ژوئیه 2020

ابراهیم صادقی به عنوان مدیرعامل جدید شرکت گسترش صنایع و معادن ماهان منصوب شد

به گزارش معدن نامه؛ با حکم مهدی جهانگیری رئیس گروه مالی گردشگری، ابراهیم صادقی به عنوان مدیرعامل جدید شرکت گسترش صنایع و معادن ماهان منصوب شد و بجای صادق جاهد خطیبی نشست.
این گزارش می افزاید، این تغییر با گذشت دو روز از مجمع عادی سالیانه شرکت ماهان صورت گرفت.

هشدار سازمان حمایت به تولیدکنندگان فولاد

واحدهای تولیدی فولادی به رعایت کف عرضه در بورس کالا و استفاده از انبارهای مجاز مکلف اند؛ در غیر این صورت برای آنان پرونده تشکیل خواهد شد.

تولیدات و واردات فولاد آمریکا در شش ماه اول ۲۰۲۰

فولاد ایالات متحده با شيب ملايمي علائم بهبود را نشان می دهد. طبق اعلام موسسه آهن و فولاد آمریكا (AISI)، کارخانه های فولادی برای هفته منتهی به ۲۵ ژوئیه با ظرفیت  ۵۸.۹٪ كار كردند كه از ۵۸.۳٪ هفته گذشته افزایش داشت. هر هفته میزان تولید فولاد ۱.۱ درصد افزایش می یابد. تولید فولاد در هفته گذشته به ۱.۳۲ میلیون تن خالص رسید که افت ۲۸.۵ درصدی نسبت به سال گذشته و رشد ۱.۱ نسبت به هفته گذشته (زمانی که ظرفیت ۵۸.۳ درصد بود) را نشان میدهد دارد.

معدن زیر زمینی انگوران، بدون اتکا به خارجی ها افتتاح شد/ ایمیدرو، توسعه اشتغال بومی در استان ها را پیگیری می کند

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت:‌ طرح تجهیز و بهره برداری از بخش  زیرزمینی انگوران توسط ایمیدرو و قرارگاه خاتم بدون اتکا به خارجی ها اجرا شد.

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور که امروز در آیین افتتاح معدن  زیرزمینی سرب و روی  انگوران سخن می گفت، با اشاره به قدمت 100 ساله فعالیت جدید در معدن  انگوران تصریح کرد: فعال سازی بخش  زیرزمینیمعدن انگوران، یکی از پروژه های فناورانه و با دانش فنی ایرانی بوده است.

ارزیابی پایگاه خبری معدن نامه از روند رو به رشد فولاد اکسین در سال 98 و تداوم این روند در سال جهش تولید

شیوا نیک وظیفه

ثبت رکوردها و تولید پیوسته ورق های آلیاژی api و آلیاژی خاص برای محیط های ترش و شیرین مورد استفاده در پروژه های بزرگ صنعت نفت و گاز کشور، سطح انتظارات و توقعات از شرکت فولاد اکسین را بالا برده است همین موضوع سبب شده تا این شرکت با راه اندازی تیم های تحقیق و بهبود برای افزایش راندمان بخش های خط به سمت توسعه کیفی تولید حرکت کند . فولاد اکسین که با تاکید امین ابراهیمی مدیریت این مجموعه، تولید را اولویت خود قرار داده سال ۱۳۹۸ را موفق پشت سر گذاشت و اخبار حاکی از ادامه این روند در سال 99 است.

سال 98 چگونه سپری شد؟

سرمایه گذاری های صورت گرفته در صنعت فولاد معطل مواد اولیه است

دکتر مهدی طغیانی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی وسخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در بازدید از ذوب آهن اصفهان معطل ماندن سرمایه گذاری های صورت گرفته در صنعت فولاد به دلیل عدم تامین مواد اولیه به ویژه سنگ آهن را مورد انتقاد قرار داد و گفت : هم اکنون مشکل اصلی ذوب آهن اصفهان عدم تامین کافی مواد اولیه به ویژه سنگ آهن است که البته در این مورد اقدامات خوبی با هماهنگی وزارت صنعت ، معدن و تجارت در حال انجام است .

کلنگ خطوط ۴ و ۵ تولید کنسانتره گهرزمین به زمین خورد

صبح دیروز آقایان دکتر داریوش اسماعیلی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، شهباز حسن پور رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان و نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی و مهندس حسینی نژاد رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان به منظور کلنگ زنی پروژه های خطوط ۴ و ۵ تولید کنسانتره از برخی قسمت های این مجتمع بازدید کردند.

رئيس جمهور پنج طرح صنعتی و معدنی را افتتاح می کند

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت از افتتاح پنج طرح صنعتی و معدنی یا سرمایه گذاری ۵هزار و۶۰۰ میلیارد تومان خبر داد.

به گزارش معدن نامه حسین مدرس خیابانی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت اظهار کرد: وزارت صمت برای دستیابی به جهش تولید چهار مسیر استفاده از ظرفیت های خالی برای تولید، اتمام طرح های نیمه تمام، راه اندازی واحدهای غیرفعال و دستیابی به فناوری های نوین را دنبال می کند.

وی ادامه داد: افزایش ۳۹درصدی تولید آلومینیوم،۴۲درصدی تلویزیون،۱۰درصدی فولاد و ۴۴درصدی ماشین لباسشویی یا استفاده از ظرفیت خالی تولید انجام شده است.

وابستگی صادراتی سنگ آهن استرالیا به برزیل و چین/ تغییر هدف گذاری هایBHP ،Rio Tinto ،Fortescue Metals و Roy Hill

شرکتهای معدنی سنگ آهن استرالیا در صورت کم شدن تاثیرات کویید-۱۹ بر بازار برزیل و کم شدن تنش های تجاری با چین به هدف ثبات تقاضا آماده هستند تا تولید را تقویت کنند.

به گفته دفتر آمار استرالیا، صادرات سنگ آهن این کشور در ژانویه تا مارس نسبت به سال قبل ۶٪ افزایش یافته است. این افزایش تا حدی ناشی از تأثیر گردباد Damien  در مقایسه با گردباد Veronica در سال ۲۰۱۹ است، اما یکی دیگر از دلایل این است که بنگاه های معدنی ظرفیت بیشتری برای پاسخگویی به فرصت های بازار پس از یک سری سرمایه گذاری برای رفع موانع تولید، در اثر خرابی سد باطله که باعث بسته شدن معادن برزیل از اوایل سال شد، دارد.

معدن زیرزمینی سولفوره انگوران افتتاح شد/ محرومیت زدایی و اشتغال هدف اصلی است

امروز با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو، مدیرعامل ایمپاسکو، رییس قرارگاه خاتم الانبیا، استاندارد، نماینده مجلس و رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت زنجان بخش زیرزمینی معدن سرب و روی انگوران افتتاح شد.
بر اساس این گزارش انجام عملیات تکمیل آماده¬سازی، تجهیز، استخراج و تحویل سالیانه حداقل ۱۲۰،۰۰۰ تن کانسنگ استخراجی از بخش زیرزمینی معدن سرب و روی انگوران در دست انجام می باشد که در حال حاضر تجهیز به اتمام رسیده و تولید به ظرفیت قراردادی رسیده است.

رئیس جمهور ، تولید کنندگان را برای جهش تولید دلگرم کرد

منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان که در نشست صمیمی رئیس جمهور با تولید کنندگان و فعالان صنایع فولاد و پتروشیمی کشور حضور داشت ضمن تقدیر از رئیس جمهور ، بابت زمانی که برای گفتگو با تولید کنندگان بزرگ فولاد کشور اختصاص داد ،گفت : در این جلسه گزارشی از فعالیت های ذوب آهن ارائه شد و از حجت الاسلام و المسلمین روحانی برای حضور در افتتاحیه پروژه PCI و راه اندازی کوره شماره یک دعوت گردید.

تامین مالی به همراه یارانه 4درصدی سود تسهیلات برای خریداران ماشین آلات معدنی داخلی

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی گفت: خریداران ماشین آلات معدنی داخلی که از هپکو خریداری کنند علاوه برتامین مالی، از یارانه 4 درصدی سود تسهیلات برخوردار خواهند شد.

به گزارش معدن نامه، فرید دهقانی  با اشاره به جزییات تفاهم نامه هایی که روز گذشته منعقد شد، اظهار کرد: یکی از مهم ترین کارها در جهت حمایت و افزایش تولید داخل در بخش ماشین آلات معدنی، انعقاد این تفاهم نامه ها بود، که با حمایت ایمیدرو 5 تفاهم نامه با شرکت های فولاد مبارکه، چادرملو،گل گهر و 5 پیمانکار اصلی شرکت ملی مس و صندوق سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در جهت تحقق جهش تولید در هپکو به امضا رسید.

مزایده عمومی فروش ۱۰ هزارتن کلوخه اکسید روی معدن مهدی‌آباد

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در نظر دارد مزایده عمومی ” فروش ۱۰ هزارتن کلوخه اکسید روی معدن مهدی‌آباد  را از طریق سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) به شماره ثبت ستاد ۱۰۹۹۰۰۱۰۲۸۰۰۰۰۰۹ و با جزئیات مندرج در اسناد مزایده و با تضمین شرکت در مزایده جمعاً به مبلغ ۶۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ (ششصد میلیون) ریال در سامانه ستادیران برگزار نماید.

بیم و امیدهای همه‌گیری ویروس کرونا برای تولید و فروش مواد خام معدنی

«ریو تینتو» می‌گوید مشخص نبودن زمان اتمام همه‌گیری ویروس کرونا و نگرانی‌ها درباره چشم‌اندازهای امواج بعدی ابتلا به این ویروس دورنمای بازار تمامی کالاهای معدنی را در ابهام فرو می‌برد. اگرچه برخی معادن پروژه‌های توسعه‌ای خود را با قدرت ادامه می‌دهند.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط‌عمومی مجتمع مس سرچشمه، این دومین شرکت معدنکاری جهان گفت: درحالی‌که تقاضا در چین، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مواد خام جهان، همچنان قوی است، بازار مس ایالات متحده همچنان ضعیف باقی مانده است.

دولت به قیمت‌گذاری زنجیره فولاد ورود نمی‌کند

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت به قیمت‌گذاری زنجیره فولاد وارد نمی‌شود لذا قیمت‌گذاری سنگ‌آهن، گندله، کنسانتره و آهن اسفنجی را به خود بخش خصوصی سپرده است.

به گزارش معدن نامه، داریوش اسماعیلی روز سه‌شنبه در جریان بازدید از واحد پویان گهر کریمان سیرجان در جمع خبرنگاران افزود: نشستی با تولیدکنندگان زنجیره فولاد داشتیم که نگاه مدیران آن این بود که در زنجیره فولاد سود عادلانه توزیع نمی‌شود و مقرر شد که تجدیدنظری در این اعداد و ارقام شود.

نقدینگی سرگردان ریشه مشکلات تولید در کشور است / اجازه صادرات کنسانتره را به هیچ عنوان نمی‌دهیم

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه باید به تامین مواد اولیه مورد نیاز کازخانه ها توجه کرد، گفت: به‌طور جدی باید دادن مجوزها، زنجیره تولید و تقاضا را متعادل کنیم و به تامین خوراک معادن کمک می‌کنیم و در این راستا سنگ مورد نیاز شرکت گهرزمین تا تکمیل ظرفیت تولید، تامین می‌شود. واحدهای احداث شده نباید به‌علت نبود خوراک متوقف شوند و به صورت جد برنامه داریم که بیش از ۲۰ درصد تولید محصولات معدنی کشور را افزایش دهیم.

آماده‌به‌کاری بیش از 85 درصدی ماشین‌آلات معدنی آریاناران

مهندس «محمد خوشبین»، مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی آریاناران با تقدیر و تشکر از زحمات دکتر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس و مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سرچشمه و زحمات پرسنل خدوم و تلاشگر آریاناران سرچشمه که به‌رغم همه فراز و نشیب‌ها و مشکلات شیوع کرونا، همدلی و همراهی کردند و تولید را رأس همه امور قرار دادند گفت: در حوزه تولید در تاریخ 27 اسفند و 28 سال گذشته و در تاریخ 29 خرداد امسال در تناژ حمل و بارگیری با بیش از 70 هزار تن در روز موفق به ثبت رکوردهای بی‌سابقه‌ای در حوزه فعالیت‌های معدنی شدیم.

همگرایی برای جذب سرمایه گذار در هرمزگان

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در دیدار با مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان بر همگرایی بیشتر در راستای جذب حداکثری سرمایه گذار در استان تاکید کرد.

قیمت فولاد و میلگرد در بازار تثبیت می‌شود / عرضه هر کیلو ورق میلگرد باید بر مبنای قیمت جهانی و معادل ارز نیمایی محاسبه شود

نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی گفت: با تصمیمات گرفته شده در جلسه با سرپرست وزارت صمت قیمت فولاد و میلگرد در بازار تثبیت می‌شود.

به گزارش معدن نامه، علی نیکزاد  در خصوص جلسه شب گذشته درباره گرانی های اخیر سیمان و فولاد، گفت: سیمان و فولاد دو مولفه بسیار اثر گذار در کارگاه های عمرانی سطح کشور از جمله مسکن است.

وی ادامه داد: در هفته های اخیر متاسفانه قیمت سیمان و فولاد  به حال خود رها شده بود و در این رابطه چند جلسه با حضور سرپرست وزارت صمت برگزار شد.

