ژوئن 2020

بخش صنعت کشور در دوره کرونا عالی درخشید/ تامین نیاز ارزی امروز کشور بر عهده صادر کنندگان است/ عملکرد صنعتگران کشور در دوره کرونا در حد معجزه بود

معاون اول رییس جمهور با اشاره به جنگ اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه، غیرانسانی و غیرقانونی آمریکا علیه دولت و ملت ایران گفت: در شرایط کنونی صادرکنندگان کالا و کسانی که در پی تأمین کالا‌های مورد نیاز کشور از خارج هستند، در خط مقدم جنگ اقتصادی قرار دارند و باید از کسانی که به طور سالم در این فضا فعالیت می‌کنند، دفاع کرد.

نخستین میز کالا- کشوری کویت برگزار شد

مدیر کل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: میز کالای کشوری استانی کویت به منظور بررسی ظرفیت‌ها، زمینه‌ها و راهکارهای صادرات محصولات ساختمانی و معدنی با هدف تلاش برای افزایش صادرات محصولات فوق به بازار این کشور توسط دفتر عربی و آفریقایی و با همکاری دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد.

جلسه تولید مجتمع مس سرچشمه و شهربابک برگزار شد

جلسه تولید مجتمع مس سرچشمه و شهربابک با حضور دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس با هدف بررسی عملکرد تولیدی در سه‌ماهه نخست امسال برگزار شد.

درخشش ایمپاسکو در آستانه روز صنعت و معدن

برای تحقق اهداف کلان بخش‌ معدن و جذب سرمایه بخش خصوصی در اجرای طرح های این بخش، از سال ۹۵ تاکنون ۲۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از طرح های ایمیدرو و ایمپاسکو با مدیریت و نظارت شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به بخش خصوصی واگذار شده است.

سیاست برون سپاری معادن و مجتمع های تابعه ایمپاسکو علاوه بر رونق تولید، توسعه و تجهیز معادن، زمینه استخراج حدود ۵۵ میلیون تن انواع مواد معدنی را فراهم نموده و باعث ایجاد بیش از ۳۰۰۰ فرصت شغلی مستقیم شده است.

روند افزایشی تولیدات منتخب کالایی کشور در سه ماهه نخست امسال/ تجارت کشور در حال بازگشت به دوران قبل از کرونا است

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در مراسم روز ملی صنعت و معدن اعلام کرد: آمار تولیدات منتخب کالایی کشور با وجود محدودیت های کرونایی و تشدید تحریم ها طی سه ماه نخست امسال افزایشی بوده و با گشایش به وجود آمده در تامین مواد اولیه مورد نیاز بخش صنعت امیدواریم که این شرایط به صورت مستمر رشد داشته باشد. 

حسین مدرس خیابانی افزود: این روز بزرگ و سالروز ملی صنعت و معدن را خدمت رزمندگان خط مقدم جبهه اقتصادی تبریک می‌گویم.

وی اضافه کرد: تولید کنندگان با همت و عزم جدی خود در روزهای سخت کشور و در ایام کرونا، مانع کند شدن حرکت صنعت و توقف تولید در کشور شدند. 

امضای تفاهم‌نامه سازمان‌های زمین‌شناسی و بسیج مهندسی صنعتی به‌منظور ایجاد اشتغال و توسعه علوم‌زمین در مناطق محروم

به گزارش معدن نامه از روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، تفاهم‌نامه همکاری علمی، پژوهشی و آموزشی میان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و سازمان بسیج مهندسی صنعتی کشور به‌منظور جهش تولید و ایجاد اشتغال با هدف توسعه مناطق محروم و آموزش جامعه هدف و توسعه علوم‌زمین و اکتشاف مواد معدنی به امضای دکتر علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت و رئیس این سازمان و دکتر علی‌اصغر شهبازی رئیس سازمان بسیج مهندسی صنعتی کشور رسید.

ارتقا حوزه معدن راه حل بسیاری از مشکلات اقتصاد و افزایش تاب آوری اقتصادی است

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در پیامی روز صنعت و معدن را به کلیه دست اندرکاران این عرصه تبریک گفت. متن این پیام به شرح زیر است:

دهم تیرماه تجلی گر نقش مهم حوزه های صنعت و معدن است. اهمیت بالای این دو حوزه ما را برآن می دارد تا در جهت تحقق اهداف بلند مدت کشور با همکاری دست اندرکاران این حوزه، با عزمی ملی و مدیریتی جهادی در جهت توسعه کشور و تحقق اقتصاد بدون نفت گام برداریم.

تسهیل گری و راهبری، زمینه ساز تقویت حضور بخش خصوصی

روز صنعت و معدن، متعلق به بخش خصوصی است و در واقع هر آنچه که تمامی دستگاه ها و نهادها برای تسهیل کسب و کار در بخش معدن و صنایع معدنی انجام می دهند برای تقویت جایگاه بخش خصوصی است. ایمیدرو نیز در جایگاه تنها سازمان توسعه ای این حوزه تلاش می کند در این روز به بیان خلاصه ای از اقدامات خود برای اثرگذاری روزافزون بخش خصوصی در حوزه معدن و صنایع معدنی بپردازد. 

افزایش 55 درصدی فروش شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی/ سهم 37 درصدی بخش معدن و صنایع معدنی از فروش شرکت های بورسی

عملکرد فروش تجمعی شرکت های بزرگ  معدن و صنایع معدنی طی 2 ماهه نخست سال 99 نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 55 درصد رشد یافت. 

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، میزان فروش تجمعی 72 شرکت بزرگ بورسی در بخش معدن و صنایع معدنی، طی ماه های فروردین و اردیبهشت، 388 هزار و 443 میلیارد و 402 میلیون ریال بود که نسبت به رقم مدت مشابه سال گذشته، 55 درصد رشد یافت.

همچنین این شرکت ها در ماه اردیبهشت، 181 هزار و 935 میلیارد و 775 میلیون ریال محصول به فروش رساندند که در مقایسه با ماه فروردین امسال، 79 درصد رشد دارد.

صنایع فولادی، توانایی تولید فولادهای خاص وارداتی را دارند

مشاور رئیس هیات عامل ایمیدرو در بومی سازی گفت: با توجه به تجربه ارزنده صنایع فولادی، این شرکت ها توانایی تولید فولادهای خاص وارداتی را دارند. 

قیمت‌گذاری بدون مصلحت اندیشی و جانبداری انجام شود

رضا حیدری با بیان این مطلب افزود: در این جلسه فولادسازان بر این موضوع تاکید کردند که باید با احتساب هزینه سرمایه گذاری در هرکدام از واحدهای موجود در زنجیره سود به صورت عادلانه تقسیم و قیمت‌گذاری بر همین مبنا انجام شود. اما واحدهای معدنی بر این موضوع تاکید دارند که باید قیمت‌های کنسانتره و گندله را به قیمت جهانی رسانده شود.

آغاز رسمی دوره‌های آموزش الکترونیکی شرکت فولاد خوزستان

به گزارش روابط عمومی، مهران عباس‌زاده معاون منابع انسانی و امور اجتماعی در نخستین دوره آموزش از راه دور فولاد خوزستان با اشاره به اهمیت کارکنان در یک سازمان اظهار داشت: در دنیای امروزه کارکنان توانمند، با قابلیت، متخصص، متعهد و پرتلاش مزیت رقابتی سازمان‌ها به‌شمار می‌آیند. وقتی ما شرکت فولاد خوزستان را با سازمان‌هایی که فن‌آوری به‌ روزتری نسبت به ما دارند، مقایسه و شاهد این هستیم که دستاوردهای فولاد خوزستان بر تارُک صنعت می‌درخشد، نشان دهنده این واقعیت است که قابلیت ها و توانمندی های کارکنان پرتلاش باعث ایجاد این مزیت رقابتی و موفقیت ها شده است.

نتیجه جلسه تعیین ضرایب قیمتی زنجیره فولاد در وزارت صمت/ قیمت محصولات سنگ آهن در این جلسه تغییر نکرد

امروز دوشنبه ۹ تیر، جلسه‌ مهمی با موضوع بررسی ضرایب قیمتی زنجیره فولاد (قیمت کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی) در وزارت صمت برگزار شد که این جلسه بدون تصمیم‌گیری در خصوص تغییر ضرایب قیمتی به پایان رسید. در این جلسه مقرر شد که کمیته‌ای توسط معاونت امور معدن و صنایع معدنی وزارت صمت تشکیل شود و ظرف یک هفته تا ده روز آینده، آخرین تغییرات ضرایب قیمتی توسط وزارت صمت ابلاغ شود.

افزایش تولید معادن مس و کاهش تولید مس تصفیه شده در جهان

میزان ظرفیت و تولید معادن مس جهان در 3 ماهه نخست 2020 افزایش و میزان تولید مس تصفیه شده یافت.

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، براساس جدیدترین گزارش گروه مطالعات بین المللی مس (ICSG)، فعالان معادن مس جهان از ابتدای ژانویه تا پایان ماه مارس 2020، حدود 4 میلیون و 906 هزار تن ماده معدنی تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال 2019 میلادی، 4 میلیون و 883 هزار تن بود که حاکی از افزایش 47 صدم درصدی تولید است.

تشکیل کنسرسیوم معدنی در استان یزد

در این نشست ، خانه معدن استان یزد با دعوت از مدیران شرکت‌های سنگ آهن مرکزی ایران ،صنعتی معدنی چادرملو، فولاد آلیاژی ایران،  شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان ،طرح آهن اسفنجی فولاد بافق و صنایع معدنی کویر شمس و نمایندگان محترم استان یزد آقایان دکتر جوکار نماینده و دکتر دشتی (نماینده مردم اردکان )در مجلس شورای اسلامی و همچنین ریاست سازمان صنعت ، معدن و تجارت وارد دستور جلسه با موضوع شناسایی ظرفیت های معدنی و صنایع معدنی استان یزد و تکمیل زنجیره تامین با تشکیل یک کنسرسیوم بزرگ و همچنین ورود و مشارکت در پروژه های اکتشافی در پهنه های استان یزد گردید .

طراحی و اجرای نسوز بدنه کوره بلند در ذوب آهن اصفهان

برای اولین بار در کشور طراحی نسوز بدنه کوره ­بلند به همت متخصصین و کارشناسان مدیریت نسوز در شرکت ذوب­ آهن اصفهان انجام گرفت. این تغییر طرح که پس از تغییر طرح خنک ­کننده‌های بدنه کوره ­بلند انجام گرفت، نشان از توان بالای فنی و به ­روز در مجموعه کارشناسی شرکت است که می­تواند نوید بخش روزهای روشنی برای شرکت باشد.

مهدی نصیری مدیر نسوز شرکت با اشاره به موارد فوق، دستیابی به دانش فنی طراحی نسوز کوره‌های بلند را یک دستاورد بزرگ برای این شرکت دانست که تجربیات حاصل از آن می­تواند در تغییر طر­ح­های آتی شرکت نیز کمک‌کننده باشد.

امضای تفاهم‌نامه همکاری میان اتاق بازرگانی ایران و قطر و منطقه اقتصادی لامرد

تفاهم‌نامه همکاری بین منطقه ویژه اقتصادی لامرد و اتاق مشترک بازرگانی ایران و قطر در راستای توسعه سرمایه‌گذاری در لامرد منعقد شد.

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی لامرد، فریدون فدایی دولت با اشاره به همکاری های دو طرف، افزود: مسئولان این اتاق بازرگانی ضمن بازدید از سایت صنایع انرژی‌بر و فرودگاه بین المللی لامرد، در جریان فرصت‌های سرمایه گذاری و مزیت های این منطقه استراتژیک قرار گرفتند.

غریب پور خبر داد: سرمایه گذاری ایمیدرو در 82شهرستان کم برخوردار

رییس هیات عامل ایمیدرو خبر داد: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در 82شهرستان کم برخوردار سرمایه گذاری کرده است.

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، خداداد غریب پور که به مناسبت روز صنعت و معدن سخن می گفت، با بیان اینکه این سازمان نگاه ویژه ای به مناطق کم برخوردار و محروم کشورمان دارد، تصریح کرد: ایمیدرو به عنوان تنها نهاد توسعه ای بخش معدن و صنایع معدنی کشور،‌ تاکنون از 108 شهرستان کم برخوردار و کمتر توسعه یافته، در 82 شهرستان اقدام به سرمایه گذاری در قالب دو استراتژی کلان " توسعه و توانمندسازی" کرده است.

قیمت‌گذاری در زنجیره فولاد به نفع کدام بخش تمام می شود؟

قیمت‌گذاری در زنجیره فولاد برای سال 99، که استارت آن از اواخر سال گذشته زده شد، تا کنون یک نتیجه داشته است، آن هم اینکه معدنی ها و فولادی‌ها همصدا، خواهان عدم دخالت دولت در قیمت‌گذاری هستند؛ اما امروز بعد از 4 ماه تکلیف قیمتگذاری در این زنجیره مشخص خواهد شد.

روابط عمومی ها هدایت‌گر سرمایه اجتماعی سازمان‌ها و حافظ دارایی معنوی کشور هستند

گردهمایی مدیران روابط عمومی دستگاهی های اجرایی شهرستان نیشابور با حضور امام جمعه و فرماندار نیشابور به میزبانی مجتمع فولاد خراسان برگزار شد.

در این گردهمایی که به ابتکار فرمانداری شهرستان و همراهی روابط عمومی مجتمع فولاد پیش از ظهر یکشنبه 8 تیرماه 1399 برگزار شده بود، مدیران و نمایندگان روابط عمومی دستگاه های اجرایی، ضمن بیان دیدگاه های خود برخی چالش های بر سر راه انجام وظیفه روابط عمومی ها را با مدیر ارشد اجرایی شهرستان در میان گذاشتند.

اطلاعیه جذب فارغ التحصیلان شاخص دانشگاه های برتر در شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان

شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان به استناد مصوبه هیأت مدیره خود در نظر دارد به منظور تأمین بخشی از نیازهای نیروی انسانی خود در مشاغل کارشناسی، تعداد محدودی از فارغ التحصیلان شاخص دانشگاه های برتر که دارای شرایط اختصاصی تعیین شده در این اطلاعیه می باشند را از طریق مصاحبه تخصصی، کانونهای ارزیابی شایستگی، معاینات طب صنعتی( جهت سنجش سلامت، توانایی جسمی و ویژگی های روانشناختی) و گزینش ، به صورت قراردادی، طبق ضوابط قانون کار و تأمین اجتماعی جذب نماید :

شرایط عمومی داوطلبان :

تابعیت نظام جمهوری اسلامی ایران.

تدین به دین مبین اسلام و یا یکی از ادیان رسمی کشور مصرح در قانون اساسی.

دکتر سعدمحمدی خبر داد: فروش 2 هزار 984 میلیارد تومانی شرکت مس در خردادماه

دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: شرکت مس در خردادماه سال جاری فروش خوب 2 هزار 984 میلیارد تومانی را ثبت کرد.

عملکرد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور طی دوره یکساله تیر ۹۸ تا تیر ۹۹

به گزارش معدن نامه از روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس این سازمان به ارائه عملکرد این سازمان طی دوره یکساله تیرماه 1398 تا تیرماه 1399 همزمان با 10 تیر و روز ملی صنعت و معدن پرداخت.

حضور توسعه معادن و فلزات در عسلویه معدنی ایران

عمده تمرکز «ومعادن» در امور سرمایه گذاری طی سالهای اخیر متوجه کسب درصد قابل توجهی از سهام برخی شرکتهای بزرگ حوزه معدن و صنایع معدنی فعال در زنجیره تولید فولاد (از استخراج و بهره برداری معادن سنگ آهن تا تولید شمش و قطعات فولادی) بوده است. با این حال، ایجاد تنوع بیشتر در پرتفوی سرمایه گذاری ها در چارچوب شرح وظایف مندرج در اساسنامه از راهبردهای جدی این مجموعه به شمار می رود.

