اکتبر 2020

عبور از مرز تولید 4.5 میلیون تن محصولات پوشش‌دار

به گزارش معدن نامه ؛ بهزاد بهادرانی، مدیر ناحیۀ نورد سرد شرکت فولاد مبارکه از تولید بیش از 4.5 میلیون تن محصولات پوشش‌دار در این شرکت خبر داد.
وی با اعلام این خبر افزود: محصولات پوشش‌دار شرکت فولاد مبارکه شامل ورق قلع اندود، ورق گالوانیزه و ورق رنگی است که فرایند پوشش‌دهی هر محصول مخصوص به خود آن است. 
بهادرانی خاطرنشان کرد: روش پوشش‌دهی گالوانیزه به‌صورت غوطه‌وری و خط رنگی که در امتداد خط گالوانیزه واقع گردیده به‌صورت خط پوشش‌دهی غلتکی طراحی شده و پوشش‌دهی محصول قلع‌اندود هم به‌صورت الکترولیتی است.

پیش‌بینی تقاضای بازار در افق پنج‌ساله

به گزارش معدن نامه ؛ شرکت فولاد مبارکه در سال جاری چه برنامه‌هایی برای فروش محصولات خود دارد؟

️عملکرد موفقیت آمیز شرکت مس در نیمه نخست امسال

به گزارش معدن نامه، معاون مالی اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این مطلب اظهار داشت: پیشی گرفتن شرکت مس از اهداف مالی و بودجه‌ای، در حالی روی داده است که در دو ماه ابتدایی سال با رکود اقتصادی به دلیل شیوع بیماری کرونا و سقوط بازارهای جهانی روبه‌رو بوده‌ایم.
مهرانی بیان کرد: در 6 ماه نخست سال جاری حدود 160 هزار تن کاتد به فروش رسیده و براساس این آمار شرکت ملی مس فراتر از چشم‌انداز شرکت به پیش رفته‌ است. همچنین بیش از 140 هزار تن کاتد و مفتول تولید شده‌ و در حال حاضر فروش شرکت از تولید آن پیشی گرفته است.

باسا مدیا اپلیكیشنی اختصاصی برای خانوادۀ بزرگ فولاد مباركه و باشگاه فولاد مباركۀ سپاهان

به گزارش معدن نامه ؛ فرخی به فعالیت‌های اصلی شرکت بازار اجتماعی سرآمد ایرانیان پرداخت و گفت: عمدۀ فعالیت این شرکت ارائۀ خدمات رفاهی و بانکداری در بستر اینترنت است. همچنین فعالیت‌های تبلیغاتی و ایجاد تلویزیون اینترنتی، ایجاد نرم‌افزارهای تخصصی برای شرکت‌ها و ارائۀ خدمات رفاهی به پرسنل فولاد مبارکه به‌صورت الکترونیکی از دیگر فعالیت‌های این شرکت است. به‌طور خلاصه این شرکت پرچم‌دار خدمات رفاهی الکترونیکی و مکانیزه در حوزۀ صنعت است.

خداقوت مدیرعامل فولاد مباركه به مجریان تعمیرات برنامه‌ریزی‌شدۀ سالانۀ واحد گندله‌سازی

به گزارش معدن نامه ؛ مدیرعامل فولاد مبارکه ایمنی بالا و رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی مربوط به بیماری کرونا حین این عملیات بزرگ را از مهم‌ترین دستاوردهای این کار دانست و گفت: آماده شدن خط تولید و اینکه همۀ کارکنان حاضر در شات‌دان با سلامتی کامل از عهدۀ این کار برآمدند، شایستۀ قدردانی است. از این رو، از دقت نظر و توجه همۀ همکاران در این تعمیرات تشکر می‌کنم.

طراحی و ساخت رول تانگ حمل‌كنندۀ غلتك‌های پشتیبان اسكین و تمپر نورد سرد

به گزارش معدن نامه ؛ عبدالرحیم صادقی رئیس خطوط اسکین پاس و تمپرمیل ناحیۀ نورد سرد در این خصوص گفت: در خطوط اسکین و تمپر برای تعویض غلتک‌های پشتیبان از شاهین حمل غلتک استفاده می‌شد که به‌دلیل نیاز به فعالیت در منطقۀ روبه‌روی قفسه، خطر سقوط در چاهک را به همراه داشت و این موضوع همواره  به‌عنوان یکی از ریسک‌های شدید واحد مطرح بوده  است. این در حالی است که استفاده از شاهین حمل غلتک علاوه بر طولانی شدن زمان تعویض، نیاز به انجام فعالیت‌های دستی غیر ارگونومی و همین‌طور استفاده از وسایل ناپایداری نظیر نردبان داشت.

رشد 10 درصدی تولید آند، 7 درصدی کاتد و 5 درصدی کنسانتره مس

به گزارش معدن نامه ؛ سعدمحمدی با اعلام این خبر گفت: همچنین طی این بازه زمانی شرکت مس 162 هزار 731 تن کاتد مس تولید کرده است که نسبت به برنامه هفت‌ماهه امسال از رشد 7 درصدی برخوردار شده است.
مدیرعامل شرکت مس با بیان این‌که با این میزان تولید آند و کاتد، رکورد تولید هفت‌ماهه این محصولات از ابتدای راه‌اندازی شرکت ملی صنایع مس ایران تاکنون ثبت شده است، اظهار داشت: همچنین طی این بازه زمانی رکورد تولید هفت‌ماهه تولید کنسانتره مس ثبت شد به‌طوری‌که مجموع کارخانجات تغلیظ شرکت مس با 5 درصد رشد نسبت به برنامه موفق به تولید 706 هزار و 789 تن کنسانتره مس شدند.

منصرف شدن بی اچ پی از طرح توسعه 2.1 بیلیون دلاری معدن مس المپیک دَم

به گزارش معدن نامه ؛ گزینه بی اف ایکس، که نخستین بار در 2017 اعلام شد، بر توسعه سریع ناحیه پر عیار ساوترن ماین متمرکز بود و تولید مس معدن را به 330 هزار تن در سال افزایش می داد. بی اچ پی در آخین گزارش خود گفت: این شرکت بیش از 400کیلومتر حفاری زیر زمینی مورد نظر در مطالعات پروژه بی اف ایکس را تکمیل کرده و در حال حاضر درک بهتری از تغییر پذیری این کانسار دارد.

طرح فولادسازی فولاد اکسین ظرف سه سال به بهره‌برداری می‌رسد/ تحول اساسی در شرایط مالی فولاد اکسین ایجاد می‌شود

به گزارش معدن نامه مهندس ابراهیمی با اشاره به ظرفیت تولید فولاد اکسین خوزستان عنوان کرد: تولیدات این مجموعه صنعتی در حال حاضر حدود ۷۵۰ هزار تن در سال است. با توجه به این ظرفیت برای سال ۹۹ پیش‌بینی شده که حدود ۱۰۰ هزار تن به صادرات و حدود ۶۵۰ هزار تن نیز به مصرف داخلی اختصاص یابد.

بازارهای اصلی صادراتی فولاد اکسین

حفظ منابع طبیعی و رعایت الزامات زیست محیطی از سوی صنایع متعهد، راهگشای توسعه متوازن است.

به گزارش معدن نامه , خانم دکتر سمیه رفیعی رییس فراکسیون مجلس شورای اسلامی ظهر امروز به همراه دکتر رشیدی رییس کمیسیون کشاورزی و جهش تولید و دکتر دشتی نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی، مدیر کل محیط زیست و جمعی از مسولان استان یزد و شهرستان اردکان پس از بازدید از مجتمع صنعتی چادرملو در اردکان یزد و مشاهده اقدامات موثر در کاهش آلاینده های محیط زیست، از جمله تجهیزات مدرن غبار گیری در واحدهای فولادی و گندله سازی، فضای سبز ۵۰۰ هکتاری و نیروگاه خورشیدی این مجتمع، در جمع مدیران چادرملو با مفید توصیف کردن این بازدید گفت:  کمتر صنعتی در کشور موفق شده است  هچون چادرملو زنجیره تولید را

بی‌مهری تولیدکنندگان دولتی فولاد

رئیس انجمن نوردکاران فولادی گفت: در روز روشن در این کشور، شمش را با قیمت ۴۹۰ دلار به خریدار داخلی می‌فروشند در حالیکه همین محصول با نرخ ۴۰۰ دلار به خریدار خارجی فروخته شده است.

سید احمد رضوی نیک، رئیس انجمن نوردکاران فولادی ایران، در مورد حاشیه‌های صنعت فولاد، اظهار داشت: دوستان خودشان شمش را در بورس کالا با قیمت پایین کشف می‌کنند و آنطور که بورس کالا می‌گوید، قیمت را بر اساس قیمت نرخ آزاد و چیزی مابین نرخ نیما در نظر می‌گیرند.

کسب و تمدید گواهينامه های بين المللی نظام HSE شركت فولاد خوزستان

به گزارش معدن نامه به نقل از خبرنگار روابط عمومی، عصر امروز ۷ آبان ماه ۱۳۹۹ در جلسه ای مجازی به رياست دكتر عليرضا مخبر دزفولی قائم مقام مديرعامل در امور سلامت و بهداشت كاركنان مراسم اختتاميه مميزی های نظام مديريت ايمنی و بهداشت حرفه ای بر اساس استانداردهای بين المللی مرجع ISO14001 (تمديد گواهی ويرايش٢٠١٥) و ISO45001 (كسب گواهی جديد ويرايش ٢٠١٨) با حضور تيم مميزی شركت SGS به سرمميزی دكتر افشين جهان بين برگز

ارزش سهام ایوانهو به علت توسعه معدن مس زیرزمینی کاکولا افزایش یافت

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه،  این شرکت اعلام کرد انتظار می رود که نقاط شمالی و جنوبی کاکولا با دسترسی دو سویه در ماه آینده به هم متصل شوند. به گفته این شرکت این اتفاق اجازه خواهد داد عملیات‌های استخراجی بسیار پر بار در نواحی پر عیار آغاز شوند.

بازگشت ۳۰۰ میلیارد تومان به ذوب آهن با بازیافت سرباره‌های فولادی

به گزارش معدن نامه ؛ طی پنج سال گذشته در بازیافت سرباره فولادی حدود 300 میلیارد تومان به ذوب آهن اصفهان برگشت داده شده که موجب سود این شرکت شده است.

اقدامات "کچاد" در جهت حمایت از فعالان بازار سرمایه

هیات مدیره شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با اعتقاد راسخ به حمایت از بازار سرمایه، 4 اقدام را در این راستا پیگیری و انجام داده است.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی چادرملو، ناصر تقی زاده، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت معدنی و صنعتی چادرملو خطاب به سهامداران خود طی اطلاعیه ای از انجام 4 اقدام در جهت حمایت  از بازار سرمایه انجام داده است و شامل مواردی است که در ادامه می آید:

فولاد خراسان با فاصله «صدرنشین رشد حاشیه سود» فولاد سازان بزرگ کشور شد

به گزارش معدن نامه ؛ به گفته مدیر عامل «مجتمع فولاد خراسان»، علاوه بر کسب بالاترین سود خالص در بین شرکت‌های فولادی، حاشیه سود خالص این شرکت (که در 6 ماهه اول سال 1398 حدود 18 درصد بوده)، در  شش ماه دوم امسال با رشد 92 درصدی به حدود 35درصد رسید. 

این در حالی است که حاشیه سود ناخالص این شرکت  در شش ماه اول سال  1399 حدود 91درصد رشد داشته است.

به گفته کسری غفوری، در حالی که حاشیه سود ناخالص شرکت در شش ماه نخست پارسال حدود 21 درصد بوده،  فولاد خراسان  با ثبت حاشیه سود ناخالص  41درصدی در شش ماه اول امسال موفق به ثبت بالاترین حاشیه سود ناخالص در 7 سال گذشته شد.

ایجاد اشتغال پایدار یک هزار هم وطن با اجرای 10 طرح توسعه ای

به گزارش معدن نامه ؛ مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری صدرتامین گفت: براساس برنامه راهبردی که تیم مدیریتی جدید صدر تامین در دستور کار قرار داد علاوه بر تحقق وعده های داده شده در سال مالی گذشته، طرح های توسعه ای در زیر مجموعه ای این شرکت اشتغال پایدار به همراه دارد.

مدیر مجتمع معدنی سرب و روی انگوران خبر داد: دمپ های باطله انگوران احیا می شود

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران،در بازدید معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و هیأت همراه از پروژه احیا و بازسازی معدن سرب و روی انگوران استان زنجان، امید فلاح؛ مدیر مجتمع معدنی سرب و روی انگوران با بیان این مطلب گفت: ایمپاسکو و مجتمع معدنی انگوران صیانت و حفاظت از محیط زیست ،منابع طبیعی و پوشش گیاهی منطقه را در اولویت های کاری خود قرارداده است و این مجتمع با انتخاب به عنوان معدن سبز که دستاورد بسیار بزرگی در استان زنجان می باشد، توانسته برای نخستین بار تفاهم نامه احیاء و بازسازی ۱۷ هکتار از دمپ های باطله خود را در ۴ فاز با امو

معدن مس «کاکولا» دومین مجتمع معدنکاری مس جهان می‌شود

به گزارش معدن نامه  به نقل از روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه این مطالعه نشان می‌دهد که «کاکولا»، نخستین معدن زیر زمینی برنامه‌ریزی شده در محدوده امتیاز «کاموآ-کاکولا»، می تواند 6 میلیون تن سنگ معدن در سال با عیار خوراکی متوسط 6.6 درصد مس در طول پنج ساله نخست عملیاتی‌اش تولید کند. ایوانهو اعلام کرد: این مطالعه یک تأییدیه مستقل توسط 9 شرکت از بزرگ‌ترین شرکت‌های مهندسی جهان برای صرفه بسیار زیاد «کاکولاست».

