دسامبر 2019

روابط عمومی ها، جلوه بیرونی اقدامات سازمان ها هستند/ اولویت روابط عمومی ها، تعامل با رسانه ها باشد

مدیر روابط عمومی ایمیدرو گفت: روابط عمومی ها باید ظرفیت های عظیم بخش معدن و صنایع معدنی را منعکس کنند و اولویت آنها، تعامل با رسانه ها و همچنین ذینفعان و سازمان های مرتبط باشد. 

۲۷۸۰ عکس به دبیرخانه سومین جشنواره عکس کیمیا رسید

 با پایان مهلت فراخوان جشنواره کیمیا 2780 اثر در دبیرخانه این جشنواره به ثبت رسید.  
به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی جشنواره عکس کیمیا، 2780 عکس از سوی عکاسان برای حضور در جشنواره به دبیرخانه جشنواره عکس کیمیا ارسال شده است.
عکس های حاضر در دبیرخانه از استان های مختلف کشور به این جشنواره ارسال شده است. البته تنوع عکاسان در شهرهای معدنی بالا بود، زیرا از تمامی کشور در تورها برگزار شده از سوی دبیرخانه جشنواره، شرکت کردند. 
براساس داوری سال گذشته حداکثر 70 اثر انتخاب و به نمایش عموم گذاشته می شود.

بهره‌برداری از پروژه خنک‌سازی کک به روش خشک در زرند آغاز شد

برای نخستین بار در کشور پروژه خنک‌سازی کک متالورژی به روش خشک با فناوری سبز و با استفاده از گاز خنثی در زرند بهره‌برداری رسید. 

برای نخستین بار در کشور پروژه خنک‌سازی کک متالورژی به روش خشک (CDQ) صبح امروز و با حضور علی‌اصغر پورمند ‌مدیر‌عامل شرکت مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه و علی صادق‌زاده فرماندار شهرستان زرند به بهره برداری رسید.

انجام اقدامات اجرایی برای واگذاری زمین به 11 سرمایه گذار در منطقه خلیج فارس

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، حسن خلج طهرانی در جریان بازدید کارشناسان ایمیدرو از منطقه ویژه خلیج فارس و طرح های توسعه ای این منطقه گفت: به رغم شرایط تحریم و مشکلات پیش رو، 11 متقاضی برای سرمایه گذاری در این منطقه اعلام آمادگی کرده اند.

وی افزود: حوزه های سرمایه گذاری متقاضیان شامل صنایع پایین دستی فولاد و نفت، قیر و فرو آلیاژ است.

کمبود آهن اسفنجی مشکل اصلی تولیدکنندگان شمش است / تولیدکنندگان آهن اسفنجی پایه قیمت را بالا خواهند برد

مواد اولیه اصلی تولید شمش فولاد یعنی آهن اسفنجی و قراضه کماکان وضعیت نامطلوبی در سمت عرضه و همچنین قیمت تمام شده دارند. در این روزها با توجه به حجم تقاضای موثر با مازاد عرضه محصولات نهایی روبرو هستیم و نتیجه آن رقابت منفی برخی شرکت های نوردی جهت جذب اندک تقاضای موجود در بازار می باشد که نتیجه ای مطلوب در بر نخواهد داشت. پیچیدن نسخه در دوره های ۳ ماهه برای بازار فولاد کشور که سهم مهمی در اشتغال و ارز آوری و خودکفایی و... در این برهه حساس کنونی را ایفا میکند، کارساز نخواهد بود و بازارها بنا بر موقعیت آنها می بایست در مقاطع زمانی کوتاهی مانند یک هفته بررسی شوند.

فعالیت۲۰۰ تحصیلکرده استان یزد در مگامدول چادرملوی اردکان

مدیر عامل مجتمع صنعتی چادر ملو گفت: کارخانه تولید شمش فولاد هم اکنون ۲۰۰ تحصیلکرده استان یزد را مشغول به کار کرده است.

محمود نوریان مدیر عامل مجتمع صنعتی چادر ملو اردکان گفت:کارخانه احیاء مستقیم مگامدول چادرملو اردکان اولین کارخانه تولید شمش فولاد کشور است که از تکنولوژی هات شارژ برخوردار است.

 او افزود: این واحد تولیدی با ظرفیت تولید یک میلیون و پانصد هزار تن شمش فولاد  ۲۰۰ تحصیلکرده استان یزد در حال فعالیت است.

امضاء تفاهم نامه همکاری سازمان شهرداریها و دهیاریها با ذوب‌آهن اصفهان جهت تأمین ریل

دکتر مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از امضای تفاهم نامه همکاری مشترک این سازمان و کارخانه ذوب آهن در زمینه تولید و تأمین ریل موردنیاز مجموعه های قطار شهری کشور خبر داد.

میلگرد‌های "کویر" سنگین‌تر شد

شرکت فولاد سپید فراب کویر در آذرماه با رشد جالب توجه نرخ فروش محصولات خود همراه بوده است.

مقادیر فروش آذر ماه بیش از ۸۵ هزار و ۷۴۰ تن بوده و مقادیر فروش تجمیعی شرکت در دوره ۹ ماهه به حدود ۵۷۷ هزار تن رسیده است.

نرخ فروش هر تن از میلگرد این شرکت با ۹درصد افزایش نسبت به آبان ماه به ۴۷میلیون و ۱۰۰هزار ریال رسیده و با این حال، میانگین نرخ فروش ۹ماهه این شرکت از ابتدای سال مالی به ۴۶میلیون و ۱۰۰هزار ریال رسیده است.

مقادیر فروش آذرماه بیش از ۸۵ هزار و ۷۴۰ تن بوده و مقادیر فروش تجمیعی شرکت در دوره ۹ماهه به حدود ۵۷۷هزار تن رسیده است.

کامیابی سه گانه «فولاد خراسان» در بازار فولاد

به گزارش معدن نامه به گفته مدیرعامل «مجتمع فولاد خراسان» فروش مجموعه محصولات فولاد خراسان تا پایان آذرماه 921 هزار و 118 تن بوده که نسبت به تناژ 693هزار و 45 تنی فروش در مدت مشابه پارسال، افزایش 33 درصدی را نشان می دهد.
غفوری افزود: «فولاد خراسان» همچنین در حوزه صادرات در 9 ماه نخست سال توانست 40 درصد رشد را به ثبت برساند و میزان صادرات شرکت از ابتدای سال 98 تا پایان آذر ماه در حالی به 208 هزار و 323 تن رسید که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 149 هزار و 340 تن بوده است.

مخالف صادرات نیستیم، با خام‌فروشی مخالفیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه سیاست توسعه صادرات به عنوان یک دستور کار جدی دنبال می‌شود، گفت: با خام‌فروشی به عنوان صادرات مخالفیم، باید به سمت ارزش افزوده بیشتر مواد معدنی حرکت کرد.

«رضا رحمانی» در حاشیه بازدید بعدازظهر دوشنبه خود از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در جمع خبرنگاران افزود: امروز یکی از دغدغه‌های دولت و مسوولان کشور، رونق بخشیدن به مساله مهم اشتغال است که صدور خام مواد معدنی مانع از تحقق این مهم است.

امضاء تفاهم نامه همکاری های علمی، پژوهشی و آموزشی بین دانشگاه فردوسی مشهد و شرکت ذوب آهن اصفهان

به منظور گسترش همکاری های آموزشی، پژوهشی و فناوری، تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه فردوسی مشهد و شرکت ذوب آهن اصفهان، روز شنبه 7 دی ماه در دفتر رئیس دانشگاه فردوسی مشهد امضا و مبادله شد.

در نشست پیش از امضای تفاهم نامه، مهندس یزدی زاده، مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان با بیان اینکه در بازدید امروز ظرفیت های خوبی از دانشگاه فردوسی مشهد مشاهده کرده است، گفت: این دانشگاه با وجود اینکه به عنوان دانشگاه جامع مطرح است، اما در بعد فنی همگام با دانشگاه صنعتی پیش می رود.

بررسی تکنیکالی در سهم «فخاس»

بنظر میرسد قیمتهای کنونی برای یک سرمایه گذاری کوتاه مدت و میانمدت جذابیت داشته باشد.

میر وحید مقیمی اصل کارشناس بازاسرمایه عنوان کرد: نمودار شرکت فولاد خراسان (فخاس) با قرار گرفتن در موقعیت قیمتی و زمانی مناسب میتواند نوید دهنده یک رشد خوب باشد.

حرکتهای اصلاحی زمانگیر و رشدهای شارپ و سریع از خصوصیت های بارز آن دستکم در یکسال اخیر بوده است. نوسان در کف و سقف کانال میتواند معیار خوب و کم ریسکی برای اتخاذ نقطه ورود،اعمال حد ضرر و اهداف قیمتی باشد. بنظر میرسد قیمتهای کنونی برای یک سرمایه گذاری کوتاه مدت و میان مدت جذابیت داشته باشد./بورس امروز

جلسه کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در انگوران

جلسه کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید روز گذشته در محل مجتمع سرب و روی انگوران با حضور استاندار زنجان برگزار شد.

در این جلسه معاون اکتشاف و بهره برداری ایمپاسکو و مدیر مجتمع سرب و روی انگوران گزارشی از عملکرد مجتمع و نحوه سهمیه بندی خاک انگوران ارایه کردند که از سوی استاندار مثبت ارزیابی شد و در این راستا مقرر گردید مختص این موضوع جلسه ای در شورای عالی معادن استان زنجان از سوی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی تبیین شود.

پیش‌بینی‌ محصولات فولادی در سال ۲۰۲۰

شاخص‌های حوزه فولاد نشان می‌دهند که این بازار از پتانسیل خوبی برای عبور از این شرایط برخوردار شده است و انتظار می‌رود تکانه‌های مثبتی در این زمینه در سال ۲۰۲۰ مشاهده شود.

سال ۲۰۱۹ با همه فراز و فرودهای خود در حوزه فولاد و سنگ‌آهن به پایان رسید و در شرایطی به استقبال سال‌جدید می‌رویم که پیش‌بینی‌های مثبتی از روند این فلزات در بازارهای جهانی برای ۲۰۲۰ وجود دارد.

بورس کالا میزبان عرضه ورق های فولادی دو فولاد ساز کشور

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران امروز دوشنبه ۹ دی ماه میزبان عرضه ۱۶۴ هزار و ۵۶۰ تن ورق گرم، ۴هزار و ۳۰۰ تن ورق گالوانیزه، ۲ هزار تن ورق قلع اندود و ۳۵ هزار تن ورق سرد شرکت فولاد مبارکه اصفهان و ۳۰۰ تن ورق گالوانیزه شرکت صنایع هفت الماس است.

یک هزار و ۵۷۰ تن مس مفتول و ۴۰ تن بیلت آلومینیوم نیز در تالار محصولات صنعتی و معدنی عرضه می شود.

تالار صادراتی بورس کالای ایران در این روز شاهد عرضه ۲۱ هزار و ۱۸۵ تن قیر و ۱۱ هزار تن گوگرد است.

بازدید مدیرعامل شرکت مس از فرهنگ‌سرای مس سرچشمه

دکتر اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت مس از فرهنگ‌سرای مس سرچشمه؛ قدیمی ترین مرکز هنری و فرهنگی شهر سرچشمه؛ بازدید کرد.

گام دوم جمع آوری و حذف آلاینده‌های باتری شماره سه کک سازی با موفقیت به اتمام رسید

ذوب آهن اصفهان به عنوان بنیانگذار صنعت فولاد کشور با توجه به داشتن نقش محوری در توسعه صنعتی کشور، همواره توانسته است در مسیر تامین نیازهای مصرف داخل محصولات فولادی و افزایش تنوع آن ها و همچنین به دست آوردن سهم قابل توجه ای از بازارهای صادراتی گام بردارد.;

علیرضا رضوانیان، مدیر تولیدات کک و مواد شیمیایی با بیان اینکه گام دوم جمع آوری و حذف آلاینده های باتری شماره سه کک سازی با موفقیت به اتمام رسید ، گفت: با رگلاژ باتری شماره سه، درهای کاملا بومی سازی شده فلکسیبل در سمت جنوبی نصب و مورد بهره برداری قرار گرفت.

دلالی باعث بلوکه شدن محدوده‌ها شده است

رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان کرمان گفت: باید مشخص شود هرکس محدوده معدنی را می گیرد، خودش در آن کار کرده و یا با سرمایه گذار شراکت و معدن را فعال کند اما علی رغم اینکه معادن جزو انفال هستند، افرادی به دنبال این هستند که با ثبت محدوده معدنی به نام خود، فامیل یا خانواده‌شان، کار نکرده و معدن را به دیگران بفروشند و دلالی بسیار مسمومی در کشور راه افتاده و موجب شده محدوده های معدنی بلوکه شوند.

رکورد تولید روزانه فولاد خوزستان شکسته شد

رکورد تولید روزانه شرکت فولاد خوزستان در کمتر از یک ماه شکسته شد.

غلامرضا طالبی مدیر برنامه ریزی و کنترل تولید با اعلام این خبر افزود: رکورد تولید روزانه فولادسازی ششم دی ماه ۹۸ به رقم ۱۲۷۲۳ تُن رسید. پیش از این رکورد تولید در دهم آذر و به میزان ‌۱۲۶۸۹ تُن بدست آمده بود.
طالبی ضمن قدردانی از تلاش بی وقفه ی فولاد مردان، اظهار داشت: بدون شک دستیابی به رکورد تولید روزانه، موفقیت بزرگی محسوب می شود. برنامه ریزی مدون، تعمیرات به موقع، آماده به کاری تجهیزات در کنار همت و تلاش و بکارگیری دانش فنی کارکنان فولاد، مهم ترین دلایل دستیابی به رکورد تولید است.

 

فروش محصول مس از میزان تولید پیشی گرفته است

دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در جلسه تولید مجتمع مس شهربابک گفت: برای اولین‌بار در تاریخ صنعت مس کشور، فروش محصول شرکت مس از میزان تولید پیشی گرفته است.

پیوستن هلدینگ توسعه معادن و فلزات به جمع تولیدکنندگان سرب و روی کشور

مدیرعامل «ومعادن» از اضافه شدن محصول سرب و روی به سبد پرتفوی این هلدینگ بزرگ معدنی خبر داد.

عزیزاله عصاری گفت: سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات از طریق مشارکت بخش خصوصی با یکی از زیرمجموعه‌ها (شرکت صبانور)، در آینده نزدیک محصول سرب و روی را به سبد پرتفوی خود اضافه خواهد کرد.

بازي بزرگان در زمين كاموديتي‌ها

سال ۲۰۱۹ ميلادي با تمام دشواري‌هاي آن به پايان مي‌رسد؛ اگرچه در نهايت يك سال افزايشي براي قيمت‌ها در بازارهاي كالايي رقم خورد ولي فراز و فرود جنگ تجاري و اما و اگرهاي اقتصادي و چشم‌انداز ركود احتمالي، همگي اجازه نوسان چنداني را در بازارهاي كالايي نداد. شاخص‌هاي كالايي اصلي و بهاي نفت‌خام رشد قيمت‌ها را نشان مي‌دهد كه البته در هفته‌هاي اخير شتاب مضاعفي گرفته است و شايد اوايل سال آينده ميلادي نيز همين روند را شاهد باشيم. البته بازار در سال آينده ميلادي با احتمالات مهمي دست و پنجه نرم مي‌كند كه در اين گزارش به برخي از ويژگي‌هاي احتمالي بازارهاي كالايي خواهيم پرداخت. 

تولید بزرگان سنگ آهن به ۳۱.۵ میلیون تن رسید

میزان تولید کنسانتره و گندله شرکت‌های بزرگ فرآوری سنگ آهن طی هشت ماهه ۹۸ افزایش ۴درصدی یافت و از ۳۱.۵ میلیون تن عبور کرد.

تولیدکنندگان بزرگ سنگ آهن کشور از ابتدای فروردین تا پایان آبان، ۳۱ میلیون و ۵۴۸ هزار و ۸۲۹ تن کنسانتره سنگ آهن تولید کردند که در مقایسه با میزان تولید مدت مشابه سال گذشته (۳۰ میلیون و ۴۵۱ هزار و ۱۴۱ تن)، حاکی از رشد حدود ۴ درصدی است.

آگهی مناقصه "واگذاری خدمات حمل و نقل" شرکت طلای زرشوران

شرکت  طلای زرشوران مناقصه عمومی یک مرحله ای همراه با ارزیابی کیفی"واگذاری خدمات حمل و نقل" را به فراخوان گذاشت. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، متقاضیان جهت دریافت اسناد مربوطه، باید تا پایان وقت اداری 14 دی ماه جاری با ارایه فیش بانکی و معرفی نامه، به آدرس تهران، میدان ولیعصر، خیابان شقایق، پلاک 5 و 7 مراجعه کنند.

متقاضیان پیشنهادهای خود را حداکثر تا پایان وقت اداری 28 دی ماه 98 به دبیرخانه کمیسیون معاملات واقع در آدرس های اعلام شده تحویل دهند.

بنابر این گزارش، زمان بازگشایی پاکت ها 10 صبح 30 دی ماه 98 خواهد بود.

موج حمایت از تامین کنندگان داخلی مشروط به رقابت کیفی با نمونه های خارجی است

دکتر بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به برگزاری دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران اظهار داشت: نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که ما ازیک واردکننده فولاد به یک صادرکننده تبدیل شده ایم لذا سرمایه گذاری ها باید منجر به تولید رقابت پذیر و اقتصادی گردد و این یک اصل است. وی تصریح کرد: موج حمایت از تأمین کنندگان داخلی در زنجیره آهن و فولاد به شرط آنکه تولیدات داخلی به لحاظ کیفی قابل رقابت با نمونه های خارجی باشند به موفقیت خواهد رسید چون به لحاظ قیمتی با شرایطی که برای ارز ایجاد شده، تولید داخل رقابت پذیر است و قطعا مصرف کننده انگیزه ای ندارد که به سراغ م

آغاز بومی‌سازی خط اسکین پاس مجتمع فولاد سبا با اتکا به توانمندی‌های داخلی کشور

جلسۀ بررسی وضعیت پروژۀ توسعۀ خط نورد مجتمع فولاد سبا (خط اسکیــــن پــــــاس) با حضـــــور مدیرعامل و معاونان تکنولوژی و خرید، مشاور مدیرعامل و اعضای تیم پروژه در محل شورای معاونین برگزار شد.
 
به گزارش خبرنگار فولاد، در بخش نخست این جلسه، مهدی نقوی گزارشی از اقدامات انجام‌گرفته در دو ماه اخیر و برنامه‌های تسریع این پروژه را ارائه کرد و گفت: به همین منظور هماهنگی‌های لازم با بخش‌های مختلف درون‌سازمانی نظیر امور قراردادها، ناحیۀ سبا و همچنین شرکت طرف قرارداد داخلی انجام شده است.

اختصاص بالاترین گواهینامۀ تولید ورق‌های دریایی به شرکت فولاد مبارکه

با حضور ممیزان مؤسسۀ رده‌بنـدی آسیا در شرکت فولاد مبارکه و انجام 6 نفر روز ممیزی از واحدهای مختــــــلف تولیـــدی شامل پشتیبانی فنی مشتریان، تروپروسس، دفتر فنی نورد گرم، کنتـــــرل کیفــــــی نــــــورد گــــــرم و آزمایشگاه محصول، گواهینامۀ گرید A تولید محصولات دریایی به شرکــــــــت فـــــــولاد مبارکــــــــه اختصاص یافت.
مدیر متالورژی و کنترل کیفیت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با خبرنگار فولاد با اشاره به این موضوع عنوان کرد: ورق‌های دریایی ازجمله محصولات نورد گرم هستند که بیشتر با عرض‌های بالای 1500 میلی‌متر و ضخامت‌های بالای 5 میلی‌متر در ساخت کشتی‌ها کاربرد دارند.

سقف و سابقه برای واردات کارت‌های بازرگانی غیرتولیدی حذف شد

وزارت صنعت، معدن و تجارت، در تصمیمی سقف و سابقه برای واردات ماشین‌آلات، مواد اولیه و قطعات خطوط تولیدی، برای کارت‌های بازرگانی غیرتولیدی را حذف کرد.

با پیگیری اتاق بازرگانی تهران و پیرو مباحث مطرح‌شده در جلسه اعضای کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه کسب و کار اتاق بازرگانی تهران با رئیس‌کل گمرک ایران، قائم‌مقام وزارت صمت و سایر معاونان و مسوولان حوزه تجارت خارجی، سقف و سابقه برای واردات کارت‌های بازرگانی غیرتولیدی، از سوی دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت حذف شد.

رعایت بالاترین سطح الزامات زیست‌محیطی در توسعه سونگون

به گفته اردشیر سعدمحمدی توسعه معدن مس سونگون بر پایه در اختیار گرفتن 20درصد از بازار صادرتی مس کشور‌های همسایه برنامه‌ریزی شده است که ان‌شاءلله در فاز اول با تکمیل چرخه تولید و تولید 100 هزار تن محصول نهایی این هدف را در چندسال آینده محقق خواهیم کرد.

رشد ۳۰ درصدی صادرات ذوب آهن در ۹ ماهه ۹۸

صــادرات شــرکت ذوب آهن اصفهان طــی ۹ ماهه ســال ۹۸ ،بیــش از ۸۷۷ هزارتن است که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشــته ( ۶۷۶ هزارتــن ) رشــد ۳۰ درصدی را نشان  می دهد.
 مهنــدس منصــور یزدی زاده، مدیرعامــل ذوب آهن اصفهان بــا اعلام خبر فوق گفت : پیش بینی می شــود صادرات ذوب آهن تا پایان ســال جاری به حدود یک میلیــون و ۲۰۰ هزار تن برسد. 
وی افزود : بازارهای هدف این شرکت از ۱۹ کشور در ســال ۹۷ به ۲۳ کشور در سال ۹۸ رسیده است که بیشــتر، کشــورهای حوزه خلیج فارس، آفریقا،اروپا و حوزه CIS می‌باشد.

تولیدکنندگان پتروشیمی و فولاد کاشان در تامین مواد اولیه با مشکل رو به رو هستند

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس ضمن اشاره به نیاز صنعت کاشان به ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار فنی گفت: تولیدکنندگان پتروشیمی و فولاد کاشان در تامین مواد اولیه با مشکل رو به رو هستند.

سیدجواد ساداتی‌نژاد با بیان اینکه تولیدکنندگان کاشانی با تمامی مشکلات و تحریم‌ها همچنان بر حفظ تولید تلاش کردند، اظهار داشت: زندگی و حیات کاشان به واسطه تولیدکنندگان است و بر همین اساس اگر این افراد نبودند، طبیعتا کاشانی نیز وجود نداشت.

"آلومینای ایران" برترین شرکت دارای رشد سریع

شرکت  آلومینای ایران توانست بر اساس رتبه بندی سازمان مدیریت صنعتی، عنوان " برترین شرکت در شاخص رشد سریع" را کسب کند. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)،‌ طبق رتبه بندی که سازمان مدیریت صنعتی -به عنوان نهاد مرجع- به شرکت  آلومینای ایران اعلام کرده این مجموعه توانسته برترین شرکت از نظر رشد سریع در بین شرکت های بزرگ کشور را شناخته شود.
سازمان مدیریت صنعتی ایران این عنوان را با بررسی لیست 500 شرکت، به  آلومینای ایران اعطا کرده است.

نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و هفتمین فن بازار استان خوزستان برگزار شد

نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و هفتمین فن بازار استان خوزستان با حضور غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، امید حاجتی رییس سازمان برنامه و بودجه و سایر مسئولان استانی برگزار شد.

نمایشگاه یادشده با رویکرد "پژوهش اثر بخش، فن‌آوری ارزش آفرین و رونق تولید" یکم دی‌ماه ۹۸ در  نمایشگاه بین المللی اهواز بصورت رسمی آغاز به کار نمود.

غلامرضا شریعتی استاندار در بازدید از غرفه شرکت فولاد خوزستان اظهار داشت: این شرکت با افزایش تولید، اشتغال‌ زایی و کمک به مناطق محروم در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی کارنامه درخشانی دارد.

شرایط شرکت ملی مس مناسب است

به گفته دکتر «رضا رحمانی»؛ شرایط تحریم نه‌تنها مانع تولید نشده است بلکه حوزه صنعت و معدن به‌ویژه شرکت ملی صنایع مس ایران با نگاه خاص به بومی‌سازی که از مهمترین اولویت‌های‌های رونق تولید است موفق به ثبت رکوردهای خوب تولیدی، فروش و توسعه شده‌اند. 

دیدار مدیرعامل و اعضائ هیئت مدیره شرکت مس با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس

به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس، حسن خلیج طهرانی در حاشیه این دیدار مدیر عامل و هیات مدیره صنایع مس ایران از منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس گفت: به دنبال ایجاد امکان زیر ساخت هایی  برای حمل و صادرات فرآورده های مرتبط با صنایع مس هستیم. 

وی افزود: بحث های فنی را در نظر گرفته ایم و امیدواریم به زودی شاهد تحولات مثبت در این زمینه باشیم. 

بازدید مدیرعامل شرکت مس از دفتر اداره صادرات و امور گمرکی شرکت مس

مدیرعامل شرکت مس، صبح دیروز  (4 دی‌ماه 98) از دفتر اداره صادرات و امور گمرکی شرکت مس در بندر شهیدرجایی بندرعباس بازدید کرد.
در این بازدید مهندس نادعلی اسماعیلی رئیس هیئت‌مدیره شرکت مس و مهندس علی محمدی و داود مختارپور اعضای هیات‌مدیره، حیدر ضیغمی، مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط عمومی، مهندس آرمان حسنی معاون منابع انسانی و پشتیبانی، مهندس بهروز رحمتی معاون توسعه و اکتشاف، مهندس حسین احمدی مدیر مجتمع مس سرچشمه و مهندس حسن مهدوی‌پور مدیر مجتمع شهربابک دکتر اردشیر سعدمحمدی را همراهی کرده و از دفتر اداره صادرات و امور گمرکی شرکت مس در بندر شهیدرجایی بازدید به عمل آوردند.

بازدید دکتر نعیمی، قائم مقام و عضوهیئت عامل ایمیدرو از کارخانجات فولاد سنگان

دکتر نعیمی، قائم مقام و عضوهیئت عامل ایمیدرو و جمعی از مدیران آن سازمان ، در بازدید از کارخانه های فولادی منطقه سنگان که به منظور پایش این صنایع انجام گرفت، از کارخانه 5 میلیون تنی کنسانتره سازی فولاد سنگان بازدید بعمل آوردند.

به گزارش روابط عمومی فولاد سنگان، نعیمی در این بازدید کارکنان این شرکت را رزمندگان جبهه اقتصادی خطاب نمود که در راه اعتلا و پیشرفت ایران عزیز میکوشند. نعیمی ضمن تقدیر از دکتر امرائی، مدیر عامل فولاد سنگان ایشان را مدیری ارزشمند خواند که با تلاش و مدیریت صحیح، موجب بارور شدن امید در دل مردم این منطقه می شود.

افتتاح ٣٠ هزار میلیارد تومان پروژه در سفر رئیس جمهور به فارس

استاندار فارس اعلام کرد که در سفر ریاست جمهوری بیش از ٣٠ هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی و تولیدی به افتتاح و بهره‌برداری می‌رسد.
عنایت‌الله رحیمی چهارشنبه ٤ دی در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی فارس با اشاره به بررسی سند پیشران توسعه در این جلسه، بیان کرد: در این سند علاوه بر ١٨٠ پروژه‌ای که پیگیر اجرایی آنها هستیم، ٢٣ پروژه را به عنوان پروژه اولویت دار مشخص کرده‌ایم.
او ادامه داد: این پروژه‌ها هم‌اینک عملکرد بالای ٨٥ درصدی دارند و تنها یکی دو پروژه با مشکلاتی مواجه شدند که در این جلسه مشکلات را احصاء کردیم تا در سطح استانی و ملی پیگیری شوند.

نگاهی به عملکرد فروش و تولید فولاد خوزستان

فولاد خوزستان گزارش آذر ماه را منتشر کرده است. در این ماه 1114 میلیارد تومان فروش شناسایی کرده است. در ماه گذشته نیز 1366.7 میلیارد تومان فروش داشته است.
در نگاه اول شاید بگوییم که شرکت خوب کار نکرده است. عملکرد را از ابعاد متفاوت بررسی می کنیم.

سياستهاي گروه مباركه يكپارچه مي شود

مهندس ترابي مدير روابط عمومي فولاد مباركه در بازديد يك روزه خود از فولاد هرمزگان ، در ديدار با مديرعامل و معاونين فولاد هرمزگان بر يكپارچه سازي سياستهاي گروه مباركه تاكيد كرد و ضمن تقدير و تشكر از تلاشهاي صورت گرفته در شركت فولاد هرمزگان در تمام حوزه ها گفت: ما يك گروه هستيم و در تلاش هستيم سياستهاي شركت فولاد مباركه را در تمامي حوزه بين شركتهاي تابعه به اشتراك بگذاريم .

گروه صنعتی سدید در خدمت پروژه ملی خط لوله گوره – جاسک

مدیر عامل هلدینگ گروه صنعتی سدید گفت: هفته گذشته تولید الکتروپمپ‌های انتقال نفت «گوره در غرب بوشهر به جاسک در شرق هرمزگان» برای انتقال بخشی از صادرات ایران به شرق تنگه هرمز، به سه شرکت داخلی از جمله شرکت پتکو سدید سپرده شد و قرارداد این بخش به ارزش تقریبی ۱۰ میلیون یورو با حضور وزیر نفت و مدیرعامل پتکو امضا شد.

از بازار جهانی فولاد چه خبر؟ چینی ها در صدر تولیدکنندگان بزرگ

تازه ترین آمارهای انجمن جهانی فولاد World Steel Association نشان می دهد تولید جهانی فولاد در ماه نوامبر در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با کاهش یک درصدی روبرو شده است. انجمن جهانی فولاد اعلام کرد: تولید جهانی فولاد در ماه نوامبر 2019 با یک درصد کاهش نسبت به سال قبل به 147.791 میلیون تن رسیده است. این رقم در نوامبر 2018 به 149.356 میلیون تن رسیده بود.

صادرکنندگان مقاطع فولادی برای تامین نیاز واحدهای خود میانگین نرخ شمش فولادی را افزایش می دهند / بازار داخلی میلگرد کشش افزایش قیمت را ندارد / تکلیف واحدهای ذوب که صادرات ندارند و محصولشان را در بازار داخل عرضه می کنند چیست

در بازار میلگرد علاوه بر ثبات و سکون رکود حاکم بر بازار کاملا مشهود است، در حوزه تیرآهن های ذوبی نیز شاهد ثبات قیمت در همه محصولات هستیم. با توجه به انجام معاملات اخیر افزایش قیمت پایه میلگرد در معاملات هفته آتی بعید به نظر نمی رسد. در حالی که بازار داخلی از هضم قیمت های فعلی هم عاجز است. صادرکنندگان مقاطع فولادی برای تامین نیاز واحدهای خود به صورت هفتگی میانگین نرخ شمش فولادی را افزایش می دهند . البته نظر فعالان کاهش فاصله بازار داخلی با قیمت های جهانی است اما به نظر می رسد شرایط برای این اقدام مهیا نیست و بازار داخلی میلگرد کشش افزایش قیمت  را ندارد.

جذب سرمایه یک میلیارد دلاری در سنگان با راه اندازی کارخانه های کنسانتره و گندله سنگ آهن/ امسال ظرفیت کنسانتره سنگ آهن در سنگان به 10.1 میلیون و گندله سنگ آهن به 12.5 میلیون تن می رسد

عباس نعیمی قائم مقام و عضو هیات عامل ایمیدرو گفت: مجتمع معادن سنگ آهن سنگان تاکنون یک میلیارد دلار سرمایه، در ساخت و راه اندازی کارخانه های کنسانتره و گندله سازی، جذب کرده است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، عباس نعیمی که به همراه مدیران ایمیدرو برای بررسی طرح های توسعه سنگان به این مجتمع سفر کرده است، اظهار داشت: این مجتمع برنامه ایجاد 17.5 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن و 15 میلیون تن گندله سنگ آهن را در دست اجرا دارد که تاکنون مجموع ظرفیت کارخانه های به بهره برداری رسیده در بخش گندله سازی به 10 میلیون تن و در کنسانتره سنگ آهن به 5.1 میلیون تن رسیده است.

نظارت بیشتری روی فروش و توزیع مواد اولیه موردنیاز فولادسازان صورت گیرد / روی کیفیت، شرایط ماندگاری محصولمان و افزایش ظرفیت تولید متمرکز هستیم

شیوا نیک وظیفه

...ادامه پرونده خام فروشی

صادرات مواد اولیه که اساساً زمینه کمبود و ایجاد مشکلات در واحدهای فولادسازی را به دنبال دارد ازجمله بزرگ‌ترین موانعی است که امروزه بسیاری از واحدهای بزرگ فولادی با آن دست‌به‌گریبان هستند.

دولت باید پاسخ‌گوی وضعیت کنونی صنعت سرب و روی باشد

مدیرعامل شرکت خالص‌سازان روی زنجان، گفت: تمام چراهای موجود در صنعت سرب و روی، معادن و به‌ خصوص معدن انگوران را باید از دولت بازخواست کرد. واقعیت این است که اگر ۱۰ درصد کل درآمد انگوران را خرج اکتشافات می‌کردند، حتما امروز وضعیت ما در سرب و روی، به شکل دیگری بود.

معطلی صدها کامیون موادمعدنی صادراتی ایران در مرزها

یک مقام مسئول از معطلی صدهاکامیون حامل موادمعدنی صادراتی در مرزهاخبر داد و گفت: اگرچه صادرکنندگان رفع تعهد ارزی کرده‌اندولی به دلیل عدم استعلام معاونت معدنی وزارت صمت، صادرات متوقف شده است.

امیرحسین کاوه از توقف کامیون‌های ایرانی حامل محموله‌های صادرات مواد معدنی در مرزهای کشور از سوی گمرک خبر داد و گفت: با توجه به نامه‌نگاری معاون معدنی وزیر صنعت در نوزدهم آذرماه امسال مبنی بر اینکه «از اول دی ماه صادرات محصولات معدنی که تائیدیه بانک مرکزی مبنی بر رفع تعهد ارزی را نداشته باشند، متوقف خواهد شد»، هم‌اکنون بسیاری از محموله‌های صادراتی مواد معدنی ایران در مرزها معطل مانده است.

صادرات ۱۰ میلیون تن مواد اولیه فولادی مورد نیاز داخل

مدیرعامل نورد آریان فولاد معتقد است: عرضه درست مواد اولیه مورد نیاز صنعت‌های فولاد، موجب ایجاد اشتغال و افزایش ارزش افزوده صادرات خواهد شد.
بهمن قاسمی با بیان اینکه مشکل اصلی این صنعت کمبود مواد اولیه است، گفت: در سال حدود ۱۰ میلیون تن مواد اولیه مورد نیاز داخل، صادر می‌شود؛ این در حالی است که به شرکت‌های داخل کشور قطره چکانی عرضه می‌شود.

رکورد تولید ۱۶۶۹۰۲ تن گندله در کارخانه گندله سازی فولاد خراسان

شرکت مجتمع فولاد خراسان علیرغم مشکلات و چالش های صنعت فولاد در تامین کنسانتره  به رکورد تولید ۱۶۶۹۰۲ تن گندله در کارخانه گندله سازی دست یافت. رکورد قبلی این شرکت مربوط به آبان ماه ۹۸ با تناژ ۱۶۱۲۳۸ تن بود که به میزان ۵۶۶۴ تن ارتقاء داشته است. نامه زیر تبریک دکتر غفوری، مدیرعامل شرکت مجتمع فولاد خراسان برای این رکورد است.

 

عملیات اجرایی توسعه سونگون با تلاش مسئولان استانی و کشوری آغاز شد

امام جمعه ورزقان با بیان اینکه کارخانه ذوب مس در آینده نزدیک در این مجتمع به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: این مرحله از چرخه تولید مس بعد از افزون بر 10 سال کار بر روی آن با تلاش مسئولان استانی و کشوری دوباره احیا شده و عملیات اجرایی آن امروز آغاز می‌شود.

جذب سرمایه گذار جدید خارجی در منطقه ویژه خلیج فارس/ 21 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در طرح های فروآلیاژ و پتروشیمی

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، حسن خلج تهرانی افزود: امسال با حمایت سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و تاکید رییس هیات عامل ایمیدرو مبنی بر بر جذب سرمایه گذار خارجی، این مهم انجام شد.

3.8 میلیارد دلار سرمایه گذاری در حال بهره برداری

وی گفت: کل سرمایه گذاری ها در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس تا کنون بالغ بر سه هزار و 872 میلیون دلار در طرح های در حال بهره برداری بوده است.

تحقق 57 درصد اهداف نقشه راه معدن و صنایع معدنی تا پایان آذر

رئیس هیات عامل ایمیدرو از تحقق 57 درصد اهداف نقشه راه معدن و صنایع معدنی تا پایان آذر امسال خبر داد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور که در جلسه "پایش  نقشه راه معدن و صنایع معدنی" در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی سخن می گفت، اظهار داشت: برای  نقشه راه بخش معدن و صنایع معدنی ایران، 77 راهبرد تعریف شده که 33 راهبرد آن (44 درصد) مربوط به ایمیدرو بوده و قرار است تا سال 1400 انجام شود.

بازار داخلی میلگرد به سبب تنوع شرکت های فولادی تولید کننده و مازاد عرضه با رکود مواجه است / به علت کاهش عرضه آهن اسفنجی قیمت شمش پائین نخواهد آمد

در روزهای اخیر مساله مهمتر از تورم، تنفس است. با کاهش تقاضای ارزی، انتظار کلی کاهش نوسانات بازار ارز طی دو هفته پیش رو است، اما با توجه به التهابات ناشی از فرصت باقیمانده FATF به ایران (تا بهمن ماه)، شاید این محاسبات درست نباشد، اما با توجه به حجم تحریم ها و کوچکتر شدن اقتصاد ایران و کم عمق شدن بازار واردات، انتظار اینکه بازار ارز نوسانات سال ۹۷ را تجربه کند بعید  است. پس از آذر ماه پرنوسان، بازار میلگرد احتمالا دی ماه را در نهایت آرامش و سکون می گذراند، امسال به سبب شرایط ویژه نوسانات دی ماه بازار فولاد یکماه جلوتر آغاز شد.

حمایت از تولید نباید شعاری باشد

دبیرکل خانه صنعت گفت: حمایت از تولید نباید فقط در شرایط اضطرار انجام شود بلکه باید مستمر باشد.

سیدمحمدرضا مرتضوی با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما افزود: از محل صادرات غیر نفتی و کالا توانستیم هزینه‌های واردات کشور را تامین کنیم و با حذف اقلام اضافی و غیرمولد، نیاز‌های ارزی را کنترل و به بهبود وضعیت صادرات کشور کمک کردیم.
وی ادامه داد: در مواقع اضطرار، نقش تولید و تامین کالا و تامین نیاز‌های مردم، پررنگ می‌شود و همه به تولید توجه بیشتری می‌کنند، اما تولید مانند سیاست نیست که در زمان نامزدی، قول دهی، اما بعداً عملی نکنی.

ارائه فرمول پیشنهادی سندیکای تولیدکنندگان لوله و‌ پروفیل فولادی در خصوص تعیین کف عرضه فولاد در بورس کالا

کاوه دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی  گفت: در مورخ ۹۸/۹/۳۰، جلسه کمیته تخصصی  تنظیم بازار فولاد با موضوع بازنگری کف عرضه ابلاغی واحدهای فولادی تولید کننده شمش و ورق  با حضور مسئولان بورس کالا، ایمیدرو، وزارت صمت و تولید کنندگان فولاد؛ دبیر سندیکا و دبیر انجمن فولاد و سازمان حمایت و  نماینده دادستانی برگزار شد.

دبیر سندیکا اظهار داشت: پیش از این جلسه، فولادسازان علت  عدم رعایت کف عرضه فولاد‌سازان  در بورس کالا را، پایین بودن قیمت پایه عنوان نموده بودند و بر همین اساس بدنبال ارائه یک فرمول جدید جهت افزایش محدود قیمت پایه بودند.

به دنبال ارتباط مستمر صنعت و دانشگاه باهدف دستیابی به جایگاهی برتر در صنعت فولاد هستیم / شناسایی آخرین فناوری‌ها و دستاوردها در حوزه ریخته‌گری مداوم فولاد از اهداف ماست

شیوا نیک وظیفه

نخستین کنفرانس ملی ریخته‌گری مداوم به همت شرکت فولاد هرمزگان در بندرعباس با محورهای بررسی تکنولوژی ریخته‌گری مداوم، رونمایی از کتاب فولاد تمیز و سخنرانی مدیران و کارشناسان صنعت فولاد در زمینه ریخته‌گری مداوم برگزار شد. در حاشیه این کنفرانس گفتگویی با علیرضا کاظمی، معاون تکنولوژی و توسعه فولاد هرمزگان و دبیر اجرایی کنفرانس ملی ریخته گری مداوم داشتیم.

سرعت‌بخشی به توسعه سونگون از سوی مدیرعامل شرکت مس

محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی، بابیان این‌که بخش معدن بزرگترین موهبت الهی در استان آذربایجان‌شرقی بوده که کمتر از آن استفاده شده است اظهار داشت: استان از لحاظ وسعت معادن مس و غلظت آن درسطح کشور رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

تقدیر نایب رئیس مجلس از مدیرعامل مس

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از وحدت و انسجام مسئولان ملی و استانی و نمایندگان منطقه در مجلس برای تحقق طرح توسعه مجتمع مس سونگون گفت: از دکتر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس که در حوزه توسعه سونگون نگاه مناسب و همکاری خوبی دارند قدردانی می‌کنم.

ورود تکنولوژی روز سودآوری شرکت‌ها را بالا می‌برد / پذیرای نظرات شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشگاه‌ها هستیم

شیوا نیک وظیفه

اولین کنفرانس ملی تخصصی ریخته‌گری فولاد با حضور کارشناسان و متخصصین صنعت و دانشگاهیان به همت فولاد هرمزگان در محل هتل هرمز بندرعباس برگزار شد. با توجه به ‌وجود بستری مناسب جهت استفاده از دانش، همفکری و تعامل شرکت‌های فولادی، انجمن‌های علمی نخبگان صنعتی و جامعه دانشگاهی کشور، فولاد هرمزگان برای اولین بار این کنفرانس طی دو روز برگزار شد.

در حاشیه این کنفرانس گفتگویی با سید حسین معصومی، معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد هرمزگان داشتیم.

آغاز عملیات اجرایی شناسایی و پی‌جویی پهنه‌های اکتشافی در دی ماه

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، عملیات اجرایی شناسایی و پی جویی پهنه های جدید اکتشافی را از ماه جاری – دی ماه- آغاز می کند.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو،‌ شهرام ادیب؛ مدیر  اکتشاف شرکت با بیان این مطلب گفت: با مشارکت ایمیدرو، ایمپاسکو وکنسرسیوم  اکتشاف(شرکت پایا)، ۴۴۰۰۰ کیلومتر مربع در قالب ۱۰ پهنه در استان‌های کهکیلویه و بویراحمد، اصفهان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و همچنین ۲ پهنه در استان های قزوین، گیلان، فارس، چهارمحال و بختیاری و خراسان رضوی که بخشی از آن در خراسان جنوبی قرار می گیرد، به ایمپاسکو واگذار شد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچ برنامه ای برای تغییر روش تعیین قیمت پایه فولاد ندارد

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: این وزارتخانه هیچگونه برنامه ای برای تغییر روش تعیین قیمت پایه فولاد و سایر فلزات را در دستور کار ندارد و همان فرمول قبلی پا برجاست.

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، جعفر سرقینی تاکید کرد: رویه وزات صمت در این خصوص پایدار است و قطع یقین هیچ افزایش قیمت پایه ای در خصوص فولاد و سایر فلزات در اعلام به بورس کالا نخواهیم داشت.

وی تصریح کرد: برخی موارد مطرح شده پیرامون این موضوع مورد تایید این وزارتخانه نبوده و تصمیمات اعلام شده صرفاً نظر اولیه کارشناسی بوده است که در شرایط حاضر اجرایی نیست.

مذاکرات تجاری «فولاد خراسان» با بزرگ ترین هلدینگ تجاری و اقتصادی کشور تاجیکستان

رییس «آرین بانک»، که مدیریت بزرگ ترین هلدینگ اقتصادی و عمرانی کشور تاجیکستان را برعهده دارد، از غرفه «فولاد خراسان» در نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در «دوشنبه» پایتخت کشور میزبان بازدید کرد.

سفیددشت طی 9 ماه، برابر با سال 97 محصول تولید کرد/ تولید 550 هزار تن آهن اسفنجی در فولاد سفیددشت تا پایان آذر

فولاد سفیددشت با تولید 550 هزار تن آهن اسفنجی طی 9 ماهه امسال، برابر با 12ماه سال 97 محصول تولید کرد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، این طرح فولادی طی آذر امسال با تولید بیش از 65 هزار تن آهن اسفنجی، رکورد تولید طی 9 ماه را در بین طرح های هفتگانه فولادی، به نام خود ثبت کرد.

بنابر اعلام مسوولان، قرار است در زمستان،190 هزار تن آهن اسفنجی در فولاد سفیددشت تولید شود تا عملکرد تولید امسال این مجموعه، به حدود 740 هزار تن برسد.

فولاد خوزستان کانون خدمت رسانی به شهروندان اهوازی و کارونی

شرکت فولاد خوزستان با بکارگیری امکانات به خدمت رسانی شهروندان اهوازی و کارونی پرداخت.

علی محمدی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان اظهار داشت: به دنبال بارندگی بی سابقه که منجر به آب گرفتگی معابر و مشکلاتی در عبور و مرور مردم شده بود، بلا فاصله قرارگاه محرومیت زدایی این شرکت اقدام به تشکیل کارگروه به منظور امداد رسانی و کاهش تالم شهروندان کرد.

سیمکس سطح تعاملات و ارتباطات کارشناسان زنجیره تولید فولاد را افزایش میدهد

بردیا امیر تیموری / دبیر ستاد برگزاری نمایشگاه simex

دومین نمایشگاه بین‌المللی زنجیره تامین فولاد ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته از سنگ آِهن تا محصولات نهایی ۵ تا ۷بهمن ماه ۹۸ در دانشگاه آزاد اسلامی سیرجان برگزار می‌شود. همچنین همزمان با این نمایشگاه چند نشست تخصصی و کارگاه در محل نمایشگاه برپا خواهد شد.

کاهش 3.2 درصدی تولید آلومینیوم چین با کاهش تقاضا

تولید 2.9 میلیون تنی آلومینیوم اولیه چین در ماه نوامبر با وجود افزایش 0.6 درصدی نسبت به ماه گذشته، با افت 3.2 درصدی نسبت به نوامبر سال گذشته همراه بود.

تولید فولاد ایران 5.3 درصد افزایش یافت؛ تولید جهانی 2.7 درصد

انجمن جهانی  فولاد گزارش داد: رشد تولید  فولادخام ایران همچنان دو برابر رشد جهانی است. بر این اساس در 11 ماه نخست سال2019 میلادی به 5.3 درصد رسید در حالی که تولید جهانی این محصول شاهد رشد 2.7 درصدی بود. 

تقدیر مدیر عامل صدر و تامین از انتخاب مدیر عامل فولاد اکسین به عنوان مدیر جهادی کشور

متن نامه به شرح ذیل می باشد.

برادر ارجمند جناب آقای امین ابراهیمی
مدیر عامل محترم فولاد اکسین خوزستان

باسلام؛
قدرمسلم پیشرفت های معنوی و مادی ریشه در تربیت انسانهایی دارد که از منبع زلال ایمان، معرفت و تعهد سیراب می گردد. بدون تردید توفیق خدمت در جهت توسعه و نیل به اهداف متعالی هویتی است، به غایت ستودنی و ارزشمند.

ایمیدرو برنامه هایی در راستای حمایت از بحث بومی سازی دارد / کنفرانس های تخصصی اثرات مثبتی در صنعت فولاد دارد

شیوا نیک وظیفه

کنفرانس ملی ریخته گری مداوم فولاد هرمزگان هفته گذشته در شهر بندرعباس برگزار شد. در حاشیه این کنفرانس گفتگویی با لطفی، کارشناس فلزات آهنی سازمان توسعه نوسازی معادن ایران IMIDRO داشتیم.

