اوت 2020

اجرای موفقیت‌آمیز پروژۀ پوشش‌دهی صفحات مسی قالب‌های ریخته‌گری مداوم

به گزارش معدن نامه ؛ رئیس تعمیرگاه ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه با اعلام این خبر و با تأکید بر اینکه نتایج اجرای این پروژه در حد استانداردهای جهانی است گفت: این دستاورد سالیانه از خروج مبالغ بسیار زیادی ارز
از کشور جلوگیری می‌کند.

تجربیات ارزشمند و طرح های نوآورانه در تعمیرات سالانه ­ی فولاد خراسان

به گزارش معدن نامه ؛ معاون بهره برداری فولاد خراسان با اشاره به تاکید مدیریت عالی شرکت بر جبران تعطیلات ابتدای سال بر افزایش زمان در دسترس تولید و کاهش زمان انجام تعمیرات سالانه، گفت: مهم‌ترین اهداف این پروژه سالانه، «بهبود عملکرد تجهیزات» و «ارتقای سطح کیفیت محصولات» برنامه ریزی شده بود.

رشد ۵۱درصدی استخراج مواد معدنی در چهارمحال و بختیاری

استخراج مواد معدنی در چهارمحال و بختیاری ۵۱ درصد افزایش یافته است.
معاون امور معادن و صنایع معدنی استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به استخراج یک میلیون و ۳۱۱هزار تنی مواد از ۹۹معدن فعال استان گفت: استخراج مواد معدنی در استان ۵۱درصد رشد یافت.

مهرداد قاسمی افزود: سنگ لاشه، سنگ نما، سیلیس، سنگ گچ، خاک نسوز و مواد اولیه سیمان از مهمترین مواد استخراج شده از معادن فعال استان هستند.

وی بیان کرد: هم اکنون ۹۹ معدن در استان فعال است که از نظر تعداد هم شش درصد افزایش یافته است.

روز ایثار و شهادت ذوب‌آهن

به گزارش معدن نامه ؛ غلام رضا سلیمانی در پیامی به مناسبت دهم شهریور 1366 سالروز بمباران ذوب آهن اصفهان گفت: ما بازماندگان آن سالها باید راه این بزرگ مردان را ادامه دهیم و در سنگر تولید، موجب رونق و شکوفایی صنعت کشور عزیزمان ایران اسلامی باشیم.
متن کامل این پیام به شرح ذیل است؛


"مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضیٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبدیلًا"

سازمان محیط‌زیست شیلی معدن مس اسکوندیدا را به سواستفاده از آب متهم کرد

به گزارش معدن نامه؛ این سازمان گفته اسکوندیدا باعث افت شدید سطح آب زیرزمینی در یک ناحیه شده و این تخلف می‌تواند منجر به لغو مجوز زیست‌محیطی آن، تعطیلی این معدن یا جریمه شود. بی. اچ. پی تاکنون پاسخی به درخواست اظهارنظر در مورد این اتهام نداده است.

▫️سازمان حفاظت از محیط‌زیست طی بیانیه‌ای گفت: «این شرکت، به‌رغم تعهدش به کاستن از حجم برداشت آب از حداکثر سطح مجاز از ۲۰۰۵ به بعد تجاوز کرده و سطح برداشت آب خود را در ۲۰۱۹ به سه برابر رسانده است.»

تولید بیش از ۳۳۹ هزار تن شمش فولادی توسط ارفع

شرکت آهن و فولاد ارفع از تولید بیش از 339 هزا تن شمش فولادی از ابتدای سال مالی تا پایان مردادماه در این شرکت خبر داد.

 تولید شمش فولادی شرکت آهن و فولاد ارفع از ابتدای سال مالی تا پایان مردادماه به ۳۳۹ هزار و ۱۸۲ تن رسید.

این شرکت همچنین در پنج ماهه امسال ۳۴۰ هزار و ۷۵۶ تن آهن اسفنجی (DRI) تولید کرد.

جمع تولید مردادماه این شرکت ۱۴۵ هزار و ۸۸۸ تن شامل ۷۰ هزار و ۶۰۸ تن شمش فولادی و ۷۵ هزار و ۲۸۰ تن آهن اسفنجی بود.

جمع تولیدات دو محصول یاد شده در پنج ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال افت ۲ درصدی نشان می‌دهد.

برگزاری آزمون استخدامی شرکت فولاد مبارکه با حضور  بیش از 30 هزار داوطلب

به گزارش معدن نامه ؛ در جریان برگزاری این آزمون، مدیرعامل فولاد مبارکه، جمعی از معاونان و مدیران این شرکت و رئیس ستاد برگزاری آزمون‌های دانشگاه اصفهان در خصوص برگزاری این آزمون چنین گفتند:

مهندس عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه:

نیروی انسانی متعهد و متخصص رکن اساسی انجام مأموریت‌های سازمان است

۷۵ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری چادرملو در معدن و فولاد کشور

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های معدنی قصد دارد تا در سال جهش تولید اقدامات گسترده‌ای را در جهت توسعه فعالیت‌های خود انجام دهد. مهندس ناصر تقی زاده مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی در این خصوص گفت: چادرملو در برنامه امسال خود، استخراج ۱۵ میلیون تن سنگ‌آهن ،تولید ۹.۵ میلیون تن کنسانتره آهن ، ۵۰۰ هزارتن سنگ‌آهن دانه‌بندی ، ۳.۷ میلیون تن گندله ، ۱.۵ میلیون‌تن آهن اسفنجی و تولید ۱ میلیون تن شمش فولاد را پیش بینی کرده است .

مشکل نوسان قیمت فولاد از نحوۀ توزیع است، نه تولیدکننده

به گزارش معدن نامه؛ سید محسن دهنوی، نمایندۀ مردم تهران و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی روز پنج‌شنبه 6 شهریور از خطوط تولید فولاد مبارکه بازدید و در جلسۀ مشترک با مهندس عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه و خانم دکتر صالحی نمایندۀ مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی در خصوص نوسان قیمت میلگرد و سیمان در بازار تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد این مشکل از جانب تولید نیست و مسئلۀ توزیع است.
 

قدردانی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعۀ منطقه ای وزارت کشور از فولاد مبارکه

به گزارش معدن نامه ؛ هم‌زمان با هفتۀ دولت، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعۀ منطقه‌ای وزارت کشور به همراه استاندار و جمعی از مسئولین استان چهارمحال و بختیاری از واحدهای آهن‌سازی، انباشت و برداشت و روند اجرای پروژۀ بریکت‌سازی و فولادسازی شرکت فولاد سفیددشت بازدید کرد.
 
دکتر دین‌پرست روند افزایش تولید فولاد سفیددشت از ابتدای بهره‌برداری تا شهریورماه سال جاری را مطلوب ارزیابی کرد.

گسترش همکاری شرکتهای فولاد مبارکه و مجتمع صنعتی فولاد اسفراین‏

به گزارش معدن نامه ؛ مهندس عظیمیان، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه، روز چهارشنبه پنجم شهریورماه سال جاری، به همراه جمعی از معاونان و مدیران این شرکت، با حضور در مجتمع فولاد اسفراین، بر توسعۀ همکاری‌های دو شرکت و استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های موجود در تکمیل بیش از پیش زنجیرۀ فولاد تأکید کرد.
 
وی در این خصوص گفت: فولاد مبارکه به‌عنوان بزرگ‌ترین فولادساز ایران و منطقۀ خاورمیانه یکی از مشتریان اصلی فولاد اسفراین است. این شرکت در بسیاری از خطوط تولید خود و با رویکرد حمایت حداکثری از تولیدکنندگان و سازندگان داخلی در نظر دارد همکاری‌های خود را با این شرکت گسترش دهد.

سهم ۵۰ درصدی ایران از تولید آهن اسفنجی جهان

ایران برابر آمارهای انجمن جهانی فولاد، به عنوان بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی معرفی شد.

برپایه داده‌های انجمن جهانی فولاد، ایران در ۵ ماه نخست سال ۲۰۲۰، افزون بر ۱۲ میلیون تن آهن اسفنجی تولید کرد.

در این مدت در مجموع ۳۲ میلیون تن آهن اسفنجی در جهان تولید شد که پس از ایران، هند با ۱۱ میلیون تن تولید در رتبه دوم قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، ایران در ماه می (یازده اردیبهشت تا ۱۰ خرداد)، حدود ۵۰ درصد از تولید آهن اسفنجی در جهان را در اختیار گرفت.

ایران اکنون در زمینه تولید فولاد در جایگاه دهم جهان قرار دارد.

ظرفیت تولید محصولات ویژه در فولاد مبارکه دو برابر خواهد شد

به گزارش معدن نامه ؛ مهندس عظیمیان ضمن تأکید بر اهمیت تسریع اجرای این پروژه گفت: در حال حاضر فولادهای خاص و پرکاربرد موردنیاز در تولید لوله‌های مورداستفاده در انتقال نفت و گازترش و برخی گریدهای خاص دیگر  با به‌کارگیری یک ایستگاه RH-TOP در حال تولید است. در گذشته فرایند گاززدایی از طریق ایستگاه DH انجام می‌شد، ولی از نظر کمیت و کیفیت جوابگوی نیاز امروز نبود و مدتی است که از مدار تولید خارج شده است. اکنون بناست تا با استفاده از برخی زیرساخت‌های موجود در مکان این ایستگاه، یک واحد گاززدایی دوقلو VOD، مجهز به پمپ ایجاد خلأ مکانیکی نصب گردد.

استقبال شرکت مس از طرح‌های نو در صنایع نانو و هایتک برای ایجاد ارزش افزوده

به گزارش معدن نامه ؛ دکتر «اردشیر سعدمحمدی»، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این‌که فلز مس پتانسیل و ارزش بسیار بالایی برای سرمایه‌گذاری دارد، گفت: شرکت مس به پشتوانه همت و تلاش پرسنل خدوم خود و حمایت‌های مسئولان، امسال شرایط خوبی را دارد و بدنه شرکت مس یعنی پرسنل آن با نشان دادن سطح بسیار خوبی از توانایی‌های خود علاوه بر ثبت رکوردهای تولیدی در پنج‌ماهه اول سال توانستند به لحاظ شاخص‌های عملیاتی و مالی در تراز بالایی در کشور قرار بگیرند که جا دارد از تک‌تک همکارانم در خانواده عظیم مس تقدیر و تشکر کنم.

افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۶ طرح زیرساختی-سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی لامرد

به مناسبت هفته دولت و با حضور مسئولان استانی و شهرستانی، بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی ۶طرح زیرساختی و سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی لامرد انجام شد.

سنگ‌های نیمه‌قیمتی، رشد صادرات و افزایش اشتغال

متخصص سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی معتقد است: تجارت سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی، یکی از پر سودترین تجارت‌های دنیا است؛ به طوری که بخش مهمی از اقتصاد کشورهای آفریقای جنوبی، میانمار، تایلند، چین، هند را تشکیل می‌دهد و ایران نیز با تکیه براین صنعت، می‌تواند ضمن ارزآوری از افزایش اشتغال نیز برخوردار شود. 

آغاز احداث بزرگترین واحد تولید فولاد مفتولی شمال غرب کشور در بستان آباد

در سومین روز از هفته دولت با حضور رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی و جمعی از مسئولین استان، کلنگ احداث بزرگترین واحد تولید فولاد مفتولی شمال غرب کشور در بستان آباد به زمین زده شد.

همزمان با سومین روز از هفته دولت آئین آغاز احداث فاز توسعه کارخانه فولاد سهند آذر آسیا و بزرگترین واحد تولید فولاد مفتولی شمال غرب کشور در بخش تیکمه داش شهرستان بستان آباد با حضور سرمایه گذاران خارجی، مسئولین استانی و شهرستانی برگزار شد .

توسعه مطالعات علوم‌زمین، اکتشاف و فرآوری مواد معدنی در اصفهان با امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه

همزمان با هفته دولت صبح امروز 5 شنبه تفاهم‌نامه همکاری‌های علمی، پژوهشی و آموزشی به امضای دکتر علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس این سازمان، احمد خوروش رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان و دکتر ایرج موفق رئیس سازمان صنعت، معدن  و تجارت این استان رسید.

ابلاغ 2 ماموریت معدنی به شرکت مشترک ایران و گینه

رئیس هیات عامل ایمیدرو 2 ماموریت معدنی به شرکت مشترک ایران و گینه ابلاغ کرد. 

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور در نشست با سفیر ایران در گینه، خطاب به مدیرعامل جدید شرکت مشترک ایران و گینه، گفت: با توجه به راه اندازی طرح های جدید آلومینیوم و نیاز این کارخانه ها به پودر آلومینا، باید وضعیت اجرایی طرح بوکسیت کشور گینه کوناکری به سرعت تعیین تکلیف شود.

همکاری‌های مشترک بین صنعت و دانشگاه و توسعه فعالیت‌های مرکز علمی کاربردی آلومینیوم ایران

دکتر باقری، رئیس امور مدرسان دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور، به همراه دکتر رئوفی رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان مرکزی و هیئت همراه، در مورخه ۹۹/۶/۵ از کارگاه‌های تولیدی شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) بازدید نمودند.

با اجرای پروژه پایل اضطراری مشکل تجهيزات بين دو كارخانه احياء مستقيم و گندله سازي در فولاد خراسان مرتفع شد

برای جلوگیری از توقفات خط تولید کارخانه گندله سازی «پروژه  پایل اضطراری» در فولاد خراسان با موفقیت انجام شد.
به گفته معاون طرح و توسعه،  با اجراي اين پروژه، توقفات  ناشي از مشكلات تجهيزات بين دو كارخانه احياء مستقيم و گندله سازي که موجب توقف واحد گندله سازي مي گردید، مرتفع شد.

طرح فولادسازی شرکت فولاد اکسین خوزستان نیاز به حمایت همه‌جانبه دارد

حجت‌الاسلام و‌المسلمین عبدالنبی موسوی‌فر در بازدید از طرح فولادسازی و خط تولید شرکت فولاد‌اکسین خوزستان اظهار داشت: امروز ایران را وقتی با گذشته مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم که علی‌رغم تحریم‌های بسیار شکننده که تقریباً تمام دنیا دست به دست هم دادند تا کشور رشد نکند، اما به‌همت جوانان برومند و مهندسان و متخصصان همچنان ما در  دنیا حرف برای گفتن داریم و یکی از مواردی که می‌تواند این مهم را محقق کند بحث توسعه صنعت فولاد در کشور به‌ویژه در خوزستان است.