کارنامه ایمیدرو در حمایت از بورس

قائم مقام ایمیدرو اعلام کرد: این سازمان در مهر ماه با حمایت خود بالغ بر 7000 میلیارد تومان سهم از بازار سرمایه جمع آوری نموده است

آیت‌الله رئیسی دستورالعمل ساماندهی رسیدگی به پرونده‌های بازار سرمایه ایران ابلاغ کرد

در اجرای ماده ۳۲ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی، مصوب ۱۳۸۷ و تبصره ۳ ماده ۱۴ قانون توسعه ابزار‌ها و نهاد‌های مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی، مصوب ۱۳۸۸ و با هدف استفاده از صلح و سازش و روش‌های غیر قضایی در حل و فصل جنبه‌های حقوقی جرائم و دعاوی ناشی از قانون اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، مصوب ۱۳۸۴، انجام دادرسی‌های تخصصی و تسریع در رسیدگی به پرونده‌های قضایی و همچنین حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری مولد و سازنده در این حوزه، «دستورالعمل ساماندهی رسیدگی به پرونده‌های بازار سرمایه ایران» به شرح مواد آتی است.

فولاد خراسان با فاصله «صدرنشین رشد حاشیه سود» فولاد سازان بزرگ کشور شد

شرکت مجتمع فولاد خراسان با فاصله ی معنی دار از دیگر فولاد سازان کشور  رشد 92 درصدی حاشیه سود خالص را برای 6 ماه نخست سال جاری ثبت کرد.  
به گفته مدیر عامل «مجتمع فولاد خراسان»، علاوه بر کسب بالاترین سود خالص در بین شرکت‌های فولادی، حاشیه سود خالص این شرکت (که در 6 ماهه اول سال 1398 حدود 18 درصد بوده)، در  شش ماه دوم امسال با رشد 92 درصدی به حدود 35درصد رسید.
این در حالی است که حاشیه سود ناخالص این شرکت در شش ماه اول سال 1399 حدود 91درصد رشد داشته است.

به دنبال نهادینه سازی ارتباط دانشگاه و صنعت هستیم/ بیش از 100 نیاز پژوهشی به دانشگاه شریف ارائه داده ایم

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: این سازمان به دنبال نهادینه سازی و سیستمی شدن ارتباط دانشگاه و صنعت است تا به عنوان یک جریان درون زا، افق تازه ای ایجاد شود. غریب پور تاکید کرد: ایمیدرو بازنگری در نقشه راه معدن و صنایع معدنی و همچنین بیش از 100 نیاز پژوهشی و 3 طرح را با تمرکز بر دانش نوین، به دانشگاه صنعتی شریف سپرده است.

آمادگی دانشگاه صنعتی شریف برای ایجاد دومین مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی/ غریب پور گام های موثری برای ارتقای ارتباط دانشگاه و صنعت برداشته است

رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: آقای غریب پور طی مدت مدیریت ایمیدرو، گام های مثبت و موثری در راستای ارتقای ارتباط دانشگاه و صنعت برداشته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، محمود فتوحی فیروزآباد امروز در نشست با رئیس هیات عامل ایمیدرو ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در دوره مدیریت دکتر غریب پور، شاهد تقویت و افزایش دانش فنی کارشناسان و مهندسان با برگزاری دوره های آموزشی توسط متخصصان دانشگاهی، بوده ایم.

تفاهم نامه فروش 90 هزار تن ریل ذوب آهن اصفهان امضا شد

به گزارش معدن نامه ؛ طی این تفاهم‌نامه‌  90 هزار تن  ریل  E160   با گریدR260   مطابق آخرین ویرایش استاندارد EN13674-1 از تولیدات ذوب آهن اصفهان ، توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء برای راه آهن چابهار-زاهدان به صورت چند مرحله ای و با توافق طرفین در خصوص تناژ ، زمان عرضه و کشف قیمت در بورس کالا خریداری می شود .

شایان ذکر است عملیات ریل گذاری راه آهن چابهار – زاهدان  با استفاده از ریل تولید شده در ذوب آهن اصفهان  طی مراسمی تیر ماه سال جاری  با حضورمحمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی آغاز به کار کرد.

رشد 13 درصدی تولید آهن اسفنجی در فولاد سفیددشت طی 7 ماهه نخست امسال/پیشرفت فیزیکی 85 درصدی واحد فولادسازی

فولاد سفیددشت رشد 13 درصدی تولید آهن اسفنجی در واحد احیاء مستقیم را نسبت به مدت مشابه سال گذشته( طی هفت ماه امسال) به ثبت رساند.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، با تولید بیش از 70 هزار تن آهن اسفنجی در این مجتمع طی مهرماه امسال، مجموع تولید در این واحد فولادی طی هفت ماه سال 99، به 475 هزار تن رسید. فولاد سفیددشت در مدت مشابه سال گذشته، 415 هزار تن آهن اسفنجی تولید کرده بود.

رئیس ستاد تعمیرات فولاد اکسین: عملیات اورهال سال ۹۹ کارخانه در ۱۰ روز انجام می شود

به گزارش معدن نامه ؛ مهندس ابوعلی رئیس ستاد تعمیرات سال ۱۳۹۹ شرکت فولاد اکسین خوزستان در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی این شرکت با موضوع اورهال خط تولید اکسین در سال ۹۹ تشریح کرد: مهمترین هدف از انجام تعمیرات اساسی (اورهال) کارخانه، حفظ و نگهداری شرایط مطلوب خط تولید و آماده به کاری تجهیزات می باشد، که با استفاده از تمام ظرفیت های حوزه بهره برداری، در گام نخست شرح فعالیت ها بر اساس اولویت مشخص گردید و درگام بعد استخراج لیست قطعات یدکی مورد نیاز جهت انجام فعالیت ها در دستور کار قرار گرفت و پس از آن کالاهای بدون موجودی شناسایی و جهت تامین توسط واحد خرید درخواست گذاری شد و در پایان دستورالعمل ه

بهبود مستمر خدمات درمانی و بهداشت جهت پیشگیری و کنترل بیماری کرونا

به گزارش معدن نامه ؛ مرتضوی با اشاره به دستور و پیگیری دکتر سعدمحمدی مدیریت ارشد شرکت مس و مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری درخصوص غربال‌گری عموم مردم خصوصا پرسنل شرکت مس و خانواده های محترم ایشان از نظر ابتلا به بیماری کووید 19 اظهار داشت: تکمیل و بهبود خدمات درمانی و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی مستمر جهت پیشگیری، درمان و کنترل بیماری کرونا نیز انجام شده است.

آتشباری در ملوند آغاز شد

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران؛ مطابق با برنامه زمان بندی و طرح بهره برداری، عملیات بهره برداری از معدن روی ملوند از ابتدای آذرماه سال گذشته آغاز و تاکنون حدود ۱۳۰ هزار مترمکعب عملیات استخراجی در این معدن صورت گرفته و از این میزان ۲۰ هزار تن کانسنگ روی استخراج شده است.
بنا بر این گزارش؛ روش استخراج در معدن روی ملوند به صورت روباز پلکانی می باشد که تاکنون نیزکلیه عملیات استخراجی در معدن با استفاده از پیکور و بوسیله دو دستگاه بیل مکانیکی توسط راهبراجراشده است.

روند موفقیت آمیز بازسازی استک کائوپرهای کوره بلند شماره 2

به گزارش معدن نامه ؛ منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان از روند بازسازی این تجهیز بازدید نمود و بر انجام سریع این عملیات بدون توقف تولید ، تاکید کرد .

مهرداد تولائیان معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان در این خصوص گفت : باتوجه به ضرورت عدم توقف در تولید شرکت ،  بازسازی استک کائوپر های کوره بلند ، در کوتاه­ترین زمان ممکن همزمان با بهره­ برداری از کائوپرها و همچنین کوره ­بلند شماره 2  در دستور کار قرار گرفت .

ادای احترام دوچرخه‌سواران باشگاه فولاد مبارکه سپاهان به مقام شامخ شهیدان

به گزارش معدن نامه ؛ محمد باقری سرپرست تیم دوچرخه‌سواری سپاهان در گفت‌وگو با خبرنگار فولاد اظهار داشت: من و تمامی اعضای تیم از اینکه امروز این فرصت دست داد تا در شرکت فولاد مبارکه حضور پیدا کنیم خوشحالیم، چراکه می‌توانیم از کلیۀ کارکنان و مدیران عالی این شرکت به خاطر حمایت از باشگاه فولاد مبارکۀ سپاهان تشکر کنیم.

افزایش 50 درصدی تولید گندله در شش ماهه نخست سال 1399

به گزارش معدن نامه ؛ اکنون برکسی پوشیده نیست که فولاد یکی از صنایع بسیار مهم توسعۀ کشور به شمار می‌آیدکه نه‌تنها در ایران، بلکه در دنیا از جایگاه بسیار مهمی برخوردار شده است؛ به‌نحوی‌که بخش اعظمی از رشد اقتصادی دنیا و اشتغال تعریف‌شده در کشورهای جهان نیز به این صنعت وابسته است. مواردی همچون «سود» و «فروش» از آیتم‌های بسیار با اهمیت صورت‌های مالی هستند. سود حاصل از رشد و تولید، رویدادهای وضعیت واقعی یک شرکت و بنگاه اقتصادی را تفسیر  نموده و در واقع یکی از مزیت‌های یک کسب و کار موفق، بهره بردن از سودی است که آن کسب و کار موفق، خلق می‌کند. 

روند موفقیت آمیز بازسازی استک کائوپرهای کوره بلند شماره 2 ذوب آهن اصفهان

به گزارش معدن نامه در پی شکستگی استک کائوپر کوره بلند شماره 2 ذوب آهن اصفهان که با تدبیر و خلاقیت تلاشگران این شرکت منجر به توقف تولید نشد ، عملیات بازسازی این تجهیز آغاز گردید .

منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان از روند بازسازی این تجهیز بازدید نمود و بر انجام سریع این عملیات بدون توقف تولید ، تاکید کرد .

مهرداد تولائیان معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان در این خصوص گفت : باتوجه به ضرورت عدم توقف در تولید شرکت ،  بازسازی استک کائوپر های کوره بلند ، در کوتاه­ترین زمان ممکن همزمان با بهره­ برداری از کائوپرها و همچنین کوره ­بلند شماره 2  در دستور کار قرار گرفت .

رشد ۱۵ درصدی تولید میلگرد در نیمه نخست ۹۹

تولید میلگرد در نیمه نخست امسال از سوی فولادسازان به رقم چهار میلیون و ۵۴۵ هزار تن رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد ۱۵ درصدی را ثبت کرد.

برپایه جداول آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، کل تولید میلگرد در سال ۹۸ رقم هشت میلیون و ۳۰۱ هزار تن بود که ۶ درصد بیشتر از سال پیش از آن (تولید هشت میلیون و ۸۲۶ هزار تن در سال ۹۷) به ثبت رسید.

افزایش ۱۷ درصدی تولید تیرآهن

برپایه این گزارش، فولادسازان در ۶ ماه ابتدایی امسال ۶۲۶ هزار تن انواع تیرآهن تولید کردند که در مقایسه با رقم ۵۳۶ هزار تن عملکرد دوره مشابه پارسال، افزایش ۱۷ درصدی نشان می‌دهد.

تمدید قانون الغاء ممنوعیت صادرات کنسانتره مس تا آوریل 2021

به گزارش معدن نامه ؛ کنگو تولید کننده رتبه اول کبالت جهان و بزرگترین تولید کننده مس آفریقا، در سال 2013 برای تشویق شرکت‌های معدنکاری در جهت فرآوری و پالایش سنگ معدن در داخل کشور صادرات کنسانتره‌های مس و کبالت را ممنوع کرد. اما ظرفیت ناکافی ذوب این کشور را واداشته تا مکرراً این ممنوعیت را لغو کند.
بر اساس این گزارش، دولت کنگو در ماه اوت اجازه داد تمام مواد معدنی؛ به استثناء کنسانتره مس؛ تا مدتی نامعین صادر شوند که نتیجتاً مذاکرات آن با شرکت‌های معدنکاری به حال تعلیق در آمد.

تشکری، دبیر کمیته پدافند غیر عامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در پیامی فرارسیدن هفته ی پدافند غیرعامل را تبریک گفت

به گزارش معدن نامه ؛ شرایط امروز کشور به سبب تنگ تر شدن حلقه‌ی محدودیت ها و تحریم‌های ظالمانه و همه جانبه دشمن و تمرکز آنها بر جمهوری اسلامی ایران جهت خرابکاری و صدمه وارد کردن به زیرساخت‌های کشور و تلاش برای ایجاد آشوب در داخل کشور شرایط ویژه‌ای را برای ما رقم زده است. بنابراین برای مواجهه با دشمن داشتن بصیرت و آمادگی لازم است. 

صادرات محصولات فولادی به جای شمش در اولویت است

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: صادرات محصولات فولادی به جای شمش فولاد بسیار با اهمیت بوده و از اولویت برخوردار است.

به گزارش معدن نامه به نقل از خانه ملت، خداداد غریب‌ پور به عنوان نماینده دولت و وزارت صنعت در جلسه علنی امروز (دوشنبه، 5 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در ادامه گزارش کمیسیون صنایع مجلس درباره بازار فولاد گفت: آقای دکتر اسماعیلی بایستی امروز تشریف داشتند که متاسفانه به دلیل کسالت حضور پیدا نکرده‌اند.

هم افزایی ارکان شرکت،در مسیر ارزش آفرینی

به گزارش معدن نامه ؛ مرتضی یزدخواستی عضو هیات مدیره شرکت و رییس کمیته طرح های ارزش افزا در سازمان گفت : ذوب آهن اصفهان به عنوان اولین تولید کننده فولاد در کشور بعد از گذشت نیم قرن از فعالیت خود با تکیه بر نیروی انسانی متخصص،امکانات،تجهیزات،دانش و تجربه نقش بی بدیلی در سازندگی صنایع مختلف داشته است که این مهم بر کسی پوشیده است.

وی افزود : این کارخانه عظیم،قابلیت های بسیار فراوانی دارد که می توان با تعریف پروژه های مختلف و سپس اولویت بندی آنها به کمک نیروی انسانی بخش ها  از محل هم افزایی ایجاد شده سازمان را به سمت ارزش آفرینی بیشتر سوق داد.

بر چالش‌های شیوع کرونا در بخش حمل‌ونقل غلبه کردیم

به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، محمدجواد فریدونی‌پور اظهار داشت: در چارت سازمانی مجتمع گل‌گهر، حوزه پشتیبانی سه مجموعه مدیریتی دربر دارد که شامل حمل‌ونقل، سفارشات و انبارها و همچنین رفاهی می‌شود.

