ژانویه 2020

سیزدهمین طرح جهادی درمانی در هرمزآباد رفسنجان برگزار شد

حیدر ضیغمی مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط عمومی شرکت مس گفت: با دستور دکتر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس این طرح با هدف گرامیداشت یاد سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و با همکاری گروه فرهنگی جهادی بقیه‌الله در روستای هرمزآباد رفسنجان برگزار شد.

ضیغمی با اشاره به اینکه در برگزاری این طرح مجتمع مس سرچشمه و بخشداری مرکزی و دهیاری روستای هرمزآباد نیز مشارکت داشتند، گفت: این اردوی جهادی در راستای مسئولیت و تعهدات اجتماعی شرکت مس و به‌منظور ارتقای سطح سلامت بیماران به‌ویژه نیازمندان، سالمندان و معلولین جسمی و ذهنی و... برگزار شد.

قطع واردات ریل از خارج در آینده نزدیک/ قرارداد تولید ۷۸ میلیون تن ریل با ذوب ‌آهن اصفهان

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ‌و نقل کشور با اشاره به قراردادهای تولید ۷۸ میلیون تن ریل با ذوب ‌آهن اصفهان در گذشته و آینده، از خودکفایی و قطع واردات ریل از خارج در آینده نزدیک خبر داد.

*** تولید ریل برای توسعه شبکه ریلی کشور

خیرالله خادمی به بهانه برگزاری همایش حمل‌ و نقل ریلی، فرصت‌ها، ظرفیت‌ها و رونق تولید، در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار این خبرگزاری پیرامون توسعه شبکه ریلی کشور، اظهار داشت: در حال حاضر نزدیک به سه هزار و ۳۰۰ کیلومتر مسیر ریلی جدید در کشور در حال ساخت است که طی دو سال گذشته ۹۷۰ کیلومتر از این مسیرها مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌ است.

سخت‌ترین بخش بومی ‌سازی دستیابی به دانش تکنولوژی است / نمونه موفق واحدهای احیای مستقیم در دستیابی به دانش و تکنولوژی

یکی از تعاریف بومی سازی که می تواند در صنعت فولاد کاربردی تر باشد، می گوید: بومی‌سازی فرآیندی است که امکان استفاده حداکثری از دانش و تکنولوژی ساخت قطعات و مواد را از طریق استفاده از پتانسیل های داخل و خارج کشور فراهم می سازد.

ایران که در میان ۱۰ تولیدکننده برتر فولاد در جهان قرار گرفته است، می‌تواند بسیاری از نیازهای خود را به‌ویژه در زمینه تامین مواد اولیه و قطعات برطرف کند. هر چند اهمیت بومی سازی در صنعت فولاد  کشورمان از آنجا بیشتر مشخص می شود که در بخش‌هایی از زنجیره فولاد به ‌ویژه قطعات، تجهیزات و ماشین‌آلات وابستگی‌هایی وجود دارد.

كمكهاي فولاد هرمزگان در راه مناطق سيل زده شرق استان هرمزگان

وي با اشاره به جاري شدن سيل در شرق استان هرمزگان گفت : طي ارتباطي كه با نهادهاي مسئول و مرتبط  با اين حوادث داشتيم ، آمادگي  خود را براي كمك رساني به هم استاني هاي  عزيز در شرق استان اعلام كرديم. در همين مورد كمكهاي غير نقدي فولاد هرمزگان با هماهنگي استانداري و هلال احمر استان  هرمزگان در دو قسمت به مناطق سيل زده شرق استان ارسال شد.

پیام تبریک مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان در خصوص رکورد تامین کنسانتره سنگ آهن

پیام تبریک دکتر غفوری، مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان در خصوص دستیابی به رکورد تامین کنسانتره سنگ آهن بعنوان مواد اولیه اصلی و‌استراتژیک شرکت به میزان ۱۹۸۴۲۵ تن علیرغم مشکلات و‌چالش های تولید و‌ تامین کنسانتره مورد نیاز صنعت فولاد.

رکورد قبلی مربوط به اردیبهشت سال ۹۷ است که با تناژ ۱۸۳۹۱۹ تن بوده و‌در حال حاضر این رکورد افزایش ۱۴۵۰۶ تنی داشته است.

تولید چادرملو از ۱۲.۸ میلیون تن گذشت

بررسی آمارهای منتشره سامانه کدال حاکی از تولید ۱۲ میلیون و ۸۴۷ هزار و ۴۲۱ تن انواع محصولات از سوی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو از ابتدای امسال تا پایان دی ماه است.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی چادرملو، در این مدت هفت میلیون و 231 هزار و 461 تن کنسانتره آهن (خشک)، 291 هزار و 170 تن سنگ دانه بندی، دو میلیون و 970 هزار و 658 تن گندله و 841 هزار و 24 تن فولاد در چادرملو تولید شد.

تا پایان دی ماه چادرملو موفق به تولید 39 هزار و 42 تن آپاتیت، یک میلیون و 306 هزار و 823 تن آهن اسفنجی و 167 هزار و 243 تن نرمه گندله (Pellet Fine) شد.

جزئیات شرایط جدید صدور کارت بازرگانی/ متقاضیان به پنجره واحد تجارت مراجعه کنند

مدیر سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی وزارت صمت با اشاره به یکپارچه شدن مراحل تقاضا و صدور کارت بازرگانی گفت: درخواست متقاضیان کارت بازرگانی از این پس در سامانه یکپارچه رتبه‌بندی اعتباری در سامانه جامع تجارت بررسی می‌شود.

مجلس با استعفای اسماعیلی موافقت کرد

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز با استعفای داریوش اسماعیلی نماینده سروستان جهت حضور در وزارت صمت موافقت کردند.

نمایندگان مجلس شورای سالامی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه ۸ بهمن۹۸) با استعفای داریوش اسماعیلی نماینده مردم سروستان در مجلس موافقت کردند.

از ۱۹۴ نماینده حاضر در پارلمان ۱۶۷ نماینده رای موافق ۹ نماینده رای مخالف دادند؛ ضمن اینکه سه نماینده رای ممتنع دادند. 

داریوش اسماعیلی قرار است به عنوان معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت منصوب شود.

پیربکران در اینوماین خوش درخشید

در دومین جشنواره ایده های ارزش آفرین و اولین رویداد ارایه نیازهای فناورانه معدن و صنایع معدنی، مجتمع سنگ آهک پیربکران در دو محور مدیریت و بازاریابی و نیز کاربرد های جدید مواد معدنی و محصولات نوین در حوزه معدن و صنایع معدنی موفق به کسب تندیس و لوح تقدیر شد.

مجتمع سنگ آهک پیربکران با محورهای تولید کلرید کلسیم و استخراج فلز کلسیم، استارتاپ معدنی در حوزه سازمان صنعت، معدن و تجارت و نیز سامانه متقابل اعلام نیاز و صورت مساله و اعلام راهکار حل مساله در حوزه معدن و صنایع معدنی، در دومین جشنواره اینوماین شرکت کرد.

سهامداران نگران فملی نباشند/ صنعت مس همچنان برترین گزینه سرمایه‌گذاری

دکتر اردشیر سعدمحمدی با اشاره به کاهش قیمت جهانی مس تحت تأثیر تعطیلات سال نو چین و شیوع ویروس کرونا، گفت: کاهش جهانی قیمت مس طی ماه ژانویه و در ایام تعطیلات سال نو چین و بسته بودن بازارها طی سال‌های گذشته نیز رخ می‌داده است.

درخشش ذوب آهن اصفهان در جشنواره ایده های ارزش آفرین

ایده ذوب آهن اصفهان از بین 400 ایده ارائه شده به جشنواره ایده های ارزش آفرین  با عنوان دستگاه شماره زن بر روی شمش های ریخته گری ایستگاه 6 فولادسازی به روش پاشش پودر در بین 10 ایده برتر قرار گرفت .

رسیدگی به مازاد ظرفیت ناعادلانه آلومینیوم

انجمن جهانی آلومینیوم، آلومینیوم اروپا و انجمن آلومینیوم ژاپن در روز 16 ژانویه طی یک بیانیه مشترک از توافق دولت‌های خود برای همکاری در تقویت قوانین سازمان تجارت جهانی در خصوص یارانه صنعتی استقبال کردند.

به گزارش معدن نامه به نقل از فلزات آنلاین و به نقل از Aluminium Insider، وزرای تجارت آمریکا، اروپا و ژاپن با اشاره به الزام اصلاح توافق یارانه و اقدامات ضد دامپینگ سازمان تجارت جهانی برای رسیدگی به اختلال یارانه برخی کشورها در تجارت و بازار جهانی، اعلام کردند که این توافق گام بزرگی به جلو خواهد بود.

ورق فولادی از امروز ارزان می‌شود

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص شیوه تامین ورق های فولادی مورد نیاز صنایع کوچک و متوسط کشور گفت: در این خصوص چند اقدام همزمان مورد توجه بوده است که از جمله آن می توان به افزایش تعداد عرضه ورق فولادی در بورس کالا از ۲ مورد در ماه به ۴ مورد که به عبارتی هر هفته بالغ بر ۷۰ هزار تن ورق گرم به بازار تزریق می شود و همچنین حدود ۶۵ هزار تن ورق سرد کف در طول ماه در ۲ مقطع عرضه می‌شود.

ارسال کمک های منطقه اقتصادی خلیج فارس به مناطق سیل زده هرمزگان

شرکت  منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در راستای ایفای نقش مسوولیت اجتماعی، اقدام به ارسال کمک های غیرنقدی به مناطق سیل زده استان هرمزگان(جاسک) کرد.

 محموله کمک های غیرنقدی ارسالی منطقه ویژه خلیج فارس به ارزش یک میلیارد و هفتصد میلیون ریال شامل 10 تن آب آشامیدنی و 2000 تخته پتو بوده است.

به دنبال فعالیت سامانه بارشی در استان هرمزگان سیلاب زیادی در شرق هرمزگان از جمله جاسک، سیریک و بشاگرد به وقوع پیوست و روستاهای منطقه تحت تاثیر آن قرار گرفتند و خسارت بسیاری به خانه‌های روستایی، تاسیسات آبرسانی وبرق، ابنیه و جاده‌ها درمنطقه جاسک و بشاگرد وارد شده است.

مسائل در معادن بزرگ متفاوت با معادن كوچك است

مهرداد اكبريان، رييس انجمن سنگ آهن ايران در خصوص تعامل متقابل دو حوزه سنگ آهن و فولاد مطرح کرد: بهتر است شرایط همیشه برای اعمال قانون سنجیده شود، مسائل در معادن بزرگ متفاوت با معادن كوچك است و گاهى بايد سياست گذارى ها نيز متفاوت باشد و همه مشمول یک قاون نباشند.
وی با تاکید بر این موضوع که توليد ٥٥ ميليون تن فولاد در افق ١٤٠٤ كاملا جدى است اما نيازمند سنگ آهن و مواد اوليه است، افزود: راهكار آن است كه توليد سنگ آهن را افزايش دهيم اما موضوع ديگر مسائل روز كشور است.

در پاییز تورم معدن ۵۲ درصد شد

تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده بخش معدن در چهار فصل منتهی به فصل پاییز ١٣٩٨ نسبت به دوره مشابه در سال قبل (تورم سالانه) با ۷.۲ درصد کاهش به ۵۲ درصد رسید.

نرخ تورم در بخش معدن در فصل پاییز ١٣٩٨ از سوی مرکز آمار ایران اعلام شد.

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) در فصل پاییز ١٣٩٨ به 6.5 درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل تابستان ١٣٩٨ معادل 3واحد درصد افزایش دارد.

اقدامات فولاد سنگان، بعنوان صنعتی سبز و پیشرو در حفاظت از محیط زیست

محمود دهقان (مدیر واحد HSE  فولاد سنگان)

شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان ، از معدود شرکت های فعال در منطقه سنگان بوده که در صیانت از محیط زیست و در راستای توسعه پایدار اقدامات بسیار ارزشمندی در حوزه محیط زیست انجام داده که این اقدامات موجب انتخاب این شرکت بعنوان صنعتی سبز و دوستدار محیط زیست شده است.

از سنگ تا ریل در ذوب آهن اصفهان

منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در کنفرانس حمل و نقل ریلی فرصت ها، ظرفیت ها و رونق تولیدبیان کرد : همکاران ذوب آهنی با کار شبانه روزی موفق به تولید ریل شدند .

سيماني ها به مازوت روي آوردند

هفته گذشته مصرف گاز در كشور ركورد زد و اين موضوع روند گازرساني به نيروگاه ها و صنايع را دچار مشكل كرده است، اما به گفته رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران عمده واحدهاي توليدي كه در زمان پيك مصرف گاز براي تامين سوخت خود دچار مشكل مي شوند، كارخانه هاي سيمان هستند. 

يدالله صادقي - رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران اظهار كرد: هر سال در مقاطعي كه مصرف گاز خانگي افزايش پيدا مي كند، گاز تعدادي از واحدهاي توليدي كه عمدتا شامل كارخانجات سيمان هستند، قطع يا محدود مي شود و اين واحدها نيز از سوخت جايگزين يعني گازوئيل يا مازوت استفاده مي كنند.

