نوامبر 2019

افزایش سطح کیفی تختال‌های فولاد مبارکه

کامران مرادی، رئیس تعمیرات ریخته‌گری، با اعلام این خبر افزود: به‌منظور دستیابی به اهداف شرکت در تولید محصولات کیفی و حفظ و افزایش قابلیت صادراتی محصول و نظر به اینکه تولید عمدۀ تختال‌های خاص و صادراتی با ماشین شمارۀ 2 ریخته‌گری انجام می‌پذیرد، برنامۀ تعمیرات اساسی ماشین در دستور کار قرار گرفت.
در همین خصوص کارشناس تعمیرات ریخته‌گری نیز گفت: لوله‌های مدار آب ثانویه ماشین به دلیل PH بالای آب و به‌مرور زمان دچار گرفتگی و کاهش قطر شده بودند که این امر موجب عدم تأمین میزان مناسب آب در سرعت‌های زیاد و اثرگذاری بر شمش تولیدی و کاهش کیفیت آن می‌شد.

نوسازی ساختار نسوز کورۀ گندله‌سازی بدون حضور کارشناسان خارجی

محسن زمانی با تأکید بر اهمیت تداوم تولید در شرکت و کشور گفت: با توجه به این‌که این کوره 25 سال بدون وقفه در مدار تولید قرار داشت، ساختار نسوزهای کورۀ مذکور در برخی نقاط حساس ازجمله نسوزهای سقف و دیوارۀ فایرینگ میب اید نیاز به تعمیر اساسی داشت.

از تکمیل طرح شهید خرازی (نورد گرم 2) با قدرت حمایت خواهیم کرد

دکتر زرندی ادامه داد: این‌که فولاد مبارکه 50 درصد فولاد کشور را تولید می‌کند بسیار ارزشمند است، اما باتوجه‌به توانمندی‌های این شرکت، به‌یقین ظرفیت و بار دانشی و کاری مدیران و کارکنان این شرکت بیشتر از این است.

فولاد مبارکه گواهینامۀ استانداردهای مدیریتی را کسب کرد

به گزارش معدن نامه به نقل لز خبرنگار فولاد، در جلسۀ اختتامیۀ این ممیزی و در جمع اعضای کمیتۀ مدیریت شرکت، معاون تکنولوژی فولاد مبارکه کسب این موفقیت را به مجموعۀ مدیریت و کارکنان شرکت تبریک گفت و ضمن قدردانی از مشارکت و همکاری نیروی انسانی شرکت در فرایند ممیزی گفت: فولاد مبارکه از طریق به‌کارگیری رویکردهای سیستمی و نظام‌مند همواره بهبود مستمر را سرلوحۀ کارهای خود قرار داده و از طریق استقرار استانداردهای مدیریتی، ضمن ایجاد همسویی و یکپارچگی در کلیۀ سطوح سازمان به‌واسطۀ ممیزی‌های داخلی و خارجی، جهت شناسایی حوزه‌های بهبود خود اقدام می‌کند.

بی نیازی کشور از واردات ورق های خاص با تکمیل طرح شهید خرازی (نورد گرم ۲)

مدیرعامل فولاد مبارکه از این شرکت به عنوان مولود انقلاب اسلامی نام برد و گفت:  فولاد مبارکه هم‌زمان با جنگ تحمیلی در زمینی به وسعت 35 کیلومترمربع ساخته شد و افتخار دارد که هم‌اکنون با تولید 2/10 میلیون تن در سال، حدود 50 درصد تولید فولاد کشور را به خود اختصاص داده است.

تولید گندله خام اولیه در شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد توسط ۶ عدد دیسک دوار

مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد در بازدید از کارخانه گندله سازی در جریان مراحل راه اندازی این بخش قرار گرفته و تولید گندله خام اولیه توسط ۶ عدد دیسک دوار رسما آغاز شد.

محمد مدنی فر در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی گفت: تغذیه دیسک های دوار با ظرفیت اسمی ۱۱۰ تن در ساعت به وسیله میکس کنسانتره با بنتونیت و پاشش آب انجام می گیرد و جهت پیش گرمایش، گندله خام یا green plate  فراهم می گردد.

وی افزود: گندله نهایی پس از خروج از کوره توسط سیرکولار کولر سرد شده و در مرحله احیا به آهن اسفنجی تبدیل می شود و پس از ذوب نیز به محصولات فولادی جهت استفاده تبدیل می گردد.

صادرات محصولات فولادی به جای مواد اولیه نوید بخش رونق تولید است

دکتر خداداد غریب‌پور افزود :

در تولید فولاد رشد داشتیم و امسال به 28 میلیون تن می رسیم در زمینه صادرات نیز در شش ماهه بالای شش میلیون تن داشتیم.

رییس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد : در اکتشاف ما رشد چشمگیری داشتیم و در نیمه دوم سال 97 و امسال 400 هزار کیلومتر مربع کار اکتشافی جدید را آغاز کردیم و در مجموع در اکتشاف، فرآوری و تولید محصول در همه بخش ها عملکرد خوبی را شاهد بودیم.

به دنبال افزايش ظرفيت توليد هستيم

احسان رسولي اظهار داشت: ظرفيت اسمي واحد فولادسازي اين شرکت، 1.5 ميليون تن است و با توجه به اينکه در سال گذشته 1.44 ميليون تن توليد داشته‌ايم، تقريبا مطابق با ظرفيت اسمي خود مشغول به فعاليت هستيم و خوشبختانه علي‌رغم وجود تحريم‌ها و مشکلات مختلف ما همچنان به توليد خود ادامه مي‌دهيم در حال حاضر 8 درصد از تختال کشور توسط شرکت فولاد هرمزگان توليد مي‌شود.

غریب پور فردا صبح "ایران متافو" را افتتاح می کند

فردا صبح شانزدهمین نمایشگاه "ایران متافو" با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو افتتاح می شود. 

رکورد تولید کارخانه فولاد چهارمحال و بختیاری شکسته شد

رئیس واحد آهن‌سازی مجتمع فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری با اشاره به توان تولیدی این واحد گفت: تولید محصول فولاد این مجتمع در آبان‌ماه به ۷۰ هزار و ۳۰۳ تن رسید که رکورد تولید در طول یک ماه این مجتمع صنعتی شکسته شد. 

اکبر اسکندری روز چهارشنبه اظهار داشت: تولید این مجتمع در آبانماه سال گذشته ۵۰ هزار تن بود که این میزان تولید در مدت مشابه امسال به ۷۰هزار و ۳۰۳ تن رسید.  

رشد 529 هزار تنی تولید روی در چین طی اکتبر 2019 میلادی

تولید روی در چین طی اکتبر 2019 میلادی 529 هزار و 300 تن افزایش یافت و مجموع تولید 10 ماه از 4.7 میلیون تن عبور کرد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از وب سایتSMM میزان تولید روی تصفیه شده چین طی اکتبر 2019 میلادی با 529 هزار و 300 تن افزایش به 4 میلیون و 770 هزار تن رسید که حاکی از رشد 7.75 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی است.

داریوس لی تحلیلگر ارشد سرب و روی وب سایت SMM پیش بینی می کند میزان تولید روی تصفیه شده سال 2019 میلادی با 370 هزار تن افزایش به 5 میلیون و 700هزار تن خواهد رسید.

افتتاح خط آهن میانه - بستان آباد با بهره گیری از ریل ذوب آهن اصفهان

دکتر روحانی اظهار داشت : یکی از برنامه های مهم دولت توسعه راه آهن است و تا پایان این دولت ، پروژه های متعددی تکمیل و در اختیار مردم خواهد گرفت .

در مراسم مذکور که دکتر محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی حضور داشت ، با اشاره به استفاده از اولین محموله ریل ملی ذوب آهن اصفهان در محور میانه – بستان آباد ، ضمن تقدیر از بومی سازی ریل در این مجتمع عظیم صنعتی، از حضور مسئولین ذوب آهن در این مراسم نیز قدردانی شد.

بیمه و مالیات بدون توجه به تحریم ها معدنکاران را می دوشند

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان سرب و روی گفت: بیمه و مالیات و دارایی همچنان پول می گیرند و اصلا کاری ندارند که ما امروز در شرایط تحریم به سر می بریم.

حسن حسینقلی با بیان اینکه توان پرهیز از خام فروشی وجود ندارد چون در ۴۰ سال گذشته چاره ای برای این کار نیندیشیده ایم، افزود: «ما همواره اعتراض داشتیم که لیست ممنوعیت صادرات مواد خام، اصلا به مواد خام اشاره نداره؛ این درحالی است که ماده خام بعد از استخراج نباید تغییری در شکل فیزیکی، شیمیایی و ماهیت و شکل آن ایجاد شود و به همان شکل برای فراوری به واحد تولیدی صادر یا واگذار شود.»

گسترش فرهنگ بسیجی یک ضرورت است/ تقدیر از گروه کوهنوردی بسیج ایمیدرو

رییس هیات عامل ایمیدرو در دیدار با اعضای پایگاه بسیج این سازمان، بر گسترش فرهنگ بسیجی در شرایط امروز کشور تاکید کرد. وی همچنین در این دیدار از گروه کوهنوردی بسیج ایمیدرو که موفق به فتح قله دماوند شد، تقدیر کرد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور به مناسبت هفته بسیج، در دیدار با اعضای بسیج این سازمان که با حضور حمید اوصالی فرمانده پایگاه ایمیدرو برگزار شد، گفت: ضمن تبریک هفته بسیج به بسیجیان ولایتمدار و انقلابی، امیدوار هستیم تقویت هرچه بیشتر این نهاد مردمی و آمادگی این قشر در امور مختلف، مورد توجه قرار بگیرد.

ایجاد اشتغال و ارتقا وضعیت نیروی انسانی از اولویت های فولاد اکسین است

وی تأکید کرد: امروز اشتغال یکی از دغدغه های اصلی همه بخش ها است؛ بنابراین نیروی انسانی مازاد یک چالش برای شرکت است ولی سعی کردیم که به هیچ وجه منجر به بیکاری پرسنل نشویم و طرح های توسعه ای و پروژه ای را نیز تعریف می کنیم تا نیروهای فعلی را نگه داریم.
مدیر عامل شرکت فولاد اکسین ادامه داد: با پیگیری های صورت گرفته و حمایت های همه جانبه استاندار خوزستان و نمایندگان کلان شهر اهواز و موافقت وزارت صمت طرح فولاد سازی این شرکت در دست اقدام بوده که علاوه بر ایجاد اشتغال در استان، امنیت شغلی کارکنان مان را نیز بیش از پیش افزایش خواهد داد.

%64 رشد فروش شرکت فولاد هرمزگان جنوب

به گزارش معدن نامه مبلغ فروش فولاد هرمزگان جنوب در شهریورماه 4.220 میلیارد ریال گزارش شده که این مبلغ نسبت به ماه گذشته کاهش 18 درصدی را نشان می دهد.  فروش شرکت در نیمسال اول سال 98 به 27.196 میلیارد ریال رسیده است که این مبلغ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 64 درصد افزایش داشته است .

مجموع مقدار تولید شرکت نسبت به ماه گذشته با افزایش 145 درصدی به 287 هزارتن رسیده است . نرخ میانگین فروش اسلب در شهریور ماه با کاهش 5 درصدی نسبت به ماه گذشته 38 میلیون ریال به ازای هر تن اعلام گردیده است.

فولاد سنگان پیشتاز در حوزه محیط زیست

در تاریخ چهارم آذرماه امسال جلسه ای با حضور دکتر همتی مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان، دکتر رفیع معاون توسعه سرمایه های انسانی فولاد سنگان، مهندس علیزاده مدیرعامل شرکت تامین و توسعه زیرساخت های شرق، دکتر ولدخانی مدیر HSE ایمیدرو و دیگر مدیران و سرمایه گذاران مستقر در منطقه سنگان، با محوریت بررسی وضعیت محیط زیست در منطقه سنگان برگزار شد.

بی‌نیازی کشور از واردات ورق‌های فولادی با تکمیل طرح شهید خرازی نورد گرم ٢

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه شرکت فولاد مبارک مولد انقلاب‌اسلامی است، گفت: همزمان با انقلاب اسلامی، ساخت شرکت فولاد مبارکه آغاز شد. این شرکت هم‌اکنون ۱۰.۵ میلیون تن در سال تولید می‌کند که این میزان معادل ۵۰ درصد از تولید فولاد کشور است. 

حمیدرضا عظیمیان در گفت‌وگوی زنده در برنامه "پایش" با موضوع تکمیل طرح شهید خرازی نورد گرم ٢ با بیان اینکه از سنگ تا رنگ در این شرکت وجود دارد، افزود: محصولات این شرکت به ۴۰ کشور دنیا صادر می‌شود.

