تغییرات صادراتی فولاد در سال 2019

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

تاثیر ملموس تحریم ها بر صادرات ایران در سال پیش رو

طبق آماری که از انجمن جهانی فولاد اعلام شده ایران در سال 2017 رقمی نزدیک به 7.46 میلیون تن محصولات نیمه تمام و تمام شده فولادی صادرات داشته است. این رقم در سال 2018 با کاهش جزئی به 7.70 میلیون تن رسید. سوال اینجاست که آیا تحریم ها توانسته صادرات ایران را تحت الشعاع قرار دهد؟ پاسخ این است که سال 2018 معیار مناسبی نیست چراکه هنوز تحریم ها آثار خود را به صورت کامل در سال میلادی که گذشت نشان نداده و از این پس می توانیم اعداد را ملاک قرار دهیم با توجه به اینکه در سال گذشته تحریم ها به صورت کامل اجرایی نشده بود و شرکتها در حال صادرات معاملاتی طبق تعهدات قبلی خود بودند و اینکه در نیمه اول سال تمام توان صادراتی خود را به کار بردند تا قبل از تحریم ها هرآنچه می توانند را صادر کنند پس تاثیر تحریم بر صادرات مشهود نبوده است.

بطور خلاصه در دوران تحریم ها، تامین مواد اولیه و مصرفی، ماشین آلات و قطعات یدکی و فروش محصول مهمترین مواردی است که به شدت متاثر از این شرایط است. انتقال کالا به خصوص از مسیر دریا و نیز انتقال پول بعد دیگری از مشکلات پیش رو برای بخش های درگیر است. اما در حالت کلی زنجیره فولاد کشور بدلیل ماهیت بازار در مقایسه با نفت و پتروشیمی عملیات ضدتحریمی آسانتری را دارد. البته اشاره به این نکته مهم است که وابسته به میزان نیاز به تامین و فروش در بازارهای جهانی تاثیرپذیری واحدهای مختلف از تحریم های مختلف متفاوت است. در بحث تامین مواد اولیه و مصرفی صنعت فولاد کشور، تامین الکترود گرافیتی را شاید بتوان مهمترین مسئله فولادسازی قلمداد نمود.

در مقوله فروش صادراتی هم، راهکارهای مقابله با اثرات تحریم در زنجیره فولاد کشور در دو بخش مورد بررسی قرار می‌گیرد. در وهله اول، استفاده از مهمترین اصل بازار یعنی قیمت رقابتی و ارائه تخفیف حساب‌شده در فروش محصول تا برای خریدار جذابیت اقتصادی ایجاد کند. این راهکاری بوده که حتی در بدترین شرایط تحریم موجب فروش محصولات تحریمی ایران از جمله نفت شده پس می توان برای بازار فولاد نیز در این شرایط تا حدودی خوش بین بود. اما در صورتی که مشتری حتی با ارائه تخفیف نیز ریسک خرید را نپذیرفته یا تقاضای تخفیف های نامعقولی نماید که نه تنها فروش محصول را غیراقتصادی بلکه موجب زیان نیز گردد، می توان از مسیرهای دیگری به فروش محصول پرداخت.که در ادامه باید دنبال راههای گریز بود وگرنه این تفاوت ناچیز در صادرات سال 2017 تا 2018 در انتهای سال 2019 به عدد بسیار بزرگتری تبدیل خواهد شد.

هند جای خالی چین را پر خواهد کرد

رقیب اصلی هند در بازار فولاد چین است. زمانی که چین صادرات را کاهش دهد هند می تواند مهره خوبی برای جانشینی باشد. به هیمن خاطر با اخبار شنیده شده از چین می توان انتظار داشت پس از یک سال روند نزولی صادرات فولاد هند سال 2019 بالا رود. کاهش صادرات فولاد چین به هند کمک می کند تا این خلع ایجاد شده را پر کند و صادرات خود را بالا ببرد. از طرفی با توجه به برنامه های افزایش ظرفیت تولید هند، احتمالا عرضه از تقاضای داخلی بیشتر می شود و این مازاد با افزایش صادرات جبران خواهد شد.

تولید گندله در معدن سامارکو به کمک برزیل می آید

نوامبر 2015 شکست سد این معدن و لطمه های وارد شده موجب شد این معدن با ظرفیت تولید 30 میلیون تن در سال متوقف شود. پس از سه سال وقفه اجباری در تولید، این معدن بزرگ برزیلی برای از سرگیری فعالیت خود مجوزهای لازمه را دریافت کرده است. گرچه حال فعالیت خود را با ظرفیت 8 میلیون تنی از سر می گیرد ولی مجوزهای لازمه برای آغاز به کار مجدد را گرفته است. قابل ذکر است توقف فعالیت این معدن صادرات گندله هند را بالا برده بود. حال انتظار می رود با این افزایش عرضه، قیمت جهانی گندله به میزان جزیی کاهش یابد و صادرات گندله هند تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

چین با قوانین زیست محیطی از بازار فولاد عقب می کشد

چین نیمی از تولید فولاد جهان را در دست دارد و هر تغییری در بازار آن بر بازار جهانی فولاد نیز اثر می گذارد. سال 2018 تولید فولاد چین به اوج رسید اما سال 2019 با کاهش تقاضای داخلی کاهش می یابد. انتظار می رود تولید فولاد چین که به اوج 886 میلیون تن رسید در سال 2019 به 861 میلیون کاهش یابد و سال 2020 نیز 842 میلیون تن شود. در این مدت میزان تقاضای داخلی فولاد چین نیز تا 34 میلیون تن افت خواهد داشت.

 

 

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