نوامبر 2020

سرمایه گذاری جدید برای افزایش توان تولید ورق‌های پوشش‌دار فولادی در چهارمحال و بختیاری

رییس اداره طرح و برنامه‌ریزی سازمان صمت استان چهارمحال و بختیاری، گفت: به منظور افزایش توان تولید ورق‌های پوشش‌دار فولادی سرمایه گذاری‌های جدید در چهارمحال و بختیاری انجام شد.

بهنام خسروی افزود: بخش خصوصی برای توسعه صنایع ورق‌های پوشش‌دار این استان ۲ هزار و ۷۱۴ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری می‌کند.

وی با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۱۰ درصدی طرح توسعه صنایع ورق‌های پوشش‌دار چهارمحال و بختیاری بیان کرد: این میزان سرمایه‌گذاری در حوزه نورد سرد برای تولید سالانه ۲۹۰ هزار تن ورق ساده کربنی و کم‌آلیاژ در شهرک صنعتی شهرکرد انجام می‌شود.

نقش منطقه ويژه خليج فارس در توسعه صادرات غيرنفتي

يکي از اهداف اصلي احداث مناطق ويژه اقتصادي، استقرار صنايع صادرات محور است. منطقه ويژه خليج فارس، به عنوان يکي از مراکز مهم توليد فولاد و آلومينيوم، نقش انکارناپذيري در توليد و صادرات اين محصولات داشته است. در اين زمينه با عضو هيئت مديره منطقه ويژه اقتصادي صنايع معدني و فلزي خليج فارس به گفت و گو نشسته ايم. عبدالعظيم نجيبي فيني اعتقاد دارد که با توجه به زيرساخت هاي موجود در منطقه ويژه خليج فارس، اين منطقه مي تواند نقش بي بديلي در توسعه صادرات غيرنفتي و جدا شدن اقتصاد کشور از نفت ايفا کند. متن کامل اين گفت و گو را در ادامه مي خوانيد.

تولید بیش از 16 میلیون تن مس تصفیه شده در جهان/ افزایش 1550 دلاری قیمت جهانی مس طی 5 ماهه

میزان تولید و ظرفیت مس تصفیه شده در جهان طی 8 ماهه سال 2020 افزایش یافت. در همین حین، قیمت جهانی مس طی 5 ماهه اخیر، 1550 دلار در تن افزایش یافت. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، براساس تازه ترین گزارش گروه مطالعات بین المللی مس (ICSG)، شرکت های مس در جهان، از ابتدای ژانویه تا پایان ماه آگوست 2020، حدود 16 میلیون و 76 هزار تن مس تصفیه شده تولید کردند.

این رقم در مدت مشابه سال 2019 میلادی، 15 میلیون و 893 هزار تن بود که نشان دهنده افزایش 1.1 درصدی است.

افزایش حدود 3 درصدی ظرفیت تولید مس تصفیه شده 

بررسی طرح تفحص از ﺷﺮﮐﺖ ﻓﻮﻻﺩ ﻣﺒﺎﺭﮐﻪ اصفهان در مجلس

حجت اله فیروزی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از  حضور محمدجواد آذری جهرمی ﻭﺯﯾﺮ ﺍﺭﺗﺒﺎﻃﺎﺕ ﻭ ﻓﻨﺎﻭﺭﯼ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ در جلسه روز (دوشنبه دهم آذر ماه) این کمیسیون جهت پاسخگویی به سوالات 8 تن از نمایندگان خبر داد.

وی در همین راستا، افزود: وزیر ارتباطات برای پاسخگویی به سوالات علی بابائی کارنامی ﻧﻤﺎﯾﻨﺪه ﺳﺎﺭﯼ، کمال حسین پور ﻧﻤﺎﯾﻨﺪه ﭘﯿﺮﺍﻧﺸﻬر، مهدی عیسی زاده ﻧﻤﺎﯾﻨﺪه ﻣﯿﺎﻧﺪﻭﺁﺏ، ذبیح الله اعظمی ساردوئی ﻧﻤﺎﯾﻨﺪه ﺟﯿﺮﻓﺖ ، عبدالناصر درخشان ﻧﻤﺎﯾﻨﺪه ﺍﯾﺮﺍﻧﺸﻬﺮ، محمدحسن آصفری ﻧﻤﺎﯾﻨﺪه ﺍﺭﺍک، سیدجواد حسینی کیا ﻧﻤﺎﯾﻨﺪه سنقر و همچنین جلال محمودزاده ﻧﻤﺎﯾﻨﺪه ﻣﻬﺎﺑﺎد در کمیسیون صنایع حضور مییابد.

آزمایشگاه فولاد سنگان،اولین آزمایشگاه استاندارد گندله سازی در شرق کشور

آزمایشگاه فولاد سنگان به عنوان اولین آزمایشگاه در منطقه صنعتی و معدنی شرق کشور موفق به دریافت استاندارد آزمایشگاهی ایزو 17025 شد.

استاندارد ۱۷۰۲۵ ISO معیاری بین المللی و تخصصی ویژه ی آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون بوده که به احراز صلاحیت  آزمایشگاه ها می پردازد. این استاندارد الزامات کلی جهت احراز صلاحیت انجام آزمون ها و همچنین نمونه برداری را مشخص نموده و دستورالعمل های استاندارد بین المللیISO 17025  برای همه سازمان های مجری آزمون و کالیبراسیون قابل استفاده می باشد.

غریب پور: آماده تامین مالی پروژه های زیرساختی منطقه ویژه کاشان هستیم

رییس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر اینکه این سازمان آماده تامین مالی بخش زیرساخت منطقه ویژه اقتصادی کاشان است، گفت: با تایید منابع مالی و تصویب اعتبار طرح بر اساس زمان بندی پیش بینی شده، پروژه های زیرساختی این منطقه اجرا می شود. 

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور که در جلسه بررسی اقدامات منطقه ویژه اقتصادی کاشان با حضور بهزاد کاظمیان مدیر عامل منطقه، معمار نژاد معاون وزیر اقتصاد و تولایی رئیس اتاق بازرگانی کاشان و رنجبر مدیر زیرساخت ایمیدرو به صورت ویدئوکنفرانس سخن می گفت، تصریح کرد: در حال حاضر آب و برق دوران ساخت در اختیار منطقه است و مشکلی در این باره نداریم.

تمام محصولات فولاد مبارکه به دست مصرف کننده واقعی می‌رسد

حمیدرضا عظیمیان  با اشاره به اینکه فولاد مبارکه تامین کننده 70 درصد از ورق کشور است، گفت: تامین 70 درصد از نیاز کشور به ورق فولادی، باعث شده در شرایط سخت اقتصادی و تحریم، رسالت مهمی بر عهده شرکت فولاد مبارکه باشد.

وی به مردم این اطمینان خاطر را داد که تمام محصولات فولاد مبارکه صرفا به دست مصرف کننده واقعی می‌رسد.

وی تاکید کرد: به هیچ عنوان محصولات شرکت فولاد مبارکه به تجار فروخته نمی‌شود و این شرکت محصولات خود را تنها به بنگاه‌های اقتصادی که فعالیت صنعتی دارند، به فروش می‌رساند.

جهش 70 درصدی تولید آلومینیوم طی 7 ماهه امسال

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی گفت: تولید آلومینیوم طی 7 ماهه امسال 70 درصد افزایش یافت.

خداداد غریب پور با اشاره به برنامه ریزی انجام شده برای احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس، اظهار داشت: سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، با هدف اجرای طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس،‌ امسال به 500 میلیارد تومان می رسد و سال آینده نیز در نظر داریم که سرمایه این نهاد، به هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

غریب پور ادامه داد: با در نظر گرفتن ضریب تکاثری هفت، شرایط پرداخت وام تا سقف 3500 میلیارد تومان در جهت حمایت از معادن کوچک فراهم شده است.

مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت مس را آنلاین ببینید

صاحبان سهام شرکت ملی صنایع مس ایران می‌توانند فردا، دو‌شنبه 10 آذرماه 1399، راس ساعت 10 صبح پخش زنده مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت مس را ازطریق لایو صفحه اینستاگرام رسمی شرکت به نشانیwww.instagram.com/meseiran، وب‌سایت رسمی شرکت به نشانی WWW.NICICO.COM  و صفحه رسمی شرکت در آپارات به نشانی WWW.aparat.com/NICICO.Online/live مشاهده کنند.

افتخاری دیگر در ساخت ورق‌های ضد سایش

مدیر تولید فولاد اکسین خوزستان گفت: با توجه به تحریم‌های اعمالی و نیاز به خروج مقدار قابل توجهی ارز از کشور جهت تامین ورق‌های ضد سایش مورد نیاز شرکت فولاد اکسین خوزستان با دارا بودن پیشرفته‌ترین تجهیزات نورد و عملیات حرارتی از چند سال قبل و با همت و تلاش متخصصان خود، سعی در داخلی‌سازی این ورق در کشور کرده است که خوشبختانه با به سرانجام رسیدن تلاش‌ها، هم‌اکنون شاهد داخلی‌سازی و تولید انبوه این ورق با نام تجاری «اکسینار» هستیم.

شرکت‌های معدنی در بازار سرمایه چشم‌انداز روشنی دارند

رئیس هیئت عامل ایمیدرو تاکید کرد: این پیام به بازار سرمایه داده می‌شود که شرکت‌های معدنی آینده‌شان از حالشان خیلی بهتر است و سهامداران به عنوان سهام بنیادی به این شرکت‌ها نگاه کنند.

صدور مجوز رشد ۱۶۲ درصدی سرمایه «فخوز»

مجوز افزایش سرمایه ۱۶۲ درصدی شرکت فولاد خوزستان از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار صادر شد.

به گزارش معدن نامه، شرکت فولاد خوزستان مجوز افزایش سرمایه ۱۶۲ درصدی خود را از سازمان بورس و اوراق بهادار تهران دریافت کرد.

بر این اساس سرمایه شرکت از مبلغ ۱۹ هزار و ۴۸ میلیارد و ۶۹۷ میلیون ریال به مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال افزایش پیدا خواهد کرد.

این رشد سرمایه از محل سود انباشته تامین و به منظور اصلاح ساختار مالی و جبران سرمایه گذاری‌های انجام می‌شود.

 

 

فولادخراسان سردمدار شفافیت در صنعت

مدیر عامل «شرکت مجتمع فولاد خراسان» از تقویت نظام پاسخگویی و شفافیت در معاملات این مجتمع با الکترونیکی کردن سامانه و فرآیند استعلام¬های مرتبط با خرید و تأمین خبر داد.

کسری غفوری با اشاره به ابلاغ بخشنامه وزیر «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» در خصوص ارتقای پاسخگویی، شفافیت و سالم سازی فرآیندها، گفت: یکی از مهمترین اقدامات قانونی جمهوری اسلامی ایران در مسیر مبارزه با فساد، تصویب «قانون ارتقای سلامت نظام اداری» است که ابعاد مختلف پیشگیری از فساد و مقابله با آن را مد نظر قرار داده و الگوهایی را نیز برای رسیدن به اهداف آن ارائه کرده است.

ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی از ۳ میلیارد دلار عبور کرد/بیش از 16 درصد ارزش صادرات غیرنفتی در اختیار معدنی ها

بررسی کارنامه تجارت خارجی در دوره هفت ماهه امسال، گویای آن است ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی به ۳ میلیارد و ۴۹.۴ میلیون دلار رسیده که این میزان صادرات، ۱۶.۷ درصد از ارزش صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، بر پایه جداول آماری تجارت خارجی کشور، مجموع صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در هفت ماهه ابتدایی امسال از نظر حجمی ۲۱ میلیون و ۱۷۶ هزار و۹۲۱ تن به ارزش سه میلیارد و ۴۹ میلیون و ۴۹۰ هزار دلار ثبت شده بود.

افزایش سرمایه 97 درصدی شرکت ملی صنایع مس ایران در دستور کار مجمع فوق‌العاده

دکتر اردشیر سعدمحمدی با اعلام این خبر گفت: جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت ملی صنایع مس ایران (سهامی عام) برای بررسی و تصمیم‌گیری درباره افزایش سرمایه 97 درصدی این شرکت از محل سود انباشته روز دوشنبه 10 آذرماه برگزار می‌شود.

نمایان شدن ارزش واقعی معادن در بورس کالا/ عرضه معادن کوچک و متوسط در بورس کالا، پیامدهای مثبت فراوانی دارد

رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران گفت: تسهیل حضور معادن در بورس، یکی از مهم‌ترین و موثرترین روش‌های تامین مالی برای توسعه این بخش در کشور است.

بهرام شکوری با استقبال از تلاش‌های معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت،معدن وتجارت و مسئولان سازمان بورس برای عرضه معادن کوچک و متوسط در بورس گفت: امکان تامین مالی از طریق جذب سرمایه‌گذاری خارجی با توجه به تحریم‌ها در حال حاضر وجود ندارد.

شکوری افزود: تامین مالی از طریق نظام بانکی بسیار پردردسر و گران بوده و عملا معادن به سراغ آن نمی‌روند.

سامانه جامع تجارت ایران آغاز فصل جدیدی در شفافیت خواهد بود

وزیر صنعت، معدن و تجارت سامانه جامع تجارت ایران را آغاز فصل جدیدی در شفافیت عنوان کرد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی وزارت صمت، علیرضا رزم حسینی در جلسه بررسی سامانه جامع تجارت ایران با اعلام این مطلب، افزود: رصد کالاها از گمرکات کشور تا انبارها و سطح عرضه همواره مورد تأکید رییس جمهور بوده است و سامانه جامع تجارت کار رصد و رهگیری کالاها را انجام خواهد داد.

وی با تأکید بر ضرورت اهتمام دستگاه های مرتبط با این سامانه برای تکمیل آن، تصریح کرد: در همین راستا ارتباط سامانه بازارگاه وزارت جهادکشاورزی در همین راستا با سامانه جامع انبارها برقرار خواهد شد.