تولید فولاد ایران 6.2 درصد افزایش یافت؛ رشد 3.2 درصدی تولید جهانی

انجمن جهانی  فولاد گزارش داد: رشد تولید  فولادخام ایران در ۱۰ ماه نخست سال۲۰۱۹ میلادی به ۶.۲ درصد رسید در حالی که تولید جهانی این محصول شاهد رشد ۳.۲ درصدی بود. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از انجمن جهانی  فولاد(World Steel Association) طی ۱۰ماهه نخست سال جاری میلادی، ایران ۲۱میلیون و ۵۱۸ هزارتن  فولاد خام تولید کرد که در مقایسه با تولید سال گذشته(۲۰میلیون و ۲۶۵هزارتن)، ۶.۲ درصد رشد نشان می دهد.

تاکید غریب پور بر لزوم تدوین طرح جامع سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

رئیس هیات عامل ایمیدرو بر لزوم تدوین طرح جامع سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی تاکید کرد. 

شرکت فولاد خوزستان پیشرو در پیاده‌سازی استراتژی اقتصاد مقاومتی

به گزارش معدن نامه به نقل از خبرنگار روابط عمومی، سیزدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت استراتژیک با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، عضو هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه، معاون پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت، دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی کشور، اساتید و علاقمندان با معرفی کسب و کارهای پیشرو در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد.

دستاوردهای شرکت فولاد خوزستان در بازار سرمایه ارائه شد

به گزارش معدن نامه به نقل از خبرنگار روابط عمومی، یازدهمین نمایشگاه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری کشور و ششمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی‌سازی  KishINVEX2019 با مشارکت ۳۰۰ شرکت داخلی و خارجی و با برگزاری نشست‌های تخصصی و همایش‌های جانبی از ۲۷ لغایت ۳۰ آبان ماه ۹۸ در محل نمایشگاه بین المللی جزیره کیش برگزار گردید.

این رویداد با هدف رونق تولید، معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری در کشور و افزایش شناخت نسبت به  قابلیت‌ها و ظرفیت‌های عظیم بازار پول و سرمایه و هم افزایی دست اندرکاران اقتصادی در تقویت توان اقتصادی کشور برپا شد.

 

درآمد ١٠٨ میلیارد تومانی ذوب روی اصفهان در ٨ ماهه

شرکت ذوب روی اصفهان که در صف عرضه اولیه قرار دارد، در ٨ ماهه منتهی به آبان از فروش محصولات خود حدود ١٠٨ میلیارد تومان درآمد کسب نمود. گفتنی است فروش شرکت در آبان ماه حدود ١۴ میلیارد تومان بود.

 

رشد ۸ دلاري قيمت آلومينيوم

قيمت آلومينيوم در LME روز دوشنبه چهارم آذر ماه، نسبت به هفته گذشته، هشت دلار رشد داشت. 

به گزارش دنياي معدن، قيمت آلومينيوم در بورس فلزات لندن در روز دوشنبه چهارم آذر ماه نسبت به معاملات هفته قبل، يعني دوشنبه ۲۷ آبان ماه، هشت دلار معادل ۰.۵ درصد رشد قيمت داشت؛ به گونه اي كه از يك هزار و ۷۴۴ دلار به ازاي هر تن، به ك هزار و ۷۵۲ دلار به ازاي هر تن رسيد.

نحوه قیمت گذاری ها از جانب دولت به شکل دستوری برداشته شود / دولت با تامین نقدینگی واحدهای تولیدی شرایط را برای رونق تولید فراهم کند

شیوا نیک وظیفه

تحقق شعار رونق تولید نیازمند الزاماتی در حوزه سیاست‌گذاری اقتصادی است که دولت متولی اصلی آن به حساب می آید، البته اهمیت نقش سایر نهادهای نظام و مردم نیز نباید نادیده گرفته شود. تولیدکنندگان به عنوان افرادی که قوانین لحاظ شده از جانب دولت را در دستور کار خود قرار می دهند، حق پیشنهاد و انتقاد از این دستورات را دارد. در حوزه معدن و فولاد نیز تولیدکنندگان نقطه نظراتی دارند که می تواند در بهبود شرایط تاثیر گذار باشد.

در این راستا مصاحبه ای با حسن حسین قلی، رییس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی و مدیر عامل شركت معادن سرمك داشتیم.

صنعت فولاد ایران ظرفیت تولید 55 میلیون تن در سال را دارد

به‌گفته کرباسیان صنعت فولاد می‌تواند طبق هدف‌گذاری برنامه جامع فولاد به هدف تعیین شده، یعنی تولید 55 میلیون تن در سال تا 1404 برسد؛ اما باید دولت از بروکراسی‌های غیرضروری بکاهد و حوزه صنعت را رها کند.وی به برنامه جامع فولاد خوش‌بین است و معتقد است که صنعت فولاد ظرفیت تولید 55 میلیون تن در سال را دارد. مهدی کرباسیان، رئیس سابق سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران معتقد است که برنامه جامع فولاد باتوجه به واقعیت‌های اقتصادی ایران نوشته شده است و هدف نهایی آن، بلندپروازی نیست، به‌شرطی که دولت تسهیل‌گر باشد نه مداخله‌گر.

محاسبه حقوق دولتی معادن در حال محاسبه است / بخش عمده‌ای از متقاضیان اکتشاف بخش خصوصی است

شیوا نیک وظیفه

مدتی پیش جلسه بررسی نحوه محاسبه حقوق دولتی معادن، با حضور اسماعیلی، رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران و ایروانی، مدیر کل دفتر نظارت امور معدنی برگزار شد. پیش از این نیز معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت اعلام کرده بود پیش بینی می‌شود تا پایان امسال موضوع اخذ یکسان حقوق دولتی از معادن تغییر کند و از هر معدن حقوق دولتی مربوط به خود اخذ شود؛ برخلاف رویه حاضر که یکسان است.

درآمد 267 هزار میلیارد ریالی فولاد مبارکه در 8 ماهه اول سال/ رشد 92 درصدی فروش فولاد تا پایان آبان

شرکت فولاد مبارکه اصفهان در یک ماهه منتهی به آبان 1398 معادل 32 هزار و 362 میلیارد ریال درآمد از محل فروش محصولات خود به دست آورد که نسبت به دوره یک ماهه مشابه سال قبل 19 درصد افزایش یافته است.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان در یک ماهه منتهی به آبان 1398 معادل 32 هزار و 362 میلیارد ریال درآمد از محل فروش محصولات خود به دست آورد که نسبت به دوره یک ماهه مشابه سال قبل 19 درصد افزایش یافته است.

مبلغ فروش مهرماه شرکت 3400 میلیارد تومان و میانگین مبلغ فروش تابستان 3450 میلیارد تومان بوده است.

چشم‌انداز ۲۰ میلیارد دلاری برای تجارت با عراق

رایزن بازرگانی ایران در عراق با توجه به روند تعاملات دو کشور در حوزه فعالیت‌های تجاری گفت: مهندسی تجاری ایران و عراق بر اساس اهداف مشترک برنامه‌ریزی شده و دو کشور بر انجام اقدامات موثر مشترک برای تقویت امور بازرگانی و رونق تولیدات مورد نیاز تأکید دارند.

افزایش 7 درصدی تولید محصولات فولادی و 5 درصدی تولید شمش

تولید محصولات فولادی و شمش فولاد کشور طی 7 ماهه 98 به ترتیب 7 و 5 درصد افزایش یافت. در این مدت بیش از 15 میلیون تن محصول فولادی و 11.7 میلیون تن شمش فولادی تولید شد.

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اعلام کرد: شرکت های فولادی کشور از ابتدای فروردین تا پایان مهر امسال، 11 میلیون و 752 هزار تن محصولات فولادی (میلگرد، تیرآهن، نبشی، ورق و غیره) تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 10 میلیون و 955 هزار تن بود.

اثر بخشی صنایع فولادی به عنوان صنایع زیربنایی در توسعه اقتصاد کشور/ محصولات منحصر به فرد ذوب اهن موجبات خودکفایی کشور در بسیاری از محصولات تخصصی را فراهم کرده است

محمد ابراهیم کاردگر، نایب رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل بیمه دانا در بازدید از غرفه‌ی شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان در یازدهمین نمایشگاه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری کشور و ششمین نمایشگاه بین‌المللی بورس ، بانک ، بیمه و خصوصی سازی (کیش اینوکس 2019) گفت: صنایع فولادی، صنایعی زیربنایی هستند و با توجه به اثربخشی زیادی که در اقتصاد دارند موجب توسعه کشور خواهند شد.

رشد تولیدات مجتمع فولاد خراسان بی اعتنا به تحریم ها ادامه دارد

به گزارش معدن نامه مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان گفت: رشد تولیدات «فولاد خراسان» بی­ اعتنا به تحریم­ها پرسرعت­تر از گذشته ادامه دارد.

دکتر کسری غفوری با بیان این مطلب، تشریح کرد: با تلاش های شبانه روزی همکاران سخت کوش، در سه ناحیه از نواحی تولید این شرکت، شاهد ثبت رکوردهای ماهانه جدیدی در تولید محصولات فولادی بودیم.

بیش از نیاز کشور ریل تولید می کنیم و واردات ریل منطقی نیست

ذوب آهن اصفهان آرزوی دیرینه ایرانیان را برای تولید ریل تحقق بخشید اما متاسفانه برخی از افراد نا آگاه با اظهار نظرهای غیر کارشناسی در شرایطی که دشمن با تحریم هر چه تمام تر مسیر را بر ملت ایران سخت کرده است تلاش و کوشش فرزندان ایران زمین را برای قطع وابستگی و توسعه یافتگی کشور عزیزمان ایران، نادیده می گیرند.

برنامه اکتشاف 10 هزار کیلومتر مربعی توسط ایمیدرو در استان کهگیلویه و بویراحمد

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد از برنامه اکتشاف 10 هزار کیلومتر مربعی توسط ایمیدرو در این استان خبر داد.

به گزارش معدن نامه به نقل از فارس سالار حسین پور افزود: با توجه به ذخایر بوکسیت، فسفات و سلستین در استان، برنامه اکتشاف را به کمک سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در دستور کار قرار داده ایم.

وی افزود: در استان کهگیلویه و بویراحمد 72 معدن وجود دارد که پروانه بهره برداری آن ها صادر شده است.

وزیر صنعت عوارض ۲۵ درصدی صادرات فلزات و مواد معدنی غیر آهنی را لغو کرد

با دستور رضا رحمانی وزیر صنعت و معدن و تجارت عوارض ۲۵درصدی صادرات برای فلزات غیر آهنی لغو شد .

با دستور رضا رحمانی وزیر صنعت و معدن و تجارت عوارض ۲۵درصدی صادرات برای فلزات غیر آهنی لغو شد.

یک منبع آگاه از خانه معدن ایران گفت : طی جلسه ای که برخی معدن داران مس ، کرومیت ، سرب و روی با وزیر صمت داشتند. وی قول داد تا طی روزهای آینده مصوبه عوارض۲۵درصدی را برای فلزات غیرآهنی نظیر ، مس و مشتقات آن ، کرومیت ، سرب و روی و برخی مواد معدنی به غیر از سنگ آهن لغو شود و عوارض ۸درصدی را بصورت موقت جایگزین عوارض ۲۵درصدی کند.

تولید آهن اسفنجی چادرملو از مرز ۱ میلیون تن گذشت

طی ۸ ماهه گذشته میزان تولید آهن اسفنجی در واحد مگامدول احیای مستقیم چادرملو به ۱ میلیون و ۱۰ هزار تن رسید .

این در حالی است کارخانه احیای مستقیم چادرملو اولین سال تولید خود را آغاز کرده است و اواخر آبانماه امسال با حضور رئیس جمهور اسلامی ایران رسماً افتتاح شد . پیش بینی شده است تا پایان امسال میزان تولید آهن اسفنجی دراین واحد عظیم فولادی به ظرفیت اسمی خود یعنی 1 میلیون و 550 هزارتن برسد. این درحالی است واحدهای صنعتی بطور معمول پس از  3 تا 4 سال به ظرفیت حداکثری تولید خود می رسند واین موفقیت قابل توجهی برای چادرملو محسوب می شود .

به سفارش فولاد مبارکه هد جوش لیزری در داخل تولید می شود

سرد فولادمبارکه گفت: هد لیزر ماشین های جوش لیزری که جزو اقلام تحریمی و در عین حال استراتژیک می باشد، با همکاری فولادمبارکه و مرکز تحقیقات علوم و فنون لیزر ایران بومی سازی و به بهره برداری می رسد.