رشد 75 درصدی سود خالص تاصیکو در سه ماه نخست 99

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صدر تامین گفت: سودخالص سه ماه نخست سال 1399شرکت سرمایه گذاری صدر تامین نسبت به سه ماه نخست سال 1398، 75 درصد افزایش داشت.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری صدر تامین، غلام رضا سلیمانی، مدیرعامل تاصیکو عملکرد 3 ماه نخست سال 1399 صدر تامین از سوی کارشناسان صدر تامین بررسی و شرکت با ثبت عملکرد قابل توجه شاهد افزایش درصد های تولید، فروش، سود ناخالص و خالص بوده است. به طوری که تاصیکو نسبت به مدت مشابه سال قبل در تولید  3 درصد،  فروش 32 درصد، سود ناخالص 47 درصد و سود خالص 75 درصد رشد داشته است.

سکوت چند هفته‌ای شکسته شد / افزایش ضرایب از دستور کار وزارت صمت خارج می‌شود

حدود6 ماه از برگزاری جلسات متعدد، بحث و گفت‌وگو میان فعالان معدنی و فولادی با معاونت معدنی وزارت صمت برای تعیین قیمت‌گذاری زنجیره فولاد می‌گذرد، اما طی هفته‌های گذشته سکوتی بر این فضا حاکم شده و اظهار نظری درخصوص تعیین ضرایب قیمتی مطرح نشده است؛ اما امروز دستور رییس جمهوری مبنی بر کنترل قیمت فولاد سبب شد تا این سکوت شکسته شود و شرایط تغییر کند.

انجام موفقیت آمیز تعمیرات سالانه واحد احیاء مستقیم فولاد سفیددشت

مدیرعامل مجتمع فولاد سفید دشت چهارمحال و بختیاری گفت:  تعمیرات سالیانه واحد احیاء مستقیم این واحد صنعتی توسط افراد بومی و ابزار و قطعات تولید داخل با موفقیت انجام شد.

به گزارش معدن نامه به نقل از فولاد و توسعه ، از مجتمع فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری ، محمود ارباب زاده اظهار داشت :  با اجرای ۱۳ هزار نفر ساعت فعالیت تعمیراتی ، سومین برنامه تعمیرات اساسی واحد احیاء مستقیم شرکت فولاد سفیددشت بدون همکاری نیروی خارجی و به دست مهندسان داخلی و بومی انجام شد ، که پیش از این ابزار و قطعات دیگر کشورها در تعمیرات کاربرد اساسی داشت.

فعالیت 485 معدن با ذخیره قطعی 16 میلیارد تن در آذربایجان‌غربی

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: در حال حاضر ۴۸۵ معدن فعال در استان وجود دارد که حجم سرمایه‌گذاری انجام‌شده روی آنها به ۱۰ هزار و ۲۲۰ میلیارد ریال می‎‌رسد.

به گزارش معدن نامه، پریسا عابدپور با بیان اینکه ذخیره قطعی معادن آذربایجان‌غربی ۱۶ میلیارد تن است، اظهار داشت: در این بخش برای هشت هزار نفر به صورت مستقیم در بخش معدن استان اشتغال فراهم شده است.

وی با اشاره به اینکه در این استان تاکنون ۱۸۶ پروانه اکتشاف صادر شده، افزود: هم اکنون ۳۸ گواهینامه کشف نیز داریم که همه آنها به مرور تبدیل به پروانه بهره‌برداری خواهد شد.

واردات و صادرات چین در نیمه اول سال ۲۰۲۰

براساس آخرین اطلاعات اداره کل گمرک، صادرات فولاد چین در ژوئن سال ۲۰۲۰ به ۳.۷ میلیون تن رسیده است که نسبت به ماه قبل نزدیک به ۱۶ ٪ و نسبت به ماه مشابه سال قبل بیش از ۳۰ ٪ کاهش یافته است.

صادرات کلی کشور در نیمه اول سال ۳۴.۴ میلیون تن بوده که نسبت به ژانویه تا ژوئن سال گذشته، ۱۶.۵٪ کاهش داشته است.

از سوی دیگر، واردات فولاد در طول این ماه به بالاترین سطح خود در ۱۰ سال گذشته رسیده است. واردات فولاد در ژوئن ۲۰۲۰ به ۱.۹ میلیون تن رسید که نسبت به ماه قبل تقریباً ۴۷٪ و نسبت به سال قبل تقریباً ۱۰۰٪  افزایش داشت.

برگزاری دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت فولاد در اصفهان

محل برپایی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان برای دوازدهمین دوره پیاپی میزبان گردهمایی معتبرترین شرکت‌های فولادی کشور خواهد بود.

به گزارش معدن نامه، دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی متالورژی، فولاد، ریخته‌گری، ماشین‌آلات و صنایع وابسته طی روزهای اول تا چهارم شهریورماه برپا می‌شود و فرصت ارزشمندی فراهم می‌کند تا صاحبان صنایع فولادی، محصولات و توانمندی‌های خود را به صورت گسترده ارائه کنند و در معرض بازدید علاقمندان و فعالان این حوزه قرار دهند.

صدور مجوز سرمایه‌گذاری ۱۳ هزار میلیارد ریال در بخش معدن

دو ماهه امسال تعداد ۹۰ فقره پروانه بهره‌برداری با مجوز سرمایه‌گذاری ۱۳ هزار و ۸۴.۳ میلیارد ریال در بخش معدن و صنایع معدنی صادر شد که از نظر تعداد سهم ۱۲.۷ درصد و مجوز سرمایه‌گذاری هم ۲۵.۷ درصد کل را به خود اختصاص داد.

به گزارش معدن نامه، برپایه جداول آماری وزارت صنعت،‌معدن و تجارت، در دو ماهه امسال بخش معدن وصنایع معدنی در قالب پروانه‌های بهره‌برداری مجوز اشتغال یکهزار و ۹۶۸ نفر را اخذ کرد که ۱۶.۵ درصد از کل را به خود اختصاص داد.

رشد ۱۷ درصدی نرخ اسلب فولاد هرمزگان در تیر ماه/ افزایش سودآوری شرکت در ماه‌های پیش رو

پیش بینی می شود که شرکت فولاد هرمزگان در سال جاری موفق به فروش در حدود ۱.۳۵ میلیون تن اسلب شود این در حالی است که نرخ فروش اسلب بیش از 17 درصد افزایش را نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد.

به گزارش معدن نامه، نرخ فروش اسلب فولاد هرمزگان جنوب در تیرماه رشد مناسبی را از خود برجای گذاشته است.

متوسط نرخ هر تن از این محصول در ماه گذشته به 61 میلیون و 270 هزار ریال رسیده که بیش از 17 درصد افزایش را نسبت به ماه گذشته نشان می دهد.

جریمه قطعی ۸۵۰ میلیارد تومانی شرکت آلومینیوم المهدی / این حکم به زودی اجرا می‌شود

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی از قطعی شدن جریمه ۸۵۰ میلیارد تومانی شرکت آلومینیوم المهدی خبر داد و گفت: این حکم به زودی اجرا می‌شود.

به گزارش معدن نامه، سید یاسر رایگانی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا حکم حدود دو سال پیش شرکت آلومینیوم المهدی اجرا شده است؟ افزود: این حکم در سازمان تعزیرات قطعی شده بود که متهمان از حکم تعزیرات به دیوان عدالت اداری شکایت کردند که دیوان نیز حکم تعزیرات را تایید کرد و در اختیار همکاران در تعزیرات هرمزگان قرار گرفت و روند اجرای حکم پرونده جریمه ۸۵۰ میلیارد تومانی در اختیار همکاران اجرای احکام در تهران قرار گرفت که مراحل اجرای حکم در دست انجام است.

عملکرد توسعه‌ای مدیرعامل مس می‌تواند الگوی سایر صنایع معدنی در دوران تحریم باشد

«بهرام شکوری» با اشاره به آخرین دور از تحریم‌های امریکا که فلزات کشور را هدف قرار داده است، گفت: عملکرد شرکت مس در دوران تحریم می‌تواند الگوی بخش خصوصی و سایر مجموعه‌های معدنی و صنعتی باشد. اگر عملکرد این شرکت مورد توجه سایر بنگاه‌ها قرار گیرد، کشور می‌تواند به جهش تولیدی که رهبر معظم انقلاب به‌عنوان شعار امسال انتخاب کرده‌اند، برسد.

مطالعه 40 محدوده اکتشافی در شمال غرب کشور توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

به گزارش معدن نامه از روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، سومین جلسه شورای هم خانواده وزارت صنعت، معدن و تجارت در استان آذربایجان‌شرقی به میزبانی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال غرب کشور برگزار شد.
بر اساساین گزارش، مدیرکل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال باختری گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته توسط سازمان از بدو تاسیس تا به حال را بصورت مبسوط مطرح کرد. 

رشد 28 درصدی فروش چادرملو در تیر ماه امسال

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در تیر ماه امسال با فروش بیش از 10 هزارمیلیارد ریال  محصولات خود، بیش از 28 درصد رشد نسبت به خرداد ماه سال جاری داشته است .

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی چادرملو،  همچنین میزان  فروش  این شرکت در ۴ ماهه امسال بالغ 34 هزارو 711 میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از حدود 9 درصدرشد  برخوردار بوده است .

رشد ۱۷٫۵ درصدی تولید شمش طلا در تیرماه / استفاده از سامانه ستاد برای برگزاری مناقصات و مزایده‌ها باعث ایجاد شفافیت شده است

محسن نادری، سرپرست شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران با بیان این مطلب گفت: تولید شمش طلا در تیرماه سال جاری نسبت به برنامه ۱۷٫۵ درصد رشد داشته است.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، محسن نادری؛ سرپرست شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران با بیان این مطلب گفت: تولید شمش طلا در تیرماه سال جاری نسبت به برنامه ۱۷٫۵ درصد رشد داشته است.

وی در ادامه افزود: نسبت به تیرماه سال گذشته نیز افزایش قابل توجهی در تولیدشرکت طلای زرشوران تولید صورت پذیرفته است.

۶ راهکار برای بهبود اوضاع بازار فولاد

بهزاد کرمی معاون بازاریابی و فروش ذوب آهن اصفهان ۶ راهکار را برای بهبود اوضاع بازار فولاد و برقراری آرامش و تعادل بر مبادلات این محصولات اعلام کرد.

به گزارش معدن نامه، وی با بیان این که تقویت عرضه باید همراه با کنترل دقیق انبارهای ورودی مواد اولیه و خروجی محصول در جهت جلوگیری از هرگونه احتکار در هر مرحله از زنجیره تولید باشد، گفت:  فرآیند عرضه و تقاضا به عنوان یکی از اصلی ترین فاکتورهای تاثیرگذار بر بازار نیز باید با دو هدف تنظیم قیمت ها و دستیابی مصرف کننده نهایی، از سوی مراجع مربوطه مورد ارزیابی مداوم قرار گیرد و در این فرآیند سوداگران ناسالم شناسایی و حذف گردند.

ابر پروژه انتقال آب در ایران در مسیر راه اندازی / نخستین پمپ خط انتقال آب از خلیج فارس با تلاش متخصصان داخلی آغاز به کار کرد

رییس هیات عامل ایمیدرو خبر داد: نخستین پمپ خط انتقال آب از خلیج فارس، با تلاش مهندسان داخلی، آغاز به کار کرد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور تصریح کرد: شامگاه جمعه در ساعت ۱۹.۳۰ استارت پمپ ایستگاه شماره سه از خط انتقال آب خلیج فارس با موفقیت توسط متخصصان داخلی زده شد.

به گفته وی، مقصد نخستین خط انتقال آب از خلیج فارس، شهرستان سیرجان و منطقه گل گهر است و پس از آن وارد سرچشمه ( استان کرمان) و در نهایت به یزد و چادرملو خواهد رسید.

سهم حوزه‌های صنعتی و معدنی در دریافت یارانه انرژی چقدر است؟

حوزه‌های صنعت، معدن و پتروشیمی هر چند از مهمترین بخش‌های کشور در زمینه تولید ناخالص داخلی به شمار می‌آیند اما همزمان مصرف‌کننده قسمت عمده انرژی بوده و به میزان چشمگیری یارانه پنهان دریافت می‌دارند.

راهکارهای عملی نهادینه کردن فرهنگ صنعتی

جمیله باوی رئیس تبلیغات و انتشارات معتقد است:  فرهنگ به عنوان شیوه زندگی مردم در جامعه و فرهنگ سازمان به عنوان شیوه کار کارکنان یک سازمان نقش بنیادی و زیربنایی در ارتقای سطح پویایی سازمان دارد. فرهنگ صنعتی با کار مفید و سازنده در سازمان شروع و از طریق کار کیفی و نظام دار تقویت و پایدار می شود، آنچه در سازمان‌‎های تولیدی به فرهنگ صنعتی مشروعیت می‌بخشد نظم‌پذیری جمعی، کار دلسوزانه و باورهای عملی به ارزش کار فکری، یدی و سازگار شدن با شرایط، قواعد و رفتارهای صنعت و تولید است.

ارتباط موثر

قسمت دوم / ابراهیم متین سیرت کارشناس رسانه

به گزارش معدن نامه، ابراهیم متین سیرت معتقد است: به دلیل اینکه ارتباط موثر می‌تواند درک بیشتر، مسرت از ارتباط، نفوذ در نگرش‌ها و گسترش روابط را برای کارمندان ایجاد کند، یادگیری روش‌های آن ضروری است. سه اصل اعتماد به نفس فرستنده پیام، شناخت مخاطب و در نظر گرفتن محیط ارتباطی در ایجاد ارتباط موثر نقش بنیادی ایفا می‌کنند. اما همیشه شرایط به گونه‌ای نیست که انتظار داریم و ارتباط موثر دستخوش شرایط محیط می‌شود. وجود اختلال باعث می‌شود پیام به شکل کامل به گیرنده نرسد.

