اقتصاددانان به معدن اعتماد دارند

وقت تغییر معادلات است؛ معدن به جای نفت

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

سال 99 نام جهش تولید را به خود گرفته است، این نام با توجه به مشکلات سال گذشته که بیشتر ناشی از تحریمهای تحمیل شده به کشور بود، مسیر سختی را برای تحقق پیش رو دارد، سال گذشته شاهد رشد اقتصادی منفی هشت درصدی، تورم چهل درصدی و رکود بودیم اما این پارامترهای اقتصادی در حوزه معدن و صنایع معدنی با اعداد متفاوتی در سال 98 به اتمام رسید که حکایت از قدرت این حوزه در کشور دارد، حوزه ای که سودای جانشینی نفت را در سر دارد و با وضعیت قیمتی نفت در حال حاضر و فشارهای تحریم بر آن، قابل تامل و اجرایی شدن است این امر با مقایسه وضعیت اقتصادی دیگر حوزه ها با معدن و صنایع معدنی در سالی که گذشت ملموس تر خواهد بود. در این راستا معدن نامه دو گفتگو ترتیب داده است یکی از این گفتگو ها با محمود جام ساز، اقتصاددان برجسته کشور و کارشناس اقتصادی جهت تفسیر وضعیت حاضر و نحوه تحقق جهش اقتصادی و در ادامه گفتگویی با علی گلشن، کارشناس حوزه فولاد در جهت تشریح شرایط تحقق جهش تولید مشخصا در بازار فولاد است.

پیش نیاز جهش تولید، رونق است موضوعی که در سال گذشته محقق نشد

جام ساز در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد: برای ایجاد جهش در یک کشور باید شاهد رونقی باشیم که به دنبال آن جهش حاصل شود. این مساله نیازمند سرمایه گذاری های مستقیم، افزایش بهره وری، واردات تکنولوژی و مدیریت دارایی محور و عوامل تولیدی است که بایستی مهیا شود تا در این پروسه ارزش افزوده و رشد اقتصادی حاصل شود. ما به واسطه تحریم در کشور فاقد این پارامترها هستیم بعلاوه اینکه امسال با کرونا هم دست و پنجه نرم می کنیم و این بیماری تبعات زیادی بر اقتصاد کشور خواهد داشت. سال گذشته با توجه به عدم حضور این بیماری, با رشد منفی 8درصدی شاهد کوچکتر شدن اقتصاد کشور به همین میزان بودیم. تورم کشور در سالی که گذشت 42 درصد و همچنین رکود بر بازار حاکم بود. حال با تمام این مشکلات به جا مانده از سال گذشته, امسال را با کرونا آغاز کرده ایم که یک دشمن جهانی بشریت به شمار میرود و هزینه های جاری مالی فراوانی بر کل جهان تحمیل کرده است.

این کارشناس اقتصادی افزود: موسسات بزرگ اعتبارسنجی , صندوق بین المللی پول و بانک جهانی پیش بینی هایی برای اقتصاد دنیا دارند که اعدادی نزدیک به هم هستند و طبق آن اقتصاد دنیا رشد منفی 0.3 درصدی در سال 2020 را تجربه خواهد کرد  تنها کشور با رشد مثبت چین است که رشد 2 درصدی خواهد داشت. تمام کشورها با هزینه گزاف و بودجه های عظیم برای به سامان کردن اقتصاد پس از کرونا نه تنها پیش بینی رشد مثبت در این سال ندارند بلکه کاهش نیز خواهند داشت در این شرایط جهش تولید دست نیافتنی به نظر می رسد و دولت باید تمهیداتی در راستای تحقق آن فراهم آورد.

جام ساز گفت: بعد از بحران کرونا دولت با انواع مشکلات اقتصادی روبه‌رو خواهد بود؛ باید به تمام بانک‌ها کمک کند، به بنگاه‌های اقتصادی آسیب‌دیده وام دهد، زمینه‌ای را فراهم کند تا کارگران اخراج شده به کارهایشان بازگردند تا در نهایت بتواند به اقتصاد ایران جان تازه‌ای بدهد. شاید دولت بخواهد برای انجام همه اینها از بانک مرکزی وام بگیرد که اگر این کار را بکند حجم نقدینگی بالا می‌رود و به تبع آن تورم شدید در کشور شکل می‌گیرد؛ بنابراین دولت هرکاری که می‌خواهد بکند باید پیامدهای تورمی آن را نیز در نظر داشته باشد.

کارشناس برجسته اقتصادی در این راستا که معدنی ها مشخصا شرایط متفاوتی را به لحاظ تولید و صادرات و ارزآوری تجربه کردند، افزود: اینکه حوزه ای در این شرایط رشد داشته قابل تقدیر است اما توسعه اقتصادی از رشد متوازن تمام حوزه ها حاصل می شود، دیگر حوزه ها نیز باید همین شکل باشند تا بتوانیم رونق و در ادامه جهش را در کشور شاهد باشیم. 

این پیش بینی ها راه سختی را برای کشور در سال جاری تداعی می کند اما وضعیت در بازار معدن و فولاد به مراتب بهتر است و با وجود سختی ها نتایج تحسین برانگیزی را به واقعیت رسانده است. در ادامه گفتگویی با کارشناس فولادی را می خوانیم که تهدیدات ناشی کرونا و شرایط اقتصادی فعلی را برای معدن و صنایع معدنی قابل تبدیل به فرصت می داند و به آینده این بخش خوش بین است.

