بخش خصوصی با حضور خداد غریب پور، رییس هیات عامل ایمیدرو، عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه، خلج طهراني مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس و همتی استاندار هرمزگان منعقد شد. در خصوص شرايط و تعهدات منطقه ويژه و زيرساختهاي موجود با خلج طهراني مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس گفتگويي داشتيم.

بهای سنگ آهن چین افزایشی شد

بهای سنگ آهن در بازار چین که بزرگترین تولیدکننده فولاد در جهان محسوب می شود، پس از آنکه هفته گذشته با روند کاهشی روبرو شده بود، امروز (سه شنبه) به مدار افزایشی بازگشت.

به گزارش رویترز، بهای سنگ آهن در بازارهای چین با افزایش ۶.۳ درصدی با ۱۳۰ دلار و ۶۵ سنت در هر تن رسید.

این رقم به بالاترین میزان خود از ۳ جولای (چهارشنبه هفته گذشته) یعنی ۹۱۱ دلار و ۵ سنت رسیده است.

گزارش‌های خبری نشان می دهد کاهش تولید غولهای سنگ آهن دنیا در سال ۲۰۱۹ ناشی از حوادث محیطی و جوی همزمان با تداوم رشد فولاد چین از محرکهای قیمت سنگ آهن (بخصوص پر عیار) در هفته های اخیر به شمار می آید.

دستاوردهای ذوب آهن در سال ۹۷

مجمع عمومي عادي ساليانه ذوب آهن اصفهان با حضور سهامداران، نمايندگان صاحبان سهام، اعضاي هیئت مديره و نماينده سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، در سالن همايش هاي بين المللي اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي اصفهان دوشنبه 17 تيرماه برگزار شد.

به گزارش معدن نامه به نقل از چیلان ، نمایندگان سهامداران عمده ذوب آهن ‌در جایگاه هیئت رئیسه قرار گرفتند و دکتر غلامرضا سلیمانی مدیرعامل شرکت صدر تامین ریاست مجمع را عهده دار شد.

مهندس منصور یزدی زاده در این مجمع طی سخنانی، سود ناخالص این شرکت در سال ۹۷ را یک رکورد ذکر کرد و گفت: بازدهی سهام این شرکت در سال گذشته ۲۲۴ درصد بود.

وقت توسعه نيست؛ بنگاهها نيازمند حمايت براي حفظ حيات هستند

شيوا نيك وظيفه

مهرداد اكبريان، رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن در گفتگو با معدن نامه مطرح كرد: متاسفانه صنعت کشور صرفا برروی چند نوع خاص سنگ آهن متمرکز شده است. به‌عنوان مثال سنگ هماتیت دارای خلا بوده و تکنیک‌های گران و پرمصرفی برای عیارسازی و تبدیل آن به کنسانتره در کشور وجود دارد که باید مسائل مربوط به این نوع فرآیندها برطرف و مرتفع شوند.

فاز دوم کارخانه فولاد جهان آرا اروند ۲۰ درصد پیشرفت دارد

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان گفت: فاز دوم کارخانه فولاد جهان آرا اروند مستقر در شهرک صنعتی خرمشهر ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

اخلاق محمدیان، با اشاره به بازدید معاون وزیر صنعت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از کارخانه فولاد جهان آرا اروند مستقر در شهرک صنعتی خرمشهر اظهار کرد: در این بازدید روند احداث فاز دوم این کارخانه از سوی معاون وزیر مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت.

طرح آلومینیوم جنوب در ماه های آینده، راه اندازی می شود

معاون اول رئیس جمهور از طرح آلومینیوم جنوب به عنوان یکی از پروژه های مهم کشور در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی یاد و اعلام کرد: آلومینیوم از صنایع اصلی و مورد نیاز کشور به شمار می آید و قرار است کارخانه آلومینیوم جنوب، در ماه های آتی به بهره برداری برسد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، اسحاق جهانگیری امروز در سفر به استان فارس، هدف از حضور در منطقه ویژه اقتصادی لامِرد را بازدید از روند راه اندازی این پروژه مهم ذکر کرد و اظهار داشت: تلاش خواهیم کرد تا با رفع موانع پیش رو، آلومینیوم جنوب طی ماه های آتی به بهره برداری رسد.

