می 2020

اکتشاف در ۴۰درصد مساحت ایران

رشد ۳۰ تا ۲۱۰ درصدی شش شاخص مهم اقتصادی در بخش معدن و صنایع معدنی ایران در سال گذشته حاکی از ثبت رکوردهای شگفت انگیزی در این بخش است که نشان می دهد، توجه مسئولان به بخش معدن، ظرفیت‌ بالایی در حل بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور دارد.

بررسی برخی شاخص های عملکردی بخش معدن و صنایع معدنی ایران، برگرفته از منابع و آمارهای سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در سال 98 از جهش و همچنین ثبت حداقل 6 رکورد در این سال در مقایسه با سال ماقبل خبر می دهد.

شرکتSandstorm نتایج حفاری Hod Maden در ترکیه را به اشتراک میگذارد

شرکتSandstorm Gold  روز پنجشنبه نتایج حفاری جدید را برای پروژه Hod Maden در ترکیه گزارش داد و به اشتراک گذاشت.

سوراخ حفاری شده HTG-002 با استفاده از عیار حد ۲.۴گرم در تن، در ۸۵.۳ متر، ۸۴.۳ گرم در تن طلا و در ۱۹.۰ متر ۶.۸٪ مس را نشان داد. سوراخ های حفاری شدهHTG-002  و HTG-003 سوراخ های پرکننده در دهانه اصلی Hod Maden هستند.

قیمت سنگ آهن از 100 دلار گذشت

قیمت سنگ آهن از مرز100 دلار در هر تن عبور کرده است زیرا مشکلات عرضه در برزیل، با تقاضای پایدار و قوی فولاد در چین روبرو شده است.

در حالی که برزیل، دومین صادر کننده بزرگ جهان، شاهد افزایش شیوع ویروس کرونا بود و این نگرانی را ایجاد می کرد که این بیماری همه گیر، ممکن است عرضه محلی را محدود کند، قیمت سنگ آهن به ۱۰۱.۰۵ دلار صعود کرد.

واردات فلزات ایالات متحده 20 درصد کاهش یافته است

واردات فولاد ایالات متحده طی چهار ماه نخست سال ۲۰٪ کاهش یافته است. یک کارخانه تولید آلومینیوم در برزیل که متعلق به شرکت Norsk Hydro است، پس از مدتی قطع انرژی، مجدداً شروع به فعالیت می کند و چین واردات کنسانتره مس ایالات متحده را در دست میگیرد. براساس اعلام موسسه آهن و فولاد آمریكا (AISI)، واردات فولاد آمریكا در چهار ماه نخست سال ۲۰۲۰ با کاهش ۲۰ درصدی، نسبت به سال گذشته روبرو شده است. واردات فولاد در این دوره چهار ماهه، بالغ بر ۹.۱۹ میلیون تن بوده است.

Albras در برزیل دوباره شروع به فعالیت میکند

تولید حفاظ های بتنی مفصل دار در شرکت تارابگین ذوب آهن اصفهان

علی رضا بختیاری، مدیرعامل شرکت تارابگین ذوب آهن اصفهان از تولید قطعات بتنی راه ( نیوجرسی ) با استفاده از سرباره کوره بلند ، جهت آزاد راه های کشور خبر دارد .
وی در این خصوص گفت: قطعات حفاظ بتنی راه که در برخی منابع از آنها به نام قطعات نیوجرسی یاد شده است، یکی از اجزا پرمصرف در احداث و ایمن سازی جاده ها و راه ها می باشد که هر ساله، هزینه های زیادی صرف احداث و نوسازی و نگهداری این قطعات در کشور می شود. لذا ارتقا کیفیت آنها می تواند باعث صرفه جویی زیادی در این هزینه ها گردد.

تولید شرکت فولاد امیرکبیر کاشان از 20 هزار و 800 تن در ماه گذشت

با همکاری و تلاش مدیریت و کارکنان شرکت فولاد امیرکبیر کاشان، رکورد تولید ماهانۀ کلاف سرد گالوانیزۀ این شرکت به 20 هزار و 884 تن رسید.
 
شهرام عالی وند مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان ضمن اعلام این خبر و با بیان این‌که حتی شیوع بیماری کرونا نیز نتوانست در مسیر تعالی روزافزون این شرکت خللی ایجاد کند، گفت: دست‌یابی به این موفقیت در سال جهش تولید بسیار ارزشمند است.
وی از کاهش توقفات خط تولید، افزایش بهره‌وری کارکنان و استفادۀ حداکثری از تجهیزات به‌عنوان مهم‌ترین عوامل اثرگذار در کسب این موفقیت یاد کرد.

جانشین پروری در راستای تضمین آینده منطقه ویژه خلیج فارس

«شهرام عابدینی» مدیر منابع انسانی و آموزش منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در تشریح شرح وظایف مدیریت منابع انسانی و آموزش در این منطقه ویژه اقتصادی اذعان داشت: ارائه مشورت‌های لازم در جهت اجرای روش‌ها و برنامه‌ریزی منابع انسانی شرکت، تنظیم برنامه‎های عملیات اجرایی واحد بر اساس خط مش تعیین شده و همچنین ساماندهی، برنامه‌ریزی، کنترل، ایجاد هماهنگی و تقسیم کار در واحدهای تحت سرپرستی، از وظایف حوزه مدیریت منابع انسانی و آموزش است.

مسیر خوب توسعه در صنعت مس

به گزارش مس پرس، حسن‌پور با بیان این‌که‌ هم‌اکنون شاهد حرکت‌های خوبی در بخش توسعه معادن هستیم اظهار داشت: از زحمات دکتر خداداد غریب‌پور رئیس هیأت عامل ایمیدرو و دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس که با سرعت بخشی به طرح‌های توسعه به دنبال جهش تولید و شکوفایی بخش معدن در استان کرمان؛ که از ذخایر معدنی زیادی برخوردار است؛ هستند تشکر می‌کنم.

پروژه آماده سازی نصب بزرگترین تلویزیون شهری یکپارچه استان

به گزارش روابط عمومی مجتمع فولاد خراسان،مدیر عامل فولاد خراسان با بیان این که نصب این نمایشگر در راستای تعامل فولاد خراسان با مدیریت شهری نیشابور و از جمله  اقداماتی است که در تجهیز و روزآمدی مبلمان شهری از سوی فولاد خراسان صورت گرفته است.

کسری غفوری افزود: فولاد خراسان در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی خود با استفاده از تجهیزات به روز و مرسوم در دنیا و نیز با هدف آگاهی رسانی عمومی در مورد «نقش صنعت عظیم فولاد در توسعه عمرانی، صنعتی و اقتصادی» منطقه  اقدام به نصب  این نمایشگر می نماید.

۲۵ معدن راکد در هرمزگان فعال شد

فریدون همتی بخش معدن را یکی از محورهای مهم در راستای جهش تولید در هرمزگان عنوان کرد و گفت: تاکنون در نتیجه مطالعات پهنه های اکتشافی ۱۱۰ میلیون تن ذخیره قطعی مواد معدنی در استان شناسایی و احصا شده است.
وی تصریح کرد: با تمرکز و توجه بسیار خوبی که در حوزه معادن استان صورت گرفته، سال گذشته میزان اکتشاف پهنه های معدنی در استان ۴۰۰ درصد نسبت به سال قبل از آن افزایش یافت.

افزایش سطح کیفی محصولات و رضایت‌مندی مشتریان فولاد مبارکه

رئیس کنترل کیفی ناحیۀ نورد گرم شرکت فولاد مبارکه از ساخت میز بازرسی خط برش سبک شمارۀ  2این ناحیه خبر داد و گفت: با استفاده از این میز، امکان بازرسی دقیق‌تر و بهتر سطح محصولات و در نتیجه حصول رضایت‌مندی هرچه بیشتر مشتریان از کیفیت سطح ورق‌های تولیدشده و امکان تأمین سفارش‌ها با کیفیت و حساسیت بالا در این خط تولید فراهم شد.

بومی‌سازی کنترل ولو سیستم تصفیه گاز فرایند مگامدول‌های احیا مستقیم در فولاد مبارکه

کنترل ولو اسکرابرهای مدول‌های احیا مستقیم که وظیفه اصلی آن تخلیۀ لجن مخازن شست‌وشوی گاز فرایند است، با همکاری واحد بومی‌سازی، تعمیرات واحد احیا مستقیم و دفتر فنی تعمیرات بومی‌سازی شد.
 
یوسف مهاجری رئیس دفتر فنی تعمیرات آهن‌سازی ضمن تأیید این خبر و با بیان این‌که وظیفۀ اصلی کنترل ولو اسکرابرهای مدول‌های احیا مستقیم تخلیۀ لجن مخازن شست‌وشوی گاز فرایند است، گفت: پس از این‌که این تجهیز استراتژیک بومی‌سازی شد، در محل موردنظر نصب و با موفقیت مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

مجلس یازدهم برای رفع موانع و مشکلات تولیدکنندگان داخلی تلاش خواهد کرد

در آستانۀ آغاز به کار یازدهمین دورۀ مجلس شورای اسلامی، دکتر مهدی طغیانی نمایندۀ مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، ضمن بازدید از خطوط تولید فولاد مبارکه و دیدار با مدیرعامل و معاونان این شرکت، بر اهمیت رفع موانع و مشکلات تولیدکنندگان داخلی تأکید کرد.
 

ساخت بیش از 100 هزار قطعه و تجهیز صنعت فولاد در داخل کشور

با همـــکاری فــــولاد مــبارکـه و شرکت‌های دانش‌بنیان و سازندگان و تولیدکنندگان داخلی، از ابتدای سال 1381 تاکنون بیش از 100 هزار قـــطعه و تجــهیـــز در داخـــل کشــــور بومی‌سازی شــده است. نتیجۀ این فرایند علاوه‌بر تأمین به‌موقع و پایدار و کیفی تجهیزات موردنیاز این صنعت، صرفــه‌جویی اقتـــصادی به میــزان حــدود 6 هزار و 304 میلیارد تومان بوده است.
 

انجام حسابرسی داخلی در راستای شفافیت و اصلاح نکات مستعد بهبود

بهنام سلاجقه مدیر بازرسی و حسابرسی داخلی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس ضمن بیان اینکه حسابرسی داخلی فعالیتی مستقل، اطمینان‌دهی مطمئن و بی طرفانه و مشاوره‌ای است که با هدف ارزش‌آفرینی و بهبود عملکرد سازمان انجام می پذیرد  ادامه داد: حسابرسی داخلی با اتخاذ رویکردی منظم و روشمند به سازمان برای رسیدن به اهداف مورد نظر کمک می‌کند تا بتواند فرایندهای اثر بخش مدیریت ریسک، کنترل‌ها و حاکمیت سازمان را بهبود بخشد 

افزایش ظرفیت و تولید صنعت مس جهان در 2 ماهه نخست 2020 / افزایش قیمت جهانی مس

میزان ظرفیت و تولید صنعت مس جهان در 2 ماهه نخست 2020 برابر با 1.9درصد افزایش یافت. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، براساس جدیدترین گزارش گروه مطالعات بین المللی مس (ICSG)، فعالان معادن مس جهان در 2 ماهه نخست 2020، حدود 3 میلیون و 248 هزار تن ماده معدنی تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال 2019 میلادی، 3 میلیون و 187 هزار تن بود که حاکی از افزایش 1.9 درصدی تولید است.

گزارش مدیران عامل شرکت های بزرگ از مسیر تحقق جهش تولید افتتاح واحد ۵ میلیون تنی کنسانتره آهن سنگان در راه است/ مس برنامه 500هزار تنی کاتد را پیش رو دارد/ فولاد خوزستان رشد صادرات را محقق کرد/ گل گهر 13 طرح افتتاح می کند

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، حمید رضا عظیمیان مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه در نشست هم اندیشی حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعضای هیات عامل، معاونان و مدیران ایمیدرو و نیز مدیران شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی خبر داد: خبر واحد ۵ میلیون تنی کنسانتره آهن سنگان تا پایان خرداد افتتاح می شود. در سال جهش تولید، با افتتاح طرح فولاد سازی سفید دشت طی سال جاری، ظرفیت تولید فولاد خام این شرکت از 10.2 میلیون به ۱۱ میلیون تن می رسد. وی افزود: طرح الکترود گرافیتی که به دلیل موضوع کرونا عقب افتاد، تا پایان نیمه نخست امسال افتتاح می شود.

ارسال اولین محصول تولیدی گندله شرکت سیمیدکو به مقصد اهواز

اولین محصول تولیدی گندله شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی  شرکت سیمیدکو به مقصد شرکت فولادی شادگان ارسال شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت سیمیدکو وبه نقل از محمد مدنی فر پس از گذشت کمتر از سه هفته از راه اندازی کارخانه تولید گندله شرکت، اولین محصول تولیدی به وزن سه هزار تن بارگیری و به مقصد شرکت تولیدی شادگان، از شرکت های تابعه شرکت فولاد خوزستان ارسال شد.

با حجم خرید بالایی در بازار فولاد رو به رو خواهیم شد

قیمت فولاد از تابستان سال ۲۰۱۸ در روند نزولی بلند مدت قرار گرفته و اخیراً پس از همه گیری کویید-۱۹ با کاهش تقاضا روبرو شده است.

کارخانه های تولید فولاد در اثر کاهش تقاضا، به ویژه از طرف کاربرانی مانند بخش خودرو، تولید در کوره های سراسر کشور را به حالت تعلیق درآورده اند. پس از تعلیق در تولید در ماه مارس، Detroit’s Big 3 همین هفته تولیدات خود را در آمریکای شمالی دوباره آغاز کرده است.

به طور خلاصه، قیمت فولاد می تواند افزایش یابد و سازمان های خرید صنعتی تلاش میکنند تا قبل از این اتفاق برنامه هایی برای جلوگیری از ، از دست دادن حجم زیادی از دارایی های خود، فراهم سازند.

روند افزايشي تولید فولاد خام ترکیه در ژانویه

طبق اعلام یک انجمن صنفی در تاریخ 2 مارس، تولید فولاد خام ترکیه ۱۷.۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشت و به ۳ میلیون تن، در ماه ژانویه رسید.

اتحادیه تولید کنندگان فولاد ترکیه (TCUD) در بیانیه ای اعلام کرد: صادرات محصولات فولادی کشور در مدت مشابه ۰.۶ درصد افزایش یافت و به ۱.۹ میلیون تن رسید.

این کشور ۱.۳ میلیارد دلار درآمد حاصل از صادرات فولاد داشته است، که در ماه ژانویه ۵.۵ درصد کاهش سالانه را نشان میداد.

افزایش و ارتقا سطح ایمنی و بهداشت مستلزم گذراندن دوره‌های آموزشی است

 به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس ،اردشیر سالاری تشریح کرد: این حوزه از سه بخش بهداشت و فوریت‌های پزشکی، ایمنی و آتش‌نشانی، محیط زیست و انرژی تشکیل شده است و در این سه راستا فعالیت‌ها و اقدامات خود را پیگیری و به انجام می‌رساند.

تشکیل پرونده برای 469 شرکت فلزی متخلف

 

مدیر کل امور حقوقی سازمان حمایت، از تخلف 151هزار میلیارد ریالی (پانزده هزار و صد میلیارد تومانی) 469 شرکت فلزی خبر داد و گفت : از ابتدای اردیبهشت سال جاری تاکنون، پرونده این شرکتهای متخلف تشکیل و جهت صدور رای به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال شده است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان؛ سجادی اظهار داشت: طی بررسی های صورت گرفته و اقدامات نظارتی سازمان حمایت در خصوص عملکرد شرکت های تولیدکننده محصولات فلزی، 469 شرکت متخلف شناسایی و برای آنها پرونده تخلفاتی تشکیل شده است.

فرآوری و تولید سالانه 60 هزار تن مواد فروسیلیس در سمنان

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان از فرآوری و تولید سالانه 59.5 هزار تن مواد و محصولات فروسیلیس در این استان خبر داد.

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، علی تشنه دل در حاشیه بازدید از شرکت فروسیلیس ایران در سمنان با اعلام این خبر افزود: کارخانه فروسیلیس ایران با سرمایه گذای بیش از 147 میلیارد ریال در زیربنایی به مساحت 71471 متر مربع در سمنان واقع شده است و زمینه اشتغال حدود 350 نفر را در استان فراهم کرده است.

تسهیل صادرات، برنامه‌ای مناسب برای حمایت از فولادسازان

با شیوع ویروس کرونا در کشور چین، سپس گسترش آن در اروپا، امریکا و هند به عنوان اثرگذارترین کشورها بر صنعت فولاد جهان، اکنون بحران‌های به‌وجودآمده در بازارهای جهانی فولاد روندی رو به افزایش دارد. اهمیت این بحران به قدری است که شاید مقایسه اثر آن با رکود مالی سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ نیز دیگر صحیح نباشد؛ زیرا میلیاردها انسان را در سراسر دنیا درگیر خود کرده که در قرنطینه به سر ‌می‌برند که این امر فعالیت بازارها را مختل کرده است و مصرف فولاد را پایینتر خواهد آورد.

