اکتبر 2019

ششمین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی معدن و صنایع معدنی استرالیا

ششمین کنفرانس بین‌المللی معدن و منابع استرالیا ( ایمارک) از  ششم تا نهم آبان سال جاری در شهر ملبورن استرالیا در حال برگزاری است. سیاستگذاران، سرمایه‌گذاران، صاحبان معادن، مبتکران، صاحبان فناوری و دانشگاهیان از 50 کشور دنیا در این کنفرانس بین‌المللی حضور دارند.

گفتنی است شرکت ملی صنایع مس ایران تنها شرکت غرفه دار ایرانی در IMARC 2019  است.

تامین ۱۰ درصد نیاز کشور به فولاد توسط کاوه جنوب کیش

رئیس بنیاد مستضعفان در بازدید از کارخانه فولاد کاوه جنوب کیش گفت: با افتتاح فاز دوم فولاد کاوه در سال ۹۹ حدود ۱۰ درصد نیاز کشور به فولاد در این کارخانه تامین می‌شود. به گزارش روابط‌عمومی بنیاد مستضعفان، سیدپرویز فتاح که برای بازدید از چند طرح اقتصاد مقاومتی به استان هرمزگان سفر کرده است؛ در بازدید از کارخانه فولاد کاوه جنوب کیش گفت: ما در کارخانه فولاد کاوه اثری از تحریم، محدودیت و ناتوانى نمی‌بینیم. فولاد کاوه نماد اقتصاد مقاومتی و کار و تلاش جوانان ایرانی است. 

۱۰۲ هزار متر حفاری در بخش اکتشافات معدنی

سازمان توسعه ونوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)  به همراه واحدهای تحت پوشش، در بخش اکتشافات معدنی، پارسال ۱۰۲ هزار متر حفاری معدنی با هزینه ۹۴۷ میلیارد ریال انجام داد.

موضوع مهمی که در این ارتباط باید مورد توجه قرار گیرد، این است که این میزان حفاری، در شرایط تحریم های ظالمانه و فشارهای خارجی اجرا شده و عملیات اکتشافی انجام شده، شامل اکتشاف های عمومی، شناسایی و پی جویی بوده که بطور عمده مربوط به سنگ آهن، زغال سنگ، بوکسیت، عناصر نادرخاکی، طلا و مس بود.

جلسه راهكارهای افزايش اثربخشی دوره های آموزشی HSE

به گزارش خبرنگار روابط عمومی، در اين جلسه بعد از بحث و تبادل نظر اعضا پيرامون آموزش های HSE، مقرر گرديد ضمن تقويت و بازنگری اعضای كميته مشترک بين مديريت های آموزش و HSE و تهيه تقويم جلسات، ارائه راهكارهای اجرايی برای تقويت و افزايش اثربخشی دوره های آموزشی HSE با تمركز بيشتر بر روی آموزش های پيمانكاران و ارسال صورت جلسه برای اعضا مورد توجه قرار گيرد.

برندسازی در صنعت فولاد

برندسازی در صنعت فولاد با صنایع کوچک و سایر محصولات عمومی و مصرفی در زندگی روزمره دشوارتر و پیچیده‌تر و پرهزینه‌تر می‌باشد. بسیاری از برندها مثل کوکاکولا، نایک، بنز، مک‌دونالد، سونی، اپل و ... توسط عموم مردم شناخته‌شده است و حتی بسیاری از مردم از طریق حواس مختلف خود آنها را تجربه‌کرده‌اند. یک برند را با حس لامسه، یکی با حس چشایی، بویایی، یکی بینایی، یکی شنوایی و یا مجموعه‌ای از این حواس، اما عموم مردم شاید نام‌ها و برندهای زیر را نشناسند:

در سال رونق تولید به همت وزیر، فولادسازان و سندیکای لوله و پروفیل رونق به صنایع پایین‌دستی بازگشت

شیوا نیک وظیفه

شهریورماه سال گذشته نامه‌ای از وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شد که طبق آن، جعفر سرقینی به فولادسازان در خصوص رانت زدایی برای معاملات صورت گرفته در بورس کالا و اصلاح قیمت‌های خود متناسب با قیمت‌های فعلی کشف‌شده از تاریخ 1 مرداد تا 20 شهریورماه همان سال، دستور دریافت مابه‌التفاوت قیمتی را ابلاغ کرد.

کاهش میزان تولیدات شمش خالص آلومینیومی در جهان

چین بزرگ‌ترین تولیدکننده شمش خالص آلومینیومی در دنیا، در ماه سپتامبر، بیشترین میزان کاهش را داشته، به گونه‌ای که حدود سه درصد میزان تولیدات این کشور نسبت به ماه قبل از آن، کمتر شده است؛ البته میزان تولیدات در تمام دنیا در ماه گذشته دارای شیب نزولی و کاهشی بوده است.

افتتاح مرحله دوم مجتمع فولاد کویر دامغان

هدی رنجبری مدیرعامل مجتمع فولاد کویر دامغان گفت: فاز دوم مجتمع فولاد کویر دامغان با سرمایه گذاری 300 میلیارد تومان و ایجاد اشتغال برای 200 نفر ، نخستین واحد کشور است که آهن اسفنجی را به طور مسقیم تولید می کند.
وی افزود: در این واحد، سنگ آهن با حذف مراحل کنسانتره و گندله سازی، مستقیم به آهن اسفنجی با عیار 94 درصد تبدیل می شود و در صنایع فولاد کاربرد دارد .
وی ظرفیت اشتغالزایی این خط تولید را 200 نفر اعلام کرد و گفت : هم اکنون در مجموع 500 نفر در مجتمع فولاد کویر دامغان کار می کنند.

دستگاه‌های ایرکاندیشن پست 230 کیلو ولت با تغییر در طراحی و برخی از قطعات راه‌اندازی شد.

وی افزود: حسب فرمایشات مقام معظم رهبری در سال رونق تولید به علت مقابله با تحریم و انگیزه برای اتکا به قدرت تولید داخلی و جلوگیری از تحمیل هزینه‌های خرید و عدم تطابق بعضی از دستگاه‌های قدیمی با نیازهای جدید شرکت با حمایت بی‌وقفه رییس تهویه و تبرید و تلاش و کوشش تمامی کارکنان زحمتکش کولرشاپ از جمله آقایان احمد شرفی و مسعود دهقانی موفق به طراحی و ساخت دستگاه جمع آوری گازهای مبرد در کارگاه کولرشاپ شرکت فولاد خوزستان شدیم.

عملکرد بخش‌های ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت فولاد خوزستان زیر ذره بین

با اقدامات صورت گرفته توسط این واحد در سال‌های گذشته نتایج قابل توجهی در زمینه کنترل آلودگی‌های زیست محیطی و افزایش ایمنی و سلامت کارکنان صورت گرفته است. در ادامه می‌توانید اقدامات و نتایج آن را بخوانید.

مدیریت HSE فولاد خوزستان با چه هدفی فعالیت می‌کند؟

درخشش مدال حمایت از تولیدات داخلی بر سینۀ فولاد مبارکه‏

وی تصریح کرد: بخش اعظمی از بی‌نیازی کشور از محصولات زنجیرۀ فولاد مدیون تلاش و تخصص فولاد مبارکه است.
خداداد غریب‌پور طی سخنانی در مراسم افتتاحیۀ این همایش گفت: نکتۀ مهم این است که صنعت نسوز صددرصد خصوصی است و این ویژگی بی‌نظیر این صنعت است.
وی تأکید کرد: ما به دنبال تأمین مواد اولیه با اکتشافات جدید در زمینۀ معادن دولومیت و... هستیم.
غریب‌پور یادآور شد: ۵۰۰ هزار تن از ظرفیت ۷۰۰ هزار تنی این صنعت فعال است و امیدواریم با تأمین مواد اولیه، این صنعت با ظرفیت بیشتری کار کند و سرمایه‌گذاری‌های صورت‌گرفته، وارد مدار تولید شود.

تعمیر اساسی پایۀ آنیل واحد آنیلینگ و شست‌وشوی الکترولیتی

محمدعلی ایرانپور افزود: پس از این‌که شرکت سازندۀ پایۀ آنیل، که از تجهیزات خاص شمرده می‌شود، از تعمیرات اساسی یک پایۀ یدک واحد آنیلینگ سر باز زد و تعمیرات را منوط به دریافت هزینۀ بسیار زیاد و عدم تضمین در عملکرد اعلام کرد، مدیریت ناحیۀ نورد سرد خواستار بازگشت پایه به تعمیرگاه مرکزی شد. در ادامه باتوجه‌به توقف یکی از پایه‌های اصلی واحد آنیلینگ به‌دلیل شکستگی از ناحیۀ فلانچ موتور، پایۀ اصلی از مدار خارج و تصمیم بر آن شد که پایۀ یدک جایگزین شود.

رشد ۹۱ درصدی سود نسبت به مدت مشابه سال قبل

طهمورث جوانبخت با بیان این که شرکت در مدت مشابه سال قبل ۳۲۸ ریال سود برای هر سهم شناسایی کرده بود، تصریح کرد: علت اصلی رشد ۹۱ درصدی سود در ۶ ماهه اول سال جاری، افزایش ۱۰۴ درصدی درآمدهای عملیاتی 6 ماهه امسال (افزایش از مبلغ 98 هزار و 101 میلیارد ریال به 200 هزار و 337 میلیارد ریال) در مقایسه با دوره مشابه سال قبل می باشد. که به لحاظ ریالی رکورد محسوب می گردد.
وی درآمد حاصل از فروش داخلی را معادل 166 هزار و 788 میلیارد ریال و درآمد حاصل از صادرات را معادل 33 هزار و 549 میلیارد ریال در ۶ ماهه اول سال جاری اعلام کرد.
افزایش ۱۲۵ درصدی سود ناخالص نسبت به دوره مشابه سال قبل

تعمیرات تخصصی و اساسی کوره شمارۀ دو واحد آهک‌سازی با موفقیت انجام شد

سرپرست واحد آهک‌سازی ضمن اعلام این خبر گفت: واحد آهک‌سازی فولاد مبارکه وظیفۀ تأمین آهک پختۀ موردنیاز ناحیۀ فولادسازی را بر عهده دارد. این واحد دارای دو کوره از نوع دوار با پیش گرم‌کن عمودی است و به‌منظور حفظ کیفیت محصول تولیدی و حفظ آماده‌به‌کاری کوره‌ها، به‌صورت سالانه، برای تعمیرات اساسی کوره‌ها برنامه‌ریزی می‌کند.

بومی‌سازی والوهای کنترلی تنظیم قوس کوره‌های قوس الکتریکی

در همین خصوص عباس محمدی رئیس دفتر برنامه ریزی، کنترل و نگهداری تعمیرات فولاد سازی به سؤالات خبرنگار فولاد این‌گونه پاسخ داد:
کار این سیستم چیست و چه اهمیتی دارد؟
این سیستم همان‌طور که از نام آن مشخص است، وظیفۀ تنظیم دکل فازهای کوره و به‌تبع آن تنظیم فاصلۀ الکترودها از سطح ذوب را دارد که باعث عملکرد روی قوس می‌شود. سیستم تنظیم الکترودها در موارد بسیاری اهمیت دارد، ازجمله کاهش زمان تخلیه تا تخلیه (tap to tap)، بهینه شدن مصرف الکترودهای گرافیتی، افزایش کیفیت ذوب، بهینه شدن مصرف نسوز، بهینه شدن مصرف انرژی الکتریکی کوره‌های قوس و... .

تدوین برنامه جامع زیست محیطی ذوب آهن اصفهان

مهندس مکاری در این خصوص گفت : پیرو چالش هایی که در خصوص مسائل زیست محیطی که ذات همه صنایع است و ذوب آهن اصفهان نیز به عنوان نخستین تولید کننده فولاد کشور از این قاعده مستثنی نیست  با وجود پیگیری ها و اقدامات مثبتی که کارخانه به ویژه در سال های گذشته با اجرای پروژه های زیست محیطی انجام داده است،تدوین برنامه جامع زیست محیطی ذوب آهن اصفهان (سند راهبردی محیط زیست) مطابق با نظر سازمان محیط زیست استان و در خواست مسئولین شهرستان، در دستور کار شرکت قرار گرفته است.  

عرضه تيرآهن، ميلگرد، سرب و طلا در نخستين روز هفته در بورس كالا

تالار محصولات صنعتي و معدني بورس كالا امروز (شنبه) ميزبان عرضه ۹ هزار و ۹۰۰ تن تيرآهن، ۳ هزار و ۳۰۰ تن سبد ميلگرد، ۵۰ تن سرب و ۳۰ كيلوگرم شمش طلا است.

به گزارش دنياي معدن، هشت هزار و ۹۷۷ تن قير و پنج هزار تن گوگرد در تالار صادراتي بورس كالاي ايران عرضه ميشود.

اين گزارش حاكي است، ۲۴ هزار و ۵۸۵ تن مواد پليمري، مواد شيميايي، گوگرد و قير نيز در تالار فرآورده هاي نفتي و پتروشيمي عرضه ميشود.

بازار فرعي بورس كالاي ايران نيز در اين روز عرضه يك هزار و ۷۱۰ تن نخ پلي استر را تجربه مي كند.

معامله ۲۸ هزار تن محصول فولادي در بورس كالاي ايران

نیازمند تغییر نگرش در سرمایه گذاری صنایع هستیم / تقاضای مس در سال‌های آینده ۲ و نیم میلیون تن افزایش می‌یابد و ما باید از این فرصت برای افزایش تولید استفاده کنیم

در میان صنایع فلزی، صنایع فلزات غیرآهنی به‌رغم کاربرد فراوان و ارزش افزوده بالای محصولات و آلیاژهای آنها، کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در این خصوص عنوان کرد: ایران جایگاه هشتم را در جهان از نظر ذخایر مس دارد، ۳۴.۵ میلیون تن مس خالص ذخیره که  معادل ۴.۱۵٪ ذخایر جهان است. 

حضور معاون رئیس جمهور در نمایشگاه فولاد خراسان

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با حضور در نمایشگاه دائمی توسعه تکنولوژی و ساخت داخل فولاد خراسان در شهرک فناوری استان خراسان رضوی، از نزدیک با اقدامات بومی سازی و نیازهای فناورانه فولاد‌خراسان و حجم سرمایه گذاری انجام شده، آشنا شد.

دکتر سورنا ستاری در این بازدید ضمن قدردانی از اقدامات فولاد خراسان ، سازمان ایمیدرو و انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در حوزه های توسعه تکنولوژی و بومی سازی گفت:  علیرغم شرایط تحریم فعالیت ها و   اقدامات خوبی در صنایع معدنی ایران در توسعه تکنولوژی و بومی سازی رخ داده است.