استخدام نیروهای جدید مانند تزریق خون تازه در رگ های شرکت

به گزارش معدن نامه به نقل ازخبرنگار فولاد، معاون بهره‌برداری فولاد مبارکه صبح امروز در بازدید از آزمون استخدامی فولاد مبارکه گفت: بر اساس بازدیدی که از برگزاری آزمون داشتیم باید گفت این اقدام مشترک با دانشگاه اصفهان و فولاد مبارکه با کیفیت مطلوب  چه در زمینه اطلاع رسانی از طریق رسانه ها و چه در بخش برگزاری ، شاهد اتفاق های مثبتی بودیم تا امروز با رعایت پروتکل های بهداشتی این آزمون به سرانجام برسد.

نشست صمیمانه مدیرعامل فولاد خوزستان با اصحاب رسانه برگزار شد نشست صمیمانه مدیرعامل فولاد خوزستان با اصحاب رسانه برگزار شد

در ابتدای مراسم غلامرضا فروغی نیا مدیر روابط عمومی شرکت فولاد خوزستان ضمن تسلیت ایام شهادت امام حسین (ع) و یاران باوفایش و گرامی داشت هفته دولت، از حضور اصحاب رسانه در این نشست صمیمانه تقدیر و تشکر نمود.

در ادامه افشار پرویزی بابادی مدیر خانه مطبوعات استان خوزستان اظهار داشت: اصحاب رسانه طلیعه داران عرصه‌ی اطلاع‌رسانی هستند.

وی افزود: مجموعه فولاد خوزستان همکاری قابل توجه ای با اهالی قلم داشته و این نشان از دیدگاه مثبت مدیرعامل و مجموعه روابط عمومی نسبت به اصحاب رسانه است.

ذوب آهن اصفهان گواهینامه استاندارد ملی ایران برای تولید ریل را دریافت نمود

این آیین با حضور رئیس سازمان ملی استاندارد ایران ، مهدی صادقی نیارکی معاون امور صنایع وزارت صمت ، مرتضی جعفری معاون  بازرگانی و بهره برداری راه آهن جمهوری اسلامی ایران ، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان ، مهدی نصر معاون برنامه ریزی و توسعه ، حسین دیباجی مدیر کیفیت ، مرتضی شیرین پرور مدیر تحقیق و توسعه ذوب آهن اصفهان و محمود فرمانی مدیر کل استاندارد استان اصفهان ،  در سالن اجتماعات سازمان ملی استاندارد ایران برگزار شد .

فولاد چین از بیماری کرونا منتفع شد

تولید جهانی در طول سال گذشته در اثر تنش های تجاری ، رشد کند اقتصادی و تقاضای ضعیف در بخش های اصلی رکود را تجربه کرد.  فروش برای کشورهایی مانند ژاپن، کره جنوبی و آلمان که به صادرات متکی هستند، سخت تر به نظر میرسد، در حالی که رکود فروش خودرو در ایالات متحده نمونه ای از اتفاقات بین المللی برای این بخش را نشان می داد.

افزایش 500 میلیون تنی ذخایر سنگ آهن، دستاورد دو سال گذشته/ ایمیدرو 400هزار کیلومتر مربع طی دو سال،‌ به وسعت اکتشافات افزوده شد

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: اکتشاف ذخایر معدنی در وسعت ۶۵۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور توسط ایمیدرو از ابتدای دولت یازدهم کلید خورد و تنها عملکرد دولت در دو سال گذشته ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع بوده است. به گفته وی،‌ افزایش 500 میلیون تنی ذخایر سنگ آهن، نتیجه فعالیت های این دوره ایمیدرو است.

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو،«علی جدی» خاطرنشان ساخت: فعالیت اکتشافی توسط سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) در دو سال گذشته، افزایش بیش از ۵۰۰ میلیون تن به ذخایر سنگ‌آهن کشور را به دنبال داشته است.

منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس مهم‌ترین زیرساخت اقتصادی هرمزگان/ لزوم حمایت شرکت‌های فولادی از معادن آهک استان/ هرمزگان بستر مناسبی برای تولید فولادهای آلیاژی

رئیس خانه صنعت و معدن هرمزگان با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس مهم‌ترین زیرساخت اقتصادی هرمزگان است، گفت: با توجه به اینکه هرمزگان از نظر مواد معدنی آهک استان غنی است لازم است تا شرکت‌های فولادی خرید آهک از سایر استان‌ها را کاهش و تمام نیازهای خود را از این معادن تأمین کنند.

زمین‌شناسی و مخاطرات طبیعی اصفهان زیر ذره‌بین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

با توجه به اینکه تعاملات علمی و فنی بین دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و سازمان‌ها و صنایع وابسته در راستای تعالی و توسعه همه جانبه کشور به عنوان کانون کسب خودکفایی و مرجع تحولات از ضرورت‌های اجتناب ناپذیر است تا بتوان از این طریق با استفاده از مشارکت دانشمندان محققان دانشگاهی و مراکز علمی و صنعتی موجبات ارتقای توان علمی و تحقیقات و توسعه توان‌کارآفرینی و اشتغال‌زایی کشور را فراهم آورد، تفاهم‌نامه سه جانبه همکاری‌های علمی پژوهشی و آموزشی میان این سازمان، دانشگاه اصفهان و سازمان صمت استان به امضا رسید.

افزایش سرمایه شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی تا 2 ماه آینده/ برنامه تشکیل صندوق 30هزار میلیارد تومانی برای حفظ ثبات سرمایه معدنی ها

به گزارش معدن نامه ؛ عباس نعیمی در نشست با مدیران مالی شرکت های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی ضمن اعلام این مطلب، اظهار داشت: با توجه به روند حمایتی شرکت های بورسی و حفظ اعتماد عمومی، انتظار داریم تا پایان امسال، روند شاخص بورس رشد مناسبی داشته باشد.

وی ادامه داد: با مشارکت شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی، در نظر داریم برای بازارگردانی و حفظ و ثبات سرمایه های ایمیدرو در بورس، یک صندوق مشترک با سرمایه ۳۰ هزار میلیارد تومان تشکیل دهیم.

 

ایجاد کمیته دائمی در ایمیدرو برای حفظ سرمایه شرکت ها

پیشتازی فولاد خراسان در رینگ صنعتی «بورس کالا»

به گزارش معدن نامه؛ مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان با بیان این که افزایش عرضه این شرکت در تالار فروش داخلی بورس کالا با هدف کشف قیمت های منصفانه، رقابتی و کمک به تنظیم متناسب بازار داخلی صورت می گیرد، خاطر نشان کرد: مجتمع فولاد خراسان به لحاظ حجم عرضه نیز با 74درصد رشد مثبت در عرضه محصولات خود، جزو شرکت های پیشتاز فولادی در رینگ صنعتی بورس کالا بوده است.

عملکرد درخشان فولاد خوزستان در سال "جهش تولید"

به گزارش معدن نامه؛رجایی و باهنر، دو شهید ارزنده و بزرگوار عرصه دولت، نمونه های بارز خادمین امین مردم و مسئولین وفادار به ملت و دولت هستند که خالصانه علم و آگاهی خود را وقف مردم نمودند.

مجموعه فولاد خوزستان، سال ۱۳۹۹ را با قطاری از موفقیت آغاز کرد و تا به امروز، ایستگاه‌های تلاش، سربلندی و اهتمام را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشته است.

عملیات اجرایی فولادسازی اکسین

به گزارش معدن نامه؛ امین ابراهیمی با بیان اینکه فولاد اکسین خوزستان هم اینک تولید انبوه ورق‌های API محیط ترش را در برنامه تولیدی خود برای پروژه‌های عظیم نفتی در دست اقدام دارد گفت: این شرکت قادر است علاوه بر ورق‌های مخصوص مخازن تحت فشار بالا، ورق‌های فولادی ضد سایش با استحکام بالا که جزو ورق‌های مصرفی خاص در صنایع داخلی کشور هستند را با نام تجاری «اکسینار»، برای مرتفع کردن نیازهای صنایع داخلی و در جهت کاهش وابستگی به واردات، تولید کند.

بازدید مدیرعامل شرکت مس از طرح‌های توسعه‌ای مجتمع مس سونگون

به گزارش معدن نامه؛ در این بازدید «حیدر ضیغمی»، مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط‌عمومی، «بهروز رحمتی»، معاون توسعه و اکتشافات، «محراب احمدیان»، معاون توسعه سرمایه انسانی و سیستم‌های اطلاعاتی شرکت مس، «علی بیات‌ماکو»، مدیر مجتمع مس سونگون و «شهریار متوکل»، مدیر اکتشافات و مهندسی توسعه شرکت مس، دکتر سعدمحمدی را همراهی می‌کردند.

در این بازدید دکتر سعدمحمدی ضمن بازدید از معدن و سد باطله مجتمع مس سونگون در جریان روند پیشرفت طرح‌های توسعه هیپ‌لیچینگ سونگون و فاز سه تغلیظ مجتمع مس سونگون قرار گرفت.

 ۷۵  هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری چادرملو در معدن و فولاد کشور

 

به گزارش معدن نامه؛ شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های معدنی قصد دارد تا در سال جهش تولید اقدامات گسترده‌ای را در جهت توسعه فعالیت‌های خود انجام دهد. مهندس ناصر تقی زاده مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی در این خصوص گفت:
چادرملو در برنامه امسال خود ،  استخراج ۱۵ میلیون تن سنگ‌آهن ،تولید ۹.۵ میلیون تن کنسانتره آهن ، ۵۰۰ هزارتن سنگ‌آهن دانه‌بندی ، ۳.۷ میلیون تن گندله ، ۱.۵ میلیون‌تن آهن اسفنجی و تولید ۱ میلیون تن شمش فولاد را پیش بینی کرده است .

جلوگیری از خام فروشی و ایجاد 500 هزار شغل مستقیم در حوزه سنگ های قیمتی

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، رهبر معظم انقلاب در این جلسه که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، در بیاناتی فرمودند: "در حاشیه‌ی مسئله‌ی تولید، من یک نکته‌ی دیگری را عرض بکنم که آن هم بی‌ارتباط به مسئله‌ی تولید نیست و آن مسئله‌ی صادرات موادّ خام یا صادرات فلّه‌ای است که یک نمونه‌اش را قبلاً در مورد نفت گفتیم. یکی از مشکلات ما همین است که ما موادّ خام را بدون فراوری و بدون اینکه ارزش افزوده‌اش را برای کشور خودمان، برای سرمایه‌دار خودمان، برای کارگر خودمان فراهم بکنیم، میفرستیم خارج.

رفع موانع تولید از مهمترین برنامه های مجلس یازدهم

 

به گزارش معدن نامه؛ حجت الاسلام دکتر امیرقلی جعفری نماینده مردم شهرستان بروجن در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری به همراه فرماندار و جمعی از مسئولین این شهرستان با حضور در شرکت فولاد مبارکه در جلسه ای  با مهندس عظیمیان مدیر عامل این شرکت از عملکرد مدیران و کارکنان فولاد مبارکه در مسیر تحقق راهبرد «جهش تولید» تشکر و قدرانی کرد.

معادن زغال سنگ با قیمت های کنونی ، فرصت جهش تولید دارند

به گزارش معدن نامه ؛ محمد جعفر صالحی معاون خرید ذوب آهن اصفهان با توجه به مصاحبه مهندس صمدی، دبیر محترم انجمن تولید کنندگان زغال سنگ ایران در خصوص ذوب آهن اصفهان ، به منظور تنویر افکار عمومی توضیحاتی ارائه نمود که در ادامه می خوانیم.
•    ذوب آهن اصفهان به عنوان تنها تولید کننده فولاد به روش کوره بلند در کشور، تا کنون به نوعی تنها مصرف کننده نهایی زغال سنگ تولیدی کشور نیز می‌باشد. 
•    زغال سنگ در معاملات جهانی با پنج فاکتور اساسی شناخته میشود: خاکستر، مواد فرار ، گوگرد ، رطوبت و CSR

   جلسه ی همکاری مسئولان فولاد خوزستان و دانشگاه شهید چمران اهواز

به گزارش خبرنگار روابط عمومی، این جلسه با حضور دکتر کورش حیدری شیرازی، دکتر رضا دهملایی، دکتر سید محمد لاری بقال، دکتر مهدی منادی، دکتر میلاد محمره نژاد ربیعه از گروه متالورژی و معاونت پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز با ابراهیم دادرس مدیر تحقیقات، تکنولوژی و بهینه سازی فولاد خوزستان، کامران طاهر رییس تحقیق و توسعه و محمد فغفوری کارشناس ارشد تحقیق و توسعه انجام شد.

گفتنی است، این جلسه با محوریت یافتن راه حلی برای استفاده بهینه از پسماندهای شرکت فولاد خوزستان انجام و در خصوص موضاعاتی نظیر بازیافت سرباره، نرمه فیوم و لجن حاوی اکسید آهن بحث و بررسی شد. 

رکورد تولید روزانه آند شرکت مس شکسته شد/ رشد 40 درصدی فروش شرکت مس تا پایان مردادماه

به گزارش معدن نامه ؛ مدیرعامل شرکت مس همچنین با اشاره به تولید مردادماه این شرکت افزود: شرکت مس در مردادماه 99 موفق به استخراج چهار میلیون و 98 هزار تن سنگ سولفوری از کل معادن فعال خود شد که 9 درصد از برنامه پیش‌بینی‌شده برای این ماه بالاتر بود. با این میزان، کل استخراج سنگ سولفوری تا پایان مردادماه به عدد 21 میلیون و 955 هزار تن رسیده که دو درصد از برنامه پیش‌بینی شده برای پنج‌ماهه نخست امسال بالاتر است.

افزایش 14.4 درصدی تولید فولاد خام ایران/ کاهش 2.5 درصدی تولید فولاد خام جهانی

میزان تولید فولاد خام ایران طی ماه جولای 2020 میلادی، 14.4 درصد افزایش یافت. این در حالی است که میانگین تولید فولاد خام جهانی در این ماه، 2.5 درصد کاهش داشت.

نگاه واحد به پرداخت یارانه انرژی در صنایع وجود ندارد

به گزارش معدن نامه ؛ دکتر مهدی طغیانی افزود: برخی می خواهند این مشکل را با گذاشتن سقف برطرف کنند اما در این صورت عملا بازار از حالت واقعی خودش دور می شود. نگاه ما  این است که عرضه ها تقویت شوند و همچنین شرکت های خصوصی موظف شوند،  محصولات خود را در بورس کالا عرضه نمایند که ثمره آن پایداری در بازار خواهد بود.‌

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ریل تولیدی ذوب آهن اصفهان در خطوط داخل شهری (مترو) و برون شهری(خطوط پر سرعت) در محور های مختلف کشور مورد استفاده قرار می گیرد و این افتخاری بزرگ برای ایران اسلامی به شمار می رود.