اگر تحریم ها نبود عدم توازن بین عرضه مواد اولیه و فولاد میانی عمیق تر می شد / نوردکاران از وضعیت فعلی راضی نیستند

قیمت فعلی شمش فولادی در مقایسه با قیمت قراضه برای تولید کنندگان شمش راضی کننده نیست وضعیت آهن اسفنجی نیز مناسب نیست و با در نظر گرفتن نسبت ترکیب قراضه و اسفنجی جهت تولید شمش تولید کنندگان شمش در فاز زیان حاصل از تولید هستند. با توجه به رعایت فاصله سنتی هزار تومانی قیمت شمش و قراضه، قیمت فعلی شمش فولادی (فارغ از نرخ های صادراتی) در بازار داخل دارای میانگین ۲۰۰تومان حباب منفی است. در این شرایط نوردکاران هم از وضعیت فعلی راضی نیستند. قیمت شمش در هفته گذشته ثابت بود. دو روز اول هفته به علت پایان ماه معاملات راکد بود ولی از اول هفته بازار خودش را پیدا کرد ‌ افزایش جزئی داشت.

صادرات فولاد ممنوع نیست

با تشدید تحریم‌ها از سوی آمریکا و ورود نام اغلب واحدهای بزرگ صنعتی و معدنی در لیست تحریمی‌ها، این واحدها با مشکلات بیشتری در عرصه صادرات مواجه می‌شوند این درحالی است که به گفته مدیران این واحدها، تحریم‌ها از یکسو و سختگیری مدیران داخلی در صدور این مواد معدنی مشکلات بیشتری را به‌دوش تولید‌کنندگان و صادرکنندگان محول می‌کند تا جایی که برخی صنایع به‌دلیل سختگیری‌های اعمال شده از سوی دولت، صادرات را متوقف کرده‌اند، از این‌رو یکی از دغدغه‌های تولید‌کنندگان ثبات قوانین داخلی و سهل گرفتن روال صادرات در راستای ارزآوری کشور و تداوم تولید در شرایط حساس کنونی است. 

گروه کارخانجات ولکان صنعت را بهتر بشناسیم

در یک دهه گذشته، زمینه های فعالیت شرکت توسعه یافته و با به کارگیری نیروهای متخصص و توانمند، به مرور با تمرکز بر R&D، تکنولوژی و زیرساخت های آزمایشگاهی، تبدیل به گروه کارخانجات ولکان صنعت (جهت تکمیل کامل زنجیره تامین قطعات و محصولات لاستیکی، از طراحی و ساخت انواع قالب های صنعتی تا تولید انواع کامپاندهای مورد نیاز و در نهایت تولید انواع قطعات لاستیکی با ابعاد و تناژهای بسیار متنوع)، در قالب سه شرکت ولکان صنعت سپاهان، شرکت مبنا بسپار اسپادانا و شرکت جامین طرح پارسیان، گردیده و محصولات تولیدی گروه نیز توسعه یافته و در حوزه قطعات و محصولات خاص و تخصصی مورد نیاز در صنایع مختلف، معادن و صنایع

پاتیل حمل سرباره شرکت فولاد مبارکه به همت تلاشگران شرکت مهندسی و پویش ساخت ذوب آهن اصفهان، ساخته و تحویل شد.

مهندس امیر ایرانپور افزود : اولین پاتیل سرباره کنورتور ذوب آهن در این کارگاه در تاریخ ۳۱ فروردین به وزن ۳۰ تن چدن مذاب با مارک های RST372A به همت تلاشگران این شرکت و همکاری مدیریت های فولادسازی و کارگاه های ساخت و تولید، ریخته گری شد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و پویش ساخت ذوب آهن تصریح کرد : این واحد قابلیت تولید انواع قطعات سنگین و فوق سنگین جهت صنایع فولادسازی،سیمان،مس و نیروگاهها را در کل کشور دارا است که علاوه بر صرفه جویی اقتصادی برای ذوب آهن اصفهان، رونق تولید و بهره گری از توان نیروی داخلی را در پی دارد.

ذوب آهن اصفهان 400 هزار تن ریل در سال تولید می کند / بسیاری از طرح ها و پروژه های شرکت بومی سازی شده است

وی افزود : بومی سازی تجهیزات تست های غیر مخرب در حوزه ابزار دقیق، اتوماسیون و تجهیزات مکانیکی ریل نیز در ذوب آهن اصفهان آغاز شده است و تلاشگران این شرکت مانند گذشته ثابت کردند تحریم های ظالمانه دشمن تاثیری در روند کار آنها ایجاد نخواهد کرد.

تولید ۴۰۰  هزار تن ریل در ذوب آهن اصفهان افتخاری است که در دوران تحریم به ثمر نشست

جلسه هماهنگی روابط عمومی های هلدینگ فولاد خوزستان برگزار شد

 

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از خبرنگار روابط عمومی، در این جلسه که به صورت دوره ای و به منظور هماهنگی هرچه بیشتر روابط عمومی های هلدینگ فولاد برپا شد، غلامرضا فروغی نیا مدیر روابط عمومی شرکت فولاد خوزستان اظهار داشت: واحد روابط عمومی در شرکت ها نقش بسیار مهمی ایفا می کند و لازم است برای ارتباط قوی با افکار عمومی، رسانه ها و ... اطلاعاتی جامع و به روز از سازمان های مطبوع خود و فضای پیرامونی داشته باشند.

"گفتگوهاى استراتژيك" از اهداف و برنامه هاى استراتژيك مهم تر است / دانش برجسته ما در کشور به فناوری تبدیل نمی شود و‌ نیاز آن "هم آفرینی ارزش" است

شیوا نیک وظیفه

روز گذشته نمایشگاه دومین جشنواره ایده های ارزش آفرین با محوریت ارایه نیازهای فناورانه معدن و صنایع معدنی با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو افتتاح شد. این نمایشگاه و جشنواره به همت موسسه یونیدرو ( موسسه مشترک ایمیدرو و دانشگاه تهران) برگزار گردید.

دکتر غریب پور، رئیس هیئت عامل ایمیدرو در ابتدای افتتاحیه این نمایشگاه گفت: یاد و‌خاطر شمس الدین وهابی را گرامی میدارم و از دوستانی که برای ثمر رسیدن این همایش تلاش کرده اند قدردانی می کنم. 

ایران به بالاترین رشد تولید دست یافت

انجمن جهانی فولاد اعلام کرد: ایران رشد ۳۰ درصدی را در سال ۲۰۱۹ در زمینه تولید شمش فولادی ثبت کرد، در حالی که میانگین رشد تولید دنیا ۳.۵ درصد بوده است.

براساس جداول آماری انجمن مزبور، ایران در سال مورد بررسی ( ۱۱ دی ۱۳۹۷ لغایت ۱۰ دی ۱۳۹۸) به تولید ۳۱.۹ میلیون تن رسید و به این ترتیب رشد ۳۰ درصدی را در مقایسه با عملکرد سال ۲۰۱۸ ثبت کرد.

کارشناسان صنعت فولاد براین اعتقادند که رشد ۳۰ درصدی تولید فولاد ایران برای سال ۲۰۱۹ به شیوه تخمینی برآورد شده و قرار است انجمن جهانی فولاد در ۲۵ بهمن ماه جاری ( ۱۴ فوریه ۲۰۲۰)  در گزارش ویرایش دوم خود آمار قطعی را مشخص سازد.

ضعف تقاضا قیمت میلگرد را کاهشی کرد / سرمای هوا در دو هفته اخیر باعث کاهش حجم تقاصای موثر شد

در بهمن ماه سال جاری شاهد خلاء عرضه و تحویل ناشی از خلا فروش محصولات تیر ذوب آهن هستیم، به احتمال قوی پس از اتمام سبدهای اخیر در بازه دهم بهمن تا اول اسفند این خلا عرضه بیشتر نمایان خواهد شد. سرمای هوا در دو هفته اخیر باعث کاهش حجم تقاصای موثر و نزدیکی آن به صفر شده است با بهبود نسبی وضع هوا و شروع مجدد تقاضا اوضاع اینگونه نخواهد بود.

فعال سازی کارگروه همکاری ایمیدرو و شرکت ملی پتروشیمی در اجرای طرح های پتروشیمی در "پارسیان"

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و رییس هیات عامل ایمیدرو بر فعال سازی کارگروه مشترک دو طرف به منظور تسریع در اجرای طرح های پتروشیمی در منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان تاکید کردند. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، خداداد غریب پور صبح امروز در صبحانه کاری با مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در محل آن شرکت، اظهار داشت:‌ در حال حاضر زیرساخت های مورد نیاز برای اجرای هر چه سریعتر طرح های تولید محصولات پتروشیمی فراهم است.

ترامپ تعرفه‌های مشتقات محصولات فولادی و آلومینیومی را افزایش داد

ترامپ تعرفه‌های مشتقات محصولات فولادی و آلومینیومی را برای برخی از کشورها به ترتیب 25 و 10 درصد دیگر افزایش داد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه ابلاغیه‌ای را امضا کرد که به موجب آن تعرفه‌های مشتقات محصولات فولادی را 25 درصد دیگر و عوارض بر مشتقات محصولات آلومینیومی را 10 درصد دیگر افزایش می‌دهد.

ترامپ اعلام کرد آرژانتین، استرالیا، برزیل، مکزیک و کره جنوبی از تعرفه‌های اضافی بر مشتقات محصولات فولادی معاف هستند و آرژانتین، استرالیا، کانادا و مکزیک از عوارض اضافی بر مشتقات محصولات خوراکی آلومینیوم معاف هستند.

تولید بیش از ۷۰ هزار تن آهن اسفنجی در فولاد سفیددشت

رییس سازمان صمت چهارمحال و بختیاری گفت: واحد احیای مستقیم شرکت فولاد سفیددشت با تولید ۷۰ هزار و ۳۰۵ تن آهن اسفنجی در دی‌ماه امسال، موفق به ثبت رکورد جدید تولید ماهیانه این محصول شد.

بر اساس گزارش سازمان صمت چهارمحال و بختیاری، سجاد رستمی اظهار کرد: با توجه به قرارگرفتن در سردترین ماه سال و تأکید اداره گاز استان مبنی بر کاهش مصارف صنعتی گاز طبیعی، شرکت فولاد سفیددشت در راستای تداوم تعاملات سازنده خود با ادارات و نهادهای استان با فراهم کردن مقدمات فرآیندی، در دو مرحله اقدام به کاهش تولید کرده است.

اعلام آمادگی گل گهر جهت سرمایه گذاری و خرید محصولات سنگ آهن معادن کوچک مقیاس در جلسه طرح احیای معادن کوچک مقیاس استان کرمان/ زمینه فعال سازی و توسعه 7 معدن منطقه بردسیر فراهم شد

 روز گذشته جلسه تصمیم گیری در رابطه با معادن مس استان کرمان با حضور نایب رئیس هیئت مدیره ایمپاسکو، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس، معاون فنی صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، مجری طرح احیای معادن کوچک مقیاس شرکت ملی مس، مسئول سرمایه گذاری ایمپاسکو و نماینده شرکت در استان، کارشناس طرح و بهره برداران و سرمایه گذاران معادن استان و نماینده خانه معدن استان کرمان برگزار شد.

فولاد خوزستان درخصوص سهام اکسین شفاف سازی کرد/ مذاکرات در مراحل مقداماتی است

فولاد خوزستان در خصوص مالکیت سهام فولاد ااکسین شفاف سازی کرد.

این شرکت در اطلاعیه ای نوشت، به استناد ماده 2 مکرر 3 دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان به اطلاع می‌رساند پیرو اخبار منتشر شده مبنی بر مالکیت سهام فولاد اکسین متعلق به شرکت های صندوق بازنشستگی کشوری و سرمایه گذاری صدر تامین به استحضار می رساند در راستای تحقق سند چشم انداز افق 1404 و تکمیل زنجیره ارزش از طریق ورود به صنایع پایین دستی، فولاد خوزستان در صدد خرید سهام مذکور بوده که در مراحل مقدماتی مذاکره با سهامداران می باشد.

ارتقا 74 پله ای جایگاه جهان فولاد سیرجان ظرف مدت 4 سال در میان 500 شرکت برتر/ جهان فولاد امسال جایگاه 99 را اخذ کرد

شرکت جهان فولاد سیرجان در رتبه بندی 100 شرکت برتر (IMI100) جایگاه نود و نهم را به لحاظ میزان فروش و درآمد کسب کرده است.

این شرکت در سال 96 بالغ بر 8495.3 میلیارد ریال فروش داشته درحالی که فروش آن در سال 97 به 15375 میلیارد ریال رسید. جهان فولاد سیرجان ازجمله شرکت هایی بوده که امسال در فهرست 100 شرکت اول برتر IMI100 وارد شده است. این شرکت برمبنای رتبه فروش در سال 96 رتبه 112 را به خود اختصاص داده بود درحالی که امسال رتبه آن به 99 ارتقا یافت. 

ثبت دو رکورد جدید در ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه

با تولید بیش از 73 هزار و 508 تن تختال با سیکل گاز زدایی تحت خلأ در واحد RH ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم، رکورد جدیدی در دی‌ماه سال جاری به ثبت رسید. 

دانیال نظری، رئیس واحد متالورژی ثانویه فولاد مبارکه، ضمن اعلام این خبر، رکورد قبلی تولید در این واحد را به میزان 55 هزار و 283 تن و مربوط به شهریور ماه سال جاری دانست و گفت: واحد گاز زدایی (RH) به‌دلیل قرار گرفتن در سیکل تولید فولادهای ویژه از اهمیت بسزایی برخوردار است.

دهقانی: برنامه تامین مالی صندوق از بازار سرمایه، بدون در نظر گرفتن محدودیت های بانکی/ افزایش سرمایه به 500 میلیارد تومان، برنامه سال جدید صندوق بیمه معدن

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی اعلام کرد: صندوق بیمه در نظر دارد از محل بازار سرمایه برای پروژه های خرد که سهامی عام نیستند، به واسطه صندوق بیمه فعالیت های معدنی، تامین مالی کند. 