بررسی تأثیر یکپارچگی زنجیره تامین بر عملکرد آن در صنعت فولاد

کامین نوذریان کارشناس بیمه و بازنشستگی معتقد است: در عصر حاضر، سازمان‌های مختلف برای پاسخگویی به تقاضای بازار و تامین نیازهای مشتریان، به برقراری همکاری با سایر عناصر زنجیره تامین نیازمند هستند. بنابراین، عملکرد یک سازمان به وسیله فعالیت‌های سایر اعضای زنجیره تامین، تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

آشنایی با مدل تعالی سازمانی EFQM ویرایش سال 2020

علی بدوی، رئیس امکان سنجی، بهینه‌سازی و مهندسی ارزش معتقد است: با از بین رفتن مرزهای اقتصادی، رقابت همه جانبه در صحنه‌های جهانی ابعاد تازه‌ای می‌یابد. در چنین شرایطی تعالی به عنوان اساسی‌ترین رکن این رقابت جلوه‌گر می‌شود. یکی از مدل‌های پرکاربرد در سطح اروپا وجهان مدل تعالی سازمانی EFQM می‌باشد که از سال 1989 توسط بنیاد مدیریت کیفیت اروپا معرفی شده است. آخرین ویرایش مدل تعالی سازمانی با عنوان EFQM2020 در اکتبر سال 2019 رونمایی شد.

فولاد خوزستان در زمره صد شرکت برتر

علیرضا کعبی‌نژادیان مدیر حسابداری صنعتی معتقد است:  رتبه‌بندی شرکت‌ها در سراسر جهان یک رسم و البته معیاری کاربردی برای شناسایی میزان رشد شرکت‌ها در مدت یک سال، بررسی وضعیت آینده و نیز مقایسه آن‌هاست. در ایران نیز رتبه‌بندی شرکت‌ها از سال 1377 شروع شده است و شرکت‌ها از لحاظ معیارهای مختلف، نظیر وضعیت مالی، صنعتی و رشد، با هم به رقابت پرداخته‌اند. در این عرصه رقابتی، شرکت فولاد خوزستان موفق شده است جایگاه مناسبی را به خود اختصاص دهد.

افزایش 6 درصدی تولید کاتد و 13 درصدی تولید آند شرکت مس تاپایان تیرماه

دکتر «اردشیر سعدمحمدی» گفت: تا پایان تیرماه 99 تولید کاتد شرکت مس با 91 هزار و 80 تن، شش درصد از برنامه پیش‌بینی‌شده جلوتر بوده و آند با 121 هزار و 202 تن 13 درصد بیشتر از برنامه ابلاغی عملکرد کارخانجات ذوب بوده است. همچنین در چهارماهه نخست امسال مجموع فروش داخلی و صادرات نسبت به برنامه دوم فروش که 11 درصد بیشتر از برنامه قبلی است، 4 درصد بالاتر است و رکورد جدیدی در عملکرد فروش شرکت مس محسوب می‌شود، که جزئیات آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

رشد 10درصدی تولید فولاد ایران / تولید بزرگان فولاد جهان در سراشیبی

تولید فولاد ایران طی نیمه نخست سال جاری میلادی به رغم همه گیری ویروس کرونا، با رشد 10.2درصدی به 13 میلیون و 886هزار تن رسید. طی این مدت تولید جهانی کاهش نزدیک به 6درصدی را تجربه کرد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، طبق گزارش انجمن جهانی فولاد، 64کشور عضو، از ژانویه تا پایان ژوئن امسال،‌ افزون بر 783 میلیون تن فولاد خام تولید کردند که این رقم 6 درصد کمتر از مدت مشابه سال 2019 بوده است.

52 هزارو 825 نفر ساعت آموزش کارکنان در سال 1398

یکی از شاخص‌های توسعه ارتقای سطح دانش و تربیت نیروهای متخصص در زمینه های مختلف است . از این رو شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با اعتقاد به این اصل همه ساله نسبت به برگزاری دوره‌های آموزشی برای گروهها و مشاغل مختلف فعال در مجتمع های معدنی و صنعتی و نیز واحدهای ستادی اهتمام نموده است.

به گزارش معدن نامه، این شرکت در سال 1398 تعداد 8 هزارو563 نفر از کارکنان و کارگران شاغل در مجتمع های معدنی و صنعتی و دفتر مرکزی را با برگزاری دوره های متعدد با  52 هزارو 825 نفر ساعت تحت آموزش قرار داده است .

فعالیت‌های چشمگیر زیست محیطی ذوب آهن اصفهان

شركت ذوب آهن اصفهان به عنوان نخستین توليدكننده فولاد در ايران در راستاي خط مشي زيست محيطي و تعهد مديريت عالي شركت مبني بر حفظ و صيانت از محيط زيست با صرف هزينه هاي بسيار هنگفت اقدام به تعريف و اجراي پروژه هاي زيست محيطي در قالب طرح هاي بازسازي، بهسازي و نوسازي در بخش هاي هوا، آب، پساب، پسماند و انرژي نموده است که این خود بیانگر اعتقاد راسخ مسئولان شرکت به مقوله حفاظت از محیط زیست است .

به گزارش معدن نامه، نتیجه اجرای برنامه های مذکور ارتقاء شاخص های زیست محیطی شرکت در کلیه بخش های هوا، آب ، پساب ، پسماند و انرژی می باشد. نمونه‌هاي بارز این اقدامات شامل موارد زیر است:

تولید تیرآهن نیمه سبک بال نیم پهن(I-7) نمره

معاون بهره برداری ذوب آهن با اعلام این خبر که تولید محصول جدید تیرآهن  (I-7) نمره ۱۶ در مدیریت نورد ذوب آهن اصفهان انجام شد بیان کرد: شمش مورد نیاز این محصول با گرید فولاد ۲۷۵ توسط بخش فولادسازی تولید و پس از حصول آمادگی لازم در کارگاه نورد ۵۰۰ ، تولید این محصول ۲۱ مردادماه سال جاری آغاز و اولین محموله به حوزه فروش تحویل گردید.

به گزارش معدن نامه، با توجه به تولید محصول جدید تیرآهن  (I-7) نمره ۱۶ در مدیریت نورد ذوب آهن اصفهان با  مهرداد تولائیان معاون بهره برداری ، محسن سلطانی سرپرست نورد ۵۰۰ و علیرضا مهرابی سرپرست‌ خدمات فنی تولید نورد گفتگویی انجام دادیم که در ادامه می خوانید :

فروش چهار هزار و 800 میلیارد تومانی فولاد خوزستان در بهار

فروش «فخوز» 26 درصد رشد داشت شرکت فولاد خوزستان توانست در سه ماه نخست سال 1399 حدود چهار هزار و 800 میلیارد تومانی در بازارهای داخلی و صادراتی فروش داشته باشد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 26 درصد رشد را نشان می‌دهد.

برتری شرکت تعاونی تولیدی توزیعی کارکنان فولاد خوزستان در میان تعاونی های کشور

تعاونی‎ها به عنوان یک سازمان مردم نهاد، با هدف جمع آوری سرمایه‌های اندک و ایجاد تعادل اقتصادی در جامعه از طریق رفع نیازهای اقشار کم درآمد و همچنین حذف فاصله های طبقاتی تشکیل می‌شوند.
به گزارش معدن نامه، با این پیش زمینه، در دیداری صمیمانه پای صحبت حمیدرضا مجدی‌نسب مدیرعامل شرکت تعاونی تولیدی توزیعی کارکنان فولاد خوزستان نشسته و از چگونگی بدست آوردن مقام برتر کشوری به وسیله این تعاونی به گفت و گو پرداختیم.

مبارزه با ویروس کرونا در شرکت ایده پردازان صنعت فولاد

شرکت ایده پردازان صنعت فولاد در راستای صیانت و حفظ سلامت کارکنان خود و اجرای دستورالعمل مقابله با ویروس کرونا در محیط‌های کاری، کمیته‌ای با عنوان کمیته پیشگیری از ویروس کرونا تشکیل داده است.

جهش بزرگی در تکمیل زیرساخت‌های منطقه ویژه رخ خواهد داد

 به گزارش روابط عمومی  منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی وفلزی خلیج فارس  بازیار بهمن نژاد با اشاره به برنامه‌های این واحد برای سال جاری در راستای تحقق شعار جهش تولید، عنوان کرد: واحد مدیریت مهندسی و زیر ساخت منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس با تبعیت از سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی و در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب و به فعل در آوردن شعار سال 99 به نام «جهش تولید» برنامه‌هایی را تدوین کرده است.

پشتیبانی و کمک فولاد خراسان به 10 هیات ورزشی نیشابور

مدیر عامل «مجتمع فولاد خراسان» در ادامه پشتیبانی های اجتماعی این شرکت و همیاری با مدیران شهرستان در راستای ارتقای سلامت عمومی، با اهدای  500میلیون ریال کمک به هیات های ورزشی شهرستان موافقت کرد.
به گزارش معدن نامه با توجه به چالش های ناشی از شیوع کرونا و  دشواری های پیش آمده برای هیات های ورزشی شهرستان، در پی هماهنگی اداره «ورزش و جوانان» نیشابور با موافقت دکتر کسری غفوری، این مجتمع تیرماه امسال 500میلیون ریال به هیات های ورزشی شهرستان کمک کرد.
در پی درخواست کاوه آهنگر، رییس اداره «ورزش و جوانان» نیشابور، این کمک به حساب ده هیات ورزشیِ  معرفی شده واریز شد.

28 میلیون و 720 هزار دلار ارزش صادرات محصولات فلزی

مدیرکل گمرک اصفهان، از رشد قابل توجه صادرات محصولات فلزی از جمله چدن، آهن و فولاد خبر داد.

به گزارش معدن نامه، رسول کوهستانی در خصوص صادرات تیرماه 99  از گمرکات استان اصفهان گفت: با بازگشایی مرزهای کشور صادرات  211 هزار و 290 تن کالا به ارزش 81 میلیون و728 هزار دلار از طریق گمرکات استان اصفهان انجام پذیرفته است که این میزان صادرات  گمرکات استان اصفهان نسبت به ماه گذشته از حیث وزن 55درصد و از لحاظ ارزش 39 درصد رشد داشته است.

وی بااشاره به عمده محصولات صادراتی در  گمرکات استان اصفهان طی تیرماه 99، گفت: چدن و آهن و فولاد به ارزش 28 میلیون و 720 هزار دلار بوده است.

پروژه‌هایی در راستای افزایش ظرفیت در واحدهای فولادسازی و ریخته‌گری

مدیرعامل فولاد هرمزگان در مورد افزایش ظرفیت و احداث خط نورد بیان کرد: این افزایش ظرفیت با انجام اصلاحاتی در واحد فولادسازی و ریخته‌گری و برخی زیرساخت‌های شرکت عملیاتی خواهد شد. در همین خصوص پروژه‌های متعددی در دست اقدام است و برخی از آن‌ها نیز در آیندۀ نزدیک شروع به کار خواهد کرد.

به گزارش معدن نامه، فرزاد ارزانی همچنین در خصوص جزئیات احداث خط تولید ورق عریض (پلیت میل) گفت: این خط که ظرفیت آن 1.2 میلیون تن در سال است، زمینۀ دست‌یابی به ارزش افزودۀ بیشتری را فراهم خواهد کرد. به عبارت بهتر شمش فولاد هرمزگان در بخش دیگری از کارخانه به ورق عریض تبدیل خواهد شد.

ایدرو و ایمیدرو فعلا به بورس نخواهند رفت

معاون شرکت‌ها و قیمت‌گذاری بنگاه‌های سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه بورسی شدن ایدرو و ایمیدرو فعلا متوقف شده است، توضیحاتی در این رابطه ارائه کرد.

5 تفاهم نامه همکاری بین شرکت های بزرگ معدنی و هپکو با راهبری ایمیدرو به امضا می رسد

معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: با واگذاری شرکت هپکو به سازمان تامین اجتماعی، رویکرد حمایتی ایمیدرو  از این شرکت تغییر نکرده و با توجه به ماموریت های توسعه ای این سازمان و نگاه ملی، در سال جهش تولید به طور حتم حمایت بخش معدن و صنایع معدنی از این تولیدکننده با سابقه و توسعه همکاری ها ادامه خواهد داشت. 

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: ایمیدرو به همراه شرکت های مبارکه، ملی مس، گل گهر، چادرملو، صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی و خانه معدن ایران، با هدف تحقق اهداف جهش تولید و حمایت از تولید داخل ، 5 تفاهم نامه مجزا خرید محصولات و خدمات از شرکت هپکو امضا می کنند.

افزایش دو برابری قیمت گندله و کنسانتره جایی برای تعدیل ضرایب نمی‌گذارد

حدود 5 ماه از برگزاری جلسات برای تعیین ضرایب قیمتی زنجیره فولاد می‌گذرد و هیچ اقدامی برای مشخص شدن قیمت‌ها از سوی مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت نگرفته است.

به گزارش معدن نامه، این امر باعث شده طرفین (معدنی‌ها و فولادسازان) برای توجیه افزایش و یا کاهش قیمت گندله و کنسانتره، عدله‌ مختلفی ارائه دهند.

ضرورت ایجاد نظام هماهنگ و به روزرسانی استانداردهای رده بندی منابع و ذخایر معدنی ایران

مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به بررسی ضرورت ایجاد نظام هماهنگ و به روزرسانی استانداردهای رده بندی منابع و ذخایر معدنی ایران پرداخت.