شركت CSN برزیل در سه ماهه اول، از سود دهی به سوی ضرر پیش میرود

 شرکت سازنده فولاد برزیل Companhia Siderurgica Nacional (CSN) از سود خالص ۸۷ میلیون BRL (۱۴.۸ میلیون دلار) درسه ماه اول سال ۲۰۱۹ به زیان خالص ۱.۳۱ میلیارد BRL (۲۲۴.۶ میلیون دلار) در سه ماه اول سال جاری رسیده است.

علیرغم تأثیر همه گیری کویید-۱۹ از هفته سوم ماه مارس به بعد، بر حجم فروش فولاد این شرکت، CSN این زیان را به غیر فعال بودن، گردش مالی نداشتن و همچنین به کاهش ارزش سهام نسبت داده است.

گلوگاه‌های ظرفیتی و زیرساختی، اولویت نخست طرح‌های توسعه

در عصر امروز صنعت فولاد در بسیاری از کشورها، به عنوان یک موتور محرک توسعه اقتصادی برشمرده می‌شود و با ایجاد اشتغال فراوان و فراهم‌آوردن بستر مناسبی برای توسعه صادرات از جایگاه مهمی در تولید ناخالص داخلی دنیا برخوردار است. ایران نیز با بهره‌گیری از ذخایر فراوان معدنی و اتخداذ سیاست‌های توسعه‌ای در مسیر تبدیل شدن به یکی از قطب‌های تولید فولاد جهان قرار دارد. در این میان شرکت فولادخوزستان به‌عنوان دومین قطب تولید فولاد خام در کشور و بهره‌گیری از پتانسیل‌های مناسب برای صادرات محصولات، نقش موثری در اقتصاد و ارزآوری به کشور دارد دارد.

اعتماد فولاد خوزستان به تامین کنندگان مواد نسوز داخلی

سنگ آهن، الکترود و مواد نسوز از مهم‌ترین نهاده‌های استراتژیک فولاد خوزستان هستند. هر کدام در جایگاه خود از اهمیت بالایی برخودار هستند، بطوری که اگر در تامین به موقع هر کدام، خللی وارد شود، باعث توقف تولید و از دست رفتن سرمایه می‌شود. مواد دیرگداز یا نسوز موادی هستند که به عنوان لایه و آستر دیواره کوره‏‌های صنعتی به کار می‏‌روند. نقطه ذوب این مواد بالای دمای کاری ۱۵۰۰ درجه سانتی‏گراد کوره‌هاست و در بعضی شرایط، موادی که بتوانند در محیط‌های خورنده و شرایط حساس محیط از لحاظ دما و ترکیب شیمیایی در دماهای بالا تحمل داشته باشند، جزو مواد دیرگداز طبقه‏‌بندی می‏‌شوند.

افزایش تقاضای داخلی فولاد هند توسط شرکت Steel Authority of India Ltd در راستاي افزايش صادرات بازار

شرکت Steel Authority of India Ltd بزرگترین تولید کننده فولاد برای بیشتر مصرف کنندگان داخلی هند بوده است. با وجود کویید-۱۹ و محدودیت های بعدی آن و ناپدید شدن تقریبا یک شبه بازار فولاد، شرکت دولتی Steel Authority of India Ltd (SAIL) به دردسر افتاده است. به گفته Livemint شرکت SAIL، فولاد صادر می کند تا از این بحران جلوگیری کند.

وقتی اولین محدودیت ها بر هند اعمال شد، موجودی SAIL در حدود 2 میلیون تن باقی ماند.

خوشبختانه صادرات به سرعت در اوایل ماه مارس توسط دولت هند راه اندازی شد و برای شروع عملیات صادراتی از بندر Paradip در استان Odisha، مجوزهای لازم برای عموم فراهم شد.

نقش سواد رسانه‌ای در خانواده

در دنیای امروز که در عصر رسانه زندگی می‌کنیم و هر روز با پیام‌ها و اطلاعات فراوانی از سوی همین رسانه‌ها از قبیل روزنامه‌ها، مجلات، رادیو، تلویزیون، ماهواره، موبایل، اینترنت، شبکه‌های اجتماعی، بازی‌های رایانه‌ای، بیلبوردها و بنرهای تبلیغاتی روبرو هستیم؛ ضروری است که مخاطبان با نگاهی تیزبین و موشکافانه با این فرآیند اطلاعاتی برخورد کنند.

خلج طهرانی اعلام کرد؛ هتل بین المللی خلیج فارس در آستانه افتتاح

به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس  ،حسن خلج طهرانی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس اذعان داشت: با توجه به اینکه عمده مسافرانی ورودی به شهر بندرعباس افردی هستند که در صنایع غرب این شهرستان فعالیت دارند  برای این قشر به صرفه‌تر است که در نزدیکی محل فعالیت خود اقامت داشته باشند؛ این مسئله باعث شد تا منطقه ویژه خلیج فارس از پتاسیل بسیار خوبی برای احداث هتل و اقامتگاه بر خوردار باشد.

گام به گام تا تحقق جهش تولید

امید فلاح؛ مدیر مجتمع سرب و روی انگوران گفت: افزایش کارایی ماشین‌آلات، بهبود و افزایش بهره وری و بهبود کیفیت کارکنان با تشویق به افزایش تولید به منظور تحقق جهش تولید، از اقدامات مهم مجتمع سرب و روی انگوران در سال جاری است. وی در ادامه افزود: عملیات اکتشاف در منطقه انگوران به منظور افزایش عمر معدن صورت خواهد گرفت که این موضوع موجب امنیت تولید در بخش صنایع تولید شمش سرب و روی در استان زنجان و کشور می‌شود.

پس از اصلاح مشکلات سمت عرضه شمش، باگ های چرخه توزیع هم شناسایی و اصلاح شوند/ دولت اجازه دهد بورس باز و آزاد به فعالیت خود ادامه دهد، دامنه افزایش قیمت شمش زیاد نخواهد بود

شيوا نيك وظيفه

اکنون بازار فولاد متاثر از حدود سه ماه سرکوب قیمت با تایید معاملات شمش به دوره جدیدی وارد شده است كه سبب بازگشت به اصول بدیهی اقتصاد کلان یعنی بحث عرضه و تفاضا مي شود، با سرعت گرفتن عرضه های فولادی شاهد جبران کمبودها و تعدیل بازار خواهيم بود، البته به شرطی که پس از اصلاح مشکلات سمت عرضه، باگ های چرخه توزیع هم شناسایی و اصلاح شوند.

برنامه‌های توسعه‌ای صندوق بیمه معادن در سال ۹۹

صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی یک سازمان حمایتی بخش معدن و تنها بیمه گر تخصصی این بخش محسوب می‌شود که از طریق صدور انواع بیمه‌نامه و ضمانت‌نامه، مخاطرات موجود در کل زنجیره فعالیت‌های معدنی و تامین مالی را پوشش می‌دهد.

به گزارش معدن نامه به نقل از دنیای اقتصاد؛  صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت معدنی به‌منظور تقویت و حمایت از سرمایه‌گذاران بخش معدن در سال ۱۳۸۰ تاسیس شد و با هدف تحقق توسعه پایدار در بخش معدن و ایجاد تضمین و امنیت سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های معدنی و هدایت و راهبری این سرمایه‌گذاری‌ها، فعالیت می‌کند.

چین خریدار اصلی بازار بیلت سی آی اس

در هفته گذشته تقاضای مطلوب چینی ها از بازار بیلت سی آی اس حمایت کرد.

به گزارش معدن نامه به نقل از فولاد ایران، اخیرا عرضه کنندگان سی آی اس تمرکز بیشتری بر بازار چین داشته اند چرا که خریداران چینی قیمت های بالا را می پذیرند.

۴۰ هزار تن بیلت اوکراین اخیرا در ۳۹۳ دلار هر تن سی اف آر چین معامله شد که معادل ۳۶۳ دلار هر تن فوب دریای سیاه است. قیمت ۸ دلار نسبت به سفارشات قبلی بالا رفت. در فیلیپین هم خبر از معامله در ۴۰۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شده است.

بازار واردات بیلت جنوب شرق آسیا هم در سکوت بوده و قیمت بیلت سی آی اس ۳۹۰ تا ۳۹۵ دلار هر تن سی اف آر است.

هیچ یک از پرونده های فنی صندوق بیمه در دوران کرونا ویروس باز نماند/کارشناسان فنی اعزامی با کار فشرده ماموریتها را به پایان رساندند

مدیر فنی و مهندسی صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی با بیان سختی های ناشی از کار در دوران کرونا ویروس گفت: علی رغم کلیه مشکلات این دوران، با اجرای کلیه تمهیدات ایمنی و بهداشتی تمامی ماموریت های کارشناسی و فنی صندوق انجام شد و هیچ پرونده فنی در صندوق بیمه به صورت باز باقی نماند. ​

فولاژ و گزارش عالی از عملکرد اردیبهشت

شيوا نيك وظيفه

فولاد آلياژي ايران در سال ٩٩ اهداف و برنامه های راهبردی در خصوص تولید و فروش محصولات در سال جهش تولید را گذار از ظرفیت اسمی کارخانه و فروش حداکثری با نگاه به بازار هدف جدید اعلام كرده است. این شرکت در سال جهش تولید، به دنبال کاهش قیمت تمام شده محصول و افزایش فروش در گرید های خاص است. علاوه بر این تلاش مدیریت شرکت در جهت کاهش قیمت تمام شده محصولات و فروش گرید های جدید در سبد فروش محصولات در سال ۱۳۹۹ است. نتيجه آن تا به اينجاي سال گزارش عملكرد عالي در ارديبهشت ماه و كسب ركوردهايي در فروردين همين سال است.

شرکت های معدنی کوچک بدنبال حمایت از طرف دولت

در نظرسنجی که ماه گذشته بین حدود ۲۵ شرکت معدنی کوچک، که عضو Minerals Council South Africa هستند، برگزار شد، مشخص شد که اکثر این شرکت ها قصد داشتند دستمزد کامل را برای دو هفته اول همه گیری کویید-۱۹ بپردازند.

بقیه شرکت ها در این نظرسنجی گفتند که آنها باید طرح مرخصی بدون حقوق، مرخصی سالانه، پرداخت مرخصی ویژه یا ترکیبی از مرخصی سالانه و ویژه را اجرا کنند.

رئیس امور معدنی آفریقای جنوبی Grant Mitchell، می گوید: "با توجه با این که شرکت های بزرگتر قادر به پرداخت کامل حقوق ها بوده اند به نظر می رسد که شرکت های کوچکتر رکود را تجربه می کنند."

رشد تولید فولادخام و آلومینیوم در فروردین امسال

آمار تولید شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی نشان دهنده رشد تولید فولاد خام، آلومینا و آلومینیوم طی فروردین امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل است. در عین حال، تولید محصولات فولادی و کاتد مس در این مدت کاهش داشته است.

طی فروردین امسال یک میلیون و 798 هزار تن فولاد خام توسط واحدهای زیرمجموعه ایمیدرو تولید شد که در مقایسه با فروردین سال قبل 21 هزار تن رشد داشته است. در مقابل، تولید محصولات فولادی در فروردین امسال با کاهش 44 هزار تنی نسبت به فروردین سال قبل به یک میلیون و 110 هزار تن رسیده است.

هدفگذاری برای تولید ۱.۴ میلیون تن کنسانتره مس

برابر نقشه راه معدن و صنایع معدنی امسال دستیابی به یک میلیون و ۴۲۷ هزار تن کنسانتره مس هدفگذاری شده و تولید ۲۵۰ هزار تن کاتد نیز مورد انتظار است.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایرنا، جداول آماری مورد بررسی نشان می‌دهد که سال گذشته دستیابی به یک میلیون و ۱۹۸ هزار تن کنسانتره هدفگذاری شده بود که یک میلیون و ۱۸۰ هزار تن آن تحقق یافت.همچنین برای سال ۹۸ تولید کاتد مس رقم ۲۲۰ هزار تن پیش‌بینی شده بود که فراتر از انتظار ۲۵۰ هزار تن تولید ثبت شد، ضمن اینکه ظرفیت زنجیره مس (کاتد) ۴۲۰ هزار تن بود. 

فروش ۲۲ هزار میلیاردی مس 

شرکت مس عملکرد خوبی در سال رونق تولید ثبت کرد

دکتر حسین امیری نماینده زرند و کوهبنان در مجلس دهم شورای اسلامی گفت: شرکت مس در سال 98 با وجود مسائل و مشکلات زیاد در حوزه اقتصادی و همچنین کاهش قیمت جهانی مس نسبت به سال قبل از آن، با مدیریت جوان و با تجربه‌ای که داشت عملکرد خوبی ثبت کرد.امیری با بیان این مطلب افزود: شرکت مس در سال گذشته هم در تولید و هم در فروش  رشد قابل توجهی داشت و موفق به ثبت رکورد خوبی شد.

دومینوی قیمت پایه اشتباه شمش در زنجیره فولاد/تصمیمات را به کمیته تخصصی بسپارید

رضا محتشمی پور در خصوص وضعیت بازار فولاد و مشکلات مربوط به قیمت های پایه اظهار داشت: شروع مشکلات قیمت های پایه اعلامی از سوی معاونت معدنی وزارت صمت از قیمت پایه نامناسب تعیین شده برای شمش فولادی آغاز می شود که متاسفانه فاصله زیادی با قیمت های بازار آزاد دارد و این رویداد، بر قیمت سایر محصولات فولادی نیز اثرگذار است و تعیین همین قیمت پایه پایین تر از نرخ واقعی، موجب شده عرضه مناسبی از سوی تولیدکننده در بورس صورت نگیرد.

فولاد هرمزگان؛ توسعه ای فراگیر در جهت تحقق شعار سال جهش تولید

شيوا نيك وظيفه

شرکت فولاد هرمزگان سومین شرکت بزرگ فولادی کشور با ظرفیت تولید یک و نیم میلیون تن تختال در کرانه خليج فارس و غرب بندرعباس واقع شده است . این شرکت سهم به سزایی در اقتصاد کشور و به تبع آن اقتصاد استان هرمزگان را داراست. فولاد هرمزگان سال ٩٨ را با گزارشات مالی عالي به پايان رساند. به خصوص در اسفند ماه اين سال گزارش فروش شركت حاكي از موفقيت فولاد هرمزگان در اين سال بود. فولاد هرمزگان در سال جديد با چند طرح توسعه اي سعي دارد در ادامه اين روند پرقدرت تر از سال قبل عمل كند.

آینده‌ درخشان صنعت مس در تولید و توسعه

به گزارش مس پرس، دکتر خداداد غریب پور رئیس هیأت عامل ایمیدر با بیان این مطلب، افزود: من این موفقیت را به دکتر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس و اعضای هیأت مدیره و پرسنل صنعت مس در جای جای کشور عزیزمان تبریک می‌گویم. 
غریب پور با بیان این‌که شرکت مس در حوزه توسعه سازمان‌دهی خوبی انجام داده است اظهار داشت: شرکت مس با طرح‌های توسعه‌ای که در دست اقدام دارد آینده‌ای درخشان خواهد داشت. سال قبل 3هزار میلیارد تومان و امسال هم 10 هزار میلیارد تومان پروژه برای صنعت مس تعریف شده است تا از محل افزایش سرمایه تأمین مالی شود.

قیمت سنگ آهن بالاتر میرود

قیمت سنگ آهن در بورس کالای داليان با 2.1 درصد افزایش به 722 یوان (101.67 دلار) در هر تن، برای هفتمین بار، صعود کرد.

قرارداد ماه پیش سنگاپور در بورس با 1.7 درصد افزایش به ارزش 95.42 دلار در هر تن، خسارت های اولیه را کاهش داد.

Morgans Financial  اظهار داشت: “پس از آنکه معدن سنگ آهن Vale برزیل چشم انداز تولید ۲۰۲۰ خود را از ۳۴۰ میلیون تا ۳۵۵میلیون تن به ۳۱۰میلیون تا ۳۳۰ میلیون تن کاهش داد، باید انتظار رکود بیشتری را بر اثر کویید-۱۹ در استان های کلیدی معدنی بزریل داشت.”

رشد ۴ درصدی تولید فولاد خام ایران

انجمن جهانی فولاد گزارش داد: تولید فولاد خام ایران طی ۴ ماهه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۴.۳ درصدی را به ثبت رساند. این در حالی است که رشد جهانی این محصول شاهد افت ۴.۱ درصدی بود.