رشد ۸۷ درصدی درآمد فروش فولاد خوزستان در مرداد ماه

به گزارش معدن نامه ؛ شرکت فولاد خوزستان (نماد بورسی #فخوز) در مرداد ماه امسال معادل ۲۶۹۵.۸ میلیارد تومان از محصولات خود را به فروش رساند که نسبت به دوره ۱ ماهه مشابه سال قبل ۸۷ درصد رشد نشان می‌دهد.

فولاد خوزستان طی عملکرد ۵ ماهه نخست سال جاری مبلغ ۹۳۹۸.۹ میلیارد تومان درآمد فروش داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل  ۴۱ درصد رشد داشته است.

جزئیات عملکرد فولاد خوزستان را در جدول زیر ببینید:

مدیرعامل شرکت مس از کارخانه آهک اهر بازدید کرد

به گزارش معدن نامه؛ در این بازدید «حیدر ضیغمی»، مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط‌عمومی، «بهروز رحمتی»، معاون توسعه و اکتشافات، «محراب احمدیان»، معاون توسعه سرمایه انسانی و سیستم‌های اطلاعاتی شرکت مس، «علی بیات‌ماکو»، مدیر مجتمع مس سونگون و «شهریار متوکل»، مدیر اکتشافات و مهندسی توسعه شرکت مس، دکتر سعدمحمدی را همراهی می‌کردند.

فولاد خراسان وارد باشگاه داری حرفه ای شد

به گزارش معدن نامه؛ مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان از حضور تیم والیبال فولاد خراسان (نیشابور) در لیگ دسته یک والیبال مردان ایران خبر داد.

این اتفاق ارزشمند برای ورزش نیشابور در حالی شکل گرفته که رایزنی «غفوری»، مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان با «دکتر داورزنی» و مساعدت رییس فدراسیون والیبال زمینه ساز اصلی آن بوده است.

کسری غفوری، در تشریح جزییات این خبر به رسانه ها اعلام کرد: «فولاد خراسان» با توجه به پتانسیل های ورزشکاران نیشابور و استعدادهایی که در گوشه گوشه نیشابور بزرگ وجود دارد، در کنار متولیان ورزش و جوانان شهر تلاش می کند سهم خود را برای توسعه ورزش ادا کند.

فولاد هرمزگان در مسیر ارزش افزوده بیشتر

به گزارش معدن نامه؛ برای تحقق این امر، علاوه بر اقدامات انجام ‌شده در فولاد مبارکه، مجتمع فولاد سبا و واحد ۸۰۰ هزار تنی فولاد سفیددشت، مقرر شد که ظرفیت فولاد هرمزگان نیز از ۵/ ۱ میلیون به ۲ میلیون تن افزایش یابد؛ ضمن اینکه در فولاد هرمزگان احداث یک خط ‌نورد ورق عریض و همچنین احداث یک واحد احیا مستقیم به ظرفیت ۹۰۰ هزار تن در دستور کارگروه فولاد مبارکه قرارگرفته و پیش‌بینی می‌شود که پس از امضای قرارداد در آینده نزدیک در کمترین زمان اجرا شده و به بهره‌برداری برسد.

تبدیل تهدید به فرصت با اصلاح هوپرهای بتنی واگن برگردان

به گزارش معدن نامه؛ حسن خلج طهرانی اعلام کرد : اصلاح هوپرهای بتنی واگن برگردان نیز از اقدامات در دست انجام واحد بهره‌برداری منطقه ویژه می باشد که بدلیل حجم زیاد تخلیه مواد معدنی باعث خوردگی شدید و ایجاد حفره در دیوارهای بتنی هوپرها شده بود که این باعث می‌شد مواد معدنی تخلیه شده در داخل این حفره‌های جمع و با سایر مواد معدنی ترکیب شود که این مسئله نارضایتی مشتریان و صاحبان کالا بخصوص کارخانه‌های داخلی را به همراه داشت و از طرفی تعمیرات آن نیز نیاز به‌صرف زمان طولانی داشت که با توجه به حجم بالای عملیات تخلیه این امکان وجود نداشت با صرف فعل خواستن  و با همت نیرو های توانمند  واحد بهره برداری و

«وسدید» آماده افزایش سرمایه سنگین

به گزارش معدن نامه؛گروه صنعتی سدید یکی از هلدینگ های فعال در صنعت فلزات اساسی است که با نماد «وسدید» در بازار پایه فرابورس در حال معامله است. «وسدید» از ابتدای سال ۹۸ تاکنون بازدهی حدود ۱۴۰ درصدی عاید سهامداران خود کرده است.

وزارت صنعت مصمم به سامان بخشی وضعیت ورق فولادی است

به گزارش معدن نامه ؛ «امیر حسین کاوه» عضو سندیکای لوله و پروفیل فولادی افزود : جعفر سرقینی سرپرست فعلی وزارت صنعت، سالیان زیادی در وزارتخانه حاضر بوده و با تشکل های زنجیره فولاد آشناست و اکنون رویکرد به هم اندیشی برای حل مشکلات این بخش دارد.

نقش شرکت فولادمبارکه در معیشت مردم و کاهش پرونده های قضایی انکار ناپذیر است

حجت الاسلام محرابی هدف از این دیدار را آشنایی قضات و کارشنان قضایی شهرستان مبارکه با فرایند تولید این شرکت اعلام کرد و گفت: آشنایی قضات و بازپرسان با پرونده های قضایی که احتمالا در ارتباط با فولاد مبارکه در محاکم قضایی شهرستان مطرح می شود، ما را بر آن داشت تا با زمینه های احتمالی شکایت ها و دفاعیات این شرکت آشنایی بیشتری داشته باشیم. 

تغییر نگرش در حوزه نیروی انسانی و تامین منابع مالی؛ لازمه تحول در اکتشاف ذخایر جدید معدنی

با توجه به نیاز روزافزون کشور به تامین منابع معدنی موردنیاز صنایع گوناگون و همچنین روند کاهشی ذخایر موجود معدنی، تحول در روند کشف ذخایر بزرگ معدنی ضروری بوده که این امر نیازمند تغییر نگرش جدی در حوزه نیروی انسانی متخصص و تامین منابع مالی است.

برای تحقق پتانسیل داخلی نیاز به مهار واردات آلومینیوم است

فدراسیون صنایع معدنی هند اعلام کرد كشور در راستای سیاستهای داخلی  نیازمند مهار واردات آلومینیوم و تسهیل بهره برداری از منابع غنی توسط معدنکاران محلی با تکیه بر خود دولت، است.

RL Mohanty  معاون رئیس فدراسیون صنایع معدنی هند (FIMI) در یک webinar اعلام کرد: پیش بینی می شود مصرف داخلی آلومینیوم تا ۲۰۳۱-۲۰۳۲ به ۱۰ میلیون تن برسد و تقاضای آینده را برآورده کند، هند باید تولید بوکسیت را از ۲۳ میلیون تن به حدود ۷۰ میلیون تن و تولید آلومینیوم را از ۷.۴ میلیون تن به ۲۰ میلیون تن برساند.

وی افزود: هند دارای منابع غنی و تقریباً غیر قابل تخریب بوکسیت، ماده اصلی تولید آلومینیوم است.

کناره گیری مهندس نوریان از هیات مدیره چادرملو

مهندس محمود نوریان رئیس هیات مدیر شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با تقدیم استعفای خود به مدیر عامل شرکت توسعه معادن و فلزات از این سمت بعنوان نماینده توسعه معادن و فلزات در هیات مدیره چادرملو کناره گیری کرد.

راه‌اندازی کارخانه آلومینیوم جنوب در لامرد فارس و کمک به توسعه کشور

راه‌اندازی کارخانه آلومینیوم جنوب در شهرستان لامرد استان فارس علاوه بر تاثیرگذاری در توسعه ظرفیت‌های کشور در زمینه تولید این فلز، رونق اقتصاد را نیز به دنبال داشته است.

فاز نخست مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب در شهرستان لامرد با تولید ۱۲۰تن شمش آلومینیوم در چهارم اردیبهشت ماه ۹۹ به صورت ویدیو کنفرانس با دستور رئیس جمهوری به بهره‌برداری رسید.

چشم‌انداز تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن شمس آلومینیوم در سال برای این مجتمع در وسعتی به مساحت ۲۰۰ هکتار طرح‌ریزی شده است.

اهتمام وزارت صمت برای سامان بخشی به بازار ورق فولادی

عضو سندیکای لوله و پروفیل فولادی گفت: سرپرست جدید وزارت صنعت در دوره کوتاه حضور در وزارتخانه با برگزاری نشست‌ها با تشکل‌های فولادی برای سامان بخشیدن به بازار فولاد به‌ویژه ورق بر اتخاذ سیاست برای منافع ملی نظام تاکید دارد.

امیر حسین کاوه روز یکشنبه (دوم شهریورماه) توضیح داد: جعفر سرقینی، سرپرست کنونی وزارت صنعت، سالیان زیادی در وزارتخانه حاضر بوده و با تشکل‌های زنجیره فولاد آشناست و اکنون رویکرد به هم‌اندیشی برای حل مشکلات این بخش دارد.

یادداشت مدیرعامل ایمپاسکو به مناسبت هفته دولت

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (ایمپاسکو) به عنوان یک شرکت دولتی در  ” تهیه و تولید مواد معدنی مورد نیاز صنایع معدنی کشور” ایفای نقش می نماید، علاوه بر این عهده دار بخشی از وظایف سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، و بازوی اجرایی آن سازمان در حوزه های اکتشاف، توسعه و تجهیز و استخراج و فراوری مواد معدنی است.

دولت و مجلس آماده همکاری با صنعت فولاد هستند

به گزارش معدن نامه ؛ عباس مقتدایی با حضور در غرفه ذوب آهن و اطلاع از دستاوردهای این شرکت گفت : ذوب آهن اصفهان مادر صنعت فولاد کشور است و خدمات بسیاری به صنایع مختلف ارایه نموده است و نقش سازنده آن در این خصوص زبانزد می باشد.

وی افزود : دولت و مجلس آماده همکاری با صنعت استراتژیک فولاد هستند زیرا این صنعت نقش بسیار شاخصی در اقتصاد کشور دارد.

شایان ذکر است این رویداد تخصصی که با رعایت همه پروتکل های بهداشتی امروز افتتاح شد از تاریخ یکم تا چهارم شهریورماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی اصفهان،واقع در پل شهرستان پذیرای علاقمندان خواهد بود.

ارائه پیشنهاد هیئت مدیره ملی صنایع مس ایران به مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام درخصوص افزایش حدود ۱۰۰ درصدی سرمایه

هیئت مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران پیشنهاد خود مبنی بر افزایش 97.24 درصدی سرمایه از محل سود انباشته را به مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام ارائه نمود.

بر اساس این پیشنهاد درصورت موافقت سازمان بورس و اوارق بهادار و تصویب مجمع سرمایه شرکت از 101 هزار و 400 میلیارد ریال به 200 هزار میلیارد ریال افزایش خواهد یافت.

این سرمایه صرف تامین بخشی از منابع مورد نیاز جهت تکمیل طرح های توسعه در دست اجرا که در تاریخ 2 شهریور ماه سال جاری به تصویب هیئت مدیره رسیده، خواهد شد.

ارتقای تولید فولاد خام کشور به 30 میلیون تن در سال 1399/ تولید 50 میلیون تنی کنسانتره مس و 45 میلیون تنی گندله

تولید کالاهای منتخب معدنی به همت تلاشگران حوزه صنعت و معدن و برنامه‌ریزی‌های انجام شده پس از انقلاب شکوهمند اسلامی ارتقاء قابل توجهی پیدا کرد و محصولاتی از جمله کنسانتره آهن، گندله، آهن اسفنجی،کنسانتره مس و مس کاتد که در ابتدای انقلاب فاقد تولید بوده اند، در سال 1399 جهش تولید بیش از چند برابری را تجربه کرده اند.

در زمینه کنسانتره در سال 1357 و در ابتدای انقلاب تولیدی نداشتیم اما تولید این ماده معدنی به 23 میلیون و 820 هزار تن در سال 1392 رسید و امسال نیز تا 50 میلیون تن ارتقا یافت که میزان رشد برنامه تولید سال 1399 نسبت به عملکرد سال 1392، به میزان 110 درصد بوده است.

تقدیر مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره فولاد خوزستان از عملکرد چند ماهه شرکت سیمیدکو

علی محمدی مدیر عامل و‌ اعضاء هیأت مدیره شرکت فولاد خوزستان با همراهی مدنی فر مدیرعامل و اعضاء هیأت مدیره شرکت سیمیدکو از زنجیره تولید محصولات این شرکت بازدید بعمل آوردند.

در این بازدید، مدنی فر گزارشی تکمیلی از نحوه چگونگی استخراج و حمل کلوخه های سنگ آهن به کارخانه از معادن سنگ آهن و سنگ شکن به شرکت فولاد خوزستان را ارائه کرد.

محمدی مدیرعامل و اعضاء هیأت مدیره فولاد خوزستان با حضور در کارخانه کنسانتره از نزدیک در جریان روند تولید کنسانتره قرار گرفتند.

افزایش قیمت فولاد هند در راستای افزایش تقاضا

پس از بهبود تقاضا و بالا رفتن هزینه های ورودی به دلیل کمبود سنگ آهن، شرکت های داخلی فولاد در ماه آگوست برای سومین بار پس از آغاز شیوع بیماری کرونا، قیمت های خود را ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ روپیه به ازای هر تن افزایش دادند. این صعود با افزایش قیمت بین المللی فولاد همخوانی دارد و در حالی است که قیمت های محصولات فولادی اولیه و ثانویه افزایش یافتند. فولاد نورد گرم ۷۰۰ تا ۷۵۰ روپیه در هر تن و فولاد نورد سرد ۵۰۰ تا ۵۵۰ روپیه در هر تن ​​از ژوئیه سال ۲۰۲۰ افزایش یافتند.