کنفرانس ریخته گری مداوم نقطه عطفی برای بحث ارتقای تکنولوژی صنعت فولاد است / در سال آینده واحد گندله سازی به دو و نیم میلیون تن تولید خواهد رسید

شیوا نیک وظیفه

کنفرانس ملی ریخته گری مداوم فولاد هرمزگان هفته گذشته در شهر بندرعباس برگزار شد. در حاشیه این کنفرانس گفتگویی با حمیدرضا زارع، معاون بهره برداری مجتمع فولاد خراسان داشتیم.

اهدای تندیس «طرح برگزیده صنعتی» و لوح تقدیر به ایمیدرو

ایمیدرو به سبب پروژه ساخت دستگاه تنفس مصنوعی برای معادن زغال سنگ (با همکاری دانشگاه امیرکبیر) از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تندیس طرح برگزیده صنعتی و  لوح تقدیردریافت کرد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، غلامرضا ملاطاهری، مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو به عنوان نماینده این سازمان در هشتمین نشست مدیران ارتباط با صنعت، دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور، برای اجرای پروژه ساخت دستگاه تنفس مصنوعی برای معادن زغال سنگ، از معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تندیس طرح برگزیده صنعتی و  لوح تقدیر دریافت کرد.

رحمانی: پروژه "لیچینگ" سونگون سال آینده به بهره برداری می رسد/ ثبت رکورد تولید مس طی امسال

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: پروژه "لیچینگ" مجتمع سونگون سال آینده به بهره برداری خواهد رسید. وی همچنین از ثبت رکورد بی سابقه تولید  مس تا پایان امسال خبر داد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، رضا رحمانی در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح‌های تکمیلی چرخه تولید مجتمع  مس سونگون که شامل فاز سه تغلیظ و آغاز عملیات ذوب و پالایش است، افزود: در حوزه  مسسونگون یک میلیارد یورو از سوی شرکت ملی  مسسرمایه‌گذاری می‌شود که این میزان سرمایه‌گذاری بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان است.

وی گفت: این میزان سرمایه‌گذاری در قالب ۱۷ طرح با محوریت ورزقان و سونگون انجام می‌شود.

نعیمی اعلام کرد: برنامه احداث یک واحد استیل کورد با ظرفیت سالانه 15 هزار تن

قائم مقام و عضو هیات عامل ایمیدرو از برنامه احداث یک کارخانه تولید استیل کورد با ظرفیت سالانه 15 هزار تن با مشارکت بخش خصوصی خبر داد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، عباس نعیمی امروز در جلسه کمیته سرمایه گذاری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران افزود: با توجه به نتایج رضایت بخش مطالعات مالی و اقتصادی این طرح، در صورت پوشش ریسک های این پروژه و مشارکت با ذینفعان، ایجاد این کارخانه از توجیه مناسبی برخوردار است.

در فولاد خراسان هم اجرای این شکل کنفرانس را در برنامه کار خود داریم / موضوع ریخته گری مداوم در تولید فولاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است

شیوا نیک وظیفه

ریخته‌گری مداوم یکی از تکنولوژی های مهم در صنعت فولاد است از آنجا که دانش ریخته‌گری در جهان سابقه طولانی داشته و دائماً در حال تکمیل و بروز شدن است باید در ارتباط با این موضوع، ارزیابی مداومی از وضعیت صنعت کشور انجام شود. بر همین اساس و با توجه به وجود بستری مناسب جهت استفاده از دانش، همفکری و تعامل شرکت‌های فولادی، انجمن‌های علمی نخبگان صنعتی و جامعه دانشگاهی کشور، فولاد هرمزگان برای نخستین بار در کشور کنفرانس ملی تخصصی ریخته‌گری مداوم فولاد را در نیمه دوم سال ۹۸ در شهر بندرعباس برنامه ریزی کرد که هفته گذشته برگزار شد. 

سرمایه گذاری 4.5 میلیارد دلاری و اشتغال 11هزار نفری در برنامه سال 98

براساس برنامه‌ریزی امسال سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برای اجرای ۳۱ طرح در قالب بخش معدن و صنایع معدنی سرمایه‌گذاری، چهار میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار انجام می شود که اشتغال مستقیم بیش از ۱۱ هزار نفر را به دنبال دارد. 

غول زغال‌سنگی در تدارک ورود به بورس

طرح های توسعه در شرکت های معدنی در دست انجام بوده و سرمایه‌گذاری‌هایی در منطقه کرمان و طبس صورت گرفته تا این پروژه‌ها در پایان سال۹۹ به بهره‌برداری نهایی رسد.

ذخیره قطعی زغال‌سنگ کشورمان حدود ۲ میلیارد تن برآورد شده و برداشت صنعت زغال سنگ در بهترین حالت، حدود ۲ میلیون تن است. 

سعد محمدی خبر داد: امسال ظرفیت ذوب مس به 400 هزار تن می رسد

مدیرعامل شرکت ملی  مس ایران اعلام کرد: با بهره ‌برداری از کارخانه ذوب سونگون، ظرفیت ذوب در شرکت  مس طی سال های آتی به 500 هزار تن مس آندی حاصل از فرایند پیرو متالوژی خواهد رسید. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، اردشیر سعد محمدی که در آیین آغاز عملیات اجرایی فاز 3 تغلیظ، کارخانه های ذوب، پالایشگاه و اسیدسولفوریک مجتمع  مسسونگون و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت سخن می گفت افزود: تا پایان سال جاری ظرفیت کارخانه های ذوب  مس کشور به 400 هزار تن می‌رسد.

وقتی صادر کنندگان سنگ آهن جای معدن دار می نشینند

اعضاء هیات مدیره انجمن سنگ آهن ایران ، 20 آذرماه در ذوب آهن اصفهان حضور یافتند تا در خصوص تامین پایدار سنگ آهن این شرکت با مسئولین آن گفتگو و تبادل نظر نمایند . مهندس محمد جعفر صالحی معاون خرید ذوب آهن در یادداشتی به تحلیل مباحث مطرح شده درا ین جلسه پرداخته که در پی می آید :

مهرداد اکبریان رئیس انجمن سنگ آهن ایران به درستی به صمیمانه بودن  نشست ذوب اهن و سنگ آهنی ها اشاره کرده اند و ذوب آهن هم به رسم ادب و احترام ایرانی و مهمان نوازی گرم ذوب آهنی پذیرای مهمانان ارجمند خود بوده و هست و خواهد بود .

ده تشکل صنفی به جمع حامیان دومین جشنواره ملی فولاد پیوستند

سید رسول خلیفه سلطانی، دبیر دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران خبر داد که تشکل های برتر حوزه زنجیره آهن و فولاد کشور به جمع حامیان جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران پیوستند.

طرح نظام پیشنهادت فولاد خراسان در کنفرانس ملی ریخته گری مداوم فولاد برتر شد

در نخستین کنفرانس ملی ریخته گری مداوم فولاد، طرح نظام پیشنهادات فولاد خراسان در بین طرح های ارائه شده به عنوان طرح برتر انتخاب شد.
در 26 و 27 آذر ماه در اولین کنفرانس ملی ریخته گری مداوم که با حضور جمعی از اساتید دانشگاه، مدیران و متخصصین صنعت فولاد کشور در بندر عباس برگزارشد، از طرح نظام پیشنهادات برتر فولاد خراسان در میان دیگر طرح های مطرح شده قدردانی به عمل آمد.

ایجاد پلتفرم برای هوشمندسازی بخش معدن و صنایع معدنی ایران

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برای هوشمندسازی بخش  معدن و صنایع معدنی ایران، ایجاد یک پلتفرم با هدف برقراری انسجام و هماهنگی میان دستگاه های اجرایی و انجام آمایش سرزمینی را پیشنهاد داد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی تحت عنوان «ارزیابی عملکرد سامانه های الکترونیکی و الزامات هوشمندسازی بخش  معدن و صنایع معدنیایران»، بر ضرورت حرکت به سمت هوشمندسازی فرآیندها و ارتقای سامانه های الکترونیکی بخش معدن و صنایع معدنی تاکید می کند.

گریزی از کاهش فاصله با بازارهای جهانی نیست / به دلیل پایین ماندن نرخ کدال و بالانرفتن نرخ آهن اسفنجی افزایش نرخ پایه شمش اتفاق نمی افتد

صنعت فولاد به لحاظ زیر ساخت های محکم و متکی به خود و مشارکت بیشتر بخش خصوصی، در مقایسه با صنعت نفت در برابر تحریم ها با قدرت در حال توسعه است. سهم ۱۵ میلیاردی صادرات فولاد در سال جاری با صادرات نفت برابری می کند. عزم کلی دولت گسترش صادرات با نیم نگاهی به بازار داخل است در حال حاضر گریزی از کاهش فاصله با بازارهای جهانی نیست. این اختلاف فاحش باعث شده تولید کنندگان داخلی که دستی بر صادرات دارند، به صورت هفتگی میانگین نرخ رقابت را بالا ببرند. به دلیل پایین ماندن نرخ کدال و بالانرفتن نرخ آهن اسفنجی، بازار ساز علاقه ای به افزایش نرخ پایه شمش ندارد.

استخراج سنگ آهن شرکت گهر زمین از مرز 20 میلیون تن عبور کرد

علی اکبر پوریانی مدیرعامل شرکت گهر زمین با اشاره به اینکه نیروی انسانی، مهم ترین عامل پیروزی و موفقیت در هر زمینه‌ای است و هر فرد برای انجام فعالیت به دو بال دانش و انگیزه نیاز دارد عنوان کرد: با تلاش و پشتکار تیم امور معدن شرکت و با هدف گذاری تولید حداکثری و با استفاده از سیستم های نوین در مجموعه عملیات معدنکاری که ضمن انجام تحقیق و بررسی های میدانی بدست آمد، توانستیم با عبور از مرز 20 میلیون تنی استخراج سنگ آهن، به موفقیتی دست یابیم که در منطقه معدنی گل گهر و حتی کشور بی نظیر بوده است.

عقب‌نشینی ترامپ از اعمال تعرفه‌های گمرکی بر فلزات برزیل

«ژاییر بولسونارو» رییس جمهوری برزیل بامداد شنبه اعلام کرد که آمریکا از اعمال تعرفه‌های گمرکی برای واردات فولاد و آلومینیوم از برازیل صرف‌نظر کرده‌ است.

بولسونارو اعلام کرد که در گفت وگوی ۱۵ دقیقه‌ای تلفنی که از سوی دونالد ترامپ صورت گرفته، توانسته او را با دلایلش قانع کند و رییس جمهوری آمریکا نیز از تصمیم قبلی خود صرف‌نظر کرده است.

وی سپس با تمجید از رییس جمهوری آمریکا عنوان کرد که دو طرف، رابطه بسیار خوبی با یکدیگر دارند و این دوستی رو به افزایش است.

پیش از این دونالد ترامپ در توییتی گفته بود که با رییس جمهوری برزیل گفت وگوهای مهمی انجام داده است.

كسب ركورد توليدي ديگر در شركت صنعتي و معدني توسعه فراگير سناباد در سال رونق توليد

با لطف و عنايت پروردگار، در سال رونق تولید، مجتمع صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد، با توليد ماهیانه 249،141 تن کنسانتره در آذر ماه سال 1398 موفق به كسب ركورد جديد شدند. 

محمد مدنی‌فر، مدير عامل محترم شرکت، با تاييد اين خبر، ركورد قبلي اين واحد را مربوط به مهر ماه سال جاري و به ميزان 246،818 تن کنسانتره اعلام کرد، که این رکورد 18% بیشتر از میزان طراحی کارخانه بوده است . 

رشد چشم گیر ارسال محصول در شركت صنعتی و معدنی توسعه فراگير سناباد

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از خبرنگار روابط عمومی، شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد با برنامه‌ریزی‌ های صورت گرفته در چند روز اخیر و تلاش مضاعف کارکنان و با همکاری شرکت حمل و نقل فولاد لجستیک و راه آهن جمهوری اسلامی ایران شاهد رشد چشم گیر بارگیری و ارسال محصول از ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته در مقایسه با سایر شرکت‌ ها و مجتمع‌ های تولیدی سنگان از طریق حمل و نقل ریلی و جاده‌ ایی بود.

استان هرمزگان پیشرو در فعال سازی معادن کوچک

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، روز گذشته جلسه تخصصی با دارندگان مجوز بهره برداری معادن کرومیت استان با حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی با هدف اجرایی کردن اقدامات کلینیکی برای فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس کرومیت استان هرمزگان برای منطقه های رودان، حاجی آباد و کوشا برگزار شد.
این جلسه با مدیریت معاونت معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان، مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، سرپرست سرمایه گذاری طرح و ریاست خانه معدن استان برگزار شد.

رکورد سالانه صادرات فولاد اکسین خوزستان شکسته شد

به گزارش معدن نامه به نقل از این شرکت، وی در خصوص بازارهای صادراتی افزود: با برنامه ریزی مناسب و اقدامات موثر در ۹ ماه سال جاری خوشبختانه چهار بازار جدید به تعداد بازارهای صادراتی شرکت فولاد اکسین خوزستان اضافه شد.

ابراهیمی از استمرار صادرات به اتحادیه اروپا خبر داد و گفت: علیرغم وجود جنگ اقتصادی و تحریم های شدید بر روی مبادلات بانکی و تجاری کشور، خوشبختانه در سال ۱۳۹۸ نیز صادرات ورق های فولادی به اتحادیه اروپا صورت گرفته است.

صبحانه اي با طعم لبخند در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس برگزار شد

سومين بازارچه غذا با عنوان «صبحانه اي با طعم لبخند» در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس و به همت بنياد رويش برگزار شد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، «خلج طهرانی» در حاشیه این مراسم برگزاری رویدادهای خیرخواهانه را سبب ایجاد برکت بیشتر درصنایع استان دانست و گفت: عمل به مسئولیت های اجتماعی گامی در راستای ادای دین به جوامع محلی است.

وی ذی نفعان اصلی صنایع استان را مردم دریادل هرمزگان عنوان کرد و بیان داشت: امیدوارم به سهم خود بتوانیم خدمت گذار این مردم مهربان باشیم.

لوله‌های تولید شده در شرکت‌های لوله سازی اهواز و فولاد اکسین باعث کاهش وابستگی به خارج شده است

غلامرضا شریعتی روز جمعه در آیین افتتاح یازدهمین نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات صنعت نفت و هفدهمین نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات صنعت حفاری خوزستان که در محل تالار اجتماعات باشگاه نفت برگزار شد، اظهارداشت: صنعت نفت و تولید آن با خوزستان عجین است و حتی اگر تولید نفت در استان‌های زیر مجموعه شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب را درنظر نگیریم، کل تولید شرکت‌های نفتی دیگر از جمله، فلات قاره، شمال و غیره شاید کمتر از تولید نفت در استان خوزستان باشد.

نشست نهایی شدن سند سیاست‌ های صنعتی، معدنی و تجاری کشور با حضور خانه معدن ايران برگزار شد

دكتر مرجان فقیه نصیری «رییس مرکز مطالعات و پژوهش های بازرگانی» در سخنانی با اشاره به برخی اقدامات این موسسه از جمله تدوین برنامه راهبردی صنایع صادرات گرا و تهیه نقشه راه توسعه صادرات گفت: اقدامات خوبی در این موسسه انجام شده است که اگر به هم متصل شوند، منابع معتبری برای بخش هایی از آنچه که به عنوان سیاست‌های صنعتی، معدنی و تجاری مورد نظر است، خواهد بود.

صدور ۱۲ هزار تن تولیدات فولادی از اسفراین

حسن اسماعیلی برنامه هدف‌گذاری شده این شرکت را صدور ۲۵ هزار تن محصول عنوان و اظهار داشت: پنج هزار تن از این محصولات تاکنون به کشور روسیه، که خود در زمینه فناوری تولید و صادرات فولاد صاحب‌نام است، صادر شده و بقیه نیز به کشورهای ترکیه و اعضای اتحادیه اروپا ارسال شده است.  