ذوب آهن اصفهان در صف اول مبارزه با تحریم است

مدیرعامل صدر تأمین ، ذوب آهن اصفهان را در صف اول مبارزه با تحریم و کاهش فشارهای اقتصادی توصیف نمود و گفت : قطعاً کشور ما با همت پولادمردان عرصه صنعت از این شرایط سخت عبور خواهد کرد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از موج، غلامرضا سلیمانی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صدر تأمین و هیأت همراه ضمن حضور در ذوب آهن اصفهان و بازدید از خط تولید و پروژه های مختلف از جمله پروژه PCI ( تزریق پودر زغال به کوره بلند) ، با مهندس منصور یزدی زاده مدیرعامل و تنی چند از مسئولین این شرکت دیدار و گفتگو نمودند.

کاهش 1.3 درصدی تولید معادن مس جهانی/ افزایش ظرفیت مس تصفیه شده

میزان تولید معادن مس شرکت های جهان طی 3 ماهه نخست سال 2019 میلادی، 1.3 درصد کاهش یافت. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، براساس تازه ترین گزارش گروه مطالعات بین المللی مس (ICSG)، تولیدکنندگان معادن مس جهان از ابتدای ژانویه تا پایان مارس 2019 میلادی، حدود 4 میلیون و 896 هزار تن ماده معدنی تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال 2018 میلادی، 4 میلیون و 961 هزار تن بود.

توضيحات مدیر عامل شرکت معادن سرمک از حادثه فوت كارگران

شيوا نيك وظيفه 

روز گذشته در ملاير تصادفي سبب فوت سه نفر از هموطنان و جراحت شديد شش نفر ديگر بود البته اين خبر به اندازه فوت دو معدنكار اين شهر رسانه اي نشد چراكه دليل اين اتفاق بدون بررسي و پيگيري عدم توجه مسئولين اعلام شده بود. شايد بهتر باشد با توليدكنندگان هم درد باشيم و در اين شرايط قبل از شايعه پراكني جوياي حقيقت باشيم تا اخبار كذب در شرايط سخت ايجاد شده، خود باري بر دوش توليدكننده نباشد.

اين حادثه به مرگ دو کارگر و مصدومیت یک کارگر دیگر منجر شد، برخي علت وقوع این حادثه را مرتبط با نقص و ایراد فنی در راکتور گازشکن ساخت این واحد معدنی و صنعتی مي دانند.

شاخص بورس در یک قدمی کانال ۲۵۰ هزار واحد

شاخص کل در بازار بورس امروز (دوشنبه) ۲ هزار و ۸۰۵ واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم ۲۴۹ هزار و ۲۵۲ واحد رسید.

براساس معاملات امروز پنج میلیارد و ۱۲۷ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۳ هزار و ۴۰ میلیارد ریال در ۲۸۲ هزار نوبت داد و ستد شد.

همچنین شاخص کل (هم وزن) با یک هزار و ۲۶۰ واحد افزایش به ۶۱ هزار و ۳۱۶ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با ۸۵۷ واحد رشد به ۴۱ هزار و ۷۲۲ واحد رسیدند.

شاخص آزاد شناور نیز با سه هزار و ۱۱۰ واحد رشد به رقم ۲۷۹ هزار و ۸۰۶ واحد رسید، شاخص بازار اول ۲ هزار و ۱۲۳ واحد و شاخص بازار دوم پنج هزار و ۳۲۷ واحد افزایش داشتند.

تدوین بسته جامع توسعه عناصر نادر خاکی در ایمیدرو/ ساختار جدید "تکنولوژی" در ایمیدرو ایجاد شود

رئیس هیات عامل ایمیدرو از تدوین بسته جامع توسعه عناصر نادر خاکی توسط این سازمان خبر داد. غریب پور همچنین یکی از برنامه های جدید ایمیدرو را ایجاد "ساختاری جدید در حوزه تکنولوژی" اعلام کرد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور که در نشست تحقیق، پژوهش و آموزش در راستای نقشه راه معدن ایمیدرو سخن می گفت، افزود: مطالعه و تهیه برنامه توسعه ای در حوزه عناصر خاکی می تواند یکی از استراتژی این سازمان در داخل و همچنین خاورمیانه باشد.

رشد 60 درصدي در مقادير فروش فولاد هرمزگان

شرکت فولاد هرمزگان دومين کارخانه بزرگ توليد فولاد بعد از انقلاب، در کنار خليج نيلگون هميشه فارس در زميني به مساحت 95 هکتار در 13 کيلومتري غرب شهر بندرعباس و در منطقه ويژه اقتصادي صنايع معدني و فلزي خليج‌فارس است که با وجود اين شرکت استان هرمزگان به قطب سوم فولاد کشور تبديل مي‌شود.