برنامه‌ وزارت صمت برای تامین مالی بنگاه‌ها

برنامه‌های وزارت صمت برای تامین مالی بخش صنعت و معدن، موضوع نشست معاونت طرح و برنامه این مجموعه با شماری از شرکت‎ها در راستای اتمام طرح‌ها و پروژه‌های نیمه‌تمام بود. علیرضا‌ هادی مدیر کل دفتر امور طرح‌ها و تامین مالی وزارت صمت در این نشست گفت: یکی از وجوه تامین مالی، مراجعه به سرمایه‌های سرگردان مردمی با استفاده از ابزارهای موجود در بازار سرمایه است. 

تحریم‌ های آمریکا علیه فولاد ترکیه لغو شد

پس از تهدید اخیر آمریکا برای افزایش تعرفه واردات فولاد ترکیه از ۲۵ به ۵۰ درصد، ترامپ به وزارت خزانه‌داری دستور داد همه تحریم‌ها علیه آنکارا لغو شود. 

فرمان لغو تحریم‌ها علیه ترکیه در پی توقف عملیات نظامی این کشور در شمال شرقی سوریه صادر شد اما برخی از ناظران تهدید اولیه را یک تهدید توخالی دانستند که هیچ تاثیری روی جریان تجارت فولاد آمریکا و ترکیه نداشته است.

افزایش تعرفه‌ها علیه واردات فولاد ترکیه به ۵۰ درصد هفته گذشته از سوی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا از طریق توییتر اعلام شده بود ولی رسما هرگز اجرایی نشد.

ظرفیت بالایی در معادن کوچک برای خاک های نسوز داریم/ حمایت های چندجانبه ایمپاسکو برای احیا و توسعه معادن کوچک

مجری و دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس خبر داد: ظرفیت بسیار بالایی در معادن کوچک برای خاک های نسوز داریم. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، رضا عظیمی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: اردیبهشت امسال، طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس به عنوان طرح اقتصاد مقاومتی آغاز به کار کرد.

وی افزود: ایمپاسکو در راستا اجرای طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک، حمایت های چند جانبه از جمله نیاز فکری، داده و آمار، مشاوره، کارشناسی، خرید و فروش تضمینی را انجام می دهد.

صادرات ۶ ماهه فولاد بیش از ۵.۸ میلیون تن ثبت شد

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران میزان صادرات ۶ ماهه نخست امسال را پنج میلیون و ۸۹۷ هزار تن ثبت کرد که از این رقم ۶۱.۸ درصد اختصاص به فولاد خام (میانی) و ۱۸.۵ درصد میلگرد دارد.

بر پایه جداول آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، صادرات تولیدات فولادی در دوره این گزارش به رقم یک میلیون و ۸۷۶ هزار تن رسید که نسبت به ۶ ماهه ابتدایی ۹۷ رشد ۳۷ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین مجموع صادرات فولاد میانی (خام) برابر با چهار میلیون و ۲۱ هزار تن بود که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته ۴۳ درصد افزایش دارد.

از تولید و صادرات شمش آلومینیوم تا توسعه اکتشافات در شرکت آلومینیوم جاجرم

مدیرعامل آلومینای جاجرم گفت: پروژه تولید شمش آلومینیوم از ابتدای امسال در این شرکت کلید خورد و در هفت ماهه امسال موفق به تولید سه هزار و 500 تن شمش شدیم.

به گزارش معدن نامه به نقل از معدن 24، تورج زارع ‌روزچهارشنبه اول آبان‌ماه در گفت‌وگویی اظهار کرد:‌ در این مدت تولید آلومینا به دلیل توقف فعالیت معدن «تاش» نسبت به پارسال کاهشی بود، اما با برنامه ریزی انجام شده به زودی شاهد بازگشایی این معدن خواهیم بود.

وی بیان داشت:‌ در هفت ماهه امسال حدود 131 هزار تن آلومینا در این شرکت تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال افت چهار درصدی دارد.

** طرح های بزرگ توسعه ای شرکت

تولید فولاد ایران 6 درصد افزایش یافت؛ رشد 3.9 درصدی تولید جهانی

انجمن جهانی فولاد گزارش داد: رشد تولید فولاد خام ایران در 9 ماه نخست سال2019 میلادی به 6 درصد رسید در حالی که تولید جهانی این محصول شاهد رشد 3.9 درصدی بود. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) ، به نقل از انجمن جهانی فولاد(World Steel Association)طی 9 ماهه نخست سال جاری میلادی، ایران 19میلیون و 318 هزارتن فولاد خام تولید کرد که در مقایسه با تولید سال گذشته(18میلیون و 218هزارتن)، 6 درصد رشد نشان می دهد.

بررسی معادن کوچک اصفهان در نخستین کارگروه

معادن کوچک اصفهان در نخستین کارگروه بررسی شد. در نخستین کارگروه این طرح در استان، ضمن ارائه تحلیلی فرصت های موجود در فعال سازی معادن غیر فعال استان اصفهان توسط مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح، محورهای اجرایی تعیین و دسته بندی شد.

معادن مس، سرب و روی، آهن، منگنز، نسوز، خاک صنعتی و سنگ های تزیینی از جمله موارد برنامه ریزی شده در این استان بود که  مورد بحث قرار گرفت.

تامین زیرساخت، موضوع اعمال ماده ۲۴ مکرر، هماهنگی های بین بخشی دستگاه های دولتی موارد کلی طرح شده در جلسه مذکور بودند.

دیگر نگران اکسین نخواهیم بود

در ابتدا دکتر انصاریان رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد اکسین خوزستان ضمن تقدیر از زحمات استاندار خوزستان در یک سال گذشته دستاوردهای امروز فولاد اکسین را حاصل همراهی و حمایت ایشان دانست.

دکتر یارعلی زاده نایب رئیس هیئت مدیره فولاد اکسین نیز ابراز امیدواری کرد پروژه فولادسازی با حمایت دولت و سهامداران شرکت شکل بگیرد تا علاوه بر رونق تولید فولاد اکسین زمینه اشتغال بیشتری برای جوانان و متخصصان این استان فراهم شود.

همایش پایش اهداف و برنامه‌ های عملیاتی فولاد خوزستان برگزار شد

همایش پایش اهداف و برنامه‌ های عملیاتی فولاد خوزستان در شش ماهه نخست سال ۹۸ با حضور محمد علی وکیلی عضو هیات رییسه و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، علی محمدی مدیرعامل، اعضای هیات مدیره، مدیران عامل شرکت های تابعه و سایر مسئولان شرکت فولاد خوزستان روز چهارشنبه یکم آبان ماه ۹۸ در تالار طوبی واقع در فرهنگسرای دویست دستگاه برگزار شد.

به گزارش معدن نامه در آغاز این همایش، مهران عباس زاده مدیر استراتژی و تعالی سازمانی با خوش آمدگویی به میهمانان، در راستای تبیین اهداف و برنامه های گروه فولاد خوزستان سخنرانی نمود. 

۵۰ درصد معادن کوچک و متوسط کشور فعال نیستند

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: بیش از ۵۰ درصد از معادن کوچک و متوسط کشور فعال نیستند.

بهرام شکوری روز چهارشنبه در اولین جلسه شورای هماهنگی معادن کوچک مقیاس استان اصفهان افزود: بیشتر معادن کشور در شرایط کنونی تعطیل هستند اما با سرمایه‌گذاری کمی می‌توان این معادن را فعال کرد.

به گفته وی بسیاری از معادن از نظر آماری فعالند اما در عمل فعال محسوب نمی‌شوند و معادنی که نتوانند از تمام ظرفیت خود استفاده کنند، فعال نیستند.

ایجاد معاونت معدنی در چارت سازمانی فولاد مبارکه

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه طی سخنانی با اشاره به برنامه‌های دشمن و به‌ویژه آمریکا در مواجه با اقتصاد کشور گفت: کشور آمریکا با اقداماتی از قبیل خروج یک‌جانبه از برجام و قرار دادن فولاد مبارکه در لیست تحریم‌ها در مهرماه 97 تلاش کرد تا صنعت کشور را تحت تأثیر قرار دهد؛ اگرچه تحریم فولادمبارکه در سه‌ماهه اول تا حدودی این شرکت را در یک شوک فروبرد، اما خوشبختانه شاهد این بودیم که با تدابیر ارزشمندی که در فولادمبارکه صورت گرفت به‌هیچ‌عنوان بزرگ‌ترین گروه فولادسازی کشور در برابر این تحریم‌ها سر فرود نیاورد و قد خم نکرد و راه خود را مجددا باز یافت.

ارتقاء کیفیت، بومی سازی و توسعه تامین کنندگان، سه اصل تامین مواد نسوز

رحیم رضایی سرپرست مدیریت خرید مواد اولیه و انرژی گفت:سنگ آهن، الکترود و مواد نسوز مهم ترین نهاده های استراتژیک فولاد خوزستان را تشکیل می دهند و هر کدام در جایگاه خود از اهمیت بالایی برخودار هستند، بطوری که اگر در تامین به موقع هر کدام، خللی وارد شود، باعث توقف تولید و از دست رفتن سرمایه می شود.

فولادسازان امیدوارند

نوسانات نرخ ارز در بازار داخل و محدودیت در تأمین مواد اولیه تولیدکنندگان داخلی بر اثر موانعی نظیر افزایش قیمت و محدودیت در ثبت سفارش نیز تأمین مواد و قطعات از بازار داخل را با دشواری هایی روبرو نموده است. لذا در بسیاری موارد تأمین کنندگان داخلی از ارائه پیشنهاد قیمت بمنظور شرکت در معاملات امتناع می نمایند.

رشد 73درصدی فروش ریالی کگل در شش ماه سال جاری

فروش ریالی کگل در بورس با رشد 73درصدی در نیمه نخست امسال مواجه شد. این خبری است که پس از انتشار اطلاعات و صورت‌های مالی میاندوره‌ای  دوره 6 ماهه منتهی به 1398/06/31 (حسابرسی نشده) در سال مالی منتهی به 29 اسفند 98 اعلام شده است.

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر همچنین رشد 15درصدی ارزش بازار را در مدت شش ماه 98 کسب کرده است. مشخصات دیگری که صورت های مالی کگل در این دوره دارد، به شرح زیر است:

افزایش 70 درصدی درآمدهای عملیاتی 6 ماهه 1398 در مقایسه با دوره مشابه (از مبلغ 37,518,570 میلیون ریال به مبلغ 63,796,200 میلیون ریال رسیده است)

برگزاری مراسم تقدیر از پرسنل برتر در حوزه ایمنی و آتش نشانی گل گهر

مراسم تقدیر از پرسنل برتر در حوزه ایمنی و آتش‌نشانی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، صبح امروز با حضور معاونین، مدیران‌ و کارکنان شرکت گل‌گهر و شرکت‌های تولیدی و پیمانکاری منطقه گل‌گهر در محل سالن پردیس امید مجتمع برگزار شد.

در این مراسم، آقایان مهندس عتیقی معاون مدیرعامل و مدیر مجتمع، مهندس علیدادی معاون توسعه منابع انسانی، مهندس الله بخشی مدیر، ایمنی، بهداشت و محیط زیست گل‌گهر و مهندس امامی پور نماینده اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان در سخنانی به ضرورت توجه به مسئله ایمنی و ایمن سازی در شرکت‌های تولیدی و پیمانکاری منطقه گل‌گهر پرداختند.

صادرات 710 میلیون دلاری منطقه ویژه خلیج فارس

به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی  فلزی خلیج فارس،«حسن خلج طهرانی»  گفت: مناطق ویژه‌ی اقتصادی با ایجاد زیرساخت های مورد نیاز نقش چشمگیری در رونق اقتصادی و توسعه‌ مناطق بر عهده دارند و به هر میزان که این مناطق موفق تر عمل کنند، شاخص های اقتصادی نیز بهبود خواهند یافت.

تولید سه میلیون تن محصول

وی در تشریح تولیدات این منطقه اقتصادی اظهار داشت: در شش ماهه نخست سال جاری بیش از 3.1 میلیون تن محصولات تولیدی منطقه ویژه خلیج فارس با ورود به بازارهای ایران و منطقه سهم بسزایی در به حرکت درآمدن صنعت کشور ایفا کرده اند.

انتصاب معاون برنامه برنامه ریزی و توسعه سازمان نظام مهندسی معدن ایران

در حكمی از سوی رئیس سازمان،مهندس محمد رضا كارگران بافقی به سمت معاون برنامه ریزی و توسعه سازمان منصوب شد.

در راستای اجرای سند استراتژی، نقشه راه و برنامه شش ساله سازمان نظام مهندسی معدن ایران، مهندس محمد رضا کارگران بافقی، در حکمی از سوی رئیس سازمان به سمت معاون برنامه ریزی و توسعه سازمان منصوب گردیدند

در راستای اجرای سند استراتژی، نقشه راه و برنامه شش ساله سازمان نظام مهندسی معدن ایران، مهندس محمد رضا کارگران بافقی، در حکمی از سوی رئیس سازمان به سمت معاون برنامه ریزی و توسعه سازمان منصوب گردیدند، متن حکم به شرح ذیل می­ باشد.

سلام علیکم

افزایش واردات مس به چین همراه با کاهش صادرات آلومینیوم

در ماه سپتامبر سال جاری، واردات مس به چین 10.15 درصد نسبت به آگوست کاهش ماهانه داشته است. این بیشترین رقم ثبت‌شده برای واردات مس به چین از ابتدای سال جاری تاکنون بوده است.

ادارة گمرک چین، ‌واردات مس کارنشده نظیر آند، ‌مس تصفیه‌شده و نیمه‌نهایی به چین در ماه سپتامبر 445 هزار تن بوده است. این رقم در ماه آگوست 404 هزار تن بوده است. رقم فوق 14.6 درصد نسبت به 521 هزار تن واردات در سپتامبر سال گذشته کاهش داشته است.

فولاد مبارکه در 6 ماهه 626 ریال سود محقق کرد/ صعود ممتد سودآوری در بزرگترین فولادساز ایران

شرکت فولاد مبارکه اصفهان در دوره 6 ماهه منتهی به شهریور 1398 به ازای هر سهم 626 ریال سود محقق کرده و نسبت به مدت مشابه سال قبل 91 درصد افزایش سود داشته که عمدتاً ناشی از رشد 104 درصدی درآمدهای عملیاتی بوده است.

زیرساخت سرمایه گذاری برای فرآوری مواد معدنی در سمنان وجود ندارد

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان گفت: زیرساخت سرمایه گذاری برای فرآوری مواد معدنی با هدف رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در استان سمنان وجود ندارد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایرنا، حمید علوی روز چهارشنبه افزود: سرمایه گذاری برای فرآوری مواد معدنی در استان سمنان چندان رضایت بخش نیست و این امر به گسترش خام فروشی این مواد به خارج از کشور منجر شده است.