با وجود بحران تامین مواد اولیه برای فولادسازان صادرات سنگ آهن هنوز ادامه دارد

نشست شرکت‌های بزرگ فولادی کشور با محوریت تأمین پایدار سنگ‌آهن،بررسی چالش های موجود و راهکارهای آن و همچنین تنظیم بازار و بومی سازی با حضور دکتر بهرام سبحانی رییس هیات مدیره ذوب آهن اصفهان و انجمن تولید کنندگان فولاد ایران،مهندس منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان،حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه و تنی چند از دیگر مدیران عامل شرکت های فولادی کشور و اعضای هیات مدیره انجمن در انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برگزار شد. 

بحران تامین سنگ آهن دانه بندی برای ذوب آهن اصفهان 

فرهنگ بسیجی باید به عنوان مهمترین یادگار حضرت امام (ره) در روح و جان ما جلوه گر شود

به مناسبت هفته بسیج، کادر فرماندهی حوزه مقاومت بسیج شهید تندگویان با مدیرعامل شرکت دیدار و گفتگو کردند .

رشد ۹۱ درصدی سود نسبت به مدت مشابه سال قبل

پس از این که فولاد مبارکه در شش ماهه اول سال 1398 توانست به اهداف خود در تولید کمی و کیفی دست یابد، در بخش ساختن سود برای ذینفعان نیز خوش درخشید. 

معاون اقتصادی و مالی فولاد مبارکه اصفهان ضمن تائید این خبر گفت: با توجه به این که از ابتدای سال جاری، رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری و همچنین دست یابی به اهداف شرکت از سوی مدیریت ارشد فولاد مبارکه در دستور کار قرار گرفته بود، با تلاش جمعی همه بخش های گروه فولاد مبارکه اهداف تولید محقق شد و سود ۶۲۶ ریالی در شش ماهه اول سال ۱۳۹۸ نیز محقق شد.

رشد 1،2 درصدی تولید مس شیلی

طبق آمار کمیسیون مس شیلی، کوچیلیکو، تولید مس این کشور در ماه سپتامبر رشد 1،2 درصدی را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده است.

افزایش حاشیه سود میلگرد به معنای بالا رفتن تقاضای شمش و افزایش قیمت آن / پیش بینی فاز کاهشی در بازار مقاطع

بازار فولاد در هفته ای که گذشت مانند بسیاری از بازار های موازی متاثر از رفتار هیجانی هفته گذشته شاهد رفتارهای غیر منطقی و افزایشی بود. این موضوع  متاثر از دو عامل بود، اول افزایش رفتارهای کنترلی و نظارتی از سوی وزارت صمت و سازمانهای نظارتی و دوم کاهش سریع قیمت ارز

از روز چهار شنبه که در شیب کاهش قرار گرفت. طبق روال هرسال آذر ماه، فصل رکود و کاهش در بازار مقاطع فولادی است و این فاز کاهشی قابل پیش بینی بود.

كشف ذخاير پنهان معدني به كمك پهبادها

تفاهم نامه همكاري بین سازمان زمین شناسی و دانشگاه صنعتي شريف در راستاي (حمايت از توليد ملي، كار و سرمايه ايراني) و نقش محوري و حيطه خطير وظايف و مسئوليت هاي اين دو ارگان در پيشبرد اهداف سند چشم انداز نظام و توسعه همكاري و گسترش فعاليت هاي مشترك منعقد خواهد شد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومي سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني كشور، اين تفاهم نامه كه به امضاي عليرضا شهيدي معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و رئيس اين سازمان و محمدرضا موحدي معاون پژوهش و فناوري دانشگاه صنعتي شريف خواهد رسيد.

کاهش یک میلیون تنی تولید فولاد چین در اکتبر؛ رشد 6 درصدی 10 ماهه

تولید  فولاد چین طی اکتبر 2019 میلادی با یک میلیون تن کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ثبت رسید. پیش بینی ها نیز نشان می دهد تولید سه ماه پایانی  فولاد چین با افت همراه شود. 

به گزارش معدن نامه به نقل از  روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از وب سایت Hellinic Shipping News تولید  فولاد چین طی اکتبر سال جاری میلادی با کاهش یک میلیون تنی به 81 میلیون تن رسید که حاکی از افت 1.2 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 2018 میلادی است. این میزان تولید به عنوان نخستین افت تولید سالانه از دسامبر 2017 میلادی به ثبت رسید.

پيش بيني اوضاع و احوال سنگ آهني ها تا پايان سال

 دوقلوهاي سنگ آهني در سال جاري وضعيت عملياتي مطلوبي را نسبت به سال گذشته تجربه كرده اند. گل گهر در دوره ۷ ماهه امسال بيش از ۷۴ هزار ميليارد ريال درآمد عملياتي كسب كرد كه در قياس با مدت زمان مشابه سال گذشته ۶۹ درصد رشد داشت. چادرملو نيز با كسب حدود ۵۶ هزار ميليارد ريال درآمد عملياتي توانست درآمدهاي فروش خود را نسبت به ۷ ماهه سال گذشته ۶۳ درصد افزايش دهد. ضمنا اين دو شركت از لحاظ سودآوري نيز در نيمه ابتدايي امسال نسبت به ۶ ماهه اول سال قبل عملكرد مناسبتري از خود به نمايش گذاشتند.

افزایش توان تولید صنعت سیمان به 88 میلیون تن

شیخان گفت: هر کیسه 50 کیلوگرمی سیمان 12 تا 13 هزار تومان معامله می‌شود که با توجه به حجم بالای این کالا، قیمت اندکی دارد.

چادرملو تنها شرکتی که زنجیره تولید فولاد را کامل دارد

مدیر اموربازرگانی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو درباره آخرین اقدامات چادرملو در زمینه بازرگانی این شرکت گفت: از دی ماه سال گذشته واحد احیای شرکت چادرملو وارد مدار شده و ما تنها شرکتی هستیم که زنجیره تولید فولاد را به صورت کامل داریم .

پتانسیل‌های «فولاد» برای لمس قیمت بالاتر

مدیر امور مجامع و ارزیابی شرکت های فولاد مبارکه اصفهان گفت: ارزش هر سهم به بیش از ۶۶۰ تومان می رسد.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان در ۶ ماهه اول امسال با یک پرش ۹۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل، سود ۶۲۶ ریالی محقق کرد.

این رشد سودآوری ناشی از افزایش ۱۰۴درصدی درآمد‌های عملیاتی در۶ماهه امسال بوده است. همچنین در ۶ ماهه اول ۹۸ سود ناخالص شرکت با ۱۲۵ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال قبل از ۴۶ هزار و ۶۹ میلیارد ریال به ۱۰۳ هزار و ۸۳۹ میلیارد ریال افزایش یافت.

فولاد خوزستان نشان عقاب طلایی اجلاس توسعه صادرات ایران را دریافت کرد

در این رویداد که بزرگترین اجلاس مشترک سرآمدان تولید و صادرات ایران به شمار می رود، در حضور جمع زیادی از مقامات و مدیران شرکت های دولتی و خصوصی از شرکت فولاد خوزستان در سه زمینه کاری تقدیر شد.

یک تصمیم به نفع توسعه صنعتی

در ایران صنعت فولاد را باید از صنایع مهمی به شمار آورد که می‌تواند زیرساخت‌های اصلی در فاز توسعه صنعتی را فراهم کند. البته توسعه صنعتی در کشورمان تفاوت‌های جدی با سایر کشورهای شرق آسیا دارد.

عوارض ۲۵ درصدی بر صادرات سنگ آهن ، بی اثر ، عقیم و نیازمند افزایش

معادن سنگ آهن ، زغال سنگ،خاک نسوز ،آهک و ... در نقاط مختلف این مرز و بوم شناسایی ،اکتشاف و به بهره برداری رسید.مقصد محصول نهائی همه،ذوب آهن ملی ایران بود وهدف ؛ ایجاد اشتغال، تولید ملی و آبادانی کشور.

در سال رونق تولید ، آغاز تولید گندله خام اولیه در کارخانه گندله سازی شرکت توسعه فراگیر سناباد

مهندس مدنی فر در بازدید از کارخانه گندله سازی با همراهی کارشناسان و مدیران این کارخانه در جریان مراحل راه اندازی قرار گرفتند و با حضور ایشان مرحله تولید گندله خام توسط 6 عدد دیسک دوار انجام پذیرفت.

به گفته مهندس مدنی فر ، تغذیه دیسک های دوار با ظرفیت اسمی هریک 110 تن در ساعت ، بوسیله میکس کنسانتره با بنتونیت و پاشش آب انجام می گیرد و جهت پیش گرمایش ، گندله خام یا green plate  فراهم می کند.گندله نهایی که پس از خروج از کوره توسط سیرکولار کولر سرد می گردد ، در صنایع احیاء به آهن اسفنجی تبدیل شده و پس از ذوب به محصولات فولادی جهت استفاده مبدل می گردد.

روند رو به افزایش قیمت میلگرد و به دنبال آن آرامش بازار / محدودیت عرضه آهن اسفنجی و قراضه همچنان ادامه دارد

قیمت شمش در هفته گذشته میل به افزایش داشت اما رفتارهای متفاوتی از خود نشان داد در شرایط فعلی محدودیت عرضه آهن اسفنجی و قراضه همچنان ادامه دارد و به همین علت عرضه شمش محدود شده است با این حال روند قیمت شمش در بازار نزولی بود علت آن دو امر است، عامل اصلی تنش های اجتماعی پیش آمده و اثر ان در تصمیم گیری های فعالان اقتصادی بود. دلیل دوم روند رو به افزایش قیمت میلگرد و به دنبال آن آرامش بازار آن بود. با این حال با توجه به ادامه روند صادرات و محدودیت عرضه آهن اسفنجی بعید به نظر می رسد که قیمت شمش کاهش جدی داشته باشد البته فاکتور اصلی ثبات سیاسی است چون بدون حضور امنیت عملاً بازاری وجود ندارد.

دولت به نظرات انجمن های صنفی بهاء دهد

با توجه به اینکه سیاستهای دولت کنترل تورم است و کنترل قیمت مسکن هم شامل می شود، دولت با پایین نگه داشتن قیمت شمش سعی در رسیدن به این هدف دارد. این سبب شده فولادسازان از دو جانب درگیر مشکل باشند، قیمت مواد اولیه بالا و کمبود آن و کنترل قیمت شمش. با توجه به اینکه دولت برای کاهش قیمت شمش تا این حد فشار بر فولادسازان وارد می کند باید مشکل مواد اولیه شان را هم در نظر داشته باشد که این منجر به کنترل صادرات سنگ آهن می شود. اما اگر دولت قیمت شمش را آزاد کند در کنار آن آزاد شدن صادرات سنگ آهن نیز صدمه ای وارد نخواهد کرد.

موافق افزایش عوارض بر صادرات سنگ آهن هستیم / دولت قیمت شمش را آزاد کند در کنار آن آزاد شدن صادرات سنگ آهن نیز صدمه ای وارد نخواهد کرد

شیوا نیک وظیفه
پیگیری پرونده خام فروشی
با توجه به اینکه مشکل کمبود مواد اولیه خطری بزرگ برای فولادسازان شده است و عوارض اعمال شده تاکنون تاثیر چندانی نداشته فولادی ها راهکارهایی ارائه کرده اند که یکی از آنها افزایش عوارض بر صادرات سنگ آهن است در این خصوص گفتگویی با سید رضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران داشتیم.
شهرستانی در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد: مسلما موافق افزایش عوارض بر صادرات سنگ آهن هستیم. با توجه به اینکه سیاستهای دولت کنترل تورم است و کنترل قیمت مسکن هم شامل می شود، دولت با پایین نگه داشتن قیمت شمش سعی در رسیدن به این هدف دارد.

اکثر کارخانه های تولید کننده میلگرد با ظرفیت پایین مشغول به فعالیت هستند/ قیمت ها در هفته پیش رو روند صعودی خواهد داشت

قیمت میلگرد هم مانند شمش در هفته گذشته صعودی بود علت این افزایش قیمت محدودیت عرضه شمش و در ادامه افت تولید میلگرد بود، اکثر کارخانه های تولید کننده میلگرد با ظرفیت پایین مشغول به فعالیت هستند طبعا افزایش قیمت میلگرد می بایست منجر به بالا رفتن حجم تولید می شد ولی از آنجا که عرضه شمش و مهمتر از آن مشکل نقدینگی وجود دارد حجم عرضه بالا نرفت. از طرفی نگاه مثبت بازار به روند قیمت هاست.

