مارس 2020

چند پیشنهاد برای تحقق جهش تولید

یک کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه تاثیرات جهش تولید باید در زندگی و رفاه مردم قابل لمس باشد، اقداماتی همچون افزایش نقش بخش خصوصی در اقتصاد، گسترش صادرات، اهمیت دادن به بازارهای خارجی، تزریق و جذب سرمایه‌ و سرمایه‌گذاری، پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان و فعالان بخش خصوصی و بهبود تعاملات بین‌المللی را برای تحقق جهش تولید پیشنهاد داد. 

مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۹ را به نام سال «جهش تولید» نامگذاری و تاکید کردند باید با کار ۱۰ برابری تولید به جایی برسد که در زندگی مردم اثر بگذارد.

برنامه تاسیس صندوق طلا و عرضه عمومی اوراق / فاز نخست تولید الکترود گرافیتی؛ در مرحله راه اندازی

قائم مقام و عضو هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: فرایند  تولید الکترود گرافیتی در داخل کشور کامل می شود. عباس نعیمی همچنین خبر داد که ایمیدرو برنامه انتشار اوراق بهادار به پشتوانه  طلادارد.
عباس نعیمی با اشاره به فرآیند  تولید الکترود گرافیتی گفت: از نظر فنی، اگر فولاد را 100 واحد در نظر بگیریم،  الکترودگرافیتی 4 واحد از آن را تشکیل می دهد که تاکنون برای تامین این چهار واحد تاثیرگذار، به خارج کشور وابسته بوده ایم اما اکنون، درصدد  تولید داخل این میزان هستیم.

سرمایه‌گذاری 4000 میلیارد ریالی در توسعه مس سونگون در سال 1398

مهندس «رضا شریفی» مدیر مجتمع مس سونگون گفت: در سال گذشته با حمایت دکتر سعدمحمدی و همراهی و تلاش شبانه‌روزی پرسنل موفق شدیم برنامه‌های تولیدی مجتمع را بیش از برنامه پیش‌بینی شده محقق کنیم و طرح‌های توسعه مجتمع را با سرعت بیشتری به پیش ببریم.

فشار را از SME ها برداریم 

شیوا نیک وظیفه

اکتشاف، سرمایه‌گذاری پر ریسک

سجاد غرقی نایب‌رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در خصوص نقش بخش خصوصی در حوزه اکتشاف به معدن نامه گفت: به لحاظ جایگاه ساختاری و همچنین وظایفی که از سوی دولت به ارگان‌های تخصصی تکلیف شده سازمان زمین‌شناسی تنها متولی حوزه اکتشاف به‌ویژه در اکتشافات پایه است؛ بنابراین درصورتی‌که قرار است ساختار و کارکرد این سازمان تغییر کند و یا به ارگان و مجموعه دیگری سپرده شود باید به‌طور جداگانه در مورد آن تعیین تکلیف شده و وظایف سازمان جایگزین نیز مشخص شود.

اهم مجموعه اقدامات واحد HSEE شرکت سنگ آهن گهرزمین در راستای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از زبان مدیریت این واحد

همزمان با اطلاع وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی کشور مبنی بر شیوع ویروس COVID19 در کشور،شرکت سنگ آهن گهر زمین نیز با حساسیت و جدیت تمام و با استفاده از پروتکل های مورد تایید مرکز بهداشت شهرستان، اقدامات موثری در راستای جلوگیری از شیوع این بیماری در سطح مجتمع و شهرستان انجام داده است

در همین راستا مهندس گلسرخی مدیر HSEE شرکت گهرزمین، اهم مجموعه اقدامات را اینگونه اعلام نمود:

1-برگزاری منظم جلسات کمیته بحران مقابله با کرونا در سطح مجتمع با حضور کلیه مدیران ارشد مجتمع و اتخاذ تصمیمات مقتضی. 

2-نوبت بندی حضور پرسنل روز کار در سطح مجتمع به منظور کاهش تجمع کارکنان. 

صنعت مس شهربابک سبز شد

مهندس حسن مهدوی‌پور مدیر مجتمع مس شهربابک گفت: با اجرای طرح توسعه ذوب و کارخانه اسیدسولفوریک خاتون‌آباد در سال گذشته صنعت مس شهربابک سبز شد.

مهندس حسن مهدوی‌پور مدیر مجتمع مس شهربابک درباره مهم‌ترین اقدامات انجام‌شده مجتمع مس شهربابک در سال گذشته گفت: ادامه طرح‌های توسعه معدن میدوک برای دستیابی به پیت کامل ماده معدنی بر اساس آخرین نتایج اکتشافی انجام‌شده، انجام طرح توسعه ذوب خاتون‌آباد و تغییر تکنولوژی مشعل‌های ونتوری به مشعل‌های جت در کوره فلش دو اقدام مهم مجتمع مس شهربابک در سال 1398 بود.

تولید 2.7 میلیون تن نیکل در سال 2019 میلادی؛ اندونزی در جایگاه نخست

تولید جهانی  نیکل در سال 2019 میلادی 2 میلیون و 700 هزار تن به ثبت رسید و اندونزی در رتبه یک تولیدکنندگان این ماده معدنی قرار گرفت. 

به گزارش معدن نامه از ایمیدرو، به نقل از وب سایت سازمان مطالعات زمین شناسی آمریکا USGS میزان تولید جهانی  نیکل با رشد 300هزار تنی از 2 میلیون و 400 هزار تن در سال 2018 میلادی به 2 میلیون 700 هزار تن در سال گذشته میلادی افزایش یافت. طی این مدت، اندونزی میزان تولید این ماده معدنی را از 606 هزار تن در سال 2018 میلادی به 800 هزار تن در سال 2019 افزایش داد و توانست همچنان در صدر تولیدکنندگان جهان قرار گیرد.

رکوردهای ذوب آهن اصفهان در تولید ، فروش و صادرات درسال 1398

ذوب آهن اصفهان با همت تلاشگران خود در سال 1398 موفق به ثبت رکوردهایی در تولید ، فروش و صادرات گردید و این موفقیت ها با وجود مشکلات عدیده سال گذشته از جمله کمبود شدید مواد اولیه و نقدینگی و شیوع بیماری کرونا حاصل شد.

منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با بیان این خبر ، گفت : با وجود آنکه در سال گذشته با مشکلات بسیاری مواجه بودیم در بخش تولید با 5 درصد افزایش نسبت به سال 1397 به عدد 2 میلیون و 526 هزار تن تولید چدن رسیدیم که منجر به ثبت رکورد جدیدی در تولید سالانه این شرکت با دوکوره بلند شد و در تاریخ ذوب آهن نیز دومین رکورد تولید سالانه محسوب می شود .

حمایت طرح احیای معادن کوچک مقیاس از استارت آپ های معدنی

در سال ۹۹ طرح احیا،فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس از استارت آپ های معدنی در قالب معرفی جهت سرمایه گذاری و تامین مالی، معرفی به سازمان ها،مشاوره و مربی گری کسب و کار و نیز معرفی جهت تخصیص فضای کاری حمایت می کند.
بر اساس این گزارش زمینه های جدید شکل گیری استارت آپ های معدنی شامل جامعه شناسی معادن،پلت فرم های آنلاین، مدیریت معادن،فناوری های تکنیکال و ایمنی، بهداشت و محیط زیست خواهد بود.

پیشرفت 30 درصدی پروژه بازسازي و بهینه سازی ديگ بخار شماره 4 نيروگاه مركزي

ديگ های بخار نيروگاه مركزي در اوایل دهه ۵۰ با ظرفيت اسمي تولید بخار ۷۵ تن بر ساعت و با فشار ۴۰  اتمسفر و درجه حرارت ۴۳۰ درجه سانتي گراد راه اندازي شدند. بخش قدیم نیروگاه مرکزی ۴ مجموعه دیگ بخار دارد که معمولاٌ سه دیگ بخار در حال کار و یک دیگ بخار رزرو است. برنامه ریزی جهت بازسازی و افزایش ظرفیت دیگ های بخار نیروگاه مرکزی از سال ۱۳۸۰ آغاز گردید و دیگ های بخار ۱ و ۲ و ۳ در سال های گذشته بازسازی و مجدداً در فرایند بهره برداری قرار گرفتند.

گل گهر پیشتاز در بحث مقابله با کرونا در کشور

مهندس علیدادی معاون توسعه و سرمایه انسانی گل گهر با اعلام مطلب فوق گفت همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور طی یکی دو ماه گذشته، صحبت‌هایی مبنی بر عدم تعطیلی معادن و شرکت‌های معدنی و صنعتی در کشور و در شهرهای مختلف مطرح گردید. در شهرستان سیرجان نیز به واسطه فعالیت شرکت‌های معدنی و صنعتی منطقه گل‌گهر و فعالیت بخش اعظمی از مردم در این شرکت‌ها و معادن، صحبت‌هایی نسبت به عدم تعطیلی مراکز معدنی و صنعتی از سوی مردم مطرح گردیده است و خواهان تعطیلی آن شده‌اند.

"جهش تولید" تکمیل کننده اهداف "رونق تولید"/ تقویت بازار های داخلی، پیشران اقتصاد در سال 99/ کمک بیش از ۱۳۰ میلیارد تومانی شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی کشور برای تامین اقلام بهداشتی

وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه شورای معاونین این وزارتخانه، گفت: در سال 98، عموم بخش های تولیدی کشور رونق گرفته و رشد خوبی را تجربه کردند و امیدوارم با تداوم برنامه ها در سال "جهش تولید" که در واقع تکمیل کننده سال "رونق تولید" است، این اقدامات تقویت و تکمیل تر شوند.

تولید 250 هزار تن کاتد برای نخستین بار در تاریخ شرکت مس/رشد 125 درصدی در فروش

اردشیر سعدمحمدی با بیان اینکه شرکت مس در دوره 1ماهه منتهی به پایان اسفند98 از محل فروش محصولات خود 25,187میلیارد ریال درآمد داشته است گفت: خوشحال هستیم در حوزه فروش موفق به ثبت رکورد فروش 220هزار و700میلیارد ریالی برای نخستین‌بار در تاریخ شرکت شدیم 

برنامه جذب سه هزار میلیارد تومان سرمایه بخش خصوصی در سنگان/ 130 میلیون تن سنگ آهن در سنگان برداشت می شود

مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان از برنامه برداشت 130 میلیون تن سنگ آهن و 300 میلیون تن باطله برداری طی پنج سال، با آغاز به کار پیمانکاران استخراج و باطله برداری(گروه الف و ب) بخش های غربی و مرکزی سنگان خبر داد. 

علی همتی افزود: طی ماه های گذشته، موفق به انتخاب 2 پیمانکار بزرگ مربوط به عملیات استخراج و باطله برداری برای ذخایر موجود سنگان( 1.3 میلیارد تن) شدیم.

وی اعلام کرد: این پیمانکاران طی یک دوره پنج ساله با سرمایه گذاری بالغ بر سه هزار میلیارد تومان فعالیت خود را دنبال خواهند کرد.

۲.۳ میلیارد دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی راه اندازی خواهد شد

دکتر خداداد غریب پور گفت: دو میلیارد دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی که با مشارکت بخش خصوصی سال گذشته راه اندازی شد، اما به دلیل شرایط کرونا در سال ۹۸ افتتاح نشده بود، آماده افتتاح است.

شرکت مس با اجرای طرح جامع سیستم‌های یکپارچه شفاف و هوشمند شد

مهندس «آرمان حسنی» با بیان اینکه مطالعات، امکان سنجی و ساخت زیرساخت‌های لازم برای شروع طرح جامع سیستم‌های یکپارچه از اوایل سال 98 آغاز شد، گفت: در ابتدا پیش‌بینی ما این بود که در اردیبهشت سال 99 فاز اول سیستم‌‏های تولید شده به بهره‌برداری برسد، که با حمایت بی‌دریغ دکتر سعدمحمدی، مدیرعامل محترم شرکت مس از اواخر بهمن‌ماه سال گذشته این طرح عملیاتی شد.

تداوم تولید با رعایت تمامی ضوابط ایمنی/ باید مراقب بحران اقتصادی بعد از کرونا هم بود

در پی برخی اظهارات مبنی بر ضرورت تعطیلی واحدهای تولیدی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، صبح امروز مهندس ناصر تقی زاده مدیر عامل چادرملو در گفت و گویی با تاکید بر ضرورت تشدید اقدامات پیشگیرانه  برای مقابله با ویروس کرونا در مجتمع های معدنی و صنعتی چادرملو افزود : چادرملو با اتخاذ تدابیر لازم از جمله کاهش تعداد پرسنل در هر شیفت کاری و کنترل و نظارت کامل بر وضعیت جسمی و سلامتی کارکنان با استفرار تیم های مجهز پزشکی و بهداشتی،  همچنان به روند تولید و فعالیت واحدها ادامه  خواهد داد .

رشد ۶۴ درصدی درآمد فروش فولاد هرمزگان در سال ۹۸

شرکت فولاد هرمزگان در سال ۹۸، موفق به تحقق فروش ۶ هزار و ۱۱۰ میلیارد تومانی شد که نسبت به سال ۹۷، رشد چشمگیر ۶۴ درصدی را نشان می‌دهد.

شرکت فولاد هرمزگان (نماد هرمز در فرابورس ایران) گزارش عملکرد اسفندماه خود را منتشر کرد و بدین ترتیب وضعیت فروش این شرکت در مجموع سال ۹۸ مشخص شد. فولاد هرمزگان که در سال ۹۷، فروش ۳ هزار و ۷۲۶ میلیارد تومانی را ثبت کرده بود، در سال ۹۸، رشد ۶۴ درصدی در فروش محصولات خود را تجربه کرد و درآمد فروش این شرکت به ۶۱۱۰ میلیارد تومان رسید.

تحقق « جهش تولید » با اجرای نوردگرم ۲ در فولادمبارکه

‍ ‍  * " ... ابعاد قوّت ابعاد وسیعی است؛ ابعاد اقتصادی دارد، قوّت اقتصادی، قوّت علمی، قوّت فرهنگی، قوّت سیاسی -که زمینه‌سازِ قوّت سیاسی، استقلالِ سیاسی است- و قوّت تبلیغی. با گذشت زمان، عرصه‌های دیگری برای تقویت کشور و ملّت به وجود می‌آید.... و «جهش تولید» هم که بنده امسال مطرح کردم، در واقع از ابزارهای قدرت است." *

-  بخشی از سخنرانی نوروزی مقام معظم رهبری خطاب به ملت ایران به مناسبت آغاز سال نو(۱۳۹۹)

تحقق « جهش تولید » با اجرای نوردگرم ۲ در فولادمبارکه

مدیر روابط عمومی ایمیدرو خبر داد: اقدامات اساسی ایمیدرو برای مقابله با کرونا

مدیر روابط عمومی سازمان ایمیدرو اعلام کرد: این سازمان با همراهی شرکت های تابعه و وابسته، تاکنون اقدامات مهمی برای مقابله با ویروس کرونا انجام داده است. 

آینده اطمینان‌بخش صندوق بازنشستگی صنعت مس

«حجت ا... موسوی» مدیرعامل صندوق بازنشستگی شرکت مس گفت: در راستای اطمینان بخشی بازنشستگان نسبت به آینده صندوق یکی از مهم‌ترین پارامترها، برنامه‌ریزی جهت بهبود اکچوئری صندوق و اطمینان از توانایی پرداخت تعهدات بازنشستگی و پایش مداوم آن در سال گذشته بود.