معادن و صنایع معدنی ایران در محک کشورهای بزرگ صنعتی

اجرای تحریم های ظالمانه دشمن بخش های مختلف اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار داده، اما بخش معدن وصنایع معدنی با مشخصه درونزایی و برونگری کمتر دستخوش لرزه ها و پس لرزه های تحریم بوده اند و اکنون در آستانه برپایی نمایشگاه معدن و صنایع معدنی، باردیگر کشورهای بزرگ صنعتی درصدد محک این بخش اقتصادی کشور هستند.

طبق انتظار کاهش فشار نظارتی دولت بر بازار فولاد / هرگونه افزایش بی دلیل و هیجانی با مقاومت بازار روبرو خواهد شد / ورود ضعیف قسمتی از تقاضای در انتظار به بازار

روز گذشته نرخ اکثر کارخانه های میلگرد و اکثر محصولات فولادی بدون تغییر اعلام شد اما در بخش محصولات ذوبی میلگرد و تیرآهن افزایش یافت، ورق اکسین و کاویان و نرخ اکثر تولید کنندگان شمش فولادی بدون تغییر اعلام شد. در این روز اکثر کارخانه‌های میلگرد، قیمت خود را  نسبت به روز گذشته  بدون تغییر اعلام کردند البته نرخ میلگرد ذوب‌آهن اصفهان نسبت به روز گذشته 20 الی 60 تومان افزایش یافت. تیرآهن ذوب‌آهن اصفهان نیز افزایش یافت.

ذوب آهن و راه آهن از یک جنس هستند و زیر ساخت های آنها مکمل یکدیگر است

نشست تعاملی با حضور سید رضا سادات حسینی مدیرکل راه آهن استان اصفهان،احمدی رییس گروه بازرگانی راه آهن جمهوری اسلامی،مهندس مهرداد تولائیان معاون بهره برداری شرکت، مهندس حسن محمدی مدیر خرید مواد اولیه و انرژی و تنی چند از دیگر مسئولین راه آهن و ذوب آهن،سه شنبه سی ام مهرماه با هدف بهبود همکاری ها در زمینه حمل و نقلی ریلی مواد اولیه و محصولات در دفتر معاونت بهره برداری برگزار شد.

ارزبری صنعت فولاد ۲۵درصد کاهش یافت

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی از کاهش ۲۵ درصدی ارزبری تولید فولاد در کشور خبر داد.

به گزارش معدن نامه به نقل از فارس، خداداد غریب پور در مراسم رونمایی از سامانه جامع بومی سازی زنجیره آهن و فولاد ایران اظهار داشت: ارزبری تولید فولاد در کشور طی سال جاری از ۱۰۰ دلار در هر تن به ۷۵ دلار رسیده است.

وی تصریح کرد: سامانه بومی سازی فولاد می تواند این میزان ارزبری را باز هم کاهش دهد.

غریب پور در ادامه از فعال شدن دوباره ستاد زنجیره فولاد توسط ایمیدرو خبر داد و گفت: مسایل مختلف از جمله تنظیم بازار و وضع عوارض می تواند در این ستاد مطرح شود.

کاهش واردات سنگ آهن در کشور چین / خریداران همچنان در انتظار وضعیت روشن تری در بازار / فولادسازان چینی منتظر اعلام برنامه رسمی دولت در خصوص کاهش تولید

در حال حاضر شاهد کاهش واردات سنگ آهن در کشور چین هستیم این در شرایطی است که فولادسازان چینی منتظر اعلام برنامه رسمی دولت در خصوص کاهش تولید در زمستان هستند تا پس از آن سنگ آهن بخرند. مصرف کننده های سنگ آهن ترجیح می دهند موجودی انبارها را پیش از اعلام دستورات کاهش تولید زمستانی پایین نگه دارند تا قدرت عمل بیشتری داشته باشند.

✅ ثبت رکورد دیگری در تولید کنسانتره مجمتع صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه دکتر محمد حسین مولوی‌زاده، مدیر عامل شرکت سناباد، ضمن تأیید این خبر از افزایش بهره‌وری و استفادۀ بهینه از تجهیزات به عنوان دو عاملی که بیشترین تأثیر را در کسب این رکورد داشتند، یاد کرد و افزود: به طور قطع در سالی که به نام "رونق تولید" نام گذاری شده‌است، رکوردهای کسب شده از آغاز سال جاری تاکنون، راه این واحد را در دستیابی به اهداف سالانۀ خود هموارتر خواهد ساخت.

با اجرای فاز دوم پروژه زهکشی، باند سرباره ایمن سازی شد

مهران خرم نیا معاون برنامه‌ریزی و توسعه فولاد خوزستان با اعلام این مطلب گفت: با توجه به شرایط موجود در باند سرباره، در حال حاضر برای کاهش زمان خنک‌سازی سرباره از پاشش آب استفاده می‌شود، قبل از اجرای این پروژه بخشی از آب پاششی بدلیل نبود سیستم زهکش مناسب، در محل تجمع می‌یافت و در زمان تخلیه سرباره‌های جدید، باعث ایجاد انفجارهای شدید و غیر ایمن شدن محیط کار می‌شد و متعاقب آن شاهد افزایش زمان تخلیه پاتیل‌های سرباره مذاب و افزایش درگیری پاتیل‌ کش‌ها بودیم که نتیجه آن تجمع پاتیل‌های سرباره در سایت و توقفات تولیدی بود.

شرکت مس حامی صنعت دیرگداز ایران

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه ، غریب‌پور با تاکید بر این‌که مهمترین دغدغه ما در خصوص صنعت مس افزایش فعالیت‌های اکتشافی است گفت: در خصوص این موضوع هم با برنامه‌ریزی های خوبی که در حال حاضر در شرکت مس شکل گرفته است اقدامات خوبی در حوزه فعالیت‌های اکتشافی در سراسر کشور در حال انجام است.
رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به برگزاری پنجمین همایش دیرگداز گفت: همانطور که دکتر سعد محمدی در همایش اعلام کردند شرکت مس در حوزه حمایت و خرید از صنعت نسوز اقدامات خوبی انجام داده‌اند و بیش از 95 درصد از نیاز نسوز خود را از داخل تامین می‌کند.

اقدامات وزارت صمت در حوزه ساخت داخل بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است/ حمایت از رونق تولید اولویت مجلس شورای اسلامی است/ اعتماد و حمایت واقعی بخش خصوصی امروز یک ضرورت است

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه؛ عزیز اکبریان افزود: حمایت از رونق تولید اولویت مجلس شورای اسلامی است و انتظار داریم روند همکاری سایر بخش های موثر در این حوزه ازجمله بانک ها نیز بهبود بیشتری یابد تا از شرایط ناجوانمردانه و تحریمی کنونی عبور کنیم و تولید به معنای واقعی کلمه رونق بگیرد.

وی با اشاره به ضرورت فرهنگ سازی در استفاده از ظرفیت و توان داخلی، بیان کرد: ما توان و ظرفیتی زیادی داریم که از سطح خاورمیانه بسیار بالاتر است و ما نباید خودمان را با خاورمیانه مقایسه کنیم، بلکه باید با ابرصنعت های دنیا مقایسه کنیم.

صدور ۱۶پروانه بهره‌برداری از صنایع معدنی در هرمزگان

معاون امورمعادن وصنایع معدنی سازمان صنعت معدن و تجارت استان میزان صادرات مواد معدنی طی ۶ماهه نخست امسال را ۳۹۵ هزار و ۳۹ تن اعلام کرد و گفت: ارزش این مواد معدنی بالغ بر ۵ میلیون دلار بوده است.

وی بیشترین مواد معدنی را گچ، سیمان و پودرهای میکرونیز اعلام کرد و افزود: این مواد علاوه بر بازارهای داخلی به کشورهای بنگلادش، قطر، امارات عربی متحده و کشورهای آفریقایی صادر می شود.

در کشور ما هم افزایی در معادن پایین است و معدن دار به تنهایی کار اکتشاف، استخراج و بهره برداری را انجام می دهد و این روند چندان موفقیت آمیز نیست

رضا عظیمی، دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس در ‌همایش صنایع دیرگداز عنوان کرد: در راستای اجرای طرح احیا و فعال سازی؛ نیاز فکری، داده و آمار، مشاوره، کارشناسی، فروش و خرید تضمینی را انجام می دهیم. این طرح، فرصت مناسبی برای سرمایه گذاران است و با متوسط یک یا ۲ میلیارد تومان می توان در بخش معدن سرمایه گذاری کرد.

وی عنوان کرد: ۵۸۲ معدن کوچک در حوزه خاک نسوز وجود دارد که ۱۹۹ معدن فعال و ۲۴۷ معدن غیر فعال است. ۱۳۶ معدن نیز از فعال و غیر فعال بودن، تعیین تکلیف نشده است.

نمایشگاه ساخت داخل، محلی برای عرضه شدن نیاز‌ها است

شیوا نیک وظیفه 

نخستین نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید استان هرمزگان با محوریت نیازمندی های فناوری و وارداتی صنایع و توانمندی های ساخت 20 تا  23 آبان ماه 98 در محل دائمی نمایشگاه های استان هرمزگان برگزار خواهد شد.این نمایشگاه با هدف معرفی و شناسایی نیاز‌های صنایع کشور در زمینه های مختلف در هرمزگان برگزار می‌شود.

شیرین کام، مدیرعامل شرکت نمایشگاهی هرمزگان در خصوص برگزاری این نمایشگاه عنوان کرد: با توجه به سال رونق و تولید، نمایشگاه نیز در راستای این هدف برگزار می شود. 

۷۰ واحد تولیدی رونق پیدا می کنند/ برنامه تشکیل ستاد زنجیره فولاد در اتاق فکر معدن

رییس هیات عامل ایمیدرو از بهره مندی صنعت نسوز در طرح فعال سازی معادن کوچک خبر داد. به گفته غریب پور، معادن کوچک بخشی از خوراک واحدهای تولیدی نسوز را تامین می کنند. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور که پیش از ظهر امروز در پنجمین همایش و نمایشگاه صنعت دیرگداز سخن می گفت، تصریح کرد: قرار است جلسه ای با انجمن صنعت نسوز برگزار شود که هدف آن رونق ۷۰ واحد تولیدی این صنعت است که مواد اولیه آن از معادن کوچک تامین شود.

غریب پور تاکید کرد: در بخش معادن کوچک که ۳۳ معدن با مشارکت بخش خصوصی فعال شده است

فقدان نگاه صادراتی دولت در بخش معدن

امروزه صادرات بیش از هر زمان دیگری مرکز توجه و سیاست‌گذاری کشورها قرار گرفته است، به‌طوری‌که حتی جهت‌گیری‌های سیاسی کشورها نیز منطبق با منطق تجارت رقم می‌خورد و قدرت نفوذ جهانی کشورها را دیگر نه مساحت، نه جمعیت و نه منابع نفتی تعیین می‌کند. تاجایی که حتی کشور کوچکی مانند سنگاپور که مساحت آن نصف مساحت جزیره قشم ایران و با جمعیت تنها ۵ میلیون نفری یعنی در حدود جمعیت استان خوزستان بوده و فاقد منابع هیدروکربوری است و تمامی نفت و گاز مورد نیاز خود را از طریق واردات تامین می‌کند، میزان صادرات و تجارت آن تقریبا ۵ برابر کل کشور بزرگ و پرجمعیت ایران با منابع غنی نفت، گاز و مواد معدنی است.

هفته گذشته کاهش قیمت شمش به علت توقف صادرات به عراق و ترکیه بود / شاهد افزایش قیمت مجدد شمش هستیم

روز گذشته شاهد بودیم نرخ اکثر کارخانجات میلگرد و محصولات فولادی بدون تغییر اعلام شد. در بخش محصولات ذوبی نیز، میلگرد افزایش و تیرآهن کاهش یافت. قیمت برای اکثر تولیدکنندگان شمش فولادی افزایش یافت، اما صبح امروز شاهد شروع افزایش ها از سقف بازار هستیم. البته هفته گذشته این روند نزولی بود. میانگین قیمت میلگرد که روز شنبه 41869 ریال بود با روند نزولی آرامی تا آخر هفته به 41593 ریال رسید.

فولاد در انتظار تحولات جهانی

اسدالله فرشاد /تحلیلگر

صنعت فولاد ایران در سال ۱۳۹۸ در رتبه دهم تولیدکنندگان فولاد جهان قرار گرفت، ولی در شرایط تحریم نیاز به همبستگی بیشتر، اتکا و توجه به توانمندی‌های داخلی بیشتر از هر زمان دیگری احساس می‌شود. تکمیل طرح‌های سرمایه‌گذاری‌های به عمل آمده و راه‌اندازی قریب‌الوقوع کارخانه‌های جدیدی در صنایع آهن و فولاد ایران، افزایش تولید برای دستیابی و تحقق برنامه‌های پیش‌بینی‌شده و مدنظر، نیازمند توجه اساسی به فرصت‌ها و ریسک‌های محتمل بر بازار داخل و خارج فولاد است. تمامی این عوامل می‌تواند قیمت سهام این گروه را نیز در بازار سرمایه تحت‌تاثیر خود قرار دهد. 

شرکت فولاد هرمزگان همواره فراتر از الزامات و استاندارد ها گام برمی دارد

 موفقیت و تحقق اهداف یک شرکت،در گرو رضایت مشتریان است و ضروري است با توجه به شدت رقابت در بدست آوردن  افزایش سهم بازار ، خرید پایدار مشتریان و نیز ممانعت از رویگردانی آن ها مرتبا تامین نیاز مشتریان مورد ارزیابی قرار گیرد چرا که فروش آغاز یک تعهد است. 

بانک مرکزی اسامی متخلفان ارزی را اعلام کند

رئیس کمیسیون معادن اتاق ایران: بانک مرکزی فهرست افرادی که ارز صادراتی خود را به داخل برنگردانده‌اند، اعلام کند.

گام های فولاد خوزستان در صادرات، تامین مواد اولیه و رفع تعهد ارزی

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد:  فولاد خوزستان در سه حوزه صادرات، رفع تعهد ارزی در بانک مرکزی و برنامه ریزی برای تامین مواد اولیه طی شش ماهه نخست امسال، از شرکت های پیشرو معدن و صنایع معدنی بوده است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور که در جلسه کارگروه کنترل مدیریت به منظور ارزیابی عملکرد  فولاد خوزستان سخن می گفت، افزود: کسب مقام نخست صادرات طی شش ماه اول امسال، تایید مسائل ارزی توسط بانک مرکزی و تامین مواد اولیه را می توان از اقدامات موثر  فولاد خوزستان نام برد.

پیام تبریک علی محمدی، مدیر عامل فولاد خوزستان به مناسبت روز ملی صادرات

بنام خداوند بخشنده و مهربان

در هیاهوی جنگ تمام عیار اقتصادی استکبار و تحریم های ناجوانمردانه ابرقدرت ها علیه ایران اسلامی ۲۹ مهرماه، روز میمونی است جهت نکوداشت و تقدیر از مجاهدان عرصه اقتصاد و  فرصت مغتنمی است برای تضارب افکار، احاطه بر چالش ها و اتخاذ تدابیر راهبردی برای نیل به توسعه اقتصادی کشور عزیزمان .