وی  با بیان اینکه کیفیت و فناوری به کار رفته در محصولات مجتمع فولاد اسفراین سبب استمرار خرید مشتریان قدیمی و جذب مشتریان جدید شده است، افزود: اکنون به طور قطعی ماهانه هزار و ۵۰۰ تن از تولیدات مجتمع صنعتی فولاد اسفراین صادر می شود.

عملکرد صادراتی شرکت های بزرگ فولادی؛ افزایش 83 درصدی در آبان، رشد 15درصدی در هشت ماه

میزان صادرات فولادسازان بزرگ کشور طی آبان امسال، جهش 83 درصدی را رقم زد. طی این مدت 673 هزار تن محصولات فولادی صادر شد. 

به گزراش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، شرکت های بزرگ فولادی کشور طی آبان امسال، 673 هزار و 772 تن فولاد صادر کردند.

مناقصه "اجرای عملیات حفاری و مغزه گیری و احداث راه دسترسی و سکوی حفاری" در سنگان

مجتمع سنگان آگهی مناقصه عمومی یک مرحله ای" اجرای عملیات حفاری و مغزه گیری به روش وایرلاین به همراه احداث راه دسترسی و سکوی حفاری به متراژ 20 هزار متر" را به فراخوان گذاشت. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، اسناد ارزیابی کیفی این مناقصه همه روزه از 25 آذر تا یکم دی ماه از طریق سامانه تدارکات دولت به آدرس www.setadiran.ir به فروش می رسد.

متقاضیان باید حداکثر تا 17 دی مرداد ماه سال جاری ساعت 16 اسناد دریافتی را تکمیل و در سایت فوق بارگذاری کنند.

پیام مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به مناسبت فرا رسیدن ۲۵ آذر و آغاز هفته پژوهش

پژوهش، فناوری و کارآفرینی از محورهای اصلی رشد و توسعه پایدار کشور و مبنای برنامه ریزی های کلان اقتصادی می باشد. تأثیرگذاری صنایع دانش بنیان بر عملکرد شرکت های بزرگ و همچنین توسعه اقتصادی کشور امری بدیهی است که با توجه به پیشرفت های فناورانه جهان، ضرورت توجه به این موضوع در کشور بیشتر احساس می شود.

رشد 38 درصدی تولید در واحد آماده‌سازی تختال فولاد مبارکه

رئیس واحد آماده‌سازی تختال فولاد مبارکه  از رشد 38 درصدی تختال‌های آماده‌سازی‌شده در نیمۀ اول سال 1398نسبت‌به مدت مشابه سال قبل خبر داد.
نورالدین رئیس‌زاده با بیان این‌که این واحد نقش خنک‌سازی، رفع عیوب و ارسال تختال به واحد نورد گرم را بر عهده دارد، گفت: تختال‌های مازاد ظرفیت نورد گرم شرکت که در این واحد آماده‌سازی شده‌اند، با همکاری واحد فروش به بازار عرضه می‌شود.
وی تصریح کرد: درنتیجۀ تلاش کارکنان این واحد، رکورد 598 هزار و 614 تن در شش‌ماهۀ اول سال 1398 به دست آمد.

تفاهمنامه مشارکت در "طرح نمک زدایی و انتقال آب دریای عمان به سه استان شرقی امضاء شد

تفاهم نامه مشارکت در طرح ملی نمک زدایی و انتقال آب دریای عمان به استان شرقی کشور بین شرکت تامین و توسعه زیرساخت های شرق ایران و شرکت تکاپوی آب و برق شرق(تابش) عصر امروز با حضور رئیس هیات عامل ایمیدرو و سه استاندار به امضاء رسید. 

دو دیگ آلومینیوم جنوب روشن شد

رئیس هیات مدیره آلومینیوم جنوب گفت: آلومینیوم جنوب با کمی تاخیر نسبت به برنامه در آستانه بهره‌برداری است.

اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره آلومینیوم جنوب از آخرین مراحل پیشرفت فیزیکی پروژه آلومینیوم جنوب سخن گفت و افزود: در هفته جاری (منتهی به ۲۱ آذر) در مرحله نخست ابتدا ۲ دیگ، سپس۱۰ دیگ و بعد از آن ۴۰ دیگ تا ۸۶ دیگ در سالن شماره یک را روشن می‌کنیم و بعد از آن سالن‌های شماره ۲ و ۳ که آنها نیز هر کدام ۸۶ دیگ دارند به بهره‌برداری می‌رسند. جمع دیگ‌های ۳ سالن به ۲۵۸ دیگ خواهد رسید تا فاز نخست بهره‌برداری از آلومینیوم جنوب به ظرفیت ۳۰۰ هزار تن کامل شود.

برگزاری اولین کنفرانس تخصصی ریخته‌گری مداوم فولاد، توسط شرکت فولاد هرمزگان

علیرضا کاظمی، معاون تکنولوژی و توسعه فولاد هرمزگان از برگزاری اولین کنفرانس تخصصی ریخته‌گری مداوم فولاد توسط شرکت فولاد هرمزگان خبر داد.

شكوري به عضويت شوراي عالي معادن درآمد/ غرقي عضو علي البدل شورا شد

بر اساس اين حكم سجاد غرقي نايب رييس كميسيون معادن و صنايع معدني اتاق نيز به عضويت علي البدل اين شورا درآمد.

گفتني است پيش از اين علاء ميرمحمد صادقي، فعال معدني براي چندين سال پي در پي عضويت اين شورا را به عنوان نماينده اتاق بازرگاني ايران بر عهده داشت.

 

کاهش اشتهای اژدهای زرد در مصرف فولاد طی سال 2020/‌ خودروسازی چین، افت تقاضا را رقم می زند

تقاضای  فولاد چین طی سال 2020 میلادی کاهش می یابد. مهمترین علت این امر کاهش مصارف فولاد در خودروسازی های این کشور اعلام شده است. 

نمایشگاه توانمندی‌های استان کرمان در تبریز فرصتی برای جذب سرمایه‌های راکد است

اردشیر سعدمحمدی گفت: برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های استان کرمان در تبریز از یک‌سو می‌تواند به‌عنوان محرک اصلی در معرفی بنگاه‌ها، محصولات و خدمات در بخش‌های صنعت و معدن باشد و از سوی دیگر زمینه جذب سرمایه‌گذاران را در دو استان معدنی ایران فراهم کند.

توسعه پایدار صنعت و معدن از مسیر توافق به ثمر می نشیند / همچنان پیگیر احوال ذوب آهن هستم

در یکی از روزهای سرد و بارانی پاییز، افتخار مهمانی یکی از فارغ التحصیلان رشته متالورژی دانشگاه صنعتی شریف در ابتدای انقلاب را داشتم. وی عناوینی نظیر فعالیت در جهاد سازندگی،نماینده دوره سوم مجلس شورای اسلامی،رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس،مدیرعاملی شرکت ملی مس ایران،مدیرعاملی شرکت ملی فولاد و تاسیس سازمان ایمیدرو را در کارنامه کاری خود دارد.

صندوق پژوهش و فناوری فولاد با ۱۰۰میلیارد تومان سرمایه اولیه آغاز به کار می‌کند

رسول خلیفه سلطانی، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در رابطه با صندوق پژوهش و فناوری فولادگفت: در شرایط فعلی صندوق با 100میلیارد تومان سرمایه اولیه مراحل پیشروی را آغاز کرده و با تکمیل مراحل، به زودی کار خود را آغاز می‌کند.

خلیفه سلطانی با اشاره به اینکه در حال حاضر 11شرکت فولادی موضوع صندوق را در هیات مدیره‌های خود مصوب کرده‌اند، توضیح داد: در شرایط کنونی اسناد اداری این صندوق در دست تهیه است تا با فراهم آوردن مقدمات به سمت تصویب شدن پیش رود.

با فروکش کردن التهاب بازار قیمتها نزولی شد / بازار خود را با قیمت جدید شمش هماهنگ خواهد کرد

ابتدای این هفته با ادامه روند کاهشی در حوزه میلگرد تا مشخص شدن کف مقاومتی جدید ادامه پیدا کرد، شدت و دامنه کاهش ها در کارخانه هایی که به صورت آنی به کانالهای بالا صعود کرده بودند بیشتر دیده شد.هفته گذشته میانگین قیمت میلگرد تا روز سه شنبه افزایش و روز چهارشنبه شاهد افت قیمت بود. افزایش قیمت میلگرد آنچنانکه در مورد شمش گفته شد ناشی از افزایش قیمت ارز بود ضمن آنکه با بالا رفتن قیمت شمش بسیاری از کارخانه های تولیدکننده شمش دست از عرضه کشیده بودند و همین مطلب به بالا رفتن قیمت میلگرد کمک کرد.

برخی نمایندگان خوزستانی مانع واگذاری سهام فولاداکسین به فولادخوزستان!

#غلامرضا فروغی نیا#
طبق اطلاع واصله از منابع موثق در حالیکه بیش از یک هفته از امضای قرارداد واگذاری ۶۰ درصد سهام شرکت فولاد اکسین به فولاد خوزستان از سوی علی محمدی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان می گذرد و در این هفته مقرر بود بر اساس توافق قبلی با محمد شریعتمداری وزیر رفاه این اتفاق مهم سرانجام صورت گیرد ظاهرا مواضع برخی از نمایندگان خوزستانی با چنین اتفاقی در پارادوکس قرار گرفته و به وزیر رفاه فشار آورده اند که فعلا دست نگه دارد!

حوزه معدن بسیار اشتغال‌خیز است

معاون امور معادن سازمان صمت خراسان رضوی گفت: حوزه معدن بسیار اشتغال خیز است و به همین دلیل معدن می‌تواند مشکلات اشتغال را در کشور و به طور خاص در استان خراسان رضوی سامان دهد.

محب‌علی ترکاشوند در میزگرد معضلات فعالیت معادن که در دفتر خبرگزاری ایسنا برگزار شد، در خصوص تشکیل پنجره واحد براساس ماده ۲۴ قانون معدن کشور در استان خراسان رضوی اظهار کرد: استاندار، آقای رسولیان(معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری) را طی حکمی به عنوان مسئول کمیته ماده ۲۴ قانون معرفی کردند و قرار شده جلسات به صورت مستمر برگزار و موانع رفع شود.

کنسرسیوم تولید ١٠ میلیون تن فولاد در منطقه خلیج فارس تشکیل شد

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: کنسرسیوم تولید ١٠ میلیون تن فولاد، در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس تشکیل شد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، دکترخداداد غریب‌پور گفت: در راستای تشکیل کنسرسیوم تولید ١٠ میلیون تن فولاد در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، با حضور شرکت‌های علاقه مند، هیات اجرایی تشکیل و در حال تبدیل به شرکت است.

وی افزود: با توجه به زیرساخت‌های منطقه ویژه و آمادگی شرکت‌های بزرگ، این حرکت به سرانجام خواهد رسید.

حذف اثرلایۀ کروماته در ورق‌های گالوانیزه

با به ثمــــر رسیـــــدن پروژۀ تحقیقــــــــــاتی مشتــــــرک میــــــان کارشناسان شرکت فولاد مبارکه و دانشکدۀ مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان اثرلایۀ کروماته در ورق‌های گالوانیزه حذف شد و رضایت‌مندی مشتریـــــــان در این حوزه افزایش یافت.
 

دولت برای رفع مشکل مواد اولیه شرکت های صنعتی فولادی عزم جدی دارد

دکتر فتحعلی محمدزاده ، معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور در بازدید از غرفه ذوب آهن در دهمین کنفرانس ملی سازه و فولاد در گفتگو با خبرنگار ما از عزم جدی دولت برای رفع مشکل مواد اولیه شرکت های فولادی خبر داد و گفت : شرکت های فولادی اشتغال زایی در صنایع بالا دستی و پایین دستی را به وجود می آورند و باید مورد توجه همه مسئولین باشد . وی افزود : ششصد فعالیت صنعتی در صنایع بالا دستی و پایین دستی مرتبط با صنعت فولاد شناسایی شده که قابلیتاشتغالزایی و رونق اقتصاد صنعت فولاد را نشان می دهد .

افزایش ارزش بازار مس در بورس به 47 هزار میلیارد تومان

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: ارزش بازار مس در بورس در آغاز سال جاری 30 هزار میلیارد تومان بود و هم‌اکنون با رشد سهام مس ارزش آن به بیش از 47 هزار میلیارد تومان ارتقا پیدا کرده است.

دکتر اردشیر سعد‌محمدی با بیان این مطلب گفت: تا پایان امسال ظرفیت تولید مس به 400 هزار تن ارتقا پیدا خواهد کرد که 280 هزار تن در مجتمع مس سرچشمه و 120 هزار تن در خاتون‌آباد خواهد بود.

حضور شرکت فولاد اکسین خوزستان در یازدهمین نمایشگاه نفت گاز و پتروشیمی اهواز

به گزارش معدن نامه و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد اکسین خوزستان: در این رخداد بزرگ نمایشگاهی که همه ساله در اهواز برگزار می شود، دویست و شصت شرکت در حوزه های نفتی و خدمات جانبی از سراسر کشور حضور دارند که محصولات و تجهیزات خود را در کنار جدیدترین دستاوردهای این صنایع در زمینه تجهیزات و قطعات ساخت داخل در معرض دید عموم قرار خواهند داد.

همچنین شرکت فولاد اکسین همه ساله با ایجاد غرفه نمایشگاهی محصولات، دستاوردها و توانمندی خود در زمینه تولیدات ورق های آلیاژِی خاص که در صنعت نفت بسیار قابل استفاده و با اهمیت است، مشارکت داشته و میزبان بازدیدکنندگان و علاقمندان می باشد.

پایین دست و بالا دست فولاد ؛ یکدست در تله ی تامین مواد اولیه افتاده اند

کاوه دبیر سندیکای تولید کنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران گفت در سالیان گذشته صنایع پایین دستی فولاد مثل لوله و پروفیل سازان و نوردی ها از نداشتن مکفی مواد اولیه از جمله ورق فولادی و شمش فولادی ؛گله مند بودند و بیان می کردند وقتی در داخل نیازمند مواد اولیه  هستیم چرا باید صادرات همین مواد اولیه را شاهد باشیم ؛در آن مقاطع زمانی تولید کنندگان بالادست در بالای گود بودند و با گوش و چشمان  بسته به حرف های صنایع پایین دستی توجه نمی کردند تا اینکه خیاط  در کوزه افتاد و ناگهان صدا بلند شد که صنایع بالادست هم مواد اولیه که همان سنگ آهن است را ندارند و فریاد وامصیبت های  مصیبت خام فروشی به شدت بلند

خام نفروشیم

سمیه خلوصی مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو امروز طی یادداشتی در خصوص خام فروشی مواد معدنی در روزنامه صمت عنوان کرد: وقتی بر اساس آمارها به رشد ظرفیت فولاد، آهن اسفنجی و گندله پی می‌بریم متوجه می‌شویم که ظرفیت این مواد معدنی در کشور به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیداکرده است.

۵۸میلیون دلار کالای تزانزیتی وارد منطقه ویژه لامرد شد

رئیس گمرک منطقه ویژه اقتصادی لامرد گفت: در 8 ماهه نخست امسال، 67 هزار تن کالای ترانزیتی به ارزش حدود 58 میلیون دلار به گمرک این منطقه وارد شد.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی لامرد، عباس نجفی‌زاده ظهر امروز در جمع خبرنگاران در لامرد گفت: طی 8 ماه نخست امسال، 58 میلیون دلار کالا در قالب 103 پروانه ترانزیت و با وزنی حدود 67 هزار  تن وارد گمرک منطقه ویژه اقتصادی لامرد شده است.

تلاش شیلی برای متعادل نگه داشتن تولید مس / تولید 4.7 میلیون تن فلز سرخ تا پایان اکتبر 2019 توسط شیلی

تولید  مس شیلی طی اکتبر 2019 میلادی 490هزار تن به ثبت رسید. این کشور در مدت 10 ماه سال جاری میلادی 4.7 میلیون تن فلز سرخ تولید کرد به طوری که در این مدت تلاش شد کاهش تولید برخی شرکت ها، جبران شود. 

هزینه کرد ۵ درصدی فولادسازان ایرانی در R&D

بخش تحقیق و توسعه به عنوان جست‌وجوگر نوآوری، قلب یک واحد تولیدی به‌شمار می‌رود، چراکه پویایی یک شرکت تولیدی وابسته به این بخش خواهد بود تا با به‌کارگیری دانش جدید، ارتقای بهره‌وری، افزایش سهم بازار و قدرت رقابت‌پذیری همواره توان خود را ارتقا ببخشد.