فولاد در خدمت اقتصاد ملی

اقتصاد ایران در سال 99 بیش از هر زمان دیگری به توسعه و پیشرفت نیاز دارد. فشار تحریم‌ها، موانع داخلی و هیچ عامل دیگری نباید در مقابل تحقق نیاز اساسی کشور، یعنی جهش تولید بایستد. اقتصاد ایران با برخورداری از نیروهای جوان و تحصیل‌کرده، دسترسی به بازار 400 میلیون نفری منطقه، وجود پتانسیل‌های درونی، مانند معادن، و وجود راه‌های استراتژیک نباید در دام رکود قرار گیرد. البته فشارهای خصمانۀ آمریکا در سه سال اخیر سبب شد رشد اقتصادی در کارنامۀ اقتصادی ایران منفی شود، ولی بدنۀ تولید و صنعت کشور همچنان استوار است و به راهش ادامه می‌دهد و اتفاقاً همین ایستادگی نماد میزان زیاد تاب‌آوری اقتصاد ایران است.

تصمیم‌ اشتباه در تعیین قیمت گندله و کنسانتره منجر به بحران می‌شود / تعیین قیمت بر اساس قیمت جهانی اشتباه است

مدتی است که تعیین قیمت کنسانتره و گندله به موضوع داغ بین فعالان زنجیره فولاد تبدیل شده است و هر از چندگاهی جلساتی مبنی بر تعیین عادلانه این دو محصول برگزار و خروجی آن معمولا چنگی بر دل تولیدکنندگان زنجیره نمی‌زند. در این بین برخی از فعلان فولادی معتقد هستند که باید قیمت کنسانتره و گندله بر اساس هزینه سرمایه‌گذاری تعیین شود؛ این در حالی است که فعلان حوزه معدن این مدل از قیمت گذاری را اساسا قبول نداشته و معتقد هستند که باید قیمت کنسانتره و گندله بر مبنای قیمت جهانی محاسبه شود.

توزیع ناعادلانه سود در زنجیره تولید فولاد، تقویت خام فروشی را به دنبال دارد/ در سال جهش تولید، انگیزه تولید کنندگان را از بین نبریم

صنعت فولاد، زنجیره‌ای است که از سنگ آهن آغاز می‌شود و به ورق فولادی ختم می‌شود. متوازن بودن این زنجیزه، سهم به سزایی در پایدار بودن این صنعت دارد.

در ماه‌های گذشته شاهد بودیم که تولید کنندگان سنگ آهن بارها تقاضای افزایش غیرمنطقی کنسانتره، سنگ آهن، گندله و آهن اسفنجی را داشته‌اند و متاسفانه بخش‌هایی از وزارت صنعت نیز تمایل به همراهی با این خواست آنان را دارند.

راه‌اندازی مجدد 211 واحد غیرفعال در شهرک‌های صنعتی/اقدام وزارت صمت برای احیای 1020 معدن غیرفعال

بر مبنای سیاستگذاری‌های صورت‌ گرفته از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، طی سه ماهه ابتدای سال جاری، 211 واحد غیرفعال صنعتی به همت سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در استان‌های مختلف کشور راه‌اندازی مجدد شدند.

جلسه قرارگاه جهش تولید با حضور حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، نمایندگان دستگاههای نظارتی و معاونان وزرای امور اقتصادی و راه و شهرسازی برگزار شد.

در این جلسه بر اساس گزارش ارایه شده از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، طی سه ماهه ابتدای سال جاری، 211 واحد غیرفعال در شهرک‎‌های صنعتی سراسر کشور مجددا راه‌اندازی و به مدار تولید بازگشتند.

کنسرسیوم سنگ آهن گروه معادن کوثر با بخش خصوصی به کمک زنجیره فولاد کشور می آید

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع و معادن کوثر خبر از تشکیل کنسرسیوم معدنی با مدیریت واحد در بخش سنگ آهن جهت فعال سازی معادن کوچک مقیاس و ترویج کنسرسیوم معدنی از طریق مشارکت بخش خصوصی دارای زنجیره ارزش نهایی با شرکت مجتمع فولاد اردستان و شرکت گاما پرتو صنعت داد.

پیشرفت 85 درصدی پروژه اتصال مسیر ریلی انبار ذوب آهن اصفهان در منطقه ویژه بندرعباس به شبکه سراسری راه آهن

در ســال جهــش تولید و بــا تأکید مدیرعامل شــرکت ذوب آهن مبنی بر توسعه حمل و نقل ریلی، پروژه اتصال مسیر ریلی انبار شــرکت در منطقه ویژه خلیج فارس بندرعباس به ایستگاه انشعاب بندرعباس مشــتمل بر نصب و راه اندازی سوزن اتصال مســیر ریلی در ایستگاه انشــعاب، آماده سازی حدود 900 متر مسیر ریلی، اجرای پل بتنی زیرگذر کامیونرو، اجرای دو دهانه پل بتنی آبرو در حوزه معاونت برنامه ریزی و توسعه با 85 درصد پیشــرفت فیزیکی در حال اجرا می باشد. 

پیشرفت 70 درصدی واحد جدید تولید اکسیژن ذوب آهن اصفهان

در ادامه بازدید های مســتمر از پروژه های توسعه شرکت،  منصور یزدی زاده مدیر عامل ذوب آهن به همراه جمعی از  مســئولین معاونت برنامه ریزی و توسعه و مدیریت اجرایی  پروژه ها از روند پیشرفت ساخت واحد جدید تولید اکسیژن شــرکت بازدید بعمل آورد و بر تســریع در روند اجرا و راه  اندازی آن تاکید کرد. 

سیاست مبارکه حفظ و توسعه متوازن سرمایه گذاری ها در تکمیل زنجیره ارزش است

سال آینده، ظرفیت تولید فولاد ایران از حدود 40 میلیون تن عبور می کند و به تبع آن، زنجیرۀ بالادستی و پاییندستی شامل آهن اسفنجی، گندله و کنسانتره نیز حرکت می کند و ظرفیت های جدیدی از آن به مدار میآید.

از سر گیری اکتشاف در معدن مس عنبرآباد استان کرمان پس از 4 سال

اکتشاف معدن مس کرور روستای رودفرق عنبرآباد پس از 4 سال توقف از سر گرفته شد.

مرکز کرمان فرماندار عنبرآباد در نشست بررسی مشکلات معدن کرور با اشاره به ظرفیت‌های منطقه رودفرق و باغ آهنی از جمله معدن مس کرور و آبشار رودفرق افزود: با پیگیری اعضای شورای تامین و مسئولان سازمان صمت اکتشاف دوباره معدن مس کرور روستای رودفرق پس از 4 سال توقف آغاز شد.

رئیسی با اعلام پیش بینی اولیه ذخیره معدن مس بیش از 150 میلیون ُتن خاطرنشان کرد:تاکنون 6 چاه به عمق 500 تا 800 متر حفر شده و تا پایان سال کار اکتشاف به پایان خواهد رسید.

امسال این هلدینگ حدود ۱۰طرح سرمایه گذاری را در دست اقدام دارد که در این طرح ها حدود ۱۰۰۰میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام می‌شود

مدیر عامل هلدینگ صدر تأمین با اعلام اینکه برای این مجموعه ۳استراتژی مهم را تعریف کرده ایم، گفت: امسال این هلدینگ حدود ۱۰طرح سرمایه گذاری را در دست اقدام دارد که در این طرح ها حدود ۱۰۰۰میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام می‌شود.

غلامرضا سلیمانی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صدر تأمین به همراه تعدادی از مدیران شرکت های زیر مجموعه این هلدینگ طی بازدیدی از خبرگزاری تسنیم از نزدیک با روند فعالیت این خبرگزاری آشنا و ضمن گفت وگو با مدیرعامل خبرگزاری تسنیم با بیان روند فعالیت خود در شرکت سرمایه گذاری صدر تأمین پرداختند.

چادرملو خواستار تسریع روند در استخراج سنگ‌آهن شد

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو  خواستار حمایت‌های دولتی در استخراج سنگ‌آهن از معادن شناسایی شده شد.

ناصر تقی‌زاده ضمن هشدار درباره روند رو به کاهش ذخایر موجود سنگ‌آهن گفت: اگر به دنبال توسعه و تحقق جهش تولید هستیم هیچ راهی جز دستیابی به مواد اولیه جدید نداریم.

مدیرعامل چادرملو در نخستین جلسه دوره‌ای شورای مدیران در مجتمع صنعتی چادرملو گفت: برخی از تصمیمات در دیوانسالاری موجود، بهره‌برداری از ذخایر شناسایی‌شده را به دست‌انداز انداخته است.

نگاه ویژه طرح احیاء معادن کوچک مقیاس به معادن و محدوده های غیرفعال خراسان رضوی

هفته گذشته جلسه ای با حضور معاون معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی در دفتر طرح احیاء معادن کوچک مقیاس حول محور عملکرد طرح احیاء، فعالسازی و توسعه معادن کوچک مقیاس در سال 98 در استان خراسان رضوی تشکیل شد.
در این جلسه توکلی؛ معاون معدنی سازمان صمت خراسان رضوی با تایید اخبار مبتنی بر آمار بالای معادن غیرفعال استان، وجود نهادها و سازمان های معارض و موانع اداری را از عمده ترین دلایل عدم فعالیت معادن و یا عملکرد زیر ظرفیت آنها برشمرد.

افزایش سرمایه 27 هزار میلیارد تومانی شرکت ها در سال 99 با راهبری ایمیدرو

علاوه بر هدفگذاری افزایش سهم معدن و صنایع معدنی در تولید ناخالص داخلی و صادرات، " رونق اشتغال" از جمله عواملی محسوب می شود که بیش از پیش نیاز امروز کشور است. بیش از 90 درصد معادن کشور، در شعاع 20 کیلومتری روستاها قرار دارد. در این راستا ایمیدرو برنامه توسعه متوازن و محروميت زدايي در مناطق غير برخوردار (با تعریف طرح های توسعه ای) که یکی از مقوله های مهم کشور محسوب می شود را به همراه شرکت های معدن و صنایع معدنی اجرایی کرده است.

ارزآوری و افزایش سهم اقتصاد معدن در صادرات غیرنفتی

سه اولویت راهبردی هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن فلزات رفع موانع و تسریع در اجرای به موقع طرح ها و پروژه های موجود، ارتقای بهره وری و سودآوری سرمایه گذاری ها از طریق استفاده بهینه از ظرفیت های گروه و افزایش تعاملات درون گروهی در راستای تأمین منافع بیشتر سهامداران را مهمترین اولویت های راهبردی در مدیریت این شرکت دانست.

صادرات سنگ‌آهن، کنسانتره و گندله با مجوز معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت امکان‌پذیر است

وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای حمایت از زنجیره فولاد و صنایع پایین‌دستی، صادرات سنگ‌آهن، کنسانتره و گندله که مورد استفاده تولیدکنندگان فولاد کشور قرار نمی‌گیرد را، صرفا با اخذ مجوز از معاونت امور معادن و صنایع معدنی این وزارتخانه و پرداخت عوارض مجاز دانست.

وزارت صنعت، معدن و تجارت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به منظور حمایت از تولیدکنندگان فولاد و ضرورت توجه به ارزآوری زنجیره تولید این محصولات، هر گونه صادرات سنگ‌آهن، کنسانتره و گندله صرفا در شرایطی مجاز خواهد بود که نیاز تولیدکنندگان فولاد کشور تامین شده باشد.

موانع موجود در مسیر بهره برداری از پروژه فولاد سازی شرکت صنعت فولاد شادگان برطرف می‌ شود

علی محمدی مدیرعامل به همراه اعضای هیات مدیره شرکت فولاد خوزستان روز چهارشنبه ۴ تیرماه ۱۳۹۹ از روند پیشرفت پروژه‌های شرکت صنعت فولاد شادگان بازدید نمودند.

جهش 57 درصدی تولید کاتد پالایشگاه خاتون آباد/رشد 19 و 14 درصدی تولید آند و کاتد در سه ماهه نخست امسال

دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس با بیان اینکه از ابتدای سال جاری برنامه‌های تولید شرکت مس روند صعودی خوبی را آغاز کرده است گفت: پالایشگاه خاتون آباد در خردادماه با رشد 57 درصدی نسبت به برنامه 6 هزار و 192 تنی موفق به ثبت رکورد تولید 9 هزار و 732 تن کاتد شد. همچنین این رکورد نسبت به رکورد قبلی 4،5 درصد رشد داشته است.

تولید فولاد در سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع ویروس کرونا ۱۸.۴٪ کاهش یافته است

تولید فولاد امسال ۱۸.۴ درصد کاهش یافته است. ظرفیت فولاد نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 25 درصد کاهش یافته است، که بیشتر ناشی از بیماری همه گیر کرونا است.

اعلام موسسه ذوب آهن و فولاد آمریکا، تولید فولاد Great Lakes در هفته گذشته ۲۰۰۰ تن کاهش یافت.  کارخانه های فلزی در منطقه Great Lakes، که به طور عمده در شمال غربی ایندیانا جمع شده اند، ۴۰۶۰۰۰ تن فلز ساخته اند که نسبت به ۴۰۸۰۰۰ تن هفته گذشته، کاهش را نشان میدهد.

منتظر ورود نسبی تقاضای موثر در بازار میلگرد باشیم

هفته گذشته را شاید بتوان طوفانی ترین هفته مقاطع در سال ۹۹ دانست، افزایش حدود هزار تومانی قیمت مقاطع ناشی از افزایش نزدیک به ۳ هزار تومانی نرخ ارز و افزایش نرخ پایه شمش در ده روز( به خصوص میلگرد ) مساله قابل هضمی برای بازار میلگرد نبود. در نهایت امروز شاهد بودیم عدم رویکرد موافق سمت مصرف، سد مقاومت سمت عرضه را شکست با توجه به اینکه احتمال روند سرد بازار به سرازیر شدن قیمتها به بالای ۸هزار تومان داده می شد در نهایت معاملات امروز بورس (به غیر از معاملات تیرآهن) تاییدی بود بر این احتمال.

اقدام تشویقی صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی برای استفاده از تولیدات داخلی ماشین آلات معدنی/کمک به رفع موانع تولید سازندگان داخلی ماشین آلات معدنی

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی با عنوان راهکارهایی برای رفع موانع تولید سازندگان ماشین آلات معدنی، از اقدام تشویقی صندوق در جهت استفاده متقاضیان از تجهیزات معدنی ساخت داخل گفت.

موانع موجود در مسیر بهره برداری از پروژه فولاد سازی شرکت صنعت فولاد شادگان برطرف می‌ شود

مدیرعامل فولاد خوزستان ضمن تشکر از تلاش‌ های هیات مدیره صنعت فولاد شادگان، مرحوم احمدیان مدیرعامل اسبق و سعید قاسم زاده مدیرعامل کنونی این شرکت اظهار داشت: با وجود این‌ که شادگان از مناطق کم‌ برخوردار استان بوده، لیکن پیشرفت پروژه های این شرکت تاکنون جای تقدیر و تشکر دارد.

وی در ادامه گفت: با توجه به شعار سال جاری که "جهش تولید" نام دارد، باید سعی شود موانع موجود در مسیر پیشرفت پروژه بخش فولاد سازی این شرکت هرچه سریعتر برطرف شده و در سال آینده شاهد بهره برداری فولاد شادگان در زمینه تولید فولاد باشیم. 

افزایش 79 درصدی سود خالص نسبت به سال 1397

در اين جلسه پس از انتخاب آقاي دکتر قنبری نماینده شرکت سرمایه گذاری امید، بعنوان رئيس مجمع و ناظرين آقايان الستی نماینده شرکت توسعه معادن و فلزات و شبانی نماینده شرکت فولاد مبارکه و خلیل زاده نماينده سازمان بورس و اوراق بهادار و بهرامیان نماینده موسسه حسابرسي رايمند و همكاران . مهندس ناصر تقی زاده  بعنوان دبیر مجمع و مدير عامل شركت،  گزارشي از عملكرد و برنامه هاي اجرايي شامل عمليات استخراج ، توليد و فروش محصولات و طرح ها و برنامه های  سال جاری شرکت به اطلاع حاضران رساند .

قیمت نهاده‌ها روز به روز متورم می‌شود

محمدجعفر صالحی اظهار داشت: با توجه به اینکه ذوب آهن بابت دریافت زغال‌سنگ، یارانه پرداخت می‌کند، در این فضا باید نگاهی متفاوت به آن شود؛ بنابراین ضرورت دارد مدیران وزارت صمت در تفکری جامع‌نگر به موضوع زغال‌سنگ و ذوب آهن نگاه کنند.