به گزارش معدن نامه، دفاتر مطالعات انرژی ، صنعت و معدن مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی با عنوان «ضرورت ایجاد نظام هماهنگ و به روزرسانی استانداردهای رده بندی منابع و ذخایر معدنی ایران » آورده است؛ هدف از این مطالعه، بررسی استانداردها و ضوابط گزارش نویسی و رده بندی منابع و ذخایر معدنی در دنیا و امکان سنجی پیوستن ایران به استانداردهای بین المللی است. گزارش نویسی و رده بندی منابع و ذخایر معدنی در دنیا بر اساس استانداردها و ضوابط معینی انجام می شود.

رشد تولید فولاد، شمش آلومینیوم و آلومینا

وزارت صنعت، معدن و تجارت آمار تولید شمش فولادی، آلومینیوم، آلومینا و سیمان در دو ماهه نخست امسال را منتشر کرد که نشان‌دهنده افزایش تولید نسبت به مدت مشابه پارسال است.

به گزارش معدن نامه، بر اساس جداول آماری وزارت صنعت، عملکرد دو ماهه ابتدایی امسال در زمینه تولید شمش فولادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷.۵ درصد افزایش را ثبت کرد، شمش آلومینیوم نیز ۴۳.۴ درصد، پودر آلومینا ۷.۲ درصد و سیمان نیز ۶ درصد رشد دارد.

رشد ۷.۵ درصدی شمش فولادی 

رویکرد مدیریت فولاد مبارکه رعایت ایمنی در بالاترین سطح است

شرکت فولاد مبارکه بنا بر اعلام انجمن جهانی فولاد، بالاترین شاخص ایمنی را به خود اختصاص داد و کسب این دستاورد، قدردانی مدیریت ارشد این شرکت را در پی داشت.

قدردانی برق منطقه‌ای اصفهان از فولاد مبارکه پایداری شبکه برق

مدیرعامل برق منطقه‌ای اصفهان با ارسال تقدیرنامه‌ای از همکاری فولاد مبارکه با برق منــطقه‌ای در تنظیــم و کاهــش برق مصــرفی در خطــوط تولیــد این شــرکت به‌منــظور پیشگیری از خاموشی‌های شهری قدردانی کرد.
 

حمایت از فولاد مبارکه، حمایت از اشتغال و تولید است

سرپرست فرمانداری شهرستان مبارکه روز شنبه 28 تیرماه، پس از بازدید از خطوط تولید شرکت فولاد مبارکه، در جلسه با حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل این شرکت تحکیم و همکاری‌های متقابل بین صنعت و منطقه را مورد تأکید قرار داد.
 
به گزارش معدن نامه، اصغر هدایت ضمن ابراز خرسندی از این بازدید اظهار داشت: از مشاهدۀ کار و تلاش در این شرکت لذت بردم و به‌عنوان یک ایرانی به عزم و پشتکار مهندسان و کارکنان این مجموعۀ تولیدی افتخار می‌کنم.

رشد 7 درصدی تولید محصولات سیکل سرد فولاد مبارکه

با تلاش کارکنان ناحــیۀ نورد ســرد فـولاد مبارکه، در سـه‌ماهـۀ اول سـال «جهش تولید»، تولید محصولات سیکل سرد خطوط نورد این شرکت با 7 درصد رشد به 262 هزار تن رسید.

تولید 31 هزار مگاوات انرژی الکتریکی در نـیروگـاه گـازی مجتمع فولاد سبا

داریوش دریابار، مدیر خدمات فنی و پشتیبانی مجتمع فولاد  سبا گفت: در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تحقق شعار «جهش تولید» و همچنین به‌منظور دست‌یابی به اهداف کلان سازمان و رشد تولید در فولاد سبا، با حمایت مدیر مجتمع فولاد سبا و تلاش مجدانۀ کارکنان قسمت‌های مختلف، مجموعۀ خدمات فنی و پشتیبانی سبا فعالیت‌های چشمگیری را برنامه‌ریزی و اجرا نمود تا ظرفیت تولید در سه‌ماهۀ اول سال 1399 نسبت به زمان مشابه سـال گذشته افـزایش قـابل‌توجـهی داشته باشد.
 

افزایش ظرفیت و احداث یک خط نورد در فولاد هرمزگان

مهندس عظیمیان، مدیرعامل گروه فولاد مبارکه، در جریان برگزاری جلسۀ توسعۀ فولاد هرمزگان که با حضور اعضای هیئت‌مدیره و مدیرعامل این شرکت در محل فولاد مبارکه برگزار شد، با اعلام این خبر گفت: بر اساس سند چشم‌انداز (1404) مقرر است که ظرفیت فولاد کشور به 55 میلیون تن برسد. بر همین اساس، فولاد مبارکه    که در حال حاضر حدود نیمی از تولید فولاد کشور را برعهده دارد، در نقشۀ راه خود به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده است که به یاری خداوند، با اجرای طرح‌های توسعه‌ای که عمدتا در منطقۀ جنوب کشور اجرا خواهد شد، همچنان سهم 50 درصدی خود را در تولید فولاد کشور حفظ کند.

سهم ۳۴.۸ درصدی بخش صنعت و معدن از تسهیلات بانکی

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصاد می گوید تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات اعطایی ۳۴.۸ درصد بوده که این عدد نسبت به سال گذشته ۲.۸ درصد رشد داشته است.

سهم ۲۲/۷ درصدی بخش معدن از بازار سرمایه / تغییر هفتگی ارزش سهام ۸۵ شرکت معدن و صنایع معدنی 

ارزش سهام ۸۵ شرکت معدن و صنایع معدنی در بورس تهران در هفته گذشته به روند رشد خود ادامه داد و به سهم ۲۲.۷ درصدی از ارزش کل بازار سهام رسید.

 به گزارش معدن نامه، تغییر هفتگی ارزش سهام ۸۵ شرکت معدن و صنایع معدنی با رشد سه درصدی نسبت به هفته ماقبل همراه شد.

نورد آلومینیوم (فنوال)، باما( کاما) و سیمان فارس و خوزستان( سفارس) در هفته گذشته به ترتیب رشد ۲۹.۴۶، ۲۷.۲۹ و ۲۳.۶۵ درصدی را ثبت کردند که بالاترین رشد در بین شرکت های مورد بررسی در این بخش محسوب می شود.

رشد 25.7 درصدی فروش شرکت مس و رشد ١١ درصدی سود فملی

دکتر «اردشیر سعدمحمدی»، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران از رشد 25.7 درصدی فروش شرکت مس در سه‌ماهه نخست سال 99 نسبت به مدت مشابه سال 98 و همچنین رشد 11 درصدی سود فملی در دوره مذکور نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

به گزارش معدن نامه از «مس پرس»، دکتر سعدمحمدی با اشاره به‎ فروش دو هزار و 983 میلیارد تومانی شرکت مس در خردادماه گفت:  شرکت مس در سه ماهه نخست امسال در مجموع موفق به فروش بیش از شش هزار و 417 میلیارد تومان شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از یک هزار و 314 میلیارد تومان بیشتر فروش داشته است.

528 میلیون تن ماده معدنی جدید به ذخائر شرکت مس اضافه شد

دکتر «اردشیر سعدمحمدی»، با بیان این‌که در سال 1398 شرکت ملی صنایع مس ایران بیش از 70هزار متر حفاری انجام داده است، گفت: خبر خوشی که برای کارکنان و سهامداران شرکت مس دارم این است که با انجام این فعالیت‌ها 528 میلیون تن ماده معدنی جدید با عیار 0.5 درصد به ذخائر مس شرکت اضافه شد.

️ذوب آهن اصفهان، یک کارخانه معمولی نیست / یک برندملی و نتیجه کوشش جمعی ایرانیان است

هر صنعتی برای خودش تاریخچه‌ای دارد اما تاریخچه ذوب آهن اصفهان، مربوط به خودش نیست. بلکه نتیجه چندین سال رویاپردازی و تکاپوی نوگرایان ایرانی و در حقیقت دستاورد یک مبازره جمعی برای شکوفایی اقتصاد ملی است. ذوب آهن ،دنیای ایرانیان را تغییر داد نه تنها به خاطر تولید فولاد ناب در احداث پل‌ها و ساختمان‌های حجیم و مقاوم، بلکه به خاطر اینکه به ما آموخت می توان بزرگ اندیشید و آرزوهای بزرگ داشت.

سومین جلسه قرارگاه سازندگی و محرومیت زدایی شهدای شرکت فولاد خوزستان برگزار شد

سومین جلسه قرارگاه سازندگی و محرومیت زدایی شهدای شرکت فولادخوزستان با حضور سرهنگ عبدالرضا حاجتی معاون هماهنگ کننده سپاه حضرت ولی‌ عصر (عج) خوزستان، علی محمدی مدیرعامل و جمعی از معاونان، مدیران و روسای فولاد خوزستان و میثم شهنیانی مدیرعامل شرکت ایده پردازان صنعت فولاد روز چهارشنبه یکم مردادماه ۱۳۹۹ در سالن کنفرانس ساختمان سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی این شرکت برگزار شد.

بخش معدن در پی سهم ۶.۵ درصدی از تولید ناخالص داخلی کشور

امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به نام «جهش تولید» نامگذاری شده و یکی از بخش‌هایی که با مشخصه درونزایی و برون‌گری می‌تواند ضامن این جهش باشد، بخش معدن است که به همراه صنایع معدنی باید ۶ تا ۶.۵ درصد از سهم تولید ناخالص داخلی را در برنامه ششم توسعه به خود اختصاص دهد.

فعال سازی هفت معدن غیرفعال در هرمزگان

معادن و صنایع معدنی از جمله مهمترین بخش های اقتصاد هستند که دولت تدبیر و امید نگاه ویژه ای به این بخش دارد و از ابتدای امسال هفت معدن غیرفعال در استان هرمزگان فعال شده اند.

اشتغال 27 هزار نفر با احیای 1500 واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی

طبق برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای احیای 1500 واحد صنعتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در سال جاری برای 27 هزار نفر اشتغال زایی خواهد شد.

اخلال در بازار میلگرد تحت الشعاع چندگانگی نرخ گذاری/ شایعه افزایش ۴۰۰ درصدی قیمت میلگرد

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران با اشاره به سخنان سخنگوی کمیسیون عمران مجلس در خصوص افزایش ۴۰۰ درصدی قیمت میلگرد واکنش نشان داد و گفت: افزایش ۴۰۰ درصدی میلگرد صورت نگرفته اما هم اکنون در بازار امروز شاهد چندگانگی در نرخ گذاری محصولات فولادی هستیم.

25 درصد از بار ارزآوری کشور به دوش بخش معدن/عوامل بازدارنده توسعه معدنی باید از میان برداشته شوند

رئیس خانه معدن ایران از سهم 25 درصدی ارزآوری بخش معدن در سال 98، خبر داد و تاکید کرد: با انتخاب مدیران هوشمند و توسعه‌گرا، امکان رفع سریع‌تر موانع بخش معدن وجود دارد.

محمدرضا بهرامن درباره نیاز بخش معدن در شرایط کنونی کشور با اشاره به سال جهش تولید، اظهار داشت: در این سال نیازمند بازنگری در رفتارهای خود هستیم تا بتوانیم به اهداف توسعه‌ای خود دست پیدا کنیم.

وی از سرپرست جدید وزارت صمت خواست، انتخاب مدیران هوشمند و توسعه‌ای را در اولویت‌های خود قرار دهد تا برنامه‌های بخش معدن با موفقیت پیش رفته و به اهداف خود برسد.

مجمع عمومی سالیانه صاحبان سهام صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی برگزار شد

مجمع عمومی سالیانه صاحبان سهام صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی برای سال مالی منتهی به 98/12/29 برگزار شد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی ،مجمع عمومی سالیانه صاحبان سهام صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی برای سال منتهی به 98/12/29 با حضورهیات مدیره صندوق، اعضای مجمع صندوق و نمایندگان بازرس قانونی  با موضوع بررسی عملکرد صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی برگزار شد.

در این مجمع صورت های مالی و گزارش هیات مدیره به مجمع قرائت و مورد بررسی قرار گرفت.

فروش 1700 تن شمش آلومینیوم بزرگترین واحد تولیدی منطقه ویژه لامرد در بورس

یک‌هزار و 700 تن شمش تولیدی مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب از واحدهای تولیدی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی لامرد در بورس عرضه شد که این حجم عرضه شده بطور کامل به فروش رسید.

راهکارهایی برای بهبود اوضاع بازار فولاد

معاون فروش ذوب آهن اصفهان با اشاره به نابسامانی اخیر بازار فولاد، ۶ راهکار برای بهبود اوضاع و برقراری آرامش و تعادل بر مبادلات این محصولات ارائه کرد.

معدنی ها در یک قدمی استقلال آبی هستند / پمپ‌های انتقال آب، در نبود خارجی ها، بومی سازی شد

رئیس هیات عامل ایمیدرو،‌ با اشاره به برنامه افتتاح طرح انتقال آب از خلیج فارس به سه استان جنوبی در ماه های آتی، گفت: اجرایی شدن تامین آب از دریاهای آزاد توسط شرکت های معدنی و صنایع معدنی، گامی نو و عملی برای استقلال آبی بخش معدن از منابع زیرزمینی و حفظ محیط زیست است. طبق گفته غریب پور، مقصد نخستین آب خلیج فارس، "گل گهر" سیرجان است. 