رشد تولید فولاد خام ایران 10 برابر رشد جهانی/ ایران رتبه دوم تولید آهن اسفنجی در جهان

انجمن جهانی  فولاد خبر داد: گزارش های مقدماتی نشان می دهد طی سال2019میلادی، تولید  فولاد خام ایران و جهان نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب30 درصد و 3.5 درصد افزایش یافت. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از انجمن جهانی فولادWorld Steel Association، ایران در سال 2019میلادی، 31میلیون و 900هزار تن فولاد خام تولید کرد که حاکی از رشد 30.1 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 24 میلیون و 520 هزار تن بود.

دستاوردهای شاخص بومی سازی گهرزمین در نمایشگاه سیمکس سیرجان

پروژه‌های بومی‌سازی در شرکت سنگ‌آهن گهر زمین، به دلیل هم‌راستایی و انطباق با مولفه‌های اقتصاد مقاومتی، توانسته است، در پرتو "فرهنگ جهادی حاکم بر این شرکت" و همچنین، "طراحی راهکارهای نوین در توسعه و گسترش بومی‌سازی و ساخت داخل نیازها"، منتج به اعتمادسازی و حمایت ویژه مدیر عامل، اعضاء هیئت مدیره و کلیه ارکان مدیریتی و اجرایی شرکت از پروژه‌های بومی‌سازی گردد.

بستر مشارکت و همکاری صنعت و دانشگاه فراهم است

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بستر مشارکت و همکاری صنعت و دانشگاه فراهم است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، برات قبادیان در دومین جشنواره ایده های ارزش آفرین (اینوماین ۲) ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت ۳۴ پروژه را در ۷ محور تعریف کرده که ۲ پروژه در حوزه معاونت آموزش، پژوهش و فناوری است.
وی ادامه داد: محور ۴ نیز به توسعه فناوری و شرکت‌های دانش بنیان با تغییر رویکرد از مونتاژکاری به نوآوری اشاره دارد.

رشد 130 درصدی تولید در دی ماه

علیرضا خوش مقام؛ مدیر مجتمع نفلین سینیت کلیبر گفت: متوسط تولید ماهیانه شرکت راهبر از زمان حضور و تحویل مجتمع، بطور متوسط ماهیانه 522 تن بوده که با جذب نفرات مورد نیاز و 3 شیفته نمودن خط تولید، این میزان در ماه گذشته به 1200 تن رسید که این امر حاکی از رشد 130 درصدی تولید کنسانتره درجه یک می باشد.

راهکار مدیریت تنش آبی

کمبود آب به عنوان باارزش‌ترین منبع در زندگی بشر، موجب تهدید زندگی در جوامع مختلف به ‌ویژه در مناطق خشک جهان شده است. داده‌های آماری جدید موسسه منابع جهان نشان می‌دهد که ده‌ها کشور جهان با وضعیت «خیلی بحرانی» کمبود آب روبه‌رو هستند و سالانه در حدود ۸۰ درصد ذخیره آب در دسترس خود را در کشاورزی، صنایع و مصارف شهری استفاده می‌کنند که در این فهرست، نام ایران نیز به چشم می‌خورد که همواره با موضوع کم‌آبی، خصوصاً در نقاط گرم و خشک خود روبه‌رو بوده به‌گونه‌ای که تنش‌ها و بحران‌های آب در مناطق متعدد کشور طی سال‌های مختلف، همواره مورد توجه مسوولان ارشد کشور قرار گرفته است.

تولید شمش در فولادغدیر نی‌ریز

مدیرعامل شرکت فولاد غدیر نی‌ریز ضمن تشریح برنامه‌های توسعه‌ای این شرکت، از راه‌اندازی خط تولید شمش فولادی برای این شرکت در افق ۱۴۰۰ خبر داد.

علیرضا زاهدیان مدیرعامل شرکت فولاد غدیر نی‌ریز اعلام کرد: پروژه تولید شمش فولادی با ظرفیت یک میلیون تن در سال، تاکنون ۴۷درصد پیشرفت داشته و امیدواریم تا پایان سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد.

وی درباره چالش اصلی تولید‌کنندگان محصولات فولادی افزود: با وجود اعمال تعرفه ۲۰ درصدی برای جلوگیری از خام فروشی محصولات فولادی و کنترل قیمت‌ها، کمبود مواد اولیه در بازار به‌طور مشخص گندله، همواره یک چالش بزرگ برای کارخانه‌های تولیدی است.

تعامل دو جانبه صنعت و دانشگاه بر اساس نیازهای بازار

معاون پژوهشی دانشگاه تهران بر تعامل دو جانبه صنعت و دانشگاه بر اساس نیازهای بازار تاکید کرد. 

تحریم ها تاثیری در تولید نداشته است

علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان در بازدید از نمایشگاه کتاب خوزستان با اشاره به تامین بیش از ۸۰ درصد مواد اولیه از داخل کشور، گفت: تحریم‌ ها تاثیری در تولید این شرکت نداشته و گلوگاه تحریم را تبدیل به فرصت کردیم؛ اما در بحث صادرات در بعضی حوزه‌ ها با مشکل مواجه هستیم.

محمدی شامگاه پنج شنبه ۳ بهمن ماه ۹۸ در جمع خبرنگاران در نمایشگاه کتاب خوزستان اظهار داشت: رسانه‌ ها در سال رونق تولید و در کنار شرکت های تولیدی از عوامل موثر در موفقیت های به دست آمده حوزه صنعت بوده اند؛ امید است بتوانیم با تعامل هر چه بیشتر با رسانه ها این مسیر را به نحو مطلوب ادامه دهیم.

«فملی» در آستانه ثبت فروش 20 هزار میلیارد تومانی در سال/ رشد 163 درصدی فروش شرکت مس نسبت به مدت مشابه سال قبل

دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران در دی ماه موفق به فروش 2722 میلیارد تومانی شد که با این میزان فروش از ابتدای سال جاری تا کنون فروش بیش از 18 هزار میلیارد تومانی را به ثبت رسانده است.

به گزارش معدن نامه، به گفته سعدمحمدی ثبت این میزان فروش در شرایطی که از یک سو شاهد شدت یافتن تحریم‌ها و از سوی دیگر شاهد کاهش 400 دلاری قیمت جهانی مس نسبت به مدت مشابه سال گذشته بودیم کار دشواری بود که با یک برنامه‌ریزی قوی در صنعت مس محقق شد.

تولید ۴ برابری سرب نخلک با حضور بخش خصوصی

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران از تولید ۴ برابری کنسانتره مجتمع سرب نخلک با حضور بخش خصوصی خبر داد. 

صدور مجوز زیست محیطی کارخانه گندله سازی «فولاد خراسان»

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان با قدردانی از حمایت سازمان حفاظت محیط زیست در راستای رفع موانع و تسهیل گری این اداره در امر «رونق تولید» افزود: بدون تردید ایفای تعهدات زیست محیطی، بخش مهمی از مسئولیت های اجتماعی شرکت است و اهتمام فولاد خراسان در این راستا به گونه ای بوده که نه تنها استانداردهای مدنظر در این حوزه مهم حاکمیتی را اجرا نموده است، بلکه در مواردی هم فراتر از استانداردها و تعهدات خود اقدام نموده و نتیجه پایش ها نشان می دهد که «فولاد خراسان» در مساله محیط زیست، همواره مسئولانه رفتار کرده است.

پزشکیان: توسعه در صنعت کشور باید متوازن باشد /سعدمحمدی: تکمیل چرخه تولید جزو طرح‌‌های اولویت‌دار در سونگون است

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس بر لزوم استفاده از ظرفیت نخبگان برای جلوگیری از خام فروشی در صنعت مس و تبدیل آن به کالای نهایی تأکید کرد.

مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشکل ما در کشور نبود نگاه‌های علمی و کارشناسی برای توسعه متوازن است، گفت: یکی از دلایل توسعه ناهمگون در کشور، نگاه نامتوازن به مناطق است، به‌عنوان مثال اگر  مناطق با برنامه‌ریزی توسعه پیدا می‌کردند،  تهران تا این حد بزرگ نمی‌شد.

۸.۵ میلیون تن فولاد در ۹ ماهه امسال صادر شد

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: روند صادرات صنعت فولاد رو به رشد است، بگونه ای که پارسال در مجموع ۸.۵ میلیون تن صادرات این بخش تحقق یافت، اما امسال در دوره ۹ ماهه صدور ۸.۵ میلیون تن ثبت شد.

جعفر سرقینی در پنل تخصصی پیرامون سنگ آهن و تولید فولاد گفت: وزارت صنعت، معدن وتجارت در زمینه قیمت گذاری سنگ آهن هیچ نقشی ندارد و در نشستی که در این وزارتخانه فعالان سنگ آهن مشارکت داشتند، میزان سهم هر واحد و قیمت مشخص شد و صورتجلسه مربوطه را شاهد امضا بودم و دخالتی در این ارتباط نداشتم.

تولید شمش فولادی از ۱۵.۳ میلیون تن گذشت

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در جداول آماری عملکرد ۹ ماهه مجموعه‌های منتخب فولادسازی کشور در زمینه شمش فولاد (بلوم، بیلت و اسلب) تولید ۱۵ میلیون و ۳۹۸ هزار و ۳۷۰ تن را ثبت کرد.

بررسی عملکرد واحدهای تولید آهن و فولاد ارفع، ذوب آهن اصفهان، چادرملو، شرکت ملی فولاد ایران (گروه ملی صنعتی فولاد ایران، فولاد آلیاژی، فولاد خراسان)، فولاد بناب، فولاد خوزستان، فولاد کاوه جنوب، فولاد مبارکه(مبارکه، سبا و فولاد هرمزگان) در دوره ۹ ماهه سال ۹۸ گویای سهم ۳۱.۷ درصدی فولاد مبارکه اصفهان از مجموعه تولید با رقم چهار میلیون و ۸۹۴ هزار و ۶۶۹ تن است.

نمایشگاه سیمکس سیرجان هم‌افزایی، برای بومی سازی و عبور از تحریم‌ها

دور اول این نمایشگاه سال گذشته و با حضور شرکت‌های معتبر در کرمان برگزار شد.  با توجه به اینکه در سیرجان زنجیره تامین فولاد از سنگ آهن تا محصول نهایی شمش و میلگرد تکمیل شده است و نیز منطقه گل‌گهر تولید‌کننده بیش از 50 درصد سنگ آهن کشور است، امسال این نمایشگاه با مساحتی بیشتر و برنامه ریزی بهتر در سیرجان برگزار می‌شود تا شهرستان سیرجان به عنوان یکی از قطب‌های فولادی کشور معرفی شود.

مهندس امینی به عنوان «رییس هیات مدیره فولاد خراسان» منصوب شد

دکتر علی شیرکانی، مدیرعامل «صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، عشایر و روستاییان»، روز شنبه 28 دی ماه 1398، با صدور حکمی به نمایندگی از سوی این صندوق، مهندس حسین امینی، از مدیران اجرایی با تجربه کشور را به عنوان نماینده «شرکت سرمایه گذاری ارشک» در هیات مدیره مجتمع فولاد خراسان منصوب کرد.

شرکت سرمایه گذاری ارشک، عضو حقوقی هیات مدیره مجتمع فولاد خراسان است.

اردشیر سعدمحمدی: شرکت مس در مسیر رشد و توسعه قرار دارد

مدیرعامل شرکت مس در جمع سهامداران مس در مجمع فوق‌العاده گفت: خوشحال هستیم که هرچند قیمت جهانی مس نسبت به‌مدت مشابه سال قبل 400دلار به‌ازای هر تن کاهش داشته است اما میزان فروش شرکت در نه‌ماهه نخست امسال نسبت به‌مدت مشابه سال قبل 128درصد رشد داشته است.

ساختار دانشگاهها باید عوض شود با دانشجوها ارتباط داریم اما با دانشگاهها خیر

دکتر شکوری درخصوص چالش ها ‌و راهکارهای بومی سازی و‌ توسعه تکنولوژی در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد: در حال حاضر تعداد دانشگاهها زیاد است اما به لحاظ کیفی مناسب نیست، ساختار دانشگاهها باید عوض شود در حال حاضر ما با دانشجوها ارتباط داریم اما با دانشگاهها خیر. دولت باید حمایت جدی از ما داشته باشد.در شرایط فعلی بحران در مدیریت منابع و ایجاد واحدهای فرآوری داریم. اگر مدیریت به درستی انجام شود و جانمایی در سواحل جنوبی باشد ما تا ۳۲ سال ماده اولیه خواهیم داشت. بهتر است از نقشه راه معدن و نقشه جامع فولاد استفاده کنیم.

نخستين كاهش توليد سالانه آلومينيوم چين طي دهه اخير رقم خورد

توليد سالانه آلومينيوم چين طي سال 2019 ميلادي براي اولين بار در دهه گذشته كاهش يافت. 

به گزارش معدن نامه به نقل از وب سايت كيتكو Kitkoميزان توليد آلومينيوم چين طي سال 2019 ميلادي به 35 ميليون و 40هزار تن رسيد كه حاكي از افت 0.4 درصدي نسبت به مدت مشابه سال 2018 است. پس از كاهش توليد در سال 2009 ميلادي اين اولين افت توليد سالانه اين محصول در چين طي دهه اخير است.

علت اين افت توليد، تعطيلي برنامه ريزي نشده در برخي كارخانه هاي بزرگ عنوان شده است. به عنوان مثال سيل در برخي استان ها منجر به تعطيلي برخي خطوط توليد شد.

گل گهر به منطقه فولادي تبديل مي شود

جمشيد ملارحمان، مديرعامل جديد شركت گل گهر در يادداشتي از اهميت فولادي منطقه گل گهر سخن گفت و در همين راستا اهميت بومي سازي در اين منطقه را تبيين كرد. 