نقش معدن در توسعه پایدار و تولید ملی/ معدن یکی از مولفه‌ها و پایه‌های اصلی جهش تولید است

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی در پیامی به مناسبت روز معدن بر لزوم توجه به نقش معدن در توسعه پایدار و تولید ملی تاکید و تصریح کرد: اکنون زمان آن است تا در کنار ارتقا سهم بخش معدن در تولید ناخالص ملی، این صنعت به جایگاه شایسته خود در اقتصاد کشور دست یابد.
صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، «فرید دهقانی» با تبریک به مناسبت فرا رسیدن روز معدن خاطرنشان کرد: فرا رسیدن هفته معدن، یادآور تلاش همه کسانی است که با فعالیت در حوزه‌های متنوع بخش معدن، گام‌های بزرگی را برای حرکت کشور به سمت توسعه و شکوفایی برداشته‌اند.  

اقدامات زیست‌محیطی فولاد سفیددشت قابل‌تقدیر است

با حضور مدیرکل محیط‌زیست استان چهارمحال و بختیاری از طرح توسعۀ فضای سبز شرکت فولاد سفیددشت رونمایی شد.

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی شرکت فولاد سفیددشت، در این بازدید شهرام احمدی مدیرکل محیط‌زیست استان از اقدامات مثبت فولاد سفیددشت درخصوص توسعۀ فضای سبز، خرید پساب شهرستان بروجن و تصفیه و بازچرخانی آب‌های خاکستری در فرایند تولید و همچنین از اقدامات زیست‌محیطی این شرکت ابراز رضایت کرد.

رشد 109 درصدی سود ناخالص شرکت ایریسا

مجمع عمومی شرکت ایریسا روز سه‌شنبه 30/02/1399  در محل دفتر این شرکت با حضور بیشتر سهام‌داران آن شرکت برگزار شد.
 
مرتضی شبانی با اعلام این خبر افزود: در این مجمع پس از تلاوت کلام‌الله مجید و انتخاب اعضای هیئت‌رئیسۀ مجمع، گزارش هیئت‌مدیره به مجمع توسط مدیرعامل شرکت رسول سرائیان ارائه شد و در ادامه، بازرس قانونی و حسابرس مستقل گزارش خود را در خصوص صورت‌های مالی شرکت به مجمع ارائه کرد.​

افزایش تولید و رشد سود عملیاتی در شرکت معدنی و صنعتی فولاد سنگ مبارکه اصفهان

مجمع عمومی عادی سالانۀ شرکت معدنی و صنعتی فولادسنگ مبارکۀ اصفهان (سهامی خاص) با حضور اکثریت صاحبان سهام در ساعت 10 صبح روز سه‌شنبه 23/02/1399 در محل شرکت معدنی و صنعتی فولادسنگ مبارکه اصفهان برگزار شد.

شركت Rio در یوتا شروع به اکتشاف میکند

زیرمجموعه Rio Tinto، شرکت Kennecott قصد دارد کار اکتشاف در پروژه مس / طلا / نقره ی Frisco در یوتا را آغاز کند.

Kennecott مبلغ ۶ میلیون دلار برای پروژه اکتشاف در منطقه صرف می کند تا ۵۵ درصد سود از این پروژه بدست آورد و تا بتواند با تکمیل یک اکتشاف سه مرحله ای ۷۰ درصد سود، معادل ۳۰ میلیون دلار، کسب کند.

بازدید مشاور مدیرعامل شرکت مس از پروژه های عمرانی و ورزشی مجتمع مس شهربابک

به گزارش مس پرس، حیدر ضیغمی مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط عمومی شرکت ملی صنایع مس ایران از طرح های عمرانی و ورزشی مجتمع مس شهربابک که با دستور دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس و در راستای ایفای نقش مسئولیت‌های اجتماعی در منطقه شهربابک در حال اجرا است، بازدید کرد.

صنعت معدن برزیل اولین صنعتی است که پس از اتمام کویید-۱۹ شروع بکار خواهد کرد

رئیس انجمن صنعت Ibram گفت: احتمالاً بخش معدن برزیل اولین بخش خواهد بود که از پس شوک اقتصادی وارد شده(به دلیل ویروس کرونا) به دلیل داشتن ظرفیت زیاد سنگ آهن و تقاضای فزاینده چین، شروع به فعالیت کند.

با این وجود، Flávio Penido گفت که اگر دولت نتواند این شیوع را محدود کند، تأثیرات منفی بر تولیدات برزیل خواهد داشت.

Penido گفت: "بخش معدن به دلیل ظرفیت بازیابی کوتاه مدت، اولین راه برای بهبود اقتصاد برزیل خواهد بود. ذخایر کم فولاد و سنگ معدن درجه بالا برزیل در چین بر قیمت ها تاثیر میگذارد.

نگاهی مختصر بر مجموعه اقدامات بومی سازی شرکت سنگ آهن گهرزمین از زبان مهندس علی زهرودی، مدیر بومی سازی این شرکت

شرکت سنگ آهن گهر زمین، در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی، فرایند بومی‌سازی را در قالب راهبرد "تولید وتوسعه بر محور بومی‌سازی"، مورد توجه جدی قرار داده است. فعالیت‌های بومی‌سازی در این شرکت، به‌صورت بنیادی و با راه‌کارهای بدیع، مبتنی بر همکاری و همیاری فنی بخش‌های مهندسی کارفرما با پیمانکار و با پذیرش ریسک‌های عدم موفقیت توسط کارفرما، بحمدا...، توانسته است، منتج به ساخت قطعات و تجهیزات اساسی مورد نیاز شرکت با سطح کیفی قابل مقایسه و در مواردی، برتر از نمونه‌های غربی، برای اولین بار در ایران و پیشرو در بومی‌سازی در سطح شرکت‌های معدنی گردد.

معدن؛ نجات بخش اقتصاد ایران

«اردشیر سعدمحمدی» در پیامی به مناسبت آغاز هفته معدن و فرا رسیدن سوم خردادماه سالروز آزادی خرمشهر؛ که یادآور آغاز تولید در صنعت مس است؛ از تلاش و زحمات تمامی مدیران، کارکنان و سربازان جبهه تولید در حوزه صنعت و معدن به‌ویژه صنعت مس کشور تقدیر کرد.

متن این پیام به این شرح است:

"نخستین روز از خرداد‌ماه در تقویم ایران زمین به نام روز معدن نامگذاری شده است تا از زحمات و جانفشانی‌ها و فداکاری‌های اهالی معدن که به رغم تحریم‌ها و مشکلات فراوان در طول چهار دهه گذشته این بخش از اقتصاد ایران را پر رونق و پر تولید کردند قدردانی شود.

رکورد تولید گندله در فولاد خراسان شکسته شد

بزرگ ترین صنعت فولاد شرق کشور توانست رکورد تولید ماهانه گندله خود را با وجود محدودیت ها و تعطیلات 23 روزه فروردین ماه که به منظور رعایت مسائل بهداشتی و حفظ سلامت کارکنان در مقابل بیماری کرونا انجام پذیرفت، موفق به کسب رکورد تولید به میزان 180 هزار و 668 تن گندله در اردیبهشت ماه شود.

غریب پور اعلام کرد: حمایت از استارت آپ های معدنی با همکاری ایمیدرو و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری/ایمیدرو، ریسک سرمایه گذاری شرکت ها در همکاری با استارت آپ ها را پوشش می دهد

رییس هیات هامل ایمیدرو با اشاره به برنامه حمایتی ایمیدرو از استارت آپ های معدنی با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: ایمیدرو آمادگی دارد تا از طریق صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی علاوه بر ارایه تسهیلات به دانش بنیان ها، ریسک سرمایه گذاری شرکت های معدن و صنایع معدنی در همکاری با استارت آپ ها را پوشش دهد. 

خداداد غریب پور افزود: در راستای سیاست های کلان ایمیدرو، اگر نیاز معدنکاران با ظرفیت های دانش بنیان ها قابل حل باشد، ما از طریق صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی اقدامات حمایتی لازم را نسبت به پروژه و یا شرکت دانش بنیان خواهیم داشت.

فاز نخست آب شیرین کن منطقه ویژه اقتصادی لامرد به بهره برداری رسید

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد گفت: با پیگیری های انجام شده، فاز نخست آب شیرین کن در سایت صنایع انرژی بر لامرد  با رعایت همه الزامات زیست محیطی و استفاده از ظرفیت های فنی داخلی به بهره برداری رسید.

 "دکتر فریدون فدایی دولت" در آیین افتتاح فاز نخست آب شیرین کن این منطقه افزود: با هدف  تامین آب شرب باکیفیت  مناسب در یک افق 10 ساله جهت صنایع مستقر در منطقه ویژه اقتصادی لامرد، یک مجموعه آب شیرین کن به ظرفیت تولید 46 لیتر بر ثانیه در 2 فاز طراحی  و عملیات اجرایی آن از اسفند 97  آغاز شد.

پشتیبانی از تولید 6 محصول جدید در سال 99

متن حاضر ماحصل گفتگوی خبرنگار فولاد با جواد نیلی، مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی فولاد مبارکه است. با ما باشید تا با بخشی از دستاوردهای این شرکت در سال 98 و اقدامات آن در ماه‌های ابتدایی سال 99 آشنا شوید.
فولاد مبارکه سال 98 را چگونه گذراند؟
به‌طورکلی فولادسازان کشور به‌خصوص فولاد مبارکه سال 98 را با دو چالش جدی و اساسی شروع کردند. چالش تأمین الکترود گرافیتی به‌دلیل تحریم‌های آمریکا و چالش تأمین مواد اولیه، یعنی کنسانترۀ سنگ‌آهن و گندله.

برگزاری نخستین کارگروه بررسی مشکلات معادن غیرفعال کرومیت خراسان جنوبی

با عنایت به قرارگیری بیشتر ذخایر کرمیت استان در حوزه شهرستان سربیشه، یکی از مهمترین مشکلات مطرح شده از سوی معدن داران این شهرستان عیار پایین و لزوم پرعیارسازی این معادن از طریق فرآوری بود که در این زمینه مقرر شد به منظور تأمین خوراک تنها واحد فرآوری در حال ساخت استان ابتدا از طریق جذب سرمایه گذار، فعال نمودن معادن غیر فعال در این منطقه در دستورکار قرارگیرد و در ادامه در صورت تحقق این موضوع به موازات آن در خصوص بحث تکمیل خط فرآوری واحد صدرالاشاره اقداماتی انجام پذیرد.

نمایشگاه‌های تخصصی در استان کرمان از اواخر خردادماه آغاز می‌شود/نمایشگاه جنوب شرق؛ نمایشگاهی برای توسعه و آبادانی استان کرمان

وی افزود: این نمایشگاه با حمایت شرکت مس در استان کرمان با هدف جذب سرمایه و فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه نمایشگاه استان کرمان تأسیس شده است ولی به‌کارگیری تمام ظرفیت‌ها و توسعه بیشتر این نمایشگاه همکاری و مشارکت تمامی نهادهای دولتی و غیردولتی و بخش خصوصی استان را می‌طلبد.
ضیغمی با بیان این‌که یکی از اهداف این نمایشگاه برگزاری نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی است، بیان کرد: باید روند تکمیل زیرساخت ‌و توسعه این نمایشگاه با مساعدت و همکاری‌های بیشتر نهاد‌های استانی و همچنین مشارکت بخش خصوصی با سرعت بیشتری ادامه یابد تا در آینده این نمایشگاه مشکلی از این لحاظ نداشته باشد.

با تسطیح و تکمیل سایت توسعه؛ گامهای بلند منطقه ویژه در جذب سرمایه گذاران جدید

محمد جواد محبی معاون برنامه‌ریزی و توسعه منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس با بیان اینکه رسالت اصلی منطقه ویژه جذب سرمایه‌گذار در زمینه تولید بخصوص صنایع انرژی بر است، و تلاش برای را‌ه‌ندازی سایت توسعه منطقه ویژه خلیج فارس اشاره و اذعان کرد: سایت قدیم این منطقه با مساحتی بالغ بر دو هزار و 100 هکتار  عملیاتی و شرکتهای سرمایه گذار در حال اجرا یا بهره برداری طرح های  مورد نظر می باشند 

تولید جهانی طلا بدون تغییر ماند

به گزارش معدن نامه به نقل از وب سایت سازمان مطالعات زمین شناسی آمریکاUSGS میزان تولید جهانی طلا طی سال 2019 میلادی 3 هزار و 300 تن به ثبت رسید که نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن بدون تغییر ماند. طی مدت یاد شده، چین با تولید 420 تن طلا همچنان پیشتاز عرضه فلز زرد در جهان شد. استرالیا نیز با تولید330 تن از این فلز گرانبها رتبه دوم جهان در سال گذشته میلادی را به خود اختصاص داد. همچنین روسیه به عنوان سومین کشورتولیدکننده طلا توانست 310 تن از این فلز گرانبها را تولیدکند.
ذخایر 50 هزار تنی طلای جهان

شرکت Vale جایگاه خود را به عنوان بزرگترین تولید کننده سنگ آهن جهان، از دست میدهد

در بیانیه ای، شرکت vale از کاهش ۲۲.۴ درصدی تولید سنگ آهن در سه ماهه چهارم نسبت به مدت مشابه سال گذشته و۹.۶ درصد افت در این سه ماهه خبر داد.  با این حساب، Vale در سال ۲۰۱۹ جایگاه خود را به عنوان برترین تولیدکننده سنگ آهن جهان به Rio Tinto تقدیم کرده است.

در اواخر ژانویه سال ۲۰۱۹، انفجاری در  سد پایینرو متعلق به Vale در شهر Brumadinho رخ داد و منجر به کشته شدن حدود ۲۷۰ نفر شد.  این حادثه باعث توقف تولید، توقف بازسازی، از بین بردن بسیاری از سدهای دیگر و اخراج تعدادی از مدیران شد.

عملیات تست و راه‌اندازی کارخانه بازیابی هماتیت گل گهر

صبح روز گذشته، مهندس ملارحمان مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به همراه جمعی از معاونین و مدیران شرکت از پروژه کارخانه بازیابی هماتیت در منطقه گل‌گهر بازدید نمود و در جریان آخرین وضعیت این پروژه جهت عملیات تست و راه‌اندازی در سال جهش تولید قرار گرفت.

کارگروه پیگیری طرح‌های توسعه‌ای در وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شد

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، حسین مدرس خیابانی در جلسه کارگروه پیگیری طرح‌های توسعه‌ای وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: پیرو جلسه برگزار شده در وزارت کشور مبنی بر پیگیری طرح‌های توسعه‌ای شرق و غرب کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت کارگروه ویژه‌ای را مامور کرد تا با رویکردهای اعلام شده از سوی وزارت کشور و با محوریت دو سازمان توسعه‌ای ایدرو و ایمیدرو و نیز سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، به صورت هفتگی به بررسی میزان پیشرفت طرح‌ها و پروژه‌های اولویت‌دار و رفع موانع آنها بپردازد.

امضا تفاهم نامه همکاری مابین مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری با تاصیکو

به گزارش معدن نامه به نقل از شستا رسانه؛ غلام رضا سلیمانی، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صدر تامین در مراسم تفاهم نامه همکاری مابین مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری و شرکت سرمایه گذاری صدرتامین وابسته به شستا، گفت: عمق اکتشافات در ایران بسیار کمتر از نرم های جهانی است. همچنین روش های نوینی در اکتشاف دور برد و ... در دنیا توسعه یافته است که امکان بکار گیری آنها در پروژه های اکتشافی داخلی وجود دارد.

برنامه های BHP و Riotinto جهت کاهش هزینه ها جهت مقابله با شوک اقتصادی کروناویروس

به گزارش معدن نامه به نقل از کانال دکتر طهرانی، کرونا آسیب جدی خود را بر روی قیمت کامودیتی ها گذاشته و اقتصاد جهانی را برای ورود به یک رکود عمیق تهدید می کند.

در پاسخ به این اتفاق شرکت های بزرگ معدنی هزینه ها و پروژه های سرمایه ای خود را کاهش داده اند اما این صنعت با دارا بودن کمترین بدهی در سال های طولانی و احتیاط در سرمایه گذاری ها، دارای ترازنامه قوی می باشد.

مدیریت ارشد اجرایی بی اچ پی آقای Mike Henry در یک سخنرانی مجازی در Bank of America اعلام کرد که چارچوب تخصیص سرمایه گذاری این شرکت که در سال 2016 تدوین شده بود مجددا جهت کاهش هزینه ها، مورد ارزیابی قرار می گیرد.

توجه ویژه مهندس ارزانی به بومی‌سازی صنعت فولاد و اقتصاد مقاومتی

به گزارش معدن نامه به نقل از ایلنا، مهندس ارزانی، مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان، در جلسه کمیته مدیریت شرکت فولاد هرمزگان با تاکید بر بومی‌سازی و توان داخلی کشور گفت: باید بتوانیم از ظرفیت‌ها و توان علمی که در کشور وجود دارد استفاده کرد و نیاز خود را از این طریق برطرف کنیم.  ارزانی بر تشکیل جلسات کمیته بومی‌سازی در شرکت به صورت منظم و پیگیری تا حصول نتیجه تاکید کرد.

