رقابت تولید کنندگان آلومینیوم در فعالیت های زیست محیطی

تب‌های اولیه

تسلا در حال سفارش پرس غول پیکر ریخته گری آلومینیوم برای خط مونتاژ خود در آلمان است. "Gigapress" به اندازه یک خانه کوچک است و با یک ماژول  ۷۰ قطعه ای جایگزین می شود که در حال حاضر چسبانده شده و در شاسی ماشین پرچ می شود. آلومینیوم به دلیل وزن سبک و استحکام، یکی از مواد انتخابی پیشگام خودروی الکتریکی است که ایمنی بیشتری را به ارمغان می آورد.

در واقع، آلومینیوم نه تنها به دلیل نقش آن در حمل و نقل بلکه به دلیل استفاده در منابع انرژی تجدید پذیر به ویژه صفحات خورشیدی، یکی از فلزات مهم در انقلاب زیست محیطی خواهد بود. مسئله این است که ساخت آلومینیوم می تواند کربن زیادی مصرف کند. این بخش تقریباً ۳٪ از انتشارات جهانی را تشکیل می دهد. اکنون رقابت تولید آلومینیوم کم کربن بر سر آن است که تولیدکنندگان به دنبال تمایز محصول خود در یک فضای متفاوت برای مصرف کننده هستند.

ذوب آلومینیوم یک کار انرژی بر است و ردپای کربنی هر تولید کننده در درجه اول با استفاده از منبع تغذیه تعیین می شود.  طبق گفته Antti Koulumies، معاون رئیس خط تولید تجهیزات آلومینیوم  Metso Outotec، متوسط ​​تولید حدود ۱۰ تن کربن در هر تن آلومینیوم تولید شده است اما دامنه جهانی آن می تواند از ۴ تا ۱۸ تن باشد.

Koulumies  گفت: بهره وری انرژی این بخش در این قرن بدتر شده است زیرا بیشتر تولید آلومینیوم جهان به چین مهاجرت کرده است، جایی که ذغال سنگ منبع اصلی انرژی است. وی در کنفرانس جهانی آلومینیوم CRU (مجازی) این هفته صحبت می کرد، جایی که تولیدکنندگان در یک رژه ای برای مصرف کمتر کربن صف کشیده بودند.

Alvance، شرکت  آلومینیومی سرمایه دار بزرگ کالاهای انگلیسی Sanjeev Gupta، از طریق خرید کارخانه های ذوب کم کربن مانند Lochaber در اسکاتلند (برق) و Dunkerque در فرانسه (هسته ای) به سرعت در حال رشد است و به دنبال کارخانه های بیشتری نیز است.

Hindalco  هند پس ضرر وابسته بودن به ذغال سنگ شروع به فعالیت کرد اما به گفته مدیر عامل Satish Pai، در حال تولید تجهیزات اضافی خورشیدی در كارخانه های ذوب خود است و هدف آن ۱۰۰ مگاوات تا مارس ۲۰۲۱ است. این یک روش نسبتاً کم هزینه برای کاهش تعداد کربن در هر تن فلز است.

Hongqiao، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان جهان، به دنبال راه حل به روش چینی ها برای از بین بردن دو میلیون تن ظرفیت در استان Shandong  ذغال سنگ و ساخت یک قطب جدید ذوب و آلومینیوم زیست محیطی در Yunnan غنی از نیروگاه برق است.

طبق گفته Ron Knapp، رئیس انستیتو بین المللی آلومینیوم و مشاور ویژه رئیس Hongqiao، این تلاش ها تا پایان سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ تکمیل خواهد شد.

هدف نهایی این صنعت خنثی سازی  مصرف کربن تا سال ۲۰۵۰ است، هدفی که ممکن است نیاز به تعریف مجدد فرآیند ذوب هال–هرولت داشته باشد.

ELYSIS، سرمایه گذاری مشترک بین Rio Tinto و Alcoa در حال حاضر با استفاده از فرایندی که کلیه انتشار مستقیم گازهای گلخانه ای را در فرآیند ذوب از بین می برد، در آنجا حضور دارد. طبق گفته Tolga Egrilmezer، رئیس بخش بازاریابی آلومینیوم Rio، Apple، شریک این پروژه، در حال حاضر اولین خرید خود را انجام داده است.

با این حال، بسیاری از تولیدکنندگان، به ویژه تولید کنندگان چینی، اگر غیرممکن نباشد، راهی برای انتشار صفر در یک مسیر طولانی و پر پیچ و خم را پیدا می کنند.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