احتمال کاهش قیمت در صنایع پایین‌دست فولاد

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران با تاکید بر اینکه قیمت پروفیل بر مبنای قیمت قبل از اصلاح نرخ بنزین موررد تایید و حمایت تولیدکنندگان است،‌ تصریح کرد: بنابراین اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت به دنبال کنترل قیمت است باید ذره‌بین و نورافکن خود را بر سر بورس کالا روشن کند.

امیرحسین کاوه با بیان اینکه تلاش صنایع پایین‌دستی فولاد این است که رشد قیمت بنزین بهانه‌ای برای افزایش قیمت در بازار فولاد نشود، ابراز امیدواری کرد که مواد اولیه لوله پروفیل از جمله انواع ورق فولادی نیز بدون تغییر قیمت در بورس کالا عرضه شود.

کمبود آهن اسفنجی و‌ گندله در بازار محسوس است / افت ساخت و ساز و کاهش پروژه های عمرانی همراه با بروز سرما جمع آوری ضایعات را محدود کرد

نگاهی به قیمتها در هفته گذشته نشان می دهد قیمت شمش روند صعودی داشت که کاملاً قابل پیش بینی بود. انتهای هفته درخواست خرید شمش محدود بود علت این امر آن است که صادرات میلگرد به علت مشکلات موجود در کشورهای همجوار با کندی صورت می گیرد در دو هفته گذشته اتفاقاتی صورت گرفته که تصویر آن در ماه های آینده مشخص خواهد شد اولین مسئله کمبود گندله است. مسئله دوم کمبود شدید آهن اسفنجی است که در بازار کاملا محسوس است علت آنهم متاثر از مشکلات تامین گندله می باشد در نتیجه کارخانه هایی که از آهن اسفنجی شمش تولید می کنند در هفته های آینده با مشکل روبرو خواهند شد .

مخالف صادرات نیستیم اما اولویت را رفع نیاز داخل می دانیم

مدت زیادی از اعتراض تولیدکنندگان فولادی در خصوص کمبود مواد اولیه می گذرد تا جایی که برخی از آنها تصمیم گرفته اند به این حوزه ورود کرده و خودشان نیاز معدنی خود را رفع کنند. این در حالیست با وضع عوارض برای صادرات سنگ آهن از سوی وزارت صمت همچنان مشکل رفع نشده و به قوت خود باقی است. طی چند روز گذشته جلسه ای‌ در انجمن فولاد در راستای این موضوع برگزار شد که پیشنهاداتی را در پی داشت. شرکت‌های بزرگ فولادی برای تأمین سنگ آهن گردهم آمدند که در این جلسه ‌پیشنهاد سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد این بود که فولادسازان و سنگ آهنی ها شریک شوند.

فولادسازان روش خرید از معادن را اصلاح کنند/ سود باید در کل زنجیره فولاد تقسیم شود

در جلسه شرکت‌های بزرگ فولادی برای تأمین سنگ آهن، عوارض ۲۵ درصدی صادرات سنگ‌آهن را بازدارنده نداسته و پیشنهاد وضع عوارض ۴۰ درصدی مطرح شده است.

علی صفریان نائب رییس هیات مدیره انجمن سنگ‌آهن  گفت:  صادرات سنگ آهن طی 2 ماه اخیر، 100 درصد کاهش داشته است که آمار گمرک نشان دهنده این موضوع است و اگر صادراتی انجام شده مربوط به شهریورماه است که قبل از وضع عوارض برای صادرات به بندرعباس ارسال شده است.

وی افزود: این راهکار درستی نیست که فولادسازان معتقد به افزایش بیشتر عوارض بر صادرات سنگ آهنهستند. قطعا برای  معدن‌دار به صرفه نیست با قیمت‌های ارزان به فولادسازان محصول بفروشد.

احتمال افزایش سرمایه گل‌گهر به ۱۰ هزار میلیارد تومان

معاون مالی و اقتصادی گل‌گهر از احتمال افزایش سرمایه این مجموعه تا ۱۰ هزار میلیارد تومان خبر داد و گفت: با حمایت سهامداران و افزایش سرمایه‌ای که درحال بررسی است، می‌توانیم جایگاهمان را در بورس تقویت کنیم.

محمود زیدآبادی در بازدید فعالان بازار سرمایه از معادن گل‌گهر درباره احتمال افزایش سرمایه این مجموعه معدنی، گفت: هدف‌مان این است که با افزایش سرمایه، پروژه‌ها را توسعه دهیم که حمایت سهامداران می‌تواند گل‌گهر را توسعه دهد.

تلاش ها برای تغییر قیمت فولاد در اروپا با شکست مواجه شد

تولیدکنندگان عمده اروپایی سعی کردند که قیمت ورق گالوانیزه را در حدود 30 یورو در هر تن افزایش دهند اما با ادامه روند نزولی قیمت ها این روند شکست خورد.

اولویت جذب نیروهای بومی در منطقه ویژه اقتصادی لامرد

قائم مقام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: پس از بهره برداری از طرح های مختلف منطقه ویژه اقتصادی لامرد، جذب نیرو در این کانون صنعتی با اولویت نیرو های بومی انجام می شود.

عباس نعیمی در بازدید از بخش های مختلف سایت صنایع انرژی بر شهرستان لامرد، گفت: منطقه ویژه اقتصادی لامرد از مهم ترین مناطق صنعتی ایمیدرو است که در حال حاضر زیرساخت های برق، گاز، آب، مخابرات و جاده های دسترسی به این منطقه با مشارکت سرمایه گذاران در حال آماده سازی است و متقاضیانی که مایل به سرمایه گذاری در این حوزه هستند از حمایت این سازمان نیز برخوردار خواهند شد.

بازدید مدیرکل دفتر صنایع معدنی و مشاور معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، از كارخانه های توليد كنسانتره، گندله سازي و فيلتراسيون آب شركت صنعتي و معدني توسعه فراگير سناباد

مهندس اميري مدیرکل دفتر صنایع معدنی و مشاور معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، از كارخانه های توليد كنسانتره، گندله سازي و فيلتراسيون آب شركت صنعتي و معدني توسعه فراگير سناباد بازدید کرد.

صبح روز چهارشنبه ٢٢ آبانماه ٩٨ مهندس سيف الله اميري مدیرکل دفتر صنایع معدنی و مشاور معاونت امورمعادن وصنایع معدنی وزارت صمت با همراهي مهندس مدني فر مدير عامل شركت توسعه فراگير سناباد ، دكتر وهاب زاده رئيس هيات مديره شركت و دكتر امرايي مدير عامل شركت فولاد سنگان از كارخانه توليد كنسانتره ، كارخانه گندله سازي و پروژه فيلتراسيون آب ، بازديد به عمل آورد.

آغاز عملیات استخراج و باطله برداری گروه (ب) منطقه سنگان

عملیات استخراج و باطله برداری گروه (ب) در ناحیه غربی معادن مجتمع سنگ آهن  سنگان آغاز شد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، طبق ابلاغیه بیستم آبان ماه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران مبنی بر آغاز عملیات استخراج و باطله برداری در ناحیه غربی معادن سنگان، به طور رسمی عملیات اجرایی در این محدوده آغاز شد.

علی همتی مدیر مجتمع سنگ آهن  سنگان با اعلام خبر فوق، اظهار داشت: طی یک ماه آتی فرآیند جذب پیمانکار برای گروه (الف) از طریق مناقصه یک مرحله ای انجام خواهد شد.

رشد 54 درصدی صادرات فولاد شرکت های بزرگ در مهر ماه

صادرات شرکت های بزرگ  فولاد کشور طی ماه مهر 98 نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 54 درصد افزایش یافت. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، 10 شرکت فولادی بزرگ کشور طی مهر امسال، 561 هزار و 7 تن  فولادصادر کردند. این شرکت ها در همین حال با صدور بیش از 4 میلیون تن  فولاد در هفت ماه سال جاری، رشد 8درصدی صادرات  فولاد را به ثبت رساندند.

شرکت فولاد مبارکه نخستین تندیس سیمین جایزۀ ملی کیفیت ایران را به خود اختصاص داد

در شانزدهمین دورۀ جایزۀ ملی کیفیـت ایــــران که هم‌زمــــــــان با بزرگداشت روز کیفیت در محل برگـــزاری همایش‌های دانشگــــاه شهید بهشتی تهران برگزار شد، پس از ارزیابــــی هیئت‌داوران، برای نخستین بار در کشور اولین و تنها تندیس سیمین جایزۀ ملی کیفیت ایران به شرکــــت فـــــولاد مبـــــارکه اختصاص یافت.
 

کمک‌های فولاد مبارکه کمک به توسعۀ استان اصفهان است

آئین شروع عملیات اجرایی قطار حومه‌ای شهر جدید مجلسی به کلان‌شهر اصفهان با حضور وزیر راه و شهرسازی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرها، استاندار، نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه، امام‌جمعه و فرماندار شهرستان مبارکه و جمعی از مردم شهرستان مبارکه در شهر جدید مجلسی برگزار شد.
 

ادامه روند روبه‌رشد کیفیت محصولات فولاد مبارکه

سعید نقیه، مدیر متالورژی و کنترل کیفیت شرکت فولاد مبارکه، از ادامۀ روند روبه‌رشـــد کیفیت محصولات فولاد مبارکه خبر داد و گفت: با تعریف اقدامات اصلاحی و اجرای آن با همکاری نواحی تولیدی، روند کیفیت محصولات شرکت در شش‌ماهۀ اول سال 1398 در شاخص‌های اساسی بهبود قابل‌توجهی داشته است.
 

تولید مس در چین از برنامه پیشی گرفت/رشد 8.7 درصدی تولید فلز سرخ

تولید  مس چین طی ماه اکتبر 2019 میلادی از برنامه پیشی گرفت در حالی که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 8.66 درصد رشد نشان می دهد. علت این امر ایجاد ظرفیت های جدید تولید است. 

انجام موفقیت آمیزPGT (تست تضمین عملکرد) ترن لودینگ فولاد سنگان

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی فولاد سنگان، تست موفقیت آمیزPGT (تست تضمین عملکرد) ترن لودینگ فولاد سنگان با موفقیت انجام شد.

علی امرائی، مدیرعامل فولاد سنگان ضمن اعلام این خبر افزود: این ترن لودینگ مکانیزه، با هدف جابجایی (ارسال) 5 میلیون تن گندله تولیدی شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان احداث شده و طی دو روز، عملیات بارگیری و تست تضمین عملکرد آن در تاریخ 20/08/98 با موفقیت پایان پذیرفت.

تفاهم نامه فیمابین فولاد خوزستان و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به امضا رسید

تفاهم نامه همکاری فیمابین شرکت‌های فولاد خوزستان و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به منظور توسعه و استفاده از ظرفیت‌های بالقوه موجود به امضا رسید.

1710 قطعه در صنعت مس برای داخلی سازی شناسایی شده است/ امکان سنجی ساخت داخل 620 قطعه در سال 98

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در مراسم میز سوم کشوری تعمیق ساخت داخل قطعات خودرو و صنایع مرتبط در تبریز گفت: در اتحادیه اروپا، مس اولین عنصر استراتژیک برای سرمایه گذاری است، تقاضا تا 5 سال آینده 2.5 میلیون تن افزایش می یابد.
اردشیر سعد محمدی افزود: 99 درصد بنگاه هایی که در دنیا مس تولید می کنند در سال 2018 سودده بوده اند، این نشانگر لزوم توجه بیشتر کشورمان به این حوزه است.
وی ادامه داد: شرکت مس حدود یک میلیارد دلار سرمایه گذاری در 17 پروژه در استان آذربایجان شرقی دارد و 12 هزار میلیارد تومان فعالیت مستمر شروع شده است که تا 3 یا 4 سال آینده به نتیجه برسد.

توانایی فولاد اکسین در تامین نیاز کشور به ورق های فولادی/ راه اندازی بزرگترین آزمایشگاه خوردگی محیط ترش در کشور توسط فولاد اکسین

صبح امروز چهارشنبه ۲۲ آبان ماه جاری مهندس ابراهیمی مدیر عامل فولاد اکسین خوزستان در نشست خبری با اصحاب رسانه از توانایی شرکت فولاد اکسین در تامین نیاز کشور به ورق های فولادی خبر داد.

وی با بیان اینکه تغییر استراتژی فولاد اکسین در حوزه بازرگانی یکی از عوامل موفقیت این شرکت در سال جاری بود، افزود: مقدار قابل توجهی از قطعات یدکی فولاد اکسین در سال جاری تامین شده است.

ابراهیمی تاکید کرد: از وزارت صمت خواسته ایم ظرفیت شرکت فولاد  اکسین  خوزستان را در نظر بگیرند و واردات محصولاتی که این شرکت می تواند تولید کند را محدود کند.