اقدامات اکتشافی و زیربنایی ایمیدرو در استان بوشهر/ برنامه تکمیل 7 طرح راه سازی و برق رسانی

قائم مقام و عضو هیات عامل ایمیدرو، اقدامات اکتشافی و زیربنایی این سازمان را در استان بوشهر تشریح کرد.

قائم مقام ایمیدرو در نشست پایش مصوبات وزارت صنعت، معدن و تجارت در استان بوشهر گفت: ایمیدرو در بخش اکتشاف، شرح خدمات طرح اکتشاف تفصیلی منطقه دشتی را به اتمام رسانده و آن را مصوب کرده است. به گفته این عضو هیات عامل ایمیدرو، پیشرفت طرح فوق 85  درصد است.

وی افزود: شرح خدمات طرح اکتشاف تکمیلی استان نیز تهیه و به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ارسال شده است و به محض ابلاغ، اجرایی خواهد شد.

برنامه تکمیل 7 طرح راه سازی و برق رسانی

ایجاد هماهنگی در توسعه فرایند بومی‌سازی و بهینه سازی فرایندهای تولید در صنعت مس

به گزارش معدن نامه ؛ مدیر دفتر مدیریت پروژه شرکت مس درباره مبنای تعریف طرح‌های با بازدهی بالا در صنعت مس گفت: صاحب نظران حوزه تولید و توسعه صنعت مس اتفاق نظر دارند بیشترین ارزش‌افزوده در فرایندهای زنجیره تولید مس به فعالیت‌های معدنی و فرآوری که نتیجه آن افزایش تولید کنسانتره مس است، بر می‌گردد.

خیز فولاد هرمزگان برای دستیابی به رکورد تولید در سال 99

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد هرمزگان، مهندس فرزاد ارزانی مدیرعامل این شرکت در گفت و گویی صمیمانه ضمن ابراز رضایت از عملکرد تمامی واحدهای این شرکت گفت: هدف ما و همه کارکنان زحمت کش فولاد هرمزگان جهش تولید و دستیابی به رکورد تولید سالیانه با تولید یک میلیون و 500 هزار تن فولاد خام است که برای تحقق آن تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست.   

رشد ۴۶ درصدی درآمدهای عملیاتی ذوب آهن اصفهان

به گزارش معدن نامه بر اساس اطلاعات منتشره در خصوص عملکرد شرکت ذوب آهن اصفهان طی 6 ماهه اول امسال ، سود خالص این شرکت در مدت یادشده به میزان 5،504،035 میلیون ریال بوده است که این عدد در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته که عدد 4،514،915میلیون ریال بوده با رشد 22درصدی همراه شده است.

 

تعمیر اساسی موتور 16 سیلندر کامینز برای اولین بار در شمال‌غرب کشور

دکتر غلامرضا هاشمی مدیرعامل شرکت نوآوران مس گفت: این شرکت در نیمه نخست سال 1399 با استعانت از خداوند متعال، حمایت و همراهی دکتر سعدمحمدی مدیر عامل محترم شرکت مس و مدیریت ارشد شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه و با اتکا به دانش فنی و تجربیات تلاشگران این مجموعه، توانسته است گام‌های موثری در جهت پیشبرد برنامه‌های تولید و تحقق بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر دستیابی به جهش تولید بردارد. 

توسعه ۲.۵ میلیارد تنی اکتشافات معدنی در کرمان

به گزارش معدن نامه ؛ مهدی حسینی‌نژاد افزود: استان کرمان در سال های گذشته برنامه توسعه اکتشافات معدنی را در قالب پهنه ها به عنوان اقدامی مطلوب آغاز کرد و در این راستا ۲۵ پهنه را تعریف کردیم که ۲۸ هزار کیلومتر از مساحت استان را شامل می شد.

وی ادامه داد: دولت تدبیر و امید با توجه ویژه به رفع چالش‌های حوزه صنایع و معادن زمینه کاهش وابستگی به خارج از کشور و جایگزینی مواد معدنی از جمله زغال‌سنگ به‌جای نفت را فراهم می‌کند که این امر با تکمیل زنجیره ارزش افزوده و جهش تولید می‌تواند به توسعه یافتگی کشور و استان پهناور کرمان ختم شود.

موج وفاق و امیدواری اکسینی ها در مراسم اعلام دستاوردها

به گزارش معدن نامه ؛ در این مراسم ابراهیمی مدیرعامل فولاد اکسین خوزستان گفت: تمایل داشتم این مراسم با حضور همه کارکنان شرکت برگزار می شد، اما به علت شیوع ویروس کرونا و رعایت پروتكل های بهداشتی این مهم صورت نگرفت. نیروهای جوان و پرتلاش و پرتحرک فولاد اکسین توانستند افتخارات زیادی را برای کشور و استان رقم بزنند این اعداد و ارقامی که در فولاد اکسین به وجود آمده بسیار خوب است اما قطعا قدردانی از عواملی که این اعداد و ارقام خلق کردند رمز موفقیت و باعث ثبات و آرامش در فولاد اکسین است.

معدن مس اویو تولغوی در مغولستان به «کاپر مارک» دست یافت

به گزارش معدن نامه ؛ شرکت تورکوایز هیل که تحت کنترل ریو تینتوست روز اعلام کرد که اویو تولغوی بیش از 30 معیار مربوط به فعالیتهای عملیاتی مسئولانه از لحاظ زیست- محیطی، اجتماعی و نظارتی را رعایت کرده است.
کاپر مارک نخستین برنامه برای تولید مسئولانه در صنعت مس است. کاپر مارک که در اصل توسط مؤسسه بین‌المللی مس با ورودی‌هایی از طیف وسیعی از سهامداران شامل مشتریان، سمن‌ها و تولیدکنندگان تدوین شد واحدی مستقل با شورایی از سهامداران چندگانه می باشد.

فولاد میانی رتبه‌دار بیشترین صادرات شد؛ در آهن اسفنجی خودکفا شدیم

آمار منتشر شده از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در نیمه نخست امسال در مقایسه با سال گذشته نشان می‌دهد که واردات مجموع مقاطع تخت فولادی ۱۰۰ درصد افزایش و مقاطع طویل فولادی ۲۲ درصد کاهش یافته است. در مقابل آمار نشان می‌دهد که در مقایسه دو بازه زمانی مشابه، میزان صادرات تمام محصولات در صنعت فولاد کشور کاهشی بوده است.

عرضه قطره‌چکانی شمش در بورس کالا مشکل‌ساز خواهد شد

معاونت قضایی دادستان‌کل کشور در نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و‌ تجارت خواستار حل سریع مشکل عرضه و توزیع عادلانه فولاد در بورس کالا شد.

افت یک‌باره ارزش دلار عامل اصلی کاهش قیمت شمش/ تاثیر تأکید رئیس مجلس بر ورود کل زنجیره فولاد به بورس/ بازگشت برخی شرکت‌های تجاری به چرخه صادرات فولاد

شیوا نیک وظیفه

درحالی‌که هفته گذشته بازار دلار با اصلاح حدود ۱۴ درصدی مواجه شد، میزان کاهش در بازار شمش و مقاطع کمتر از ۵۰۰ تومان یا به عبارتی ۴ درصد بوده است که این پدیده به خاطر محوریت بازار فولاد داخلی روی دلار نیما است که تغییر چندانی ندارد اما به‌هرحال به نظر می‌رسد که دوره انتظار دوهفته‌ای در همه بازارها از جمله بازار فولاد را در پیش داریم و فاز اصلاحی که دیده شد احتمالاً به دلیل آلترناتیو ایجاد شده در ریاست جمهوری آمریکا بوده است به‌هرحال آخرین روز هفته ورود میلگرد به زیر کانال ۱۲ هزار تومان و شمش به زیر ۱۱ هزار تومان دیده نشد.

موج وفاق و امیدواری اکسینی ها در مراسم اعلام دستاوردها

چهارشنبه ۳۰ مهر مراسم اعلام دستاوردهای شش ماهه سال ۹۹ شرکت فولاد اکسین خوزستان با حضور اعضا هیات مدیره، مدیر عامل و مدیران شرکت برگزار شد.

قیمت سنگ آهن در جهان بر اساس میزان عرضه و تقاضای آن تعیین می‌شود

به گزارش معدن نامه ؛ دکتر جعفرنوری یوشانلوئی استاد دانشگاه تهران و مدیر حقوقی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با اعلام این مطلب گفت : پارامترهای متعددی همچون قیمت فولاد، شاخص تولید ناخالص داخلی، قیمت نفت خام، قیمت آلومینیوم، قیمت طلا، نرخ بهره، نرخ تورم، ارزش دلار، ارزش سهام و میزان تولید آهن و فولاد، بر قیمت جهانی سنگ‌آهن موثر هستند. با توجه به اهمیت این فلز در دنیا، قیمت جهانی سنگ آهن بر اساس میزان عرضه و تقاضای آن تعیین می‌شود.

حضور مدیران ارشد فولاد مبارکه در باشگاه سپاهان به مناسبت روز سپاهان

معاون نیروی انسانی و مدیر روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه با رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل این باشگاه دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی باشگاه فولادمبارکه سپاهان، عباس اکبری، محمدی معاون نیروی انسانی و سازماندهی شرکت فولاد مبارکه، به همراه ایرج ترابی، مدیر روابط عمومی این شرکت، با حضور در دفتر مرکزی باشگاه فولاد مبارکۀ سپاهان با مجتبی لطفی، رئیس هیئت‌مدیره و محمدرضا ساکت، مدیرعامل این باشگاه دیدار و گفت‌وگو کردند.

كسب دو موفقیت بزرگ در مدیریت ابزار دقیق و كالیبراسیون فولاد مباركه

به گزارش معدن نامه ؛ کامـــــران کلوشــــــانی، رئیــس واحــــد ابـــزار دقیــــق و کالیبراسیون فولاد مبارکه، ضمن اعلام این خبر گفت: (XRF(X-Ray Fluorescence  یک طیف خاص است که به‌عنوان روشی دقیق شناخته شده و تحت آن می‌توان اطلاعات کمّی و کیفی بسیاری از عناصر سازندۀ اغلب نمونه‌ها را به دست آورد. قاعدۀ کلی این روش به این صورت است که یک نمونه با تابش باریکه‌ای از اشعۀ ایکس در فرایندی خاص که به اندازۀ کافی انرژی دارد، تحت تأثیر قرار گرفته تا میزان بازتابش فلوئورسانس اشعۀ ایکس (XRF) آن اندازه‌گیری گردد.

ساخت یاتاقانهای آبگرد غلتك به روش ریخته گری در ماسه

به گزارش معدن نامه ؛ مسئول دفتر فنی تعمیرات در این خصوص افزود: ازآنجاکه خرید قطعات یدکی با کیفیت بالا و با کمترین هزینه در مدت‌زمان مناسب از اهداف فولاد مبارکه و مورد تأکید مدیریت عالی سازمان است، از اوایل سال گذشته پروژۀ تغییر طرح ساخت یاتاقان‌های آبگرد مورد مطالعه قرار گرفت.

سید مجتبی غیوری در ادامه از آبگردها به‌عنوان قطعات بسیار پرمصرف ناحیه یاد و اضافه کرد: یاتاقان‌های آبگرد به‌منظور نگهداری غلتک‌ها در خطوط ریخته‌گری استفاده می‌شود و عمل گردش آب و خنک‌کاری غلتک‌ها را نیز به عهده دارد.

پیشنهاد ۸۳۷ درصدی افزایش سرمایه «وسدید»

هیئت‌مدیره شرکت گروه صنعتی سدید پیشنهاد افزایش سرمایه ۸۳۷ درصدی خود را مطرح کرد.

هیئت‌مدیره شرکت گروه صنعتی سدید پیشنهاد افزایش سرمایه ۸۳۷ درصدی خود را در مجمع عمومی فوق‌العاده مطرح کردند.

بر اساس این گزارش در صورت تصویب و اعمال این مجوز سرمایه شرکت از مبلغ ۳ هزار  و ۹۸۰ میلیارد و ۸۸۴ میلیون ریال به مبلغ ۲۸ هزار و ۷۴۳ میلیارد و ۲۰۸ میلیون ریال خواهد رسید.

افزایش مذکور از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها و به منظور بهبود ساختار مالی شرکت مطرح شده است.

شایان ذکر است این پیشنهاد از سوی هیئت‌مدیره تصویب و برای اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده است.

رسانه ها در انعكاس دستاوردها و دانشِ سازمانها توانمند هستند

به گزارش معدن نامه ؛ ایرج ترابی در این دیدارها که روز سه‌شنبه 29 مهرماه انجام شد، با اشاره به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های رسانه‌ها به‌ویژه رسانه‌های مکتوب تصریح کرد: عملکرد رسانه‌ها از بایگانی شدن علم و دانش حاصل‌شده جلوگیری می‌کند، از این رو مدیریت فولاد مبارکه در نظر دارد مدل مدیریتی، دستاوردها و دانش فنی خود را به سازمان‌ها و صنایع دیگر نیز انتقال دهد و طبیعتا  کانال ارتباطی بخشِ زیادی از این مباحث تأثیرگذار   رسانه‌ها هستند.

تأكید بر استعدادیابی و توسعۀ ورزش شهرستان مباركه

به گزارش معدن نامه ؛ در این دیدار، فرماندار شهرستان مبارکه از باشگاه فولاد مبارکۀ سپاهان به‌عنوان یکی از پرافتخارترین باشگاه‌های کشور که علاوه بر چندین قهرمانی در جام باشگاه‌های کشور، تجربۀ حضور در جام باشگاه‌های آسیا و باشگاه‌های جهان را دارد نام برد.

اصغر هدایت عنوان کرد: افتخارات و مدیریت سازمانی و ساختارمند باشگاه و حمایت ویژۀ فولاد مبارکه خواسته‌های طرفداران و به‌ویژه مردم شهرستان مبارکه را دوچندان کرده و آحاد مردم انتظار دارند این افتخارات با مدیریت جدید این باشگاه با قوت استمرار یابد.