تمرکز ایمیدرو بر تکمیل پروژه های نیمه تمام برای رسیدن به توازن در زنجیره محصولات

معاون طرح‌ های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو اعلام کرد: ایمیدرو تمرکز بر پروژه های نیمه تمام برای رسیدن به توازن در زنجیره محصولات را در اولویت برنامه های خود قرار داده است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، محمد  آقاجانلو در دومین  همایش و نمایشگاه تخصصی معادن و صنایع فلزات غیرآهنی افزود: به منظور تسریع در تکمیل طرح های نیمه تمام، مشارکت با بخش خصوصی توانمند مورد توجه است.

جلوگیری از خام‌فروشی

به دنبال نارضایتی فعالان حوزه معدن از عوارض ۲۰ تا ۲۵ درصدی صادرات مواد معدنی در مهرماه سال جاری، کارگروه هماهنگی سیاست‌های صادراتی در روز‌های پایانی آذر ماه سال جاری تشکیل جلسه داد و در یک بازنگری عوارض صادراتی برخی مواد معدنی را کاهش داد، اما به رغم کاهش تعرفه‌ها، همچنان فعالان بخش خصوصی نسبت به دخالت دولت و تعیین تعرفه‌های صادراتی گله دارند.

تامین پایدار مواد اولیه ، حق ذوب آهن اصفهان است

مرتضی لطفی عضو هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی، رضا مسرور عضور هیات مدیره هلدینگ شستا ، سعید عبودی رئیس هیات مدیره ، غلامرضا سلیمانی مدیرعامل هلدینگ صدر تامین  و هیات همراه 29 دی ماه ضمن حضور در ذوب آهن اصفهان و ادای احترام به یادمان شهدای گمنام از بخش های مختلف از جمله  بیمارستان شهید مطهری ، خط تولید و پروژه های توسعه بازدید کردند و سپس جلساتی پیرامون آخرین شرایط ذوب آهن با هیات مدیره و معاونین این شرکت برگزار نمودند .

بیش از ۸۰ تا ۸۵ درصد قطعات در واحدهای احیا ساخت داخل هستند

شیوا نیک وظیفه

در این شرایط که مقامات تراز اول کشور، بومی‌سازی و استفاده از ظرفیت‌های داخلی را مورد تاکید قرار داده‌اند، باید بتوان مسیر پیش رو را به درستی تعریف کرد که سازندگان تجهیزات، قطعات، همچنین شرکت‌های فولادی قادر باشند با آگاهی کامل، هر کدام بخشی از چرخ این جریان را به حرکت درآورند.در خصوص بومی سازی و اقدامات فولاد سفیددشت چهارمحال بختیاری گفتگویی با سرپرست دفتر فنی این شرکت داشتیم.

آنچه روز گذشته در كميته فلزات رنگين و فرآوري خانه معدن ايران گذشت

اين جلسه به مرور اقدامات گذشته کمیته و همچنین طرح مسائل جدید حوزه های کرومیت و مس اختصاص داشت.

لزوم استفاده از توان مراكز علمي و دانشگاهي در جهت بومي سازي و رونق توليد

مديرعامل شركت فولاد هرمزگان ارتباط صنعت با دانشگاه را ضروري خواند و گفت :

در حوزه ارتباط با دانشگاه و مراكز علمي

٤٩پروژه پژوهشي با مراكز علمي هرمزگان و كشور در دست اقدام داريم  . پژوهشگران ميتواننداز طريق مراكز علمي و پژوهشي با فولاد هرمزگان همكاري كنند  و امادگي لازم براي همكاري با اين مراكز وجود دارد.

مهندس ارزاني با اشاره به تامين مواد اوليه مورد نياز فولاد سازان  گفت : تلاش مسولين استاني در خصوص رفع مشكلات صنايع قابل تقدير است ، ولي اين موضوع بايد مورد توجه ويژه قرار بگيرد .

پیشنهاد تعدیل عرضه ورق‌های فولادی در بورس کالا روی میز ستاد تنظیم بازار

در پی مشکلات ایجاد شده برای صنایع پایین‌دستی در تامین ورق‌های فولادی، اتاق تهران با هماهنگی و رایزنی با تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان فولاد در کشور، پیشنهاد تعدیل مصوبه ستاد تنظیم بازار برای کاهش میزان عرضه در بورس و افزایش عرضه از طریق سیستم مچینگ را داد.

استارتاپ هاي مشتري محور، زمينه ساز ايجاد و توسعه بازارهاي معدني

مدير اجرايي و دبير شوراي هماهنگي طرح احيا، فعال سازي و توسعه معادن كوچك مقياس در يادداشتي به نقش استارتاپ هاي مشتري محور در ايجاد و توسعه بازارهاي معدني به عنوان يكي از اركان اقتصاد معدني برشمرده است. 

سيد رضا عظيمي در اين يادداشت، ايجاد ارتباط با مشتري را سبب احيا و توسعه معادن سنگ مي داند. مشروح اين يادداشت را در ادامه مي خوانيد:

كاهش حجم واردات سنگ آهن تركيه در ماه نوامبر

براساس اطلاعات موسسه آمار تركيه، اين كشور در ماه نوامبر سال 2019 تقريبا 474 هزار تن سنگ آهن وارد كرد كه نسبت به ماه قبل از آن 35.6 درصد افت داشته و حتي نسبت به نوامبر سال گذشته 36.3 درصد كمتر است

براساس اطلاعات موسسه آمار تركيه، اين كشور در ماه نوامبر سال 2019 تقريبا 474 هزار تن سنگ آهن وارد كرد كه نسبت به ماه قبل از آن 35.6 درصد افت داشته و حتي نسبت به نوامبر سال گذشته 36.3 درصد كمتر است.

ارزش اين واردات در حدود 45.1 ميليون دلار بوده ااست كه نسبت به ماه قبل 49.1 درصد و نسبت به نوامبر سال قبل افت 34.8 درصد داشته است.

صادرات کالا و خدمات به خارج از کشور از مالیات معاف شد

نمایندگان مجلس در مصوبه ای مقرر کردند صادرات کالا و خدمات به خارج از کشور از مالیات معاف شود.

 نمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح امروز(یکشنبه) و در جریان بررسی جزییات لایحه مالیات بر ارزش افزوده ماده ۱۰ این لایحه را به تصویب رساندند که براساس آن موارد زیر از پرداخت مالیات و عوارض معاف هستند و مالیات خرید نهاده‌های آن‌ها مسترد می‌شود:

بازدهی 105درصدی سهام مس طی ده ماه

دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس گفت: سهام مس از ابتدای سال جاری تا 25دی‌ماه بازدهی 105 درصدی نصیب سهامداران کرد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اعلام این خبر افزود: قیمت سهام مس در ابتدای سال جاری 3815ریال بود که در تاریخ 25دی‌ماه این رقم به 7673ریال رسید که نشان‌دهنده این است که سهم مس که رشد قیمت بیش از دو برابری داشته است.

توليد فاز نخست گندله سازي مادكوش تا پايان امسال

توليد فاز نخست كارخانه گندله سازي مادكوش تا پايان امسال، آغاز مي شود و اين كارخانه به عنوان يكي ديگر از طرح هاي جديد و توسعه اي منطقه ويژه اقتصادي صنايع معدني و فلزي خليج فارس به تغديه زنجيره فولاد مي پردازد. 

به گزارش معدن نامه طرح احداث گندله سازي مادكوش 5 ميليون تن ظرفيت دارد كه فاز نخست آن، به ظرفيت 2.5 ميليون تن، اكنون به پيشرفت بيش از 98 درصدي رسيده است.

ژوبين بختياري قائم مقام شركت مادكوش، در اين باره گفت: در حال حاضر، تست سرد اين كارخانه انجام شده و در مرحله تست گرم است و تا پايان امسال، نخستين محصول خود (گندله) را توليد خواهد كرد.

اقدامات مبارکه، گل گهر و ذوب آهن در بومی سازی

شرکت های بزرگ فولادساز به تازگی با تعریف سرفصل های بومی سازی قطعات و تجهیزات، برنامه ها و اقدامات خود در این حوزه را اعلام کردند. در این گزارش بخش هایی از اقدامات انجام شده در این حوزه، در سه شرکت مبارکه، گل گهر و ذوب آهن منعکس شده است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، با توجه به اهتمام وزارت صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو در تحقق هدف "ساخت داخل"، فولادسازان با راه اندازی میز ساخت داخل در شرکت های خود، بیش از پیش در حال ایفای نقش محوری خود در شرایط تحریم هستند.

کاهش تقاضای میلگرد بر کاهش قیمت شمش تاثیر داشت / در تحریم های جدید عمدتا شرکت های تولید کننده مواد اولیه هدف قرار گرفته اند

با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در نماز جمعه دیروز بر ادامه خط مقاومت به این مفهوم که گفتگویی با طرف امریکایی در هیچ موضوعی انجام نخواهد شد انتظار شوک در بازارها در اثر توافقی هرچند محدود فعلا و در کوتاه مدت منتفی است. در ادامه شاهد تحریمهای جدید در بازار فولاد بودیم. برخلاف مرحله قبل تحریم های مرحله جدید دارای چند تفاوت اساسی با مرحله قبل است در مرحله قبل عمدتا محصول فولادی تحریم شده بود اما در این مرحله شرکت های فولادی تحریم شده اند. در تحریم های جدید عمدتا شرکت های تولید کننده مواد اولیه هدف قرار گرفته اند.دامنه تحریم های جدید گسترده تر از مرحله اول است.

عملیات اجرایی بزرگترین طرح تولید مواد پایه صنعت الومینیوم و فولاد کشور در منطقه ویژه اقتصادی لامرد آغاز شد

عملیات اجرایی کارخانه بزرگ ۵۰۰ هزارتنی تولید کک نفتی کلسینه (CPC) و دیگر فرآورده های پایه صنایع آلومینیوم و فولاد در منطقه ویژه اقتصادی لامرد آغاز شد.

 دکتر فریدون فدایی دولت مدیر عامل این منطقه در آیین آغاز عملیات اجرایی این طرح بزرگ که سرمایه گذار و مجری آن از بخش خصوصی است، گفت: تامین مواد اولیه فولاد و آلومینیوم از اهمیت ویژه ای برخوردار است که با تکیه بر توان مهندسی و اجرایی، طرح جامع مطالعاتی احداث کارخانه ۵۰۰ هزارتنی تولید کک نفتی کلسینه (CPC) و دیگر فرآورده های پایه صنایع آلومینیوم و فولاد  تهیه شد.

فولاد مبارکه، پیشتاز بومی‌سازی صنعت فولاد کشور است

در پی برگزاری موفقیت‌آمیز نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران که در دی‌ماه سال گذشته برگزار شد و آغازگر موج فراگیر بومی‌سازی و حمایت از تأمین داخلی بود، به درخواست تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان زنجیرۀ فولاد، دومین دورۀ این رویداد تخصصی و منحصربه‌فرد ملی به همت شرکت فولاد مبارکه، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و با مشارکت سایر شرکت‌های بزرگ فولادی و معدنی و تأمین‌کنندگان مطرح داخلی و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایمیدرو، اتاق‌های بازرگانی ایران و تهران و تشکل‌های زنجیرۀ فولاد، از ۲۳ تا ۲۶ دی‌ماه سال جاری به مدت چهار روز در برج میلاد تهران برگزار

معرفی شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری به‌عنوان واحد نمونه ایمنی

طی مراسمی که در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و با حضور دکتر غریب‌پور معاون وزیر صمت و رئیس هیئت عامل ایمیدرو برگزار شد، با اهدای لوح تقدیر از اقدامات واحد HSEشرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری قدردانی شد.
سرپرست HSE شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری پس از دریافت این لوح تقدیر گفت: کسب این موفقیت پس از ارزیابی‌های به‌عمل‌آمده و در پی عملکرد خوب مدیریت و کارکنان شرکت در حوزۀ ایمنی و کاهش ضریب شدت و تکرار حوادث در سال 1397 به دست آمد.

به سطحی از دانش فنی رسیده ایم که حاصل تجربه ۵۰ ساله است

شیوا نیک وظیفه

در چند سال گذشته آنچه صنعتگران فولاد را با تنگناهایی روبه‌رو کرده، تحریم‌ها و منع برخی از واردات در زمینه مواد اولیه، قطعات یا تجهیزات بوده است؛ موضوعی که دست‌اندرکاران این صنعت را به این سمت پیش برده تا با استفاده از توان متخصصان داخلی این صنعت را به سمت بومی‌سازی کامل و بی‌نیاز از واردات یا متخصصان خارجی سوق دهند. در این خصوص گفتگویی با مهندس محمد امین یوسف زاده، مدیر مهندسی نورد ذوب آهن اصفهان داشتیم.

یکی ازرویکردهای مهم شرکت فولاد هرمزگان،حضور فعال در بازارهای صادراتی می باشد.

مدیرفروش شرکت فولاد هرمزگان با اشاره به کسب عنوان صادرکننده نمونه استان هرمزگان برای پنجمین سال متوالی، گفت:موقعیت منطقه ای شرکت فولاد هرمزگان ایجاب می کند تا این شرکت به عنوان پایگاه صادراتی کشور به عنوان چشم انداز آتی سیاست گذاران مطرح باشد و از این روست که با ایفای نقش راهبردی در توسعه صنعتی در منطقه جنوب کشور ، همواره برآن بوده با استراتژی های توسعه بازار ، در راستای جلب نظر مشتریان و ارائه محصولات مطابق استانداردهای روز دنیا،اهداف و برنامه های خود را تهیه و تدوین نماید و این باعث شده تا اسلب هرمزگان به عنوان یک محصول شناخته شده در بازارهای جهانی رضایت مشتریان را جلب کند.