واحدهای بزرگ فولادی با توجه به اهمیتی که به بخش تحقیق و توسعه داده‌اند، قادر به رشد بوده‌اند و در مقابل شرکت‌هایی که سرمایه‌گذاری در این بخش را هزینه تلقی کرده‌اند، از بزرگ شدن باز مانده‌اند.

ماشین‌کاری قفسه‌های نورد مقدماتی بدون حضور کارشناسان خارجی

مسعــــــود نصیـــــری مهـــم‌ترین اهداف این پروژه تعمیراتی را اجرای پروژه‌های توسعه و آماده‌سازی خط نورد گرم جهت تولید محصولات جدید موردنیاز بازار، انجام تعمیرات به‌منظور بهبود عملکرد تجهیزات و ارتقای سطح کیفیت محصولات دانست و افزود: برای دستیابی به اهداف مذکور، پس از برگزاری جلسات متعدد و برنامه‌ریزی‌های بسیار دقیق، با صرف بیش از 5 هزار نفر ساعت کار و با همکاری کارکنان قسمت‌های مختلف شرکت و پیمانکاران طرف قرارداد، فعالیت‌های بسیار سنگین و فشرده‌ای در زمان تعیین‌شده انجام گرفت.

تداوم و رشد تولید فولاد مبارکه موجب تأمین امنیت بیشتر جامعه خواهد شد

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از خبرنگار فولاد در ابتدای این بازدید، مدیرکل ادارۀ اطلاعات استان اصفهان به معراج‌الشهدای فولاد مبارکه رفت و ضمن قرائت فاتحه بر مزار شهدای آرمیده در این شرکت، با آرمان‌های شهدا و امام شهدا تجدید بیعت کرد و در ادامه، با حضور در سالن شاهد این شرکت، در جمع معاونان، مدیران و کارکنان آن ایراد سخن کرد.
وی ضمن ابراز خرسندی از حضور در فولاد مبارکه تصریح کرد: خوشحالم که امروز در میان جمعی از فعالان عرصۀ تولید و امنیت اقتصادی کشور حاضر شده‌ام.

در بومی‌سازی نیاز به انسجام داریم

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه  کسری غفوری ضمن اشاره به لزوم تسهیل تولید فولاد و حمایت دولت از صنعت فولاد اظهار داشت: به نظر می‌رسد برای اینکه از مشکلات کنونی صنعت فولاد کشور کاسته شود، باید تصدی‌گری را از این ساختار و صنعت بزرگ کنار زد.

وی در این مورد افزود: دولت باید از صنعت فولاد حمایت کند تا بتوانیم به قیمت واحدی برسیم. مشکلاتی مانند بروکراسی اداری و کمیسیون‌های معاملات باید از میان برداشته شوند تا باعث فرصت‌سوزی و تلف شدن زمان نشوند؛ برای اینکه این اتفاق رخ دهد نیاز است که حمایت دولت در کنار مجتمع های فولادی باشد.

در نمایشگاه تخصصی جمهوری اسلامی ایران در تاشکند رقم خورد

رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در نمایشگاه تخصصی جمهوری اسلامی ایران در تاشکند، از غرفه فولاد خراسان در این نمایشگاه بازدید کرد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی فولاد خراسان، رحمانی که برای امضای چند تفاهم‌نامه همکاری به پایتخت ازبکستان سفر کرده بود، به اتفاق جمعی از مقامات و هیات‌های تجاری همراه، از غرفه فولاد خراسان در سیزدهمین نمایشگاه تخصصی جمهوری اسلامی ایران بازدید کرد.

در این بازدید مقام عالی وزارت با ارایه گزارشی از سوی مهندس پارسا، معاون بازاریابی و فروش شرکت، از وضعیت پیشرفت فیزیکی طرح‌ توسعه سنگان آگاه شد.

نگاهی به نقش نگهداری و تعمیرات در بهره وری

نگهداری و تعمیرات در فولاد خوزستان با استفاده از روش‌های متداول و نوین و به‌صورت نیمه‌متمرکز انجام میشود، به این معنی که بخشی از آن در تیم‌های مستقر در واحدهای بهره برداری و قسمتی که عمدتا شکل تخصصی در زمینه های برق، اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق، سازه های صنعتی و تعمیر تجهیزات مکانیکی دارند به‌وسیله واحدهای پشتیبانی صورت می گیرد.

بومی‌سازی در فاز توسعه

خوشبختانه صنعت فولاد ایران به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین صنایع مادر کشور، مزیت‌های رقابتی زیادی دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به وجود معادن و منابع سرشار و خدادادی مواد معدنی، سنگ‌آهن و انرژی، دسترسی به آب‌های آزاد و بازارهای کشورهای درحال‌توسعه، برخورداری از زیرساخت‌های جاده‌ای و ریلی مناسب و سرمایه‌های انسانی متخصص آن اشاره کرد. صنعت فولاد با داشتن نقش محوری در توسعه صنعتی کشور، همواره توانسته است در مسیر توسعه ظرفیت و تامین نیاز مصرف داخلی محصولات فولادی و همچنین به دست آوردن سهم قابل‌توجهی از بازارهای صادراتی گام بردارد و کارنامه موفقی ارائه کند.

ایران بر روی کمربند معادن قرار گرفته است/حرکت چرخ اقتصاد کشور با توسعه صنایع معدنی

ایران ذخائر غنی از مواد معدنی دارد که استفاده درست از ظرفیت های این بخش به درآمدزایی و کاهش وابستگی به نفت کمک می کند.

 ایران جزو کشورهایی است که از  نعمت خدادادی معادن غنی برخوردار است. وجود چنین موهبتی در هر کشوری می تواند سبب توسعه صنعتی و رشد اقتصادی باشد.  معادن، پتانسیل کسب درآمدی بیش از درآمد فروش نفت دارد و می توان آن را جایگزین مناسبی برای صادرات  نفت دانست.

تحویل یک میلیون تن اسلب در بازار داخل و خارج

یکی از شاخص های بسیار مهم هر سازمان موفقی، کسب رضایت مشتری، شناسایی دقیق  نیازها و انتظارات خریداران در جهت تأمین به موقع آنها می باشد. شرکت فولاد هرمزگان در حوزه فروش محصولات با به کارگیری رویکرد بهبود مستمر در فعالیتهای جاری و نیز اتخاذ استراتژی توسعه بازار همراه با بهره گیری از مطالعات و تحقیقات بازاریابی همواره سعی نموده است از فرصتهای بدست آمده بازار استفاده حداکثری را ببرد.

بازدید مشاور مدیرعامل شرکت مس از محدوده‌های اکتشافی شرکت مس در استان اصفهان

حیدر ضیغمی مشاور مدیرعامل شرکت مس و مدیر گروه روابط عمومی به همراه مهندس شهریار متوکل مدیر امور اکتشافات شرکت مس از سه محدوده‌ اکتشافی شرکت مس در استان اصفهان بازدید کردند.

نشست تعاملی انجمن سنگ آهن و مسئولین ذوب آهن اصفهان برای تامین پایدار مواد اولیه

در این نشست راهکارهای تامین پایدار سنگ آهن مورد نیاز ذوب آهن از جمله تشکیل کارگروهی از معادن ، تهاتر سنگ آهن با محصولات این شرکت و روش های مشارکتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت .

مهندس منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در این نشست ، حضور هیات مدیره انجمن سنگ آهن ایران در این مجتمع عظیم صنعتی را قابل تقدیر دانست و گفت : این شرکت با وجود ایجاد ظرفیت 3 میلیون و 600 هزارتنی ، اما به دلیل عدم تامین سنگ آهن ، قادر به دست یابی به این میزان تولید نیست .

منطقه ویژه خلیج فارس 18 طرح توسعه ای در حال اجرا دارد / برنامه واگذاری زمین به 11 متقاضی سرمایه گذاری در دستور کار

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس اعلام کرد: 18 طرح جدید و توسعه ای در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، در حال اجرا است. وی روند رو به رشد تامین زیرساخت ها در این منطقه را موجب اجرایی شدن این تعداد طرح در منطقه فوق اعلام کرد.

تولید 17.4 میلیون تن شمش و 13.5 میلیون تن محصولات فولادی

تولید شمش فولاد و محصولات فولادی کشور طی 8 ماهه 98 به ترتیب به 17.4 و 13.5 میلیون تن رسید. تولید این محصولات به ترتیب با رشد 5درصدی و 7درصدی همراه شد.

مدیر بخش مواد اولیه فولاد خوزستان: گندله‌سازی، گام اول تولید فولاد

معادن سنگ‌آهن با روی آوردن به تولید گندله و احیا، تمایل کمتری به فروش کنسانتره و سنگ‌آهن دارند. همین امر سبب می‌شود تولید گندله با کیفیت شرکت‌هایی که فاقد معدن آهن هستند با مشکلات بسیاری در تامین سنگ آهن مواجه شود

روند صعودی نرخ ارز علت افزایش قیمت محصولات فولادی بوده است

تجربه دو سال اخیر در بازار فولاد نشان داده است، انطباق کامل منحنی مقاطع فولادی بر منحنی دلار و سکه از اساس اشتباه است. شاید دولت با کسری بودجه و دلار مواجه باشد اما کشور ما از لحاظ منابع فولادی غنی است بعلاوه اینکه برای دولتی ها کنترل بازار فولاد به مراتب راحتتر از بازار ارز است. (در حد چند ساعت و صدور یک نامه مبنی بر مشروط شدن مجدد صادرات مقاطع فولادی) هرچند اذهان عمومی فعالان بازار، نرخ میانگین تیر ۵۵۰۰ تومانی و نرخ میانگین سبد میلگرد ۵ هزار تومانی را در ذهن می پروراند اما تحقق این اعداد نیازمند عبور دلار از سقف مقاومتی جدید (13700) می باشد.

خلج طهرانی: منطقه ویژه خلیج فارس 18 طرح توسعه ای در حال اجرا دارد / برنامه واگذاری زمین به 11 متقاضی سرمایه گذاری در دستور کار

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس اعلام کرد: 18 طرح جدید و توسعه ای در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، در حال اجرا است. وی روند رو به رشد تامین زیرساخت ها در این منطقه را موجب اجرایی شدن این تعداد طرح در منطقه فوق اعلام کرد.

مکانیزم تهاتر در شرایط تحریم

دکتر علیرضا ابراهیمی، مدیر برنامه ریزی، توسعه و تکنولوژی میدکو بهترین مکانیزم در شرایط تحریم را تهاتر و ایجاد انجمن ها یا کنسرسیوم های صادراتی با همکاری مشترک شرکت ها می داند وی همچنین با اشاره به توسعه بومی سازی در شرایط تحریم معتقد است توسعه نیازمند پژوهش است و باید از طریق مجموعه ای ریسک فعالیت های نوآورانه و پژوهشی را کاهش داد.

مکانیزم تهاتر را در شرایط تحریم تعریف کنیم

فولاد خوزستان موفق به کسب گواهینامه معیار مصرف انرژی شد

فولاد خوزستان موفق به کسب گواهینامه معیار مصرف انرژی بر اساس استاندارد 9653 شد.

با بهینه‌سازی مصرف انرژی علاوه بر کاهش هزینه‌ها محیط زیست حفظ می‌شود

انرژی تعریف‎‌های مختلفی دارد که ساده‌ترین آن، توانایی انجام کار است و به اشکال مختلف وجود دارد. انرژی حرارتی، مکانیکی، شیمیایی، هسته‌ای و نور که در اطراف ما به راحتی قابل لمس است. شرکت فولاد خوزستان از دو حامل انرژی شامل: برق و گاز در بخش‌های مختلف استفاده می‌کند. با آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی حرکت شرکت فولاد خوزستان به سمت اصلاح الگوی مصرف شتاب بیشتری به خود گرفت. برای اطلاع بیشتر از مقدار و مصرف آن به سراغ محمدحسین وزیری مدیر بخش انرژی و سیالات رفتیم و در این مورد به گفت و گو پرداختیم

بخش انرژی سیالات از چه قسمت‎‌های تشکیل شده و هر کدام دارای چه وظایفی هستند؟

تعویض کامل بدنه و قطعات داخلی اسکرابر تاپ گس و اسکرابرکولینگ

برای نخستین بار در تعمیرات سالیانه مدول 3 احیا دو، بدنه و قطعات داخلی اسکرابر تاپ گس و اسکرابرکولینگ تعویض شد.

سرکنسولگری سفارت قزاقستان خواستار تعامل مشترک با فولاد خوزستان شد

سرکنسول سفارت قزاقستان در دیدار از شرکت فولاد خوزستان خواستار تعامل مشترک با این شرکت بزرگ فولادی شد.

دولتان نیاسان سرکنسول سفارت قزاقستان به همراه نماینده وزرات امور خارجه در اهواز، با حضور علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان و بهمن تجلی زاده معاون فروش و بازاریابی، شرایط تجارت بین دو کشور ایران و قزاقستان را بررسی کردند.

فولاد خراسان الگویی برای توسعه و اشتغالزایی بر پایه صنعت است

حسین امینی، رییس شورای هماهنگی مدیران سازمان های مرتبط با وزارت «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» در این نشست با بیان این که هدف این شورا ایجاد هم افزایی میان دستگاه های حاکمیتی و سرمایه گذاران و بنگاه های اقتصادی در حوزه استان با هدف بررسی موانع و مشکلات و هم فکری در جهت رفع آن هاست، افزود: از زمان تشکیل این شورا، شاهد شکل گیری فضای همدلی و هم افزایی خوبی میان مجموعه های مرتبط هستیم که شاید در بسیاری از نقاط کشور بی نظیر باشد.

چادرملو سرمايه خود را به 6000 ميليارد تومان مي رساند

هيئت مديره شركت معدني و صنعتي چادرملو در جلسه امروز خود تصميم گرفتند كه افزايش سرمايه تفويض شده در مجمع فوق العاده شركت انجام داده و سرمايه خود را از 4400 ميليارد تومان به 6000 ميليارد تومان برسانند. 

افزایش قیمت باعث کاهش مصرف واقعی محصولات فولادی خواهد شد / کارخانه های تولیدکننده شمش محصول خود را برای صادرات تا پایان فوریه پیش فروش کرده اند

در خرداد سال ۹۷ و با رسیدن قیمت دلار به کانال ۱۸هزار تومان میلگرد به یکباره از کانال ۴۵۰۰ به کانال ۵ هزارتومان رسید اما این گرانی ۲۰روز بیشتر دوام نیاورد و با ورود سازمان حمایت و ستاد تنطیم بازار این عدد به یکباره به زیر کانال ۴۵۰۰ بازگشت. از خرداد سال قبل و در عین حالی که دلار نوسانات بسیاری را تجربه کرد، میانگین قیمت سبد میلگرد از سقف حمایتی ۴۵۰۰ عبور نکرد. امروز در حالی شاهد عبور قیمت میلگرد داخلی از کانال ۴۵۰۰ هستیم که قیمت ارز روند رشد را  با سرعت طی می کند.

مس در اوج قیمت 4 ماه و نیم اخیر قرار گرفت

قیمت مس در بازارهای جهانی در شرایطی با رشد چشمگیری روبرو شده است که آمارهای جدید نشانگر افزایش واردات چین بوده است.

به گزارش رویترز، به دنبال انتشار آمارهای مربوط به رشد واردات مس چین طی ماه گذشته، قیمت جهانی این فلز گرانبها به بالاترین سطح خود در 4 ماه و نیم اخیر رسیده است. 

افزایش واردات مس چین نشانگر رونق صنایع این کشور طی ماه گذشته بوده است، آن هم بر خلاف تنش های تجاری بین چین و ایالات متحده.

قیمت هر تن مس در بازار فلزات لندن با 0.7 درصد افزایش به بیش از 6032 دلار رسیده است. این بالاترین رکورد قیمت مس از 25 جولای به شمار می رود. 