یکی از اهداف استراتژیک صنعت فولاد کاهش مصرف آب است/ تعریف سه سناریو برای بهینه‌سازی مصرف آب

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد اکسین، در یادداشت امین ابراهیمی، مدیرعامل فولاد اکسین خوزستان با موضوع «کاهش مصرف آب در صنعت فولاد ایران» آمده است:

تمدید استخراج از معدن مس روباز «چوکوئیکاماتا» تا یک سال دیگر

شرکت شیلیایی کودلکو استخراج در معدن یک‌صد ساله روباز چوکوئیکاماتا را تا یک سال دیگر تمدید کرده؛چون این عملیات در سال جاری بیش از 30 هزار تن مس خالص اضافی به عمل آورده است. این شرکت معدنکاری دولتی بخش روباز چوکوئیکاماتا را در سال 2018 تعطیل کرد و عملیات‌های آن را در سال گذشته به استخراج زیرزمینی انتقال داد. این غول مس در آن زمان تصمیم گرفت استخراج روباز را تا دسامبر سال جاری ادامه دهد. کودلکو که در سانتیاگو مستقر است تصمیم خود را یک بار دیگر تغییر داده است.

فروش چشمگیر ٢۶٣٠ میلیاردی چادرملو در آبان ماه

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در ٨ ماهه منتهی به آبان ١٣٩٩ از فروش محصولات خود ١٢۶٣٠ میلیارد تومان درآمد کسب کرد که از این مبلغ ٢۶٣٠ میلیارد تومان آن مربوط به همین ماه است.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی چادرملو، مبلغ فروش این شرکت در مدت ٨ ماهه سال ٩٩ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ٩٩ درصد رشد داشته است.

همچنین میانگین ٧ماهه گذشته نرخ فروش کنسانتره آهن 12،050،122ریال به ازای هر تن بود که در آبان ماه به18،265،756ریال به ازای هر تن افزایش یافته است.

جزئیات نشست مشترک وزارت صمت با فولادی‌ها هنوز مشخص نشده

عضو هیئت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد نتایج نشست شیوه‌نامه تنطیم بازار فولاد را تشریح کرد و خبر داد: هنوز جزئیات برگزاری نشست امروز و اینکه چه افرادی در آن حضور دارند، اعلام نشده است.

سید رضا شهرستانی با اشاره به نشست فعالان فولاد با قائم‌مقام وزارت صمت در هفته گذشته گفت: دکتر نهاوندیان و سایر حاضران در جلسه با نگاهی مثبت انتقادها را شنیده و قول مساعد دادند تا با انجام اصلاحاتی در این شیوه‌نامه، رضایت فولادسازها را هم جلب کنند.

حمایت اتاق ایران از شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در اطلاعیه‌ای با حمایت از شیوه‌نامه «ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد»، آن را مطابق با نظرات کارشناسی اتاق ایران اعلام کرد.

به گزارش روز پنجشنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، در اطلاعیه اتاق ایران آمده است: با تصمیم ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد برای اجرا، ابلاغ شد.

بر اساس شیوه‌نامه جدید که مطابق با نظرات کارشناسی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران است، دولت قبول کرد که قیمت بر مبنای رقابت در بورس کالا کشف و تعیین شود.

قدردانی نمایندگان گلستان از اقدامات شرکت معادن شرقی

نشست مشترک منصور یزدی زاده، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با رضا آريان پور، نماينده شهرستان هاي مينودشت، كلاله و مراوه تپه و غلامعلی كهساري، نماينده شهرستان هاي آزاد شهر، راميان و فندرسک با حضور منصور شريف، مدير عامل معادن زغال سنگ البرز شرقي 28 آبان ماه در محل مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

فولاد سنگان، رتبه اول معین اقتصادی استان در عملکردهای اجتماعی

علی اکبر لبافی دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان‌رضوی در بررسی و ارزیابی عملکرد صندوق های خرد روستایی،  فولاد سنگان را معین اقتصادی برتر استان خراسان رضوی در حوزه عملکرد اجتماعی و مالی معرفی  نمود.

دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان‌رضوی در بررسی و ارزیابی عملکردهای خرد روستایی گفت:  ما به دنبال ایجاد یک اقتصاد جدید به عنوان اقتصاد روستا هستیم و موضوع شکل گیری کسب و کارههای روستایی با  مشارکت مردمی از طریق ایجاد حساب های سپرده روستایی در مدل مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی برای ما یک اصل است.

ذوب آهن اصفهان در مسیر افزایش تولید و صادرات

منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با اشاره به آغاز پیش گرم کوره بلند شماره یک این شرکت گفت : این مجتمع عظیم صنعتی در تلاش است تا 23 دی ماه که سالروز تاسیس ذوب آهن اصفهان و طلیعه صنعت فولاد کشور است ، کوره بلند شماره یک این شرکت با حضور مسئولین کشور راه اندازی شود.

وی افزود : با راه اندازی کوره شماره یک 800 هزار تن به تولید این شرکت افزوده می شود و ذوب آهن اصفهان می تواند اهداف تولیدی خود را محقق سازد .

کار جهادی در فولاد مبارکه قابل‌ستایش است

امام‌جمعۀ شهرستان مبارکه در این دیدار صمیمی اظهار داشت: اقدامات صورت‌گرفته در فولاد مبارکه در حقیقت مایۀ افتخار است. بنده از زحمات جهادی مدیریت و کارکنان فولاد مبارکه تشکر می‌کنم و باور دارم کار عظیمی در فولاد مبارکه در حال انجام است که جبهۀ صنعت و اقتصاد کشور را با قوت پشتیبانی می‌کند و موجب دلگرمی همۀ مردم است.

حجت‌الاسلام موسوی در ادامه از زحمات فولاد مبارکه در عرصۀ سلامت مردم تشکر کرد و اظهار داشت: فولاد مبارکه همچون نگینی در منطقه می‌درخشد و پیشتازی این شرکت در حوزۀ بهداشت و سلامت مردم در این شرایط خطیر ناشی از بیماری کرونا قابل‌تقدیر است.

افزایش سطح کمّی و کیفی پوشش بیمه‌نامه‌ها

مدیر امور نهادها و ذی‌نفعان مالی شرکت فولاد مبارکه افزود: تمامی مکانیسم‌ها و ماشین‌آلات کارگاهی شرکت اعم از تولیدی و کمک‌تولیدی (ناوگان سنگین و نیمه‌سنگین) نیز دارای پوشش مسئولیت مدنی و مهندسی است و خودروها و وسایط نقلیۀ سبک نیز پس از استعلام و به‌روزرسانی فهرست اطلاعات دارایی‌ها از مراجع ذی‌صلاح، مشمول صدور بیمه‌های شخص ثالث و بدنه با تعهدات روز می‌گردند.

پزشک در ادامه گفت: تمامی مراکز تفریحی و مجموعه‌های آبی شرکت شامل استخر فولاد مبارکه و استخرهای مرکز باغ فردوس هم به لحاظ پوشش مسئولیت مدنی مسئولین و ناجیان شاغل و هم به لحاظ آتش‌سوزی، بیمه‌نامه دارند.

تحقق 73درصدی بودجه سال 99 آتیه‌اندیشان در شش ماه/کسب بالاترین بازده در بین شرکت‌های سرمایه‌گذاری بازار سرمایه

دکتر عبدالله شیرمحمدپور مدیرعامل شرکت آتیه اندیشان مس با اشاره به حمایت‌های بی‌دریغ دکتر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس که یکی از مدیران جهادی جمهوری اسلامی ایران است و با حضور خود در هر سازمان یا بنگاه اقتصادی باعث تحول عظیم در حوزه توسعه اقتصادی آن مجموعه و نهایتاً برای کشور عزیزمان می‌شود، گفت: بودجه سال 99 شرکت سرمایه‌گذاری آتیه‌اندیشان مس مبلغ 1.600.000میلیون  ریال بوده که بر اساس عملکرد واقعی شش‌ماهه نخست سال 99 مبلغ 1.165.793 میلیون ریال از آن، معادل 73 درصد محقق شده است.

فولاد مبارکه با روحیۀ بسیجی وارد عرصۀ کمک به بیماران کرونایی شد

حمیدرضا عظیمیان ضمن تشکر از اقدامات صورت‌گرفته توسط بسیجیان شرکت فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: باعث افتخار است که فولاد مبارکه با سرلوحه قرار دادن روحیۀ بسیجی توانسته در عرصۀ تولید و اقتصاد کشور خوش بدرخشد و با  ورود به حوزۀ مقابله با بیماری کرونا و گام برداشتن در زمینۀ رفع مشکلات آب استان اقدامات بسیار خوبی را عملیاتی کند.

در ادامۀ این جلسه سرهنگ عطایی، فرمانده ناحیۀ مقاومت بسیج شهرستان مبارکه، عملکرد بسیج فولاد مبارکه را در مقایسه با دیگر کارخانجات مشابه، بسیار خوب ارزیابی کرد و روحیۀ همدلی و حمایت مدیریت فولاد مبارکه از اقدامات فرهنگی را  در این موفقیت مؤثر دانست.

بازدید شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزۀ لجستیک هوشمند از فولاد مبارکه

به گزارش خبرنگار فولاد با الزام و مأموریت مدیریت شرکت فولاد مبارکه به شرکت ایریسا مبنی بر تدوین برنامۀ هوشمندسازی و تحول دیجیتال در فولاد مبارکه برنامۀ پنج‌ساله‌ای تدوین شد و در این راستا با هدف حل چالش‌های موجود در این زمینه، رویداد ارائۀ چالش‌های فناورانه در مهرماه سال جاری در دانشگاه تهران برگزار و پیشنهاد‌های برتر برگزیده شدند و هفت تیم جهت حل چالش‌های لجستیک و آشنایی طی مدت سه روز از خط تولید فولاد مبارکه بازدید کردند.

آینده به‌طور مشخص آیندۀ کسب‌وکارها و سازمان‌های داده‌محور است

1600 دستگاه تبلت هدیۀ فولاد مبارکه به دانش‌آموزان کم‌بضاعت اصفهان

کریم زارع مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان اصفهان با اعلام این خبر گفت: از مجموع 1600 دستگاه تبلت مذکور، بالغ‌بر 600 دستگاه تبلت به دانش‌آموزان تحت پوشش کمیتۀ امداد استان اصفهان اهدا شده است.

بومی‌سازی والوهای استراتژیک در مجتمع فولاد سبا

حمـــزه‌زاده در ادامــــه افــــزود: سرووالـــوها و پرپرشنال‌والوها از دقت و حساسیت زیادی برخوردارند و در صنعت هیدرولیک کاربرد فراوان و گسترده‌ای دارند؛ به همین علت در تولید فولاد بسیار مهم‌ هستند.

فولاد مبارکه موفق به تمدید و صدور مجدد همۀ استانداردهای مدیریتی شد

سید مهدی نقوی معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه با اعلام این خبر در گفت‌وگو با خبرنگار فولاد اظهار داشت: این ممیزی در بخش‌های مدیریت کیفیت(ISO9001:2015)، مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی (ISO45001:2018)، مدیریت زیست‌محیطی (ISO14001:2015)، مدیریت انرژی (ISO50001:2018)، مدیریت شکایات مشتریان(ISO10002:2018)، مدیریت رضایت مشتریان (ISO10004:2018) و مدیریت آموزش (ISO10015:1999)، مدیریت ریسک (ISO31000:2018) و مدیریت دانش (ISO30401:2018) برگزار گردید.

دست‌یابی به رکورد عمر نسوز وِسل واحد گاززدایی

وی با اشاره به افزایش حجم سفارش‌های تولید ذوب‌های مخصوص با سیکل RH طی یک سال گذشته و ظرفیت محدود کارگاه گاززدایی RH گفت: پروژه‌هایی در جهت افزایش توانایی تولید ذوب با سیکل RH در ناحیۀ فولادسازی و ریخته‌گری مداوم برنامه‌ریزی و اجرا شد که اهم آن‌ها شامل کاهش زمان توقف کارگاه جهت تعویض وسل از 16 ساعت به کمتر از 10 ساعت، افزایش عمر نسوز وسل در دو سال گذشته از کمتر از 100 ذوب به بیش از 125 ذوب و افزایش تعداد ذوب RH در روز از کمتر از 20 ذوب به 24 ذوب است.

افتخارآفرینی در گروه فولاد مبارکه با کسب رکوردهای پی در پی

مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه از دو دستاورد مهم در سال جهش تولید خبر داد:

رکورد تولید ماهانه تختال و تولید فولاد با سیکل گاززدایی تحت خلأ شکسته شد

غلامـــرضا سلیمی، مدیر ناحیــۀ فولادسازی و ریخته‌گری مداوم، با اعلام این خبر گفت: غیورمردان ناحیۀ فولادسازی و ریخته‌گری مداوم در آبان‌ماه با تولید بیش از 625 هزار تن تختال و کمترین میزان ضایعات، برگ زرین دیگری بر افتخارات شرکت فولاد مبارکه افزودند.

رشد 9 درصدی تولید آند و 6 درصدی کاتد مس/رشد 16 درصدی تولید آند نسبت به مدت مشابه سال گذشته

به گزارش «مس پرس»، سعدمحمدی با اعلام این خبر گفت: همچنین بررسی و مقایسه آمار تولید آند شرکت مس در هشت‌ماهه امسال در مقایسه با مدت زمان مشابه نشان می‌دهد که شرکت مس با رشد 16 درصدی 31 هزار و 594 تن بیشتر آند تولید کرده است.
وی با بیان این‌که در تولید کاتد هم، مقایسه 8 ماهه نخست امسال با مدت مشابه سال قبل نشان دهنده رشد 6درصدی است گفت: شرکت مس در مجموع در مقایسه با مدت زمان مشابه 10 هزار تن بیشتر کاتد تولید کرده است.