استاندار: خوزستان پیشگام در اهدای کمک‌های مومنانه است

به گزارش معدن نامه به نقل از ایرنا غلامرضا شریعتی شامگاه سه شنبه در آیین اهدای ۱۰ هزار بسته معیشتی در قالب طرح کمک های مومنانه در شرکت فولاد اکسین خوزستان اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا معیشت و زندگی بخشی از مردم خوزستان را با چالش مواجه کرده است که با اهدای کمکهای خیرخواهانه تا اندازه ای از آلام نیازمندان کاسته شده است.

استاندار خوزستان ادامه داد : محدودیت های ایجاد شده ناشی از شیوع ویروس کرونا، مشکلاتی را برای مردم استان ایجاد کرده که وظیفه خود می دانیم باتوجه به شرایط موجود ، کمک های خود را به نیازمندان این استان افزایش دهیم .

بهای عرضه محصولات فولادی در بورس کالا از قیمت‌ جهانی فراتر نمی‌رود

به گزارش معدن نامه، داریوش اسماعیلی درباره بررسی مسائل مرتبط با بازار فولاد در نشست ستاد تنظیم بازار اظهار کرد: در این نشست ضمن تأکید بر مصوبه‌ها پیشین و برخی اصلاحات و تکمیل مصوبه‌ها در این حوزه بر مصوبه پیشین مبنی بر اینکه تولیدکنندگان شمش ۶۰ درصد از تولید خود را در بورس عرضه کنند، تاکید شد.

همکاری های ایمیدرو و نظام مهندسی معدن در حوزه آموزش گسترش می یابد/ افزایش بودجه آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو / برگزاری دوره های آموزش «تربیت حفار»

رییس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر گسترش همکاری های بین این سازمان و نظام مهندسی معدن در بخش آموزش، گفت: بودجه بخش آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو به منظور تحقق اهداف این بخش طی سال جاری، تا ۲۳ میلیارد تومان افزایش یافت. 

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی ایمیدرو خداداد غریب پور در نشست کمیته آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو که با حضور رییس سازمان نظام مهندسی معدن برگزار شد، افزود: برنامه ریزی این سازمان در تقویت همکاری ها با دانشگاه ها و دیگر سازمان ها در حوزه آموزش و پژوهش همچون سال گذشته ادامه خواهد یافت.

استارتاپ رتاپورت فعالیت های خود را توسعه می دهد

به گزارش معدن نامه، در نشست هم اندیشی طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس با موسسین استارتاپ رتاپورت، بنیانگذاران این استارتاپ ضمن معرفی این پلتفرم که در زمینه خرید و فروش و معرفی پتانسیل های معدنی فعالیت می کند، در خصوص مزایای پلتفرم جهت شناسایی پتانسیل های معدنی و ایجاد محیطی امن برای خرید و فروش مواد معدنی مطالبی را عنوان کردند.

برگزاری سومین کارگروه فعال سازی معادن مس خراسان جنوبی

به گزارش معدن نامه، در راستای طرح احیاء و فعال سازی معادن کوچک مقیاس، سومین کارگروه فعال سازی معادن مس خراسان جنوبی با حضور مدیران و کارشناسان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، نمایندگان و کارشناسان مجتمع محدوده های اکتشافی خراسان جنوبی و معدن داران فعال در حوزه مس استان برگزار شد.
در این جلسه معدن داران استان ضمن بیان مشکلات و دلایل تعطیلی واحدهای معدنی خود؛ مهمترین مشکل پیش روی معادن کوچک مقیاس را نبود کارخانه فرآوری و عدم صرفه اقتصادی خام فروشی محصول عنوان کردند و خواستار مشارکت برای راه اندازی واحد های فرآوری شدند.

آقاجانلو: استراتژی توسعه ای صنعت گوهرسنگ ها تا هفته دوم خرداد ماه نهایی می شود/ برنامه تعیین آزمایشگاه های گوهرسنگ ها مطابق با استانداردهای جهانی

معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو اعلام کرد: استراتژی صنعت  گوهرسنگ ها توسط "کارگروه بهینه سازی صنعت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ایمیدرو" تا هفته دوم خردادماه امسال نهایی می شود. وی همچنین ایجاد یا ارتقای آزمایشگاه  گوهرسنگ ها مورد تایید نهادهای مرجع جهانی را از دیگر برنامه های این کارگروه در توسعه این بخش اعلام کرد. 

روابط عمومی ها دستاوردهای سازمانی را در قالب های نوین، اطلاع رسانی کنند/ضرورت هماهنگی شرکت ها، در برگزاری نمایشگاه ها

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، محمد سپهر که در نشست مدیران روابط عمومی شرکت های معدن و صنایع معدنی سیرجان سخن می گفت، افزود: بخش عمده ای از فعالیت روابط عمومی، اطلاع رسانی صحیح، سریع و دقیق به جامعه است. وی افزود: روابط عمومی، حوزه ای است که ارتباط شرکت را با بیرون مجموعه برقرار می کند و اینکه این پیام چگونه و با چه کیفیتی به جامعه منتقل می شود، از اهمیت زیادی برخوردار است.

ضایعاتی که با نگاه زیست محیطی ، درآمد زا شدند

مهندس علیرضا رضوانیان مدیر تولیدات کک و مواد شیمیایی با ذکر مطلب فوق گفت : با همت همکاران توانستیم از خروج و دفن سالیانه حدود 1500 تن ضایعات جلوگیری کنیم که این امر با تغییر تکنولوژی و توان علمی کارخانه و شرکت هایی که این محصولات را می خرند صورت گرفت  .

وی افزود : یکی از سنگین ترین ضایعات کک سازی که فوسی است بخشی از این ضایعات است که خوشبختانه با تعامل با پالایشگاه قطران تصفیه می شود و به محصول تبدیل می گردد که ضمن ایجاد درآمد برای شرکت ، نقش مهم در کاهش آلایندگی دارد. 

پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی فاز توسعه‌ای مجتمع نفلین سینیت کلیبر

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، حسام مقدمعلی؛ معاون اکتشاف و بهره برداری شرکت در حاشیه بازدید از ساخت فاز توسعه‌ای مجتمع نفلین سینیت کلیبر از پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی فاز توسعه‌ای مجتمع نفلین سینیت کلیبر خبر داد و گفت: تا تکمیل فاز توسعه‌ای، میزان تولید محصول نفلین سینیت کیفی در مجتمع نفلین سینیت کلیبر در فاز نخست ۴۰ هزار تن خواهد بود.

پایش مستمر تعداد معادن غیرفعال به کل معادن کشور

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه دستورات رئیس‌جمهور در حوزه فعال‌سازی معادن غیرفعال و توجه به معادن کوچک و متوسط، سرفصل اصلی فعالیت‌های بخش معدن است، گفت: پایش مستمر تعداد معادن غیرفعال به کل معادن کشور در استان ها انجام خواهد شد.

صادرات ورق فولادی بشرط عرضه در بورس

به گزارش معدن نامه به نقل از ایرنا، صادرات ورق فولادی فقط در صورتی مجاز باشد که پس از عرضه در بورس کالا، این ورق فولادی بدون مشتری بماند و مادامی که تقاضا در بورس کالا بیش از عرضه باشد، صادرات ورق فولادی مورد تقاضا برای حمایت از صنایع تکمیلی داخلی ممنوع شود.

قیمت مس افزایش ۸۵ دلاری را تجربه کرد

به گزارش معدن نامه به نقل از فلزات آنلاین، قیمت مس در روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه در معاملات بورس فلزات لندن نسبت به روز جمعه، ۱.۶ درصد و نسبت به هفته پیشین ۰.۴ درصد افزایش را تجربه کرده و به پنج هزار و ۲۵۰ دلار رسیده است.

قیمت سه ماهه مس در معاملات روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه، ۸۳ دلار معادل ۱.۶ درصد نسبت به روز معاملاتی پیش از آن افزایش داشت و پنج هزار و ۲۷۸ دلار اعلام شد. قیمت سه ماهه فلز سرخ نسبت به هفته پیش ۰.۲ درصد رشد را تجربه کرده است.

جذب بیش از 26 هزار میلیارد تومان سرمایه بخش خصوصی برای توسعه معادن

ایمپاسکو از سال 95 تاکنون، بیش از 26 هزار میلیارد تومان سرمایه بخش خصوصی برای توسعه معادن کشور را جذب کرده است. 

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، با هدف تحقق اهداف کلان بخش معدن و جذب سرمایه بخش خصوصی در اجرای طرح های این بخش، از سال 95 تاکنون 26 هزار و 500 میلیارد تومان از طرح های ایمیدرو و ایمپاسکو با مدیریت و نظارت ایمپاسکو به بخش خصوصی واگذار شده است.

در این میان، 12 مورد از جمله طلای هیرد، مجتمع پتاس خور و بیابانک و بخشی از معدن جانجا در سال 98 از طریق شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران برون سپاری شده است.

جهش تولید در گروی شتاب بخشیدن به طرح‌های توسعه است

دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در دیدار با معاونان و مجریان طرح‌های توسعه شرکت مس گفت: آینده اقتصادی هر شرکتی به توسعه‌هایش گره خورده است و این حوزه با توجه به این‌که زمینه‌ساز جهش تولید است تحت هیچ شرایطی نباید متوقف شود.

تحقق بیش از 62درصد اهداف ایمیدرو در نقشه راه معدن و صنایع معدنی

رییس هیات عامل ایمیدرو امروز در جلسه پایش نقشه راه معدن و صنایع معدنی تاکید کرد: میزان تحقق اهداف ایمیدرو در نقشه راه معدن و صنایع معدنی به 62.3درصد رسیده است. 

جذب بیش از 26 هزار میلیارد تومان سرمایه بخش‌ خصوصی برای توسعه معادن کشور

روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران طی گزارشی با تاکید بر این که استراتژی ایمپاسکو، هم راستا در مسیر استفاده از پتانسیل‌های معدنی بخش‌خصوصی است، اعلام کرد: برای تحقق اهداف کلان بخش‌ معدن و جذب سرمایه بخش خصوصی در اجرای طرح های این بخش، از سال 95 تاکنون 26 هزار و 500 میلیارد تومان از طرح های ایمیدرو و ایمپاسکو با مدیریت و نظارت شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به بخش خصوصی واگذار شده است.

شرکت کارگزاری ستاره جنوب می‌تواند جایگاه فولاد خوزستان را از آنجایی که هست بالاتر ببرد

جلسه هیات مدیره شرکت کارگزاری ستاره جنوب با حضور علی محمدی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در روز یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ با ارائه گزارش هیات مدیره این کارگزاری به ویژه در خصوص عملکرد سال ۱۳۹۸ و اهداف آینده برگزار شد.

مقاومت سازمان بنادر برای کاهش هزینه‌های انبارداری صادرات مواد معدنی

سال گذشته رییس خانه معدن استان هرمزگان گفته بود سازمان بنادر و دریانوردی کشور بر خلاف رویه ۹۰ ساله خود، در جدول تعرفه انبارداری، اقدام به افزایش ۱۳۰۰ درصدی در هزینه‌های بندری تحت عنوان انبارداری کرده سازمان مذکور باید این رویه غلط خود با صادرکنندگان را تغییر داده و به جای ایجاد گلوگاه در صادرات، وظیفه ذاتی خود را در تسهیل صادرات انجام دهد.

اوراق سلف موازی ۱۰هزار میلیارد ریالی در بورس کالا منتشر می‌شود

عرضه اولیه مرحله اول اوراق سلف موازی استاندارد ورق گرم نوردیده فولاد مبارکه اصفهان از فردا سه شنبه (۳۰ اردیبهشت‌ماه) در بورس کالا آغاز می شود و هدف از انتشار این اوراق، تأمین سرمایه در گردش شرکت فولاد مبارکه اصفهان است.

براساس اطلاعیه منتشر شده، انشار این اوراق سلف در سه مرحله ۱۰ هزار میلیارد ریالی انجام می شود که فاصله زمانی بین هر مرحله انتشار اوراق بیش از سه ماه نخواهد بود. همچنین حجم عرضه اولیه این اوراق در هر مرحله حدودا ۲۰ هزار تن به شرط آنکه ارزش اوراق در هر مرحله از ۱۰ هزار میلیارد ریال بیشتر نباشد.

انجام عملیات تسطیح و بازسازی معادن شن و ماسه قدیمی در استان گلستان

‍معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان در بازدید از محدوده های قدیمی برداشت شن و ماسه استان گفت: محدوده های برداشت شده شن و ماسه در سنوات گذشته تسطیح و بازسازی می شوند.

هومن هادیان در بازدید مشترک با مدیریت امور اراضی جهاد کشاورزی استان، رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیز داری گرگان و مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان از محدوده های قدیمی برداشت شن و ماسه استان گفت: محدوده های برداشت شده شن و ماسه در سنوات گذشته مکانهایی مناسب برای تزریق آب به سفره های زیر زمینی است.

منابع انسانی مهمترین سرمایه سازمان است

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی وفلزی خلیج فارس ، مهرداد کرمی گفت این حوزه هموراه کوشیده  نیازهاس سازمان شناسایی و استعداد کارکنان به عنوان سرمایه قابل اتکا به عنوان هدف اصلی در دستور کار قرار دهد به گونه ای که استمرا حضور منطقه در رقابت های ملی و بین المللی را تضمین نماید ودر گام دوم ایفای مسئو لیت های اجتماعی است که سطحی بسیار گسترده با توجه به محرو میت هیی که در پیرامون احساس میشود

تولید شمش فولاد در فروردین از ۲.۳ میلیون تن فراتر رفت

آمارهای تولید فولاد سازان کشور در نخستین ماه امسال رقم دو میلیون و ۳۲۱ هزار تن شمش را نشان می دهد که در مقایسه با عملکرد ماه مشابه پارسال رشد دو درصدی دارد.

برپایه جداول آماری انجمن تولید کنندگان فولاد ایران حاکی است، فروردین ۹۸ مجموع شمش تولیدی ثبت شده، دو میلیون و ۲۷۴ هزار تن بود.

عملکرد فولاد سازان در بخش شمش در زمینه بیلت و بلوم در فروردین ماه ۹۹ درمجموع رقم یک میلیون و ۲۸۴ هزار تن را نشان می دهد که کاهش چهار درصدی نسبت به فروردین ۹۸ دارد.

شركت Great Southern بودجه خود را برای اکتشافات افزایش میدهد

شركت Junior Great Southern Mining از طریق فروش سهم برای تأمین اعتبار برنامه اکتشافی پروژه طلای Cox’s Find، واقع در غرب استرالیا، ۳.۱ میلیون دلار جمع آوری می کند.

این شرکت روز جمعه اعلام کرد که 70 میلیون سهم عادی با قیمت ۴.۵c(در ازای هر سهم)، به همراه یک گزینه رایگان پیوست لیست شده در ازای هر چهار سهم،را در بازار قرار می دهد.

حق سهام تحت ظرفیت قرارگیری موجود در شرکت انجام خواهد شد و نیازی به تأیید سهامدار نخواهد داشت.

«جهش تولید»، «رونق صادرات و مدیریت واردات»، «تنظیم بازار» و «داخلی‎‌سازی»، راهبردهای 4گانه وزارت صمت/ تصمیمات با هماهنگی تشکل‌های تخصصی بخش‌خصوصی اتخاذ خواهد شد

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تشریح راهبردهای کلان وزارت صنعت، معدن و تجارت، خواستار توجه به جهش تولید، رونق صادرات و مدیریت واردات، تنظیم بازار و داخلی‌سازی شد و گفت: اگرچه دولت سیاستگذار اصلی است، اما تصمیمات باید با هماهنگی و همراهی تشکل‌های تخصصی بخش‌خصوصی و اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف اتخاذ شود.

ضرورت ارایه آمار و ارقام کمی مرتبط با هدفگذاری‌های تولیدی و تجاری

ثبت بالاترین میزان فروش از ابتدای تاسیس تاکنون

به گزارش معدن نامه به نقل از مس پرس، مهندس «ایوب باباسالاری» مدیر امور فروش و بازاریابی شرکت مس با بیان اینکه سال گذشته یکی از سال‌های بسیار خوب برای خلق ثروت و فروش محصولات شرکت مس بود گفت: امور فروش و بازاریابی با حمایت‌های بی‌دریغ دکتر اردشیر سعدمحمدی توانست با صرف وقت و انرژی و بررسی هفتگی و ماهیانه عملکرد مطابق با برنامه تدوین شده موفق به ثبت رکورد بیشترین فروش کاتد و مفتول در یکسال شود.

احیای 7 معدن غیرفعال استان کرمانشاه از ابتدای سال جهش تولید

از ابتدای سال جهش تولید، 7 معدن غیرفعال در استان کرمانشاه، احیا و به چرخه تولید بازگشتند. 