«مس آباد» نتیجه رویکرد فرهنگی و اجتماعی مدیرعامل شرکت مس به مسئولیت‌های اجتماعی است/ نگاه خلاقانه روابط عمومی شرکت مس

به گزارش مس پرس ، لیلا ملت دوست اظهار داشت: مجله مس‌آباد، نشریه‌ای نوپا است و در واقع، اولین شماره دو ماهنامه در مهر و آبان ماه سال 1398 به چاپ رسید. این مجله در دو بخش کودک و نوجوان و با مضمونی ادبی، فرهنگی، هنری و اجتماعی منتشر شده و به دست مخاطبان خود یعنی فرزندان کارکنان و بازنشستگان شرکت ملی صنایع مس ایران، مجتمع‌ها و باشگاه‌های فرهنگی و ورزشی مس می‌رسد.

دعوت برای سرمایه گذاری در طرح‌های نیمه تمام

دکتر مدرس خیابانی با اشاره به ۱۲ هزار و ۵۰۰ طرح نیمه تمام با پیشرفت ۶۰ درصد در حوزه صنعت، گفت: از این میزان ۳ هزار و ۸۰۰ طرح بالای ۸۰ درصد تکمیل شده است. 

افتتاح بازارچه مرزی دوغارون تا آذر ۹۹

مدیر زیرساخت ایمیدرو گفت: طبق برنامه ریزی های به عمل آمده و اجرای این برنامه در استان خراسان رضوی و کمک و همیاری استانداری، ارگان های دولتی، بخش خصوصی و تشکل های مردم نهاد، ترمینال گوهر سنگ  بازارچه مرزی دوغارون در آذر ۹۹ راه اندازی می شود. 

آغاز بهره برداری همزمان 11 طرح صنعتی در استان‌های اردبیل و خوزستان/ بازدید و افتتاح 4 طرح صنعتی در نقاط مختلف

 پنجشنبه و در هفته سوم پویش «تولید، تداوم امید»، همزمان با بازدید و افتتاح 4 طرح و واحد صنعتی در استان های البرز و قزوین توسط حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاون طرح و برنامه وزارت صمت و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران نیز در استان‌های اردبیل و خوزستان، 7طرح صنعتی رادر قالب این پویش افتتاح می‌کنند.

 طرح های مورد افتتاح و بازدید به ترتیب در شهرستان‌های ساوجبلاغ در استان البرز، قزوین، نمین در استان اردبیل، آبادان، اهواز و شادگان در استان خوزستان قرار دارند.

تامین نیاز آهک فولاد خراسان از معادن مرغوب شهرستان نیشابور

مدیرعامل «مجتمع فولاد خراسان» در بازدید از کارخانه آهک «فولادیار» بر حمایت فولاد خراسان برای راه اندازی هرچه سریعتر این کارخانه تاکید کرد.

کسری غفوری با بیان این که آهک و دولومیت از نیازهای اساسی فولاد خراسان است و برای رفع این نیاز تصمیم گرفته شد مجموعه‌ای در نزدیکی فولاد خراسان احداث گردد، افزود: در این چارچوب طرح‌های مطالعاتی آن انجام و از سال گذشته طرح احداث آن با برنامه زمان بندی و پیش بینی های عملیاتی آغاز شد.

افزایش 79 درصدی سود خالص نسبت به سال 1397

مجمع عمومي عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور بيش از 97 درصد از سهامداران روز چهارشنبه  4 تیر1399 در حالی در محل سالن تلاش، برگزار شد.که به دلیل شرایط خاص شیوع ویروس کرونا و عدم امکان حضور بخشی از سهامداران حقیقی، مشروح جلسه مجمع همزمان از سایت های آپارات و کانال تلویزیون مجازی چادرملو به صورت زنده پخش گردید .

تاکید رییس جمهور بر احیا و فعال سازی 1200 معدن راکد

رییس جمهور گفت: 1200 معدن احیا نشده وجود دارد که احیا و فعال سازی آن ها، سبب ایجاد اشتغال برای مردم می شود.

دکتر حسن روحانی امروز در نشست هیات دولت، یکی از سرمایه های دولت را معادن عنوان کرد و گفت: یک‌هزار و ۲۰ معدن ما امروز می‌تواند احیا شود و مردم را مشغول به‌کار کند چرا که سرمایه عظیم و بزرگی در اختیار ما است که به شکل‌های مختلف امروز فعال نیست و به معنایی موات شده و احیا نشده است.

وی افزود: باید معادن را احیا کنیم و این یکی از رسالت‌های و وظایف مهم وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

فولادی که دیگر در صدر نیست!

شرکت صدر فولاد لرستان به عنوانی ظرفیت مهم و اشتغال‌زا و البته راکد استان همچنان وضعیت نامشخصی داشته و معلوم نیست چه زمانی دوباره به چرخه تولید بازگردد.

این شرکت اواخر سال ۸۹ در لرستان شروع به فعالیت کرد و در سال ۹۰ دارای ظرفیت تولیدی ۲۷۰ هزار تن میلگرد ساختمانی با ۱۲۰ نفر اشتغال‌زایی شد.

دوران خوش فولاد صدر همان سال‌های اولیه بود جایی که محصولات این کارخانه اسفندماه ۱۳۹۰ به خارج کشور صادر شد.

شرکت مس روی سرمایه گذاری 2 میلیارد یورویی متمرکز شود / برنامه ایمیدرو برای افزایش ۱۰ هزار میلیارد تومانی سرمایه شرکت ملی مس

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور امروز در نشست کارگروه کنترل مدیریت شرکت ملی صنایع مس ، تاکید کرد: این شرکت چشم انداز خود را برای دهه های بعدی رصد کند و استراتژی های بلندمدت داشته باشد. وی تصریح کرد: برنامه شرکت مس به سمت ایجاد ظرفیت 2 میلیون تن کنسانتره و 500 هزار تن کاتد باشد. به گفته ریاست هیات عامل ایمیدرو ، برنامه ریزی برای سرمایه گذاری 2 میلیارد یورویی، تا سال 1405 از اولویت های اصلی شرکت مس است.

قيمت پايه و سقف شمش و ورق فولادي ابلاغ شد

قیمت پایه و سقف شمش و ورق فولادی برای رینگ داخلی توسط کمیته فولاد ابلاغ شد و فولادی ها موظفند طی یک ماه ريال موجودی مواد اولیه و محصولات را در سامانه انبارها ثبت کنند.

مصوبات کمیته فولاد جهت اجرا به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ و مهلت یک ماهه جهت ثبت موجودی مواد اولیه و محصولات تولیدی شرکت‌های فولادی در سامانه انبارها آغاز شد.

در مصوبات کمیته فولاد به بخش های مربوطه، نرخ پایه و سقف شمش و ورق فولادی برای رینگ داخلی مشخص شده است. همچنین شرکت های فولادی موظفند طی یک ماه موجودی مواد اولیه و محصولات تولیدی را در سامانه انبارها ثبت کنند.

قیمت پایه فولاد از 95 درصد فوب قیمت صادراتی آغاز می شود/ سقف قیمت نیز نرخ های صادراتی محصولات فولاد ایران است

دبیر ستاد تنظیم بازار کشور گفت: قیمت پایه فولاد از 95 درصد Fob قیمت صادراتی آغاز می شود و سقف قیمتی این محصول نیز قیمت صادراتی محصولات ایرانی خواهد بود.

محمدرضا کلامی درباره مصوبات ستاد در مورد محصولات فولادی توضیح داد: قیمت پایه فولاد از 95 درصد فوب ((FOB) به معنی قیمت تا لحظه تحویل روی کشتی است) قیمت صادراتی آغاز و سقف قیمتی این محصول نیز قیمت صادراتی محصولات ایرانی خواهد بود؛ به عبارتی تولید کنندگان داخلی اجازه فروش محصولات تولیدی خود را بالاتر از قیمت فروش به سایر کشورها، به متقاضیان ایرانی نخواهند داشت.

تصویر تولید فولاد؛ ایران رشد 9درصدی، جهانی کاهش 8درصدی

طبق آمار انجمن جهانی فولاد، تولید جهانی  فولاد خام طی ماه میلادی گذشته به دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از شیوع پاندمی ویروس کرونا کاهش پیدا کرد اما تولید در ایران نزدیک 9درصدی افزایش داشت. 

آمار انجمن جهانی  فولاد (ورلد استیل) نشان داد که تولید فولاد خام در ۶۴ کشور عضو این گروه طی ماه مه ۸.۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت و به ۱۴۸.۸ میلیون تن رسید. تولید  فولاد خام در خاورمیانه طی ماه میلادی گذشته ۷.۳ درصد بر مبنای سالانه کاهش داشت و به ۳.۱ میلیون تن رسید اما ایران برخلاف این روند پیش رفت و تولیدش با ۸.۹ درصد افزایش، به ۲.۳۵ میلیون تن رسید.

شرکت Kanthal با سرمایه گذاری ۲.۵ میلیون دلار آینده اکتشافات فولادی خود را تضمین میکند

 

Kanthal بزرگترین تأمین کننده فولاد درجهان شرکت ABB را برای تهیه و نصب سیستم محرکه ای جدید که شامل موتور، مبدل فرکانس، ترانسفورماتور و کنترل های دستگاه نورد اولیه Hallstahammar این شرکت به ارزش 2.5 میلیون دلار است، برگزیده است.این عملیات شامل نصب جعبه دنده ۷۰ تنی جدید نیز می شود.

 ABB پروژه را از ابتدا تا انتها مدیریت خواهد کرد. این عملیات شامل حذف یک موتور DC و موتور محرکه  موجود، که از دهه پنجاه میلادی وجود دارد، و نصب طراحی مدرن AC می شود.

تیتانیوم کهنوج واگذار شد

خدایار کریم نژاد؛ معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت با بیان این مطلب گفت: در راستای سیاست های اجرایی ایمپاسکو و با رعایت اصل ۴۴ قانون اساسی، مجتمع تیتانیوم کهنوج به بخش خصوصی واگذار شد.

وی در ادامه افزود: فرآیند واگذاری این مجتمع از اواخر سال ۹۸ با برگزاری مزایده انجام سرمایه گذاری به منظور احداث کارخانه تولید کنسانتره تیتانیوم به ظرفیت سالانه ۱۳۰ هزار تن صورت گرفته است.

تقدیر از عملکرد خوب صندوق توسط گروه ارزیابی جایزه بهره وری /سرارزیاب: با ارتقا متد خود ارزیابی می توان ضمن رسیدن به نمره خوب کیفیت،پروژه های بهبود را مشخص کرد

سرارزیاب جایزه بهره وری معادن و صنایع معدنی با تقدیر از عملکرد خوب صندوق توسط گروه ارزیابی جایزه بهره وری گفت: با ارتقا متد خود ارزیابی می توان ضمن رسیدن به نمره خوب کیفیت،پروژه های بهبود را مشخص کرد.

طرح جامع فولاد سندی متقن و محکم است/ چرایی اجرایی نشدن دستاوردهای طرح جامع فولادکشور، در سیاستگذاری های صنعتی بررسی شود

امیرحسین نادری بعد از ظهر دیروز در نشست تخصصی پایش طرح جامع فولاد کشور با بیان مطلب فوق اظهار داشت: وجود حتی یک برنامه بد بهتر از بی برنامه بودن است و جای بسی تاسف و تعجب است که با وجود طرح مهم و بسیار خوبی همچون طرح جامع فولاد کشور بعنوان یک سند و برنامه بالادستی، شاهد هستیم که عدم توجه به این طرح چه مشکلات بزرگی رابرای کشور و صنعت فولاد و معدن ایجاد کرده است.

رشد شاخص های استراتژیک ایمپاسکو در سال ۹۸

مدیر برنامه­ ریزی و بودجه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران ( ایمپاسکو) اعلام کرد: شاخص های استراتژیک این شرکت در سال ۹۸ رشد یافت. 

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، منیژه غلامرضایی با بیان این مطلب گفت: ۸۷٫۱ درصد شاخص های استراتژیک  ایمپاسکو در آخرین دوره پایش (۳ ماهه چهارم ۹۸) محقق شد که نسبت به دوره قبل (۳ ماهه سوم ۹۸) ۲ درصد رشد داشت.

وی افزود: در همین دوره، تحقق شاخص های فرآیندی ۹۰٫۹ درصد بود.

پایش شاخص های استراتژیک، فرآیندی و تعالی 

دکتر سعدمحمدی: باشگاه های مس باید در بالاترین سطح ورزش کشور حضور داشته باشند

دکتر اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در دیدارهایی جداگانه با کادر فنی، بازیکنان و مسئولان باشگاه صنعت مس رفسنجان و باشگاه مس کرمان دیدار کرد.

بومی سازی؛ محور اصلی برنامه روابط عمومی ها در تهیه بسته های اطلاع رسانی

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، در این نشست مشاور رئیس هیات عامل در امور بومی سازی ایمیدرو، طی سخنانی گفت: موضوع بومی سازی به عنوان یکی از استراتژی های اصلی در ایمیدرو محسوب می شود که دکتر غریب پور از 2 سال گذشته بر این موضوع تاکید داشته است. حسن یونسیان افزود: سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در سال جهش تولید موضوع بومی سازی را در کنار تولید و توسعه، پیگیری می کند. وی بیان داشت: با توجه به اقدامات ارزنده شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی در حوزه بومی سازی و ضرورت اطلاع رسانی به مردم، باید چارچوبی برای تهیه گزارش های خبری در رسانه ملی به عنوان الگوی مشترک همه شرکت ها تدوین شود.

مشارکت ذوب آهن اصفهان در در اکتشاف ذخایر معدنی

با هدف همکاری متقابل در پیشبرد موثر اکتشافات ذخایر معدنی، به‌ ویژه سنگ آهن و ایجاد زمینه مشارکت در ارتقاء فعالیت‌های اکتشافی و استفاده از دانش، تجارب و خدمات تخصصی در حوزه زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی ، تفاهم‌نامه همکاری دوشنبه دوم تیرماه به امضای علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان زمین شناسی کشور و منصور یزدی‌زاده مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان رسید.

بهبودهای مستمر فولاد خراسان در عرصه حفاظت از محیط زیست

مدیرعامل «مجتمع  فولاد خراسان» با بیان این که بهبود مستمر در حوزه محیط زیست، ناشی از تعهد مجتمع بر حفظ و صیانت از محیط زیست و رعایت الزامات قانونی و مقررات  ملی و بین المللی است، گفت: این مجتمع با تلاش مضاعف و صرف هزینه های ارزی و ریالی اقدام به تعریف و اجرای پروژه های موثری در قالب طرح های بازسازی، بهسازی و نوسازی در بخش های هوا، آب، پساب، پسماند و انرژی نموده است که این خود بیانگر اعتقاد راسخ مجتمع به مقوله حفاظت از محیط زیست است.

دو ركورد جدید تولید ماهانه در مجتمع فولاد صنعت بناب

با تلاش مدیریت و نیروهای متخصص و متعهد، خرداد ماه امسال دو رکورد جدید تولید ماهانه در مجتمع فولاد صنعت بناب در واحدهای فولادسازی و مجموع ذوب و نورد شکسته شد.

میزان تولید واحد ذوب شاهین خرداد ماه سال جاری به 22 هزار و 373 تن رسید و رکورد قبلی که 20 هزار و 422 تن بود را شکست.

واحد فولادسازی شاهین نیز با یک کوره قوس الکتریکی و واحد فولادسازی شهریار تولید 35 هزار و 903 تن شمش را ثبت کرد در حالی که رکورد قبلی جمع خطوط ذوب 33 هزار و 534 تن بود.

بازار فولاد چین تا پایان سال بهبود می یابد

 

China Steel Corp اعلام کرد که قصد دارد با بهبود تقاضای بازار پس از همه گیری ویروس کرونا و پیشرفت محصولات جدید، چشم انداز تجارت خود را تا پایان سال تغییر دهد.

Wong Chao-tung رئیس CSC در جلسه ای به سرمایه گذاران گفت: "به دلیل بیماری همه گیر کویید-۱۹، که اقتصاد جهانی را تحت تأثیر قرار داده و سرمایه گذاری را مختل کرده، سال بسیار سختی را آغاز کردیم و با بزرگترین بحران اقتصادی از زمان جنگ جهانی دوم روبرو هستیم."

ایمیدرو تامین بلند مدت سنگ آهن گل گهر را راهبری می کند/ گل گهر جایگاه فناورترین شرکت در "کنسانتره و گندله" را کسب کند/ گل گهر امسال در دو مرحله افزایش سرمایه دارد

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه عملکرد مالی و سرمایه گذاری گل گهر در سال 98 قابل تقدیر است، گفت: این شرکت طی سال جاری دو مرحله افزایش سرمایه خواهد داشت. غریب پور تاکید کرد: این شرکت به جایگاه فناورترین شرکت در حوزه کنسانتره و گندله سنگ آهن دست یابد.