فولاد اکسین خوزستان رشد ۷۳ درصدی تهیه مواد اولیه از داخل را تجربه کرد

امین ابراهیمی روز چهارشنبه در نشست خبری در محل این شرکت در اهواز ، با اشاره به افزایش تولیدات و سند چشم انداز این شرکت تا سال ۱۴۰۰، بیان کرد: این مجموعه در سال ۱۳۸۸ برای توسعه صنایع فولاد، نفت و گاز با تکنولوژی یک شرکت خارجی و با سرمایه گذاری ۲۵۰ میلیون دلاری احداث و اکنون جزو ۱۰ شرکت برتر جهان در حوزه تولید ورق های عریض است.

وی با بیان اینکه امسال ۳۵۰ هزار تن اسلب از این شرکت خریداری شد افزود: ویژگی خاص خط تولید این شرکت، واحد عملیات حرارتی است که در سطح جهان تنها چهار کارخانه این توانمندی را دارند.

نشست شرکت های بزرگ فولاد کشور

نشست شرکت‌های بزرگ فولاد کشور با محوریت تأمین پایدار سنگ‌آهن در انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برگزار شد.

این نشست با حضور حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل مجتمع فولاد مبارکه، منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان، بهرام سبحانی رئیس انجمن تولید کنندگان فولاد ایران، علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان و کسری غفوری مدیرعامل فولاد خراسان و چند تن از مدیران و مسئولان فولادی کشور به همراه هیئت مدیره انجمن حضور با هدف بررسی مسائل و چالش های تامین پایدار سنگ آهن و راهکارهای آن در محل انجمن تولیدکنندگان فولاد برگزار شد.

وضعیت تولیدکنندگان سرب و روی نامناسب است/ تولیدکنندگان با ۳۵ درصد ظرفیت کار می‌کنند

حسن حسینقلی با انتقاد از شرایط تولید کنندگان سرب و روی، افزایش عوارض صادرات و کاهش قیمت کنسانتره را جفایی در حق تولیدکنندگان کنسانتره سرب و روی دانست که رفته رفته باعث رکود کاری و از دست دادن اشتغال برخی از آنها خواهد شد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر هیچ تولیدکننده کنسانتره سرب که در شرایط سخت اقتصادی با وجود کار سخت و  زیان آور تولید انجام می‎دهد، حاضر نیست کنسانتره خود را 120 تا 150 دلار کمتر از بازار جهانی به فروش برساند.

صادرات 90 هزار تن ورق عریض فولادی در دوره تحریم از ایران

امین ابراهیمی امروز در نشست خبری با خبرنگاران، بابیان اینکه فولاد اکسین در سال 88 به‌منظور ایجاد رابطه میان صنعت نفت و فولاد راه‌اندازی شد، اظهارداشت: اکنون شرکت فولاد اکسین با تکنولوژی دانیلی ایتالیا جزو ده شرکت برتر دنیا در حوزه تولید ورق‌های فولادی عریض است که نمونه واحد عملیات حرارتی آن را فقط 4 شرکت در دنیا دارند.

فولاداکسین خوزستان درحال بازگشت به جایگاه اصلی خوداست

امین ابراهیمی در نشست خبری که امروز (۲۲ آبان) در محل شرکت فولاد اکسین خوزستان در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به اتفاقاتی که در صنعت فولاد افتاد و واگذاری‌هایی که انجام می‌شود، معمولا پس از واگذاری یک شرکت، سخت‌افزار و نرم‌افزار جابه‌جا می‌شوند اما ماموریت‌ شرکت‌ها تغییر نمی‌کند.

توسعه زیرساخت های منطقه ویژه اقتصادی لامرد در اولویت است

«عباس نعیمی» قائم مقام و مشاور ارشد اجرایی رییس هیات عامل ایمیدرو ظهر امروز در بازدید از بخش های مختلف سایت انرژی بر لامرد، گفت: منطقه ویژه اقتصادی لامرد از مهم ترین مناطق صنعتی ایمیدرو است که در حال حاضر زیرساختهای برق، گاز، آب، مخابرات و جاده های دسترسی در دسترس سرمایه گذاران قرار دارد و  متقاضیان  سرمایه گذاری  از حمایت این سازمان  برخوردار می شوند.

موفقیت روابط‌عمومی ها در گرو حمایت مدیران مجموعه است

مدیر روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس موفقیت روابط عمومی هارادرگروحمایت و بینش مدیران یک مجموعه دانست.
به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، «سعید خادمی‌پور» بخش روابط عمومی را چشم، گوش و زبان گویای یک سازمان دانست و گفت: انعکاس دستاوردهای سازمان به بیرون و افکارسنجی برای بهبود عملکرد مجموعه و افزایش رضایت ذی‌نفعان اصلی‌ترین رسالت روابط عمومی هاست.
وی بیان داشت: چنان چه این بخش از سازمان به خوبی بر وظایف ذاتی خود اشراف داشته باشد می‌تواند سبب همگام سازی تمام عناصر داخلی و خارجی مجموعه برای نیل به اهداف ترسیمی باشد.

تجارت آزاد ایران و سوریه در ۸۸ قلم کالا دوباره برقرار شد

رئیس سازمان توسعه تجارت در خصوص مذاکرات تجارت آزاد با سوریه گفت: در مذاکرات طرفین، بنا به درخواست طرف سوری، مقرر شد ۸۸ قلم کالایی که از موافقتنامه مستثنی شده بود، از حالت استثنا خارج شود.

جلسه هیات مدیره انجمن مدیران پیشگام ذوب آهن اصفهان

اولین جلسه هیات مدیره انجمن پیشگامان ذوب آهن با حضور تنی چند از این پیشکسوتان و نماینده استانداری اصفهان شنبه هجدهم آبان ماه در دفتر فروش اصفهان برگزار شد. 

در این جلسه بر اساس رای گیری مهندس شهیدی به عنوان رییس هیات مدیره،مهندس آذربایجانی نائب رییس هیات مدیره،مهندس فرقدانی خزانه دار و مهندس فخاری دبیر انجمن انتخاب گردیدند.

شایان ذکر است ایده تاسیس انجمن مدیران پیشگام این مجتمع عظیم صنعتی به منظور بهره مندی بیشتر از دانش و تجربه مدیران پیشکسوت ذوب آهن اصفهان  شگل گرفت .

کشف ذخایر پنهان معدنی به کمک پهبادها

تفاهم‌نامه همکاری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و دانشگاه صنعتی شریف در راستای (حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی) و نقش محوری و حیطه خطیر وظایف و مسئولیت‌های این دو ارگان در پیشبرد اهداف سند چشم‌انداز نظام و توسعه همکاری و گسترش فعالیت‌های مشترک منعقد خواهد شد.;
کشف ذخایر پنهان معدنی به کمک پهبادها

رحمانی: 11600 میلیارد تومان طرح معدنی و صنایع معدنی در استان کرمان بهره برداری شد

رضا رحمانی وزیر صنعت معدن و‌ تجارت گفت: ارزش سرمایه گذاری طرح های معدنی و صنایع معدنی که از روز گذشته تا فردا در استان کرمان بهره برداری می شود به 11 هزار و 600 میلیارد تومان می رسد. 

صنعت مس حامی محیط زیست/ بهره‌برداری از 1627 میلیارد تومان طرح توسعه‌ای در مجتمع مس سرچشمه

دکتر رضا رحمانی گفت: در سال 1396 سیستم کارخانه ذوب مجتمع مس سرچشمه از ریورب به فلش تغییر پیدا کرد و شرکت مس با سرمایه‌گذاری 110 میلیون یورو و 45 میلیارد تومان کارخانه اسید را در برنامه کاری قرار داد و به بهره‌برداری رساند.

سرمایه‌گذاری یک‌هزار میلیارد تومانی در سنگان

مدیرعامل شرکت فرآوری اپال کانی پارس از تجهیز معدن سنگان به ماشین‌آلات ‌روز دنیا خبر داد. 

گل گهر ، بهشت معدنی شده است

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری گفت: امروزه شرکت‌های ایرانی در صنعت فولاد و‌ مس به توانمندی دست یافته‌اند که می‌توانند هر کارخانه‌ای را در این بخش‌ها ایجاد و راه‌اندازی کنند.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر، رییس جمهور که شامگاه دوشنبه در آیین افتتاح 26 طرح معدنی منطقه گل گهر سخن می گفت، تصریح کرد: مدیران، کارشناسان، سرمایه‌گذاران، طراحان و ... توانمندی بالایی در صنایع کشور به دست آورده‌اند که جای خرسندی دارد.

معمای رونق تولید و معادله چند مجهولی آن

امیرحسین کاوه، دبیر سندیکای تولید کنندگان لوله و پروفیل فولادی در یادداشتی، رونق و پیشبرد امر تولید را یک خواست همگانی دانست. 

رهبر انقلاب نیز مجددا کلید حل مشکلات اقتصادی را رونق تولید بیان کردند. رونق تولید خواستی است  که هیچ اراده مخالفی ندارد و رای 100 درصدی و مثبت همه خواص و عوام جامعه و همه مسولان  را به دنبال خود دارد. حالا با این همه تایید، پس چرا تولید آن طور که باید در کشور ما  جان نمی‌گیرد و بیشترِ تولیدکنندگان ما همچون  یتیم بی‌پناه آه و ناله می‌کنند؟

افتتاح بزرگ ترین طرح زیست محیطی صنعت مس ایران

کارخانه اسیدسولفوریک مجتمع مس سرچشمه به عنوان بزرگترین طرح زیست محیطی مس کشور با حضور رئیس جمهور و به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، در این مراسم که رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و خداداد غریب پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو حضور داشتند، با بهره برداری از کارخانه اسیدسولفوریک مجتمع مس سرچشمه به ظرفیت تولید 610 هزار تن، صنعت مس به صنعت سبز تبدیل شد.

افتتاح دو کارخانه فولادی در مجموعه گل گهر از سوی رییس جمهور

کارخانه های "آهن اسفنجی کوثر دو" و "فولادسازی جهان فولاد" عصر امروز با حضور رییس جمهوری افتتاح شد. در برنامه امروز واحد گازی نیروگاه گهر انرژی نیز به عنوان طرح پشتیبان صنایع، به مدار تولید پیوست.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی و ‌امور بین الملل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر، در برنامه افتتاحیه منطقه گل گهر علاوه بر این 3 طرح بزرگ، 23 پروژه دیگر امروز راه اندازی شد به طوری که منطقه گل گهر شاهد افتتاح 26 طرح جدید بود.

روحانی: جایگاه دهم دنیا در تولید فولاد، باعث عزت ملی است

رییس جمهور اعلام کرد: کسب رتبه ۱۰ دنیا در تولید فولاد و پشت سر گذاشتن کشورهایی عمچون ایتالیا و فرانسه، به معنای غرور و عزت ملی است. 

بومی‌سازی قالب مسی برای تولید اسلب فولادی

يك شركت دانش‌بنيان توانست براي نخستين بار در كشور قالب مسي براي ساخت اسلب فولادي در كشور توليد كند.

مجيد رحيمي مديرعامل شركت دانش پرتو نقش جهان، با بيان اينكه فعاليت اصلي شركت در زمينه ريخته‌گري و ماشين‌كاري است،گفت: ريخته‌گري، ماشين‌كاري و تحويل قطعات هاي‌تك (با تكنولوژي بالاي) مسي و همچنين تجزيه و تحليل ساخت محصولات يا قطعاتي كه ظرفيت ساخت آن در داخل كشور وجود دارد، مهم‌ترين اقدامات و فعاليت‌هاي شركت دانش پرتو نقش جهان است.

تقاضا برای میلگرد وجود دارد ولی محدود است / اجتمال افزایش تقاضا تا انتهای هفته هست / افزایش حمایت دولت از صادرات مقاطع فولادی به عنوان یکی از جایگزین های نفت همچنان افزایشی است

بازار فولاد برای امروز با معاملات شمش و میلگرد در بورس کالا شروع شد که طی آن تقریبا قیمت های روز قبل مجددا ثبت شدند.

ولی بازار امروز رنگ و لعاب خاصی نداشت و به رقم افزایش قیمت نوردی ها خریدار مختصری در بازار حضور داشت. البته بررسی چند هفته اخیر نشان می دهد که عموما پس از عرضه شمش خوزستان و پس از آن چند شرکت دیگر بازار چند روزی آرام می گیرد و مجددا با نزدیک شدن به اواخر هفته تقاضا بیشتر می گردد. تقاضا برای میلگرد وجود دارد ولی محدود است.

ملارحمان پیش از افتتاح 26 طرح گل گهر توسط رییس جمهور، تاکید کرد: تولید و توسعه همراه با ایفای نقش مسئولیت اجتماعی

جمشید ملارحمان مدیر عامل شرکت معدنی گل گهر به ترسیم اقدامات و برنامه های "گل گهر" به عنوان بزرگ ترین هلدینگ معدن و صنایع معدنی کشور در زنجیره فولاد گل گهر پرداخت. 