عزت اله حاصلی معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمانشاه با اعلام این خبر گفت: در سال جهش تولید، باهمت و تلاش کارشناسان حوزه معدن سازمان صمت استان کرمانشاه؛ تاکنون موفق به احیای 7 معدن غیرفعال شده ایم و توانستیم آن‌ها را به چرخه تولید بازگردانیم.

وی افزود: این معادن؛ شامل مرمریت، فلدسپات، سنگ لاشه،  سیلیس و  بیتومین است که استخراج سالانه آن‌ها، 350 هزار تن و میزان سرمایه‌گذاری آنها 100 میلیارد ریال است.

رقابت بر سر دارایی سنگ آهنی که در جنگل های آفریقایی دفن شده است

سال ها، ذخایر عظیم آهن جنگل کوهستانی Guinea، عملا توسط صنعت معدن فراموش شده بود و به نظر می رسید که در نزاع های بین صاحبان و مقامات در کشور آفریقای غربی گرفتار شده است و هرگز حفر نخواهد شد.

در سال گذشته، سرمایه گذاران Robert Friedland و Mick Davis با عجله به دنبال منابع امروزی کشوری بودند. برای اولین بار در سالها، ممکن است از پروژه های Simandou – Guinea’s crown jewel deposit بهره برداری شود.

این امر می تواند پیامدهای بزرگی برای Guinea، با تلاش های مضاعف رئیس جمهور Alpha Conde برای دوره سوم و صنعت سنگ آهن جهانی، داشته باشد. 

افزایش 7 درصدی تولید کنسانتره فسفات

میزان تولید کنسانتره مجتمع  فسفات اسفوردی طی سال 98، حدود 7 درصد افزایش یافت. 

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مجتمع  فسفات اسفوردی از ابتدای فروردین تا پایان اسفند 98، حدود 92 هزار و 491 تن کنسانتره فسفات تولید کرد. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 86 هزار و 579 تن بود.

پرعیار سازی ذخایر کم عیار

طرح پژوهشی مطالعه و بررسی پرعیارسازی ذخایر کم عیار معدن سنگ آهن چاه گز با هدف تولید محصول دانه بندی و تغلیظ شده در مقیاس آزمایشگاهی، آغاز به کار کرد.
در نشستی که با حضور مدیران فنی مهندسی و پژوهش و کارشناسان مربوطه مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی با مجری طرح های پژوهشی دانشگاه علم و صنعت اصفهان برگزار شد، طرح پژوهشی پرعیارسازی ذخایر کم عیار معدن سنگ آهن چاه گز مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت.

افزایش تولید کنسانتره مس سرچشمه

تولید کنسانتره مس در معادن مس سرچشمه با گذشت کمتر از ۲ ماه از آغاز سال نو به بیش از ۱۰۹ هزار تن رسید، به‌طوری که رشد آن ۶ درصد فراتر از انتظارها بوده است.

شركت Moody پیش بینی های خود را برای آینده صنعت فولاد کاهش میدهد

شركت Ratings agency Moody’s Investors Service پیش از این دیدگاهی منفی بر صنایع فولادی در سراسر جهان داشت، که عمدتا بر پایه اصول ضعیف سال ۲۰۱۹ بنا شده بود، اما شیوع کویید-۱۹ شرایط را بدتر کرد و باعث شد تا این آژانس چشم انداز خود را برای صنایع فولادی به کلی از بین ببرد.

Moody می گوید شیوع ویروس کرونا، چالش های موجود در محیط عملیاتی سازندگان فولاد در سراسر جهان را، تشدید می کند.

گسترش ضعف كلان اقتصادی، در پی این بیماری همه گیر ، تقاضای فولاد را در صنایع اصلی مانند تولید خودرو، ساخت و ساز و اكتشاف نفت و گاز، كاهش می دهد.

غریب پور اعلام کرد: تامین آب صنایع غرب بندرعباس با استفاده از پساب شهری / پروژه دو منظوره ایمیدرو؛ حل مشکل پساب شهری بندرعباس و هدایت آب تصفیه شده به منطقه ویژه خلیج فارس

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه این سازمان در راستای ایفای نقش مسئولیت اجتماعی و تامین نیاز آب صنایع این شهر، پروژه انتقال پساب تصفیه خانه بندرعباس را به عهده خواهد گرفت، افزود: در این پروژه ، پساب شهر بندرعباس تصفیه می شود و برای شیرین سازی، به منطقه ویژه خلیج فارس انتقال می یابد. به گفته دکتر غریب پور، از این روش آب مورد نیاز صنایع غرب بندرعباس تامین خواهد شد. 

روابط عمومی؛ یاریگر مدیران در تصمیمات راهبردی

به گزارش معدن نامه، متن پیام عبدالرضا جمالی مدیرعامل هلدینگ توکا فولاد به مناسبت روز ملی ارتباطات و روابط عمومی

تقدیر شهرداری تهران از روابط عمومی شرکت ملی مس

به گزارش معدن نامه به نقل از مس پرس، به مناسبت روز روابط ‌عمومی شهرداری تهران از برخی روابط عمومی‌های فعال و پویا به پاس زحمات روایتگران شفافیت و توسعه‌دهندگان گفت‌وگو میان شهروندان و سازمان‌ها با نصب بنر در مقابل سازمان‌ها و ادارات تقدیر کرد.
روی این بنرها ضمن تبریک روز ارتباطات و روابط عمومی با عبارت «این سازمان یک روابط عمومی خوب دارد» از تلاشگران عرصه ارتباطات و اطلاع‌رسانی تقدیر و تشکر شده است.

افزایش بازده کیفی فولادهای ویژۀ انتقال نفت و گازترش به 90 درصد

با تلاش جمعی مدیریت و کارکنان ناحیۀ فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه کیفیت تختال‌های  مطابق سفارش تولیـــدشده در این ناحیــــه که برای تولیـــــد لوله‌های انتقال نفت و گازترش مورداستفاده قرار می‌گیرد، به 90 درصد افزایش یافت.

طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی دوربین‌های نواحی مختلف فولاد مبارکه

پروژۀ طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی دوربین‌های اولویت‌دار نواحی مختلف فولاد مبارکه، توسط ناحیۀ اجرای پروژه‌های جنبی و پشتیبانی شرکت با موفقیت به پایان رسید.
 
کارشناس اجرای پروژه‌های جنبی و پشتیبانی در این خصوص افزود: به‌منظور کنترل فرایندهای نواحی مختلف فولاد مبارکه از اسفندماه 96، تعداد 435 سوژۀ دید اولویت‌دار در نظر گرفته شد. پس از آن عملیات بسترسازی، نصب تجهیزات، کابل‌کشی و همچنین نصب انواع دوربین‌های ثابت، دام و اسپید دام انجام شد و در نهایت در بهمن‌ماه 1398 دوربین‌های جدید در مدار بهره‌برداری قرار گرفت.

محمود نوریان از مشکلات قانون‌گذاری و تاثیر آن بر معادن کشور می‌گوید

ایران به عنوان یکی از صادرکنندگان اصلی نفت خام در دنیا، در یکی دو سال اخیر به واسطه‌ی تحریم‌های نفتی که از سوی آمریکا اعمال شده است، شرایط پیچیده‌ای را تجربه می‌کند. تا پیش از این، مهمترین منبع درآمدی دولت از طریق فروش نفت خام حاصل می‌شد ولی در دو سال اخیر و به خصوص پس از شیوع ویروس کرونا که منجر به افت بسیار زیاد قیمت نفت شد، این مهم بر دوش صنعت فولاد و معدن ایران نهاده شده و بنا به گفته بسیاری از مسئولین، از هر ۳ دلار صادرات کشور، ۲ دلار آن به فروش مواد معدنی اختصاص دارد. از سوی دیگر، ایران هم از نظر تنوع مواد معدنی و هم مباحث مربوط به اکتشاف آن، شرایط بسیار مناسبی در جهان دارد.

شركت Great Southern بودجه خود را برای اکتشافات افزایش میدهد

شركت Junior Great Southern Mining از طریق فروش سهم برای تأمین اعتبار برنامه اکتشافی پروژه طلای Cox’s Find، واقع در غرب استرالیا، ۳.۱ میلیون دلار جمع آوری می کند.

این شرکت روز جمعه اعلام کرد که 70 میلیون سهم عادی با قیمت ۴.۵c(در ازای هر سهم)، به همراه یک گزینه رایگان پیوست لیست شده (در ازای هر چهار سهم)، را در بازار قرار می دهد.

حق سهام تحت ظرفیت قرارگیری موجود در شرکت انجام خواهد شد و نیازی به تأیید سهامدار نخواهد داشت.

اتحادیه اروپا تحقیقات پیرامون دامپینگ واردات فولاد از ترکیه را آغاز می کند

 رویترز گزارش داد کمیسیون اروپا روز پنج شنبه اعلام کرد: تحقیقاتی را درمورد اینکه آیا ترکیه محصولات فولاد نورد گرم  Hot-Rolled Flat Steel را دامپینگ کرده است،  آغاز می کند. زیرا اروپا از تقاضای ضعیف فولاد به شدت آسیب دیده و رنج می برد.

دكنر طهراني در كانال خود آورده است ترکیه اصلی ترین منبع وارداتی محصولات نهایی فولادی به اتحادیه اروپا در سال 2018 بود که با رشد 65 درصدی، واردات را به 6.17 میلیون تن نسبت به سال قبل رساند.

توضیحات شرکت ملی فولاد ایران درباره اتهامات کذب در فضای مجازی درباره پروژه فولاد سفید دشت

در جوابیه روابط عمومی شرکت ملی فولاد ایران آمده است:

1- باتوجه به محدودیت های ناشی از تحریم های ظالمانه، شرکت MME از مجموع کنسرسیوم جدا شد و شرکت Yamu جایگزین آن شد.

2- وفق قراردادی که با کنسرسیوم منعقد شده است، کنسرسیوم مسئول پاسخگویی به کارفرما است و در قالب Jointy Severaly مسئولیت تضامنی دارند و رهبر کنسرسیوم به عنوان راهبر و مسئولیت ها در درون کنسرسیوم مطابق قرارداد تقسیم شده است .

اخبار و گزارش های مثبت و امید بخش را به جامعه منتقل کنید

 غلامرضا سلیمانی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صدر تامین در نشست روابط عمومی های شرکت های تابعه و وابسته صدر تامین از جمله ذوب آهن اصفهان که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، ضمن تبریک روز ارتباطات و روابط عمومی، بر انعکاس اخبار و گزارش های مثبت و امید بخش تاکید کرد.

وی گفت: شناخت نیازها و توقعات جامعه محلی، انعکاس گزارش های بومی سازی در سطح ملی،  ارتقای تکنولوژی بخصوص فعالیت شرکت شتابدهنده و سایر دستاوردها از جمله وظایف اصلی روابط عمومی هاست.

سهم انکار ناپذیر حوزه روابط عمومی و رسانه در جایگاه نهادی، ستادی و اجرایی هر سازمان

حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در پیامی، فرا رسیدن روز جهانی «ارتباطات و روابط‌عمومی» را به فعالان و تلاشگران این حوزه تبریک گفت.

در پیام تبریک مدرس خیابانی آمده است:

علم ارتباطات و دست‌اندرکاران فعال در حوزه روابط عمومی و رسانه، به مثابه شریان‌های حیاتی آگاهی بخشی و عامل همبستگی مخاطبان و سازمان‌‌ها به شمار می‌آیند و به همین دلیل، این حوزه در جایگاه نهادی، ستادی و اجرایی هر دستگاهی، سهمی مهم و انکارناپذیر به خصوص در روند اطلاع‌رسانی و انسجام‌بخشی به افکار عمومی دارد.

فلز سرخ صعودی شد

روز جمعه ۲۶ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹، قیمت مس در LME نسبت به روز معاملاتی پیشین ۹ دلار افزایش داشته و به پنج هزار و ۱۶۵ دلار رسیده است.

به گزارش معدن نامه به نقل از فلزات آنلاین، قیمت مس در روز جمعه ۲۶ اردیبهشت ماه در معاملات بورس فلزات لندن نسبت به روز پنج‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۰.۲ درصد رشد داشته و نسبت به هفته پیشین ۱.۲ درصد افت را تجربه کرده و به پنج هزار و ۱۶۵ دلار رسیده است.

‍ اولین فروش سنگ آهن «بی اچ پی» با ارز یوان به بائواستیل چین

رویترز گزارش داد: بی اچ پی به عنوان برترین معدنکار جهان، اعلام کرد که نخستین فروش یوانی سنگ آهن خود به شرکت آهن و فولاد Baoshan چین یا همان Baosteel را در روز سه شنبه هفته گذشته به سرانجام رسانده و در آینده فروش خود را با استفاده از Blockchain انجام خواهد داد.

سیاست توسعه ای ایمیدرو زمینه سرمایه گذاری ۴ میلیارد دلاری در منطقه اقتصادی خلیج فارس را فراهم کرد/ ایجاد اشتغال برای ۱۰ هزار نفر

سیاست افزایش جذب سرمایه گذار توسط ایمیدرو در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس، تاکنون سبب سرمایه گذاری ۴ میلیارد دلاری بخش خصوصی در این منطقه شده است. بنابر اعلام مسوولان منطقه اقتصادی خلیج فارس، این میزان سرمایه زمینه اشتغال برای ۱۰ هزار نفر را فراهم کرده است. 

لزوم توجه به فناوری‌های نوین ارتباطی برای پویایی سازمانی

بر اساس مجموع تعاریف ذکر شده از روابط عمومی، می‌توان کارکردهای زیادی را برای این حوزه نام برد. روابط عمومی روحیه پرسشگری را بسط می‌دهد، قدرت اقناع دارد، هدایت و نفوذ در افکار عمومی را برنامه‌ریزی می‌کند، تنظیم‌کننده روابط درون و بیرون از سازمان است، روی بهبود سرمایه اجتماعی سازمان موثر است و می‌تواند مشارکت در فعالیت‌ها را افزایش دهد، اینها گوشه‌ای از ویژگی‌ها و کارکردهای روابط عمومی بر‌ اساس تعاریف کلاسیک از آن است. کارکردهایی که به مرور شکل گرفته است و امروز و با رشد فناوری ارتباطات و اطلاعات بسیار بیشتر هم شده است.

افزایش ۴ برابری تولید در معدن روی ملوند

علیرضا جلالیان؛ مدیر مجتمع محدوده های اکتشافی خراسان جنوبی از تولید ۳۰۰۰ تن ماده معدنی در معدن روی ملوند طی فرودین ماه امسال خبر داد و گفت: این رقم در مقایسه با میزان استخراج اسمی معدن مندرج در پروانه بهره برداری(۸۳۰ تن) افزایش حدود ۴ برابری را نشان می دهد.

وی بیان کرد: با عنایت به ابلاغ قرارداد مشارکت به سرمایه‌گذار جهت تجهیز، بهره برداری و تولید ماده معدنی در معدن روی ملوند مطابق با برنامه زمان بندی و طرح بهره برداری، معدن از ابتدای آذرماه ۹۸ فعال و در ۴ ماه پایانی سال گذشته حدود ۵۵۰۰ تن ماده معدنی تولید شد که این رقم تقریبا حدود ۲ برابر ظرفیت استخراج اسمی معدن بوده است.

سهم معدن از ارتباطات

محمد سپهر مدیر روابط عمومی ایمیدرو در یادداشتی به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی نوشت:

27 اردیبهشت با پیگیری تلاشگران عرصه روابط عمومی و ارتباطات به عنوان روز ارتباطات و روابط عمومی نامگذاری شده است.

در دنیای کنونی که محور همه فعالیت ها بر مبنای ارتباطات شکل گرفته، اغراق نیست اگر بگوییم این حوزه رکن اساسی برای توسعه و پیشرفت هر کشوری خواهد بود.

در شرایط فعلی در جهان؛ جنگ، اقتصاد، سیاست و موضوعات فرهنگی همه در بستر ارتباطات شکل گرفته و معنا پیدا می کند و کشوری پیروز است که ابزار های قویتری از رسانه و ارتباطات را در اختیار داشته باشد.

مشکلی در تأمین مواد اولیه شرکت ایرالکو وجود ندارد

احمد مجیدی می‌گوید: مواد اولیه‌ی موردنیاز شرکت آلومینیوم ایران برای چهار ماه تأمین شده و هیچ مشکلی در این زمینه و نیز فرآیند تولید این شرکت بزرگ مستقر در اراک وجود ندارد.

احمد مجیدی روز دوشنبه 22 اردیبهشت‌ماه در جمع خبرنگاران گفت: مواد اولیه‌ی موردنیاز این واحد تولیدی برای چهار ماه تأمین شده و هیچ مشکلی در این زمینه و نیز فرآیند تولید این شرکت بزرگ مستقر در اراک وجود ندارد.