بررسی پیشنهادهای فولادسازان برای بازگشت آرامش به بازار

به گزارش معدن نامه ؛ خداداد غریب‌پور، در این جلسه اظهار کرد: به‌تازگی با وزیر صنعت، معدن و تجارت مذاکراتی دربارۀ چگونگی رفع مشکلات به‌وجود‌آمده در بازار محصولات فولادی داشتیم و در آن دو پیشنهاد مطرح شد. پیشنهاد اول این بود که کل محصولات در بورس کالا عرضه شود و پیشنهاد بعدی درخصوص مدیریت و کنترل بازار بود تا از این طریق بتوانیم با حفظ روش قبلی، قیمت محصولات فولادی را کاهش دهیم.

چابك سازی خطوط تولید مجتمع فولاد سبا

به گزارش معدن نامه ؛ بهمن خلیلی با تأکید بر اینکه این عملیات تحت نظارت و همکاری مدیریت بهداشت حرفه‌ای، ایمنی و محیط زیست فولاد مبارکه و با رعایت کامل کلیۀ شیوه‌نامه‌های بهداشتی انجام گرفت، گفت: تعمیرات فوق هیچ‌گونه حادثۀ ایمنی نداشت و خطوط تولید مجتمع فولاد سبا برای تولید مستمر و پایدار در یک سال آینده با موفقیت چابک‌سازی شد. در این خصوص از پشتیبانی مدیریت ارشد و کلیۀ مدیران و عوامل ذی‌ربط تشکر و قدردانی می‌کنیم.

در پی انجام این عملیات موفقیت‌آمیز، خبرنگار خبرنامۀ فولاد با برخی دست‌اندرکاران این تعمیرات گفت‌وگو کرده است. ماحصل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

بهره برداری از پروژۀ احداث تصفیه خانه استحصال پساب شهری فولاد مباركه

به گزارش معدن نامه ؛ مدیر اجرای پروژه‌های انرژی و سیالات فولاد مبارکه داد با  اعلام این خبر تأکید کرد: این پروژه با توجه به مشکلات خشکسالی و کم‌آبی رودخانۀ زاینده‌رود و به‌منظور تأمین پایدار بخشی از آب موردنیاز شرکت و همچنین در راستای مسئولیت‌های اجتماعی به‌منظور بهبود فرایند زیست‌محیطی در دستور کار ناحیۀ انرژی و سیالات قرار گرفت.

سنگ‌شکن بار برگشتی کارخانه تغلیظ میدوک به دست مهندسین مجتمع مس شهربابک راه اندازی شد

«حسین ابراهیمی‌‌نسب»، مدیر مجتمع مس شهربابک با اشاره به تاکیدات دکتر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس مبنی بر استفاده حداکثری از ظرفیت های ساخت داخل و بومی سازی قطعات، گفت: با تکیه بر دانش فنی متخصصین داخلی، پروژه خردایش بار برگشتی کارخانه تغلیظ میدوک به روش مهندسی معکوس برنامه نویسی وطراحی شد که با تلاش شبانه روزی5 ماهه به نتیجه رسید و در ماه گذشته سال جاری پس از رفع نواقص و رسیدن به دانه بندی مطلوب آماده بهره برداری گردید.

امضا تفاهم نامه همکاری ذوب آهن اصفهان و کمیته امداد امام خمینی(ره) لنجان

تفاهم نامه همکاری ذوب آهن اصفهان و کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان لنجان با حضور علیرضا امیری، مدیر روابط عمومی و عبدالرضا پیمان رییس کمیته امداد شهرستان و سید مصطفی انوری، مدیر تامین مسکن و امور مهندسی کمیته امداد امام خمینی استان اصفهان 30 مهرماه در دفتر مدیریت روابط عمومی شرکت منعقد شد.

جهش درخشان سودسازی هر سهم در شرکت فولاد خراسان

به گزارش معدن نامه , عملکرد مطلوب شرکت مجتمع فولاد خراسان در دروه 6 ماهه منتهی به 31 شهریور ماه 1399، منجر به شناسایی سود 809 ریالی برای هر سهم «فخاس»  شد و قیمت این نماد موفق بورسی  در بازار سرمایه شاهد رشد 144درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته بود.

کودلکو مصمم برای دستیابی به اهداف 2020

به گزارش مس پرس به نقل از روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه، همه گیری کووید 19 در ماه مارس شیلی را مورد اصابت قرار داد و کودلکو، بزرگترین تولید‌کننده مس جهان، را وادار به کاهش شدید نیروی کار، تعدیل شیفت‌های کاری و توقف پروژه‌های توسعه کرد. حال پس از چندماه کنترل‌های سفت و سخت برای جلوگیری از شیوع کرونا «اکتاویو آرانه دا» مدیرعامل کودلکو در مراسم رونمایی از یک وسیله نقلیه الکتریکی خطاب به گزارشگران گفت: «وضعیت تولید ما 100 درصد عادی ست و ما انتظار داریم تا پایان سال به تمامی اهداف تولید خود دست یابیم.»

سود خالص 10 هزار میلیارد تومانی فملی طی شش ماه/ رشد ٧٨ درصدی سود فملی نسبت به دوره مشابه سال گذشته/ سوددهی شش ماهه نخست امسال بالاتر از سوددهی کل سال 97 و 98

به گزارش مس پرس، دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس با اعلام این خبر و با بیان اینکه درآمد عملیاتی شرکت نسبت به مدت مشابه در سال قبل افزایش 62 درصدی داشته است، اظهار داشت: شرکت مس در 6ماهه نخست سال 99، مبلغ ١٠٠٨ ریال برای هر سهم سود محقق کرده، که با رشد حدود ٧٨ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته همراه بوده است.
مدیرعامل شرکت مس با بیان این‌که سود دوره مشابه قبلی 56٨ ریال بود، گفت: شرکت مس در نیم سال نخست سال گذشته، 10 هزار و 27 میلیارد تومان فروش و سود خالص 5759 میلیارد تومانی را به دست آورده بود.

پایش و نمونه‌برداری از رودخانه‌های مسیر سی‌و‌سه کیلومتری سونگون تا رودخانه مرزی ارس برای اولین‌بار

به گزارش معدن نامه ؛ مدیر مجتمع مس سونگون با بیان اینکه ایمنی، بهداشت و محیط زیست جایگاه رفیعی در سطح کلان مدیریت ارشد شرکت ملی صنایع مس ایران، دفتر تهران و مجتمع های سه گانه آن دارد و با حمایت‌های بی‌دریغ جناب آقای دکتر سعدمحمدی مدیرعامل محترم شرکت مس در حد اعلای خود قرار دارد گفت:‌ در حال حاضر نگرش حفظ سلامت و ارتقاء سطح آن به هدف اول شرکت ملی صنایع مس ایران تبدیل شده است که مثال بارز آن اقدامات حمایتی در موضوع شیوع کرونا بوده است.

برنامه ها و اقدامات ایمیدرو در حوزه بومی سازی؛ از راه اندازی سامانه جامع بومی سازی تا ساخت ماشین آلات معدنی/ اعطای یارانه 4 درصدی به خریداران ماشین آلات معدنی

مشاور رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: فعال کردن سامانه جامع بومی سازی زنجیره آهن و فولاد، همکاری با انجمن های تخصصی برای ساخت ماشین آلات و قطعات، برنامه ریزی برای دستیابی به دانش فنی و تولید ورق های فولادی کرایوژنیک از مهم ترین اقدامات بومی سازی ایمیدرو در حوزه بومی سازی است. 

حسن یونسیان درباره چشم انداز و هدف گذاری بومی سازی، اظهار داشت: برخورداری کشور از دانش و فناوری کامل طراحی و ساخت قطعات، تجهیزات، مواد و فرآیندهای زنجیره ارزش بخش معدن و صنایع معدنی با هدف پایداری تولید تا سال 1404 چشم انداز بومی سازی ایمیدرو است.

نوسازی ناوگان حفاری و عملیات صحرایی آریاناران

به گزارش معدن نامه ؛ خوشبین با اعلام این خبر و با بیان این‌که برنامه نوسازی ناوگان حمل ونقل این شرکت با حمایت‌های دکتر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس و مهندس ارجمندی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه در حال پیگیری است، افزود: بخشی از برنامه نوسازی ناوگان حفاری و عملیات صحرایی این شرکت با خرید یک دستگاه حفاری و یک دستگاه لودر در شش‌ماهه نخست سال جاری اجرایی شد.
وی افزود: همچنین ایجاد و ساخت امکانات رفاهی پرسنل از طریق ساخت ساختمان change house ‌ یکی دیگر از اقدامات مهم این شرکت از ابتدای سال جاری تا‌کنون بوده است.

ایجاد یک نیروگاه خورشیدی 50 مگاواتی در معدن مس پرویکتو

به گزارش معدن نامه ؛  «آتالایا» اعلام کرده است که مطالعات فنی نشان داده‌اند که این پروژه خورشیدی، علاوه بر مشارکت چشمگیر در کاهش آلاینده‌های کربنی، از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است و به طور بالقوه می‌تواند باعث پایین آوردن هزینه‌های عملیاتی پرویکتو ریوتینتو بشود.
آلبرتو لاوانده ئیرا، مدیرعامل این شرکت، گفت: «ما از اقدام برای راه‌اندازی این نیروگاه خورشیدی خرسندیم که یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های تولید و توزیع انرژی‌های تجدیدپذیر در این صنعت خواهد بود.»

پروژه سنگان فولاد خراسان جنبه ملی دارد

ذی نفعان و طرف های قرارداد احداث کارخانه کنسانتره سنگ‌آهن «مجتمع فولاد خراسان»، در محل احداث پروژه در سنگان خواف گرد یک میز نشستند تا ضمن بررسی وضعیت موجود پروژه برای تسریع در پیشبرد کار، رایزنی و تصمیم گیری کنند.

سرمایه‌گذاری 355 میلیون دلاری گلنکور برای تمدید عمر دارایی‌های مس استرالیایی

به گزارش معدن نامه  ؛ این تصمیم در پی توافقنامه‌ای با دولت ایالت یاد شده‌، که در حال تدارک یک مشوق یک‌باره به عنوان بخشی از طرح بازیافت کوئینزلند شمالی اش است، اتخاذ می شود.
گلنکور اعلام کرد قرار است مبلغ حمایتی افشاء نشده دولت برای کمک به شرکت در جهت کاهش هزینه‌های منفی سر پا نگه داشتن دارایی‌های فوق الذکر استفاده شود.

ذوب آهن اصفهان از زیان انباشته خارج شد​

جلسه ارزيابی عملکرد شش ماهه ذوب آهن اصفهان با حضور مدیرعامل و دیگر مدیران ارشد تاصیکو و مدیران شرکت ذوب آهن اصفهان به صورت ویدئو کنفرانس 30 مهرماه در اصفهان و تهران برگزار شد.

در این جلسه غلامرضا سلیمانی مدیر عامل صدر تامین گفت : گزارش عملکرد ذوب آهن نشان دهنده  برنامه ریزی ، تعامل و فعالیت گسترده ، دقت و شفافیت کارهای این شرکت و تعامل و پاسخگویی مناسب مسئولین آن است.

تجلیل رئیس دادگستری استان خوزستان و معاون سپاه استان از مدیرعامل شرکت فولاد اکسین

به گزارش روابط عمومی، امروز چهارشنبه مورخ 30مهر ماه شرکت فولاد اکسین خوزستان با مشارکت شرکت فولاد خوزستان در راستای انجام مسئولیت های اجتماعی اقدام به آزادسازی تعداد ۷۰ نفر زندانی معسر غیر عمد نمود.

لازم به ذکر است مبلغ اختصاص یافته جهت این اقدام بالغ بر سه میلیارد ریال از سوی فولاد اکسین بوده که با موافقت هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت در اختیار ستاد دیه استان خوزستان قرار گرفت.

اکسین در مسیر اصلی خود قرار گرفته است

به گزارش روابط عمومی شرکت، روز دوشنبه ۲۹ مهرماه آقای کرمی‌فرد مدیر کل دفتر مرکزی حراست صندوق بازنشستگی کشور، با اعضا هیئت مدیره، مدیرعامل و مدیران شرکت فولاد اکسین دیدار و از خط تولید شرکت بازدید کرد.

در ابتدای حضور ایشان، آقای مهندس ابراهیمی؛ مدیر عامل شرکت، ضمن خیر مقدم، گزارشی را از عملکرد فولاد اکسین ارائه داد.

استانداردسازی آشیانه بالگردهای تحقیقاتی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور

سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در راستای برنامه های اکتشافی خود و افزایش پروازهای ژئوفیزیک هوایی برای تولید اطلاعات پایه و اکتشاف عمقی مواد معدنی اقدام به استانداردسازی آشیانه بالگردهای تحقیقاتی خود نموده است.

این سازمان در سال‌های اخیر سعی نموده در چارچوب یرنامه های اکتشافی خود روش ژئوفیزیک هوایی را با استفاده از فناوری روز دنیا و با کمک کارشناسان ایرانی و بومی‌ مورد استفاده قرار دهد.

در جلسه غیرعلنی مجلس و وزیر صمت چه گذشت؟/ رد هرگونه قیمت‌گذاری دستوری در بورس کالا

نائب رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی درباره جزئیات جلسه غیرعلنی امروز مجلس و وزارت صمت و نشست روز گذشته اعضای کمیسیون صنایع و معادن با وزیر صمت توضیحاتی ارائه کرد.

جلسه غیر علنی مجلس برای بررسی وضعیت اقتصادی کشور امروز در حالی برگزار می‌شود که عصر روز گذشته علیرضا رزم حسینی وزیر صمت با حضور در جلسه کمیسیون صنایع و معادت مجلس پیرامون مسائل مختلف از جمله شیوه قیمت گذاری فولاد و صنعت خودروی کشور به بحث و تبادل نظر پرداخت.

امضای تفاهم نامه میان منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس و بنیاد شهید هرمزگان

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس ضمن اعلام خبر امضای تفاهم نامه بین این منطقه عظیم اقتصادی و بنیاد شهید و امور ایثارگران هرمزگان، گفت: چنان‌چه شهدا را در نظر داشته باشیم، هیچ گاه کج‌ روی و کم‌کاری در نظام اقتصادی کشور به وجود نخواهد آمد.