احیای معادن کوچک و متوسط در گرو بهبود فضای کسب و کار

شيوا نيك وظيفه

احیای معادن کوچک و متوسط باهدف فعال‌سازی و توسعه میزان تولید در این معادن، به‌عنوان یکی از برنامه‌های دولت دوازدهم توسط متولیان این بخش معرفی‌شده بود و به گفته مسئولان در نقشه راه معدن و صنایع معدنی نيز، یکی از مهم‌ترین موارد تمرکز بر روی دریافت بودجه برای معادن کوچک و متوسط عنوان‌شده است.

جزئیات افتتاح ۳.۹ میلیارد دلار طرح معدنی در سال ۹۸ / در برگشت پول صادرات با کمترین مشکل مواجه هستیم

معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو گفت: با افتتاح این طرح‌ها در سال ۹۸، تعداد ۸۵۰/ ۱۰ نفر به صورت مستقیم و ۵۰۰/ ۶۳ نفر به صورت غیرمستقیم مشغول به کار خواهند شد و در سال ۹۹ تعداد ۰۰۰/ ۷ نفر اشتغال مستقیم و ۳۰۰/ ۳۹ نفرغیر مستقیم مشغول به کار خواهند شد. 

مثلث تقاضا، مصرف و تولید فولاد در هند را افزایش می دهد

رشد سرمایه گذاری در بخش های زیرساخت، خودرو سازی و ساخت و ساز، مصرف و تقاضای  فولاد هند را تا سال 2023 افزایش می دهد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو به نقل از وب سایت STEELGURU، طی مطالعات انجام شده در سال های 2018 و 2019 پیش بینی می شود رشد سرمایه گذاری در بخش های زیرساخت، خودروسازی و ساخت و ساز در هند منجر به افزایش مصرف و تقاضای این محصول تا سال 2023 شود. میزان رشد مصرف و تقاضای  فولاد به طور متوسط 7.4 درصد پیش بینی شده است.  

همچنین میزان تولید  فولاد هند تا سال 2021 میلادی به 128 میلیون و 600 هزارتن و تا سال 2023 به 140میلیون تن افزایش می یابد.

افزایش تجارت مس با تصویب قرارداد معامله تجاری بین اتحادیه اروپا و مرکوسور

 موسسه فست‌مارکت اعلام کرد معامله تجاری بین اتحادیه اروپا و گروه تجاری آمریکای جنوبی مرکوسور (Mercosur) باعث افزایش تجارت فلزات غیر آهنی به‌ویژه مس و آلومینیوم می‌شود.

تعرفه نقدی تصفیه بلیستر مس کاهش یافت

تعرفه تصفیه بلیستر مس در ماه ژوئن به دلیل کاهش عرضه قراضه در بازار نقدی و وقفه تولیدی در معدن مس Konkola که با نام اختصاری KCM شناخته می‌شود، به سطوحی کمتر از شاخص سالیانه کاهش پیدا کرد.

سرمایه گذاری های زیرساخت سایت کاشان به فراخوان گذاشته می شود

مدیر منطقه ویژه اقتصادی کاشان گفت: طی ماه های آینده، فراخوان جذب سرمایه گذار در حوزه های زیر ساخت، عملیات زیربنایی داخل سایت و توسعه گری انجام می شود.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، بهزاد کاظمیان تصریح کرد: این برنامه به منظور همکاری گسترده با بخش خصوصی توانمند و استفاده از پتانسیل داخلی برای فعال سازی صنایع منطقه انجام می شود.

وی با بیان اقدامات انجام شده در منطقه ویژه اقتصادی کاشان، اظهار داشت: طرح جامع این منطقه به عنوان نخستین گام، در شورای عالی مناطق ویژه و آزاد اقتصادی و هیات دولت به تصویب رسید.

نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید برگزار می‌شود

معاون وزیر و رئیس هیئت عامل ایدرو از برگزاری نمایشگاه ساخت داخل و رونق تولید به همت وزارت صنعت معدن و تجارت بوسیله ایدرو در پایان تیرماه جاری خبر داد .

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، محمد باقر عالی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در نام گذاری سال رونق تولید و پویش ملی نهضت ساخت داخل هدف از برگزاری نمایشگاه را بهم رسانی صنایع با سازندگان و مراکز فناور به منظور داخلی سازی قطعات در سال رونق تولید عنوان کرد.