مجتمع فولاد خراسان تمام اکسیژن مورد نیاز بیمارستان‌های نیشابور را تامین می‌کند

به گزارش معدن نامه ؛ کسری غفوری با بیان این که مجتمع فولاد در راستای اهداف انسان‌دوستانه و ایفای رسالت اجتماعی خود، کادر درمان را تنها نگذاشته و در کنار متولیان نظام سلامت برای غلبه بر اپیدمی کرونا ایستاده است، افزود: با توجه به افزایش نیاز علوم‌پزشکی نیشابور به اکسیژن برای مراقبت و درمان بیماران مبتلا به کوید١٩، این شرکت برنامه‌ریزی کرده است تا از محل اکسیژن تولیدی در واحد «اکسیژن و هوای فشرده» فولاد خراسان،  نیاز نیشابور به این ماده حیاتی را برای یک سال به طور رایگان تامین کند تا بیمارستا‌های  شهرستان دچار کمبود این ماده حیاتی نباشد و کادر درمان که این روزها درگیر مسائل مختلف مر

تقدیر دانشگاه علوم‌پزشکی تربت حیدریه از مجتمع فولاد خراسان

به گزارش معدن نامه ؛ در پیام دکتر ابراهیمی‌پور خطاب به کسری غفوری، مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان آمده است: اگر چه نیک می‌دانم که کاری که برای رضای خداوند متعال به انجام می‌رسد، جز رضای او را نمی طلبد، اما از همراهی و مساعدت جناب‌عالی که با تامین بخشی از اکسیژن مورد نیاز بیماران بستری حاد تنفسی مدافعان سلامت را یاری رسانده اید قدر دانی می‌کنم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه، ابراز امیدواری کرده‌است که این همکاری ارزشمند تداوم یابد و با کمک خیران، در مسیر خدمت و نجات بیماران اقدامات موثر به عمل آید.

تولید مس شرکت قز مینرالز 5 درصد افزایش یافت

به گزارش معدن نامه ؛  این شرکت معدنکاری متمرکز بر قزاقستان تولید خود را از 74900 تن در فصل نخست به 78900 تن در فصل دوم ارتقا داد و کل تولید مس شش ماهه نخست سال جاری‌اش را به 153800 تن رساند.

رشد تولید در فصل دوم به علت افزایش استخراج سنگ معدن و عیارهای بهتر در معدن بوزشاکول در شمال قزاقستان صورت پذیرفت. تولید طلا در نیمه نخست سال جاری در اثر ارتقای حجم فرآوری در معدن بوزشاکول با رشدی 25 درصدی به 109700 اونس رسید و تولید طلای فصل دوم این شرکت برابر با 54300 اونس بود.

افزایش 11 درصدی تولید گندله شرکت های بزرگ در تیر 99

مجموع تولید گندله شرکت های بزرگ کشور در ماه تیر، 11 درصد افزایش یافت. همچنین تولید این محصول طی 4 ماهه نخست امسال، به حدود 10 میلیون تن رسید.

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، 7 شرکت بزرگ گندله ساز (گل گهر، توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، چادرملو، اپال پارسیان سنگان، سناباد، صنایع معدنی فولاد سنگان و صبانور) در تیر 99 حدود 2 میلیون و 433 هزار و 900 تن گندله تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 2 میلیون و 185 هزار و 593 تن بود.

55درصدازسرمایه گذاری های شش سال اخیر در97 و98 محقق شد/نقش مدل جدید نظارتی ایمیدرو در سرعت گرفتن راه اندازی پروژه ها/ 31 استان تحت سرمایه گذاری ایمیدرو و شرکت های بزرگ قرار دارند/ تقویت وتوسعه"گوهر سنگ ها" و"سنگ های تزئینی" برنامه جدید ایمیدرو/

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، مهمترین علت تسریع در راه اندازی طرح ها به رغم تشدید تحریم ها، طراحی و اجرای مدل جدید نظارتی ایمیدرو از زمان حضور غریب پور در راس این سازمان بوده به طوری که در این مدت،‌ ایمیدرو مدل "پایش حوزه تولید و توسعه" را با هدف نظارت دقیق، طراحی و اجرایی کرده است. مدلی که در آن ماهانه 40تا 50 جلسه پایش برگزار می شود.

جهش تولید، صادرات و  ارزآوری برای قدرت‌نمایی در دنیا

به گزارش معدن نامه؛ امسال، سال «جهش تولید» نام‌گذاری شده و همین امر بار سنگینی را به دوش تولیدکنندگان محصولات فولادی به‌ویژه شرکت‌های معظمی چون فولاد مبارکه قرار داده است. در چنین شرایطی که اتکای کشور به درآمدهای ارزی حاصل از صادرات محصولات فولادی است، آیا صنعت فولاد نیازمند تغییر رویکرد است؟

پیشرفت 65 درصدی پروژۀ تغییر نحوۀ آبگیری فولاد مبارکه

به گزارش معدن نامه؛ علیرضا استکی، مدیر اجرای پروژه‌های انرژی و سیالات فولاد مبارکه، ضمن اعلام این خبر گفت: روز یکشنبه ۲۶ مردادماه سال جاری، مهندس عظیمیان مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه، از روند پیشرفت این پروژه بازدید و بر تسریع اجرای آن تأکید کرد.

وی گفت: پروژۀ تغییر نوع برداشت از رودخانه در راستای همکاری و جلب نظر متولیان رودخانه در دستور کار قرار گرفته و پیش‌بینی می‌شود تا ابتدای مهرماه به بهره‌برداری برسد.

اجرای هشتمین دورۀ ممیزی استانداردهای ISO9001:2015 و IATF16949:2016 در شرکت ورق خودرو

به گزارش معدن نامه ؛ اصغر اسماعیلی، مدیرعامل شرکت ورق خودرو، در جلسۀ افتتاحیه این ممیزی تصریح کرد: دستاوردها و موفقیت‌های پی‌درپی شرکت که با تلاش مدیریت و کارکنان و استقرار سیستم‌های مدیریت کیفیت و تعالی سازمانی به دست آمده به‌طور مستمر ارتقای سطح کیفی و کمی محصولات را به دنبال داشته است.
وی تأمین حداکثری نیاز خودروسازان داخلی و حضور مستمر و مقتدر در بازارهای جهانی را از اهداف استراتژیک شرکت ورق خودرو اعلام و اظهار کرد: به همین منظور رعایت الزامات خاص موردنظر مشتری و استانداردهای مدیریت کیفیت ازجمله IATF16949:2016 همواره سرلوحۀ تیم مدیریتی شرکت ورق خودرو بوده است.

خط‌کشی و علامت‌گذاری انبارهای مرکزی شرکت فولاد مبارکه

به گزارش معدن نامه؛ مهدی کفایت مدیر کنترل مواد با بیان این مطلب گفت: شرکت فولاد مبارکه نیز به‌عنوان یک سازمان سرآمد، به‌منظور افزایش ضریب ایمنی انبارها و اجرای نظام خانه‌داری صنعتی (5S)، خط‌کشی کف انبارهای شرکت مطابق با استانداردهای جهانی در همۀ قسمت‌ها را  به‌عنوان یکی از اهداف اصلی، در دستور کار قرار  داد.

تولید گندله در فولاد مبارکه از ۷۰۰ هزار تن در ماه گذشت

به گزارش معدن نامه؛ مدیر ناحیۀ آهن‌سازی شرکت فولاد مبارکه با اعلام این خبر و ضمن قدردانی از زحمات کارکنان این ناحیه گفت: رکورد قبلی ۶۹۱ هزار  و  640 تن بود که اکنون پس از  چهار  سال  افزایش یافت.
داریوش رشیدی کسب این موفقیت را غرورآفرین خواند و گفت: این موفقیت در شرایط سخت مقابله با ویروس کرونا و تحریم‌های ظالمانه با برنامه‌ریزی چندماهه و در سایۀ خودباوری و تلاش کارکنان ناحیۀ آهن‌سازی، حمایت واحدهای پشتیبانی و خرید مواد اولیه و مساعدت مدیریت ارشد شرکت به دست آمد که در نوع خود کم‌نظیر و شایستۀ قدردانی است.

اقدامات ذوب آهن اصفهان در مسیر جهش تولید

به گزارش معدن نامه؛منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با گرامیداشت فرارسیدن هفته دولت، در این خصوص گفت : با توجه به این که یکی از چالش های مهم این مجتمع عظیم صنعتی، کمبود مواد اولیه به ویژه سنگ آهن است، لذا این شرکت سیاست ارتقاي زنجيره تامين پايدار مواد اوليه را مد نظر قرار داده و در این راستا فعالیت هایی  همچون حضور فعال در عرضه مواد معدنی بورس کالا، تملك معادن سنگ آهن و پهنه معدني،  فعالسازي معادن كوچك مقياس و  انعقاد قراردادهاي بلند مدت با تامين كنندگان را در اولویت قرار گرفته است .

ارزیابی‌  تأمین‌کنندگان شرکت فولاد مبارکه به‌صورت ویدئوکنفرانس

به گزارش معدن نامه، مدیر برنامه‌ریزی و پشتیبانی خرید شرکت فولاد مبارکه با اعلام این خبر خاطرنشان کرد: با توجه به منویات مقام معظم رهبری و تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا، جهت جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری و رعایت موازین مربوطه، واحد برنامه‌ریزی و پشتیبانی خرید به‌عنوان یکی از واحدهای پیشرو با همکاری واحد فناوری اطلاعات شرکت، طرح جایگزینی ارزیابی‌های ورود و دوره‌ای تأمین‌کنندگان به‌جای ارزیابی حضوری را در دستور کار خود قرار   داد و پس از بررسی‌ها و تهیۀ تجهیزات لازم، به‌عنوان اولین واحد در سطح کشور، مبادرت به ارزیابی به‌صورت ویدئوکنفرانس نمود.

دست‌یابی به رکورد تولید در واحد تاندم میل نورد سرد

به گزارش معدن نامه ؛ بهــزاد بهادرانی ضمـن تأیید این خبـر گفت: با حمایت خطوط بالادست و پایین‌دست و واحدهای پشتیبانی، همکاران خط تاندم میل نورد سرد با تولید 127 هزار  و 573 تن در مردادماه سال جاری افتخاری دیگر  آفریدند.

وی با بیان اینکه رکورد تولید قبلی این خط 126 هزار  و 200 تن بوده و در خردادماه سال 1398 به ثبت رسیده است، کسب این موفقیت را در سال جهش تولید به مدیریت ارشد و تمامی کارکنان شرکت تبریک گفت.

افزایش 130هزار تنی ظرفیت کنسانتره مس با بهره‌برداری از درآلو

به گزارش معدن نامه؛ مدیرعامل شرکت مس اضافه کرد: در این طرح ملی گشایش معدن مس درآلوی کرمان جهت استخراج پایدار به ظرفیت هفت میلیون تن کانسنگ سولفوری مس و احداث و بهره‌بردرای از کارخانه فرآوری با ظرفیت بیش از  130هزار تن کنسانتره مس با عیار حداقل 22درصد در سال مورد برنامه‌ریزی و مراحل اجرایی طرح، مورد اقدام قرار گرفت.

سعدمحمدی با اشاره به این‌که در حال حاضر بخش عمده‌ای از تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز این پروژه خریداری و نصب شده‌اند، گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته این پروژه در نیمه اول سال 1400 پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید.

دستیابی به رکوردهای طلایی؛ بالاترین تولید، بالاترین صادرات و بالاترین درآمد

به گزارش «مس‌پرس» دکتر سعدمحمدی همچنین اضافه کرد: سود خالص شرکت ملی صنایع مس ایران در سال 1398 نسبت به سال 1397 بالغ بر 152 درصد رشد داشته و در میان تمام شرکت‌های هم‌گروه در این زمینه عملکرد بهتری داشته است. به‌علاوه مقایسه نسبت‌های جاری شرکت‌های مشابه صنعتی نیز نشان‌دهنده عملکرد بهتر شرکت مس است.

رشد 60 درصدی تولید کنسانتره مس مدوار در سه‌ماهه نخست 99

به گزارش «مس‌پرس» ابراهیمی‌نژاد اظهار داشت: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال جهش تولید نام‌گذاری شده است و با توجه به تحولات اقتصادی اخیر و تاکید مدیرعامل محترم شرکت ملی صنایع مس ایران، جناب آقای دکتر «اردشیر سعدمحمدی» درخصوص ارتقا و افزایش ظرفیت واحدهای فلوتاسیون، تمامی برنامه‌ها و اهداف پیشِ روی این شرکت در سال 99 بر همین اساس پایه‌گذاری شده است.

پیام تبریک مدیرعامل شرکت مس به مناسبت قهرمانی تیم فوتسال بانوان صنعت مس رفسنجان

به گزارش «مس‌پرس» متن کامل این پیام به این شرح است: 

به نام خدا
دست‌یابی تیم فوتسال بانوان صنعت مس رفسنجان برای نخستین بار به مقام قهرمانی فوتسال  ایران  در کنار صعود تیم فوتبال صنعت مس رفسنجان به مسابقات لیگ برتر کشور موجب شادی و مسرت مضاعف مردم عزیز شهرستان رفسنجان شد.

تیم فوتسال بانوان مس رفسنجان قهرمان لیگ برتر شد

به گزارش «مس‌پرس» در چارچوب دیدار فینال لیگ برتر فوتسال بانوان، تیم‌های مس رفسنجان و سایپا امروز، 30 مردادماه از ساعت 11 در رفسنجان در حالی به مصاف هم رفتند که بازی رفت این دو تیم در تهران با پیروزی 2 بر 0 به نفع مس رفسنجان منجر به شکست سایپا در خانه شد.

احیای ۱۳ معدن غیر فعال استان کرمانشاه از ابتدای سال تاکنون

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه از فعالسازی ۱۳ معدن غیرفعال از ابتدای سال تاکنون خبر داد.

شرکت فولاد خوزستان در کنار سپاه عزیز، مایه سرافرازی برای استان و کشور است

به گزارش خبرنگار روابط‌ عمومی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اهواز ضمن بازدید از خط تولید و طرح های مسئولیت های اجتماعی، در جلسه ای با مدیرعامل و مسئولان فولاد خوزستان اظهار داشت: فعالیت های چشم گیر این شرکت در حوزه مسئولیت های اجتماعی و خدمات رسانی به مردم مناطق محروم کم نظیر است.

امام جمعه اهواز افزود: اگر مدیران جهادی در راس امور قرار گیرند، موانع و مشکلات از سر راه شرکت‌ ها برداشته و کارهای بسیار بزرگی در کشور انجام می‌ شود.

ورود ایمیدرو و بخش خصوصی به طراحی و ساخت ماشین آلات معدنی/ برنامه صرفه جویی حدود یک میلیارد دلاری با بومی سازی معدن و صنایع معدنی طی امسال

مشاور رئیس هیات عامل ایمیدرو در امور بومی سازی اعلام کرد: این سازمان از سال گذشته به حوزه طراحی و ساخت ماشین آلات معدنی ورود پیدا کرده است.