ثبت رکورد 14 «ذوب متوالی» در فولادسازی شماره 2 فولاد خراسان

کارکنان پرتلاش ناحیه فولادسازی شماره2 فولاد خراسان، رکورد خود را در زمینه ریخته گری پیاپی جا به جا کرده و موفقیت جدیدی در صرفه جویی مواد مصرفی و بالا بردن بهره وری در این ناحیه آفریدند.
معاون بهره برداری مجتمع فولاد خراسان، با اعلام این خبر و قدردانی از تلاش همه کارکنان بهره برداری، پشتیبانی و پیمانکاران، به خصوص تلاش گران واحد فولادسازی،  ابراز امیدواری کرد که در سال «جهش تولید» روند مثبت تولید در این مجتمع با همدلی و کار گروهی همه همکاران تداوم یابد.

ایمیدرو نسبت به مردم حوزه مهریز مسئولیت اجتماعی دارد / رفع مشکلات معدن در اولویت قرار بگیرد

نماینده مردم  بافق ومهریز در مجلس بابیان اینکه ایمیدرو نسبت به مردم حوزه مهریز مسئولیت اجتماعی دارد،گفت:رفع مشکلات معدن در اولویت قرار بگیرد.

به گزارش معدن نامه، در راستای پیگیری و توجه مدیران معدنی در رفع مشکلات مربوط به حوزه معادن و اهتمام سازمان ایمیدرو؛ به مشکلات منطقه و مسئولیت های اجتماعی در برابر مردم،محمدرضا صباغیان نماینده حوزه انتخابیه مهریز با  جعفری رئیس سازمان ایمیدرو دیدار کرد.

احیا ۲۰ معدن راکد در کهگیلویه و بویراحمد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۲۰ معدن راکد و تعطیل تا پایان امسال در این استان احیا و فعال سازی می شوند.

حمایت از فولاد مبارکه، حمایت از اشتغال و تولید است

سرپرست فرمانداری شهرستان مبارکه پس از بازدید از خطوط تولید شرکت فولاد مبارکه در نشستی با حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل این شرکت، تحکیم و همکاری‌های متقابل میان صنعت و منطقه را مورد تاکید قرار داد. اصغر هدایت ضمن ابراز خرسندی از بازدید انجام‌شده، اظهارکرد: از مشاهده کار و تلاش در این شرکت لذت بردم و به‌عنوان یک ایرانی به عزم و پشتکار مهندسان و کارکنان در این مجموعه تولیدی افتخار می‌کنم.

ایمیدرو از سال ۷۹ تاکنون حدود ۱۴.۵ میلیارد دلار پروژه اجرایی داشته است

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: از سال ۷۹ تاکنون ایمیدرو حدود ۱۴.۵ میلیارد دلار پروژه در حوزه های مختلف اجرایی داشته است.

 

نسخه به صرفه و اثربخش توسعه فرآوری در معادن کوچک

 طبق آمار، بیش از 4 هزار معدن غیر فعال در کشور وجود دارد که از این میزان، ۴۶۸ معدن فلزی است. با توجه به کوچکی حجم این معادن، سرمایه گذاری برای احداث واحد فرآوری در جوار معادن مذکور که کمتر از 2 سال نیاز خواهد بود- صرفه اقتصادی ندارد و از این رو، تعداد قابل توجهی از معادن غیر فعالند. برای رفع این چالش، واحدهای فرآوری سیار (موبایل) به کمک این معادن آمده تا بتوانند مواد معدنی با ارزش را فرآوری و به زنجیره تولید فلزات کشور وارد کنند.
 

سود «صبا تامین» به ازای هر سهم ۴۲۴.۲ تومان تقسیم شد

شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین با برگزاری مجمع سالانه، سود مصوبه خود در پایان سال مالی منتهی به اردیبهشت ۹۹ را به ازای هر سهم سود ۴۲۴٫۲ تومانی تقسیم کرد.

به گزارش معدن نامه، شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین در سال مالی منتهی به اردیبهشت ۹۹ با مجموع درآمد عملیاتی ۶۵۸۰٫۴ میلیارد تومانی که ۲۳۴ درصد بیشتر از سال مالی منتهی به اردیبهشت ۹۸ است سود حاصل از فروش سرمایه‌گذاری‌ها ۴۹۳۸٫۷ میلیارد تومان و ۲۰۴ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته داشته است.

با افزایش بیشتر ذخایر بنادر چین معاملات آتی سنگ آهنی تحت فشار بیشتری قرار میگیرد

 معاملات آتی سنگ آهن در روز دوشنبه با افزایش موجودی بنادر از ماده سازنده فولاد در چین کاهش داشت، اگرچه خوشبینی نسبت به چشم انداز تقاضای فولاد داخلی ضرر و زیان را حفظ کرد.

قرار داد سنگین ترین معاملات Dalian Commodity Exchange در سپتامبر با افت ۱ درصدی روبرو شد به ۸۱۱ یوان (۱۱۵.۸۷ دلار) در هر تن رسید که سومین جلسه پی در پی ضرر را برای خود رقم زد.

قرارداد آگوست سنگ آهن در بورس سنگاپور با ۱.۵درصد کاهش به ۱۰۵.۴۸ دلار در هر تن رسید و همین امر ضررهای آن را به چهارمین جلسه رسانید.

راه اندازی واحد‌های تولیدی بخش پایین دست آلومینیوم در لامرد

 با همکاری سندیکای آلومینیوم ایران و منطقه ویژه اقتصادی لامرد راه‌اندازی واحد‌های تولیدی در بخش پایین دست آلومینیوم (لامرد)، آغاز شد.

همکاری سندیکای آلومینیوم ایران با منطقه ویژه اقتصادی لامرد استان فارس با هدف هدایت سرمایه‌ها به سمت راه‌اندازی واحد‌های تولیدی در بخش پایین دست آلومینیوم (لامرد)، آغاز شد.

فولاد اکسین خوزستان به بورس می‌رود

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری-صبا انرژی- صبح امروز در مجمع سالیانه این شرکت و در حضور سهامداران شرکت خود فولاد اکسین را از افتخارات صبا انرژی برشمرد.

 به گزارش معدن نامه، امیرعباس حسینی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری-صبا انرژی- صبح امروز در مجمع سالیانه این شرکت و در حضور سهامداران شرکت خود فولاد اکسین را از افتخارات صبا انرژی برشمرد.

نوسان قیمت فلزات اساسی در سایه ویروس کرونا

قیمت فلزات اساسی در ژوئن سال 2020 ، به دنبال افزایش 3.7 درصدی در ماه می و به دلیل همزمانی بهبود تقاضا در چین و نگرانی در مورد تامین کالا در آمریکای لاتین، 8.4 درصد افزایش یافته است. با این حال، به دلیل اثر تدابیر مرتبط با مهار COVID-19 ، قیمت‌ها همچنان 5.2 درصد پایین تر از ابتدای سال است. 

کاهش تقاضا برای فلزات پایه

قیمت آلومینیوم در روز دوشنبه با ۰.۱۸ درصد کاهش به ۱۳۶.۵۰ روپیه در کیلوگرم در معاملات آتی رسید، زیرا دلالان با کاهش تقاضا در بازار هدف، قیمت ها را کاهش دادند.

در Multi Commodity Exchange، آلومینیوم برای تحویل در قراردادهای ماه ژوئیه،۰.۱۸درصد کاهش یافت و به ۱۳۶.۵۰ روپیه در کیلوگرم رسید.

تحلیلگران می گویند حذف شرکت کنندگان به دلیل کاهش تقاضا در صنایع مصرفی در بازار کالاهای فیزیکی به بهای آلومینیوم در معاملات آتی است.

قیمت مس در روز دوشنبه با کاهش ۷۵ درصدی به ۴۹۹.۵۵ روپیه در هر کیلوگرم رسید زیرا شرکت کنندگان به دلیل تقاضای خاموش در بازار داخلی، مواضع خود را کاهش دادند.

کاوه، دبیر سندیکای لوله و پروفیل: مچینگ در صورت درست اجرا شدن ابزار معاملاتی خوبی است و از صنایع کوچک حمایت می‌کند

شیوا نیک وظیفه
مدیرکل دفتر صنایع فلزی وزارت صمت از بازنگری و اصلاح سیستم بهین یاب شخبر داد و اعلام کرده است معاملات مچینگ ورق در بورس کالا متوقف خواهد شد، این تصمیم بر این پایه اتخاذ شد تا اختلاف قیمتی که بین بورس کالا و بازار آزاد وجود دارد از بین برود و سهمیه‌هایی که خرد هستند بتوانند ورق تهیه کنند، اما نگاه فعالان این حوزه تا حدودی متفاوت است.

سرنوشت تولید معدنی در سال کرونا / دو چالش دربرابر سال جهش تولید

امروز، دو چالش عمده در برابر جهش تولید در صنعت معدنکاری کشور عزیزمان ایران خودنمایی می‌کند که باعث خلق نگرانی‌های جدی در اقتصاد معدنی شده است؛ اول کاهش سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در بخش معدن و دوم موضوع عدم‌تمایل سرمایه‌گذار به ورود فناوری‌های نو در بخش معدن به دلیل نداشتن دانش و آگاهی‌های لازم است.

17 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی چادرملو برای صنایع فولادی

ناصر تقی زاده، مدیر عامل شرکت صنعتی و معدنی چادرملو اظهار کرد: از شـروع عملیات بهـره برداری در سال 1377 تا سال 1398 (با محاسبۀ متوسط قیمـت های جهانی C&F بنادر ایران طی سالهای مزبور) چادرملو با عرضه سنگ آهن به تولید کنندگان فولادی، بالغ بر 17 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی برای شرکتهای فولادی به دنبال داشته است.
 

دو پروژه توسعه‌ای مهم فولاد هرمزگان

شرکت فولاد هرمزگان دو پروژه توسعه‌ای مهم خود که بهره برداری از آنها از سال 1400 آغاز و تا سال 1403 ادامه خواهد داشت را اعلام کرد.

به گزارش معدن نامه، یکی از این طرح ها، طرح افزایش ظرفیت فولاد هرمزگان از 1.5 به 2 میلیون تن اسلب که در حال برنامه‌ریزی است و دیگری احداث کارخانه نورد ورق عریض به ظرفیت 1.2 میلیون تن در سال طبق برنامه اولیه است.
بهره‌برداری از طرح افزایش ظرفیت طی سه سال (1400 تا پایان 1402) و طرح احداث کارخانه نورد ورق عریض در سال 1403 خواهد بود.

تغییر در ترکیب هیئت مدیره توسعه معادن و فلزات/ کشانی عضو موظف هیأت مدیره «ومعادن» شد

محمد کشانی به عنوان عضو موظف هیأت مدیره شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات به نمایندگی از صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر معرفی شد.

وی که از مدیران فعال صنعت فولاد به شمار می رود جایگزین عباس کفاش طهرانی در هیأت مدیره این هلدینگ بزرگ معدنی گردید.

انتظار می رود با ترکیب جدید هیأت مدیره و تیم جدید مدیریتی «ومعادن» به مدیریت الستی، شاهد روزهایی پربارتر و تغییراتی همچنان مثبت در فعالیت این شرکت باشیم.

رتبه سوم ایمیدرو در انعقاد قرارداد با دانشگاه ها

رئیس هیات عامل ایمیدرو خبر داد که ایمیدرو رتبه سوم را در انعقاد قرارداد با دانشگاه ها کسب کرده است. طبق گفته غریب پور، این رتبه بین 42 سازمان و شرکت دولتی محاسبه شده است.

نعیمی قائم مقام ایمیدرو: شرکت مس موفق ترین شرکت صنایع معدنی در سال ۹۸ است/ افزایش سرمایه مس تا دو ماه دیگر انجام می شود

قائم مقام و عضو هیات عامل ایمیدرو، شرکت ملی صنایع مس را به عنوان موفق ترین شرکت صنایع معدنی کشور اعلام کرد و گفت: عملکرد این شرکت طی سال گذشته در تولید و فروش مطلوب بوده و این روند در سال 99 نیز ادامه خواهد داشت.

سود نهایی 250 ریالی به ازای هر سهم

در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ملی صنایع مس ایران، سود نهایی 25 تومان به ازای هر سهم تعیین شد. همچنین طرح جامع مس تا افق 1410 به‌عنوان سند راهبردی صنعت مس به تصویب مجمع رسید.

به گزارش معدن نامه از مس پرس مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مس برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 98، ساعت 14 روز سه‌شنبه 31 تیرماه با حضور ارکان مجمع ازجمله هیئت رئیسه، سهامداران عمده، نمایندگان سازمان بورس و اوراق بهادار و حسابرس و بازرس قانونی در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

یکی از مهمترین اهداف منطقه ویژه جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی است

مدیر برنامه‌ریزی و کنترل پروژه منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس با بیان اینکه یکی از مهمترین اهداف منطقه ویژه جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی است، اضافه کرد: مهم‌ترین وظیفه این بخش در واقع کمک به شروع فعالیت شرکت‌ها در منطقه ویژه است تا زمانی که سرمایه‌گذاری وارد مجموعه می شود زیر ساخت‌های مورد نیاز مانند آب، برق، گاز و سایر موارد را در اختیار داشته باشد و مشکلا ت و چالش‌های آن‌ها مرتفع شده باشد.

آلبلاغ اسفراین به اکتشاف رسید/ ۲۰میلیارد در معدن هزینه می شود

معدن آلبلاغ اسفراین؛ مجموعه‌ای که هم می‌تواند نعمت خوبی برای مردم باشد و هم یک دردسر؛ که به دلیل کم کاری برخی از مسئولان تا حالا دردسر آن به مردم رسیده است.
ماجرای این معدن به برداشت‌های غیر مجاز برخی برمی‌گردد. عده‌ای به این معدن رها شده می‌رفتند؛ سنگ بار می‌زدند و با قیمت هر کیلو ۵ تا ۸ کیلو در پایین تپه به دلالان می‌فروختند. اقدامی که می‌توانست درآمد خوبی برای اهالی به وجود آورد. درآمدی که باید به تمام مردم شهرستان و حتی استان برسد اما اکنون در جیب عده‌ای خاص و دلال‌ها می‌رفت.

