آوریل 2020

پیام مدیر عامل ذوب آهن اصفهان به مناسبت روز کار و کارگر

پیام منصور یزدی زاده مدیر عامل ذوب آهن اصفهان به مناسبت روز کار و کارگر به شرح ذیل می باشد:

جهان آینده، متعلق به کسانی است که به بهبودی آن می اندیشند. صاحبان فردا، امروز خود را غنی تر از دیروز می خواهند و کارگران پیشگامان حیات بدیع آینده هستند. دست هایی که آیینه تلاش روزگارند و بهروزی روزگار را به ارمغان می آورند.

چشمه سار زلال زندگی با کار جلا و روشنی می یابد و کارگران بازوان حرکت جامعه به سوی رشد، تعالی و شکوفایی هستند و در هر جامعه ای که از فرصت اندیشه و بازوی کارگران بهتر استفاده شده توسعه و پیشرفت، رونقی دو چندان داشته است.

پیام مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران به‌مناسبت روز «کار و کارگر»

اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، با صدور پیامی، یازدهم اردیبهشت‌ماه روز جهانی «کار و کارگر» را گرامی داشت.

متن این پیام به شرح زیر است:

«روز جهانی کار و کارگر فرصت مناسب و ارزشمندی است تا صمیمانه از زحمات کارگران پرتوان و پرتلاشی که در حکم سربازان جبهه‌های تولید هستند و فداکارانه چرخ‌های صنعت ایران‌زمین به‌ویژه صنعت بزرگ مس ایران را از شمال غربی تا جنوب شرقی ایران به گردش درمی‌آورند تجلیل و قدردانی شود.

پیام مدیرعامل گروه فولادمبارکه به مناسبت روز کاروکارگر

مقام معظم رهبری:

استقلال ملت و کشور به تلاش و زحمت کارگران بستگی دارد

کار و کارگر زیربنای اصلی توسعه‌ی همه‌جانبه جامعه و تضمین‌کننده امنیت و رفاه عمومی هر کشور است و هیچ بنایی به رشد و شکوفایی نخواهد رسید مگر با تلاش کارگران که با عشق و در کنار همه کمبودها از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنند.

سرمایه اصلی هر کشور نیروی انسانی است و کارگران بزرگترین و مهم ترین قسمت از این سرمایه بزرگ در کشور ما هستند.

تاثیر تحقیق و توسعه در جهش تولید/ یادداشتی از احسان عزیزی؛ مدیر مرکز تحقیقات مواد معدنی یزد

به گزارش معدن نامه ؛ در گذشته چیرگی هماره به سمت عوامل تولید کار و سرمایه در رشد بوده ولی با گذشت زمان با استناد به مطالعات انجام شده در اقصی نقاط عالم، مشخص گردید که بیشترین تاثیر در تولید ناخالص ملی متوجه بهبود و افزایش اثربخشی در کیفیت نیروي انسانی و سرمایه های موجود است تا به کارگیري کار و سرمایه اضافی.

پیام تبریک مدیرعامل فولاد هرمزگان به مناسبت روز کارگر

فرزاد ارزانی مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان طی پیامی روزکارگر را به کارگران عرصه تولید تبریک گفت. متن پیام به این شرح است:

اردیبهشت ماه، فرصتی مغتنم است برای به یاد آوردن زحمات ارزشمندترین و شریفترین آحاد جامعه که بازوان بالنده کشور به سمت رشد و شکوفایی می باشند.

پرچم داران اقتصاد؛ نقش آفرین در آوردگاه توسعه

رئیس هیات عامل ایمیدرو در پیامی، روز کارگر را به تلاشگران عرصه کار و تولید تبریک گفت. 

پیام دکتر خلج طهرانی به مناسبت روز جهانی کار و کارگر

 

واژه «کارگر» همواره با تلاش، زحمت، پاکدستی و از خود گذشتگی همراه بوده است. این کارگران هستند که جامعه‌ را پویا و اقتصاد کشور را به سمت توسعه پیش‌خواهند راند و در شرایط اقتصاد مقاومتی با تکیه بر زور بازو و توان علمی خود یک تنه چرخ اقتصاد کشور را به گردش در خواهند آورد.

جامعه کارگری ثابت کرده است که در هر زمان و در هر شرایط و جایگاه شغلی که باشد گوش به فرمان رهبر خود، در جبهه اقتصاد و برای سرفرازی ایران و ایرانی از هیچ تلاشی دریغ نکرده و همواره با همت و تلاش در راستای نمایش جایگاه مقدس خود  و عزت ملت ایران قدم برداشته است.

ترکیه در صدد شکشتن رکورد سال قبل در سال ۲۰۲۰

 

Hasan Yucel، رئیس اتحادیه معدنکاران طلای ترکیه ، روز یکشنبه به آژانس آنادولو گفت: “پیش بینی می شود تولید طلا در ترکیه تا پایان سال ۲۰۲۰ از بالاترین رکورد تاریخ جمهوری ترکیه که سال گذشته ساخته شده بود ، پیشی بگیرد. تولید طلا در سال 2019 به 38 تن رسیده بود اما پیش بینی می شود تا پایان سال ۲۰۲۰ به 45 تن برسد.”

صنایعی که زنجیره‌ای را به دنبال خود دارند در افزایش بهره‌وری تولید اهمیت بالایی دارند

به گزارش معدن نامه؛  اصغر مصاحب افزود: سال گذشته در ادامه موضوع "رونق تولید"، اتفاقی در امر تولید کشور رخ داد که نیاز بود سیر صعودی پیدا کند و قطع نشود؛ بنابراین رهبر معظم انقلاب بحث جهش تولید را مطرح فرمودند.

وی با تأکید بر این‌که برای رسیدن به این جهش، بررسی عوامل آن لازم است، افزود: توجه به ۴ عامل مهم سرمایه‌گذاری در توسعه صنعتی، فعال کردن دوباره واحد‌های غیرفعال اقتصادی، تأمین نیروی کار و افزایش بهره‌وری و فنآوری در این باره ضرورت دارد.

تولید فولاد ژاپن در پایین‌ترین سطح 10 سال اخیر

به گزارش معدن نامه؛  تولید فولاد خام ژاپن در سه ماه گذشته به پایین‌ترین سطح خود از سال 2009 تاکنون رسیده است چرا که صنعت فولاد با رکود تقاضای صنایع مصرف‌کننده فولاد و تعطیلی کارگاه‌های ساختمانی به دلیل پاندمی ویروس کرونا روبروست.

تولید فولاد این کشور در سه ماهه نخست سال 2020 حدود 24.4 میلیون تن بوده که 2.9 درصد نسبت به سه ماهه پایانی سال 2019 رشد داشته ولی نسبت به مدت مشابه سال قبل 2.4 درصد افت نمود.

پهنه‌های معدنی کرمانشاه نیمه اول امسال به مزایده گذاشته می شود

به گزارش معدن نامه ؛ رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه گفت: پهنه‌های معدنی استان نیمه اول امسال به مزایده می‌رود.

محسن دارابی با اشاره به آزادسازی پنج پهنه معدنی استان کرمانشاه در سال گذشته، بیان کرد: این پهنه‌ها به‌منظور مطالعات اولیه مدتی قابل‌واگذاری نبود و اکنون با آزادسازی آن‌ها متقاضیان زیادی درخواست سرمایه‌گذاری در پهنه‌های معدنی استان رادارند.

بهای نیکل در بورس فلزات لندن افزایشی است

به گزارش معدن نامه ؛  قیمت آتی نیکل در بورس فلزات لندن (LME) با 50 دلار افزایش در روز گذشته (28 آوریل) به 12294 دلار در هر تن رسید و قیمت نقدی نیز با 50.25 دلار در هر تن افزایش، 12226.5 دلار شد.

در همین حال، موجودی نیکل در بورس فلزات لندن LME دیروز بدون تغییر و در عدد 231 هزار و 132 تن حفظ شد و افزایش تجمعی موجودی در ماه آوریل، 1320 تن بود.

 به گفته فعالان بازار، با وجود افزایش قیمت نیکل، تقاضا برای فولاد ضد زنگ در چین هنوز قوی نیست و پیش بینی می شود که قیمت نیکل در کوتاه مدت نوساناتی داشته باشد.

‏(DMC Mining) بر تجهیزات جدید Sandvik ،Herrenknecht برای پروژه های شیلی سرمایه گذاری میکند

خدمات معدن DMC اظهار داشت، پس از اعطای پنج قرارداد جدید در پایان سال 2019 به وی، فعالیت خود را در شیلی تقویت می کند.

DMC، یکی از پیمانکاران برتر زیرزمینی آمریکای شمالی،  اخیراً کار را در معادن KGHM’s Franke و Sierra Gorda، در منطقه Antofagasta برای حفاری یک دهانه تخلیهدر معدن Codelco’s El Teniente در نزدیکی Rancagua ایمنی سازی کرده است.

به گفته این شرکت برای اطمینان از قابلیت ها و حداکثر کارایی برای مشتریان، این شرکت روی تجهیزات جدید سرمایه گذاری کرده است. برای پروژه حفاری خود در معدن روباز Franke ، دو مته الماس Sandvik DE712 به منطقه تحویل داده شده است.

ارتقا کیفیت سنگ معدن آهن با استفاده گرافن

به گزارش معدن نامه؛ شرکت نیوجین (newGen) از گرافن تولید شده توسط فرست‌گرافن (First Graphene) برای تولید روکش‌های لاستیکی استفاده کرد. در اطلاعیه‌ای که فرست‌گرافن منتشر کرده آمده است که نیوجین از گرافن این شرکت موسوم به PureGRAPH® استفاده کرده است.

3.2 میلیارد دلار طرح در سال "رونق تولید" افتتاح شد

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو؛  رئیس هیئت عامل ایمیدرو ضمن اشاره به اقدامات اثربخش این سازمان در حوزه های اکتشافات، تولید، احیای معادن کوچک، حفظ سود شرکت ها و ...، اعلام کرد: 3.2 میلیارد دلار طرح در سال 98 افتتاح شد.

خداداد غریب پور در نشست با اکبر ترکان رئیس هیئت مدیره آلومینیوم جنوب با اشاره به اقدامات ایمیدرو در سال "رونق تولید" افزود: سال گذشته با تدابیر در نظر گرفته شده، ریسک زنجیره فلزات اساسی آلومینیوم، مس و فولاد در تامین مواد اولیه و مصرفی و صادرات محصول به شدت کاهش یافت.

سازمان ایمیدرو،در اجرای دولت الکترونیک پیشرو است

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، عباس نعیمی که در جلسه کمیته سلامت اداری ایمیدرو سخن می گفت، افزود: در راستای اجرای اهداف تعیین شده در دولت الکترونیک، بخش زیادی از ارتباطات ایمیدرو با دیگر دستگاه ها و شرکت های تابعه به صورت الکترونیکی است.

عضو هیات عامل ایمیدرو گفت: توسعه دولت الکترونیک در سازمان ها، شفافیت و ارتقای سلامت اداری را به همراه خواهد داشت.

قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن 21 دلار رشد کرد

به گزارش معدن نامه:  قیمت آلومینیوم در LME روز سه‌شنبه نهم اردیبهشت ماه، نسبت به معاملات هفته قبل، یعنی سه‌شنبه دوم اردیبهشت ماه، 21 دلار و 50 سنت به ازای هر تن معادل 1.5 درصد افزایش داشت؛ به گونه‌ای که از یک هزار و 443 دلار و 50 سنت به ازای هر تن، به یک هزار و 465 دلار به ازای هر تن رسید.

کاهش پریمیوم نقدی کاتد مس در شانگهای

به گزارش معدن نامه؛  در روز 27 آوریل، پریمیوم نقدی کاتد مس در شانگهای کاهش داشت؛ پس از تحویل قراردادهای بلندمدت و رالی قیمت آتی، خریداران با وجود موجودی فیزیکی زیاد، مردد بودند و فروشندگان تمایل بیشتری به فروش و نقد کردن دارایی‌های خود داشتند.

در روز 27 آوریل با تحویل قراردادهای بلندمدت و رالی قیمت آتی مس، خریداران به دلیل موجودی فیزیکی زیاد، در انجام معاملات مردد بودند و فروشندگان تمایل بیشتری به نقد شدن نشان دادند؛ در نتیجه، پریمیوم نقدی کاتد مس در بورس شانگهای کاهش داشت.

برگزاری نشست بررسی مشکلات فولاد ویان همدان

به گزارش معدن نامه؛  نشست بررسی مشکلات فولاد ویان همدان با حضور داریوش اسماعیلی« معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت» در محل وزارتخانه برگزار شد.

در این نشست علی اصغر حاج حیدری «معاون مدیر کل دفتر صنایع معدنی»، ظاهر پورمجاهد «معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان» و حمیدرضا متین رئیس سازمان صمت همدان» و اعضای هیئت مدیره این واحد نیز حضور داشتند.

تامین مواد اولیه مورد نیاز فولاد ویان (آهن اسفنجی) از جمله موضوعات مورد اشاره در این نشست بود که با توجه به ظرفیت خوب تولید آهن اسفنجی در کشور، برای هر گونه همکاری اعلام آمادگی کردند.

معما نتیجه معاملات محصولات فولادی در بورس کالا

به گزارش معدن نامه؛ سه‌شنبه ۹ اردیبهشت معاملات مقاطع طویل فولادی (میلگرد و تیرآهن) در قالب ۱۳ نماد در بورس کالا انجام شد. در حالی برخی کارگزاری‌ها نتایج معاملات انجام شده را تا پیش از ظهر دیروز اعلام کرده بودند، اما نتیجه تأییدشده و نهایی معاملات توسط وزارت صمت، تا پاسی از شب اعلام نشد و حتی هنوز هم نتیجه معاملات به‌صورت کامل اعلام نشده و تنها نتیجه تأییدشده معاملات ۱۲ نماد از ۱۳ نماد مقاطع طویل فولادی اعلام شده است.

پیمانکار تونل های معدن زغال گلندرود مشخص شد

به گزارش معدن نامه؛  پیمانکار ظرف مدت ۲ سال، ۱۶۰۰ متر پیشروی در داخل تونل ها و استخراج ۱۵ هزار تن ماده معدنی زغالسنگ را انجام خواهد داد.

ذخیره قطعی این معدن ۱۲ میلیون تن زغال سنگ نیمه کک شو است.
همچنین اسناد مزایده جهت انتخاب راهبر مجتمع زغال سنگ گلندرود ششم اردیبهشت فروخته شد و به زودی راهبری این مجتمع نیز به بخش خصوصی توانمند واگذار می شود.
معدن زغالسنگ گلندرود یکی از معادن قدیمی زیرزمینی در شمال کشور و در استان مازندران (۳۵ کیلومتری جنوب شهرستان نور) واقع شده است.

بررسی سطح ایمنی و بهداشت در معادن

به گزارش معدن نامه به نقل از گسترش نیوز؛  روز جهانی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی محیط کار فرصت مناسبی است تا اذهان عمومی نسبت به موضوع بهداشت و ایمنی محیط کار حساس شوند و ضمن ارج نهادن به زحمات کارکنان بایستی به فراهم آوردن زمینه‌های علمی، پژوهشی و کاربردی برای شناسایی مخاطرات شغلی، اجرای روش‌های صحیح کنترل و ارتقای سطح سلامت نیروی انسانی اقدام کرد.به همین علت گسترش نیوز را با گفت‌وگویی را عباسعلی ایروانی مدیر کل دفتر نظارت معدنی وزارت صمت انجام داده و ایمنی و بهداشت در معادن را به مناسبت این روز بررسی کرده است که در ادامه می‌خوانید:

کاهش قیمت تمام شده در دستور کار «امرتات»

به گزارش معدن نامه به نقل از مس پرس: بیگلری با بیان این مطلب افزود: هدف از تاسیس این شرکت توسعه تحقیقات و احداث کارخانه نیمه صنعتی و صنعتی برای استحصال عناصر سنگین و عناصر ارزشمند همچون پیریت، طلا، نقره و کبالت از باطله کارخانجات تغلیط مس و همچنین عناصر سنگین از PLS لیچینگ بوده است.
بیگلری تصریح کرد: با تحقق این هدف، علاوه بر فروش محصولات اصلی به مشتری بالفعل موجود، با ایجاد دانش فنی بدست آمده ‌می‌توانیم نیاز کشور به محصولات استراتژیک را مرتفع کنیم و از سوی دیگر از آلودگی محیط زیست در سدهای باطله و آب های زیرزمینی پایین دست کارخانجات مس جلوگیری کنیم.

در سال جهش تولید بهره برداری از 3 پروژه به ارزش 6000 میلیارد تومان

شیوا نیک وظیفه

تمام مجموعه هاي معدني و فولادي در سال پیش جاري در تلاش هستند جهش توليد را محقق سازند. در اين خصوص منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس نيز تلاشهاي تحسين برانگيزي داشته تا با تسهیل بستر تولید و توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز برای دست‌یابی به این هدف، چرخ های اقتصاد کشور را بیش از پیش به حرکت درآورند و در افزایش ارزآوری برای کشور نقش آفرینی كنند.

قیمت سنگ آهن ۶۵درصد به ۱۰۰دلار رسید

به گزارش معدن نامه: قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد با ۱ دلار کاهش ۸۲.۴ دلار معامله شد. سنگ آهن عیار ۶۵ درصد با همین میزان کاهش ۱۰۰ دلار معامله شد.

شمش فولاد درچین با ۰.۲۱ دلار کاهش ۴۳۶.۲۸ دلار معامله شد.

شمش روی با ۲۳.۵ دلار افزایش ۱۹۱۵ دلار قیمت خورد.

زغال‌سنگ با ۲.۷۵ دلار کاهش ۱۰۳ دلار معامله شد.

پیشرفت چشمگیر تولید در کارخانجات گروه ملی صنعتی فولاد ایران

به گزارش معدن نامه ؛ امروز سه شنبه (مورخ ۹ اردیبهشت ماه) ارسلان غمگین مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با جمعی از معاونین و همراهی سرگرد احمدی‌فر مسئول بسیج کارگری و کارخانجات سپاه حضرت ولیعصر (عج) با حضور در گروه ملی، ضمن تبریک روز کارگر و بسیج کارگری، از روند تولید کارخانه فولادسازی بازدید بعمل آورده و با اهداء گل از زحمات کارگران این مجموعه تولیدی قدردانی نمود.

مجوز تخریب کارخانه فرآوری قدیمی اخذ شد

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، عارف باقری؛ مدیر نظارت مجتمع معدنی سرب نخلک با بیان این مطلب گفت: با توجه به قدمت 63 ساله و فرسودگی سازه ها و دستگاه های خط تولید کارخانه فرآوری قدیمی این مجتمع و عدم برخورداری سازه آن از شرایط استاندارد و ایمنی لازم، راهبر این مجتمع از اواسط اسفند ماه سال 98 و پس از اخذ مجوزهای لازم اقدام به تخریب کارخانه قدیمی و احداث کارخانه فرآوری جدید در محل مجتمع معدنی سرب نخلک با ظرفیت تولید سالانه 1800 تن محصول کنسانتره سرب کرد.

دغدغه های کارگران را کاهش می دهیم

به گزارش معدن نامه به نقل از شستا: غلام رضا سلیمانی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صدر تامین وابسته به شستا در نخستین جلسه ویدیو کنفرانس با نمایندگان کارگران شرکت های تابعه و وابسته صدر تامین، گفت: اینجانب با عمده مشکلات و چالش های موجود آشنا هستم و سالیان سال در مناطق محروم کشور زندگی کرده ام. براین اساس جایگاه شما برای بنده بسیار ارزشمند است و تلاش ما در ستاد صدر تامین این است که بتوانیم گره ای از مشکلات پیش روی تمامی کارگران را حل و فصل کنیم.

استارت صادرات اقلام سلامت‌محور زده شد

به گزارش معدن نامه ؛ حسین مدرس خیابانی در بازدید از موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر ضرورت توجه به نتایج عملیاتی پروژه‌های پژوهشی انجام شده در این موسسه، گفت: امروز دانشگاهها و پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که بدون تجاری‌سازی تحقیقات و پژوهش‌ها، نمی‌توان از کارآمدی لازم برخوردار بود، به این معنا که اگر یک پژوهش، منجر به تولید داخلی و تجاری‌سازی محصولات نشود، ممکن است کارآمدی لازم را نداشته باشد.

مطالعات پژوهشی باید تجاری‌سازی شوند

مدیریت واردات و توسعه صادرات، یکی از مهمترین محور های فعالیت وزارت صمت در سال جهش تولید

به گزارش معدن نامه ؛  افشار فتح الهی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت در چارچوب همین رویکرد، برنامه نهضت ساخت داخل با اولویت داخلی سازی بیش از ۱۰ میلیارد دلار انواع کالاهای وارداتی که عموما مصرفی نیز هستند را در یک بازه زمانی 3 ساله مدنظر قرار داده که در همین راستا موفق شدیم در سال 98، بیش از 3 میلیارد و 400 میلیون دلار کالای وارداتی را داخلی‌سازی کنیم.

رشد بخش تولید جلوتر از پیش بینی ها در سال 98

به گزارش معدن نامه؛ رضا رحمانی در این جلسه که با محوریت بررسی اقدامات سال 98 و بررسی بخشی از برنامه های سال 99 برگزار شد، تصریح کرد: برای تداوم موفقیت های به دست آمده در طول سال گذشته باید یک ارزیابی دقیقی از روند اقدامات و شاخص های تعریف شده داشته باشیم.

وی گفت: باید در همه امور برنامه محوری سرلوحه کارها باشد و برنامه ها نیز منطبق با اهداف سال تدوین و در دستور کار قرار گیرند.

رشد 4 درصدی تولید کنسانتره آهن شرکت های بزرگ؛ گل گهر، چادرملو و سنگ آهن مرکزی بالاترین سهم را دارند

میزان تولید کنسانتره و گندله سنگ آهن شرکت های بزرگ سنگ آهن طی سال 98، به ترتیب حدود 4 , 2درصد رشد یافت.

تولیدکنندگان بزرگ سنگ آهن کشور از ابتدای فروردین تا پایان دی، 47 میلیون و 306 هزار و 934 تن  کنسانتره سنگ آهن تولید کردند. میزان تولید مدت مشابه سال گذشته، 45 میلیون و 484 هزار و 656 تن بود.

بازار واردات اسلب آسیا در سکوت به سر می برد

به گزارش معدن نامه؛  یک هفته گذشته بازار واردات اسلب جنوب شرق آسیا و شرق آسیا در ثبات بوده است.

پاندمی کویید 19 و از طرفی آغاز ماه مبارک رمضان در کشورهای مسلمان موجب شده فعالیت بازارها عملا متوقف شود. آخرین متوسط قیمت اسلب وارداتی در جنوب شرق آسیا 350 تا 360 دلار هر تن سی اف آر ثبت شده که تغییری نداشته است.

اسلب سی آی اس در جنوب شرق آسیا 370 تا 380 دلار هر تن سی اف آر است و اسلب تولید جنوب شرق آسیا در چین 370 تا 375 دلار هر تن سی اف آر است.

رشد 4 درصدی تولید کنسانتره آهن شرکت های بزرگ

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو:  تولیدکنندگان بزرگ سنگ آهن کشور از ابتدای فروردین تا پایان دی، 47 میلیون و 306 هزار و 934 تن کنسانتره سنگ آهن تولید کردند. میزان تولید مدت مشابه سال گذشته، 45 میلیون و 484 هزار و 656 تن بود.

زغالسنگ در چین 9 دلار ارزان شد

به گزارش معدن نامه: قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد با ۰.۵ دلار کاهش ۸۳.۴ دلار معامله شد. سنگ آهن عیار ۶۵ درصد با ۱.۶ دلار افزایش ۱۰۱ دلار معامله شد.

شمش فولاد درچین با ۰.۰۱ دلار افزایش ۴۳۶.۴۹ دلار معامله شد.

شمش روی با ۲۷.۵ دلار افزایش ۱۸۹۱.۵ دلار قیمت خورد.

زغال‌سنگ با ۹.۲۵ دلار کاهش ۱۰۵.۷۵ دلار معامله شد.

اعلام خطر نسبت به کاهش صادرات فولاد کشور

به گزارش معدن نامه:  انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی نامه ای به رضا رحمانی نسبت به کاهش صادرات فولاد هشدار داد متن نامه این انجمن در پی می آید:

سفره افطار نیک اندیشانه ای که فولاد خراسان گسترد

«مجتمع فولاد خراسان» در گام دیگری از همراهی های اجتماعی خود، 1500 بسته معیشتی و بهداشتی را به خانواده های «آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا» در نیشابور اهدا کرد.

بزرگ ترین مجتمع صنعتی شرق کشور، که از ابتدای شیوع کرونا در کنار مردم و نهادهای مختلف شهرستان مسئولانه حضور داشته است، در گامی دیگر از امدادگری های اجتماعی خود، با ساماندهی پویشی نیک خواهانه و با مشارکت  ذی نفعان و همراهان خود، قریب 4میلیارد ریال کمک را در قالب تهیه بیش از 1500 بسته معیشتی- بهداشتی، تقدیم مردم با کرامت و آسیب دیده از کرونا در نیشابور کرد.

شرکت Aftermath Silver برنامه های اکتشافی مرحله اول پروژه های شیلی را تشریح می کند

 شرکت Aftermath Silver در شیلی ، در پی بازدید از منطقه در هفته اول مارس امسال، برنامه های اکتشافی مرحله اول را برای پروژه های نقره Cachinal و Challacollo تشریح کرده است.

با این حال ، این شرکت در بیانیه ای نیز خاطرنشان کرد که در حال حاضر نمی تواند مردم یا تجهیزات لازم را برای پروژه ها، به دلیل بحران کرونا ویروس، بسیج کند.

این شرکت افزود: “در پروژه Challacollo که در بالای رگ اصلی Lolón قرار دارد و میزبان تنها منبع بنام "Halo Target" است ،تمرکز بر ارزیابی پتانسیل مواد خواهد بود.”

کاهش تولیدجهانی فلزسرخ در سال 2019 میلادی

شیلی همچنان برترین تولیدکننده و در عین حال بزرگ ترین دارنده ذخایر  مس دنیا است. 

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از وب سایت سازمان مطالعات زمین شناسی آمریکا USGS میزان تولید جهانی  مس از 20 میلیون و 400 هزار تن در سال 2018 میلادی با افت جزئی به 20 میلیون تن در سال 2019 کاهش یافت. طی این مدت، شیلی با وجود کاهش تولید نسبت به مدت مشابه سال 2018 میلادی(5 میلیون و 830 هزار تن) با تولید 5 میلیون و 600 هزار تن  مس همچنان در صدر تولیدکنندگان جهانی این فلزسرخ قرار گرفت.

سرمایه «گل‌گهر» ۱۰ هزار میلیارد تومانی شد

افزایش سرمایه شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، امروز به اتفاق آرا به تصویب مجمع رسید.

پیش از ظهر امروز در مجمع عمومی فوق العاده که در محل سالن تلاش برگزار شد, اعضای مجمع، به افزایش سرمایه «گل‌گهر» از ۴۸۰۰ میلیارد به ۱۰ هزار میلیارد تومان موافقت کردند.

این نشست که با حضور حد نصاب قانونی اعضا و بازرس قانونی تشکیل شد, مقرر کرد افزایش سرمایه در دو گام انجام شود. بر همین اساس در گام نخست با آورده نقدی سهامداران, سرمایه شرکت از ۴۸۰۰ میلیارد به ۷۴۴۰۰ میلیارد تومان می رسد.

پتانسیل‌های تداوم رشد سهام؛ سرمایه گذاری‌ها و تکمیل زنجیره ارزش

«گل‌گهر», سهامی بنیادی با توان سود سازی بالا که نگهداری و سهامداری آن در بلند مدت، آینده سودآوری را برای سرمایه‌گذاران رقم می زند.

این شرکت به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده کنسانتره و گندله سنگ آهن ایران, بخش عمده‌ای از رشد را در ماه‌های پایانی سال قبل رقم زد و روند رشد را برخلاف ماه‌های نخستین سال ۹۸، جهشی کرد.

 گل‌گهر با توجه به پتانسیل‌ها و جذابیت‌هایی که دارد، در ماه‌های پایانی سال 98 با اقبال خوب سهامداران روبرو شد و شاهد بازدهی بیش از ۱۰۰ درصدی سهام در مقطع کنونی هستیم.

عوامل جذابیت سهام کگل

عرضه فولاد یارانه ای با قیمت جهانی/ یارانه انرژی 15 هزار میلیارد تومانی صنعت

معاون معدنی وزیر صنعت با بیان اینکه با وجود تخصیص یارانه انرژی، فولاد در ایران به قیمت جهانی عرضه می شود، گفت: در شرایطی که قیمت نفت بین ۵۰ تا ۷۰ دلار در هر بشکه باشد، یارانه صنعت فولاد به ۱۲ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان می رسد.

داریوش اسماعیلی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری اظهار داشت: سال گذشته حدود ۲۵ درصد کل ارز غیر نفتی از طریق معادن و صنایع معدنی تامین شد و رشد زنجیره فولاد حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد بود و چشم انداز خوبی هم برای امسال داریم.

بالاترین رکورد تولید ماهیانه گندله و حمل ریلی در فولاد سنگان شکسته شد

علی امرائی (مدیرعامل فولاد سنگان) با اعلام این خبر غرورآفرین در سال جهش تولید گفت: با توجه به برنامه ریزی مدون و عملیاتی نمودن نقشه های استراتژیک تولید شرکت، تلاشگران فولاد سنگان با همت و تلاش شبانه روزی موفق به ثبت رکورد تولید ماهیانه گندله به میزان (۳۸۱۰۹۳ ) تن شدند و برگ زرین دیگری را در کتاب افتخارات این شرکت ثبت نمودند.

عرضه ۱۰۰۰ تن کک متالورژی در بورس کالا

مجتمع کک سازی و پالایش قطران زرند ۱۰۰۰ تن کک متالورژی با دانه بندی ۲۵ تا ۸۰ میلی متر را از طریق بورس کالا عرضه خواهد کرد.
قیمت پایه هر تن کک متالورژی ۱۷ میلیون و ۷۹۰ هزار ریال خواهد بود.
زمان عرضه این محصول در بورس کالا امروز مورخ ۹ اردیبهشت ماه است و تحویل آن پس از واریز وجه کالا از درب کارخانه خواهد بود.

معدن کاران به فکر کاهش تولید اما قیمت مس رو به افزایش

قیمت مس روز دوشنبه در لندن افزایش یافت این در حالی است که شرکت های برتر تولید کننده شیلی، کاهش تولید را در زمان اقدامات سختگیرانه ی این کشور برای مهار گسترش کرونا ویروس، در نظر گرفته اند.

مس در سه ماه اخیر  در بورس فلزات لندن با ۱.۱ درصد افزایش به ۴،۸۹۳.۵۰ دلار در هر ۰۲۱۷ GMT رسید ، در حالی که آلومینیوم بدون تغییر در ۱،۴۸۱.۵۰ دلار ، نیکل با ۰.۲٪ افزایش به ۱۱.۲۶۵ دلار در هر تن، روی با ۰.۶٪ افزایش به ۱،۸۹۲.۵۰ دلار در هر تن و سرب با ۰.۸٪  افزایش به ۱۶۷۰ دلار در هر تن رسیدند.

اجرای 2 طرح جداگانه پتانسیل یابی معدنی در استان های کمتر برخوردار توسط ایمیدرو/ بررسی وضعیت زیرساخت های معادن مناطق کمتر برخوردار

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: این سازمان، 2 طرح پتانسیل یابی معدنی در استان های کمتر برخوردار را در حال اجرا دارد. 

دکتر خداداد غریب پور امروز در جلسه پایش طرح های پتانسیل یابی معدنی در استان های کمتر برخوردار کشور ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: ایمیدرو با اجرای این طرح ها، درصدد بررسی وضعیت استان های کم برخوردار اما دارای معدن است تا بتواند نسبت به توسعه آنها و در عین حال تکمیل زنجیره فلزات اقدام کند.

قیمت طلای سیاه همچنان روی نمودار کاهشی حرکت می‌کند

به گزارش معدن نامه؛ قیمت نهایی شاخص نفت خام برنت روز دوشنبه (هشتم اردیبهشت‌ماه) ۱۹ دلار و ۹۹ سنت و قیمت شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا ۱۲ دلار و ۷۸ سنت بود.

سقوط قیمت نفت خام امروز (سه‌شنبه، نهم اردیبهشت‌ماه) هم ادامه داشت و بر روند کاهشی قیمت دیروز (دوشنبه، هشتم اردیبهشت‌ماه) افزوده شد. دلیل کاهش قیمت نفت نگرانی از ظرفیت محدود ذخیره‌سازی باقیمانده و نگرانی از بهبود کُند تقاضای نفت به دلیل روند آهسته لغو محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری ویروس کروناست.

قیمت ال‌ان‌جی در بازارهای آسیا کاهش یافت

به گزارش معدن نامه ؛ در حالی که افت شدید قیمت نفت خام به  دلیل شیوع ویروس کرونا تیتر عناوین خبری شده است، سقوط قیمت گاز طبیعی مایع‌شده (ال‌ان‌جی) در آسیا به همان اندازه چشمگیر بوده و به همان اندازه عواقب طولانی‌مدت داشته است.

قیمت قرارداد تک محموله‌ای ال‌ان‌جی برای تحویل به شمال آسیا در هفته منتهی به ۲۴ آوریل به یک دلار و ۹۵ سنت برای هر یک میلیون واحد بی‌تی‌یو (mmBtu) سقوط کرد و پایین‌ترین رکورد قیمت را ثبت کرد. 

این نخستین باری است که ال‌ان‌جی در این نوع معامله زیر ۲ دلار معامله می‌شود.

افزایش تولید و فروش پتروشیمی بوعلی‌سینا در سال ۹۸

به گزارش معدن نامه؛  سیدمحمد احمدزاده امروز (دوشنبه، هشتم اردیبهشت‌ماه) در نشستی خبری که به‌صورت آنلاین برگزار شد، اظهار کرد: خوشبتختانه در پایان سال ۹۸ شرکت پتروشیمی بوعلی‌سینا بالغ بر ۱۲ درصد افزایش تولید نسبت به سال ۹۷ داشته است.

وی به افزایش تولید ۳۵ درصدی ریفرمیت، ۲۶ درصدی بنزن و ۱۷ درصدی گاز مایع در سال گذشته نسبت به سال ۹۷ در مجتمع بوعلی‌سینا اشاره کرد و افزود: از آنجا که این شرکت ۵۰ درصد بنزن مورد نیاز بازار داخل را تأمین می‌کند و این محصول، ماده اولیه شوینده‌هاست، بنابراین این شرکت توانست با شیوع ویروس کرونا در کشور سهم بسزایی در تأمین شوینده‌ها ایفا کند.