گروه فولاد خوزستان "جهش تولید" را در عمل اثبات می کند

گروه فولاد خوزستان در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در نام گذاری سال ۱۳۹۹، جهش تولید را در عمل اثبات خواهد کرد.

رشد بیش از دو برابری سود تلفیقی شرکت‌های تابعه افق مس

مهندس محراب احمدیان گفت: در سال گذشته ساماندهی و بهینه‌سازی عملکرد شرکت‌های تابعه در دستور کار شرکت قرار گرفت به‌طوری‌که شاهد رشد بیش از دو‌برابری سود تلفیقی در شش‌ماهه سال 98 نسبت به مدت مشابه سال 97 بودیم.

بررسی وضعیت گروه فلزات اساسی در بازار سرمایه؛ سایه‌ تورم و کرونا برچشم‌انداز سهام فولادی‌ها

سایه‌تورم و کرونا برچشم‌انداز سهام فولادی‌ها

علی ابتهاج تحلیل‌گر بازار سرمایه عنوان کرد:طی رشد چند ماه اخیر در بازار سرمایه، یکی از صنایعی که کمتر از انتظار ظاهر شده بود صنعت فلزات اساسی بود. این گروه که به‌طور غالب از فولادسازان و تولیدکنندگان مس و روی تشکیل شده، پتانسیل های زیادی دارند که به نظر می‌رسد ارزش‌های خود را به بازار تحمیل ‌می‌کنند.

تاثیر تورم و رشد دلار بر گروه فلزات

وزارت صنعت آمار داد: تولید شمش فولادی بیش از ۲۱.۶ میلیون تن

وزارت صنعت، معدن و تجارت در آمار ۱۱ ماهه سال ۹۸ میزان تولید شمش فولادی را رقم بیش از ۲۱ میلیون و ۶۷۹.۶ هزار تن قید کرد که نسبت به دوره مشابه در سال ۹۷ رشد ۵.۲ درصدی دارد.

جداول آماری مورد بررسی نشان می‌دهد که در ۱۱ ماهه ۹۷ تولید شمش فولادی برابر با افزون بر ۲۰ میلیون و ۶۰۰.۸ هزار تن ثبت شده بود.

ایران امروز در بین ۱۰ کشور شاخص تولید کننده فولاد جای گرفته و انتظار می‌رود در افق چشم انداز ۱۴۰۴ در رتبه هفتم جهان قرار گیرد.

راهکارهای جهش تولید در بخش معدن و صنایع معدنی/ مشکل تامین مواد اولیه مبارکه، خوزستان، گل گهر و چادرملو برطرف شد

به گزارش روابط عمومی سازمان ایمیدرو، دکتر غریب پور هدف از برگزاری جلسه را بررسی راهکارها و تحقق شعار جهش تولید اعلام کرد و افزود: تکمیل و راه اندازی پروژه های نیمه تمام، تامین پایدار مواد اولیه و تسهیل صادرات از جمله ابزارهای جهش تولید در سال 99 است.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در این جلسه که مدیران عامل شرکت های تهیه و تولید مواد معدنی، فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، معدنی و صنعتی گل گهر، معدنی و صنعتی چادرملو، ملی صنایع مس، ایرالکو، سیمان داراب و آلومینای جاجرم حضور داشتند، تاکید کرد: در سال جدید بیش از 2.3 میلیارد دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی راه اندازی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران اعلام کرد: اجرای 14 پروژه ارتقای بهره وری درآلومینای ایران

مدیرعامل شرکت  آلومینای ایران اعلام کرد: این شرکت برای ارتقای بهره وری، 14 پروژه اجرا کرده است. 

 تورج زارع با بیان این مطلب اظهار داشت: شرکت  آلومینای ایران همراستا با سازمان ملی بهره وری ایران – به عنوان سیاستگذار حوزه بهره وری کشور- در زمینه ارتقای بهره وری شرکت در حوزه های نیروی انسانی، فرآیند، سرمایه، انرژی و بهره وری کل، گام برداشته است.

وی افزود: از جمله پروژه های انجام شده در این زمینه، «افزایش بهره وری در فرآیند بازیافت سود و کاهش هدررفت سود کاستیک و آلومینا (بهره وری مواد اولیه)» است که طی سال 98 در جشنواره طرح های برتر ایمیدرو به عنوان طرح پژوهشی برتر معرفی شد.

مدیر مجتمع طرح های اکتشافی خراسان جنوبی خبر داد: بهره برداری از معدن طلای هیرد در سال جهش تولید

علیرضا جلالیان، با توجه به شعار رونق تولید در سال  ۹۸ تلاش کردیم تا با تسریع در عملیات اکتشاف و بهره برداری از معادن سهم کوچکی در رونق تولید بخش معدن و صنایع معدنی برداریم. 

دستور رییس جمهور ؛ دغدغه‌های تامین ورق و لوله خط انتقال گاز گوره – جاسک‌ رفع شود/ نقش کلیدی فولاد اکسین در پروژه های نفتی کشور

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان این‌ که رییس جمهوری شخصاً در مورد پروژه‌های مهم از وزیران گزارش می‌گیرند، گفت: وی به من دستور داد ضمن بررسی، هرگونه دغدغه درباره تامین ورق و لوله خط انتقال گاز از گوره به جاسک‌ را رفع کنم.«محمد شریعتمداری» روز دوشنبه در حساب توییتری خود نوشت: رییس‌جمهوری با برنامه منظمی شخصاً در مورد پروژه‌های مهم از وزراء گزارش می‌گیرند.وزیر کار اضافه کرد: (روحانی) دیروز در روز مبعث، تلفنی درباره جزئیات تامین ورق و لوله خط مهم ‌و ‌راهبردی انتقال گاز از گوره به جاسک‌ توسط فولاد اکسین اهواز سوال کرده و دستور دادند با بررسی هرگونه دغدغه دراین باره را رفع کنم.

توانمندی های منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از توانمندي هاي بسياري برخوردار است كه در تقسيم بندي به شرح زير است:

الف) تامین آب :  آب شیرین کن فولاد هرمزگان به ظرفیت 30000 متر مکعب در روز - آب شیرین کن نور ویژه به ظرفیت 3000متر مکعب در روز - آب شیرین کن منطقه به ظرفیت 1800 متر مکعب در روز - آب شیرین کن فولاد کاوه جنوب با ظرفیت 15 هزار متر مکعب قابل افزایش تا 55 هزار متر مکعب در روز - دو طرح جهت احداث آب شیرین کن با ظرفیت 100 هزار متر مکعب در روز 

146 معدن کوچک در سال 98 احیا شد/ شعار «جهش تولید» مسئولیت پذیری ایمیدرو را دو چندان می کند

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، خداداد غریب پور افزود: معادن کوچک و متوسط به دلیل اشتغال‏زایی و گستردگی در نقاط مختلف کشور، می تواند در ایجاد اشتغال پایدار در بخش معدن و توسعه متوازن کشور نقش بسیار مهمی ایفا کند.

وی اظهار داشت: در این راستا، طرح فعالسازی معادن کوچک و متوسط در نقاط مختلف کشور، با هدف فعال سازی معادن بخش خصوصی که به دلیل شرایط داخلی یا بین المللی نیمه فعال و یا تعطیل شده اند، از آذر ماه سال 97 تعریف و در سال 98 عملیاتی شد.

مشارکت تشکل ها و اجرای شرکت تهیه و تولید مواد معدنی

ضرورت توسعه پایدار در سال جهش تولید

مهندس «بهروز رحمتی» گفت: ارتقاء حجم منابع اکتشافی شرکت و کشف ذخایر جدید معدنی مس به‌ویژه طی دو سال اخیر و افزایش قابل‌توجه ذخایر زمین‌شناسی معادن مختلف شرکت، ضرورت توسعه پایدار برای افزایش و جهش در تولید را دوچندان کرده است.

فراهم آوردن زیرساخت‌ها برای جهش تولید

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از سرمایه‌گذاری گسترده و فراهم آوردن زیرساخت‌ها برای جهش تولید در سال پیش رو خبر داد.

«حسن خلج طهرانی» ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن سال نو و بیان شادباش به تمام جهادگران جبهه‌ی اقتصادی، به تشریح میزان سرمایه گذاری های صورت گرفته در این منطقه عظیم اقتصادی پرداخت و گفت: سه هزار و ۸۷۲ میلیون دلار میزان سرمایه گذاری درحال بهره برداری ماست و ۹۵۳ میلیون دلار نیز میزان سرمایه  گذاری پروژه های در حال ساخت و نصب  تجهیزات برآورد می شود.

با امضای غریب پور و مدرس خیابانی انجام شد؛ انعقاد تفاهمنامه همکاری بین ایمیدرو و کشتیرانی جمهوری اسلامی

سازمان ایمیدرو و گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، تفاهمنامه همکاری در جهت رونق حمل و نقل حوزه معدن و صنایع معدنی امضا کردند و به اجرا در آوردند.

تحقق تولید بیش از 1/46 تن اسلب در سال 98 نشان از شایستگی و توانایی فولاد هرمزگان است

مهندس ارزانی در تشریح این موفقیت گفت : نمودار تولید اسلب در فولاد هرمزگان طی سه سال گذشته صعودی بوده به نحوی که در سال 96 با برنامه ریزی دقیق ، ترسیم نقشه استراتژی شرکت و هدف گذاری، تولید شرکت از 1141147 تن در سال 95 با رشدی 23.5 درصدی به 1،408،244 تن تختال رسید. وی در ادامه گفت : سال 97 با برنامه ریزی دقیق در راستای تحقق اهداف استراتژیک شرکت رکورد سالیانه تولید  1،440،898 تن تختال به ثبت رسید که رشد 2.3 درصدی نسبت به سال 96 را نشان میدهد.

عزم مان را برای «جهش تولید» جزم کرده‌ایم

به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، مهندس ملارحمان با بیان اینکه مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۹ را به عنوان سال «جهش تولید» نامگذاری کرده‌اند و در سخنرانی نوروزی خود به بیان اهداف و سیاست‌های مربوط به این نامگذاری پرداخته‌اند، گفت: بدون شک این نامگذاری در امتداد شعار سال قبل یعنی «رونق تولید» است و تاکید مقام معظم رهبری بر مسئله تولید نشان از اهمیت بسیار زیاد این مسئله برای اقتصاد کشور دارد.مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر افزود: خوشبختانه سال گذشته در منطقه معدنی و صنعتی گل‌گهر قدم های بسیار بزرگی در حوزه تولید برای کشور و در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری بر

دکتر غریب پور بیان کرد: تمرکز بر افزایش سرمایه صنایع معدنی برای جهش تولید

غریب پور معاون وزیر و رییس هیات عامل ایمیدرو در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به نامگذاری سال جدید به نام «جهش تولید» گفت: سال ۹۸ به عنوان رونق تولید نامگذاری شده بود که در بخش معدن و صنایع معدنی قابل مشاهده بود. 

حضور مؤثر در تأمین فوری نیازهای شبکه بهداشت و درمان درجهت مبارزه با کرونا/جهش شرکت مس در اجرای مسئولیت‌های اجتماعی

«حیدر ضیغمی» مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط عمومی شرکت مس ازحضور مؤثر شرکت مس در تأمین فوری نیازهای شبکه بهداشت و درمان درجهت مبارزه با کرونا خبر داد.

مسیر روبه رشد توسعه در شرکت مس برای جهش تولید

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران خبر داد: مسیر روبه رشد توسعه در شرکت مس برای جهش تولید دیده می شود. 

وی با بیان اینکه تمامی برنامه‌ریزی‌ها در شرکت مس در سال ۱۳۹۸ بر مبنای خلق رکوردهای خوب در حوزه تولید بود تا منویات رهبر معظم انقلاب در زمینه رونق تولید محقق شود، افزود: همچنین در سال گذشته برای فراهم کردن زمینه‌های تولید بیشتر اقدامات و سرمایه‌گذاری‌های خوبی در زمینه تعریف طرح‌های توسعه‌ای جدید و سرعت‌بخشی به پیشبرد پروژه‌های معدنی مس انجام شد تا در آینده نزدیک شاهد جهش تولید در شرکت مس باشیم. 

شرکت های گروه فولادمبارکه پیشتاز در مهار کرونا ویروس

ترابی افزود: در راستای حمایت از سلامت استان هرمزگان می توان به کمک ۵۰ میلیارد ریالی شرکت فولاد هرمزگان به دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان جهت خرید تجهیزات و وسایل مورد نیاز بیماران کروناویروس  اشاره نمود.

پیام تبریک مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس به مناسبت فرارسیدن سال 1399

حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس به مناسبت فرارسیدن سال نو پیامی صادر کرد.

متن پیام مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس به شرح ذیل است:

هم‌وطنان عزیز، صنعتگران محترم و فعالان اقتصادی

ز کوی یار می‌آید نسیم باد نوروزی/ از این باد ار مدد خواهی چراغ دل برافروزی

با سلام و تهنیت و تبریک سال جدید

انطباق اقدام های شرکت فولادمبارکه با گزارش Wordsteel

‍با انتشار راهنمای بهداشتی covid19 توسط انجمن جهانی فولاد، انطباق اقدام های انجام شده در شرکت فولاد مبارکه با راهنمای ارائه شده تایید شد. 

ساخت سیستم گندزدایی اتومایزر (مه پاش صنعتی) توسط شرکت معدنی و صنعتی گل گهر

با رهنمود و حمایت مهندس ملارحمان مدیر عامل  شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر از همان روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا در کشور، یکی از شرکت‌های پیشرو در امر مقابله و پیشگیری با این ویروس در مجموعه گل‌گهر بود، در این راستا به کمک و یاری همه‌جانبه ستاد مقابله با کرونای شهرستان سیرجان نیز پرداخت.

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در تازه‌ترین اقدام خود در راستای مسئولیت های اجتماعی و کمک به ستاد مقابله با کرونای شهرستان سیرجان، اقدام به ساخت سیستم گندزدایی اتومایزر (مه پاش صنعتی) نموده است.

مجموعه اقدامات موثر واحد HSEE شرکت سنگ آهن گهرزمین در راستای پیشگیری از شیوع ویروس COVID19 عامل بیماری کرونا

 

1-برگزاری سه مرحله کمیته بحران مقابله با کرونا در سطح مجتمع با حضور کلیه مدیران ارشد مجتمع و اتخاذ تصمیمات مقتضی.

2-کاهش تعداد پرسنل فعال در سطح مجتمع به منظور کاهش تجمع و عدم انتقال ویروس.

3-شیفت بندی پرسنل روز کار در کل مجتمع.

4-شناسایی افراد پرخطر و دارای بیماری های زمینه ای بر اساس نتایج آزمایشات و معاینات طب کار و پرونده پزشکی افراد و اعلام اسامی آنها به مدیریت منابع انسانی به منظور عدم حضور آنها در محل خدمت.

5-جلوگیری از ورود پرسنل و مهمانان از مبدا استان های با شیوع ویروس به مجتمع.

پیام تبریک مهندس ارزانی مدیر عامل فولاد هرمزگان به مناسبت آغاز سال نو و عید نوروز

مهندس فرزاد ارزانی مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان طی پیامی آغاز سال نو و عید نوروز را  به همکاران و خانواده های محترم ، سهامدارن ، تامین کنندگان و پیمانکاران شرکت تبریک گفت .