«کمنگنز» و «ذوب» قرارداد جدید امضا کردند

شرکت معادن منگنز ایران (کنمنگنز) از امضای قرارداد جدید امسال مبنی بر فروش 62500 تن سنگ منگنز با شرکت ذوب آهن اصفهان از ابتدای خرداد ماه خبر داد. 

یک میلیون و ۴۱ هزار تن شمش به بازارهای هدف صادر شد

فولاد سازان کشور در سه ماهه نخست امسال یک میلیون و ۴۱ هزار تن شمش (بیلت و بلوم و اسلب) به بازارهای هدف صادرات داشتند.

پویش سنگ آهن اولویت اول سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در سال جهش تولید

به گزارش معدن نامه از روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و  اکتشافات‌معدنی کشور، رئیس این سازمان با اشاره به این‌که ایران به عنوان یکی از خاستگاه‌های منابع غنی معدنی با دارا بودن 81 تیپ ماده معدنی در رتبه کشورهای معدن خیز جهان مطرح بوده، تصریح کرد: هم اکنون صنایع کشور از کمبود این منابع خدادادی رنج می‌برند که بر همین اساس بر پایه سیاست‌های وزارت صمت و نیاز کشور به سنگ آهن، پویش سنگ آهن اولویت اول سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در سال جهش تولید است.

تمدید استانداردهای ISO10002 و ISO10004 به‌ مدت یک سال دیگر برای شرکت فولاد خوزستان

هم راستا با تمدید دو گواهی‌نامه راهنمای یاد شده، نخستین دوره ممیزی مراقبتی شخص ثالث در استانداردهای ( رسیدگی به شکایت ها ISO 10002 ) و ( پایش و سنجش رضایت مشتری ISO 10004 ) در جلسه ای با سرممیزی محمدرضا حسینیان از شرکت SGS تهران با مکانیزم ارتباط از راه دور (skype)، به ریاست محمود اکابر مدیر تضمین کیفیت و با حضور معصومه شهنیانی مدیر تحقیقات فروش و بازاریابی، الهام ثمرباف و مهدی چرخاب کارشناسان واحد فروش، نادیا نارکی رئیس فرآیندها، رضا وکیلی رئیس فروش محصولات، محمد سعید نیک‌ اندیش رئیس فروش صادرات و کریم شیالی کارشناس تضمین کیفیت برگزار شد.

فرمول تامین مواد اولیه و ماشین‌آلات وارداتی / تحریم و کرونا دو چالش اساسی بنگاه‌های تولیدی

یکی از چالش‌های اساسی بنگاه‌های تولیدی در مسیر جهش تولید به‌ویژه در شرایط تحریم‌های تحمیل‌شده بر اقتصاد ایران و نیز شیوع ویروس کرونا، شیوه تامین ارز مورد نیاز برای تامین مواد اولیه و ماشین‌آلات وارداتی است؛ به طوری که در جلسه کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران در اواخر خرداد امسال، این موضوع به عنوان مهم‌ترین مشکل صاحبان کسب‌و‌کار به‌ویژه صنایع کوچک و متوسط اعلام شد.

نگرانی‌ از موج دوم کووید-۱۹ و تاثیرات آن بر بازار کامودیتی‌ها

در حالی که تقاضا برای خریداری کامودیتی‌ها از سوی چین بزرگترین مصرف‌کننده مواد اولیه به شدت تقویت می‌شود. بازار مس امریکا تضعیف شده است. همچنین بخش آلومینیوم نیز به صورت خودکار با رکود خرید مواجه شده است.

به گزارش معدن نامه، با وجود این که جهان در حال گذار از موج اول کرونا ویروس و دست و پنجه نرم کردن با اثرات ناشی از آن در صنعت و معدن است برخی نسبت به آغاز موج دوم کرونا اعلام خطر کرده‌ و از تاثیرات منفی آن بر بازار کامودیتی‌ها خبر می‌دهند.

معادن زغال سنگ در لهستان تبدیل به موزه می‌شوند / شیوه‌ای پاک، سبز و پایا برای کار و زندگی

​زغال‌سنگ از جمله مواد معدنی با ارزشی است که از بقایای درختان و گیاهان به وجود می‌آید. این ماده معدنی به عنوان ماده اولیه برای تولید اشکال مختلف انرژی در صنایع کاربرد دارد و نقش بسیار مهمی در توسعه صنعت کشورهای مختلف جهان داشته است.

خطر تعطیلی تولیدکنندگان مقاطع فولادی / رشد عرضه‌ها اوضاع واحدهای نوردی را بهبود می‌بخشد و به نفع کل بازار فولاد است

حجم عرضه فولاد در رینگ معاملاتی بورس کالا در آخرین روزهای تیر ماه از اهمیت بسزایی برخوردار است. الزام تولیدکنندگان به رعایت این کف عرضه می‌تواند بهای شمش را نیز مانند میلگرد وارد مدار کاهشی کند.
 

ممنوعیت ارائه خدمات به افراد بدون ماسک در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

مدیر ایمنی و محیط زیست و بهداشت منطقه ویژه خلیج فارس از الزامی شدن استفاده ماسک در این شرکت  خبر داد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی وفلزی خلیج فارس  ،اردشیر سالاری  با اعلام این خبر بیان کرد: طبق دستورالعمل های ابلاغی از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا، تمامی مراجعان و  رانندگان ملزم به استفاده از ماسک هستند كه در صورت مشاهده عدم رعایت پروتکل های بهداشتی ؛ به مراجعان خدمات ارائه نخواهد شد.

سالاری، در ادامه افزود: تمهیدات پیشگیرانه و نظارت ها جهت حفظ سلامت عموم جامعه و مقابله با شیوع بیشتر ویروس کرونا همچنان با جدیت انجام خواهدشد.

رکورد تولید روزانه فولاد خام چین با تقاضای بالا

تولید روزانه فولاد خام چین در ماه ژوئن نسبت به ماه گذشته ۲.۴٪ افزایش یافته است. داده های دفتر ملی آماری (NBS) نشان می دهد که تولید در چین (تولیدکننده برتر فولاد جهان) در ماه گذشته به ۹۱.۵۸ میلیون تن رسید و به عبارتی ۳.۰۵ میلیون تن در روز است.

این رقم نسبت به میانگین ۲.۹۸ میلیون تن در ماه می افزایش یافته است. میزان تولید ماهانه در ماه مه به ۹۲.۲۷ تن رسیده بود. میزان تولید ماه ژوئن نسبت به سال گذشته ۴.۵٪ رشد داشته است.

شرط اخذ مجوز وزارت صمت برای صدور لوله و پروفیل حذف شد/ 77 شرکت مجاز به صادرات هستند/ وظیفه هر بخشی است که ارز صادرات را برگرداند

در آخرین روزهای سال گذشته وزارت صمت اعلام کرد که صادرات انواع محصولات فولادی از گمرک، پس از این مشروط به اخذ مجوز از معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت است، اتفاقی که به اعتراض صادرکنندگان انجامید آنها این محدویت را سبب هدررفت زمان و تحمیل هزینه‌های اضافی بر صادرکنندگان می‌دانستند. این محدودیت بنا بر نامه‌ای که روز 14 تیر از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران منتشر شد، لغو شد و 77 شرکت مجاز به صادرات لوله و پروفیل فارغ از محدودیت یادشده هستند.

مجمع عمومی شرکت مس را آنلاین ببینید

صاحبان سهام شرکت ملی صنایع مس ایران می‌توانند فردا، سه‌شنبه 31 تیرماه 1399، راس ساعت 14 پخش زنده مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مس را ازطریق لایو صفحه اینستاگرام رسمی شرکت به نشانی meseiran@، وب‌سایت رسمی شرکت به نشانی WWW.NICICO.COM و صفحه رسمی شرکت در آپارات به نشانی WWW.aparat.com/NICICO.Online/live مشاهده کنند.

تولید ریل رویایی بود که در ذوب آهن اصفهان به واقعیت پیوست

 عباس خطیبی معاون وزیر راه و شهرسازی و معاونت ساخت و توسعه راه آهن دوشنبه ۳۰ تیرماه از خط تولید ذوب آهن اصفهان و کارگاه تولید ریل این شرکت بازدید کرد .

به گزارش معدن نامه، وی در این بازدید ، تولید ریل را تامین کننده نیاز کشور دانست و گفت : تولید این محصول رویایی بود که در ذوب آهن اصفهان به واقعیت پیوست.

مهدی نصر معاون برنامه ریزی و توسعه ذوب آهن اصفهان نیزدر این بازدید گفت :تولید ریل به دست توانمند ذوب آهنی های پرتلاش دستاورد بسیار بزرگی برای کشور به شمار می رود.

نگاهی به دستاوردها و رکوردهای فولاد هرمزگان در سال گذشته

فولاد هرمزگان در سال ۹۸ توانست به رکورد تولید سالیانه تختال به میزان یک میلیون و ۴۵۶ هزار و ۷۱۰ تن دست یابد. رکورد تعداد ذوب تخلیه شده روزانه در این مجموعه برابر ۴۹ ذوب در تاریخ پنجم آذرماه ۹۸ ثبت شد.

غریب پور: "فلزات نادر"، "گوهرسنگ ها" و "سنگ های تزیینی"،‌ روی میز همکاری ایمیدرو و دانشگاه علم و صنعت است

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: این سازمان و دانشگاه علم و صنعت بر روی سه موضوع "عناصر و فلزات نادر خاکی"، "گوهرسنگ ها" و "سنگ های تزئینی"، فعالیت مشترک خواهند داشت.

نعیمی: تهیه طرح های جامع معدن و صنایع معدنی با استفاده از نظرات انجمن های تخصصی/ شرح خدمات پایش و ارتقای طرح جامع سرب و روی کشور نهایی شد

قائم مقام ایمیدرو از تهیه طرح های جامع فولاد، طلا، سرب و روی و زغال سنگ با استفاده از نظرات انجمن های تخصصی حوزه های فوق خبر داد.

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی ایمیدرو، عباس نعیمی در نشست پایش طرح های جامع فولاد، طلا، سرب و روی و زغال سنگ که با حضور مدیران عامل شرکت های معدن و صنایع معدنی برگزار شد، افزود: رویکرد ایمیدرو در تهیه طرح های جامع، استفاده از نظرات شرکت ها و انجمن های تخصصی است.

شرکتRio Tinto از رشد ۱.۵ درصدی محموله های سنگ آهن در سه ماهه دوم سال خبر داد

شرکتRio Tinto  از رشد ۱.۵ درصدی محموله های سنگ آهن در سه ماهه دوم سال خبر داد و گفت که با بهبود اقتصاد از تاثیرات شیوع ویروس کرونا، تقاضا برای ماده سازنده فولاد در چین رو به بهبود است.

بزرگترین معدن سنگ آهن جهان در سه ماهه منتهی به ۳۰ ژوئن ۸۶.۷ میلیون تن کالا تولید کرده است  و با توافق Vuma از  ۸۴.۱ میلیون تن به ۸۵.۴ میلیون تن در سال گذشته افزایش یافته است.

تقاضا برای سنگ آهن امسال حتی در مواجهه با رکود جهانی در حال رشد، همچنان انعطاف پذیر است، زیرا پکن هزینه های خود را برای مقابله با شوک ناشی از بحران کویید-۱۹ افزایش می دهد.

ایجاد زمینه رشد با واگذاری معادن به افراد ذی صلاح

استاندار گلستان با اشاره به وجود معادن ارزشمند در استان اظهار کرد: واگذاری معادن به افراد ذی صلاح زمینه اشتغال و تکمیل چرخه تولید و همچنین رشد استان را فراهم می آورد.
 
به گزارش معدن نامه به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان، هادی حق شناس عصر یکشنبه ۲۹ تیر در هفتمین جلسه شورای معادن استان تصریح کرد: گلستان از معادن کم نظیری همچون ید برخوردار است که می تواند ضمن تامین نیاز داخلی به دیگر کشور ها صادر شود.

سیگنال منفی ارز به بخش معدن / دولت هوای معدنکاران را دارد؟

معدنکاران باور دارند با وجود همه مشکلاتی که از داخل و خارج با آن رو‌به‌رو هستند، از جمله موانع اقتصادی، تحریم‌های خارجی و بدعهدی‌های رئیس‌جمهوری امریکا در زمینه اجرای برجام، دولت ایران هم هوای آنها را نداشته است.

به این صورت که دولت نه‌تنها موانع را برای رونق فعالیت معدن بر طرف نکرده است، بلکه با افزایش عوارض صادراتی، در اختیار نگذاشتن تسهیلات برای آنها مشکل‌تراشی هم کرده است. معدنکاران در شرایط فعلی اقتصادی از دولت انتظار دارند با توجه به اینکه درآمدهای نفتی کاهش یافته و باید به سمت معدن و معدنکاری حرکت کرد، شرایط رشد این حوزه را فراهم کند.

مشکلات بی‌پایان بازار ورق فولادی و شائبه رانت‌های دنباله‌دار

بررسی‌های به‌عمل آمده در زمینه رصد بازار عرضه و تقاضای ورق‌های فولادی، حاکی از تشدید مشکلات اخیر درخصوص عرضه ورق فولادی و آشفتگی دنباله‌دار در بازار است.
 