اگر زیرساختهای حمل و نقل جاده ای در بخش معدن تقویت نشود، توسعه و بازارسازی محصولات معدنی غیرممکن است

صنعت نفت کشور شرکتی منحصرا برای حمل و نقل فرآورده‌های نفتی دارد اما بخش معدن تاکنون متولی برای مدیریت حمل و نقل محصولات معدنی تولیدی نداشته است. توسعه حمل و نقل ریلی یکی از ضرورت‌های بخش معدن است اما با توجه به رکود اقتصادی، تامین زیرساخت‌ها برای حمل و نقل ریلی و تقویت خطوط راه‌آهن زمان‌بر است. از سویی حمل و نقل جاده‌ای ما از یکسری ضعف‌ها مانند کمبود رانندگان متخصص، ناوگان فرسوده، کارایی پایین و قیمت گذاری بالای کرایه رنج می‌برد.

الگوریتم محاسبه حقوق دولتی برای معادن در حال بررسی است

شیوا نیک وظیفه

روز گذشته جلسه بررسی نحوه محاسبه حقوق دولتی معادن، با حضور اسماعیلی، رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران و ایروانی، مدیر کل دفتر نظارت امور معدنی برگزار شد. پیش از این نیز معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت اعلام کرده بود پیش بینی می‌شود تا پایان امسال موضوع اخذ یکسان حقوق دولتی از معادن تغییر کند و از هر معدن حقوق دولتی مربوط به خود اخذ شود؛ برخلاف رویه حاضر که یکسان است.

اجبار به ثبات نرخ ارز توجیه اقتصادی ندارد/وضعیت مناسب صادرات محصولات فولادی

رئیس وقت انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: هنگامی که نرخ ارز با نرخ تورم هماهنگ نباشد، افزایش قیمت بلای جان تولیدات کشور می شود؛ اجبار به ثبات نرخ ارز توجیه اقتصادی ندارد.

محمود اسلامیان، رئیس وقت انجمن تولیدکنندگان فولاد در گفت‌وگو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه تولید فولاد نسبت به گذشته افزایش داشته است، گفت: تورم  و نوسانات نرخ ارز به شدت در تولید و صادرات فولاد موثر است. یعنی به این معنا که میزان واردات افزایش پیدا کرده و تولید در کشور سیر نزولی به خود گرفته است.

بهره‌برداری قانونی معادن با چالش معارضین محلی

بهره‌برداری از معادن کشور در چند دهه اخیر با پدیده معارضین محلی روبرو بوده که این امر نقش مخربی در سیاست رونق تولید و بهره‌گیری از مواد اولیه معادن داشته، بر این اساس، برنامه‌ریزی جدی و برخورد با این رویه رو به گسترش، ضروری است.

جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی گفته بود منابع طبیعی، جنگل‌ها، ذخایر معدنی و ... به منزله سرمایه‌های کشور محسوب می‌شود و دولت ها امانتداران مردم هستند و انتظار می‌رود مشکلاتی از این دست با استفاده از شوراهای روستایی، مقام‌های استانی، بخشداران، فرمانداران و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به شیوه کدخدا منشی برطرف شود.

نتایج آزمایشگاه کالیبراسیون ذوب آهن ، در سراسر دنیا معتبر است

با روند تخصصي شدن روش هاي كاليبراسيون  آزمايشگاه ها، سازمان هاي تدوين كننده استاندارد را بر آن داشت تا نيازمندي هاي خاصي را جهت حصول اطمينان از كيفيت خدمات تدوين نمايند. استاندارد 17025 براي كليه آزمايشگاه هاي ارائه دهنده خدمات كاليبراسيون ( آزمايشگاه هاي صنعتي ) قابل كاربرد مي باشد. اين استاندارد،كاليبراسيون را با روش هاي استاندارد ،  غير استاندارد و روشهاي توسعه يافته آزمايشگاهي را تحت پوشش قرار مي‌دهد.

رابطه قیمت ضایعات آهن با قیمت فولاد و تسمه چگونه است؟

 بازار محصولات فولادی در بازه زمانی تقریبا یک ساله، درگیر نابسامانی شدیدی بود و تقریبا یک بحران را پشت سر گذاشت. مهمترین دلیل این نوسانات، بدون شک افزایش قیمت دلار بود که به طور مستقیم و غیر مستقیم بر قیمت این محصولات تاثیر گذاشته‌است. در حال حاضر بازار این محصولات در شرایط ثبات به سر می‌برد و دلیل آن را در تقاضای فصلی می‌توان جستجو کرد. البته فاکتورهای بسیار زیادی در کنار هم تاثیر این عوامل را چند برابر می‌کنند که به طور خلاصه در مورد آنها صحبت خواهیم کرد. هچنین برخی از فاکتورها که در روزهای عادی بر قیمت فولاد در بازار داخل تاثیر گذار بودند، تاثیر خورد را از دست دادند.

تکمیل مطالعات راه اندازی معادن بوکیست استان بوشهر

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام با اشاره به ظرفیت های استان بوشهر در معادن بوکسیت گفت: تکمیل مطالعات راه‌اندازی معدن بوکسیت در استان بوشهر با جدیت در حال پیگیری است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، رضا رحمانی که در در جلسه مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی و شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان بوشهر سخن می گفت، افزود: استان بوشهر در حوزه معادن به ویژه در حوزه معادن بوکیست، از ظرفیت قابل توجهی برخوردار است.

قیمت تمام شده شمش جایی برای کاهش ندارد / قیمت گندله و اهن اسفنجی پائین می آید

اوایل مهر شاهد بودیم قیمت شمش با کمی افزایش قیمت روبرو شد. با عرضه فولاد خوزستان در بورس انتظار می رفت که قیمت افزایش پیدا کند اما از آنجا که فروش نقدی بود در مقابل 20 هزار تن عرضه 52 هزار تن تقاضا آمد در حالیکه فولاد خوزستان امکان افزایش عرضه تا 10 هزار تن دیگر را هم داشت. محدودیت عرضه فولاد خوزستان نشان دهنده آن است که از یک طرف صادرات شمش با روند مثبتی ادامه دارد به همین دلیل فولاد خوزستان تمایلی به افزایش عرضه در بازار داخلی که با رکود روبرو است نشان نمی دهد.

پرونده ريزش معدن طبس در مرحله تحقيقات مقدماتي است

دادستان عمومي و انقلاب مركز خراسان جنوبي گفت: پرونده ريزش معدن سامان كاوش طبس و فوت ۲ كارگر اين معدن در حال تكميل تحقيقات مقدماتي است و با فوريت دنبال مي شود.

حسين مقدسي روز يكشنبه افزود: گزارش اوليه بازرسان اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان دلالت بر رعايت نكات ايمني در محل ريزش معدن دارد.

وي ادامه داد: در حال حاضر پرونده اين معدن را دادسراي عمومي و انقلاب شهرستان طبس مورد بررسي قرار داده است كه در صورت لزوم به هيات كارشناسي مربوطه ارجاع خواهد شد.

کاهش قیمت شمش به دلیل توقف صادرات به عراق و ترکیه بود / تاثیر سیاست جدید صادراتی وزارت صمت

در حوزه مقاطع فولادی شاهد یک روز آرام در حوزه مقاطع هستیم. نکته قابل تامل اینکه پایه قیمت محصولات میلگرد عرضه شده در بورس فلزات در هفته جاری با افزایش ۲۰تومانی همراه خواهد بود و این افزایش قیمت پایه باعث تغییر قیمت کف بازار میلگرد خواهد شد. اینطور که شرایط نشان می دهد بازار همچنان به بخشنامه جدید فولادی بی اعتناست و برای تحلیل بهتر بازار باید در انتظار عرضه های جدید بورس و حجم کالای ارائه شده در ماههای آتی بود.

33 معدن کوچک مقیاس فعال شد/ ارائه راهکار کلینیکی برای 210 معدن

رئیس هیات عامل ایمیدرو خبر داد: در راستای اجرای طرح احیا، فعال سازی و توسعه  معادن کوچک مقیاس، تا 21 مهر امسال، 33 معدن احیا و فعال شد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور اظهار داشت: ایمیدرو در کنار فعالیت های توسعه ای برای معادن بزرگ، توسعه  معادن کوچک را به دلیل مزیت های آن از جمله ایجاد اشتغال، رونق مناطق محروم و تامین مواد اولیه کارخانه ها به اجرا گذاشته است.

خام فروشی و عدم تخصیص سنگ‌آهن داخلی معضل اصلی فولادسازان کشور است

ششمین کنفرانس استیل پرایس با حضور معاون وزیر صمت، مدیرعامل گروه مبارکه و جمعی از مقامات حوزه معدن و صنایع معدنی ایران و صاحبان صنایع فولاد کشور با محوریت موضوع «زنجیره فولاد: نـــوآوری و فرصت‌هـــــای پنهـــــان» روز یکشنبه 21 مهرماه 1398 برگزار شد.

تأمین سنگ آهن فولاد مبارکه از اولویت های ایمیدرو

ششمین کنفرانس استیل پرایس با حضور معاون وزیر صمت، مدیرعامل گروه مبارکه و جمعی از مقامات حوزه معدن و صنایع معدنی ایران و صاحبان صنایع فولاد کشور با محوریت موضوع «زنجیره فولاد: نـــوآوری و فرصت‌هـــــای پنهـــــان» روز یکشنبه 21 مهرماه 1398 برگزار شد.
 
در بخش نخست این کنفرانس رئیس هیئت عامل ایمیدرو با اشاره به اهمیت و نقش صنعت فولاد در رشد اقتصادی کشور و با تشبیه صنعت فولاد به بارش باران که به همراه خود همه‌جا سرسبزی به همراه می‌آورد، گفت: صنعت فولاد، صنعت شکوفایی است به‌طوری‌که در این صنعت مولد به‌خوبی آثار نشاط، بالندگی و رشد و رونق تولید را می‌توان مشاهده کرد.

تأکید مدیرعامل فولاد مبارکه بر نقش‌آفرینی هرچه بیشتر شرکت‌های زیرمجموعه

هلدینگ های متیل، آتیه‌فولاد و سرمایه‌گذاری توکا‌فولاد با سوابق ارزشمند و اتکا به نیروی انسانی متخصص خود باید بتواند برای گروه فولاد مبارکه و به‌طورکلی برای صنعــــــت و اقتصــــــاد کشـــــــور بیش‌ازپیش نقش‌آفرینی کنند.
 
این مطلب را مدیرعامل فولاد مبارکه در نشست تخصصی زنجیره توزیع محصولات فولادی، چالش‌های پیش رو و استراتژی‌های جدید که با همکاری گروه فولاد مبارکه و فولاد متیل برگزار شد، مطرح کرد.

افزایش 10 مگاواتی ظرفیت تولید توربین گازی نیروگاه فولاد مبارکه

با تکمیل و راه اندازی سیستم خنک کاری هوای ورودی توربین گازی نیروگاه فولاد مبارکه در تابستان سال جاری بیش از 800 مگاوات ساعت به تولید انرژی الکتریکی این واحد در ساعات پرباری شبکه افزوده شد.

بهینه‌سازی سیستم کنترل واحدهای تولید هیدروژن فولاد مبارکه

با اتکا به توان کارشناسان نورد سرد فولاد مبارکه و با همکاری شرکت‌های سازنده داخلی پروژۀ بهینه‌سازی سیستم کنترل واحدهای تولید هیدروژن ناحیه نورد سرد تعریف و اجرا شد.
در همین خصوص با اکبر نادری رئیس خطوط آنیلینگ و شستشوی الکترولیتی ناحیه نورد سرد فولاد مبارکه گفت‌وگویی انجام شده است که در ادامه می‌خوانید؛
قبل از هر چیز بفرمائید وظیفه واحدهای اکسیژن چیست؟
 واحدهای تولید هیدروژن در ناحیه نورد سرد وظیفۀ تأمین گاز هیدروژن با خلوص 99.9999 درصد را برای پروسه آنیل کلاف بر عهده دارند.
اهمیت این بهینه‌سازی در چیست؟

با سرمایه‌گذاری می‌توانیم به سمت تولید با ارزش‌افزوده‌ بیشتر‌ برویم / توسعه صنایع معدنی و فولادی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است

صنعت فولاد به جرأت یکی از پیشگامان صنایع کشور در امر بومی‌سازی است و با وجود گستره بالای این صنعت از معدن تا تولید محصول نهایی، دانش فنی مرتبط با تجهیز و تولید فولاد در کشور در وضعیت مناسبی قرار دارد. وجود منابع خدادادی سنگ‌آهن و انرژی ارزان در کشور باعث شده تا تولید فولاد در کشور با کمترین نیاز به واردات صورت پذیرد و تنها بخش کوچکی از مواد اولیه این محصول همانند الکترود گرافیتی به واردات وابسته باشد.

تعمیر اساسی و ساخت دو عدد بدنۀ کوره قوس الکتریکی مجتمع فولاد سبا

با تلاش کارکنان تعمیرگاه مرکزی مجتمع فولاد سبا و با اتکا به توان شرکت‌های سازنده داخلی، فرایند تعمیر اساسی و ساخت دو عدد بدنه کوره (Lower Shell) کوره قوس الکتریکی این مجتمع با موفقیت انجام شد.
 
منوچهر بهرامی رئیس تعمیرگاه مرکزی مجتمع فولادسبا ضمن اعلام این خبر گفت: در راستای اجرای راهبردهای شرکت مبنی بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های داخل کشور، پشتیبانی خطوط تولید و ارتقای سطح آماده به‌کاری تجهیزات، کارِ تعمیرات اساسی و ساخت دو عدد لاور شل کوره قوس الکتریکی فولاد سبا با استفاده از دو عدسی شل مستعمل در دستور کار تعمیرگاه مرکزی این مجتمع قرار گرفت.

رويکرد افزايش سهم حمل و نقل ريلي مواد اوليه در فولاد هرمزگان

رسالت اصلي واحد حمل و نقل خريد، برنامه ريزي و حمل اقتصادي و پايدار مواد اوليه مورد نياز کارخانه و پشتيباني از تداوم توليد واحد هاي بهره برداري مي باشد. با لطف خداوند و همکاري تمامي واحد هاي مرتبط کارخانه از جمله خريد مواد اوليه و انرژي، امور قراردادها، احيا، حراست، مالي و ... از آغاز فعاليت، عملکرد قابل قبولي براي اين واحد نو پا به ثبت رسيده است. شاخص هاي اندازه گيري نشان ميدهند که در سال 97 با راه اندازي حمل ترکيبي از مبادي که قبلا صرفا حمل جاده اي انجام ميشد، 75 درصد از حمل گندله به عنوان استراتژيک ترين ماده اوليه مورد نياز کارخانه از طريق ريل صورت پذيرفت.