متن پیام به این شرح است:

 

به نام خدا

یا مقلب القلوب و الابصار. یا مدبر اللیل و النهار. یا محول الحول و الاحوال. حول حالنا الی احسن الحال

همکاران عزیز

سال 98، نمادی از عمل به مسوولیت اجتماعی و جلوه های انسانی توسعه

خداداد غریب پور ریاست هیات عامل سازمان ایمیدرو در پیامی سال نو را تبریک گفت. به گزارش روابط عمومی ایمیدرو متن پیام بدین شرح است: بخش معدن و صنایع معدنی سال متفاوتی را پشت سرگذاشت و سال نو را در حالی آغاز می کند که جلوه های انسانی و نوع دوستی در آن بیش از گذشته به منصه ظهور رسیده است.

کمک ۵۰ میلیارد ریالی شرکت فولاد هرمزگان به دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان

فرزادارزانی مدیر عامل شرکت فولاد هرمزگان در گفت و‌گو‌با روابط عمومی این شرکت ضمن اظهار تاسف از شیوع بیماری کرونا در کشور گفت: فولاد هرمزگان در لحظات سخت در کنار مردم استان است . وی ضمن تشکر و حمایت از اقدام های صورت گرفته درجلوگیری ازشیوع بیشتر کروناویروس دراستان هرمزگان، خاطرنشان کرد:فولاد هرمزگان در راستای مسئولیتهای اجتماعی وهمیاری بااستانداری هرمزگان و دانشگاه علوم پزشکی درجهت کنترل بهتر شیوع ویروس کرونا و بهبودی بیماران مبتلا به این بیماری مبلغ ۵۰ میلیارد ریال جهت خرید تجهیزات و وسایل مورد نیاز بیماران کروناویروس  اختصاص داده است.

شرکت مهندسی و پویش ساخت ذوب آهن،کوره احیاء صبا فولاد را بازسازی کرد

شرکت مهندسی و پویش ساخت ذوب آهن طی قراردادی با اعزام تیم توانمند و انجام حدود۷۰۰۰ نفرساعت کار مداوم،پروژه بازسازی کوره احیاء شرکت صبا فولاد را در مدت زمان ۴۰روز با موفقیت به اتمام رساند.

مهندس امیر ایرانپور مدیرعامل شرکت مهندسی و پویش ساخت ذوب آهن با اعلام این خبر گفت : بر اساس دستور مهندس یزدی زاده مدیرعامل محترم شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان و با توجه به مشکل ایجاد شده درکوره احیاء شرکت صبا فولاد،یک تیم توانمند از شرکت مهندسی و پویش ساخت ذوب آهن شامل (جوشکار،برشکار ،مونتاژکار،پرسنل فنی و …) به این شرکت اعزام شدند.

کمک ده میلیارد ریالی شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد(سیمیدکو) به استان خراسان رضوی

به گزارش روابط عمومی ، محمد مدنی فر مدیر عامل سیمیدکو با بیان این خبر و با اشاره به اینکه این اقدام با پیگیری های دکتر غریب پور رییس هیات عامل ایمیدرو انجام شد. افزود: در راستای وظایف و مسئولیت های اجتماعی و با توجه به دستور مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری در جهت بسیج کلیه امکانات و ظرفیت های موجود کشور و با موافقت مدیر عامل گروه هلدینگ فولاد خوزستان مبلغ ده میلیارد ریال به کمیته پیشگیری از ویروس کرونا استان خراسان رضوی اهداء شد.

موفقیتهای فولاد مبارکه یک باید خود ساخته است

کسب جایزه ی جهانی MIKE توسط گروه فولاد مبارکه در شرایطی اتفاق افتاد که فولادیها در دوره ی  تحریمهای جدید ایالات متحده در لیست دوم قرار داشتند و شدیدترین چالشها را در این زمینه در سال 98 تجربه کردند. تحریمهایی که گاهاً تولید را با خطر مواجه می کرد و شاید رفع نیاز بازارهای داخلی را با مشکل می توانست روبرو کند اما به همت فولادیها این اتفاق نیفتاد و به هرصورت ممکن فولاد مبارکه از این خوان عبور کرد و در نهایت سال 98 را با خبر دریافت جایزه ی جهانی MIKE به پایان رساند.

ابتکار فنی کارگاه تعمیرات فولاد سازی «شرکت فولاد خراسان»

با ابتکاری فنی  برای اولین بار در مجتمع فولاد خراسان تعمیر و اصلاح فلکسیبل های خرطوم استیل در سایز های مختلف در  کارگاه تعمیرات فولادسازی شرکت انجام شد.

سرپرست کارگاه تعمیرات فولادسازی مجتمع  با بیان این خبر گفت: با همکاری همکاران پرتلاش و مبتکر کارگاه موفق شدیم با استفاده از شیوه ای جدید و جایگزینی تعمیر با تعویض، هزینه خرید فلکسیبل را به اندازه قابل توجهی کاهش دهیم.

غلامعلی قیصری گفت: این قطعه در سایز های مختلف در خط تولید شرکت مصرف بالایی دارد و با توجه به این که در معرض آسیب های ناشی از حرارت و قوس های الکتریکی کوره است، هزینه بالایی برای جایگزینی آن صرف می شود.

حمایت شرکت فولاد مبارکه اصفهان در خصوص تامین منابع مالی مورد نیاز وزارت بهداشت و درمان براي مقابله با ویروس کرونا( COVID19)

‍با توجه به گشایش نماد اوراق گواهی نیکوکاري کرونا در بازار فرابورس ایران ( تحت نمادهاي کرونا ۱ و کرونا ۲ ) ، به منظور تامین منابع مالی مورد نیاز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور با هدف بکارگیري منابع جمع آوري شده در زمینه مبارزه با ویروس کرونا، شرکت فولاد مبارکه اصفهان در راستاي ایفاي مسئولیت اجتماعی و نقش تعهدي خود در راه حفظ سلامت جامعه ،در کنار تخصیص بالغ بر ۶۰ میلیارد ریال به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، بالغ بر ۵ میلیارد ریال نیز بابت خرید اوراق گواهی نیکوکاري مذکور  (در نماد کرونا ۱) تخصیص داده است تا حمایت همه جانبه خود را در راه مقابله با ویروس کرونا در سطح استانی و ملی انجام ده

کمک ده میلیارد تومانی شرکت فولاد خوزستان برای مبارزه با ویروس کرونا

به دنبال شیوع ویروس کرونا و تایید مقامات کشوری مبنی بر رعایت نکات بهداشتی و جلوگیری از گسترش آن، شرکت فولاد خوزستان اقدام به تشکیل کمیته مبارزه با ویروس کرونا نمود.

در همین راستا علی محمدی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی اظهار داشت: از جمله مهم ترین اقدامات پیشگیرانه ی فولاد خوزستان راه اندازی کارخانه تولید ماسک تنفسی در شهرک صنعتی خرمشهر با سرمایه گذاری مستقیم این شرکت بود که تولید انبوه آن نیاز کادر درمانی و بیمارستانی را تامین خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت مس در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه احداث خطوط ریلی عنوان کرد: تسهیل در حمل محصولات صادراتی شرکت مس با گسترش خطوط ریلی

دکتر اردشیر سعدمحمدی گفت: این تفاهم‌نامه مشتمل بر احداث 25 کیلومتر ریل در خاتون‌آباد، سرچشمه و بندرعباس و خرید 600 واگن و ایزوتانک و احداث سه ایستگاه تخلیه و بارگیری به ارزش 450 میلیارد تومان است.

گزارش 11 ماهه سال 98 منتشر شد: تولید کنسانتره آهن شرکت های بزرگ به 43.5 میلیون تن رسید؛ رشد 4درصدی تولید

میزان تولید کنسانتره آهن شرکت های بزرگ سنگ آهن طی 11 ماهه سال 98، حدود 4 درصد رشد یافت و از 43.5 میلیون تولید تن عبور کرد. 

تامین مواد اولیه بزرگ‌ترین مشکل فولادسازان کشور/ غفلت از اکتشافات جدید، مهم‌ترین عامل به‌هم خوردن توازن زنجیره فولاد/ سهم 25 درصدی فولاد خوزستان تا سال 1404

محمود لندی معاون بهره برداری فولاد خوزستان با بیان اینکه تولید فولاد خام کشور در سال 97 حدود 25 میلیون تن بوده است و پیش‌بینی می‌شود این مقدار در سال جاری به بیش از 26 میلیون تن برسد گفت: بنابراین به نظر می‌رسد تولید فولاد کشور در سال جاری نیز مانند سال‌های گذشته به رشد خود ادامه دهد.

با حضور نوبخت و غریب پور انجام شد؛ انعقاد ۳ تفاهم نامه حوزه ریلی " مس" و گل گهر" شرکت راه آهن

امضای تفاهم نامه سرمایه گذاری در حوزه ناوگان ریلی به ارزش ۱۰ هزار میلیارد ریال؛ گام ۲ غول معدنی در احداث خط فرعی و سایت بارگیری در معادن 

تولید در فولاد سفید دشت از 700 هزار تن عبور کرد/ رشد 30 درصدی تولید سالیانه واحد احیاء مستقیم شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری

با همت و تلاش شبانه روزی همکاران سختکوش شرکت فولاد سفیددشت و شرکتهای پیمانکار در سالی که به نام رونق تولید نامگذاری گردید، میزان تولید آهن اسفنجی در واحد احیاء مستقیم این شرکت، از رقم 700 هزار تن عبور کرد. 

مدیر عامل شرکت شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری ضمن ابراز خرسندی از  این موفقیت، تحقق با رشد 30درصدی نسبت به سال قبل را اعلام نمود.

رشد 6 درصدی تولید آهن اسفنجی شرکت های بزرگ تولیدکننده

عملکرد شرکت های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی و تابعه سازمان ایمیدرو در زنجیره فولاد در دوره 11 ماهه امسال نوسان عملکرد داشتند، از رشد 6 درصدی عملکرد آهن اسفنجی تا افت 38 درصدی در بازدهی سنگ آهن دانه بندی ثبت شد.

واحد های تولیدکننده آهن اسفنجی در این دوره شامل فولاد مبارکه، فولاد سفید دشت، سبا، فولاد هرمزگان، فولاد کاوه جنوب، آهن و فولاد غدیر، شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، فولاد خوزستان، فولاد خراسان، ذوب آهن اصفهان، فولاد میانه، فولاد سبزوار، فولاد شادگان، صبا فولاد، فولاد نی ریز، آهن و فولاد ارفع، آهن و فولاد گل گهر، چادرملو و فولاد بافت بوده است.

طبق تفاهمنامه ای که ایمیدرو با بخش خصوصی امضا کرد؛ ایران صاحب نخستین کارخانه تولید سیلیکون متال می شود

ایران صاحب نخستین کارخانه تولید سیلیکون متال می شود. بر اساس تفاهمنامه ای که امروز بین دکتر غریب پور رییس هیات عامل ایمیدرو و کنسرسیومی از بخش خصوصی به امضا رسید، تنها کارخانه تولید این ماده در ایران راه اندازی خواهد شد. 

ما ذوب آهنی ها ، رنج ها و سختی ها را به عزت و غرور ملی تبدیل می کنیم

در شرایط سخت و حساس کنونی که ویروس منحوس کرونا مهمان ناخوانده کشورمان شده است ، ما کارکنان ذوب آهن اصفهان بار دیگر همچون اعضاء یک پیکر ، همدلی و یاری به یکدیگر را معنا می کنیم تا آیندگان ، نه مصیبت های این ویروس بلکه مهر و از خودگذشتگی این نسل را به یاد بیاورد .  

قیمت طلا با افزایش روبرو شد

قیمت هر اونس طلا با ۰.۲ درصد افزایش در بازارهای جهانی به ۱۵۱۱ دلار رسیده است. قیمت طلا روز دوشنبه با افت شدید ۵.۱ درصدی روبرو شد و به پایین ترین سطح خود از نوامبر رسید.علت اصلی افت شدید قیمت طلا در روزهای اخیر تمایل سرمایه گذاران برای نقد شدن و فروش همه دارایی های خود به خاطر نگرانی های مربوط به کرونا است.

قیمت طلا در بازارهای جهانی در آغاز مبادلات امروز سه شنبه تحت تاثیر نگرانی ها درباره گسترش ویروس کرونا با افزایش روبرو شده است.

کمک شرکت های معدن و صنایع معدنی برای مقابله با کرونا از 36 میلیارد تومان عبور کرد؛ 100 میلیارد تومان دیگر پرداخت می شود

رئیس هیئت عامل سازمان ایمیدرو خبر داد: ارزش کمک های نقدی بلاعوض شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی برای مقابله با ویروس کرونا، به 36.8 میلیارد تومان رسیده است.

خداداد غریب پور با ارایه جدیدترین گزارش کمک های این حوزه در راستای دستور وزیر صنعت معدن و تجارت، تصریح کرد: 14 شرکت بزرگ شامل فولاد مبارکه، ملی صنایع مس، گل گهر، چادرملو، گهر زمین، توسعه معادن و فلزات، فولاد خوزستان، فولاد هرمزگان، ایرالکو، اُپال پارسیان، ملی فولاد، تهیه و تولید مواد معدنی ایران، منطقه ویژه خلیج فارس و آلومینای جاجرم در راستای ایفای نقش مسوولیت اجتماعی، اقدام به پرداخت مبلغ فوق کرده اند.

تجلی خودباوری در تعمیر و نگهداری کمپرسورهای فرایند «احیا» در فولاد خراسان

کارکنان پرتلاش فولاد خراسان، موفق شدند برای نخستین بار، کمپرسورهای فرایند احیا مستقیم این کارخانه را در داخل شرکت تعمیر کنند.

کارکنان کارگاه تعمیرات احیا با تعمیر این کمپرسورهای پروسس، موفق شدند مصرف روزانه روغن این تجهیز را تا 95 درصد کاهش دهند.

دبیر یک تشکل تخصصی: بنگاه‌های اقتصادی باید در کنار دولت نقش‌آفرینی کنند

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران معتقد است: در شرایط اضطرای که فوریت‌ها و سرعت عمل بالایی برای امدادرسانی نیاز دارد، علاوه بر نقش دولت، مسوولیت های اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی نیز برجسته می‌شود.

«امیر حسین کاوه» افزود: مسوولیت های اجتماعی بنگاه های اقتصادی و نیز حوزه های فراگیر صنعتی، همچون دولت ها را ، بیش از پیش آشکار ساخته و لزوم اجرای برنامه های مختلف در این ارتباط را ضروری می سازد.

تصمیم گیری درخصوص افزایش سرمایه گل گهر با توجه به شیوع بیماری کرونا به تعویق افتاد/ مجمع عمومی فوق العاده گل گهر فردا برگزار نمی شود

فردا مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام گل گهر که بنا بود با هدف تصمیم گیری درخصوص افزایش سرمایه برگزار شود، لغو شد.