نرم افزار تصویربرداری Olympus قابل استفاده در تجزیه و تحلیل های فولادی

شرکت Olympus، تولید کننده برجسته میکروسکوپ های صنعتی، با استفاده از نرم افزار تحلیل تصویر OLYMPUS Stream در حال بهبود بهره وری از تجزیه و تحلیل شمول غیر فلزی برای تولید کنندگان فولادی است.

نسخه جدید OLYMPUS Stream 2.4.3 که به تازگی منتشر شده است، به کاربران امکان می دهد با دقت بیشتری قسمتهای نمونه مورد نظر را برای تجزیه و تحلیل انتخاب کنند و به روند بررسی فولاد با خلوص بالا سرعت میبخشد.  ویژگی های اندازه گیری خط جدید، همچنین روند اندازه گیری های چند خط را بر روی یک نمونه برای تهیه گزارشی صحیح تر را، سهولت می بخشد.

سرمایه‌گذاری 2 هزار و 270 میلیون یورویی و 20 هزار میلیارد تومانی برای جهش تولید/اکتشاف معادن جدید در مناطق مختلف استان کرمان در سال جاری

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه، سعدمحمدی با اعلام این خبر در مراسم افتتاح هشتمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، فراوری و تجهیزات وابسته و ششمین نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌آلات معدنی و راه‌سازی در کرمان گفت: فعالیت‌های اکتشافی ضامن توسعه پایدار هستند  از این رو معادن جدید مس که موجب رونق اقتصادی در مناطق مختلف استان کرمان می‌شود امسال بازگشایی خواهد شد.

برگزاری اولین جلسه کمیته نوآوری و فناوری زغال سنگ طبس

رمضان کریتی ثانی، مدیرعامل شرکت زغال سنگ پروده طبس: "استفاده از پراپ هیدرولیک" و "بلندینگ با هدف کیفی سازی زغال سنگ برای خوراک فروآلیاژها" به عنوان دو طرح محوری، توسط کمیته نوآوری و فناوری پیگیری می گردد.

برنامه افزایش «ومعادن» از محل مطالبات و آورده نقدی

هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات برای اجرای طرح‌های توسعه شرکت‌های زیر مجموعه و حمایت از شرکت‌های سرمایه پذیر برنامه افزایش سرمایه دارد. این شرکت برای اجرایی کردن هدف خود، افزایش سرمایه را تنها راه خود نمی‌داند.

هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات براساس تصویبی که مجمع عمومی فوق العاده در ۲۰ اسفندماه سال گذشته انجام داده است، قصد افزایش سرمایه ۳۶ درصدی به میزان ۱۴,۶۰۰ میلیارد ریال دارد.  این درحالی است که «ومعادن» در نیمه دوم سال گذشته افزایش سرمایه خود را در یک آگهی به ثبت رساند.

اولویت فولاد خوزستان، حفظ محیط زیست است

حفظ محیط زیست یکی از ارکان اساسی اهداف و چشم انداز فولاد خوزستان بوده و پروژه‌های متعددی در این زمینه تکمیل شده و یا در دست اجرا است. به گزارش خبرنگار روابط عمومی، علی محمدی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان با نشریه رویداد گفت و گویی اختصاصی داشته که در ادامه می‌خوانید.

شرکت فولاد خوزستان در سال گذشته که رونق تولید نامگذاری شده بود، چه نتایجی در زمینه تحقق این شعار کسب کرد؟

ارتباطات نوین، ارکان جوامع

روابط‌عمومی بدون ارتباط، زندگی اجتماعی معنا ندارد. ارتباط سنگ بنای جوامع انسانی است. از سوی دیگر امروزه ارتباطات لازمه‌ی حوزه‎های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی است. گسترش ارتباطات الکترونیک و وسایل ارتباطی نوین ارکان جوامع بشری را تحت تاثیر قرار داده است. دنیای کودک در چها سال پیش، خیابان و محله‌اش بود، اما کودک امروز از طریق گوشی تلفن همراه، در آن واحد به همه‌ی جای دنیا سرک می‌کشد.

موفقیت یک شرکت به توانایی مدیریتی رهبران آن شرکت وابسته است تا توانمندی‌های فنی

امید مرادی راهدار رییس برنامه‌ریزی و جذب منابع انسانی هنری فایول مدیر عامل یکی از شرکت‌های بزرگ فولاد، از بنیان‌گذاران عرضه‌ی مدیریت محسوب می‌شود. او بر اساس تجربه ۲۰ ساله‌ی خود به عنوان مدیرعامل، اعتقاد دارد که به طور کلی بیش از هر چیزی موفقیت یک شرکت به توانایی مدیریتی رهبران آن شرکت وابسته است تا توانمندی‌های فنی.

مدیریت فرآیند به کارگیری موثر و کارآمد منابع مادی و انسانی در برنامه‌ریزی‌، سازماندهی، بسیج منابع و امکانات، هدایت و کنترل است که برای دستیابی به اهداف سازمانی و بر اساس نظام ارزشی مورد قبول صورت می‌گیرد.

مدیریت از دیدگاه اسلام

41 درصد رشد ارزش سهام شرکت فولاد خوزستان

سهامداران شرکت فولاد خوزستان در جریان معاملات بازار سرمایه طی اردیبهشت ماه امسال بازدهی قابل قبولی کسب کردند و با ثبت 41 درصد رشد ارزش سهام «فخوز» ماه پر سودی برای سهامداران این مجموعه رقم خورده است.

روند معاملات

بر اساس این گزارش، قیمت سهام شرکت فولاد خوزستان طی معاملات ماه گذشته بازار سرمایه از محدوده قیمتی 16 هزار و 122 ریال به 22 هزار و 654 ریال افزایش یافت و در کنار آن، ارزش بازار سهام این مجموعه از 307 هزار و 103 میلیارد ریال به 431 هزار و 529 میلیارد ریال صعود کرده است.

صنعت فولاد به‌عنوان یک صنعت محوری، ‌ نقش موثر و گسترده‌ای در توسعه اقتصادی کشور دارد

ابراهیم دادرس مدیر تحقیقات، تکنولوژی و بهینه‌سازی مدیریت را می‌توان فرآیندی برای به‌کارگیری موثر و کارآمد منابع انسانی و مادی بر مبنای برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، بسیج منابع و امکانات، هدایت و کنترل عملیات به‌منظور دستیابی به اهداف تعیین‌شده دانست. مدیریت در دنیای امروز اساسی‌ترین پدیده برای کشورها و سازمان‌ها تلقی می‌شود که پدیده‌های دیگر به میزان زیادی از آن تأثیر می‌پذیرند. با پیشرفت و تحول سریع علوم و فنون و پیچیدگی‌های روزافزون آن، به‌طبع نظام‌های تولیدی و خدماتی نیز گسترش یافته‌اند؛ ازاین‌رو مدیریت و اداره درست و مناسب این‌گونه واحدها، مستلزم به‌کارگیری تکنیک‌های علمی و پیشرفته است.

برای اولین بار تولید شمش فولاد خوزستان در فصل بهار از مرز یک میلیون تُن عبور کرد

علی محمدی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در گفت و گو با خبرنگار روابط‌ عمومی،‌ از دستیابی به تولید بیش از یک میلیون تُن شمش،‌ در فصل بهار خبر داد.

محمدی با اشاره به ارتقاء تولید ماهانه در دو ماه نخست سال جاری افزود: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری بنام جهش تولید مزین شده است،‌ فولاد خوزستان توانست با تکیه بر توان داخلی برای اولین بار در سه ماهه نخست سال با تولید یک میلیون و ۲۴ هزار تُن شمش، به رکورد جدیدی در فصل بهار دست یابد.

البرز مرکزی در سال ۹۸ خوش درخشید

شرکت زغالسنگ البرز مرکزی ظرفیت های مطلوبی در خصوص شستشوی زغال با احداث کارخانه زغالشویی طبق آخرین تکنولوژی روز دنیا ایجاد کرده که تأمین بستر نامحدود تناژ خریداری زغال را فراهم نموده و نیز توان مالی پرداخت بروز صورت وضعیت های ماهانه زغال معادن را داراست.

کسب دومین رکورد تولید در فولاد خراسان ظرف یک ماه

مدیرعامل «مجتمع فولاد خراسان» از دستیابی به رکورد جدید تولید در کارخانه گندله سازی این شرکت برای دومین بار در فاصله یک ماه خبرداد.

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی فولاد خراسان، کسری غفوری در تشریح این موفقیت گفت: شرکت مجتمع فولادخراسان مصمم تر از همیشه برنامه «جهش تولید» را در دستور کار  خود قرار داده و با تلاش و هم افزایی همه کارکنان ستادی، فنی، پشتیبانی، تامین و... این واژه را در عمل تفسیر می کند.

ریو تینتو مکان مقدس بومی Aboriginal چهل و شش هزار ساله را برای گسترش استخراج سنگ آهن منفجر کرد

شرکت Rio Tinto، پس از صدور عذرخواهی برای از بین بردن یک مکان مقدس بومی در طی عملیاتی برای گسترش سنگ آهن، در حال بررسی برنامه های مناطق دیگر در Juukan Gorge است.

غول معدن Rio Tinto پس از از بین بردن یک سایت بومی قابل توجه با قدمت ۴۶۰۰۰ سال، از صاحبان سنتی در شمال استرالیا عذرخواهی کرده است و می گوید: به سرعت در حال بررسی برنامه دیگر محل های منطقه هستند.

Rio Tinto مواد منفجره ای را در قسمتی از Juukan Gorge منفجر کرد و دو پناهگاه سنگی باستانی را ویران کرد که موجب ناراحتی مردم Puutu Kunti Kurrama و Pinikura شده است.

محدودیت عرضه در بازار میلگرد / بازار فولاد متاثر از بازار ارز در حال رکورد زنی است

قیمت میلگرد در هفته گذشته روند صعودی داشت، میانگین قیمت میلگرد از ابتدای هفته با رقم  71506 ریال شروع شد و سه شنبه به 72627 ریال رسید انتظار بازار اینست که با محدودیت عرضه شمش قیمت میلگرد رو به بالا باشد. عرضه های میلگرد در بورس ادامه دارد و این عرضه قطره چکانی با محدودیت خرید هر متقاضی خود نشانه ای از محدودیت عرضه است ضمن آنکه بعضی از کارخانه ها در صورت فروش محصول با تحویل یک هفته ای اقدام به عرضه کالا می کنند. این به نوعی حفظ عطش بازار است. در همین شرایط و مدت زمان قیمت تیرآهن هم صعودی بود و تیرآهن های سایز 20 به بالا با محدودیت عرضه روبه رو بود.

تقاضای سنگ آهن چین، شاخص سود هفتگی حمل و نقل دریایی Baltic را افزایش میدهد

 

شاخص اصلی حمل و نقل دریایی بورس Baltic، که نرخ جابه جایی کالاهای خشک را در سراسر جهان، ردیابی می کند، بزرگترین سود هفتگی خود را تاکنون به ثبت رسانده است، و این امر به دلیل افزایش تقاضا کالاهای جهانی و تقاضای سنگ آهن چین است.

شاخص 35 ساله که نشان دهنده نرخ کشتی های کیپ سایز، پاناماگذر و سوپرماکس است، در پی رکود در تجارت جهانی به دلیل کمبودهای ناشی از ویروس کرونا به پایین تر از ۳۹۳ امتیاز در ماه می رسیده بود، اما اکنون نزدیک به ۳۰۰٪ افزایش را تجربه میکند.

برگزاری مراسم افتتاحیه هشتمین نمایشگاه بین المللی معدن کرمان با حضور مدیرعامل شرکت مس

حیدر ضیغمی مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط عمومی شرکت مس، گفت: مراسم افتتاحیه هشتمین نمایشگاه بین المللی معدن کرمان عصر امروز یکم تیرماه با حضور دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس در محل نمایشگاه بین المللی جنوب شرق استان کرمان برگزار می‌شود.

سنگ آهن دالیان بر خلاف پیشی بینی چین ثابت باقی ماند

شرکت سنگ آهن Dalian در روز دوشنبه با وجود افت ذخایر مواد اولیه تولید فولاد در بنادر  چین و به رغم نگرانی از موج دوم احتمالی شیوع ویروس کرونا در سطح محلی و نشانه هایی از تضعیف تقاضای داخلی فولاد، دوام ثابتی را حفظ کرده است.

سنگین ترین معاملات بورس کالای Dalian در سپتامبر با قیمت ۷۶۲.۵۰ یوان (۱۰۷.۵۱ دلار) در هر تن به پایان رسید و سودهای اولیه را از بین برد. با این حال، سنگ آهن در بورس سنگاپور در معاملات بعد از ظهر با ۲.۱ درصد کاهش به ۱۰۰.۰۳ دلار رسید.

محبوبه فکوری به عنوان سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صمت منصوب شد

با حکم سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، محبوبه فکوری به عنوان سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صمت منصوب شد.

مدرس خیابانی در این حکم آورده است:

با عنایت به مراتب تعهد و تجارب ارزشمند سرکار عالی، به موجب این حکم به سمت «سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی » منصوب میشوید.

در بخش دیگر این حکم آمده است:

استراتژی ایمیدرو؛ حذف سیستماتیک خام فروشی با راه اندازی کارخانه های فرآوری سنگ آهن / طرح جامع فولاد، مانع فولادسازی معدنی ها می شود

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: با احداث کارخانه های فرآوری (گندله، کنسانتره و آن اسفنجی) در مجموعه صنایع فولادی کشور همچون چادرملو، گل گهر، سنگان و غیره، دیگر دغدغه خام فروشی سنگ آهن وجود نخواهد داشت.

خداداد غریب پور در آیین بهره برداری از طرح ملی در اصفهان تاکید کرد: ایمیدرو در راستای سیاست های کلان دولت، وزارت صنعت معدن و تجارت و استراتژی های خود، با توسعه واحدهای فرآوری سنگ آهن، به طور سیستماتیک مانع خام فروشی می شود.

واقعی سازی قیمت ها مطالبه اصلی بخش معدن است

بخش معدن برخلاف سایر بخش ها می توانست علاوه بر اثرپذیری منفی کمتر از همه گیری بیماری کرونا، در این بحران به کمک اقتصاد کشور بیاید. چین اصلی ترین مقصد صادراتی محصولات معدنی ایران است و در اوج بحران کرونا، تقاضای سنگ آهن چین اندکی کاهش یافت و هم چنان امکان توسعه صادرات این محصول از ایران به چین وجود داشت. با این حال آنچه مانع انتفاع بخش معدن ایران از این فرصت شد، نه همه گیری کرونا بلکه وضع عوارض صادراتی بر صادرات مواد معدنی مثل سنگ آهن بود. وضع عوارض 25 درصد برای صادرات این محصول، روند صادرات را از صرفه اقتصادی خارج کرد و بیش از همه گیری کرونا به بخش معدن کشور آسیب زد.

رشد 152 درصدی سود شرکت مس نسبت به سال 97/ ثبت رکورد جدید در معدن مس سرچشمه

دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران در 12ماهه منتهی به اسفند 1398 مبلغ 1201 ریال به ازای هر سهم سود محقق کرده است که با احتساب افزایش سرمایه،152 درصد نسبت به سال 97 رشد داشته است.

سنگ آهن مورد نیاز ذوب آهن از سه معدن اصلی کشور تامین می شود/ صادرات سنگ آهن و واردات ریل ممنوع

حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صمت در نشست بررسی شیوه های رفع موانع جهش تولید در ذوب آهن اصفهان، این شرکت را نماد فولاد کشور دانست که باید جایگاه آن را در صنعت کشور حفظ نمود و افزود: شیوه تولید ذوب آهن اصفهان با سایر فولادسازان کشور متفاوت است و این باعث شده که نه تنها از یارانه انرژی بی بهره باشد، بلکه از معادن زغال سنگ نیز حمایت می کند و لذا باید از این صنعت با روش های مختلف از جمله برداشتن محدودیت صادرات، حمایت نمود .

ذوب آهن اصفهان آماده ترین واحد صنعتی کشور برای جهش تولید

قطع وابستگی با اجرای نورد گرم 2 رقم می خورد

سرپرست وزارت صمت گفت: از جمله مزایای طرح نورد گرم دو این است که تحول چشمگیر در قطع وابستگی با اجرای این طرح رقم می خورد.