ساخت دستگاه بوسنج داخلی گاز در خراسان رضوی

به گزارش معدن نامه؛ حسن افتخاری گفت: ساخت دستگاه بوسنج گاز طبیعی در راستای بوم‌سازی اقلام راهبردی صنعت گاز و با توجه به لزوم جایگزینی ماده بودارکننده وارداتی با تولیدات داخلی انجام شده است.

وی افزود: این دستگاه دارای ویژگی‌هایی مانند امکان کالیبره دیجیتال، مشاهده فلوی هوا و گاز، دستیار هوشمند اندازه‌گیری، بی‌نیاز از تصحیح نتایج، پورت ارتباط صنعتی و باتری قابل شارژ است که از نمونه بوسنج آمریکایی ODARATOR  بسیار پیشرفته‌تر و ۳۰ درصد در قیمت تمام‌شده نیز ارزان‌تر است.

فرهنگ پیشگیری از کرونا در پالایشگاه گاز ایلام نهادینه شده است

به گزارش معدن نامه ؛ روح‌الله نوریان در بازدید معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام و جمعی از مدیران کل دستگاه‌های اجرایی این استان از پالایشگاه گاز ایلام، اظهار کرد: بیش از ۴۰۰ لیتر آب ژاول برای رقیق‌سازی با ۴۰ هزار لیتر آب به بخشداری چوار برای ضدعفونی معابر شهری و روستاهای اطراف این واحد صنعتی تحویل شده است.

قرائت کنتورهای گاز در استان تهران از سرگرفته شد

به گزارش معدن نامه؛   احمد دارابی، مدیرعامل شرکت گاز استان تهران، گفت: با توجه به تصمیم‌های گرفته شده از سوی شرکت ملی گاز ایران، عملیات کنتورخوانی با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و ایمنی فردی توسط کنتورخوان‌ها در استان تهران دوباره آغاز شد.

وی ادامه داد: کنتورخوانی جزو یکی از مهم‌ترین وظایف شرکت گاز است به همین دلیل از ماموران کنتورخوان خواسته شده است با رعایت کامل نکات بهداشتی عملیات کنتورخوانی را آغاز کنند.

پروژه‌های نفت و گاز مارون در حال پیگیری است

به گزارش معدن نامه ، شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون، به‌عنوان یکی از شرکت‌های تابع شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، عهده‌دار راهبری عملیات تولید، فرآورش و انتقال نفت، گاز و میعانات ارزشمند گازی از سه میدان بزرگ و پیچیده مارون، کوپال و شادگان است که طبق اعلام حمید کاویان، مدیرعامل این شرکت، شیوع کرونا هیچ‌گونه خللی در این روند ایجاد نکرده است. وی تحقق اهداف شرکت در این دوره خاص را منوط به اجرای دستورعمل‌های ویژه و مهمی دانست که سلامت منابع انسانی و تداوم روند تولید را می‌توان از اولویت‌های اصلی آن برشمرد.

تأمین ۹۰ درصد کالاهای پروژه احداث مخازن جاسک از داخل

به گزارش معدن نامه؛   عبدالله احمدی گفت: تاکنون نزدیک به ۵۰ درصد کالاها و تجهیزات مورد نیاز این پروژه سفارش‌گذاری شده و مابقی نیز تا دو ماه آینده تعیین تکلیف خواهد شد، همچنین طراحی و اجرای این پروژه ۱۰۰ درصد در داخل کشور انجام می‌شود.

وی با اشاره به واگذاری طرح احداث مخازن ذخیره نفت خام در قالب B.O.T (ساخت، بهره‌برداری و واگذاری) با مشارکت سرمایه‌گذاری امید و پترو امید آسیا اظهار کرد: پس از واگذاری این پروژه در مهرماه ۹۷ به این مشارکت ایرانی، طراحی پایه و تحکیم بستر زمین انجام شد و فعالیت‌های اجرایی آن از آذرماه ۹۸ شتاب مضاعف گرفت.

اخبار جدید نفت

به گزارش معدن نامه ؛  شرکت مهندسی و توسعه نفت اطلاعات تازه‌ای درباره طرح راهبردی انتقال نفت خام گوره-جاسک ارائه داد که بر مبنای آن، تاکنون نزدیک به ۵۰ درصد کالاها و تجهیزات پروژه احداث مخازن ذخیره‌سازی نفت خام این طرح سفارش‌گذاری شده است؛ پروژه‌ای که در مجموع ۹۰ درصد کالاهای آن از داخل کشور تامین می‌شود. در برنامه امسال این پروژه، بهره‌برداری از ۲ میلیون بشکه ظرفیت ذخیره‌سازی (از مجموع ۱۰ میلیون بشکه هدفگذاری شده در فاز نخست) قرار دارد.

‏Kefi علی رغم همه گیر شدن کویید-۱۹ به پیشرفت Tulu Kapi ادامه میدهد

با وجود نیاز به تنظیم مجدد بسیاری از وظایف با توجه به همه گیری کویید -۱۹، مواد معدنی Kefi با هدف متمرکز، مشغول آماده سازی و تأمین مالی نقاط عطف هستند تا فعالیت های اصلی منطقه در پروژه طلا Tulu Kapi اتیوپی را از ماه اکتبر آغاز کنند.

اصول بهداشتی و ایمنی، که بزرگترین اولویت این شرکت است، تأثیر کویید-۱۹ و محدودیت های اعمال شده از طرف آن را برجسته تر می کند. تغییر رویه اساسی تیم ها برای تعامل با تعداد قابل توجهی از خانوارها و افراد اطراف Tulu Kapi، اعمال شده است.

هیچ موردی از ابتلا به کویید-۱۹ در Tulu Kapi گزارش نشده است. با در نظر گرفتن  ارزش سهام پروژه ، شركت معادن

ثبت اطلاعات تولید مواد معدنی توسط بهره برداران معدنی استان بوشهر در سامانه کاداستر الزامی شد

رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت : ثبت اطلاعات آمار تولید و استخراج مواد معدنی توسط بهره برداران معدنی و مسئول فنی معادن استان از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری در سامانه کاداستر الزامی شد.

رشید مرادی افزود : طبق ابلاغ معاونت امورمعادن و صنایع معدنی وزارت صمت ، کلیه بهره برداران معدنی و مسئولین فنی معادن ؛ می بایست نسبت به ثبت اطلاعات تولید خود بصورت ماهیانه درسامانه کاداستربه آدرس https://cadastre. mimt.gov.ir اقدام نمایند .

شرکت کانادایی سنترا، اولین حجم طلا را در معدن اوکسوت ترکیه استخراج میکند

شرکت معدنی و اکتشافی کانادایی سنترا، اولین حجم طلا را از  معدن اوکسوت در ترکیه استخراج کرد. این شرکت توانست پیش از صرف بودجه تعیین شده و طبق برنامه به نقطه عطف برسد.

معدن طلای اوکسوت در حدود ۴۸ کیلومتری جنوب کایسری در جنوب مرکزی ترکیه قرار دارد که متعلق به سنترا است و در ۲۹۵ کیلومتری جنوب شرقی آنکارا واقع شده است.

این برنامه به عنوان یک کار قرار دادی برای استخراج از معادن توسط ماشین آلات صنعتی و بیل های مکانیکی طراحی شده است

پروژه "آسیب شناسی" و "تهیه و اجرای طرح جامع سنگ های تزیینی" در دستور کار ایمیدرو/ پیشنهاد ارایه مشوق های توسعه صادرات معادن کوچک سنگ تزئینی

رییس هیات عامل ایمیدرو از انتخاب مجری طرح پروژه آسیب شناسی و برنامه تهیه و اجرای طرح جامع سنگ های تزئینی طی اردیبهشت ماه جاری خبر داد و گفت: پیشنهادهای ایمیدرو به منظور رفع گلوگاه های صنعت سنگ های تزئینی در شورای عالی معادن مطرح و توسعه این بخش طی سال جاری سرعت خواهد گرفت. 

خداداد غریب پور که در نشست ویدئوکنفرانس بررسی برنامه های این سازمان در حوزه سنگ های تزئینی سخن می گفت، افزود: پروژه ای با عنوان"آسیب شناسی" این حوزه سال گذشته توسط ایمیدرو تعریف شد و در کنار آن بحث تهیه طرح جامع سنگ های تزئینی، در قالب چنین پروژه ای جداگانه دنبال می شود.

هیچگونه محدودیت جدیدی در ثبت سفارش کالای صنعت IT وجود ندارد

به گزارش معدن نامه به نقل ازایسنا:  مهدی صادقی نیارکی، اظهار کرد: یکی از برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت مدیریت واردات در سال جهش تولید با هدف حمایت از تولیدات داخلی است، اما این برنامه با دقت نظر و اثبات توانمندی اتفاق می‌افتد و قرار نیست تغییر روش یا محدودیتی برای تامین کالاهایی ضروری مورد مصرف صنایع اتفاق بیافتد.

ثبت اطلاعات تولید مواد معدنی در سامانه کاداستر الزامی شد

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا؛ رشید مرادی افزود : طبق ابلاغ معاونت امورمعادن و صنایع معدنی وزارت صمت ، کلیه بهره برداران معدنی و مسئولین فنی معادن ؛ می بایست نسبت به ثبت اطلاعات تولید خود بصورت ماهیانه درسامانه کاداستربه آدرس https://cadastre. mimt.gov.ir اقدام نمایند .

وی تاکید کرد : در صورت عدم ثبت اطلاعات مربوطه از سوی بهره برداران در سامانه کاداستر تخلف محسوب شده و امکان ارائه هرگونه خدمات از جمله سوخت، مواد ناریه و غیره امکان پذیر نخواهد بود .

کسب رتبه نخست معادن کشور در میزان استخراج ماهانه سنگ آهن

به گزارش معدن نامه:  به نقل از روابط عمومی گروه مالی گردشگری، مهدی بهرامی افزود: شرکت ماهان سیرجان با تلاش مضاعف همکاران موفق شد اسفندماه گذشته با استخراج یک میلیون و  ۴۷ هزار و۹۷۲ تن سنگ آهن به این رکورد تاریخی دست یابد.

به گفته وی، موفقیت حاصله در حالی کسب شده که معدن شماره 5 گل گهر در سال های ابتدایی استخراج سنگ آهن خود است و نسبت به معادن بزرگ کشور وسعت کمتری داشته و در حال حاضر تنها یک جبهه کار آهن دارد.

ترکیه؛ امسال صادرات را از طریق بازاریابی دیجیتال و سایر ابزارهای فنی به ۵ میلیارد دلار می رسانیم

به گفته آیدین دینسر ، رئیس انجمن صادرکنندگان مواد معدنی استانبول (IMIB) ، صنعت معدن ترکیه قصد دارد امسال صادرات را از طریق بازاریابی دیجیتال و سایر ابزارهای فنی به ۵ میلیارد دلار برساند.

دینسر افزود: صنعت معدن ترکیه با داشتن زیرساخت های  مبتنی بر فناوری، توانایی پاسخگویی سریع تولید برای افزایش تقاضا را پس از کنترل کرونا ویروس دارد.

وی افزود: ما با هدف رشد ۵ درصدی ترکیه، شروع خوبی را در سال ۲۰۲۰ داشتیم. یک قانون جدید امیدوارکننده و پیشرفت در اقتصاد جهانی، بنابراین صادرات ما در ژانویه در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل افزایش داشته و به رقم ۳۳۰ میلیون دلار رسیده است.

قیمت زغالسنگ باز هم منفی شد

به گزارش معدن نامه؛ قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد با 0.2 دلار افزایش 83.9 دلار معامله شد. سنگ آهن عیار ۶۵ درصد نیز با همین میزان افزایش 99.4 دلار معامله شد.

شمش فولاد درچین با 0.18 دلار افزایش 436.48 دلار معامله شد.

شمش روی با 9 دلار افزایش 1864 دلار قیمت خورد.

زغال‌سنگ با 2 دلار کاهش 115 دلار معامله شد.

تحقق جهش تولید با توسعه اکتشاف

حسام مقدمعلی؛ معاون اکتشاف و بهره‌برداری درباره عملکرد اکتشافی این شرکت در سال ۹۸ گفت: در سال گذشته ایمپاسکو عملیات پی جویی و شناسایی را در ۲۱ پهنه اکتشافی با مساحت بالغ بر ۸۹۰۰۰ کیلومتر مربع را آغاز کرد که این پهنه‌ها در استان‌های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، کهکیلویه و بویراحمد، هرمزگان، گلستان، فارس، مرکزی، همدان، کرمان، قزوین، گیلان و اصفهان واقع شده است.
مقدمعلی در ادامه افزود: از این بین فاز اجرایی، مطالعات اکتشافی در ۱۱ پهنه اکتشافی در ۷ استان کشور به مساحت ۳۶۵۰۰ کیلومتر مربع به اتمام رسیده و در شرف تهیه گزارش نهایی دفاع از پهنه است.

وضعیت دشوار صنعت فولاد جهان در بحران کرونا

به گزارش معدن نامه: اتحادیه جهانی فولاد در تازه‌ترین گزارش خود از میزان تولید ماهانه فولاد 64 کشور جهان اعلام کرد که میزان تولید فولاد جهان در ماه مارس به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا و تعطیلی کارخانجات با 6 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه شده است.

اتحادیه جهانی فولاد در تازه‌ترین گزارش خود از میزان تولید ماهانه فولاد 64 کشور جهان اعلام کرد که میزان تولید فولاد جهان در ماه مارس به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا و تعطیلی کارخانجات با 6 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 147 میلیون و 100 هزار تن رسیده است.

اجرای طرح جامع سیستم‌های یکپارچه اطلاعاتی در شرکت مس برای نخستین بار در کشور/کاهش و کنترل هزینه‌ها مهمترین دستاورد طرح جامع سیستم‌های یکپارچه اطلاعاتی

مهندس احسان طهماسبی با تأکید بر اینکه بدون همراهی و حمایت دکتر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس اجرای طرح جامع سیستم‌های یکپارچه اطلاعاتی در یک بازه زمانی کوتاه میسر نبود، گفت: این سیستم با استفاده از توان داخلی و به‌کارگیری تجربه و تخصص پرسنل فعلی شرکت و دانش روز کارشناسان و متخصصین تازه جذب‌شده طراحی و ساخته‌شده است.

اکتشافات ایمیدرو، ذخایر قطعی بوکسیت را به 38 میلیون تن رساند/ تولید پودر آلومینا به بیش از ۲۳۳ هزار تن رسید

اکتشافات ایمیدرو، ذخایر قطعی بوکسیت را به 38 میلیون تن رساند. همچنین تولید پودر آلومینا (ماده اولیه تولید آلومینیوم) طی سال 98 به رقم ۲۳۳ هزار و ۲۶۷ تن رسید. 

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران یکی از اقداماتی که در زمینه تولید پودر آلومینا داشته است، انجام اکتشافات سراسری در زمینه بوکسیت، به منظور تامین ماده اولیه تولید پودر آلومیناست.

بررسی ها نشان می دهد ظرفیت نصب شده آلومینای کشور از سال ۸۱ تا پایان سال گذشته (بدون تغییر) برابر با ۲۵۰ هزار تن بود اما میزان تولید در سال ۱۳۸۱ بالغ بر ۱۰۲ هزار تن بود که تا سال ۱۳۸۴ به ۱۳۰ هزار تن رسید.

تولید پودر آلومینا به بیش از ۲۳۳ هزار تن در سال رسید

به گزارش معدن نامه به نقل از ایرنا:  سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران یکی از اقداماتی که در زمینه تولید پودر آلومینا داشته است، انجام اکتشافات سراسری در زمینه بوکسیت، به منظور تامین ماده اولیه تولید پودر آلومیناست.

بررسی ها نشان می دهد ظرفیت نصب شده آلومینای کشور از سال ۸۱ تا پایان سال گذشته (بدون تغییر) برابر با ۲۵۰ هزار تن بود اما میزان تولید در سال ۱۳۸۱ بالغ بر ۱۰۲ هزار تن بود که تا سال ۱۳۸۴ به ۱۳۰ هزار تن رسید.

کاهش تولید واله برزیل در سال 2020

به گزارش معدن نامه به نقل از کانال تلگرامی کیوان جعفری طهرانی، واله، معدنکار برزیلی در روز جمعه، پیش بینی خود در زمینه تولید سنگ آهن فاین و گندله و همینطور مس و نیکل را برای سال 2020 کاهش داد و گفت: شیوع کرونا ویروس جدید باعث شده تا در بازگشایی برخی امکانات تأخیر ایجاد شود.

واله پیش بینی خود را برای تولید سالانه سنگ آهن فاین از 340 تا 355 میلیون تن پیش بینی قبلی به 310 تا 330 میلیون تن کاهش داد. این شرکت پیش بینی خود در زمینه تولید گندله را نیز از 44 میلیون تن به 35 تا 40 میلیون تن کاهش داده است.

38 درصد رشد درآمد فروش «فخوز»

در این بین، بررسی عملکرد این مجموعه فولادی طی اسفند ماه 98 و مقایسه آن با دوره مشابه سال 97 رشد درآمد فروش شرکت به میزان 38 درصد را نشان می دهد. علاوه بر این، درآمد فروش شرکت در دوره عملکرد از ابتدای سال مالی 98 تا پایان اسفند ماه نسبت به دوره مشابه سال مالی 97 نیز روند رو به رشدی را پشت سر گذاشته است و در این مدت 40 درصد افزایش را به ثبت رسانده است.