دیدار مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با استاندار کرمان

به گزارش مس پرس، در این دیدار دکتر سعدمحمدی گزارشی از آخرین وضعیت عملکردی شرکت مس در حوزه تولید، توسعه و مسئولیت‌های اجتماعی و کمک‌های انجام شده در حوزه مقابله با کرونا و توسعه زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی از جمله ساخت بیمارستان 50 تخت‌خوابی در رفسنجان، تجهیز 25 تخت بیمارستانی در شهربابک، کمک به دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان و رفسنجان، تهیه و توزیع مواد ضد عفونی، ماسک، وِنتیلاتور، راه اندازی دستگاه اکسیژن ساز600 لیتری کانتینر دار در بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) رفسنجان و  نصب مخزن 15 تنی اکسیژن مایع در بیمارستان شهربابک ارایه کرد.

حمایت اتاق ایران از «شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد»/کشف و تعیین قیمتها بر مبنای رقابت در بورس کالا

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با حمایت از «شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد»، این شیوه‌نامه را مطابق با نظرات کارشناسی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران دانست.

افزایش ۷۵ درصدی درآمد‌های عملیاتی فولاد خوزستان در ۸ ماهه امسال

به گزارش معدن نامه، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان گفت: جمع کل درآمد‌های عملیاتی شرکت فولاد خوزستان در دوره هشت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، 75 درصد رشد را نشان می‌دهد.

علی محمدی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان اظهار داشت: جمع کل درآمد‌های عملیاتی شرکت فولاد خوزستان در دوره هشت ماهه امسال به 176 هزار و 551 میلیارد ریال رسید که این فروش نسبت به مدت مشابه پارسال، 75 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی افزود: نرخ فروش محصولات شرکت بین 5 تا 18 درصد افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند.

برای تنظیم بازار فولاد تمام زنجیره در نظر گرفته شود

شیوا نیک وظیفه

تنظیم بازار فولاد به موضوعی چالش برانگیز تبدیل شده است. برخی معتقدند طرحی که دولت برای این موضوع در نظر گرفته، عملا به سود دلال و به زیان فولادسازان است. از طرفی مجلس هم به این ماجرا ورود کرده و در حال تصویب طرحی است که با شیوه نامه دولت، تفاوت دارد. در این خصوص گفتگویی با موسوی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی داشتیم.

نمک آبی و حفاظت از میراث زمین شناختی ایران

کامبیز مهدی زاده، مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه نمک آبی نوعی نمک خوراکی است که از کوه‌های سمنان و گرمسار استخراج می‌شود به صمت گفت: این نوع نمک ترکیبات مختلفی از جمله آهن، سولفید، پتاسیم و کلسیم داشته و خواص درمانی و دارویی دارد. او تصریح کرد: در دنیا بحث‌های مختلفی روی این نمک است و به عنوان یک کالای لوکس شناخته می‌شود. بسیاری از معدنداران نمک سعی می‌کنند این نوع نمک را هم در کلکسیون خود نگهداری کنند. 

در شیوه‌نامه ابلاغی توسط دولت مصرف‌کنندگان خرد نادیده گرفته شده‌اند

شیوا نیک وظیفه

شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد پس از مدت‌ها، ارائه و به وزارت اقتصاد و وزارت صمت ابلاغ شد که نگاه برخی فعالان فولادی و نمایندگان مجلس بر این طرح منفی بوده و در مقابل برخی دیگر این شیوه نامه را برای تنظیم بازار مناسب می دانند.

نماینده مردم نی‌ریز، استهبان و بختگان تاثیر شیوه نامه ابلاغی توسط معاونت اقتصادی ریاست جمهوری را بر بازار فولاد مثبت نمی داند.

استقرار مدل تعالی منابع انسانی(34000) تجربه ای ارزشمند در فولاد سنگان

وی با اشاره به استقرار تدریجی این مدل گفت : ازآن جایی که نمی توان همه فرآیند های منابع انسانی را در زمان کوتاه مستقر نمود، این مدل به صورت تدریجی و مرحله ای طراحی شده و در هر مرحله تکاملی یک تغییر منحصربه فرد را در فرهنگ سازمانی ایجاد تا زمینه مناسب باهدف جذب، حفظ و توسعه منابع انسانی فراهم شود. لازم به ذکر است، این مدل برگرفته از استانداردهای مرجع مدیریت منابع انسانی همچون مدل سرمایه گذاری انسانی (IIP) ، مدل بلوغ قابلیت های انسانی (PCMM) و ایزو 10018 بوده و از اعتبار علمی بالایی برخوردار است.

پیشنهادات اصلاحی جهت اجرای موثر شیوه نامه تنظیم بازار فولاد

کارخانجات ذوب القایی در نامه‌ای به معاون اقتصادی رئیس جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار اصلاح مواردی در شیوه نامه تنظیم بازار فولاد شدند.

به گزارش معدن نامه، متن نامه به شرح ذیل است:

جناب آقای دکتر نهاوندیان، معاون محترم اقتصادی رئیس جمهور
جناب آقای دکتر رزم حسینی، وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت

طرح مجلس اجرایی‌تر از شیوه‌نامه ابلاغی است

شیوا نیک وظیفه

حجت‌الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی طرح تنظیم‌شده توسط مجلس را برای تنظیم بازار فولاد کاراتر از شیوه‌نامه ابلاغی توسط دولت می‌داند.

فیروزی در گفتگو با معدن نامه در این خصوص اظهار داشت: شیوه‌نامه ابلاغی توسط دولت برای تنظیم بازار فولاد با اتفاق‌نظری توسط دولت و وزارت صمت انجام شده است. این شیوه‌نامه کار بزرگی است و جنبه کارشناسی آن بر جنبه مدیریتی، غلبه دارد.

ثبت فروش بی‌سابقه بیش از 23 هزار میلیارد تومانی برای اولین‌بار در تاریخ شرکت مس/شرکت ملی مس در 8 ماهه، 13 درصد بیشتر از کل سال گذشته درآمد کسب کرد/رشد 127 درصدی فملی در آبان‌ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته

دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: کل فروش شرکت مس تا پایان آبان‌ماه سال جاری با همت و تلاش تمامی پرسنل صنعت مس به عدد 23 هزار و 85 میلیارد تومان رسید. به گفته سعدمحمدی کل فروش سال گذشته شرکت مس برابر با 22 هزار و 700 میلیارد تومان بود در حالی که شرکت مس در هشت‌ماه سال 99 موفق به فروش بیش از 23 هزار میلیارد تومان شد.

"اتاق گوهر سنگ ها" در گمرک تشکیل می شود

رییس هیات عامل ایمیدرو خبر داد: "اتاق گوهرسنگ ها" در بخش گمرک فرودگاه ها برای تسهیل در ورود مواد اولیه و صدور کالای ساخته شده ایجاد می شود.

جلسه دولت با انجمن فولاد و بورس کالا برای اصلاحات شیوه نامه جدید

معاون اقتصادی رئیس جمهور درپی اعتراضات به ایرادات شیوه نامه تنظیم بازار فولاد، جلسه ای را با حضور همه ذینفعان از جمله انجمن فولاد، اتاق بازرگانی، بورس کالا و ... ترتیب داد.

محمد نهاوندیان در پی اعتراضات اخیر انجمن فولاد، فعالان بازار سرمایه و تعدادی از نمایندگان مجلس به ایرادات شیوه نامه جدید دولت برای تنظیم بازار فولاد، جلسه هماهنگی در این خصوص با حضور همه ذینفعان از جمله انجمن فولاد، اتاق بازرگانی، بورس کالا و برخی از تولیدکنندگان فولاد تدارک دید.

کتاب ابزار توانمندسازی و توسعه مدیران فعلی و آینده

هفته کتاب و کتاب خوانی در شرکت فولاد هرمزگان با اهدا بسته های کتاب به سرپرستان، روسا، مدیران و‌ معاونین این شرکت، گرامی داشته شد.
 مدیر آموزش و توسعه منابع انسانی فولاد هرمزگان با تأکید بر این نکته که در تمامی اعصار، مهمترین و اثربخش ترین ابزار بشر برای حفظ، ترویج، نشر و یادگیری دانش، کتاب و کتاب خوانی بوده است، گفت: در کلیه شرکت های معتبر و‌ پیشرو، کتاب و‌کتاب خوانی یکی از ابزارهای مهم در حوزه توانمندسازی در سطوح مختلف به ویژه سطوح مدیریتی و رهبری محسوب می گردد.

پیشرفت 70 درصدی معدن مس درآلو

به گزارش مس پرس، مهندس محمدرضا سرحدی مجری پروژه معدن مس درآلو با اعلام این خبر و با قدردانی از زحمات دکتر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس در سرعت بخشی به این طرح گفت: هدف نهایی این طرح تولید سالانه 130 هزار تن کنسانتره مس با عیار حداقل 22 درصد است.
وی افزود: این‌ طرح مشتمل بر پروژه‌های باطله‌برداری و آماده‌سازی معدن درآلو، احداث کارخانه تغلیظ، احداث زیر ساخت‌های آب‌رسانی و مدیریت باطله و برق‌رسانی است که جمع مبلغ قرارداد این طرح7650 میلیارد ریال  بعلاوه 142 میلیون دلار برآورد شده است.

تحولات جهانی در ورق های بکارگرفته شده در صنعت خودرو

انواع ورق های فولادی خودرویی

ورق گالوانیزه خودرویی

 

نگارنده: مجتبی تراشی _ آذر 99

از چند سال پیش تا الان، با ورود یک سری از مواد مثل پلیمرها، پلاستیکها، کمپوزیتها، فایبرگلاسها به صنعت خودرو، خودروها نسبت به قبل سبکتر و از طرفی شیکتر نیز شدهاند.

توپ صفویه در زمین ذوب آهن اصفهان

یک عراده توپ جنگی متعلق به دوران صفویه که از سالها پیش در ذوب‌آهن اصفهان بود ، توسط مسئولین این شرکت به اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی  تحویل شد .
علیرضا امیری مدیر روابط عمومی این شرکت ضمن بیان خبر فوق گفت : این توپ جنگی دوران صفویه در بین ضایعات کشف شد و در این شرکت نگهداری می شد و با وجود برخورداری ذوب آهن اصفهان از موزه صنعتی ، در راستای مسئولیت اجتماعی و به جهت اینکه در معرض دید عموم مردم قرار گیرد به اداره میراث فرهنگی تحویل داده شد .

تشکیل کارگروه همکاری علمی- پژوهشی ایمیدرو و دانشگاه علامه طباطبایی

رئیس هیات عامل ایمیدرو خبر داد: کارگروهی برای بررسی همکاری علمی- پژوهشی ایمیدرو و دانشگاه علامه طباطبایی به زودی تشکیل می شود.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، دکتر خداداد غریب پور در جلسه ویدیوکنفرانسی با رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این مطلب گفت: این دانشگاه علاوه بر ظرفیت های علمی- پژوهشی در زمینه های آموزشی، مالی، حسابداری، حقوقی، اقتصادی و غیره، نگاه جدیدی نسبت به مسائل فرهنگی و علوم اجتماعی در واحدهای تولیدی دارد.

حمایت قاطع کمیسیون صنایع و معادن مجلس از تصمیم دولت برای ساماندهی بازار فولاد/ تعامل مثبت وزارت صمت و کمیسیون تخصصی

رئیس و جمعی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام حمایت از تصمیم دولت برای ساماندهی بازار فولاد تاکید کردند که طرح مجلس شورای اسلامی در زمینه فولاد در حقیقت پشتیبانی قانونی از اقدام دولت خواهد بود.

عزت الله اکبری تالارپشتی، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در جلسه کمیسیون تخصصی که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در محل خانه ملت برگزار شد، اظهار کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت با کمیسیون صنایع و معادن مجلس تعامل مثبتی دارد و امید می‌رود که ماحصل این تعامل و هم‌افزایی گره گشایی از مشکلات مردم باشد.

بررسی سوال نمایندگان از رزم حسینی/سوال کنندگان به وزیر صمت یک ماه مهلت دادند

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از بررسی سوال نمایندگان از رزم حسینی در کمیسیون متبوعش خبر داد.

به گزارش معدن نامه به نقل از خانه ملت، حجت اله فیروزی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در تشریح نشست دوشنبه 3آذر ماه کمیسیون متبوعش به حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونان وی در این جلسه اشاره کرد.

نقشه راه معدن و صنایع معدنی همراهی تمام ارکان را می طلبد

شیوا نیک وظیفه

دولت دوازدهم به‌منظور دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ با تصدی‌گری وزارت صنعت، معدن و تجارت نقشه راه معدن و صنایع معدنی را با ۷۲ راهبرد و ۱۴۵ هدف تا افق ۱۴۰4 پیش‌بینی کرد اما این نقشه راه، يك برنامه ۴ ساله است و پايش آن در شرایط حاضر، ضروري است. موضوعی که به نظر می‌رسد به میزان کافی موردتوجه مسئولین قرار گرفته نشد. یکی از موضوعات مهم لحاظ شده در نقشه راه معدن، بحث اکتشاف می باشد که دکتر کوروش شعبانی، رئیس کمیته اکتشاف خانه معدن ایران پیشنهادات و انتقاداتی به آن وارد کرده است.

غریب پور خبر داد: شیوه نامه جدید فولاد از ابتدای هفته آینده اجرایی می شود

خداداد غریب پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو خبر از تصمیم ستاد اقتصادی دولت برای اجرای شیوه نامه ساماندهی بازار زنجیره فولاد کشور داد. غریب پور تاکید کرد: این دستورالعمل مزیت های متعددی برای حوزه معدن و صنایع معدنی دارد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با تاکید بر "حذف سقف رقابت در تعیین قیمت"، اظهار داشت: در شیوه نامه جدید، دولت قبول کرده که قیمت بر مبنای رقابت در بورس کالا کشف و تعیین شود. بدین ترتیب، روند قیمت گذاری کاملا رقابتی خواهد بود.