در اطلاعیه این شرکت آمده است: پیرو آگهی منتشره در تاریخ 24 اسفند 98 در خصوص دعوت به مجمع عمومی فوق‌العاده در روز سه شنبه 27 اسفند، به اطلاع می رساند مجمع عمومی فوق العاده در تاریخ مذکور برگزار نمی گردد و تصمیم گیری در خصوص دستور جلسات ذیل به مجامع بعدی که تاریخ آن متعاقباً اعلام می گردد موکول می گردد.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران عنوان کرد: ضرورت نقش‌آفرینی بنگاه‌های اقتصادی در کنار دولت

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران در رابطه با شرایط به وجود آمده از ویروس کرونا، گفت: مسئولیت‌های اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی و نیز حوزه‌های فراگیر صنعتی، همچون دولت‌ها را بیش از پیش آشکار ساخته و لزوم اجرای برنامه‌های مختلف در این ارتباط را ضروری می‌سازد.
امیرحسین کاوه اظهار داشت: در شرایط اضطرای که فوریت‌ها و سرعت عمل بالایی برای امدادرسانی نیاز دارد، علاوه بر نقش دولت، مسئولیت‌های اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی نیز برجسته می‌شود.

سمت و سوی بازار فولاد در هفته ای که گذشت

دکتر جعفری طهرانی در کانال تلگرامی خود آورده است؛ با کاهش و کنترل تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ووهان چین و اخبار نوید بخش بانک مرکزی چین برای تزریق ۵۵۰ میلیارد یوان از طریق بانک ها، بازار چین امیدوار است از اواخر مارس و آوریل به تقاضای نرمال فولاد برگردد و با توجه به شتاب پیش بینی شده در ماه می با افزایش مصرف مواجه باشیم.

 اگرچه گسترش شیوع ویروس کرونا در سایر کشورها بر تقاضای صادراتی تاثیر منفی داشته لذا فولادسازان چین احتمال می دهند که با ادامه این وضعیت سفارش خرید محموله های صادراتی محدود شده و تمرکز بر بازار داخلی افزایش یابد.

حمایت دو میلیارد تومانی فولاد خراسان از کادر درمانی نیشابور

مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست مجتمع فولاد خراسان گفت: تا کنون حدود دو میلیارد تومان تجهیزات به مدافعان سلامت و کادر درمانی در نیشابور تقدیم کرده‌ایم و این روند ادامه خواهد داشت.

ناصر فتحعلیان عنوان کرد: از اوایل اسفندماه که موضوع شیوع کرونا مطرح شد، با دستور مدیرعامل مجموعه، کمیته پیشگیری و مقابله با این بیماری را تشکیل دادیم.

وی ادامه داد: هر اندازه که بتوانیم از مدافعان سلامت و کادر درمانی حمایت کنیم، در واقع توانسته‌ایم از شهروندان و به تبع آن از پرسنل خود نیز حمایت نماییم، بنابراین تجهیزاتی را به کادر درمانی شهرستان نیشابور تقدیم کردیم.

بازدید مدیر عامل ذوب آهن اصفهان از خط تولید این مجموعه

مهندس منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان ، مهندس مهرداد تولائیان معاون بهره برداری ، مهندس علی رضا قاسمی پور مدیر امور تولید ، مهندس کاظم تدین مدیر کوره بلند و علی رضا امیری مدیر روابط عمومی شرکت در کوره بلند های شماره 2 و 3 حضور یافتند و با تلاشگران این بخش ها دیدار و گفتگو کردند .

مهندس یزدی زاده در این بازدید از همت تلاشگران شرکت که در شرایط سخت کنونی ، تولید را حفظ کرده اند قدردانی نمود و بر حفظ سلامت کارکنان و تامین تجهیزات بهداشتی مورد نیاز آنها تاکید کرد .

ایفای نقش مسوولیت اجتماعی همراه با رونق تولید معادن و صنایع

یک متخصص ارتباطات و روابط عمومی معتقد است: امروز بخش معدن و صنایع معدنی در کنار مسوولیت رونق بخشیدن به تولید در چارچوب اهداف اقتصاد مقاومتی باید نقش خود را در بستر مسوولیت اجتماعی در مبارزه با «کرونا» به خوبی ایفا کند.

«محمد سپهر» توضیح داد: روابط عمومی به عنوان یک وظیفه هدفمند برای ارتقای آگاهی سازمان و تشکیلات خود باید به شکل جدی وارد عمل شود و همگرایی و همکاری شرکت های زیر مجموعه سازمان در این رابطه نقش کلیدی دارد و این مهم در چارچوب دستگاه های تابعه سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) شکل و معنا پیدا کرده است.

ادعای دومین تولیدکننده سنگ آهن جهان؛ معادن سنگ آهن در نزدیکی سدها دارای فرسایش بیشتری هستند

رويترز گزارش داد؛ شركت واله برزيل روز دوشنبه اعلام كرد كه اين شركت در معدن سنگ آهن خود در نزديكي سد باطله Vale SA در حال بررسي فرسايش بيشتر باطله ها و خاكريزهاي معدن Gongo Soco است چراكه نگران تاثير اين فرسايش بر سد باطله معدن Sul Superior در همان نزديكي است و نگراني درمورد ثبات آن ايجاد شده است. 

‍ صنعت مس شیلی در مقابل تاثیر کروناویروس مقاومت می کند

دکتر جعفری طهرانی در کانال خود آورده است به گزارش رویترز؛ وزیر معدن شیلی Baldo Prokurica روز پنج شنبه گفت: معدنکاران مس شیلی اقداماتی را برای مهار ویروس کرونا انجام می دهند. 

شیلی برترین تولیدکننده فلز سرخ در جهان است.

اگرچه تنها 33 مورد مبتلا به کروناویروس در شیلی مورد تایید قرار گرفته است اما مقامات در حال پیگیری های درمانی برای کارگرانی هستند که به خارج از این کشور سفر کرده اند. همچنین اقدامات بهداشتی را در سایت های معدنی انجام می دهند. 

ثبت رکورد جدید تولید شمش در واحد ذوب شاهین مجتمع فولاد صنعت بناب/ تولید شمش از بیشینه مقدار تولید در سال‌های گذشته و از بدو تاسیس عبور کرد

تولید شمش فولادی در واحد ذوب شاهین مجتمع فولاد بناب از بیشینه مقدار تولید در سال‌های گذشته با ثبت رکوردی جدید از بدو تاسیس عبور کرد.

ذوب شاهین بناب دارای یک کوره قوس الکتریکی 50 تنی می باشد که شمش های فولادی با ابعاد 150 در 150 به طول 12 متر با کیفیت بالا در گرید های 3sp و 5sp را تولید می کند.

شمش های تولیدی این واحد علاوه بر خطوط نورد این مجتمع در بازارهای خارجی نیز عرضه می شود که این اتفاق مزید بر کیفیت بالا و قابل رقابت با سایر محصولات خارجی می باشد.

درخشش چادرملو / ۸۸ برابر شدن سرمایه طی ۱۵ سال

نگاهی به عملکرد ۱۵ ساله چادرملو

در سال ۱۳۸۳ سکان هدایت شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در حالی در اختیار مهندس محمود نوریان قرار گرفت که این شرکت تنها با ۳ خط تولید در معدن چادرملو اقدام به تولید چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن کنسانتره سنگ آهن می نمود. مدیریت جدید با نگرش توسعه بخشی در فعالیت های شرکت علاوه بر احداث و راه اندازی ۲ خط تولید جدید کنسانتره ، راندمان تولید ۵ خط فرآوری را از ظرفیت اسمی هفت و نیم میلون تن به ۱۰ و نیم میلیون تن افزایش داد.

اهميت حمايت از صنعت سيمان با رونق ساخت و ساز/كرونا تاثيري بر صادرات دريايي نداشت

یک کارشناس صنعت سیمان با تأکید بر لزوم حمایت دولت از صنایع آسیب دیده از کرونا، گفت: اعطای تسهیلات بانکی و رونق ساخت‌وساز می‌تواند باعث تقویت صنعت سیمان شود. 

به گزارش معدن نامه به نقل از فارس، علی‌محمد بُد  با بیان اینکه در حال حاضر تولید کارخانه‌های سیمان ادامه دارد،‌ اظهار داشت: کارخانه‌های سیمان معمولاً در تعطیلات عید فعالیت زیادی ندارند زیرا فعالیت‌های ساختمانی در این زمان تقریباً متوقف می‌شود و اجازه فعالیت‌های ساختمانی داده نمی‌شود.

«سرچشمه» سال را با افزایش پرتفوی آغاز می‌کند

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه مطرح کرد: یکی از اقدامات ما در سال آینده پرتفوی 300 یا 400 میلیارد تومانی به صورت مستقیم در بازار سرمایه است. در حال حاضر ارزش پرتفوی بورسی ما حدود 100 میلیارد تومان هست.

تولید 11 ماهه کاتد مس به بیش از 224 هزار تن رسید/ تولید افزون بر یک میلیون تن کنسانتره

جداول آماری عملکرد شرکت‌های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی و تابعه سازمان ایمیدرو گویای تولید 224 هزار و 331 تن کاتد مس در دوره 11 ماهه امسال است که در مقایسه با دوره مشابه پارسال بدون تغییر ماند.

تولید کاتد مس واحد های پالایشگاه و لیچینگ مس سرچشمه و میدوک در بهمن ماه امسال به 18 هزار و 946 تن رسید که نسبت به ماه مشابه در سال گذشته 19 درصد افت دارد.

همچنین آند مس ( ذوب) در واحد های سرچشمه و خاتون آباد نیز در دوره 11 ماهه امسال بالغ بر 274 هزار و 250 تن شد که نسبت به دوره مشابه کاهش چهار درصدی دارد.

مرکز آمار ایران اعلام کرد: افزایش ۵۸ درصدی ارزش افزوده و ۴ درصدی اشتغال در معادن طی سال ۹۷

مرکز آمار ایران اعلام کرد: نتایج  طرح آمارگیری از معادن در حال بهره‌برداری کشور، حاکی از افزایش ۵۸ درصدی ارزش افزوده و ۴ درصدی اشتغال در معادن طی سال ۹۷ است. 

به گزاش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، براساس سی و هفتمین طرح آمارگیری مرکز آمار ایران از معادن در حال بهر‌برداری کشور در سال ۹۸، از ٥٠٨٦ معدن مراجعه شده، ۴۹۱۶ معدن طی سال ۹۷ در حال بهره برداری بوده است.
طی سال ۹۷، تعداد شاغلان معادن درحال بهره‌برداری کشور ۹۹ هزار و ۷۳۴ نفر بوده که نسبت به سال قبل، ٤,١ درصد (٣٩٠٣ نفر) افزایش داشته است.

کاهش ۱۲۰۰ تومانی قیمت آهن/ درخواست از دولت برای ۵ ماه تنفس مالیاتی

رئیس اتحادیه صنف آهن و فولاد با بیان اینکه در حال حاضر قیمت آهن ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان کاهش داشته است، گفت: با اوضاع کرونا و تعطیلی بازار عملا ۵ ماه سال را از دست داده ایم.

حمیدرضا رستگار با اشاره به اینکه در دو هفته اخیر بازار آهن تعطیل شده و خرید وفروشی انجام نمی شود، افزود: در طول این مدت قیمت آهن 1000 تا 1200 تومان کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه موضوع کرونا بر کسادی بازار آهن اضافه کرده است، گفت: هیچ خریداری در بازار نیست اما فروشندگان برای محاسبه صورت های مالی خود مجبور به باز کردن مغازه ها هستند.

امروز صورت گرفت: یکپارچه سازی مدیریت مجتمع پتاس و طرح شورابه های ترود

با توجه به سیاست یکپارچه سازی مدیریت مجتمع پتاس خور و بیابانک و طرح شورابه های ترود با توجه به واگذاری آنها به یک سرمایه گذار بر اساس بند ت ماده ۴۵ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، با حکم مدیر عامل ایمپاسکو نظارت بر طرح شورابه های ترود نیز به امیدرضا محبعلی؛ مدیر مجتمع پتاس خور و بیابانک واگذار شد.
همچنین در حکم دیگری از سوی وجیه اله جعفری ؛ مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، حسین داشبلاغی به عنوان مجری طرح تولید کاغذ از آهک الیگودرز معرفی شد.
گفتنی است پیش از این حسین داشبلاغی؛ مجری طرح شورابه های ترود بود.

معارفه رسمی مدیر عامل جدید چادرملو در ایمیدرو

صبح امروز مهندس ناصر تقی زاده مدیر عامل جدید شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در جمعی محدود به لحاظ  رعایت ملاحظات بهداشتی و ایمنی بدلیل شرایط خاص شیوع بیماری کرونا در کشور،  با حضور دکتر غریب پور رئیس هیات عامل ایمیدرو؛ مهندس تقی زاده مدیر عامل چادرملو ؛ مهدی ثقفی نماینده هیات مدیره و طالبی نماینده کارکنان شرکت چادرملو در دفتر دکتر غریب پور رسماً معرفی شد .

فولاد مبارکه تا شکست ویروس کرونا در کنار مردم است

در آستانه فرا رسیدن سال جدید، مهندس عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه با حضور در برنامه رادیو فولاد روز چهارشنبه 21 اسفند ماه به سئوالات مجری این برنامه پاسخ داد.
 
در حال حاضر تمامی دنیا و همچنین کشور ما به‌دلیل شیوع ویروس کرونا در شرایط خاصی به سر می‌برند. شما در فولاد مبارکه چه تدابیری برای این موضوع اندیشیده‌اید؟

اهدای رایگان 8 هزار اصله نهال به شهروندان و سازمان های نیشابور

مجتمع فولاد خراسان، در راستای محافظت از محیط زیست 8000 اصله نهال رایگان در نیشابور توزیع کرد.  

معاون منابع انسانی و امور اجتماعی فولاد خراسان  با اعلام این خبر افزود: به مناسبت روز درختکاری و با هدف توسعه نهضت درختکاری، این تعداد نهال رایگان برای کاشت به شهروندان و ارگان های شهرستان نیشابور در اسفند ماه سال جاری اهدا شد. 

افزایش توانمندی خط برش گالوانیزه فولاد مبارکه

در راستای تحقق هدف بومی‌سازی صنعت، به‌جای خرید یک خط جدید در شرایط تحریم، پروژۀ اعمال فیلم محافظ و تولید ورق برش‌خورده (شیت) مورداستفاده در صنایع لوازم‌خانگی به دست توانمند کارشناسان داخلی با موفقیت طراحی و اجرا شد و به بهره‌برداری رسید.

كروناي ايتاليا، تكميل مجتمع فولاد اسفراين را ناتمام گذاشت

معاون‌ بازرگانی مجتمع صنعتی فولاد اسفراین گفت: بهره‌برداری از طرح تکمیلی این مجتمع که قرار بود تا پایان امسال صورت گیرد، به علت پیدایش ویروس کرونا در کشور ایتالیا، به تعویق افتاد.

مدیر مجتمع فولاد میانه: اهتمام ویژه این مجتمع برای جلوگیری و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در شهرستان میانه

مدیر مجتمع فولاد میانه با اشاره به شیوع  ویروس کرونادر کشور و به تبع آن در استان آذربایجان شرقی و شهرستان میانه از اهتمام ویژه این مجتمع برای جلوگیری و پیشگیری از شیوع  ویروس کرونا در شهرستان خبر داد. 

ناجی در گفت و گویی اختصاصی از اختصاص هزینه ی بالغ بر750 میلیون ریال در راستای اجرای تصمیمات متخذه از سوی اعضای کارگروه مقابله با ویروس کرونا برای پیشگیری از شیوع بیماری خبر داد. 

طرح نورد گرم شماره 2 مبارکه باید زیر چتر حمایتی قرار گیرد

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، بر اهمیت صنعت فولاد در توسعۀ اقتصادی کشور و صادرات تأکید کرد. در ادامه، ماحصل این گفت‌وگو از نظر می‌گذرد.