عملکرد یک ماهه منتهی به 98.12.29

رشد ۵۹ درصدی فروش فولاد کویر در فروردین ۹۹

احمد خوروش، مدیرعامل مجتمع تولیدی فولاد سپید فراب کویر، خبر داد که علی‌رغم محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا، فروش مقداری این شرکت فولادی در فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد ۲۴.۵ درصدی را تجربه کرده و فروش ریالی این شرکت نیز (ارزش فروش)، رشد قابل توجه ۵۸.۷ درصدی را نسبت به فروردین سال ۹۸ تجربه کرده است.

افزایش تولید محصولات ویژه در فولاد مبارکه

در اولین ماه از سال جهش تولید با تلاش و همت مضاعف همکاران خطوط نورد ناحیۀ نورد سرد، تولید محصولات ویژه در فولاد مبارکه افزایش یافت. بهزاد بهادرانی، مدیر ناحیۀ نورد سرد فولاد مبارکه، ضمن اعلام این خبر گفت: با تلاش مضاعف این همکاران، تولید محصولت ویژه با کیفیت بالا (MB) در خط نورد تاندم میل به20هزار و200تن افزایش یافت، درحالیکه رکورد تولید قبل در این محصولات 14هزار و900تن بوده است. وی با اشاره به اینکه فولاد مبارکه ورق موردنیاز تولید تسمۀ مصرفی خطوط خود را نیز تولید میکند، گفت: تولید این نوع ورق سخت در این ماه از300تن قبل، از مرز یک هزار و400تن گذشت

او-زد مینرالز و برنکات از اولین فناوری از راه دور سندویک در جهان، استفاده میکنند

معدن مس طلا او-زد مینرالز در استرلیا اولین معدن جهان است که عملیات آزمایشی بر روی دریل های پیشرفته شرکت سندویک را انجام داده است. معدن برنکات استرالیا نیز با موفقیت از یک سیستم از راه دور برای دریل الکتروهیدرولیک پیشرفته سندویک که امکان نظارت و كنترل از سطح را فراهم می کند استفاده کرده است، افزایش ۱۰ درصدی بهره برداری برنکات توسط این ماشین آلات ایجاد خواهد شد.

تحقق رونق تولید و آمادگی برای جهش تولید در شرکت فولاد امیرکبیر کاشان

مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان در تشریح دستاوردهای این شرکت و با بیان این‌که نتیجۀ تلاش کارکنان این شرکت دست‌یابی به رکوردهای متعدد تولید و فروش و سود، سالی پربرکت برای سهام‌داران و ذی‌نفعان شرکت بود، گفت: در سال 98 با وجود همۀ تحریم‌ها و محدودیت‌ها، پولادمردان امیرکبیر کاشان با ثبت رکودهای روزانه، ماهانه و سالانه در خطوط اسیدشویی، نورد سرد، اسکین‌پاس و خط گالوانیزه توانستند برگ‌های زرین دیگری بر افتخارات و توانمندی‌های خود بیفزایند.

بی اچ پی با وجود ریسک ناشی از ویروس کرونا، چشم انداز تولید سنگ آهن خود را حفظ کرد

رویترز گزارش داد: گروه BHP گزارشی از رشد 6.3 درصدی تولید سنگ آهن خود در سه ماهه اول سال ارائه داده که کمتر از تخمین تحلیلگران است و پیش بینی می شود تولید سنگ آهن این شرکت با وجود اختلالات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا تداوم یابد.

دکتر جعفری طهرانی، تحلیلگر صنایع فولاد و معدن ایران در کانال خود آورده است، بزرگترین معدنکار جهان هشدار داد که امسال با توجه به شیوع بیماری، تولید جهانی فولاد به استثنای چین به شدت کاهش می یابد و هزینه های سرمایه ای در سال 2021 پایین تر از چشم انداز فعلی یعنی 8 میلیارد دلار خواهد بود.

تولید بیش از ۷۰ هزار تن آهن اسفنجی طی فروردین سال جاری/رشد 8 درصدی تولید/ پیشرفت فیزیکی واحد فولادسازی به بیش از 81 درصد رسید

واحد احیای مستقیم فولاد سفیددشت در نخستین ماه سال "جهش تولید"، ۷۰ هزار و ۲۵ تن آهن اسفنجی تولید کرد. 

این میزان تولید نسبت به فروردین ماه سال گذشته، با رشد هشت درصدی همراه بوده است.

ریو تینتو بودجه پروژه مس سیتادل را افزایش میدهد

آنتیپا در بیانیه ای افزود: بودجه اختصاص یافته برای امسال بسیار بالاتر از تعهد قبلی به مبلغ 2 میلیون دلار استرالیا (معدل با 1.3 میلیون دلارآمریکا) در ژانویه است این در حالی است که ریو 51 درصد از این پروژه را بدست آورده است.

پیش بینی می شود که فعالیت های اکتشافی، در این سه ماه آغاز شود که شامل حفاری معکوس و حفاری الماس در کالیبره ، واقع در 28 مایلی پروژه وینو مس و طلای ریو تینتو است.

تنوع در تالار محصولات صنعتی و معدنی با عرضه فولاد، آلومینیوم، روی ومس

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز یکشنبه ۷ اردیبهشت ماه میزبان عرضه ۶۰ هزار تن شمش بلوم، ۴ هزار تن شمش هزار پوندی، ۵۰۰ تن شمش ۵۰ پوندی، ۵۰۰ تن بیلت آلومینیوم، ۳۰۰ تن شمش روی، ۴ هزار تن مس کاتد، ۲۰ هزار تن مس کم عیار، ۱۲۰ تن سولفورمولیبدن و ۱۸ تن کنسانتره فلزات گرانبها است.

امروز همچنین 243 هزار و 424 تن وکیوم باتوم، لوب کات، قیر، مواد پلیمری، گوگرد و اسید سولفوریک در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران عرضه می شود.

این گزارش حاکی است، 44 هزار و 820 تن قیر نیز در تالار صادراتی بورس کالای ایران عرضه می شود.

ارزآوری بخش معدن و صنایع معدنی نقش ویژه ای در صادرات غیرنفتی کشور ایفا می‌کند

معدن و صنایع معدنی ازجمله صنایعی است که می‌تواند در  زمان کم رونقی ِ بازار نفت، نقش‌آفرین باشد و بخشی از ارزهای موردنیاز دولت را برای کشور تأمین کند. امروز  توانایی تأمین  ورق‌های فولادی موردنیاز صنایع نفت و گاز و خودروسازی در کشور وجود دارد، به‌طوری‌که این بخش از نیاز داخلی که منجر به ارزبری هم می‌شده، به‌واسطۀ صنایع داخلی تأمین می شود.

خلق ثروت از مواد اولیۀ معدنی جایگزین اقتصاد متکی به نفت

مهندس عظیمیان در آیین کلنگ‌زنی پروژۀ احداث سنگ‌شکن اولیۀ شمارۀ B و خط خردایش شمارۀ دو 4.2 میلیون‌تنی شرکت فولادسنگ مبارکه، با تأکید بر به‌روزرسانی دانش و فناوری در صنعت، تصریح کرد: خوشبختانه در این زمینه اتفاقات خوبی در گروه فولاد مبارکه روی داده است.

دست‌یابی به رکورد روزانۀ 50 ذوب در ماشین ریخته‌گری شمارۀ 2 در فولادمبارکه

در آستـــانۀ دست‌یابی به رکـــورد ماهـــانۀ تولیـــد در ناحیــۀ فولادسازی و ریخته‌گری مداوم، کارکنان سختکوش ماشیــن شمارۀ 2 ریختــه‌گری در تاریخ 30فـــروردین‌ماه نیز با دست‌یابی به رکورد تولیـــد 50ذوب افتــخاری دیگر آفریدند.
قاسم خوشدل‌پور، رئیس تولید ریخته‌گری، با بیان این مطلب گفت: در ناحیۀ فولادسازی در حال حاضر به‌صورت متوسط 110 تا 120 ذوب در هر 24 ساعت برنامه‌ریزی و تولید می‌گردد. این تعداد ذوب بر اساس عرض و گرید موردنیاز مشتری روی 5 ماشین ریخته‌گری توزیع می‌شود.

عملیات اکتشافات تکمیلی در هیرد آغاز شد

در راستای تحقق شعار سال و به منظور توسعه فعالیت های اکتشافی و شناسایی ذخایر جدید معدنی، عملیات حفاری های مغزه گیری جهت تکمیل اکتشاف در تارگت یک معدن طلای هیرد با رعایت تمامی دستورالعمل های بهداشتی از اواسط فروردین ماه سال جاری آغاز و تاکنون حدود ۱۱۶ متر عملیات حفاری در این گمانه انجام شده است.

حفاری در این گمانه به صورت قائم و با استفاده از یک دستگاه حفاریcs14  در حال انجام است و با توجه به شرایط کانی زایی( مشاهده آرسنو پیریت، پیریت و رگچه های سیلیسی) پیش بینی می شود تا عمق بیش از ۶۰۰ متر ادامه داشته باشد.

پیام تبریک مهندس یزدی‌زاده مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان به مناسبت هفته کار و کارگر

به نام یکتای صانع

جهان آینده، متعلق به کسانی است که به بهبودی آن می اندیشند . صاحبان فردا ، امروز خود را غنی تر از دیروز می خواهند و کارگران پیشگامان حیات بدیع آینده هستند . دست هایی که آیینه تلاش روزگارند و بهروزی روزگار را به ارمغان می آورند.

چشمه سار زلال زندگی با کار جلا و روشنی می یابد و کارگران بازوان حرکت جامعه به سوی رشد ، تعالی و شکوفایی هستند و در هر جامعه ای که از فرصت اندیشه و بازوی کارگران بهتر استفاده شده توسعه و پیشرفت ، رونقی دو چندان داشته است .

فولاد سنگان ،همگام با مردم در مبارزه با کرونا

حجت الاسلام و المسلمین شمسیان ضمن تقدیر از زحمات شرکت های معدنی در این برهه از زمان عنوان داشت:

بزرگترین تولیدکننده زغال سنگ کشور در آستانه ورود به فرابورس

رمضان کریتی ثانی در تشریح اقدامات شرکت زغال سنگ پروده طبس در راستای ورود به بازار سرمایه کشور، عنوان داشت که با عنایت به سیاست های ابلاغی هلدینگ صدرتأمین  به عنوان سهامدار عمده شرکت در راستای دستورالعمل های صادره از شستا، زمینه سازی و پیگیری لازم جهت ورود شرکت زغال سنگ پروده طبس به فرابورس از سه ماهه دوم سال گذشته آغاز گردید و با توجه به روند پیشرفت کار و تکمیل و ارائه اسناد مربوطه، پیش بینی می شود این شرکت به عنوان بزرگترین تولیدکننده زغال سنگ کشور با سابقه صادرات این محصول، ظرف دو ماه آتی در فرابورس پذیرش شود.

آلومینیوم جنوب می تواند کمبودهای نیاز داخلی را تامین کند/ بهره برداری از سالکو زمینه توسعه صنایع پایین دست را فراهم کرد/ ایمیدرو، ریسک احداث پروژه های بزرگ همچون سالکو را کاهش داد

رئیس سندیکای صنعت آلومینیوم گفت: پروژه آلومینیوم جنوب علاوه بر تامین کمبودهای نیاز داخلی، فرصت رونق صادرات این صنعت را فراهم کرده است. 

 هوشنگ گودرزی افزود: پروژه آلومینیوم جنوب می تواند در تامین نیاز داخل کشور نقش موثری داشته باشد و با این اوصاف در درجه اول باید تامین نیاز آلومینیوم کشور از نظر مواد اولیه در صدر امور قرار بگیرد.

وی افزود: جانمایی سالکو به صورتی است که به دلیل نزدیکی به آب های آزاد، در زمینه ورود مواد اولیه نسبت به دیگر واحدها از شرایطی بهتری برخوردار است. بنابراین این موقعیت می تواند فرصت ایده آلی برای صادرات محصولات این مجموعه نیز باشد.

برنامه ها و اقدامات ذوب آهن اصفهان در شورای راهبردی هلدینگ صدرتامین

با عنایت به تقاضای بازارهای خارجی، محصولاتب ازاریابی شده مطابق با استانداردها و شرایط فنی مورد درخواست مشتریان ، تولید و تحویل شده است.

نشست صدرتامین و شرکت های تابعه در سال 1399 با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی به شکل ویدئو کنفرانس و استفاده از ظرفیت فضای مجازی برگزار شد.

منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در این جلسه به خلاصه عملکرد این شرکت در سال 98 و برنامه های سال 1399 پرداخت. 

تقاضای صادراتی شمش و میلگرد بسیار ضعیف است

شیوا نیک وظیفه

شاخص هایی وجود دارد که به درک بهتر رفتار بازار فولاد کمک می کند.یکی از این عوامل بازار ارز نیمایی است. رصد دقیق بازار ارز نیمایی به عنوان یک عامل مهم و موثر بر بازار فولاد به این واسطه که قیمت نرخ پایه شمش فولادی ۰/۸۳درصد شمش اهواز در نرخ نیما و سقف مورد قبول بازار ساز برای نرخ مقاطع ۱۰۰درصد میلگرد صادراتی در دلار نیما است.

مشکل عمده ای که برخی کارشناسان فولادی با آن مواجه هستند عدم تسلط کافی بر بازار ارز و مبنا قرار دادن نرخ سنا به جای نیماست.

صدور مجوز فاز 2 فولاد بافت برای تولید گندله و آهن اسفنجی

مدیر مجتمع فولاد بافت اعلام کرد: مجوز فاز 2 فولاد بافت، از فولادسازی به احداث 2 واحد شامل کارخانه گندله سازی با ظرفیت 2.5 میلیون تن و کارخانه احیا مستقیم برای تولید 800 هزار تن آهن اسفنجی جدید، صادر و ابلاغ شد. 

سورنا زمانیان افزود: طبق مصوبه سازمان برنامه و بودجه، محصول فاز 2 از فولادسازی به گندله با ظرفیت 2 میلیون و 500 هزار تن تغییر کرده است و واحد احیاء مستقیم شماره 2 کارخانه نیز به روش پرد (PERED) با ظرفیت 800 هزار تن خواهد بود که باید در مدت سه سال احداث شود.

کسب تندیس سیمین 2 ستاره جایزه مدیریت ملی انرژی ایران توسط فولاد خراسان

حمیدرضا زارع، معاون بهره برداری گفت: با توجه به مجموعه فعالیت­های قابل توجه انجام گرفته در بخش مدیریت انرژی و نتایج حاصله و همچنین در چارچوب استفاده از استانداردها و مدل هاي ساختاری مديريت انرژي بين المللي مانند ISO 50001:2018 ، رعایت استاندارد ملي معيار مصرف انرژي ISIRI 9653 ، توجه به سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتي و قانون اصلاح الگوي مصرف انرژي در شرکت فولاد خراسان، ایجاد ساختار مدیریت انرژی شامل شورای عالی و کمیته‌های تخصصی انرژی در سطح شرکت و ایجاد فرآیندهای یکپارچه این شرکت در پنجمین دوره جایزه ملی مدیریت انرژی حضور یافت.

بزرگ‌ترین واحد کنسانتره شرق راه‌اندازی می‌شود

شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان از شرکت‌های تابعه فولادمبارکه بزرگ‌ترین واحد کنسانتره شرق کشور را با ظرفیت تولید سالانه ۵ میلیون تن در نیمه نخست سال‌جاری راه‌اندازی خواهد کرد.

واحد کنسانتره سازی شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان بر اساس اهداف شرکت قرار بود در سال ۱۴۰۰ راه‌اندازی شود، اما مقرر شد امسال که به نام سال جهش تولید نام‌گذاری شده  به بهره‌برداری نهایی برسد؛ با راه‌اندازی رسمی‌ این واحد تولیدی، در تامین مواد اولیه مورد نیاز برای تولید آهن‌اسفنجی خودکفا خواهیم شد.

رونق تولید در سال ۹۸ محقق شد

امید فلاح؛ مدیر مجتمع معدنی سرب و روی انگوران با بیان این مطلب گفت: عملکرد معدن انگوران در بخش روباز در سال ۹۸ به گونه‌ای بود که توانست به طور کامل تمام اهداف برنامه را در بخش تولید ماده معدنی و استخراج باطله محقق کند و در مجموع ۶ میلیون و ۸۵۸ هزار و ۷۵۶ مترمکعب استخراج انجام دهد، این در حالیست که طبق برنامه باید استخراج به میزان ۵ میلیون و ۸۸۲هزار و ۸۰۰ مترمکعب انجام می شد. بنابراین در مجموع می توان گفت که نزدیک به یک میلیون مترمکعب افزایش استخراج داشتیم.

جهش تولید در شرکت مس با رشد 14درصدی مس آندی و 66 درصدی فروش در فروردین‌ماه

دکتر اردشیر سعدمحمدی گفت: با وجود تعطیلی‌های اجباری در بخش پشتیبانی و پیمانکاری و عدم دادوستد بسیاری از شرکت‌های پایین دست برای کنترل و مقابله با ویروس کرونا در نهایت با همت پرسنل سخت‌کوش و فداکار صنعت مس موفق به رشد 14 درصدی در تولید مس آندی شدیم. 