حمایت ویژه گل‌گهر از تحقیقات کاربردی؛ گل‌گهر، صنعت پژوهش محور

به گزارش معدن نامه ؛ تجربه کشورهای‌ توسعه‌یافته صنعتی جهان و راه‌حل‌های آنان جهت حل مشکلات اساسی صنایع نشان می‌دهد همه این کشورها با ایجاد زبان مشترک و ارتباط مؤثر بین دانشگاه‌ها و مراکز مهم صنعتی، مشکلات واقعی صنایع را شناسایی نموده و با تغییر در شیوه‌های آموزشی و پژوهشی به رفع آن اقدام نموده‌اند. مراکز تحقیقاتی مستقر در صنعت برای ایفای این وظیفه، نقش اصلی را برعهده دارند.

در صورت تامین کلاف سرد خام، تولید با ظرفیت کامل انجام می‌شود

به گزارش معدن نامه ، سعید رشیدی با بیان این مطلب در ادامه به معرفی این شرکت پرداخت و گفت: فولاد تاراز چهارمحال با سرمایه گزاری مشترک شرکت آتیه فولاد نقش جهان و شرکت سرمایه گزاری توکافولاد که هر دو از زیر مجموعه های گروه فولاد مبارکه هستند، در شهرک صنعتی شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری تاسیس و از سال ۹۵ به بهره‌برداری رسیده است. 

وی ادامه داد: سرمایه گزاری در استان‌هایی همچون چهارمحال و بختیاری موجب اشتغال زایی برای جوانان این استان می گردد.

انجام بیش از ۲۶ هزار متر حفاری در شش‌ماه

چشم‌انداز شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تا سال ۱۴۰۴ از طریق هم‌افزایی با بخش‌خصوصی توانمند، یک شرکت معدنی مرجع در اکتشاف، کارآمد در استخراج و فرآوری و نوآور در توسعه مواد معدنی در کشور است. نقطه شروع کار این شرکت بهره‌برداری از معادن نیست، بلکه اکتشافات معدنی است، چراکه تا اکتشافی در کار نباشد، بهره‌برداری هم محقق نمی‌شود و اگر بخش خصوصی حاضر به فعالیت و مشارکت در مسائل اکتشاف باشد، ایمپاسکو آماده است حضور خود را کمرنگ کرده و مسوولیت اجرایی را به آنها واگذار کند.

انجام بیش از ۲۶ هزار متر حفاری در شش‌ماه

تشویق صادرات، یک سیاست ضدتورمی است

به گزارش معدن نامه ؛ آیا تا به حال به عنوانی که برای روز 29 مهرماه در تقویم رسمی کشور ثبت شده، برخورده اید؟ بیش از دو دهه از ثبت عنوان «روز صادرات» در تقویم ملی می گذرد؛ اتفاقی نمادین که می تواند از ابعاد و اهمیت «ملی» این روز برای مردم و اقتصاد کشور حکایت کند.

برگزاری هفتمین همایش جایزه بهره وری معادن و صنایع معدنی به صورت مجازی؛ 18 آبان

دبیر جایزه  بهره وری معادن و صنایع معدنی ایران اعلام کرد: هفتمین همایش جایزه  بهره وری معادن و صنایع معدنی با شعار «بهره وری بنیان رقابت پذیری در اقتصاد مقاومتی»، روز 18 آبان برگزار می شود. 

غلامرضا ملاطاهری با اعلام این مطلب گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و عدم امکان حضور علاقه مندان و فعالان بخش معدن و صنایع معدنی در همایش، همایش جایزه بهره وری امسال به صورت مجازی و آنلاین برگزار خواهد شد.

جناب آقای رزم‌حسینی، آزموده را آزمودن خطاست/ سرکوب قیمت فولاد نتیجه‌ای جز ایجاد رانت برای عده‌ای واسطه‌ ندارد

دکتر بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خطاب به وزیر صمت اظهار داشت: تجربه‌های پیشین نشان داده که سرکوب قیمت فولاد در بورس کالا به هر شکلی که باشد قیمت‌ها برای مصرف‌کننده نهایی کم نمی‌شود و فقط دود آن به چشم تولید‌کننده می‌رود و سود آن با ایجاد رانت، نصیب عده‌ای واسطه می‌شود. وی از وزیر صمت درخواست کرد که اجازه ندهد تصمیمات غلط و ناکارآمد گذشته در حوزه تنظیم بازار فولاد تکرار شود.

آمادگی کامل گل‌گهر در جهت حمایت از قطعه‌سازان و صنعتگران استان کرمان

نشست ستاد استانی اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در ابعاد حقوقی و قضایی استان کرمان، صبح  روز گذشته به میزبانی دادگستری استان برگزار شد. 

این نشست با محوریت بررسی راهکارهای کمک به قطعه‌سازان استان کرمان با حضور حجت‌الاسلام و‌المسلمین علیدادی سلیمانی نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه کرمان، آقایان؛ دکتر موحد رئیس‌کل دادگستری استان، سالاری، دادستان عمومی و انقلاب استان، آبیار، مدیرکل بازرسی استان و نمایندگان ارگان‌های نظارتی و قطعه‌سازان و مدیران و نمایندگان شرکت‌های بزرگ معدنی استان برگزار شد. 

فولاد مبارکه 3 بار از سوی آمریکا مورد تحریم قرار گرفته است/ آب به آسیاب دشمن نریزیم

شرکت فولاد مبارکه به دلیل اینکه در بورس کالا حضور دارد؛ و تمامی اطلاعات مالی آن در سامانه کدال بورس افشا می‌شود صورت های مالی آن شفاف است.

از سوی دیگر، سازمان حسابرسی مسئول رسیدگی به حساب‌های این شرکت است و تمام اطلاعات حسابداری شرکت به سهامداران اعلام می‌نماید.

در این بین اگر ادعایی هم از هر سویی مطرح میشود لازم است مدعیان نسبت به ارائه مدارک خود به مراکز قضایی اقدام نمایند.

با اعلام ممنوعیت صادرات ورقهای فولاد اکسین توسط ستاد تنظیم بازار وزارت صمت، کشور از منبع ارزی مناسب محروم شد

به گزارش معدن نامه به نقل از  روابط عمومی شرکت فولاد اکسین خوزستان، ابراهیمی مدیرعامل این شرکت تولید محور به مناسبت روز صادرات طی سخنانی اظهار کرد: فولاداکسین بعنوان اولین تولیدکننده ورق های فولادی عریض و آلیاژی در خاورمیانه با مشارکت شرکت فولاد خوزستان و در راستای تأمین نیازهای ارزی خود در سال 1398 موفق شد ضمن افزایش 3 برابری مقدار صادرات و 5 برابری ارزش صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل، به رکورد جدیدی در این زمینه نیز دست یابد. 

ایجاد یک نیروگاه خورشیدی 50 مگاواتی در معدن مس پرویکتو

به گزارش معدن نامه ؛ «آتالایا» اعلام کرده است که مطالعات فنی نشان داده‌اند که این پروژه خورشیدی، علاوه بر مشارکت چشمگیر در کاهش آلاینده‌های کربنی، از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است و به طور بالقوه می‌تواند باعث پایین آوردن هزینه‌های عملیاتی پرویکتو ریوتینتو بشود.
آلبرتو لاوانده ئیرا، مدیرعامل این شرکت، گفت: «ما از اقدام برای راه‌اندازی این نیروگاه خورشیدی خرسندیم که یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های تولید و توزیع انرژی‌های تجدیدپذیر در این صنعت خواهد بود.»

نوسازی ناوگان حفاری و عملیات صحرایی آریاناران

به گزارش معدن نامه ؛  خوشبین با اعلام این خبر و با بیان این‌که برنامه نوسازی ناوگان حمل ونقل این شرکت با حمایت‌های دکتر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس و مهندس ارجمندی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه در حال پیگیری است، افزود: بخشی از برنامه نوسازی ناوگان حفاری و عملیات صحرایی این شرکت با خرید یک دستگاه حفاری و یک دستگاه لودر در شش‌ماهه نخست سال جاری اجرایی شد.
وی افزود: همچنین ایجاد و ساخت امکانات رفاهی پرسنل از طریق ساخت ساختمان change house ‌ یکی دیگر از اقدامات مهم این شرکت از ابتدای سال جاری تا‌کنون بوده است.

ابلاغ ثبت اطلاعات محصولات طویل فولادی در سامانه جامع تجارت/ لزوم ثبت اطلاعات تولید، فروش و موجودی انبار از اول آبان ماه 99

دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد؛ در راستای اجرای مصوبه کارگروه تنظیم بازار کشور، کلیه شرکت‌های تولیدکننده محصولات طویل فولادی حاصل نورد شامل انواع میله، میلگرد، تیرآهن، ناودانی، نبشی، سپری، تسمه و مفتول فولادی مکلفند از اول آبان ماه 99، اطلاعات موجودی اولیه، تولید، فروش، صادرات، مصرف و ورود و خروج (به/ از) انبار کالاهای مذکور خود را در سامانه جامع تجارت ثبت نمایند.

در این اطلاعیه تاکید شده است؛ این واحدها باید مطابق برنامه جدول پیوست در سامانه‌ جامع تجارت www.ntsw.ir ثبت کنند.

احیا و فعال سازی 147 معدن مقیاس کوچک طی 7 ماهه امسال /شناسایی و اولویت بندی 672 معدن کوچک تا پایان مهر 99

قائم مقام ایمیدرو اعلام کرد: طی 7 ماهه امسال، 147 معدن کوچک مقیاس، احیا، فعال سازی و توسعه یافت.

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، عباس نعیمی در جلسه پایش طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس ضمن بیان این مطلب گفت: تا پایان مهر امسال، در راستای طرح مذکور، 672 معدن شناسایی و اولویت بندی شده و بر روی 194 معدن، اقدام کلینیکی شده است.

بررسی سیاست های نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات در سال 99/ شیوه تعیین نرخ پایه های صادراتی

همزمان با اولین حضور علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نود و نهمین شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، مشکلات سیاستی نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات در سال 99 مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه همچنین مشکلات تعیین نرخ پایه های صادراتی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و پیشنهادات لازم ارائه شد.

گفتنی است؛ نود و نهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور معاون قوه قضاییه، وزیر اقتصاد، رئیس بانک مرکزی و روسای کمیسیون های اقتصاد، کشاورزی و برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی و نمایندگان تشکل های بخش خصوصی تشکیل شد.

مدرس خیابانی مدیرعامل سرمایه‌گذاری امید شد

حسین مدرس خیابانی به عنوان مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری امید وابسته به بانک سپه انتخاب شد.

مراسم معارفه حسین مدرس خیابانی به عنوان مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری امید صبح امروز با حضور محمدکاظم چقازردی مدیرعامل و رئیس هیات مدیره بانک سپه برگزار شد.

لازم به ذکراست که شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید به‌عنوان بزرگ‌ترین هلدینگ معدنی کشور جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد ملی و به‌خصوص بخش صنایع معدنی دارد وسهم شرکت‌های تابعه گروه امید از کل تولید سنگ‌آهن کشور براساس آمار رسمی سازمان ایمیدرو در سال ۱۳۹۸ معادل ۷۹ درصد است.

آغاز ساخت پروژه معدن مس زامبیایی شرکت لوبامبه در 2023

به گزارش معدن نامه ؛ لوبامبه می‌گوید برای پیشبرد این پروژه، این شرکت با تمام سطوح اصلی دولت زامبیا فعالانه کار کرده، و اشاره می کند که تعدادی از مصوبه‌های لازم برای این پروژه اخذ شده است.
نیک باوِن، مدیرعامل این شرکت، در ابتدای ماه جاری میلادی گفت: در پی تکمیل یک برنامه حفاری اخیر حجم منابع هم اکنون به 135 میلیون تن سنگ معدن مس و کبالت با عیار 3.65 درصد مس و نیم درصد کبالت با عیار کات آف 2 درصد رسیده است.
وی افزود: این پروژه همچنین از فرصت‌های بیشتری برای رشد برخوردار است چراکه بیانیه مرتبط با منابع به روز شده حاوی برآوردی 8.5 میلیون تنی از مس  است.

تقدیر از صادرکنندگان با ایفای کامل تعهدات ارزی/ رونمایی از بسته تشویقی بازگشت ارز حاصل از صادرات توسط سازمان توسعه تجارت ایران

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، اعلام کرد: فردا و مصادف با روز ملی صادرات و از صادرکنندگانی که تعهدات ارزی حاصل از صادرات خود را به طور کامل ایفا کرده‌اند، طی مراسمی تقدیر می شود.

حمید زادبوم گفت: تعداد صادرکنندگانی را که تعهدات ارزی خود را به صورت صد در صد ایفا نموده اند بیش از ۲۳۰۰ صادرکننده می باشد که از این تعداد، ۳۹ صادرکننده با صادرات بیش از ده میلیون یورو و میانگین بازگشت ارز صد درصد در طول ماه‌های گذشته انتخاب شده‌اند که باحضور علیرضا رزم حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت از ایشان تقدیر و تشکر خواهد شد.

ابلاغ مهلت سه ماهه برای آزادسازی معادن حبس شده/ اختصاص منابع بانکی برای احیاء واحدهای صنعتی تعطیل و نیمه‌فعال

وزیر صنعت، معدن و تجارت از ابلاغ مهلت سه ماهه برای آزادسازی معادن حبس شده خبر داد و گفت: مطابق قانون، معادنی که مدت طولانی در حبس بوده و غیرفعال است،‌ پروانه بهره‌برداری آن‌ها ابطال شده و آزادسازی می‌شود.

علیرضا رزم حسینی در اولین جلسه شورای معاونین وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اولویت اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در شرایط کنونی و مطابق با برنامه‌های پیشنهادی ارایه شده به مجلس شورای اسلامی، تامین کالاهای اساسی و ضروری مورد نیاز کشور و توجه ویژه به سفره مردم است که به دلیل اثرگذاری شاخص‌های کلان اقتصادی، با نوساناتی مواجه شده است.

توقف ایجاد زمینه برای استخراج سنگ‌های سولفیدی به جای سنگ‌های اکسیدی

به گزارش معدن نامه؛ این شرکت روز پنجشنبه اعلام کرد که توقف تولید؛ از یکم اکتبر سال جاری؛ بر معدن تأثیر می‌گذارد اما تأثیری بر کارخانه فرآوری نخواهد داشت، و ام ام جی کینسِوِره راهنمای تولید بین 68 هزار تا 75 هزار تنی خود برای سال 2020 را بدون تغییر حفظ کرد.