تهدیدات به واسطه کرونا ویروس را با تصمیمات عقلایی به فرصت تبدیل کنیم

علی گلشن در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد: جهش تولید فی النفسه شعاری استراتژیک است و با جنبشی در فضای ناامید فعلی می تواند ما را نجات دهد. البته جهش تولید به شرطی موثر است که تنها در قالب شعار باقی نماند. باید با فکرهای نو شرایط فعلی را به یک فرصت در هر حوزه تبدیل کنیم. کرونا ویروس که اخیرا تمام کشورها را درگیر کرده می تواند برای ما یک فرصت طلایی باشد تا فاصله ای که با دیگر کشورها داشته ایم را با سرعت طی کرده و در جایگاه بهتری قرار گیریم. شرایط اخیر در بازار جهانی سبب شده شاهد انتقال قدرت از غرب به شرق باشیم، چین بسیار به لحاظ اقتصادی و سیاسی خوب عمل کرده و رشد اقتصادی مثبت برای این کشور پیش بینی شده است در آن طرف ماجرا کشور آمریکا که تفکری گلوبالیست محور در تولید داشت از این موضوع به شدت آسیب خورده و رو به سمت ملی گرایی دارد موضوعی که به واسطه تحریم های طولانی، ایران در مسیر آن قرار داشته و برای مواجه با آن در حال زیرساخت سازی است مشکلات اخیر برای کشورهایی با تاب آوری اجتماعی بالا قابل هضم تر از کشورهایی مصرف گراست و این پارامتر می تواند کمکی در راستای کسب سهم بیشتر در بازار جهانی باشد.  

این کارشناس فولادی مشخصا به تاثیر مشکلات اخیر در حوزه صنعت اشاره کرد و گفت: انجمن فولاد اتحادیه اروپا (یوروفر) از اتحادیه اروپا درخواست کرده است تا برای حمایت از صنعت فولاد در یک دوره شش ماهه سهمیه واردات را تا 75 درصد کاهش دهند چراکه با توجه به شیوع این بیماری و تاثیرات آن بر شاکله اقتصاد امکان کاهش تولید تا میزان 50 درصد در اتحادیه اروپا هست. نتیجه اتفاقات این چنینی کاهش قیمتهای جهانی از ماه ژانویه است به طوریکه انتظار می رود برای فروش محصول این کاهش ها تا مرز دامپینگ هم پیش برود تا فروش محقق شود. ایران می تواند با توجه به سقوط آزاد قیمت نفت و شرایط مناسب فولادی ها از این فرصت استفاده کند چراکه ایران به واسطه یارانه انرژی و نیروی کار ارزان، قیمت تمام شده پایین تری دارد و کسب جایگاه بهتر در بازار جهانی برایش آسانتر است.

وی عنوان کرد: 35 درصد تولید فولاد دنیا با استفاده از قراضه فولادی است، البته این درصد در ایران بسیار پایین تر است و با توجه به منابع عظیم سنگ آهن و انرژی، تولید با آهن اسفنجی متداول تر است. در حال حاضر با توجه به بیماری کرونا، کارخانه های بازیافت قراضه با مشکل مواجه شده و در برخی موارد تعطیل هستند این موضوع می تواند محرکی در راستای افزایش قیمت قراضه باشد و بالطبع باعث رشد قیمت محصولات فولادی شود و این افزایش قیمت به نفع تولیدکنندگان ایرانی نیز هست بعلاوه اینکه تولید فولاد ایران به روش احیای مستقیم و با آهن اسفنجی و در ادامه کم بودن قیمت تمام شده در ایران، قدرت رقابت ما در بازار جهانی را بالا میبرد.

گلشن در ادامه به تمهیدات مورد نظر در این شرایط اشاره کرد و گفت: ایمیدرو در سال 99 که سال جهش تولید نام گرفته است تولید 31.2 میلیون تن فولاد (اسلب و بیلت) را در نظر گرفته است میزان تولید ایران در سال گذشته میلادی 25.8 میلیون تن بوده است . برای این افزایش تولید 2.8 میلیون تن کنسانتره کم داریم و برای تامین آن باید به معادن کوچک نیز توجه کنیم و با تسهیلات دهی به معادن کوچک و استفاده از ظرفیت داخلی جلوی واردات کنسانتره در آینده نزدیک را بگیریم.

وی افزود: شاخص ضریب بازگشت سنوات قراضه در دنیا نزدیک به 39 درصد است و این ضریب در ایران 10 درصد برآورد شده است که بهتر است بالاتر برود. با توجه به اینکه بهره وری استفاده از قراضه بالا است و مصرف آب، انرژی، و کربن کمتر با ایجاد آلودگی کمتر را دارد، افزایش ضریب فوق الذکر صرفه اقتصادی دارد و هرچه مصرف قراضه بالاتر برود تولید فولاد کیفی تر داریم برای امسال نیز افزایشی در مصرف آن در نظر گرفته شده و پیش بینی می شود میزان قراضه مورد نیاز در سال 99 نیز، 3 میلیون تن باشد. برای تحقق این موضوع باید فرآوری قراضه بیشتر شود و به صنعت بازیافت قراضه توجه کنند که به خودروسازها نیز با خروج خودروهای فرسوده از مدار مصرف، کمک می کند و آلودگی را نیز کاهش می دهد.

وی در آخر به عملکرد قابل تقدیر فولادی ها با وجود چالش کرونا ویروس در کشور اشاره کرد و افزود: باید مدیران فولادی برای پساکرونا برنامه داشته باشند و به دنبال ایجاد مزیت رقابتی باشند که با سرمایه گذاری در این بخش حاصل می شود. موضوع مهم دیگر تنوع بخشی به سبد کالاهای فولادی است با تولید گریدهای بیشتری از فولاد می توان سبد محصول کامل تری ارائه کرد و با آن سهم بیشتری از بازارهای فعلی در جهان و نفوذ به بازارهای جدید را در برنامه داشت که کمک دولت با ارائه تسهیلات کم بهره را می طلبد.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (1 vote)

نظر شما چیست؟