نبود استراتژی اکتشاف و معدن

شیوا نیک وظیفه

شناسایی و اکتشاف مواد معدنی رکن اساسی در استخراج و بهره‌برداری از معادن است. معادن و صنایع معدنی نیز به‌عنوان ارکان اصلی صنایع بشمار می‌روند به‌طوری‌که رشد و توسعه هر صنعتی بدون وجود مواد معدنی انکارناپذیر است؛ اما آنچه در زنجیره جامعه معدنی درخور توجه است، فراهم آوردن محوریت علمی و فنی است که بستری مناسب را برای اجرای عملیات اکتشافی مهیا می‌کند و میزان ریسک‌پذیری در اکتشاف ذخایر معدنی را به حداقل ممکن می‌رساند. درحالی‌که عدم توجه به این موضوع در بسیاری موارد سرمایه‌ها را به باد داده است.

افزایش 48 درصدی کنسانتره مس تولیدی کارخانه‌های فلوتاسیون

به گزارش مس پرس، ابراهیمی‌ن‍ژاد با اعلام این خبر گفت: با پیگیری‌ها و تلاش‌های گسترده و تکیه بر توان فنی و تخصصی پرسنل مجموعه، مساعدت و همیاری دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس و شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه و در راستای کمک به اهداف رونق تولید، اشتغال‌زایی و ایجاد ارزش‌افزوده، کارخانه تغلیظ 300تنی این شرکت مجدداً راه‌اندازی و به واحدهای تولید کنسانتره مس اضافه شد.

جهش تولید بدون حذف قوانین دست و پا گیر امکان پذیر نیست/ احیای معادن هرمزگان در گرو واردات ماشین‌آلات باکیفیت

«وحید تهمتن» رئیس خانه صنعت و معدن هرمزگان در گفت‌وگو با پایگاه خبری معدن‌نامه با اشاره به اپیدمی ویروس کرونا و تاثیرات این بیماری بر فعالیت بخش‌های معدنی در استان هرمزگان، عنوان کرد: شیوع بیماری کرونا در روزهای ابتدای سال بر روند تولید در معادن ثاثیرگذار بود و کندی تولید در این بخش را به همراه داشت و باعث تعطیلی برخی واحدهای مختلف معدنی در استان شد.

صدور ۱۳۲ بخشنامه از اواخر سال ۱۳۹۲ تا بهمن ماه سال ۱۳۹۸

رییس خانه معدن ایران گفت: امروز شرایط اقتصادی کشور ایجاب می‌کند که روان سازی و تسهیل امور در دستور کار دستگاه‌های اجرایی قرار گیرد، اما در دهه ۹۰ (اواخر ۹۲ تا بهمن ۹۸) بخش معدن و صنایع معدنی با ۱۳۲ بخشنامه روبرو شد.

«محمد رضا بهرامن» تصریح کرد: خانه معدن در آبان ماه ۹۸ موضوع برگزاری نشست با مدیران بهره برداری و اکتشاف معاونت معدنی وزارت صنعت را مطرح کرده تا کلیه بخشنامه ها از سال ۱۳۹۲ (شروع به کار دولت یازدهم) مورد بازنگری قرار گیرد.

وی افزود: بازنگری بخشنامه ها، امکان تغییر، روان سازی و جلوگیری از تصمیم های موازی را فراهم می سازد، اما این مهم اجرایی نشد.

با رکورد های سال گذشته برای جهش تولید در سال جدیدآماده هستیم

مهرداد تولائیان گفت : ذوب آهن اصفهان در سال 98 موفق شد شرایط تولید خوبی را تجربه کند و رکوردهای ماندگاری با همت تلاشگران بخش های مختلف در کارنامه شرکت ثبت شد. در این سال موفق شدیم با دو کوره بلند، دو میلیون 526 هزار تن چدن تولید کنیم که یک رکورد محسوب می شود. این رکورد نشان دهنده استفاده بهینه از امکانات و تجهیزات در اختیار و ارتقاء بهره وری می باشد که امیدواریم بتوانیم این شرایط را برای سال 99  نیز حفظ کنیم.

رکورد تولید ۸۰ هزار تن محصولات آلیاژی و خاص در فولاد اکسین خوزستان

به گزارش روابط عمومی فولاد اکسین خوزستان، چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۹۹ بهرنگ اهدایی مدیر تولید شرکت گفت: فولاد اکسین خوزستان به عنوان اولین و تنها تولید کننده ورق های عریض فولادی در ایران و خاورمیانه است و ماهیت تاسیس و اصلی ترین ماموریت این شرکت تولید ورق های خاص و تامین نیاز صنایع استراتژیک کشور از قبیل صنعت نفت و گاز و پتروشیمی است، از این رو در سال ۱۳۹۸ با تغییر سبد محصولات خود از تولید ورق های تجاری به ورق های آلیاژی و خاص، گام در مسیر اصلی و رسالت واقعی خود یعنی تولید ورق های API جهت ساخت لوله های انتقال نفت و گاز در محیط های شیرین و ترش و همچنین ورقهای آلیاژی به خصوص در حوزه ساخت صنایع مخا

تولید 27.2 میلیون تن فولاد خام و 20.1 میلیون تن محصولات فولادی/ افزایش 10 درصدی فولاد خام و 6 درصدی محصولات فولادی

میزان مجموع تولید فولاد خام و محصولات فولادی کشور طی سال 98 به ترتیب به 27.2 میلیون و 20.1 میلیون تن رسید. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، انجمن فولاد ایران اعلام کرد: فولادسازان کشور طی 12 ماهه سال گذشته حدود 27 میلیون و 240 هزار تن فولاد خام تولید کردند که در مقایسه با رقم تولید سال 97 (24 میلیون و 670 هزار تن)، 10 درصد رشد نشان می دهد.

همچنین شرکت های فولادی کشور طی سال 98 حدود 20 میلیون و 182 هزار تن انواع محصولات فولادی تولید کردند که نسبت به رقم سال 97 (19 میلیون و 89 هزار تن)، 6 درصد افزایش یافت.

افزایش ظرفیت تولید آلومینیوم کشور به ۷۸۵ هزار تن با افتتاح آلومینیوم جنوب/ سرمایه گذاری یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلاری در مجتمع آلومینیوم جنوب/ اجرای 2 طرح اصلی نفلین سینیت سراب و آلومینای آرال در سال جهش تولید

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: با بهره برداری از طرح آلومینیوم جنوب، ظرفیت تولید آلومینیوم کشور به 785 هزار تن می رسد؛ تولید شمش آلومینیوم در سال گذشته 276 هزار تن بوده که با رشد تولید در سال جاری و بهره برداری از سالکو به عددی بیش از 450 هزار تن خواهیم رسید و شاهد افزایش 63 درصدی در تولید این محصول نسبت به سال 98 خواهیم بود. 

 بهره گیری از مدرن ترین و بهینه ترین تکنولوژی تولید در کشور

4 راهکار مرکز پژوهش های مجلس در زمینه تنظیم بازار محصولات معدنی و فولادی

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی، راهکارهای تنظیم بازار محصولات معدنی و فولادی را اعلام کرد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، تدوین برنامه مشخص برای آزادسازی تدریجی قیمت حامل های انرژی در زنجیره  فولاد کشور و جهت دهی منابع آن برای توسعه صنایع معدنی و زیرساخت ها، به عنوان یکی از راهکارهای تنظیم بازار محصولات معدنی و فولادی یاد شده است.

همچنین توقف قیمت گذاری دولتی محصولات معدنی و فولادی و اصالت بخشیدن به مکانیسم های عرضه و تقاضا در کل زنجیره ارزش  فولاد از دیگر راهکارهای مرکز پژوهش های مجلس است.

تداوم حرکت سینوسی قیمت مس در بورس لندن

قیمت مس در LME روز سه‌شنبه دوم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹، نسبت به روز معاملاتی پیشین ۱۷۵ دلار کاهش داشت و به چهار هزار و ۹۹۵ دلار رسید.

به گزارش معدن نامه به نقل از کالاخبر، قیمت مس در روز سه‌شنبه دوم اردیبهشت ماه در معاملات بورس فلزات لندن نسبت به روز دوشنبه، 3.4 درصد افت داشته و نسبت به هفته پیشین 2.4 درصد کاهش را تجربه کرده و به چهار هزار و 995 دلار رسیده است.

بازار فولاد در شرایط فعلی به علت فشارها دارای حباب منفی است

رابطه نسبتا معکوس بین بازارهای جهانی به خصوص نفت با بازارهای داخلی به دلایل مختلفی وجود دارد به همین علت کاهش فروش نفت برابر است با افزایش تورم حباب ورکود در بازارهای داخلی بعلاوه اینکه بازارهای داخلی به خصوص فولاد، به علت شرایط شکننده اقتصاد جهانی و وضعیت داخلی بسیار شکننده است. 

ملزم به تغییر مدل در کسب و کار هستیم

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی صدر تامین، اولین جلسه شورای راهبردی شرکت سرمایه گذاری صدر تامین با حضور مدیران عامل و معاونین شرکت های تابعه و وابسته و معاونین و مدیران ستادی صدر تامین با رعایت پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا به طور ویدیو کنفرانس برگزار شد. در این جلسه در ابتدای امر سیاست ها و اهداف تاصیکو مطرح و در ادامه عملکرد شرکت های تابعه و سیاست های اجرایی آنان در دستور کار قرار گرفت و اعلام شد.

ایمیدرو از شرکت ها برای تامین ماشین آلات معدنی حمایت می کند

قائم مقام ایمیدرو اعلام کرد: این سازمان از شرکت ها برای تامین ماشین آلات معدنی حمایت می کند. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، عباس نعیمی در جلسه بررسی طرح تسهیل تامین ماشین آلات بخش معدن و صنایع معدنی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به توسعه بخش معدن تا افق 1404، پیش بینی می شود معادن کشور به حدود 3 تا 4 هزار دستگاه دامپتراک نیاز پیدا کند.

با اتکا به توان داخلی دستگاه سرباره کش مجتمع مس سرچشمه بازسازی و تعمیر شد

دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس از مجتمع مس سرچشمه و اقدامات صورت گرفته در این مجتمع در حوزه افزایش تولید، بومی‌سازی و مقابله با کرونا و بازسازی و تعمیر اساسی یک دستگاه سرباره کش و خریداری یک دستگاه آمبولانس مدیریت بحران بازدید کرد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه، در جریان این بازدید، حیدر ضیغمی، مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط عمومی، مهندس علی محمدی عضو هیات مدیره، مهدی سلمانی مدیر گروه حراست و حسین احمدی مدیر مجتمع مس سرچشمه و جمعی از معاونین و مدیران مجتمع، دکتر اردشیر سعدمحمدی را همراهی کرده و از مجتمع مس سرچشمه بازدید به عمل آوردند.

تشریح معضلات و چالش‌های معدن‌کاران در رابطه با  صادرات مواد معدنی از بندر بزرگ شهید رجایی

معدن نامه- استان هرمزگان

«مهدی روئین اهلی» رئیس خانه معدن استان هرمزگان در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری معدن‌نامه به تشریح معضلات و چالش‌های معدن‌کاران در رابطه با  صادرات مواد معدنی از بندر بزرگ شهید رجایی پرداخت.

وی عنوان داشت: در رابطه با برخی از محصولات استان که صرفاً صادراتی هستند و جایی در بازار داخلی ندارند مانند سنگ گچ تصفیه و دانه‌بندی‌شده، باید جهت برون رفت از آثار تحریم‌ها و کمک به صادرکنندگان، فضای کسب و کار در داخل کشور بهبود یابد و امر صادرات برای این قبیل مواد معدنی تسهیل شود.

بهره‌برداری از فاز سوم کورۀ پخت آهک کلسینه طی دو سال آینده

مهرداد فقیهیان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی فولادسنگ مبارکه، در این مراسم و در گفت‌وگو با خبرنگار فولاد گفت: این پروژه که با اعتباری بالغ‌بر 300 میلیارد تومان انجام خواهد شد، ظرفیت این شرکت را تا سه برابر افزایش می‌دهد که معادل 528 هزار تن آهک کلسینه و دولومیت در سال است.

به گفتۀ فقیهیان، شرکت فولادسنگ تنها نمایندۀ ایران در اتحادیۀ جهانی آهک است که به‌دلیل تولید کیفی آهک موردنیاز فولاد مبارکه از همان ابتدای کار به سمت تولید محصولات کیفی حرکت کرده است.

فعالیت مجزا حوزه بازرگانی و معادن بهره‌وری بیشتری به همراه خواهد داشت/ لزوم راه‌اندازی یک سیستم بازخورد از سطح معدنکاران به وزارت صمت

معدن نامه- هرمزگان

مدیرعامل شرکت راهبرد طرح هرمز اذعان داشت: برای جلوگیری از فساد و قانون‌شکنی در سازمان‌های ذی‌‌ربط برای اخذ مجوزهای معدنی، نیازمند اجرا و راه‌اندازی یک سیستم بازخورد از سطح معدنکاران به وزارتخانه هستیم.

«علی سالاری» مشاور معدن و مدیرعامل شرکت راهبرد طرح هرمز «گروه معدنی هرمز» در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری معدن‌نامه با اشاره به نام‌گذاری سال 1399 به عنوان سال جهش تولید، بیان داشت: حرکت در جهت اجرایی کردن شعار امسال مقام معظم رهبری نیازمند توجه به آن بعنوان یک هدف در تمام سطوح جامعه است و باید هر قانون یا بخشنامه بر اساس شعار "جهش تولید" مصوب شود.

رکورد ماهانه تولید فولاد خوزستان شکسته شد

محمود لندی معاون بهره برداری شرکت فولاد خوزستان، در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی اظهار داشت: فولاد مردان یکبار دیگر ثابت کردند، دستیابی به تولید بیشتر با توکل به خداوند و تلاش و کوشش امکان پذیر است.

 

لندی در ادامه گفت: سال ۱۳۹۹ از سوی مقام معظم رهبری به نام "جهش تولید" نام گذاری شد؛ همین موضوع، انگیزه ای فولاد مردان را برای تولید بیشتر و با کیفیت دوچندان کرد. در حالی‌ که شیوع ویروس کرونا باعث شد، برای حفظ سلامت کارکنان، محدودیت هایی در نظر گرفته شود، اما در همین شرایط،‌ توانستیم در چهاردهم فروردین ماه ۱۳۹۹ به تولید ۱۳۱۰۴ تُن دست پیدا کنیم.

 

پروژه بیمارستان 96 تخت خوابی فولاد خوزستان کلید خورد

شرکت ایده‌پردازان صنعت فولاد در سال ۱۳۸۸ با مشارکت شرکت فولاد خوزستان و با هدف ارائه خدمات فنی، مهندسی، مشاوره و انتقال دانش فنی با کیفیت بالا و قیمت رقابتی و به موقع به صنعت فولاد با استفاده از تجربیات ارزنده مدیران و نیروهای متخصص درحوزه‌های مختلف صنعت فولاد تشکیل گردید. مهمترین حوزه فعالیت‌های شرکت به شرح ذیل است:

تامین قراضه شرکت فولاد خوزستان: تامین ضایعات فلزی متنوع با میانگین ظرفیت روزانه 7000 تن، دسته‌بندی، استانداردسازی و شارژ حوضچه‌های ذوب.

تمدید ISO و ممیزی‌ها به صورت آنلاین

محمد کوهستانی گفت:  هر ساله  تمدید ISO و ممیزی‌ها به صورت حضوری صورت می‌گرفت اما امسال به پیشنهاد منطقه ویژه اقصادی خلیج فارس برای حفظ سلامتی کارکنان این امر به صورت آنلاین و بر خط انجام شد.

وی با بیان اینکه  منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس به عنوان نخستین سازمان در استان هرمزگان تمدید ISO و ممیزی های خود را به صورت آنلاین انجام داد اظهار داشت با هماهنگی‌هایی که با شرکت SGS سوئیس صورت گرفت نماینده این شرکت در ایران به صورت غیر حضوری و  آنلاین منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس را ممیزی و شاخص‌های فرایندها را مورد بررسی قرار داد.

صف‌نشینی برای فولاد،‌ عبور فملی از هزار تومان؟

در گروه فلزات نیز همگام با کلیت بازار شاهد افزایش تقاضا هستیم. بزرگان این گروه همچنان نسبت به دیگر نمادهای بازار از وضعیت بهتر بنیادی برخوردار هستند و به نظر می‌رسد سطوح بالای نرخ دلار و امید به بهبود قیمت فلزات در بازار جهانی نیز در شکل‌گیری تقاضا موثر بوده است. 

 سهام فولاد مبارکه امروز با صف خرید همراه است. ارزش صف خرید تا این لحظه ۱۵ میلیارد تومان است. فولاد مبارکه را می‌توان از جمله شرکت‌هایی دانست که در مقایسه با دیگر شرکت‌های بازار وضعیت بنیادی خوبی را دارا است. 

سهم ۲۵ درصدی بخش معدن از صادرات غیرنفتی کشور

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در جلسه معاون اول رئیس‌جمهور با وزیر و معاونین وزارت صمت، گفت: در سال گذشته نزدیک به ۲۵ درصد از کل صادرات غیرنفتی کشور به بخش معدن و صنایع معدنی تعلق داشت که در سال جدید نیز همین مسیر را ادامه خواهیم داد و علاوه‌براین، در سال «جهش تولید» ۲۰ تا ۲۵ درصد ذخایر معدنی کشور، ۳۰ درصد میزان استخراج و ۲۵ درصد تولیدات صنایع معدنی افزایش خواهد یافت.