نورد گرم ۲ نمادی از جهشی ماندگار در تاریخ ایران

جزییاتی از ابر پروژه نورد گرم ۲ فولادمبارکه که در سال جهش تولید به دست صنعتگران فولادمبارکه اجرا خواهد شد

پس از ۱۲ سال بدعهدی طرف‌های اروپایی و چالش‌های پیش‌رو برای راه‌اندازی خط نورد گرم ۲ فولادمبارکه، پس از برجام نیز تلاش‌هایی برای انجام این پروژه صورت گرفت که با کارشکنی‌های آمریکا و تحریم‌های جدید همه آنها ملغی شد.

واردات ورق گرم به کشور با افتتاح پروژه نورد گرم دو قطع می شود

دکتر مدرس خیابانی گفت: پروژه نورد گرم دو امروز کلنگ زنی شد و با همت و درایت و پشتکار مدیران فولادمبارکه ۹۰۰ روز دیگر افتتاح و به بهره برداری می رسد.

به گزارش خبرنگار فولاد، مدرس خیابانی در مراسم کلنگ زنی خط نورد گرم دو با اشاره به اینکه فولادمبارکه یک نماد پرافتخار مجموعه صنعت کشور است، اظهار داشت: این مهم هم به لحاظ عظمت تولید و هم به لحاظ فناوری و هم به لحاظ کیفیت پیشرو است.

صادرات تیرآهن و میلگرد به ۲۲۲ هزار تن رسید

صادرات مقاطع طویل فولادی (تیرآهن، میلگرد، نبشی، ناودانی و سایر مقاطع) در دو ماهه نخست امسال به ۲۲۲ هزار تن رسید که در مقایسه با دوره مشابه پارسال کاهش ۲۴ درصدی دارد. 

 جداول آماری انجمن تولید کنندگان فولاد ایران از عملکرد دو ماهه نخست سال گذشته گویای صدور ۲۹۳ هزار تن مقاطع تخت فولادی است.

میزان صادرات تیرآهن در دو ماهه نخست امسال به ۱۶ هزار تن رسید و در مقایسه با ۲۲ هزار تن عملکرد مدت مشابه پارسال کاهش ۲۷ درصدی دارد.

شرکت مس در مسیر پیشرفت و توسعه است

محمدرضا پور ابراهیمی گفت: عملکرد شرکت ملی مس در انتهای سال 98 مطابق با برنامه‌ای بود که دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس در ابتدای حضورشان در شرکت مس در قالب برنامه پیشنهادی اعلام کردند و خوشبختانه بسیاری از برنامه‌ها تحقق پیدا کرده است.

شماره جدید مجله «عصر مس» با محوریت جهش تولید منتشر شد

شماره جدید  مجله «عصرمس» با پرونده‌ای ویژه درباره عملکرد شرکت مس در حوزه رونق تولید و عملکرد شرکت‌ مس و شرکت های تابعه در سال 1398، با سردبیری «مجتبی احمدی» منتشر شد. همراه با انتشار این شماره، چهارمین شماره نشریه «مس‌آباد» با سردبیری «لیلا ملت‌دوست» نیز منتشر شد.

انجام موفقیت آمیز مهندسی معکوس قطعات آسیاب کارخانه گندله سازی فولاد خراسان

رئیس تولید واحد گندله سازی فولاد خراسان با بیان این مطلب گفت: پس از راه اندازی کارخانه گندله سازی، بومی سازی تجهیزات آسیاب با کروکی برداری، طراحی و مهندسی معکوس و تهیه  نقشه های ساخت آغاز و به همت پرسنل نگهداری تعمیرات و دفتر فنی این واحد، با موفقیت به انجام رسید.

وی از پیگیری های معاون بهره برداری، کارکنان مدیریت خرید قطعات یدکی و مدیریت دفتر فنی و برنامه ریزی برای تسریع در تهیه ملزومات و پشتیبانی از این حرکت بومی سازی قدردانی کرد.

انتصاب سرپرست جدید بازاریابی و فروش فولاد خراسان

در پی بازنشستگی معاون پیشین «بازاریابی و فروش» مجتمع فولاد خراسان، مدیرعامل شرکت طی حکمی «حسین بختیاری» را به عنوان سرپرست جدید معاونت بازاریابی و فروش مجتمع منصوب کرد.
به گزارش واحد روابط عمومی، دکتر غفوری به دلیل نایل شدن محمدحسن پارسا به افتخار بازنشستگی ضمن تقدیر از بیش از سه دهه خدمات مهندس پارسا در سمت های گوناگون ستادی و فنی، به ویژه حوزه بازاریابی، فروش و صادرات شرکت، در حکمی حسین بختیاری، مدیر کنونی واحد فروش را به عنوان «سرپرست معاونت بازاریابی و فروش» منصوب کرد.

شرکت Solutions provider اولین دستگاه شبیه سازی معدن جهان را ارائه میکند

به گفته Johan Bouwer رئیس STS، شرکت Simulated Training Solutions اولین دستگاه شبیه سازی جهانی را به معدنکاران Anglo American برای پروژه پلاتینیوم Amandelbult در Limpopo ارائه میدهد.

فاز ۱ این پروژه در آگوست سال گذشته آغاز شد و در ژانویه به پایان رسید. فاز ۲ نیز از ماه فوریه آغاز شد و پیش بینی می شود در ژوئن یا جولای امسال به پایان برسد.

افزایش تقاضای فولاد ساختمانی ترکیه/ لیر قوی تر تقاضا را به سطح جدید می کشاند

کاهش تولید اهرم های اصلی بازار، لیر قوی در برابر دلار آمریکا، کاهش زیاد نرخ بهره و عدم لغو هیچ پروژه کلیدی ساختمانی باعث شده تا تقاضای فولاد داخلی ترکیه با قوتی بیش از حد انتظار در مدت زمان یک ماه رو به افزایش بماند.

روند وابستگی به سازندگان خارجی، اصلاح شده است / اجرای 6 پروژه با جهاد دانشگاهی و 30 پروژه با دانشگاه ها / آفریننده نیازهای خود؛ لازمه جهش تولید

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: تحقق جهش و رونق تولید، رشد اشتغال و افزایش تولید ناخالص داخلی، معطوف به این است که آفریننده نیازهای خود باشیم.

خداداد غریب پور امروز در آیین رونمایی از پروژه "چرخ مسی" در محل جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: سال ها واردکننده تجهیزات، ماشین آلات و دانش فنی بوده ایم اما امروزه اقداماتی که هر روز در زمینه بومی سازی انجام می شود، نوید دهنده این است که راه را به درستی شروع کرده ایم.

وی ادامه داد: البته راه دشواری است و ممکن است مقاومت هایی در برابر آن صورت گیرد یا موانع ذهنی و نبود خودباوری، روند کار را کاهش دهد.

اجرای طرح کاشت گیاهان سازگار با محیط صنعتی در فولاد خراسان

میزان مصرف آب برای آبیاری فضای سبز 270 هکتاری فولاد خراسان 40درصد کاهش یافته است.
رئیس فضای سبز «مجتمع فولاد خراسان» به مناسب 25 خرداد ماه، گرامی داشت روز «جهانی گل و گیاه»، گفت: مجتمع فولاد خراسان بنا بر ضرورت مدیریت کاهش و بهینه سازی مصرف آب، مفتخر است که به عنوان مجموعه پیشرو در توسعه فضای سبز صنعتی و استفاده از سیستم های آبیاری نوین، 95 درصد از سطح فضای سبز خود را مجهز به سیستم قطره ای و بارانی کرده و این در حالی است که همزمان با افزایش این گستره، مصرف سالانه آب تا میزان40 درصد کاهش یافته است.

اگر بدنبال توسعه و تحقق جهش تولید هستیم هیچ راهی جز دستیابی به مواد اولیه جدید نداریم

مهندس ناصر تقی زاده مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادر ملو در نخستین جلسه دوره ای شورای مدیران در مجتمع صنعتی چادرملو پس از گزارش مدیر مجتمع  در خصوص وضعیت تولید و فروش شرکت و درخواست برای رفع برخی موانع توسعه تولید.  گفت اگر بدنبال توسعه و تحقق جهش تولید هستیم هیچ راهی جز دستیابی به مواد اولیه جدید نداریم.وی با گلایه از برخی تصمیم گیرندگان و  دیوانسالاری موجود که موجب جلوگیری از بهره برداری ذخایر شناسایی شده  گردیده اند هشدار دارد چنانچه هر چه سریعتر نسبت به استخراج از ذخایر شناسایی شده و اکتشافات جدید معادن سنگ آهن اقدام نشود بسیاری از واحدهای فعلی فولاد سازی کشور در خطر تعطیلی و یا کاهش ت

رشد ۱۱ درصدی تولید آهن اسفنجی در کشور

فولاد سازان در دوماهه امسال پنج میلیون و ۵۵۲ هزار و ۴۳۳ تن آهن اسفنجی تولید کردند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۱ درصد رشد عملکرد داشتند.

جلسه فعال سازي معادن فلورين مازندران برگزار شد

روز گذشته دومين جلسه فعال سازي معادن فلورين در محل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مازندران با هدف همگرايي واحدهاي بهره بردار معادن فلورين استان و رفع چالش ها و مشكلات معدنكاري با حضور رییس و معاون معدني سازمان صمت، مسئول سرمايه گذاري شركت تهيه و توليد مواد معدني ايران نماينده طرح احياء در استان، رئيس خانه معدن استان، مشاور مدير عامل شركت تهيه و توليد و كارشناس طرح احياء برگزار شد.

شرکت فولاد امیرکبیر کاشان تندیس بلورین جایزه ملی تعالی سازمانی را دریافت کرد

نخستین حضور این شرکت در سطح تندیس جایزه‌ی ملی تعالی سازمانی، با موفقیت بی‌نظیر دریافت «تندیس بلورین» همراه گردید، که سبب شد فولاد امیرکبیر بتواند در جمع پنج شرکت فولاد دارای تندیس تعالیِ سازمانی قرار گیرد. داوریِ این دوره برای اهدای جایزه، بر اساس الگوی ملی تعالی سازمانی و منطق ارزیابی رادار در محل شرکت و با تیم شش‌نفره ارزیابان سازمان مدیریت صنعتی در مدت سه روز فشرده، و با بیش از ۲۵ جلسه‌ی بحث و گفت‌وگو انجام گرفت.

تولید همواره استراتژدی اصلی فولاد مبارکه است/تندیس زرین جایزه ملی تعالی سازمانی به فولاد مبارکه رسید

شرکت فولاد مبارکه در هفدهمین همایش جایزه ملی تعالی سازمانی موفق شد، برای سومین بار تنها تندیس زرین جایزه ملی تعالی سازمانی این دوره را به خود اختصاص دهد. 

در این آئین که با حضور معاون وزیر صمت و رئیس هیئت عامل ایمیدرو، مدیر عامل گروه فولاد مبارکه  و جمعی از مقامات و مدیران عامل شرکت‌های برتر ایرانی برگزار شد، در نهایت تنها تندیس زرین این دوره به مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اهداء شد.

دهقانی: با حمایت شرکت مس، باشگاه مس سونگون مایه افتخار ایران شده است/ ضیغمی: تیم‌های صنعت مس به یک برند ورزشی در کشور تبدیل‌ شده‌اند

دکتر دهقانی در دیدار با بازیکنان و کادر فنی مس سونگون با قدردانی از زحمات شرکت مس در اجرای برنامه‌های مسئولیت‌های اجتماعی در استان، این تیم را مایه افتخاری برای ایران، استان آذربایجان شرقی و شهرستان ورزقان خواند و گفت: مس سونگون ورزقان باید همواره به فکر افتخارآفرینی در سطح جهان باشد و نام ایران عزیزمان را در همه عرصه‌های بین‌المللی پرآوازه سازد.

بررسی چالش ها و موانع جهش و رونق تولید در صنعت ذوب آهن اصفهان

در این نشست تخصصی که بر مبنای پرسشگری و مطالبه گری بدنه دانشجویی کشور از سازمان های تولیدی و اقتصادی کشور و به منظور آرمان سازی وآرمان خواهی نسل دانشجویی برگزار شد ، دکتر محمد رضا حیدری عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان ، صیادی ، قلی زاده ، علی نقی، نجفیان، ساکت، قاسمی ، مستاجران و طالبی  در مورد بعضی از مسایل مرتبط با ذوب آهن اصفهان از جمله چگونگی تامین مواد اولیه، پروژه های زیست محیطی ، پروژه گوگرد زدایی ، تزریق پودر زغال ، نیروی انسانی ، ارتباط متقابل صنعت و دانشگاه ، تامین و چرخه آب در شرکت، تحقیق و توسعه تعهدات مالی شرکت و غیره  نظرات ، سوالات  و پیشنهادات خود را مطرح کردند.

ریل ملی تولید ذوب آهن اصفهان در بورس کالا پذیرش شد

 بهزاد کرمی معاون بازاریابی و فروش ذوب آهن اصفهان ضمن بیان مطلب فوق گفت  : در آینده نزدیک این محصول مهم و استراتژیک در بورس عرضه خواهد شد و خریداران این محصول میتوانند انواع ریل مورد نیاز خود را از طریق بورس تامین نمایند.

وی افزود : چهار کلاس ریل مورد نیاز راه آهن ، مترو ، معدن و ریل مورد نیاز حمل و نقل داخلی کارخانه ها در بورس کالا عرضه می شود و قیمت ها نیز مطابق قوانین و مقررات بورس ، رقابتی خواهد بود .

رشد ۱۷۵ درصدی سود خالص شرکت فولاد متیل در سال ۹۸

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت فولاد متیل، منتهی به ۹۸.۱۲.۲۹ با حضور کلیه سهامداران این شرکت در تاریخ ۹۹.۰۳.۲۴ به ریاست غلامرضا طاهری، معاون امور شرکت ها و سرمایه گذاری فولاد مبارکه در محل دفتر این شرکت برگزار گردید.

بنا بر این گزارش، پس از انتخاب اعضای هیات رییسه، مجتبی مهدیان مدیرعامل فولاد متیل، با ارائه گزارش هیات مدیره به سهامداران وضعیت و فعالیت های انجام شده شرکت طی سال ۹۸ را برای سهامداران تبیین نمود.

بازار فولاد چین تا نیمه دوم سال ميلادي تحت تاثير ویروس كرونا مي ماند

بازار داخلی فولاد چین به دلیل تولید بالا، افزایش موجودی فولاد، افزایش رکود صادرات و تقاضای ناچیز در بخش تولید، در سه ماهه دوم همچنان با فشار نزولی باقي خواهد ماند. ساخت و ساز زیرساخت ها به سرعت در سه ماهه دوم سال بهبود یافت، اما ممکن بود این بخش در سال ۲۰۲۰ رکود را تجربه کند و از این رو نتواند تقاضای افزایشی برای فولاد، ایجاد کند.

براساس اعلام بانک People's Bank of China، وام های کوتاه مدت و اوراق قرضه شرکت ها که در سه ماهه اول صادر شده بود به ترتیب در سال گذشته ۱۱۹ و ۹۱ درصد رشد داشته اند. همین امر، کارخانه های فولادی را قادر به بالا نگه داشتن سطح تولید خود کرده بود.

گزارش معدن نامه از مجمع عمومي صاحبان سهام فولاد هرمزگان

امروز مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت فولاد هرمزگان مربوط به سال مالی منتهی به 98/12/29 برگزار شد. جلسه با حضور ۹۶/٦ درصد رسمیت یافت و آقایان طاهری به عنوان رئیس مجمع، همت از شرکت فلز تدارک و شعبانی از شرکت فولاد ملی به عنوان ناظر  و فرزاد ارزانی مدیرعامل شرکت و متقی به عنوان دبیر مجمع، و یعقوبی به عنوان حسابرس مستقل و رجبی (به صورت آنلاین) نماینده بورس در جایگاه هیئت رئیسه حضور داشتند.

نگاه مسئولین کشور برای تامین ریل مترو به ذوب آهن اصفهان است

مهدی جمالی‌نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به همراه خدامراد صالحی فرماندار شهرستان لنجان ، حجت‌الله غلامی معاون هماهنگی امور عمرانی و علي اصغر ذاكري هرندي مدير كل دفتر امور شهري و شوراهاي استانداري اصفهان پنج شنبه 22 خرداد ماه با حضور در ذوب آهن اصفهان از خط تولید ریل ملی و همچنین شرکت تارابگین ذوب آهن اصفهان بازدید کردند .