شروع مسير تعالي سطح سه ستاره در شرکت فولاد هرمزگان

در اين راستا در گام اول سند اظهارنامه در سطح تقديرنامه سه ستاره جايزه ملي تعالي سازماني بر اساس فعاليتهاي زير تهيه و نهايي مي گردد:

تشکيل جلسات با تيم هاي تعالي و شناسايي کليه رويکرد ها و نتايج کليدي شرکت بر اساس منطق RADAR

 گردآوري اطلاعات بهينه کاوي معيارهاي نتايج

 تدوين پيش نويس اوليه

 برگزاري جلسه بازخواني اظهارنامه در جلسات کميته هاي تحول براي حصول اطمينان از ارائه مناسب عملکرد سازمان و انطباق حداکثري با منطق RADAR

 بازبيني و اصلاح نهايي اظهارنامه در کميته عالي تحول

صحه گذاری کارشناسان شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل و نقل بر ریل ذوب آهن

 

دکتر ذاکری گفت :  با توجه به سرمایه گذاری خوبی که ذوب آهن اصفهان در خصوص تولید ریل انجام داده است، کشور در زمینه محصول استراتژیک ریل به خودکفایی رسید . با توجه به سابقه بیش از نیم قرنی این شرکت مادر صنعتی و نقش آن در ساخت و راه اندازی سایر صنایع فولادی کشور ، این موفقیت حاصل شده است  .

کارشناسان بر رعایت الزمات کار فرمایی و دستور العمل های تحویل گیری ریل صحه گذاشتند

گفته های محمدرضا کرمی شاهرخی رییس هیأت مدیره گل گهر در نخستین نشست کارگروه های تخصصی منطقه گل گهر

محمدرضا کرمی شاهرخی رییس هیأت مدیره گل گهر در نخستین نشست کارگروه های تخصصی منطقه گل گهر مطرح کرد: بسیاری از مسایل مربوط به گل گهر، گهر زمین و منطقه در زمانی که ملارحمان در ایمیدرو مسؤولیت داشت، برطرف شد و اکنون نیز می تواند در گل گهر نقشی به مراتب تاثیرگذارتر داشته باشد‌.

بازگشت کارخانه فولاد سازان دماوند بهشهر پس از ۶ سال تعطیلی به مدار تولید

حسن خیریانپور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران گفت: در راستای عملیاتی نمودن دستورات استاندار محترم مبنی بر احیای واحدهای صنعتی و تولیدی تعطیل شده با پیگیری های مجدانه استانداری و چندین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان , کارخانه فولاسازان دماوند واقع در منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد پس از ۶ سال تعطیلی, مشکلاتش مرتفع و به مدار تولید بازگشت .

حسن خیریانپور گفت: این واحد صنعتی دارای ظرفیت رسمی ۷۲۵ هزار تن تولید میلگرد فولاد می باشد که حدود ۳۳۰ نفر اشتغال مستقیم دارد .

تقاضای جهانی فولاد افزایش می یابد

به گزارش معدن نامه به نقل از انجمن جهانی فولاد World Steel Association تقاضای جهانی فولاد در سال ۲۰۱۹ میلادی با ۳٫۹ درصد رشد به یک میلیارد و ۷۷۵ میلیون تن خواهد رسید. طی سال ۲۰۱۹ میلادی تقاضای این محصول در چین با رشد ۷٫۸ درصدی به ۹۰۰میلیون و ۱۰۰هزار تن به ثبت خواهد رسید در حالی که تقاضای سایر کشورهای جهان با رشد ۰٫۲ درصدی به ۸۷۴ میلیون و ۹۰۰هزار تن افزایش می یابد.

بزودی؛ استارت آپ توزیع محصولات فولادی رونمایی می شود

مهندس عظیمیان، مدیرعامل فولادمبارکه در نشست تخصصی زنجیره توزیع محصولات فولادی، چالشهای پیش رو و استراتژی های جدید که با همکاری گروه فولاد مبارکه و فولادمتیل برگزار شد، گفت: اینکه گروه فولادمتیل به موضوع استارت آپ می پردازد، اقدام خوبی است که جای تشکر و قدرددانی دارد.

سرمایه‌گذاری 1میلیارد دلاری کمپانی‌های چینی در مسِ زامبیا

منابع مطلع اعلام کردند کمپانی‌های چینی مین‌متالز، جیانگشی و زی‌جین ازجمله کمپانی‌هایی هستند که پیشنهاد سرمایه‌گذاری در معدن مسِ کمپانیِ زامبیایی Barrick Gold Corp داده‌اند که مجموع این سرمایه‌گذاری‌ها بالغ بر یک میلیارد دلار خواهد بود.

ثبات نسبی در هردو حوزه تیرآهن و میلگرد حاکم است / قیمت شمش در حال افزایش است

قیمت میلگرد در طول هفته گذشته روند آرام نزولی داشت این روند قیمت کاملاً طبیعی بود چرا که با روند رو به تعطیل بازار همخوانی دارد اما قیمت میلگرد در بازار ایران به کف خود رسیده و امکان کاهش آن با توجه به نرخ فعلی شمش نیست تنها امیدواری بعضی از دست اندرکاران به جابجایی صورت گرفته در وزارت صمت است که شاید تغییراتی در سیاست های این وزارتخانه صورت بگیرد .

در حال حاضر واحدهای تولید مثل ذوب آهن نیاز به تامین مواد اولیه دارند / اگر سنگ آهن هماتیت در کشور مصرفی نداشته باشد برای آن تصمیم دیگری می گیریم

شیوا نیک وظیفه

اخیرا اعتراض معدنکاران اعمال قانون عوارض ۲۵ درصدی بر صادرات سنگ‌آهن و مواد خام است که بر اساس گفته های مسئولین این تصمیم در راستای عزم دولت برای مقابله با خام فروشی بوده است، چرا که در گذشته زنجیره‌ای متوازن از تولیدات معدنی برای عدم خام فروش وجود نداشت و به ناچار مواد خام صادر می‌شد؛ اما اکنون با ایجاد ظرفیت‌های لازم سیاست کلی دولت مبنی بر عدم خام فروشی است. در خصوص سیاست های وزارت صمت برای ادامه این روند گفتگویی با سیف الله امیری، مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتیم.

صادرات ۳.۴ میلیون تنی شمش فولاد در نیمه نخست امسال

بررسی عملکرد ۱۱ واحد بزرگ فولاد سازی کشور در نیمه نخست امسال گویای صادرات سه میلیون و ۴۸۸ هزار و ۸۶۷ تن شمش و تولیدات فولادی است که در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۷ رشد سه درصدی را نشان می دهد.

آمار کارخانه های ذوب آهن و مبارکه اصفهان، فولاد خوزستان، هرمزگان، فولاد آلیاژی ایران، فولاد خراسان، کاوه جنوب، صبا فولاد، سنگ آهن چادرملو و فولاد بناب در مجموع شهریور ماه امسال صادرات ۵۸۴ هزار و ۵۲۰ تن را نشان می دهد که نسبت به ماه مشابه در سال گذشته، حاکی از رشد ۶۰ درصدی است که از جهش قابل توجه در مقایسه با پارسال برخوردار است.

تمدید اعتبار گواهینامه نظام مدیریت انرژی فولاد خراسان

معاون برنامه ریزی و فناوری فولاد خراسان با بیان این مطلب گفت: این ممیزی، پنجمین ممیزی مراقبتی از دوره  سه  ساله گواهینامه مذکور در فولاد خراسان بود که بر اساس بررسی فرایندهای مرتبط شرکت، توسط دو نفر از ممیزان شرکت SGS در 20 و 21 مهر ماه سال جاری انجام گرفت و با تو جه به مشاهده نشدن هیچ گونه عدم انطباق عمده در این زمینه، گواهی «نامه نظام مدیریت انرژی» مطابق با استاندارد  Iso 50001  ویراش سال 2018 در فولاد خراسان تمدید اعتبار گردید.

بازگشت تولید مس در بوتسوانا

کمپانی مس خومکائو (Khoemacau) که یک کمپانی تابعه از کمپانی آمریکایی کنیون کاپریک (Canyon Capric) است، قصد دارد یک معدن مس واقع در کمربند مس کالاهاری در کشور بوتسوانا واقع در آفریقای جنوبی را مجدداً بازگشایی کند.

ضرورت‌هاي توسعه آلومينيوم در اقتصاد ايران

از آلومينيوم به‌عنوان «فولاد قرن ۲۱» نام برده مي‌شود و به اعتقاد كارشناسان، آلومينيوم پس از فولاد، بيشترين توليد و مصرف را در جهان دارد. ميزان مصرف اين فلز به تنهايي از مجموع ساير فلزات غيرآهني بيشتر است. صنعت آلومينيوم در جهان به‌طور مستقيم براي حدود ۵/ ۱ ميليون نفر و به‌طور غيرمستقيم براي ۶ ميليون نفر شغل ايجاد كرده است. 

هنوز نتوانستیم به درستی به سمت کالای با ارزش افزوده حرکت کنیم / تحول جدی در بخش معدن، نیازمند توسعه اکتشاف است / در کنار بودجه‌های دولتی باید مدل‌های جدید تامین مالی برای بخش اکتشاف تعریف شود

شیوا نیک وظیفه

زرندی معاون طرح و برنامه ریزی وزارت صمت عنوان کرد: از آن جا که در آستانه انقلاب چهارم صنعتی هستیم، صنایع ما باید متحول شوند و بر این اساس برنامه وزارت صنعت ، معدن و تجارت این است که با تمام توان به سمت نوآوری حرکت کند. باید روی ارتقای ارزش افزوده از طریق نوآوری تمرکز کنیم. راهبرد وزارت صمت این است که باید در حوزه نیمه عالی کار کنیم و نوآوری داشته باشیم. باید در صنایع به ویژه فولاد این تغییر رویکرد را داشته باشیم‌.

تا دو برابر درآمد نفتی کشور می توان از معادن درآمد کسب کرد / ایران کشوری جذاب برای سرمایه گذاری است / معدن مهدی آباد نمونه موفق انتقال مدیریت به جای مالکیت بود

تدوین برنامه فنی – اقتصادی برای جایگزینی معدن به جای نفت ضروری است و در این زمینه نیازمند برنامه ای جامع همسو با سیاست های جهانی هستیم. علاوه بر ذخایر سرشار نفت و گاز در کشور، منابع قابل توجهی از مس، روی، سنگ آهن، بوکسیت و ... داریم که برای ایجاد ارزش افزوده در این حوزه ها، نیاز به یک عزم ملی با تمرکز بر یک برنامه کاربردی و علمی است. موضوعی که دکتر شکوری، رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران به آن تاکید دارد و راهکارهای منطقی برای آن ارائه داده است.

کارخانه فولاد چادرملو به روش هات شارژ عمل می کند / هات شارژ موجب صرفه جویی ۳۰ تا ۴۰ درصدی در مصرف برق و مصرف آب می‌شود

شیوا نیک وظیفه

چادرملو با انتشار گزارش 6 ماهه سیگنال مثبت خوبی در زمینه فروش به بازار صادر کرد و نشان داد سهامداران باید منتظر انتشار گزارش صورت های مالی 6 ماهه مثبتی از این سهم باشند. این شرکت در 6 ماهه سال 98 به فروش 4761 میلیاردی رسیده و با جهش فروش همراه شده است.

بشیراد، رئیس بودجه و گزارشات شرکت معدنی و صنعتی چادرملو‌ در گفتگو‌ با معدن نامه در خصوص اقدامات اخیر این مجموعه عنوان کرد: ظرفیت تولید آهن اسفنجی ۱ میلیون و ۵۵۰ هزار تن است که امسال برنامه تولید برای امسال ۱ میلیون و ۲۵۰ هزار تن خواهد بود.

فولادسازی‌های کوچک تحت فشار هستند

مدیرعامل شرکت فولادسازان کیوان یزد گفت: تولیدکنندگان کوچک صنعت فولاد کشور، از یک سو با مشکلات فراوان تامین مواد اولیه مواجه هستند و از سوی دیگر باید برای فروش محصولات خود در بازار کم‌رونق داخلی تقلا کنند و این وضعیت مانعی بزرگ در مسیر توسعه و پیشرفت صنایع فولاد است.

بومی‌سازی یک رسالت اجتماعی است

درباره روند بومی سازی در شرکت فولاد هرمزگان گفت و گویی با مهندس سید اصغر مدنی معاون بهره برداری فولاد هرمزگان انجام شده است که در ادامه می خوانید:

فرهنگ تولید و توسعه در ذوب آهن اصفهان نهادینه شده است

آئین گرامیداشت روز جهانی استاندارد و تجلیل از برگزیدگان واحدهای ملی و استانی با حضور دکتر عباس رضایی استاندار، جمعی از مقامات استانی ، مدیران صنعتی و فعالان بنگاه های اقتصادی استان اصفهان دوشنبه 22 مهرماه در سالن همایش سیتی سنتر اصفهان برگزار شد .

در این آیین استاندار اصفهان با بیان این که در دوران سخت تحریم آنچه دشمنان را مایوس می کند افزایش تولید است گفت: کاروان علمی جهان با شتاب در حرکت است و  بر همه ما لازم است امکانات مورد نیاز برای همراهی با این کاروان را فراهم کنیم.

۳۰ درصد محصولات طویل فولاد کشور در ذوب آهن تولید می شود / تنها تولیدکننده مقاطع تیرآهن بال پهن در کشور هستیم

شیوا نیک وظیفه

روز گذشته در کنفرانس استیل پرایس یزدی زاده مرد سال فولاد ایران شد. بر اساس نظرسنجی و دریافت نظرات کارشناسان منصور یزدی زاده، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان به عنوان مرد سال فولاد ایران انتخاب شد.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان عنوان کرد: امروز تولید ریل ملی در این شرکت تبدیل به محصولی روتین شده برای ذوب آهن اصفهان تبدیل شده و امکانات لازم برای تولید و فروش آن فراهم شده است.

وی افزود: کشور ما با وجود توانی که در تولید محصولات فولادی و تکنولوژی دارد به جایگاه خوبی خواهد رسید. امروز شاهدیم که صنعت فولاد کشور از تولیدکننده به صادرکننده تبدیل شده است.

دور زدن تحریمها با فناوریهای فولادی/صنعت فولاد رنگ فناوری می گیرد

شرکتهای دانش بنیان به تازگی توانسته اند با تولید محصولاتی بخشی از نیاز صنعت فولاد را برطرف کنند محصولاتی که وارداتی بوده و با تحریمها امکان دسترسی به آنها از خارج وجود ندارد. 

تعداد شرکتهای دانش بنیان که دانش و فناوری جز جدایی ناپذیرترین دارایی آنها به شمار می رود به ۴ هزار و۳۰۰ شرکت رسیده است. این شرکتها همواره توانسته اند در حوزه های مختلف به تولید محصول دانشی خود برسند به طوریکه صنایع از توانمندی های آنها بهره مند شوند.