همواره سیاست دولت در خصوص مداخله در قیمت های بازار با شکست مواجه شده است/ وزارت صمت، ساز و کار مناسب و کاربردی لازم برای انجام این حجم از نظارت را در اختیار ندارد

مدیرعامل شرکت فولاد خراسان در نامه‌ای به مدیرعامل ایمیدرو اثرات منفی شیوه‌نامه جدید تنظیم بازار فولاد که توسط معاون اقتصادی رئیس جمهور ابلاغ شده است را تشریح کرد. وی در این نامه عنوان کرده است اعلام مفاد این شیوه‌نامه باعث کاهش قیمت سهام شرکت‌های فولادی در دو روز اخیر شده است به علاوه اینکه تبعات سیاست‌گذاری دستوری قیمت فولاد و خسارت‌های فراوان واردشده به صادرکنندگان به دلیل معطل ماندن بارهای صادراتی در مرزها و تعلل وزارت صمت تشریح گردیده است.

جلسه تولید مجتمع مس شهربابک برگزار شد

جلسه تولید مجتمع مس شهربابک با حضور دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران برگزار شد.

دومین رکورد تولید ماهیانه نشان از عزم راسخ در کسب رکورد سالیانه

سید اصغر مدنی معاون بهره برداری شرکت فولاد هرمزگان در گفت و گو با روابط عمومی این شرکت گفت : دستیابی فولاد مردان فولاد هرمزگان به رکورد تولید آن هم به فاصله کمتر از دوماه از رکورد قبلی ، نشان از عزم راسخ آنان در رسیدن به رکوردی جدید در تولید سالیانه و ثبت موفقیتی دیگر در این شرکت همزمان با سال جهش تولید است . وی در ادامه گفت : شرکت فولاد هرمزگان توانست در آبان ماه با تولید ۱۳۸۲۲۶ تن تختال و پس از تنها دو ماه رکورد جدیدی را ثبت نماید .

مدنی با اشاره به اینکه رکورد تولید ماهیانه تختال فولاد هرمزگان در آبان ماه تنها رکورد این شرکت نبود گفت:

رکورد تولید ” ماهیانه ” گندله در فولاد سنگان شکسته شد.

با رشد 143 درصدی تولید گندله در هشت ماهه سال جاری، نسبت به مشابه سال قبل، رکورد تولید ” ماهیانه ” گندله در فولاد سنگان شکسته شد.

امرایی ضمن تبریک فرارسیدن هفته بسیج گفت: افتخار آفرینی کارکنان شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان، در سال جهش تولید، منجر به تولید400687 تن گندله در آبان ماه سال جاری شد و به همت و تلاش وافر کارکنان جبهه اقتصادی  و حمایت های کلیه ارکان شرکت فولاد سنگان رکورد تولید ماهیانه گندله در این شرکت شکسته شد .

اثرات شیوه نامه فولاد برعملکرد «میدکو»

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه از تاثیرات شیوه نامه زنجیره فلزات از فولاد بر عملکرد مالی این شرکت خبر داد.

ایجاد مانع برای صادرات شمش حاصلی جز ورشکستگی واحدهای فولادی نخواهد داشت/ شعارهای به‌ظاهر درست عده‌ای فرصت‌طلب، ذهن مسئولان را منحرف نکند

دکتر بهرام سبحانی رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، طی نامه‌ای خطاب به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایرادات شیوه‌نامه دستوری جدید دولت برای تنظیم بازار فولاد و اثرات مخرب اجرای این شیوه‌نامه را تشریح کرده است. متن کامل این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر جهانگیری؛ معاون اول محترم رئیس جمهور

گام جدید شرکت های معدن و صنایع معدنی برای تامین مالی

رییس هیات عامل ایمیدرو خبر داد: شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی، "شرکت سهامی عام پروژه" تشکیل می دهند. غریب پور تاکید کرد: این امر، روشی جدید برای تامین مالی طرح های توسعه است.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور که در جلسه ویدئوکنفرانس "تشکیل شرکت های سهامی عام پروژه" با حضور معاون طرح و برنامه وزارت صنعت معدن و تجارت،‌ معاون برنامه ریزی ایمیدرو و مدیران عامل شرکت های ملی مس، چادرملو و مدیران مبارکه و گل گهر سخن می گفت،‌ تصریح کرد: اکنون که معدن و صنایع معدنی پیشران توسعه در کشور شده، تنوع بخشی به تامین مالی در این حوزه، ضرورت دارد.

امروز بسیج ، ابعاد جهانی پیدا کرده است / با مدیریت و فرهنگ بسیجی بر مشکلات اقتصادی غلبه می کنیم

در این آیین که آیت ا... رهبر رئیس دفتر هماهنگی تبلیغات اسلامی ، مهرداد تولائیان معاون بهره برداری ، مهدی نصر معاون برنامه ریزی و توسعه ، محمد جعفر صالحی معاون خرید و احمد سلیمی معاون مالی و اقتصادی نیز  حضور داشتند ، منصور یزدی زاده مدیرعامل شرکت ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و امام شهدا ، گفت : شهدای ذوب آهن اصفهان که همگی بسیجی بودند در آن شرایط  به جهاد در دفاع مقدس پرداختند و امروز وظیفه ما بسیجیان صنعت ، جهاد در جبهه اقتصادی است .

وی افزود : تولید و حفظ اشتغال دو وظیفه مهم امروز ما بسیجیان در عرصه جهاد اقتصادی است که با تفکر وفرهنگ بسیجی می توان آن ها را محقق نمود .

توسعه اکتشافات معدنی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم/ 700 هزار کیلومتر مربع عملیات اکتشافی و شناسایی 900 محدوده امیدبخش توسط ایمیدرو

اکتشافات معدنی از اقدامات اساسی و زیربنایی برای توسعه بخش معدن به شمار می‌رود که در سال‌های گذشته، تقریبا به فراموشی سپرده شده بود و فعالیت کم‌رمقی در این بخش انجام می‌شد، اما در سال‌های ۹۳ تا ۹۶ حرکتی ارزشمند در این زمینه شکل گرفت که در دولت دوازدهم نیز تداوم یافت. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، برپایه داده های آماری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، میزان سرمایه‌گذاری صورت گرفته ایمیدرو در بخش اکتشاف از سال ۹۳ تاکنون به بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

رزم حسینی برای پاسخ به سوالات نمایندگان به کمیسیون صنایع می‌آید

وزیر صنعت، معدن و تجارت در هفته جاری به منظور پاسخ به سوالات نمایندگان میهمان کمیسیون صنایع و معدن مجلس است.

به گزارش معدن نامه به نقل از خانه ملت، براساس دستور کار هفته جاری کمیسیون صنایع و معادن مجلس، این کمیسیون در جلسه روز دوشنبه (3 آذر ماه) خود میزبان وزیر صنعت، معدن و تجارت خواهد بود تا علیرضا رزم حسینی به سوالات سیدسلمان ذاکر(2 فقره)، جواد کریمی قدوسی(2 فقره)، جلال محمودزاده(3فقره)، محمدحسن آصفری(2فقره)، کمال حسین پور، جلیل مختار، هاجر چنارانی(2 فقره)، کیوان مرادیان کوچکسرائی(2فقره) پاسخ دهد.

شیوه نامه جدید دولت باید مدافع کشف قیمت و آزادسازی آن باشد اما قیمت گذاری دستوری در آن گنجانده شده است/ با این شیوه نامه سبزپوشهای فولادی در بازار سرمایه، سرخ پوش می شوند

شیوا نیک وظیفه
عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد اظهار داشت: ایرادات اساسی به شیوه نامه جدید دولت برای بازار فولاد وارد است. در شرایطی که بازار رو به تعادل می رفت و قیمتها منطقی تر شده بود، با ابلاغ این شیوه نامه و استقبال مجلس از آن، مسیر برای دستیابی به سند چشم انداز ۱۴۰۴ ناهموار خواهد شد.

منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس، محلي امن و آرام برای تحقق تولید است

با توجه به ظرفيتهاي مناسب منطقه ويژه خليج فارس به دليل همجواري با تنگه هرمز و نزديکي به کشورهاي حوزه خليج فارس، توسعه زيرساختهاي اين منطقه ميتواند منجر به جذب بسياري از سرمايه گذاران بخشهاي مختلف صنعتي و معدني شود. بنابراين در دورهاي که تحريمها عليه کشور به بالاترين حد ممکن رسيده اند، توسعه منطقه ويژه خليج فارس در راستاي جذب سرمايه گذاران خرد و کلان ضرورت دارد. در اين راستا با محمدرضا بهرامن، رئيس خانه معدن گفتگو کرده ایم که مشروح آن در ادامه آمده است.

چه پتانسيلها و ظرفيتهايي در منطقه ويژه خليج فارس براي ايجاد شرايط مطلوب توليد صنايع معدني از جمله فولاد و آلومينيوم وجود دارد؟

شیوه‌نامه جدید بر بازار بورس تأثیر منفی خواهد داشت/ شیوه‌نامه ابلاغ شده توسط معاونت اقتصادی رئیس جمهور بر قیمت‌گذاری دستوری و محدود کردن صادرات در بازار فولاد اصرار دارد

شیوا نیک وظیفه 
عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اظهار داشت: شیوه نامه جدید ابلاغ شده توسط معاونت اقتصادی رئیس جمهور سبب نابودی صنعت فولاد و ایجاد رانت بسیار بالا است. این شیوه‌نامه نتیجه‌ای جز ایجاد فرصت‌های غیرمتعارف نخواهد داشت، بازار سرمایه را بهم خواهد ریخت و فرصتهای صادراتی را از بین می برد و‌ در نهایت سبب عقب افتادن سند چشم انداز ۱۴۰۴ خواهد شد.

دستیابی به رکورد بالاترین حفاری اکتشافی طی 7 سال اخیر/بیش از 61 هزار متر حفاری اکتشافی در هشت‌‌ماه نخست امسال انجام شد

مهندس بهروز رحمتی معاون توسعه و اکتشافات شرکت مس گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران در حوزه اکتشافات، در هشت‌ماهه نخست امسال موفق به ثبت رکورد 61 هزار 512 متر حفاری اکتشافی شد که این میزان حفاری بالاترین رکورد 7 سال‌ اخیر بوده است.

انعقاد قرارداد جدید مابین «کیسون» و «کگل»

شرکت کیسون از امضای قرارداد جدید با شرکت معدنی و صنعتی گل گهر خبر داد.

شرکت کیسون قرارداد جدیدی مبنی بر اجرای EPC پروژه پیش فرآوری خوراک ورودی خط چهارم با شرکت معدنی و صنعتی گل گهر منعقد کرد.

جزئیات این قرارداد شامل خدمات مهندسی، تامین کالا و تجهیزات ساختمان و نصب به صورت توام (EPC) برای پروژه پیش فرآوری خوراک ورودی خط چهارم شرکت معدنی و صنعتی گل گهر توسط مشارکت کیسون (۸۰ درصد) و شرکت فراتحقیق سپاهان (۲۰ درصد) است.

مبلغ کل این قرارداد ۷۴۷ میلیارد و ۳۹۶ میلیون ریال است.

رایزنی فولادی ها برای تعدیل عامل نزول بورس / اثر مثبت در سنگ آهنی ها

معاون مالی توسعه معادن و فلزات از رایزنی شرکت های فولادی برای تعدیل بندهای شیوه نامه جدید عرضه و تقاضای زنجیره فولاد خبر داد و گفت: اجرای این مصوبه اتفاق مثبتی برای سنگ آهنی ها خواهد بود.

مرتضی علی اکبری با اشاره به ابلاغ شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد توسط ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به همفکران گفت: با توجه به اینکه قیمت های جهانی فولاد با نرخ های داخلی خیلی متفاوت نیست این موضوع در فروش شرکت های فولادی اثری ندارد.

افزایش 15 درصدی تولید گندله شرکت های بزرگ / تولید هفت ماهه گندله سنگ اهن از 18 میلیون تن عبور کرد

مجموع تولید گندله شرکت های بزرگ کشور طی 7 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 15 درصد افزایش یافت. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، 7 شرکت بزرگ گندله ساز از ابتدای فروردین تا پایان مهر، 18 میلیون و 6 هزار و 307 تن محصول تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 15 میلیون و 689 هزار و 365 تن بود.

پیام تبریک مدیرعامل فولاد هرمزگان جهت کسب رکورد ماهیانه تولید تختال

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت , مدیر عامل شرکت فولاد هرمزگان ضمن گرامیداشت هفته بسیج، کسب رکورد ماهیانه و روزانه تولید را به همکاران خود تبریک و آن را سبب غرور و سربلندی برای کارکنان دانست و اظهار امیدواری کرد فولاد هرمزگان همچنان در مسیر تعالی و بهبود مستمر گام بردارد:
پیام مدیرعامل فولاد هرمزگان به کارکنان این شرکت بدین شرح است:
با سلام خدمت همکاران محترم

کسب رکوردهای جدید تولید روزانه و ماهیانه تختال در فولاد هرمزگان

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی در آغاز هفته بسیج ، و در سال جهش تولید با یاری خداوند متعال و تلاش رزمندگان جبهه تولید و فولادمردان فولاد هرمزگان،  رکورد تولید ماهیانه تختال در آبان ماه ۹۹ و در فاصله ای کمتر از دو ماه با رکورد قبلی به میزان ۱۳۸۲۲۶  تن محقق شد. این رکورد در کنار رکوردهای دیگری در فولاد هرمزگان دست آمده است .
میزان رکوردهای جدید کسب شده به شرح ذیل می باشند :
۱- رکورد تولید تختال ماهیانه به میزان ۱۳۸۲۲۶ تن در آبان ماه
رکورد قبلی: میزان ۱۳۷۳۹۱ تن در شهریور ماه ۹۹
۲- رکورد تولید روزانه تختال به میزان ۶۳۱۱ تن در تاریخ ۹۹/۰۸/۲۷

افزایش 1/1 درصدی تقاضای مس پالایش‌یافته

گروه مطالعات بین‌المللی مس پیش‌بینی بازار مس خود را برای سال 2021 منتشر کرده و انتظار دارد سال آینده تقاضای مس پالایش یافته 1/1درصد افزایش پیدا کند.

