کمترین اثر کاهش تعهدات برجامی ایران و عدم تعیین تکلیف Fatf بر بازارهای داخلی / تولیدکنندگان میلگرد ایرانی در بازار عراق در حال واگذار کردن عرصه به رقبای ترک و اوکراینی

تب‌های اولیه

شيوا نيك وظيفه

امروز در بازار مقاطع، قیمت میلگرد متفرقه به کانال ۴۳۰۰تومان نزديك شده و میلگرد درشت ذوبی در کانال ۴۴۰۰و ميلگرد ۱۴و۱۶ ذوبي در کانال ۴۵۰۰ با اعمال تخفیف در حال فروش است. قیمت تیر۱۴ذوبی به ۴۵۰۰تومان و تیر۱۶و۱۸ در کانال ۴۲۰۰و۴۱۰۰ با اعمال تخفیف در حال معامله است. سبد تیرآهن درشت ذوبی نيز به نسبت دیگر محصولات کاهش کمتری داشته است. که این اتفاق به دلیل کمتر بودن عرضه کنندگان این محصول است.

به نظر می رسد کمترین اثر کاهش تعهدات برجامی ایران و عدم تعیین تکلیفFatf بر بازارهای داخلی را در شرايط فعلي شاهد هستيم.

البته به نظر نمی رسد با توجه به شرایط فعلی، انتظار ایجاد جهش و رونق در بازارها همزمان با افزایش قیمت ارز صحیح باشد اين درحاليست كه الگوی تورمی سال جدید کاملا متفاوت از سال ۹۷ است.

درخصوص بازار فولاد نيز مدتي از ركود اين بازار مي گذرد و افزايش قيمت همسو با دلار و سكه كاري از پيش نمي برد.

در مورد علل ایجاد شرایط فعلی در بازار فولاد علاوه عوامل عمومی به دو عامل تخصصی می توان پرداخت. یک عامل خارجی و یک عامل داخلی، فشارهای خارجی ناشی از تحریم ها. هرچند در باب بی اثر بودن تحریم فولاد در چند ماه اخیر نقدهای بسیار خواندیم، شرایط فعلی و گزارش های میدانی در آن سوی مرزهای زمینی به خصوص عراق حاکی از آن است که تحریم صنعت فولاد بر روی خریداران خارجی مقاطع، آنقدرها هم که به نظر می رسد بی اثر نبوده است و تولیدکنندگان میلگرد ایرانی در بازار عراق در حال واگذار کردن عرضه رقابت به رقبای ترک و اوکراینی خود هستند و صد البته فشار خارجی روی دلالان و شرکت های ساختمانی و پیمانکار خارجی فعال در عراق در جهت کاهش سهم خرید از شرکت های ایرانی بی تاثیر نیست. البته شاید بتوان گفت در حوزه خام فروشی قضیه قدری فرق می کند و مشتریان ثابت سنگ آهن هنوز هم پای کار هستند. عامل دوم. سیاست های فولادی در داخل است. حقیقت این است که سیاست های داخلی در حوزه فولاد، سیاست های بازگشت ارز، اجبار صادرکنندگان به عرضه هم وزن محصول صادراتی در بازار داخل، اتخاذ سیاست در قیمت گذاری پایه محصولات فولادی، عرضه های مرتب هفتگی و پر فشار به بازار داخل بدون توجه به سطح نیاز داخلی و….همه و همه موجب اشباع بازار داخلی و بازار زدگی محصولات فولادی در بازار داخل شده است. با توجه به رکود شدید بخش ساخت و ساز کشور، ادامه روند فعلی موجب انتظار بیشتر معدود خریداران داخلی به امید کاهش بیشتر سطوح قیمت می شود و در نتیجه سطح تقاضای داخلی به صفر نزدیک می شود.

 

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