«مس آباد» نماد مسئولیت اجتماعی صنعت مس یک‌ساله شد

به گزارش معدن نامه ؛ در قاب این شماره، در بخش کودک «پس مرتضی کو» نوشته‌ کلر‌ژوبرت با بچه‌ها از کودکی شهید «مرتضی مطهری» گفت. «باد و بچه‌اش» شعر زیبای مریم هاشم‌پور ، «اتفاق تازه» سروده‌ی مهری ماهوتی، «لاکپشت» ازمحبوبه صمصام شریعت، «من چی می‌خوام» ازطیبه شامانی در بخش شعر کودک بچه‌ها را برسر ذوق آوردند؛ همچنین با بازنویسی داستان «مردگلخواره» با قلم بیتا مقدمی مهمان دریای حکمت مولانا بودیم. محمود پوروهاب درقسمت 5 «موسیخ سیخی و پا میخ میخی» مخاطبان را با آموزه‌های دینی آشنا کرد و«وید...وید» نوشته‌ مهری ماهوتی نیز قصه‌ زیبایی بود که به مهارت‌های زندگی پرداخت.

معاونت علمی پایگاه صادراتی سنگهای قیمتی راه اندازی می کند

به گزارش معدن نامه ؛ محمدجواد پیش بین اظهار کرد: یکی از اقداماتی که طی ۶ ماهه اخیر در راستای ایجاد بازار سنگهای قیمتی و جواهرات انجام دادیم انعقاد تفاهم نامه ای با خانه معدن ایران بود.

رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار جواهرات و سنگهای قیمتی ایران(در معاونت علمی و فناوری) گفت: به واسطه این تفاهم نامه، کارگروههایی تحت عنوان «کارگروه سنگ و جواهرات گوهر سنگ» در همه استانهای کشور توسعه داده می شوند.

صرفه جویی میلیاردی با اصلاح تجهیزات فولادسازی در فولاد خراسان

اصلاح صورت گرفته در کوره قوس الکتریک فولاد خراسان، افزایش بهره وری این کوره و صرفه جویی چشم گیر مواد مصرفی را به دنبال داشت.
ابتکار عمل همکاران پرتلاش ناحیه فولادسازی «مجتمع فولاد خراسان» منجر به کاهش توقفات ضروری برای تعویض مواد نسوز، صرفه جویی در مواد مصرفی و افزایش تعداد ذوب را در مجتمع به دنبال داشت.
تلاشگران و متخصصان مجتمع فولاد خراسان با خودباوری و ابتکار عمل موفق شدند ضمن برون سپاری فرآیند آماده سازی تجهیز «دلتازون کوره قوس الکتریک» کارخانه فولاد سازی شماره1، تعداد ذوب گیری بدون تعویض مواد نسوز این کوره را به حدود دو برابر میزان قبلی افزایش دهند.

فولاد مبارکه تا سال ۱۴۰۴ به عنوان کارخانۀ هوشمند در جهان شناخته میشود

در جریان برگزاری این وبینار، مدیرعامل فولاد مبارکه،  مردادماه سال 1399 و رونمایی از طرح تحول دیجیتال فولاد مبارکه را  تولد دوبارۀ این شرکت دانست  و تصریح کرد: با برنامه‌ ریزی‌های انجام شده به یاری خداوند فولاد مبارکه تا سال ۱۴۰۴ به‌عنوان کارخانۀ هوشمند در جهان شناخته خواهد شد.

عدم ممنوعیت صادرات سنگ آهن به تولید فولاد کشور آسیب می زند

به گزارش معدن نامه ؛ معاون خرید ذوب آهن اصفهان در این خصوص گفت: ما پاسخ مقام قضایی را داده و نیاز خود را از نظر کمی و کیفی اعلام کرده ایم. حال این که صادرات سنگ کیفی و مناسب در جنوب کشور انجام می شود دلیل آن عدم ممنوعیت صادرات است.

اقدامات ذوب آهن اصفهان در مقابله با ویروس کرونا شایسته تقدیر است

به گزارش معدن نامه ؛ مدیرکل مدیریت بحران استانداری ، نقش ذوب آهن در تولید و اقتصاد کشور را بسیار موثر دانست و گفت: اعضای ستاد بحران استان و مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست وظیفه دارند تا از خانواده ذوب آهن حراست نمایند تا این شرکت وظیفه خود را  که همان تولید است را انجام دهد. وی تصریح کرد: آتش نشانان باید افرادی شجاع، ایثارگر، باهوش و انعطاف پذیر باشند تا بتواند در موقعیت های حساس علاوه بر شجاعت تصمیمات حساس بگیرند .

غریب پور: افزایش سرمایه 350 میلیارد تومانی فولاد کردستان تا سال آتی/ برنامه زمانبندی اجرای پروژه، تا 7 آبان تهیه می شود

رئیس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر اهتمام این سازمان در راه اندازی پروژه فولاد کردستان، اعلام کرد: به منظور اجرای برنامه های توسعه ای پروژه های صنایع فولاد کردستان، افزایش سرمایه این مجموعه تا سال آینده به 350 میلیارد تومان خواهد رسید. 

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور در "جلسه پایش اقدامات انجام شده در فولاد کردستان" که با حضور استاندار کردستان برگزار شد، افزود: شرکت صنایع  فولاد کردستان با هماهنگی شرکت ملی فولاد ایران به نمایندگی از ایمیدرو، مسئولیت تهیه برنامه زمانبندی اجرای پروژه فوق را تا هفتم آبان ماه امسال تهیه، و در اختیار سهامداران قرار خواهد داد.

کسب چهار گواهینامه جدید استانداردهای مدیریتی در شرکت فولاد هرمزگان

به گزارش معدن نامه ؛ مرضیه حمیدی مدیر مهندسی صنایع شرکت فولاد هرمزگان در تشریح این خبر گفت :ممیزی شخص ثالث استانداردهای مديريتي فولاد هرمزگان  با محوریت مهندسی صنایع و مشارکت کلیه واحدهای سازمانی توسط 8 نفر از ممیزان شرکت SGS در قالب دو تیم شش و دو نفره به صورت وبینار برگزار گردید .
وی اقدامات صورت گرفته در این دوره ممیزی را شامل موارد ذیل دانست:

برنامه ریزی برای راه اندازی 10 هلدینگ سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و معدن/ هدایت نقدینگی به سمت زنجیره کامل تولیدات معدنی در اولویت است

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: راه اندازی 7 هلدینگ سرمایه گذاری در بخش صنعت و 3 هلدینگ در بخش معدن هدفگذاری شده و گام‌های اولیه با اعمال ملاحظات قانونی در این خصوص برداشته شده که به زودی عملیاتی می شود.

سعید زرندی جلسه تاسیس شرکت سهامی عام در بخش معادن و صنایع معدنی که با حضور نمایندگان شرکتهای بزرگ معدنی و صنایع معدنی و همچنین صندوق‌های سرمایه گذاری مرتبط با این شرکت ها برگزار شد؛ افزود: سرمایه گذاری یکی از نیازهای اصلی امروز حوزه معادن کشور است.

تامین بیش از 48 تن اکسیژن مورد نیاز بیمارستان های نیشابور

مدیرعامل «مجتمع فولاد خراسان» از اهدای بیش از 48تن اکسیژن تولید شده در این شرکت به «علوم پزشکی نیشابور»  همزمان با اوج گیری اپیدمی کووید19 در کشور خبر داد و افزود: این مجتمع در ادامه حمایت های خود از کادر درمان شهرستان، اکسیژن مورد نیاز بیمارستان های نیشابور را به صورت رایگان تامین می کند.
این شرکت در پی اعلام نیاز «علوم پزشکی» شهرستان، دو محموله 16تُنی اکسیژن را در هفته گذشته به بیمارستان 22 بهمن نیشابور تحویل داد.

ابلاغ شیوه‌نامه‌های پرداخت مشوق‌ها توسط وزیر صمت/ اجرایی شدن بخش دوم بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۳۹۹

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از اجرایی شدن بخش دوم بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۳۹۹ خبر داد.

به گزارش معدن نامه به نقل از سازمان توسعه تجارت، حمید زادبوم افزود: بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۹۹ در بخش مشوق‌ها شامل دو بخش منابع صندوق توسعه ملی و منابع بودجه‌ای مشوق‌های صادراتی است که با توجه به تخصیص بخشی از بودجه مشوق‌های صادراتی و همچنین ابلاغ شیوه‌نامه‌های مربوطه توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت، پرداخت مشوق‌های صادراتی توسط سازمان توسعه تجارت ایران، اجرایی خواهد شد.

رشد ۷۰ درصدی حجم معاملات در بورس کالا

در هفته منتهی به ۲۴ مهر ماه، ۹۲۸ هزار و ۵۲۴ تن انواع کالا به ارزش بیش از ۱۰۲ هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که نسبت به هفته گذشته با افزایش حجم و ارزش معاملات روبه رو شد.

تالار های مختلف بورس کالای ایران در چهارمین هفته پاییز با حجم بیش ۹۲۸ هزار تن کالا رشد ۷۰ درصدی و ارزش ۱۰۲ هزار میلیارد ریال رشد ۹۰ درصدی را تجربه کرد بنابراین طی هفته اخیر و در تالار محصولات صنعتی و معدنی ۵۲۲ هزار و ۹۵۹ تن انواع کالا به ارزش ۷۰ هزار و ۹۸۱ میلیارد ریال معامله شد.

بازار آشفته فولاد در انتظار ساماندهی عرضه و تعدیل قیمت‌ها

بررسی بازار فولاد در سال ۹۹ گویای آن است که از نیمه اردیبهشت امسال شرایط ناپایدار شکل گرفته و به تدریج به رشد قیمت و بازار سیاه دامن زده و عرضه ناکافی در بورس نیز این شرایط بی‌ثباتی قیمت را تشدید کرده است. خلای وجود وزیر صنعت، معدن وتجارت برای مدیریت بازار و هماهنگی مراکز مرتبط در این زمینه، نقش اثرگذار داشته و اکنون با حضور وزیر جدید، این هماهنگی می تواند تحقق پیدا کند.

فروشندگان چه گفتند؟    

شرکت مس موفق به کسب رتبه‌بندی اعتباری بلندمدت +A با دورنمای باثبات شد

به گزارش معدن نامه ؛ سعدمحمدی با اعلام این خبر و با بیان اینکه شرکت رتبه‌بندی اعتباری «پایا» با همکاری شرکت ترکیه‌ای «جی سی آر آوراسیا» سیستم‌های رتبه‌بندی اعتباری معتبر را برای شرکت‌ها و ناشران و اوراق بهادار ایرانی پیاده‌سازی و اجرا می‌کند، گفت: این شرکت بر اساس بررسی داده‌های کمی شامل صورت‌های مالی و نسبت‌های مالی مستخرج از آن و ویژگی‌های کیفی شامل ارزیابی‌های مربوط به فعالیت‌های شرکت، حاکمیت شرکتی، محیط عملیاتی، تأمین مالی و سوابق آن و نیز تحلیل فضای کلان اقتصادی، کسب‌وکار و صنعت مربوطه اقدام به رتبه‌بندی اعتباری بنگاه‌ها و شرکت‌های اقتصادی می‌کند.

اثرات مثبت نقل و انتقال سهام دو شرکت زیرمجموعه «ومعادن»

به گزارش معدن نامه ؛ مکاتبات صورت پذیرفته شرکت سرمایه­گذاری توسعه معادن و فلزات(ومعادن) با اداره نظارت بر ناشران گروه صنعتی و معدنی سازمان بورس و اوراق بهادار و منتشره در سامانه کدال در خصوص اعلام نتایج ارزشگذاری سهام دو شرکت "صنایع آهن و فولادسرمد ابرکوه " و "شرکت تهیه و تولید مواد معدنی شرق فولاد خراسان" و انتقال سهم این دو شرکت به شرکت سهامی عام تجلی معادن و فلزات که به شناسایی مبلغ حدوداً 8400 میلیون ريال سود(حاصل از تفاضل قیمت تمام شده و قیمت کارشناسی اخذ شده) شد که تأثیر قابل توجه­ای بر سود هر سهم پیشنهادی(EPS) سال جاری شرکت "ومعادن" می گذارد به نحوی که تا انجام تعدیل مثبت و

تشریح برنامه های فولاد مباركه در كمیـتۀ كنتـرل مدیـریـت ایـمیـدرو

به گزارش معدن نامه ؛ سید مهدی نقوی با بیان اینکه در این جلسات که هر سه ماه یک‌بار برگزار می‌شود، عملکرد شرکت‌ها بررسی می‌گردد، گفت: در ماه جاری، دومین جلسۀ گروه فولاد مبارکۀ اصفهان برگزار و در آن گزارشی از عملکرد شش‌ماهۀ این گروه شامل شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان، فولاد امیرکبیرکاشان، ورق خودرو چهارمحال، فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری و صنایع معدنی فولاد سنگان خراسان ارائه می‌شود.

شركت فولاد مباركه برای حضور مؤثر در بازارهای رقابتی آینده برنامه ریزی می كند

به گزارش معدن نامه ؛ اقتصاددانان صادرات را موتور محرک رشد اقتصادی هر کشور می‌دانند. افزایش صادرات یک کشور منجر به مثبت شدن تراز تجاری آن کشور می‌شود و به‌مثابه تزریق منابع مالی از خارج به درون آن اقتصاد است.

روزنامه نگاران پیشكسوت زبان گویای تاریخ روزنامه نگاری

به گزارش معدن نامه ؛ ایرج ترابی از گنجینۀ استاد جعفری به‌عنوان دستاوردی ارزشمند که با همتی بلند و پشتکاری مثال‌زدنی طی سال‌های متمادی به دست آمده است یاد و اضافه کرد: برای نگه‌داشت این گنجینه باید تلاش فراوان و جدی‌تری از سوی مسئولین صورت گیرد.