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، حسن یونسیان با اعلام این مطلب اظهار داشت: طی سال های گذشته در ساخت قطعات متمرکز بودیم و هر قطعه، طراحی و مهندسی خاص خود را داشت اما از سال گذشته با همکاری شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی داخلی، به سمت طراحی و ساخت ماشین آلات رفته ایم.

بازدید دکتر غریب پور از مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران/ فعالیت 4 استارتاپ معدنی در ایمینو

رئیس هیات عامل ایمیدرو و هیات همراه از مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران (ایمینو) بازدید کردند.

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور صبح امروز ضمن بازدید از مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران، در جریان فعالیت این مرکز و استارتاپ های مستقر در آن قرار گرفت.

فولادی‌ها صدرنشین معاملات روز چهارشنبه بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا روز چهارشنبه (29 مردادماه) میزبان دادوستد یک هزار و 584 تن تیرآهن، 5 هزار و 500 تن سبد تیرآهن مخلوط، 27 هزار و 236 تن سبد میلگرد، 500 تن ریل آهن، 220 تن سبد ناودانی، 374 تن میلگرد کلاف و 420 تن شمش روی بود. چهارشنبه و در تالار یادشده نیز ۱۴ هزار و ۵۰۰ تن تختال C در سیستم معاملات مچینگ ثبت شد.

براساس این گزارش، ۱۷ هزار و ۲۵۰ تن قیر هم در تالار صادراتی بورس کالا فروش رفت.

جهاددانشگاهی و خانه صمت یزد تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

به گزارش معدن نامه؛ سازمان جهاد دانشگاهی و خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد در راستای کمک به رفع موانع تولید و حفظ و ارتقای کیفی و کمی ظرفیت تولیدات صنعتی و معدنی استان تفاهم‌نامه همکاری امضاؤ کردند.

براساس مفاد این تفاهم‌نامه که با موضوع تعمیق و توسعه همکاری‌های علمی، آموزشی، پژوهشی، کارآفرینی و استفاده بهینه از زیرساخت‌ها و توانمندی‎های طرفین منعقد شده است، این دو مجموعه مکلف به انجام وظایف مشترک برای دستیابی به اهداف سازمان و وظایف مشترک طرفین هستند.

گام مهم موسسه صندوق فولاد در شفاف سازی با راه اندازی سامانه شفافیت

به منظور افزایش شفافیت به عنوان شعار محوری وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی سامانه هوشـمند داشـبورد
مدیریتی صندوق بازنشستگی فولاد راه اندازی شد.

تقاضا در چین بر خلاف سایر نقاط رو به رشد است

طی چند ماه گذشته، قیمت فولاد نورد گرم و فولاد نورد سرد چین بیش از ۲۰ درصد افزایش داشته است. با این حال، همتایان ایالات متحده آن ها از روندی مخالف پیروی کرده اند. این امر به دلیل تقاضای ضعیف ایالات متحده و تقاضای قوی تر از حد انتظار چین است. چین در ماه ژوئیه به دلیل افزایش هزینه های زیرساختی حجم وسیعی فولاد خام تولید کرد. علاوه بر این، با رفع ممنوعیت های ویروس کرونا، بخش تولید دوباره فعالیت خود را از سر گرفت.

واگذاری صدور مجوز کسب‌وکار به خانه صنعت‌ومعدن

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: وزارت صمت در راستای تسهیل فضای کسب‌وکار، صدور مجوز در این خصوص را به خانه صنعت‌ومعدن استان تهران واگذار کرد.

به گزارش معدن نامه؛یداله صادقی شامگاه در آیین تجلیل از برگزیدگان صنایع و معادن استان که با حضور فعالان این بخش و برخی از مسئولان استان در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار  شد، افزود: در گذشته نیز صدور مجوز کسب‌وکار بر عهده این نهاد بود اما در صورتی که دستورالعمل‌ها تغییر نکند، این واگذاری بی‌فایده است.

«معدن، گنج پنهان»|۴۰۰۰ميليارد دلاري كه دفن شده/كرباسيان:وزارت معادن احيا شود؛ نفت و سياست، معدن را به حاشيه بُرد

مهدي كرباسيان درباره اينكه چرا «معدن» هميشه در حاشيه بوده، معتقد است، نفت و سياست معدن را به حاشيه برد. وي اعتقاد دارد، وزارت معادن حتي براي مدت كوتاهي بايد احيا شود. 

جمهوري اسلامي ايران به تنهايي حدود 7 درصد ذخاير معدني جهان را در اختيار دارد و با برخورداري از 68 نوع ماده معدني و شناسايي حدود 60 ميليارد تُن ذخيره معدني از نظر تنوع در بين كشورهاي جهان در جايگاه دهم است، اما فرآورده هاي معدني تنها 0.6 درصد از توليد ناخالص داخلي را تشكيل مي‌دهد. اين در حالي است كه ارزش ذخاير معدني شناسايي شده كشورمان افزون بر 770 ميليارد دلار برآورد شده است.

ذوب آهن در اطلاعیه ای از دریافت مجوز تامین سنگ آهن خبر داد

در این اطلاعیه آمده است: با توجه به نشست هیئت وزیران در تاریخ ۸ مرداد ماه، به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، اجازه تامین حداکثر یک میلیون تن سنگ آهن دانه بندی از معدن سنگان و حداکثر 750 هزار تن سنگ آهن دانه بندی از معدن چاه گز بدون الزام به برگزاری مزایده تا پایان سال 1399 برای شرکت ذوب آهن اصفهان داده شده است.

 

میزبانی عرضه ۲ هزار و ۷۵۰ تن تیرآهن و ۴۲ هزار و ۷۰۲ تن سبد میلگرد

بازار فرعی بورس کالای ایران روز چهارشنبه ۲۹ مردادماه یک واحد تجاری در گروه اموال غیرمنقول عرضه می شود.

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران میزبان عرضه ۲ هزار و ۷۵۰ تن تیرآهن ۱۴، ۵ هزار و ۵۰۰ تن سبد تیرآهن مخلوط، ۴۲ هزار و ۷۰۲ تن سبد میلگرد، ۵۰۰ تن ریل آهن، ۳۳۰ تن سبد ناودانی، ۳۷۴ تن میلگرد کلاف و ۴۲۰ تن شمش روی است.

براساس این گزارش، ۲۰ هزار و ۴۸۰ تن قیر در تالار صادراتی بورس کالای ایران عرضه می شود.

تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران شاهد عرضه ۶۱ هزار و ۹۳۴ تن مواد پلیمری، مواد شیمیایی، قیر، گوگرد و وکیوم باتوم است.

ایران بزرگترین تولید کننده آهن اسفنجی در جهان

انجمن جهانی فولاد با استناد به آمارهای خود و میزان آهن اسفنجی تولید شده در ایران، کشورمان را بزرگترین تولید کننده این محصول در جهان نامید.

فایننشیال تریبون با استناد به آمارهای انجمن جهانی فولاد اعلام کرد: ایران در فاصله ماه های ژانویه تا می 2020 به میزان 12 میلیون و 70 هزار تن آهن اسفنجی (DRI) تولید کرده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل 3.47 درصد رشد داشته است.

بر اساس اعلام انجمن جهانی فولاد، با این میزان تولید ایران بزرگترین تولید کننده آهن اسفنجی در جهان است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران از طرح‌ها و پروژه‌های توسعه‌ای مجتمع مس شهربابک بازدید کرد

دکتر «اردشیر سعدمحمدی»، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران پس از حضور در جلسه تولید مجتمع مس شهربابک، از طرح‌ها و پروژه‌های توسعه این مجتمع بازدید کرد.

به گزارش معدن نامه در جریان این بازدید، «مهدی سلمانی»، مدیر حراست شرکت مس، «حسین ابراهیمی‌نسب»، مدیر مجتمع مس شهربابک، «حسین محمودی»، معاون توسعه و مهندسی، «حسین شاهی»، معاون بهره‌برداری، «محمدعلی جباری»، معاون پشتیبانی و جمعی از مدیران این مجتمع نیز حضور داشتند.

آیین اهدای ۱۰۰ سرویس جهیزیه به زوج های جوان خوزستانی

به گزارش خبرنگار روابط‌ عمومی، آیین اهدای ۱۰۰ سرویس جهیزیه به زوج های مناطق محروم استان، ۲۷ مردادماه ۱۳۹۹ به همت قرارگاه سازندگی و محرومیت‌زدایی شهدای شرکت فولاد خوزستان با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالنبی موسوی فرد نماینده ولی فقیه در خوزستان و امام جمعه اهواز، سردار حسن شاهوار پور فرمانده سپاه حضرت ولیعصر (عج) خوزستان، سردار سید ضیاء الدین حزنی مشاور فرماندهی و دبیر قرارگاه محرومیت زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مرتضی موصلی مدیرکل کمیته امداد خوزستان، علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان و جمعی از مقامات لشکری و کشوری در مجموعه دویست دستگاه برگزار شد.

 

امسال نیشابور طعم حضور در لیگ کشوری والیبال را می چشد

کسری غفوری، در تشریح جزییات این خبر به رسانه ها اعلام کرد: «فولاد خراسان» با توجه به پتانسیل های ورزشکاران نیشابور و استعدادهایی که در گوشه گوشه نیشابور بزرگ وجود دارد، در کنار متولیان ورزش و جوانان شهر تلاش می کند سهم خود را برای توسعه ورزش ادا کند.

بازدید استاندار یزد از مجتمع آهن و فولاد سرمد ابرکوه

بر اساس همین گزارش در این بازدید که مهندس ناصر تقی زاده مدیر عامل و عضو هیات مدیره  شرکت معدنی و صنعتی چادرملو نیز ایشان را همراهی می کرد، دکتر  محمد علی طالبی با تقدیر از دور اندیشی و ایده های توسعه بخش مهندس تقی زاده، حمایت خود را از طرح ها و برنامه های توسعه ای شرکت چادرملو و مدیر عامل آن اعلام کرد و گفت : در شرا یط کنونی کشور ما نیاز به فعالیت  بیش از پیش صنایع دارد و ما مطمئن هستیم با نگاه بلند مدیران این صنعت، د ر آینده نزدیک استان یزد به یکی از قطب های مهم فولاد کشور تبدیل می شود .

بازدید نماینده ولی فقیه در استان از خط تولید،طرح ها و پروژه های مسئولیت‌ های اجتماعی فولاد خوزستان

به گزارش خبرنگار روابط عمومی، بازدید یادشده، سه شنبه ۲۸ مردادماه ۱۳۹۹ انجام شد.

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان در این بازدید اظهار داشت: تولید قلب تپنده ی شرکت فولاد خوزستان به‌ شمار می‌رود و کارکنان تلاشگر این مجموعه در گرمای طاقت فرسای تابستان رکورد های روزانه و ماهانه را رقم زدند و این دستاورد بزرگی برای این مجموعه به شمار می رود.

خلاصه ای از تجارت مس چین

واردات کنسانتره مس در ژوئن همچنان روندی نزولی در پی داشت  و با وجود رشد ۲.۹ درصدی واردات در نیمه اول سال جاری با کاهش ۱۱ درصدی مواجه شد. کاهش واردات کنسانتره در دو ماه گذشته تا حد زیادی تحت تأثیر تاخیرهای حمل و نقلی از کشورهای معدنی مهم مانند پرو و ​​شیلی که اخیراً به کانونهای مهم شیوع کویید-۱۹ تبدیل شده اند، است.

این امر بر روی هزینه های(TC) کارخانه های ذوب چینی، فشار آورده است. چین همچنین حجم فزاینده ای از آند را وارد کرده است که در نیمه اول سال جاری ۱۵ درصد رشد داشته است.

قیمت محصولات فولادی همچنان بالاست

با وجود افزایش تولید آهن اسفنجی و فولاد خام طی ۴‌ماه نخست امسال، این محصولات در بازار همچنان بالاتر از نرخ مصوب به‌دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.

افزایش 4 درصدی صدور پروانه بهره برداری معادن در بهار 99

میزان صدور پروانه بهره برداری معادن طی بهار امسال، 4.1 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت.

وزارت صنعت، معدن و تجارت در گزارش وضعیت شاخص های صنعت، معدن و تجارت در 3 ماهه نخست 99 اعلام کرد: طی سه ماه ابتدای امسال، 126 فقره پروانه بهره برداری صادر شد. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 121 فقره بود.

همچنین طی مدت مذکور، 205 فقره پروانه اکتشاف و 103 فقره گواهی کشف صادر شد. از سوی دیگر میزان اشتغال ناشی از صدور پروانه های بهره برداری طی بهار امسال، 1132 نفر بود.

افزایش 5.2 درصدی هزینه عملیات اکتشاف

اتمام ذخایر معادن کوچک‌مقیاس تا سال ۲۰۵۰

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت و رئیس این سازمان درباره اهمیت معادن کوچک‌مقیاس گفت: این نوع معادن با اینکه ذخیره کمی دارند حدود ۸۰ درصد معادن ایران را به خود اختصاص داده‌اند.
به گفته دکتر علیرضا شهیدی با بیان این‌که در حالی که حدود ۶۶ درصد کل معادن کشور مواد غیرفلزی و مصالح ساختمانی را در خود جای داده‌اند و مقدار کمی منابع فلزی دارند، اهمیت معادن کوچک پررنگ‌تر می‌شود.

تفاهم‌نامه همکاری ایران و روسیه در بخش معدن امضا شد

سازمان نظام مهندسی معدن ایران با مرکز صادرات روسیه برای توسعه همکاری در زمینه‌های مهندسی و معدنی تفاهم نامه همکاری در تهران امضا کردند.

این تفاهم‌نامه بین «تقی نبئی» و «پاول بوخانف»( .Pavel Bukhanov) به ترتیب رییس سازمان نظام مهندسی معدن و مسوول مرکز صادرات روسیه در ایران به امضا رسید.

مرکز توسعه صادرات روسیه در واقع یک هلدینگ متشکل از سه شرکت است و برای گسترش صادرات این کشور به ایران تلاش می‌کند. براساس آمار موجود میزان صادرات روسیه به ایران  در سال گذشته نسبت به سال ماقبل، رشد ۳۱ درصدی داشته است.