به گزارش معدن نامه امین صادقی، پژوهشگر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی در نوشتاری اظهار کرده است: بررسی‌های به‌عمل آمده در زمینه رصد بازار عرضه و تقاضای ورق‌های فولادی، حاکی از تشدید مشکلات اخیر درخصوص عرضه ورق فولادی و آشفتگی دنباله‌دار در بازار است. در آخرین نوبت عرضه ورق که به‌صورت مچینگ در روز سه‌شنبه هفته گذشته اتفاق افتاد، میزان ۱۰ هزار و ۲۹۵ تن ورق گرم B و ۶ هزار و ۱۸۲ تن ورق گرم C مورد معامله قرار گرفت.

نقطه جوش فلز سرخ / نوع مالکیت، نحوه تولید و عرضه مس، بازار این کالا را غیررقابتی و انحصاری کرده

رکورد تاریخی معامله هر کیلوگرم کاتد مس در بورس کالا با قیمت ۱۱۲ هزار تومان روز گذشته به ثبت رسید آن هم در شرایطی که مالیات ارزش افزوده و سایر هزینه‌های تولید را باید برای محصولات نهایی از مس در نظر گرفت.
 
سال گذشته همین زمان هر کیلوگرم مس کاتد در بورس کالا ۶۸ هزار تومان بود که هم‌اکنون این رقم نزدیک به دو برابر شده است. قیمت‌های فعلی در شرایطی که بهای نیمایی ارز هنوز هم صعودی است میل جدی به افزایش دارد که در نهایت خروجی آن چشم‌اندازی مبهم برای صنایع تکمیلی مس یا سایر صنایع ساخت‌محور است که به هر شکل از مس استفاده می‌کنند.

رتبه چهارم تولید فولاد خام کشور / رشد ۶۵ درصدی درآمد

در عرصه رقابتی ۱۰۰ شرکت برتر ایران، شرکت‌ها عمدتا بر اساس شاخص‌های عملکردی و مالی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. در زمینه مسائل مالی، شرکت فولاد هرمزگان جنوب، با مالکیت تحت اختیار بخش خصوصی، در سال ۱۳۹۸ و همچنین سال‌های پیش از آن به نتایجی ارزشمند دست یافته است. این شرکت، در گروه صنعتی فلزات اساسی، در سال‌های متوالی توانسته است در زمره 10 شرکت برتر قرار گیرد که دلیل این امر، افزایش میزان فروش این شرکت است.

فولاد هرمزگان در مسیر چشم‌انداز پنج ساله

مهندس فرزاد ارزانی، مدیرعامل فولاد هرمزگان با اشاره، به چشم‌انداز پنج ساله آینده فولاد هرمزگان و بهبود فاکتورهای قیمت، کیفیت و پایداری در تامین محصول پرداخت و جایگاه توسعه صادرات در کنار تأمین داخلی را برای مخاطبان تشریح کرد.

به گزارش معدن نامه، ارزانی، هم افزایی و مشارکت فولادساز با نوردکار جهت استفاده حداکثری از ظرفیت خالی آنها و ایجاد ارزش افزوده یکی از مهم‌ترین راهکارهای عبور از بحران در بازار فولاد است.

عملکرد فولاد هرمزگان در سه ماه گذشته

بررسی آمارهای منتشره سامانه کدال حاکی از تولید ۳۷۵ هزار و ۹۷۹ تن محصول از سوی شرکت فولاد هرمزگان جنوب از ابتدای امسال تا پایان تا خرداد ماه است.

به گزارش معدن نامه، این میزان تولید مشتمل بر ۳۱۹ هزار و ۵۲۸ تن اسلب و ۵۶ هزار و ۴۵۱ تن سایر محصولات بوده است.
۱۴۵ هزار و ۱۹ تن از محصولات یاد شده شامل ۱۲۶هزار و ۵۰۳ تن اسلب و ۱۸ هزار و ۵۱۶ تن سایر محصولات مربوط به آمار خرداد ماه این شرکت است.

مجموع فروش فولاد هرمزگان جنوب از ابتدای سال مالی تا پایان اردیبهشت ماه ۱۶۷۱۲ میلیارد و ۴۵۹ میلیون ریال بوده است.

روابط عمومی ذوب آهن اصفهان توانایی ها و پتانسیل های بسیاری به ویژه در زمینه تعامل با رسانه ها دارد

محسن بیدی مدیر روابط عمومی هلدینگ صدر تامین در این نشست با تاکید بر نقش موثر رسانه ها در امید آفرینی در جامعه گفت: شرکت های زیر  مجموعه شستا با توجه به گستردگی فعالیت ها اقدامات بسیاری را انجام می دهند که نیاز است از طریق تعامل بیشتر با رسانه ها گزارش فعالیت ها را برای تنویر افکار عمومی منتشر کنند.
وی افزود : روابط عمومی ذوب آهن اصفهان توانایی ها و پتانسیل های بسیاری به ویژه در زمینه تعامل با رسانه ها دارد و شرکت های زیر مجموعه شستا  می توانند از این قابلیت ها استفاده کنند.

ساخت و راه اندازی اولین دستگاه پیشرفته حفاری تونل در کشور

خط تولید یک شرکت دانش بنیان در زمینه ساخت دستگاه حفاری و تونل سازی روز با حضور مدیر عامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از صنایع پیشرفته و استاندار قزوین به بهره برداری رسید.

رضا نقی پور اصل در حاشیه بازدید از شرکت تونل ساز ماشین در قزوین گفت: امسال برنامه‌های مختلفی را برای تحقق شعار سال در دستور کار داریم که یکی از آنها تسهیلگری در پرداخت تسهیلات و دریافت وثایق از شرکت‌های دانش بنیان مراجعه کننده به صندوق است.

وی اضافه کرد: امسال تسهیل در فرآیند پرداخت تسهیلات به صنایع پیشرفته کشور، به صورت ویژه در دستور کار صندوق حمایت از صنایع پیشرفته است.

آزادسازی ۲۰ هزار کیلومتر مربع محدوده معدنی

به گزارش معدن نامه از روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور معاون اکتشاف این سازمان گفت: بررسی کارنامه دولت دوازدهم در بخش اکتشاف نشان می‌دهد ۲۰ هزار کیلومتر مربع آزادسازی تمام پهنه‌ها و بخش اعظم محدوده‌های اکتشافی انجام شد.
محمد باقر درّی تصریح کرد: در دولت دوازدهم گام‌های بلندی در اجرای اکتشافات عمقی و اکتشافات در مقیاس یک‌ بیست‌و پنج ‌هزارم انجام شد.

اکتشاف، حلقه نخست چرخۀ تولید پایدار است

«حیدر ضیغمی»، مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط‌عمومی شرکت ملی صنایع مس ایران، «بهروز رحمتی»، معاون توسعه و اکتشافات شرکت مس و «شهریار متوکل»، مدیر اکتشافات شرکت به همراه «حسن محمدزاده»، فرماندار چالدران و «رضا فلاح»، بخشدار دشتک چالدران از پهنه اکتشافی سیه‌چشمه واقع در چالدران آذربایجان غربی بازدید کردند.

رتبه چهارم استان فارس از لحاظ تعداد معادن و رتبه سوم از نظر معادن فعال در کشور

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در نشست بررسی توسعه صنایع و معادن استان فارس که با حضور رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برگزار شد، بیان کرد: فارس رتبه چهارم کشور به لحاظ تعداد معادن و رتبه سه کشور به لحاظ معادن فعال را در اختیار دارد.

بهین یاب در پالایش خریداران واقعی و حذف خریداران کاذب به درستی عمل نمی کند/ عدم نظارت بر عرضه ها، عامل افزایش قیمت‌ها

رییس اتحادیه آهن و فولاد و فلزات تهران معتقد است، نبود نظارت های دقیق بر میزان عرضه محصولات فولادی و عدم پالایش درست خریداران و در نتیجه حضور خریداران غیرواقعی در سامانه بهین یاب وزارت صمت از مهم ترین عوامل افزایش التهاب در زنجیره تولید فولاد به شمار می رود.

راه حل بازگشت تعادل به بازار فولاد چیست؟ / با رفع عطش بازار، تعادل قیمتی ایجاد میشود / رشد عرضه محصولات فولادی در بورس از اولویت‌های درمان التهاب بازار است

یک کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه رشد عرضه محصولات فولادی در بورس کالا از اولویت های درمان التهاب بازار است، گفت: در این شرایط، با رفع عطش بازار، شاهد بازگشت تعادل به قیمت ها خواهیم بود.

به گزارش معدن نامه، علی  قنبری، با اشاره به تحولات این روزهای بازار فولاد، اظهار کرد: اینکه یک محصول علاوه بر عرضه در بورس کالا امکان عرضه خارج از بورس را نیز داشته باشد، باعث میشود شاهد تفاوت های قیمتی و برهم خوردن نظم بازار باشیم. از این رو وزارت صمت باید بر عرضه کافی و مستمر فولادسازان در بورس نظارت تا التهاب قیمتی در این بازار فروکش کند.

1100 میلیارد تومان افزایش سرمایه به نام تاصیکو ثبت شد

مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت سرمایه‌گذاری صدرتامین(تاصیکو) با اعلام افزایش ۱۱00 میلیارد تومانی سرمایه این هلدینگ برگزار شد.

شرکت BHP با غرامت ۶.۳ میلیارد دلاری انگلیس در مورد خرابی سد برزیل روبرو شد

بیش از ۲۰۰۰۰۰ نفر از مردم و گروه های برزیل هفته آینده دادخواست پنج میلیارد پوندی را علیه معدنکار انگلیس-استرالیایی BHP در انگلیس به دلیل خرابی سد در سال ۲۰۱۵ را که منجر به بدترین فاجعه زیست محیطی برزیل شد، آغاز خواهند کرد.

ادعای این گروه، که یکی از بزرگترین ها در تاریخ حقوقی انگلیس است، به نمایندگی از افراد، مشاغل، کلیساها، سازمان ها، شهرداری ها و بومیان برزیل مطرح شده است و از ۲۲ ژوئیه در منچستر آغاز می شود.

در جلسه دادرسی هشت روزه ، مشخص می شود كه آیا این پرونده در انگلیس قابل رسیدگی است یا خیر، اگرچه انتظار می رود كه قاضی این دادگاه را تا اواخر سال حفظ كند.

راه اندازی 4 پایگاه امداد و نجات معادن زغال سنگ تا بهمن 1400

قائم مقام ایمیدرو خبر داد: ایمیدرو تا بهمن 1400 (سال آینده)، 4 پایگاه امداد و نجات  معادن زغال سنگ راه اندازی می کند. 

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، عباس نعیمی در چهارمین جلسه کمیته عالی بهداشت، ‌ایمنی، محیط زیست و انرژی (HSEE) با بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به اولویت ایمیدرو به حفظ جان انسان ها، در بخش زغال سنگ به عنوان یکی از حوزه های مخاطره آمیز معدنی، احداث پایگاه امداد و نجات، جزو اولویت های این سازمان است.

CSN برزیل با گلنکور قرارداد 115 میلیون دلاری بست

شرکت CSN برزیل برای خرید سنگ آهن مورد نیاز خود، قراردادی به ارزش ۱۱۵ میلیون دلار با شرکت معدنی گلنکور امضا کرد.

به گزارش معدن نامه به نقل از متال بولتن، شرکت ملی فولاد CSN  برزیل برای اطمینان از فراهم بودن مواد اولیه مورد نیاز خود برای تولید فولاد قراردادی را به ارزش ۱۱۵ میلیون دلار با شرکت گلنکور امضا کرد.

به موجب این قرارداد شرکت گلنکور ظرف ۵ سال آینده ۴ میلیون تن سنگ آهن به این شرکت تحویل می دهد. این سومین قرارداد شرکت CSN  با شرکت گلنکور است.

تکمیل زنجیره تولید مس کاتد کرمان در دستور کار شستا / اجرای ۴ طرح صنعتی با سرمایه‌گذاری ۳ هزار میلیاردی

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) از آغاز اجرای ۴ طرح توسعه صنعتی با سرمایه‌گذاری ۳ هزار میلیارد تومانی این شرکت در استان کرمان خبرداد.

به گزارش معدن نامه، محمد رضوانی‌فر در این باره گفت: طرح افزایش ظرفیت ۴۴ هزار تنی لاستیک کرمان با اعتبار اولیه هزارو ۲۰۰ میلیارد تومان، طرح توسعه و افزایش ظرفیت ۱۰ هزار تنی استیل کورت سیرجان با اعتبار ۲۲ میلیون یورو و ۴۵۰ میلیارد تومان و طرح‌های توسعه‌ای مجموعه مس شهید باهنر کرمان با اعتبار هزارو ۳۰۰ میلیارد تومان از مهمترین این طرح‌هاست.

افزایش قیمت‌ها، حرکت چرخ تولید فولاد را کند می‌کند / اگر ضرایب قیمتی افزایش یابد فولادساز ایرانی میتواند نیاز خود را از داخل تامین کند؟

پس از برگزاری جلسات متعدد میان شرکت‌های بزرگ فولادی و معدنی که بارها برای تعیین قیمت زنجیره فولاد از سنگ آهن تا شمش دور هم گرد آمدند اما در نهایت هیچ نتیجه ای حاصل نشد، گویی قرار است امروز  ۲۹تیر ماه معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت ضرایب قیمتی کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی را اعلام کند.

بررسی پیامدهای قیمت‌گذاری در زنجیره فولاد

داستان سرکوب قیمت در اقتصاد ایران سر دراز دارد. در پس این داستان تراژیک همواره این پرسش مطرح است که آیا رفاه در «مصرف هر چه بیشتر» تعریف می‌شود یا «مدیریت منابع حیاتی و کنترل مصرف کالاهای استراتژیک»؟ بازار فلزات از جمله فولاد مدت‌هاست اسیر نرخ‌گذاری دستوری شده است. آسیب‌شناسی‌ها بیانگر آن است که اعمال سیاست‌های کنترلی در بازار فلزات به «متضرر شدن تولیدکنندگان»، «اتلاف منابع» و «محدود شدن روند توسعه این صنایع» منجر شده است.