تامین مالی، نیاز صنایع پایین‌دست آلومینیوم

صنعت آلومینیوم جزو صنایعی به‌شمار می‌رود که درحال‌حاضر از رونق خوبی برخوردار است و به عنوان یک فلز سبک در حال جایگزینی با فلزات دیگر است؛ چراکه صنایع خودروسازی و نانوفناوری بیش از پیش به سمت استفاده از فلزات سبک در حال پیشروی است.

به گزارش معدن نامه به نقل از روزگار معدن، در صنایع پایین‌دست آلومینیوم که می‌تواند ارزش‌افزوده بسیاری را به همراه بیاورد، فناوری قدیمی سبب شده است که چندان نتوانند در رقابت با جهان این صنعت را پیش ببرند. 

با دخالت دولت در روند قیمت گذاری محصولات و کاهش مداوم قیمت پایه با افت شدید تقاضا روبرو بوديم

شيوا نيك وظيفه

ذوب آهن اصفهان در چهار عرضه پیاپی هفته های  گذشته حجم عرضه های خود را به حدود ۳هزار تن در هر عرضه تقلیل داده است و دیگر خبری از عرضه های حجم بالاي قبلی نیست.

نکته قابل توجه اینکه طبق روال این هفته ذوب آهن اصفهان می بایستی عرضه های تحویل مرداد خود را به فروش برساند. اگر همین رویه با حجم عرضه های قبلی (سه هزار تنی) در عرضه های مرداد ماه ادامه یابد و حجم عرضه ها افزایش پیدا نکند، شاهد کاهش عرضه محصولات ذوبی به بازار داخل در روزهای پیش رو خواهیم بود. در خصوص سياستهاي ذوب آهن در هفته هاي اخير گفتگويي با محسني، معاون بازرگانی ذوب‌آهن اصفهان داشتيم.

تعلل بی‌دلیل ایران در بهره‌برداری از معدن بوکسیت در گینه

نزدیک به ۳ دهه است که ایران تصمیم به استخراج ذخایر بوکسیت از گینه و ورود آن به کشور گرفت؛ ماده‌ای که در ارتقای جایگاه ایران در تولید جهانی آلومینیوم و همچنین نیاز صنعت داخلی آلومینیوم تاثیر چشمگیری دارد.

قیمت‌ها واقعی باشد چراکه تحریم به‌تنهایی سبب كاهش قيمت صادراتي شده است

شیوا نیک وظیفه

با توجه به اینکه در سال گذشته هدف‌گذاری برای صادرات صورت گرفته بود اما محقق نشد بهتر است در سال جاری برای تحقق این رقم مشکلات و چالش‌های عدم دستیابی در سال گذشته مشخص و بررسی شود و در نهایت با رفع آن‌ها، شرایط را برای تحقق در سال جاری تسهیل کرد به علاوه اينكه موانع جديدي به آن اضافه شده است. طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته بنا بود ۱۲ میلیون تن فولاد از کشور صادر شود که متأسفانه به دلیل تحریم‌ها و اقدامات در راستای تنظیم بازار داخل که بعضاً اشتباه بود حداکثر هشت میلیون تن صادرات تحقق پیدا کرد.

شاهد عرضه بیشتر محصولات ذوبی به بازار خواهيم بود / مهمترین عامل نزول قيمت مقاطع كمبود نقدینگی بود

شيوا نيك وظيفه

اين هفته بازار تحت تاثیر چند عامل روند افزایشی گرفت، يكي از اين موارد هیجانات سیاسی و نوسانات بازار ارز و سکه بود و ديگري ورود بخشی از تقاضای پشت صف و معطل مانده دو هفته اخیر که به امید کاهش بیشتر قیمت ها منتظر کف منحنی بودند. توقف فروش بخشی از محصولات زیان ده(به خصوص تیراهن های ذوبی که در کانالهای بالای ۴۵۰۰خریداری شده است) توسط تجار به امید افزایش بیشتر سطوح قیمت وجبران بخشی از زیان يكي ديگر از اين موارد است. 

برآیند عوامل ذكر شده تقرب قیمت میلگرد به یک پله بالاتر در حدود ۴۲۵۰ را سبب شد و افزایش حدود ۱۰۰تومانی میانگین قیمت تیر بود.