خریداران سنگ آهن در چین محتاط تر شدند

در بازار واردات سنگ آهن چین نگرانی ها در مورد عملکرد بازار فولاد در سه ماه پایانی سال ۲۰۱۹ تمایل به خرید این ماده اولیه را کاهش داده است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از کالاخبر کارخانه ها نسبت به افزایش موجودی سنگ آهن انبارها محتاط تر شده اند. فعلا نظرات فعالان بازار در مورد تاثیر احتمالی کاهش تولید های زمستانی بر تقاضای سنگ آهن خیلی روشن نیست و بازار نیاز به کمی زمان دارد تا روند آن روشن تر شود. 

جمعه اخیر آخرین قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد حدود ۹۲.۶۵ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شده که کمتر از یک دلار افت روزانه داشت

در ۶ ماهه اول امسال به اندازه کل سال ۹۷ فروش داشتیم / در آینده نزدیک تجهیزات خط تولید و تکنولوژی خود را می فروشیم

شیوا نیک وظیفه

روز گذشته مهندس عظیمیان، مدیرعامل شرکت فولادمبارکه در کنفرانس استیل پرایس عنوان کرد: فولادمبارکه در لیست تحریم‌های تروریستی ایالات‌متحده قرار دارد و نتیجه آن این است که حتی یک پاکت پستی نمی‌توانستیم DHL کنیم و‌ اینکه تنها ۶۵ درصد از اهداف صادراتی ما در سال گذشته محقق شد.

وی افزود: ساختار شرکت فولادمبارکه را بازسازی کردیم و در ۶ ماهه اول امسال به اندازه کل سال ۹۷ فروش داشتیم و در بخش صادرات حتی بخشی از کمبود صادرات سال گذشته را پوشش دادیم و محصولات جدیدی هم عرضه کردیم و ورق‌های جدیدی برای انتقال گاز ترش تولید کردیم.

قیمت میلگرد در بازار ایران به کف خود رسید، امکان کاهش با توجه به نرخ فعلی شمش نیست

روز گذشته نرخ اکثر کارخانه های میلگرد و اکثر محصولات فولادی بدون تغییر اعلام شد. دربخش محصولات ذوبی میلگرد بدون تغییر و تیرآهن افزایش یافت. نرخ گالوانیزه ، رنگی، روغنی و پروفیل زد و نرخ اکثر تولیدکنندگان شمش فولادی کاهش یافت. اکثر کارخانه‌های میلگرد، قیم‌ت خود را  نسبت به روز گذشته بدون تغییر اعلام کردند.

مجموعه فاوا یک ضرورت و قلب تپنده برای شرکت مس است

مدیرعامل شرکت مس مجموعه فاوا را یک ضرورت و قلب تپنده برای شرکت بزرگ صنایع مس ایران برشمرد و عنوان کرد: سرفصل مجموعه فاوا در مجتمع مس سرچشمه قرار دارد و بینش کارکنان این مجموعه است که آینده مس را خواهد ساخت و باید این سرفصل را نیز سرعت بدهید.

احداث جاده سنگان- تربت حیدریه، رضایت عمومی جامعه را به دنبال دارد

نماینده مردم تربت حیدریه، "زاوه" و "مه وِلات" در مجلس گفت: احداث جاده سنگان- خواف- رشتخوار- تربت حیدریه، رضایت عمومی جامعه را به دنبال دارد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، سعید باستانی با اشاره به اقدام مشترک ایمیدرو و وزارت راه برای شروع ساخت خط دوم این مسیر، اظهار داشت: توسعه هر بخش اقتصادی، بدون رضایت جامعه، توسعه پایدار نخواهد بود.

در ایمیدرو کمیته سنگ‌آهن تشکیل داده‌ایم/نیاز به تحریک تقاضا داریم/ ذوب آهن در صنعت ریل ارزش ایجاد کرده است و خبرهای خوشی برای ذوب آهن داریم

شیوا نیک وظیفه

غریب‌پور، رئیس هیئت عامل ایمیدرو در نشست روز گذشته در هتل استقلال مطرح کرد: ۴۰۰ هزار کیلومتر پهنه معدنی در کشور در حال‌حاضر در حال اکتشاف است. بطوریکه در ۳۰ استان کشور، ۱۰۱ پهنه اکتشافی معدنی، تعریف کرده‌ایم. ۶۵ درصد ظرفیت اکتشافی کشور در اختیار ایمیدرو است و سیاست ایمیدرو، دخیل کردن بخش‌خصوصی است.

دسترسی به گندله بسیار ضعیف شده است/ با پایین آمدن قیمت آهن اسفنجی حاشیه سود برای صادرات شمش و بیلت افزایش خواهد یافت

اوایل مهر شاهد بودیم قیمت شمش با کمی افزایش قیمت روبرو شد. با عرضه فولاد خوزستان در بورس انتظار می رفت که قیمت افزایش پیدا کند اما از آنجا که فروش نقدی بود در مقابل 20 هزار تن عرضه 52 هزار تن تقاضا آمد در حالیکه فولاد خوزستان امکان افزایش عرضه تا 10 هزار تن دیگر را هم داشت. محدودیت عرضه فولاد خوزستان نشان دهنده آن است که از یک طرف صادرات شمش با روند مثبتی ادامه دارد به همین دلیل فولاد خوزستان تمایلی به افزایش عرضه در بازار داخلی که با رکود روبرو است نشان نمی دهد.

نخستین نشست مشترک کارگروه های تخصصی منطقه گل‌گهر

در حالیکه حدود یک دهه پیش در منطقه گل‌گهر، سه خط کنسانتره با جمع ظرفیت 6 میلیون تن در سال مشغول به کار بود، جسارت و همت مثال‌زدنی همکاران گل گهر و شرکت های هم گروه و همکار موجب شد که در پرتوی «برنامه گل‌گهر 98»، هم اکنون به عنوان بزرگترین تولید کننده کشور با بیش از 35 میلیون تن ظرفیت تولید محصول (از کنسانتره تا فولاد) در منطقه ایجاد و زیرساخت‌های لازم برای تأمین آب و انرژی منطقه نیز به سرانجام برسد.

سهم بخش معدن در صادرات به ۳۳ درصد رسید

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پنج ماهه نخست امسال سهم بخش معدن و صنایع معدنی در صادرات غیرنفتی به ۳۳ درصد رسید، درحالی که دوره مشابه پارسال این میزان ۲۰ درصد بود.

ورود بخش خصوصی به اکتشافات معدنی

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از بزرگ‌ترین آزادسازی و واگذاری محدوده‌های اکتشافی کشور تا پایان سال‌جاری خبر داد.

کنفرانس ملی تخصصی ریخته‌گری مداوم فولاد راه دستیابی سریع تر به بومی سازی است

زارع درگفتگو با معدن نامه مطرح کرد: با بررسی های انجام شده و عارضه یابی در تمامی همایش های برگزار شده در حوزه فولاد به این نتیجه رسیدیم که در  نمایشگاهها و همایش های مرتبط با صنعت فولاد موضوعات مختلف و‌ متنوعی پوشش داده میشود. با توجه به اینکه رتبه تولید فولاد ایران در جهان عددی قابل تحسین است و اقدامات ما در این بازار اثرگذار هست در نتیجه نیازمند همایش ها و کنفرانس های تخصصی تر در این زمینه نیز هستیم که نتیجه آن اخذ تصمیم برای برگزاری کنفرانس ریخته گری مداوم فولاد بود که اهداف مهمی را دنبال می‌کند.

هرمزگان در فولاد هرمزگان

شرکت فولاد هرمزگان سومین شرکت بزرگ فولادی کشور با ظرفیت تولید یک و نیم میلیون تن تختال در کرانه خلیج همیشه فارس و غرب بندرعباس واقع شده است . این شرکت سهم به سزایی در اقتصاد کشور و به تبع آن اقتصاد محلی شهرستان بندرعباس داراست. یکی از عوامل تاثیرگذاری اقتصاد محلی این شرکت،  گردش های مالی فولاد هرمزگان در بانک های استان و پرداخت های بیمه و مالیات این شرکت در استان هرمزگان می باشد که این خود می تواند نقش مهمی در اقتصاد استان هرمزگان ایفا نماید . عمل به مسئولیت های اجتماعی در استان هرمزگان در خلال وظایف تولیدی، نکته مهم دیگری است که می توان به آن اشاره نمود .

فولاد خراسان برای سومین بار به عنوان واحد نمونه استاندارد استان معرفی شد

به گزارش واحد روابط عمومی در مراسمی که به مناسبت گرامی داشت هفته استاندارد، با هدف معرفی و تقدیر از واحدهای نمونه استاندارد، از سوی اداره کل استاندارد استان خراسان رضوی، برگزار شد،  شرکت مجتمع فولاد خراسان به عنوان واحد نمونه استانی انتخاب و معرفی گردید.

این مراسم در روز چهارشنبه 17 مهر ماه سال جاری با حضور مدیران شرکت های تولیدی و صنعتی استان در محل همایش های دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

افت تقاضای صادراتی تا دو هفته

بررسی وضعیت بازار داخلی فولاد نشان می‌دهد آرامش نسبی به این بازار بازگشته و خبری از جرقه‌های رشد قیمت اوایل هفته نیست. این روند که در گزارش قبلی نیز به آن اشاره کردیم به این معنی است که پتانسیل سفته‌بازی در بازار به‌شدت کاهش یافته و از این مسیر، نمی‌توان برای بازار انتظار رشد قیمت‌های برجسته‌ای داشت؛ اگرچه همان جرقه‌های رشد نرخ محدود هم اگر هیچ تاثیری بر بازار نداشته باشد، ولی در برابر افت قیمت‌ها به‌عنوان یک سرعت‌گیر عمل کرده و اجازه کاهش نرخ بزرگی را به بازار نخواهد داد. 

پروژه های نیمه تمام فراموش شده در قروه / از واحد فولاد مسکوت مانده تا راه آهن بی پایان

در شهرستان قروه پروژه های تعریف شده دولت یکی پس از دیگری به فراموشی سپرده می شوند و هراز چند گاهی یکی از مسئولین کشوری به این شهرستان سفر می کند تا چند عکس یادگاری از این پروژه ها تهیه نماید و در رزومه کاری خود به عنوان سرکشی و امثال آن به کار ببرد.

به گزارش معدن نامه به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا متاسفانه باید گفت در شهرستان قروه پروژه های تعریف شده دولت یکی پس از دیگری به فراموشی سپرده می شوند و هر از چند گاهی یکی از مسئولین کشوری به این شهرستان سفر می کند تا چند عکس یادگاری از این پروژه ها تهیه نماید و در رزومه کاری خود به عنوان سرکشی و امثال آن به کار ببرد.

به زودی با حضور رئیس جمهور، واحد مگامدول احیای مستقیم چادرملو افتتاح می‌شود

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت: واحد احیای مستقیم چادرملو که تولید آزمایشی خود را از اواخر سال گذشته آغاز کرده به زودی با حضور رئیس جمهور افتتاح می‌شود.

محمود نوریان با اشاره به تولید آزمایشی واحد احیای مستقیم چادرملو از اواخر سال گذشته اظهار داشت: این اقدام در مجتمع صنعتی اردکان آغاز شد و به سرعت به ظرفیت اسمی رسید و به زودی با حضور رئیس جمهور به طور رسمی افتتاح می‌شود.

وی عنوان کرد: این واحد فولادی قادر است سالانه یک میلیون و 550 هزار تنی آهن اسفنجی تولید کند.

از تولید محصول ریل حمایت همه جانبه داریم/ نگاه مان به سمت تولید داخل و محصولات با ارزش افزوده بالا است

دکتر محمدرضا پور ابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در حاشیه نمایشگاه ماینکس تهران به خبرنگار ما گفت : چندی پیش از کارخانه ذوب آهن اصفهان و تولید ریل در این مجموعه عظیم صنعتی بازدید داشتم و از نزدیک با فرایند تولید این محصول استراتژیک آشنا شدم.  

رها کردن تولید ملی و واردات محصولات، خیانت به مملکت است

استراتژی نظام جمهوری اسلامی،مقابله با خام فروشی است

دکتر داریوش اسماعیلی رییس سازمان نظام مهندسی معدن  ایران و رییس کمیته معدن و  صنایع معدنی مجلس شورای  اسلامی در حاشیه هشتمین نمایشگاه ماینکس تهران در گفتگو با خبرنگار ما گفت : وضع عوارض 25 درصدی را در برخی از موارد مفید می دانیم تا جایی که واحدهای فولادی داخل به مواد اولیه نیاز دارند قطعاً مواد اولیه باید در داخل مورد استفاده قرار گیرند مانند کنسانتره،گندله،آهن اسفنجی و شمش اما زمانی که با مازاد مواد اولیه رو به رو هستیم باید صادرات آن در دستور کار قرار گیرد.

آغاز بسترسازی انتقال سنگ آهن از سنگان به فولاد خراسان

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی فولاد خراسان، در این مراسم که روز چهارشنبه 17 مهر ماه با حضور معاون وزیرصمت و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در تربت حیدریه برگزار شد، معاون وزیر و مدیرعامل«شرکت ساخت و توسعه حمل و نقل کشور»، مدیرعامل«مجتمع فولاد خراسان» و جمعی از مسئولان منطقه حضور داشتند.

معیار توسعه یافتگی،خام فروشی نیست / اگر 100 سال هم ذخیره سنگ آهن داشته باشیم، بی فایده است

مهندس سید رضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران و مدیرعامل شرکت کلاچ در حاشیه نمایشگاه ماینکس تهران به خبرنگار ما گفت : کشورهایی مانند ایران که تولیدشان مازاد بر مصرف شان است به ویژه در بخش صنعت،به سمت صادرات می روند. حدود 10 سال قبل ایران وارد کننده بود  اما در حال حاضر بحمدا... به یک صادر کننده تبدیل شده ایم و در تولید نیز با 27 میلیون تن به رتبه دهم دنیا دست یافتیم اما ظرفیت 35 میلیون تنی داریم. 

انعقاد تفاهم نامه همکاری پژوهشی ایمیدرو با انجمن مهندسی معدن؛ به زودی

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: این سازمان به زودی تفاهم نامه همکاری با انجمن مهندسی معدن ایران را برای اجرای پروژه های پژوهشی امضا می کند. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور در نشست اعضای انجمن مهندسی معدن ایران ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: ایمیدرو حمایت از پروژه های کاربردی در بخش معدن و صنایع معدنی را جزو اهداف خود می داند و زمینه های همکاری با تشکل ها و دانشگاه ها را در این بخش فراهم می کند.

آینده ورق‌های فولادی گالوانیزه

اختصاصی :

اقشار و اشخاص مختلفی در زمینه وضعیت آینده ورق‌های فولادی گالوانیزه سوال می‌پرسند، برخی برای سرمایه‌گذاری در این حرفه و برخی برای استفاده از محصولات جایگزین ورق فولادی گالوانیزه نیازمند راهنمایی و اخذ درست‌ترین تصمیمات هستند. در مصاحبه‌ای که در یکی از رسانه‌های مرتبط با صنعت فولاد داشتم نظر شخصی خود را براساس شواهد موجود و مطالعه و بررسی وضعیت صنعت گالوانیزه در دنیا و خاورمیانه، اعلام نمودم که مجددا توضیحاتی را در اینجا اعلام می‌دارم.