فولاد مبارکه، الگوی موفق بنگاه‌داری در کشور

بنا بر اعلام دفتر بنیاد جهانی MIKE در ایران فولاد مبارکه اصفهان موفق به دریافت "جایزه جهانی MIKE : برترین سازمان‌های دانشی نوآور" در سال 2019 گردید.
شایان ذکر است که ارزیابی جهانی MIKE: Most Innovative Knowledge Enterprise در 8محور یکپارچه با پوشش سطوح مختلف سازمان در 3 حوزه ساختار، منابع انسانی و ارتباطات و با تمرکز بر ارزش‌آفرینی سازمان مبتنی بر 3 مؤلفه دانش، نوآوری و سرمایه فکری و در 4 مرحله ارزیابی توسط کمیته بین‌المللی داوران از کشورهای سوئد، آلمان، انگلستان و رومانی انجام گرفته است.

تحویل 2000 دست «گان حفاظت فردی» به «علوم پزشکی نیشابور»

«مجتمع فولاد خراسان، در ادامه حمایت خود از کادر درمان شهرستان نیشابور، دو هزار دست دیگر «گان حفاظت فردی» به دانشگاه علوم پزشکی نیشابور اهدا کرد.

این اقدام در راستای «مسئولیت اجتماعی» فولاد خراسان و برنامه همیاری با مدافعان سلامت مردم نیشابور، روز جمعه 23 اسفند ماه صورت گرفت. 

غریب پور اعلام کرد: جذب نقدینگی 1700 میلیارد تومانی ایمیدرو از بخش خصوصی در سال 98

رییس هیات عامل  ایمیدرو اعلام کرد: به منظور تکمیل طرح های نیمه تمام در حال اجرا، از ابتدای سال 98 بیش از 1700 میلیارد تومان از بخش خصوصی نقدینگی جذب شده است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور افزود: این مبالغ صرف طرح های مشارکتی با بخش خصوصی می شود.

وی همچنین گفت: علاوه بر منابع جذب شده از بخش خصوصی(1700 میلیارد تومان)،  ایمیدروتزریق منابع مالی به طرح ها را تسریع بخشید و در نتیجه بودجه سرمایه گذاری این سازمان از 750 میلیارد تومان به 1800 میلیارد تومان در سال 98 اصلاح شد.

توزيع ١٠٠٠ بسته غذايي در راستاي فعاليت در حوزه مسؤليت هاي اجتماعي توسط شركت صنعتي و معدني توسعه فراگير سناباد

مهندس محمد مدني فر، مديرعامل شركت صنعتي و معدني توسعه فراگير سناباد ضمن بيان وظايف شركت در راستاي فعاليت هاي سالانه در حوزه مسئوليت هاي اجتماعي و همزمان با ایام ميلاد مولای متقیان امام علی(ع) در شهرستان خواف اظهار کرد: در قالب این طرح تعداد ١٠٠٠ بسته حاوی مواد غذایی وارزاق عمومی  بین خانواده‌های نیازمند شهرستان خواف توزیع شد. 

مهمترین خواسته انجمن فولاد از معاون معدنی وزارت صمت

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی نامه ای خطاب به معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستار رسیدگی به موارد مهم در نظر گرفته نشده در مصوبات اخیر کارگروه تنظیم بازار ورقهای فولادی شد.

به موجب این نامه، رسول خلیفه سلطان- دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران- خطاب به داریوش اسماعیلی- معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت- اعلام کرده است که در مصوبات اخیر کارگروه تنظیم بازار ورقهای فولادی موارد مهمی در نظر گرفته نشده است، لذا خواستار آن شده که با قید فوریت، این موارد مورد رسیدگی قرار بگیرد تا تلاشهای وافر انجام شده، منتج به نتایج مطلوب شود.

خبر خوب مدیرعامل شرکت مس برای سهامداران در روزهای پایانی سال 1398؛ افزایش سودآوری شرکت مس

دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس گفت: با پیگیری‌های متعدد و در نتیجه تعامل خوب متولیان حوزه معدن در وزارت صمت با شرکت ملی صنایع مس ایران حقوق و عوارض دولتی شرکت مس 3 درصد کاهش یافت.

عرضه ۹۹ هزار تن انواع محصولات فولادی در بورس کالا

۷۰ هزار و ۱۸۰ تن ورق گرم، ۱۸ هزار و ۲۶۰ تن سبد میلگرد مخلوط، یک هزار و ۸۷۰ تن میلگرد، یک هزار و ۴۳۰ تن میلگرد کلاف، ۶ هزار و ۶۰۰ تن تیر آهن، یک هزار و ۱۸۸ تن سبد تیر آهن و ۲۰ کیلوگرم شمش طلا عرضه می شود.

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران، روز شنبه ۲۴ اسفندماه، میزبان عرضه ۹۹ هزار و ۵۲۸ تن انواع محصولات فولادی است.

طی این روز و در تالار مذکور ۷۰ هزار و ۱۸۰ تن ورق گرم، ۱۸ هزار و ۲۶۰ تن سبد میلگرد مخلوط، یک هزار و ۸۷۰ تن میلگرد، یک هزار و ۴۳۰ تن میلگرد کلاف، ۶ هزار و ۶۰۰ تن تیر آهن، یک هزار و ۱۸۸ تن سبد تیر آهن و ۲۰ کیلوگرم شمش طلا عرضه می شود.

ظرفیت آلومینیوم‌سازی کشور ۶۰ درصد افزایش می‌یابد

براساس سند نقشه راه بخش معدن و صنایع معدنی کشور و برنامه چهار ساله وزارت، صنعت، معدن وتجارت ( ۱۴۰۰- ۱۳۹۷) ظرفیت آلومینیوم کشور امسال نسبت به سال گذشته بیش از ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت. 

فرماندار شهرستان ورزقان عنوان کرد خدمات ارزشمند شرکت مس در توسعه و آبادانی ورزقان

حسن یحیوی فرماندار ورزقان در گفت‌وگو با مس پرس گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران و مجتمع مس سونگون در سال جاری خدمات ارزشمندی با هدف توسعه و آبادانی شهرستان ورزقان انجام داده است. 

افزایش ۲۸ درصدی صادرات فولادسازان بزرگ در 11 ماه

میزان صادرات فولادسازان بزرگ کشور در ۱۱ ماهه امسال، به رغم وضع تحریم های پیچیده و مکرر آمریکا دریک سال اخیر، ۲۸ درصد رشد یافت. 

کناره گیری محمود نوریان از مدیرعاملی چادرملو

محمود نوریان سکان هدایت شرکت معدنی و صنعتی چادرملو را در اختیار ناصر تقی زاده قرارداد.

با رای سهامداران عمده چادرملو و موافقت سازمان توسعه و نوسازی معادن (ایمیدرو) ناصر تقی زاده که پیشتر بعنوان رئیس هیئت مدیره شرکت معدنی و صنعتی چادرملو منصوب شده بود با کناره گیری محمود نوریان مسئولیت مدیریت عامل شرکت چادرملو را پذیرفت.

نوریان در پیام کوتاهی به این شرح با مجموعه چادرملو خدا حافظی کرد.

دوستان عزیز همکار در شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و پیمانکاران محترم اعم از کارگران عزیز تا مسئولین در هر رده

عملکرد بهمن ماه سال ۹۸ و تولید ۱۱ ماهه شرکتهای بزرگ معدن و صنایع معدنی در مقایسه مدت مشابه با سال گذشته

شیوا نیک وظیفه

امسال شرکتهای سنگ آهن جلال آباد(فکور صنعت)، گهرزمین ، اپال پارسیان سنگان، شرکت صنعتی و معدنی توسعه ملی، شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، گل گهر، چادرملو، سنگ آهن مرکزی و صبا نور به میزان ۴۳۵۶۹۱۳۶ تولیدکنسانتره آهن داشتند که رشد ۴ درصدی در تولید ۱۱ ماهه امسال نسبت به سال گذشته را به همراه داشته و برای بهمن ماه امسال 12%+ دیده شد که توسعه ملی با 37%+ و میدکو با 19% و چادرملو با 38%+ رشد در این افزایش تاثیر داشتند.

ذوب آهن اصفهان همیار اصلی شهرستان لنجان در مقابله با بیماری کرونا

ذوب آهن اصفهان در راستای مسئولیت های اجتماعی خود از همان ابتدای نشر اخبار شیوع ویروس کرونا در ایران ، اقدامات مختلفی را در شهرستان لنجان انجام داده است که با محوریت بیمارستان شهید مطهری و همچنین حوزه مقاومت بسیج شهید تندگویان ذوب آهن صورت گرفته است .

دکتر آجدانی در این خصوص گفت : بیمارستان خدمت رسانی به مردم منطقه را در خصوص تشخیص و درمان بیماری کرونا به عهده دارد و شایعاتی که در خصوص انتقال بیماران کرونایی از سایر شهرها به این مراکز درمانی وجود دارد کاملاً بی اساس است .

توليد يكي از تجهيزات پيشرفته صنعت فولاد در كشور به همت يكي از شركت هاي دانش بنيان

محققان يكي از شركت هاي دانش بنيان در كشور به دانش توليد يكي از تجهيزات پيشرفته صنعت فولاد به نام «نازل سوپرسونيك» دست پيدا كردند.

محققان يكي از شركت هاي دانش بنيان در كشور به دانش توليد يكي از تجهيزات پيشرفته صنعت فولاد به نام «نازل سوپرسونيك» دست پيدا كردند.

مهدي صنايعيان؛ مديرعامل اين شركت دانش بنيان درباره نوع فعاليت و توليدات اين شركت گفت: «نازل سوپرسونيك» تجهيزي است كه تزريق اكسيژن كربن به داخل كوره هاي قوس را بر عهده دارد. اين دستگاه در كاهش مصرف انرژي الكتريكي كوره ها تاثير مستقيم دارد و در نهايت باعث بهبود كارايي و عملكرد در فرآيند ذوب مي شود.

دستیابی به رشد بیش از ۱۷ درصدی در استخراج سنگ آهن

براساس سند نقشه راه بخش معدن و صنایع معدنی کشور و برنامه چهارساله وزارت صنعت، معدن وتجارت ( ۱۴۰۰- ۱۳۹۶) میزان استخراج سنگ آهن با رشد بیش از ۱۷ درصدی نسبت به سال ۹۷ به رقم ۱۰۱ میلیون تن خواهد رسید.

 جداول آماری سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) از ۱۰ مجموعه معدنی در دوره ۹ ماهه امسال ( منتهی به آذر) گویای استخراج ۴۹ میلیون و ۶۹ هزار و ۶۹۵ تن سنگ آهن است که ۱۹.۶ درصد آن مربوط مجتمع چادرملو (یزد) است.

برابر سند نقشه راه معدن و صنایع معدنی کشور میزان استخراج سنگ آهن در سال های ۹۶ و ۹۷ به ترتیب ۸۵ و ۸۶ میلیون تن ثبت شده بود.

بررسی اقدامات انجام شده در شرکت صنعت فولاد شادگان

دهمین جلسه کمیته پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، به منظور بررسی راه های پیشگیری از ابتلا و شیوع این ویروس به ریاست علیرضا مخبر دزفولی قائم مقام مدیرعامل در امور بهداشت و‌ سلامت‌ کارکنان، دبیری داریوش دانیالی رئیس ایمنی و با حضور محمد نیکوکار قائم مقام ارشد مدیرعامل، محمود لندی معاون بهره برداری، مهران عباس زاده معاون منابع انسانی و امور اجتماعی، سعید قاسم زاده قائم مقام مدیرعامل شرکت صنعت فولاد شادگان، مسعود توکل فرد مدیر HSE، رحیم امیدی مدیر خدمات و ‌امور رفاهی، سید سمیع موسوی مدیر امور اداری، جعفر جنامی نیا مدیر آموزش و توسعه منابع انسانی، بابک بهادری رئیس خرید اقلام عمومی، کاوه طالبی رئیس خ

تعطیلی فعالیت معادن محلات به منظور پیشگیری از کرونا ویروس

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت محلات گفت: معادن و واحدهای فرآوری سنگ این شهرستان به دلیل مقابله و کنترل بیماری کرونا از سه شنبه « بیستم اسفند» تا پایان تعطیلات نوروز تعطیل شد.

رضا ملکی افزود: براساس مصوبه پدافند زیستی محلات فعالیت معادن و واحدهای وابسته به آن متوقف و عملیات گندزدایی به منظور پیشگیری از کووید 19 در این معادن انجام می شود.

وی ادامه داد: حفظ سلامت کارگران به ویژه کارگران غیربومی و حضور آنها در منزل از اهداف دیگر تعطیلی معادن محلات است.

از سر گیری روند افزایشی قیمت طلا در بازارهای جهانی

قیمت طلا پس از ریزش شدید روز گذشته به دلیل ابهاماتی که نسبت به بسته محرک مالی ارایه شده از سوی دولت آمریکا وجود داشت، در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی افزایش یافت.

قیمت طلا پس از ریزش شدید روز گذشته به دلیل ابهاماتی که نسبت به بسته محرک مالی ارایه شده از سوی دولت آمریکا وجود داشت، در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی افزایش یافت.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور 0.4 درصد افزایش پیدا کرد و به 1656 دلار و 37 سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز گذشته با امیدواری به اعلام تدابیر محرک مالی از سوی بانک‌های مرکزی جهانی حدود دو درصد سقوط کرده بود.

عملیات موفقیت آمیز تعویض ریل در مدیریت تولیدات کک و مواد شیمیایی در ذوب آهن اصفهان

محمد اعلایی سرپرست واحد 2 تولید کک در این خصوص گفت : سه شاخه ریل در این قسمت باید تعویض می شد که با برنامه ریزی های انجام شده بدون توقف تولید با موفقیت انجام گردید . این عملیات در نوع خود یک رکورد محسوب می شود .

وی افزود : با توجه به شرایط بحرانی که ویروس کرونا در کل کشور به وجود آورده است شاید بسیاری فکر می کردند در تولید ذوب آهن اصفهان نقصانی پدید خواهد آمد ولی با هماهنگی همه مدیریت ها و تلاش شبانه روزی همکاران سخت کوش، تولید در این بخش با تمام جدیت ادامه دارد .

سود فولاد مبارکه در گرو رونق اقتصادی کشور است نه در افزایش بی رویه قیمتها

مهندس عظیمیان  با ابراز ناخرسندی از افزایش بی رویه قیمــــت انواع محصــــــولات فولادی در کشور، تصریـــح کرد: افزایـــــش بی رویه قیمتها به نفع هیچکس نیست. فولاد مبارکه مطلقا موافق افزایش بی رویه قیمتها نیست. ازآنجاکه این شرکت صنعت ساز است، سود خود را در گردش چرخ سایر صنایع بالادست و پایین دست خود و رونق اقتصادی هرچه بیشتر کشور میداند، نه در افزایش بی رویه قیمتها؛ و این امر بدون شک در سایه آرامش ایجاد میشود.

وی از برگزاری جلسات متعدد در این خصوص خبر داد و اظهار امیدواری کرد با پیشنهادها و تمهیدات وزارت صمت و انجمن فولاد کشور، به زودی شاهد ایجاد آرامش در بازار باشیم.