پیام مهندس ناصر تقی زاده مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو بمناسبت روز روابط عمومی و ارتباطات

یکی از تحولات عمده عصر حاضر تاثیر و تاثر جوامع مختلف بر فرهنگ، باور و زندگی اجتماعی یکدیگر است، مردم  براي ادامه زندگي در جوامع امروز نيازهاي تازه اي پيدا كرده اند  و چاره ای  جز سازگار با شرایط موجود ندارند .

بورس، فرصتی برای تامین مالی معادن کوچک مقیاس

در روزهای اخیر آزادسازی سهام عدالت و اقبال عمومی به بورس باعث شده تا مسئولان و مدیران کشوری به فکر استفاده از روش های بورسی برای توسعه بخش های مختلف صنعتی و معدنی کشور باشند، در نهایت صحبت هایی از سوی ریاست محترم جمهور مبنی بر عرضه سهام و محصولات معادن کوچک و متوسط در بورس مطرح شد تا مردم بتوانند سهام یک معدن را بخرند و از این راه شاهد رونق بازار بورس و فعال شدن سریع تر معادن کوچک و متوسط باشیم.

این افزایش قیمت غیرواقعی کاذب و حباب است

حمید رضا رستگارپور از افزایش ۵۰۰ تومانی قیمت هر کیلوگرم آهن در بازار خبر داد و اظهار کرد: ابطال برخی از معاملات در بورس و همچنین تاثیرات روانی افزایش قیمت سایر بازار‌ها بر بازار آهن است.

رییس اتحادیه فروشندگان آهن با بیان اینکه شرایط در بازار به گونه‌ای شده که هر قیمتی تعیین شود خریدار وجود دارد، افزود: عطش تقاضا در بازار فولاد زیاد شده و خریدار زیادی وجود دارد.

وی گفت: افزایش قیمت در بازار فولاد بر اساس مصرف نیست و کمبودی وجود ندارد و همانند برخی دیگر از بازارها، تقاضای کاذب به وجود آمده است.

رشد 46 درصدی تولید شمش آلومینیوم در فروردین سال جاری

تولید شمش آلومینیوم در نخستین ماه ۱۳۹۹ با رشد ۴۶ درصدی نسبت به ماه مشابه در سال گذشته عملکرد شایان توجهی داشت.

آمار شرکت های بزرگ و تابعه ایمیدرو نشان می دهد،که تولید شمش آلومینیوم در نخستین ماه امسال به رقم ۳۰ هزار و ۳۰ تن رسید که سهم شرکت ایرالکو بیش از ۵۳ درصد کل تولید بود.

عملکرد شرکت های ایرالکو ( اراک) ، المهدی ( بندرعباس) و آلومینای ایران ( جاجرم - خراسان شمالی) در فروردین امسال گویای آن است که بیشترین رشد تولید با رقم ۱۵۹ درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته مربوط به هرمزال است که ۶ هزار و ۸۰۹ تن شمش تولید کرد.

انجام بیش از 4 میلیارد دلار سرمایه گذاری در منطقه ویژه

به گزارش روابط عمومی منطقه ویزه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس ،نجیبی تصریح کرد: در برخی مواقع نیاز است تا به سمت اصلاح قوانین قدم برداریم، مدیران دولتی نیازمند ابتکار عمل هستند تا از قوانین به خوبی و به نحو احسن در راستای پیشبرد اهداف استفاده کنند؛ شاید تفاوت مدیریت در بخش دولتی و خصوصی در این مقوله است که عملکرد آن‌ها را متفاوت نموده است.

پیام دکتر غفوری مدیر عامل فولاد خراسان، به مناسبت روز ملی ارتباطات و روابط عمومی

امروزه در عصر حاضر اگرچه نگوییم ارتباطات اولین عنصر و اساسی ترین اصل مورد نیاز بشر است، اما به جرأت می توان گفت یکی از بنیادی ترین دانش ها و مهمترین عوامل پیشرفت انسان امروزی و شالوده و زیربنای سایر علوم قرن حاضر است. 

روابط عمومی، هنر و علم اجتماعی است که درون و برون دستگاه را به هم پیوند می دهد و حسگر توانمند سازمان از یک سو و پیام رسانی امین و حافظ تعاملات اجتماعی سازمان از سوی دیگر است.

اهمیت جایگاه روابط عمومی در عصر ارتباطات و در دورانی که اطلاع رسانی در همه عرصه ها پیشتاز است، دو چندان شده است

نشست مدیر عامل شرکت چادرملو با دکتر علمدار رئیس اداره کل صنایع استان یزد

ناصر تقی زاده مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با دکتر علمدار رئیس اداره کل صنایع استان یزد بمنظور رفع برخی موانع جهت تسریع در بهره برداری از معدن D19 گفتگو کردند.

در این جلسه  تقی زاده بار دیگر بر متعهد بودن چادر ملو در رعایت مسائل زیست محیطی تاکید کرد و گفت باید برای توسعه کشور بهره برداری از منابع غنی سطحی و زیر زمینی را همراه با حفظ محیط زیست توسعه و هیچ یک را فدای دیگری نکنیم.

وی تصریح کرد جهش تولید با ملاحظات بازدارنده محقق نمیشود و باید با جسارت و شهامت بیشتری طرح های مهم و اساسی تولیدی و صنعتی کشور را به پیش برد.

جهش تولید در ایمیدرو

از مجموع این سخنان می‌توان به خوبی پی به کار بزرگ ایمیدرو در به سرانجام رساندن این طرح برد. طرحی که با نظارت و مدیریت مستقیم و شبانه روزی خداداد غریب پور در این سازمان بزرگ و فعال در کمترین زمان به پایان رسید. اندکی بعد از مراسم افتتاحیه توسط رئیس جمهور اکبر ترکان رئیس هیات مدیره شرکت آلومینیوم جنوب به دیدار خداداد غریب پور رفت و در این دیدار گفت: حمایت‌های ایمیدرو به ویژه دکتر غریب پور در راه اندازی آلومینیوم جنوب (سالکو) قابل تقدیر است.

تشکیل جلسه کمیته ساماندهی فولاد در هفته پيش رو/ بازنگری در شیوه عرضه محصولات فولادی

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت از برگزاری جلسه کمیته ساماندهی فولاد در هفته پیش رو خبر داد و گفت: بازنگری در شیوه عرضه محصولات فولادی و تعیین قیمت با اتکای به فرمول‌های اقتصادی در دستور کار این کمیته قرار دارد.

به گزارش معدن نامهبه نقل از  شاتا، حسین مدرس خیابانی با اشاره به دستور امروز رئیس جمهور مبنی بر ضرورت رفع دغدغه تولیدکنندگان و صاحبان کارخانه‌ها برای تامین مواد اولیه گفت: جلسه کمیته ساماندهی محصولات فولادی در هفته جاری با حضور تولیدکنندگان برگزار خواهد شد تا بتوان در شیوه عرضه محصولات فولادی و تعیین قیمت با فرمول‌های اقتصادی، تجدیدنظر لازم صورت گیرد.

وظیفه خطیر روابط عمومی در سال جهش تولید

دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با صدرو پیامی؛ 27 اردیبهشت ماه؛ «روز ارتباطات و روابط‌عمومی» را گرامی داشت.

متن پیام به این شرح است:

*به نام خدا*

پیام تبریک مدیرعامل سنگ آهن گهرزمین به مناسبت روز جهانی “ارتباطات و روابط عمومی”

پیام تبریک مدیرعامل شرکت سنگ آهن گهرزمین به مناسبت روز جهانی “ارتباطات و روابط عمومی”

بسمه تعالی
باسلام و تحنیت

۲۷ اردیبهشت ماه روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی سالروز گرامیداشت جامعه بزرگ و جهانی ارتباط و اصحاب رسانه و تلاشگران عرصه خطیر روابط عمومی و تکریم از نقش آفرینان، متخصصان و فعالان این حرفه می باشد.

روابط عمومی حیطه مهم و تخصصی و قلب تپنده و جان بخش و پل ارتباطی بین هر سازمان با دنیای بیرون از آن مجموعه است که علاوه بر ارائه خدمات ارزنده و باارزش، بازوی پرتوان مدیریت و برنامه ریزی در سطح خرد و کلان بشمار می آید.

روابط عمومی را از «روابط خصوصی» شروع کنیم!

مدتی قبل در جمع صمیمی برخی مدیران روابط عمومی شرکتهای معدنی و فولادی به موضوعی اشاره کردم که تکرار آن را در آغازین روزهای هفته روابط عمومی و ارتباطات خالی از لطف نمی بینم. واقعیت این است که هر ساله در این روزها از جایگاه و نقش روابط عمومی بسیار گفته و نوشته می شود اما در اغلب موارد به طرح پاره ای موضوعات تکراری، تئوری پردازی و تبریک و تشکر بسنده می شود. تردیدی نیست که طی سالیان اخیر اهمیت این حرفه بیش از پیش در فضای مدیریت کشور متجلی شده و با تنوع، گسترش و پیچیدگی رسانه های جمعی و گردش انبوه اطلاعات، نقش متخصصان روابط عمومی بیش از گذشته نمود یافته است. 

مسئول پروژه عملیاتی‌سازی دستورات رئیس‌جمهور به وزارت صمت منصوب شد

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور امروز در گفتگوی تلفنی با سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، ماموریت‌های مهم این وزارتخانه جهت ادامه مسیر فعالیت خود را ابلاغ کرد.

بر این اساس، حسین مدرس خیابانی در حکمی مسئولت پروژه عملیاتی‌سازی دستورات رئیس‌جمهور در وزارت صنعت، معدن و تجارت را منصوب و در حکمی 11 بندی، ماموریت‌های مهم وی را ابلاغ کرد.

جایگاه رسانه و روابط عمومی الکترونیک

با توجه به گستردگی جمعیت، افزایش حجم اطلاعات و رشد علاقه‌مندی افکار عمومی دنیا به دانستن و آگاهی، جوامع به تدریج از رسانه‌های مکتوب فاصله گرفته‌اند زیرا اولا تولید، تکثیر، حمل و نگهداری و مطالعه این رسانه‌ها، خود به عنوان یک دغدغه بزرگ مطرح است. ضمن اینکه برای تولید رسانه‌های مکتوب مانند روزنامه، نیاز به کاغذ است که برای تولید آن باید هزاران درخت را قطع و کاغذ تولید کرد. این در حالی است که بسیاری از کشورها شعار حفظ محیط زیست و جلوگیری از قطع درخت را سر داده‌اند. سومین چالش رسانه‌های مکتوب، فاصله زمانی آن‌ها از رخدادها است.

خیز مجدد واله جهت تبدیل شدن به بزرگترین تولیدکننده سنگ آهن جهان

به گزارش معدن نامه به نقل از کانال دکتر تهرانی، واله برزیل امروز اعلام کرد؛ در سال 2022 ظرفیت سنگ آهن خود را 30 درصد افزایش داده و به 400 میلیون تن خواهد رساند و سپس این میزان را از سال 2027 به بعد با توسعه معادن خود به 450 میلیون تن افزایش خواهد داد.

به عنوان بخشی از برنامه افزایش ظرفیت، این معدنکار در نظر دارد توسعه مجتمع معدنی S11D را حدود 20 میلیون تن در سال افزایش دهد که این موضوع هنوز در مرحله تصویب است.

این توسعه همچنین بخشی از برنامه های واله برای بهبود تولید پس از اختلال ناشی از حادثه شکست سد باطله در سال 2019 و رسیدن به تولید 302 میلیون تن است.

افزایش تولید روزانه فولاد چین

به گزارش معدن نامه به  نقل از کانال دکتر تهرانی، میزان تولید روزانه فولاد خام چین در اوایل ماه May به بالاترین سطح سال یعنی میانگین 2.72 میلیون تن در روز رسید.

داده های جمع آوری شده توسط انجمن آهن و فولاد چین CISA نشان می دهد که افزایش میانگین تولید روزانه فولاد به دلیل تقاضای زیاد بخش های زیرساختی در چین می باشد.

با این حال این انجمن با توجه به نشست کنگره ملی خلق چین در 21 ماه می (اول خرداد)، انتظار دارد که تولید روزانه در اواسط ماه می و اواخر آن کاهش یابد.

با بهره برداری از معادن مطابق استاندارد جهانی، درآمدهای ارزی کشور چندین برابر نفت خواهد شد

در حالیکه کشور عزیزمان ایران به دلایل تحریم های ظالمانه با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند، خصوصا در بخش نفت و انرژی که در نیم قرن گذشته تکیه گاه اکثر دولت مردان در تامین بودجه های جاری بوده است، این کهن بوم از ظرفیت های بسیار دیگری برخوردار است که متاسفانه تاکنون مغفول مانده و یا توجه شایسته ای به آن نشده است.

بهار پربار فولاد خوزستان در سال جهش تولید و دستیابی به رکوردهای پی در پی رکورد تولید روزانه فولاد خوزستان با ۸۱ ذوب و تولید ۱۳۵۲۱ تن شمش فولاد شکسته شد.

محمدی در ادامه اظهار داشت: بدون شک تولید پایدار و با کیفیت محصولات در گروه فولاد خوزستان در این اوقات که سلامت جسمی و روانی جامعه به دلیل شیوع ویروس کرونا تهدید می شود، می تواند روحیه بخش برای جامعه بالاخص خانواده فولاد خوزستان باشد.
این موفقیت حاصل تلاش بی‌وقفه و ایثارگونه‌ی، مردانی است که در هر شرایطی حفظ سنگر تولید و دستیابی به قله‌های موفقیت برایشان اولویت اول و آخر است.

افزایش نرخ تولید در ساعت کارخانه صبا فولاد خلیج فارس

به گزارش معدن نامه به نقل ازواحد روابط عمومی, مدیرعامل شرکت صبا فولاد خلیج فارس در این رابطه گفت: شرکت صبا فولاد خلیج فارس در آغاز سال جهش تولید و با توجه به اقداماتی که در برنامه های کاری خود قرار داد، توانست نرخ تولید در ساعت خود را حداقل 15 تا 20 در ساعت افزایش دهد.

مرتضی یزدخواستی افزود: همچنین این شرکت بعنوان اولین کارخانه تولید کننده بریکت گرم (HBI) در ایران توانست با توجه به اینکه در لیست شرکت های مورد تحریم بود در ردیف یکی از تامین کنندگان اصلی مواد اولیه بزرگترین فولاد ساز کشور (فولاد مبارکه اصفهان) قرار گیرد.

روابط‌عمومی و جهش تولید

به گزارش معدن نامه، علی امرایی، مدیرعامل شرکت صنایع معدنی سنگان بدون هیچ تردیدی نقش صنعت و تولید در اشتغال، خودکفایی، رشد و توسعه اقتصادی کشور انکارناپذیر بوده و هست. در این میان و با توجه به شرایط کنونی جامعه، پشتیبانی و ارایه آخرین دستاوردهای واحدهای صنعتی و توجه به ارتقای جایگاه آنها، رسیدگی به مشکلات موجود، همراهی و پیشتیبانی و همچنین سیاست‌گذاری و راهبری این بخش مهم از صنعت کشور از اهمیت بسیاری برخوردار است.

تولید 3887 تن شمش صادراتی در یک روز

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی، در بیستمین روز اردیبهشت ماه جاری با تلاش و پشتکار پرسنل سخت کوش فنی و ستادی فولاد چادرملو، رکورد تولید شمش با ریخته گری 23 ذوب و تولید 3887 تن شمش صادراتی در یک روز ثبت گردید. و برای اولین بار پس از راه اندازی این واحد فولاد، جمع ذوبهای ریخته گری شمش در یک روز از مرز ۲۳ ذوب عبور کرد.

سرمایه شرکت صنایع فولاد کرستان 35 برابر شد

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، در مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام شرکت صنایع فولاد کردستان، موضوع افزایش سرمایه پس از ارایه گزارش حسابرس و موافقت اعضا،‌ از 10 میلیارد به 350میلیارد تومان به تصویب رسید.

افزایش ظرفیت تولید آلومینیوم کشور به ۷۸۵ هزار تن با افتتاح آلومینیوم جنوب

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، رضا رحمانی افزود: این طرح با ظرفیت تولید 300 هزار تن شمش آلومینیوم با سرمایه‌گذاری بالغ بر 1.2 میلیارد دلار در شهرستان لامرد استان فارس (منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد) تکمیل شده است.

رحمانی تصریح کرد: سالکو به عنوان تنها واحد تولید کننده آلومینیوم کشور است که کلیه بخشهای تولیدی اعم از واحد رکتیفایر، واحد احیاء، واحد آند سازی، واحد ریخته گری، تاسیسات و یوتیلیتی، و حتی تاسیسات تخلیه، انتقال و ذخیره سازی مواد اولیه در بندر را دارا است.