آغاز عملیات اجرایی معدن زغال‌سنگ حرارتی «طبس»

استاندار خراسان‌جنوبی از آغاز عملیات اجرایی معدن زغال‌سنگ حرارتی طبس طی روزهای آتی خبر داد و گفت: نیروگاه حرارتی واقع در ۸۵ کیلومتری طبس به یزد از پروژه‌های بزرگ شرق کشور است.

حمایت از فولاد مبارکه ، حمایت از اشتغال و تولید است

سرپرست فرمانداری شهرستان مبارکه روز شنبه 28 تیرماه پس از بازدید از خطوط تولید شرکت فولاد مبارکه  در جلسه با حمیدرضا عظیمیان مدیر عامل این شرکت تحکیم و همکاری های متقابل بین صنعت و منطقه را مورد تاکید قرار داد.
به گزارش معدن نامه، اصغر هدایت ضمن ابراز خرسندی از بازدید صورت گرفته اظهار داشت:  از مشاهده کار و تلاش در این شرکت لذت بردم و به عنوان یک ایرانی به عزم و پشتکار مهندسین و کارکنان در این مجموعه تولیدی افتخار می کنم.

افزایش قیمت‌ها، حرکت چرخ تولید فولاد را کند می‌کند/ با افزایش نرخ ارز و بالارفتن قیمت کنسانتره و گندله، صادرات به تامین نیاز داخل ارجحیت پیدا می‌کند؟

پس از برگزاری جلسات متعدد میان شرکت‌های بزرگ فولادی و معدنی که بارها برای تعیین قیمت زنجیره فولاد از سنگ آهن تا شمش دور هم گرد آمدند اما در نهایت هیچ نتیجه ای حاصل نشد، گویی قرار است که 29 تیر ماه معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت ضرایب قیمتی کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی را اعلام کند.

Rio Tinto در حال گسترش فن آوری حفاری

امروزه ، درک نحوه حرکتی سنگها تحت فشار گرانش برای توسعه روشهای استخراج از غارهای زیرزمینی که هم ایمن تر هستند و هم تولید بیشتری دارند، ضروری است.

شرکتRio Tinto  در حال بهره برداری از این اصل علمی اساسی است تا پیشرفت فن آوری حفاری را پیش ببرد.

رینگ معاملاتی شمش آلومینیوم / بی‌توجهی و نادیده گرفته شدن از سوی مسوولان، مشکل اصلی صنعت آلومینیوم/ صادرات شمش منافع ملی را به دنبال ندارد

 قیمت میانگین شمش آلومینیوم معامله شده در آخرین عرضه این محصول در رینگ بورس کالا نسبت به بهای پایه، رشد بزرگی را تجربه کرد و بازار آزاد این محصول نیز در روزهای اخیر تجربه افزایش قابل‌توجه بها را داشته است. اگرچه در این مدت نرخ جهانی آلومینیوم نیز رشد داشته و نرخ ارز در کشور بر مدار صعودی بوده اما این بازار تنها به این دلایل دچار تشنج نشد. انتشار خبر توقف ارز تخصیصی برای واردات مواد اولیه به واحدهای ذوب در آینده نزدیک و کاهش عرضه این محصول توسط تولیدکنندگان در بورس کالا مهم‌ترین دلایل این گرانی بوده است.
 

ساخت ۳ مجتمع معدنی جدید سرب و روی در شهرستان کوهبنان

رئیس مجتمع سرب و روی از ساخت ۳ مجتمع معدنی دیگر در شهرستان کوهبنان خبر داد و خواستار همکاری بیشتر با دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه ایجاد رشته‌های مرتبط با این صنایع شد.

به گزارش معدن نامه، صبح امروز در جلسه‌ای که با حضور محمدرضا قطبی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کوهبنان و علی صفار رئیس مجتمع سرب و روی برگزار شد، موضوع انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین این دو مجمع در آینده نزدیک مطرح شد.

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مس برگزار می‌شود

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ملی صنایع مس ایران روز سه‌شنبه 31 تیرماه 1399 رأس ساعت 14 در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود. صاحبان سهام این شرکت می‌توانند ازطریق سایت شرکت مس به‌صورت آنلاین این جلسه را مشاهده کنند.

به گزارش معدن نامه به نقل از «مس‌پرس»، با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و همچنین دستورات ستاد ملی مبارزه با کرونا نحوه برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مس برای سال مالی منتهی به 1398/12/29 به‌صورت مجازی و آنلاین ازطریق سایت شرکت به نشانی WWW.NICICO.COM و همچنین صفحه رسمی شرکت در شبکه اجتماعی اینستاگرام به نشانی meseiran@ خواهد بود.

ارزش سهام شرکت‌های معدنی در بورس به 1838 هزار میلیارد تومان رسید

ارزش بازار شرکت های معدن و صنایع معدنی در بورس طی هفته گذشته با رشد 5درصدی از 1838 هزار میلیارد تومان عبور کرد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، ارزش سهام 85شرکت معدن و صنایع معدنی در هفته منتهی به 25 تیر ماه امسال، رشد بیش از5درصدی را تجربه کرد. در این میان شرکت های ملی صنایع مس و ‌فولاد مبارکه به ترتیب رشد 15 و 14.6 درصدی به دست آوردند. بدین ترتیب ارزش بازار ملی مس به 377هزار میلیارد و مبارکه به 481هزار میلیارد تومان رسید. در این جدول گل گهر با رشد 5.5درصدی به ارزش بازار 165هزار میلیارد تومانی رسیده است.

تصویب کلیات 2 طرح جدید فرآوری آهک پی سی سی و فولادی

کمیته سرمایه گذاری ایمیدرو کلیات 2 طرح جدید «فرآوری آهک پی سی سی» و «احیای مستقیم فولاد کردستان» را تصویب کرد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، امیر خرمی شاد، معاون برنامه ریزی و توانمندی ایمیدرو در نشست کمیته سرمایه گذاری این سازمان درباره طرح فرآوری آهک پی سی سی (PCC) گفت: این طرح به دلیل وجود ذخایر و عیار قابل توجه معادن آهک در منطقه داراب و ارزش افزوده بالای آن، قابلیت توجیه فنی اقتصادی برای اجرا دارد.

صدور و تمدید جواز تاسیس 26 مرکز پژوهش های صنعتی و معدنی/ صدور 335 مورد جواز تاسیس خدمات فنی و مهندسی

سرپرست دفتر آموزش و پژوهش وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: این وزارتخانه برای حمایت از برنامه های حوزه آموزش، پژوهش و فناوری در سال 98 برای 26 مرکز پژوهشهای صنعتی و معدنی جواز تاسیس صادر نموده است.

افتتاح کتابخانه «کار و اندیشه» در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

مدیر روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس از افتتاح کتابخانه «کار و اندیشه» در این منطقه ویژه اقتصادی خبر داد و گفت: ارتقای سرانه مطالعه و نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی را به جد دنبال می‌کنیم.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس، «سعید خادمی پور» در تشریح خبر افتتاح کتابخانه «کار و اندیشه» بیان داشت: در عصری که فرهنگ مصرفی بر جامعه غالب شده است و فضای مجازی زمان زیادی را از انسان‌ها اشتغال می‌کند، باید روزانه زمان مناسبی را برای مطالعه در نظر گرفت چرا که جامعه‌ای بدون مطالعه از پیشرفت جا می‌ماند.

طرح‌های پژوهشی مورد حمایت ایمپاسکو اعلام شد

عناوین ۴ طرح پژوهشی این شرکت در سامانه ساتع به صورت فراخوان اعلام شد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، بر اساس این گزارش طرح پژوهش و پایش پساب کارخانه فرآوری نخلک و انتخاب مکان مناسب و طراحی بهینه سد باطله و نیز طرح ارزیابی پایداری و تحلیل دینامیکی شبکه حفریات زیرزمینی معدن سرب نخلک به روش تحلیلی و عددی مربوط به مجتمع سرب نخلک می باشد.

ایجاد هزاران فرصت شغلی با بهره برداری از 8 طرح توسعۀ فولاد مبارکه

رئیس هیئت عامل ایمیدرو گفت: گروه فولاد مبارکه 8 طرح توسعه‌ای خود را با سرمایۀ 909 میلیون یورو و 10 هزار میلیارد تومان تا 1403 به بهره‌برداری می‌رساند. برای تحقق این مهم، طبق سیاست‌های ایمیدرو، استراتژی تأمین مالی طرح‌های توسعۀ شرکت‌های بزرگ از محل سود، در دستور کار است.
 
به گزارش معدن نامه، معاون وزیر صمت تصریح کرد: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در راستای راهبردهای توسعه‌ای خود، استراتژی تأمین مالی طرح‌های توسعه‌ای شرکت‌های معدن و صنایع معدنی از محل سود خود شرکت‌ها را آغاز کرده است.

تولید 95 درصد ورق گرم کشور در فولاد مبارکه

در سه‌ماهۀ نخست سال جاری، میزان تولید ورق گرم کشور به رقم یک میلیون و ۸۱۳ هزار و ۱۷۰ تن رسید که از این رقم سهم فولاد مبارکه به بیش از 95 درصد افزایش یافته است.
 
 به گزارش معدن نامه، در سه‌ماهه نخست سال جاری میزان تولید ورق گرم فولاد مبارکه یک میلیون و 355 هزار تن بوده و در فولاد سبا نیز تولید این محصول با   9.1 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به 371 هزار تن افزایش یافته است.

جهش کیفی تختال فولاد هرمزگان

بازرسی‌های گرم و سرد تختال‌های تولیدی در سه‌ماهۀ نخست سال 1399 حاکی از آن است که روند روبه‌رشد کیفی تولید در این شرکت به میزان بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است، تا جایی که در اردیبهشت‌ماه 99.29 درصد تختال‌ها بدون نیاز به عملیات اصلاحی مورد تأیید بازرسان کیفی این شرکت قرار گرفت.
 

انجام موفقیت آمیز تعمیرات برنامه ریزی شده واحد گندله سازی

تعمیرات برنامه‌ریزی‌شدۀ واحد گندله‌سازی فولاد مبارکه طی 6 روز در تیرماه سال جاری با ایمنی کامل و به دست توانمند کارشناسان داخلی انجام شد.
 
به گزارش معدن نامه، در پی انجام این تعمیرات بزرگ، با برخی از مسئولان و کارشناسان دست‌اندرکار این پروژه گفت‌وگو شده است. ماحصل این گفت‌وگوها را در ادامه می‌خوانید.

ابوالفضل صالح آبادی دبير انجمن مس ايران شد

تشكيل اين انجمن طرحی بود که با هدف ایجاد تعامل سازنده بین بخش‌های مختلف زنجیره تولید مس کلید زده شد. اگر چه در دهه‌های گذشته جسته و گریخته، وجود تشکلی جامع به‌عنوان ضرورتی برای گرد هم آوردن فعالان حلقه‌های مختلف زنجیره مس و پرداختن به ملزومات آن، توسط برخی صنعت‌گران مطرح شده بود اما هیچ‌گاه تشکیل آن عملیاتی نشد. اين بار انجمن مس زير نظر اتاق بازرگاني با حضور اعضاي هيئت مديره برجسته خود، دكتر شكوري به عنوان رئيس انجمن، دكتر شعباني، نايب رئيس و همچنين دكتر صالح آبادي دبير انجمن مس ايران با قدرت بيشتر كار خود را آغاز كرده است.

تداوم آموزش و توسعۀ منابع انسانی در شرایط کرونا

علی‌رغم شیوع ویروس کرونا و تأثیر آن بر  تمامی عرصه‌های  اقتصادی، اجتماعی و...کشور، در شرکت فولاد مبارکه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی سازمان بهداشت جهانی و همچنین با در نظر گرفتن دستورالعمل‌هایی که از سوی ستاد بحران کرونای کشور و شرکت فولاد مبارکه صادر شده، نه‌تنها به تولید، بلکه به سایر فعالیت‌ها ازجمله آموزش و توسعۀ منابع انسانی نیز خللی وارد نشده و ارتقای دانش کارکنان و خانواده‌ها با قوت ادامه یافته است.

به گزارش معدن نامه، در خصوص عملکرد واحد آموزش شرکت با برخی مسئولان و دست‌اندرکاران آموزش گفت‌وگو شده که ماحصل آن را در ادامه می‌خوانید.

بررسی نقش فولادی ها در راه اندازی خط لوله نفت گوره / جاسک داخلی سازی اثر تحریمها را به صفر رساند

احداث خط لوله انتقال نفت خام گوره-جاسک که 5 تیرماه جاری از سوی رئیس‌جمهوری و وزیر نفت به‌صورت مجازی رسما در منطقۀ مکران آغاز شد، یکی از استراتژیک‌ترین طرح‌های دولت یازدهم شمرده می‌شود. خط لوله‌ای که قرار است نفت را از بوشهر به جاسک انتقال دهد هزار کیلومتر طول دارد. در این طرح برای انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت از لوله‌هایی با قطر ۴۲ اینچ استفاده می‌شود. پیش از این لوله‌های سرویس ترش از شرکت‌های اروپایی، چینی یا کره‌ای تأمین می‌شد، اما برای نخستین بار این محصول در مقیاسی بزرگ با استفاده از توان داخلی و فعالیت هم‌زمان چند کارخانۀ فولادسازی و لوله‌سازی ایرانی تأمین می‌شود.

<