هم اکنون تولید اقلام بهداشتی مورد نیاز کشور ۶ تا ۸ برابر شده است/ ظرف روزهای آینده بخش عمده ای از نیازهای مراکز درمانی و داروخانه ها را پاسخ می دهیم

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از برگزاری جلسات روزانه با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تامین اقلام مورد نیاز بهداشتی از جمله ماسک و ضدعفونی‌کننده ها خبر داد و گفت: ظرف روزهای آینده بخش عمده ای از نیازهای مراکز درمانی و داروخانه ها را پاسخ خواهیم داد.

بهره برداری از واحد اگلومراسیون مجتمع فولاد زرند ایرانیان

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد زرند ایرانیان، روز سه شنبه 20  اسفند 98  در ایام ولادت حضرت امیرالمومنین علی(ع)  و همزمان با سالروز رحلت حضرت زینب کبری(س) بهره برداری از واحد اگلومراسیون شرکت فولاد زرند ایرانیان با حضور آقای دکتر پورمند مدیرعامل محترم شرکت میدکو با برقراری تماس تلفنی با آقای دکتر قاسمی مدیرعامل محترم بانک پاسارگاد و رییس هیأت مدیره میدکو و با حضور مدیرعامل فولاد زرند ایرانیان، فرماندار، رییس دادگستری و دادستان زرند آغاز شد. 

«ومعادن» همچنان در حال رشد

افزایش سرمایه شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات با حضور ۸۲ درصدی سهامداران این هلدینگ بزرگ معدنی ـ فولادی در مجمع فوق العاده امروز این شرکت به تصویب رسید.

بي اعتنايي سنگ آهن به شوك نفتي

با وجود كاهش دسته جمعي كاموديتي ها در پي جنگ نفتي عربستان و روسيه، قيمت سنگ آهن به دلايلي تغيير چنداني نكرد. 

موجودي سنگ آهن چين براي چهارمين هفته متوالي كاهش يافت و به ۱۱۰/۵ ميليون تن رسيد.

ورود محموله هاي سنگ آهن با كاهش مواجه بوده و همين باعث شده تا قيمت سنگ آهن از شوك نفتي اثر نپذيرد و با كاهش شديد مواجه نشود. در حالي سنگ آهن ۲ دلار كاهش يافته كه عملا فولاد در چين هيچ كاهشي را تجربه نكرده است، البته حمايت دولت چين در جلوگيري از كاهش قيمت كامل اثرگذار بوده است.

اجرای ۳ پروژه در زمینه «بازفرآوری پسماند» و «پایش زیست محیطی» صنایع معدنی

رئیس مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران اعلام کرد: این مرکز 2 پروژه بزرگ در زمینه بازفرآوری سرباره های صنایع معدنی و یک پروژه در زمینه پایش زیست محیطی مربوط به صنایع فولادی در حال اجرا دارد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مجید وفایی‌فرد با بیان این مطلب اظهار داشت: مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با امضای تفاهم‌نامه با انجمن تولیدکنندگان فولاد در سال گذشته، پروژه های بازفرآوری سرباره های صنایع معدنی و پایش زیست محیطی را اجرایی کرده است.

تفاهم نامه پرداخت وام ضروری به بازنشستگان فولاد اجرایی شد

مدیران عامل صندوق بازنشستگی فولاد و صندوق کارآفرینی امید، تفاهم نامه پرداخت وام ضروری به بازنشستگان فولاد را اجرایی و مبادله کردند.
دکتر مسرور در این نشست ضمن تشریح برنامه هایی که صندوق بازنشستگی فولاد برای بهبود وضعیت رفاهی و معیشتی بازنشستگان دارد اظهار کرد انعقاد این تفاهم نامه یکی از گام های صندوق برای رسیدن به این اهداف می باشد.
وی از همکاری و تعامل صمیمانه دکتر نورالله زاده مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید جهت انعقاد این تفاهم نامه در راستای ارائه خدمات به بازنشستگان قدردانی کرد.

مساعدت‌های مالی و تجهیزاتی شرکت مس برای مقابله با کرونا

مجید فصیحی‌ هرندی فرماندار رفسنجان با قدردانی از اعلام آمادگی و مشارکت موثر شرکت ملی صنایع مس ایران و مجتمع مس سرچشمه در عرصه مقابله با شیوع ویروس کرونا در شهرستان رفسنجان گفت: پیش از این‌که مقابله با شیوع ویروس کرونا از مسئله‌ای‌ منطقه‌ای به یک ضرورت ملی تبدیل شود دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیریت پیشرو و آینده نگر مس دستور انجام اقدامات پیشگیرانه را برای مقابله با ویروس کرونا در سطح شهرستان رفسنجان صادر کرد.

اقدامات پیشگیرانه و مقابله با ویروس کرونا در چادرملو

اقدامات پیشگیرانه و مقابله با ویروس کرونا در مجتمع های صنعتی و معدنی چادرملو از سوی واحدهای ایمنی و بهداشت و درمان شرکت معدنی و صنعتی چادرملو تداوم دارد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی مجتمع های صنعتی و معدنی چادرملو، این روابط عمومی از تداوم اقدامات پیشگیرانه و مقابله با ویروس کرونا در مجتمع های صنعتی و معدنی چادرملو از سوی واحدهای ایمنی و بهداشت و درمان شرکت معدنی و صنعتی چادرملو خبر داد.

 

تلاش خانه معدن هرمزگان برای فعال‌سازی معادن راکد در استان

معدن نامه-استان هرمزگان

«مهدی روئین اهلی» رئیس خانه معدن هرمزگان در ابتدا به تشریح تاریخچه این نهاد پرداخت و عنوان کرد: خانه معدن هرمزگان در آبان ماه سال 1394 به همت گروهی از فعالان بخش معدن استان که دغدغه این حوزه را داشتند و در جهت ایجاد هماهنگی بیشتر و پرهیز از تنش در آرا و هچنین رسیدن به یک صدای واحد برای دفاع از حقوق قانونی این حوزه شکل گرفت.

عرضه ۹۴ هزار تن ورق فولادی در بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز سه شنبه ۲۰ اسفندماه میزبان عرضه ۹۴ هزار و ۶۸۰ تن ورق فولادی است.

امروز همچنین ۳۶ هزار و ۱۲۴ تن سبد میلگرد، ۷۹۲ تن میلگرد کلاف، ۲۰۰ تن شمش سرب،۱۵۰ تن شمش روی و ۸ هزار و ۸۰۰ تن تیرآهن نیز در تالار مذکور عرضه می شود.

۱۷۰ تن عایق رطوبتی و ۷ هزار و ۴۰۰ تن قیر در تالار صادراتی بورس کالای ایران عرضه می شود.

تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران نیز در این روز عرضه ۱۳۷ هزار و ۲۰۲ تن مواد پلیمری، پارافین واکس، قیر، وکیوم باتوم، لوب کات و گوگرد را تجربه می کند.

مجتمع آزمایشگاهی فولاداکسین یک کلینیک فولادی در کشور است

وی افزود: انبوه سازی این ورقها بخصوص ورقهای ترش که بیشترین استفاده را در صنعت نفت و گاز دارد، برای راستی آزمایی نیاز به تستهای آزمایشگاهی داشته، حسب این الزام، از سال ۹۴ مقرر بود که مجتمع آزمایشگاهی فولاد اکسین راه اندازی شود اما این مهم صورت نپذیرفت تا اینکه از اوایل سال ۹۸ با تغییر مدیرعامل و  استراتژی شرکت با کمک ظرفیت های داخلی و یاری شرکتهای دانش بنیان این کار انجام شد و جوانان ایرانی دوباره در شرایط سخت تحریمی شعار ما می توانیم را محقق کردند.

 

اقدامات پیشگیرانه شرکت فولاد هرمزگان برای مقابله با کرونا

در پی شیوع ویروس کرونا در کشور و استان هرمزگان، شرکت فولاد هرمزگان اقدامات پیشگیرانه خود را در مقابله با این بیماری به کار گرفت
علی اکبر محمودصالحی مدیر ایمنی و بهداشت فولاد هرمزگان در گفت و گو با روابط عمومی این شرکت از تشکیل فوری کمیته بحران پس از گزارش رسمی وزارت بهداشت در خصوص شیوع ویروس کرونا به ریاست مدیرعامل شرکت خبرداد و گفت همکاران ما در واحد HSE از لحظات اولیه شیوع بیماری ، اقدامات لازم در خصوص پیشگیری از ویروس کرونا را آغاز نمودند . وی در تشریح این اقدامات گفت:

نقشه راه معدن و دستاوردهاي صنايع معدني

نقشـه راه معـدن و صنايـع معدنـي مشـتمل بـر ۷۲ راهبـرد اسـت كه سـازمان ايميدرو مسـووليت اجراي ۳۳ راهبرد را در اختيـار دارد. ايـن سـازمان بـراي اجرايي سازي ايـن مهم ۱۴۵ هدف تعريف كرده كه تا پايـان دي ماه ۹۸ اين سازمان توانسـت ۵۸ درصد از اهـداف را محقـق كند.

برپايه گزارش ويژه نامه سالانه سازمان توسعه و نوسازي معادن وصنايع معدني ايران ( ايميدرو) راه اندازي طرح ها از ابتـداي سـال تاكنـون به ارزش ۳.۵ميليـارد دلار پـروژه معدنـي و صنايـع معدنـي اجرايـي شـده و تـا نيمه زمسـتان امسـال نزديـك بـه ۱.۲ميليـارد دلار طـرح افتتـاح شـده اسـت.

دستاوردهاي صنايع معدني

تكانه‌هاي كاهشي در بازار آرام فولاد در جهان

جريان عمومي در بازارهاي جهاني مصنوعات فولادي ميل به افت قيمت‌ها را نشان مي‌دهد اگرچه به نسبت بازارهايي متعادل و با نوسان محدود قيمت‌ها را شاهد هستيم. بازارها غالبا منتظر هستند تا رخدادهاي پيش‌رو بتواند جريان غالب قيمتي را تعيين كند. مركز خدمات فولاد ايران به اين موارد پرداخته است. 

سنگ‌آهن

غریب پور مطرح کرد: شناسایی 760 محدوده امیدبخش با توسعه فعالیت های اکتشافی/ صدور 52 پروانه اکتشاف حاصل اکتشافات جدید ایمیدرو / استفاده از روش های نوین اکتشاف از سال جدید

رییس هیات عامل ایمیدرو از شناسایی 760 محدوده امیدبخش با انجام اکتشافات جدید طی امسال خبر داد و گفت: امسال به ذخایر جدید سنگ آهن، طلا و بوکسیت دست یافتیم. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، دکتر خداداد غریب پور افزود: با اکتشافات انجام شده تاکنون 760 محدوده امیدبخش شناسایی شده است. از این تعداد، ایمیدرو درخواست صدور پروانه برای 280 محدوده را اعلام کرده است که تاکنون مجوز 52 پروانه اکتشاف صادر شده است.

سه خواسته تولیدکنندگان لوله و پروفیل کشور از وزیر صمت دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل ایران مطرح کرد: سه خواسته تولیدکنندگان لوله و پروفیل کشور از وزیر صمت

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل ایران گفت: با توجه به شرایط حساس کشور و مشکلات به وجود آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا، از وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست می‌شود که شرایط را برای کسب و کارها با تسهیل تامین مواد اولیه، افزایش مهلت سررسید اسناد اعتباری بانکی و تمدید مهلت افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی تسهیل کند.

عرضه ۵۰ هزار تن سنگ آهن کلوخه در بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز دوشنبه ۱۹ اسفند ماه میزبان عرضه ۵۰ هزار تن سنگ آهن کلوخه است.

امروز همچنین ۶ هزار تن شمش هزار پوندی،۵۰۰ تن شمش ۵۰ پوندی، ۵۴۰ تن بیلت آلومینیوم، ۵۰ تن شمش روی، ۲۰۰ تن شمش سرب، ۳ هزار تن کک متالورژی، ۲۰۰ تن مس کاتد، ۱۶۰ تن مس مفتول و ۲۰ کیلوگرم شمش طلا نیز در تالار مذکور عرضه می شود.

تالار صادراتی بورس کالای ایران نیز در این روز عرضه ۲۷۰ تن عایق رطوبتی و ۱۷ هزار و ۸۰۰ تن قیر را تجربه می کند.

وزارت صنعت چین رقابت منفی بنگاه های فلزی را ممنوع کرد

به نقل از رویترز؛ وزیر صنعت چین در روز جمعه اعلام کرد که شرکت ها و بنگاه های فلزی که پس از شیوع کرونا ویروس به کار خود بازگشته اند نباید به هر قیمتی به دنبال تقویت تولید باشند و باید از رقابت نادرست با یکدیگر خودداری نمایند.

دکتر جعفری طهرانی در کانال خود آورده است تولید صنعتی در چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده فلزات جهان ضربه بزرگی از این اپیدمی خورده چراکه حرکت مردم و کامودیتی ها در جهت جلوگیری از شیوع ویروس محدود شده است. این بدان معناست که شرکت ها و بنگاه ها از کارکنان کافی برخوردار نیستند و در برخی موارد، مواد اولیه برای داشتن یک فعالیت نرمال و عادی را ندارند.

مدیر مجتمع سرب و روی انگوران خبر داد: افزایش تولید تا پایان سال جاری/ انگوران پیشتاز در گردشگری معدنی

امید فلاح؛ مدیر مجتمع سرب و روی انگوران با گفت: معدن سرب وروی انگوران در دو بخش روباز و زیرزمینی در حال فعالیت است که ذخیره باقی مانده بخش روباز آن حدود ۴ میلیون تن است و طی مدت ۴ تا ۵ سال آینده این ذخیره استخراج می‌شود.
وی ضمن اشاره به برنامه تعیین شده معدن انگوران برای سال ۹۸ گفت: برنامه سال‌جاری استخراج ۷۵۰ هزار تن بوده که با پیشی گرفتن از برنامه، تا ۱۵ اسفندماه، ۸۱۸هزار تن در بخش روباز تولید شده است.
فلاح در ادامه افزود: پیش بینی می‌شود تا پایان سال‌جاری میزان تولید از ۸۳۰ هزار تن فراتر رود.

رئیس هیات مدیره فولاد مبارکه منصوب شد

پیرو صورتجلسه اعضای هیات مدیره شرکت فولاد مبارکه اصفهان، و نمایندگان صاحبان سهام این فولاد آقای اسرافیل احمدیه به نمایندگی از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، به عنوان رئیس هیات مدیره شرکت فولاد مبارکه اصفهان، آقای علی احمدیان به نمایندگی از شرکت صدر تامین ، آقای غلامحسن تقی نتاج به نمایندگی از بهسازان انرژی تدبیر زنگان، آقای مهندس حمید رضا عظیمیان، عضو هیات مدیره و مدیرعامل به نمایندگی از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران آقای محمود اکبری مزرعجه عضو هیات مدیره به نمایندگی از شرکت سرمایه‌گذاری استانی آذربایجان غربی، و آقای غلامحسن تقی نتاج به عنوان عضو هیات مدی

تماس تلفنی وزیر تجارت ترکیه با رئیس دفتر رئیس‌جمهور ایران/مشکل کامیون‌های ایرانی در مرزهای ترکیه حل شد

وزیر تجارت ترکیه در تماس تلنفی با رئیس دفتر رئیس‌جمهوری، از حل مشکل کامیون‌های ایرانی در مرزهای ترکیه خبر داد.

وزیر تجارت ترکیه در تماس تلفنی با محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور اعلام کرد که مشکل کامیون‌های ایرانی در مرزهای ترکیه حل شد.