معدن در استان اردبیل روی ریل توسعه به جریان افتاد

استاندار اردبیل با اشاره به فعالیت چند شرکت اکتشاف و بهره برداری معدن در استان گفت:در حال حاضر یک شهرک صنعتی خصوصی ویژه معدن در استان اردبیل فعالیت خود را آغاز کرده و مجوز دومین و بزرگترین شهرک صنعتی خصوصی نیز صادر می شود.

به گزارش معدن نامه به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ اکبر بهنام جو در جلسه بررسی پهنه های معدنی استان که با حضور سرمایه گذاران این بخش برگزار شد، افزود: معدن استان در مسیر توسعه حرکت می کند و امید می رود با فعال شدن صنایع تبدیلی و فرادستی این بخش میزان اشتغالزایی در بخش معدن افزایش یابد.

امضای تفاهم نامه همکاری برای توسعه معادن و صنایع معدنی یزد

رئیس هیات عامل ایمیدرو و استانداری یزد در حضور حسن روحانی رییس جمهور، تفاهم نامه همکاری برای توسعه معادن و صنایع معدنی این استان امضا کردند. 

در طرح توازن به دنبال این هستیم که زنجیره کامل شود / ذوب آهن، فولاد مبارکه و به صورت کلی واحدهای بزرگ فولادسازی ما مشکل کمبود سنگ آهن دارند

شیوا نیک وظیفه

مدتی پیش نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در نشستی ورود معدنی ها به فولادسازی و بالعکس آن را وابسته به انتخاب خود تولیدکنندگان دانست و با اشاره به این موضوع که اگر به عنوان مثال به بانک‌ها و بنیاد مستضعفان و حتی نمایندگان مجلس اجازه فولاد سازی داده می شود پس معدنکاران نیز به عنوان تولیدکننده سنگ آهن می‌توانند به این بخش بروند و با رویکرد بازار آزاد عنوان کرد: ما به سراغ فولاد رفتیم و مخالف معدنی شدن فولادی ها هم نیستیم و  آنها هم می توانند به سمت معادن بروند.

بزرگ‌ترین طرح زیست‌محیطی صنعت مس در سفر رئیس جمهور به کرمان افتتاح می‌شود

اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس گفت: همزمان با سفر استانی رئیس‌جمهور به کرمان، کارخانه اسید‌سولفوریک مجتمع مس سرچشمه به‌عنوان بزرگ‌ترین و مهمترین طرح زیست‌محیطی صنعت مس به‌صورت ویدئو کنفرانس و با دستور رئیس‌جمهور و با حضور وزیر صمت افتتاح می‌شود.

مروری بر عملکرد صادراتی صنعت فولاد در سال جاری/ شکست دیوار تحریم با مشت‌های پولادین

در مجموع آمارهای منتشر شده از عملکرد صادراتی 6 ماهه فولادسازان، نوید بخش افزایش تنوع سبد صادراتی فولاد کشور و همچنین فتح بازارهای جدید بوده و در این فقره می‌توان ادعا کرد که اثرات تحریمی تا حد زیادی در صنعت فولاد خنثی شده‌اند.

به گزارش معدن نامه به نقل از خبرگزاری فارس، صنعت فولاد کشور در طی دو سال اخیر با چالش‌های فراوان داخلی و خارجی مواجه بود و فعالان این صنعت و بنگاه‌های بزرگ فولادساز در این مدت، یکی از سخت‌ترین دوره‌های زمان فعالیت خود را تجربه کردند و با انواع و اقسام فشارها و مشکلات تحریمی و خود تحریمی دست و پنجه نرم کردند.

رشد آهسته تولید کبالت در معادن جهان طی سال آینده میلادی

رشد تولید  کبالت در معادن جهان طی سال 2020 میلادی روندی آهسته تر خواهد داشت. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از خبرگزاری رویترز به منظور حمایت از قیمت  کبالتکه در باتری خودرو های برقی مورد استفاده قرار می گیرد، رشد تولید معادن  کبالت طی سال آینده میلادی نسبت به سال 2019 میلادی شاهد رشد آهسته تری خواهد بود.

واحد مگامدول احیای مستقیم چادرملو امروز با حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران رسماً افتتاح شد

رئیس جمهور هنگام حضور در محل بهره برداری از این واحد فولادی گفت :  خوشحالیم که امروز این طرح عظیم ملی را در منطقه اردکان و مجتمع صنعتی چادرملو افتتاح می کنیم . وی همچنین از تمامی مدیران، مهندسان، طراحان ، سرمایه گذاران و کارگران این واحد صنعتی تقدیر و تشکر کرد. مهندس محمود نوریان مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو  همچنین در این بازدید و در مراسم افتتاح واحد مگامدول احیای مستقیم چادرملو گفت : مجتمع صنعتی چادرملو در زمینی به وسعت 700 هکتار احداث شده و تاکنون بالغ بر 22 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری برای ایجاد واحدهای فولادی در این مجتمع سرمایه گذاری شده است .

چهار طرح صنعتي در مجتمع مس سرچشمه افتتاح مي شود

به گفته فرماندار رفسنجان همزمان با سفر هفته جاری رئیس جمهوری به این شهرستان، چهار طرح صنعتی مجتمع مس سرچشمه افتتاح و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

مجید فصیحی هرندی شبانگاه شنبه در نشست خبری با موضوع سفر ریاست جمهوری به شهرستان رفسنجان از افتتاح کارخانه تولید اسید سولفوریک مس سرچشمه با ظرفیت تولید سالانه  ۶۱۰ هزار تن اسید و اشتغالزایی۲۰۰ نفر به عنوان مهمترین طرح نام برد .

وی ادامه داد: با تولید این مقدار اسید سولفوریک ضمن کاهش آلایندگی اسید، صنایع پایین دستی از جمله واحد تولید کود شیمیایی از اسید سولفوریک نیز راه اندازی می شود.

تعمیرات سالیانه واحد بیلت و بلوم با صرف 40 هزار نفر ساعت انجام شد

واحد نت بیلت، بلوم و سیستم انتقال شمش عملیات تعمیرات سالیانه خود را در زمان‌بندی پیش‌بینی شده و بدون هیچ گونه حادثه فردی و تجهیزاتی به پایان رساند.

کاهش تورم فصلی بخش معدن در فصل تابستان

مرکز آمار ایران گزارش داد: شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن در فصل تابستان ٩٨، نسبت به فصل قبل (تورم فصلی)، 13.4 واحد درصد کاهش یافت. 

افزایش قیمت میلگرد ناشی از محدودیت شدید عرضه شمش / میلگرد افزایش قیمت یافته و تیرآهن کاهش

در هفته گذشته روند قیمتی میلگرد و تیرآهن در دو جهت مخالف ولی در واقع همسو با یکدیگر بود. میلگرد افزایش قیمت یافته و تیرآهن کاهش اما هر دو آنها به دنبال تعادل هستند.

رییس جمهور به گل گهر سفر می کند

افتتاح ۲۲ طرح صنعتی و معدنی به ارزش ۸۲٫۰۰۰ میلیارد ریال در گل گهر

منطقه معدنی و صنعتی گل‌گهر برای دومین بار در دولت تدبیر و امید و در سال «رونق تولید» میزبان رییس جمهور و هیئت همراه خواهد بود.

 جمشید ملارحمان مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با اعلام این خبر گفت: دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور، دوشنبه هفته جاری جهت افتتاح چند پروژه بزرگ ملی صنعتی و اقتصادی در منطقه گل‌گهر حضور پیدا خواهد کرد.

بیش از ۵۶ درصد از برنامه پیش بینی شده محقق شده است .

منصور یزدی زاده افزود: پیش بینی می شود با روند مطلوب صادرات، به هدف طراحی شده دست یابیم.

وی گفت: چنانچه ذوب آهن به صادرات  یک میلیون و 50 هزار تن هم تا پایان امسال برسد، نیاز ارزی خود را تامین کرده و در این زمینه مشکلی نخواهد داشت.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان درخصوص وضعیت مطالبات فعالان زغال سنگ از شرکت ذوب آهن افزود: امروز میزان مطالبات بزرگترین تامین کننده زغالِ ذوب آهن به یک چهارم رسیده و پرداخت های خوبی به تامین کنندگان زغالسنگ این واحد واریز شده و امسال برخلاف سال های گذشته که برای تعیین قیمت ، مشکلی نبود.

صادرات هر تن اسلب 360 دلار و بیلت 350 دلار مدنظر است

شرکت فولاد خوزستان (KSC) یکی از صادرکنندگان برجسته فولاد ایران، مناقصه صادراتی برای فروش 30 هزار تن شمش (150 در 150 میلیمتر و 130 در 130 میلیمتر) و 30 هزار تن اسلب را برگزار می کند و در این زمینه متقاضیان خرید را دعوت به شرکت در مناقصه کرده است.

این شرکت در نظر دارد هر تن اسلب را به مبلغ 360 دلار فوب ایران و هر تن بیلت را 350 دلار به فروش برساند.

در نیمه اول سال جاری یعنی از 21 مارس تا 22 سپتامبر، فولاد خوزستان به عنوان بزرگترین صادرکننده فولاد ایران شناخته شد و در دوره مورد بررسی، صادرات این شرکت حدود یک میلیون تن بود.

ضرورت دسترسی فولادی ها به معدن برای تامین مواد اولیه مورد نیاز خود

حمیدرضا عظیمیان در ادامه تصریح کرد: با اقدامات خوبی که انجام شده، علی‌رغم این‌که روند تولید در فولاد مبارکه حفظ شده و در برخی نواحی افزایش یافته، خوشبختانه برداشت آب از زاینده‌رود روند کاهشی داشته است. این خبر مسرت‌بخشی است که همکاران با اتخاذ راهکارهای مناسب و اجرای پروژه‌های متعدد توانسته‌اند با بازچرخانی هرچه بیشتر آب در سیکل تولید و مدیریت هرچه صحیح‌تر مصرف، به این موفقیت دست یابند.

پیشرفت موفقیت آمیز پروژۀ تعویض درایوهای خط نورد گرم

سرپرست تعمیرات نورد مقدماتی خط نورد گرم فولاد مبارکه ضمن اعلام این خبر گفت: درایوهای آنالوگ خط نورد گرم که از ابتدای راه‌اندازی مشغول به کار بوده‌اند، نیاز مبرمی به تعمیر، تعویض و به‌روزرسانی قطعات داشتند تا ضمن تسهیل در روند عیب‌یابی و تعمیرات، از بروز توقفات ناخواستۀ خط تولید پیشگیری کنیم.
مهدی طالب با بیان این‌که این عملیات تعمیراتی بزرگ نیاز به برنامه‌ریزی دقیق داشت تصریح کرد: سرانجام با توجه به اهمیت این موضوع، از سال گذشته ضمن برنامه‌ریزی و طراحی دقیق عملیات، با شرکت طرف قرارداد وارد مذاکره شدیم و کار به‌صورت عملیاتی شروع شد.

پاسخگویی فولاد مبارکه به جامعه از نقاط قوت و برجستۀ این شرکت است

اسوتلانا استاوروا گفت: پیش از هرچیز باید بگویم بسیار شگفت‌انگیز است که این شرکت همانند یک شهروند خوب به وظایف خود در قبال جامعه در حوزه‌های ایمنی، بهداشت، محیط‌زیست و سایر موارد عمل می‌کند. پاسخگویی این شرکت به جامعه از نقاط قوت و برجستۀ این شرکت است.
وی نظم و انضباط و یکپارچگی حاکم در فولاد مبارکه و عملکرد خوب کارکنان را یکی دیگر از نقاط قوت این شرکت دانست و تصریح کرد: ویژگی برجسته‌ای که در فولاد مبارکه دیده می‌شود این است که کل فرایند این شرکت از روند تولید تا حتی کاشت درختان در آن حساب‌شده است.

فولاد مبارکه به درستی در مسیر رونق تولید و بهبود اقتصاد کشور در حال حرکت است

این مطلب را رئیس کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان اصفهان که به همراه جمعی از اعضای هیئت ‌مدیره و کارشناسان این کانون از فولاد مبارکه بازدید می‌کرد، در مصاحبه با خبرنگار فولاد گفت.
با تأکید بر این ‌که ظرفیت ایجادشده و توسعه‌های پیش‌ بینی‌شده برای فولاد مبارکه به‌ واقع برای صنعت کشور مفید است، تصریح کرد: در بازدید امروز، به همراه سایر همکاران خود این فرصت را پیدا کردیم تا از نزدیک با بخشی از توانمندی‌ های کشور آشنا شویم. ازاین‌رو کانون کارشناسان دادگستری آمادگی دارند که از این صنعت که به‌ نوعی صنعت ملی محسوب می‌شود حمایت کنند.

