سپتامبر 2019

نهضت بومی سازی از "حوزه دانش" آغاز می شود/ رییس جهاد دانشگاهی: پروژه های تکرار پذیر، مسیر طراحی را فراهم کرده اند

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: نهضت بومی سازی در بخش معدن و صنایع معدنی را از حوزه دانش فنی آغاز کنیم. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)،‌ خداداد غریب پور که در نشست بررسی "تبدیل تفاهمنامه همکاری ایمیدرو به قرارداد با جهاد دانشگاهی" سخن می گفت،‌ تصریح کرد: به جای اینکه نهضت بومی سازی را از ساخت تجهیزات آغاز کنیم، باید تمرکز خود را به تولید دانش قرار دهیم.

برگزاری جلسه تدوین استراتژی و ارکان جهت ساز منطقه ویژه

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس، جمع بندی جلسه تدوین استراتژی شرکت با حضور  مدیر عامل ، اعضای هیات مدیره، ،معاونین، مدیران و رؤسای واحدهای شرکت در مورخه  هشتم مهرماه، در سالن کنفرانس سایت جنوبی برگزار گردید.

در این جلسه مشاورین استراتژی شرکت، با بیان اینکه اجرای برنامه استراتژیک  نیازمند هم گرایی، همفکری و همکاری همجانبه دارد  مباحث مربوط به جلسات گذشته را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند   و  پس از آن دیدگاه های مدیر محترم عامل در خصوص ظرفیت و حاشیه سود شرکت مطرح گردید.

واردات و صادرات مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مقرر کردند که واردات و صادرات مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده شود.

نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی نوبت عصر امروز- یکشنبه- موادی از لایحه مالیات بر ارزش افزوده را تصویب کردند.

بنابر ماده ۱ این لایحه؛ مفاهیم و اصطلاحاتی خاص در این قانون، تعریف شد

عرضه: واگذاری کالا یا ارائه خدمت به غیر از طریق هر نوع معامله با عقد قانونی 

مالیات فروش: مالیات متعلق به عرضه کالاها و ارائه خدمات مشمول مالیات توسط مؤدی در یک دوره معین

مالیات خرید: مالیات متعلق به خرید کالاها و خدمات مشمول مالیات برای فعالیت های اقتصادی مودی در یک دوره معین

واردات و صادرات مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مقرر کردند که واردات و صادرات مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده شود.

نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی نوبت عصر امروز- یکشنبه- موادی از لایحه مالیات بر ارزش افزوده را تصویب کردند.

بنابر ماده ۱ این لایحه؛ مفاهیم و اصطلاحاتی خاص در این قانون، تعریف شد

عرضه: واگذاری کالا یا ارائه خدمت به غیر از طریق هر نوع معامله با عقد قانونی 

مالیات فروش: مالیات متعلق به عرضه کالاها و ارائه خدمات مشمول مالیات توسط مؤدی در یک دوره معین

مالیات خرید: مالیات متعلق به خرید کالاها و خدمات مشمول مالیات برای فعالیت های اقتصادی مودی در یک دوره معین

برای اولین بار در ایران پروژه کنترل غبار به روش مه خشک در شرکت فولاد خوزستان اجرا شد

برای اولین بار در ایران پروژه کنترل غبار به روش مه خشک در راستای طرح‌ های کنترل آلودگی شرکت فولاد خوزستان با موفقیت اجرا شد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی فولاد خوزستان، مهران خرم‌ نیا معاون برنامه‌ریزی و توسعه با اعلام این مطلب گفت: در حال حاضر در صنایع معدنی و فولادی داخل کشور، متداول‌ ترین روش غبارگیری استفاده از غبارگیر کیسه‌ای و یا غبارگیر تر می‌باشد، در حالی که کشورهای پیشرفته دنیا روش‌های جایگزینی برای فرونشانی غبار با اثر بخشی بالاتر و سرمایه‌گذاری به مراتب کمتر را مورد استفاده قرار داده‌اند.

صنعت نورد، لنگ سرمایه در گردش

به نظر می‌رسد واحدهای تولید نورد این روزها از نبود تقاضا در رنج هستند. البته مشکلات این واحدهای پایین‌دست فولاد با رکود ساخت‌وساز و ایجاد واحدهای نوردی بیش از نیاز داخل آغاز شده است که در گره خوردن با سایر مشکلات سبب شده با نیم یا حتی یک‌سوم ظرفیت مشغول کار باشند. درحال‌حاضر یکی از مهم‌ترین مشکلات این واحدهای تولیدی نبود نقدینگی است.

تولید فولاد از ۱۰ میلیون تن به ۳۲ میلیون تن رسیده/رحمانی در وزارت صنایع باقی می ماند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه در زمینه تولید اقدامات خوبی انجام شده، گفت: در گذشته سالانه ۱۰ میلیون تن تولید فولاد داشتیم که در حال حاضر به ۳۲ میلیون تن رسیده و با تشکیل وزارت بازرگانی آقای رحمانی در وزارت صنایع باقی می ماند تا روند کار تولید ادامه یابد.

رمضانعلی سبحانی فر نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه اقدامات خوبی در بخش تولید انجام شده و حل مشکلات کشور با رونق تولید گفت: اقدامات انجام شده در بخش تولید برای ایجاد اشتغال و رونق تولید قابل توجه است.

هم اکنون در کشور سالانه 80 میلیون تن تولید سنگ آهن داریم که 90 درصد این میزان داخل کشور مصرف می‌شود

در ایران چندین توده معدن سنگ آهن شناخته شده است که در کل آمارهای غیر رسمی حاکی از ذخیره 5/1 میلیارد تنی سنگ آهن در کشور حکایت دارد که از این رقم بیش از سه میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است که تنها در دو سال گذشته، 23 میلیون تن سنگ آهن صادر شده که سهم صادرات سال گذشته به 8 میلیون تن می‌رسد.

اکبریان در خصوص تولید سالیانه سنگ آهن کشور گفت: هم اکنون در کشور سالانه 80 میلیون تن تولید سنگ آهن داریم که 90 درصد این میزان داخل کشور مصرف می‌شود. یعنی صادرات سنگ آهن دانه بندی حدودا زیر 8 میلیون تن است و در سال 97 تنها 7/7 میلیون تن صادرات داشته‌ایم.

تداوم کاهش «تولید» در صنعت مس جهان

میزان تولید معادن و کارخانه های مس تصفیه شده جهانی طی ۶ ماهه نخست ۲۰۱۹ میلادی، با تداوم کاهش تولید مواجه بود.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، براساس تازه ترین گزارش گروه مطالعات بین المللی مس (ICSG)، ظرفیت کارخانه های مس تصفیه شده از ابتدای ژانویه تا پایان ژوئن 2019، به 14 میلیون و 108 هزار تن رسید که نسبت به رقم مدت مشابه سال گذشته میلادی (13 میلیون و 707 هزار تن)، 2.9 درصد افزایش نشان می دهد.

طبق استعلامات مراجع ذیربط، عظیمیان بازنشسته نیست

وزیر صمت گفت: در مورد مدیرعامل فولاد مبارکه که نماینده محترم بر آن تاکید دارد نیز همه استعلامات قانونی از دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و سایر نهادهای مرتبط اخذ شده و بر مبنای آنها عمل کرده ایم.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایراسین، رضا رحمانی وزیر صنعت و معدن و تجارت صبح امروز در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به سوال نماینده فلاورجان درباره علت اصرار به استمرار حضور بازنشستگان در وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت  گفت: برای اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان 17 نفر در رده مدیریتی از وزارت صمت جدا شدند و تعدادی معاون نیز در این زمینه تسویه کردند.

بررسی افزایش سهم فولاد خوزستان از شبکه ریلی کشور

هم اندیشی و بررسی افزایش سهم شرکت فولاد خوزستان از شبکه ریلی کشور در دیدار علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان با سعید رسولی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران با هدف بالابردن بهره‌وری در زنجیره ارزش محموله‌ های فولاد انجام شد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی فولاد خوزستان، این دیدار با حضور علی محمدی مدیرعامل و جواد صادقی مجد مدیرعامل شرکت فولاد لجستیک، امروز ۷ مهرماه ۹۸ در دفتر مرکزی راه آهن جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

بانک اطلاعاتی جامع فولاد کشور رونمایی می شود

به گزارش معدن نامه به نقل از خبرگزاری صنایع، مراسم رونمایی از بانک اطلاعاتی جامع فولاد کشور با حضور مدیرعامل ایمیدرو و فعالان صنعت فولاد کشوربرگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صنایع در مراسم رونمایی از بانک اطلاعاتی جامع فولاد کشور از اپلیکیشن انجمن فولاد نیز رونمایی خواهد شد.

سرمایه گذاری 21 میلیارد دلاری در بخش معدن پرو تا 2023

وزیر انرژی و  معادن پرو از برنامه سرمایه گذاری 21 میلیارد دلاری در بخش معدن این کشور تا سال 2023 میلادی خبر داد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از وب سایت ماینینگ وزیر انرژی و  معادن پرو فرانسیسکو ایسمودسFrancisco Ísmodes اعلام کرد: 21 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش معدن پرو تا پیش از پایان دولت مارتین ویسکارا Martín Vizcarra در سال 2023 میلادی انجام می شود.

میزان تولید در بسیاری از واحدهای تولیدکننده شمش به حداقل خود رسیده است/مهمترین فاکتور موثر در حفظ قیمت شمش ثبات قیمت آهن اسفنجی است/ احتمال کاهش صادرات بسیار قوی است

شیوا نیک وظیفه

هفته انتهایی شهریورماه قیمت شمش تقریبا ثابت ماند و تابع سه متغیر بود، عرضه شمش در بازار کاهش یافته به دلیل آنکه قیمت شمش با قیمت محصول همخوانی نداشت در نتیجه نوردکارها از تولید خود کاسته به همین علت تولید شمش نسبت به سه ماه گذشته روند نزولی داشت. دیگر اینکه علیرغم کاهش قیمت در بازارهای جهانی صادرات برای کارخانه های ایرانی جذابیت بیشتری تا عرضه به داخل کشور داشت و در آخر با توجه به نزدیک شدن مهلت تعیین شده از طرف وزارت صمت که از اول مهر صادرات همه کارخانه ها مشروط به عرضه در بورس شده است بازار سردرگم شده بود.   

قیمت‌گذاری آزاد به پیشرفت صنایع کمک بیشتری می‌کند

به گزارش معدن نامه به نقل از فلزات آنلاین، محمد کشانی در گفت‌وگو با این پایگاه خبری، در مورد مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار، اظهار داشت: ستاد تنظیم بازار با ارائه مصوبه‌ای در بورس کالا، به این منظور که تمامی مشتریانی که دارای کد معاملاتی فعال در بورس کالای ایران هستند، می‌توانند محصولات آلومینیومی عرضه شده را به شرط اینکه کالا به آدرس واحد تولیدی اعلامی توسط خریدار حمل شود، را خریداری نمایند؛ تلاش کرد که میزان معاملات را در بورس افزایش دهد اما به نظر می‌رسد که این اقدام تاثیری بر افزایش معاملات بورس کالا نگذاشته است.

پیش بینی سود ۴۰ تومانی برای هر سهم “کچاد”

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در شش ماه اول ۹۸ درآمد ۴ هزار و ۶۰۶ میلیارد تومانی ساخته است که ۱۰% فراتر از پیش‌بینی شرکت برای نیم سال اول است.

یک اتفاق خاص و امیدبخش در یک شرکت فولادی!/صرفه جویی یک میلیون یورویی شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر با استفاده از توان داخلی

اسکرو کومپرسورهای شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر با استفاده از توان داخلی بومی سازی شد و صرفه جویی ارزی یک میلیون یورویی و ایجاد فرصت تولیدی به ارزش 1000 میلیارد ریال را با اعتماد به سازندگان ایرانی فراهم کرد.

