مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان مطرح کرد

توسعه ناوگان ریلی زمینه‌ساز تحقق سند چشم‌اندار توسعه فولاد

تب‌های اولیه

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با بیان اینکه حمل‌ونقل ریلی بر امنیت و توسعه پایدار تأثیر مستقیم دارد گفت: توسعه ناوگان حمل‌ونقل ریلی کشور زمینه‌ساز تحقق تولید 10 میلیون تن فولاد، مطابق سند چشم‌انداز توسعه است.

مهندس فرزاد ارزانی در گفت‌وگو با خبرنگار دنیای اقتصاد در بندرعباس ضمن اشاره به تأثیر توسعه حمل‌ونقل ریلی در صنعت فولاد اظهار داشت: توسعه حمل‌ونقل ریلی به افزایش امنیت و توسعه پایدار کشور کمک خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: توسعه حمل‌ونقل ریلی علاوه برافزایش امنیت به محیط‌زیست و اقتصاد کشور نیز تأثیر مستقیم دارد و طبیعتاً شرکت فولاد هرمزگان نیز با توجه به نیاز در بخش جابجایی از توسعه حمل‌ونقل ریلی و اضافه شدن 200 واگن باری به این ناوگان استقبال می‌کند.

ارزانی ادامه داد: افتتاح اولین فاز توسعه حمل‌ونقل ریلی کشور در استان، می‌تواند در جابجایی مواد اولیه موردنیاز شرکت فولاد از استان‌های یزد و کرمان بسیار اثرگذار باشد.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با بیان اینکه مواد اولیه موردنیاز برای یک‌میلیون و 500 هزار تن محصول فولاد در این شرکت، به میزان 2 میلیون و 600 هزار تن است، تصریح کرد: خوشبختانه امسال نسبت به سال گذشته ظرفیت حمل‌ونقل ریلی این شرکت از 32 درصد به 76 درصد ارتقاءیافته است.

وی با بیان اینکه توسعه ریلی کشور به ایجاد مسیری ایمن برای بار و مسافر کمک می‌کند گفت: در راستای سند چشم‌انداز 1404 طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، کشور بایستی به تولید 55 میلیون تن فولاد دست یابد و سهم هرمزگان در این چشم‌انداز 10 میلیون تن درنظرگرفته شده است.

ارزانی با اشاره به کمبود آب در مرکز و شمال کشور به دلیل خشک‌سالی‌های اخیر، بیان داشت: راه گریزی جز توسعه صنایع آب‌بر در استان هرمزگان، حاشیه خلیج‌فارس و دریای عمان وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان در ادامه تأکید کرد: تحقق تولید 10 میلیون تن محصول فولاد در هرمزگان به بیش از 40 میلیون تن جابجایی نیاز دارد که بایستی به آماده‌سازی زیرساخت‌های آن به‌ویژه در حوزه حمل‌ونقل ریلی توجه داشت.

این مسئول ادامه داد: علاوه بر آماده‌سازی زیرساخت‌های حمل‌ونقل، بایستی به زیرساخت‌هایی نظیر، آب، برق، گاز و ... در هرمزگان جهت عملیاتی شدن توسعه 10 میلیون تنی فولاد در این استان نیاز داریم که با انجام پیگیری‌ها در تمام سطوح استان و همچنین جذب سرمایه‌گذار این امر، میسر خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کسب عنوان صادرکننده برتر استان برای چهارمین سال متوالی، اظهار داشت: فولاد هرمزگان بر پایه صادرات برنامه‌ریزی‌شده است و سال گذشته بالغ‌بر 70 درصد محصولات تولیدی این مجموعه صادر و 30 درصد در داخل به مشتریان تحویل داده شد.

ارزانی در ادامه بابیان اینکه در سال جاری نیز این هدف پیگیری خواهد شد افزود: البته نیاز اولیه کشور که مصرف داخلی است در اولویت قرار دارد و مازاد تولید به سایر کشورهای خواهان این محصول، صادر خواهد شد.

 مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان ادامه داد: البته با توجه به تشدید تحریم‌ها مشکلاتی هم برای این حوزه ایجادشده است، اما با درایت مسئولین و مجموعه مدیریت شرکت فولاد، به دنبال ارائه راهکار برای عبور از تحریم‌ها هستیم.

ارزانی هدف اصلی صنعت فولاد، از افزایش میزان تولید این صنعت در هرمزگان را توسعه صادرات این محصول عنوان کرد و بیان داشت: با توجه به برنامه دولت برای افزایش ظرفیت تولید فولاد کشور به 55 میلیون تن، بالغ‌بر 35 میلیون تن از این میزان محصول باهدف صادرات برنامه‌ریزی‌شده است.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان در ادامه بیان داشت: بحث صادرات فولاد بحث پررنگی است و نیاز به زیرساخت‌های اساسی دارد و به نظر می‌رسد اصل موضوع نیز بایستی در هرمزگان دنبال شود.

وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اهمیت جذب سرمایه‌گذار برای تحقق 10 میلیون تن محصول فولاد در هرمزگان تصریح کرد: نقش محوری در آماده‌سازی زیرساخت‌های موردنیاز برای این مهم را منطقه ویژه صنعتی معدنی خلیج‌فارس ایفا می‌کند که شرکت‌های فولاد هرمزگان، صبا، کاوه و مادکوش بتوانند به تحقق سند چشم‌انداز 1404 کمک کنند./ هفته نامه جنوب ایران

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (6 votes)

نظر شما چیست؟