به گزاش معدن نامه به نقل از روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه، این گروه انتظار دارد مصرف ظاهری مس پالایش یافته جهان، که مجموع تولید باضافه واردات منهای صادرات است، در سال 2020 بدون تغییر باشد اما در 2021 حدوداً 1.1 درصد رشد داشته باشد.

همیلتون از مؤسسه بی ام او پیش‌بینی رشد 1.1 درصدی گروه یاد شده را با توجه به مبنای پایین 2020 و بهبود قبلاً مشاهده‌شده اندکی محافظه‌کارانه می‌داند و خود او رشدی 4.4 درصدی را پیش‌بینی کرده است.

از قنات تا حیات و از دریا تا صحرا

سیدمحمدعلی گلابزاده: روز ۹۹,۸,۱۵ سیرجان -این کهن‌شهر ایران، که روزگاری مرکز ایالت کرمان و به‌قول مقدسی، جغرافیدان برجسته‌ قرن چهارم، از شیراز بزرگتر و باشکوه‌تر بود ‐ رویداد بزرگ دیگری در تاریخ خود را تجربه کرد، به‌گونه‌ای که می‌توان گفت عظمت آن همتای همان روزی است که برای نخستین‌بار «بن آب» سوخته چال سیرجان، زمین‌های این روستا را طراوت بخشید و قرن‌ها پیش از این، آب قنات‌های قطبیّه و کهن‌شهر، در اراضی سیرجان مظهر شد و رنگ روشن و زلال آب، چشم‌نوازِ مردم این سرزمین گردید.

نشست هماهنگی فرآیندهای صادرات و واردات معدن و صنایع معدنی برگزار شد

نشست هماهنگی فرآیندهای صادرات و واردات معدن و صنایع معدنی با حضور رئیس هیات عامل ایمیدرو و نمایندگان بانک مرکزی، گمرک و شورای عالی مناطق آزاد برگزار شد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، هدف از برگزاری این نشست، "تسهیل فرآیند صادرات و واردات" و "ایجاد فضای تعاملی" بین گمرک، بانک مرکزی و شورای عالی مناطق آزاد با شرکت های معدن و صنایع معدنی اعلام شد.

تهیه و تدوین گردشكار شناسایی خطرات و ارزیابی ریسك ویروس كووید19

مدیر بهداشت حرفه‌ای ایمنی و محیط‌زیست فولاد مبارکه در ادامه گفت: پیشگیری از بروز انواع بیماری‌ها، اختلالات و آسیب‌های ناشی از کار و یا مرتبط با محیط شغلی از جمله اهداف توسعۀ پایدار و افزایش بهره‌وری به شمار می‌روند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ارزیابی وضعیت سلامت کارکنان در سازمان‌ها و محیط‌های شغلی یکی از فعالیت‌هایی است که می‌تواند منجر به کاهش این آسیب‌ها و همچنین زیان‌ها و خسارات‌های ناشی از آن شود.

افزایش 4.5 درصدی تولید فولاد خام ایران/ ارتقاء تولید فولاد خام به حدود 26 میلیون تن

بر اساس آمار انجمن جهانی فولاد تولید فولاد خام ایران در سال ۲۰۱۹ با 4.5 درصد افزایش به 25.6 میلیون تن ارتقاء یافت.

آمار انجمن جهانی فولاد نشان داد که تولید جهانی فولاد خام در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال گذشته ۳ درصد افزایش یافته و به بیش از یک هزار و 868 میلیون تن رسیده است.

در ایران تولید فولاد خام با 4.5 درصد افزایش به 25.6 میلیون تن ارتقاء یافت. همچنین تولید جهانی محصولات فولادی در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال گذشته 3.4 درصد افزایش یافت و به یک هزار و 767 میلیون تن رسید که در ایران تولید محصولات فولادی با 5.6 درصد کاهش به 18.5 میلیون تن رسید.

توسعۀ شبكه‌های دانشی در گروه فولاد مباركه

ناظمی در ادامه ضمن اشاره به ابداع مفهوم مدیریت دانش در سال‌های اخیر خاطرنشان کرد: تعاریف گوناگونی توسط افراد مختلف برای مفهوم مدیریت دانش ارائه شده است که یکی از معروف‌ترین آن‌ها به فرایندی اشاره دارد که شناسایی، کسب، ایجاد و نگهداری و به‌کارگیری دانش را برای افراد سازمان در زمان مناسب فراهم می‌کند.

مدیر تضمین کیفیت و تعالی سازمانی شرکت فولاد مبارکه در ادامه گفت: فولاد مبارکه پس از عبور از دوران ساخت و بهره‌برداری و ورود به دوران رشد و توسعه، نگاه دانش‌محور در سازمان را دنبال کرده است. در واقع دانش و تجربۀ کسب‌شده در آن دوران موتور محرک اصلی در دوران توسعه بوده است.

ابلاغ شیوه نامه جدید در زمان آرامش نسبی بازار فولاد برای سامان‌دهی بازار است یا برهم زدن آرامش؟

در هفته‌های اخیر تقاضای تمام محصولات فولادی شامل طویل و تخت کمتر از عرضه بوده و قیمت نیز بدون رقابت تعیین شده است؛ یعنی قیمت جهانی ضربدر متوسط قیمت ارز نیما و به تبع آن قیمت در بازار آزاد نیز کاهش زیادی داشته است؛ به طوریکه قیمت اکثر محصولات فولادی در بازار آزاد نزدیک قیمت تمام شده خرید از بورس شده است.

در چنین شرایطی ابلاغ دستور العمل جدید هیچگونه ضرورتی ندارد، زیرا در شرایط فعلی خریداران محصولات فولادی با هدف کسب درآمد از اختلاف قیمت بورس و بازار آزاد از این بازار خارج شده بودند و تنها مصرف کنندگان واقعی اقدام به خرید می کردند.

مراکز خدماتی؛ بستری مناسب برای سرویس‌دهی به مشتریان

لطفا دربارۀ نقش و وظیفۀ مدیریت فروش داخلی توضیح دهید.

 بازاریابی  و فروش انواع محصولات تولیدی در بازار داخل، مدیریت سفارش‌های صادره تا زمان تولید و حمل، رسیدگی به ادعاهای  احتمالی، جمع‌آوری اطلاعات بازار، مدیریت تقاضا و قیمت و توسعۀ بازارهای فروش ازجمله وظایف مهم  این  واحد است.

کانال‌های توزیع و فروش محصولات فولاد مبارکه را معرفی کنید.

عرضۀ محصولات فولاد مبارکه در بورس؛ 15 درصد بیشتر از مقادیرتعیین‌شده

طهمورث جوانبخت در این گفت‌وگو اظهار داشت: در سال گذشته شرکت 7 میلیون و 600 هزار تن از محصولات خود را به فروش رسانده  که از این میزان یک‌میلیون و 450 هزار تن به صادرات و مابقی آن مصرف داخلی بوده است.  امسال نیز برنامه داریم تا به این میزان تولید و فروش دست‌یابیم.

وی ادامه داد: به دنبال افزایش نرخ ارز و ایجاد وضعیت تورمی در کشور، محصولات فولادی که پیش از این حکم کالای مصرفی داشت و در صنایع پایین‌دستی استفاده می‌شد، از نگاه برخی که به دنبال تبدیل  نقدینگی خود بودند به کالای سرمایه‌ای تبدیل شد و به‌تبع آن تقاضای کاذبی برای این محصولات شکل گرفت.

طراحی و تولید گرید 19Mn6 ویژۀ ساخت بدنۀ بویلر

وی در ادامه  خاطرنشان کرد:  مدیریت متالورژی و روش‌های تولید بنا به درخواست مشتریان شرکت، طراحی و تولید گرید   19Mn6 را  طبق استاندارد مربوطه (17155 DIN) در دستور کار خود قرار داده بود .

رئیس تروپروسس فولاد مبارکه در ادامه گفت: گرید مذکور عمدتا در ساخت بویلرها و مخازن تحت‌فشار کاربرد دارد و از دستۀ فولادهای مقاوم به خزش است.

ثبت رکورد ماهانۀ بارگیری و حمل ریلی تختال

محسن احمدی، رئیس واحد آماده‌سازی تختال ناحیۀ فولادسازی، با اعلام این خبر گفت: رکورد بی‌سابقۀ بارگیری تختال از  طریق حمل ریلی، در سال جهش تولید و در ادامۀ عملکرد موفقیت‌آمیز ناحیۀ فولادسازی در کسب رکوردهای پیاپی در سال جاری حاصل شده است.

قدردانی از اقدامات فولاد مبارکه در حوزۀ پدافند غیرعامل

در این جلسه، سردار جلالی، فرمانده پدافند غیرعامل کشور، ضمن تشکر از اقدامات شرکت‌های زیرمجموعۀ ایمیدرو، به‌ویژه گروه فولاد مبارکه، راهبرد کلان کشور در حوزۀ پدافند غیرعامل را مقاومت فعال در برابر فشار حداکثری و همه‌جانبه دانست و یکی از اهداف این کمیته در ایمیدرو   را  لحاظ کردن الزامات پدافند غیرعامل در صدور موافقت  اصولی با طرح‌ها و مکان‌یابی آن‌ها در کنار حفاظت از زیرساخت‌های ضروری و حیاتی برشمرد و گفت: خوشبختانه اقدامات شرکت‌های تابعۀ ایمیدرو در حوزۀ پدافند غیرعامل بسیار امیدوارکننده است.

دو تغییر مدیریتی در وزارت صمت با حکم رزم حسینی

وزیر صنعت، معدن و تجارت طی احکامی جداگانه مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه بین المللی و همچنین مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران را منصوب کرد.

علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت طی احکامی جداگانه رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران و رئیس هیات مدیره و مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران را منصوب کرد.

بهره‌برداری از پروژۀ ایستگاه پمپاژ و خط انتقال پساب زرین‌شهر

علیرضا استکی، مدیر اجرای پروژه‌های انرژی و سیالات، ضمن اعلام این خبر تأکید کرد: با توجه بـــه مشکلات خشــکسالی و کــم‌آبـــی رودخــــانۀ زاینـــده‌رود و همچنیـــن در راستــای تعــــهد به مسئولیت‌های اجتماعی شرکت فولاد مبارکه، انجام مطالعات مربوط به تعیین منابع پایدار آب و برطرف کردن مشکلات آب شرکت به لحاظ کمّی و کیفی در دستور کار ناحیۀ انرژی و سیالات و این واحد قرار گرفت.

افتتاح کارخانه آهک هیدراته اهر تا پایان آذرماه

به گزارش مس پرس، سعدمحمدی با اعلام این خبر گفت: حدود 130 میلیارد تومان بر روی این پروژه سرمایه‌گذاری شده است که هدف آن در فاز اول تأمین آهک موردنیاز مجتمع مس سونگون بوده و امیدواریم با فراهم شدن شرایط لازم برای کلنگ زنی فاز 2، بتوانیم نیازهای منطقه را تأمین کنیم.
مدیرعامل شرکت مس با اشاره به بازگشایی و راه‌اندازی کارخانه مس مزرعه ادامه داد: سنگ‌شکن معدن آماده استارت است و انشالله تا 15 روز آینده آماده است و خوراک آن از معدن گوره درق تأمین خواهد شد  که موجب اشتغال‌زایی و گردش مالی و ایجاد تحول در منطقه خواهد شد.

پایمال کردن حقوق سهامداران شرکت‌های فولادی

در روزهایی که دولت اعلام می کند از بورس اوراق بهادار حمایت خواهد کرد و وزیر اقتصاد و همچنین رئیس بانک مرکزی از تدابیر اتخاذ شده برای رونق بورس خبر می دهند ابلاغ این شیوه نامه مغایر با این گفته ها بوده است. 

پيام تبريك مدير عامل منطقه ويژه اقتصادى معدنى و فلزى خليج فارس به مناسبت هفته بسيج

دکتر حسن خلج طهرانی طی پیامی به‌ مناسبت هفته بسیج، این هفته را به تمامی بسیجیان تبریک تهنیت گفت.

متن کامل پیام به شرح ذیل است:

 

مقام معظم رهبری: در این دنیا افتخارم این است كه خود بسیجیم.

 

بسیج، یادآور خاطره عزیزترین نهاد و بزرگترین مردان تاریخ ما است. نهادی که به تعبیر امام راحل، تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می دهد» .

فولاد هرمزگان در حوزه های مختلف پدافند غیرعامل اقدامات قابل توجهی انجام داده است

فرزاد ارزانی مدیرعامل فولاد هرمزگان در گفت و گو با روابط عمومی این شرکت، اهمیت پدافند غیرعامل را تشریح و گزارشی از اقدامات انجام گرفته در حوزه پدافند غیر عامل در این شرکت را بیان داشت.
ارزانی پدافند غیرعامل را مجموعه ای از اقدام های دفاعی غیرمسلحانه دانست که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت های ضروری و ارتقای پایداری و تسهیل مدیریت بحران در برابر تهدید ات می شود.
وی در ادامه ضمن اعلام آمادگی فولاد هرمزگان در حوزه های مختلف پدافند غیر عامل و تاب آوری سازمانی گفت:

مشاور مدیرعامل شرکت مس به‌عنوان «مدیر روابط عمومی برتر» انتخاب شد

در هفدهمین جشنواره برترین‌های روابط عمومی ایران و شانزدهمین سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی ایران به انتخاب هیئت داوران «حیدر ضیغمی» مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط عمومی شرکت مس به دلیل «طراحی نظام ارتباطی شایسته و اهتمام در توسعه کمی و کیفی فعالیت‌های روابط عمومی در شرکت ملی صنایع مس ایران» مفتخر به دریافت لوح سپاس «مدیر روابط عمومی برتر» شد.

گل‌گهر ۲۰۳۰ آینه تمام‌ قد جهانی شدن

تحقق مفهوم توسعه پايدار در بخش معدن و صنايع معدنی، به‌خصوص در زمينه استخراج و فرآوری سنگ‌آهن، مستلزم عزمی جدی برای دستیابی به تکنولوژی به‌روز و پيشرفته به‌منظور افزايش بهره‌وری، بهينه‌سازی انرژی، کارآمدی نيروی انسانی و نهايتا همسان‌سازی با محیط‌ زیست است.