فروش فولاد خراسان از 21 هزار میلیارد گذشت

فروش محصولات فولاد خراسان در شش ماه اول سال جاری از مرز 21 هزار میلیارد ریال گذشت.

معاون بازاریابی و فروش شرکت با اعلام این خبر گفت: فروش مجتمع در شش ماه اول سال جاری با 66 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به 2179 میلیارد تومان رسید.

محمدحسن پارسا حجم فروش محصولات این شرکت  را در شش ماهه اول سال جاری، 527 هزار تن اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه با فروش 459 هزار تن 15 درصد افزایش نشان می دهد.

وی علت افزایش فروش محصولات را کم شدن محدودیت های مقرراتی دولت نسبت به مدت مشابه سال قبل عنوان کرد و گفت: افزایش صادرات محصولات شرکت نیز در این رشد نقش مهمی داشته است.

گل‌گهر آماده خرید سنگ‌آهن از معادن خصوصی است

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، سنگ‌آهن استخراجی از معادن کوچک را متناسب با نیاز گل‌گهر خریداری خواهد کرد. این تصمیمی است که مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در راستای حمایت از معادن کوچک و خصوصی اتخاذ کرده است.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، این شرکت به عنوان یک استراتژی خرید از معادن کوچک سنگ‌آهن را بیش از پیش توسعه می‌دهد. اقدام فوق علاوه بر تامین نیاز شرکت به خوراک اولیه، گامی در جهت توسعه و افزایش اشتغال در معادن کوچک و‌ متوسط محسوب می‌شود. 

ایران جزو 6 کشور تولیدکننده ریل قطار پرسرعت است

ریل تولیدی ذوب‌آهن اصفهان با استاندارد EN13674 تولید می‌شود که مخصوص قطارهای پرسرعت است، از بین کشورهای تولید کننده ریل، فقط 6 کشور دنیا قادر به تولید این محصول با استاندارد مذکور هستند که بالاترین استاندارد جهانی محسوب می‌شود.

به گزارش معدن نامه به نقل از فارس، روز گذشته مطلبی با عنوان‌ «ریل‌های تولیدی ذوب‌آهن اغلب معیوب بود/ تحویل ریل نمایشی انجام شد‌» 

در این مصاحبه که با یکی از کارشناسان صنعت ریلی (مدیر گروه حمل و نقل ریلی مرکز مطالعات تکنولوژی دانشگاه علم و صنعت) انجام شد‌ در مورد نحوه تولید ریل تحویلی ذوب‌آهن به وزارت راه و شهرسازی و کیفیت آن مباحثی مطرح شد.

شفاف سازی؛ یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فولاد هرمزگان

هفتمین کنفرانس ملی حرفه‌ای گرایی در روابط عمومی، صبح  شنبه ۱۳ مهرماه در هتل المپیک تهران با حضور جمع کثیری از فعالان عرصه ارتباطات و روابط عمومی ایران برگزار شد.

سخنران ابتدایی مراسم سید غلامرضا کاظمی دینان، رئیس شورای سیاست گذاری کنفرانس حرفه‌ای گرایی در روابط عمومی بود که در خلال صحبتهای خود به توانمندی های مهندس ارزانی مدیرعامل فولاد هرمزگان اشاره کرد و گفت: مهندس ارزانی، از معدود مدیرانی است که جایگاه روابط عمومی را به درستی می‌شناسد و به این جایگاه در مجموعه خود بهاء می دهد، اقدامات این مقام قابل تقدیر است.

نرخ اکثر تولید کنندگان شمش فولادی ، بدون تغییر اعلام شد / افزایش قیمت میلگرد به دلیل کمبود شمش و فشار روی صادرات میلگرد است / بازارهای همسایه که عمده خریدار مقاطع ایرانی بودند با رکود روبرو هستند

دراولین روز هفته جاری نرخ اکثر تولید کنندگان محصولات فولادی و کارخانجات میلگرد بدون تغییر اعلام شد . در بخش محصولات ذوبی میلگرد و تیرآهن کاهش یافت . نرخ ورق سیاه، کاهش یافت و نرخ اکثر تولید کنندگان شمش فولادی ، بدون تغییر اعلام شد. اکثر کارخانه‌های میلگرد، قیمت خود را  نسبت به روز  پنجشنبه بدون تغییر اعلام شد . به طورکلی ثبات در بازار میلگرد با حمایت سطوح قبلی قیمت و حداقل تقاضا، کاهش در بازار مقاطع ذوبی تا کشف کف مقاومتی جدید در جریان است. احتمالا در  این هفته شاهد عرضه سبدهای ذوبی باشیم.

معاملات این هفته سطوح جدید قیمت را مشخص می کند.

ایمیدرو مسئول اجرا و پیگیری حدود 46 درصد از سیاست های نقشه راه

نقشه راه توسعه و توانمندسازی معادن و صنایع معدنی ایران، بر پایه شناسایی ظرفیت ها و مزیت های معادن و صنایع معدنی کشور و چشم انداز بازارهای جهانی و همچنین بر اساس نگاهی راهبردی و کلان به جایگاه معادن و صنایع معدنی در اقتصاد ملی، تهیه شده است.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، به منظور دستیابی به هر یک از اهداف اصلی تعریف شده در سند نقشه راه، سیاست های اصلی به تفکیک راهبردهایی مشتمل بر 72 راهبرد تعریف شده است.

تامین و ارسال مستمر مواد اولیه، نشان از عملکرد رو به رشد فولاد لجستیک است

علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان در بازدید از شرکت فولاد لجستیک، تامین و ارسال مستمر مواد اولیه نظیر سنگ آهن و کنسانتره برای گروه فولاد خوزستان را نشان از عملکرد رو به رشد شرکت فولاد لجستیک دانست.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی فولاد خوزستان ،مدیرعامل فولاد خوزستان با همراهی محمد نادری معاون خرید و جمعی از مسئولان، شنبه ۱۳ مهرماه ۹۸ با کارکنان شرکت‌ فولاد لجستیک دیدار داشت.

استقبال سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در اکتشاف معادن

علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در یادداشتی اظهار داشت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در اکتشاف معادن استقبال می کند. یادداشت رئیس سازمان زمین شناسی در ادامه از نظر می گذرد:

جلوگیری از توقف تولید در کارخانه فولاد سیرجان

متخصصان ایرانی، با شکستن سد تحریم، مانع از توقف تولید در کارخانه آهن اسفنجی سیرجان شدند.

به گزارش معدن نامه به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز کرمان، محمد محیاپور مدیرعامل شرکت توسعه آهن و فولاد سیرجان گفت: بروز نقص فنی در یکی از کمپرسورهای خط تولید باعث خروج یکی خطوط تولید کارخانه از مدار تولید شد.

وی افزود: نماینده شرکت خارجی سازنده این وسیله به رغم تعهدات و ضمانتهای کاری، به بهانه تحریمها از تعمیر این وسیله خودداری کرد اما مهندسین ما با ظرفیت فکری و توان فنی خود توانستند طی 45روز این وسیله حیاتی را به مدار تولید برگردانند.

فرزاد ارزانی آقای تکنولوژی فولاد ایران خواستار تسهیل در قوانین و مقررات صادراتی شد/ برنامه توسعه ای برای فولاد هرمزگان در دست اجراست که به زودی با اخبار خوش رسانه ای می شود

 هفتمین کنفرانس ملی حرفه‌ای گرایی در روابط عمومی، صبح  شنبه ۱۳ مهرماه در هنل المپیک تهران با حضور جمع کثیری از فعالان عرصه ارتباطات و روابط عمومی ایران در هتل برگزار شد.

سخنران ابتدایی مراسم سید غلامرضا کاظمی دینان، رئیس شورای سیاست گذاری کنفرانس حرفه‌ای گرایی در روابط عمومی بود که در خلال صحبتهای خود به توانمندی های مهندس ارزانی مدیرعامل فولاد هرمزگان اشاره کرد و گفت: مهندس ارزانی، از معدود مدیرانی است که جایگاه روابط عمومی را به درستی می‌شناسد و به این جایگاه در مجموعه خود بهاء می دهد، اقدامات این مقام قابل تقدیر است.

به کار گیری تمام ظرفیت دولت و مجلس برای جلوگیری از خام‌فروشی

نخستین همایش بین‌المللی فولاد و جشنوارۀ صنعت فولاد در چابهار از روز پنجشنبه ۱۱ مهرماه در این شهر برگزار شد. هدف از برگزاری این همایش فراهم آوردن مقدمه‌ای برای حضور مؤثر و مداوم عرصۀ فولاد به‌عنوان یک صنعت پیشرو و پیشتاز در چابهار و صنعتی شدن این نگین و گنج پنهان سواحل مکران است.
 
الیاس حضرتی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در جریان بازدید از غرفۀ فولاد مبارکه در نخستین نمایشگاه و همایش فولاد چابهار با اشاره به نقش فولاد مبارکه در تولید و توسعه فولاد کشور گفت: استان اصفهان و به‌طور مشخص، فولاد مبارکه مرکز ثقل صنعت فولاد کشور است.

رشد تولید در گروه فولاد مبارکه نسبت به مدت مشابه سال قبل

مهندس عظیمیان با تأکید بر این‌که فولاد مبارکه مولود انقلاب است و به برکت خون شهیدان و زیر بمباران‌های هوایی دشمنان ساخته ‌شده است، تصریح کرد: حفظ و نگهداری و ارتقای این صنعت که امروز بزرگ‌ترین کارخانۀ فولادسازی و بنگاه اقتصادی کشور است، وظیفۀ همۀ مدیران و کارکنان است.

تعرفه 25 درصدی صادرات سنگ آهن در صورت موثر نبودن ، افزایش می یابد

دکتر مدرس خیابانی قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در بازدید از غرفه ذوب‌آهن اصفهان در نمایشگاه فولاد چابهار بر ضرورت ممنوعیت واردات ریل تاکید کرد و گفت نباید کارگران ما به دلیل صادرات مواد خام معدنی بیکار شوند.

قائم وزیر صمت افزود : تعرفه 25 درصدی صادرات سنگ آهن در دوره سه ماهه بازنگری خواهد شد و در صورت عدم موثر بودن افزایش خواهد یافت.

تایید و تاکید رئیس ایمیدرو بر پیشنهاد مهندس نصر معاون برنامه‌ریزی و توسعه ذوب‌ آهن اصفهان

مهندس نصر معاون برنامه‌‌ریزی و توسعه شرکت ذوب‌ آهن اصفهان به عنوان سخنران ویژه مراسم اختتامیه همایش فن آورانه صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری پیشنهاد داد با توجه به وجود توانمندی در شرکت های فنی مهندسی داخلی در خصوص خرید دانش فنی برای همه پلنت های خریداری شده از خارج سختگیری شود. این پیشنهاد مورد توجه دیگر سخنرانان این مراسم به ویژه دکتر غریب پور و دکتر ستاری قرار گرفت.

بندر چابهار، مقصد تخلیه بخش عمده ای از کالاهای اساسی خواهد شد/با توسعه بندر چابهار، تخلیه متوازن کالاهای اساسی در بنادر جنوبی اتفاق خواهد افتاد/باید از فرصت تحریم برای تسریع در توسعه بندر چابهار استفاده کرد

قائم مقام مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با توسعه بندر چابهار، تخلیه متوازن کالاهای اساسی در بنادر جنوبی اتفاق خواهد افتاد و بندر چابهار، مقصد تخلیه بخش عمده ای از کالاهای اساسی خواهد شد.

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، حسین مدرس خیابانی مصاحبه با واحد مرکزی خبر در بندر چابهار بیان کرد: بندر چابهار در حال تبدیل شدن به یک بندر مهم تجاری است که در کنار سایر بنادر جنوبی وظیفه تخلیه و بارگیری کالاها را بر عهده بگیرد.

بندر چابهار، مقصد تخلیه بخش عمده ای از کالاهای اساسی خواهد شد

آغوش باز ذوب آهن اصفهان برای خرید نقدی سنگ آهن از معادن کوچک

در پی تصمیم دولت برای مبارزه با خام فروشی در حوزه صنایع معدنی و وضع عوارض 25 درصدی بر صادرات سنگ آهن ، شرکت ذوب آهن اصفهان ضمن قدردانی از این اقدام دولت ، اعلام آمادگی نمود که جهت حمایت از معادن کشور ، حاضر به خرید سنگ آهن به صورت نقدی است که اقدامی اثر گذار به ویژه در حمایت از معادن کوچک محسوب می شود . در این خصوص با مهندس محمدجعفر صالحی معاون خرید ذوب آهن اصفهان گفتگو نمودیم که در پی می آید : 

بررسی رفع موانع اجرایی آخرین حلقه زنجیره تولید در فولادخراسان

مدیرعامل فولادخراسان از جلسه پیگیری درخصوص بررسی رفع موانع و مشکلات اجرایی مرتبط با پروژه کنسانتره مجتمع در سنگان خواف خبر داد. کسری غفوری، مدیرعامل مجتمع فولادخراسان با اشاره به نقش مهم تامین کنسانتره در زنجیره ارزش فولادخراسان بر ضرورت اجرای سریع پروژه فوق و رفع موانع آن تاکید کرد. به گزارش روابط‌عمومی مجتمع فولادخراسان در این نشست پس از ارائه گزارش فنی و توضیحات تخصصی توسط مدیران حاضر در جلسه تصمیماتی برای رفع کمبودها و مشکلات پروژه اتخاذ و مقرر شد با همکاری و مساعدت سهامداران مراحل انجام پروژه با هدف جبران زمان از دست رفته در اسرع وقت انجام شود/دنیای اقتصاد

افزایش ۸۶ درصدی فروش محصولات مادر صنعت ایران

معاون فروش شرکت ذوب آهن اصفهان گفت:فروش محصولات شرکت ذوب آهن اصفهان در نیمه نخست امسال حدود ۸۶ درصد افزایش یافت.

بهزاد کرمی، معاون فروش شرکت ذوب آهن اصفهان گفت: از ابتدای امسال تا پایان شهریور با فروش یک میلیون و ۱۹۸ هزارتن انواع محصول فولادی ۵۱ هزارو ۷۴۴ میلیارد ریال در آمد کسب شده که این میزان حدود ۸۶ درصد بیشتر از مدت مشابه پارسال است.

بهزاد کرمی افزود: هشت هزار و ۳۷۸ میلیارد ریال از سهم در آمد کسب شده مربوط به فروش محصولات ذوب آهن در شهریور است.