درخشش گروه فولاد مباركه در پنجمین اجلاس سراسری نشان عالی مدیر سال

به گزارش معدن نامه ؛ فولاد مبارکه به سیستم مدیریت مشارکتی،  مجهز است کمیتۀ ارزیابی این اجلاس سراسری، با اهدای نشان عالی مدیر  سال 1399 از عملکرد مدیریتی مهندس حمیدرضا عظیمیان مدیر عامل فولاد مبارکه تقدیر کرد. 

فولاد مباركه تا سال ۱۴۰۴ به عنوان كارخانۀ هوشمند در جهان شناخته میشود

به گزارش معدن نامه ؛ در جریان برگزاری این وبینار، مدیرعامل فولاد مبارکه،  مردادماه سال 1399 و رونمایی از طرح تحول دیجیتال فولاد مبارکه را  تولد دوبارۀ این شرکت دانست  و تصریح کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده به یاری خداوند فولاد مبارکه تا سال ۱۴۰۴ به‌عنوان کارخانۀ هوشمند در جهان شناخته خواهد شد.

فولاد مباركه حامی توسعۀ ورزش كشور

به گزارش معدن نامه ؛ وی مجموعه ورزشی صفائیه را کامل دانست و بر رفع برخی نواقص موجود برای بهره‌برداری حداکثری تأکید کرد.

عظیمیان در ادامه با اشاره به مشارکت فولاد مبارکه در توسعۀ زیرساخت‌های ورزش استان، از عزم شرکت برای تکمیل هرچه بیشتر ورزشگاه نقش‌جهان خبر داد و افزود: معتقدیم فولاد مبارکه با تکمیل این ورزشگاه خدمت بزرگی به ورزش استان و کشور خواهد کرد؛ چراکه در این صورت امکان سرویس‌دهی به ورزش قهرمانی استان و میزبانی مسابقات ملی و آسیایی نیز فراهم خواهد شد./ فولاد مبارکه اصفهان 

26 مهرماه سالروز كسب جایزۀ زرین EFQM اروپا توسط فولاد مباركه

به گزارش معدن نامه ؛ به همین مناسبت پای صحبت محمد ناظمی هرندی، مدیر تضمین کیفیت و تعالی سازمانی فولاد مبارکه نشستیم تا با روند صعود پرافتخار فولاد مبارکه به قله های افتخار در سطح ملی و بین المللی بیشتر آشنا شویم. با ما همراه باشید تا شما نیز از حلاوت مرور این دستاوردها بهره مند شوید.
جهان پیوسته در تغییر است، تغییر مداوم در علوم و فناوری، اقتصاد و تجارت، فرهنگ و سبک زندگی، ارتباطات و مدیریت و ...؛ ولی نکتۀ مهم در کنار این تغییرات، پایداری در ارزشها و حرکت مستمر در مسیر مفاهیم و اهداف تعالی بخش است.

بهره برداری از پروژه انتقال شارژ كامیونی كنسانتره در فولاد سنگان

به گزارش معدن نامه ؛ معاون بهره‌برداری فولاد سنگان با اعلام این خبر گفت: پروژۀ شارژ کامیونی کنسانتره با سرمایه‌گذاری 55 میلیارد ریال به اضافه 85 هزار یورو به دست کارکنان و متخصصان جوان فولاد سنگان و شرکت‌های سازنده داخلی انجام شد و در مدار تولید قرار گرفت.

سید علی شمسی‌نیا از ارتقای فرایندهای زیست‌محیطی و پیشگیری از پراکنده شدن کنسانتره در محیط اطراف کارخانه به‌عنوان بزرگ‌ترین مزیت این پروژه نام برد.

 وی افزود: برای اجرای این طرح حدود 1344 مترمکعب بتن و 115 تن تجهیزات و 132 هزار تن سازه نصب شد./فولاد مبارکه اصفهان 

افزایش نرخ كنسانتره، گندله و آهن اسفنجی، مصرف كنندۀ نهایی را متضرر می‌كند

به گزارش معدن نامه ؛ از سوی دیگر شرکت‌های تولیدکنندۀ سنگ‌آهن، کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی می‌گویند یکی از راهکارهایی که می‌تواند روند صادرات سنگ‌آهن و کنسانتره و... را به‌صورت خودکار متوقف کند، اصلاح قیمت‌گذاری در داخل کشور است، زیرا در این صورت تولیدات داخلی از سنگ‌آهن تا گندله تولیدی در کشور به مصرف فولادسازان داخلی خواهد رسید و به نفع کشور خواهد بود.

در همین زمینه، رضا یزدخواستی، معاون خرید فولاد مبارکه، درخصوص روند تعدیل ضرایب قیمتی زنجیرۀ فولاد در گفت‌وگوی اختصاصی با ماهنامۀ فولاد به بررسی این موضوع پرداخته است که شرح آن در پی می‌آید.

بهینه سازی و ارتقای ایمنی اتاقك های تزریق گاز كلر

به گزارش معدن نامه ؛ کارشناس تعمیرات برق و اتوماسیون و ابزار دقیق واحد توزیع سیالات فولاد مبارکه در این خصوص گفت: با توجه به خطرات زیاد مرتبط با ایستگاه‌های گاز کلر در کشور، امور آب وزارت نیرو تهیۀ دستورالعمل‌های احداث سامانه‌های کلرزنی در تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب را با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در دستور کار قرار داد و پس از تصویب هیئت‌وزیران مورخ 20/04/1385 آن را برای ابلاغ به عوامل ذی‌نفع نظام فنی اجرایی کشور ارسال کرد.

شركت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری واحد نمونۀ استاندارد استان

به گزارش معدن نامه ؛ هم‌زمان با 23 مهرماه، روز جهانی استاندارد، عبدالله نظری، مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان به همراه معاون عمرانی استاندار، فرماندار شهرستان بروجن و تنی چند از مسئولین این استان ضمن بازدید از شرکت ورق خودرو، با اهدای لوح تقدیر به اصغر اسماعیلی مدیرعامل این شرکت و قدردانی از  وی، این شرکت را واحد نمونۀاستان در سال 98 معرفی کرد.

شماره 83 نشریه «عصر مس» از تنور چاپ درآمد

به گزارش «مس پرس»، مجله «عصر مس» با عنوانِ «رسانه مکتوبِ صنعت مس ایران»، شماره چهاردهم دوره تازه و شماره 83  پی‌درپیِ این نشریه به‌شمار می‌رود و به تاریخِ مرداد و شهریور  1399 مشتمل بر بخش‌های نظرگاه، بازتاب، پرتوهای تلاش، یادگار ماندگار، رویدادها، کارنامه و خواندنی‌ها منتشر شده است.

7 پرسش , 7 پاسخ

  1. عرضه فولاد در بورس کالا به طور عام و عرضه اسلب به طور خاص ، در حال حاضر با چه مشکلات و چالش هایی مواجه است  ؟ به طور کامل توضیح دهید .

هفدهمین اردوی جهادی درمانی شرکت مس در منطقه هماشهر پاریز برگزار شد/ تقدیر نماینده مردم سیرجان از مدیرعامل شرکت مس به خاطر برگزاری اردوهای جهادی و توسعه زیرساخت‌های ورزشی

به گزارش مس پرس، در این طرح جهادی به 1728 نفر خدمات بهداشتی و درمانی ارائه شد.
ضیغمی با بیان این‌که این اردوی جهادی به مانند 16 دوره پیشین این اردو با همکاری مرکز جهادی بقیه‌الله  برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به مسئله شیوع کرونا در کشور این اردوی جهادی با رعایت بالاترین سطح پروتکل‌های بهداشتی و اخذ مجوز از دانشگاه علوم پزشکی سیرجان برگزار شد.

اعطای نشان عالی مدیر سال به خداداد غریب پور

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، شورای علمی و سیاستگذاری اجلاس سراسری نشان عالی مدیر سال ۹۹، دکتر خداداد غریب پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو را به عنوان یکی از مدیران برتر سال کشور انتخاب و «نشان عالی مدیر سال» را به وی اهدا کرد. از جمله شاخص های ارزیابی مدیران، تعالی سازمانی، ایجاد ارزش افزوده و توجه به زنجیره ارزش، ارتقای بهره وری، مدیریت مالی موفق و سودآوری شرکت، توجه به نوآوری و فناوری نوین، اهتمام ویژه به مسائل زیست محیطی و مسئولیت های اجتماعی است.

اهدا نشان عالی «مدیر سال» به مدیر عامل مجتمع فولاد خراسان

در پنجمین اجلاس سراسری، «نشان عالی مدیر سال» به کسری غفوری، مدیر عامل مجتمع فولاد خراسان به عنوان یکی از مدیران برتر سال کشور به پاس خدمات ارزنده درحوزه صنعت فولاد، اعطا شد.

تلاش‌های ارزنده مدیران گل‌گهر در حوزه ورزش، قابل تقدیر و تحسین است

به گزارش معدن نامه به نقل از  روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، شهباز حسن‌پور نماینده مردم سيرجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید صادقانه از تلاش‌های آقای مهندس ملارحمان در بحث ورزش تشکر کرد، گفت: در توسعه و گسترش حوزه ورزش گل‌گهر دو نفر نقش اساسی داشتند، آقای ملارحمان و آقای عتیقی، زمانی که ایشان عضو هیئت‌مدیره باشگاه شد با تمام وجود از ورزش حمایت کرد که این تلاش قابل تقدیر است.

ضرورت افزایش ذخایر جدید سنگ آهن چادرملو

به گزارش معدن نامه ؛  دکتر پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در دیداربا مدیران شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در مجتمع صنعتی این شرکت با تاکید بر اهمیت و ضرورت توسعه فعالیت های اکتشافی در چادملو و دستیابی به ذخایر جدید سنگ آهن افزود: با تعیین تکلیف  نرخ سنگ آهن و منطقی شدن قیمت آن باید شرایط اجرای طرح های توسعه این شرکت را فراهم کنیم. وی با اشاره به وجود بیش از 40 هزار میلیارد ریال رانت اقتصادی در صنعت فولاد و سنگ آهن تاکید کرد:  نباید سود این صنعت فقط برای صنایع پائین دستی باشد .

موفقیت‌های اقتصادی شرکت مس در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی هم تکرار شد

به گزارش معدن نامه ؛  رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران به قهرمانی و صعود تیم فوتبال مس رفسنجان به لیگ برتر، قهرمانی تیم فوتسال مس سونگون برای سومین بار و قهرمانی تیم فوتسال بانوان مس رفسنجان و راهیابی این تیم به جام باشگاه‌های آسیا اشاره کرد و افزود: ورزش در دنیای امروز یکی از مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌هاست و کسب موفقیت‌های ورزشی توسط شرکت مس مدیون دکتر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت مس است.

ذوب آهن اصفهان در راستای تولید محصولات با کیفیت، گام های بنیادین برداشته است

به گزارش معدن نامه ؛ سید حسین دیباجی، مدیر کیفیت فراگیر شرکت با بیان مطلب فوق و این که استاندارد یعنی نظم، قاعده، قانون، اصل، ضابطه و به طور کلی هر امری که مطابق اصول منظم و مرتبی انجام گیرد استاندارد نامیده می شود، گفت: استاندارد سازی و نظارت بر نحوه تولید کالا ها نشان می دهد که یک جامعه برای عموم مردم خود چقدر اهمیت و ارزش قائل است. استاندارد کالاها و خدمات در یک کشور به نفع تمام مردم و اقتصاد آن کشور است چرا که موجب می شود تقاضا برای خرید کالای با کیفیت، زیاد شود و متقابلاً صادرات افزایش یابد.

با ادامه پهنه‌بندی مخالفم

شیوا نیک وظیفه

به باور برخی از کارشناسان حوزه معدن، در واگذاری پهنه‌های معدنی اهداف پیش‌بینی‌شده حاصل نشده است و این مسئله باعث می‌شود که دسترسی شرکت‌های بخش خصوصی در حوزه اکتشاف و معدن در انتخاب محدوده‌های معدنی نسبت به دولتی‌ها و خصولتی‌ها محدود شود و شرایط یکسانی در جامعه برای فعالان حوزه معدن فراهم نباشد. در این خصوص گفتگویی با دکتر شعبانی، رئیس کمیته اکتشافات خانه معدن ایران داشتیم.

قز مینرالز برنامه تولید خود را علی رغم شیوع کووید 19 محقق کرد

شرکت قز مینرالز، برنامه تولید سال جاری خود را پس از عملکرد عالی نیمه نخست، علی رغم چالش‌های زنجیره عرضه و همه‌گیری جهانی کووید 19، محقق کرده است.

فولادمبارکه به سمت هوشمندسازی میرود

به گزارش معدن نامه ؛ رسول سرائیان مدیرعامل شرکت ایریسا گفت: با توجه به چالش‌های صنعت فولاد در عرصه رقابت، هزینه، تنوع محصول و مسیری که مشتریان ما داشتند، در نهایت باعث شد تا فولادمبارکه به سمت سفری برای هوشمند سازی برود.
به گفته وی، طرح تحول دیجیتال توسط شرکت ایریسا طراحی و ۶ مرداد اجرایی شده است و ما در این مسیر فراز و فرودهای زیادی خواهیم داشت.

فولاد مبارکه تا سال ۱۴۰۴ به عنوان کارخانه هوشمند در جهان شناخته می‌شود

به گزارش معدن نامه ؛ مدیرعامل فولادمبارکه با اشاره به تولد طرح تحول دیجیتال فولادمبارکه در مرداد ماه خاطرنشان کرد: امروز نیازمند این هستیم تا در راه سخت و پر پیچ و خم با کمک شرکتهای دانش بنیان و دانشگاهها و... فولاد مبارکه ای را در کلاس هوشمند ارائه دهیم.

وی افزود: ما قصد داریم در ابتدا نوآورترین شرکت در عرصه فولاد و سپس در صنایع دیگر باشیم و به عنوان یک الگو بتوانیم این راه را طی کرده و تبدیل به کارخانه ای هوشمند شویم.

مدیرعامل فولاد خوزستان مدیر عالی سال ۱۳۹۹ کشور شد

به گزارش معدن نامه ؛ پنجمین اجلاس سراسری نشان عالی مدیر سال با حضور علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، برات قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت و رییس کمیته علمی، خداداد غریب پور معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت و رییس هیات عامل ایمیدرو، عیسی کلانتری معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست، داود دانش جعفری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رییس شورای سیاست گذاری و سایر مسئولان کشوری، بعدازظهر سه‌ شنبه ۲۲ مهرماه ۱۳۹۹ در تالار دیپلماتیک وزارت امور خارجه تهران برگزار شد.