تکلیف شرکت‌های تولید‌کننده ورق برای عرضه در بورس کالا

مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: درخصوص تامین مواد اولیه واحدها، طرحی را از دو ماه پیش آغاز کردیم و معاونت امور صنایع وزارت صمت متولی ساماندهی طرف تقاضا شده است و سهمیه‌ها و میزان دریافتی آنها بررسی و میزان خرید و تولید آنها تطبیق می‌شود. با توجه به التهاب موجود در بازار ورق‌های فولادی این تصمیم می‌تواند با راستی‌آزمایی خریداران شرایط بهتری را برای تولیدکننده واقعی رقم زده و در نهایت حذف واسطه‌ها را به همراه داشته باشد.

تمرکز شرکت های ژاپنی بر کشور های آسیای جنوب شرقی

طبق اعلام سازمان تجارت خارجی ژاپن،  شرکت های ژاپنی بسیاری در جنوب شرقی آسیا در پی افزایش تنش ها بین پکن و واشنگتن، در حال گسترش هستند.

با استناد به نظرسنجی JETRO که در اواخر سال گذشته انجام شد، این نهاد تحت حمایت دولت، در گزارش سالانه تجارت و سرمایه گذاری خود اعلام کرد که ۴۱ درصد از شرکت ها در نظر دارند عملیات های خود را تا سه سال آینده در ویتنام افزایش دهند.

در این گزارش که در تاریخ ۳۰ ژوئیه منتشر شد، به نقل از این نظرسنجی، ۳۶.۳ درصد از پاسخ دهندگان رویکرد مشابهی نسبت به تایلند داشته اند در حالی که ۴۸.۱ درصد خواهان گسترش تجارت خود در چین بودند.

معرفی معادن برتر ایمپاسکو در حوزه HSEE

کمیته HSEE شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (ایمپاسکو)، معادن سنگ آهن سیرجان، سرب و روی انگوران و زغال سنگ البرز مرکزی را جزو معادن برتر زیرمجموعه خود در این حوزه (ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی) معرفی کرد.

طبق بررسی کارشناسی کمیته HSEE شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران پس از ارزیابی شاخص های مصوب، معادن سنگ آهن سیرجان، سرب و روی انگوران و زغال سنگ البرز مرکزی را به ترتیب دارای رتبه های یک تا ۳ اعلام کرد.

شاخص های ارزیابی شده شامل ممیزی ایمیدرو، حضور در مانورهای آتش نشانی، فوریت های پزشکی و کمک های اولیه بوده است.

پیام دکتر غریب پور به مناسبت صعود تیم مس رفسنجان به لیگ برتر فوتبال

مردم شریف استان کرمان و شهر رفسنجان
برادر ارجمند جناب آقای سعدمحمدی مدیر عامل محترم شرکت ملی صنایع مس ایران

بومی‌سازی قطعات ثمره اعتماد به نیروی جوان ایرانی

به گزارش  روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس ،دکتر حسن خلج طهرانی به تشریح پروژه‌های انجام شده در منطقه ویژه پرداخت و گفت: خوشبختانه ما توانستیم از این فرصت پیش آمده نهایت استفاده را ببریم و با اعتماد بر دانش  و تخصص همکارانمان در واحد بهره‌برداری اقدام به ساخت و تعمیر و بهسازی قطعات کنیم و منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس را از برخی جهات به خودکفایی برسانیم.

مدیرعامل منطقه ویژه خلیج‌فارس گفت: یکی از این پروژه‌ها طراحی و ساخت صفحه پرشرپلیت مربوط به اسپلایس گرم (پخت محل اتصال) نوار نقاله بوده که جایگزینی بهتر و ایمن‌تر بجای پرشربگ  ساخت آلمان شده است.

هدفگذاری ایمیدرو برای انجام یک میلیون مترعملیات حفاری اکتشافی

رئیس هیات عامل ایمیدرو خبر داد: این سازمان، عملیات حفاری اکتشافی به وسعت یک میلیون متر را برای سال های آتی هدفگذاری کرده است. 

با یک برنامه مدون صنعت مس را در صحنه رقابت‌های آسیایی خواهیم دید

به گزارش معدن نامه؛ در این مراسم که «حسین احمدی»، مدیر مجتمع مس سرچشمه و «محمد ربیعی»، سرمربی تیم فوتبال مس رفسنجان و جمعی دیگر از مدیران مجتمع مس سرچشمه و دست‌اندرکاران تیم فوتبال مس رفسنجان نیز حضور داشتند، مدیرعامل شرکت مس ضمن تبریک قهرمانی و صعود تیم فوتبال مس رفسنجان، خواستار حضور قدرتمند این تیم در لیگ برتر و برنامه‌ریزی برای حضور در رقابت‌های آسیایی شد.

برتری شرکت مس در همه زمینه‌ها؛ از تولید تا ورزش

تلاش برای قطع وابستگی به واردات محصولات استراتژیک؛ تولید ورق کرایوژنیک، بزودی با محوریت فولاد اکسین خوزستان

به گزارش معدن نامه ؛ نخستین جلسه کارگروه فنی تولید ورق‌های فولادی کرایوژنیک با حضور نمایندگان ایمیدرو، جهاد دانشگاهی واحدهای تهران و مشهد و شرکت فولاد اکسین خوزستان در ایمیدرو برگزار شد.

سبز شدن محور عقدا تا اردکان

به گزارش معدن نامه؛ محمد رضا دشتی نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی،گفت: با توجه به حساسیت‌های زیست محیطی در شهرستان اردکان، کارگروه محیط زیست متشکل از کارشناسان، NGO‌ها و افراد دلسوز تشکیل شده و این کارگروه مسائل زیست محیطی را رصد و گزارش‌های کارشناسانه خود را برای بررسی و چاره اندیشی اعلام می‌کند.

او افزود: یکی از مهمترین تصمیمات اخذ شده در این کارگروه بررسی و ارزیابی مجدد آلاینده‌ها در شهرستان اردکان است تا در این خصوص چاره اندیشی به عمل آید.

تاثیر مثبت فولاد، فملی، فخوز و کگل بر شاخص بورس

بازار سهام که از چند روز گذشته وارد فاز نزول شد و اصلاح سنگینی را تجربه کرد، امروز (دوشنبه) در نیمه دوم معاملات، روند صعودی به خود گرفت و شاخص کل بورس با دو هزار و ۱۳۰ واحد رشد به رقم یک میلیون و ۸۱۵ هزار واحد رسید.

براساس معاملات امروز بیش از ۱۵ میلیارد و ۳۴۱ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۶۳ هزار و ۷۴۲ میلیارد ریال داد و ستد شد.

همچنین شاخص کل (هم وزن) با دو هزار و ۸۲۳ واحد کاهش به ۴۸۷ هزار و ۷۴۱ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با یک هزار و ۸۵۲ واحد افت به ۳۲۰ هزار و ۲۳ واحد رسیدند.

تعرفه های کانادا بر کالاهای آلومینیومی ایالات متحده

یک روز پس از اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا، مبنی بر تعرفه ۱۰ درصدی برای برخی از محصولات آلمینیومی کانادا، این کشور تعرفه ۳.۶ بیلیون دلاری کانادا( ۲.۷ بیلیون دلار آمریکا) برای محصولات آلمینیومی آمریکا اعلام کرد. سال گذشته کانادا و ایالات متحده برای رفع تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم که به دلیل "امنیت ملی" اعمال شده بودند به توافق رسیدند. اما دونالد ترامپ روز پنجشنبه آنها را نادیده گرفت تا از صنعت ایالات متحده محافظت کند. تعرفه های تلافی جویانه ای که در روز جمعه توسط کانادا اعلام شد از ۱۶ سپتامبر اجرا می شود.

تحقق بیش از 67 درصد از نقشه راه معدن و صنایع معدنی توسط ایمیدرو تا تیرماه امسال

میزان تحقق اهداف نقشه راه معدن و صنایع معدنی از نیمه دوم سال 97 تا پایان تیر امسال 67.83 درصد رسید.

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، در نشست پایش نقشه راه معدن و صنایع معدنی که امیر خرمی شاد معاون برنامه ریزی و توانمندسازی و جمعی از مدیران ایمیدرو برگزار شد، عملکرد این سازمان و شرکت های تابعه تا پایان تیرماه امسال مورد بررسی قرار گرفت.

بنابر اعلام دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو، پیش از این سازمان طی ماه های اردیبهشت و خرداد به ترتیب 63.15 درصد و 66.74 درصد از اهداف نقشه راه را محقق کرد.

صرفه جویی ارزی 1.5 میلیارد یورویی بومی سازی در صنعت فولاد

معاون برنامه ریزی و توانمندی ایمیدرو اعلام کرد: طی 12 سال اخیر، 1.5 میلیارد یورو در صنعت فولاد بومی سازی شده است.

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، امیر خرمی شاد در کمیته آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو ضمن بیان این مطلب گفت: طی دهه های اخیر، ساخت تجهیزات و بومی سازی در صنایع کشور، رابطه معکوسی با درآمدهای ارزی داشته است.

روند رو به بهبود در بازار فولاد هند

در هند قیمت فولاد داخلی ۸٪ افزایش داشته و در ژوئن ۲۰۲۰ به ۳۰۰۰ روپیه رسیده است، در حالی که وابستگی صادراتی تولید کنندگان فولاد با بهبود تقاضای داخلی به تدریج کاهش می یابد این قیمت ها مطابق با قیمت های منطقه ای است. قیمت آهن داخلی اما نسبت به قیمت های منطقه ای ثابت مانده است، در حالی که کاهش قیمت زغال سنگ کک در سه ماهه دوم سال آینده نمایان می شود.

کارگزاریKIE در این خصوص اعلام کرده است: ما شاهد پیشرفتی شدید در سه ماهه دوم سال ، جلوتر از تقاضای فصلی موقت (نیمه دوم) هستیم.

استانداری از توسعه طرح‌های فولادی هرمزگان حمایت می کند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان گفت: از توسعه طرح های فولادی در استان که نقش بسزایی در اشتغالزایی و پویایی اقتصاد دارد، به صورت همه جانبه حمایت می کنیم.

ایرج حیدری روز دوشنبه در نشست ویژه بررسی راههای رونق تولید در شرکت صبا فولاد خلیج فارس اظهار داشت: باید برنامه ریزی ویژه ای از سوی دستگاه های مسوول استان برای اجرای هر چه سریعتر طرح های توسعه ای فولاد به ویژه صادرات آن و رفع موانع واحدهای تولید کننده انجام شود.

ذوب آهن به هیچ معدنی بدهکار نیست

معاون خرید شرکت ذوب‌آهن اصفهان با تاکید بر اینکه این مجموعه به هیچ معدنی در کشور بدهی ندارد، گفت: تامین سنگ آهن درشت دانه از داخل به گلوگاه ذوب آهن تبدیل شده البته معادن ما امکان تامین این محصول را دارند، اما برخی معادن با تبدیل سنگ آهن خود به کنسانتره، از تحویل ماده معدنی خود به ذوب آهن سرباز می زنند.

ایجاد اشتغال برای ۶۵۰ نفر در مجتمع فولاد اردکان

محمد رضا علمدار یزدی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد در بازدید از مجتمع فولاد اردکان، گفت: محصول تولیدی این کارخانه آهن اسفنجی است که از مواد اولیه کارخانجات تولید فولاد محسوب می‌شود بخشی از زنجیره تامین تولید فولاد است و نقش مهمی در افزایش صادرات دارد.

او افزود: در حال حاضر از عمده آهن اسفنجی تولیدی این واحد، خوراک شرکت‌های بزرگ فولاد سازی تامین می‌شود.

علمدار یزدی ادامه داد: این مجتمع به عنوان یکی از واحد‌های موفق در زمینه تولید مواد اولیه کارخانجات در سراسر کشور است که به همت و تلاش کارکنان به اقتدار ایران اسلامی بیش ‌ازپیش افتخار می کنیم.

تیم مس رفسنجان جام قهرمانی را بالای سر برد و به لیگ برتر راه یافت

به گزارش معدن نامه؛ جشن قهرمانی و صعود به لیگ برتر تیم فوتبال مس رفسنجان با حضور «حیدر بهاروند»، سرپرست فدراسیون فوتبال و رئیس سازمان لیگ و دکتر «اردشیر سعدمحمدی»، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران برگزار شد. شاگردان «محمد ربیعی»، شب گذشته پس از تساوی یک بر یک مقابل بادران جام قهرمانی رقابت‌های لیگ دسته یک فوتبال را بالای سر برده و به مسابقات لیگ برتر کشور راه یافتند.

شتاب‌دهنده تخصصی حوزه معدن و متالوژی افتتاح شد

به گزارش معدن نامه؛ در حاشیه این مراسم سورنا ستاری در جمع خبرنگاران با اشاره به ورود استارتاپ‌ها برای جلوگیری از خام‌فروشی اظهار داشت: ما در حوزه مواد اولیه با وجود اینکه از لحاظ دانشگاهی مقامات زیادی در دنیا داریم و جزو 10 کشور اول هستیم اما تعداد قابل توجهی از مواد خصوصا آلیاژهای فلزی از خارج از کشور وارد می‌شود.

مثلا در حوزه کاتالیست‌ها عدد قابل توجهی از مواد اولیه از خارج وارد می‌شود و این در حالی است که خطوط تولید کاتالیست پیشرفته‌ای را در دو سه سال اخیر در کشور راه‌اندازی کرده‌ایم.

سازمان حسابرسی صورت های مالی منتهی به سال ۹۸ ایمپاسکو را مقبول اعلام کرد

به گزارش معدن نامه ؛خداداد غریب پور؛ رییس هیات عامل ایمیدرو در جلسه مجمع سالانه ایمپاسکو که در محل این شرکت برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در زمینه واگذاری طرح ها و مجتمع ها به بخش خصوصی عملکرد بسیار ارزنده ای داشته و در واقع پایه گذار سبک جدیدی از واگذاری ها در قالب راهبری بوده، تا جاییکه طبق گزارش عملکرد سال ۹۸ شاهد رشد تولید در تمام مجتمع های واگذار شده از سوی ایمپاسکو به بخش خصوصی هستیم.

آذربایجان قلب تپنده صنعت پمپ سازی

از شرکت های با سابقه داخلی در این صنعت می‌توان از  شرکت تولید پمپ های بزرگ و توربین آبی با نام اختصاری پمپ و توربین (پتکو) نام برد.که  این شرکت یکی از شرکتهای تابعه هلدینگ گروه صنعتی سدید میباشد .پتکو در سال 1371 با سرمایه گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در تبریز تاسیس شده و در سال 1378 به بهره برداری رسید. در سال 1387 در چارچوب اصل 44 قانون اساسی، سهام این شرکت به گروه صنعتی سدید واگذار شد.