یک چهارم برنامه های حفاری گل گهر به انجام رسید

مدیر اکتشافات و توسعه معادن شرکت معدنی و صنعتی گل گهر گفت: برنامه امسال این شرکت، انجام 40 هزار متر حفاری در گل گهر و سایر مناطق کشور است که بر طبق آن 25 هزار متر حفاری در منطقه گل گهر و 15 هزار متر حفاری در سایر مناطق پیش بینی شده است.‌ تاکنون 10 هزار متر حفاری از برنامه پیش بینی شده انجام شده است، اما با توجه به اینکه انعقاد قراردادهای مربوطه در خردادماه اتفاق افتاد، از برنامه عقب نبوده و به نظر می رسد بتوانیم تا پایان سال به هدف طراحی شده دست یابیم.

ایرالکو در اراک با 100 درصد ظرفیت فعالیت دارد / برای فروش در بورس مشکل داریم

رئیس هیات عامل ایمیدرو در همایش دیروز عنوان کرده بود در بخش آلومینیوم نیاز به اکتشافات جدید داریم و ایجاد صنایع پایین دستی در این حوزه هدفگذاری شده است. در روز دوم همایش میزگرد مروری بر صنعت آلومینیوم برگزار شد. گودرزی، رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم ایران عنوان کرد: خصوصی‌سازی در صنعت آلومینیوم (المهدی و هرمزال) شکست خورد و این شرکت هنوز هم با وجود واگذاری به مپنا به تولید واقعی خود نرسیده است‌.

صادرات سنگ آهن در 5 ماه ابتدای امسال جهش 43 درصدی داشته است / واحدهای تولیدی داخلی با کمبود مواد اولیه مواجه هستند

وقتی سخن از کمبود مواد اولیه است، با نگاهی به میزان صادرات می توان جواب آن را یافت. جهش حدود دو برابری صادرات سنگ آهن در مرداد ماه شاید یکی از دلایل اصلی کمبود مواد اولیه واحدهای بزرگ تولیدی از جمله ذوب آهن و‌ کاهش عرضه محصولات به بازار داخلی در دو ماه گذشته است.

از عجائب صنعت فولاد مااینکه درحالی که ایران یکی از غنی ترین کشورهای دنیا از لحاظ سنگ آهن است، واحدهای تولیدی داخلی با کمبود مواد اولیه مواجه هستند.

ایمیدرو با همکاری دانشگاه شریف، تهران و امیرکبیر در حال راه اندازی استارت آپ معدنی است

در نشست خداداد غریب پور، رئیس هیئت عامل ایمیدرو و ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به موضوعات مهمی از جمله وجود 254 شرکت دانش بنیان در حوزه معدن و صنایع معدنی و آمادگی شرکت مس و فولادی ها و طراحی و راه اندازی صندوق در اکتشاف مطرح شد.

ستاری فر، معاون رییس جمهور عنوان کرد: دانشگاه ها دایر شده اند تا خام فروشی نکنیم، کشورها با ابزار عوارض از کشورشان صیانت می کنند.

ظرفیت تولید شمش طلا 15 تن است اما به دلایلی همچون مشکلات معدنی یا فنی تکنولوژیکی تنها 8 تن تولید می شود

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران از بهره برداری 13 طرح تولید شمش طلا تا 5 سال آینده خبر داد. وجیه الله جعفری با حضور در همایش فلزات غیر آهنی به موضوعات اکتشافی پرداخت.

وی ادامه داد: در حال حاضر ظرفیت تولید شمش طلا، 15 تن است اما به دلایلی همچون مشکلات معدنی یا فنی تکنولوژیکی تنها 8 تن تولید می شود. 

جعفری افزود: در 5 سال اخیر به ازای هر تن تولید، 6.1 میلیون دلار (13 درصد قیمت شمش طلا) به هزینه اکتشاف اختصاص می یابد.

آزمایشگاه خوردگی فلزات فولاد اکسین باحضور نماینده ولی فقیه خوزستان راه‌اندازی شد

آزمایشگاه خوردگی فلزات فولاد اکسین در راستای ارائه ورق های خاص باحضور نماینده ولی فقیه در استان خوزستان و امام جمعه اهواز، مسئولان این شرکت راه‌اندازی شد.

به گزارش معدن نامه به نقل از تسنیم ، آزمایشگاه خوردگی فلزات فولاد اکسین در راستای ارائه ورق های خاص باحضور نماینده ولی فقیه در استان خوزستان و امام جمعه اهواز، مسئولان این شرکت راه‌اندازی شد.

در مراسم راه‌اندازی این آزمایشگاه، حجت الاسلام والمسلمین موسوی‌فرد نماینده ولی فقیه در خوزستان و امام جمعه اهواز از بخش‌های مختلف بازدید و توسط مدیرعامل و نائب رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد در جریان آخرین وضعیت قرار گرفت.

ركورد توليد روزانه در بخش احيا و واحد زمزم شركت فولاد خوزستان شكسته شد

غلام رضا طالبي مدير برنامه ريزي و كنترل توليد فولاد خوزستان در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومي با اعلام اين خبر افزود: ركورد توليد روزانه زمزم ۲ در سوم مهرماه ۹۸ به ۳۲۵۱ تُن رسيد. ركورد قبلي در دوازدهم مهر ماه سال ۹۶ و به مقدار ۳۱۹۶ تن به ثبت رسيده بود. 
به گزارش معدن نامه به نقل از دنياي معدن، طالبي در مورد توليد روزانه مجموع زمزم ها نيز گفت: در چهارم مهرماه مجموع توليد واحدهاي زمزم به مقدار ۶۱۲۴ تُن رسيد كه حد نصاب جديدي براي اين واحد به شمار مي آيد. پيش از اين ركورد توليد زمزم ها در نهم اسفند سال ۹۷ و به مقدار ۶۰۸۴ تُن بوده است.

پكن، مركز فرماندهي فولاد جهان

ركود گسترده‌تر اقتصادي در جهان به‌خصوص در كشورهايي مانند چين و هند كه تا همين اواخر سكاندار رشد اقتصادي دنيا محسوب مي‌شدند احتمالا صنعت فولاد را بيش از هميشه تحت‌تاثير خود قرار خواهد داد. سه آژانس رتبه‌بندي اعتباري در دنيا نيز خطر افت سودآوري در كارخانه‌هاي فولاد را بيش از هميشه اعلام كرده‌اند كه نشان مي‌دهد حاشيه سود در بنگاه‌هاي فولادي مي‌تواند بيش از هميشه كاهش يابد. 

دو عامل نوسان فولاد

رئیس‌جمهوری در تصمیم‌گیری برای آینده گروه ملی صنعتی فولاد ایران ورود می‌کند

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور با اشاره به اینگه گروه ملی صنعتی فولاد ایران از مشکلات مهمی برخوردار است، گفت: قرار است این مشکلات طی گزارشی به رئیس جمهوری ارائه شود تا در خصوص آینده گروه ملی صنعتی فولاد خوزستان تصمیم‌گیری شود.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایرنا بابک دین‌پرست دوشنبه شب در حاشیه نشست بررسی مسائل و مشکلات تولید گروه ملی صنعتی فولاد ایران که در محل این شرکت برگزار شد با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مشکلاتی که در این گروه فولادی برشمرده شد کم هستند اما موانع مهمی محسوب می شوند.

در اکتشاف باید بخش خصوصی ورود کند / مس بیش از یک میلیارد دلار طرح توسعه دارد / در حال حاضر ایران خودرو سالانه ۵۰۰ هزار تن از صنایع فلزی، خرید دارد / قرار است با دکتر سرقینی در خصوص تعرفه ها در اتاق فکر معدن تصمیم بگیریم

امروز در دومین همایش فلزات غیر آهنی سیاست‌گذاران، صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی گردهم آمدند تا برای دومین دوره، وضعیت حال و آینده صنایع غیرآهنی را بررسی کنند. در دوره قبلی این همایش تلاش شد تا با ارائه تحلیل‌های دقیق از روند توسعه صنایع غیرآهنی (آلومینیوم، سرب و روی، مس، طلا و...)، فرصت‌ها و دست‌اندازهای توسعه این صنایع در کشور شناسایی و افق روشنی برای فعالیت در این بخش‌ها ترسیم شود. 

مذاکره با بانک مرکزی برای تامین 100 میلیارد تومان سرمایه صنعت، معدن و مسکن/ سرمایه گذاران تولید آلومینا، حمایت می شوند

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با روش های مختلف، درصدد تامین سرمایه مورد نیاز بخش صنعت و معدن هستیم. رحمانی همچنین گفت که از سرمایه گذاری در تامین مواد اولیه صنعت آلومینیوم به ویژه تولید پودر آلومینا حمایت می کنیم. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، رضا رحمانی امروز در دومین همایش و نمایشگاه چشم انداز صنایع غیر آهنی ایران و فناوری های وابسته، با بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به محدودیت سرمایه، با بانک های مختلف، بازار سرمایه و روش های نوین مالی، درصدد تامین سرمایه مورد نیاز بخش صنعت و معدن و تحقق برنامه ها هستیم.

صنعت مس در کشور نقش پدری را ایفا می کند / با وجود کاهش قیمت مس، بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان فروش داشتیم

در میان صنایع فلزی، صنایع فلزات غیرآهنی به‌رغم کاربرد فراوان و ارزش افزوده بالای محصولات و آلیاژهای آنها، کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. امروز در دومین همایش فلزات غیر آهنی سیاست‌گذاران، صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی گردهم آمدند تا برای دومین دوره، وضعیت حال و آینده صنایع غیرآهنی را بررسی کنند.

اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در این همایش عنوان کرد: ایران جایگاه هشتم را در جهان از نظر ذخایر مس دارد، ۳۴.۵ میلیون تن مس خالص ذخیره که  معادل ۴.۱۵٪ ذخایر جهان است. 

دولت گاهی با قیمت گذاری در زنجیره مشکلاتی ایجاد می کند / قطعا باید ذخایر به محصولات با ارزش افزوده بیشتر تبدیل شود /اگر تولید روی در معدن مهدی آباد محقق شود ۳ درصد روی جهان را ما تولید خواهیم کرد

امروز در دومین همایش فلزات غیر آهنی سیاست‌گذاران، صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی گردهم آمدند تا برای دومین دوره، وضعیت حال و آینده صنایع غیرآهنی را بررسی کنند. در دوره قبلی این همایش تلاش شد تا با ارائه تحلیل‌های دقیق از روند توسعه صنایع غیرآهنی (آلومینیوم، سرب و روی، مس، طلا و...)، فرصت‌ها و دست‌اندازهای توسعه این صنایع در کشور شناسایی و افق روشنی برای فعالیت در این بخش‌ها ترسیم شود. 

در مسیر پیشرفت بنگاه‌های اقتصادی سنگ‌اندازی نکنیم

صنعت فولاد به عنوان یکی از صنایع مهم در کشور، توانسته رتبه دهم دنیا را به خود اختصاص دهد و نقش اساسی در توسعه ایران ایفا کند و کشور را از وابستگی به نفت برهاند. این صنعت هم اکنون علاوه بر تامین نیاز داخل، سهم عمده‌ای در صادرات کشور دارد. 

غریب پور: ایمیدرو در زیرساخت معادن منیزیت سیستان و بلوچستان مشارکت می کند / دبیر انجمن نسوز ایران: دولت با بخش خصوصی برای تولید مواد اولیه صنعت نسوز همکاری کند

رئیس هیات عامل ایمیدرو از مشارکت این سازمان و بخش خصوصی در تامین زیرساخت های محدوده های دارای ذخایر منیزیت حیدرآباد سیستان و بلوچستان خبر داد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور در نشست با اعضای انجمن نسوز ایران افزود:

ایمیدرو با اولویت قرار دادن برنامه اکتشاف طی سال جاری، مصمم به مشارکت با شرکت ها و بخش خصوصی است.

وی افزود: در این راستا طی سال جاری بودجه زیربناها تا چهار برابر افزایش یافت.

انتظار داريم توليدات فولاد كشور به ۲۸ ميليون تن برسد

معاون امور معدني و صنايع معدني وزارت صمت گفت: با تامين مواد اوليه معدني مورد نياز، انتظار داريم توليدات فولاد كشور به ۲۸ ميليون تن برسد كه با پيگيري هاي لازم حتماً به اين عدد خواهيم رسيد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از دنياي معدن، معاون امور معدني و توسعه صنايع معدني وزارت صنعت معدن و تجارت در ديدار با اعضاي شوراي مركزي و روساي سازمان نظام مهندسي معدن استانها اظهار داشت: اعتقاد دارم اختيارات وزارتخانه را تا جايي كه منع قانوني و حاكميتي نداشته باشد مي توانيم به تشكل هاي بخش خصوصي از جمله همين نظام مهندسي معدن واگذار كنيم.

سال ۱۴۰۰ سال فولاد بناب است/ از نگاه محلی در صنعت فولاد اجتناب شود

یکی از راه‌های تحول آفرینی در عرصه صنعت تغییراتی است که در عرصه مدیریتی شرکت‌ها روی می‌دهند. مدیران جدید با توجه به افق‌های دید تازه ای که دارند می توانند تحول‌هایی جدی را در حوزه فعالیت خود ایجاد کنند. در این زمینه در حوزه صنعت فولاد تجربه های جدید مدیریتی وجود دارد که توجه به عملکرد آنها در این عرصه می تواند تغییراتی جدی را برای آینده رقم بزند. فعالیت یک ساله دکتر سید ابوتراب فاضل در مجتمع فولاد صنعت بناب، توانسته است تحولاتی جدی را رقم بزند که در ادامه به آنها پرداخته می شود. 

تولید ۲۱ میلیون تن آهن اسفنجی در واحدهای احیای مستقیم کشور

مدیر بخش فرایند شرکت مهندسی فن‌آور معادن و فلزات MMTE گفت: تولید ۲۱ میلیون تن آهن اسفنجی در ۱۸ واحد احیا مستقیم توسط این شرکت که یکی از فعالان بخش فولاد کشور است، صورت خواهد گرفت.

در دومین روز برگزاری رویداد سه روزه گردهمایی فناورانه صنایع، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های صنعت فولاد در صندوق نوآوری و شکوفایی؛ توانمندی‌ها و نیازهای فناورانه شرکت مهندسی فن‌آور معادن و فلزات در رونق ساخت داخل ارایه شد.

در این بخش ابتدا توانمندی‌های شرکت مهندسی MMTE ارایه و نیازهای فناورانه در سه بخش بومی‌سازی کمپرسور، انرژی و سازه توسط کارشناسان این شرکت معرفی شد.

حدود 10 میلیارد تومان میلگرد احتکار شده به بازار اصفهان عرضه شد

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان اصفهان، از کشف تیرآهن و میلگردهای احتکار شده به ارزش 97 میلیارد ریال خبر داد و گفت: دادگاه علاوه برصدور حکم الزام به عرضه کالا در شبکه به قیمت رسمی، متهم پرونده را به پرداخت مبلغ بیش از 9 میلیارد ریال جریمه نقدی محکوم کرد.