غریب پور: تبدیل 24 نیاز پژوهشی به قرارداد، توسط ایمیدرو طی سال 98/ سال 99، نخستین سال بهره برداری از تحقیقات تقاضا محور

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور که امروز در نشست کمیته آموزش، تحقیق و پژوهش ایمیدرو در راستای اجرای سیاست های نقشه راه سخن می گفت، افزود: 11 قرارداد از 24 قرارداد مورد نظر، مربوط به سامانه ساتع (سامانه اجرایی تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری) است که امکان رفع نیازهای فناورانه بخش معدن و صنایع معدنی را صرفا از طریق انعقاد قرارداد با دانشگاه ها فراهم می کند.

ثبت رکوردهای غرورآفرین فروردین ماه در نواحی تولیدی فولادمبارکه

مختاربخشیان معاون بهره برداری شرکت در گفتگو با خبرنگار فولاد با اعلام این خبر گفت: بهار امسال در کنار تلخی های کرونا ویروس، فولادمردان خط مقدم جبهه صنعت با دست یابی به رکوردهای متعدد در نواحی تولیدی شرکت فولادمبارکه توانستند، حلاوت و شیرینی خاصی به فضای این بنگاه صنعتی ببخشند.

بخشیان تصریح کرد: در ناحیه آهن سازی با تولید ۷۱۱ هزار و پانصد تن آهن اسفنجی از رکورد قبلی که ۷۰۰ هزار و ۵۰۰ تن بود عبور کردیم و در واحد شهیدخرازی با ۲۵۱ هزار و ۶۵۰ تن رکورد ۲۵۰ هزار و ۵۰۰ تن را پشت سر گذاشتیم.

معادن زغال سنگ چین خواستار کاهش ۱۰ درصدی تولید درپی شیوع کرونا شدند

به گزارش معدن نامه به نقل از بلومبرگ، دوازده شرکت تولید ذغال سنگ در چین از مسئولان این صنعت خواسته اند که به علت کاهش تقاضا درپی شیوع ویروس کرونا، 10 درصد از سطح فعلی تولید خود را کاهش دهند.

براساس بیانیه ای که شنبه در وب سایت انجمن حمل و نقل و توزیع زغال سنگ چین منتشر شد، تولید زغال سنگ آنتراسیت در حالی به سطح سال گذشته رسیده که تقاضا روند کاهشی داشته است و منجر به عدم تطابق عرضه و تقاضا در بازار شده است.

انتظار کاهش قیمت در بازار مقاطع فولادی / تاثیر محدودیت بودجه عمرانی سال جاری

بازار مقاطع طبق انتظارات شروع هفته را متاثر از سه عامل محیطی با افزایش تقاضا و بهبود نسبی قیمت ها آغاز کرد. اول بهبود نسبی قیمت های صادراتی، دوم رفع نسبی محدودیت های تردد و آغاز به کار اکثر دفاتر و بنگاههای تهران و در آخر کاهش نرخ پایه و هجوم خریداران برای خرید محصولات ارزان قیمت کف بازار. با توجه به اینکه با انجام معاملات روز شنبه نرخ های کف بازار مشخص شد. بخش عمده ای از تقاضای در انتظار در حال ورود به بازار است. به نظر می رسد در هفته های پیش رو شاهد بهبود نسبی حجم معاملات باشیم که البته این مهم به کمک نوردکاران و پرهیز از افزایش هیجانی و افزایشهای بی منطق ممکن است.

افزایش 30 درصدی سود شرکت‌های تابعه نسبت به سال 1397

وی تصریح کرد: همچنین به‌منظور ایجاد یک هلدینگ تخصصی که از بنیه مالی قوی و پایدار برخوردار بوده و نیز به‌منظور عرضه بخشی از سهام این هلدینگ در بازار فرابورس ایران یا مجموعه کارکنان شرکت ملی صنایع مس ایران و شرکت‌های تابعه با سرمایه مبلغ 4000 میلیارد ریال، تأسیس شد.
مدیرعامل هلدینگ راهیان سهام درباره مهمترین اقدامات این هلدینگ در سال گذشته گفت: در سال گذشته در راستای شکل‌گیری این هلدینگ سهام برخی از شرکت‌های تابعه شرکت سرمایه‌گذاری به هلدینگ راهیان سهام منتقل شد.

پایین آمدن حجم صادرات و قیمت صادراتی؛ عامل کاهش قیمت شمش / کاهش صادرات مقاطع به علت بسته بودن مرزها تقاضای شمش در بازار داخلی را کاهش داد

با توجه به بهبود نسبی شرایط در ایران و کشورهای همسایه احتمالا در یکی دو هفته آینده شاهد بازگشایی نسبی مرزهای زمینی و ورود نسبی تقاضای صادراتی خواهیم بود با در نظر داشتن قیمت بالای قراضه در کشورهای همسایه به خصوص ترکیه قیمتهای فعلی مقاطع داخلی نسبت به کشورهای همسایه دارای حباب منفی است و ترکیه مزیت صادراتی میلگرد خود در عراق را از دست خواهد داد و بعید نیست که تقاصای تجار ترک و عراقی به سمت میلگرد ایران  

مهمترین اقدامات تسهیلاتی صندوق بیمه به معادن و شرکت های معدنی در سال گذشته/افزایش اشتغال به 1200 نفر در مجتمع معدنی تخت گنبد با استفاده از بیمه نامه های اعتباری صندوق بیمه

عضو هیات مدیره صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی ضمن تشریح مهمترین اقدامات تسهیلاتی صندوق بیمه به معادن و شرکت های معدنی در سال گذشته گفت: مجتمع معدنی وکارخانه مس تخت گنبد سیرجان از جمله کارخانه هایی بود که با استفاده ازبیمه نامه های اعتباری صندوق بیمه، سبب اشتغالزایی حدود 1200 نفر شد.

صابر سنایی عضو هیات مدیره صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی با اشاره به اقدامات صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در سال 98 عنوان کرد: این صندوق در سال گذشته شرکت های معدنی زیادی را تحت پوشش بیمه ای و تسهیلاتی خود قرار داد که از آن جمله می توان به شرکت های ذیل اشاره کرد.

شرکت فولاد آلیاژی ایران مقتدرانه آغاز کرد

کارکنان و مدیریت شرکت فولاد آلیاژی همواره کوشیده اند تا سهم به سزایی در تأمین سبد محصولات مشتریان خود و قطع وابستگی دیگر صنایع به واردات انواع فولادهای آلیاژی قابل تولید در این شرکت باشند.

در راستای تحقق اهداف سال جهش تولید و در سايه اهتمام کارگران شركت فولاد آلياژی ایران؛ در تاريخ٣٠ فروردين 1399 ركورد فروش و حمل روزانه محصولات شكست  و با رشد 5 درصدی به وزن 3841 تن ارتقاء يافت.

ركورد قبلي در تاریخ 3 ارديبهشت 1398)به ثبت رسيده بود.

دکتر”محسن مصطفی پور” به عنوان عضو غیرموظف هیات مدیره شرکت معدنی و صنعتی چادرملو منصوب شد

دکتر "محسن مصطفی پور" به عنوان عضو غیرموظف هیات مدیره شرکت معدنی و صنعتی چادرملو منصوب شد، مهندس ناصر تقی زاده مدیر عامل چادرملو، در گفت و گویی آشنایی ایشان با صنعت سنگ آهن، تجربه مفید کاری، شایستگی و صلاحیت فردی  را به عنوان عوامل انتخاب نامبرده عنوان کرد.

وی افزود: این انتصاب طی حکمی از سوی دکتر غریب پور معاون وزیر صمت و رییس هیأت عامل ایمیدرو صورت پذیرفته است.

جلسه کمیته پیشگیری از شیوع ویروس کرونا برگزار شد

نوزدهمین جلسه کمیته پیشگیری از شیوع ویروس کرونا فولاد خوزستان، به منظور بررسی راه های پیشگیری از ابتلا و شیوع این ویروس و بررسی مسائل پروژه ها، به ریاست علیرضا مخبر دزفولی قائم مقام مدیرعامل در امور بهداشت و‌ سلامت‌ کارکنان، دبیری داریوش دانیالی رئیس ایمنی و با حضور محمد نیکوکار قائم مقام ارشد مدیرعامل، محمود لندی معاون بهره برداری، مهران عباس زاده معاون منابع انسانی و امور اجتماعی، مسعود توکل فرد مدیر بهداشت، درمان، ایمنی و محیط زیست، سید مجتبی منجم مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات، سید سمیع موسوی مدیر امور اداری، جعفر جنامی نیا مدیر آموزش و‌ توسعه منابع انسانی، ملک محمد اشتری جانشین مدیریت

طرح فاصله گذاری اجتماعی و انجام اقدامات لازم گل گهر به منظور پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا

طرح فاصله گذاری اجتماعی و انجام اقدامات لازم به منظور پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا، همچون دو ماه گذشته کماکان در تمامی شرکت‌های منطقه معدنی و صنعتی گل‌گهر و با نظارت کمیته پیشگیری و مقابله با کرونای شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در حال انجام است.

گزارش برخی از اقدامات انجام شده در این راستا در منطقه معدنی و صنعتی گل‌گهر در دو هفته گذشته به شرح ذیل می باشد؛

ضدعفونی دفاتر فرآوری جدید و قدیم، آزمایشگاه پلی کام، انبار۲۳و۳۵، پژوهشکده، کارگاه 30، ساختمان ۴۵، کنترل زمان، بانک، حراست، اورژانس، پست برق

دستیابی به رکورد 130 ذوب در فولاد مبارکه

مدیر ناحیۀ فولادسازی و ریخته‌گری فولاد مبارکه با اعلام این خبر و با بیان این‌که این رکورد روز پنج‌شنبه 28 فروردین‌ماه به دست آمد، گفت: با ثبت این رکورد تناژ تولید فولاد مذاب در 24 ساعت به حدود 23 هزار و 100 تن رسید.

غلامرضا سلیمی ضمن قدردانی از تلاش بی‌وقفۀ همکاران خود در ناحیۀ فولادسازی و سایر نواحی پشتیبان، رکورد قبلی این ناحیه را مربوط به 18 اسفندماه 98 و به تعداد 129 ذوب و تناژ 23 هزار و 63 تن اعلام کرد. در همین خصوص خبرنگار فولاد در خصوص عوامل دست‌یابی به این رکورد غرورآفرین با جمعی از مدیران و مسئولان این ناحیه گفت‌وگو کرده است. ماحصل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

تأمین پایدار انرژی و سیالات خطوط تولید از مهمترین اهداف ناحیۀ انرژی و سیالات

 

سید امیر طباطبائیان مدیر انرژی و سیالات فولاد مبارکه ضمن گفت‌وگو با خبرنگار فولاد، مهم‌ترین اقدامات این مدیریت را تشریح کرده است. ماحصل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

در خصوص ناحیۀ انرژی و سیالات در فولاد مبارکه توضیح دهید.

این ناحیه یکی از قسمت‌های اصلی خدمات فنی و پشتیبانی است و تأمین انرژی و سیالات موردنیاز نواحی و خطوط تولید شرکت را بر عهده دارد. قسمت‌های مختلف این حوزه عبارت‌اند از: گروه فنی تولید، دفتر فنی تعمیرات، تصفیۀ آب و پساب، توزیع سیالات، اکسیژن و هیدروژن، توزیع برق، نیروگاه، و تولید آب‌های صنعتی.

اجرای بیش از 20 پروژه در سال جهش تولید

معاون اجرای پروژه‌های فولاد مبارکه در مصاحبه با خبرنگار فولاد با بیان مطلب فوق، عملکرد این معاونت در سال 1398 را تشریح کرد.

ادامه دهندۀ راه رزمندگان دفاع مقدس خواهیم بود

وی «مجاهدت» را یکی از والاترین درس‌های به یادگار مانده از شهدا دانست و افزود: امروز موفقیت در جنگ اقتصادی است که مایۀ عزت و سربلندی کشور است؛ بنابراین در این مسیر از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد.

مهندس عظیمیان اظهار داشت: کارکنان فولاد مبارکه با درک صحیح از شرایط اقتصادی کشور حتی در شرایط شیوع ویروس کرونا نیز از ابتدای سال، با رعایت کامل دستورالعمل‌ها و نکات ایمنی و بهداشتی، کماکان اجازه ندادند چرخ تولید از حرکت باز بماند و به رکوردهای جدیدی نیز دست یافتند.

مدل فولاد مبارکه در غربالگری ویروس کرونا و تداوم تولید با حفظ سلامت کارکنان در دنیا بی نظیر است

به گزارش خبــــرنگار فـــــولاد، در ایــــن نشست، دکتـــــــر   شقایق حـــق‌جوی جوانـــمرد، مـــــعاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در مصاحبه با خبرنگار فولاد ضمن ابراز خرسندی از دستاوردهای فولاد مبارکه در این حوزه تصریح کرد: مدیریت بسیار خوب این شرکت در حوزۀ سلامت کارکنان و استراتژی‌های کارآمدی که برای فاصله‌گذاری به کار گرفته شده تا ضمن ادامۀ روند تولید، به حفظ سلامت کارکنان در بالاترین سطح توجه شود، بسیار رضایت‌بخش است. شنیدن این اخبار و اقدامات در چنین فضایی بسیار خوشحال‌کننده و امیدوارکننده است.

استفادۀ بهینۀ فولاد مبارکه از پساب شهری

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، قاسم تقی‌زاده خامسی گفت: 71 واحد تصفیه‌خانۀ فاضلاب از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون در کشور به بهره‌برداری رسیده است.

وی افزود: افزایش مجموع تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در کشور با بهره‌برداری از سه تصفیه‌خانۀ فاضلاب اسلامشهر، ملارد و مسکن مهر صفادشت به 240 واحد رسید.

وی اظهار امیدواری کرد 36 واحد دیگر تصفیه‌خانۀ فاضلاب تا پایان دولت به نتیجه برسد.

بخش معدن از مولفه های مهم در تحقق "جهش تولید" است

 سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی در اولین جلسه شورای معادن استان، از این بخش به عنوان یکی از مولفه های مهم و تاثیرگذار در جهش تولید یاد کرد.

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، اولین شورای معادن استان در سال 1399 به ریاست استاندار مرکزی و با حضور سرپرست سازمان صنعت ، معدن و تجارت و دیگر اعضاء شورا برگزار شد .

در این جلسه علاوه بر رسیدگی به دستور کار و موضوعات ارجاع شده به این شورا ، بر حفظ حقوق بیت المال و رعایت نکات ایمنی و زیست محیطی در معادن تاکید شد .

مهندسین فولاد اکسین ساخت پمپ پوسته زدا را از انحصار کشور آلمان خارج کردند

شرکت فولاد اکسین خوزستان به عنوان تنها شرکت تولید کننده ورق‌های API محیط ترش در خاورمیانه نقش خود را در خودکفایی کشورایفا نمود.

افزایش 28 درصدی تناژ صادرات ذوب آهن اصفهان در سال 98/ صادرات محصولات اصلی ذوب به بیش از 1.1 میلیون تن رسید/ حضور ذوب آهن در بازارهای جدید 2 کشور اروپایی و یک کشور آسیایی

ذوب آهن اصفهان در سال 1398 در حوزه فروش و صادرات عملکرد خوبی از خود به جای گذاشت و رکوردهای جدیدی از جمله در صادرات ، میزان و ارزش فروش ثبت نمود.

منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان ضمن بیان مطلب فوق گفت: این شرکت در سال گذشته موفق شد میزان صادرات محصولات اصلی خود را به یک میلیون و 154 هزار تن برساند که افزایش 28 درصدی نسبت به سال 1397 داشته است. در سال 1397 ذوب آهن اصفهان 900 هزارتن صادرات داشت.

عملکرد تولید شرکتهای بزرگ معدن و صنایع معدنی در سال 1398

معدن و صنایع معدنی در سال ۹۸ با توجه به تمام شرایط رکود داخلی و محدودیت‌های صادراتی به‌واسطه تحریم‌ها به نسبت سال خوبی را پشت‌سر گذاشت و به اهداف پیش‌بینی‌شده خود برای این سال دست یافت؛

در سالي كه گذشت در توليد آلومینیم شاهد كاهش  8 درصدي شمش آلومينيوم بوديم بطوريكه توليد اين محصول در سال ٩٨ به ميزان ٢٧٥ هزار و ٧١٦ تن بود. آلوميناي ايران، هرمزال، المهدي و ايرالكو توليد كنندهاي اين محصول هستند كه تنها ايرالكو (فایرا 4%+) با ميزان ١٧٧ هزار و ٣٤٨ تن در اين سال افزايش توليد نسبت به سال قبل را تجربه كرد.

از ظرفیت بالای مهندسی و فنی برای ارائه خدمات به صنعت مس برخورداریم

مهندس محمدحسین زینلی مدیرعامل شرکت ارفع سازان با قدردانی از زحمات و حمایت‌های دکتر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس در تحقق برنامه‌های سال گذشته این شرکت، گفت: در حال حاضر، این شرکت تحت پوشش هلدینگ شرکت صنایع افق مس با در اختیار داشتن بیش از 120 دستگاه انواع ماشین‌آلات سنگین و نیمه سنگین و 300 نفر کادر نیروی انسانی مجرب و انجام قراردادهای مختلفی که مستقیماً با خط تولید در ارتباط است از ظرفیت بسیار بالا در ارائه خدمات متنوع به حوزه صنعت و پروژه‌های عمرانی در استان برخوردار بوده است.

تشکیل کارگروه جهش تولید در شرکت فولاد اکسین

اولین جلسه شورای راهبردی شرکت فولاد اکسین در سال ۱۳۹۹ با حضور مدیرعامل شرکت برگزار شد.