مهدی مکی آبادی، معاون بهره برداری شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر  با اشاره به تعمیر تجهیز اسکرو کمپرسور (کمپرسور مارپیچی) منحصر به فرد این شرکت با استفاده از توان داخلی گفت: تنها دو نمونه از این کمپرسورها که ساخت کوبه استیل ژاپن می باشد با این حجم و قدرت در ایران موجود است و مورد استفاده قرار گرفته که یکی در چادرملو بوده و دیگری در توسعه آهن و فولاد گل گهر می باشد.

اختصاص 16 هزار میلیارد تومان سود شرکت های بزرگ به توسعه بخش معدن

رئیس هیات عامل ایمیدرو از اختصاص 16 هزار میلیارد تومان سود شرکت های بزرگ به توسعه بخش معدن و صنایع معدنی خبر داد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور، ایمیدرو و بنگاه های بزرگ معدن و صنایع معدنی از محل افزایش سرمایه این شرکت ها، می توانند ظرفیت توسعه این بخش را فراهم کنند.

وی افزود: امسال، بیش از 16 هزار میلیارد تومان سود شرکت ها را تقسیم نکردیم تا آن را در قالب طرح های توسعه ای صرف توسعه بخش معدن و صنایع معدنی کنیم.

توانایی ذوب آهن در تولید ماهانه 10 هزار تن ریل ملی

شرکت ذوب آهن اصفهان توانایی میانگین تولید ماهانه 7 تا 10 هزار تن ریل ملی را دارد.

به گزارش معدن نامه به نقل از خبرگزاری صداوسیما، مرکز اصفهان؛ مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در همایش راهبردی این شرکت با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یادوخاطره 286 شهید والامقام این شرکت گفت: ذوب آهن اصفهان کانون ایثارگری در صنعت کشوراست و با این روحیه جهادی ، می توان به اهداف مورد نظر رسید.

حقوق دولتی به استان برگشت داده نمی‌شود

محمدرضا پورابراهیمی در این زمینه گفت: براساس قانون قرار است این حقوق پس از وصول دوباره به استان بازگشت داده شود تا در راستای توسعه زیرساخت‌های همان استان هزینه شود، اما تنها وصول حقوق دولتی از معادن پیگیری می‌شود و دیگر خبری از اختصاص منابع حاصله به استان‌ها نیست.

پورابراهیمی در ادامه افزود: درشرایط فعلی اقتصاد دریافت حقوق دولتی فشار اقتصادی بالایی به معادن بخصوص معادن کوچک وارد می‌کند درحالی که این منابع مالی ایجاد شده تغییری در استان ایجاد نمی‌کند پس بهتر است از معادن کوچک یا ضعیف این حقوق برای دوره‌ای گرفته نشود.

راه اندازی خط نورد 18 استند مجتمع فولاد صنعت بناب در سال رونق تولید

خط نورد 18 استند مجتمع فولاد صنعت بناب در سال رونق تولید به مدار تولید بازگشت. 
به گزارش معدن نامه به نقل از فصل اقتصاد، خط نورد 18 استند این مجتمع که توان تولید سالانه 600 هزارتن محصول نوردی را دارد و در چند سال اخیر متوقف شده بود که با انجام امورات اصلاحی و تعمیرات فنی و تخصصی توسط پرسنل زحمتکش مجددا راه اندازی شد.
خط نورد 18 استند با توان تولید انواع سایزهای میلگرد آجدار ساختمانی می باشد که در یک سال اخیر با توجه به سیاستهای مدیریتی اتخاذ شده برای بهره برداری آماده و در سال رونق تولید به مدار تولید بازگشت. 

ارزش افزوده 94درصد مواد معدنی استخراج شده در داخل کشور/ 7 پیشنهاد برای توسعه زنجیره ارزش محصولات معدنی و فلزی

مرکز پژوهش های مجلس برای تشویق صنایع پایین دستی و توسعه زنجیره ارزش محصولات معدنی و فلزی، 7 پیشنهاد ارائه داد. بازوی پژوهشی مجلس در عین حال گزارش داده که ارزش افزوده 94درصد مواد معدنی استخراج شده در داخل کشور انجام می شود. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی تحت عنوان «ابعاد خام فروشی مواد معدنی در زنجیره فولاد ایران»، آورده است: سهم صادرات مواد معدنی خام، کنسانتره و گندله در کل زنجیره ارزش فولاد کشور کمتر از 6 درصد است.

دکتر امرایی با رکورد ساخت کمتر از صد روز برای مدارس بسیار اثر گذار عمل کردند

شیوا نیک وظیفه

در  آئین افتتاح مدارس در شهرستان خواف مهندس عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه که از طریق ویدئوکنفرانس در این مراسم باشکوه حضور داشت، طی سخنانی بهره‌برداری از این مدارس را به همۀ مردم عزیز و مسئولان محترم شهرستان خواف تبریک گفت و به این موضوع اشاره کرد که نواخته شدن زنگ مدارسی که فولاد مبارکه و فولاد سنگان با افتخار برای بنای آن‌ها آستین همت بالا زدند، لحظه‌ای باشکوه و بسیار مسرت‌بخش است.

مسکن، پیشران خروج صنعت فولاد از رکود است

حدود ۹۰درصد آهن‌آلات موجود در بازار به ساخت‌وساز اختصاص دارد؛ از این‌رو رونق یا رکود حوزه ساخت‌وساز تاثیر زیادی بر بازار آهن‌آلات خواهد گذاشت.

تولید فولاد ایران 6.4درصد افزایش یافت؛ رشد 4.4 درصدی تولید جهانی

انجمن جهانی  فولاد گزارش داد: رشد تولید  فولادخام ایران در هشت ماه نخست سال2019 میلادی به 6.4 درصد رسید در حالی که تولید جهانی این محصول شاهد رشد 4.4 درصدی بود. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) ، به نقل از انجمن جهانی  فولاد(World Steel Association) طی هشت ماهه نخست سال جاری میلادی، ایران 17میلیون و 188 هزارتن  فولاد خام تولید کرد که در مقایسه با تولید سال گذشته(16میلیون و 153 هزارتن)، 6.4 درصد رشد نشان می دهد.

رشد همه‌جانبه در صنعت مس ایران/ رشد 230درصدی فروش شرکت مس نسبت به مدت مشابه سال گذشته

مدیرعامل شرکت مس به تشریح عملکرد شش‌ماهه شرکت مس پرداخت و گفت:  با یک برنامه‌ریزی دقیق و با حمایت وزارت صمت، ایمیدرو و کارکنان شرکت ملی صنایع مس ایران موفق به خلق رکوردهای تولید و فروش شدیم.
به گفته دکتر اردشیر سعد محمدی عملکرد شرکت مس در شش‌ماهه نخست 98 نشان دهنده این است که تولید کاتد شرکت مس رشد 26درصدی نسبت به برنامه و فروش رشد 230درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است. همچنین در این بازه زمانی سهام شرکت مس بازدهی 38 درصدی نصیب سهامداران کرده است و فعالیت‌های اکتشافی شرکت از رشد 22 درصدی نسبت به برنامه برخوردار شده است.

فولادمبارکه و فولاد سنگان "ما می توانیم" را به اثبات رساندند

شیوا نیک وظیفه

روز پنج شنبه در مراسمی با حضور دکتر رخشانی مهر،(معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس نوسازی،تجهیز مدارس کشور)،حجت الاسلام و المسلمین شمسیان(امام جمعه)محمود نگهبان(نماینده مجلس شورای اسلامی)، حسین سنجرانی(فرماندار)، دکتر علی امرایی (مدیرعامل فولاد سنگان) و جمعی از فرمانده‌‌هان نظامی و انتظامی و دیگر مسئولان منطقه با حضور پرشور دانش آموزان و مردم مناطق محروم شهرستان خواف، مدارس مهر فولاد سنگان افتتاح گردید.

فولاد سنگان، محورواقعی تولید،اشتغال و توسعه در منطقه خواف

به گزارش روابط عمومی شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان، در این آئین مهندس عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه که از طریق ویدئوکنفرانس در این مراسم باشکوه حضور داشت، طی سخنانی بهره‌برداری از این مدارس را به همۀ مردم عزیز و مسئولان محترم شهرستان خواف تبریک گفت و افزود: نواخته شدن زنگ مدارسی که فولاد مبارکه و فولاد سنگان با افتخار برای بنای آن‌ها آستین همت بالا زدند، لحظه‌ای باشکوه و بسیار مسرت‌بخش است.

تولید ریل در ذوب آهن ، اثبات توانایی این شرکت برای دست یابی به بالاترین جایگاه در صنعت کشور است

مهندس یزدی زاده در این همایش طی سخنانی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس و 286 شهید والامقام ذوب آهن اصفهان افزود : ذوب آهن اصفهان کانون ایثارگری در صنعت کشوراست و با این روحیه جهادی ، می توان به اهداف مورد نظر رسید .

به ظرفیت رسیدن تولید ذوب آهن نیازمند حمایت مسئولین است

در حاشیه برگزاری این نمایشگاه دکتر یاسر فلاح مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگو با خبرنگار ما گفت: قطعاً همه 436 شرکتی که در مجموعه بورس و فرا بورس حاضر هستند ارزش آفرین و سهامی عام می باشندکه سهامدار خرد دارند و برای مردم ارزشمند هستند و مالکیت آنها در اختیار مردم است.

وی افزود: از این بابت همه شرکت ها شفاف هستند و توانستند مسیر شفافیت را به درستی طی نمایند و لذا اطلاعات آنها کامل در اختیار مردم قرار دارد. از این بابت همه شرکت های بورسی و فرابورسی ارزشمند و ارزش آفرین هستند و باید از آنها حمایت شود.

فولاد مبارکه و سنگان امروز پیشتاز شرکتهای معدنی در بحث مسئولیت اجتماعی خواف هستند

سنجرانی فرماندار خواف در گفتگو با معدن نامه در حاشیه افتتاح مدارسی که به همت فولادمبارکه و توسط فولاد سنگان ساخته شده، افتتاح میگردد، مطرح کرد: سازمانها و شرکتهای معدنی به لحاظ قانونی مسئولیت اجتماعی دارند که باید تا شعاع ۶۰ کیلومتر در مباحث فرهنگی، اجتماعی شهرستان رسیدگی کنند.

سامانه کنترل آلودگی هوای کارخانه فولاد در فریمان با حضور معاون رئیس جمهوری افتتاح شد

سامانه کنترل آلودگی هوای کارخانه فولاد کاویان در شهرک صنعتی فریمان با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور افتتاح شد.

ابعاد خام‌فروشی مواد معدنی در زنجیره فولاد ایران

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد سیاستهای مداخله گرانه دولت در قیمتگذاری محصولات مختلف زنجیره ارزش فولاد، موجب ایجاد شکاف قیمتی قابل توجهی میان قیمتهای جهانی و قیمتهای داخلی شده است.

مجلس با کلیات طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی موافقت کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی موافقت کردند.

نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز با ۱۳۲ رای موافق، ۷۸ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۲۳ نماینده حاضر به کلیات طرح تشکیل وزارت تجارت و بازرگانی رای موافق دادند.

هادی قوامی نماینده اسفراین در موافقت با کلیات این طرح گفت: ادغام دو حوزه صنعت و بازرگانی، چالش های بسیاری برای کشور ایجاد کرد که از جمله گسترش حوزه عمل، افزایش حجم وزارتخانه صمت و تشکیل یک وزارتخانه بزرگ و سنگین بود که نمی تواند چابکی، پویایی و نوآوری داشته باشد.

فروش 79 هزار میلیارد ریالی فولاد خوزستان در 6 ماهه اول سال/ "فخوز" همچنان موفق در صادرات/ برنامه صادراتی در نیمه اول سال محقق شد/ یک میلیون تن صادرات شمش در 6 ماه

شرکت فولاد خوزستان در 6 ماهه منتهی به شهریور ١٣٩٨ از فروش محصولات خود 79 هزار و 470 میلیارد ریال درآمد کسب نمود که مبلغ 12 هزار و 651 میلیارد ریال آن مربوط به فروش شهریور ماه می باشد.