همایش فلزات غیر آهنی فرصتی مناسب برای پر کردن فاصله صنایع معدنی ایران با دنیا بازنگری ساختار آموزش عالی کشور در بخش صنعت

اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در نخستین کمیته راهبردی دومین همایش چشم‌انداز صنایع غیرآهنی که با حضور «جعفر سرقینی» معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صمت؛ «خداداد غریب‌پور» رئیس هیأت عامل ایمیدرو و جمعی از مدیران عامل شرکت‌های معدنی و شخصیت‌های برجسته بخش صنعت و معدن  کشور برگزار شد گفت: موضوعی که در این حوزه قابل اتکاست، در ارتباط با تحلیل فن اقتصاد جهانی است. براساس استراتژی اتحادیه اروپا در بخش صنعت و معدن ۲۰ عنصر جهت سرمایه‌گذاری برای ده سال اینده تدوین شده که در آن مشخص‌شده دنیا برای سرمایه‌گذاری باید به چه سمت‌وسویی گام بردارد.

راهکارهای پيشنهادی برای پياده سازی نظام آراستگی در واحدهای ستادی

راهکارهاي پيشنهادي براي پياده‌سازي نظام آراستگي در واحدهاي ستادي

تعريف نظام آراستگي :

نظام آراستگي به مجموعه اقداماتي که در راستاي ايجاد نظم و انضباط در محيط کار و رسيدن به مکاني آراسته و دلپذير که کارکنان، سازمان و مشتريان از آن لذت مي‌برند، گفته مي‌شود.

اجزاي نظام آراستگي :

اين اجزا از 5s تشکيل‌شده است (در زبان فارسي پنج «ت») که شامل موارد زير است:

 ساماندهي (تفکيک)

عملیات اجرایی فاز نخست منطقه ویژه اقتصادی کاشان آغاز شد

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور با ابراز قدردانی از پیگیری های به عمل آمده از سوی نماینده مردم کاشان در مجلس و مسوولان شهرستان و نیز استان اصفهان، اظهار داشت: این چهارمین منطقه ویژه ای است که توسط ایمیدرو فعالیت خود را آغاز می کند و قرار است با سرمایه های بخش خصوصی توسعه یابد.

وی نقش ایمیدرو در توسعه را به عنوان سازمان راهبر ذکر کرد و‌گفت: ایجاد زیرساخت ها از سوی این سازمان تامین می شود تا زمینه جذب سرمایه ها مهیا شود.

غریب پور ادامه داد: زیرساخت های دوران ساخت آماده شده و قرار است در این منطقه صنایع معدنی، ماشین آلات و تولید انرژی صورت گیرد.

افت تقاضای سرب عرضه در بازارهای جهانی را کاهش داد

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از وب سایت متال ماینر Metal Miner، طی 4 ماهه نخست سال جاری میلادی افت تقاضای فلز روی منجر به کسری عرضه 97هزار تنی این فلز در بازارهای جهانی شد. طی این مدت، تولید جهانی معادن روی با رشد 1.5 درصدی به 4 میلیون و 120هزارتن رسید که به طور عمده ناشی از افزایش تولید در استرالیا و رشد جزئی تولید در اروپا، نامبیا و آفریقای جنوبی است.

همچنین، در 4 ماهه نخست سال 2019 میلادی تولید معادن روی در کشورهای چین، هند، مکزیک، پرو و ایالات متحده آمریکا با کاهش مواجه شده است.

منطقه اقتصادی کاشان؛ محل استقرار صنایع کانی های غیرفلزی و تولید انرژی های تجدیدپذیر

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، بخشی از فعالیت های قابل استقرار در منطقه ویژه اقتصادی کاشان مربوط به صنایعی است که با هدف برندسازی و تخصص ویژه در منطقه صورت می گیرند.

صنایع مورد نظر از جمله کانی های غیرفلزی، ماشین آلات تولید و انتقال برق، استقرار نیروگاه های تولید برق از منابع تجدیدپذیر، ماشین آلات با کاربری عام و همچنین خاص به ویژه حوزه معدن، استقرار واحدهای فراوری املاح تبخیری و بازیافت فلزات است.

منطقه ویژه اقتصادی کاشان به استناد ایجاد 23 منطقه ویژه اقتصادی و طبق مصوبه اول آبان 89 شکل گرفت و در 26 آذر 91 ایمیدرو به عنوان مسوول منطقه معرفی شد.

جایگاه روابط عمومی و ضرورت وجود آن در سازمان ها و شرکت ها

جایگاه روابط عمومی و ضرورت وجود آن در سازمان ها و شرکت ها

برای درک اهمیت جایگاه روابط عمومی و داشتن باور و ایمان به ضرورت وجود آن در سازمان ها و شرکت ها ابتدا لازم است تعریف جامع و دقیقی از روابط عمومی ارائه شود.