رشد 31 درصدی تولید و افزایش 47 درصدی سود

غلامرضا طاهری، معاون سرمایه‌گذاری و امور شرکت‌های فولاد مبارکه با اعلام این خبر افزود: شرکت فولاد سفیددشت یکی از طرح‌های هفت‌گانۀ فولادی کشور است که در سال 1393 با مشارکت 65درصدی فولاد مبارکه و 35 درصدی سازمان ایمیدرو به شرکت سهامی خاص تبدیل شد و در سال 1395 واحد احیا مستقیم آن به بهره‌برداری رسید.

شعار جهش تولید مقام معظم رهبری به خوبی در فولاد مبارکه در حال تحقق است

سردار مجتبی فدا با بیان این‌که فولاد مبارکه بخش بزرگی از نیازهای کشور را تأمین می‌کند اظهار داشت: امیدواریم با توجه به شرایط اقتصادی کشور و ظرفیت‌های خوبی که در حوزۀ نیروی انسانی و تجهیزات در فولاد مبارکه وجود دارد، این شرکت بتواند همچنان با قوت به تولید روزافزون و رفع نیازهای صنایع دیگر کشور اهتمام ورزد.
 

طرح مشکلات تولید با صنعتگران، حمایت برای رفع موانع با نمایندگان مجلس

نمایندۀ مردم شریف اصفهان در مجلس شورای اسلامی پس از بازدید از خطوط تولید فولاد مبارکه اظهار داشت: بسیار خوشحالم که امروز یکی از دستاوردهای عظیم کشور پس از انقلاب اسلامی را از نزدیک مشاهده کردم.
 
وی ضمن ابراز خرسندی از  تحقق  شعار «رونق تولید» در سال 98 در فولاد مبارکه گفت: عملکرد درخشان مدیریت و کارکنان این شرکت از ابتدای سال تاکنون نشان می‌دهد شعار و راهبرد «جهش تولید» نیز با برنامه‌ریزی‌های خوبی که صورت گرفته، به یاری خداوند و همت کارکنان محقق خواهد شد.

کمکهای فولاد مبارکه به جامعه در بحرانها قابل تقدیر است

حجت‌الاسلام صالحیان پس از بازدید از خطوط تولید شرکت فولاد مبارکه اظهار داشت: به نمایندگی از ائمۀ جمعه و جماعات استان در این شرکت حضور پیدا کردیم تا  از  همکاری  این سازمان در فرایند مقابله با ویروس منحوس کرونا تشکر کنیم.
 
وی در ادامه افزود: درعین‌حال جای تقدیر و تشکر دارد که فولاد مبارکه به‌صورت عملیاتی به شعار «جهش تولید» که از سوی مقام معظم رهبری تعیین شده، عمل کرده و کلنگ‌زنی پروژۀ نورد گرم ۲ را نیز در دست اقدام دارد. به‌یقین این پروژه یکی از پروژه‌های بزرگ کشور در راستای شعار جهش تولید خواهد بود.

بررسی زمینه‌های همکاری مشترک در حوزه صنایع پایین‌دستی اسیدسولفوریک

به گزارش مس پرس، سعدمحمدی در این نشست با اشاره به اینکه شرکت ملی صنایع مس ایران برای تبدیل شدن به یک صنعت سبز در سال گذشته و امسال دو طرح بزرگ اسیدسولفوریک سرچشمه و خاتون‌آباد به ظرفیت بیش از یک‌میلیون تن در سال را به بهره‌برداری رساند، گفت: شرکت مس در حوزه اسیدسولفوریک با توجه به حساسیت بالای این محصول جدای از راهکار فراهم کردن زمینه‌های صادرات و فروش این محصول به مصرف‌کنندگان داخلی، بررسی‌های کارشناسی در حوزه تولید اسید فسفریک و کودهای شیمیایی فسفاته که نیاز به اسیدسولفوریک دارند را انجام داده است.

حسن خلج طهرانی مطرح کرد: جذب یک هزار و 100 نفر نیرو در منطقه ویژه خلیج فارس

با توجه به مزین شده سال 1399 از سوی مقام معظم رهبری به نام جهش تولید، منطقه ويژه خلیج‌فارس در تلاش است با همفکری تمامی مدیران این منطقه عظیم اقتصادی، برنامه‌ها و عملیات خود را در قالب منشور کاری، در تمامی حوزه‌ها ازجمله اشتغال، روابط کار و بازرسی تدوین کند.

بازدید مدیرعامل و اعضا هیئت مدیره شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر از کارخانه بازیابی هماتیت

جلسه هیئت مدیره شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، صبح روز گذشته با حضور اعضا هیئت مدیره در محل مجتمع گل‌گهر برگزار شد.

اعضا هیئت مدیره و مدیرعامل این شرکت پس از پایان جلسه دو ساعته در محل مجتمع به بازدید از برخی طرح‌ها و پروژه‌های در دست اجرا در منطقه گل‌گهر پرداختند.

اعضا هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در بازدید از پروژه کارخانه بازیابی هماتیت در جریان آخرین وضعیت این پروژه جهت عملیات تست و راه‌اندازی در سال جهش تولید قرار گرفتند.

۷ پروژه عمرانی این شرکت به زودی افتتاح خواهد شد

معاون اداری و پشتیبانی گهرزمین با اشاره به اقدامات انجام شده گفت: این جلسه با هدف رفع موانع کار و برنامه ریزی برای افتتاح پروژه های عمرانی برگزار شده است.

وی در ادامه گزارشی از وضعیت پروژه های امور عمرانی و زیرساخت ارائه نمود و عنوان کرد:

عملیات لوله گذاری به طول 33 کیلومتر و احداث ایستگاه های پمپاژ، مخازن طول مسیر و سایر تأسیسات مربوط به خط انتقال آب از چاههای قطاربنه به اتمام رسیده و تحویل موقت نیز صورت پذیرفته است که در تیرماه سال جاری افتتاح می شود.

ورود کاروان محصولات جدید بومی سازی شرکت گهرزمین به خطوط تولید

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت سنگ آهن گهرزمین در تداوم تولید و به کارگیری مجموعه ها و تجهیزات صنعتی بومی سازی شده در شرکت سنگ آهن گهرزمین، که در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری، در تحقق سیاست های درون زایی اقتصاد مقاومتی، صورت پذیرفته است، اولین کاروان محصولات جدید بومی سازی شده در سال جهش تولید با یاد و نام مقدس سردار دل ها و سیدالشهدای جبهه مقاومت، شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی صبح روز شنبه مورخ ۱۷ خرداد ماه ۹۹ تحویل خطوط تولید کنسانتره شرکت گردید.

دستیابی به رکورد کمترین میزان مصرف الکترود گرافیتی در فولاد مبارکه

با تلاش کارکنان ناحیۀ فولادسازی و ریخته‌گری مداوم، مصرف الکترود در کوره‌های قوس الکتریکی فولاد مبارکه در سال 1398 به 1.94 کیلوگرم به ازای هر تن فولاد مذاب تولیدی رسید که این رکورد از بدو راه‌اندازی فولاد مبارکه بی‌سابقه بوده است.
 

یارانۀ غیر مستقیم فولاد مبارکه به مشتریان دیده نمی شود

سال گذشـته بیشتــر فولادســازان کشور با دو دغدغۀ مهم، یعنی کمبود الکترود گرافیتی و تأمین مواد اولیۀ معدنی شامل سنگ‌آهن و گندله مواجه بودند. در ابتدای سال 98 موضوع تأمین الکترودهای گرافیتی دغدغۀ اصلی فولادسازان بود و موجودی این کالا نیز به‌قدری کم شد که بسیاری از فولادسازان کشور مجبور به کاهش تولید خود شدند و نمود این کاهش تولید در سه‌ماهۀ اول سال 98 بیشتر دیده می‌شود.

تلاشگران فولاد سنگان حماسۀ ملی و صنعتی رقم زدند

در مراسم بهره برداری از کارخانۀ تولید کنسانترۀ فولاد سنگان فولاد، علی امرایی مدیرعامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان اظهار داشت: تلاشگران فولاد سنگان حماسۀ ملی و صنعتی رقم زدند.

اتکا به توان داخلی بدون متخصص خارجی؛ بزرگترین شاخصۀ فولاد سنگان در سال جهش تولید

حمیدرضا عظیمیان در خصوص راه‌اندازی کارخانۀ کنسانترۀ سنگان به‌عنوان بزرگ‌ترین کارخانۀ شرق کشور گفت: کارخانۀ کنسانترۀ سنگان که با سرمایه‌گذاری مستقیم فولاد مبارکۀ اصفهان انجام شده، برای تداوم تولید شرکت کمی حاشیۀ امن ایجاد می‌کند.

فولاد مبارکه امروز ۵ میلیون تن به ظرفیت گندله و کنسانترۀ کشور اضافه کرد

رئیس هیئت عامل ایمیدرو گفت: امروز در فاز اول، یک کارخانۀ 2.5 میلیون تنی افتتاح شد و کارخانۀ دیگر نیز با ظرفیت 2.5 میلیون تن طی ۴۰ تا ۵۰ روز آینده افتتاح می‌شود و نقش بی‌بدیلی در صنعت فولاد و اقتصاد کشور ایفا خواهد کرد.
وی دربارۀ برنامۀ ایمیدرو برای تأمین مواد اولیۀ فولاد مبارکه اصفهان نیز گفت: ایمیدرو وظیفۀ تأمین مواد اولیۀ صنایع بزرگ کشور را دارد. طرحی که اکنون در مجتمع معادن سنگان اجرایی شده در راستای تأمین مواد اولیۀ شرکت‌های بزرگ بوده است.

نقش فولاد مبارکه در اقتصاد سنگان بی نظیر و توسعه ای است

سرپرست وزارت صمت نیز طی سخنانی خاطرنشان کرد: ایمیدرو تا پایان سال، ۲۲ طرح دیگر را به‌مبلغ بیش از 1.2 میلیارد دلار افتتاح می‌کند و نقش فولاد مبارکه و شرکت‌های بزرگ نیز در این طرح‌ها مثبت و قابل‌توجه است.
وی دربارۀ مشکل تأمین مواد اولیۀ شرکت فولاد مبارکه نیز گفت: امروز تأمین مواد اولیه برای کارخانه‌های فولادی مهم‌ترین مأموریت وزارت صمت است و برای تأمین سنگ‌آهن فولاد مبارکۀ اصفهان نیز از انجام هیچ کاری دریغ نخواهیم کرد.

سهمیه واردات کاهش یابد

تولیدکنندگان فولاد اروپا روز دوشنبه از اتحادیه اروپا خواستند كه سهمیه واردات را كاهش دهد و هشدار دادند كه سیل احتمالی محموله‌ها، صنعتی كه به‌سختی تحت‌فشار همه‌گیری کویید-۱۹ قرار داشته را، بیش‌ازپیش تهدید می‌کند. در بیانیه‌ای تولیدکنندگان به پیشنهاد اخیر برای حمایت از اقدامات اتحادیه اروپا در سال 2018 اعتراض کردند.

این اقدامات پس از اعمال تعرفه ۲۵ درصدی فولاد در واشنگتن و بسته شدن بازار ایالات‌متحده به روی بسیاری از صادرکنندگان، به دنبال جلوگیری از حمل‌ونقل هدایت‌شده به اروپا بوده است.

طرح احیای معادن کوچک، بسترساز ایجاد نهضت فرآوری، نوآوری و کارآفرینی / تاثیرات احیای معادن کوچک در سه مقطع زمانی

مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس گفت: این طرح، بسترساز ایجاد نهضت فرآوری، نوآوری و کارآفرینی در بخش معدن بوده است. رضا عظیمی در عین حال به تاثیرات این طرح در سه مقطع زمانی پرداخت.

رضا عظیمی با اشاره به این موضوع گفت: مهیا کردن زمینه طرح مشکلات معدنی و پاسخگویی مناسب به طرح مشکلات، از جمله تاثیرات کوتاه مدت طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس است.

شرکت Vedanta با پروژه‌های ناند کر به توانمندسازی زنان و کودکان کشورش می‌پردازد / ۱۵۰۰ مرکز چندمنظوره تفریحی و بهداشتی با تکیه‌بر انرژی خورشیدی ایجادشده است

شرکت منابع طبیعی Vedanta Resources در تلاش است تا بزرگ‌ترین تولیدکننده روی در جهان شود، تولید نقره خود را دو برابر کند و تولید سنگ‌آهن خود را از 10 میلیون تن در سال به 15 میلیون تن در سال افزایش دهد.

شرکت Vedanta در کشورهای هند، آفریقای جنوبی، نامیبیا و استرالیا در حوزه فلزاتی چون فولاد، سنگ‌آهن، آلومینیوم، مس، سرب، روی و نفت و گاز فعالیت تجاری دارد. ظرفیت فعلی تولید فلز روی در عملیات Hindustan Zinc، حدوداً ۱.۲ میلیون تن در سال است. این شرکت در تلاش است تا با شش پروژه بزرگ فعال، ظرفیت استخراج معادن خود را به‌طور تهاجمی گسترش دهد.

رشد نماگرهای بازار قراردادهای آتی در تالار نقره ای

در جریان معاملات هفته گذشته در بازار مشتقه بورس کالای ایران معامله گران بیش از ۱۱۴ هزار و ۷۰۰ قرارداد آتی را به ارزشی بیش از ۱۳۵۸ میلیارد و ۸۴۰ میلیون ریال منعقد کردند که حجم و ارزش معاملات به ترتیب نسبت به هفته پیش از آن با رشد ۸ و ۲۵ درصدی رو به رو شدند.

معامله گران در دو سررسید تیر و شهریور قرارداد آتی زعفران نگین تعداد ۱۰۸ هزار و ۶۰۰ قرارداد را به ارزشی بیش از ۹۸۶ میلیارد و ۸۳۷ میلیون ریال منعقد کردند که سررسید شهریور ماه سهم ۷۸ درصدی از حجم و سهم ۷۹ درصدی از ارزش کل معاملات این دارایی پایه را به خود اختصاص داد.

توسعه سنگان با راهبری ایمیدرو؛ ستون های امنیت پایدار مرزهای شرق کشور / سنگان، خوراک تولید 10 میلیون تن فولاد را تامین خواهد کرد

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، این منطقه طبق گفته غریب پور رییس هیات عامل ایمیدرو، با دستیابی به هدف نهایی،‌ خوراک تولید 10 میلیون تن فولاد در کشور را فراهم می کند.
منطقه مرزی و کم برخودار سنگان شهرستان خواف در شرق کشور، شاهد افتتاح دو پروژه کنسانتره فولاد سنگان و گندله سازی سناباد با فرمان رئیس جمهور بود که زمینه توازن در زنجیره فولاد را فراهم کرده است. مجتمع معدنی سنگان که از زیرمجموعه های ایمیدرو است، علاوه بر توسعه و افزایش ظرفیت تولید کنسانتره و گندله سنگ آهن، توسعه زیرساخت ها در جاده، ریل و همچنین تامین آب را در حال اجرا دارد.

آمادگی برای فعال‌سازی ۴ هزار معدن راکد در کشور

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی گفت: براساس آمارهای رسمی اکنون حدود چهار هزار معدن راکد در سطح کشور وجود دارد که این صندوق برای تحت پوشش قرار دادن و فعال‌سازی آنها استقبال می کند.

«فرید دهقانی» افزود: امسال این صندوق رویکرد به بازار سرمایه هم دارد و سبد سهام را افزایش خواهد داد و در عین حال این را هم باید اضافه کرد که ۱۰۰ درصد سهم صندوق به سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به عنوان یک تشکیلات حاکمیتی اختصاص دارد.  

نشست بررسی روند اجرای طرح‌های توسعه‌ای گل‌گهر

جمشید ملارحمان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر؛ وصول مطالبات معوق مانده گل‌گهر از شرکت‌های دیگر، بهبود وضعیت مالی شرکت، پرداخت ۱۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه برای اجرای طرح انتقال آب از خلیج‌فارس به سیرجان در سال ۹۸ و افزایش سرمایه شرکت به ۱۰ هزار میلیارد تومان در سال جدید، بخشی از اقدامات توسعه‌ای شرکت گل‌گهر بوده است. در سال‌ جاری نیز این شرکت و شرکت‌های هم‌گروه، ۱۳ طرح توسعه‌ای در منطقه گل‌گهر افتتاح می کنند و اجرای ۱۳ طرح دیگر هم آغاز خواهد شد. مجتمع گل‌گهر آمادگی دارد در طرح‌های مرتبط و دارای توجیه اقتصادی سرمایه‌گذاری کند.