تجربه‎ معدنکاری شرکت طی سال‌های اخير نشان می‌دهد که به رغم محدوديت‌های ناخواسته دولت‌های خارجی، پيشرفت‌های شگرفی در توسعه پهنه‌ها و توليد مواد اوليه صنعت فولاد و نيز محصولات متنوع معدنی در منطقه گل‌گهر ايجاد شده است، به‌طوری‌که اين شرکت به‌عنوان بزرگ‌ترين تامين‌کننده مواد اوليه صنعت فولاد در کشور شناخته می‌شود.

مراسم معارفه سرپرست جدید باشگاه مس سونگون برگزار شد

با حضور «محمدباقر خانی» فرماندار ورزقان، «حیدر ضیغمی» مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط عمومی شرکت مس، هادی زرگری رئیس ورزش و جوانان ورزقان، سیدابوالفضل اسمعیلی مدیر روابط عمومی مجتمع مس سونگون و جمعی از مسئولان و مقامات شهرستان ورزقان مراسم معارفه «محمدرضا کافی» سرپرست جدید باشگاه مس سونگون برگزار شد.
به گزارش معدن نامه به نقل از مس پرس، در این جلسه که به دلیل رعایت مسائل بهداشتی و پروتکل‌های مبارزه با کرونا به‌صورت محدود برگزار شد،  ضمن معارفه آقای «محمدرضا کافی» به‌عنوان سرپرست جدید جدید باشگاه مس سونگون از زحمات آقای «حامد نجفی» مدیرعامل سابق باشگاه تقدیر و تشکر شد.

ساماندهی سهمیه ورق های فولادی با هدف تسریع در عرضه تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع/ اقدام فوری برای ترخیص مواد اولیه اقلام واسطه ای واجزاء قطعات تجهیزات مورد نیاز واحدهای تولیدی

معاون امور صنایع وزارت صمت با اشاره به اقدام فوری وزارت صمت و بانک مرکزی برای ترخیص مواد اولیه، ماشین‌آلات و اجزاء قطعات مورد نیاز واحدهای تولیدی از گمرکات کشور گفت: به دنبال مصوبه اخیر ستاد اقتصادی دولت، ردیف های تعرفه مربوط به مواد اولیه، کالاهای واسطه‌ای، ماشین‌آلات و تجهیزات از سوی وزارت صمت به گمرک اعلام شد و روند ترخیص کالاهای معطل مانده در گمرک تسهیل شد. 

تقدیر معاون رییس جمهور از ذوب آهن اصفهان

علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران با اهداء لوح از ذوب آهن اصفهان برای تامین آهن آلات پروژه ملی یون درمانی تقدیر کرد.

 در این لوح ، خطاب به منصور یزدی زاده مدیرعامل شرکت آمده است؛

با تمام توان از شرکت کم نظیر و موفق فولاد اکسین حمایت می کنیم

به گزارش روابط عمومی شرکت فولاد اکسین خوزستان،  حسینی پویا دادستان اهواز که از این شرکت بازدید کرده بود از عملکرد شرکت تقدیر و حمایت کرد.

تقدیر از عملکرد درخشان اکسین
 وی گفت : بابت عملکرد درخشان فولاداکسین واقعاً خوشحالیم و تبریک میگویم به همه کارکنان و کارگران فولاد اکسین که توانستند این شرکت را  از مرحله نگران کننده به مرحله امیدوارکننده‌ای برسانند.

اجرای پروژه فاضلاب شهری سیرجان با جدیت در حال انجام است

به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، مهندس ملارحمان در این بازدید، ضمن بررسی میزان روند پیشرفت کار، در جریان آخرین وضعیت اقدامات انجام شده و اقدامات در دست انجام در این پروژه قرار گرفت.

پروژه فاضلاب شهری سیرجان که یکی از اقدامات در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی و محیط‌زیست به‌شمار می‌رود پیرو توافق انجام‌شده با شرکت آب و فاضلاب استان کرمان، اجرای فاز اول آن از سال ۹۶ با حجم سرمايه‌گذاری بالغ بر ۴۰۰۰ میلیارد ریال شروع گردیده‌ و تاکنون با هزینه‌کرد ۲۰۰۰ میلیارد ریال، حدود ۴۳ درصد پیشرفت داشته است.

گل‌گهر ۲۰۳۰ دروازه‌ای به سوی بهشت معدنی ایران

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در سال جاری افتتاح ۱۲ طرح بزرگ را در برنامه دارد که مجموع این سرمایه‌گذاری‌ها به صورت ارزی مبلغ ۶۹۳ میلیون یورو و پنج هزار و ۵۶۴ میلیارد تومان با اشتغال حدود ۶ هزار و ۳۵۰ نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم است.

شرکت «سندفایر» مطالعه امکان‌سنجی پروژه مس «مونتانا؛» را ارائه می‌کند

پروژه مس «بلک بیوت» شرکت سندفایر ریسورسز آمریکا اخیرا به مرحله‌ای مهم رسید؛ چرا که این شرکت ذخایر معدنی بکر و نتایج یک مطالعه امکان‌سنجی را برای معدن «جانی لی» اعلام کرد.

ذوب آهن اصفهان در شرایط سخت، با توان خود بر مشکلات غلبه کرده است

آیت ا... کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران در ذوب آهن اصفهان حضور یافت و ضمن بازدید از بخش های مختلف خط تولید با مسئولین این شرکت دیدار و گفتگو کرد .

آیت ا... صدیقی در این دیدار از زحمات تلاشگران ذوب آهن اصفهان در عرصه صنعت قدردانی کرد و برای آن ها نشاط در کار، موفقیت در زندگی و مصونیت از بلاها و آفت ها را از پروردگار مسئلت نمود. 

نشست تعاملی مدیرعامل ذوب آهن اصفهان و مدیر کل صدا وسیمای استان

مدیر کل صدا و سیمای استان اصفهان ضمن حضور در ذوب آهن اصفهان با منصور یزدی زاده مدیرعامل و مسئولین روابط عمومی این شرکت  در خصوص فعالیت های رسانه ای و فرهنگی مشترک، دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش معدن نامه به نقل از ذوب آهن اصفهان، بهرام عبدالحسینی مدیر کل صدا و سیمای استان اصفهان و هیأت همراه ۲۶ آبان ماه ضمن حضور در ذوب آهن اصفهان با منصور یزدی زاده مدیرعامل و مسئولین روابط عمومی این شرکت در خصوص فعالیت‌های رسانه‌ای و فرهنگی مشترک، دیدار و گفتگو کرد.

افزایش ظرفیت 400 هزار تنی کنسانتره مس در سال آینده

اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در جلسه پایش برنامه‌ها و اقدامات شرکت ملی مس ایران از سوی ایمیدرو، به صورت ویدئوکنفرانس، گفت: ذخایر مس کشور بیش از 7 میلیارد تن است و با اکتشافات انجام شده، یک ذخیره بسیار بزرگ معدنی اکتشاف شده اواخر امسال یا ابتدای سال آینده اعلام می شود و باعث ارزش افزوده بسیار بالایی خواهد شد.

سعدمحمدی ادامه داد: در معادن میدوک و سونگون نیز ذخایر قابل توجهی تا پایان امسال به ذخایر کشور افزوده می شود. اکنون اکتشافات وسیعی در استان های یزد، اصفهان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان در حال انجام است.

قطارخودکفایی روی ریل معدنی R18

شیوا نیک وظیفه

تولید و تأمین نیاز کشور به ریل توسط ذوب‌آهن اصفهان، گام بزرگی برای توسعه حمل‌ونقل ریلی است که این شرکت با تولید انواع این محصول، افتخار بزرگی آفریده است.

محمدرضا کجباف در گفتگوی اختصاصی با معدن نامه با اشاره به تولید انواع ریل در ذوب آهن اصفهان عنوان کرد: در سال جهش تولید تلاش می‌کنیم به لحاظ کمی و کیفی شاهد رشد چشمگیری در تولید این شرکت باشیم و با تنوع‌بخشی به سبد کالای ذوب‌آهن بخشی از نیاز واردات کشور را مرتفع کنیم.

نعیمی: طرح های جامع فولاد، سرب و روی و زغال سنگ به زودی رونمایی می شود؛ طلا، مس و آلومینیوم در حال تهیه

قائم مقام ایمیدرو از نهایی شدن طرح های جامع فولاد (نسخه به روز شده)، زغال سنگ و سرب و روی خبر داد و گفت: طرح های جامع طلا و آلومینیوم در حال تهیه است و مشاور طرح جامع مس انتخاب شده است.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، عباس نعیمی که امروز در جلسه پایش طرح های جامع معدن و صنایع معدنی سخن می گفت، افزود: طرح جامع فولاد توسط شرکت ملی فولاد ایران تهیه شده است و سند راهبردی صنعت فوق، به زودی رونمایی می شود.

زغال سنگ

وی گفت: همچنین شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به عنوان متولی تهیه طرح جامع زغال سنگ، آماده رونمایی از سند راهبردی تهیه شده این حوزه است.

تکمیل حلقه مفقوده فولاد مبارکه با راه‌اندازی کارخانه کنسانتره

ویروس کووید 19 طی ماههای اخیر اقتصاد و معیشت دنیا و بسیاری از صنایع خرد و بزرگ را تحت تاثیر قرار داده است به گونه ای که صنعت فولاد نیز متاثر از این بیماری در بسیاری از کشورهای دنیا کاهش تولید را تجربه کرد است. بر اساس مطالعات صورت گرفته، تحت تاثیراین بیماری بر صنعت فولاد، از 64 کشور دنیا که تولید کننده فولاد هستند فقط 13 کشور توانستند در 8 ماهه ابتدای 2020 با رشد تولید مواجه شوند.

منطقه ويژه اقتصادی خلیج فارس نماد توسعه در دوران تحريم

مناطق ویژه اقتصادی نقشی اساسی در اقتصاد هر کشور ایفا میکنند و این نقش در شرایطی که تحریم های گوناگون، اقتصاد یک کشور را محاصره کرده باشند، تبدیل به مسئولیتی خطیر میشود.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس، گفتگو  با مرتضی بانک ، دبیر شورای عالی مناطقه آزاد کشور صورت گرفت و او معتقد است که با توجه به تحریم های بین المللی علیه کشور، منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس طی چهار سال گذشته به خوبی و با قدرت توانسته است گامهای عملی و مناسبی را در زمینه تکمیل زیرساختها و جذب سرمایه گذاران بردارد. متن کامل این گفتگو را در ادامه میخوانید.

فروش سهام شرکت منابع سوانح در عملیات‌های مس عُمان به نتیجه رسید

شرکت توسعه منابع سوانح ریسورسز فروش سهام خود را در پروژه های مس بلوک 4 و بلوک 5 در عمان به شرکت توسعه معادن فورس کامادیتیز، واقع در فهرست بورس استرالیا، به انجام رسانده است.

قدردانی وزیر «بهداشت و درمان» از مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان

دکتر نمکی، وزیر «بهداشت درمان و آموزش پزشکی» از مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان به خاطر نقش آفرینی وی در مقابله بحران شیوع کرونا قدردانی کرد.

دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت در پیام قدردانی خود خطاب به کسری غفوری، مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان، به پاس کمک های انسان دوستانه در رفع مشکلات و یاری همنوعان در بحران شیوع کووید19 صمیمانه سپاسگزاری کرده و از خداوند برای وی سعادت دنیا و آخرت مسالت نمود.

فولاد مبارکه 15 درصد بیشتر از مقادیرتعیین شده محصولات خود را در بورس عرضه می‌کند

معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: فولاد مبارکه با داشتن سهم 70 درصدی از بازار به عنوان بزرگترین شرکت در زنجیره تولید محصولات تخت کشور مطرح بوده و درگروه فولاد مبارکه شرکت فولادهرمزگان به عنوان تولیدکننده تختال و سه شرکت پوشش دهی گالوانیزه درکنار فولادمبارکه درحال فعالیت هستند .

جوانبخت عنوان کرد: در سال گذشته شرکت 7 میلیون و 600 هزار تن از محصولات خود را به فروش رسانده  که از این میزان یک میلیون و 450 هزار تن به صادرات و مابقی مصرف داخلی بوده است.  امسال نیز برنامه داریم تا به این میزان تولید و فروش دست یابیم.

نوردکاران سرمایه گذاری احداثی خود را یک ساله باز می گردانند

سید رضا شهرستانی عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با انتقاد از نظارت ناکافی دولت بر عرضه محصولات نهایی فولادی در بورس کالا، گفت: متاسفانه دولت به جای اصرار بر افزایش عرضه محصولات نهایی که مورد استفاده مردم است، بر عرضه فولاد میانی تمرکز کرده و رانت بالایی را به عده محدودی از نوردکاران اعطا می کند که میزان آن فقط در مهر ماه امسال بالغ بر 600 میلیارد ریال بوده است. به عبارت دیگر این عده انگشت شمار کل سرمایه گذاری انجام شده برای احداث کارخانه خود را فقط با یک سال بهره مندی از این رانت عظیم بازگشت می دهند! به همین دلیل هم دائما در دولت و مجلس و نهادهای دیگر در حال رایزنی هستند.

روی قهریه به صادرکنندگان پر سابقه نشان ندهید

شیوا نیک وظیفه

اکنون برنامه سندیکا تأمین نیاز بازار داخلی است و سپس رویکرد صادراتی که با توجه به ارزش‌افزوده و اشتغال مورد تأکید قرار دارد. این اهدافی است که کرمانشاهی، دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی به‌عنوان خط مشی این سندیکا مطرح کرده است. در ادامه گفتگوی ایشان با فصلنامه پیام‌آوران معدن نامه را می‌خوانید.