مبلغ فروش شرکت فولاد خوزستان در مدت 6 ماهه سال ٩٨ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ٧4 درصد رشد داشته چراکه درآمد 6 ماهه اول سال قبل این شرکت 45 هزار و 612 میلیارد ریال بوده است.

ثبت فروش 200 هزار میلیارد ریالی فولاد مبارکه در نیمه نخست/ رشد 104 درصدی درآمد "فولاد" در 6 ماهه اول سال

 شرکت فولاد مبارکه اصفهان در 6 ماهه منتهی به شهریور ١٣٩٨ از فروش محصولات خود 200 هزار و 337 میلیارد تومان درآمد کسب نمود که مبلغ ٣6 هزار و 448 میلیارد ریال آن مربوط به فروش شهریور ماه می باشد.

به گزارش معدن نامه، فروش فولاد مبارکه در نیمه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل که 98 هزار و 101 میلیارد ریال بود، رشد 104 درصدی را نشان می دهد.

افتتاح پروژه ماشین استکر ریکلایمر شادگان / راه اندازی واحد فولادسازی شادگان از شهریور ۹۹

رئیس هیات ‌عامل ایمیدرو بر راه اندازی واحد فولادسازی شادگان از شهریور ۹۹ تاکید کرد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور امروز در نشست بررسی وضعیت واحد فولاد سازی شرکت فولاد شادگان، ابتدا با گرامی داشت هفته دفاع مقدس، اظهار داشت: طرح فولاد شادگان به دلیل مشکلات پیشین با تاخیر در اجرا مواجه شده اما خوشبختانه مشکلات با تعهد پیمانکار، در حال رفع شدن است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه منابع مالی مناسبی به این طرح تزریق شده است، تصریح کرد: این سازمان به طور مداوم مسائل پیش روی طرح ها را بررسی و در صورت وجود مشکل، آن را رفع می کند.

اكتشاف مواد معدني فلزي درقم در دستور كار است

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم با اشاره به ظرفيت هاي قم در مواد معدني فلزي گفت: اكتشاف، استخراج و بهره وري مواد معدني فلزي از جمله طلا، مس و آهن در اين استان در دستور كار است.

محمود سيجاني روز چهارشنبه با بيان اينكه بيشتر مواد معدني فعلي استان كه عمليات بهره وري بر روي آن انجام مي شود مربوط به مواد معدني غيرفلزي است افزود: با توجه به ظرفيت هاي معدني استان و به دليل ارزش افزوده بيشتر مواد معدني فلزي نسبت به غير فلزي، برنامه ريزي براي اكتشاف و بهره وري از مواد معدني فلزي با جديت پيگيري ميشود.

هزینه صادرکنندگان فولاد در بندر شهید رجایی کاهش می‌یابد

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: با ساخت بزرگ‌ترین ترمینال مکانیزه مواد معدنی در بندر شهید رجایی، هزینه کشتی‌های صادرکننده فولاد و مواد معدنی کاهش می‌یابد.

«محمد راستاد» امروز (سه‌شنبه) در نشستی خبری به مناسبت امضای قرارداد «ساخت بزرگ‌ترین ترمینال مکانیزه مواد معدنی» که در سازمان بنادر و دریانوردی برگزار شد، گفت: قرار است تا سال ١٤٠٤ به صادرات ٥٥ میلیون تن محصولات فولادی برسیم که تاسیس این ترمینال در بندر شهید رجایی گامی برای تحقق این هدف است.

افزایش صد درصدی حجم کار سال ۹۸ نسبت به ۹۷ در بحث اکتشاف داشته ایم/ بیش از دو‌ سوم کشور کار اکتشافی انجام شده است

شیوا نیک وظیفه

صبح روز گذشته همایش توسعه فعالیت‌های اکتشافی ایران؛ پهنه‌ها، فرصت‌ها و چالش‌ها با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، اعضای هیئت مدیره ایمیدرو و جمعی از مسئولان دولتی برگزار شد.

مهندس اصغرزاده، مدیریت اکتشاف ایمیدرو در این همایش عنوان کرد: مهمترین نقاط اکتشافی دنیا، در صدر استرالیا قرار دارد.

وی در ادامه افزود: در کشور ما اولین ماده معدنی که روی آن اکتشاف انجام می شود مس‌ و سنگ آهن و ذغالسنگ است در حالی که اولین ماده دنیا طلاست، از این بابت که تنها به دنبال سودآوری نیستیم و به دنبال ایجاد زنجیره تولید هستیم.

بزرگترین صبحگاه فرهنگی ، رزمی صنعت فولاد ایران در ذوب آهن اصفهان برگزارشد

همزمان با سومين روز از هفته دفاع مقدس و به منظور يادآوري  رشادتها وحماسه های  شهدا ، رزمندگان و ایثارگران در سال هاي دفاع مقدس و همچنین ارج نهادن به فداکاری های شهداي  وطن ، مدافعان حرم و امنیت، صبحگاه مشترك فرهنگی ، رزمی فولادمردان ذوب آهن اصفهان همچون سال هاي گذشته با حضور جمعي از مسئولين نهادهای دولتی ، نظامي وانتظامی استان اصفهان ، واحد هایی از نيروهاي نظامي و انتظامي مستقر در منطقه ، مديران  ، بسيجيان ودیگر كاركنان و مجاهدان جبهه صنعت و جمعي از خانواده هاي معظم شهدا و ايثارگران برگزار شد.

به چند بحث تاکید زیاد داشته ایم یکی بحث ساخت داخل در صنعت و دیگر اکتشاف در معدن بوده است / وقتی عملیاتی معدنی در شهر و روستایی آغاز می شود فقر باید از آن منطقه برود

شیوا نیک وظیفه

صبح امروز (سه‌شنبه) همایش توسعه فعالیت‌های اکتشافی ایران؛ پهنه‌ها، فرصت‌ها و چالش‌ها با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، اعضای هیئت مدیره ایمیدرو و جمعی از مسئولان دولتی برگزار شد.

دکتر رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در این همایش عنوان کرد: در دوره دفاع مقدس حرکتی مردمی و صادقانه و جهادی انجام شد امروز نیز با تداوم تولید همان مسیر را طی می کنیم.

وی اشاره کرد: حول هفت محور در حوزه صنعت و معدن و تجارت بنا بود کار شود که بحث اکتشافات معادن در آن گنجانده می شود. به چند بحث تاکید زیاد داشته ایم یکی بحث ساخت داخل در صنعت و دیگر اکتشاف در معادن بوده است.

۸۱ تفاهم نامه توسط ایمیدرو امضا شده است / صادرات مس در شش ماهه امسال معادل کل سال قبل ۴۵۲ میلیون دلار بوده است

شیوا نیک وظیفه

صبح امروز (سه‌شنبه) همایش توسعه فعالیت‌های اکتشافی ایران؛ پهنه‌ها، فرصت‌ها و چالش‌ها با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، اعضای هیئت مدیره ایمیدرو و جمعی از مسئولان دولتی برگزار شد.

در سال رونق تولید ، فولاد هرمزگان همیار صنایع داخلی بوده است .

با در نظرگرفتن شعار رونق تولید که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان نقشه راه سال 98 عنوان شده ، نقش حوزه فروش فولاد هرمزگان  در تحقق این شعار را چگونه ارزیابی می کنید ؟

عملیات اکتشافی 60 درصد از مساحت کشور را ایمیدرو انجام می دهد/ جذب 1600 میلیارد تومان نقدینگی با هدف تامین مالی

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران( ایمیدرو)، سمیه خلوصی مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو امروز در نشست مجمع عمومی عادی سالیانه این سازمان با اعلام اینکه پهنه های اکتشافی در اختیار ایمیدرو 650 هزار کیلومتر متربع است، اظهار کرد: در مجموع عملیات اکتشافی حدود 60 درصد از یک میلیون کیلومتر مربع مساحت قابل اکتشاف کشور توسط ایمیدرو در حال انجام است.

نهمین معدن بزرگ مس دنیا دیجیتالی می‌شود

کمپانی Minera Las‌ Bambas به‌تازگی خبرهای خوبی را در ارتباط با استفاده از فناوری‌های جدید در لاس‌بامباس نهمین معدن بزرگ مس دنیا منتشر کرده است. به گفته این کمپانی این معدن اولین عملیات در آمریکای‌جنوبی است که فناوری دیجیتال‌شدن را به‌خدمت می‌گیرد.

کمپانی معدنی Minera Las Bambas واقع در پرو به‌تازگی خبرهای خوبی را در ارتباط با استفاده از فناوری‌های جدید در معدن لاس بامباس نهمین معدن بزرگ مس دنیا منتشر کرده است. بنا به اعلام این کمپانی این معدن اولین عملیات در آمریکای جنوبی است که فناوری دیجیتال شدن را به خدمت می‌گیرد.

فرزاد ارزانی مدیر عامل شرکت فولاد هرمزگان از چگونگی بومی‌سازی در صنعت فولاد می‌گوید

آن‌گونه که فرزاد ارزانی، مدیرعامل فولاد هرمزگان می‌گوید: با وجود مشکلات موجود پیش روی فولادسازان اما ما توانستیم علاوه بر افزایش در فروش داخلی به دستاوردهایی در زمینه داخلی‌سازی قطعات دست یابیم. همچنین تختال‌های تولیدی این شرکت در خط نورد گرم به طور عمده برای کاربری پروفیل‌سازی، لوله‌های آب، نفت و مخازن در فشار و قطعات سنگین فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرد و ورق‌های تولیدی در نورد سرد جهت کاربری ورق بدنه خودرو، بدنه لوازم خانگی از جمله یخچال، بخاری و همچنین کاربردهای ویژه مانند ورق‌های قلع‌اندود و گالوانیزه است.

   

صادرات برای کارخانه های ایرانی جذابیت بیشتری تا عرضه به داخل کشور دارد/ قیمت شمش در پایان شهریور سال جاری نزدیک به قیمت سال گذشته است در حالیکه قیمت گندله، آهن اسفنجی، کرایه حمل، دستمزد، آب، برق و گاز افزایش یافته است

شیوا نیک وظیفه

قیمت شمش مانند بازار مقاطع هفته گذشته در ثبات ماند این محصول با سه پارامتر رابطه دارد. عرضه شمش در بازار کاهش یافته به دلیل آنکه قیمت شمش با قیمت محصول همخوانی ندارد در نتیجه نوردکارها از تولید خود کاسته اند به همین علت تولید شمش نسبت به سه ماه گذشته روند نزولی داشته است و اینکه علیرغم کاهش قیمت در بازارهای جهانی هنوز صادرات برای کارخانه های ایرانی جذابیت بیشتری تا عرضه به داخل کشور دارد . این موضوع هم تاثیر دارد که با توجه به نزدیک شدن مهلت تعیین شده از طرف وزارت صمت که از اول مهر صادرات همه کارخانه ها مشروط به عرضه در بورس شده است بازار سردرگم شده است.   

جلوه نهضت ساخت داخل

در شرایط اقتصاد فعلی کشور، حضور بنگاه‌های اقتصادی موفق در صنعت فولاد می‌تواند تاثیر بسزایی در بالندگی کشور داشته باشد که در این بین می‌تواند به گروه فولاد مبارکه اشاره کرد که توانسته است تاثیر مثبت و ارزنده‌ای در اشتغال‌زایی، میزان تولید، فروش و صادرات داشته باشد.

برگزاری همایش توسعه فعالیت های اکتشافی ایران؛ فردا

همایش «توسعه فعالیت های اکتشافی ایران، پهنه های اکتشافی، فرصت ها و چالش ها» فردا با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار می شود. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، ایمیدرو در راستای اجرای برنامه جدید عملیات اکتشافی 300 هزار کیلومتری معادن کشور،  همایش «توسعه فعالیت های اکتشافی ایران، پهنه های اکتشافی، فرصت ها و چالش ها» را برگزار می کند.

این  همایش روز سه شنبه 2 مهر طی ساعات 9 ـ 12 صبح در محل حوزه هنری سالن تالار سوره واقع در تهران، خیابان سمیه، روبروی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار می شود.