تولید فولاد چین به مرز یک میلیارد تن رسید

تولید  فولاد چین طی سال 2019 میلادی نسبت به سال پیش از آن 8 درصد افزایش یافت و به مرز یک میلیارد تن رسید. این در حالی است که توسعه ظرفیت در آن کشور طی سال 2020 ممنوع اعلام شده است. 

فولاد ویان کبودراهنگ، نیازمند تامین مواد اولیه

مجتمع فولاد ویان شهرستان کبود راهنگ از واحد‌های صنایع مادر و مهم در استان همدان است که نیازمند تامین مواد اولیه است.

پایداری شبکه برق اضطراری فولاد سازی حاصل شد

مهران‌ خرم نیا معاون برنامه ریزی و توسعه  ضمن اعلام این مطلب افزود: یکی از مهم ترین دغدغه های سال های اخیر، در بحث پایداری  شبکه برق اضطراری فولادسازی بود. در مواقع قطع و نوسانات شبکه برق بخصوص در حوادثی مثل سقوط دکل های برق شبکه سراسری که در سالهای اخیر اتفاق افتاد،‌ به منظور جلوگیری از هرگونه خسارت و حادثه در خط تولید می بایست، بلافاصله برق اضطراری در مدار قرار گیرد، لذا در سال های متمادی داشتن یک سیستم مطمئن، پایدار و یکپارچه برق اضطراری در بخش فولاد سازی، به یک دغدغه جدی برای شرکت فولاد خوزستان تبدیل شده بود.

سهام شرکت‌های معدنی در بورس با وجود تحریم گران شد

شرکت های معدنی و صنعتی دور جدیدی از رشد را آغاز کرده اند و هفته منتهی به ۲۵ دی ماه شاهد اوج گیری ارزش سهام در بورس اوراق بهادار شدند. این در حالی است که به تازگی دولت امریکا با تحریم های شدید، شرکت های معدنی و صنایع معدنی ایران را هدف گرفته است.

به گزارش معدن نامه به نقل از سازمان ایمیدرو، ارزش سهام شرکت های معدن و صنایع معدنی طی هفته ای که رو به پایان است، با جهش 11.6 درصدی، شاهد رشد 43 هزار و پانصد میلیارد تومانی ارزش این بخش از بازار شدند.

افزایش سرمایه، ضامن توسعه و پویایی شرکت مس است

وی ادامه داد: از سوی دیگر، با توجه با شرایط فعلی که تأمین مالی خارجی به علت تحریم‌های بین‌المللی بسیار سخت است و امکان تأمین مالی پروژه‌های بزرگ مس از منابع داخلی مثل بانک‌ها با نرخ بالای سود بانکی دشوار است و مقرون‌به‌صرفه نیست، بنابراین، بهترین و سهل‌الوصول‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه تأمین مالی، افزایش سرمایه است؛ یعنی از محل منابع سودی که در خود شرکت ایجاد می‌شود، این سود به‌جای آن‏که تقسیم شود، برای افزایش سرمایه به‌کار گرفته شود.

تکیه بر توان داخلی تنها راه بی اثر کردن تحریم هاست

فروغی نیا با بیان اینکه، تکیه بر توان داخلی تنها راه بی اثر کردن تحریم هاست،‌ افزود: در چنین شرایط همه ی ما باور داریم، نگاه به تدارکات خارج از کشور، می بایست به توانایی و دستاوردهای داخلی منتهی شود.  اگر می خواهیم بایستیم، باید تکیه گاهمان مَحرم باشد، تا غافلگیر نشویم و دریابیم که تاکنون می توانستیم و حالا لاجرم، باید بتوانیم.

سرندهای کوره بلند ذوب آهن اصفهان بومی سازی شد

وی افزود : سرندهای کوره بلند ذوب آهن اصفهان در گذشته از خارج از کشور تهیه می شد اما به همت تلاشگران شرکت مهندسی و پویش ساخت ذوب آهن اصفهان در کارگاههای این شرکت بومی سازی شدند که این مهم در ارتقاء توان فنی داخل نیز نقش به سزایی داشته و مانع خروج ارز از کشور شده است. پروژه بازسازی دیگ شماره۴ نیروگاه مرکزی که قبلاً توسط پیمانکاران بیرون ازسازمان انجام می گردید، نیز توسط شرکت مهندسی و پویش ساخت شروع شده و طبق برنامه زمان بندی تنظیم شده به اتمام خواهد رسید .

برای تامین سنگ آهن ذوب آهن ، برنامه بلند مدت داریم

وی افزود:  طرح های فولاد بسیاری افتتاح شد یا در آستانه افتتاح قرار دارند اما ظرفیت معادن متناسب با آنها رشد نکرد بدین دلیل عدم توازن را شاهد هستیم.  وزارتخانه از طریق سیاست های محدود کننده صادرات‌ با هدف تامین پایدار مواد اولیه فولادی ها به دنبال ایجاد توازن بیشتردر کوتاه مدت است. لیکن از طریق توسعه گسترده فعالیتهای اکتشافی توسط ایمیدرو و مشارکت بخش خصوصی به دنبال شناسایی پتانسیل های جدید معدنی می باشیم.

صادرات سنگ آهن مصداق خام فروشی است

وی افزود : ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ استراتژی تعیین شده است و تاکنون حدود ۳۸ میلیون تن آن محقق شده است. تامین سنگ آهن مورد نیاز صنایع فولادی از ضروریات ویژه ما است در این خصوص در سال باید به ۱۶۰ میلیون تن تولید سنگ آهن داشته باشیم که الان ۹۰ میلیون تن داریم.  

دکتر قریب پور تصریح کرد: حدود یک میلیون و هفتصد هزار تن سنگ از مناطق مرکزی و سنگان بر اساس مصوبه دولت اختصاص یافته که به ذوب آهن اصفهان داده می شود.

اولین شتابدهنده معدن راه اندازی می شود/ وعده تاصیکو به سهامداران عملی می شود

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی صدرتامین؛غلامرضا سلیمانی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صدرتامین نهضت بومی سازی قطعات را یکی از اولویت های کلیدی در تاصیکو برشمرد و گفت: بومی سازی قطعات در دستور کار همکاران ما در شرکت های تابعه قرار گرفته است و تا به امروز اقدامات قابل قبولی را در زمینه بومی سازی شاهد بوده ایم.

۶۰ درصد مالکیت فولاد اکسین از آن فولاد خوزستان شد

وی در ادامه گفت: خرید عمده سهام شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد اسفندماه سال ۹۶ انجام شد و امروز با افتخار اعلام می کنیم، مالکیت ۶۰ درصدی فولاد اکسین تا پایان سال به فولاد خوزستان منتقل می شود. با این اقدام زنجیره تامین از معدن تا نورد تکمیل خواهد شد.

۲۳ دی ماه؛ سندیکای لوله و پروفیل سوار بر قالی پرنده

در ۲۳ دی ماه کانال خبری سندیکا به آدرس @sandika1972 را رصد کردم. هیات مدیره سندیکا روز پرکاری را پشت سرگذاشت. هر هفت نفر هیئت مدیره سندیکای لوله و پروفیل فولادی در صفوف اول سالن افتتاحیه حضور داشتند و حوالی ساعت ۱۲ گزارش  بازدید آنها از نمایشگاه بومی سازی فولاد و حضورشان در غرفه سندیکا در سالن a برج میلاد را رصد کردیم. تا اینکه خبری در کانال سندیکا منتشر شد حاکی از جلسه مهم هیئت مدیره‌سندیکا با دبیر کل اتاق ایران. یک ساعت پس از آن خبر مهم دیگری منتشر شد.

فولاد خوزستان الگوی شرکت ها در بومی سازی و بی اثر کردن تحریم است

به گزارش معدن نامه مسعود کهن مدیر فروش شرکت فرآورده های نسوز آذر در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی اظهار داشت: همکاری این شرکت با مجموعه فولاد خوزستان به دهه هفتاد بر می گردد؛ تامین مواد نسوز و آجرهای دولومیتی عمده ی فعالیت شرکت فرآورده های نسوز آذر است. تداوم همکاری ما با تعریف پروژه های مختلف با محوریت فولادسازی همراه بوده، بطوریکه توانستیم در مصرف انواع نسوز و جایگزینی نوع داخلی، نسوز تاندیش های فولاد سازی را تامین و در این زمینه کاهش مصرف داشته باشیم.

رشد 25درصدی صادرات در سالگرد تاسیس منطقه ویژه خلیج فارس

منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر خلیج فارس، 24 دی ماه سال 76 با نام منطقه ویژه معادن و فلزات بر اساس مصوبه هیات وزیران تاسیس شد.

این منطقه شهریور سال 84 به منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس و سپس با اضافه شدن عبارت اقتصادی در ابتدای سال 88 به "منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس" تغییر نام داد.

اهداف منطقه

فولاد سنگان شرکتی نمونه، ارزشمند و الگوساز در حوزه عمل به مسئولیت های اجتماعی

سومین همایش مسئوليت اجتماعی و توسعه اجتماعی بنگاه های اقتصادی با حضور دکتر شریعتمداری وزیر محترم کار و رفاه اجتماعی ، دکتر حسینی معاون وزیر صمت و جمع کثیری از مجموعه های صنعتی و معدنی در مجموعه فرهنگی تلاش (وزارت کار) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فولاد سنگان، این همایش با هدف تقدیر از شرکت های فعال در حوزه مسئولیت اجتماعی برگزار و شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان به پاس اقدامات ارزشمند در حوزه عمل به مسئولیت های اجتماعی به عنوان مجموعه صنعتی برتر انتخاب و مفتخر به دریافت لوح اهتمام از دستان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شد. 

یادداشت دکتر حسن خلج طهرانی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در آستانه‌ی سالروز تاسیس این منطقه عظیم اقتصادی

با نام و یاد پروردگار یکتا

امروز که در آستانه بیست و دومین سال تاسیس منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس  هستیم، تبدیل شدن هرمزگان به قطب تولید فولاد و آلومینیوم کشور نشان می‌دهد که در مسیر صحیح قدم برداشته ایم و این مساله قطعا مرهون زحمات همکاران کوشا و جهادگرم در ادوار مختلف است که علی رغم فشارهای جهانی برای تسلیم کردن مردم شریف ایران در برابر خواسته های چیاولگرانه‌، از تلاش باز نایستادند، به اندک موفقیت‌ها، هرچند ارزشمند و قابل تقدیر، قانع نشدند و خود را در هیات جهادگران اقتصادی ایران اسلامی دیدند.

کسب نشان برنزین تعالی منابع انسانی در جایزه استاندارد 34000

   به گزارش روابط عمومی فولاد خراسان،  این مراسم که با حضور جمع کثیری از مدیران و استادان حوزه مدیریت منابع انسانی کشور در 18 دی ماه 1398 در محل دانشگاه تهران برگزارشد، به برترین شرکت ها و سازمان های دولتی و خصوصی جوایزی به تناسب سطح بلوغ مدیریت منابع انسانی اهدا گردید.

در این همایش، دکتر کسری غفوری، مدیر عامل مجتمع فولاد خراسان نشان برنزین c3 استاندارد  تعالی منابع انسانی در جایزه استاندارد 34000 را دریافت کرد.

قرارداد بومی سازی ماشین ریخته گری خط تولید به ارزش ۲۰ میلیون یورو امضا شد

در روز اول این نمایشگاه که با رویکرد "بومی سازی، توسعه تکنولوژی و افزایش توان تامین پایدار" برپا شده است، با حضور خداداد غریب پور معاون وزیر صمت و رییس هیئت عامل ایمیدرو، علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان، رضا طاهری مدیرعامل فولاد پایا و محمد رضا طاهری مدیرعامل شرکت MMTE، قرارداد بومی سازی ماشین ریخته گری در خط تولید فولادسازی فولاد خوزستان بصورت سه جانبه و به ارزش ۲۰ میلیون یورو به امضا رسید.

فرزندان ذوب آهن اصفهان را در صنایع کشور بشناسید

یکی از آرمان های بسیار بزرگ ایرانیان داشتن صنعت ذوب آهن بود. با وجود مشکلاتی که کشورهای خارجی با ایران داشتند حاضر به ارائه این تکنولوژی به کشورمان نبودند اما در نهایت قرارداد احداث ذوب آهن اصفهان در سال ۱۳۴۴ با کشور شوروی سابق منعقد شد و در سال ۱۳۴۶ کلنگ این شرکت عظیم تولید فولاد در اصفهان زده شد. احداث ذوب آهن در آن زمان و تحت شرایط حاکم بر آن دوران، بزرگترین پروژه صنعتی در کشور بود که ظرف مدت چهار سال کلنگ زنی شد و در سال ۱۳۵۰ اولین بهره برداری از کوره بلند شماره یک ذوب آهن انجام گرفت وآرزوی ملی ایرانیان محقق شد. ذوب آهن اصفهان چشم همگان را به صنعت فولاد روشن کرد.

دو تفاهم نامه برای ساخت لوله های - API / رفع نیاز صنعت نفت و گاز در بخش خطوط لوله

«امین ابراهیمی» امروز(دوشنبه) در دومین جشنواره و نمایشگاه ملی صنعت فولاد ایران با رویکرد بومی سازی ، توسعه تکنولوژی و افزایش توان تامین پایدار در برج میلاد تهران اظهار داشت: با توجه به سیاست های وزارت نفت مبنی بر حداکثر استفاده از ظرفیت های موجود داخل کشور و رفع نیاز صنعت نفت و گاز و قطع وابستگی به واردات ورق های API و با توجه به تحریم ها و همچنین تکمیل زنجیره تولید و پتانسیل بالای شرکت فولاد اکسین خوزستان در تولید و تامین لوله های API ۵L X۷۰ با قطر ۵۶ اینچ و ساخت ورق ضد سایش تحت نام تجاری اکسینار ( OXINAR ) دو قرارداد مهم داخلی با این شرکت بسته شده است.