تولید محصولات فولادی با توانمندی مهندسان ایرانی

رییس هیات مدیره شرکت فولاد البرز ایرانیان گفت: یک و نیم میلیون تن انواع محصولات فولادی سالانه با توان مهندسان و متخصصان ایرانی در این واحد صنعتی تولید و روانه بازار‌های هدف صادراتی می‌شود.
خلیلی افزود: با تامین و خرید مواد اولیه ظرفیت تولید کارخانه در مقایسه با پارسال ۳ برابر افزایش خواهد یافت.
او به بومی دانش و قطعات در حوزه تعمیر و نگهداری اشاره کرد و گفت: تاکنون توانستیم در این واحد صنعتی چرخ‌ها، تجهیزات و نگهداری cnc و ماشین آلات را بومی سازی کنیم.

زنجان از لحاظ شمار معادن، رتبه ششم کشور را دارد

دبیر کمیسیون معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان گفت: زنجان از استان‌های معدنی کشور بوده و رتبه ششم کشور را به لحاظ شمار معادن در اختیار دارد و هم‌اکنون از ۳۳۳ معدن فعال در این استان ۸۰ معدن فلزی و ۲۵۳ معدن غیرفلزی هستند.

رضا کشاورزی شامگاه شنبه در نشست تخصصی معدنکاران و فعالان حوزه معدنی استان با نماینده مردم زنجان و طارم و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ظرفیت اسمی معادن این استان، تولید سالانه ۱۱ میلیون و ۹۲۰ هزار تُن ماده معدنی بوده و سه هزار نفر نیز به صورت مستقیم در بخش معادن استان اشتغال دارند.

آغاز عملیات سایت های کارفرمایی طرح های تکمیل زنجیره فولاد کردستان/اخد جواز تاسیس و صدور مجوزهای زیرساخت و محیط زیست طرح ها/با تکمیل طرح ها؛ 2 هزار شغل مستقیم ایجاد می شود

مدیرعامل فولاد کردستان از آغاز عملیات سایت های کارفرمایی، اخذ جواز تاسیس و صدور مجوز محیط زیست طرح های تکمیل زنجیره فولاد کردستان خبر داد. وی در عین حال افزود: مجوزهای لازم برای تامین زیرساخت های طرح ها، صادر شده است.

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی ایمیدرو، محمدرضا احمدی افزود: فرایند انتخاب و عقد قرارداد مشاور نظارت عالیه و کارگاهی و فراخوان انتخاب پیمانکار طرح های تکمیل زنجیره فولاد در قالب EPCF برگزار شده است.

برگزاری جلسات مستمر برای اثربخشی مطلوب تر تفاهم نامه سه جانبه با هپکو

معاون مالی و اداری ایمیدرو اعلام کرد: جلسات مستمر نهادهای امضاکننده تفاهم نامه با شرکت هپکو برای اثربخشی مطلوب تر تا پایان امسال برگزار می شود.

۳۲۰ شغل جدید در معادن یزد ایجاد شد/صدور ۱۶ پروانه اکتشاف جدید

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد از فراهم شدن زمینه اشتغال ۳۲۰ نفر در بخش معدن در چهار ماه سال جاری در استان یزد خبر داد.

محمدرضا علمدار یزدی اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا پایان تیرماه، ۱۶ پروانه اکتشاف در بخش معدن صادر شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد افزود: در این مدت همچنین ۹ فقره پروانه بهره برداری با سرمایه‌گذاری ۱۱۲,۸۲۸ میلیون ریال در بخش معدن استان صادر شده است.

علمدار یزدی یادآور شد: از ابتدای سال جاری تا پایان تیرماه، پنج فقره گواهی کشف با سرمایه گذاری ۹ هزار و ۸۵۲ میلیون ریال در بخش معدن استان صادر شده است.

لازمه تداوم در پویایی و اشتغال زایی فولاد اکسین، راه اندازی طرح توسعه فولاد سازی می باشد

به گزارش معدن نامه؛امروز یکشنبه ۲۶ مرداد جلسه ای با حضور مدیر کل سازمان حفاظت از محیط زیست استان، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اهواز و مدیر عامل، نائب رئیس هیات مدیره و معاونین و مدیران فولاد اکسین در رابطه با فرایندهای مربوط به محیط زیست در فولاد اکسین و رعایت این موارد در طرح فولاد سازی شرکت در سالن کنفرانس حوزه مدیریت برگزار شد.

مهندس ابراهیمی مدیر عامل فولاد اکسین خوزستان در ابتدای این جلسه ضمن خیر مقدم به حاضرین جلسه، طی گزارشی آخرین وضعیت فولاد اکسین را تشرح کرد و پس از آن مدیران این شرکت در خصوص محیط زیست و طرح فولاد سازی اکسین گزارشاتی را بیان کردند.

شرکت مس مؤدی مالیاتی نمونه استان کرمان شد

به گزارش معدن نامه به نقل از مس پرس؛ مشاور مدیرعامل شرکت مس با اشاره به این‌که امروزه مالیات یکی از اصلی‌ترین سیاست‌های مالی دولت‌هاست که منجر به اقتصادی توسعه‌یافته می‌شود، اظهار داشت: جدیت بنگاه‌های اقتصادی در عمل به تعهدات مالیاتی خود نه‌تنها موید نقش آن‌ها در رشد و پیشرفت اقتصادی کشور است بلکه نشان‌دهنده اهمیت مسئولیت اجتماعی نزد آن‌هاست.

528 میلیون تن ماده معدنی جدید به ذخائر شرکت مس اضافه شد

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران به سایر اقدامات انجام شده در حوزه اکتشاف در سال 98 اشاره کرد و افزود: در سال 98 فعاليت‌هاي اکتشافی در هفت پهنه به وسعت 63 هزار کیلومترمربع انجام گرفت. برنامه پیش‌بینی حفاری سال 98 برابر با 60 هزار متر بود که در سال 98 با افزایشی قابل توجه به میزان 70هزار متر رسید.

نخلک؛ در مسیر توسعه

به گزارش معدن نامه؛ در دو سال گذشته، اِعمال تحریم‌های گسترده بر عملکرد صنایع مختلف کشور، به‌خصوص صنعت نفت و گاز و پتروشیمی که نقش اصلی را در اقتصاد کشور ایفا می‌کنند، تاثیر گذاشته است. در چنین شرایطی، صنایع معدنی و فلزی کشور از قابلیت‌های مناسبی برخوردارند تا با جذب سرمایه‌گذاری‌ها در زمینه تامین زیرساخت‌ها و تکمیل زنجیره تولید خود، در کنار جلوگیری از خام‌فروشی، ارزش افزوده چشمگیری ایجاد و نقشی اساسی در توسعه اقتصاد و صادرات کشور ایفا کنند. صنعت سرب یکی از مهم‌ترین بخش‌های صنایع معدنی و فلزی کشور به شمار می‌رود که توسعه آن ارزش افزوده بسیار بالایی را در کشور ایجاد خواهد کرد.

بیانیه مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان در سالروز بازگشت سرافرازانه آزادگان به میهن

به گزارش معدن نامه؛ ٢۶ مردادماه، سالروز رخدادی ارزشمند است که در نزد مردم سربلند ایران اسلامی، هم‌سنگ فتوحات ٨سال دفاع مقدس و بلکه مکمل پیروزی‌های غرورآفرین رزمندگان در آن روزگار تابناک است؛ سالروز بازگشت سرافرازانه آزادگان به کشور، سالروز در آغوش کشیدن فرزندانی مقاوم و رشید بود که مام میهن برای بوسیدن روی سیلی خورده آن‌ها و تکاندن گرد سال‌ها مرارت و شکنجه در زندان‌های دشمن زبون از تن استوارشان لحظه شماری می کرد.

لزوم گسترش ارتباط مجلس شورای اسلامی با صنعت برای رفع موانع تولید

به گزارش معدن نامه ؛ حجت الاسلام والمسلمین محمد تقی نقدعلی ضمن ابراز خرسندی از دستاوردهای شرکت فولاد مبارکه در سنوات و ماه های اخیر به ویژه در شرایط تحریم، کسب این افتخارات و موفقیت ها به دست جوانان و کارشناسان داخلی را بسیار مسرت بخش و امیدوارکننده ارزیابی کرد.

 

سود خالص تاصیکو 3 برابر شد

به گزارش معدن نامه؛ مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش میزبان نشست سالیانه مجمع عمومی هلدینگ صدرتامین بود. در ابتدای این نشست، بهارستان، نماینده شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی به عنوان رییس مجمع با اعلام حضور 82.29 درصد سهامداران و نمایندگان سهامداران عمده این شرکت، رسمیت جلسه را اعلام کرد. گفتنی است این نشست همزمان از طریق فضای مجازی به صورت زنده قابل مشاهده بود.

۹.۴ میلیون تن فولاد تولید شد/ برنامه ریزی برای تولید ۳۰ میلیون تن

تولید شمش فولادی در چهار ماهه نخست امسال با رشد ۹ درصدی نسبت به عملکرد دوره مشابه پارسال، به رقم ۹ میلیون و ۴۸۳ هزار تن رسید.

بر پایه جداول آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، میزان تولید شمش فولاد در چهار ماهه نخست امسال با رشد ۹ درصدی نسبت به عملکرد دوره مشابه پارسال به رقم ۹ میلیون و ۴۸۳ هزار تن رسید. این در حالیست که در چهار ماهه نخست پارسال تولید شمش فولاد برابر با هشت میلیون و ۶۸۳ هزار تن بود.

امسال انتظار می‌رود تولید فولاد کشور به حدود ۳۰ میلیون تن برسد که از این رقم بیش از ۱۰ میلیون تن راهی بازارهای صادراتی خواهد شد.

با افزایش اختلاف چین و آمریکا قیمت سنگ آهن دالیان کاهش می یابد

معاملات آتی سنگ آهن در چین برای دومین جلسه مستقیم روز دوشنبه کاهش یافت، و این امر باعث افزایش تنش بین چین و ایالات متحده شد، هرچند که تحلیلگران انتظار دارند تقاضا برای این ماده سازنده فولاد همچنان مقاوم بماند.

فعالترین معاملات آتی سنگ آهن در بورس کالای دالیان، برای تحویل در ماه سپتامبر، به میزان ۱.۲ درصد کاهش یافت و به ۸۸۹ یوان (۱۲۷.۵۸ دلار) در هر تن رسید. این قرارداد به همان میزان ۲.۲ درصد در ابتدای جلسه سقوط کرد.

اجرای تعمیرات اساسی و چابک‌سازی ناحیۀ فولادسازی و ریخته‌گری مداوم

مدیریت شرکت فولاد مبارکه در راستای تعهد به مسئولیت‌های اجتماعی خود، با همکاری ادارۀ کل برق منطقه‌ای اصفهان در یک برنامۀ منسجم، تعمیرات اساسی ناحیۀ فولادسازی و ریخته‌گری مداوم را در گرم‌ترین ایام فصل تابستان برنامه‌ریزی و اجرا کرد تا از این طریق در زمان پیک بار شبکۀ سراسری برق، شهروندان عزیز با مشکل کمبود یا خاموشی برق مواجه نشوند.

افزایش ظرفیت انبارهای روباز خطوط نورد سرد و گرم در فولاد مبارکه

کارشناس اجرای پروژه‌های ساختمانی، محوطه‌سازی و اسکلت فلزی فولاد مبارکه از دمونتاژ دو دستگاه جرثقیل 03 و 02 HSM  انبار تختال واحد نورد گرم و مونتاژ آن‌ها بر روی انبار صادراتی جدید S10 و انبار جدید کویل واحد 52 خبر داد.

امیر چاوشی هدف از اجرای این پروژه را استفاده از حداکثر ظرفیت فضای انبار صادراتی S10 و بخش نورد گرم انبار واحد 52 جهت دپوی کویل به‌منظور افزایش ظرفیت انبارهای روباز خطوط نورد سرد و گرم با استفاده از جرثقیل‌های موجود انبار تختال واحد نورد گرم و بهینه‌سازی آن‌ها اعلام کرد.

افزایش سرمایه ۳۳ درصدی «ارفع»

شرکت آهن و فولاد ارفع از افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی این شرکت با تغییر در خطوط تولید خود، خبر داد.

شرکت آهن و فولاد ارفع به‌منظور تامین مالی فاز اول برنامه توسعه خود برای افزایش ظرفیت تولید واحد احیاء مستقیم از ۸۰۰ هزار تن به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن و افزایش ظرفیت تولید واحد فولادسازی از ۸۰۰ هزار تن در سال به یک میلیون تن، با استفاده از امکانات زیربنایی موجود از طریق تغییرات در خطوط تولید سرمایه خود را افزایش می‌دهد.

تولید مس شیلی از زمان همه‌گیری کرونا برای نخستین بار در ماه ژوئن کاهش یافت

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط‌عمومی مجتمع مس سرچشمه در این میان، تولید کارخانجات این کشور واقع در امریکای جنوبی، به گفته همین سازمان، در ماه ژوئن که اوج گرفتن ابتلا به این بیماری اقتصاد شیلی را زیر ضربات خود گرفت 8.3 درصد کاهش داشت.

تولید مس این کشور تاکنون تنها نقطه درخشان در اقتصاد آن بوده چراکه شرکت‌های معدنکاری با به‌کارگیری صرفاً کارکنان اصلی به استخراج و فرآوری این فلز ادامه دادند. آن‌ها تمام پیش‌بینی‌ها را بی‌اثر کردند و باعث شدند که شیلی از همسایه‌اش، پرو که شاهد کاهش تولید مس خود در اثر همه‌گیری کووید 19 بود، پیشی گیرد.

حمایت از تولیدکنندگان داخلی برای حذف دلالان بازار محصولات نوردی

علی محمدی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان، اولویت اصلی مجموعه فولاد را حمایت همه جانبه از تولیدکنندگان داخلی دانست و این مهم را باعث کوتاهی دست دلالان از بازار فولاد برشمرد.

محمدی اظهار داشت: سیاست‌ کلی شرکت فولاد خوزستان از بدو تاسیس تا به الان، تامین مواد اولیه مورد نیاز شرکت‌های داخلی کشور بوده و این مهم باعث جهش تولید در کارخانه‌های زنجیره پایین دستی فولاد و به تبع آن حمایت از اشتغال پایدار برای جوانان خواهد بود.

فولاد خراسان و بهره برداری از پروژه ای جدید

به گزارش معدن نامه؛ شرکت فولاد خراسان از بهره برداری از پروژه تغییر کاربری واگن برگردان از تخلیه گندله به تخلیه کنسانتره و نوار انتقال با هدف کاهش ضایعات کنسانتره، کاهش زمان تخلیه کنسانتره و افزایش ظرفیت تولید واحد خبر داد.