قیمت مقاطع با توجه به قیمت شمش به کف خود رسیده است

شیوا نیک وظیفه

در آخرین روز هفته از هفته گذشته شاهد بودیم نرخ اکثر کارخانه های میلگرد و اکثر محصولات فولادی بدون تغییر اعلام شد . دربخش محصولات ذوبی نیز میلگرد  و تیرآهن بدون تغییر اعلام شدند بعلاوه اینکه نرخ اکثر تولید کنندگان شمش فولادی بدون تغییر اعلام شد.در ادامه ابتدای هفته جاری نیز با ثبات بازار در اکثر مبادی میلگرد آغاز شد.

صادرات سنگ آهن در سال 97، یک سوم شد/ امسال 10هزار میلیارد تومان طرح افتتاح می شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت:  صادرات سنگ آهن در سال 97 نسبت به سه سال گذشته، یک سوم شد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، رضا رحمانی در حاشیه مجمع عمومی عادی سالانه ایمیدرو ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: سه سال قبل، 23 میلیون تن  صادرات سنگ آهن داشتیم و سال 97 این رقم به کمتر از 8 میلیون تن رسید.

وی افزود: این روند نزولی صادرات و کاهش خام فروشی نشان می دهد که سنگ آهن به واحدهای داخلی ارسال و از آن ارزش افزوده تولید می شود.

تبدیل ۱۰ میلیارد دلار واردات به ساخت داخل تا سال ۱۴۰۰

مشارکت با بخش خصوصی و ایجاد هم‌افزایی بین بخش دولتی و خصوصی از دیگر برنامه‌های ایمیدرو عنوان و گفته شد: تولید شمش فولاد از ۸ میلیون تن در سال ۸۱ به ۳۵ میلیون تن در سال ۹۷ افزایش پیدا کرده که پیش‌بینی می‌شود این میزان به ۳۹.۵ میلیون تن تا پایان سال ۹۸ افزایش پیدا کند. در حال حاضر تولید کاتد ۲.۵ برابر و آلومینیوم ۳.۵ برابر رشد داشته و ۳۸۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

شرکت فولاد خوزستان موفق به کسب گواهینامه‌های ISO10002 و ISO10004 شد

در راستای ارتقاء سطح رضایت‌مندی مشتریان، شرکت فولاد خوزستان موفق به کسب گواهینامه‌های ISO10002 و ISO10004 شد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی فولاد خوزستان بهمن تجلی زاده معاون فروش و بازاریابی با اعلام این مطلب افزود: استاندارد بین‌المللی ISO10002 تحت عنوان رسیدگی به شکایت مشتری، در واقع راهنمایی برای طراحی و پیاده‌سازی یک فرآیند اثربخش و کارا جهت رسیدگی به شکایت مشتری در تمامی سازمان‌ها می‌باشد و این استاندارد جهت استفاده یک سازمان و مشتریان کاربرد دارد. 

بخش معدن؛ سنگری قابل اتکا

رئیس هیات عامل ایمیدرو با صدور پیامی فرا رسیدن هفته دفاع مقدس را تبریک گفت. در پیام خداداد غریب پور آمده است:

دفاع مقدس، واژه ای در قاموس حماسه های غرور آفرین ملتی انقلابی و شریف است. حماسه ای که با جانفشانی دلاور مردان و زنان این مرز بوم برای دفاع از کیان، آب و خاک رقم خورد و امروز این حکایت ماندگار موجب شده تا قدرت و اقتدار ایران اسلامی به نقطه ای برسد که روز به روز اتکا به توانمندی های داخلی، افزایش یابد. 

در آینده شاهد زنجیره متوازن تولید فولاد خواهیم بود

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه یکی از طرح های اقتصاد مقاومتی کشور طرح توازن فولاد است، گفت: تا دو سال قبل ۲۳ میلیون تن سنگ آهن صادر می کردیم، اما در سال ۹۷ این مقدار به کمتر از ۸ میلیون تن رسید.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایسنا، رضا رحمانی عصر امروز (شنبه) در آیین امضای تفاهم نامه تامین ریل قطارهای شهری و بین شهری و نخستین محموله تحویل ریل قطارهای پرسرعت تولید ذوب آهن اصفهان به شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: امروز تولید انبوه ریل های پرسرعت آغاز شده و این نخستین محموله بود که در ذوب آهن ساخته شد و امر توسعه امر متوقف نیست.

کارخانه فراوری زغال ۵۵۰ هزار تنی شرکت ممرادکو راه اندازی شد

دکتر بهرام جلوداری با بیان این مطلب به خبرنگار ما گفت  هر دو شرکت طراحی و ساخت از زیرمجموعه های شرکت هلدینگ میدکو بوده و برای اولین بار دانش صددر صد  بومی در طراحی و ساخت کارخانه فرآوری زغال در کشور اجرایی شد    

تحویل اولین محموله ریل قطارهای پرسرعت تولید شده در ذوب آهن اصفهان با حضور دو وزیر

مراسم نمادین تحویل اولین محموله ریل قطارهای پرسرعت تولید شده در ذوب آهن اصفهان با حضور وزیر صنعت ، معدن و تجارت ، وزیر راه و شهرسازی ، استاندار اصفهان و جمعی از مسئولین این وزارتخانه ها شنبه 30 شهریورماه در ذوب آهن اصفهان برگزار شد .

دکتر محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در این مراسم گفت : امروز از نزدیک شاهد به بار نشستن تلاش بی وقفه ذوب آهن اصفهان برای تولید ریل استاندارد بودیم و در پروژه های مختلف از این محصول بهره می بریم و قطعاً از واردات آن بی نیاز هستیم .

تولید محصولات ویژه ، تداوم توسعه‌ها و سوددهی مستمر بزرگ‌ترین مزیت‌های فولاد مبارکه

مدیرعامل، معاونان و اعضای هیئت‌مدیرۀ فولاد مبارکه در جریان دیدار با دکتر غریب‌پور، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، روند تولید و توسعه‌های در دست اجرای گروه فولاد مبارکه را موردبررسی و تبادل‌نظر قرار دادند.
 

تامین نیاز داخل به سنگ آهن بر صادرات ارجحیت قانونی دارد

حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: صنایع و معادن کشور باید راهبرد توسعه داشته باشند،متاسفانه در این دو بخش هنوز یک سند رسمی ابلاغ شده توسعه صنعتی و معدنی نداریم که این دو بخش بدانند باید بر اساس این حرکت کنند.

رییس کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی افزود: بر اساس این سند معادن متوجه می شوندچه میزان از استخراج خود را باید برای تامین صنایع داخلی اختصاص دهند و سپس برای صادرات برنامه ریزی نمایند تا زنجیره تولید به نحو صحیح مستقر شده و توسعه یابد.

خود تحریمی مشکل اساسی در مسیر صادرات فولاد

باید اجازه داده شود که فولادسازان معاملات صادراتی خود را داشته باشند اما دستورات دولتی تبدیل به معضلی بر سر راه صادرات شده و صادرکنندگان را مایوس کرده است.

برگزاری پیش جلسه مجمع عمومی عادی ایمیدرو با حضور غریب پور

"پیش جلسه" مجمع عمومی عادی سالانه ایمیدرو با حضور رئیس هیات عامل،‌ معاونان و مدیران این سازمان امروز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران( ایمیدرو): در این نشست خداداد غریب پور ابتدا از اقدامات انجام شده در دوره مسوولیت مهدی کرباسیان و همچنین سرپرستی جمشید ملارحمان و نیز اعضای سابق و کنونی هیات عامل تشکر کرد.

غریب پور سپس جزئیات گزارش مدیریت ها و معاونت های مختلف در بخش های طرح های توسعه و سرمایه گذاری ها، مشارکت با بخش خصوصی و توانمندسازی و ... را مورد بررسی قرار داد.

بنیان ذوب آهن اصفهان بر اساس معادن گذاشته شد

در حاشیه برگزاری یازدهمین نمایشگاه متالورژی ، فولاد ، ریخته گری ماشین آلات و صنایع وابسته در اصفهان با مهندس محمدرضا فرقدانی مدیرعامل اسبق ذوب آهن اصفهان و مهندس سیروس موتمن مدیر اسبق بخش کوره بلند گفتگو نمودیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید :

مهندس فرقدانی گفت : ذوب آهن اصفهان به عنوان نخستین تولید کننده فولاد در کشور نقش موثری در صنعتی شدن ایران ایفا نمود.

پیگیری مشکل سنگ‌آهن ذوب‌آهن از وزیر صنعت

نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: حضور وزیر صنعت در اصفهان بهترین فرصت برای پیگیری مسأله تأمین سنگ‌آهن ذوب‌آهن است و درصدد هستیم در زمان حضور وزیر، این مشکل را به طور کامل با وی مطرح کرده و آن را حل کنیم.

حمیدرضا فولادگر در خصوص مشکلات تأمین سنگ‌آهن در کارخانه ذوب‌آهن و دیگر فولادسازان کشور اظهار کرد: این مشکل مدتی است که گریبان گیر ذوب‌آهن شده و ما نیز از طریق معاون امور صنایع معدنی وزارت صنعت پیگیر آن بوده‌ایم و درخواست‌هایی را در این رابطه به وزارت صنعت اعلام کرده‌ایم.

معدن‌کاران چوب حراج به محصولات معدنی زدند/ دولت از سنگ آهن معادن خود استفاده کند

دستورالعمل جدید وزارت صمت مبنی بر وضع عوارض ۲۵ درصدی برای صادرات مواد خام معدنی سروصدای زیادی به پا کرده است، اما در این میان برخی پیشنهاد می کنند باید برای صادرات سنگ آهن عوارض پلکانی در نظر گرفته شود تا هم از خام فروشی جلوگیری شود و هم تشویقی برای معدن‌کاران کشور باشد.

نجات استان‌های محروم با احیای معادن کوچک

از آنجا که بیش از 98 درصد معادن کشور نیز کوچک مقیاس هستند، کارشناسان معتقدند، با فعال‌سازی این معادن ارزش افزوده‌ای که نصیب اقتصاد کشور می‌شود بسیار چشمگیر خواهد بود و حتی می‌تواند 60درصد درآمدهای نفتی را نیز پوشش دهد. از این رو، بخش خصوصی پیشنهاد احیای این معادن را در شرایط امروز کشور به دولت ارایه کرد و مورد پذیرش قرار گرفت. به همین دلیل یکی از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 98 همین امر بوده که مسوولیت آن را به ایمیدرو واگذار کرده است. ایمیدرو و بخش خصوصی در کنار یکدیگر تلاش می‌کنند تا با آغاز این طرح شرایط را برای بخش معدن و تولید فراهم کنند.

فولاد هرمزگان به عنوان یک صنعت پاک شناخته می‌شود

یونس مولایی بندرعباسی، رئیس واحد محیط‌زیست و بهداشت محیط شرکت فولاد هرمزگان گفت: ازجمله اقدامات فولاد هرمزگان در راستای رعایت مسائل محیط زیستی، احداث یک تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی به ظرفیت ۲۴۰ مترمکعب در روز است. این تصفیه خانه قابلیت این را دارد که علاوه بر فاضلاب‌های بهداشتی فولاد هرمزگان، فاضلاب‌های صنایع اطراف شامل فولاد کاوه و منطقه ویژه اقتصادی را نیز تصفیه نماید.

مهم‌ترین هدف فولاد سنگان، توسعه شهرستان خواف است

علی امرایی در نشست مشترک با فرماندار، امام جمعه، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت خواف که امروز 27 شهریور برگزار شد، توانمندسازی در منابع انسانی را از دیگر اهداف فولاد سنگان برشمرد و افزود: خوشبختانه نیروهایی جوان،ماهر و توانمند در فولاد سنگان مشغول به کار هستند که هدف آن‌ها، کمک به رشد و توسعه صنعت مملکت و در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری است.