روابط عمومی ، ویترین و آئینه تمام نمای سازمان است که بین سازمان و محیط بیرون پل ارتباطی ایجاد می کند و یا به عبارت دیگر روابط عمومی ،  مدیریت ارتباط بین سازمان و اجتماع است به طوریکه در انجام این کار بتواند بین منافع سازمان و اجتماع هماهنگی ایجاد کند.

پيام تبريك مدیرعامل شرکت فولاد سنگان به مناسبت روز صنعت و معدن و انتخاب فولاد سنگان به عنوان واحد نمونه صنعتی در استان

مدیرعامل شرکت فولاد سنگان به مناسبت روز صنعت و معدن و  انتخاب فولاد سنگان به عنوان واحد نمونه صنعتی در استان، پیام تبریکی منتشر نمود.

متن پیام بدین شرح می باشد:

 پیشرفت و توسعه همه جانبه ایران اسلامی عزیز درظل توجهات حضرت ولی عصر(عج) مرهون تلاش متعهدانه و متخصصانه جوانان سخت کوش و آحاد ملت ايران است که نقش موثر، بی بدیل و حیاتی در پیشرفت کشور دارند. به لطف الهي پس از گذشت  40 سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و در سايه پيروي از فرامين رهبري فرزانه انقلاب امروزه شاهد اعتلا و بالندگي ايران اسلامي در تمام زمينه ها و خود اتكايي هرچه بيشتر به ویژه در زمينه صنعت كشور هستيم.

توافق تامين ارز مورد نياز خرید تجهیزات كارخانه تولید الكترود گرافيتي اردكان

در جهت سياست هاي ایمیدرو مبني بر تامين ارزي و راه اندازي طرح هاي  توسعه اي جلسه اي در محل بانك مركزي با حضور (مدیر عامل شرکت نوین الکترود اردکان، مدیر اقتصادی ایمیدرو و مدیر نظارت بر ارز بانک مرکزی) در محل بانک مرکزی برگزار گرديد .

در اين جلسه كه به منظور تامين ارز مورد نياز راه انداري كارخانه تولید الكترود گرافيتي اردكان تشكيل شده بود توافق گرديد كه بانك مركزي مجوز لازم جهت تامين ارز مورد نياز اين كارخانه از طريق مدل كالا به كالا را صادر کند.

استمرار همکاری مجتمع در توسعه فضای سبز شهری و حفظ محیط زیست شهری

«مجتمع فولاد خراسان» با برپایی غرفه ای فعال، در «نمایشگاه گل و گیاه و صنایع وابسته» نیشابور شرکت کرد.

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه در این نمایشگاه که از واپسین روز خردادماه برپا شده و تا سوم تیرماه ادامه خواهد یافت، آخرین تجربیات و فعالیت های بخش های خصوصی و شهرداری نیشابور و نیز ادوات باغبانی و همچنین صنایع وابسته به باغداری و پرورش گل در کنار انواع گل ها و گیاهان به نمایش درآمده است.

نقش اقتصادی فولاد خراسان همراه با اقدامات فرهنگی و اجتماعی آن تاثیرات فراوانی درتوسعه نیشابور دارد

فولاد خراسان میزبان برگزاری  نخستین جشنواره روابط عمومی های برتر دستگاه های اجرایی شهرستان نیشابور با محوریت فرمانداری شهرستان بود.

 به گزارش پایگاه خبری معدن نامه در مراسم« نخستین جشنواره روابط عمومی های برتر« به مناسبت روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی که با محوریت روابط عمومی فرمانداری نیشابور و با حمایت و همکاری واحد روابط عمومی مجتمع فولاد خراسان صبح پنج شنبه  6  تیر ماه در سالن اجتماعات  فولاد خراسان برگزار شد، مدیران اجرایی شهرستان به همراه مسئولین و کارشناسان روابط عمومی خود حضور داشتند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو از شرکت فولاد امیر کبیر کاشان بازدید می‌کند

 دکتر خداداد غریب پور مدیرعامل  سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، با حضور در شهرستان کاشان، ضمن شرکت در آیین افتتاح منطقه ویژه اقتصادی کاشان،  برای نخستین بار در دوران ریاست خود بر ایمیدرو، از شرکت فولاد امیرکبیر کاشان بازدید می كند.به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد امیرکبیر کاشان،  مهندس عزیز قنواتی مدیرعامل این شرکت به بازدید دکتر غریب پور رئیس هیات عامل ایمیدرو و مهندس عظیمیان مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان از این شرکت خبر داد و گفت: در هفته آتی شاهد افتتاح متطقه اقتصادی ویژه کاشان، خواهیم بود که امیدواریم راه اندازی این منطقه ویژه، موجب شتاب فعالیت ها