شرکت ملی مس، آماده آغاز نخستین پروژه تولید کنسانتره مس در استان یزد / نصب تجهیزات سنگ شکن و آسیا در طرح "سرب و روی مهدی آباد" تا پایان پاییز امسال

قائم مقام ایمیدرو اعلام کرد: شرکت ملی مس، آماده آغاز عملیات اجرایی نخستین پروژه تولید کنسانتره مس در استان یزد است. 

​به گزارش معدن نامه از روابط عمومی ایمیدرو، عباس نعیمی در جلسه پایش اقدامات انجام شده در راستای تفاهم نامه توسعه بخش معدن و صنایع معدنی استان یزد ضمن تشکر از مسئولان بابت پیگیری و اجرای مصوبات در این استان، گفت: مسئولان استان یزد تعهد دادند با تشکیل جلسه کار گروه اقدام تا 10 روز آینده، مجوز اجرای احداث کارخانه کنسانتره در این استان را صادر کنند.

تامین نیاز معادن کوچک کشور با تولید محصول جدید "اکسینار"

به گزارش معدن نامه ؛ امین ابراهیمی اظهار کرد: ماموریت اصلی تولید ورق‌های مورد نیاز صنایع نفت و گاز در سال ۹۸ و ۹۹ به خصوص پروژه بزرگ گوره به جاسک بر عهده فولاد اکسین بوده است که به همین منظور، برای اولین بار تولید ورق‌های API در داخل کشور بومی‌سازی شد.

بهبود صادرات مس پرو در ماه ژوئن

به گزارش معدن نامه ؛ طلا، مس و روی 50 درصد از صادرات فلزی پرو را تشکیل می دهند و به گفته این وزارتخانه ، معدنکاری همچنان علی رغم کندی پیش آمده در اثر شیوع کووید 19، 60 درصد از تجارت بین المللی پرو را بر عهده خواهد داشت.
این وزارتخانه در آخرین گزارش خود می‌گوید که نتایج مثبت ژوئن انعکاس بازفعال سازی تدریجی و ایمن عملیات‌های معدنکاری—روندی که در ماه مه آغاز شد—و همچنین بهبود وضعیت بازارهای جهانی می‌باشند.

بازدید مدیرعامل گل‌گهر از پروژه کارخانه فولادسازی راور

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به همراه نماینده مردم راور و کرمان در مجلس شورای اسلامی از پروژه کارخانه فولادسازی راور بازدید نمود.

مهندس ملارحمان مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به همراه دکتر زاهدی نماینده مردم راور و کرمان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولین شهرستان راور از پروژه فولادسازی این شهرستان بازدید نمود.

مهندس ملارحمان در این بازدید در جریان آخرین وضعیت این پروژه و اقداماتی که تاکنون انجام شده و در حال انجام می‌باشد، قرار گرفت.

همکاری و کمک گل‌گهر در حوزه مدیریت بحران استان کرمان

در راستای کمک‌ بنگاه‌های بزرگ اقتصادی استان کرمان در حوزه مدیریت بحران استان، مراسم رسمی ایمن‌سازی مناطق جمعیتی محروم و عملیات لایروبی رودخانه شور آغاز شد.

مراسم رسمی ایمن‌سازی مناطق جمعیتی محروم و عملیات ساماندهی و لایروبی رودخانه شور شهرستان جیرفت و سایر رودخانه‌های اولویت‌دار استان با همکاری شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر و در راستای کمک‌ بنگاه‌های بزرگ اقتصادی استان کرمان در حوزه مدیریت بحران استان، ظهر امروز با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان آغاز شد.

پیام مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان به مناسبت «روز جهانی استاندارد»

«استاندارد» حاصل تلاش بشر برای نظم بخشی به فرایندها و انطباق هرچه بیش تر نتایج اجرای فناوری با انتظارات و مصالح اجتماعی است و  در عبارتی کوتاه می توان استاندارد را حکمرانی نظم و ارتقای انضباط با وضع معیارهای مطلوب برای فرایندهایی دانست که خروجی آن ها بر زندگی روزمره مردم تاثیر می گذارد.

دکتر غریب پور از روشندلان ایمیدرو تقدیر کرد

رئیس هیات عامل ایمیدرو به مناسبت روز جهانی نابینایان ( عصای سفید) از کارکنان روشندل این سازمان تقدیر کرد.

در این دیدار صمیمانه خداداد غریب پور امروز طی مراسمی از آقایان رضا نجفی، سعید آزادی و سید محسن طباطبایی، به عنوان کارکنان این سازمان تقدیر کرد.

ایمیدرو هر ساله در روز عصای سفید، از کارکنان روشندل تجلیل و تقدیر به عمل می آورد.

پانزدهم اکتبر(23 مهر)، به عنوان روز بزرگداشت نابینایان و قانون عصای سفید، نامگذاری شده است.

بازیافت 90 درصدی آب مصرفی در مجتمع مس سونگون

به گزارش معدن نامه ؛ سعدمحمدی با تاکید بر اینکه حفظ محیط زیست و به کارگیری تجهیزات و تکنولوژی‌هایی با بالاترین سطح استاندارد محیط زیستی جزو دغدغه‌های اصلی شرکت مس برای توسعه است، گفت: صیانت از محیط زیست اولویت اصلی ماست و شرکت مس با استناد به پروژه انتقال آب در دست اجرای خود، بیش از همه درک لازم از ارزش آب را دریافت کرده است از این رو در برداشت از آب های سطحی که در صورت وجود آب در پیت ها بر اثر بارش و ... امکان معدنکاری نخواهد بود و بخش دوم آب های زیرزمینی است که باید مطالعات لازم علمی صورت گیرد و نباید با احتمالات در مورد آن تصمیم گیری و رفتار شود.

رشد 21 درصدی تولید کنسانتره در توسعه فراگیر سناباد

مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر  سناباد (سیمیدکو) اعلام کرد: میزان تولید کنسانتره در شرکت توسعه فراگیر  سناباد طی ۶ ماه نخست امسال، رشد 21 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته را ثبت کرد. 

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی ایمیدرو، محمد مدنی فر افزود: تناژ تولید کنسانتره سنگ آهن در صنعتی و معدنی فراگیر  سناباد به بیش از یک میلیون و 260هزار تن رسید.

فعال سازی ۲۴ معدن و احداث یک کارخانه فرآوری در کهگیلویه و بویر احمد

در برنامه احیا و فعال سازی ۱۰۲۰ معدن هدف گذاری شده در کشور برای سال جاری، احیای ۲۴ معدن و احداث یک واحد فرآوری در استان کهگیلویه و بویر احمد برنامه ریزی شده است.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، سیدرضا عظیمی؛ مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس با بیان این مطلب این اظهار داشت: در راستای طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس در استان کهگیلویه و بویر احمد، ۸ جلسه کارگروه استانی برگزار و مصوبات به صورت ماهانه با حضور رئیس هیات عامل ایمیدرو، مدیران و مسئولان استان پیگیری میگردد.

فروش فولاد خارج از بورس کالا ممنوع است

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست امروز با نیکزاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی برای بررسی قیمت فولاد، با اشاره به اینکه براساس قانون باید کل فولاد در بازار بورس عرضه شود، گفت: در راستای اجماع تشکل‌های بخش خصوصی، دولت و مجلس مقرر شد، بعد از ابلاغ دولت هرچه سریعتر فولاد در بازار بورس عرضه و این قانون اجرا شود.

به گزارش معدن نامه به نقل از معدن ۲۴؛ علیرضا رزم حسینی ادامه داد: عرضه فولاد در بازار بورس به تدریج بر قیمت فولاد در بازار تاثیر خواهد گذاشت.

چالش‌های هودبی در مبارزه با ویروس کرونا

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه این شرکت مستقر در تورنتو اهداف تولید برای عملیاتش در پرو را به بین 65 هزار تا 75 هزار تن مس و بین 25 هزار تا 35 هزار اونس فلزات گرانبها کاهش داد. هودبی پیشتر پیش بینی می کرد بین 80 هزار تا 95 هزار تن مس و بین 45 هزار تا 55 هزار اونس طلا در این عملیات به عمل آورد.

در این تغییرات جدید هودبی تاریخ راه اندازی معدن پامپاکانچا را از نیمه دوم سال جاری به اوایل 2021 تغییر داد. این شرکت گفت این تأخیر نتیجه وضعیت اضطراری اعلام شده در 15 مارس از سوی دولت پرو به علت همه گیری کووید 19 و همچنین تأثیر رایزنی با جوامع محلی می باشد.

نشست بررسی حل مشکلات مجتمع فولاد زاگرس اندیمشک

به گزارشمعدن نامه ؛ این نشست روز شنبه ۱۹ مهرماه ۱۳۹۹، در بازدید دکتر خداداد غریب پور معاون وزیر صمت و رییس هیات عامل ایمیدرو، امیرحسین نادری مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران، فریدون حسنوند نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی، علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان و جمعی از مسئولان استانی در شهرستان اندیمشک انجام شد.

معاون وزیر صمت اظهار داشت: با همت شرکت‌های فولاد خوزستان، فولاد مبارکه، چادرملو و گل گهر مشکلات پیش روی مجتمع فولاد زاگرس اندیمشک برطرف و با راه اندازی این مجتمع، اشتغال‌ زایی جوانان بومی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

شرکت مس مکتشف نمونه سال 1398 استان کرمان شد

به گزارش معدن نامه به نقل از مس پرس ؛ وی افزود: خرسندیم که با تلاش و مجاهدت پرسنل خدوم شرکت مس و با کشف 530 میلیون تن ماده معدنی جدید علاوه بر این‌که جایگاه کشور عزیزمان ایران را در عرصه بین‌المللی در زمینه ذخائر مس ارتقا دادیم، توانستیم عنوان مکتشف نمونه سال 1398 را از آن شرکت مس کنیم.

افزایش 5 درصدی استخراج سرب و روی انگوران در شهریور

میزان استخراج ماده معدنی در مجتمع سرب و روی انگوران در ماه شهریور 99، بیش از 5 درصد افزایش یافت.

تشکیل کمیته سه جانبه برای تسریع در راه اندازی بخش فولادسازی شادگان

به گزارش معدن نامه ؛ روز شنبه ۱۹ مهرماه ۱۳۹۹ دکتر خداداد غریب پور معاون وزیر صمت و رییس هیات عامل ایمیدرو در بازدید از شرکت صنعت فولاد شادگان با حضور مدیران عامل شرکت‌های ملی فولاد و فولاد خوزستان، فولاد شادگان و حجت الاسلام ناصری نژاد نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و فرماندار شادگان با بیان این مطلب افزود: از سال گذشته روند اجرای پروژه سرعت بیشتری داشته و امیدواریم با برنامه زمان‌ بندی که انجام می‌دهیم در سال ۱۴۰۱ بخش فولاد سازی به بهره‌ برداری برسد.

ذخایر پتاس استان خراسان جنوبی از 4 میلیارد تن عبور کرد

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی از شناسایی ۳ میلیارد تن ذخیره جدید  پتاس در شهرستان طبس این استان خبر داد. 

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، حجت ایمان طلب با اعلام این خبر افزود: با افزایش این میزان که معادل ۲ و نیم میلیارد مترمکعب شورابه است، مجموع ذخایر  پتاس استان به ۴ و دو دهم میلیارد تن رسیده است.

بیست و دومین سمپوزیوم صنعت فولاد ایران، معوقه ۱۳۹۸ برگزار شد

به گزارش معدن نامه ؛ سمپوزیوم صنعت فولاد ایران با حضور خداداد غریب پور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و سایر مدیران صنعت فولاد به همت انجمن آهن و فولاد ایران ۱۴ الی ۱۶ مهرماه ۱۳۹۹ در نمایشگاه بین‌المللی جزیره کیش برگزار شد.

دکتر خداداد غریب پور معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایمیدرو در مراسم افتتاحیه اظهار داشت: با توجه به توسعه اکتشافات توسط ایمیدرو، نگرانی برای تامین سنگ آهن چشم انداز تولید ۵۵ میلیون تن فولاد نداریم. برخی ذخایر سنگ آهن اگر چه رو به اتمام است، اما معادن جدیدی کشف شده است.

پیش بینی مدیر عامل کودلکو از قیمت مس تا پایان 2020

به گزاش معدن نامه به نقل از روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه آرانه دا، که کودلکو را در طول بحران ویروس کرونای جدید در شیلی رهبری کرده، گفته است که عدم اطمینان همچنان بر صنعت مس حکم فرماست. او گفت قیمت مس "به چیزهایی بستگی دارد که در جهان در حال رخ دادن هستند اما در حال حاضر، پیش بینی ما همین است که قیمت مس حدود 2.80 دلار باقی بماند."

کودلکو، بزرگترین تولید کننده مس جهان، در طول همه گیری ویروس کووید 19 علی رغم کاستن از تعداد کارکنان و تعدیل شیفت‌ها برای مبارزه با شیوع این ویروس تولید خود را عمدتاً حفظ کرد.

مدیرعامل هلدینگ معدنی ؛ معاون اقتصادی بنیاد مستضعفان شد

به گزارش معدن نامه؛ پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان در تصمیمی جدید ، دو معاون جدید اقتصادی و برنامه ریزی و امور مجامع را معرفی و منصوب کرد.
به این ترتیب ، محمد اتابک که پیش از این مدیرعامل هلدینگ صنایع معدنی کاوه پارس بود ( مالک ۶ شرکت سیمانی از جمله تهران ، ایلام و هگمتان، ۴ فولادی مانند کاوه جنوب کیش ، یک شرکت آلومینیومی، دو شرکت معدنی و آهک، ۷ شرکت خدمات مهندسی و…) به عنوان معاون جدید اقتصادی بنیاد مستضعفان و جانشین محمدعلی یزدانجو شد.
اتابک دارای سوابقی چون رئیس هیأت مدیره انجمن سیمان ، رئیس هیأت مدیره سیمان تهران، عضو شورای مشورتی وزارت صنایع و مجلس و… است.