کامیون‌های ایرانی مجوز یافته‌اند برای بارگیری راهی بندر مرسین شوند.

همچنین دستور حل مشکل عبور و مرور کامیون‌های ایرانی در مرزهای ترکیه با بلغارستان، گرجستان و یونان صادر شده است.

اقدامات خوب شرکت مس برای پیشگیری از «کرونا» در شهربابک/ صنعت مس شهربابک سبز می شود

دکتر سعید قائینی فرماندار شهرستان شهربابک با اشاره به تعامل خوب شرکت مس و مجتمع مس شهربابک با مجموعه‌های دولتی شهرستان، گفت: از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور، شرکت مس تعامل بسیار خوبی را با فرمانداری و شبکه بهداشت و درمان شهرستان داشته است.

تولید در گندله سازی سنگان از ظرفیت اسمی کارخانه گذشت

با ثبت رکورد تولید روزانه ۱۵۷۵۲ تن گندله در فولاد سنگان، تولید این کارخانه از ظرفیت اسمی شرکت گذشت.
 
مدیرعامل فولاد سنگان با اعلام این خبر گفت: تلاشگران فولاد سنگان در سایۀ الطاف الهی و با تلاشی مضاعف توانستند پس از ثبت رکورد بهمن ماه، در اسفندماه نیز به رکورد جدیدی دست یابند و رکورد تولید گندله در شرق کشور را دوباره ارتقا دهند.
علی امرائی خاطرنشان کرد: برای تولید 5 میلیون تن گندله به عنوان ظرفیت اسمی کارخانه در سال، هر روز باید ۱۵۶۹۶ تن گندله تولید شود.

بومی‌سازی سنسورهای تشخیص سرباره در فولاد مبارکه

با همکاری کارشناسان فولاد مبارکه و شرکتهای سازندۀ داخلی برای اولین بار سنسورهای تشخیص سرباره با کمتر از نصف هزینۀ نوع مشابه وارداتی، بومی سازی شد.
 
رئیس دفتر فنی تعمیرات فولادسازی و ریخته گری مداوم ضمن اعلام این خبر گفت: سیستم تشخیص سرباره (Electromagnetic Slag Detector) در ماشینهای ریخته گری نقش بسیار مهمی در جلوگیری از تخلیۀ سرباره موجود در پاتیلها به تاندیش و سپس ریختهگری دارد.

مهندس عظیمیان : رویکرد فولاد مبارکه به الزامات زیست محیطی، ملی و جهانی است

به مناسبت روز درختکاری مهندس عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه ضمن غرس یک اصله نهال در شرکت، بر اهمیت فضای سبز و نقش آن در سلامت محیط کار و محیط زیست تأکید کرد.
 
وی گفت: امروزه رعایت دستـــــورالعمـــــلهای زیســـــتمحیطـــــی یکـــــــی از مهــمترین دستورالعملهای هر بنگاه اقتصادی و کارخانۀ تولیدی است و در واقع دیگر یک اقدام نمایشی نیست، بلکه یک الزام بسیار مهم است. این امر از ابتدا تاکنون در فولاد مبارکه نهفقط بهعنوان یک الزام بلکه در مقام یک مسئولیت اجتماعی خطیر ملی و همتراز با استانداردهای جهانی مدنظر بوده و هست.

سود فولاد مبارکه در گرو رونق اقتصادی کشور است نه در افزایش بی رویه قیمتها

مهندس عظیمیان با ابراز ناخرسندی از افزایش بیرویۀ قیمــــت انواع محصـــــــولات فولادی در کشور، تصریــــح کرد: افزایـــــش بیرویۀ قیمتها به نفع هیچکس نیست. فولاد مبارکه مطلقا موافق افزایش بیرویۀ قیمتها نیست. ازآنجاکه این شرکت صنعتساز است، سود خود را در گردش چرخ سایر صنایع بالادست و پاییندست خود و رونق اقتصادی هرچه بیشتر کشور میداند، نه در افزایش بیرویۀ قیمتها؛ و این امر بدون شک در سایۀ آرامش ایجاد میشود.
 
وی از برگزاری جلسات متعدد در این خصوص خبر داد و اظهار امیدواری کرد با پیشنهادها و تمهیدات وزارت صمت و انجمن فولاد کشور، بهزودی شاهد ایجاد آرامش در بازار باشیم.

بزرگ ترین پرداخت بدهی ایمیدرو به دولت، در سال 98 رقم خورد/ ایمیدرو بدهی 8 ساله را طی یکسال، تسویه کرد

رییس هیات عامل ایمیدرو از تسویه بدهی این سازمان بابت "سود سهم دولت" خبر داد. به گفته دکتر غریب پور، ایمیدرو امسال برای نخستین بار، بدهی یک دوره 8 ساله را با دولت تسویه کرد. 

صادرات سنگ آهن ممنوع یا عوارض سنگین بر آن وضع خواهد شد

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت با اشاره به اینکه سنگ آهن مورد نیاز صنعت داخلی است، گفت: طی سال آینده برای صادرات سنگ آهن به دو روش عمل خواهیم کرد؛ یا به طور کامل ممنوعیت آن را اعلام می‌کنیم و یا اینکه تعرفه سنگینی بر آن وضع خواهد شد.

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، داریوش اسماعیلی در خصوص صادرات مجموعه کالاهای صنایع معدنی گفت: بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار صادرات مجموعه کالاهای صنایع معدنی باید با نظر و مجور معاونت معدنی باشد و اگر عرضه تولیدکننده‌ای در داخل کشور متناسب با تعهداتش نباشد، حتما جلوی صادراتش را خواهیم گرفت.

تولید جهانی 4.1 میلیارد تن سیمان در سال 2019 میلادی/ ارتقای جایگاه ایران در جهان

تولید جهانی  سیمان در سال 2019 میلادی به 4 میلیارد و 100 میلیون تن رسید. فهرست برترین تولیدکنندگان این محصول نشان می دهد ایران به سبب کاهش تولید ترکیه، جایگاه هفتم جهانی را در اختیار گرفت. 

تولید حدود 21.9 میلیون تن مس تصفیه شده/ افزایش اندک قیمت مس پس از کاهش ناشی از کرونا

کارخانه های مس جهانی حدود 21.9 میلیون تن مس تصفیه شده طی 11 ماهه 2019 میلادی، تولید کردند.
جدیدترین گزارش گروه مطالعات بین المللی مس (ICSG) حاکیست: شرکت های جهانی تولید مس از ابتدای ماه ژانویه تا پایان نوامبر 2019، حدود 21 میلیون و 898 هزار تن مس تصفیه شده تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال 2018 میلادی، 21 میلیون و 998 هزار تن بود که نشان دهنده کاهش 45 صدم درصدی است.

ظرفیت کارخانه های مس تصفیه شده طی 11 ماهه سال گذشته میلادی به 26 میلیون و 376 هزار تن رسید که نسبت به رقم مدت مشابه سال 2018 میلادی (25 میلیون و 566 هزار تن)، 3.2 درصد افزایش نشان می دهد.

تشکیل کمیته ویژه مقابله با کرونا در گل گهر

در پس دستور وزیر و تاکید رئیس هیات عامل ایمیدرو، مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر از تشکیل کمیته ویژه مقابله با کرونا تحت نظارت مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست در این مجتمع و اتخاذ تصمیم های لازم خبر داد. 

تولید محصول در گل گهر به مرز 26 میلیون تن رسید/ رشد 3درصدی تولید کنسانتره سنگ آهن در گل گهر

تولید انواع محصول در این شرکت در یازده ماه سال 98 به مرز 26 میلیون تن رسید. طی این مدت تولید کنسانتره سنگ آهن رشد 3درصدی را تجربه کرد. 

تولید کنسانتره در 11 ماهه امسال در بزرگ ترین تولیدکننده سنگ آهن ایران، نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی 3 درصدی داشت و تا پایان بهمن ماه با تولید 14.8 میلیون تن کنسانتره 96 درصد از برنامه سال را اجرایی کرد.

رشد تولید گندله سنگ آهن 

تولید گندله سنگ آهن در گل گهر در 11 ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد یک درصدی همراه بوده است. در این مدت با تولید 11.1 میلیون تن گندله 93 درصد از برنامه امسال محقق شده است.

اقدامات ضد کرونایی شرکت منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

مدیر ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی  منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس عنوان کرد: ضدعفونی سطوح و مسیرهای رفت آمد و همچنین کنترل دمای بدن کارکنان و مراجعه کنندگان در شرکت در مقابله با ویروس کرونا به طور منظم انجام می شود.

 اردشیر  سالاری  افزود: از ابتدای اطلاع رسانی شیوع ویروس کرونا در کشور،  این مجموعه  مقررات و دستورالعمل های مبارزه با این ویروس را در اولویت برنامه های خود قرار دادند.

رکورد جدید ذوب آهن در تولید سالانه با دو کوره بلند/ گذر ذوب آهن اصفهان از تولید سال گذشته دو هفته مانده به پایان سال جاری/ تا انتهای سال از مرز تولید 2.5 میلیون تن مذاب عبور خواهیم کرد

 با همت تلاشگران ذوب آهن اصفهان تا پایان 13 اسفند ماه با تولید 2 میلیون و 412 هزار و 683 تن چدن مذاب، تولید این شرکت از مرز تولید سال گذشته که 2 میلیون و 410 هزار تن بود عبور کرد.

مهرداد تولائیان ضمن بیان مطلب فوق گفت: این تولید با همت تلاشگران همه بخش های شرکت حاصل شده است و نشان می دهد با وجود همه مشکلات از جمله عدم تامین مناسب مواد اولیه، تحریم های ظالمانه بین المللی، اغتشاشات، شیوع ویروس کرونا و .. فولاد مردان ذوب آهن اصفهان با تمام وجود برای رونق تولید، جهاد می کنند.

تداوم فشار نقدینگی در بازار فولاد چین

کمبود نقدینگی بر وضعیت فولادسازان چینی فشار بیشتر وارد کرده و آن ها را وا داشته بیشتر به فکر کاهش تولید و پایین آوردن قیمت ها باشند. افزایش موجودی محصولات فولادی و فروش کم کارخانه ها و تجار را تحت فشار نقدینگی قرار داده که به کاهش تولید و افت قیمت بیشتر منتهی خواهد شد.

مجوز افزایش سرمایه 52 هزار میلیارد ریالی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر صادر شد

بر این اساس رشد بیش از 2 برابری سرمایه کگل، مورد موافقت قرار گرفت.

طبق مجوز صادره از سوی این نهاد قانونی، سرمایه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با رشد بیش از 2 برابری به 100هزار میلیارد ریال می رسد.

این سازمان در مجوز صادر شده اعلام کرد: در اجرای قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، تقاضای افزایش سرمایه و انتشار سهام جدید شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر (سهامی عام) در این سازمان مورد موافقت قرار گرفت. 

ارزش افزوده و ارز آوری یک تن فولاد ۷تا ۸ برابر یک تن سنگ آهن است

کمبود مواد اولیه به ویژه سنگ آهن معظل جدی صنایع فولادی ایران به شمار می رود که در  ذوب آهن اصفهان به دلیل شیوه تولید (کوره بلند) ، عدم برخورداری از یارانه انرژی نیز به این چالش بزرگ افزوده شده است.مهندس محمد جعفر صالحی معاون خرید شرکت در گفتگو با خبرنگار آتشکار در این خصوص سخن گفته است.

معاون عملیات امور تغلیظ مجتمع مس سرچشمه خبر داد؛ تحقق برنامه پیش بینی شده تولید سال جاری در امور تغلیظ مجتمع مس سرچشمه دو هفته قبل از پایان سال

معاون عملیات امور تغلیظ مجتمع مس سرچشمه از تحقق برنامه پیش بینی شده تولید سال جاری در امور تغلیظ مجتمع مس سرچشمه خبر داد و گفت: با همت و تلاش بی وقفه، همدلی و مسئولیت پذیری، کارکنان سختکوش امور تغلیظ مجتمع مس سرچشمه، روز 12 اسفندماه و دو هفته قبل از پایان سال، اهداف برنامه تولید سال 98 را محقق کردند.

کوشش های کارسازتان در «رونق تولید» شایسته قدردانی است

 

 

تقدیر وزیر «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» از مدیرعامل و کارکنان فولاد خراسان: 

کوشش های کارسازتان در «رونق تولید» شایسته قدردانی است وزیر «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» با صدور تقدیرنامه ای، از کوشش های مدیرعامل و کارکنان خدوم فولاد خراسان در تحقق «رونق تولید» و ارتقای تولید، تامین مواد اولیه، فروش و صادرات این شرکت سپاسگزاری و قدردانی کرد.  

قدردانی رییس جمهوری از استاندار خوزستان

دبیر شورای اطلاع رسانی خوزستان گفت: رئیس جمهوری طی پیامی از تلاش های استاندار برای ایجاد زمینه تولید ورق عریض در شرکت فولاد اکسین خوزستان در شرایط تحریم موجود، قدردانی کرد.

سعید رضوانی اظهار داشت: در سفر وزیر نفت و هیئت همراه در ۲۹ بهمن ماه سال جاری به استان خوزستان از خط تولید ورق‌های عریض فولاد مقاوم به اسید در کارخانه فولاد اکسین بازدید شد و نتایج آن طی گزارشی به اطلاع حجت الاسلام روحانی رسید ودر پی آن رییس جمهوری در پیامی از تلاشها و نقش استاندار در تحقق این خط تولید قدردانی کرد.

ثبت رکورد جدید تولید روزانه فولاد خوزستان

معاون بهره برداری شرکت فولاد خوزستان از ثبت رکورد جدید تولید روزانه شمش فولاد در این مجتمع برای چهارمین بار در سال 98 خبر داد.

تداوم کاهش قیمت محصولات فولادی در پی افزایش عرضه شمش فولادی در بورس کالا

معاون امور معادن وزارت صمت گفت: امیدواریم که با زمینه سازی‌های انجام شده، قیمت‌ها در حوزه فولاد، سال آینده پایین‌تر خواهد آمد.
داریوش اسماعیلی گفت: با پیگیری‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت برنامه‌هایی را برای تنظیم بازار محصولات فولادی داشتیم که حذف واسطه‌ها و افزایش عرضه شمش فولادی در بورس کالا کاهش قیمت‌ها را در این حوزه به دنبال داشت.

توجه ایمیدرو به توسعه همه صنایع معدنی در کنار فولاد

معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو اعلام کرد: این سازمان به توسعه همه صنایع معدنی در کنار فولاد توجه دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، محمد آقاجانلو، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: ایمیدرو برای توسعه همه جانبه صنایع معدنی و احصای مشکلات زنجیره ها، نسبت به تدوین طرح های جامع سرب و روی، گوهر سنگ و سنگ های تزئینی و طلا اقدام کرده است.

همگرایی شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی در تامین تجهیزات مبارزه با ویروس کرونا

دکتر غریب پور خبر داد: ایمیدرو با همکاری شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی، به کمک وزارت بهداشت برای تامین تجهیزات مورد نیاز مبارزه با ویروس کرونا می آید.

از مسیر سبز تا آسمان آبی

عضوی هستم از یک جنگل دست کاشت پهناور، شبانه روز مردمانی را می بینم که از پنجره ماشین هایشان به من خیره می شوند ، در گرمای تابستان از کنارم می گذرند یا در فصول مختلف در قاب عکس هایشان ثبت می شوم. همه با هم آشنا هستیم و سالیان سال با هم زندگی کردیم. چه حس خوبی دارم زمانی که سنگینی نگاهشان را بر روی خودم حس می کنم گویی سنگ ها را با قدرت بیشتری پس می زنم و در اعماق تاریک زمین ریشه هایم گسترده تر می شود تا دستانم به سوی روشنی آسمان رهنمون شوند. 