امضای تفاهم‌نامه گسترش فعالیت‌های معدنی مس

به گزارش مس پرس، دکتر سعدمحمدی در این نشست که مهندس مس‌فروش رییس سازمان صمت استان خراسان رضوی، دکتر رسولی معاون استاندار، حیدر ضیغمی مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط عمومی، مهندس بهروز رحمتی معاون اکتشافات و توسعه، مهندس شهریار متوکل مدیر امور اکتشافات شرکت مس و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی حضور داشتند؛ با ارائه گزارشی از اقدامات انجام‌شده در حوزه اکتشاف در استان خراسان رضوی گفت: بسیار خوشحالیم که فضای مناسبی در بین استان‌های معدن خیز کشور برای گسترش فعالیت‌های معدنی و تولید و اشتغال ایجاد شده است و در این میان استان خراسان رضوی پیشتاز فعالیت‌های معدنی مس در کشور شده است.

استفاده حداکثری از ناوگان ریلی ؛ هدف ذوب آهن و راه آهن

این جلسه پیرو دیدار مديران عامل شرکت ذوب آهن اصفهان و راه آهن جمهوری اسلامی ایران،  به منظور تسریع در اهداف عالی دو شرکت با حضور محمد سیاوشی سرپرست مهندسی حمل راه آهن جمهوری اسلامی ایران ، سید رضا سادات حسینی مدیر کل راه آهن اصفهان ، محمد جعفر صالحی معاون خرید ، بهزاد کرمی معاون فروش و حسن صادقی  مدیر خرید مواد اولیه و انرژی ذوب آهن اصفهان برگزار شد .

در این جلسه به منظور استفاده حداکثری از ظرفیت ناوگان ریلی در جهت حمل مواد اولیه و محصول ، تمهیداتی اندیشیده شد و طرفين مصمم و متعهد به اجرا شدند.

افتتاح دفتر کارآفرینی در ذوب آهن اصفهان

در راستای توسعه منابع انسانی و مدیریت استعدادها و با همکاری دانشگاه اصفهان ، دفتر کارآفرینی در ذوب آهن اصفهان افتتاح شد.

بهرام امینی، مدیر آموزش و توسعه منابع انسانی شرکت در گفتگو با خبرنگار ما با بیان خبر فوق گفت: هدف از ایجاد دفتر کارآفرینی، پرورش افرادی است که به خلق فرصت‌ها می پردازند.

برنامه جامع زیست محیطی ذوب آهن برای تبدیل شدن به صنعت سبز

قبل از این نشست خبری، اصحاب رسانه اصفهان و شهرستان لنجان با حضور در بخش های مختلف شرکت از اقدامات و پروژه های زیست محیطی این شرکت بازدید کردند .

منصور یزدی زاده، مدیرعامل شرکت با اشاره به اینکه آلایندگی ذات همه صنایع است و نکته مهم کنترل این موضوع بوده، گفت : حدود 14 هزار نفر پرسنل در این شرکت مشغول به کار هستند و سلامتی آنها و طبیعتاً مردم منطقه اولویت اصلی شرکت است

 

افتتاح بزرگترین کارخانه کنسانتره‌سازی شرق کشور

کارخانه کنسانتره‌سازی فولاد سنگان که با سرمایه گذاری شرکت فولادمبارکه بنا نهاده شده و در مجموعه معدنی بزرگ عسلویه معدنی ایران قرار دارد، در سالی که با نام جهش تولید نامگذاری شده توانست اولین تولید آزمایشی خود را به ثمر برساند و با افتتاح رسمی که فردا انجام می شود،  تولید کنسانتره سنگ آهن کشور را به میزان ۵ میلیون تن در سال افزایش دهد.
این کارخانه که در قالب ۲ خط تولید با ظرفیت ۲.۵ میلیون تنی با ظرفیت تولید ۵ میلیون تن کنسانتره در سال طراحی شده، زمینه ساز اشتغال مستقیم برای ۵۰۰ نفر و غیر مستقیم برای ۳ هزار نفر خواهد شد.

کارخانه تولید گندله شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی شرکت سیمیدکو افتتاح خواهد شد

کارخانه تولید گندله شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی شرکت سیمیدکو با ظرفیت تولید دو و نیم میلیون تن گندله در سال، روز پنجشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ با حضور مقامات کشوری به صورت رسمی افتتاح خواهد شد.

علی محمدی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان با بیان این خبر افزود: کارخانه تولید گندله این شرکت با ظرفیت ۵ میلیون تن طراحی شده و در فاز اول با ظرفیت تولید دو و نیم میلیون تن گندله در سال، در اردیبهشت ماه سال جاری با توان متخصصان ایرانی و بدون حضور کارشناسان خارجی راه اندازی شده است؛ که گندله تولید شده از مواد اولیه این کارخانه تامین می‌گردد.

نشست بررسی روند اجرای طرح‌های توسعه‌ای گل‌گهر

نشست بررسی روند اجرای طرح‌های توسعه‌ای گل‌گهر با حضور مهندس ملارحمان مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، دکتر فدایی استاندار کرمان، شهباز حسن‌پور رئیس مجمع نمایندگان استان، صمدالله محمدی نماینده بافت در مجلس شورای اسلامی و برخی از معاونین شرکت گل‌گهر در محل دفتر جذب سرمایه‌گذاری های اقتصادی استان کرمان برگزار شد.

تشریح اقدامات زیست محیطی فولاد مبارکه در حفاظت از منابع آب، خاک و هوا

جواد نیلی در گفتگو با خبرنگار فولاد مبارکه گفت: فولاد مبارکه از ابتدای راه اندازی موضوع محیط زیست را سرلوحه فعالیت های خود قرار داده، به گونه ای که به موازات تولید  فولاد در این شرکت، سه مولفه آب، خاک و هوا همواره مورد توجه این شرکت بوده است.

فولاد مبارکه از بدو تاسیس به موضوعات زیست محیطی اهتمام ویژه داشت

سرمایه گذاری 10 هزار میلیارد ریالی فولاد مبارکه در پروژه های زیست محیطی

عباس اکبری  معاون نیروی انسانی و سازماندهی شرکت فولاد مبارکه به تشریح سیاست های این شرکت در زمینه مسایل زیست محیطی پرداخت و گفت: مدیریت ارشد فولاد مبارکه به مفهوم توسعه و تولید پایدار عمیقا معتقد است و از این منظر ، چشم اندازی را برای شرکت ترسیم و الزامات و شرایطی را تعیین می کند که در راستای مسئولیت ها و وظایف خود باید از منابع در اختیار خود به گونه ای استفاده کند که نسل های آینده در معرض تهدید قرار نگرفته و  بتوانند از تمام این منابع و امکاناتی که وجود دارد به صورت کامل و سالم استفاده و بهره برداری کنند که این منابع به عنوان سرمایه های بین نسلی شامل آب، هوا،  خاک و اقلام معدنی که در اختیا

افتتاح کارخانه های جدید در سنگان، زمینه ساز توازن در زنجیره فولاد است / ایمیدرو توسعه مناطق کم برخوردار را در اولویت دارد

خداداد غریب پور رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: افتتاح دو کارخانه جدید فرآوری سنگ آهن در سنگان، سبب تکمیل زنجیره تولید در این ناحیه و همچنین زمینه ساز ایجاد توازن در زنجیره تولید فولاد کشور می شود. 

کاتالیست های عناصر نادر خاکی

مریم کارگر راضی مشاور مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در امور پژوهشی در یادداشتی به موضوع کاتالیست های عناصر نادر خاکی پرداخته است. این یادداشت در ادامه از نظر می گذرد:

کاتالیزورهای عناصر نادر خاکی عنوان یکی از فصول کتاب “عناصر نادر خاکی از معدن تا بازار” است که به تشریح انواع کاتالیست های عناصر نادر خاکی و کاربرد آنها می پردازد.

باشگاه‌های مس مایه سربلندی ورزش کشور هستند

حیدر ضیغمی در ورزشگاه بانک ملی تهران حضور پیدا کرد و دیدار دوستانه مس رفسنجان و پارس جنوبی جم را از نزدیک تماشا کرد. این دیدار با تساوی 2-2 پایان یافت و گل‌های مس رفسنجان را علی پورمحمد و فرشاد سالاروند به ثمر رساندند.

انجام اکتشافات معدنی در ۶۶۰ هزار کیلومتر مربع از پهنه‌های کشور

فاز‌های اکتشافی در ۶۶۰ هزار کیلومتر مربع از پهنه‌های کشور در ۳۰ استان از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران (ایمیدرو)، در حال انجام است. 

تکمیل فاز یک پروژه انتقال پساب فولادشهر به کارخانه

فاز اول پروژه انتقال پساب فولادشهر به ذوب آهن اصفهان که از خرداد ماه 97 عملیات اجرایی آن آغاز شده بود در مراحل پایانی می باشد.

مهدی نصر، معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت با اعلام خبر فوق، گفت: به منظور جبران آب مورد نیاز و کاهش برداشت آب از رودخانه زاینده رود و همچنین در راستای کاهش پیامدهای زیست محیطی، انتقال پساب فولادشهر به تصفیه خانه استحصال ذوب آهن در دستورکار قرار گرفت و پس از بررسی های فنی و اقتصادی توسط مدیریت مهندسی کارخانه، در سه فاز طراحی شده و در حال اجرا می باشد .

بهره برداری ۲ کارخانه بزرگ صنایع معدنی بدون حضور حتی یک مهندس خارجی/ اشتغال ۵۰۰۰ نفری در شدیدترین تحریم

دو کارخانه کنسانتره و گندله سازی در مجتمع معدنی سنگان، طی روزهای آینده با فرمان رییس جمهور به صورت ویدئوکنفرانسی افتتاح می شود.

مدیر روابط عمومی ایمیدرو گفت دو کارخانه کنسانتره و گندله سازی در مجتمع معدنی سنگان، طی روزهای آینده با فرمان رییس جمهور به صورت ویدئوکنفرانسی و با حضور سرپرست وزارت صنعت معدن و تجارت و ریاست هیات عامل ایمیدرو  افتتاح می شود.

محمد سپهر درباره ویژگی های این افتتاحیه ها، تاکید کرد: این کارخانه ها، در شرایط تشدید تحریم ها، شیوع ویروس کرونا و نیز بدون حضور حتی یک مهندس خارجی آماده افتتاح شده است.

‌راه‌اندازی واحدهای راکد و غیرفعال صنعتی و معدنی در استان‌ها/ ارز مورد نیاز مواد اولیه کارخانجات تولیدی تامین خواهد شد

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت راه‌اندازی واحدهای راکد و غیرفعال صنعتی و معدنی در استان‌ها را یکی از برنامه‌های اصلی این وزارتخانه دانست و گفت: تامین ارز مورد نیاز واحدهای تولیدی در دستور کار قرار دارد.

فعالیت صدرفردا، اولین شتاب‌دهنده معدن تیرماه آغاز می‌شود.

غلامرضا سلیمانی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صدرتامین در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: صدرتامین با درک تغییر پاردایم‌های جهانی نگرشی جدیدی به معدن و صنایع معدنی دارد و از این رو نخستین شتاب‌دهنده حوزه معدن و صنایع معدنی تیر ماه با عنوان صدرفردا فعالیت رسمی خود را آغاز می‌کند.
 
وی گفت: رسالت این شتاب‌دهنده حمایت از استارتاپ‌ها و ایده‌های نو در بخش معدن و صنایع معدنی است. صدر تامین نگاه ویژ‌های به هوشمندسازی معادن، معدنکاری نوین، توجه به عناصر استراتژیک ملی و ... دارد و دیگر شرکت‌ها نیز در این مسیر اقدامات لازم و همکاری قابل توجهی خواهد داشت.
 

برنامه‌های جهش تولید در صنعت مس مورد بررسی قرار گرفت

به گزارش مس پرس، شرکت ملی مس بر پایه نتایح جدید اکتشافی که منجر به خبرهای خوب در خصوص افزایش ذخیره معدنی مس شده است و از سوی دیگر تهیه برنامه افزایش تولید مس به 550 هزار تن در آینده نزدیک نیازمند برنامه‌ریزی و استفاده از پیمانکاران قوی و با تجهیزات پیشرفته است.

فصلی نو در همکاری‌های وزارت صمت با قرارگاه خاتم‌الانبیا

در جلسه مشترک سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت و فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص)، زمینه‌های همکاری مشترک در حوزه‌های مختلف صنعتی و معدنی مورد بررسی قرار گرفت.

حسین مدرس خیابانی در دیدار با سردار سعید محمد فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص)، چارچوب‌های همکاری فی مابین طرفین در حوزه‌های مختلف صنعتی و معدنی مورد توافق قرار گرفت.

بر این اساس، مقرر شد تا قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) در حوزه معدن، در بخش پهنه‌های اکتشافی و ژئوفیزیک هوایی با معاونت معدنی، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی همکاری‌های جدیدی را آغاز کند.

غریب پور تاکید کرد: دو پیش نیاز اجرای پروژه 10 میلیون تنی فولاد چابهار / بانک: با اخذ مجوز اراضی پروژه، به زودی وارد فاز اجرا می شویم

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: با تاسیس شرکت در محل منطقه آزاد چابهار و واگذاری زمین برای اجرای پروژه 10 میلیون تنی فولاد چابهار، به زودی وارد فاز عملیاتی در پروژه فوق خواهیم شد. خداداد غریب در نشست پایش پروژه 10 میلیون تنی فولاد چابهار که با حضور مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد، افزود: شرکت گل گهر به عنوان رهبر کنسرسیوم برای پیشبرد اهداف طرح، بعد از تعیین و تملک زمین، تاسیس شرکت را در دستور قرار خواهد داد.

ایمیدرو با اجرای برنامه ممیزی به دنبال ارتقای اثربخشی و دستیابی به اهداف

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: این سازمان، با اجرای برنامه ممیزی ایزو، به دنبال ارتقای اثربخشی و بهبود عملکرد برای دستیابی به اهداف است. 

خداداد غریب پور امروز در جلسه افتتاحیه ویدیوکنفرانسی "ممیزی ایمیدرو" ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: ایمیدرو از سال های گذشته، با دریافت گواهینامه ایزو 2008، این موضوع را مورد اهمیت قرار داده که طراحی فرآیندها، به هدف های سازمانی منتهی شود.

وی ادامه داد: عمده اجرای سیستم های مدیریت کیفیت، اثربخشی است و خوشحالیم که شرکت معتبر SGS، ایمیدرو را ممیزی می کند.

محدودیت های اقتصادی چین، آسمان آبی را برای پکن به ارمغان نخواهد آورد

طبق اعلام مرکز ملی هواشناسی، آلودگی در پایتخت چین طی سه سال اخیر به بالاترین سطح خود رسیده است که به نظر می رسد در روزهای اخیر به بدترین سطح خود خواهد رسید.

این اتفاق در حالی رخ داده است که موارد مشکوک به ایجاد این آلودگی توسط اتومبیلهای شخصی، کارخانه ها و صنعتگران توسط دولت برای جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا محدود شده اند و پیش بینی می شد این محدودیت های رفت و آمدی و تولیدی تاثیر مثبتی بر هوای این کشور داشته باشد که در کمال تعجب چنین نشد.

مشکلات نباید مانع پیشرفت پروژه ها شود

مدیرعامل «مجتمع فولاد خراسان» در بازدید از مراحل اجرایی کارخانه در حال احداث آهک شرکت فولادیار گفت: حلقه های تامین برای تولید فولاد باکیفیت و با تکیه بر توانمندی های داخلی و پتانسیل های سرزمینی بایستی تکمیل شود و مشکلات موجود نباید مانع پیشرفت این پروژه ها شود.
کسری غفوری همچنین با بیان این که نگاه فولادخراسان به شرکت «فولادیار» از جنس نگاه به آینده وموفقیت همکاران سهام دارمان است، افزود: با این نگاه برطرف کردن موانع کار این شرکت و توجه به نیازهای آن برای ما حائز اهمیت است.