پیمانکاران در قالب کنسرسیوم، طرح های تکمیل زنجیره فولاد کردستان را تامین مالی کنند

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، محمدرضا احمدی در جلسه پرسش و پاسخ فراخوان عمومی مناقصه انتخاب پیمانکار طرح های تکمیل زنجیره فولاد در استان کردستان با بیان این مطلب گفت: در استان کردستان، احداث یک واحد آهن اسفنجی (با ظرفیت تولید سالانه 1.6 میلیون تن) در شهرستان بیجار و یک واحد فولاد سازی و ورق نورد گرم فولادی (با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن) در شهرستان قروه در برنامه قراردارد.

نشست هم اندیشی با انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان مولیبدن ایران برگزار شد

به گزارش معدن نامه به نقل از شانا، نشست هم اندیشی در خصوص رفع مشکلات نحوه توزیع و همچنین صادرات محصولات مولیبدن با حضور داریوش اسماعیلی« معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت» و اعضا هیئت مدیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان مولیبدن ایران در محل وزارتخانه برگزار شد.

این جلسه مقرر شد که با توجه به پایین بودن ظرفیت تولید سولفور مولیبدن در کشور، پروانه جدید بهره برداری تولید کننده مشتقات مولیبدن صادر نشود تا نحوه توزیع این محصول عادلانه تر باشد.

طرح‌های مطالعاتی دریاچه نمک پیگیری می‌شود/ احیای ۱۰ معدن راکد قم

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، محمود سیجانی در نخستین جلسه شورای معادن در سال ۹۹ که بعد از ظهر شنبه در سالن کرامت استانداری قم برگزار شد با بیان اینکه با جدییت پیگیر بررسی طرح‌های مطالعاتی و سرمایه‌گذاری در دریاچه نمک قم هستیم و از طرح‌های مطالعاتی غفلت نخواهیم کرد، گفت: پیگیر احداث جاده و هم بخش گردشگری دریاچه نمک هستیم و هم‌چنین در بحث محدودیت شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران موانع را برطرف می‌کنیم تا بتوانیم در کنار این شعاع واحدهای فرآوری معادن ایجاد کنیم.

ایران آماده اکتشاف معادن در کشورهای منطقه است

به گزارش معدن نامه به نقل از ایرنا، «محمد باقر دری» افزود: کشورمان برخوردار از ۶۸ نوع ماده معدنی است و متخصصان این سازمان قادرند، باتوانمندی بالا در این ارتباط برای کشورهای منطقه نیز فعالیت اکتشافی برای شناسایی ذخایر مربوطه را انجام دهند.

پیش از این علیرضا شهیدی رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفته بود،  کارهای اکتشافی در آسیای میانه برای تاجیکستان در آفریقا برای کشورهای سودان و نیجر، همچنین در آمریکای لاتین برای کشورهای بولیوی، ونزوئلا و اکوادور انجام شده است.

تحلیل پدرام سلطانی از صادرات ایران در سال ۹۹

به گزارش معدن نامه به نقل از ایسنا، این فعال اقتصادی که از طریق یکی از شبکه‌های اجتماعی صحبت می‌کرد، با اشاره به پیش‌بینی سازمان تجارت جهانی از کاهش ۱۳ تا ۳۲ درصدی حجم تجارت جهانی در سال ۲۰۲۰ بیان کرد: با توجه به شرایط به وجود آمده به نظر می‌رسد که این کاهش عملکرد حتی از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ نیز شدیدتر خواهد بود و به این ترتیب تجارت جهانی عقب‌گردی ۱۵ ساله را تجربه می‌کند. البته بسیاری از تحلیل‌ها می‌گوید که پس از عبور کرونا بیش از ۲۰ درصد از کاهش رخ داده جبران خواهد شد.

صنعت فولاد در انتظار ثبات بازار

به گزارش معدن نامه به نقل از روند بورس امروز، بهادر احرامیان در مورد بخشنامه جدید معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت و ابلاغ محدودیت‌های جدید برای صادرات فولاد عنوان کرد: اواخر هفته گذشته که این بخشنامه ابلاغ شد، به دلیل محتوای عجیب آن، عده‌ای از تولیدکنندگان گمان کردند که صدور چنین بخشنامه‌ای امکان ندارد و ممکن است اشتباه تایپی صورت گرفته باشد، اما متأسفانه مشخص شد که این خبر درست است و این دستور از طرف وزارت صمت صادر شده است.

تبعیض بین نوردکاران

کاهش سود و حمل دريايي آرسلورمیتال

به گزارش معدن نامه به نقل از كانال دكتر طهراني این شرکت اعلام کرده که پرداخت سود سهام را تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآورده و سرمایه گذاری برنامه ریزی شده امسال را به میزان یک چهارم کاهش می دهد.
با این حال مدیر ارشد مالی این شرکت آقای Aditya Mittal می گوید عدم اطمینان زیادی نسبت به بازار وجود دارد. وی گفت: در اروپا، هند و برخی ایالت های آمریکا منع آمدوشد کاهش یافته و آسان تر شده به طوری که خودروسازان تولید را مجددا آغاز کرده اند و همینطور تقاضا در چین به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

ابلاغ بومی سازی بخش معدن و صنایع معدنی به شرکت ها تابعه ایمیدرو

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، دکتر خداداد غریب پور در جلسه پایش بومی سازی در ایمیدرو ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به جایگاه ویژه بخش معدن و صنایع معدنی در اقتصاد و چشم انداز مثبت آن در توسعه و اشتغال و در عین حال، مواجهه همیشگی با تحریم ها، توجه به موضوع بومی سازی تجهیزات و قطعات با صرفه اقتصادی ضروری است.

غریب پور: فصل جدید همکاری های ایران و گینه برای استخراج بوکسیت و مواد معدنی

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور امروز در نشست با وزیر معادن و زمین شناسی گینه کوناکری که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، افزود: ایمیدرو برای به سرانجام رسیدن این مهم آمادگی کامل دارد. رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه در حال ایجاد فصل جدیدی از همکاری های دو طرف هستیم، افزود: از وزیر گینه برای رویکرد توسعه ای و قبول پیشنهادات ایمیدرو برای گسترش همکاری ها در سایر حوزه های معدنی و با همراهی ذی نفعان اصلی به ویژه تشکیل کنسرسیوم با سایر شرکت های معدنی قدردانی می کنم.

افزایش سود معدنکاران سنگ آهن چین

به گزارش معدن نامه به نقل از کانال دکتر طهرانی، براساس داده های «انجمن معادن متالورژی چین» (MMAC) معدنکاران سنگ آهن چین در سه ماهه اول سال 2020 افزایش حدود 77 درصدی سود را به ثبت رسانده اند.

در طول سه ماهه اول امسال، این انجمن درمجموع 3.8 میلیارد یوان معادل 537 میلیون دلار سود را در میان معدنکاران سنگ آهنی ثبت کرد.

بیشترین سود در ماه مارس رقم خورد چراکه سود با رشد 57 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل به 862 میلیون یوان معادل 122 میلیون دلار رسیده است.

تامین نیاز صنایع معدنی به آب، با رونمایی از " اَبَر پروژه" انتقال آب خلیج فارس

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، هدف عمده طرح، شیرین ‌سازی و انتقال آب نمک زدایی شده، توسط سه خط انتقال از خلیج ‌فارس به صنایع استان های هرمزگان، کرمان و یزد، تامین بخشی از نیازها و مصارف آب مجتمع‌های تولیدی در حال بهره‌برداری و طرح‌های توسعه مجتمع‌های معدنی و صنعتی، گل گهر، مس سرچشمه و چادرملو است.

مسیر خط انتقال از غرب بندرعباس شروع و بعد از تامین آب مجتمع معدنی و صنعتی گل گهر به طرف مجتمع مس سرچشمه ادامه یافته و در نهایت به صنایع فولادی و معدنی استان یزد منتهی می‌شود.

استخراج بیش از ۶۴ میلیون تن سنگ آهن در کشور

به گزارش معدن نامه به نقل از «کالاخبر»،جداول آماری ایمیدرو نشان می‌دهد که مجموع سنگ آهن استخراجی واحدهای یاد شده در سال ۹۸، به رقم ۶۴ میلیون و ۲۷۴ هزار و ۹۸۳ تن رسیده است.

همچنین در سال گذشته، میزان تولید سنگ آهن (کنسانتره) واحدهای سنگ آهن مرکزی، گهر زمین، معدنی و صنعتی گل‌گهر، سنگان، گسترش صنایع و معادن ماهان، میشدوان، سیرجان ۲، جلال آباد، چادرملو و سنگ آهن فلات مرکزی (چاه گز)، به ۳۳ میلیون و هشت هزار و ۲۷۵ تن رسید.

روند افزایشی طلا ازسرگرفته شد

به گزارش معدن نامه به نقل از «کالاخبر»، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور با ۰.۱ درصد افزایش، به ۱۶۹۷ دلار و ۶۷ سنت رسید.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۲ درصد افزایش، به ۱۷۰۱ دلار و ۸۰ سنت رسید.  بهای معاملات این بازار روز گذشته با ۱۵ دلار و ۹۰ سنت معادل ۰.۹ درصد کاهش، در ۱۶۹۸ دلار بسته شده بود.

مروری بر بازار فولاد، کنسانتره و گندله

به گزارش معدن نامه به نقل از کانال دکتر تهرانی، چین اخیرا 60 هزار تن بیلت از کشورهای هند، ویتنام و روسیه به بهای 370 تا 375 دلار CFR تحویل ماه ژوئن خریداری کرده و ترکیه نیز یک محموله بیلت را به صورت CFR خریداری کرده است.

صادرات میلگرد ترکیه به شرق آسیا قوت گرفته و به همین دلیل است که خرید بیلت از سوی این کشور صورت می گیرد.

بیلت روسیه نیز 360 دلار تحویل CFR تونس به فروش رسیده و اخیرا کرایه حمل ها افزایش داشته و در نتیجه این قیمت ها دیگر قابل کار و قابل قبول نیست.

افزایش تولید مس معدنکاران بزرگ شیلی /محدویت های کرونا، مانع صادرات مس نمی شود

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازصای معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از وب سایت Mining Weekly معدنکاران بزرگ شیلی طی مارس 2020 میلادی شاهد رشد تولید مس بودند.تولید فلز سرخ در شیلی ، بزرگترین تولیدکننده مس جهان، طی مارس سال جاری میلادی به 494 هزار و 700 تن رسید که رشد 4.5 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 2019 میلادی نشان می دهد. تولید مس شرکت دولتی کودلکوCodelco شیلی، بزرگترین شرکت معدنکار مس جهان، در ماه مارس 2020 میلادی با رشد 14.8 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 147هزار و 600 تن رسید.

دلایل ناکامی در رگولاتوری بازار فولاد/نگاهی به تجربه موفق در حوزه پتروشیمی

به گزارش معدن به نقل از «کالاخبر»،در این راستا، رضا محتشمی پور، معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه در بازارهای رقابتی کالایی، نه خریدار و نه فروشنده کالا امکان کنترل و اثرگذاری بر روند بازار را ندارند، اظهار کرد: در بازارهای رقابتی، عرضه کننده و خریدار هیچ کدام به تنهایی امکان تعیین قیمت را ندارند و دستکاری در بازار ممکن نیست؛ چرا که قیمت براساس نظام واقعی عرضه و تقاضا تعیین می شود اما در بازارهایی که انحصار حاکم است، رفتار تولیدکننده یا عرضه کننده تعیین کننده است و احتمال دارد عرضه کننده میزان عرضه یا قیمت را به سمت خاص

چین در ماه آوریل ۵.۶۵ میلیون تن آلومینا تولید کرد

به گزارش معدن نامه به نقل از فلزات آنلاین و به نقل از SMM، چین در ماه آوریل حدود ۵.۶۵ میلیون تن آلومینا تولید کرد که شامل ۵.۴ میلیون تن آلومینای گرید متالورژیکی بود؛ میانگین تولید روزانه در ماه آوریل به ۱۷۹ هزار و ۸۰۰ تن رسید که نسبت به ماه مارس رشد ۲.۶۱ درصدی داشت، اما نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۷.۰۷ درصد افت داشت. تولید آلومینای گرید متالورژیکی در ۴ ماه نخست سال به ۲۱.۵۶ میلیون تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸.۶۱ درصد کاهش داشت.

خدمت رسانی گروه جهادی کاروان سلامت احسان در روستاهای محروم خراسان جنوبی

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، با پیگیری های مجتمع محدوده های اکتشافی خراسان جنوبی و هماهنگی های انجام شده از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان،گروه جهادی کاروان سلامت احسان وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) کشور با حضور در مناطق مرزی و محروم خراسان جنوبی، خدمات پزشکی، دارویی و بهداشتی رایگان به اهالی این روستاها و همچنین اهالی روستاهای همجوار با معادن این مجتمع در منطقه از جمله روستاهای بصیران، هیرد و بیشه ارائه کردند.

مجتمع فولاد ازنا همچنان تعطیل!

مجوز مجتمع فولاد و ذوب‌آهن ازنا سال ۸۱ صادر و سه تا چهار سال بعد عملیات ساخت آن شروع شد اما هنوز به بهره‌برداری نرسیده است.

تاکنون وعده‌های زیادی برای افتتاح این مجتمع رسانه‌ای شده اما هیچ‌کدام محقق نشده و بلافاصله وعده جدید از راه می‌رسد.

بخشی از طولانی شدن ساخت این کارخانه به تحریم‌های ناجوانمردانه بازمی‌گردد که سال‌ها مانع ورود قطعات شده بود.

محمد محمدی‌نژاد، فرماندار ازنا درباره آخرین وضعیت این پروژه به ایسنا گفت: متاسفانه با اینکه اکثر قطعات کارخانه وارد شده اما چند ماهی می‌شود که عملیات نصب تعطیل است.

گندله‌سازی مجتمع سنگان مسیر جهش تولید فولاد را هموار کرد

محمد مدنی‌فر افزود: واحد گندله سازی شهید قاسم سلیمانی این شرکت طی یک هفته گذشته توسط متخصصان داخلی و در شرایط تشدید تحریم‌ها با هدف افزایش خودکفایی در صنعت فولاد راه‌اندازی شد. 

موجودی انبارهای مس با کاهش مواجه شد

به گزارش معدن نامه به نقل از فلزات آنلاین، قیمت مس در روز سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه در معاملات بورس فلزات لندن نسبت به روز دوشنبه، ۰.۱ درصد رشد داشته و نسبت به هفته پیشین ۲.۴ درصد افزایش را تجربه کرده و به پنج هزار و ۲۳۴ دلار رسیده است.

قیمت سه ماهه مس در معاملات روز سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، نسبت به روز معاملاتی پیش، تنها دو دلار کاهش داشت و پنج هزار و ۲۶۴ دلار اعلام شد. قیمت سه ماهه فلز سرخ نسبت به هفته پیش ۲.۴ درصد رشد را تجربه کرده است.

ضرورت تدوین نظام نامه جامع و یکپارچه HSEE در ایمیدرو

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، عباس نعیمی در سومین جلسه کمیته عالی HSEE ایمیدرو ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: ایمنی و بهداشت جزو مسائل بسیار حیاتی ایمیدرو محسوب می شود و باید نظارت همه جانبه ای بر این موضوع صورت گیرد؛ چرا که ما در برابر انسان و محیط زیست، مسئول هستیم.

سقوط 49 درصدی صادرات فولادسازان بزرگ کشور در فروردین ماه

به گزارش معدن نامه به نقل از روند بورس امروز، کامودیتی در گزارشی از سقوط 49 درصدی صادرات فولاد ایران در فروردین 1399 خبر داد. دلیل اصلی این کاهش، محدودیت های صادراتی اعمالی توسط وزارت صمت و البته افت بازارهای صادراتی ناشی از کرونا می باشد.

مجموع صادرات فولادسازان بزرگ در فروردین ماه امسال بیش از 225 هزار تن بوده که عمدتا از سوی فولاد خوزستان صادر شده است.

فخوز در فروردین ماه بالغ بر 102 هزار تن صادرات داشت که افت 60 درصدی نسبت به فروردین سال 98 داشت.

بائواستیل چین بزرگترین سازنده فولاد جهان شد

به گزارش معدن نامه به نقل از «کالاخبر»،چن افزود: در سال ۲۰۱۹، درآمد بائو ۵۵۶.۶  میلیارد ین (معادل ۸۰.۲۴ میلیارد دلار) بود و سود کل ۳۴.۵۲ میلیارد ین آن ۶۹۰ میلیون ین افزایش سالانه داشته است. این مجموعه پس از ادغام با شرکت فولادی "مان شان" در سال گذشته حدود ۹۰ میلیون تن در سال به ظرفیت تولید فولاد خود اضافه کرد. در حال حاضر بائو در حال کسب سهام آهن و فولاد چونگ کینگ است تا ۱۰۰ میلیون تن در سال به ظرفیت تولید فولاد خام خود اضافه کند.