طراحی و تولید ورق موردنیاز ساخت کلاچ خودرو در فولاد مبارکه

علیرضا مولوی‌زاده، رئیس واحد تروپروسس، ضمن اعلام این خبر افزود: این اقدام به‌منظور بی‌نیاز ساختن کشور از واردات، توسعه و تنوع هرچه بیشتر سبد محصولات فولاد مبارکه و تولید محصولات خاص با ارزش‌افزودۀ بالاتر صورت گرفت.
در همین خصوص، کارشناس واحد متالورژی و روش‌های تولید فولاد مبارکه افزود: این گرید در ساخت کلاچ خودروهای سبک ازجمله پراید و 206 کاربرد دارد که تا قبل از تولید در شرکت فولاد مبارکه به‌صورت کامل از خارج کشور وارد می‌شده است.

انتخاب روابط عمومی شرکت فولاد خوزستان به عنوان واحد برتر کشور

دومین روز از پانزدهمین دوره ی سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی کشور صبح امروز سه شنبه ١۴ آبان در محل مرکز همایش های تلاش تهران برگزار شد و شرکت فولاد خوزستان در این رویداد بین المللی با کسب سه دستاورد بزرگ با عنوان "واحد روابط عمومی برتر کشور، غلامرضا فروغی نیا مدیر برتر کشور و مینا شینی مقدم کارشناس برتر کشور، برگ زرینی دیگر بر افتخارات خود افزود. 

به گزارش معدن نامه این مراسم با حضور گسترده ی نمایندگان روابط عمومی های سراسر کشور از ساعت ٩ صبح امروز و بعد از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. 

آغاز عمليات اجرايي نفلين سينيت سراب با حضور رييس جمهور

استاندار آذربايجان شرقي با بيان اينكه زيرساخت هاي توليد آلومينا از نفلن سينيت سراب آماده است، گفت: تلاش مي كنيم با امضاي قرارداد پروژه، عمليات اجراي آن در سفر رييس جمهور آغاز شود.

 محمدرضا پورمحمدي دوشنبه شب در جلسه شوراي عالي معادن اظهار داشت: اجرايي شدن كارخانه توليد آلومينيا از نفلن سينيت در شهرستان سراب از جمله مطالبات جدي استان است و سال ها به دلايلي به مرحله استخراج و راه اندازي كارخانه منجر نشده بود كه خوشبختانه موانع آن برطرف شده است.

وي تاكيد كرد: خوشبختانه اين كار با توان كارشناسي داخلي انجام خواهد شد.

"آلومینیوم جنوب" اواخر آبان در مدار تولید قرار می گیرد/ اشتغالزایی 1200 نفری با سرمایه گذاری بیش از یک میلیارد دلار

آلومینیوم جنوب به عنوان بزرگ ترین پروژه تولید آلومینیوم در ایران، اواخر آبان ماه جاری در مدار تولید قرار می گیرد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، طبق پیش بینی ها، آیین افتتاح  آلومینیوم جنوب (سالکو) طی آذر امسال با حضور مقامات عالی برگزار می شود.

میزان کل سرمایه گذاری این طرح یک میلیارد دلار است و اشتغالزایی مستقیم این کارخانه به 1200 نفر می رسد.

این طرح با مشارکت ایمیدرو و سرمایه گذاری غدیر شکل گرفت. یکی از ویژگی های پروژه سالکو، مشارکت 5 بانک کشور بوده است که به رهبری بانک صادرات صورت گرفته است.

سنگ آهن به ۸۰ دلار نزديك شد

عدم تمايل به خريد سنگ آهن تحويل دسامبر موجب شد تا قيمت اين ماده اوليه مجددا نزولي شود و آخرين قيمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد با ۲.۳ دلار افت به قيمت ۸۲.۷۰ دلار هر تن خشك سي اف آر برسد. 

در كل تقاضا براي اين محصول ضعيف است و تجار تمايل به خريد در بنادر نشان نمي دهند.

خريد هاي اخير نيز تنها از جانب تجار بوده و مصرف كننده هاي نهايي تقاضاي چنداني ندارند.

اقدامات داخلی تسهیل کننده باشد / قیمت‌ها واقعی باشد چراکه تحریم سبب كاهش قيمت صادراتي شده است

با توجه به اینکه در سال گذشته هدف‌گذاری برای صادرات صورت گرفته بود اما محقق نشد بهتر است در سال جاری برای تحقق این رقم مشکلات و چالش‌های عدم دستیابی در سال گذشته مشخص و بررسی شود و در نهایت با رفع آن‌ها، شرایط را برای تحقق در سال جاری تسهیل کرد به علاوه اينكه موانع جديدي به آن اضافه شده است. طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته بنا بود ۱۲ میلیون تن فولاد از کشور صادر شود که متأسفانه به دلیل تحریم‌ها و اقدامات در راستای تنظیم بازار داخل که بعضاً اشتباه بود حداکثر هشت میلیون تن صادرات تحقق پیدا کرد. در ادامه شاهد فشار بیشتر از جانب آمریکا هستیم، چند روز گذشته تحریمهای جدیدی اعمال شد.

غریب پور: افزایش شاخص های ایمنی مطابق با سیاست های نقشه راه معدن/ برنامه ایجاد بانک اطلاعاتی نیازهای معادن در "ماشین آلات"

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: با توجه به ضرورت رعایت مسایل ایمنی معادن در نقشه راه معدن، ایمیدرو افزایش شاخص های این مهم را با تعیین ضوابط استاندارد در دستور کار قرار داده است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور که در نشست پایش نقشه راه معدن و صنایع معدنی در محل ایمیدرو سخن می گفت، افزود: با توجه به اینکه ایمنی، سلامت و رعایت مسایل زیست محیطی از ارکان فعالیت های معدنی به شمار می رود، رفع چالش های HSEE در این حوزه را بر خود تکلیف می دانیم.

خبر خوش برای تولید/ مجوز پذیرش ضمانت نامه بانکی جای پرداخت نقدی مالیات ارزش افزوده صادر شد

معاون فنی گمرک از صدور مجوز یک نهاد بالادستی برای پذیرش ضمانت نامه بانکی به جای پرداخت نقدی مالیات بر ارزش افزوده در گمرکات خبر داد.

مهرداد جمال ارونقی با اشاره به تسهیلات جدید گمرک برای جبران کاهش سرمایه در گردش واحدهای تولیدی گفت: بر اساس یکی از تازه‌ترین و مهمترین مجوزهای صادر شده برای گمرک، امکان پذیرش ضمانت نامه بانکی به جای پرداخت نقدی مالیات بر ارزش افزوده برقرار شده است.

معاون فنی گمرک ایران گفت: پیش از این تنها برای حقوق ورودی گمرک اجازه پذیرش ضمانت نامه‌های بانکی را داشت اما  به طور معمول گمرک ایران بایستی مالیات بر ارزش افزوده را به صورت نقدی دریافت می‌کرد.

حضور روابط عمومی های شرکت های تابعه فولاد خوزستان در سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی

پانزدهمین دوره ی سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی، صبح امروز ١٢ آبان ماه ۹۸ با حضور غلامرضا فروغی نیا مدير روابط عمومی شرکت فولاد خوزستان، نمایندگان این واحد و رابطین خبری شرکت های تابعه در محل سالن همایش های تلاش تهران آغاز به کار کرد.

به گزارش معدن نامه به نقل از خبرنگار روابط عمومی، در اولین روز از برگزاری این رویداد بزرگ، سه کارگاه آموزشی برپا شد و طی آن نمایندگان گروه فولاد خوزستان با جدیدترین مفاهیم و متدهای مربوط به رسانه و اهمیت آن از جمله «جنگ رسانه ای و مسئولیت روابط عمومی» آشنا شدند.

محدودیت ها تاثیری بر رفع نیازهای فولاد اکسین ایجاد نمی کند

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد اکسین خوزستان، مقارن ساعت ۲۰ روز جاری خط نورد تولید ورق های عریض فولادی شرکت فولاد اکسین که طبق برنامه ریزی مشخص به مدت ۱۵ روز جهت انجام تعمیرات سالانه پس از چندین سال متوقف شده بود، با تلاش و همت تمامی کارکنان شرکت و توجه ویژه مهندس ابراهیمی مدیرعامل شرکت در تامین متریال مورد نیاز خط تولید راه اندازی شد.

آیین تکریم و معارفه مدیرعامل منطقه ویژه پارسیان برگزار شد

آیین تکریم و معارفه مدیرعامل منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو برگزار شد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل پیشین و جدید منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان با حضور خداداد غریب پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو، فریدون همتی استاندار هرمزگان، ناصر شریفی نماینده مردم غرب استان هرمزگان، خلیل قاسمی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان و جمعی از اعضای هیات مدیره و مدیران منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان در ایمیدرو برگزار شد.

رکوردزنی بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد ایران درفروش محصولات

فروش محصولات شرکت فولاد مبارکه در هفت ماهه امسال به حدود میزان فروش یکساله 97 آن رسید.

عملکرد خوب شرکت مس در حوزه اکتشافات/ هماهنگی برنامه‌های شرکت مس با برنامه‌ ششم توسعه

دکتر خداداد غریب‌پور با تأکید بر شرایط خوب تولیدی شرکت مس گفت: در حال حاضر برنامه‌های شرکت مس با برنامه ششم توسعه هماهنگ است و امیدوارم تا پایان برنامه ششم اهداف تعیین‌شده در حوزه فولاد و مس را محقق کنیم.

انتظار می رود محدودیت آهن اسفنجی باعث افزایش قیمت شمش شود / تاثیر بهم ریختن بازارهای همسایه به دلیل تنش های سیاسی

از ابتدای هفته نرخ اکثر کارخانه های میلگرد و اکثر محصولات فولادی بدون تغییر اعلام شد. دربخش محصولات ذوبی میلگرد افزایش و تیرآهن کاهش یافت و نرخ اکثر تولید کنندگان شمش فولادی بدون تغییر اعلام شد.

عرضه محدود میلگرد ناشی از تعطیلات / احتمال افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن ضعیف است

در روزهای اخیر شاهد هستیم ثبات نسبی در حوزه میلگرد حاکم است، هرچند در حوزه بازار تیرآهن شاهد سرعت آزاد سازی محموله های ذوبی هستیم، اما این آزاد سازی باعث کاهش ملموس قیمت محصولات ذوبی به خصوص تیرآهن نشده است. 

این ثبات از هفته گذشته ادامه دارد، هفته گذشته نیز قیمت مقاطع تقریباً ثابت بود و افزایش محدودی داشت علت این افزایش میلگرد عبارت است از عرضه محدود میلگرد که ناشی از تعطیلات و عدم تردد تریلی در غرب و جنوب کشور بوده است و در وهله دوم کاهش عرضه شمش و افت تولید که آنهم مربوط به بخش اول است.

کاهش ۱۰درصدی تولید آلومینیوم چالکو در سه ماهه سوم ۲۰۱۹میلادی / افت ۱۴درصدی فروش

 به گزارش معدن نامه به نقل از رویترز، شرکت آلومینیوم چین، چالکوChalco، از ابتدای جولای تا پایان سپتامبر 2019 میلادی 950 هزار تن آلومینیوم تولید کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حاکی از افت 10.4 درصدی است. همچنین میزان فروش این محصول طی مدت مذکور 13.8 درصد کاهش یافت و 940هزار تن به ثبت رسید که نشان از کاهش تقاضا در چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده این فلز دارد.

تولید فولاد زنگ نزن چین طی سه ماهه سوم سال جاری میلادی 10.5 درصد افزایش یافت

تولید  فولاد زنگ نزن چین طی سه ماهه سوم سال جاری میلادی 10.5 درصد افزایش یافت. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از وب سایت Hellenic Shipping News چین از ابتدای جولای تا پایان سپتامبر 2019 میلادی 22 میلیون و 490 هزار تن  فولاد زنگ نزن تولید کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد 10.5 درصدی نشان می دهد.

رویکرد وزیر صنعت در پیگیری واحدهای صنعتی در آستانه تعطیلی، عالی و خرسند کننده است/ سایر مسئولان نیز رویکرد وزیر صنعت را پیگیری کنند

رهبر معظم انقلاب در دیدار با دانش‌ آموزان و دانشجویان ضمن تمجید از رویکرد وزیر صنعت در پیگیری واحدهای صنعتی در آستانه تعطیلی از سایر مسئولان نیز خواستند رویکرد وزیر صنعت را پیگیری کنند.