معرفی بخش مواد اولیه به عنوان بخش برتر در زمینه ی HSE

کمیته عالی HSE شرکت فولاد خوزستان هجدهم آذرماه ۹۸ به ریاست محمد نیکوکار قائم مقام مدیرعامل در امور کارخانه و معاون بهره برداری و با حضور علیرضا مخبر دزفولی قائم مقام مدیرعامل در امور بهداشت و سلامت کارکنان، جمشید عادلی مقدم معاون منابع انسانی و امور اجتماعی و سایر مسئولان مربوطه در سالن کنفرانس ساختمان مدیرعامل برگزار گردید و بخش برتر در زمینه ی HSE معرفی شد.

سهم ۶۲ درصدی بخش تولید در تامین درآمدهای مالیاتی کشور/ گسترش روابط تجاری با کشورهای همسایه و اوراسیا/361 هزار میلیارد تومان نیاز صنعت به سرمایه در گردش

 

 وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه هم اندیشی با اعضای فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی گفت: بطور مستمر آمار تولید 44 گروه کالایی در کشور مورد رصد قرار می گیرد و ماهیانه روند تولیدات به اطلاع مسئولان ارشد نظام می رسد
 

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، رضا رحمانی افزود: طبق آمار 8 ماهه امسال، هم اکنون تولید 27 گروه کالایی در سطح کشور افزایشی است و فقط در بخش خودرو و آلومینیوم با چالش مواجه بودیم که با تمهیدات اتخاذ شده تولید آلومینیوم تا پایان سال جبران می شود و شرایط تولید خودرو نیز نسبت به ابتدای سال تغییر محسوسی داشته و شاهد روند مثبتی هستیم.

اثر افزایش قیمت جهانی شمش فولادی

تجربه دو سال اخیر در بازار فولاد نشان داده است، انطباق کامل منحنی مقاطع فولادی بر منحنی دلار و سکه از اساس اشتباه است. شاید دولت با کسری بودجه و دلار مواجه باشد اما کشور ما از لحاظ منابع فولادی غنی است بعلاوه اینکه برای دولتی ها کنترل بازار فولاد به مراتب راحتتر از بازار ارز است. (در حد چند ساعت وصدور یک نامه مبنی بر مشروط شدن مجدد صادرات مقاطع فولادی) هرچند اذهان عمومی فعالان بازار، نرخ میانگین تیر ۵۵۰۰ تومانی و نرخ میانگین سبد میلگرد ۵هزار تومانی را در ذهن می پروراند اما تحقق این اعداد نیازمند عبور دلار از سقف مقاومتی جدید (13700) می باشد.

راه اندازی کارخانه آهک هیدراته شهرستان چِرام تا شهریور سال آینده/ استاندار کهگیلویه و بویراحمد: ایمیدرو به شکوفایی ظرفیت های معدنی استان نگاه ویژه دارد

رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: پروژه آهک هیدراته شهرستان چِرام با سرمایه گذاری 200 میلیارد تومان و اشتغالزایی 100 نفر طی هشت ماه آینده به بهره برداری می رسد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، دکتر خداداد غریب پور که در نشست با استاندار کهگیلویه و بویراحمد سخن می گفت، افزود: ایمیدرو آمادگی دارد تا زیرساخت های مورد نیاز کارخانه های فسفات و آهک هیدراته کوه لار شهرستان چرام را تامین کند.

4 پیشنهاد ایمیدرو برای توسعه چادرملو

رئیس هیات عامل ایمیدرو برای توسعه چادرملو 4 پیشنهاد در زمینه اکتشاف و استخراج در عمق، امور زیست محیطی و طرح های توسعه ارائه کرد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور در جلسه کنترل مدیریت ایمیدرو با حضور شرکت های چادرملو، توسعه معادن و فلزات و فولاد مبارکه با بیان این مطلب اظهار داشت: مجتمع چادرملو با توجه به نیاز خود به منابع جدید سنگ آهن در آینده، به سمت اکتشاف و استخراج عمقی، حل مسائل زیست محیطی معادن از طریق مسئولان استانی و نیز همکاری اکتشافی با محدوده های تحت پوشش سازمان ها برود.

شمارش معکوس راه‌اندازی آلومینیوم جنوب

آلومینیوم جنوب به‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه ملی تولید آلومینیوم در ایران، به‌زودی در مدار تولید قرار می‌گیرد. 

پیش بینی رشد 5درصدی مصرف فولاد در برزیل

تقاضای  فولاد برزیل طی سال 2020 میلادی 5.2 درصد افزایش می یابد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از مجله متال بولتن مصرف  فولاد برزیل در سال آینده میلادی با 5.2 رشد نسبت به سال 2019 میلادی به 21 میلیون و 780هزار تن خواهد رسید. این در حالی است که انتظار می رود در سال 2019 میلادی مصرف  فولاد برزیل20 میلیون و 710هزار تن به ثبت رسد که حاکی از کاهش 2.4 درصدی نسبت به تولید سال 2018 میلادی (21میلیون و 210هزار تن) است.

درآمدهای سازمان زمین شناسی به شکل اختصاصی مصرف می‌شود

براساس لایحه بودحه ۱۳۹۹ درآمدهای سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور مربوط به خدمات زمین شناسی، اکتشافی و آزمایشگاهی پس از واریز به خزانه، اختصاصی تلقی می‌شود و پس از ابلاغ تخصیص توسط سازمان برنامه و بودجه قابل هزینه کرد است.

در چارچوب بودجه دستگاه های سیاستگذار، برنامه اکتشاف منابع معدنی در بخش هزینه ای برای سال ۹۷ که صفر منظور شده، سال ۹۸ هم رقمی تخصیص نیافته است، اما در بخش تملک دارایی های سرمایه ای برای سال ۹۸ رقم ۱۵۴ هزار میلیارد ریال مصوب شده است.

نورد گرم شماره ۲ فولاد مبارکه یک ضرورت تردید ناپذیر برای منافع ملی است

    رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، احداث نورد گرم شماره ۲ فولاد مبارکه را یک ضرورت برای صنعت فولاد کشور و منافع ملی عنوان کرد و خواستار اجرای سریع تر آن شد.

اشتغال و کارآفرینی با توسعه گردشگری معدنی

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، امیدرضا محبعلی؛ مدیر مجتمع پتاس خور و بیابانک در خصوص اهمیت سرمایه‌گذاری در معادن در بحث ژئوتوریسم و گردشگری گفت: سرمایه‌گذاری در این حوزه بدون شک می‌تواند موجب اشتغال‌زایی فراگیر به ویژه برای جوانان در کشور شود و معادنی که در زمینه ژئوتوریسم قابلیت فعال شدن دارند، می‌توانند معادن درحال بهره‌برداری و استخراج و یا معادن متروکه باشند.

آهن اسفنجی سهمیه‌ بندی می‌شود

مدیرعامل شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر از توافق به سهمیه‌بندی آهن اسفنجی برای شرکت‌های تولید فولاد به روش القایی خبر داد. محمد مهیا‌پور با اشاره به این مطلب که صادرات آهن اسفنجی در سال‌جاری زیر ۲ درصد بوده، تصریح کرد: طبق جلسه انجام شده در انجمن فولاد به‌زودی وارد سهمیه‌بندی این محصول برای متقاضیان خواهیم شد. وی ادامه داد: براساس این تصمیم تا دو ماه آینده نیاز شرکت‌های تولیدکننده فولادی به روش القایی را تامین خواهیم کرد.

ذوب آهن اصفهان یک مجتمع عظیم صنعتی ، دانشگاهی است

آیین گرامیداشت روز دانشجو با حضور جمعی از مسئولین شرکت و دانشجویان جامع علمی کاربردی  ذوب آهن اصفهان،۱۷ آذر  در سالن تشریفات روابط عمومی شرکت برگزار شد.

اولویت های استراتژیک توسعه صنعتی کشور تعیین شده است/ ضرورت تامین مالی مناسب برای تکمیل ظرفیت خالی واحدها و ظرفیت های تولیدی خودکفایی کشور/ طرح تامین مالی صنایع پیشران

وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه هماهنگی تامین مالی صنایع پیشران که با حضور مدیران عامل بانک‌ها برگزار شد؛ گفت: اولویت های استراتژیک توسعه صنعتی کشور شناسایی شده است و این واحد ها جهت تامین مالی و نقدینگی مورد نیاز خود به بانک های عامل معرفی می شوند. 

رضا رحمانی با اشاره به مصوبه و ابلاغیه بانک مرکزی مبنی بر اختصاص ۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع بانکی به صنایع پیشران افزود: امسال برای حفظ تولید و اشتغال کشور، تامین سرمایه در گردش واحدها و همچنین سرمایه ثابت مورد نیاز جهت راه اندازی طرح های جدید اهمیت بالایی دارد.

آسیب‌شناسی زیرساخت‌های صنعت فولاد

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد چالش‌هایی در مسیر تولید ۵۵ میلیون تن فولاد وجود دارد که مهم‌ترین آنها اکتشافات سنگ‌آهن، زیرساخت آب و زیرساخت حمل‌ونقل ریلی است. مطابق با ارزیابی‌ها در سایر کشورهای معدنی سالانه حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد مواد معدنی توسط خطوط ریلی حمل می‌شود، در حالی که سهم واقعی حمل مواد معدنی توسط خطوط ریلی در ایران ۵ درصد (۲۰ میلیون تن) تولید مواد معدنی کشور را در برمی‌گیرد.

تاثیر افزایش بهره مالکانه معادن بر غول های سنگ آهنی

وضع عوارض ۲۵ درصدی صادرات سنگ آهن و حالا هم افزایش بهره مالکانه معادن، چشم انداز گروه سنگ آهنی را در سال آینده، تیره کرده است.

 در لایحه بودجه سال ۹۹، بهره مالکانه معادن از ۱۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۸ به ۲۸۰۰ میلیارد تومان افزایش داشته است. این موضوع می تواند شرکت های معدنی از جمله گلگهر و چادرملو را تحت تاثیر قرار دهد.

مخالف واگذاري كارخانه سيمان اروميه هستم

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي گفت: سرمايه گذاري زيرمجموعه هاي بانك و بيمه و تامين اجتماعي در آذربايجان غربي مي تواند عايدي بسيار زيادي براي مردم اين استان داشته باشد. 

 نادر قاضي پور در گفت و گو با نداي اروميه، اظهار كرد: عدم سرمايه گذاري زيرمجموعه هاي بانك و بيمه و تامين اجتماعي در آذربايجان غربي يك خسارت بزرگ براي مردم اين استان است.

وي، افزود: سرمايه هاي هنگفتي كه اين مجموعه ها در اختيار دارند اگر به سمت فرصت هاي مناسب سرمايه گذاري در استان سوق پيدا كند، مي تواند موجب ايجاد اشتغال فراوان براي مردم شود.

۷۸۰۰ميليارد ريال از بدهي هاي ايدرو و ايميدرو تهاتر مي‌شود

تهاتر طلب‌ها با بدهي‌هاي سازمان هاي گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو) و توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران (ايميدرو) تا سقف ۷۸۰۰ ميليارد ريال در لايحه بودجه ۹۹ كل كشور مجاز شمرده شد. 

شفافیت شرکت های معدنی و صنایع معدنی در نظام ارزی کشور / 2 میلیارد دلار طرح جدید تا پایان سال افتتاح می شود

رییس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: شرکت های معدن و صنایع معدنی در تامین نیاز ارزی خود و عرضه ارز به بانک مرکزی کاملا شفاف عمل کرده اند. 

دستور رییس هیات عامل ایمیدرو بر ممنوعیت استفاده از امکانات دولتی در انتخابات مجلس له یا علیه اشخاص

دکتر خداداد  غریب پور رییس هیات عامل ایمیدرو در گردهمایی سالانه مدیران از همه مدیران شرکت ها ومجریان طرح ها خواست که از امکانات دولتی در انتخابات مجلس شورای اسلامی له یا علیه هیچ شخص و جریان سیاسی استفاده نشود. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)،  غریب پورتصریح کرد: امکانات مجموعه ایمیدرو به هیچ عنوان در انتخابات به نفع یه علیه هیچ کس استفاده نشود البته ما در کنار مجریان انتخابات برای باشکوه تر برگزار کردن انتخابات هستیم.

وزیر کار از مدیرعامل شرکت مس تقدیر کرد

«محمد شریعتمداری» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی پیامی از دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران به خاطر برگزاری همایش ملی ایمنی در صنایع معدنی تقدیر کرد.

آن طور که باید از بخش معدن حمایت نمی‌شود

یکی از گلایه‌های عمده بخش معدن و صنایع معدنی، مشورت نکردن با بخش خصوصی و تشکل‌های تخصصی است چراکه با وجود تاکید معاون اول رئیس‌جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت، زیرمجموعه‌های این وزارتخانه مشورت با تشکل‌ها را در دستور کار قرار نمی‌دهند. نظام قیمت‌گذاری که دولت در پیش گرفته و سهمیه‌بندی‌هایی که در حاشیه آن برای عرضه و صادرات مواد معدنی و فولادی لحاظ می‌کند، منجر به لطمه به  زنجیره تولید مواد معدنی و فولادی است. در این خصوص گفتگویی با رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی داشتیم.

قيمت فولاد گران نشد؛ اصلاح شد

نايب رئيس انجمن توليدكنندگان فولاد با بيان اينكه قيمت فولاد گران نشد بلكه اصلاح شد ، گفت : هنوز فاصله زيادي با قيمت هاي جهاني داريم .

احراميان درباره اولتيماتوم وزارت صمت به توليدكنندگان فواد اظهار كرد : توليدكنندگان تواني ندارند كه بخواهند با عرضه كم ، قيمت ها را افزايش دهند.

وي افزود : زماني كه دولت در قيمت ها مداخله و قيمت ها را سركوب كرد موجب شد محصوات فوادي در بازار ايران ارزان ترين در دنيا باشد. نايب رئيس انجمن توليدكنندگان فواد افزود : در ابتداي امسال با فشاري كه دولت به صنعت فواد وارد كرد قيمت ها افراطي كاهش يافت و همسطح قيمت آهن قراضه در بازار جهاني شد.

افزایش قیمت میلگرد ناشی از بالا رفتن قیمت تمام شده است / قیمت میلگرد بالاتر هم خواهد رفت

قیمت میلگرد در هفته گذشته صعودی بود، از آنجا که قیمت شمش رو به بالاست این روند دنبال خواهد شد در واقع افزایش قیمت میلگرد ناشی از افزایش تقاضای آن نیست بلکه ناشی از بالا رفتن قیمت تمام شده است. اگر روند صادرات مثل 6 ماه گذشته باز شود قاعدتا قیمت میلگرد بالاتر هم خواهد رفت. روند افزایشی قیمت میلگرد در بورس هم شاهد همین موضوع است. به تدریج که صادرات فولاد میانی افزایش پیدا می کند حجم عرضه مواد اولیه به نوردکارها محدود خواهد شد در نتیجه قیمت تمام شده برای نوردکار به علت کاهش حجم تولید بالاتر می رود.

حمایت مجمع نمایندگان استان اصفهان از احداث نورد گرم 2 فولاد مبارکه

جلسۀ مجمع نمایندگان استان اصفهان در فولاد مبارکه تشکیل شد و طی آن نمایندگان مردم استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی بر اهمیت تکمیل طرح شهید خرازی و احداث نورد گرم 2 این شرکت تأکید کردند.
 
در این جلسه که عصارزادگان فرماندار شهرستان مبارکه، حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه و جمعی از معاونان این شرکت نیز در آن حضور داشتند، مدیرعامل فولاد مبارکه ضمن قدردانی از تلاش‌ها و اقدامات ملی نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی، گزارش مبسوطی از اقدامات و دستاوردهای این شرکت در سال 98 و برنامه‌های توسعه‌ای گروه فولاد مبارکه ارائه کرد که مورد توجه حاضران واقع شد.

کسب رکورد تولید آهن اسفنجی در مجتمع فولاد سبا

با تلاش کارکنان مجتمع فولاد سبا تولید روزانه آهن اسفنجی در این مجتمع در ششم آذر ماه سال جاری به 4480 تن افزایش یافت.
بهمن خلیلی مدیر عملیات این مجتمع گفت: رکورد قبلی تولید آهن اسفنجی در این مجتمع 4440 تن و در مرداد ماه 1398 به ثبت رسیده بود.
وی ضمن قدردانی از تلاش تمامی کارکنان این مجتمع اظهار امیدواری کرد، در ادامه تلاش های مستمر و کسب این موفقیت ها تا پایان سال جاری اهداف کمی و کیفی ترسیم شده در این ناحیه محقق گردد.      

