بازار فولاد ایران در هفته ای که گذشت؛

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه:

افت قیمت در بازار سنگ آهن صادراتی

اگر به قیمتها در اواخر مردادماه نگاه کنیم در بازار سنگ آهن صادراتی ایران قیمت ها کمی افت داشت.  آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد هفته گذشته از 35.7 دلار  به 34.1 دلار هر تن فوب کاهش یافت. این درحالیست که در هفته گذشته نیز این روال ادامه داشت و قیمت ها نزولی بود و حدود 3 دلار افت در قیمت سنگ آهن صادراتی کشور را شاهد بودیم. آخرین  قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد هفته گذشته از 34.1 دلار به 31.3 دلار هر تن فوب کاهش یافت.

در کنار اینها از اواخر مردادماه با سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران  تغییر قیمت از  31.3 دلار به 29.7 دلار هر تن فوب را شاهد بودیم که این در هفته گذشته همچنان کاهش داشت و از  29.7 دلار به 26.9 دلار هر تن فوب رسید.

 

روند رو به افول قیمت شمش

در اواخر مردادماه قیمت شمش روند نزولی داشت و علت کاهش قیمت شمش نیز افت درخواست نوردکارها بود. از طرف دیگر محدودیت های اعمال شده برای خرید آهن اسفنجی روی تولید شمش اثر گذاشت. قبل از دخالت دولت در بازار فولاد تولیدکنندگان خصوصی شمش در تناژهای محدود از طریق تجار نیازشان را تامین می کردند ولی در شرایطی که پیش آمد محدودیت معامله و خروج سرمایه باعث کوچک شدن بازار این کالا شد.

در نهایت هفنه گذشته نیز به روال اواخر مرداد ماه پیش رفت و شمش روند نزولی داشت. با توجه به اینکه تقاضای مقاطع کم شده بود و سیاست های دولت بنکداران را دچار سردرگمی کرده بود، اکثر تولیدکنندگان تصمیم به فروش کالا داشتند به همین علت دست از تولید کشیدند. طبق اتفاقات افتاده می توان هفته آینده را به این شکل پیش بینی کرد که دو احتمال وجود دارد یکی اینکه قیمت شمش بالا برود چون تولید آن در هفته گذشته کاهش یافته ولی از طرف دیگر امکان کاهش قیمت هم وجود دارد چزاکه آهن اسفنجی در روند کاهش قیمت است و این دو به تبعیت از هم در بازار ظاهر می شوند.

 

تعطیلی در بازار مقاطع ایران و عراق 

در بازار مقاطع نیز شاهد روند نزولی قیمت میلگرد در پایان مرداد ماه بودیم. در هفته آخر مردادماه بازار روز شنبه را با میانگین 43433 ریال شروع کرده بود ولی دخالت دولت و عدم اطمینان، بازار را تا روز سه شنبه به 42779 ریال رساند این در حالی است که اکثر کارخانه ها با حداقل ظرفیت کار می کردند.

در نهایت هفته گذشته نیز روند نزولی قیمت از همان روز شروع شد و تا سه شنبه ادامه یافت ولی روز چهارشنبه بعضی درخواست های صادراتی باعث بهبود بازار شد و قیمت ها افزایش کمی داشت. البته در هفته اول شهریورماه بازار مقاطع در ایران و عراق تقریباً تعطیل بود و خریداری در بازار وجود نداشت بعلاوه اینکه تمام تولیدکننده ها و تجار در سردرگمی به سر می برد.

 

بازار ورق سرد و گالوانیزه

اواخر مردادماه قیمت ورق سرد کاهش داشت و علت این امر نیز افت تقاضا بخصوص در بین قطعه سازها بود. در هفته اول شهریور ماه نیز ورق سرد در بازار کشور با کاهش قیمت روبرو بود.

ورق گالوانیزه هم با کاهش قیمت روبرو بود ولی به علت بهم ریختگی بازار قیمت مشخص نبود. اما هفته گذشته شرایط فرق داشت و  بازار با ثباتی داشت و تغییر چشمگیری در آن دیده نشد. با توجه به اینکه تولید فضای خالی زیادی برای افزایش داشت تا نوسانات بازار تعدیل شود اما در هفته گذشته تقاضای آن محدود بود.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