در این جلسه نقشه استراتژی و اهداف سازمانی در سال ۹۹ به مدیران ابلاغ و اهم موارد آن مورد ارزیابی قرار گرفت. 

در این جلسه مهندس امین ابراهیمی مدیرعامل شرکت با اشاره به نقشه راه استراتژی بر نظارت و کنترل اجرای برنامه ها تاکید کرد.

تولید شمش های ۲۵۰ و ۵۰۰ گرمی در طلای موته

مجتمع طلای موته تاکنون فقط می‌توانست شمش‌های یک کیلویی تولید کند، اما با خرید سیستم ذوب ریخته‌گری در سال گذشته، تا پایان امسال تولید شمش طلا به میزان وزن شمش‌های خارجی را در برنامه دارد؛ به گونه‌ای که این مجتمع شمش‌های ۲۵۰ و ۵۰۰ گرمی‌ را بر اساس بودجه خریداران تولید خواهد کرد.مجتمع طلای موته در سال گذشته تولید ۳۳۰ کیلو شمش طلای خالص با عیار ۹۹۹ را در برنامه داشت، اما این شرکت موفق شد با یک درصد رشد نسبت به برنامه مورد نظر ۳۳۲ کیلو تولید کند.

افزایش 27 درصدی صادرات فولاد شرکت های بزرگ/ صادرات بیش از 7 میلیون فولاد

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، فولادسازان بزرگ کشور طی 12 ماهه 98 حدود 7 میلیون و 33 هزار و 678 تن انواع شمش و محصولات فولادی (بلوم، بیلب، اسلب، تیرآهن، انواع ورق، میلگرد، انواع کلاف، آهن اسفنجی، بریکت و غیره) صادر کردند. این رقم در مدت مشابه سال 97 حدود 5 میلیون و 515 هزار تن بود.

انجام اقدامات ضدکرونایی ایمیدرو برای ستاد سازمان و شرکت های تابعه

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، امیر ولدخانی با بیان این مطلب گفت: با اعلام رسمی بروز همه گیری بیماری کرونا در کشور، کمیته مدیریت بحران ایمیدرو به ریاست معاون برنامه ریزی و توانمند سازی در تاریخ 5 اسفند 98 تشکیل شد و مسئولیت واحدهای HSEE شرکت ها سنگین تر شد.

ایمیدرو و ایدرو در راه بورس

رئیس سازمان خصوصی سازی در تشریح جزییات واگذاری سهام شرکت‌های دولتی، توضیح داد: ۱۸ شرکت در قالب سه صندوق ETF هستند که شامل بانک و بیمه، پالایشگاه و فلزات و خودرو می شوند. همچنین پیش بینی می شود تا اواسط اردیبهشت مجموعه ایمیدرو به صورت شرکت سهامی عام در بازار سرمایه پذیرش و کشف قیمت شود.

حضور پررنگ نیپک در مهمترین طرح‌های توسعه‌ای شرکت مس

مدیرعامل شرکت نیپک با بیان این مطلب افزود: حضور این شرکت در پروژه‌هایی مثل احداث مجموعه کارخانه‌های ذوب خاتون‌آباد، احداث سه کارخانه اسیدسولفوریک در مجتمع مس سرچشمه و خاتون‌آباد و نیز طرح تغلیظ دره آلو و دره زار به همراه بومی‌سازی برخی از مهمترین حوزه‌های دانش صنعت و معدن ازجمله لیچینگ و فلوتاسیون منجر به کسب تجارب ارزشمندی در این مجموعه شده است.

همراهی «فولاد خراسان» با تجهیزات نوین ضدعفونی در رزمایش دفاع بیولوژیک

به گزارش واحد روابط عمومی مجتمع فولاد خراسان، بر اساس تاکید دکتر غفوری، مدیر عامل و هماهنگی «کمیته ویژه پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا» برای جلوگیری از شیوع و همه گیر شدن این ویروس منحوس،  پولادمردان فولاد خراسان برای حفاظت از جان همشهریان عزیز، بامداد روز پنج شنبه 28 فروردین ماه 1399در رزمایش دفاع بیولوژیک شهرستان نیشابور، حضور یافت.

فولاد خراسان به عنوان تنها دارنده تجهیزات نوین ضدعفونی «فوگر حرارتی» در سطح شهرستان، همگام با دیگر ادارات به گندزدایی معابر، امکان عمومی، مساجد و بقاع متبرکه شهرستان اقدام کرد.

افتتاح نخستین فاز پروژه بهبود کیفیت خطوط 5 تا 7 کنسانتره در بهار 99 / بخش عمده‌ای از تجهیزات بومی‌سازی شده‌اند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، مهندس جمشید ملارحمان در ابتدا با تاکید بر اینکه مجموعه اقدامات سال جدید بر مبنای "جهش تولید" استوار است، درباره واپسین وضعیت این پروژه اظهار کرد: این پروژه در 3 فاز مجزا در حال انجام است و بخش‌های این پروژه شامل واحد کوبینگ، خردایش مجدد و آبگیری می‌شود. پیش‌بینی می شود واحد کوبینگ اواخر اردیبهشت امسال راه‌اندازی می‌شود.
ملارحمان افزود: میزان سرمایه‌گذاری برای تمامی فازهای پروژه 42 میلیون یورو و 172 میلیارد تومان مشخص شده است.

قیمت‌های زنجیره فولاد نباید فشاری بر مصرف کنندگان تحمیل کند

علی یزدانی  با بیان این مطلب درباره اینکه تعیین قیمت در زنجیره فولاد در چه صورت می تواند به نفع تولید کنندگان در صنعت فولاد و سنگ آهن باشد گفت: برای تعیین قیمت لازم است تا از همه کسانی که در این زنجیره فعال هستند نظرسنجی انجام شود اما هلدینگ میدکو به عنوان یکی از مجموعه‌های بزرگ فولادی کشور که تمامی زنجیره را دارد قیمت‌های فعلی را مناسب می داند و پیشنهاد بر این است که قیمت سنگ نیز بین 5 تا 7درصد قیمت شمش فولاد خوزستان تعیین شود. 

اهداف بودجه سال 98 مطابق با برنامه محقق شد

وی افزود: با اتکا به همین دانش و تجربه هم‌اکنون شرکت همگامان مس با 1200 پرسنل با تجربه، از حیطه شرکت مس فراتر رفته و نظر دیگر کارفرمایان بزرگ منطقه را به خود جلب کرده است.

محدودیت مالی برای تکمیل طرح های توسعه منطقه ویژه پارسیان نداریم/ اسکله شماره ۵ تا پایان بهار تحویل می شود

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، عباس نعیمی در سومین جلسه پایش منطقه ویژه پارسیان ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در سال جهش تولید، تلاش ما این است که در کنار افزایش تولید واحدهای معدن و صنایع معدنی، طرح های توسعه ای را با سرعت پیش تری تکمیل کنیم. وی ادامه داد: اکنون اسکله شماره 5 پارسیان به پیشرفت حدود 97 درصدی رسیده و تا پایان سه ماهه نخست امسال تحویل می شود. سایر اسکله ها نیز تا پایان امسال، به مرحله راه اندازی می رسند.

قدردانی مسئولین شهرستان لنجان از کادر درمان بیمارستان شهید مطهری ذوب آهن اصفهان

طی آیینی با حضور خدامراد صالحی فرماندار لنجان ، حجت الاسلام و المسلمین مسعود سرافراز امام جمعه ، مهدی ابایی بخشدار ،  بابک محمدی شهردار فولادشهر و علیرضا آجدانی رئیس بیمارستان شهید مطهری از زحمات مدیران و کادر درمان این بیمارستان و پایگاه های بهداشت و سلامت شهر فولاد شهر پنج شنبه 21 فروردین ماه در سالن اجتماعات بیمارستان شهید مطهری قدردانی به عمل آمد .

اکتشافات ژئوفیزیک هوایی به ۳۵ هزار کیلومتر خطی رسید

رييس سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني كشور اعلام كرد: ميزان اكتشافات ژئوفيزيك هوايي در سال گذشته با افزايش پنج هزار كيلومتري نسبت به برنامه پيش‌بيني شده به ۳۵ هزار كيلومتر خطي رسيد. 

عليرضا شهيدي تصريح كرد: سال گذشته هدف گذاري براي ميزان برداشت‌هاي ژئوفيزيك هوايي رقم ۳۰ هزار كيلومتر خطي بود، اما با انجام ۳۵ هزار كيلومتر خطي، فراتر از برنامه عمل شد.  

کمبود نقدینگی همچنان معضل صنایع پایین دست آلومینیوم

رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم ایران گفت: افرادی در صف خرید بورس کالا قرار می گیرند که پول دارند و معمولا سفته‌باز ها هستند که اجناس را خریداری کرده و به جای بانک ها با سود و بهره به صنایع پایین دستی می فروشند.

هوشنگ گودرزی رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم ایران، درخصوص مشکلات عرضه این محصولات در بازار به ویژه عدم تامین تقاضا اظهارکرد: مشکلاتی امروز در بورس کالا گریبانگیر فولادی‌ها و آلومینیومی‌ها است و آن نبود سرمایه در گردش به اندازه کافی است و لذا  همه در پی خرید مدت دارند و خرید مدت دار نیز معمولا در بورس انجام نمی شود.

«فولاد خراسان» در میان ۵۰ شرکت برترِ تالار سرمایه

نام «شرکت مجتمع فولاد خراسان» با کسب رتبه 36 در آخرین ارزیابی سازمان بورس، به عنوان یکی از50 شرکت برتر بازار سرمایه ایران در سه ماه آخر سال 1398 ثبت شد.
 در آخرین فهرستِ ارائه شده از سوی سازمان «بورس و اوراق بهادار»، نماد شرکت فولاد خراسان (فخاس) کماکان در میان 50 شرکت برتر این بازار و در جایگاه سی و ششم شرکت های برتر بورسی قرار گرفته است.

قدردانی از زحمات مدیرعامل شرکت مس در ثبت رکوردهای متعدد تولیدی و صادراتی در مسیر جهش تولید

دکتر «خداداد غریب‌پور» رئیس هیات‌عامل ایمیدرو طی پیامی از تلاش‌های صورت‌گرفته ازسوی دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس در خصوص ثبت رکوردهای متعدد تولیدی و صادراتی در مسیر جهش تولید به‌ویژه ثبت رکورد تولید 250 هزار تن کاتد برای نخستین‌بار، توجه ویژه به مسئولیت‌های اجتماعی، تحقق برنامه‌های مالی و اقتصادی و رشد 100 درصدی صادرات در سال1398، بازدهی 146 درصدی سهام شرکت به‌عنوان بالاترین میزان بازدهی سالانه شرکت و همچنین سومین شرکت پرارزش بورس تشکر و قدردانی کرد.

سیستان و بلوچستان؛ قطب جدید مس در کشور می شود/ فعالسازی معادن سنگ آهن استان با مشارکت بخش خصوصی در سال "جهش تولید"

رییس هیات عامل ایمیدرو از شناسایی ذخایر چشمگیر مس و طلا در استان سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: با توسعه عملیات اکتشافات توسط ایمیدرو در این استان، به ذخایر قابل توجه مس دست پیدا کردیم و این محدوده های امیدبخش، این منطقه را به قطب جدیدی از مس تبدیل خواهد کرد. 

خداداد غریب پور که امروز در نشست پایش پروژه های بین ایمیدرو و قرارگاه خاتم سخن می گفت، افزود: در سال "جهش تولید" ایمیدرو همکاری های خود با بخش خصوصی را بدای توسعه صنایع معدنی افزایش خواهد داد.

هفدهمین جلسه کمیته پیشگیری از شیوع ویروس کرونا فولاد خوزستان برگزار شد

هفدهمین جلسه کمیته پیشگیری از شیوع ویروس کرونا فولاد خوزستان، به منظور بررسی راه های پیشگیری از ابتلا و شیوع این ویروس و بررسی مسائل پروژه ها، به ریاست علیرضا مخبر دزفولی قائم مقام مدیرعامل در امور بهداشت و‌ سلامت‌ کارکنان، دبیری داریوش دانیالی رئیس ایمنی و با حضور محمد نیکوکار قائم مقام ارشد مدیرعامل، محمود لندی معاون بهره برداری، مهران عباس زاده معاون منابع انسانی و امور اجتماعی، مسعود توکل فرد مدیر بهداشت، درمان، ایمنی و محیط زیست، سید مجتبی منجم مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات، سید سمیع موسوی مدیر امور اداری، جعفر جنامی نیا مدیر آموزش و‌ توسعه منابع انسانی، ملک محمد اشتری جانشین مدیریت ب

فرصت زمان یک ماهه برای تعیین نهایی و عادلانه قیمت در زنجیره فولاد

رضا حیدری با بیان این مطلب اظهار کرد: امسال و سال گذشته با توجه به کسری گندله و کنسانتره در چرخه، قیمت‌های کاذبی در بازار کشف شده بود که براین اساس قابل پیش بینی بود جلسه پر چالشی پیش‌رو داشته باشیم، اما با مدیریتی که بر این جلسه حاکم بود فضا به سمتی رفت که واحدهای فولادی و معدنی همگی بر تعیین قیمت بر اساس نظرات کارشناسی و نه قیمت‌های کاذب سال  98 تاکید کردند.

کمک های بلاعوض معدن و صنایع معدنی برای مقابله با کرونا به 200 میلیارد تومان رسید/ حفظ تولید با رعایت پروتکل های بهداشتی

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، دکتر خداداد غریب پور امروز در جلسه ویدیو کنفرانس با جمعی از شرکت های معدنی و صنایع معدنی، ضمن بیان این خبر اظهار داشت: پیش از این در راستای سیاست های وزارت صنعت معدن و تجارت، ارزش کمک های بلاعوض به 136 میلیارد تومان رسیده بود که اکنون در ادامه همان سیاست ها، میزان کمک ها به 200 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. وی یادآور شد: پیشتر در قالب همین همکاری ها، هزینه واردات 11 میلیون ماسک پرداخت و واردات انجام انجام شده و اقلام ضروری نیز بین دانشگاه های علوم پزشکی توزیع شده است.

بستر جهش تولید در فراگیر سناباد هموار است/ حذف خام فروشی مواد معدنی زیربنای جهش تولید است

وی ادامه داد: ثبت رکورد تولید روزانه 260 هزار تن کنسانتره برای نخستین بار در کشور در آخرین روز سال 1398 از دستاوروهای مهم شرکت یاد شده در راستای تحقق رونق و جهش تولید است.

وی اضافه کرد: با وجود تمام کاستی ها و بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا، فرآیند تولید در این شرکت تعطیل نشد و تولید کنسانتره این شرکت در 20 روز نخست امسال از مرز تولید 150 هزار تن گذشت.

وی ابراز امیدواری کرد که با راه اندازی رسمی خط تولید گندله شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی این شرکت، گام مهمی در جهش تولید برداشته شود.

تاثیر حضور در بازار سرمایه به نظارت عمومی بر شستا

غلام رضا سلیمانی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صدر تامین در راستای حضور شستا در بورس گفت: شرکت سرمایه‌گذاری تامین ‏اجتماعی(شستا) متعلق به سازمان تأمین اجتماعی با سرمایه ثبتی 8000 میلیارد تومان یکی از بزرگترین نهادهای مالی کشور بوده که ‏در برهه های مختلف زمانی نقش خود را به عنوان پیشرو در بسیاری از زمینه ها بخوبی ایفا کرده است که در آخرین مرحله آن نقش ‏بسیار بزرگی در مبارزه با بحران کرونا و پیشبرد برنامه های مختلف مربوط به جهش تولید ایفا کرده است.

چادرملو با 10 طرح توسعه بخش، مصمم به تحقق جهش تولید است .

وی افزود: بنابر این عزم خود را جزم کرده ایم تا در سال جهش تولید و عینیت بخشی به این شعار، توان توان خود را جهت توسعه فعالیت ها،گسترده تر ازپیش معطوف داریم . مدیر عامل چادرملو با اشاره به ظرفیت های بالقوه منطقه گفت ما بر خود تکلیف می دانیم تا علاوه بر کمک به چرخش اقتصادی کشور با  رونق بخشی به تولید و ایجاد اشتغال برای جوانان مستعد، آینده ای روشن برای آنها ترسیم کنیم .

به دنبال کاهش موانع در بخش معدن هستیم

مدیرکل نظارت برامور معادن وزارت صنعت معدن وتجارت بیان کرد: بدنبال کاهش موانع در بخش معدن هستیم.

به گزارش معدن نامه از رادیو کیمیا، عباسعلی ایروانی با اشاره به برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تحقق شعارسال (جهش تولید) اظهار کرد: برنامه وزارتخانه درخصوص جهش تولید در بخش معدن شامل از میان برداشتن عوامل بازدارنده که مانع حرکت و رشد بخش معدن است، می شود.

وی باتوجه به شرایط فعلی کشورافزود: طبیعتاً درهرکارو فعالیتی برخی عوامل بازدارنده وجود دارد که باعث کندی حرکت آن بخش میشود.

مخالفت صریح با افزایش ضرایب قیمتی کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی/ بازگشت سرمایه در مجموعه‌های معدنی، بسیار سریع‌تر از فولادسازان است

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان با بیان این که در حال حاضر قیمت کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی، تابعی از قیمت شمش فولادی است و دلیلی برای افزایش ضرایب قیمتی آن‌ها وجود ندارد، عنوان کرد: ما در مجتمع فولاد خراسان به زودی به جمع تولیدکنندگان کنسانتره خواهیم پیوست، اما آنچه که صلاح مجموعه‌های فولادسازی است و زنجیره فولاد را به هم نمی‌ریزد باید بیان گردد.