رهبر معظم انقلاب در دیدار با دانش‌ آموزان و دانشجویان ضمن تمجید از رویکرد وزیر صنعت در پیگیری واحدهای صنعتی در آستانه تعطیلی از سایر مسئولان نیز خواستند رویکرد وزیر صنعت را پیگیری کنند.

*** تمجید رهبر معظم انقلاب از رویکرد وزیر صنعت

حمایت از استارت آپ های صاحب ایده در بخش معدن و صنایع معدنی/ افزایش 60درصدی بودجه پژوهش

رییس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد:‌ هر کدام از شرکت های دانش بنیان و استارت اپ که ایده نو داشته باشند و بتوانند گامی در جهت توسعه بخش معدن و صنایع معدنی بردارند، مورد حمایت ایمیدرو قرار می گیرند. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو،‌ خداداد غریب پور که شامگاه شنبه در محل کتابخانه ملی در نشست بررسی چالش ها و فرصت های دانش بنیان و استارت اپ ها در حوزه صنعت و معدن سخن می گفت، تصریح کرد: امروز در شرایط تحریم، نیاز شرکت های معدنی و صنایع معدنی به شرکت های دانش بنیان بیشتر شده است.

12 کار ضروری از منظر بخش خصوصی برای ستاد زنجیره فولاد

به شهادت همه فعالان و کارخانجات  تولید کننده  و مصرف کننده فولاد در بخش خصوصی، چندین سال است که  همه از سنگ تا رنگ نسبت به عدم توازن زنجیره فولاد اعتراض دارند و بر این اساس  پیشنهاد تشکیل "شورای عالی زنجیره فولاد" زیر نظر شخص وزیر صنعت بعنوان مرضی الطرفین؛ داده می شود. اما این به هم ریختگی زنجیره مرتب با گره های کاری کوری مواجهه شده و می شود از موضوع مجوزهای صادراتی گرفته تا عوارض و تعرفه تا موضوع عرضه ها در بورس کالا و دستورات عطف به ماسبقی از حمله درخواست مابه التفاوت خرید وفروش فولاد در مقطعی ان هم از جیب یک بخش خصوصی کوچک به جیب بزرگ دیگری.

مهندس محمد مدنی فر به سمت مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد منصوب شد

با صدور حکمی از سوی مهندس علی محمدی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان، مهندس محمد مدنی فر به سمت مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد منصوب شد. 

امروز یکشنبه مورخ دوازدهم آبان ماه ۹۸ با حضور دكتر آرگون مدیرعامل  هلدينگ توسعه تجارت فراگیر فولاد خوزستان و اعضای هیات مدیره شرکت توسعه فراگیر سناباد ، مهندس مدنی فر  بعنوان مدیر عامل و نايب رئيس هیئت مدیره شرکت توسعه فراگیر سناباد تعیین گردید و کار خود را آغاز نمود. 

از 10.5 میلیون تن تولید کنسانتره حدود 4.5 میلیون تن نیاز خودمان است و مابقی را به واحدهای فولادی تحویل می دهیم

نوریان، مدیرعامل چادرملو روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه عنوان کرد: با هدف ایجاد ارزش افزوده چادرملو کنسانتره را صادر نکرده و به جای آن با فروش داخلی در زنجیره تولید تزریق کرده ایم.ما برنامه صادراتی در کنسانتره نداشته ایم، از 10.5 میلیون تن تولید کنسانتره حدود 4.5 میلیون تن نیاز خودمان است و مابقی را به واحدهای فولادی تحویل می دهیم.

وی افزود: اعمال عوارض چاره کار برای کنترل خام فروشی نیست. قیمتگذاری دستوری را اقدام درستی نمی دانم و با آزادسازی قیمت ها موافقم. بازار آزاد در اقتصاد را درستتر می دانم. 

کاهش نرخ مالیات تولیدکنندگان، حجم تولید را افزایش می‌دهد

بهرام شکوری رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی با اشاره به ضرورت کاهش نرخ مالیات بر بخش تولید، گفت: متاسفانه در اجرای عدالت در بخش مالیات ضعف وجود دارد. بخش‌ های مختلفی که در حوزه اقتصاد فعالیت می‌کنند که نسبت به نوع فعالیت‌شان دولت  نرخ‌‌های مالیات خاصی را اعمال می کند.

او بیان کرد: تولید،  یکی از بحث‌هایی است که ریسک سرمایه ‌گذاری در آن بالاست چرا که در آن نه تنها بحث افزایش تولید بلکه بحث نیروی انسانی، بیمه، مالیات و آلایندگی های محیط کار جزو مشکلات این حوزه کاری به شمار می رود.

رشـد تولیـد 26 محصـول اصلی صنعتی و معدنی

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تولید محصولات مهم صنعتی و معدنی رو به بهبود است و امیدواریم این روند تا پایان سال به شرایط بهتری برسد. زرندی افزود: از بین کالاهای تولیدی که در کل کشور تولید می‌شود 42 محصول به عنوان منتخب به‌طور دقیق رصد و پایش می‌شود که این محصولات مهمترین تولیدات صنعتی و معدنی کشور بوده و بیشترین تأثیر را در این بخش دارا می‌باشد.

وی توضیح داد: از میان این 42 محصول منتخب در شش ماهه اول سال جاری 26 محصول رشد تولید را تجربه کرده و 16 محصول نیز روند کاهشی داشته است.

۶۷۵ هزار تن در 7 ماهه اول سال صادرات داشتیم / ما روى کاغذ هم کمبود سنگ آهن داریم / ذوب آهن مخالف صادرات نیست اما ابتدا نیاز ظرفیت هاى موجود در واحدهاى فولادى تامین شود

شیوا نیک وظیفه

روز گذشته نشستی با حضور یزدی زاده، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان برگزار شد.

یزدی زاده در این نشست گفت: ذوب آهن در سال جاری برای صادرات مطابق با برنامه پیش بینی عمل کرد، طبق برنامه  1.2 میلیون تن برنامه صادرات را تا پایان سال در نظر داریم و امیدوار هستیم که به این عدد برسیم اما صادرات تا 1.05 هزار تن هم، نیاز ارزی ذوب آهن را تامین می کند.هرچند که کشور با مشکل تحریم مواجه است اما روند صادرات ذوب آهن در سال اخیر مطلوب است و 675 هزار تن در 7 ماهه اول سال صادرات داشتیم.

کاهش 10 درصدی تولید آلومینیوم چالکو/افت 14 درصدی فروش

تولید آلومینیوم در شرکت آلومینیوم چین طی سه ماهه سوم سال 2019 میلادی 10.44 درصد کاهش یافت. همچنین این شرکت شاهد افت 13.8 درصدی فروش این محصول بود. 

دولت سعی در تنظیم و مدیریت بازار با روش دستوری دارد

پتانسیل عظیم معدنی به دلیل گستردگی ظرفیت تولید کشور می‌تواند مقابل تحریم ها ایستادگی و تمام مواد اولیه کارخانه های کشور را تامین کند.چشم انداز ترسیم شده در نقشه راه بخش معدن و صنایع معدنی کشور، ارتقای جایگاه معادن و صنایع معدنی ایران به عنوان یکی از بخش های پیشران رشد اقتصادی پایدار و اشتغالزا  تا افق چشم انداز ۱۴۰۰ مطرح شده است.

کنسرسیوم اکتشاف 12 محدوه امیدبخش در اختیار گرفت/ ارزش بازار 270هزار میلیارد تومانی معدن و صنایع معدنی در بورس/ پیام معدنی ها: منابع، صرف توسعه می شود

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: با اکتشافات جدید، کنسرسیوم اکتشاف 12 محدوده امیدبخش در اختیار گرفته است. وی تاکید کرد: اکتشاف، توسعه زیربناها، سرمایه گذاری و فناوری و آموزش از جمله اولویت های ایمیدرو است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور که در پانزدهمین  نمایشگاه کانمین (2019) سخن می گفت، افزود: ایمیدرو ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع به پهنه های اکتشافی کشور اضافه کرده است. 

دریچه‌های تخلیۀ غبار کوره‌های قوس مجتمع فولاد سبا اتوماتیک شد

با تلاش و پیگیری کارکنان واحد موادرسانی مجتمع فولاد سبا و با همکاری واحد بومی‌سازی دریچه‌های تخلیۀ غبار داست سیلوی کوره‌های قوس شمارۀ 1 و 2 این مجتمع از حالت دستی به اتوماتیک ارتقا یافت.
 
مهدی قاسمی سرپرست واحد موادرسانی مجتمع فولاد سبا ضمن تأیید این خبر گفت: با توجه به ملاحظات ایمنی تخلیه غبار داست سیلوی کوره‌های قوس و این‌که این کار قبلا با دریچه‌های دستی انجام می‌شد، تیمی متشکل از گروه‌های مکانیک، برق، تولید، موادرسانی، بومی‌سازی و دفتر فنی تعمیرات و شرکت‌های داخلی تشکیل شد و در نهایت عملکرد این دریچه‌ها از حالت دستی به اتوماتیک تغییر وضعیت پیدا کرد.

فولاد مبارکه بزرگ‌ترین تولیدکنندۀ فولاد ایران

تولید فولاد در ایران در شش ماه نخست سال جاری شمسی (21 مارس تا 22 سپتامبر) در مقایسه با دورۀ مشابه سال قبل 43.6 درصد رشد داشته است.
 
به گزارش استیل مینت، بر اساس آماری که از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران منتشر شده، ایران در شش ماه نخست سال جاری 23 میلیون و 260 هزار تن فولاد تولید کرده است.
بر اساس این گزارش، شرکت فولاد مبارکه، در این دوره (شش ماه نخست سال) عنوان بزرگ‌ترین تولیدکنندۀ فولاد در ایران را به خود اختصاص داده، به‌طوری‌که در این مدت 4 میلیون و 340 هزار تن فولاد تولید کرده که در مقایسه با دورۀ مشابه سال قبل رشد 3 درصدی داشته است.

سومین سال پربار بهره‌برداری از ماشین ریخته‌گری شمارۀ 5

سیزدهم آبان ماه سالروز بهره‌برداری از ماشین شمارۀ 5 ریخته‌گری است. به همین مناسبت خبرنگار فولاد با مدیر ناحیۀ فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه گفت‌وگویی انجام داده است که می‌خوانید.
 
آقای سلیمی دربارۀ این ماشین و قابلیت‌های آن توضیح دهید.

افزایش آماده به کاری واحد گندله‌سازی

رضا اسماعیل‌پور رئیس واحد گندله‌سازی فولاد مبارکه در این خصوص گفت: طی سال‌های اخیر با ارتقای دانش فنی کارکنان تولید و تعمیرات، بازنگری و بهبود روش‌های کاری، انجام پروژه‌های سرمایه‌گذاری و بهینه‌سازی، نوسازی بخشی از تجهیزات و بهبود شرایط تعمیرات و نگهداری، این موفقیت به دست آمد.

شرکت فولاد مبارکه رکورددار بهره وری در ایران

به گزارش معدن نامه به نقل از خبرنگار فولاد در این جلسه مهندس عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه نیز با ارائۀ گزارشی از وضعیت تولید در فولاد مبارکه گفت: به شکرانه خداوند و با تلاش جمعی مدیران و کارکنان شرکت فولاد مبارکه از ابتدای سال جاری تاکنون روند تولید و عرضه محصول روبه‌رشد بوده است.
 
وی در این گزارش اظهار داشت: در حال حاضر شرکت فولاد مبارکه بزرگ‌ترین تولیدکنندۀ ورق‌های فولادی تخت در خاورمیانه و شمال آفریقا با سهم 20 درصدی در MENA (خاورمیانه و شمال آفریقا) و بزرگ‌ترین تولیدکنندۀ آهن اسفنجی در جهان (با ظرفیت تولید 12 میلیون تن در سال) است.

ذخیرۀ سود ایمیدرو برای توسعه‌های فولاد مبارکه

خداداد غریب‌پور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیئت عامل ایمیدرو در جریان بازدید از فولاد مبارکه و در جمع مدیران و کارکنان این شـــــرکت و مدیــــــران عامــــل شرکت‌های هولدینگ فولاد مبارکه از ارادۀ ایمیدرو  برای ذخیرۀ ســــود خـــود بــــرای اجــــرای توسعه‌های فولاد مبارکه خبر داد.
 
وی که به‌همراه جمعی از مدیران ایمیدرو به فولاد مبارکه آمده بود، پس از بازدید از خطوط تولید این شرکت، تصریح کرد: فولاد مبارکه مجموعه‌ای غرورآفرین است. عملکرد این شرکت نشان می‌دهد روند این مجموعه به بهترین شکل در حال ادامه است.