ایجاد تابلوی قیمت خرده‌فروشی محصولات فولادی

محسن رضیعی، مدیرعامل شرکت فولاد متیل، در حاشیۀ برگزاری نمایشگاه متافو گفت: به‌عنوان شبکۀ توزیع محصولات فولادی کشور و در راستای رضایت‌مندی هرچه بیشتر مشتریان، فولادمتیل استفاده از توان استارت‌آپ‌ها و سیستم به‌روز فناوری اطلاعات را در دستور کار خود قرار داده است.
 
وی اظهار داشت: اگرچه عموم بازرگانان، تجار و فعالان صنعت فولاد کشور، با مراکز خدماتی فولاد مبارکه آشنایی دارند، اما مراکز خدماتی شرکت فولادمتیل به‌عنوان اولین و بزرگ‌ترین شبکۀ توزیع محصولات فولاد مبارکه، طی ربع قرن گذشته، خدمات ارزنده و بزرگی را به مشتریان بزرگ‌ترین هلدینگ فولادی کشور ارائه کرده‌ است.

حمایت قاطعانه دستگاه قضا از صنعت کشور

هم‌زمـــان با ولادت امـــام حســـــن عســــــــکری(علیه‌السلام)، حجت‌الاســـلام محــمدجعــــفر منتظـــری، دادستــــان کل کشـــــور به‌همراه دکتر عمرانی معاون دادستان کل در امور مبارزه با مواد مخدر، دادستان استان اصفهان، دادستان شهرستان مبارکه و هیئت همراه از خطوط تولید شرکت فولاد مبارکه بازدید کرد.
 

پیشنهاد افزایش 2.4 برابری بودجه ایمیدرو طی سال 99

رییس هیات عامل ایمیدرو از پیشنهاد اختصاص بودجه 1800 میلیارد تومانی این سازمان برای توسعه طرح های این بخش در بودجه سال 99 خبر داد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، دکتر خداداد غریب پور افزود: امسال بودجه 750 میلیارد تومانی به توسعه این بخش اختصاص داده شد که طی سال آتی با قبول این پیشنهاد، این رقم افزایش قابل توجهی خواهد یافت.

فعالیت معدنی ها و فولادی ها در کنار یکدیگر مقدس است

صنعت و معدن از دیرباز دو بخش جایی ناپذیر اقتصاد ایران به شما می روند که ارزش آفرینی بسیاری را برای جامعه به ارمغان می آورند. این بخش ها،در حال حاضر بیش از گذشته به تعامل و دور اندیشی نیاز دارند تا بتوانند بر اساس برنامه راهبردی خودشان مسیر توسعه و ترقی را طی نمایند. اما عدول از این برنامه ها و مسائل حاشیه ای چندی است که گریبانگر این بخش ها شده است. به منظور بررسی کم و کیف این موضوع گفتگویی با مهندس مهرداد اکبریان رییس انجمن سنگ آهن ایران در دفتر ایشان انجام داده ایم که در ادامه از نظرتان می گذرد :

رشد 2.4 برابری بودجه سال 99 ایمیدرو از منابع داخلی

رییس هیات عامل ایمیدرو از اختصاص بودجه 1800 میلیارد تومانی این سازمان برای توسعه طرح های این بخش از محل منابع داخلی طی سال 99 خبر داد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب افزود: امسال بودجه 750 میلیارد تومانی به توسعه این بخش اختصاص داده شد که طی سال آتی این رقم افزایش قابل توجهی خواهد یافت.

وی با بیان اینکه بودجه توسعه در سال 99 حدود 2.4 برابر رشد خواهد داشت، گفت: این هدفگذاری ذیل اهداف توسعه ای ایمیدرو و افزایش نقش آفرینی این حوزه در ایجاد اشتغال فراگیر و رونق تولید در اقتصاد کشور است.

مس تصفیه شده در مدار رشد تولید

پس از کاهش چندین ماهه تولید  مس تصفیه شده جهانی، روند تولید این محصول طی 8 ماهه 2019 میلادی، افزایشی شد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از  روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، جدیدترین گزارش گروه مطالعات بین المللی  مس (ICSG) حاکیست: تولیدکنندگان جهانی  مس از ابتدای ژانویه تا پایان ماه آگوست 2019، حدود 15 میلیون و 924 هزار تن مس تصفیه شده تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال 2018 میلادی، 15 میلیون و 915 هزار تن بود که نشان دهنده افزایش 5 صدم درصدی است.

تحرکات فولادی ترکیه و اعراب

محمدحسین نباتچیان نتایج نظرسنجی Fastmarket از فعالان صنعت فولاد در بیست‌و‌دومین کنفرانس آهن و فولاد خاورمیانه در دبی نشان می‌دهد به‌دلیل پروژه‌های بزرگ در خاورمیانه، تقاضای فولاد ظرف پنج سال آینده در این منطقه افزایش خواهد یافت. طبق این نظرسنجی، ایجاد زیرساخت در امارات برای اکسپوی دبی ۲۰۲۰ و جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در قطر موید این ادعاست. همچنین این افراد، بزرگ‌ترین چالش فولادسازان خاورمیانه در پنج سال آینده را کاهش تقاضای داخلی چین می‌دانند.

استقبال شرکت مس از ایده‌های نو در حوزه افزایش ایمنی، بهره‌وری و بومی‌سازی

به گزارش مس پرس، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این مطلب در افتتاحیه هشتمین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی مهندسی مواد و متالورژی گفت: برای تحول در بخش معدن و صنایع معدنی نیازمند تغییر نگرش در سرمایه‌گذاری صنایع معدنی هستیم.
سعد محمدی با اشاره به این‌که در خصوص تحلیل آینده فلزات غیر آهنی باید به چند عامل مهم توجه کرد گفت: نخستین شاخص افزایش جمعیت کره زمین است. در حال حاضر جمعیت کره زمین 9، 7 میلیارد نفر است و در سال 2035 جمعیت به حدود 9 میلیارد نفر افزایش پیدا می‌کند.

گل گهر رشد 74درصدی فروش را در آبان ماه به ثبت رساند

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر توانست در ماه آبان، بیشترین رشد فروش را بین غول های معدنی و صنایع معدنی ایران کسب کند.

این شرکت با فروش بیش از 1233 میلیارد تومانی در ماه قبل، رقم رشد 74درصدی را در این شاخص به ثبت رساند که بالاتر از رشد بزرگان معدنی و صنایع معدنی ایران بوده است. 

صادرات موادمعدنی و کمبود آن، بسیاری از واحدهای بزرگ فولادی را تحت‌تأثیر قرار داده‌است

دکتر علی امرایی، مدیرعامل فولادسنگان در گفت‌وگو با ماهنامه تخصصی پردازش با اعلام این مطلب، با اشاره به اینکه کمبود مواداولیه از جمله کنسانتره یکی از بزرگترین مشکلات واحدهای گندله‌سازی در کشور است، به‌گونه‌ای که فعالیت واحدهای فعال کشور از جمله فولادسنگان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، گفت: به عنوان مثال امروزه واحدی که روزانه قادر است ۱۶هزار تن محصول تولید کند به دلیل عدم تأمین کنسانتره روزانه ۱۰ تا ۱۲ هزار تن گندله تولید می‌کند، این بدان معناست که عملاً ۳۰درصد ظرفیت آن واحد خالی می‌ماند.

شرکت فولاد خوزستان الگوی پیشرو در خلق ارزش های مشترک با جامعه است

به گزارش خبرنگار روابط عمومی، در این جلسه که شامگاه روز سه شنبه مورخ ۱۲ آذرماه ۹۸ در مهمانسرای نور شرکت فولاد خوزستان برگزار شد، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، سید نوراله حسن زاده معاون اقتصادی استاندار، علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان، امین ابراهیمی مدیرعامل فولاد اکسین خوزستان، موسی شاعری شهردار کلانشهر اهواز و سایر مدیران کل دستگاه های اجرایی همچون راه و شهرسازی، شرکت ملی گاز، توزیع برق، مناطق شهرداری و... حضور داشتند.

 

احسان دشتیانه عضو جدید هیئت مدیره ذوب آهن اصفهان شد

احسان دشتیانه عضو جدید هیئت مدیره ذوب آهن اصفهان شد.

احسان دشتیانه که سابقه معاونت فروش ذوب آهن اصفهان را در کارنامه خود دارد، به عنوان نماینده پویش بازرگان عضو هیئت مدیره ذوب آهن شد.
در جلسه معارفه دشتیانه، از زحمات علی شکرریز عضو سابق هیئت مدیره ذوب آهن تقدیر شد./معدن نیوز

سازمان بورس و اوراق بهادار با افزایش سرمایه فولاد مبارکه موافقت کرد

سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز افزایش سرمایه 61 درصدی شرکت فولادمبارکه اصفهان از محل سود انباشته را صادر کرد.

اعلام برنده مناقصه پیمانکار گروه الف استخراج معادن سنگان

برنده مناقصه پیمانکار معادن گروه الف مجتمع سنگ آهن سنگان مشخص شد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، روز گذشته 12 آذر ماه پس از برگزاری جلسه کمیسیون معاملات ایمیدرو،‌ برنده پیمانکار استخراج سنگ آهن و باطله برداری در معادن سنگ آهن سنگان در گروه معادن الف، مشخص و معرفی شد.

از این رو با توجه به قیمت های پیشنهادی، شرکت طوس مسیر برای دوره پنجساله عملیات استخراج و باطله برداری از معادن سنگان را در قالب گروه الف در اختیار گرفت. پیش از این برنده گروه ب استخراج و باطله برداری از معادن سنگان نیز مشخص شده بود.

ظرفیت بالای مهندسی داخلی در صنعت فولاد/ تفاهم نامه های همکاری فولادسازان با تأمین کنندگان در جشنواره ملی فولاد

مهندس بهادر احرامیان، نائب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاددر خصوص جشنواره ملی فولاد عنوان کرد: تجربه جشنواره ملی فولاد در یک سال گذشته نشان داد که در کشور ما ظرفیت های بسیاری برای استمرار تولید و تعمیر و نگهداری با استفاده از مهندسی داخلی وجود دارد.

وی افزود: در کشور ما شرکت های متعددی وجود دارند که می توانند مهندسی معکوس انجام دهند، که تا پیش از به دلایل اقتصادی و فنی از آن استفاده نمی شده است ولی در حال حاضر به دلیل شرایط تحریم به راحتی می توان آن را بکار گرفت. #جشنواره_و_نمایشگاه_ملی_فولاد_ایران فرصتی گرانبها برای معرفی ظرفیت ها و فرصت هایی است که در داخل کشور وجود دارند.

عضویت افتخاری شرکت مس در اتحادیه بین‌المللی تأمین اجتماعی در بخش ایمنی معادن

دکتر اردشیر سعدمحمدی در حاشیه برگزاری همایش ملی ایمنی معادن گفت: بر پایه مذاکرات انجام‌شده با هلموت هینز (Helmut Ehnes) دبیر کل اتحادیه بین‌المللی تأمین اجتماعی (ISSA)، شرکت مس به عنوان عضو افتخاری این مجموعه در بخش ایمنی معادن پذیرفته شد.

اراده جدی فولاد خوزستان در تقویت فن آوری و حمایت از شرکت های دانش بنیان

عصر روز 12 آذرماه 98 ایرج کاظمی نژاد رئیس پارک علم و فن آوری استان خوزستان با همراهی سید یحیی میرزایی معاون، جواد کوتی مدیرعامل صندوق پژوهش و فن آوری استان خوزستان و علیرضا مخبر دزفولی قائم مقام مدیرعامل فولاد خوزستان در امور سلامت و بهداشت کارکنان با علی محمدی مدیرعامل این شرکت دیدار کردند.

بازار داخل تامین نشود صادرات فولاد سهمیه بندی می شود

عضو کمیته تخصصی فولاد از تعیین مهلت عرضه داخلی شرکتهای فولادی مطابق با برنامه تا پایان آذرماه خبر داد و گفت: چنانچه تولیدکنندگان بازار را تامین نکنند، صادرات فولاد را سهمیه‌بندی می‌کنیم.

ظرفیت تخلیه 400 واگن مواد معدنی در روز را داریم

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از ظرفیت تخلیه 400 واگن مواد معدنی در این منطقه ویژه اقتصادی خبر داد.

آماده‌باش مردان تکنولوژی و بومی‌سازی زنجیره‌فولاد برای دومین جشنواره

جلسه کمیته "بومی سازی و توسعه تکنولوژی" انجمن تولیدکنندگان فولاد روز گذشته با حضور مدیران ، معاونان و نمایندگان شرکتهای بزرگ زنجیره فولاد همچون فولاد مبارکه، ذوب آهن اصفهان، فولاد خوزستان، فولاد خراسان، هلدینگ کاوه پارس، هلدینگ میدکو، فولاد آلیاژی ایران، فولاد هرمزگان و مجتمع های چادرملو و گل گهر برگزار شد.

مهندس ارزاني بر لزوم استفاده از توان مراكز علمي و دانشگاهي در جهت بومي سازي و رونق توليد تاكيد كرد

مهندس ارزاني با اشاره به بومي سازي در فولاد هرمزگان گفت : ما حرفمان را از شعار به عمل تبديل و حدود ١٢هزار قطعه را بومي سازي كرديم . نرم افزاري در كشور در خصوص بومي سازي طراحي شده است كه  نيازهاي صنايع در حوزه قطعات و مواد اوليه  در آن ثبت ميشود  و پژوهشگران ميتوانند متناسب با نيازهاي اعلام شده طرح هاي پژوهشي خود را ارائه نمايند. اماده همكاري هستيم تا با استفاده از توان علمي كشور و مراكز علمي و فناوري و مراكز دانشگاهي بتوانيم مواد اوليه و قطعات موردنياز را بومي سازي كنيم .

دکتر غریب پور: ایمیدرو در طرح احیای معادن کوچک، اهتمام به تسهیل امور برای بخش خصوصی دارد/ معرفی 1154 معدن کوچک مقیاس برای تامین زیرساخت

رییس هیات عامل ایمیدرو ضمن اعلام اینکه این سازمان در طرح احیاء معادن کوچک، اهتمام به تسهیل امور برای بخش خصوصی دارد، گفت: در طرح فوق 1154 معدن در قالب 115 پروژه برای تامین زیرساخت مورد توجه است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، دکتر خداداد غریب پور که در نشست "اتاق فکر معدن" سخن می گفت، افزود: در بخش اقدامات ساختاری احیا معادن کوچک مقیاس با کمک شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، رفع موانع و مشکلات اداری، تامین مالی، ایجاد و توسعه بازار محصولات معدنی و امور حقوقی و مشاوره ای مورد توجه است.

تفاهم نامه همکاری با دانشگاه ها و مراکز علمی

اجرای عملیات اکتشاف با هدف تامین مواد اولیه در کنسرسیوم اکتشافی است

مدتی پیش رئیس هیئت عامل ایمیدرو از تشکیل کنسرسیوم اکتشافی خبر داد. شرکت‌های بزرگ معدنی همچون گل گهر، چادرملو و مبارکه، آمادگی خود را برای عملیات‌های اکتشافی در این موضوع اعلام کردند. تشکیل کنسرسیوم‌های معدنی به منظور توسعه بخش معدن به ویژه اکتشاف برای حوزه معدن حیاتی قلمداد می شود. در حاشیه نمایشگاه متافو گفتگویی با مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به عنوان عضو این کنسرسیوم داشتیم. 

هند واردکننده محض سنگ آهن در سال 2020 میلادی/30درصد ظرفیت تولید سنگ آهن هند از بین می رود

هند در سال 2020 میلادی واردکننده محض سنگ آهن و از خریداران اصلی این ماده معدنی در بازارهای بین المللی خواهد شد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از وب سایت Hellinic Shipping News تعطیلی 24 معدن سنگ آهن در سال 2020 میلادی هند را واردکننده محض و از خریداران اصلی این ماده معدنی طی چند سال آینده خواهد کرد. معادن مذکور، حدود 30 درصد از تولید سنگ آهن هند در سال 2018 میلادی را برعهده داشتند. تعطیلی این معادن به دنبال پایان قرارداد اجاره معدنکاری 329 معدن(شامل 24  معدن سنگ آهن) در مارس 2020 میلادی است .