خلج طهرانی اعلام کرد:

هدیه 160 مگاواتی برق منطقه ویژه خليج فارس

تب‌های اولیه

مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس با اعلام اینکه واحد گاز نیروگاه سیکل ترکیبی هرمز به ظرفیت 160 مگاوات برق در این منطقه در شرف افتتاح است، گفت: امیدواریم این اقدام کام مردم ایران و به‌ویژه مردم هرمزگان را شیرین کند.

نیروگاه 235 مگاواتی سیکل ترکیبی هرمز در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس واقع‌شده است. این نیروگاه از دو واحد بخار و گاز تشکیل‌شده که ظرفیت واحد بخار آن 75 مگاوات و ظرفیت واحد گاز آن 160 مگاوات است. در شرایطی که کشور با کمبود برق مواجه شده، به بهره‌برداری رسیدن این نیروگاه می‌تواند در تأمین انرژی کشور و استان هرمزگان بسیار حائز اهمیت باشد و از دفعات خاموشی‌ها بکاهد.

به گزارش معدن نامه، حسن خلج طهرانی مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزي خلیج‌فارس در رابطه با وضعیت فعلی و چشم‌انداز این نیروگاه گفت: اگرچه تکلیف بر دوش وزارت صنعت، معدن و تجارت و به‌خصوص سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برای ساخت و راه‌اندازی نیروگاه برق نیست اما به دلیل عرق ملی و کمک به معیشت و رفاه مردم نسبت به مشارکت در ساخت نیروگاه برق با شرکت سرمایه‌گذاری غدیر اقدام شده است.

خلج طهرانی افزود: قرارداد تامين گاز نيروگاه سیکل ترکیبی هرمز در راستای بالا بردن سطح توليدات ملی منعقدشده و با تزریق گاز تا پایان مردادماه سال جاری واحد گاز این نیروگاه وارد مدار خواهد شد.

وی ظرفیت خط انتقال گاز را 30 اینچ که معادل 20 میلیون مترمکعب در روز است، عنوان کرد و افزود: زیرساخت‌های موردنیاز برای گازرسانی به نیروگاه سیکل ترکیبی هرمز مهیا و قرارداد تأمین گاز نيروگاه نیز با شرکت گاز استان هرمزگان منعقدشده و شرکت عمران سازان به‌عنوان پیمانکار خط لوله گاز با توجه به شرایط کشور و محدودیت‌های تحمیلی با جدیت سختی کار را به جان خرید و کار را به اتمام رساند.

مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزي خلیج‌فارس تأکید کرد: این پروژه مدت‌ها متوقف بود یا سرعت پیشرفت آن بسیار کم بود اما از ابتدای سال 1396 مجری پروژه به منطقه ویژه به نمایندگی از ایمیدرو تغییر کرد و پس‌ازآن با پیگیری‌های مستمر و برپایی جلسات مکرر و منظم پروژه راهبری شد و امروز به لطف خداوند و حمایت مدیران و مسئولان ارشد استانی و کشوری پروژه در شرف افتتاح است.

وی با اشاره به سختی‌های این مسیر تصریح کرد: تغییر نرخ ارز تنها یکی از مشکلات بود اما این نکته را باید در نظر داشت که با حمایت بی‌دریغ و تخصصی رئیس هیات عامل ایمیدرو و مذاکرات و بررسی راهکارها مشکلات را پشت سر گذاشته و طرح به مرحله راه اندازی رسیده است.

خلج طهرانی افزود: باید از حمایت‌ها و پیگیری‌های استاندار هرمزگان نیز یاد شود چراکه وی توسعه استان و رفع مشکلات رفاهی و تأمین برق مردم و هماهنگی با دستگاه‌های ذی‌ربط را با جدیت و صداقت پیگیری کرده است.

وی یادآور شد: سختی زمین، خطوط متعدد انتقال نفت، گاز، میعانات، آب، خطوط راه‌آهن، خیابان‌های متعدد، پل‌های عبوری خودرو، حریم دکل‌های برق و دیوار کارخانه‌ها مستقر در منطقه از موانع سر راه گازرسانی بود که ظرف مدت شش ماه به سرانجام رسید.

خلج طهرانی در ادامه گفت: در فاز نخست واحد گاز نیروگاه با ظرفیت 160 مگاوات به بهره‌برداری می‌رسد که در شرایط فعلی کمک بزرگی برای تامین برق کشور خواهد بود.

وی بابیان اینکه واحد بخار این نیروگاه نیز طبق برنامه زمان‌بندی‌شده به مدار وارد می‌شود، گفت: سرمایه‌گذار اصلی این نیروگاه شرکت توسعه برق غدیر اکسین به نمایندگی شرکت سرمایه‌گذاری غدیر است و ایمیدرو نیز خریدار اصلی برق خواهد بود که برق تولیدی را به جهت جبران بخشی از کمبود برق جهت عزم ملی و کمک به رفع مشکلات به وزارت نیرو محول کرده است.

وی سرمایه‌گذاری انجام‌شده در این طرح را 57 میلیارد یورو به‌علاوه 160 میلیارد تومان اعلام کرد.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (2 votes)

نظر شما چیست؟