شرکت فولاد خوزستان در فهرست ۴۰ شرکت برتر بورس تهران و فرابورس ایران قرار گرفت

به گزارش روابط عمومی، روز دوشنبه ۲۵ شهریورماه ۹۸ نشستی با حضور دکتر شاپور محمدی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و مدیران ارشد شفاف‌ترین شرکت‌های حاضر در بورس و فرابورس به منظور ارائه دستاوردها و اقدامات مثبت انجام شده که منجر به بهبود عملکرد شرکت‌ها شده است در سالن جلسات سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار گردید.

این گزارش حاکیست، با توجه به تجربیات بورس‌های اوراق بهادار در سطح بین‌الملل، شناسایی شرکت‌های ممتاز یا دارای موقعیت برتر اغلب بر پایه معیارهای نقدشوندگی سهام، میزان تاثیر‌گذاری شرکت بر بازار و برتری نسبت‌های مالی انجام می‌شود.

پنج ماهه امسال بیش از ۱۰۳ هزار تن شمش آلومینیوم تولید شد

آمار شرکت‌های بزرگ آلومینیوم سازی کشور ( ایرالکو، هرمزال و المهدی) در پنج ماهه نخست امسال گویای تولید ۱۰۳ هزار و ۵۹۳ تن دارد که در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۷ کاهش ۳۲ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایرنا، جداول آماری واحدهای تولیدی مزبور نشان می‌دهد که در مرداد ماه نیز این واحدها با افت ۳۲ درصدی در مقایسه با مرداد پارسال بالغ بر ۲۰ هزار و ۳۸۷ تن شمش آلومینیوم تولید داشتند که بیشترین افت تولید نسبت به پنج ماهه سال گذشته به ترتیب مربوط به هرمزال و المهدی ( بندرعباس ) است.

معادن ظرفیت محدودی دارند، باید به این مسئله خیلی جدی‌تر نگاه شود

خام‌فروشی مواد معدنی در حالی زیر ذره‌بین دولت و مجلس رفته که برخی معتقدند از آنجایی که امکانات و تکنولوژی فرآوری در ایران موجود نیست، بازارهای صادراتی کشورهای خارجی مورد هدف قرار می‌گیرند و برخی دیگر نبود بازارهای مصرف داخلی را عاملی برای صادرات مواد معدنی می‌دانند. 

البته فعالان معدنی خام بودن مواد معدنی را در صادرات قبول ندارند و آنها معتقدند هر مرحله‌ای از بهره‌برداری در زنجیره تولید ارزش‌ افزوده‌ای ایجاد می‌کند. اما از نگاه دولت و مجلس خام بودن به گونه‌ای تعبیر شده که اشتغال و ارزاوری را کاهش داده است.

اخذ عوارض ۲۵ درصدي از صادرات مواد خام معدني به گمرك ابلاغ شد

معاون وزير صنعت، معدن وتجارت گفت: روز ۲۶ شهريور موضوع اخذ عوارض ۲۵ درصدي براي صادرات مواد خام معدني ( سنگ آهن ) به گمرك جمهوري اسلامي ايران ابلاغ شد و از يكم مهرماه امسال شكل اجرايي به خود مي گيرد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از دنياي معدن، جعفر سرقيني روز چهارشنبه افزود: موضوع جلوگيري از صدور مواد خام معدني از سوي اهالي صنعت و فعالان اقتصادي مورد تاييد قرار نمي گيرد و براي سال ۹۸ ميزان هشت درصد عوارض پيش بيني شده بود، اما قيمت هاي بازار جهاني صدور مواد معدني از جمله كنسانتره سنگ آهن را شتاب بخشيد.

گل‌گهر سیرجان در تولید کنسانتره و گندله صدرنشین کشور شد

جمشید ملارحمن در جمع کارکنان گل گهر عنوان کرد: تولید کنسانتره سنگ آهن کشور در پنج ماه ابتدای امسال به بیش از ۱۹.۷ میلیون تن رسید که شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با تولید ۶.۷ میلیون تن،‌ بیشترین سهم تولید را  داشته است، این شرکت همچنین بالاترین سهم در تولید گندله سنگ آهن را نیز در اختیار دارد.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر سیرجان از صدرنشینی این شرکت در تولید کنسانتره و گندله سنگ آهن بین شرکت‌های معدنی کشور خبر داد و گفت: این شرکت ۶.۷ میلیون تن کنسانتره و پنج میلیون تن گندله در پنج ماه ابتدای سال ۹۸ تولید کرده است.

دولت از ذوب آهن اصفهان به عنوان نخستین تولید کننده فولاد در کشور حمایت کند تا برای تامین پایدار مواد اولیه، معدن خریداری کند / اولویت حفظ زنجیره تولید داخلی است

شیوا نیک وظیفه
امروز نشستی با حضور حمیدرضا فولادگر، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در اصفهان برگزار شد که در این نشست به موضوع عدم خام فروشی و اولویت دهی به تامین داخل تاکید شد. فولادگر در ادامه به مجموعه های موفقی که نیازمند مواد اولیه هستند اشاره کرد و ذوب آهن را از این موارد دانست. مجموعه ای که هیئت مدیره و مدیرعاملش از تمام ظرفیت شرکت و ارتباطات اجتماعی، رسانه ها، معتمدین و ...در کشور بهره گرفته تا این کارخانه که جبهه اول صنعت کشور محسوب میشود به اوج طلایی خود برسد.

امسال، ۱۵ میلیون تن به زنجیره فولاد کشور اضافه می شود

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره ایجاد محدودیت برای صادرات مواد معدنی گفت: ما برای صادرات نه محدودیت ایجاد کردیم نه ممنوعیت. بلکه شفافیت به وجود آوردیم.

صنعت مس به رکوردهای جدید دست می یابد/ توسعه ذوب خاتون آباد برای رسیدن به ظرفیت 120 هزار تن مس آند‌

مدیر طرح ذوب خاتون آباد خبر داد که به زودی رکوردهای جدید در صنعت مس کشور رقم خواهد خورد. به گفته کریمی فر، این رکوردها با اجرای طرح توسعه ذوب خاتون‌آباد از ۸۰ هزار تن به ۱۲۰ هزار تن و همچنین اجرای طرح اسید سولفوریک به ظرفیت ۶۰۰ هزار تن در سال، به دست می آید. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، علی کریمی فر افزود: در حال حاضر تغییر تکنولوژی با هدف افزایش ظرفیت و رعایت مسائل زیست محیطی در دست اقدام است.

خام فروشی ممنوع؛ تعرفه صادرات مواد خام معدنی افزایش می یابد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان گفت : با هدف کاهش روند خام‌فروشی محصولات داخلی، از ابتدای مهرماه امسال،‌ تعرفه صادرات مواد خام معدنی ۲۵ درصد بیشتر می‌شود.

سورنا ستاری شامگاه سه شنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در گلستان اظهار داشت: عرضه نفت تولید داخل به صورت خام به نقطه ضعفی برای کشور تبدیل شده و دشمنان به ویژه ایالات متحده آمریکا با تمرکز بر روی آن، تحریم های مالی و اقتصادی را به ایران تحمیل می کند.

وعده های سیمانی دولت عملی نشد؛ فروش محصول با قیمت ارزان به خارجی‌ها

یک کارشناس صنعت سیمان با گلایه از اینکه هنوز ترمینال های صادراتی برای سیمان وجود ندارد، گفت:متأسفانه تحرکی در بازار اتفاق نیفتاده و تولیدکننده مجبور است محصول خود را ارزان تر در بازارهای صادارتی فروخته و حتی حجم تولید خود را کاهش دهد.

علی محمد بُد با اشاره به اینکه مصرف سیمان در کشور تابع پویایی دو بخش پروژه های عمرانی و ساخت و ساز است، اظهارداشت: در حال حاضر با وجود تمام صحبت‌ها در رونق این دو بخش هنوز اقدام مؤثری انجام نشده و صنعت سیمان همچنان با مازاد تولید روبه رو است.

صدرنشینی گل‌گهر در تولید کنسانتره و گندله سنگ آهن

تولید کنسانتره سنگ آهن در 5 ماهه اول امسال به بیش از 19.7 میلیون تن رسید که شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با تولید 6.7 میلیون تن،‌ بیشترین سهم تولید را در اختیار داشته است، این شرکت همچنین بالاترین سهم در تولید گندله سنگ آهن را نیز در اختیار دارد.

هم در تولید اشتغال هم در تولید ارزش‌افزوده، محصول نهایی ارجح بر خام فروشی است

شیوا نیک وظیفه
وضع عوارض بر صادرات سنگ‌آهن این روزها بحث داغ در معدن کاران است. موضوعی که به‌واسطه برآورد کمبود سنگ‌آهن در سال‌های آتی وضع‌شده و حتی برخی مجموعه‌ها در حال حاضر نیز از نبود آن می‌نالند. ذوب‌آهن به عنوان مجموعه تأثیرگذار در تولید کشور نبود مواد اولیه را دلیلی بر تولید کمتر از ظرفیت خود می‌داند، از طرف دیگر معدن کاران این مجموعه را متهم به پرداخت‌های نامنظم می‌دانند و راهکار را تعدیل نیرو در این مجموعه بیان می‌کنند. در این خصوص گفتگویی با دکتر محسنی، عضو هیئت‌مدیره بورس کالای ایران که معاون سابق بازرگانی ذوب‌آهن اصفهان نیز بود، داشتیم.

برگزاری نشست مشترک مدیران منابع انسانی شرکت های تابعه ایمیدرو

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو)، مهدی صالحی در نشستی با مدیران منابع انسانی شرکت ها و مجتمع ها و طرح های تابعه اظهار کرد: مدیران منابع انسانی با همفکری و تعامل و ترسیم نقشه راه و در حوزه منابع انسانی می توانند بازوی موثر

و توانمندی برای مدیران بالا دستی در رعایت قوانین و مقررات و اجرای برنامه ها، استراتژی های سازمان باشند که نتیجه آن کاهش و رفع بندها و ایرادات دستگاه های نظارتی است.

سنگ آهنی ها، پیشتاز سرمایه‌گذاری زیست محیطی در معادن

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مرکز آمار ایران در جدیدترین گزارش نتایج آمارگیری از اطلاعات زیست محیطی معادن طی سال 96 اشاره کرد: از ٥٣٥٣ معدن فعال، ٤٧٥ میلیارد و 149میلیون ریال در بخش محیط زیست معادن در حال بهره‌برداری کشور سرمایه‌گذاری شده است.

سیه رخسار سپید آمال/ آبها در غم ما گهواره های گریان اند

غنیمتی هستم متعلق به همه ایرانیان.قصه من از دل خاک برخاسته است،سیه رخساری سپید آمال ام، امید دارم رخ آسمان ببینم، غنی تر شوم و در خانه دوستان مان و به دست فرزندان میهن مان،دُری ثمین شوم و ارزشیافزون هدیه آورم اما نمی دانم چرا چون آواره ای سرگردان سر از کشتی های عظیم جثه بر روی آب خروشان خلیج فارس بر می آورم. آب هایی که با امواج سهمگین و سراسر جوش و خروش خود از یدک کشیدن ما به عنوان تکه ای از ایران زمیناسفناکند .آبها در غم ما گهواره های گریان اند. شباهنگام که همه در خواب غفلت غنوده اندموقع جا به جایی من است.

امروز همه ما باید به حضور در پروژه از کوره به جاسک افتخار کنید

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد اکسین مجمع عمومی شرکت فولاد اکسین امروز یکشنبه ۲۴ شهریور در محل شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری با حضور نمایندگان سهامداران ، مدیرعامل و اعضای هیات مدیره، حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
در ابتدای این جلسه مدیرعامل شرکت فولاد اکسین که بعنوان دبیر جلسه حضور داشت،گزارش عملکرد سال ۹۷ را تشریح نمودند و در ادامه ضمن ارائه گزارش سال ۹۸ از تلاش پرسنل شرکت جهت تولید ورق های محیط ترش تقدیر و تشکر نمود. وی همچنین از تلاش های انجام شده جهت تسویه بدهکاری های شرکت و رفع شکایت حقوقی در این زمینه آن خبر داد.