جلوی خام فروشی شمش گرفته شود

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه سید جواد ساداتی‌نژاد در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی وضعیت اقتصادی کشور با حضور مسئولان دولتی و خصوصی گفت: باید وزارت اقتصاد گزارش دهد که چه کاری برای بهبود فضای کسب و کار صورت گرفته و رتبه ما در دنیا چقدر است؟ بانک‌ها چه تمهیداتی برای سال جهش تولید انجام داده‌اند که طبق آخرین گزارش اتاق بازرگانی اوضاع خوب نیست.

برداشتن قوانین دست و پا گیر صادرات به شرط بازگردادن ارز صادراتی

معاون وزیر صمت از تشکیل نخستین جلسه کمیته اقدام صادراتی در دوشنبه هفته جاری خبر داد و گفت: برای توسعه صادرات باید قوانین دست و پاگیر برداشته شود ولی به شرطی که صادرکنندگان نیز ارز صادراتی را بازگردانند.

تحول تولید در سال جهش تولید

شیوا نیک وظیفه

کارخانه گندله‌سازی سناباد (سیمیدکو) با ظرفیت ۲.۵ میلیون تن تولید گندله در سال، پس از مراحل تولید آزمایشی فعالیت خود را در این منطقه آغاز کرده است. احداث این کارخانه در منطقه محروم و مرزی شرق کشور با وجود تحریم‌های بین‌المللی باعث رونق عسلویه معدنی شرق ایران است. راه‌اندازی طرح توسعه شرکت سناباد در جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی و همچنین اشتغال مستقیم در شهرستان خواف بسیار مؤثر واقع شده است. در این خصوص گفتگویی با محمد مدنی‌فر مدیرعامل شرکت توسعه فراگیر سناباد داشتیم.

شرکت پالایش قطران ذغالسنگ در سال جاری وارد بورس می شود

منصور یزدی زاده مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در خصوص عرضه سهام شرکت پالایش قطران ذغال سنگ در بورس گفت: شرکت ذوب آهن ۴۰ درصد سهام شرکت پالایش قطران را در اختیار دارد و ۶۰ درصد از سهام آن شرکت در اختیار گروه بنیاد است که با موافقت ۱۰۰ درصدی سهامداران آن شرکت در سال گذشته مقرر شد اقدامات لازم جهت پذیرش و عرضه سهام شرکت قطران صورت پذیرد.

وی گفت: بر این اساس افزایش سرمایه قطران در مرحله تصویب مجمع قرار دارد و انتظار بر این است در سال ۹۹، بیست درصد از سهام شرکت قطران در بازار سرمایه عرضه شود.

مدیریت نت راه و ساختمان در سال 98 به راندمان 220 درصدی دست یافت

همت و کوشش تلاشگران شرکت همواره باعث بهره وری در بخش های مختلف شده است و برخی بخش ها، پشتیبانی و حمایت بخش های تولیدی را بر عهده دارند که تاثیر به سزایی در تولید و بهره وری در شرکت دارد به همین مناسبت با سعید مصلح، مدیر تعمیرات و نوسازی راه و ساختمان (نت راه و ساختمان ) گفتگویی داریم که در ادامه می خوانید :

مدیر نت راه و ساختمان با اشاره به عملکرد این مدیریت در سال 98 ، گفت : این بخش با  همکاری در اجرای عملیات تعمیرات جاری، میانی و اساسی در کارخانه با هزینه ای بالغ بر 200 میلیارد ریال ، 64 میلیارد ریال صرفه جویی ریالی داشت که نسبت به سنوات قبل راندمان 220 درصدی را به دست آورد.

بخش بزرگی از نیاز صنایع کشور توسط فولاد مبارکه تامین می‌شود

فرمانده سپاه صاحب الزمان(عج) استان اصفهان با بیان اینکه فولاد مبارکه بخش بزرگی از نیازهای کشور را تامین می کند اظهار کرد: امیدواریم با توجه به شرایط پیش آمده و امکانات موجود در فولاد مبارکه همچنان با قوت نسبت به تولید روزافزون و رفع نیازهای صنایع دیگر و تامین نیازهای آنان اقدام شود.

مجتمع سنگ آهن فلات مرکزی به سیستم آنلاین عملیات معدنکاری مجهز می شود

سرپرست پژوهش مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی از نصب و راه اندازی سیستم اطلاعات مدیریت عملیات معدنکاری در این مجتمع خبر داد.

نشست بررسی سیستم اطلاعات مدیریت عملیات معدنکاری با حضور اساتید دانشکده های معدن، کامپیوتر و صنایع دانشگاه یزد، مدیرفنی و مهندسی، سرپرست و کارشناسان پژوهش و عضو هیئت اجرایی مجتمع سنگ آهن فلات مرکزی، مدیران فنی و بهره برداری مجتمع های سنگ آهن گل گهر سیرجان و جلال آباد زرند و کارشناسان شرکت آوید رایان فرداد در محل مرکز رشد پارک علم و فناوری اقبال یزد برگزار شد.

عرضه مس، روی، آلومینیوم و شمش طلا در تالار نقره ای

 

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز یکشنبه ۱۸ خردادماه،میزبان عرضه ۴ هزار تن مس کاتد، ۲۰ هزار تن مس کم عیار، ۱۸ تن کنسانتره فلزات گرانبها، ۴۷۰ تن شمش روی، ۲ هزار و ۵۰۰ تن شمش هزار پوندی و ۵۰۰ تن بیلت آلومینیوم، ۱۵۰ تن سولفورمولیبدن و ۴ کیلوگرم شمش طلا است.

 امروز همچنین یک هزار و ۱۶ تن عایق رطوبتی و ۱۰ هزار و ۱۶۰ تن قیر در تالار صادراتی بورس کالای ایران عرضه می شود.

تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران در این روز شاهد عرضه ۴۵ هزار و ۹۰۹ تن مواد پلیمری، مواد شیمیایی، گوگرد، لوب کات، وکیوم باتوم و روغن پایه است.

کویید-۱۹ و محصولات خام فولادی استرالیا

فولادسازان در سراسر جهان در پی شوک تقاضا بر اثر همه گیری کویید-۱۹ در ساخت و ساز، تجهیزات مکانیکی، خودرو و سایر بخش ها با کمترین ظرفیت عملیات خود را پیش میبرند. بسیار عادی است که فقط یک کشور یا تعداد بسیار کمی از کشورها بر عرضه جهانی در بازار کالاها تسلط دارند. استرالیا تاکنون تأمین و صادر کننده اصلی سنگ آهن وذغال سنگ، دارای حدود ۶۰ درصد از هر دو محصول در عرضه جهانی در سال ۲۰۱۹ بوده است.

طراحی و تولید سیستم سوخت‌رسانی الکترومکانیکی رک سنسور تراک های کوماتسو معدنی در مجتمع گل‌گهر

با تلاش مهندسین و نخبگان کشور در مدیریت مهندسی معکوس شرکت گل‌گهر و شرکت دانش بنیان مپسام و با همکاری شرکت‌های آرمان گهر و گهرزمین در مراحل تست‌های عملیاتی در معدن شماره سه، سیستم سوخت‌رسانی الکترومکانیکی رک سنسور تراک های کوماتسو معدنی طراحی، تولید و با موفقیت تست گردید.

٢٠ درصد پالایش قطران ذغالسنگ عرضه می شود

منصور یزدی زاده مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در خصوص عرضه سهام شرکت پالایش قطران ذغالسنگ در بورس گفت: شرکت ذوب آهن 40 درصد سهام شرکت پالایش قطران را در اختیار دارد و 60 درصد از سهام آن شرکت در اختیار گروه بنیاد است که با موافقت 100 درصدی سهامداران آن شرکت در سال گذشته مقرر شد اقدامات لازم جهت پذیرش و عرضه سهام شرکت قطران صورت پذیرد.

وی گفت: بر این اساس افزایش سرمایه قطران در مرحله تصویب مجمع قرار دارد و انتظار بر این است در سال 99، بیست درصد از سهام شرکت قطران در بازار سرمایه عرضه شود.

پویش بازرگان هم می آید، به زودی...

بازار فولاد ترکیه و حاشیه های این کشور با اتحادیه اروپا

تولید و صادرات فولاد ترکیه به دلیل بحران ویروس کرونا کاهش یافته است. با توجه به تلاش های اتحادیه اروپا برای محدود کردن بیشتر واردات ترکیه، گروه های فولادی این کشور در حال انجام اقدامات جبرانی برای رفع هرگونه تأثیر در تراز تجاری فولاد این کشور هستند.

طبق اعلام اتحادیه تولید کنندگان فولاد ترکیه(TCUD)، تولید فولاد خام این کشور در ماه آوریل ۲۶.۳٪ نسبت به سال گذشته کاهش یافته و به ۲.۳ میلیون تن رسیده است.

پیش بینی و بررسی بازار سنگ آهن برزیل از 2020 تا ۲۰۲۴

برزیل پس از استرالیا دومین تولیدکننده و صادر کننده سنگ آهن در جهان است.با این حال، از آغاز سال ۲۰۱۹، تولید این کشور به دلیل ریزش سد باطله Brumadinho  و شرایط مرتبط با آب و هوا، کاهش یافت. در سال ۲۰۱۹، تولید کلی سنگ آهن این شرکت ۴۰۴.۹ میلیون تن بود که سقوط ۱۲درصدی را به خود دید، دلیل این موضوع فروپاشی سد باطله Brumadinho در ژانویه ۲۰۱۹ بود که باعث مرگ ۲۷۰ نفر شد. در این شرایط تولیدات این کشور در مقایسه با سال ۲۰۱۸، ۲۱.۵ درصد کاهش یافت، به طوری که شرکت Vale به دلیل نگرانی های ایمنی در پی این فاجعه، مجبور شد چندین معدن را در فوریه ۲۰۱۹ غیر فعال کند.

فولاد مبارکه و دانشگاه تهران بنیانگذار «مرکز نوآوری تحول دیجیتال صنعت فولاد کشور»

کلنگ احداث «مرکز نوآوری تحول دیجیتال در فولاد» روز سه‌شنبه 13 خردادماه با همت شرکت فولاد مبارکۀ اصفهان و دانشگاه تهران در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به زمین زده شد تا در تقویم توسعۀ فناوری ایران این روز به‌عنوان نقطۀ عطفی در تحول صنعت فولاد کشور به ثبت رسیده باشد.
این مراسم با حضور دکتر خداداد غریب‌پور معاون وزیر صمت و رئیس هیئت عامل ایمیدرو، مهندس عظیمیان مدیرعامل گروه فولاد مبارکه، دکتر نیلی رئیس دانشگاه تهران و دکتر سعید زرندی معاون علم و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.
 یک رخداد مهم در صنعت فولاد

فولاد مبارکه استراتژی لازم برای ورود به اکتشافات معدنی را دارد

فولاد یک فلز استراتژیک در جهان است و هم‌اکنون کشورهایی همچون چین، که در رأس قدرت‌های اقتصادی جهان قرار دارند، تولیدکنندگان اصلی فولاد در جهان شناخته می‌شوند. امروز چالش اصلی و بزرگِ این صنعت، که دامن‌گیر تولیدکنندگان فولادی در سراسر جهان شده و ایران نیز از آن بی‌نصیب نمانده، تأمین مواد اولیه است.

رشد ۱۴۲ درصدی سود خالص شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری در سال ۹۸

مجمع عمومی عادی سالانۀ شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری با حضور سهام‌داران، اعضای هیئت‌مدیره، حسابرس و بازرس قانونی این شرکت برگزار شد.
در ابتدای جلسه، مدیرعامل شرکت ضمن ارائۀ گزارش هیئت‌مدیره به مجمع، از حمایت‌های بی‌دریغ مدیرعامل گروه فولاد مبارکه، سهام‌داران، هیئت‌مدیره و تلاش مدیریت و کارکنان شرکت تشکر و قدردانی کرد و گفت: موفقیت‌های این شرکت در تولید و رشد قابل‌توجه در افزایش سود خالص شرکت، حاصل همین حمایت‌ها و تلاش‌ها بوده و شایستۀ قدردانی است.

تقسیم سود ۱۶۰ تومانی به ازای هر سهم

در مجمع عمومی عادی سالانۀ صاحبان سهام شرکت فولاد امیرکبیر کاشان و با حضور حداکثری سهام‌داران، تقسیم سود ۱۶۰ تومانی به ازای هر سهم و جایگزینی شرکت توسعۀ معادن و فلزات با شرکت پرشین بتن مقاوم گیلان در ترکیب اعضا هیئت‌مدیرۀ این شرکت به تصویب رسید.

مدیران و کارکنان پاک فولاد مبارکه مایۀ سربلندی نظام و انقلاب هستند

فرمانده آموزشگاه علمی و تخصصی شهید بهشتی ناجا پس از بازدید از خطوط تولید فولاد مبارکه در جلسه‌ای با حضور جمعی از معاونان و مدیران این شرکت گفت: خداوند را شاکریم که بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، چنین کارخانه‌ای در کشور بنا نهاده شده است. همچنین خرسندیم که مدیران و کارکنان پاک این شرکت مایۀ سربلندی نظام و انقلاب هستند.

شرکت فولاد مبارکه سرآمد بازار سرمایه و تولید در کشور

محمد زارع پور اشکذری عضو هیئت مدیرۀ شرکت فولاد مبارکه در جریان بازدید از خطوط تولید فولاد مبارکه اظهار داشت: شرکت فولاد مبارکه سرآمد بازار سرمایه و تولید در کشور است و خوشبختانه مدیران و کارکنان تلاشگر این شرکت، سالی را  که جهش تولید نامگذاری شده است با کسب رکوردهای پیاپی آغاز کردند و نویدبخش روزهای خوبی برای ذینفعان بودند.
وی با تأکید بر این‌که فولاد مبارکه دارای زنجیرۀ کامل تولید فولاد است، گفت: ان‌شاءالله با عملکرد بهینۀ این گروه، کشورمان به برنامۀ بلندمدت افق ۱۴۰۴ دست خواهد یافت.

تداوم مشارکت فولاد مبارکه با مسئولان شهرستان مبارکه در توسعۀ پایدار منطقه

در جلسه‌ای با حضور مهندس عظیمیان مدیرعامل، معاونان و مدیران فولاد مبارکه با خانم دکتر صالحی نمایندۀ مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی، بر همگرایی هرچه بیشتر صنعت با جامعه و توسعه متوازن منطقه تأکید شد. در این جلسه مدیرعامل فولاد مبارکه با تأکید بر اهمیت تعامل و همکاری ما بین صنعت و جامعه تصریح کرد: خوشبختانه هم‌زمان با دوران ساخت فولاد مبارکه از نگاه مدیریت این شرکت تعهد به مسئولیت‌های اجتماعی از اولویت‌های اصلی شرکت بوده است.

حمید زادبوم مسئول شورای تجارت خارجی سازمان‌ها و دستگاه‌های موثر در امر صادرات غیر نفتی در وزارت صمت شد

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در حکمی رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران را به عنوان مسئول شورای تجارت خارجی سازمان‌ها و دستگاه‌های موثر در امر صادرات غیر نفتی در وزارت صمت منصوب کرد.

کمبود کنسانتره و گندله برای فولادسازان در سال 99 قطعی است

بدون شک یکی از مهمترین تصمیمات معاون معدنی وزارت صمت در هر سال، تعیین قیمت کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی است. پس از گذشت دو ماه از جلسۀ تنظیم بازار که به همین منظور به میزبانی معاونت معدنی وزارت صمت برگزار شد، به نظر می‌رسد در روزهای آتی شاهد اعلام نهایی قیمت کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی خواهیم بود. جهت اطلاع از آخرین تحولات این حوزه با مهندس رضا یزدخواستی، معاون خرید شرکت فولاد مبارکه گفت‌وگویی انجام داده ایم که میخوانید.

در روزهای اخیر پیشنهادهای زیادی برای تعیین قیمت مطرح شده بود، به نظر شما جمع بندی کلی وزارت صمت در این باره چه خواهد بود؟

تولید جهانی فولاد خام در ماه آوریل ۱۳ درصد کاهش یافت

به گزارش انجمن جهانی فولاد، تولید جهانی فولاد خام در ماه آوریل امسال در مقایسه با تولید در ماه آوریل سال گذشته ۱۳ درصد کاهش یافته است. طبق اعلام این انجمن تولید جهانی فولاد در ماه آوریل ۱۳۷.۱ میلیون تن بوده است.