با بازگشت خریداران از تعطیلات سال جدید بازار منتظر حرکت صعودی است

با بازگشت خریداران از تعطیلات سال جدید بازار منتظر حرکت صعودی است

منابع اظهار کردند : در سه شنبه 7 ژانویه ، قیمت محلی کلاف نورد گرم در شمال اروپا ،تاحد زیادی پایدار بود .اما انتظار میرود که قیمت ها افزایش یابد.

شاخص کلاف گرم ،تحویل درب کارخانه  شمال اروپا در سه شنبه 7 ژانویه با  قیمت 439.69 یورو در مقایسه با قیمت 6ژانویه ،تا حد زیادی ثابت ماند.

شاخص براساس معاملات و قیمت ها 435-440 (exw)یورو برای هر تن ،شنیده شده است.

بومی‌سازی ۱۶۵ قطعه در فولاد امیرکبیر کاشان

۱۶۵ قطعه از تجهیزات زنجیره تولید در شرکت فولاد امیرکبیر کاشان بومی‌سازی شده است.

مدیر روابط عمومی شرکت فولاد امیرکبیر کاشان با اشاره به اهمیت و جایگاه جشنواره و نمایشگاه بومی‌سازی که در برج میلاد برگزار می‌گردد، بر حضور پر رنگ شرکت فولاد امیرکبیر کاشان در این رویداد خبر داد.

تکرار حوادث معادن این‌بار در معدن زغال سنگ «دستگران»/ مرگ یک معدنچی بر اثر ریزش تونل

منابع کارگری در طبس در استان خراسان جنوبی، از مرگ یک معدنچی در معدن زغالسنگ سنگ «دستگران» بر اثر حادثه کار خبر دادند. 

یک منبع کارگری با اعلام خبر درگذشت یک کارگر معدن زغال سنگ « دستگران »طبس به خبرنگار ایلنا گفت: بامداد امروز، یکشنبه (۲۲ دی  ماه) حوالی ساعت یک ونیم، یکی از کارگران شاغل در معدن زغال سنگ «دستگران» در طبس حین کار بر اثر ریزش آوار زغال سنگ تونل زیر آوار ماند و به دلیل شدت جراحات وارده جان باخت.

تحریم های اقتصادی جدید با صنایع فلزی ایران چه خواهد کرد؟

سنگ اندازی های وزارت صمت در کنار بانک مرکزی در ایجاد موانع و اتخاذ سیاست های خلق الساعه در ماه های اخیر در رابطه با فعالیت واردکنندگان مواد اولیه صنایع کشور، تاثیر این تحریم ها بر اقتصاد کشور به خصوص صنایع را دوچندان کرده است. این دو دستگاه اقتصادی دولت، به بهانه کنترل بازار ارز، در تشدید بحران های تحریمی از هیچ کوششی دریغ نورزیده اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا از اعمال تحریم 8 شخص و بخش‌هایی از صنایع ایران خبر داد.

طي سال آينده شمش چادرملو جز برندهاي بازارهاي بين المللي

 بسياري از تجاري كه در زمينه صادرات سنگ آهن فعاليت داشتند و مقصد صادراتي آن ها كشور چين بود به توليد محصول نهايي روي آوردند و فعاليت خود را در اين بازار آغاز كردند. 

محمد كيوان آرا، مدير بازرگاني شركت معدني و صنعتي چادرملو

علي رغم برخي انتقادات نسبت به ورود معدني ها به توليد محصول نهايي اما به اعتقاد برخي كارشناسان در صورتي كه معدني ها به سازو كار تجارت محصول نهايي مسلط باشند مي توانند در اين عرصه بسيار موفق تر باشند. اكنون مشاهده مي كنيم كه بسياري از فعلان معدني تمايل به توليد محصول نهايي دارند اما آنچه حائز اهيمت است شناخت اين بازار و تسلط به فرآيند هاي اين حوزه است.

كاهش توليد جهاني آلومينيوم و آلومينا

توليد جهاني آلومينيوم طي نوامبر سال 2019 ميلادي به 5 ميليون و 190هزار تن و توليد آلومينا به 10 ميليون و 920هزارتن رسيد. اين گزارش حكايت از افت توليد دارد. 

به گزارش معدن نامه، به نقل از وب سايت MetalMiner توليد جهاني آلومينيوم از 5 ميليون و 330 هزار تن در نوامبر 2018 ميلادي به 5 ميليون و 190هزار تن در نوامبر 2019 ميلادي كاهش يافت. اين رقم نسبت به توليد اكتبر 2019(5 ميليون و 350هزارتن) نيز افت نشان مي دهد.

پذیرش شمش فولادی یک شرکت در بورس کالای ایران

مدیریت پذیرش و بازاریابی شرکت بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که شمش فولادی یک شرکت در بازار اصلی این بورس مورد پذیرش قرار گرفت.

بر اساس این اطلاعیه ، پذیرش شمش فولادی شرکت آلیاژ شمش یزد پس از بررسی مدارک و مستندات در دویست و چهل و ششمین جلسه کمیته عرضه در تاریخ ۱۷ دی ۹۸ در بازار اصلی بورس کالای ایران مورد تصویب قرار گرفت

بهره برداری از کوره القایی و استندهای نورد فولاد صنعت بناب

کوره القایی و استندهای نورد مجتمع فولاد صنعت بناب به بهره برداری رسید.

تدبیری هوشمندانه در مقابل تحریم فلزات

بالندگی هر کشوری در گرو رشد و حمایت از ایده های نو در آنکشور است، در همین راستا اولویت جشنواره ملی فولاد ونمایشگاه بومی سازی در زنجیره فولاد همواره حمایت از شرکتهای استارت آپی و دانش بنیان ها و تأمین کنندگان مستعدکشور است و سعی  خواهیم کرد تا جایی که امکان دارد زمینهبرای فعالیت هر چه بیشتر آنها و تقویت همکاری شان با شرکتهای تولیدی در زنجیره آهن و فولاد فراهم شود. 

مشکل کمبود مواد اولیه همچنان ادامه دارد / قیمت سنگ آهن وارداتی با سنگ آهن داخلی فاصله بسیار دارد / واردات سنگ آهن نیاز به زیر ساخت های بندری و حمل و نقل دارد

موج اخبار منفی چند روز گذشته باعث ایجاد شرایط پیچیده و مبهم در بسیاری از بازارها از جمله بازار داخلی فولاد و مقاطع شده است. قطعا فضای سیاسی فعلی باعث تحمیل هزینه های سنگین بر پیکره اقتصاد تورم زده کشور می شود. از سوی دیگر ورود موج جدید سرما بیشتر شهرهای کشور را درگیر پدیده سرما و برف و یا سیل و آب گرفتگی کرده که در کاهش سطح تقاضای موثر در بازار بی تاثیر نیست.البته همچنان مشکل اصلی کمبود مواد اولیه است. در حالیکه ظرفیت تولید اسفنجی تا پایان سال به 36 میلیون تن و گندله 53 میلیون تن خواهد رسید بنابراین تا پایان امسال حداقل 10 میلیون تن اسفنجی و 40 میلیون تن گندله کمبود خواهد بود.

دکتر خداداد غریب پور : توجه ویژه ایمیدرو به 2 اصل اکتشاف و زیرساخت های معدنی

رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: این سازمان، توجه ویژه ای به 2 اصل توسعه اکتشاف و زیرساخت های معدنی برای جذب سرمایه گذار دارد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، دکتر خداداد غریب پور در سفر به استان خراسان حنوبی و در نشست با استاندار و مسئولان محلی در شهر بیرجند ضمن بیان این مطلب تصریح کرد: این استان به عنوان چهارمین استان معدنی کشور، از ذخایر مناسبی در حوزه های مختلف نظیر طلا، مس، زغال سنگ، آهک، فروسیلیس، سنگ های تزئینی (40 معدن) و غیره برخوردار است.

کاهش 2،7 درصدی هزینه تولید مس در سه‌ماهه سوم سال 2019

بررسی CRU از مجموع هزینه‌های نقدی قبل از محاسبه درآمد حاصل از محصولات جانبی در عملیات‌های مس در سه‌ماهه سوم سال 2019 حاکی از کاهش 2،7 درصدی آن بوده است.

بزرگ‌ترین افزایش سرمایۀ تاریخ بورس کشور

در مجمع فوق‌العادۀ شرکت فولاد مبارکه اصفهان که روز چهارشنبه 18 دی‌ماه 1398 با حضور سهامداران حقیقی و نمایندگان سهامداران حقوقی شرکت، حسابرس مستقل و بازرس قانونی و نمایندۀ سازمان بورس اوراق بهادار تهران برگزار شد، افزایش سرمایۀ شرکت از 130 هزار میلیارد به 209هزار میلیارد ریال به تصویب رسید.
 

فولاد مبارکه میزبان گردهمایی مدیران عامل شرکت شهرک‌های صنعتی سراسر کشور

مدیــــــران عامـــــل شرکــــت شهرک‌های صنعتی سراسر کشور طی دو روز در محل برگزاری همایش‌های فولاد مبارکه گرد هم آمــــدند و درخصـــوص رفع مشکلات شهرک‌های صنعتی و تولیدکنندگان و همچنین تحقق هرچه بیشتر اهداف سال رونق تولیــــــد در حوزۀ شهـــرک‌های صنعتی کشور تبادل‌نظر کردند.
 

طراحی و تولید ورق موردنیاز جهت تولید رینگ‌های آلومینیوم استایل

در پی کسب موفقیت تولید انواع فولاد های خاص در فولاد مبارکه ازجمله فولادهای API ویژۀ تولید کلاچ‌های خودرو، فولادهای موردنیاز تولید لوله‌های نفت و گازترش و تولید لوله‌های موردنیاز لوله‌های انتقال آب خلیج‌فارس این بار کارکنان فولاد مبارکه موفق به طراحی و تولید ورق موردنیاز جهت تولید رینگ‌های آلومینیوم استایل شدند.

واحد سنگ شکن خردایش معدن هیرد افتتاح شد / کارخانه طلای هیرد مهر ۹۹ راه اندازی می شود

واحد خردایش معدن طلای هیرِد با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو افتتاح شد. کارخانه این معدن طبق پیش بینی ها، مهر سال آینده به بهره برداری می رسد. 

ظرفیت های روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه در اختیار تمام شرکت های گروه است

ایرج ترابی، مدیر روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه، در جمع مدیران روابط عمومی شرکت‌های گروه فولاد مبارکه با اشاره به ظرفیت‌های روابط عمومی شرکت، اشتراک‌گذاری ظرفیت‌های موجود را میان روابط عمومی‌های گروه امکان‌پذیر خواند.
 

ایجاد و توسعه زیرساختهای صادرات غیرنفتی، مقدم بر مشوق های صادراتی

شیوا نیک وظیفه

دبیرسندیکای تولیدکنندگان لوله وپروفیل فولادی درگفتگویی با خبرنگار معدن نامه گفت: صادرات غیرنفتی با رویکرد پرهیز از خام فروشی، می بایست مهمترین استراتژی کشور در فضای کنونی تحریم های بین المللی باشد. اهمیت این نوع از صادرات دیگر برهیچ کس پوشیده نیست زیرا با ارزش افزوده بالایی صورت گرفته و بیشترین درآمد ارزی را نصیب کشور می کند. این یک نکته بسیار مهم است که متاسفانه در اتخاذ سیاستهای صادراتی از سوی متولیان، دچار فراموشی و غفلت شده است. بنابراین تنها مفردرآمدزایی ارزی کشور، صادرات محصولات نهایی درانتهای زنجیرههای صنعتی، همچون صنایع فولاد، پتروشیمی، نفت و ... می باشد.

جشنواره ملی فولاد، جشن دستاوردهای پنج دهه فولاد ایران است

سال گذشته جمع تولیدکنندگان آهن و فولاد ایران به این نتیجه رسیدند که کاری متفاوت تر از نمایشگاه ها و همایش هایی که هر ساله برگزار می شوند، انجام دهند. جشنواره ملی فولاد، جشن دستاوردهای پنج دهه تلاش صنعتگران فولادی و صنایع مرتبط و بالیدن به چیزی است که به آن رسیده ایم. جشنواره ملی فولاد این فرصت را ایجاد کرد تا از پیشکسوت های این حوزه که نقش زیادی در شکوفایی این صنعت داشته اند تقدیر شود. در صحبت از سرمایه ملی اولین چیزی که اهمیت دارد، سرمایه انسانی است. تقدیر و تشکر از پیشکسوتان عرصه فولاد کشور، نشان دهنده اهمیت این سرمایه انسانی ملی برای صنعت فولاد ایران است.

دلایل افزایش قیمت شمش محدودیت عرضه آهن اسفنجی و افزایش قیمت ارز بود / کمبود مواد اولیه بزرگترین چالش صنعت فولاد ایران در سال جاری و سالهای آتی است

هفته جاری بازخورد بازار بورس با اخبار سیاسی جدید و بازار فولاد با بحث تحریم ها قابل توجه خواهد بود وابستگی این دو بازار زیاد است سهم قابل توجه معاملات روی سهام فلزی و معدنی است به طوریکه از شاخص بازار بورس می توان به عنوان یک قرینه در بازار فولاد بهره برد. در حال حاضر کمبود خوراک بزرگترین چالش صنعت فولاد ایران در سال جاری و سالهای آتی است. این موضوع بدلیل صدور مجوزات دستوری طرحهای توسعه جدید خارج از طرح جامع فولاد است که باعث خواهد شد بخشی از منابع مالی کشور که از طریق صندوق توسعه ملی در این طرحها هزینه شده، بلا استفاده بماند.