انقلاب دیجیتال در صنعت فولاد جهان

دنیای فولاد درحال تغییر مداوم است و شیوه‌های تولید نیز هماهنگ با این تغییرات درحال شکل عوض کردن هستند. امروزه دنیا به سمت فناوری‌های دیجیتال با سرعتی شگرف در حال حرکت است. این تحول عملکرد بخش‌های مختلف را از جمله در قسمت تولیدات صنعتی با بهبود روبه‌رو می‌سازد؛ به همین دلیل نیز تولیدکنندگان بزرگ فولاد و فلزات تلاش می‌کنند تا از این فرصت مهم استفاده کنند و مدل‌های عملیاتی خود را با استفاده از تکنولوژی‌های دیجیتال متحول کرده و نتیجه آن را در قیمت مناسب‌تر، بهره‌وری بیشتر، تولید بالاتر و حاشیه سود بیشتر ببینند. 

مهمترين برنامه هاي کميته تحول ارتباطات و مسئوليت هاي اجتماعي در سال 98

قسمت هفتم

مهمترين برنامه هاي کميته تحول ارتباطات و مسئوليت هاي اجتماعي در سال 98

  ارتقاي تصوير بيروني شرکت و اجراي پروژه پروژه ارتقاي برند و تصوير بيروني فولاد هرمزگان

 ارتقاي تعالي کميته تحول مسئوليتهاي اجتماعي و تدوين فرآيندها، گردشکارها و دستورالعملهاي روابط عمومي

 مديريت هزينه‌هاي کميته تحول مسئوليتهاي اجتماعي

 پايش و تحليل ماهانه گزارشهاي انحراف از بودجه روابط عمومي و انجام اقدامات اصلاحي مورد نياز

 پايش و تحليل ماهانه گزارشهاي انحراف از بودجه امور حقوقي و انجام اقدامات اصلاحي مورد نياز

کریدور حمل‌ونقل چندوجهی ۳ کشور راه‌اندازی می‌شود

با موافقت سه کشور ایران،‌ عراق و سوریه کریدور حمل‌ونقل چندوجهی در مسیر ایران، عراق و سوریه و بالعکس ایجاد می‌شود.

شهرام آدم‌نژاد ،‌ اظهار کرد: سه کشور دوست و برادر ایران ، عراق و سوریه دارای روابط تجاری حسنه و رو به رشد با یکدیگر هستند و در این زمینه با توجه به ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه ایجادشده به‌واسطه توافقات دوجانبه بین هر سه کشور و همچنین چشم‌انداز افزایش این تبادلات در آینده نزدیک، فصل نوینی از رونق تجارت در قلمروی سه کشور را شاهد خواهیم بود.

غریب پور خواهان حضور حداکثری بخش خصوصی در فعال سازی معادن کوچک شد

رییس هیات عامل ایمیدرو خواستار حضور حداکثری بخش خصوصی در طرح احیا و فعال سازی  معادن کوچک شد. 

طنین صدای تولید فولادسازی گروه ملی صنعتی فولاد ایران در تست آزمایشی

امروز سه شنبه ۱۱ تیرماه تست آزمایشی کوره و تجهیزات بخش فولادسازی گروه ملی صنعتی فولاد ایران با موفقیت انجام شد. 

بر اساس اعلام روابط عمومی این شرکت، با حمایت ها و تمرکز ویژه مدیریت سازمان گروه ملی صنعتی فولاد ایران، خوشبختانه امروز سه شنبه ۱۱ تیرماه تست آزمایشی کوره و تجهیزات بخش فولادسازی با حضور پهلوانی مدیرعامل محترم، تنی چند از مدیران شرکت و همراهی کارکنان سختکوش و توانمند این بخش، با موفقیت انجام گردید.

گفتنی است، انشاءالله استارت نهایی این بخش پس از دو سال توقف تولید، ظرف روزهای آینده انجام می گیرد./ايلنا

دلایل رشد صنعت فولاد در شرایط تحریم

رئیس انجمن خدمات فنی و مهندسی استان اصفهان گفت: عمده نیازهای صنایع فولادی مانند انرژی، مواد اولیه و نیروی انسانی در داخل تأمین می‌شود و وابسته به خارج نیست.

محمد آبکا اظهار کرد: وضعیت پیمانکاران صنعتی نسبت به سال گذشته بدتر شده است چراکه پروژه‌های بزرگ جدیدی تعریف نشده و پروژه‌های موجود نیز به دلیل توقف ارتباطات ایران و چین به کندی پیش می‌رود.