جهش تولید در کشور ما نیاز به عزم همگاني دارد

به گزارش معدن نامه، در این بازدید و طی جلسه برگزار شده ،مهندس چایچی مدیرعامل شرکت گزارش‌ اجمالي از عملکرد تولید و فروش در سال ٩٨ و موفقیتهای کسب شده و همچنين عزم جدي همکاران شرکت در تحقق اهداف و برنامه هاي سال ٩٩ و درراستای منویات رهبر معظم انقلاب برای دستیابی به جهش تولید را ارائه نمود واین شرکت را يكي از مجموعه هاي پيشرو در رعایت موازین محیط زیستی و مصرف بهینه آب و انرژی والگوی صنعت سبز کشوری برشمرد.

انقلابی تکرار نشدنی در حوزه محیط زیست استان هرمزگان

 به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس ، شهروز شجاعی گفت براساس بند دو صورتجلسه شورای حفاظت از منابع اب استان هرمزگان  مقرر گردیدانتقال پساب فاضلاب بندرعباس به منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس برای استفاده صنایع غرب و پالایشگاه بندرعباس در دستور   منطقه ویژه قرار گرفت  که در حال حاضر با پیگیری  مسرانه این مهم در حال رصد است  که میتواند علاوه بر   مزیت‌هایی برای منطقه ویژه به همراه دارد   برای  شهر بندرعباس نیز بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

رشد ۴ دلاری قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن

به گزارش معدن نامه به نقل از فلزات آنلاین، قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن، دیروز سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، نسبت به آخرین معاملات انجام شده (دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه)، ۱۱ دلار و ۵۰ سنت به ازای هر تن معادل ۰.۸ درصد، افت داشت؛ به گونه‌ای که در دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه، آلومینیوم یک هزار و ۴۵۴ دلار و ۵۰ سنت به ازای هر تن قیمت‌گذاری شد و قیمت آن دیروز به یک هزار و ۴۴۳ دلار به ازای هر تن رسید.

تجارت سنگ آهن با فن آوری بلاک چین

به گزارش معدن نامه به نقل از فولاد ایران،در این راستا کارخانه بائو استیل چین و شرکت معدنی ریوتینتو یک قرارداد سنگ آهن بر پایه یوان را نهایی کرده اند که بانک های دی بی اس و استاندارد چارتر در این اولین معامله کاملا دیجیتالی و بدون کاغذ مشارکت داشته اند.

به کار گیری تکنولوژی بلاک چِین در تجارت مواد اولیه به بهبود فرایند انجام معاملات و کارآمدی آن کمک می کند. ظاهرا شرکت معدنی ریو تینتو سعی دارد به استفاده از فن آوری هایی چون بلاک چِین برای معاملات سنگ آهن ادامه دهد.

این اولین معامله سنگ آهن بدون کاغذ به یوان چین بوده است.

صادرات ۲۲۱.۵ هزار تنی شرکت‌های بزرگ فولادی در فروردین ۹۹

به گزارش معدن نامه به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا روز چهارشنبه برپایه جداول آماری عملکرد شرکت‌های ذوب آهن، فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، هرمزگان، فولاد کاوه جنوب و بناب پیرامون مقایسه عملکرد صادرات فروردین امسال نسبت به سال گذشته افت ۴۹ درصدی را خاطرنشان ساخته است.

براساس ارزیابی عملکرد شرکت‌های یاد شده در نخستین ماه سال ۹۹، بیشترین رشد صادرات با ۶۰ درصد، مربوط به صدور بیلت توسط فولاد کاوه جنوب به میزان ۴۰ هزار تن است.

جشن دلالان فولاد با ابطال معاملات/ دعوای فولاد و معدن در دوران رحمانی

به گزارش معدن نامه به نقل از اقتصادآنلاین، محسن خراسانی، مدیر بازرگانی شرکت نورد و قطعات فولادی با اشاره به روند نامطلوب ابطال معاملات فولاد گفت: باطل کردن معاملات نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند بلکه باعث می‌شود تولیدکننده به سراغ بازار آزاد برود که نرخ‌های آن بیشتر دستخوش نرخ‌گذاری دلالان است و همین امر، به دلیل افزایش قیمت تمام شده محصولات علیه تولید ملی عمل می‌کند.

کارخانه تولید سنگ آهن Huachipato شیلی با افزایش 43 میلیون دلار سرمایه

شرکت Compañía Siderúrgica Huachipato (CSH)، وابسته به CAP، یکی از بزرگترین تولید کنندگان سنگ آهن و گندله شیلی و بزرگترین شرکت فرآوری فولاد در این کشور، ۴۳.۱ میلیون دلار، افزایش سرمایه داشته است.

این افزایش، از طریق سرمایه گذاری چندین شرکت انجام شده است که سهامدار اصلی آن شرکت CAP بوده است.

این افزایش سرمایه طبق مقررات تنظیم کننده مالی کشور (CMF)، مطابق با قوانین مربوط به اشخاص مربوط درج شده و در Chilean Corporations Act، حق سهامداران اقلیت را در داشتن اطلاعات کافی تضمین می کند.

ساخت نخستین نیروگاه خورشیدی در استرالیا غربی توسط شركت RioTinto در راستاي بهره برداری از معدن سنگ آهن

شركتRio Tinto سرمایه گذاری 98 میلیون دلاری ایالات متحده (100٪)، در یک کارخانه خورشیدی جدید در معدن Koodaideri در Pilbara استرالیا و همچنین یک سیستم ذخیره انرژی باتری لیتیوم - یون، برای کمک به قدرت در کل شبکه برق Pilbara را، تصویب کرده است.

انتظار می رود نیروگاه نور ولتایی خورشیدی ۳۴ مگاواتی ، تمام تقاضای برق Koodaideri را در زمان های اوج تولید انرژی خورشیدی و تقریباً ۶۵٪ از متوسط تقاضای برق معدن را، تأمین کند.

تاکید ویژه بر تنوع سازی در بازار هدف صادراتی

روز گذشته (دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت ماه 99) در پی برکناری رضا رحمانی از سکانداری وزارت صمت، حسن روحانی با صدور حکمی، مهندس حسین مدرس خیابانی را به سرپرستی وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد.

مهندس مدرس خیابانی که پیش از این قائم مقامی معاونت بازرگانی داخلی و‌ مدیر کلی دفتر برنامه ریزی وزارت بازرگانی و سوابق مدیریتی مختلف دیگر در صنعت و تولید را در کارنامه حود دارد، از روز گذشته تصمیم به تغییرات متعدد در بدنه مدیریتی وزارت صنعت معدن و تجارت، در راستای شکوفایی و تحول در این وزارت خانه گرفته است. 

پروژه گندله سازی شرکت سنگ آهن مرکزی در هفته دولت افتتاح می شود

دکتر مسرور مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد با ورود بافق از شرکت سنگ آهن مرکزی ایران و پروژه گندله سازی سه چاهون بازدید نمود.
به گزارش روابط عمومی صندوق بازنشستگی فولاد بازدید از معدن سنگ آهن تصفیه خانه ژنراتور و کنسانتره و پروژه گندله سازی از جمله برنامه های دکتر مسرور در این بازدید بود.
در جریان این بازدید فلاح سرپرست مدیران و مهندسان شرکت سنگ آهن توضیحات لازم را ارائه و به سوالات دکتر مسرور پاسخ دادند.
براساس این گزارش قرار است پروژه گندله سازی سه چاهون در هفته دولت افتتاح شود.

انجام 9 اقدام پژوهشی و فناوری در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران

مدیر  مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران اعلام کرد: این مرکز طی سال گذشته، 9 اقدام پژوهشی و فناوری انجام داد. 

«جهش تولید» لازمه تحقق معیشت و اشتغال پایدار است

مدرس خیابانی در آیین رونمایی از شماره ششم نشریه «تأملات رشد» که از سوی مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع) با موضوع «جهش تولید» منتشر شد، گفت: جهش تولید، عامل اصلی تاب‌آوری اقتصاد ملی و لازمه تحقق معیشت و اشتغال پایدار است.

به گزارش معدن نامه به نقل از خبرگزاری فارس، آیین رونمایی از شماره ششم نشریه «تأملات رشد» با موضوع «جهش تولید» به همت مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه‌السلام و با حضور حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد. 

بازديد ملارحمن از واحد خردایش شماره دو شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

صبح امروز مهندس ملارحمان مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به همراه جمعی از معاونین و مدیران شرکت از واحد خردایش شماره دو شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر بازدید نمود.

واحد خردایش شماره ۲ گل‌گهر به عنوان بزرگترین مدار خردایش سنگ شکنی خاورمیانه در سال «جهش تولید» در مرحله پیش راه‌اندازی و شروع تست با بار قرار دارد.

این واحد با هدف تامین خوراک خطوط فرآوری تعریف گردیده است. این پروژه شامل خردایش سنگ آهن معدن شماره ۳ و انتقال محصول مذكور به كارخانه هاي كنسانتره گل گهر مي باشد.

اولویت چادرملو توسعه اکتشافات و دستیابی به ذخایر جدید است .

تقي زاده مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در جمع گروهی از خبرنگاران رسانه های گروهی دیدگاههای خود در خصوص برنامه های این شرکت را اعلام کرد.
تقی‌زاده با اشاره به نامگذاری امسال به نام جهش تولید اظهارکرد: تحقق بنیادین جهش تولید در توسعه شرکت هاست. بنابر این انجام اکتشافات گسترده یکی از سیاست‌های اصلی چادرملو در دوره جدید است که در این زمینه مذاکرات گسترده‌ای صورت گرفته و امیدواریم به نتایج خوبی هم دست یابیم.

کاهش صادرات فولاد روسیه در سه ماه نخست سال

در سه ماه نخست سال جاری میلادی صادرات فولاد و چدن روسیه ۱.۴ میلیون تن کاهش یافته و ۶.۲ میلیون تن ثبت شده است. 

این رقم ۱۹ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کمتر بود. همچنین در سه ماهه نخست سال ۱۰ هزار تن رشد سالانه در واردات فولاد به روسیه نیز مشاهده شد که ۸۱۴۰۰ تن ثبت گردید.ولی در سه ماهه دوم این روند تغییر خواهد کرد چرا که تقاضای ناچیز داخلی کارخانه ها را مجبور کرده به دنبال افزایش حجم صادرات خود باشند.

جلسه شورای کارگری شرکت زغالسنگ کرمان با مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد

جلسه هفت ساعته شورای کارگری شرکت زغالسنگ کرمان با دکتر مسرور مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد در محل اداره کار استان کرمان برگزار گردید.
به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی صندوق بازنشستگی فولاد، در این جلسه، اعضای شورای کارگری شرکت زغالسنگ کرمان، خواسته های کارگران این شرکت را با مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد در میان گذاشتند.

ایجاد شهرک های صنعتی گوهرسنگ ها برای اشتغالزایی در محیط های معدنی و نظام توزیع

به گزارش به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، محمد رضا بهرامن افزود: ایجاد شهرک های صنعتی با رویکرد رونق صنعت گوهرسنگ ها و حمایت از صاحبان مشاغل آن، می تواند زمینه توسعه پایدار این صنعت را فراهم کند. وی اعلام کرد: راه اندازی مشاغل مرتبط با گوهرسنگ ها، زمینه کار و اشتغال با سرمایه گذاری های اندک را فراهم می کند.

رشد 250 درصدی واگذاری زمین‌ در منطقه ویژه خلیج فارس

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس حسن خلج طهرانی  گفت: سومین جلسه کمیته تخصیص و واگذاری زمین برای سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه خلیج فارس در سال 99  برگزار شد.

وی عنوان کرد: هر زمان که طرح سرمایه‌گذاری به منطقه ویژه ارائه شود، جلسه کمیته تخصیص زمین تشکیل خواهد شد که در سال جاری از 15 فروردین تا امروز سه جلسه کمیته واگذاری زمین برگزار شده است.

خلج طهرانی با اشاره به این که تعداد جلسات کمیته واگذاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته از رشد 50 درصدی برخوردار بوده است، اظهار داشت: مصوبات این جلسات امیدوارکننده بود.

آنچه در کمیته حمل و نقل معدنی خانه معدن ایران گذشت

این جلسه با حضور فعالین معدنی و اعضای فدراسیون حمل و نقل و لجستیک ایران برگزار شد.

در ابتدای جلسه مهندس بهرامن  ضمن سپاسگزاری از حضور  مدعوین ، مقدمه ای در خصوص اهمیت حمل  و نقل و مشکلات مربوط به مبادی ورودی و خروجی کالاهای معدنی بیان کرد؛وی افزود با مشکلات بوجود آمده مکاتباتی شده و از طریق ریاست محترم سازمان توسعه تجارت در حال پیگیری است و امیدواریم این مشکلات تا بعد از ماه مبارک حل گردد. بخاطر بیماری همه گیر کرونا تولید پایین آمده است و در نتیجه آمدوشد های کالایی نیز کم شده است اما متاسفانه بخاطر افزایش عمومی قیمت ها در کشور کرایه حمل افزایش داشته است.

فضای سبز فولاد خراسان فراتر از الزامات استاندارد است

علیرضا قامتی، روز یکشنبه 21 اردیبهشت، در حاشیه مراسم افتتاح و بهره برداری از دو پروژه «سلامت محور» و یک واحد «فنی‌تخصصی» در «مجتمع فولاد خراسان» در جمع خبرنگاران گفت: کارخانه های صنعتی در راستای الزامات زیست محیطی موظف اند بر اساس استانداردهای تعریف شده حدود 10درصد از عرصه خود را به فضای سبز اختصاص دهند، خوشبختانه فولاد خراسان در 1400 هکتار مساحت سایت خود، با اجرای 270 هکتار فضای سبز، فراتر از این الزام و دو برابر مطالبه ی استاندارد را اجرا کرده است.

بهره برداری از دو پروژه «سلامت محور» و یک واحد «فنی‌تخصصی» در«مجتمع فولاد خراسان»

مدیر عامل فولاد خراسان در این مراسم گفت: کارخانه گندله سازی، اولین حلقه از زنجیره فولاد خراسان است و کیفیت داده ها و خروجی این بخش، تاثیر مستقیمی بر کیفیت نهایی محصول و راندمان تولید شرکت خواهد گذاشت.

کسری غفوری با بیان این که تجهیز و راه اندازی این آزمایشگاه هزینه ای بالغ بر 1.5میلیون یورو برای ما دربرداشته است، افزود: اعمال نظارت کیفی و کنترل آزمایشگاهی بر مواد اولیه ورودی به این بخش امکان تضمین کیفیت محصولات را در سرتاسر خط تولید فراهم می کند.

کاهش 8 درصدی تقاضای جهانی آلومینیوم در سه‌ماهه‌ی نخست سال جاری

به‌گزارش معدن نامه به‌نقل از کامودیتی‌نیوز، به‌گفته‌ی هیلده مرت آیشم، مدیرعامل شرکت نورسک‌هیدرو، «در سه‌ماهه‌ی نخست سال جاری، تقاضای جهانی فلز آلومینیوم (نسبت به سه‌ماهه‌ی نخست سال گذشته) ۸ درصد کاهش سالیانه داشته است. این کاهش درنتیجه‌ی کاهش 10 درصدی تقاضا در چین و ۷ درصد کاهش تقاضا در خارج از چین است».

کاهش تقاضای فصلی در چین همراه با شیوع بیماری کرونا، تقاضا برای این فلز را بیشتر کاهش داد.

سال ۲۰۲۰ برای کارخانه های فولادی چگونه خواهد شد؟

افزایش قیمت های اخیر فولاد با حمایت هايي مواجه شده است. پس از پشت سر گذاشتن سختی های سال ۲۰۱۹، کارخانه های فولادی در سال جدید جسورانه پیش میروند. با افزایش قیمت، این کارخانه ها با برنامه هایی جدید برای افزودن ظرفیت تولید فولاد، فعالیت های خود را ادامه میدهند.

ادامه پدیده چین هراسی صنعت سنگ را بسیار تحت تاثیر قرارخواهد داد

در نشست مشترک کمیته سنگ های تزئینی ذیل کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان عنوان شد؛ پدیده متهم کردن چین به عامل شیوع کرونا درقوت گرفتن احتمال حرکت ترمینال سنگ دنیا از چین به مقاصد اروپایی وهند بسیار موثر است. 

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان احمدرضا بصیری،مسئول کمیته سنگ های تزئینی در این جلسه ضمن تشریح گزارش «چگونه ساختار بیداری اقتصادی را در ماه اول در سازمان ایجاد کنیم؟» گفت: این گزارش توسط ستاد توانمندسازی و مديريت عصر كرونا در اتاق و واحدتوسعه كسب وكار اتاق بازرگاني با مشاركت دانشگاه های استان درراستای بهبود زيست بوم كسب وكار تهیه شده است.