افزایش صدور پروانه بهره برداری، پروانه اکتشاف و گواهی کشف معادن در نیمه نخست 99

میزان صدور پروانه بهره برداری، پروانه اکتشاف و گواهی کشف معادن طی نیمه نخست امسال افزایش یافت.

به گزارش معدن نامه به نقلل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، طبق گزارش مقدماتی معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، از ابتدای فروردین تا پایان شهریور امسال، 308 فقره پروانه بهره برداری معادن صادر شد.

تعداد صدور پروانه بهره برداری در مدت مشابه سال گذشته، 287 فقره بود که عملکرد امسال حاکی از رشد 7.3 درصدی است.

افزایش 8.7 درصدی صدور پروانه اکتشاف

غریب پور خبر داد: احیا و فعال سازی 157 معدن راکد از ابتدای امسال / نخستین مجموعه معدنی فرآوری مس، در آستانه دریافت تسهیلات احیا از روش جدید تامین مالی از طریق شرکت مس

رئیس هیات عامل ایمیدرو از احیای 157 معدن طی هشت ماه امسال در قالب طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک، خبر داد. غریب پور گفت: این تعداد معدن تا 20 آبان ماه احیا شده است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور که به صورت ویدئوکنفرانس در جلسه پایش طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس صحبت می کرد، افزود: خوشبختانه به رغم همه گیری بیماری کرونا، این نهالی که در سال گذشته کاشته شد،‌ امروزه ثمرات قابل توجهی داشته است و قابل مقایسه با سال قبل نیست.

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: برای سال جاری، احیای 200 معدن در برنامه ایمیدرو پیش بینی شده است.

آمادگی برای دومین اورهال بزرگ و دقیق فولاد اکسین برای جهش بیشتر در تولید

 به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد اکسین خوزستان یکشنبه ۲۶ آبان مهندس امین ابراهیمی ضمن بازدید از تمام بخش های کارخانه در جلسه اورهال شرکت کرد.
در ابتدای جلسه که با حضور مدیران فعال در اورهال برگزار شد. دومین اورهال  برنامه ریزی شده شرکت که از یکم آذر به مدت ۱۰ روز با هدف تعمیرات اساسی بخش‌های مختلف خط تولید با هدف تعمیرات سالیانه و تعمیرات بجای مانده از اورهال سال گذشته  ۱۳۹۸ انجام انجام می شود.

رشد 86 درصدی سود در نه‌ماهه نخست سال جاری

شرکت معدنکاری دولتی شیلیایی کودلکو، بزرگ‌ترین تولید کننده مس در جهان، گزارش داد که سود این شرکت همراه با افزایش تولید آن در نه ماهه نخست سال جاری با رشدی 86 درصدی به 1.124 بیلیون دلار رسیده است.

نقش اساسي منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در اقتصاد هرمزگان

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس , منطقه ويژه خليج فارس جزو مناطق اقتصادي برتر کشور و قطب صنعت فولاد محسوب ميشود. اين منطقه تاکنون عملکرد خوبي در جذب سرمايه گذاري داشته و اين امر موجب اشتغالزايي 12 هزار نفري در استان هرمزگان شده است. در اين خصوص با فريدون همتي، استاندار هرمزگان، به گفت وگو نشسته ايم که مشروح آن را در ادامه ميخوانيد.
در چند سال اخير، منطقه ويژه خليج فارس چه نقشي در اشتغال‌زايي در استان داشته است؟

هدف‌گذاری تولید ۸/ ۱ تن طلا در سال آینده

ظرفیت خط تولید شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران با رشد بیش از ۸۱ درصدی، از ۲۲ هزار تن در ابتدای سال به ۴۰ هزار تن در ماه افزایش‌یافته است.

افزایش 40 درصدی سود شرکت مس، حاصل عملکرد واقعی است

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: افزایش 40 درصدی سود شرکت ملی صنایع مس، حاصل عملکرد واقعی شرکت و نه نرخ تسهیل ارز است.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور که به صورت ویدئوکنفرانس در جلسه پایش برنامه ها و اقدامات شرکت ملی مس ایران سخن می گفت، اظهار داشت: این شرکت در اکتشاف، استخراج، تولید، فروش و نسبت های مالی، رشد محسوسی نسبت به سال گذشته داشته است.

شرکت مس افتخار جامعه معدنی کشور است

محمدرضا بهرامن گفت: مدیران زیادی در این شرکت زحمت کشیده‌اند تا امروز شرکت ملی مس به یکی از پشتوانه‌های اقتصادی کشور تبدیل شده و در توسعه استان‌های مختلف نقش آفرینی کند.

رشد دسته ‌جمعی تولید برخی محصولات معدنی/ تولید فولاد خام به مرز 17 میلیون تن رسید

آمارهای رسمی از رشد تولید محصولات معدنی در هفت ماهه ابتدای سال جاری حکایت دارد که بر مبنای آن، تولید فولاد خام ایران به مرز 17 میلیون تن رسیده و عدد 16 میلیون و 700 هزار تنی را به ثبت رسانده است.

بر این اساس، تولید فولاد نسبت به مدت مشابه قبل علیرغم تحریم‌های سنگین اعمال شده بر علیه شرکتهای فولادی، رشد 9 درصدی را تجربه کرده است.

همچنین تولید کاتد مس نیز با 169 هزار تن توانسته رشد 8 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل به ثبت برساند.

در عین حال، تولید شمش آلومنیوم نیز رشد 52 درصدی داشته و به 231 هزار تن در 7 ماهه ابتدای امسال رسیده است.

«رشد تولید» و «اجرای طرح های توسعه ای» در ایمیدرو به رغم تحریم های شدید

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: این سازمان با اتخاذ رویکرد متفاوت در پدافند غیرعامل، به رغم اعمال شدیدترین تحریم های آمریکا در بخش معدن و صنایع معدنی، در کنار رشد تولید، طرح های توسعه ای را نیز به پیش برده است.

خداداد غریب پور در همایش ملی پدافند غیرعامل با رویکرد تداوم تولید در صنایع معدنی و فلزی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: ایمیدرو جهش واقعی تولید را با رشد تولید محصولات خود در سال جاری محقق ساخت.

اهدای لوح پدافند غیر عامل به دکتر غریب پور، به عنوان سازمان برتر در حوزه پدافند غیرعامل

خداداد غریب پور به عنوان رئیس کمیته پدافند غیر عامل ایمیدرو در مجموعه سازمان های برتر، از سوی سردار سرتیپ دکتر غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور، لوح تقدیر دریافت کرد.

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، با توجه به فعالیت های سازمان ها در زمینه پدافند غیرعامل، هرساله نهادهایی از سوی سازمان پدافندغیر عامل انتخاب می شوند.

طرح‌های توسعه‌ای چادرملو در مسیر افزایش سرمایه

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان اصلی سنگ‌آهن کشور در شرایط کرونایی همچنان با انجام اقدامات پیشگیرانه علیه این ویروس، مسیر تولید و توسعه را در پیش‌گرفته و در عملکرد ۶ ماهه خود از بودجه برنامه‌ریزی‌شده سال مالی ۹۹ جلو افتاده است.

بهینه‌سازی مصرف انرژی و هزینه در مرکز تحقیقات و فناوری گل‌گهر

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط‌عمومی و امور بين‌الملل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، امیر حاجی‌زاده اظهار داشت: مرکز تحقیقات و فناوری شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر وظیفه ایجاد ارتباط میان دانشگاه و صنعت را بر عهده دارد. زبان مشترک میان صنعت و دانشگاه باعث می‌شود تا بخش صنعت بتواند در گام نخست مسائل و چالش‌های معدن و صنایع معدنی را به‌صورت‌ شفاف مشخص کنیم. در عین حال قصد داریم مسائل و چالش‌های بخش معدن و صنایع معدنی را به زبان دانشگاه و علمی بیان کنیم تا دانشگاهیان بتوانند به‌صورت‌ پروژه‌های تحقیقاتی این چالش‌ها را حل کنند.

روابط عمومی شرکت فولاد خوزستان در رشته « مدیریت راهبردی » واحد برتر کشور شد

به گزارش معدن نامه به نقل از خبرنگار روابط‌ عمومی، شانزدهمین دوره سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی و هفدهمین دوره جشنواره برترین های روابط عمومی ایران با حمایت انجمن بین‌المللی روابط‌ عمومی در تاریخ ۲۰ و ۲۱ آبان ماه سال جاری در بخش های کارگاه های تخصصی، سخنرانی، ارائه مقالات و اعطای نشان با موضوع بررسی تاثیر کرونا ویروس بر ساختار و عملکرد روابط عمومی با مشارکت مدیران سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی، مدیران روابط عمومی، اساتید دانشگاه و کارشناسان حوزه روابط عمومی و ارتباطات و همچنین حضور برخط جمع گسترده‌ای از فعالان روابط عمومی ایرانی و بین‌المللی، در محل خانه فرهنگ ‌و هنر دیهیم تهران برگزا

کاهش تولید 7،3 درصدی آنتوفاگاستا در فصل سوم سال جاری

تولید مس معدنی شرکت شیلیایی آنتوفاگاستا در سال جاری به‌طور کلی 7/3 درصد افت داشته است، اما این شرکت معدنی از اهداف بالای تولید در سال 2021 حتی در صورت ادامه محدودیت‌های همه‌گیری کووید-19 خبر داد.

خدمتگزاری در این شرایط سخت، نوعی آزمون است

منصور یزدی زاده، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان، با حجت الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران دیدار کرد.

حجت الاسلام و المسلمین صدیقی در این دیدار با آرزوی سلامتی و توفیق برای سربازان اقتصادی کشور، گفت : در مسیر زندگی و کار، لازم است، هیچ قدرتی را ورای قدرت الهی و هیچ اتفاقی را جز به مشیت الهی نبینیم و نپنداریم.

وی با بیان این که نباید نگران جریان امور باشیم، افزود: توکل به غیر خدا گمراهی به دنبال دارد و تنها در تقوای الهی است که خود او راه نجات را نشان می دهد و باید فقط به خدا توکل کرد.

نقش مثبت چادرملو در توسعه کشور، استان یزد و شهر اردکان قابل تقدیر است

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی گفت: شرکت صنعتی و معدنی چادرملو در شرایطی که شدیدترین تحریم‌ها علیه ایران وضع شده، توانسته است ارزآوری قابل‌توجهی برای کشور داشته باشد.

محمدرضا دشتی اردکانی، درباره اهمیت و نقش شرکت صنعتی و معدنی چادرملو در توسعه اقتصادی منطقه و کشور گفت: شرکت صنعتی و معدنی چادرملو تأثیرات بسزایی را در کل استان یزد داشته است خصوصاً در حوزه شهرستان اردکان آثار اقدامات مثبت این شرکت مشاهده می‌شود.

اختصاص رتبه برتر روابط عمومی‌ به گروه مالی گردشگری و فولاد بناب

لوح و نشان ویژه «روابط عمومی برتر» به مدیر روابط عمومی گروه مالی گردشگری و نشان «مدیر ارشد ارتباط گستر» و تندیس «روابط عمومی برتر» به مجتمع فولاد صنعت بناب اعطاء شد.

"نوردکاران" صنف خوشبخت دوران التهاب بازار فولاد/ عرضه کمتر از ٤٠درصد محصولات نوردکاران در بورس

بررسى ها نشان مى‌دهد که طى ماه‌هاى اخیر با وجود گلایه‌هاى پیاپى احمد رضوى نیک، رییس انجمن نوردکاران در خصوص کمبود عرضه شمش توسط فولادسازان در بورس کالا، شرکت هاى نوردى کمتر از ٤٠ درصد از مجموع شمش معامله شده در بورس کالا را به‌صورت محصولات طویل شامل انواع میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی در بورس معامله کرده و متاسفانه مابقی این محصولات به قیمت آزاد در بازار فروخته شده است. میتوان ادعا کرد بخشى از عرضه‌هاى شمش و اسلب فولادسازان با قیمت‌هاى ارزان، به جاى حرکت به سمت تولید از سوى برخى نوردکاران روانه بازار سیاه شده است.

ثبت معامله ۳۸۷ هزار تن محصول در بورس کالا

در هفته منتهی به ۲۳ آبان ماه، ۳۸۷ هزار و ۵۸۴ تن انواع کالا به ارزش بیش از ۳۵ هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت.

طی هفته اخیر و در تالار محصولات صنعتی و معدنی ۹۸ هزار و ۱۶۰ تن انواع کالا به ارزش ۱۰ هزار و ۷۳۳ میلیارد ریال معامله شد.

در این تالار ۹۷ هزار و ۳۰۰ تن فولاد، ۸۰ تن آلومینیوم، ۶۶۰ تن مس، ۱۲۰ تن سولفور مولیبدن و ۱۶ کیلوگرم شمش طلا از سوی مشتریان خریداری شد.

همچنین در هفته معاملاتی مذکور در دو بخش داخلی و صادراتی تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی، ۲۸۸ هزار و ۷۷۶ تن انواع کالا به ارزش ۲۴ هزار و ۷۷۸ میلیارد ریال به فروش رسید.

اجازه دهیم تولیدکننده سرمایه را به چرخه تولید کشور برگرداند

شیوا نیک وظیفه

ایران با قرار گرفتن بر کمربند مس زایی جهان از کشورهای دارای پتانسیل بالای ذخایر معدنی در جهان است. این ذخایر در قالب معادن و محدوده‌های معدنی مختلف در حوزه متالوژی ایران پراکنده‌اند. برخی از این معادن به‌واسطه فعالیت شرکت‌های دولتی و برخی با سرمایه‌گذاری شرکت‌های خصوصی داخلی و خارجی نسبت به تولید سنگ معدنی مس، کنسانتره مس و مشتقات معدنی دیگر آن و دست آخر آند و یا کاتد مس اقدام نموده‌اند. در خصوص مجموعه موارد فنی که می‌توان به‌عنوان علل آسیب بر بخش‌هایی از این فعالیت عظیم تولیدی در کشور برشمرد گفتگویی با ابوالفضل صالح‌آبادی، دبیر انجمن مس ایران داشتیم.