افزایش 10 درصدی تولید به همراه کاهش 5 درصدی هزینه‌ها

به گزارش مس پرس، مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی آریاناران با قدردانی از حمایت‌های دکتر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران و مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه در تحقق اهداف سال گذشته شرکت آریاناران اظهار داشت:  این شرکت در حال حاضر در استان کرمان و مجتمع مس سرچشمه با بیش از 400 نفر نیروی مجرب و متخصص سالانه 25.000.000 تن ماده معدنی استخراج می‌کند.
وی افزود: همچنین آریاناران با انجام فعالیت‌هایی چون پی‌جویی، اکتشاف، طراحی، حفاری، انفجار، بارگیری، حمل و ... در مجتمع مس سرچشمه، بیش از 35 درصد تولید بخش پیمانکاری را انجام می‌دهد.

با افزایش ضرایب قیمتی کنسانتره و گندله مخالفیم/ با کنترل شدید قیمت شمش و اسلب، قیمت سنگ آهن نیز باید کنترل شود

مهندس حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل گروه فولاد مبارکه، درباره جلسه‌ای که امروز سه‌شنبه در وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد تغییر ضرایب قیمتی کنسانتره و گندله برگزار می‌شود، عنوان کرد: با افزایش ضرایب قیمتی محصولات سنگ آهن مخالفیم وشرایط فعلی بایستی حفظ شود.

مدیرعامل بزرگ‌ترین فولادساز ایران ، ضمن اعلام مخالفت خود با افزایش ضرایب قیمتی کنسانتره و گندله گفت: کنترل شدید قیمت شمش فولادی و اسلب می‌طلبد که قیمت سنگ آهن هم کنترل شود.

نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی اردکان تا نیمه امسال افتتاح می‌شود

«ناصر تقی‌زاده» شب گذشته در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در راستای توسعه این شرکت در سال ٩٩، گفت: چادرملو برای ادامه روند ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در کشور و در راستای منویات مقام معظم رهبری در سال جدید و جهش تولید، طرح توسعه گندله‌سازی ٢ را در دستور کار دارد که نیازمند شروع به کار برداشت از معدن d۱۹ و حتی اکتشافات جدید است.

وزارت صمت برای تامین ارز خود درون شرکتهای تحت نظارت مدیریت توزیع ارز انجام دهد

در شرایطی که یکی از مهمترین برنامه های وزارت صمت تنظیم بازار محصولات فولادی بوده است، تصمیم گیری این وزارت برای توزیع مواد اولیه و قیمت گذاری ان مهم تلقی میشود.

برای روشن شدن این موضوع با محسن صادق زادگان کارشناس حوزه معدن و فولاد گفتگو شده است:

- در حال حاضر وضعیت موجودی کنسانتره و گندله در کشور به چه صورت است؟

معتبر ترین سند برای اعلام وضعیت موجود اعلام خود وزارت صمت است که کسری کنسانتره را ۳  تا ۶ میلیون تن اعلام کرده و بالانس  گندله و اهن اسفنجی در سال ۹۹ را منوط به راه اندازی واحدهای جدید می داند.

مدیریت علمی و حرفه‌ای دارایی‌ها با هدف بهره‌گیری حداکثری از فرصت‌های بازار سرمایه

دکتر عبدالله شیرمحمدپور مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری آتیه‌اندیشان مس با بیان این‌که  این هلدینگ در بخش فعال سبد سرمایه‌گذاری خود به بازده بیش از بازده شاخص کل بورس دست یافته است گفت: دکتر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس از ابتدای حضورشان در مجموعه شرکت مس تأکید بسیار زیادی بر مدیریت علمی و حرفه‌ای دارایی‌های صندوق و هلدینگ داشته‌اند تا منجر به بهره‌گیری حداکثری از فرصت‌های موجود در بازار سرمایه شود.

فولاد خراسان سال 98 را با ثبت رکوردهای کم نظیر به پایان رساند

مدیرعامل «مجتمع فولاد خراسان» با تشریح دستاوردهای تولیدی مجتمع در سال 1398 از دستیابی به رکورد های کم نظیر تولید در سال گذشته و ادامه رکوردزنی های این شرکت خبر داد.
به گزارش روابط عمومی فولاد خراسان، کسری غفوری با بیان این خبر گفت: سال 1398به گونه¬ای پشت سرگذاشته شد که علی¬رغم مشکلات ناشی از تحریم های ظالمانه و شرایط حاکم بر صنعت و تولید، جهادگران جبهه صنعت در شرکت فولاد خراسان با تلاش شبانه روزی در بخش های «فولادسازی»، «گندله سازی»، «آهن سازی و تولید بریکت» عملکردی درخشان را در کارنامه  فولاد خراسان ثبت کردند. 

درخواست پروانه اکتشاف برای 281 محدوده معدنی توسط ایمیدرو/ شناسایی 760 محدوده امیدبخش

از ابتدای فعالیت های اکتشافی ایمیدرو تاکنون، تعداد 760 محدوده امیدبخش جدید شناسایی شده و برای 281 محدوده درخواست پروانه اکتشاف صادر شده است. تاکنون برای 73 محدوده پروانه اکتشاف صادر شده که سازمان ایمیدرو در حال فعالیت بر روی این محدوه ها است.  

گزاش ها حاکی است، با توسعه فعالیت های اکتشافی بیش از ۱.۱ میلیارد تن به ذخیره معدنی کشور افزوده شده است.

سازمان ایمیدرو از نیمه دوم سال 97، 400 هزار کیلومتر مربع به وسعت فعالیت های اکتشافی خود افزود تا مجموع اکتشافات ایمیدرو به 650 هزار کیلومتر مربع برسد.

پیام مهندس ملارحمان مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به مناسبت ۲۵ فروردین ماه روز "منابع انسانی"

بسم‌ الله الرحمن الرحیم

 

۲۵ فروردین ماه سالروز تولد شاعر و عارف بزرگ ایرانی، شیخ فریدالدین عطار نیشابوری به عنوان روز "منابع انسانی" نامگذاری گردیده است.

این روز فرصت مناسبی است تا بیشتر به اهمیت و جایگاه والای منابع انسانی در کشور پرداخته شود، چرا که سرمایه انسانی نقش مهم و موثری در پیشبرد اهداف هر مجموعه‌ای دارند و حیاتی ترین و ارزشمندترین سرمایه مجموعه‌ به شمار می‌روند.

خام‌فروشی سنگ آهن اقدامی علیه جهش تولید در صنعت فولاد است/ چرا دولت، دستور رهبری برای جلوگیری از خام‌فروشی را اجرا نمی‌کند؟

سال 1399 از سوی مقام معظم رهبری سال «جهش تولید» نام گرفت. فلسفه این نامگذاری‌ها از سوی رهبر انقلاب این است که جهت کلی و کلان کشور در طی یکسال تعیین و تبیین شود و دولت و تمامی دستگاه‌های اجرایی کشور موظف و ملزم به اجرای این سیاست‌ها هستند.

جهش تولید در پیوند مستقیم با بخش صنعت کشور است و اساسا نمی‌توان بدون رشد صنعتی کشور، جهشی در تولید را متصور بود. جهش تولید، یک معنای مشخص دارد و آن جهش در تولید کالاهاست و نه خام فروشی مواد اولیه.

آقاجانلو اعلام کرد: مصرف حدود ۱۶۰ هزار تن مس تصفیه شده در بازار داخلی

معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) گفت: سال های ۹۷ و ۹۸ مصرف ظاهری  مس تصفیه شده در کشور حدود ۱۶۰ هزار تن بود که 2 سوم آن به شکل کاتد استفاده شد. 

محمد  آقاجانلو افزود: علاوه بر مصرف مشتریان داخلی، بقیه تولید توسط شرکت ملی صنایع  مس ایران برای تبدیل به مفتول به مصرف رسید.

وی یادآور شد: انتظار می رود به دلیل رکود بازار، مصرف واقعی از میزان یاد شده نیز کمتر شود و گمرک ایران نیز آمارهایی از صدور  مس کار نشده دارد که احتمال می رود به صادرات غیر متعارف کاتد  مس توسط برخی شرکت ها باشد.

غریب پور: برنامه تامین نقدینگی از بورس برای طرح های توسعه ای تهیه"بسته تامین مالی" از بورس برای توسعه معادن کوچک و زنجیره فولاد

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: تامین نقدینگی از طریق  بورس به منظور اجرای طرح های توسعه، در اولویت برنامه های ایمیدرو در سال "جهش تولید" قرار دارد. 
خداداد غریب پور در نشست کمیته سرمایه گذاری ایمیدرو که به صورت ویدیو کنفرانس و با حضور مدیران عامل شرکت های تامین سرمایه امین برگزار شد، افزود: ایمیدرو به دنبال بررسی راهکارهای  تامین مالی از طریق  بورس برای تکمیل پروژه ها و تامین نقدینگی مورد نیاز شرکت ها است.

وی گفت: استفاده از تجارب شرکت تامین سرمایه امین در ایجاد صندوق سرمایه گذاری، می تواند در تعیین مدلی برای تامین نقدینگی طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی موثر باشد.

انجام تست کرونا از پرسنل در گهرزمین امکان پذیر است

مدیر HSEE گهرزمین در ابتدا با ارائه گزارشی از مجموعه اقدامات این مدیریت برای مقابله با ویروس کرونا عنوان کرد: باید با توجه به پروتکل های تایید شده وزارت بهداشت در راستای مهار این ویروس تلاش کنیم.
گلسرخی در ادامه افزود: غربالگری برای شناسایی افراد مشکوک به ویروس کرونا به طور مستمر از درب های ورودی مجتمع برای کلیه پرسنل در حال انجام می باشد.

بیمارستان شهید مطهری برای تحقق جهش تولید در کنار تلاشگران ذوب آهن است

بیمارستان شهید مطهری که مسئولیت سلامت کارکنان را بر عهده دارد در راستای تحقق شعار سال که جهش تولید است ، برنامه ها و استراتژی های مربوطه را با هماهنگی مدیران ارشد سازمان تدوین نموده است و به دنبال آن است که در این مسیر به اهداف کلان ذوب آهن کمک کند.

دکتر آجدانی رئیس بیمارستان شهید مطهری ضمن بیان مطلب فوق ، گفت : با توجه به سبقه درخشان مجموعه ذوب آهن اصفهان در فعالیت های بهداشتی و درمانی ،بیمارستان شهید مطهری استراتژی هایی را قبل از دستورالعمل های وزارت بهداشت ، تدوین نمود تا با کنترل ورودی ها برای تمام افرادی که وارد شرکت می شوند چکاب های پیشرفته ای صورت دهد .

هوشمندسازی مدیریت فولادمبارکه با کمک نسل چهارم تکنولوژی

مدیرعامل گروه فولادمبارکه در آیین تکریم و معارفه مدیران پیشین و جدید شرکت ایریسا که با حضور جمعی از معاونین، مدیران و کارشناسان این گروه در تاریخ ۲۴ فروردین ماه در محل شرکت ایریسا برگزار گردید، نقش شرکت ایریسا را در هوشمندسازی مدیریت فولادمبارکه با ورود نسل چهارم تکنولوژی امکان پذیر خواند.

فعال حوزه صنعت؛ وزارت صمت و یک گام به جلو در برنامه‌ریزی

فعال حوزه صنعت گفت: حرکت در مسیر تولید و جهش، نیازمند تامین منابع مالی جهت تامین مواد اولیه، سرمایه گذاری‌های جدید و اجرای پروژه‌های نیمه تمام کشور براساس ظرفیت‌های نقدینگی موجود در جامعه و هدایت آن به سمت تولید با شیوه‌های مختلف از جمله بازارسرمایه است که این تفکر صحیح؛ به عنوان یکی ازمحورهای اتخاذی معاونت طرح و برنامه وزارت صمت شناسایی شده است. 

ارزش بازار ۸۵ شرکت معدنی، ۱۱.۸ درصد رشد یافت/ فولادی ها و سنگ آهنی های بزرگ در رتبه های برتر

آمار عملکرد دو هفته کاری سال ۱۳۹۹ بورس تهران گویای رشد ارزش بازار ۸۵ شرکت معدن و صنایع معدنی ایران به میزان ۱۱.۸ درصد ثبت شد. آمارها حاکی است؛ شرکت های مبارکه، ملی مس و خوزستان بیشترین درصد رشد در بورس را به خود اختصاص دادند. 

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، برپایه جداول آماری مورد بررسی، ارزش بازار ۸۵ شرکت معدن و صنایع معدنی ایران در بورس تهران از مرز ۶۰۰ هزار میلیارد تومان عبور کرد.

براساس این بررسی، اکنون شرکت های این بخش سهم ۲۳ درصدی از کل ارزش بورس را به خود اختصاص دادند.

نقش سازنده سازمان ایمیدرو در راه اندازی مدرن ترین خط تولید آلومینیوم کشور

رییس هیات مدیره شرکت آلومینیوم جنوب ضمن اشاره به نقش سازنده سازمان ایمیدرو در راه اندازی بزرگترین پروژه آلومینیوم کشور، گفت: با راه اندازی سالن احیا ۲ و ۳ سالکو، به ظرفیت حداکثری تولید خواهیم رسید. وی همچنین از انتصاب علی عبدالله نژاد به عنوان مدیرعامل جدید آلومینیوم جنوب خبر داد. 
 

اولین جلسه کمیته کنترل و پیشگیری کرونا در سال ۱۳۹۹ شرکت فولاد اکسین خوزستان

در این جلسه مهندس امیرغلامی مشاور ارشد مدیر عامل با تقدیر از تلاش های صورت‌ گرفته که موجب شد خانواده بزرگ اکسین از این ویروس دور بمانند، بر رعایت فاصله اجتماعی در محل کار و دفاتر مشترک تاکید کرد و از کمیته خواست اقدامات انجام شده تا رفع این بیماری با قوت ادامه یابد.

همچنین مهندس اهدایی رئیس کمیته بحران پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا گفت، خوشبختانه در اجرای اقدامات وسیع صورت گرفته در راستای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا در این شرکت و رعایت تمامی موارد از سوی کارکنان، تا کنون هیچ گونه بیماری کرونا در این شرکت گزارش نشده و نداشته ایم.

دستیابی به رکورد تولید فلزات اساسی در 40 سال

رضا رحمانی افزود: برنامه‌ریزی مناسب سال گذشته و وجود ظرفیت های خالی در بخشی از اقلام تولیدی، بار سنگین تامین کالایی این ایام را به دوش کشید و در واقع این مهم، فرصت بزرگی برای باور توان داخلی و زمینه ای برای ایجاد بسترهای مناسب در راستای جهش تولید شده است. وزیر صنعت تصریح کرد: باید همه برنامه‌های تدوین شده در سال جهش تولید را جدی بگیریم، چرا که عمل به برنامه‌ها، عمل به قول‌های و وعده های ما است و حتماً باید سعی کنیم به صورت حداکثری برنامه‌ها اجرایی شوند و نتایج آن به سمع و نظر مردم برسد.

مساعدت ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریالی گروه توکا فولاد برای مقابله با ویروس کرونا

سعید بزرگی، عضو هیئت مدیرۀ خیریۀ بیمارستان عیسی بن مریم اصفهان و مدیرعامل شرکت صنایع ورق های پوشش دار تاراز چهارمحال و بختیاری ضمن اعلام این خبر گفت: هلدینگ توکا فولاد برای مقابله با ویروس کرونا، پس از برقراری ارتباط با قائم مقام ریاست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، مبلغ ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال برای تأمین هزینههای خرید تجهیزات پزشکی موردنیاز بیمارستانهای درمانگر بیماری کرونا، به ویژه بیمارستان حضرت عیسی بن مریم اصفهان مساعدت کرد.

اقدامات فولاد مبارکه در حوزۀ سلامت کارکنان در مقابل ویروس کرونا قابل تقدیر است

مدیر گروه مهندسی بهداشت حرفه ای مرکز بهداشت استان اصفهان به همراه جمعی از کارشناسان این مدیریت، ضمن بازدید از نواحی و خطوط تولید فولاد مبارکه، اقدامات صورت گرفته در این شرکت در حوزۀ مبارزه با ویروس کرونا را مورد بررسی قرار دادند.
 
مجید مشایخ پس از بازدید رختکن های کارکنان خطوط تولید، مراکز طبخ، برخی از خطوط تولید و اتاقهای کنترل در جلسهای با حضور نمایندگان واحدهای مدیریت شهری، خدمات عمومی و کارشناسان بهداشت، شرکت کرد و اظهار داشت: اینکه فولاد مبارکه به سلامت نیروی انسانی خود در جریان شیوع این بیماری خطرناک به طور جدی اهمیت میدهد، قابل تقدیر است.

فولاد سنگان همراه جامعه در مقابله با ویروس کرونا

علی امرائی در همین خصوص گفت: در این زمینه از ابتدا به طور مداوم بسته های بهداشتی شامل مواد ضدعفونی کننده، اسپری، دستکش و ماسک میان کارکنان توزیع شد. ازآنجا که چند هزار نیرو در قالب چندین شرکت در این منطقه حضور دارند، این شرکت با فعال کردن ایستگاه پایش سلامت (تب سنجی) در مبادی اصلی و ورودی به معادن سنگان نقش ارزندهای در جلوگیری از شیوع این ویروس در منطقۀ شرق کشور داشت و بار دیگر نشان داد این شرکت در کنار مردم و برای جامعه از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.