کاهش تولید فلزسرخ در شیلی؛ اعتراضات افت تولید را رقم زد

شرکت  مس شیلی از کاهش تولید فلز سرخ در شرکت کودلکو و معدن اسکوندیدا طی نوامبر 2019 میلادی خبر داد. اعتراضات در این کشور سبب افت تولید شده است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از خبرگزاری رویترز اعتراضات اخیر در کشور شیلی منجر به افت تولید فلز سرخ طی نوامبر 2019 میلادی شد. شرکت ملی  مس شیلی (کوچیلکو) میزان تولید  مس کودلکو Codelco(بزرگترین تولیدکننده  مس جهان) را در نوامبر 2019 میلادی 155هزار و 200 تن اعلام کرد که حاکی از افت 11 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

بیش از ۷۰ درصد ازقطعات بخش فولادسازی، بومی سازی شده است

ذوب آهن اصفهان به عنوان مادر صنعت فولاد کشور ، در شرایط تحریم نیز پیشتازی خود را در بومی سازی حفظ کرده است. یکی از بخش های ذوب آهن که با همت تلاشگران خود در این راستا کارنامه درخشانی دارد ، بخش فولاد سازی است.

اعلام تحریم‌های جدید موضوع جدیدی نیست

‎مهندس ارزانی مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان در پی اعمال تحریمهای جدید آمریکا و قرار گرفتن شرکت فولاد هرمزگان در لیست شرکتهای مشمول تحریم اعلام نمود:اعلام تحریم‌های جدید موضوع جدیدی نیست و تحریم‌های اخیر چیزی اضافه بر آنچه تاکنون بوده است، ندارد. 

‎فولاد هرمزگان از سال‌ها قبل همچون سایر بخش‌های اقتصادی کشور با تحريم روبه‌رو‌ بوده است. تحریم‌های اخیرآمریکا بیش از آنکه بر اقتصاد ایران اثرگذار باشد، اقدامی نمایشی از طرف این کشور است.

‎در شرکت فولاد هرمزگان این تحریم ها خللی در جریان فعالیت‌های تولیدی، مالی و بازرگانی و صادرات شرکت ایجاد نخواهد کرد. 

فولادی‌ها در برابر تحریم آب‌دیده می‌شوند

تحریم‌های جدید آمریکا این بار صادرات فلزات ایران را نشانه گرفته است، اما تغییر استراتژی از خام‌فروشی به صادرات محصولات فلزی، راهکاری است که سهم صادراتی این بخش را در برابر آسیب‌های احتمالی تحریم، بیمه می‌کند.

نام دو شرکت فولادی خوزستان در فهرست تحریم های تکراری ترامپ! /ثبت رکورد صادرات توسط فولاد اکسین در شرایط تحریم

در سالهای گذشته وقتی آمریکا شرکتهای نفتی را تحریم کرد نمیدانست فرصتی برای شرکتهای تامین کننده ایرانی در حوزه نفت و گاز بوجود آورده است.

پس از اعمال تحریم های ترامپ بر علیه شرکتهای نفتی ایران ، بسیاری از شرکتهای تامین کننده ایرانی در حوزه نفت و گاز به خودکفایی رسیدند و توانستند تامین کننده کالا و خدماتی باشند که قبلا از خارج کشور وارد میشد.

رکورد تولید آند، در آذرماه شکسته شد

دکتر «اردشیر سعدمحمدی» مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: کارخانه ذوب مجتمع مس سرچشمه در آذرماه 98 با رشد 15درصدی نسبت به برنامه، موفق به تولید 22هزار و 5 تن آند مس شد که در تاریخ شرکت مس بی‌سابقه بوده است.

مدیرعامل شرکت مس با اعلام این خبر و با بیان این‌که رکورد قبلی تولید آند در شرکت مس مربوط به فروردین‌ماه امسال با 21هزار تن بود، گفت: با این میزان تولید، مجموع آند تولیدی شرکت مس در نه‌ماهه نخست امسال به 225هزار و 807 تن رسید که نسبت به برنامه، رشد 7درصدی داشته است.

ذوب آهن محصولات با ارزش افزوده بالا را جایگزین تولیدات قبلی می کند

معاون بهره برداری شرکت ذوب آهن اصفهان گفت: رکود موجود در بازار داخلی در ذوب آهن تاثیری ندارد، چراکه از سه سال پیش شرکت به صورت تدریجی به میزان صادراتش افزوده و هم اکنون توانسته کاهش تقاضای داخلی را از طریق صادرات جبران کند، از این رو پیش بینی می شود تا پایان سال یک میلیون و صد هزار تن صادرات محصولات فولادی داشته باشیم. 

تولید گندله سازان از مرز 31 میلیون تن گذشت/ فولاد خراسان دوباره رکورد را شکست

بررسی عملکرد شرکت بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی کشور حاکی از تولید 31 میلیون و 210 هزار و 338 تن گندله از ابتدای امسال تا پایان آذر ماه است. آماری که در همسنجی با پارسال کاهش یک درصدی نشان می دهد.

تحریمهای خارجی مانع نیست ما درگیر تحریم های داخلی هستیم / ما خواهان حمایت بیشتر دولت هستیم / نیاز امروز واحدهای تولیدی، بیش از هرچیز، مقررات‌زدایی و سهولت کسب‌و‌کار و تجارت است

شیوا نیک وظیفه

سال گذشته تابش معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه ای عنوان کرد "اعمال مشوق های صادراتی یکی از خواسته های تجار و صادرکنندگان است و دولت در بودجه 98 مشوق های صادراتی قابل توجهی را لحاظ کرده است ." که البته اقدامات چشمگیری دیده نشد این در شرایطی است که فعالان این حوزه از خیر منفعت های مشوق صادراتی گذشته اند و تنها خواستار کاهش ممنوعیت ها و موانع بر سر راهشان هستند که با بخش نامه های خلق الساعه و بدون مشورت از جانب وزارت صمت قوت گرفته است. در این خصوص گفتگویی با دکتر بهرام شکوری، رییس کمیسیون معدن ‌و صنایع معدنی اتاق ایران داشتیم.

افزایش سرمایه شرکت فولاد هرمزگان با ۶۶.8 درصد رشد به ۲۵هزار میلیارد تومان رسید / فولاد هرمزگان طبق برنامه ها از ۵۲۰۰ میلیارد تومان درآمد عبور خواهد کرد

شیوا نیک وظیفه

۱۵ دی ماه سال ۹۸ مجمع عمومی فوق‌العاده و مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده صاحبان سهام شرکت فولاد هرمزگان جنوب برگزار شد. این مجمع با حضور مدیرعامل این شرکت و اعضا هیئت رئیسه برگزار شد. مهدی تولاییان ناظر اول از شرکت فنی مهندسی فولاد مبارکه و شعبانی نماینده فلز تدارک و سیدحسین معصومی دبیر مجمع هیات رئیسه این مجمع بودند.

افزایش سرمایه شرکت فولاد هرمزگان با 66.8 درصد رشد به ۲۵هزار میلیارد تومان رسید

برای عرضه حداکثری فولاد سازان در بورس کالا موجبات تعادل قیمت فراهم شود / علت اصلی افزایش قیمت مقاطع فولادی در بازار افزایش قیمت مواد اولیه و افزایش پایه قیمت محصولات در بورس است

رفتار غالب امروز بازار مبتنی بر هیجان و استرس است افزایش های بی منطق و هیجانی قیمتی که از صبح آغاز شده است در راستای همین امر بود، بهترین استراتژی در این شرایط صبر توام با تحلیل و رصد بازار است. بهتر است تولیدکنندگان با توجه به شرایط ویژه کشور از افزایش های هیجانی پرهیز کرده و مصالح کلی کشور را بر سود شخصی مقدم بدارند. از طرفی مصرف کنندگان تا روشن شدن سطوح واقعی قیمت از خریدهای هیجانی اجتناب کنند. در کنار این موضوع هیجانات قیمت ارز نیز کنترل شده و محدود است و افزایش قیمت مسکوکات به علت افزایش انس جهانی است.

دستورالعمل های خلق الساعه به صادرات و پایداری بازارهای صادراتی صدمه زده است / شرکتهای مدیریت صادرات با تیم های مسلط به تجارت بین الملل ایجاد شود

شیوا نیک وظیفه

یکی از شاخص های موفقیت و پیشرفت کشورها توان صادرات محصولات، کالاها و خدمات آنها به بازارهای جهانی و منطقه ای است. توسعه صادرات کالا و خدمات اصلی‌ترین و حیاتی‌ترین اولویت کشور و مهم‌ترین وظیفه امروز همه بنگاه‌ها و مدیران است تا ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی به کشور فراهم شود.

فعال سازی 99 معدن کوچک مقیاس/ارائه 345 راهکار کلینیکی برای معادن

رییس هیات عامل ایمیدرو از احیا و فعال سازی 99 معدن تا 13 دی ماه 98 خبر داد. وی در عین حال تاکید کرد که 345 راهکار کلینیکی برای احیای این معادن ارایه شده است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، خداداد غریب پور، رییس هیات عامل ایمیدرو، گفت: در راستای طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس تا 13 دی ماه امسال، 99 معدن احیا و فعال شد. علاوه بر این، کارگروه طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس تاکنون آمار 31 استان را دریافت کرده و 1160 معدن را مورد پایش استانی قرارگرفته است.

ارائه 345 راهکار کلینیکی

منفعت‌طلبی دولت به بهانه توسعه

کاهش سهم سازمان‌های معدنی از حقوق دولتی مهم‌ترین ایراد وارده به لایحه بودجه سال آتی در این حوزه است. در حالی که براساس قانون باید تمامی درآمد حاصل از حقوق دولتی به این بخش بازگردد اما در لایحه بودجه سال آتی تنها ۴۶ درصد این درآمد برای هزینه‌کرد در بخش معدن اختصاص داده شده است.

تقدیر از واحدهای برتر ممیزی عملکرد HSEE 97

در سومین همایش ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE)، از واحدهای برتر ممیزی عملکرد این حوزه تقدیر شد. 

 براساس عملکرد ممیزی HSE سال 97 شرکت های تابعه ایمیدرو، 26 بخش و 240 مولفه در این حوزه بررسی شد.

واحدهای دارای «سطح عملکرد خوب» شامل مجتمع فولاد سپید دشت، مجتمع فولاد میانه و مجتمع طلای موته و واحدهای دارای «بیشترین رشد عملکرد HSEنسبت به سال قبل» مشتمل بر شرکت سنگ آهن گهر زمین (بهره بردار معدن شماره سه گل گهر سیرجان) و مجتمع سرب و روی انگوران بود.

رشد ۱۱ درصدی فروش کنسانتره نفلین سینیت کلیبر

مدیر مجتمع نفلین سینیت کلیبر اعلام کرد: میزان فروش کنسانتره این مجتمع طی 9 ماهه امسال، ۱۱ درصد فروش داشت. 

علیرضا خوش مقام با بیان این مطلب گفت: مجتمع نفلین سینیت کلیبر از ابتدای فروردین تا پایان آذر، 5600 تن کنسانتره نفلین سینیت درجه یک به فروش رساند. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، حدود 5 هزار تن بود.

وی افزود: درصدد هستیم برنامه تدوین شده برای تولید و فروش را تا پایان سال جاری عملی کنیم.

حرکت زیبای فولاد اکسین در بالابردن کیفیت مراکز آموزشی روستاهای اطراف بسیار مهم است

در راستای عمل به مسئولیتهای اجتماعی شرکت فولاد اکسین خوزستان، مراسم اهداء دهها قلم کولر، میز و نیمکت، و آبسردکن به مدارس محروم روستاهای اطراف شرکت در شهرستان کارون انجام شد.

مراسم اهداء دهها قلم کولر، میز و نیمکت و آبسردکن به مدارس محروم روستاهای اطراف شرکت در شهرستان کارون در راستای عمل به مسئولیتهای اجتماعی شرکت فولاد اکسین باحضور امین ابراهیمی مدیرعامل فولاد اکسین، محمود یارعلی زاده نائب رئیس هیئت مدیره، کوروش مودت مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان و کاظم باقلائی مدیر آموزش و پرورش شهرستان کارون در فولاد اکسین برگزار شد.

میلگرد و ورق در اسامی ۵کالای اولویت‌دار نظارتی اعلام شدند

۵ کالای لاستیک سنگین، میلگرد و ورق، حبوبات، شکر و خدمات حمل و نقل بار به عنوان کالا و خدمات اولویت دار نظارتی در هفته منتهی به بیستم دی ماه معرفی شدند.

تعیین کالاهای اولویت دار به صورت مستمر، در هر هفته از سوی کارگروه تنظیم بازار صورت می گیرد که بر همین اساس 5 کالای لاستیک سنگین، میلگرد و ورق، حبوبات، شکر و خدمات حمل و نقل بار به عنوان کالا و خدمات اولویت دار در هفته منتهی به بیستم دی ماه  معرفی نمود.

افزایش 5 میلیون ساعت فعالیت در بخش معدن و صنایع معدنی/ تشکیل شورای ایمنی معادن برای نخستین بار در ایمیدرو

رئیس هیات عامل ایمیدرو از افزایش 5 میلیون ساعت فعالیت در بخش معدن و صنایع معدنی در شرایط کنونی اقتصادی کشور خبر داد. وی تاکید کرد: چنین امری در راستای رونق تولید و کاهش اثرات تحریم، با استراتژی های این سازمان طراحی و عملیاتی شده است. 