 

پروژه توسعه و تکمیل ظرفیت ورزشگاه بزرگ فولاد شهر با موفقیت انجام شد

معاون برنامه ریزی و توسعه ذوب آهن عنوان کرد: به منظور اخذ گواهی کنفدراسیون فوتبال آسیا و بالا بردن ظرفیت و سطح ایمنی تماشگران در طول برگزاری مسابقات و همچنین به دلایل فنی از جمله حفاظت از زمین چمن و ایجاد فضای متقارن زیبا، پروژه گسترش سکوهای تماشاگران در ضلع جنوبی استادیوم ورزشگاه با هزینه ای حدود ۱۰۰ میلیارد ریال در دستور کار این معاونت قرار گرفت   .

بازديد مديرعامل گل گهر از پروژهاى حذف غبار و ريكلايمر سنگ آهن كارخانه تغليظ

صبح امروز مديرعامل اين شركت به همراه جمعى از معاونين و مديران شركت از پروژهاى حذف غبار و ريكلايمر سنگ آهن كارخانه تغليظ كه بوسيله معاونت فنى و مهندسى مجتمع در حال انجام است، بازديد و در جريان آخرين فعاليت هاى انجام شده آنها قرار گرفت. 

جهش ۷۱ درصدی فروش شرکت ‌های معدن و صنایع معدنی بورسی

جداول آماری عملکرد ۷۳ شرکت بزرگ  معدن و صنایع معدنی حاضر در بورس و اوراق بهاردار تهران حاکی است؛ مجموع فروش این شرکت ها طی ۱۱ ماه امسال، جهش ۷۱ درصدی نسبت به دوره مشابه پارسال داشته است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایرنا با انتشار گزارشی نوشت: بررسی آمار مذکور گویای آن است که فروش ۷۳ شرکت بزرگ  معدن و صنایع معدنی در بورس تهران در بهمن ماه امسال به رقم ۱۵ هزار و ۳۰۷ میلیارد تومان رسید که این رقم نسبت به سال قبل رشد ۳۸ درصدی را نشان می دهد.

رشد فروش شرکت های بزرگ

طی ژانویه 2020 روی داد: تولید و تقاضای جهانی منگنز کاهش یافت؛ افت تولید، از چین و مالزی شروع شد

تولید جهانی سنگ  منگنز طی ژانویه 2020 میلادی شاهد افت 19 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته بود. چین و مالزی افت تولید را رقم زدند. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) به نقل ازمجله متال بولتن، طی ژانویه 2020 میلادی کاهش تولید سنگ  منگنز در اغلب مناطق جهان منجر به افت 19 درصدی تولید این محصول نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی شد. طی مدت یاد شده، تولید جهانی سنگ  منگنز یک میلیون و 520 هزارتن به ثبت رسید که علاوه بر کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل حاکی از افت 10.1 نسبت به دسامبر 2019 میلادی بود.

اقدامات محیط‌ زیستی شرکت معدنی و صنعتی گل‌ گهر

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر دغدغه زیست‌محیطی دارد که در این قالب سمینارهای مختلفی با عناوینی ازجمله ارزش‌های محیط‌زیست و بهبود فرآیندها، محیط‌زیست و توسعه پایدار با رویکرد مدیریت سبز، روز جهانی محیط‌زیست با عنوان آشنایی با مطالعات ارزیابی استراتژیک محیط‌زیست برگزار کرده است.

تصمیم‌گیری درباره کسب‌وکارهایی که شرکت معدنی و صنعتی گل گهر باید به آنها ورود کند با معیار حفظ یکپارچگی توسعه و کمک به تحقق چشم‌انداز گل‌گهر صورت گرفته است.

روند نزولی قیمت آلومینیوم متوقف شد

قیمت آلومینیوم در LME روز دوشنبه ۱۲ اسفند ماه، نسبت به آخرین معاملات انجام شده (جمعه نهم اسفند ماه)، ۲۱ دلار و ۵۰ سنت به ازای هر تن معادل ۱.۳ درصد، افزایش یافت.

 به این ترتیب آلومینیوم که در روز جمعه نهم اسفند ماه، یک هزار و ۶۶۳ دلار به ازای هر تن قیمت‌گذاری شد ، دیروز به یک هزار و ۶۸۴ دلار و ۵۰ سنت به ازای هر تن رسید. این میزان رشد در طی ۵۶ روز گذشته بی‌سابقه بوده است.

باز هم آزمودن آزموده، تکرار خطایی در سیکل باطل

دستورالعمل جدید وزارت صمت در خصوص قیمت پایه مقاطع طویل فولادی هفته گذشته اعلام شد که نرخ پایه را ۷ درصد بالاتر از میانگین نرخ‌ معاملاتی دو هفته گذشته شمش با سقف باز تعیین میکند. مشابه چنین دستورالعملی در گذشته نیز برای مقاطع طویل فولادی تعیین شده بود و نتیجه ای جز پیشی گرفتن قیمت شمش از قیمت مقاطع طویل و به تاریخ پیوستن آن دستورالعمل در پی نداشته بود.

تلاشگران ذوب آهن اصفهان سربازان حفظ تولید در صنعت کشور هستند

همگام با سایر مردم و تمامی نهادها ، ذوب آهن اصفهان نیز به منظور حفظ سلامت تلاشگران شرکت به منظور جلوگیری از ابتلا از کرونا ویروس با بسیج تمام امکانات بهداشتی و صدور دستور العمل های ویژه بهداشتی و مراقبتی ، در راستای حفظ و تداوم تولید در شرکت تمهیدات ویژه ای به کار گرفت تا در شرایط تحریم ، پیشرفت و ترقی شرکت تحت الشعاع قرار نگیرد و تولید در این قطب صنعتی کشور حفظ گردد، به همین منظور در ادامه گفتگویی داریم با تعدادی از مدیران و تلاشگران شرکت که در ادامه می خوانید :

تامین مواد، حمل و نقل، ارزآوری و تامین مالی، اولویت‌های اساسی فولادسازان کشور

در حال حاضر تامین مواد اولیه برای شرکت‌های فولادی تحت تاثیر چه عوامل داخلی و خارجی قرار دارد؟ 

تولید نرمال ریل در ذوب آهن عامل شتاب در توسعه حمل و نقل ریلی

محمد امین یوسف زاده مدیر مهندسی نورد ذوب آهن اصفهان در این خصوص گفت: تولید ریل نسبت به سایر محصولات فولادی، از الزامات استاندارد سخت گیرانه تری برخوردار است و فرایند تولید آن نیز پیچیدگی های بسیاری دارد. ذوب آهن اصفهان به منطور خودکفایی کامل در تولید ریل، با اجرای پروژه های مختلف از جمله پروژه V.D موفق به تولید شمش ریل نیز گردید. مجموعه این اقدامات منجر به تولید ریل مطابق با استانداردهای جهانی با گرید 60E1 شد که تنها 6 کشور دنیا قادر به تولید آن هستند.

معاون وزیر صنعت: ۱.۲ میلیارد دلار طرح بخش معدن وصنایع معدنی آماده افتتاح

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت اعلام کرد: اکنون ۳.۵ میلیارد دلار طرح برای راه اندازی روی میز مقام های ارشد کشور قراردارد که ۱.۲ میلیارد دلار این طرح ها در بخش معدن وصنایع معدنی آماده افتتاح و یا در آستانه بهره برداری قرار دارد.

خداداد غریب پور ضمن یادآوری برنامه راه اندازی ۳.۵ میلیارد دلار طرح و پروژه برای امسال گفت: حدود ۳۵ درصد آنها آماده بهره برداری و بقیه در شرف افتتاح است.

اکتشاف سیاست کلیدی در بخش معدن

با شیوع بیماری کرونا اقدامات اداری طبق برنامه پیش نمی رود

 طي چند روز اخير به دليل شرايط ويژه بوجود آمده و عدم حضور برخی کارمندان در محل کار و عدم پیگیری کارها در وقت مقرر  و  تعطیلی برخی شرکتها و  به دليل اعلام عدم  تجمع افراد و شک در  برگزاري مجامع از سوي مسولان مربوطه بسياري از شركتها نتوانستند کارههای خود را طبق پیش بینی انجام دهند و قطعا نمی توانند کارهای قانونی خود و  مجامع را تا پایان سال برگزار كنند كه البته 

مدیر اجرایی و دبیر شورای همانگی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌ مقیاس اعلام کرد: احیای ۱۴۳ معدن کوچک مقیاس تا پایان بهمن

سید رضا عظیمی با بیان این مطلب اظهار داشت: در قالب طرح احیا، فعال سازی و توسعه معان کوچک مقیاس، تا پایان بهمن، ۱۴۸۳ معدن غیرفعال در سراسر کشور شناسایی شده و برای ۸۸۱ معدن، اقدام کلینیکی و راه حل ارائه شده است.
وی افزود: تاکنون ۳۲ معدن به طور کامل فعال شده و فرصت اشتغال زایی مناسبی ایجاد شده است.

مدیر اجرایی و دبیر شورای همانگی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌ مقیاس با اشاره به نقش صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی گفت: طی مدت اجرای این طرح، بیش از ۴۰ پرونده برای ارائه به صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی شامل ۶۷ محدوده و معدن تشکیل شده است.

انواع مجوزها و زیرساخت ها برای سرمایه گذاری آماده شده است

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان از این منطقه به عنوان بهشت سرمایه گذاران داخلی و خارجی نام برد. 

اقدامات پیشگیرانه شرکت فولاد هرمزگان در مقابله با شیوع ویروس کرونا

در پی شیوع ویروس کرونا در کشور و استان هرمزگان، شرکت فولاد هرمزگان اقدامات پیشگیرانه خود را در مقابله با این بیماری به کار گرفت . علی اکبر محمودصالحی مدیر ایمنی و بهداشت فولاد هرمزگان در گفت و گو با روابط عمومی این شرکت از تشکیل فوری کمیته بحران پس از گزارش رسمی وزارت بهداشت در خصوص شیوع ویروس کرونا به ریاست مدیرعامل شرکت خبرداد و گفت همکاران ما در واحد HSE از لحظات اولیه شیوع بیماری ، اقدامات لازم در خصوص پیشگیری از ویروس کرونا را آغاز نمودند . وی در تشریح این اقدامات گفت:

تولید فولاد چین طی ماه های آینده با کاهش روبرو خواهد شد

تحلیلگران بر این باورند که تولید فولاد چین طی ماه های آینده به خاطر تاثیرات منفی ویروس کرونا با کاهش روبرو خواهد شد.

 در حالی که صنعت فولاد چین طی سال گذشته عملکرد چشمگیری داشت و این روند صعودی تا ژانویه امسال نیز ادامه یافته بود ولی تحلیلگران پیش بینی می کنند که تولید فولاد این کشور طی ماه های آینده به خاطر تبعات منفی ویروس کرونا با کاهش همراه خواهد بود.

تولید فولاد چین طی ماه گذشته با رشد ۷.۲ درصدی روبرو شد آن هم علی رغم تعطیلات سال جدید چینی و محدودیت های اعمال شده به خاطر ویروس کرونا. چین بزرگترین تولیدکننده فولاد جهان است.

دود قیمت‌گذاری دستوری فولاد در چشم بازار سرمایه

از ابتدای سال جاری تاکنون به‌ویژه طی یک‌ماهه اخیر نابسامانی در بازار ارز به همراه کمبود مواد اولیه تولید فولاد، باعث تحرک قیمتی محصولات میانی شد. در این میان متولیان تنظیم بازار بار دیگر راهی جز قیمت‌گذاری دستوری محصولات شرکت‌های مادر این صنعت را پیدا نکردند که این قیمت گذاری دستوری شرکت‌های بزرگ را با مشکلات متعددی روبرو کرده است.

استرالیا 1.5 میلیارد دلار خرج اکتشاف کرد / اکتشاف بالاترین رقم 7 سال اخیر را دریافت کرد

بودجه  اکتشاف استرالیا طی سال 2019 میلادی شاهد رشد 15 درصدی نسبت به سال 2018 بود و به بیش از 1.5 میلیارد دلار رسید. 

به گزارش معدن نامه به نقل از  روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از وب سایتS&P Global میزان بودجه  اکتشاف استرالیا طی سال 2019 میلادی با رشد 15 درصدی (معادل 200 میلیون دلار) نسبت به سال 2018 میلادی به یک میلیارد و 528 میلیون دلار رسید. این رقم بالاترین میزان بودجه  اکتشاف در استرالیا طی 7 سال اخیر عنوان شده است. این در حالی است که بسیاری از کشورها بودجه بخش  اکتشاف خود را کاهش داده اند.

فروش بالای شرکتهای بورسی معدن و صنایع معدنی در 11 ماه امسال / سهم تقریبی ۲۵.۲ درصدی شرکتهای بورسی معدنی از کل فروش ۱۱ ماهه شرکتهای بورسی

شیوا نیک وظیفه

میزان فروش شرکتهای بورسی معدنی در ۱۱ ماهه امسال در مقایسه با سال گذشته در مجموع رشد ۷۱ درصدی داشته است. فروش 73 شرکت معدن و صنایع معدنی بورس تهران در ماه بهمن، 15307 میلیارد تومان بوده که جهش 38 درصدی نسبت به سال قبل دارد، بعلاوه اینکه جمع فروش 11 ماهه شرکتهای معدن و صنایع معدنی رشد 71 درصدی داشته و معادل 25.2 درصد کل فروش شرکتهای بورسی است.

شرکت مس در 11 ماهه سال 98، فراتر از برنامه عمل کرد

دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی مس گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران تا پایان بهمن‌ماه 1398 موفق شد در حوزه تولید، فروش، اکتشاف و توسعه فراتر از برنامه عمل کند و با فروش بیش از 20 هزار میلیارد تومان از آخرین تعدیل اعلام‌شده برای سال 98 فراتر برود.

سعدمحمدی با بیان این‌که در سال 98 تلاش شد تا پروژه‌ها با سرعت بیشتری پیشرفت داشته باشد گفت: در سال جاری بیش از 3500 میلیارد تومان طرح توسعه‌ای به اتمام رسیده است؛ ازجمله طرح افزایش ظرفیت ذوب خاتون‌آباد از 80 هزار تن به 120 هزار تن که نتیجه آن رسیدن ظرفیت ذوب کشور به 400 هزار تن مس آندی برای اولین بار در کشور شد.

دست‌های پشت پرده، حامی گرانی فولاد

افزایش قیمت محصولات میانی فولاد (شمش و ورق)، طی چند هفته اخیر، واکنش‌های متفاوتی را از سوی فعالان این صنعت در حلقه‌های بالادستی و پایین‌دستی به دنبال داشت. دلایل متعددی از سوی فعالان صنعتی به‌عنوان رشد قیمت مطرح شد اعتراضات به‌قدری بالا گرفت که وزارت صنعت، معدن و تجارت ناچار به مداخله شد. البته این دست تنش‌ها میان فعالان این صنعت، پدیده تازه‌ای نیست. گویی هر ساله و هر سال چندین بار با نوسان قیمتی، شاهد اعتراض تولیدکنندگان در یکی از حلقه‌های این صنعت هستیم.