نظر شما چیست؟

دکتر محسنی، عضو هیات مدیره بورس کالای ایران مطرح کرد:

وضعیت بورسی حاکی از سود بالای سنگ آهنی هاست

شیوا نیک وظیفه

وضع عوارض بر صادرات سنگ آهن این روزها بحث داغ در معدنکاران است. موضوعی که به واسطه برآورد کمبود سنگ اهن در سالهای آتی وضع شده و حتی برخی مجموعه ها در حال حاضر نیز از نبود آن می نالند. ذوب آهن به عنوان مجموعه تاثیرگذار در تولید کشور نبود مواد اولیه را دلیلی بر تولید کمتر از ظرفیت خود می داند. در این خصوص گفتگویی با دکتر محسنی، عضو هیات مدیره بورس کالای ایران که معاون سابق بازرگانی ذوب آهن اصفهان نیز بود، داشتیم.

محسنی در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد: وضعیت بورسی حاکی از سودهای بالای سنگ اهنی هاست. در این شرایط که مجموعه های خواهان سنگ اهن به مشکل برخورده اند سایر بخش ها از جمله تولیدکنندگان سنگ اهن باید همکاری کنند.

وی افزود: هر یک تن مواد معدنی یک نیروی انسانی می خواهد در حالی که هر تن فولاد در سطح شمش 35 نفر نیاز دارد. در کشوری که مشکل بیکاری دارد به جای خام فروشی بهتر است صادرات شمش که اشتغال زایی بیشتری نیز دارد اولویت قرار گیرد. این موضوع در بحث ارزآوری هم نمود دارد. صادرات شمش نسبت به مواد معدنی طبق برآوردها 97 دلار ارزآوری بیشتری دارد. این بحث منوط به ذوب آهن نیست بلکه یک نگاه ملی مدنظر ماست. قطعا صادرات در حدی که ارزآوری بالاتر و اشتغال زایی بیشتری دارد باید ارجح باشد.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده