قیمت فعلی شمش برای تولید کننده داخلی مقرون به صرفه نیست / بازار میلگرد هفته بسیار ساکتی را پشت سر گذاشت

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

تجربه ثابت کرده است عدم تایید معاملات هرچند به صورت موقت باعث کنترل مقطعی قیمت می شود اما در دراز مدت باعث کاهش تقاضای خریداران نخواهد شد بلکه به عکس با توجه به هیجان ایجاد شده معاملات حتی در صورت عدم تایید هم باعث تثبیت مرزهای روانی خواهد شد. آنچه بر کسی پوشیده نیست حمایت از افزایش قیمت فولاد سازان دولتی در بازار داخل است. توقع ایستایی قیمت مقاطع فولادی در کانالهای فعلی حتی با توجه به تامین کلیه مواد اولیه از داخل کشور در درازمدت به واقعیت نزدیک نیست.

امروز هم اکثر سبدهای عرضه شده میلگرد یا بدون مشتری ماند و حذف شد و یا در نرخ پایه معامله شد.

علت استقبال سرد خریدران از محصولات میلگرد عرضه شده در بورس، نرخ غیر واقعی کشف شده شمش برای بازار داخل و به تبع آن و با اختلاف ۷درصدی کشف نرخ پایه میلگرد در حدود ۴۳۰۰تومان و تمام شده آن در حدود ۴۷۰۰تومان است. اختلاف  ۱۰۰تومانی نرخ تمام شده میلگرد عرضه شده در بورس با کف قیمت بازار ۴۶۰۰ تومان باعث استقبال سرد خریداران از این محصول است. 

در حالی که برای صادرکنندگان خرید شمش در قیمتهای فعلی و یا حتی بالاتر از آن مقرون به صرفه است، قیمت فعلی شمش برای تولید کننده داخلی چیزی جز زیان در بر ندارد.

قیمت میلگرد در هفته گذشته دامنه نوسان محدودی را داشت. بازار میلگرد هفته بسیار ساکتی را پشت سر گذاشت علت این امر توقف صادرات به علت بسته بودن بازارهای صادراتی بود. این در حالی است که تیرآهن به علت عدم عرضه سایزهای 14 و 16 بازار متوقفی را تجربه کرد. با توجه به تعطیلات بازارهای همجوار برای صادرات قاعدتاً این شرایط در هفته پیش رو دنبال خواهد شد.

 

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