اعتراض معدن‌داران به تصمیم وزارت صنعت/ صمدی:عوارض ۲۵درصدی معادن را تعطیل می‌کند

رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران با بیان اینکه در ماه‌های آتی به طور حتم روند تعطیلی معادن آغاز خواهد شد، گفت: با اعمال عوارض بر صادرات مواد معدنی به هیچ عنوان کار معدن برای فعالان این حوزه اقتصادی نخواهد بود.
سعید صمدی با اشاره به اینکه وزارت صنعت در طول شش ماه گذشته هیچ اقدام کارآمدی برای حل مشکلات معدن‌داران کشور انجام نداده است، اظهار داشت: جالب اینجاست اخیراً وزارت صنعت در اقدامی قابل تأمل به جای حمایت از بخش معدن کشور، عوارض 20 تا 25 درصدی برای صادرات محصولات معدنی لحاظ کرده است.

تحریم‌ها توان تولید را از تولیدکنندگان آلومینیوم گرفته است!

رئیس هیات مدیره شرکت نوین‌گداز امین که در زمینه تولید شمش‌های آلیاژی فعالیت می‌کند، درخصوص نبود زیرساخت‌های مناسب برای واردات یا صادرات، گفت: کشور ما در زمینه تولید شمش آلومینیوم اولیه، به کشورهای دیگر وابسته است و باید مواد اولیه مورد نیاز خود را از کشورهای هند و استرالیا وارد کند اما با این حال، علی‌رغم دانستن این موضوع در این سال‌ها اقدامی در جهت سهولت تامین آلومینا در کشور انجام نگرفته و با وضع تحریم‌ها اوضاع پیچیده‌تر نیز شده است. در حال حاضر راه‌های وارداتی و صادراتی کاملا بسته شده است.

تصمیمات دولت منجر به کاهش ۵۰ دلاری قیمت سیمان صادراتی شد

کامران وکیلی گفت: دولت می خواهد یک اشتباه را با یک اشتباه دیگر جبران کند. به نوعی هدفگذاری تولید 55 میلیون تن فولاد تعریف شده اما جانمایی کارخانجات فولاد در مناطق خشک و دور از بنادر عاملی شده تا ارسال مواد به آنها با مشکل مواجه شود و آن کارخانه ها در روند تولید با مشکلاتی مواجه شوند.
دبیر اتحادیه تولید و صادرکنندگان محصولات معدنی ضمن انتقاد به اعمال عوارض صادراتی ۲۰ تا ۲۵ درصدی گفت: تصمیمات نامناسب دولت باعث فروش سیمان صادراتی از ۷۰ به ۲۰ دلار شده است.

عمان می‌تواند در شرایط تحریم به پایگاه صادراتی ایران تبدیل شود

تشریح وضعیت کسب‌وکار، معرفی ظرفیت‌ها و زمینه‌های تجارت و سرمایه‌گذاری در عمان، موضوعی بود که طی نشستی با حضور نمایندگان تشکل‌های مختلف اقتصادی به همت اتاق مشترک ایران و عمان، مطرح شد.
عمان می‌تواند در شرایط تحریم به پایگاه صادراتی ایران تبدیل شود
به گزارش معدن نامه به نقل از اتاق بازرگانی ایران، محسن ضرابی در این نشست تأکید کرد: به منظور آشنایی بیشتر تجار و سرمایه‌گذاران ایرانی با بازار عمان تصمیم گرفتیم، جلسه‌ای را ترتیب دهیم و از تشکل‌های تخصصی علاقه‌مند به حضور در بازار عمان دعوت کنیم تا با محیط کسب‌وکار، مشوق‌ها و قوانین تجاری این کشور بیشتر آشنا شوند.

صادرات فولاد به مدار رشد بازگشت/ افزایش 37 درصدی صادرات فولاد شرکت های بزرگ

صادرات فولاد به مدار رشد بازگشت. میزان صادرات فولاد شرکت های بزرگ طی مرداد امسال، 37 درصد افزایش یافت. این در حالی است که صدور این محصول در ماه های گذشته با کاهش همراه شده بود.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، شرکت های بزرگ فولادساز کشور طی مرداد 98، حدود 633 هزار و 50 تن فولاد صادر کردند. این رقم طی مدت مشابه سال گذشته، 462 هزار تن بود.

اولویت گذاری دولت در راستای بازگشت ارز حاصل از صادرات فولاد و جلوگیری از صادرات بدون ضوابط / افزایش رکود حاکم بر بازار مسکن و به تبع آن بازار فولاد در نیمسال دوم / عدم وجود رقیب جدی در تولید تیرآهن و مدیریت بازار تیرآهن های ذوبی

شیوا نیک وظیفه
قیمت تمام شده شمش در هفته گذشته کاهشی بود. یکی از علتهای آن افت قیمت میلگرد بود البته تعطیلات تاسوعا و عاشورا هم بازار را تا حدودی نیمه تعطیل کرد. از طرف دیگر چشم انداز بازار فولاد به هیچ وجه خوش بینانه نیست. اکثر دست اندرکاران انتظار دارند قیمت آهن اسفنجی کاهش یابد. این امر می تواند منجر به پایین آمدن قیمت شمش گردد که عملا آن را به اوایل سال گذشته نزدیک خواهد کرد. در حالیکه تمامی عناصر تشکیل دهنده قیمت تمام شده مثل دستمزد ، آب ، برق ، گاز، حمل و نقل و غیره نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

افزایش 18 درصدی تولید مجتمع فسفات اسفوردی

میزان تولید کنسانتره مجتمع فسفات اسفوردی طی 5 ماهه نخست امسال، 18 درصد افزایش یافت.
به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مجتمع فسفات اسفوردی از ابتدای فروردین تا پایان مرداد 98، حدود 44 هزار و 186 تن کنسانتره فسفات تولید کرد. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 37 هزار و 495 تن بود.
میزان تولید این شرکت نسبت به برنامه (18 هزار و 500 تن)، 139 درصد رشد نشان می دهد.
همچنین طی 5 ماهه نخست امسال، 15 هزار و 644 تن کنسانتره فسفات ارسال شد که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال گذشته (3 هزار و 121 تن)، 401 درصد رشد نشان می دهد.

خام فروشی سنگ آهن، کل زنجیره فولاد را تهدید می کند

عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران تصریح کرد: این میل به سرمایه گذاری در معدن و غفلت از ارزش آفرینی واقعی و پایدار،واحدهای فولادی را در تامین مواد اولیه با یک چالش بسیار بزرگ مواجه ساخته که کل زنجیره فولاد را تهدید می کند.
سید حسین احمدی اظهار کرد : مصوبه عوارض 25 درصدی بر صادرات مواد اولیه ، توازن در زنجیره فولاد را در پی دارد. در سال های اخیر در واقع زنجیره فولاد به سمت توازن رفت و کارخانه های گندله سازی و آهن اسفنجی توسعه یافتند که البته مجوز تاسیس واحدهای فولادی جدید نیز صادر شد و متاسفانه تعدادی مجوز نیز در راه است.

ادامه روند فعلی باعث تعطیلی بسیاری از کارخانه های نورد خواهد شد

شیوا نیک وظیفه
اولین روز هفته با بازار آرامی برای مقاطع آغاز شد. این درحالیست که نرخ اکثر تولید کنندگان محصولات فولادی و کارخانجات میلگرد بدون تغییر اعلام شد و در بخش محصولات ذوبی میلگرد افزایش و تیرآهن کاهش یافت و نرخ اکثر تولید کنندگان شمش فولادی بدون تغییر اعلام شد. اکثر کارخانه‌های میلگرد، قیمت خود را نسبت به روز پنجشنبه بدون تغییر اعلام شد. به نظر می رسد آزاد سازی نسبی محصولات ذوبی باعث کاهش التهابات وعادی شدن اوضاع در اکثر سایزها شده است.

حضورمجتمع فولاد صنعت بناب در نمایشگاه بین المللی بازسازی سوریه

مجتمع فولاد صنعت بناب در نمایشگاه بین المللی بازسازی سوریه حضور پیدا می کند.
به گزارش معدن نامه به نقل از ایلنا، پنجمین نمایشگاه بین المللی بازسازی سوریه از 26 لغایت 30 شهریور 1398( 17 الی 21 سپتامبر 2019 ) در دمشق برگزار خواهد شد و این مجتمع بصورت فعال در آن حضور خواهد یافت تا به معرفی محصولات تولید خود بپردازد.

آهن اسفنجی فولاد بافت، آماده افتتاح رسمی است

رییس هیات عامل ایمیدرو خبر داد: کارخانه تولید آهن اسفنجی فولاد بافت،‌ آماده افتتاح رسمی است.

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا ، خداداد غریب پور یادآور شد: این کارخانه که از مجموعه طرح های فولاد استانی است، از ماه های اخیر به تولید رسیده و آماده افتتاح رسمی با حضور مقامات عالی است.

وی ادامه داد: علاوه بر واحد احیای مستقیم، زیرساخت های این پروژه نیز ایجاد شده و به صورت همزمان افتتاح خواهند شد.

وی ارزش سرمایه گذاری این طرح را ۱۳۴ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: ظرفیت تولید کارخانه آهن اسفنجی بافت، ۸۰۰هزار تن در سال است.

اولویت اصلی شرکت، ادامه توسعه در بالادست زنجیره برای تامین پایدار سنگ آهن و کنسانتره است

علی محمدی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در گفت و گو با نشریه رویداد با بیان این مطلب گفت: فولاد خوزستان خود را موظف می‌داند همچون گذشته در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی گام‌های موثر برداشته و نقش بی‌بدیل خود را پررنگ‌تر کند. از ابتدای سال نیز بر توانمندسازی سرمایه‌های انسانی، رضایت‌مندی و بهبود نگرش نیروی انسانی تاکید فراوان نموده‌ایم و این مهم جزو برنامه‌های اصلی این شرکت به شمار می‌رود.

افت تولید سه ماده معدنی در کلمبیا؛ پنجمین تولیدکننده زغالسنگ

تولید طلا، نیکل و زغالسنگ درکلمبیا طی سه ماهه دوم سال جاری میلادی با کاهش همراه بود.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از خبرگزاری رویترز تولید زغالسنگ در کلمبیا طی سه ماهه دوم سال 2019 میلادی با 4.5 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 18 میلیون و 900هزارتن رسید.

کلمبیا پنجمین تولید کننده زغالسنگ جهان است که در مدت مشابه سال 2018 میلادی 19 میلیون و 800 هزار تن زغالسنگ تولید کرده است.

افزایش صادرات سنگ آهن، واحدهای فولادی را با مشکل مواجه کرده است

رئیس انجمن تولید کنندگان فولاد کشور گفت: فولادسازهای بزرگ کشور به دلیل حجم بالای تولید به طور معمول یک تا دو میلیون تن سنگ آهن و یا گندله برای یک یا دو ماه آینده خود ذخیره می‌کنند؛ زیرا ممکن است مشکلاتی در حمل‌ونقل و... باعث کاهش این محصول شود. این در حالی است که این میزان ذخیره به حداقل رسیده است که امیدواریم با تصمیمات دولت این مشکل حل شود.

مدیران فناوری اطلاعات فولاد مبارکه از ایرانداک بازدید کردند

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه نشست آشنایی مدیران فناوری اطلاعات شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ایرانداک روز چهار‌شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ در تالار گفت‌و‌گوی ایرانداک برگزار شد.
در ابتدای این نشست طرح‌های پژوهشی تدوین نقشه راه فناوری اطلاعات پژوهشگاه با تمرکز بر پیشرفت‌های نوین در حوزه تجزیه و تحلیل اطلاعات توسط دکتر آزاده محبی، و طراحی چارچوب مفهومی بومی تعالی فناوری اطلاعات سازمانی توسط دکتر آرمان ساجدی‌نژاد، استادیاران پژوهشکده فناوری اطلاعات ارائه شد.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان میزبان مستعدان‌برتر اصفهانی

در ادامۀ برگزاری برنامه‌های بازدیدی از شرکت‌ها و صنایع بزرگ کشور به منظور آشنایی بیشتر اجتماع نخبگانی با مشکلات و مسائل موجود و همچنین آگاه‌سازی صاحبان صنایع و واحدهای‌ تولیدی و صنعتی از توان و قابلیت‌های نخبگان بومی، برنامۀ بازدید از خطوط تولید کارخانه فولاد مبارکه به همت بنیاد نخبگان استان اصفهان برگزار می‌شود.
شرکت فولاد مبارکه اصفهان، بزرگ‌ترین واحد صنعتی خصوصی در ایران و بزرگترین مجتمع تولید فولاد در کشور است که در شرق شهر مبارکه و در جنوب شهر زرین‌شهر در استان اصفهان قرار دارد.