امضای تفاهم نامه همکاری در ارتقای ایمنی کار در معادن و صنایع معدنی کشور

تفاهم نامه همکاری بین ایمیدر و وزارت کار با عنوان "ارتقای ایمنی کار در معادن و صنایع معدنی کشور" به امضا رسید. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو،  تفاهم نامههمکاری ارتقای ایمنی کار در معادن و صنایع معدنی کشور پیش از ظهر امروز بین خداداد غریب پور رییس هیات عامل ایمیدرو و حاتم شاکرمی معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به امضا رسید.

دولت تغییرات پی در پی مقررات ارزی، تجاری و‌ ایجاد ممنوعیت صادراتی را از دایره فعالیت خود حذف کند

سال گذشته شاهد بودیم به‌دلیل تاخیر در تایید بسته حمایتی صادراتی و در ادامه در روند تزریق منابع، بخشی از آن به خزانه عودت داده شد دلیل آن هم کاملا مشخص بود چراکه روزهای پایانی سال بود و عملا مشوق‌ها اثر نداشت. قطعا باید گام‌های اصلاح ساختار، در راستای توسعه فعالیت‌های حوزه صادرات انجام شود تا شرکت‌های زنجیره تامین و فضای صادرات تقویت شود. به این‌موضوع آگاه هستیم که این کار به زمان زیادی نیاز دارد و باید با برنامه‌ریزی دقیق پیش رود اما شروع برنامه جدی در این حوزه خود نویدبخش تحولات و پیشرفت است.

افزایش قیمت میلگرد ناشی از بالا رفتن قیمت شمش/ حمایت از افزایش قیمت فولادسازان در بازار داخل

میانگین قیمت میلگرد تا اواسط هفته تغییرات چندانی نداشت اما روز چهارشنبه به علت افزایش قیمت شمش در بورس افزایش یافت این در حالی است که افزایش قیمت ناشی از بالا رفتن قیمت شمش است و از طرف دیگر امیدواری نسبت به بالا رفتن قیمت ها پس از تعطیلات ژانویه و باز شدن بازارهای جهانی وجود دارد. به نظر می رود قیمت میلگرد باید افزایش یابد ولی این امر به معنای بهبود بازار نیست چرا که افزایش قیمت ناشی از بالا رفتن قیمت شمش می باشد .

بازدید مهندس امین ابراهیمی از واحدهای مختلف تولیدی شرکت فولاد اکسین خوزستان

مهندس ابراهیمی در حاشیه این بازدید بیان کرد: توجه ویژه به امر تولید و ایجاد شیب دستمزد به سمت خط تولید از اهداف اولیه من در زمان ورود به فولاد اکسین بوده و هست و در ادامه به سمت امتیازات بیشتر خواهیم رفت.

سومین همایش ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی ایمیدرو؛ فردا

سومین همایش ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی (HSEE) ایمیدرو روز سه شنبه (فردا) با حضور غریب پور رئیس هیات عامل ایمیدرو، امیر خرمی شاد معاون توسعه و توانمندسازی این سازمان، مدیران شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی و نیز مدیران و کارشناسان HSEE واحدهای تابعه ایمیدرو برگزار می شود. 

از زیرمجموعه‌های خود حمایت می‌کنیم/ قیمت سهام فولاد پایین‌تر از سایر بخش‌های بازار است

با توجه به در پیش بودن افزایش سرمایه ۶۱ درصدی فولاد مبارکه در چهارشنبه هفته جاری یعنی ۱۸ دیماه ؛ فروش سهام از سمت سهامداران فعلی معقول به نظر نرسیده و در شرایط حال حاضر بازار محصولات فولادی چه در سطح داخلی و چه در سطح جهانی پیش بینی های مثبت وجود داشته که این مهم حاکی از پایین بودن قیمت سهم فولاد به نسبت سایر بخش‌های بازار سرمایه است.
 با توجه به تجارب افزایش سرمایه‌های قبلی از جمله افزایش سرمایه ۷۳ درصدی پارسال، به جرات می توان اظهار داشت سهامدارانی که در افزایش سرمایه مذکور شرکت نمودند از آن تاریخ تاکنون بازده بیش از ۱۰۰ درصد کسب نموده اند.

ارتباط و تعامل دانشگاه و صنعت باید به شکل عملی و دوسویه برقرار شود

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی مهندس منصور یزدی زاده ايجاد ارتباط مستقيم و اثربخش بين واحدهاي صنعتي و دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان را به منظور اتخاذ سياست صنعتي صحيح در جهت رسيدن به استقلال و خودكفايي صنعتي ضروری دانست و تصریح کرد: زمینه‌های بسیار خوبی برای کار مشترک بین شرکت سهامی ذوب آهن و دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد و با توجه به شناخت دقیق و مثبتی که از جناب دکتر داودی ریاست جدید دانشگاه آزاد لنجان داریم اعتماد ما به این واحد دوچندان شده و این تعامل بهتر از قبل برقرار خواهد شد.

بکارگیری ظرفیت های گسترده سیستم بانکی در تامین نیاز مالی صنایع لازم و ضروری است/ حجم تعاملات مالی بانک اقتصاد نوین و شرکت فولاد مبارکه باید گسترش یابد

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه ، مدیرعامل بانک اقتصاد نویــــن به همــــراه جمعــــی از معاونین و اعضا هیئت مدیره این بانک در دیدار با معاون اقتصادی و مالی شرکت فولاد مبارکه از آمادگی این بانک برای ارایه خدمات بیشتر به فولاد مبارکه خبر داد.

علیرضا بلگوری با بیان این که بانک اقتصاد نوین طیف کاملی از محصولات و خدمات مالی و بانکی را با استفاده از ظرفیت‌های خود و شرکت‌های گروه به مشتریان را ارائه می‌کند، تاکید کرد: به عنوان شریک استراتژیک شرکت فولاد مبارکه، راه‌حل‌های مالی و بانکی را در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه خواهیم کرد.

رکوردشکنی فولاد مبارکه در تحویل محصول به تولیدکنندگان لوله و پروفیل کشور

تحویل محصولات فولاد مبارکه به تولیدکنندگان لوله و پروفیل از سال۱۳۹۴ تا پایان سال ۱۳۹۷ با ۱۲۰ درصد رشد از ۷۷۶ هزار تن به یک میلیون و ۷۰۹ هزار تن رسید.

شاخص هايي كه طرح انتقال آب از خليج فارس را "اَبَر پروژه" مي كند

منطقه معدني و صنعتي گل گهر تا پايان سال جاري، شاهد راه اندازي بيش از 103.6هزار ميليارد ريال پروژه خواهد بود. در اين ميان بزرگ ترين و شاخص ترين طرح سال جاري، راه اندازي قطعه نخست خط انتقال آب خليج فارس توسط شركت معدني و صنعتي گل گهر است.

آغاز برنامه ریزی اجرایی فعال سازی معادن سلستین و گچ استان کهگیلویه و بویراحمد

برنامه های اجرایی فعال سازی  معادن سلستین و گچ استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور دبیر شورای هماهنگی و احیای معادن کوچک و مسوولان این استان بررسی شد. 

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، در جلسه ای که در محل استانداری استان کهگیلویه و بویر احمد با حضور مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس برگزار شد، پس از ارایه نقطه نظرات معدنداران، برنامه های اجرایی فعال سازی و توسعه  معادن سلستین و گچ استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

آینده مثبت دهمین تولیدکننده فولاد جهان با وجود تحریم‌ها / بررسی تحولات شرکت‌های فولادی در سایه تحریم‌ها

صنعت فولاد با توجه به نقش کلیدی که در حمل و نقل، ساختمان، ماشین آلات و سایر صنایع وابسته دارد در رشد و توسعه صنعتی نقش بسزایی ایفا می‌کند.

تازه‌ترین آمار منتشر شده از سوی انجمن جهانی فولاد تا پایان ۱۱ ماهه ۲۰۱۹ خبر از رشد تولید ۵.۳ درصدی فولاد ایران نسبت به دوره مشابه سال گذشته داده است، در حالی که رشد متوسط فولاد در همین بازه زمانی در کشورهای جهان ۲.۷ درصد ثبت شده است. بر این اساس جایگاه فولاد ایران به عنوان دهمین تولیدکننده بزرگ جهان به قوت خود باقی است.

دلایل افزایش 15 درصدی این روزهای آهن‌آلات در بازار

موضوعی که در این روزها بازار آهن با آن مواجه است، افزایش قیمت آهن آلات در برخی از مبادی می‌باشد. طبق بررسی‌های صورت گرفته عدم تأمین مواد اولیه از سوی تولیدکنندگان ورق های فولادی بازار را تا حدودی تحت تأثیر قرار داد و موجبات گرانی پروفیل را نیز فراهم آورد.

رصدها از بازار آهن حاکی از افزایش 15 درصدی قیمت انواع اقلام این بازار دارد و با وجود رکود در بازار مسکن، قیمت آهن و میلگرد بدون هیچ منطقی افزایش پیدا کرده است.

ضرورت ادامه حمایت از ریل سازی ذوب‌آهن اصفهان

معاون سابق وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از اقداماتی که در سال‌های اخیر در صنعت فولاد رخ داد و نقش مهمی در توسعه کشور دارد تولید ریل توسط شرکت ذوب‌آهن بود که برای ارتقای این بخش باید حمایت های دولتی بیشتری انجام شود.

کمبود مواد اولیه چالش مهم طرح‌های فولاد است

مدیر عامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان خواف کمبود سنگ آهن و مواد اولیه را دغدغه و چالش مهم در اجرای طرح‌های فولادی در این منطقه ذکر کرد.

علی امرایی افزود: کمبود مواد اولیه و کنسانتره موجب کاهش توان تولید روزانه واحدهای گندله سازی از  ۱۶ هزار به ۱۲ هزار تن شده است و این واحدها در عمل با ۷۰ درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند.

اقدامات ایمیدرو در دوره دکتر غریب پور برای این منطقه بی نظیر بوده است

فریدون همتی روز چهارشنبه در جلسه ای در محل استانداری هرمزگان با حضور مسئولان استان هرمزگان و رئیس هیات عامل ایمیدرو، مدیرمنطقه ویژه خلیج فارس و تعدادی از مدیران گفت: اقدامات این سازمان به سبب تلاش در جهت افزایش رفاه مردم بندرعباس، استفاده از نیروهای بومی در منطقه پارسیان و توسعه این منطقه، با تلاش ها و همکاری "بی نظیر" دکتر غریب پور انجام شده است. 

عملیات احداث اسکله 5 پارسیان رو به اتمام است؛ افتتاح در بهمن/ پروژه آب شیرین کن لامرد در مرحله نصب تجهیزات

قائم مقام ایمیدرو و عضو هیات عامل ایمیدرو از اتمام عملیات احداث اسکله 5 منطقه ویژه اقتصادی پارسیان طی بهمن ماه امسال خبر داد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، عباس نعیمی در جلسه بررسی طرح های مناطق ویژه اقتصادی پارسیان، لامرد و کاشان، افزود: اسکله 5 پارسیان با ظرفیت تخلیه و بارگیری 3.8 میلیون تن با پیشرفت فیزیکی حدود 97 درصد، بهمن ماه امسال آماده افتتاح است.

تراز تجاری مثبت شد

جدیدترین آمار ارائه شده از سوی رییس سازمان توسعه تجارت نشان می‌دهد که پس از چند ماه پیشی گرفتن آمار واردات از صادرات، سرانجام در پایان آذر، تراز تجاری ایران مثبت شده است.

با وجود تاثیراتی که تحریم‌های غیرقانونی آمریکا بر ضد اقتصاد و مردم ایران بر میزان تجارت خارجی کشور گذاشته، همچنان صادرات غیر نفتی ایران توانسته به عملکرد خود در بازارهای بین‌المللی ادامه دهد.

اصفهان (ذوب آهن)ریل ما را تامین می ‌کند

حجت الاسلام و المسلمین دکتر روحانی رئیس جمهور در آیین بهره برداری از قطار برقی گلشهر به هشتگرد گفت : آینده بسیار خوب است. آنچه برای من مهم است این است که هر یک از این پروژه ها افتتاح می شود یک ضربه بر دشمن و چراغ امیدی برای ملت ماست.دیگر نیاز نیست آلمان برای ما پل ورسک و راه‌آهن بسازد، ما خودمان راه‌آهن درست می‌کنیم خودمان ریل درست می‌کنیم، دولت یازدهم و دوازدهم ما را در ریل خودکفا کرد، امروز اصفهان (ذوب آهن) ریل ما را تامین می ‌کند لازم نیست انگلیسی ریل را به ما بدهد.

 

تقاضای 1.8 میلیارد تنی فولاد در سال 2020 میلادی / کاهش سرعت مصرف فولاد در چین،‌ رشد در نوظهورها

انجمن جهانی  فولاد پیش بینی کرد: تقاضای جهانی فولاد در سال 2020 میلادی با رشد جزئی به یک میلیارد و 800 میلیون تن افزایش می یابد در این میان چین،‌ رشدی کمتر از سایر نقاط دنیا خواهد داشت. 

طرح ممنوعیت فروش ورق خارج از بورس‌کالا

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تدوین طرحی پیشنهادی درخصوص ممنوعیت عرضه ورق در خارج از بورس به وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد.سیف‌الله امیری تصریح کرد: این طرح در مرحله کارشناسی قرار دارد اما قصد داریم از صفر تا صد محصول ورق را نیز مانند محصولات پتروشیمی در بورس‌کالا عرضه کنیم.وی اظهار کرد: گرچه این طرح مشکلات خود را دارد و هنوز در مرحله کارشناسی است و در نظر داریم صنایع پایین‌دستی نظیر خودروسازان و تولید‌کنندگان لوله و پروفیل را از این قاعده مستثنی کنیم.وی افزود: درحال‌حاضر میزان تولید، مصرف و ‌صادرات ورق مشخص است و مقداری که در بورس‌کالا عرضه می‌شود نیز قابل شناسایی ا