حذف ضرایب زنجیرۀ فولاد به ضرر صنایع بزرگ و پایین‌دستی تمام می‌شود

به گزارش معدن نامه , امیر صباغ با بیان این مطلب در ادامه افزود: اکنون اختلاف قیمت بین سنگ‌آهن داخلی و خارجی و دلار سنا به حدود 50 درصد می‌رسد، پس اگر اجازۀ افزایش قیمت به سنگ‌آهن داده شود، تنها برخی از شرکت سود می‌کنند و بقیۀ شرکت‌ها یا سودشان کم می‌شود یا در حاشیۀ زیان قرار می‌گیرند.

راه‌اندازی مرکز داده پیشرفته در شرکت فولاد سفیددشت

نسرین کمالی در تشریح این خبر و با تأکید بر اینکه تجهیزات زیربنایی و بستر فناوری اطلاعات استفاده‌شده در مرکز دادۀ شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری، مطابق با به‌روزترین تکنولوژی دنیا و الگوبرداری از شرکت فولاد مبارکه است، افزود: این مرکز داده بر اساس استانداردهای بین‌المللی  و با سرمایه‌گذاری بالغ‌بر   300 میلیارد ریال تهیه، نصب و راه‌اندازی شده است.

اختصاص نشان ویژۀ مسئولیت اجتماعی به روابط عمومی فولاد مبارکه

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه , درپی کسب این موفقیت، ایرج ترابی مدیر روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه گفت: از نگاه مدیریت فولاد مبارکه تعهد به مسئولیت‌های اجتماعی یکی از رویکردها و رسالت‌های اصلی سازمان بوده و این شرکت خدمت بی‌منت را همواره سرلوحۀ کار خود قرار داده است.

درخشش گروه فولاد مبارکه در هفتمین همایش بهره‌وری معادن و صنایع معدنی ایران

در این همایش که با حضور رئیس هیئت‌عامل ایمیدرو برگزار شد، پروژۀ بهینه‌سازی و تولید تختال مناسب گرید API X60MS جهت خطوط انتقال نفت خام‌ ترش گوره به جاسک از شرکت فولاد مبارکه و پروژۀ کاهش مصرف الکترود گرافیتی از فولاد هرمزگان به‌عنوان پروژه‌های برتر در زمینۀ بهره‌وری سال 98 انتخاب گردید و با اهدای لوح تقدیر از این شرکت‌ها تجلیل شد.

باید سطح بهره‌وری در مجموعه‌های معدن و صنایع معدنی ارتقا یابد

بررسی طرح جامع زنجیرۀ فولاد

طرح جامع زنجیرۀ  فولاد  راهکاری  برای  کوتاه شدن دست دلالان

در این نشست، مجتبی رضاخواه، نماینده مردم شریف تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی، به تلاش‌های ارزندۀ تولیدکنندگان محصول نهایی و دخالت دلالان و سوداگران در فرایند تولید محصول تا رسیدن به دست مصرف‌کننده اشاره کرد و ضمن ابراز   تأسف از دخالت دلالان بدون ایجاد ارزش افزوده در بازارو تقبیح این امر، از تلاش نمایندگان مجلس برای دستیابی تولیدکنندگان به حاشیۀ سود بیشتر و درعین‌حال حمایت از مصرف‌کنندگان واقعی خبر داد.

تولید 44 درصد فولاد خام کشور در گروه فولاد مبارکه

سرپرست معاونت بهره‌برداری فولاد مبارکه ضمن اعلام این خبر، میزان تولید فولاد خام فولادسازان بزرگ کشور در بازۀ زمانی یادشده را    13.1 میلیون تن اعلام و تصریح کرد: به‌طورکلی میزان تولید در گروه فولاد مبارکه (فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان و مجتمع فولاد سبا) در 7 ماه اول سال جاری به میزان 5 میلیون و 816 هزار تن بوده که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال 98 (5 میلیون و 494 هزار تن) حدود 6 درصد رشد داشته است.

غریب پور اعلام کرد: برنامه های توسعه ای ایمیدرو در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس به نقل از روابط عمومی سازمان ایمیدرو، خداداد غریب پور افزود: از طرف دیگر، معافیت گمرکی برای ورود کالاهای ساخته شده در منطقه به داخل کشور به میزان ارزش افزوده، معافیت از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده برای شرکت های فعال در منطقه، امکان صادرات، ترانزیت، ترانشیب و صدور مجدد کالا، حمایت برای اخذ وام از طریق منابع داخلی و خارجی و... از دیگر برنامه های مهم منطقه ویژه برای جذب سرمایه گذار و در راستای رونق بخشی به این منطقه خواهد بود.

اخذ مجوز افزایش سرمایه 97 درصدی مس از سازمان بورس/ بزرگ‌ترین تأمین منابع مالی داخلی برای جهش تولید در صنعت مس در آستانه عملیاتی شدن

به گزارش مس پرس، سعدمحمدی با بیان این‌که سازمان بورس بعد از اخذ تأییدهای لازم از بازرس محترم قانونی شرکت و هیأت مدیره شرکت مجوزهای لازم را صادر کرده است اظهار داشت: در واقع، در این افزایش سرمایه که منبع مالی آن از داخل شرکت و سهامداران است به سهامدارانی که تا پیش از مجمع عادی به‌طور فوق‌العاده سهامدار شرکت باشند به ازای هر 1000 سهم،  970 سهم جایزه تعلق می‌گیرد.

چگونه فولاد اکسین به جهش تولید رسید

هومن خورشید مدیر روابط عمومی شرکت فولاد اکسین خوزستان در گفتگو با خبرنگار این واحد، چگونگی عملکرد رو به رشد و موفق اکسین در یکسال گذشته تا کنون را تشریح کرد، وی گفت، در سال ۹۸ با تغییر مدیریت شرکت فولاد اکسین و تحول استراتژی های مدیریتی و افزایش تعامل سازنده مدیریتی و بازرگانی با فولاد خوزستان و تعامل فنی با فولاد مبارکه اصفهان، این شرکت توانست با کنترل گرفتن محصولات انحصاری خود، فروش واسطه ای و دلالی ورقهای اکسین را از گردونه خارج کند و خود به فروش مستقیم و صادرات ورق های خاص و کم نظیرش بپردازد.

راه اندازی مجدد پروژه کنسانتره سنگان

مدیر عامل فولاد خراسان از راه اندازی مجدد ساخت پروژه «کنسانتره سنگ آهن سنگان» و  برون رفت این پروژه از توقف به عنوان خبر خوشی که به کارکنان وعده داده بود، خبرداد. 
به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی فولاد خراسان، با تلاش بی وقفه دکتر غفوری در یک سال گذشته، پروژه «کنسانتره سنگ آهن سنگان خواف» پس از چندین سال توقف، مجدداً راه اندازی شد.
فولاد خراسان با اتصال تولید خود به معادن و ذخایر غنی و ارزشمند سنگ آهن سنگان با خودکفایی تامین مواد اولیه، پایداری تولید خود را در مقیاسی کاملاً بلند مدت، تحقق می بخشد. 

راه اندازی مجدد پروژه کنسانتره سنگان

به گزارش روابط عمومی فولاد خراسان، با تلاش بی وقفه دکتر غفوری در یک سال گذشته، پروژه «کنسانتره سنگ آهن سنگان خواف» پس از چندین سال توقف، مجدداً راه اندازی شد.

فولاد خراسان با اتصال تولید خود به معادن و ذخایر غنی و ارزشمند سنگ آهن سنگان با خودکفایی تامین مواد اولیه، پایداری تولید خود را در مقیاسی کاملاً بلند مدت، تحقق می بخشد.

 

شایان ذکراست پروژه کارخانه کنسانتره سنگان به عنوان مهمترین، استراتژیک ترین و حیاتی ترین موضوع برای موفقیت فولاد خراسان است.

اعطای نشان ویژه «ارتباطات داخلی اثر بخش» به شرکت ملی صنایع مس ایران

در شانزدهمین سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی ایران و هفدهمین جشنواره برترین‌های روابط عمومی ایران، شرکت ملی صنایع مس ایران مفتخر به دریافت نشان ویژه «ارتباطات داخلی اثر بخش» شد.

نشست تعاملی مسئولین حوزه منابع انسانی ذوب آهن اصفهان و مجتمع فولاد مبارکه

به منظور تبادل نظر در مسائل نیروی انسانی و استفاده از تجارب سازمانی در حل مسائل مشترک، نشست تعاملی مهدی بهرامی، معاون منابع انسانی و امور اجتماعی شرکت ذوب آهن و معاون نیروی انسانی و سازماندهی شرکت فولاد مبارکه برگزار گردید.

در این نشست پیرامون تجارب و اقدامات دو شرکت به ویژه در مقابله با بیماری کرونا، مسائل مرتبط با صندوق بازنشستگی فولاد، راهکارهای امکان پذیر در جبران خدمات کارکنان با توجه به وضعیت اقتصادی بحث و تبادل نظر گردید و مقرر شد با همکاری دو شرکت موارد مشترک پیگیری شود .

در این دیدار مدیران امور اداری دو شرکت و مدیر سازماندهی و روش ها نیز  حضور داشتند.

تجلیل از طراحان و مجریان پروژه کاهش مصرف الکترود گرافیتی در فولاد هرمزگان

در مراسمی که در محل دفتر مدیر عامل شرکت فولاد هرمزگان و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد از طراحان و مجریان پروژه کاهش مصرف الکترود گرافیتی که عنوان پروژه برتر در هفتمین دوره همایش جایزه بهره وری عنوان پروژه برتر را از آن خود کرد ، با اهدای لوح تجلیل شد .

ذوب آهن اصفهان نشان ویژه مسئولیت اجتماعی و لوح سپاس روابط عمومی برتر در رشته اطلاع رسانی کرونا را کسب نمود

براساس رای هیات داوران سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی و هفدهمین جشنواره برترین های روابط عمومی ایران ذوب آهن اصفهان از بین ۱۴۰ شرکت کننده موفق به دریافت نشان ویژه مسئولیت اجتماعی و لوح سپاس روابط عمومی برتر در رشته اطلاع رسانی کرونا شد .

در مراسم اختتامیه این جشنواره که چهارشنبه 21 آبان ماه برگزار شد "نشان ویژه مسئولیت اجتماعی" و "لوح سپاس روابط عمومی برتر در رشته اطلاع رسانی کرونا" به ذوب آهن اصفهان اهداء گردید .

افزایش 1،5 درصدی تولید مس پالایش‌یافته در سال 2021

گروه مطالعات بین‌المللی مس پیش‌بینی خود را در خصوص وضعیت تولید مس پالایش‌یافته جهان منتشر کرد. بر پایه اعلام این گروه در پی تولید راکد در 2019، انتظار می‌رود که تولید مس پالایش‌یافته جهان حدود 1.5 درصد در 2020 و به همین اندازه در 2021 افزایش یابد.

تصمیمات جدید وزارت صمت برای بهبود فضای کسب و کار/ اعلام فراخوان عمومی برای شناسایی گلوگاه های بخش تولید و تجارت

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: از همه فعالان بخش تولید و تجارت، صاحب نظران و تشکلهای بخش خصوصی خواسته ایم که گلوگاههای مرتبط با وزارتخانه را به ما اعلام نمایند.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی وزارت صمت، سعید زرندی در جلسه کارگروه بهبود فضای کسب و کار افزود: اصلاح فرآیندها و حذف رویه های مخل حوزه تولید و تجارت در راستای بهبود فضای کسب و کار در دستور کار قرار دارد.

وی گفت: شناسایی گلوگاههای وزارت صنعت، معدن و تجارت که منجر به کندی فعالیتها و بروز نارضایتی هایی در ذینفعان شده و رفع آنها را با جدیت دنبال خواهیم کرد.

غریب پور: احیا و فعال سازی 53 معدن در خوزستان توسط ایمیدرو طی امسال

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: در راستای سیاست های توسعه ای ایمیدرو در نقاط مختلف کشور، امسال 53 معدن در استان خوزستان احیا و فعال می شود. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور که در جلسه پایش طرح های ایمیدرو در استان خوزستان سخن می گفت، افزود: تاکنون در طرح احیاء و فعال سازی معادن این استان، هشت بلوک تعریف شده است.

افزایش 69 درصدی تولید شمش آلومینیوم تا پایان مهر 99

 

میزان تولید  شمش آلومینیوم کشور طی 7 ماهه امسال، 69 درصد افزایش یافت. این میزان رشد همچنان بیش از تولیدات سایر صنایع معدنی است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، 4 شرکت تولیدکننده  شمش آلومینیوم کشور از ابتدای فروردین تا پایان مهر امسال، حدود 247 هزار و 335 تن  شمش آلومینیوم تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 146 هزار و 296 تن بود.

اعطای لوح و نشان ویژه «مدیر ارشد ارتباط گستر» به مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران

به گزارش مس پرس، در شانزدهمین دوره سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی و هفدهمین جشنواره برترین‌های روابط عمومی ایران که با حضور دکتر سیما سادات لاری، سخنگو و معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دکتر سلیمانی امیری رئیس‌کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و جمعی از مدیران برگزیده جشنواره روابط عمومی برگزار شد، از دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، با اعطای لوح و نشان «مدیر ارشد ارتباط گستر و تعالی گر ارتباطی » تقدیر به عمل آمد.

اعطای لوح و نشان ویژه «مدیر ارشد ارتباط گستر» به مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران

به گزارش مس پرس، در شانزدهمین دوره سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی و هفدهمین جشنواره برترین‌های روابط عمومی ایران که با حضور دکتر سیما سادات لاری، سخنگو و معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دکتر سلیمانی امیری رئیس‌کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و جمعی از مدیران برگزیده جشنواره روابط عمومی برگزار شد، از دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، با اعطای لوح و نشان «مدیر ارشد ارتباط گستر و تعالی گر ارتباطی » تقدیر به عمل آمد.