مهارت آموزی اولويت ماست نه مدرک!

شيوا نيک وظيفه
صنعت کشور بالاخص در بخش معدن و فولاد در چندمين سال رکود خود قرار دارد، رکودی که کارشناسان را برای راه حل های جدی به تکاپو انداخته است.
برای خروج فولاد از رکود می‌توان پيش‌زمينه‌هايی برای اين بازار متصور بود که بدون آنها شاهد رونقی نخواهيم بود. به طور يقين نخستين پيش‌نياز برای رونق هر چه بيشتر بازار فولاد تحريک تقاضاست، تحريک تقاضايی که منجر به تحرک صنايع پايين‌دستی و به دنبال خود صنايع بالادستی چون فولاد خواهد شد.

فولاد مبارکه واحدبرتر همایش «سازگاری با کم آبی»

در نشست و نمایشگاه تخصصی «سازگاری با کم‌آبی» که طی سه روز در تهران برگزار شد، بر اساس ارزیابی‌های کمیتۀ تخصصی معدن و صنایع معدنی کشور، شرکت فولاد مبارکه شایستۀ دریافت عنوان «واحد برتر در زمینۀ سازگاری با کم‌آبی» شناخته شد و لوح تقدیر این آئین را به خود اختصاص داد.

توسعۀ فعالیت‌های حوزۀ معدن و صنایع معدنی مؤثرترین راه پویایی اقتصاد کشور

مهندس عظیمیان مدیرعامل گروه فولاد مبارکه در آستانۀ روز صنعت و معدن در جمع خبرنگاران حاضر شد و ضمن پاسخ‌گویی به سؤالات آنان، راهبردهای گروه فولاد مبارکه در حوزه‌های تولید در سال رونق تولید، توسعه‌های آتی، اقدامات شرکت در بخش بومی‌سازی و اشتغال‌زایی را این‌چنین تشریح کرد:
 با توجه به وضع موجود، برنامۀ فولاد مبارکه در سال رونق تولید چیست؟

بومی سازی موفق در فولاد صنعت بناب/ نخستین کوره القایی فولاد صنعت بناب طراحی، ساخته و نصب شد

طراحی، ساخت و نصب کوره های القائی در مجتمع فولاد صنعت بناب توسط مهندسین این مجتمع صورت گرفت. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی مجتمع فولاد صنعت بناب، کارشناسان و نیروهای متخصص مجتمع فولاد صنعت بناب توانستند با تکیه بر دانش و توان فنی و با هزینه پائین تر از نمونه خارجی کوره القایی را طراحی و کیفیتی برابر بسازند.

مهمترين برنامه هاي کميته تحول فروش و بازاريابي در سال 1398

قسمت ششم

مهمترين برنامه هاي کميته تحول فروش و بازاريابي در سال 1398

 فروش 1،500،000 تن محصول اسلب در بازارهاي داخلي و صادراتي

 کسب درآمد 4،348 ميليارد تومان از محل فروش اسلب در بازارهاي داخلي و صادراتي

 فروش 960،000  تن محصول اسلب در بازارهاي جهاني

 فروش 540،000 تن محصول اسلب در بازارهاي داخلي

 کسب درآمد 2900 ميليارد تومان در  بازارهاي جهاني

 کسب درآمد ارزي به ميزان 345،600،000 دلار از محل فروش در بازارهاي جهاني

 توسعه بازارهاي جهاني به ويژه در مناطق اروپا، ترکيه و MENA

پيام تبريك مهندس ملارحمان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به مناسبت روز صنعت و معدن

به مناسبت فرارسیدن ۱۰ تیرماه گرامیداشت روز صنعت و معدن، مهندس ملارحمان مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با صدور پیامی این روز را به همه تلاشگران این عرصه تبریک گفت. متن پیام بدین شرح است: بسم الله الرحمن الرحیم فرارسیدن دهم تیر ماه روز ملی صنعت و معدن فرصت مغتنمی است تا با تبیین و معرفی دستاوردهای صنعتی و معدنی کشور عزیزمان ایران، نقش کلیدی این دو حوزه را در اقتصاد و تحقق اهداف بلند مدت کشور یادآور شویم، عرصه ای که تلاش های تحسین برانگیز غیور مردان پولادین، چرخ های موتور پیشرفت کشور را به حرکت درآورده و با عزمی ملی و مدیریتی جهادی به پیش می رود.