شرکت فولاد مبارکه به‌عنوان یک همسایۀ متعهد همواره به توسعۀ منطقۀ پیرامونی خود توجه داشته است

در شرایط سخت تحریم و شیوع ویروس کرونا که بسیاری از مشاغل، کسب‌وکارها، درآمدها و توسعه با مشکلات جدی مواجه شده است، اینکه در فولاد مبارکه تولید و توسعه‌ها همچنان به قوت خود باقی مانده بسیار باارزش است، وگرنه در شرایط عادی بسیاری از افراد و سازمان‌ها می‌توانند کار همیشگی خود را ادامه دهند.

ثبت معاملات ۵۰ هزار میلیارد ریالی در بورس کالا/ رشد حجم و ارزش معاملات

در هفته منتهی به ۲۳ مرداد ماه، ۶۱۷ هزار و ۴۷۹ تن انواع کالا به ارزش بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که نسبت به هفته ماقبل به ترتیب رشد ۷ و ۴ درصدی را در حجم و ارزش معاملات تجربه کرد.

طی هفته اخیر و در تالار محصولات صنعتی و معدنی ۲۸۹ هزار و ۹۰۴ تن انواع کالا به ارزش ۲۹ هزار و ۹۷۶ میلیارد ریال معامله شد.

در این تالار ۲۸۳ هزار و ۴۶۲ تن فولاد، ۵ هزار و ۵۰۰ تن آلومینیوم،۵۲۰ تن مس، ۱۲ تن کنسانتره فلزات گرانبها، ۴۱۰ تن شمش روی و ۲۱ کیلوگرم شمش طلا از سوی مشتریان خریداری شد.

سال ایده آل پیش روی معدن کاران سنگ آهن / گمانه زنی ها از قیمت سنگ آهن در سال آتی

پیش بینی می شود این روند كاهش عرضه و افزایش تقاضا كه قیمت سنگ آهن را به بیش از ۱۰۰ دلار در هر تن رسانده است، تا سال آینده ادامه یابد. علیرغم پیش بینی های مکرر مبنی بر اینکه تصحیح  قیمت مواد فولاد ساز به تأخیر افتاده است، آخرین مطالعات بازار سنگ آهن افزایش قیمت را به لطف تأثیرات کویید-۱۹ بر عرضه و تقاضا نشان میدهد.

فولاد مبارکه تحقق عینی راهبرد «جهش تولید»

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه از تحقق عینی جهش تولید در چهارماهۀ ابتدای سال جاری می‌گوید:  تشدید تحریم‌های بین‌المللی علیه بخش‌های مختلف اقتصاد ایران، به‌ویژه صنایع معدنی با محوریت فولاد، امسال را به سالی خاص برای تولید تبدیل کرده است. از یک سو، حلقۀ تحریم‌ها تنگ‌تر شده و تولیدکننده‌ها در برخی از بخش‌های مرتبط با تأمین ارز موردنیاز مواد اولیه با مشکل مواجه‌اند؛ و از سوی دیگر، ضریب خوداتکایی در کشور روزبه‌روز در حال افزایش است و چرخ بسیاری از صنایع را به حرکت درآورده است.

بازدید از معادن شهرستان سیرجان جهت احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس

هفته گذشته بازدید از معادن شهرستان سیرجان با هدف تشکیل یک تیم تخصصی و مجرب توسط نماینده شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در استان کرمان (مجری طرح های اکتشافی کرمان) جهت تشخیص مشکلات بهره برداران معدنی در شهرستان سیرجان با همکاری معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان کرمان و مدیر بهره برداری، سازمان نظام مهندسی معدن، سازمان زمین شناسی و اکتشافات کشور در استان کرمان، خانه معدن استان، رییس سازمان صمت شهرستان سیرجان و کارشناس طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس و سایر کارشناسان آن سازمان ها صورت گرفت.

برنامه دستیابی به استخراج بیش از ۵۰۰ میلیون تنی مواد معدنی/ پیش بینی عبور از رکورد استخراج معادن تا پایان سال‌جاری

سیاست وزارت صمت برای امسال رشد ۳۰ درصدی استخراج مواد معدنی نسبت به سال گذشته است که تحقق این مهم به منزله رکوردشکنی در زمینه استخراج مواد معدنی پس از گذشت چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی است.

فعال سازی هزار معدن غیرفعال

وزارت صنعت، معدن و تجارت قصد دارد، امسال حدود هزار معدن غیرفعال کشور را به چرخه تولید متصل سازد و افزون بر ۲۲ درصد از مجموع معادن غیرفعال کشور، فعالیت خود را از سرگیرند و این مهم یکی از محورهای سال ۹۹ است.

تحقق بیش از ۱۵ درصدی هدف صادرات غیرنفتی در سه ماهه ۹۹/ دستیابی به استخراج بیش از ۵۰۰ میلیون تنی مواد معدنی

ورود پهنه کاشمر و بجستان به مرحله صدور پروانه اکتشاف تا پایان شهریور/ اتمام فاز شناسایی و پی جویی پهنه کاشمر و بجستان زودتر از موعد

رئیس هیات عامل ایمیدرو از ورود پهنه کاشمر و بجستان به مرحله صدور پروانه اکتشاف تا پایان شهریور خبر داد.

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور در نشست پایش فعالیت های معدنی ایمیدرو در خراسان رضوی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به قرار گرفتن بخش مرکزی، شمالی و شرق کشور در کمربند مس، شرکت ملی مس اجرای مطالعات اکتشافی به وسعت 63 هزار کیلومتر مربع را اجرایی کرده است.

جهانی شدن و رقابت‌پذیری؛ بزرگ‌ترین مسائل پیش روی صنعت

رسالت صنعت فولاد امروز کمک به افزایش رشد اقتصادی، حفظ اشتغال و به گردش درآوردن چرخ‌های اقتصاد ملی است و از این منظر، دوران حساسی پیش روی این صنعت قرار دارد.

مهندس عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه، با تأکید بر اینکه جهانی شدن و برخورداری از صنعت رقابت‌پذیر از بزرگ‌ترین مسائل پیش روی صنعت و اقتصاد کشور است، در پاسخ به سؤالی دربارۀ گام‌های فولاد مبارکه در حوزۀ جهش تولید چنین پاسخ داد:

چشم‌انداز تولید 550هزار تنی کاتد تا سال 1410

دکتر «اردشیر سعدمحمدی» با اشاره به هدف‌گذاری‌های انجام شده در زمینه تولید مس در افق 1410 گفت:‌ برای سال 1399 برنامه تولید 280 هزار تن کاتد و 335 هزار تن آند در نظر گرفته شده است. اما براساس یک برنامه‌ریزی مدون و حساب‌شده که برای شرکت مس تدوین کرده‌ایم بنا داریم در سال 1410 تولید کاتد را به 550هزار تن و تولید آند را به 666 هزار تن در سال ارتقا دهیم.

انتشار «مس‌آباد» آفرین دارد

«فرهاد حسن‌زاده»، نویسنده و شاعر کودک و نوجوان و منتخب جایزه هانس کریستین اندرسن، در یک یادداشت با اشاره به انتشار مجله «مس‌آباد»، توجه شرکت مس به مسئولیت اجتماعی را ستود و نوشت این‌که یک سازمان در راستای مسئولیت اجتماعی خود برای بچه‌ها هزینه می‌کند جای آفرین دارد.

صنایع دریایی کلید توسعه و جهش تولید

به گزارش معدن نامه از شرکت‌های مطرح این حوزه می‌توان شرکت توسعه سازه‌های دریایی تسدید را نام برد. این شرکت در سال 1381 تاسیس شده است و سهامداران اصلی آن گروه صنعتی سدید و شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران هستند. این شرکت  پیمانکار عمومی فعال در اجرای پروژه‌های نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی بصورت (EPC) و یا Turnkey در بخش خشکی و فراساحل است که ساخت ۱۱ جاکت نفتی که یکی از آن‌ها بزرگترین سکوی نفتی خاورمیانه است و همچنین اجرای خطوط لوله و کابل‌گذاری زیردریایی مناطق نفتی رشادت-ایلام و سلمان-ابوذر و نوروز را در کارنامه خود دارد.

یک گام تا اجرای پروژه انتقال پساب تصفیه‌خانه بندرعباس و خرید پساب فاضلاب برای تهیه آب صنایع

به گزارش معدن نامه به نقل ازروابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس ، دکتر حسن خلج طهرانی عنوان کرد: مشکل ورود پساب فاضلاب بندرعباس به دریا سالیان طولانی یکی از چالشی‌ترین معضلات شهری این شهرستان بود که بوی نامطبوع آن در اطراف خورهای شهر به‌ویژه خور گورسوزان و همچنین چهره نازیبایی که به ساحل بندرعباس داده بود باعث نارضایتی شهروندان شده و یکی از اساسی‌ترین مطالبات آن‌ها در سال‌های متمادی بوده است.

اجراي دو طرح بزرگ توسعه اي در گهرزمين

روز گذشته طی مراسمی با حضور مدیران و مهندسان شرکت سنگ آهن گهرزمین عملیات اجرایی پروژه های خطوط ۴ و ۵ کنسانتره و خط ۲ گندله سازی آغاز شد. در ابتدای این مراسم مهندس غلامحسین رحیمیان قائم مقام و مدیر مجتمع گهرزمین ضمن ابراز خرسندی از اجرایی شدن طرح های توسعه ای این شرکت، رویداد امروز را به فال نیک گرفت و گفت: در شرایط کنونی کشور و با وجود تحریم ها و کمبودهایی که وجود دارد این توانمندی را داریم که طرح های توسعه ای را با قدرت و همت پیش می بریم و رکوردار تولید در بسیاری از زمینه ها هستیم و این مهم، بسی جای تقدیر و تشکر فراوان دارد.

تامین بخشی از اکسیژن مایع مورد نیاز بیماران کرونایی توسط شرکت مجتمع فولاد خراسان

به گزارش معدن نامه؛ سرپرست تولید واحد اکسیژن شرکت مجتمع فولاد خراسان با بیان اینکه برای رهایی نگرانی هموطنان از کمبود این نیاز حیاتی، مجتمع از ابتدای شیوع بیماری کرونا حدود یک هزار تن اکسیژن مایع تولیدی این واحد را با خلوص حداقل 99.8 درصد به بیمارستان‌های کشور به خصوص شهرهای نیشابور، مشهد، تربت و تهران ارسال کرد.
علیرضا حمیدزاده گفت: اکسیژن تولیدی این واحد به دو صورت گاز و مایع است که در شرایط نرمال برای بخش فولادسازی از اکسیژن گازی استفاده قرار می‌گیرد و در شرایط اضطرای از اکسیژن مایع برای این بخش هم استفاده می گردد. 

مدیر مجتمع مس آذربایجان: عملیات اکتشافی در محدوده‌های مستعد شمال‌غرب با تمام توان دنبال می‌شود

 

«حیدر ضیغمی»، مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط‌عمومی شرکت ملی صنایع مس ایران، «علی بیات‌ماکو»،‌ مدیر مجتمع مس آذربایجان و «شهریار متوکل»، مدیر امور اکتشافات و مهندسی توسعه شرکت مس از کارگاه آماده‌سازی نمونه و انبارهای مغزه امور اکتشافات و مهندسی توسعه در منطقه شمال‌غرب کشور بازدید کردند.

مدیر مجتمع مس آذربایجان در این بازدید با تأکید بر دستور دکتر «اردشیر سعدمحمدی»، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران مبنی بر ضرورت استراتژیک توسعه اکتشافات، به اهمیت توسعه فعالیت‌های اکتشافی در منطقه شمال‌غرب کشور اشاره کرد.

کاهش وابستگی به زغال خارجی در راستای جهش تولید

 باقر نیک طبع گفت : اولین مرتبه است که چنین بازدیدی از ذوب آهن اصفهان دارم و عظمت این مجموعه مادر صنعتی را از نزدیک می بینم.همکاری معادن زغالسنگ کرمان با ذوب آهن به سال ها پیش برمی گردد و امرز با انعقاد این تفاهم نامه فصل جدیدی درد همکاری این دو مجموعه رقم می خورد.
وی افزود : کرمان به لحاظ مواد معدنی به ویژه زغالسنگ استان برخورداری به شمار می رود و ما برنامه داریم 15 درصد زغال فعلی که برای ذوب آهن تامین می کنیم را در فاز اول به بالای 40 درصد برسانیم.

مدل مدیریتی ایمیدرو چگونه اجرایی شد

محمد سپهر مدیر روابط عمومی ایمیدرو گفت: این سازمان مدل "پایش حوزه تولید و توسعه" را طراحی و با هدف نظارت دقیق، اجرایی کرده است. سپهر تاکید کرد: این مدل از زمان تصدی مسوولیت از سوی دکتر غریب پور، ارایه شد. 

ضوابط قیمت گذاری کالاهای تولید داخل(انواع لوله و پروفیل فولادی)

به گزارش معدن نامه ؛
 جناب آقای دکتر تابش معاون محترم وزیر صمت و ریاست سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان

موضوع: ضوابط قیمت گذاری کالاهای تولید داخل(انواع لوله و پروفیل فولادی)

سلام علیکم،

تأمین مواد اولیه موردنیاز و چالش های موجود صنعت لوله و پروفیل فولادی

نامه دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی با محوریت تأمین مواد اولیه موردنیاز و چالش های موجود صنعت لوله و پروفیل فولادی به شرح زیر است:

 

سلام علیکم

واردات کنسانتره مس چین از ایالات متحده در ماه ژوئن به بالاترین سطح از سپتامبر 2018 رسید

به گزارش معدن نامه؛  این افزایش نتیجه این است که شرکت‌های ذوب این کشور بیشترین استفاده را پیش‌تر در سال جاری از آشتی تجاری برای خرید بدون تعرفه این فلز بردند.

چین، بزرگ‌ترین مصرف کننده مس جهان، طبق داده‌های اداره کل گمرک این کشور، 30 هزار و 734 تن کنسانتره مس در ماه گذشته از ایالات متحده وارد کرد. این رقم حدود 1.93 درصد از کل واردات کنسانتره چین با رقمی معادل 1.59 میلیون تن در ماه یاد شده است.

دستورالعمل مدیریت عرضه و تقاضای ورق های فولادی

دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی ایران نامه ای خطاب به معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با موضوع دستورالعمل مدیریت عرضه و تقاضای ورق های فولادی تنظیم کرده اند که به شرح زیر است:

 

سلام علیکم