رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی مطرح کرد:

جهش 70 درصدی تولید آلومینیوم طی 7 ماهه امسال

تب‌های اولیه

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی گفت: تولید آلومینیوم طی 7 ماهه امسال 70 درصد افزایش یافت.

خداداد غریب پور با اشاره به برنامه ریزی انجام شده برای احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس، اظهار داشت: سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، با هدف اجرای طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس،‌ امسال به 500 میلیارد تومان می رسد و سال آینده نیز در نظر داریم که سرمایه این نهاد، به هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

غریب پور ادامه داد: با در نظر گرفتن ضریب تکاثری هفت، شرایط پرداخت وام تا سقف 3500 میلیارد تومان در جهت حمایت از معادن کوچک فراهم شده است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین به انجام بیش از 650هزار کیلومتر مربع اکتشاف توسط این سازمان و شرکت های تابعه و بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر اولویت، شناسایی مواد معدنی در کشور است که در چه نقطه ای و در چه عمقی قرار دارند.

غریب پور تاکید کرد: اخیرا اکتشاف در عمق را به عنوان یک ضرورت ملی در دستور کار توسعه قرار داده ایم و به همین منظور درصدد دستیابی به تکنولوژی استخراج در عمق هستیم.

وی درباره همکاری با بخش دانشگاهی کشور گفت: در حوزه هایی مانند مدیریت پسماند،‌ کاهش گازهای گلخانه ای، بهینه سازی مصرف انرژی و بهره وری عوامل تولید، در حال همکاری با دانشگاه ها هستیم.

غریب پور تصریح کرد: ایمیدرو و شرکت های تابعه و زیرمجموعه، بیش از 219 قرارداد پژوهشی با دانشگاه ها و مراکز علمی منعقد کرده است که هدف آن حل نیازهای معدن و صنایع معدنی است.

وی ادامه داد: همکاری دیگر ایمیدرو نیز با دانشگاه علامه بوده که قرار است در بخش های نیروی انسانی، اقتصادی، ‌مالی و بازرگانی فعالیت داشته باشیم.

غریب پور اظهار داشت: ایمیدرو برای حمایت از شرکت های دانش بنیان نیز مرکز استارت آپ های معدن و صنایع معدنی را با کمک دانشگاه ها راه اندازی کرده است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو درباره وضعیت تولیدات معدنی طی هفت ماه امسال گفت: طی این مدت به رغم همه گیری ویروس کرونا در کشور و با رعایت ضوابط مربوطه، با رشد و جهش تولید برخی محصولات از جمله آلومینیوم مواجه بودیم به طوری که تولید این فلز با 70 درصد جهش همراه شد.

وی افزود: تولید در زنجیره آهن از جمله کنسانتره، ‌گندله سنگ آهن و آهن اسفنجی به ترتیب 4، 8 و 11.4 درصد افزایش یافت. همچنین تولید کاتد مس 6درصد رشد پیدا کرد.

بازارگردانی 8 هزار میلیارد تومانی شرکت های بزرگ

غریب پور درباره نقش معدن و صنایع معدنی در بورس، گفت: در ماه های اخیر ارزش بازارگردانی شرکت های این حوزه از جمله صنایع مس، مبارکه، چادرملو و گل گهر، سرمایه گذاری معادن و فلزات و فولاد خوزستان به 8 هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی افزود: این شرکت ها علاوه بر بازارگردانی، با افزایش سرمایه اقدام بزرگی در جهت توسعه این بخش کرده اند.

غریب پور گفت: شرکت چادرملو بیش از 5800 میلیارد تومان افزایش سرمایه داشته و فردا نیز شرکت ملی مس 10هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه دارد. پس از آن، فولاد مبارکه نیز10 هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه خواهد داشت.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر اینکه در زنجیره معدن و صنایع معدنی خبرها امیدوارکننده است، گفت: فقط شرکت ملی مس و فولاد مبارکه افزون بر 4 میلیارد یورو پروژه توسعه ای در اختیار دارند که در نهایت به تقویت حقوق سهامداران می انجامد.

به گفته وی، ارزش طرح های توسعه شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی، معادل 4.5 میلیارد یورو (به صورت ارزی) و 40هزار میلیارد تومان (به صورت ریالی) است.

غریب پور با اعلام اینکه معدن و صنایع معدنی 24درصد بورس را تشکیل می دهند، تصریح کرد: آینده این شرکت ها از وضعیت کنونی بهتر خواهد بود و بازار رو به رشدی دارند.

وی همچنین درباره ایمیدرو اظهار داشت: این سازمان دولتی است و فروش سهام شرکت های وابسته به ایمیدرو در اختیار دولت و سازمان خصوصی سازی است و خود فروشنده سهام نیست.

غریب پور افزود: در حال حاضر شرکت مس با مدیریت ایمیدرو، 4 یا 5 شرکت از زیرمجموعه خود را آماده ورود به بورس کرده است./فارس

 

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