سامانه توان ایران سامانه‌ای برای بهم‌رسانی نیازها و توانمندی های صنعتی‌/ تلاش برای پیاده سازی نهضت ساخت داخل با محوریت خود اتکایی در تولید کالاهای حساس

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت ، معدن وتجارت از تشکیل میزدوم تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو و نخستین میز صنعت برق و الکترونیک درآینده ای نزدیک خبرداد و گفت: در راستای توسعه تولید ملی سامانه‌ای به نام توان ایران با محوریت بهم رسانی نیازها و توانمندی های صنعتی طراحی و به صورت آزمایشی رونمایی شده است.

نخستین بازدید دکتر غفوری، در مقام مدیرعامل جدید فولاد خراسان از محل احداث پروژه کنسانتره سنگان

مدیرعامل فولاد خراسان با حضور در منطقه سنگان خواف، از آخرین وضعیت پروژه کارخانه کنسانتره سازی فولاد خراسان بازدید کرد.

دراین بازدید دکتر کسری غفوری تسریع در راه اندازی و رفع موانع به ثمر رسیدن پروژه سنگان را از اولویت‌های کاری خود برشمرده است.
در ادامه این بازدید مدیر عامل فولاد خراسان در نشستی با مدیران و کارشناسان شرکت «تهیه و تولید مواد معدنی شرق» ضمن بررسی مسایل این پروژه کلیدی، بر تسریع در پیشبرد آن و اتخاذ تدابیر ویژه برای برون‌رفت این پروژه از شرایط کنونی تاکید کرد.

شناسایی پنج محدوده فسفات و بوکسیت در کهگیلویه و بویراحمد/ عملیات اکتشاف در بیش 9 هزار کیلومتر مربعی از استان، هدفگذاری شده است

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: پنج محدوده فسفات و بوکسیت در استان کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده است. وی همچنین از عملیات اکتشاف بیش از 9 هزار کیلومتر مربع در این استان خبر داد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور که با هدف بررسی اقدامات صورت گرفته در حوزه های اکتشاف و احیای معادن کوچک به استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کرده بود، افزود: تاکنون در حدود سه هزار کیلومتر از مساحت این استان عملیات اکتشاف انجام شده است.

مدیرعامل فولاد خوزستان در پیامی فرارسیدن شهادت امام حسین (ع) و یاران باوفای ایشان را تسلیت گفت

متن پیام به شرح زیر است

 

السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا أَبَاعَبْدِاللَّهِ، وَ عَلَى الْأَرْوَاحِ الَّتِي حَلَّتْ بِفِنَائِكَ، عَلَيْكَ مِنِّي سَلاَمُ اللَّهِ أَبَداً مَا بَقِيتُ وَ بَقِيَ اللَّيْلُ وَ النَّهَارُ، وَ لاَ جَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنِّي لِزِيَارَتِكُمْ 

السَّلاَمُ عَلَى الْحُسَيْن، وَ عَلَى عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْن، وَ عَلَى أَوْلاَدِ الْحُسَيْن، وَ عَلَى أَصْحَابِ الْحُسَيْن

 

واردات چین در ماه آگوست 5.6 درصد کاهش یافت

میزان واردات چین در ماه آگوست 2019 برای چهارمین ماه متوالی نسبت به مدت مشابه سال قبل از ان 5.6 درصد کاهش یافت. 

به گزارش معدن نامه به نقل از پایگاه خبری بااقتصاد، مرکز ملی آمار چین میزان واردات این کشور را اعلام کرد که بر مبنای آن واردات چین در ماه آگوست 2019 نسبت به مدت مشابه سال قبل 5.6 درصد کاهش یافته است در حالی که اقتصاددانان پیش‌بینی کاهش 6 درصدی را در میزان واردات کشور اعلام کرده بودند.

اکنون چهارمین ماه متوالی است که واردات چین دچار کاهش می‌شود. در ماه جولای نیز این کشور شاهد کاهش 5.3 درصدی واردات بود.

تغییر ریل صنعت فولاد ایران در بازارهای جهانی

وزارت صنعت از برنامه خود برای تغییر ریل و اصلاح ساختار صادرات زنجیره فولاد رونمایی کرد. حسین مدرس‌خیابانی، قائم‌مقام بازرگانی وزیرصنعت ضرورت تدوین این سیاست تازه را افزایش مزیت صادراتی زنجیره فولاد، شامل سنگ آهن، شمش و مقاطع فولادی اعلام کرد اما به گفته او، از این عامل مثبت بهره درستی نبرده‌ایم به‌طوری که به‌دلیل سیاستگذاری غیرمتمرکز در مسیر زنجیره فولاد، صدور سنگ‌آهن افزایش یافته و در نتیجه دسترسی تولیدکننده‌های بزرگ ایرانی، به این ماده اولیه تولید فولاد، کاهش یافته است. 

ارایه تسهیلات ۱.۱ میلیارد یورویی بانک صنعت و معدن به چهار طرح فولادی

براساس آمارهای  بانک صنعت و معدن، چهار طرح فولاد میانه، سپید دشت، قاینات و شادگان در مجموع یک میلیارد و ۱۵۳ میلیون یورو از این بانک دریافت کردند که این رقم بیش از ۳۸ درصد تسهیلات تخصیصی به طرح های فولادی است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو،  فولاد قاینات با جذب ۲۹۳ میلیون یورو، میانه ۲۸۲ میلیون یورو و شادگان با ۲۸۰ میلیون یورو از این تسهیلات بهره مند شده اند. همچنین آهن اسفنجی  فولاد سفید دشت با جذب 298 میلیون یورو، بیشترین سهم از این تسهیلات را کسب کرد.

اشتغالزایی بیش از 4 هزار نفر 

از تهدید تا فرصت راهکارهای خروج از تنگناهای صادراتی در بازار فولاد

صنعت فولاد ایران در نیم قرن گذشته به‌خوبی رشد کرده است، به گونه‌ای که هم توانسته تجهیزات خود در این صنعت را تامین کند و هم به رتبه تولید دهم در رده جهانی برسد.

رشد 26درصدی تولید کاتد تا پایان مردادماه امسال

مدیرعامل شرکت مس گفت: تا پایان مردادماه سال جاری شرکت مس با رشد 26 درصدی نسبت به برنامه موفق به تولید 110 هزار و 390 تن کاتد شد.

فاز نیمه تعطیل بازار به خاطر تعطیلات پیش رو/ شاهد روند نزولی قیمت شمش در روزهای اخیر بودیم

شیوا نیک وظیفه

امروز ثبات قیمت در اکثر مبادی میلگرد مشهود است. محصولات ذوبی کم شده و به صورت موردی در دست تجار موجود است و حتی ردیفهای تیر ۱۴  ذوبی هم که دیروز از روی خط اعلام می شد، تقریبا باطل شده است. اخبار حکایت از تولید تیر ۱۸و ۲۲در روزهای پیش رودارد. تعطیلات پیش رو،امروز را هم در یک فاز نیمه تعطیل قرار داده است.

افزایش صدور مجوزهای معدنی طی چهار ماهه نخست 98/ اشتغال حدود 18درصد رشد یافت،‌ صدور گواهی کشف 30درصد

میزان صدور مجوزهای معدنی (گواهی کشف، پروانه اکتشاف و پروانه بهره برداری) طی 4 ماهه نخست 98 افزایش یافت. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، براساس واپسین گزارش معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، میزان صدور گواهی کشف معادن کشور از ابتدای فروردین تا پایان تیر به 176 فقره رسید. این رقم در مدت مشابه سال قبل، 135 فقره بود که حاکی از افزایش 30.4 درصد افزایش صدور گواهی کشف است.

وضعيت بازار آهن بسيار خوب است/ صادرات ماهانه 500 هزار الي 1 ميليون تن فولاد/ تحريم ها بر روي صادرات ما اثري نگذاشته است

رئيس سابق اتحاديه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات گفت: تحريم ها برروي صادرات اثري نگذاشته و ما هر ماه تقريبا 500 هزار تن صادرات داريم كه تا يك ميليون تن نيز مي رسد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از دنياي معدن، «محمد آزاد»، رئيس سابق اتحاديه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات، در خصوص وضعيت بازار آهن و فولاد گفت: وضعيت بازار آهن بسيار خوب است چرا كه تنها بازاري است كه در آن از كمبود عرضه كالا خبري نيست.

فولاد هرمزگان برای اولین‌بار در کشور کنفرانس تخصصی ریخته‌گری مداوم فولاد را در نیمه دوم سال ۹۸ با مشارکت مراکز پژوهشی و دانشگاهی کشور در بندرعباس برگزار خواهد کرد.

کاظمی افزود: با توجه به‌وجود بستری مناسب جهت استفاده از دانش، همفکری و تعامل شرکت‌های فولادی، انجمن‌های علمی نخبگان صنعتی و جامعهدانشگاهی کشور، فولاد هرمزگان برای اولین‌بار در کشور کنفرانس تخصصی ریخته‌گری مداوم فولاد را در نیمه دوم سال ۹۸ در شهر بندرعباس برگزار خواهد کرد.

وی در مورد اهداف این کنفرانس تصریح کرد: هدف اول این کنفرانس، شناسایی آخرین فناوری‌ها و دستاوردها در حوزه ریخته‌گری مداوم فولاد است.

پایان مرحله فنی-تخصصی ششمین آزمون استخدامی مجتمع فولاد خراسان

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه با برگزاری یک آزمون رقابتی، مراحل اولیه به کارگیری 202 نفر همکار جدید در مجتمع فولاد خراسان به انجام رسید و دارندگان برترین رتبه های آزمون کتبی و مصاحبه فنی-تخصصی ظرف ماه های آینده (تا پایان سال جاری) تدریجا برای شروع کار دعوت خواهند شد.

دولت علاقه‌ای به قیمت‌گذاری فولاد ندارد

رضا رحمانی گفت: در اقتصاد مقاومتی پروژه‌ای به نام طرح تکمیل زنجیره فلزات اساسی مانند فولاد، مس و آلومینیوم وجود دارد. زنجیره‌ها باید در توازن رشد کنند، در گذشته ایرادی که به صنعت فولاد وارد می‌شد، عدم توازن زنجیره تولید فولاد بود.

***مشکلات صنعت فولاد

وی مشکل بعدی صنعت فولاد را عدم توجه به جانمایی درست در احداث کارخانه‌ها دانست و گفت: برخی از کارخانه‌های فولاد بدون توجه به دسترسی به آب، مواد اولیه و… احداث شده‌اند و این امر باعث نگرانی برای تامین مواد اولیه شده است. بنابراین وزارت صمت علاوه بر بحث توسعه مجبور است به این مشکلات نیز توجه کند.

کمبود مواد اولیه با عدم دخالت دولت در قیمت گذاری پایان خواهد یافت

عضو هیات‎مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد معتقد است: تمامی مشکلات مربوط به کمبود مواد اولیه محصولات معدنی تنها با عدم دخالت دولت در قیمت گذاری دستور پایان خواهد یافت.

به گزارش معدن نامه به نقل از پیام آوران معدن و فولاد، بهادر احرامیان، با بیان اینکه ما طرفدار اقتصاد رقابتی و بازار آزاد هستیم، عنوان کرد: اگر نرخ تمامی مواد اولیه محصولات معدنی از طریق بازار قیمت گذاری شود؛ قطعا عرضه و تقاضا با یکدیگر برابری خواهند کرد. قیمت گذاری دستوری به نوعی ایجاد اخلال در بازار است. کنترل قیمت‎ ها، منشأ آشفتگی های موجود بود که همچنان ادامه دارد.

فرصت‌های شغلی در کنار احداث کارخانه تولید ورق گالوانیزه

هر کارخانه صنعتی و تولیدی که احداث می‌گردد فرصت‌های شغلی جدیدی در کنار خود ایجاد می‌کند. تمرکز بر روی این موقعیت‌ها و فرصت‌ها باعث ایجاد کارآفرینی و کسب درآمد می‌گردد. معمولا کسانی که این فرصت‌ها را زودتر از دیگران شناسایی می‌نمایند پیشتاز و موفق‌تر خواهند بود.

بسیاری از مواقع احداث یک بنگاه صنعتی در یک منطقه می‌تواند حتی بر فرهنگ مردم آن منطقه نیز تاثیرگذار باشد، اقتصاد منطقه را تحت الشعاع خود قرار داده و باعث تغییر در سبک کسب و کارهای موجود از قبل شود.

در صنعت گالوانیزه و احداث خطوط گالوانیزه نیز فرصت‌های زیادی وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها اشاره می‌گردد:

رویکرد جدید فولاد مبارکه بومی‌سازی فرآیندهاست

یازدهمیــــــــــن نمایشگـــــــــاه بین‌المللی متالـــــورژی، فــــولاد، ریخته‌گـــــری، ماشیــــن‌آلات و صنایـــع وابسته با حضـــور مدیرعامل فـــولاد مبارکه، مدیرکل دفتر صنایع معدنی و مشاور معــــاونت امور معــــــادن و صنایع معدنی، مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان و بیش از 120 شرکت فعال در حوزۀ فولاد، متالورژی و صنایع وابسته از 10 تا 13 شهریورماه در محل دائمی برگــــزاری نمایشگاه‌های اصفهان برگزار شد.

شهرک های علمی و تحقیقاتی، دانشگاه و شرکت های دانش بنیان بازوی توسعه تکنولوژی

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه به همراه جمعی از معاونان و مدیران این شرکت روز شنبه نهم شهریورماه، ضمن بازدید از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و شرکت‌های فناورِ مستقر در آن با سرپرست این مرکز دیدار کردند و راهکارهای تعامل حداکثری صنعت با شهرک علمی و تحقیقاتی و دانش‌بنیان را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

معدن نیمه فعال زغال سنگ سپوهین، جان می گیرد

معدن نیمه فعال زغال سنگ سپوهین با اجرای طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، فعال می شود. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، در راستای طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، قرارداد مشارکت در سرمایه گذاری معدن زغال سنگ سپوهین با حضور سرمایه گذار، معدن دار، مدیراجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح و مسئول سرمایه گذاری ایمپاسکو در محل معدن امضا شد.

تغییر و تحول در راستای بهبود وضعیت است

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه ایرج ترابی در چهارمین روز از نمایشگاه بین المللی متالورژی، فولاد، ریخته گری، ماشین آلات و صنایع وابسته در اصفهان در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایراسین که آیا یازدهمین نمایشگاه فولاد توانسته مراحل رشد و بلوغ خود را نسبت به سالهای گذشته طی کند، گفت: امسال نمایشگاه بلحاظ استقبال بسیار خوب مخاطبان و همینطور با نظرسنجی ها و ارزیابی هایی که در این چندروز بعمل آمده، متفاوت از سنوات گذشته بوده است و این استقبال، گویای این پیام است که که ما علاقمندیم در فضایی گردهم آییم و این گردهمایی، فرصتی برای مذاکره و هم افزایی است.

زنجیره ارزش ذوب آهن، نیازمند سنگ آهن و معدن

تکمیل زنجیره ارزش ذوب آهن، نیازمند برخورداری از سنگ آهن و در اختیار گرفتن معدن است.

دکتر حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در حاشیه بازدید از غرفه ذوب آهن در نمایشگاه متالورژی اصفهان در گفتگو با خبرنگار ما گفت : تاسیس ذوب آهن اصفهان به واقع مسئولیت اجتماعی به تمام معناست. این شرکت مادر صنعتی با جذب نیرو از سرتاسر ایران نقش موثری در اشتغالزایی و توسعه شهرهای پیرامون داشته است. در حوزه ورزش،ایجاد فضای سبز،بهره گیری از پساب و... نیز زبانزد می باشد. 

وضع عوارض به معنای توقف صادرات نیست

به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت سنگ‌آهن و مشتقات آن از اول مهرماه مشمول عوارض صادراتی ۲۵ درصدی خواهد بود. این پیشنهاد هم‌اکنون به امضای وزیر صنعت رسیده و به هیات دولت ارسال شده است، اما تصمیم نهایی را هیات دولت اتخاذ خواهد کرد. هدف از این تصمیم حمایت از صنایع مصرف‌کننده این محصولات است تا با کاهش خام‌فروشی ارزش افزوده بیشتری در کشور حاصل شود. در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر نیاز واحدهای فولادی به سنگ‌آهن و مواد معدنی و صنعتی حاصل از آن مخابره شده بود که نشان می‌دهد این تصمیم در مسیر حمایت از زنجیره ارزش در کشور گرفته شده است.

کارخانه احیاء مستقیم شماره یک فولاد بافت کرمان آماده بهره برداری شد

بنابر اعلام فولاد بافت، قائم مقام مدیرعامل فولاد بافت با اعلام این خبر افزود: ظرفیت فاز یک طرح فولاد بافت ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی است و با بهره برداری از آن برای ۳۰۰ نفر اشتغال مستقیم و برای حدود ۲۵۰۰ نفر نیز اشتغال غیرمستقیم ایجاد می شود.

به گزارش معدن نامه به نقل از پیام آوران معدن و فولاد،  با حضور مقام های عالی کشور کارخانه احیاء مستقیم شماره یک طرح فولاد بافت با مشارکت گروه مالی گردشگری در آینده نزدیک افتتاح و به طور رسمی به بهره برداری می رسد.

اعطای «گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاه» به مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران

رئیس مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران از اعطای «گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاه» از سوی مرکز ملی تایید صلاحیت ایران به این مرکز خبر داد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مجید وفایی فرد ضمن بیان این مطلب گفت: گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاه براساس استاندارد ISO/IEC 17025 از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران (سازمان ملی استاندارد ایران) بوده و این گواهینامه، مهم ترین مدرک تاییدیه دقت و صحت نتایج آزمون آزمایشگاهی در سطح کشور است.

نقطه قوت اعضای این سندیکا گستردگی جغرافیایی و ظرفیت بالای تولید بالقوه

مهدی ملک ثابت، عضو هیات مدیره سندیکای لوله و پروفیل فولادی ایران گفت:
بزرگترین نقطه قوت اعضای این سندیکا گستردگی جغرافیایی و ظرفیت بالای تولید بالقوه اعضای این سندیکا در سراسر ایران است.
از لوله و پروفیل فولادی ۶۰۰ گروه کالایی تولید می شود که در ساخت زیربنایی و تاسیسات گرفته تا محصولات نهایی کاربرد دارد
تامین مواد اولیه واحد های تولیدی یکی از مهمترین موضوعات اعضای این سندیکا در سالهای جاری است.

 

اجراي دستور جهانگيري براي حل مشكل تامين مواد اوليه ذوب آهن و فولادمباركه

مديركل معدن وزارت صنعت با اعلام ممنوعيت صادرات سنگ آهن توليدكنندگان دولتي از اجراي دستور معاون اول رئيس جمهور براي حل مشكل تامين مواد اوليه ذوب آهن و فولادمباركه خبر داد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از دنياي معدن، سيف الله اميري در جريان يازدهمين نمايشگاه بين المللي فولاد، متالوژي و ريخته گري با اعلام ممنوع شدن صادرات سنگ آهن توسط توليد كنندگان دولتي گفت: ذوب آهن و فولادمباركه مشكل تامين مواد اوليه دارند كه طبق دستور معاون اول رئيس جمهور بايد از طريق اولويت تامين نياز داخل برطرف شود .

غریب پور: نیازمند پژوهشی برای مقایسه شرکت های معدنی ایران با نمونه های جهانی هستیم/ رییس انجمن مهندسی معدن: در دوره رونق معادن،‌"بهره وری" کاهش می یابد

رییس هیات عامل ایمیدرو خواستار انجام پژوهشی برای مقایسه عملکرد شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی ایران با شرکت های مشابه در جهان شد. غریب پور تاکید کرد: انجمن مهندسی معدن در نشست های به روزآوری استراتژی ایمیدرو حضور یابد. 

دریافت مقام نخست سومین دوره مسابقات سراسری تولید و بازیافت فلزات

به گزارش خبرنگار روابط عمومی، تیم یاد شده متشکل از خلیل سعدیان و جادر مالحی‌زاده از معاونت بهره‌برداری و سجاد حاجی‌پور از معاونت خرید، این طرح را با هدف ورود فولاد خوزستان به توسعه رویکرد خلاقیت، نوآوری و آماده‌سازی زیرساخت‌های آن انجام دادند.

برنامه پیاده سازی نظام کنترل مدیریت با حضور 10 شرکت بزرگ معدن و صنایع معدنی

رئیس هیات عامل ایمیدرو از برنامه پیاده سازی نظام کنترل مدیریت با حضور 10 شرکت بزرگ معدن و صنایع معدنی توسط این سازمان خبر داد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور در نشست شرکت های بزرگ  معدن و صنایع معدنی با محوریت تسریع در افزایش سرمایه و هدایت آن به سمت طرح های توسعه ضمن بیان این مطلب، اظهار داشت: ایمیدرو در هفته جاری کارگروه کنترل مدیریت در 10 شرکت بزرگ  معدن و صنایع معدنیرا راه اندازی می کند.

استرالیا 2.3 میلیارد دلار در اکتشاف سرمایه گذاری کرد

هزینه اکتشاف در استرالیا طی سال مالی 2019-2018 میلادی از مرز 2.3 میلیارد دلار استرالیا عبور کرد. انجمن مواد معدنی استرالیا، رشد سرمایه گذاری در این حوزه را تضمینی برای رفاه بلند مدت آن کشور دانست. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از وب سایت اینترنشنال ماینینگInternational Mining هزینه های بخش اکتشاف این کشور در سال مالی 2019-2018 میلادی به 2 میلیارد و 300 میلیون دلار استرالیا (یک میلیارد و 540 میلیون دلار آمریکا) افزایش یافت که نسبت به مدت مشابه سال مالی پیش از آن 19 درصد رشد سرمایه گذاری را نشان می دهد.

برگزاری اولین کنفرانس تخصصی ریخته‌گری مداوم فولاد از سوی فولاد هرمزگان

فولاد هرمزگان برای اولین‌بار در کشور کنفرانس تخصصی ریخته‌گری مداوم فولاد را در نیمه دوم سال ۹۸ با مشارکت مراکز پژوهشی و دانشگاهی کشور در بندرعباس برگزار خواهد کرد. 

اولویت فولاد خراسان به ثمررساندن پروژه کنسانتره سنگان

مدیر عامل جدید فولاد خراسان  بر رسالت بزرگ فولاد خراسان در تکمیل طرح کنسانتره در سنگان  تاکید نمود.

دکتر کسری غفوری مدیر عامل فولاد خراسان در روز شنبه 9 شهریور ماه 1398 در مراسم تودیع و معارفه به ایفای نقش سنگین فولاد خراسان و عزم ملی و محلی برای به بهره برداری رسیدن پروژه کنسانتره سنگان اشاره کرد.

7 طرح معدن و صنایع معدنی با اشتغالزایی 6 هزار و923 نفر آماده افتتاح است

رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: 7 طرح در حوزه معدن و صنایع معدنی با اشتغالزایی 6 هزار و 923 نفر آماده افتتاح است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، خداداد غریب پور افزود: 7 طرح در حوزه معدن و صنایع معدنی با اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم 6 هزار و 923 نفر آماده افتتاح در استان های کرمان، زنجان، خراسان جنوبی و اصفهان هستند.